.3.1 кеменің қақтығысуы, қайырға отыруы немесе топыраққа тиюі; немесе
.3.2 кеме жүріс кезінде, зәкірде немесе айлақта болғанда қандай да болмасын халықаралық конвенцияға сәйкес заңсыз болып табылатын затты тастаса; немесе
.3.3 қозғалыс жолдарын немесе қауіпсіз навигациялық дағды мен рәсімдерді белгілеу жөнінде Ұйым қабылдаған шараларды сақтамай, кеме ретсіз немесе қауіпті маневрлеуді орындағанда; немесе
.3.4 кеме басқа жағынан да адамдарға, мүлікке немесе қоршаған ортаға қауіп келтіретіндей болып пайдаланылғанда, осындай нормалардың сақталмағандығына айқын негіз болса, ДДВА Кодексі А-І/4 бөліміне сәйкес кеме теңізшілерінің Конвенция талап ететін вахтаны атқару нормаларын сақтау қабілетін бағалаумен шектеледі.
2. Адамдарға, мүлікке немесе қоршаған ортаға қауіп келтіреді деп есептелуі мүмкін кемшіліктер мыналарды қамтиды:
.1 дипломдары болуы тиіс теңізшілердің тиісті дипломдарының, қолданыстағы жеңілдік рұқсаттары немесе І/10 ереженің 5-тармағына сәйкес Әкімшілікке растауға өтінім ұсынылғандығының құжаттық дәлелі бар болмауы;
.2 кемелерді экипаждармен қауіпсіз жинақтауға қатысты Әкімшіліктің қолданатын талаптарының орындалмауы;
.3 жүріс көпіршесінде немесе машина бөлімшесінде вахтаны атқаруға қатысты Әкімшілік нұсқаған талаптарды кеменің орындамауы;
.4 вахта құрамында қауіпсіз жүзуді, қауіпсіздік мақсатында радио байланысын және теңіздің ластануын болдырмауды қамтамасыз ететін жабдықты пайдалану мәселелерінде біліктілігі бар тұлғаның болмауы; және
.5 рейске шығарда алғашқы вахтаны және одан кейінгі ауысатын вахталарды жеткілікті демалған және басқа да жағынан вахтаны атқаруға дайын құраммен қамтамасыз ету мүмкіндігінің болмауы.
3. Бақылауды жүзеге асыратын Тарап X баптың негізінде, осы Тарап белгілегендей адамдар, мүлік немесе қоршаған орта үшін қауіп келтіретін, 2-тармақта аталған қандай да болмасын кемшіліктер жойылмаған жағдайда ғана кемені кідірте алады.
І/5 ереже
Ұлттық ережелер
1. Әрбір Тарап, осы тарап берген дипломдардың немесе растаулардың иелері тарапынан олардың дипломдарына қатысты міндеттерін орындауына байланысты теңізде не теңіздік ортада адам өміріне немесе мүліктің сақталуына тікелей қауіп көрсетуі мүмкін құзыретсіздіктің, әрекеттің немесе олқылықтардың белгілі болған кез келген жағдайларын бейтарап тексеру үшін, сондай-ақ осы себеп бойынша осындай дипломдардың қолданысын тоқтата тұру немесе жою үшін және алаяқтықты болдырмау мақсатында рәсімдерді белгілейді.
2. Әрбір Тарап Конвенцияны қолданысқа енгізетін оның ұлттық заңнамасының ережелері оның туын көтеріп жүзуге құқығы бар кемелерге немесе тиісті әдіспен осы Тарап диплом берген теңізшілерге қатысты сақталмаған жағдайлар үшін жазаларды немесе тәртіптік шараларды нұсқайды.
3. Атап айтқанда, осындай жазалар немесе тәртіптік шаралар мынадай жағдайларда:
.1 компания немесе капитан Конвенция талап ететін дипломы жоқ тұлғаны жалдағанда;
.2 капитан осы ережелерге сәйкес тиісті дипломы бар тұлға орындауы тиіс қандай да болмасын функцияны немесе қандай да болмасын лауазымдағы жұмысты талап етілетін дипломы, қолданыстағы жеңілдік рұқсаты немесе 1/10 ереженің 5-тармағымен талап етілетін құжаттық растауы жоқ тұлғаның орындауына жол бергенде;
.3 тұлға алдау немесе қолдан жасалған құжаттарды ұсыну арқылы осы ережелерге сәйкес тиісті дипломы немесе жеңілдік рұқсаты бар тұлға орындауы тиіс қандай да болмасын функцияны немесе қандай да болмасын лауазымдағы жұмысты орындау үшін жалданғанда нұсқалады және жүзеге асырылады.
4. 3-тармақта көрсетілген Конвенция шындығында сақталмаған қандай да болмасын жағдай үшін олар жауапты болады деуге айқын негіз болған немесе ол туралы хабардар қандай да болмасын компания немесе қандай да болмасын тұлға оның заңдық иелігі шегінде болатын Тарап, өз заңдық иелігі шегінде тексеруді қозғауға өзінің ниеті туралы хабардар еткен кез келген Тарапқа барлық мүмкін көмегін көрсетеді.
I/6 ереже
Даярлау және бағалау
Әрбір Тарап:
.1 Конвенция талаптарына сәйкес теңізшілерді даярлау мен бағалауды басқарудың, басшылық етудің және қадағалаудың ДДВА Кодексі А-1/6 бөлімінің ережелеріне сәйкес жүзеге асырылуын; және
.2 Конвенция талаптарына сәйкес теңізшілерді даярлау және құзыреттілігін бағалау үшін жауапты тұлғалардың ДДВА Кодексі А-1/6 бөлімінің ережелеріне сәйкес даярлаудың немесе бағалаудың тиісті түрі мен деңгейіне қатысты тиісті біліктілігінің болуын қамтамасыз етеді.
I/7 ереже
Ақпаратты ұсыну
1. IV бапқа сәйкес ұсыну талап етілетін ақпаратқа қосымша әрбір Тарап Бас хатшыға белгіленген мерзімдерде және ДДВА Кодексі А-І/7 бөлімінде көрсетілген нысан бойынша Конвенцияны толық жүзеге асыру үшін Тарап қолданатын басқа шараларға қатысты Кодекс талап етуі мүмкін басқа ақпаратты жолдайды.
2. IV бапта және ДДВА Кодексі А-І/7 бөлімінде нұсқалған толық ақпарат алынғанда және осындай ақпарат Конвенция ережелерінің толығымен жүзеге асырылғандығын растағанда Бас хатшы бұл туралы Теңіздегі қауіпсіздік жөніндегі комитетке баяндама ұсынады.
3. Теңіздегі қауіпсіздік жөніндегі комитет, ол мақұлдаған рәсімдерге сәйкес ұсынылған ақпарат Конвенция ережелерінің толық жүзеге асырылып жатқандығын көрсететіндігін растағаннан кейін:
.1 Теңіздегі қауіпсіздік жөніндегі комитет осының оларға қатысы бар Тараптарды белгілейді;
.2 басқа Тараптар, І/4 және І1/10 ережелерінің талаптары сақталған жағдайда 3.1-тармақта көрсетілген Талаптар берген немесе олардың атынан берілген дипломдар негізінен Конвенцияға сәйкес келетіндігін мойындау құқығына ие болады.
І/8 ереже
Сапа стандарттары
1. Әрбір Тарап мыналарды:
.1 оның уәкілеттік беруімен үкіметтік емес органдар немесе ұйымдар жүзеге асыратын, ДДВА Кодексі А-І/8 бөлімінің ережелеріне сәйкес даярлау, құзыреттілігін бағалау, диплом беру, құжаттардың қолданылу мерзімін растау және ұзарту жөніндегі барлық іс-әрекеттің, инструкторлар мен емтихан қабылдаушылардың біліктілігіне қатыстыларын қоспағанда, қойылған мақсаттарға қол жеткізу үшін сапа стандарттары жүйесі арқылы тұрақты бақылауда болуын; және
.2 осындай іс-әрекетті үкіметтік органдар немесе ұйымдар жүзеге асырған жағдайда сапа стандарттары жүйесінің болуын қамтамасыз етеді.
2. Әрбір Тарап сондай-ақ ДДВА Кодексі А-І/8 бөлімінің ережелеріне сәйкес өздері тиісті қызметпен байланысты емес білікті тұлғалардың мерзімді бағалау жүргізуін қамтамасыз етеді.
3. 2-тармақта талап етілетін бағалауға қатысты ақпарат Бас хатшыға жолданады.
І/9 ереже
Медициналық талаптар - Дипломдарды беру және тіркеу
1. Әрбір Тарап теңізшілердің денсаулығына, әсіресе көруіне және естуіне қатысты талаптарды белгілейді.
2. Әрбір Тарап дипломдардың осы ереженің талаптарына жауап
беретін үміткерлерге ғана берілуін қамтамасыз етеді.
3. Диплом алуға үміткерлер мыналардың:
.1 олардың жеке басының;
.2 олардың жасы талап етілетін дипломға қатысты ережеде нұсқалғанған кем еместігінің;
.3 олардың Тараптар белгілеген денсаулық жағдайына, әсіресе естуге және көруге қатысты талаптарға жауап беретіндігінің және тиісті біліктілігі бар дәрігер берген және осы Тарап мойындаған денсаулық жағдайы бойынша жарамдылығын растайтын қолданыстағы құжаты бар екендігінің;
.4 олардың кемедегі жұмыс өтілі бар екендігінің және талап етілетіні диплом үшін осы ережелермен талап етілетін, онымен байланысты кез келген міндетті дайындықтан өткендігінің;
.5 олардың дипломға растауда көрсетілуі тиіс лауазымдар, функциялар мен деңгейлер үшін осы ережелермен нұсқалған құзыреттілік стандарттарына жауап беретіндігінің қанағаттанарлық дәлелін ұсынуы тиіс.

3.1 столкновение судна, посадка на мель или касание грунта; или
3.2 судно, будучи на ходу, на якоре или у причала, произвело сброс веществ, который, согласно какой-либо международной конвенции, является незаконным; или
3.3 судно производило беспорядочное или опасное маневрирование, не соблюдая мер по установлению путей движения, принятых Организацией, или безопасной навигационной практики и процедур; или
3.4 судно в других отношениях эксплуатируется таким образом, что это создает опасность для людей, имущества или окружающей среды.
2 Недостатки, которые могут считаться создающими опасность для людей, имущества или окружающей среды, включают следующее:
1. отсутствие у моряков, которые должны иметь дипломы, надлежащих дипломов, действительных льготных разрешений или документального доказательства того, что Администрации представлена заявка на подтверждение в соответствии с пунктом 5 правила I /10;
2. невыполнение применимых требований Администрации относительно безопасного укомплектования судов экипажами;
3. невыполнение судном предписанных Администрацией требований, касающихся несения вахты на ходовом мостике или в машинном отделении;
4. отсутствие в составе вахты лица, имеющего квалификацию в вопросах эксплуатации оборудования, обеспечивающего безопасное плавание, радиосвязь в целях безопасности или предотвращение загрязнения моря; и
5. отсутствие возможности обеспечить первую вахту при отходе в рейс и последующие сменяющие вахты составом, который получил достаточный отдых и годен к несению вахты в других отношениях.
3 Осуществляющая контроль Сторона может задержать судно на основании статьи X лишь в том случае, если не устранены какие-либо из недостатков, упомянутых в пункте 2, которые, как установлено этой Стороной, представляют опасность для людей, имущества или окружающей среды.
Правило I/5
Национальные положения
1 Каждая Сторона устанавливает процедуры для беспристрастного расследования любых ставших известными случаев некомпетентности, действий или упущений, которые могут представлять непосредственную угрозу охране человеческой жизни или сохранности имущества на море либо морской среде, со стороны владельцев дипломов или подтверждений, выданных этой Стороной, в связи с выполнением ими обязанностей, относящихся к их дипломам, а также для изъятия, приостановления действия и аннулирования таких дипломов по этой причине и с целью предотвращения мошенничества.
2 Каждая Сторона предписывает наказания или дисциплинарные меры для случаев, когда положения ее национального законодательства, вводящие в действие Конвенцию, не соблюдаются в отношении судов, имеющих право плавать под ее флагом, или в отношении моряков, должным образом дипломированных этой Стороной.
3 В частности, такие наказания или дисциплинарные меры предписываются и осуществляются в случаях, когда:
1. компания или капитан наняли лицо, не имеющее диплома, требуемого Конвенцией;
2. капитан допустил, чтобы какая-либо функция или работа в какой-либо должности, которая согласно настоящим правилам должна выполняться лицом, имеющим надлежащий диплом, выполнялась лицом, не имеющим требуемого диплома, действительного льготного разрешения или не располагающим документальным доказательством, требуемым пунктом 5 правила I /10; или
3. лицо, путем обмана или предъявления поддельных документов, нанялось для выполнения какой-либо функции или работы в какой-либо должности, которая согласно настоящим правилам должна выполняться лицом, имеющим диплом или льготное разрешение.
4 Сторона, в пределах юрисдикции которой находятся какая-либо компания или какое-либо лицо, в отношении которых имеются очевидные основания полагать, что они несут ответственность за какой-либо случай явного несоблюдения Конвенции, указанный в пункте 3, или осведомлены о нем, оказывает всевозможное содействие любой Стороне, которая известит ее о своем намерении возбудить разбирательство в рамках своей юрисдикции.
Правило I/6
Подготовка и оценка
Каждая Сторона обеспечивает, чтобы:
1. управление, руководство и наблюдение за подготовкой и оценкой моряком, согласно требованиям Конвенции, осуществлялись в соответствии с положениями раздела A-I/6 Кодекса ПДНВ; и
2. лица, ответственные за подготовку и оценку компетентности моряков согласно требованиям Конвенции, имели надлежащую квалификацию в соответствии с положениями раздела A-I/6 Кодекса ПДНВ применительно к соответствующему виду и уровню подготовки или оценки.
Правило I/7
Представление информации
1 В дополнение к информации, которую требуется представлять согласно статьи IV, каждая Сторона направляет Генеральному секретарю в установленные сроки и по форме, указанной в разделе A-I/7 Кодекса ПДНВ, такую другую информацию, которая может требоваться Кодексом в отношении других мер, принимаемых Стороной для полного осуществления Конвенции.
2 Когда полная информация, предписанная статьей IV и разделом A-I/7 Кодекса ПДНВ, получена и такая информация подтверждает, что положения Конвенции осуществляются полностью, Генеральный секретарь представляет доклад об этом Комитету по безопасности на море.
3 После того, как Комитет по безопасности на море в соответствии с одобренными им процедурами подтвердит, что представленная информация показывает, что положения Конвенции осуществляются полностью:
1. Комитет по безопасности на море определяет Стороны, к которым это относится;
2. другие Стороны получают право, при условии соблюдения положений правил I/4 и I/10, признавать, в принципе, что дипломы, выдаваемые указанными в пункте 3.1 Сторонами или от их имени, соответствуют Конвенции.
Правило I/8
Стандарты качества
1 Каждая Сторона обеспечивает, чтобы:
1. в соответствии с положениями раздела А- I /8 Кодекса ПДНВ вся деятельность по подготовке, оценке компетентности, дипломированию, подтверждению и продлению срока действия документов, осуществляемая по ее уполномочию неправительственными органами или организациями, находилась под постоянным контролем посредством системы стандартов качества, с тем чтобы обеспечить достижение поставленных целей, включая те, которые относятся к квалификации и опыту инструктором и экзаменаторов; и
2. В случае, когда такая деятельность осуществляется правительственными органами или организациями, имелась система стандартов качества.
2 Каждая Сторона также обеспечивает, чтобы в соответствии с положениями раздела A-I/8 Кодекса ПДНВ периодически проводилась оценка квалифицированными лицами, которые сами не связаны с соответствующей деятельностью.
3 Информация, относящаяся к оценке, требуемой пунктом 2, направляется Генеральному секретарю.
Правило I/9
Медицинские требования - Выдача и регистрация дипломов
1 Каждая Сторона устанавливает требования к состоянию здоровья моряков, особенно в отношении зрения и слуха.
2 Каждая Сторона обеспечивает, чтобы дипломы выдавались только тем кандидатам, которые отвечают требованиям настоящего правила.
3 Кандидаты на получение дипломов должны представить удовлетворительное доказательство:
1. их личности;
2. что их возраст не менее того, который предписан в правиле, относящемся к искомому диплому;
3. что они отвечают требованиям к состоянию здоровья, особенно в отношении зрения и слуха, установленным Стороной, и имеют действительный документ, удостоверяющий их годность по состоянию здоровья, выданный врачом, имеющим надлежащую квалификацию и признанным этой Стороной;

Қуаттылығы 750-ден бастап 3 000 кВт дейінгі бас қозғалтқыш
қондырғысы бар кемелердің аға механиктері мен екінші механиктерін дипломдауға қойылатын ең аз міндетті талаптар
1. Қуаттылығы 750-ден бастап 3 000 кВт дейінгі бас қозғалтқыш қондырғысы бар кемелердің әрбір аға механигі мен екінші механигінің тиісті дипломы болуы тиіс.
2. Дипломды алуға әрбір үміткер:
.1 вахталық механикті дипломдауға қойылатын талаптарға жауап беруі; және
.1.1 екінші механик дипломын алу үшін кемеде кемінде 12 ай тағылымдамашы механик немесе механик лауазымында мақұлданған жұмыс өтілі болуы; және
.1.2 аға механик дипломын алу үшін кемеде кемінде 24 ай, оның ішінде кемінде 12 айы - екінші механик лауазымында жұмыс істеу үшін талап етілетін біліктілігі бар болған кезде мақұлданған жұмыс өтілі болуы; және
.2 мақұлданған оқыту мен даярлаудан етуі және ДДВА Кодексі А-ІІІ/3 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына жауап беруі тиіс.
3. Қуаттылығы 3 000 кВт немесе одан артық бас қозғалтқыш қондырғысы бар кемелердің екінші механигі лауазымында жұмыс істеу үшін талап етілетін біліктілігі бар әрбір аға механик, оның кемеде кемінде 12 ай мақұлданған жұмыс өтілі және тиісті расталған дипломы болуы шартымен қуаттылығы 3 000 кВт кем бас қозғалтқыш қондырғысы бар кемелердің аға механигі лауазымында жұмыс істей алады.
ІІІ/4 ереже
Қызмет көрсетілетін немесе мезгіл-мезгіл қызмет көрсетілмейтін
машиналық бөлімшесі бар кемелердің қатардағы құрам тұлғаларын
дипломдауға қойылатын ең аз міндетті талаптар
1. Қызмет көрсетілетін немесе мезгіл-мезгіл қызмет көрсетілмейтін машиналық бөлімшесі бар және қуаттылығы 750 кВт немесе одан артық бас қозғалтқыш қондырғысы бар теңіз кемесіндегі машиналық вахтаның құрамына кіретін, даярлаудан өтетін қатардағы құрам тұлғасы және міндеттері біліктілікті талап етпейтін қатардағы құрам тұлғасы болып табылмайтын қатардағы құрамның әрбір тұлғасы осындай міндеттерді орындау үшін тиісінше дипломдалуы тиіс.
2. Диплом алуға әрбір үміткер:
.1 16 жастан жас болмауы;
.2 мыналардан:
.2.1 кемінде алты ай ішіндегі даярлауды және тәжірибе алуды қоса алғанда кемедегі мақұлданған жұмыс өтілінен, немесе
.2.2 кемінде екі ай кемедегі мақұлданған өтілін қоса алғанда жағалаудағы не кемедегі арнайы даярлаудан өтуі; және
.3 ДДВА Кодексі А-ІІІ/4 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына жауап беруі тиіс.
3. 2.2.1 және 2.2.2 тармақшаларында талап етілетін кемедегі  жұмыс өтілі, даярлау мен тәжірибе жүруде машиналық вахта жұмысын атқару женіндегі функциялармен байланысты болуы және міндеттерді механиктің немесе қатардағы құрамның білікті тұлғасының тікелей басшылығымен орындауды қамтуы тиіс.
4. Егер осы Тарап үшін Конвенция күшіне ену алдындағы соңғы бес жылдың кемінде бір жылында теңізшілер машиналық команда құрамында тиісті лауазымда жұмыс істеген болса, Тарап оларды осы ереженің талаптарына жауап береді деп есептей алады.
IV ТАРАУ
РАДИОБАЙЛАНЫС ЖӘНЕ РАДИОМАМАНДАР
Түсіндірмелер
Радиовахтаны атқаруға қатысты міндетті ережелер Радиобайланыс регламентінде және түзетулермен бірге алынған Теңіздегі адам өмірін қорғау жөніндегі 1974 жылғы халықаралық конвенцияда және Ұйым қабылдаған басшылықта баяндалған.
IV/1 ереже
Қолдану
1. 3-тармақта көзделгенді қоспағанда осы тараудың ережелері Апат кезінде және қауіпсіздікті қамтамасыз ету үшін байланыстың жаһандық теңіз жүйесі (АБЖТЖ) шеңберінде пайдаланылатын кемелердегі радиомамандарға түзетулермен бірге алынған Теңіздегі адам өмірін қорғау жөніндегі 1974 жылғы халықаралық конвенцияда нұсқалғандай қолданылады.
2. Тікелей 1992 жылғы 1 ақпанға дейін қолданыста болған Теңіздегі адам өмірін қорғау жөніндегі 1974 жылғы халықаралық конвенцияның ережелеріне сәйкес келетін кемелердегі радиомамандар 1999 жылғы 1 қаңтарға дейін 1992 жылғы 1 желтоқсанға дейін қолданыста болған Теңізшілерді даярлау мен дипломдау және вахтаны атқару туралы халықаралық конвенцияның ережелеріне сәйкес келуі тиіс.

двигательной установкой мощностью от 750 до 3 000 кВт
1 Каждый старший механик и второй механик морского судна с главной двигательной установкой мощностью от 750 до 3 000 кВт должен иметь надлежащий диплом.
2 Каждый кандидат на получение диплома должен:
1. отвечать требованиям, предъявляемым к дипломированию вахтенного механика, и
1.1 для получения диплома второго механика иметь одобренный стаж работы на судне не менее 12 месяцев в должности механика-стажера или механика, и
1.2 для получения диплома старшего механика иметь одобренный стаж работы на судне не менее 24 месяцев, из которых не менее 12 месяцев - при наличии квалификации, требуемой для работы в должности второго механика; и
2. пройти одобренные обучение и подготовку и отвечать стандарту компетентности, указанному в разделе A-III/3 Кодекса ПДНВ.
3 Каждый механик, имеющий квалификацию, требуемую для работы в должности второго механика судов с главной двигательной установкой мощностью 3 000 кВт или более, может работать в должности старшего механика судов с главной двигательной установкой мощностью менее 3 000 кВт, при условии что он имеет одобренный стаж работы на судне не менее 12 месяцев в должности механика и соответственно подтвержденный диплом.
Правило III/4
Обязательные минимальные требования для дипломирования лиц
рядового состава машинной вахты на судах с обслуживаемым или
периодически не обслуживаемым машинным отделением
1 Каждое лицо рядового состава, входящее в состав машинной вахты на морском судне с обслуживаемым или периодически не обслуживаемым машинным отделением и с главной двигательной установкой мощностью 750 кВт или более, не являющееся лицом рядового состава, проходящим подготовку, и лицом рядового состава, чьи обязанности не требуют квалификации, должно быть надлежащим образом дипломировано для выполнения таких обязанностей.
2 Каждый кандидат на получение диплома должен:
1. быть не моложе 16 лет;
2. пройти:
2.1 одобренный стаж работы на судне, включая подготовку и приобретение опыта в течение не менее шести месяцев, или
2.2 специальную подготовку либо на берегу, либо на судне, включая одобренный стаж работы на судне не менее двух месяцев; и
3. отвечать стандарту компетентности, указанному в разделе А-III/4 Кодекса ПДНВ.
3 Стаж работы на судне, подготовка и опыт, требуемые подпунктами 2.2.1 и 2.2.2, должны быть связаны с функциями по несению машинной вахты и включать выполнение обязанностей под непосредственным руководством квалифицированного механика или квалифицированного лица рядового состава.
4 Сторона может считать, что моряки отвечают требованиям настоящего правила, если они проработали в соответствующей должности в составе машинной команды не менее одного года из последних пяти лет, предшествующих вступлению Конвенции в силу для этой Стороны.
ГЛАВА IV
РАДИОСВЯЗЬ И РАДИОСПЕЦИАЛИСТЫ
Пояснение
Обязательные положения, относящиеся к несению радиовахты, изложены в Регламенте радиосвязи и в Международной конвенции по охране человеческой жизни на море 1974 года, с поправками. Положения относительно технического обслуживания радиооборудования изложены в Международной конвенции по охране человеческой жизни на море 1974 года, с поправками, и в руководстве, принятом Организацией.
Правило IV/1
Применение
1 За исключением предусмотренного в пункте 3, положения настоящей главы применяются к радиоспециалистам на судах, эксплуатируемых в рамках Глобальной морской системы связи при бедствии и для обеспечения безопасности (ГМССБ), как предписано Международной конвенцией по охране человеческой жизни на море 1974 года, с поправками.
2 До 1 января 1999 года радиоспециалисты на судах, соответствующих положениям Международной конвенции по охране человеческой жизни на море 1974 года, действовавшим непосредственно до 1 февраля 1992 года, должны соответствовать положениям Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты 1978 года, действовавшим до 1 декабря 1992 года.
3 Радиоспециалисты на судах, от которых не требуется соответствия положениям главы IV Конвенции СОЛАС, касающимся ГМССБ, могут не соответствовать положениям настоящей главы. Радиоспециалисты на таких судах, тем не менее, должны соответствовать Регламенту радиосвязи. Администрация должна обеспечить, чтобы надлежащие дипломы, предписанные Регламентом радиосвязи, выдавались или признавались в отношении таких радиоспециалистов.
Правило IV/2
Обязательные минимальные требования для дипломирования
радиоспециалистов ГМССБ
1 Каждое лицо, отвечающее за радиосвязь или осуществляющее ее на судне, от которого требуется участие в ГМССБ, должно иметь относящийся к ГМССБ надлежащий диплом, выданный или признаваемый Администрацией на основании положений Регламента радиосвязи.
2 Кроме того, каждый кандидат на получение на основании настоящего правила диплома для работы на судне, которое согласно Международной конвенции по охране человеческой жизни на море 1974 года, с поправками, должно иметь радиоустановку, должен:
1. быть не моложе 18 лет; и
2. пройти одобренные обучение и подготовку и отвечать стандарту компетентности, указанному в разделе A-IV/2 Кодекса ПДНВ.
ГЛАВА V
ТРЕБОВАНИЯ К СПЕЦИАЛЬНОЙ ПОДГОТОВКЕ ПЕРСОНАЛА
ОПРЕДЕЛЕННЫХ ТИПОВ СУДОВ
Правило V/1
Обязательные минимальные требования для подготовки и
квалификации капитанов, лиц командного и
рядового состава танкеров
1 Лица командного и рядового состава, за которыми закреплены особые обязанности и ответственность в отношении груза или грузового оборудования на танкерах, должны пройти на берегу одобренный курс противопожарной подготовки в дополнение к подготовке, требуемой правилом VI/1, и пройти:
1. по меньшей мере трехмесячный одобренный стаж работы на танкерах для приобретения достаточных знаний в области безопасной эксплуатации; или
2. одобренный ознакомительный курс для работы на танкерах, который охватывает по меньшей мере программу подготовки, приведенную для этого курса в разделе A-V/1 Кодекса ПДНВ,
при этом, однако, Администрация может допустить, чтобы период работы на судне под наблюдением ответственного лица был менее того, который предписан подпунктом 1., при условии, что:

3. Олардан СОЛАС Конвенциясы IV тарауының АБЖТЖ-ға қатысты ережелеріне сәйкес болуы талап етілмейтін кемелердегі радиомамандар осы тараудың ережелеріне сәйкес болмауы мүмкін. Дегенмен, осында кемелердегі радиомамандар Радиобайланыс регламентіне сәйкес келуі тиіс. Әкімшілік Радиобайланыс регламентінде нұсқалған тиісті дипломдардың осындай радиомамандарға қатысты берілуін немесе танылуын қамтамасыз етуі тиіс.
ІV/2 ереже
АБЖТЖ радиомамандарын дипломдауға қойылатын ең аз міндетті талаптар
1. Радиобайланыс үшін жауапты немесе оны кемеде жүзеге асыратын, одан АБЖТЖ-ға қатысу талап етілетін әрбір тұлғаның Радиобайланыс регламентінің ережелері негізінде Әкімшілік беретін немесе танитын АБЖТЖ-ға қатысты тиісті дипломы болуы тиіс.
2. Бұдан басқа, түзетулермен бірге алынған Теңіздегі адам өмірін қорғау жөніндегі 1974 жылғы халықаралық конвенцияға сәйкес радиоқондырғысы болуы тиіс кемеде жұмыс істеу үшін осы ереженің негізінде диплом алуға әрбір үміткер:
.1 18 жастан жас болмауы; және
.2 мақұлданған оқыту мен даярлаудан өтуі және ДДВА Кодексі А-ІV/2 бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына жауап беруі тиіс.
V ТАРАУ
БЕЛГІЛІ ҮЛГІДЕГІ КЕМЕЛЕРДІҢ ПЕРСОНАЛЫН АРНАЙЫ ДАЯРЛАУҒА
ҚОЙЫЛАТЫН ТАЛАПТАР
V/1 ереже
Танкерлердің капитандарын, командалық және қатардағы құрам тұлғаларын даярлауға қойылатын ең аз міндетті талаптар
1. Танкерлердегі жүкке немесе жүк жабдығына қатысты оларға ерекше міндеттер және жауапкершілік бекітілген командалық және қатардағы құрам тұлғалары VI/1 ережесімен талап етілетін даярлауға қосымша жағалауда өртке қарсы даярлаудың мақұлданған курсынан өтуі тиіс және мыналардан:
.1 қауіпсіз пайдалану саласында жеткілікті білім алу үшін танкерлерде кемінде үш айлық мақұлданған жұмыс өтілінен; немесе
.2 танкерлерде жұмыс істеу үшін мақұлданған танысу курсынан өтуі, ол кем дегенде ДДВА Кодексінің А-V/1 бөлімінде осы курс үшін келтірілген даярлау бағдарламасын қамтуы тиіс,
бұл ретте, дегенмен, мынадай:
.3 осылайша рұқсат етілген кезең кемінде бір айды құраған танкердің жалпы сыйымдылығы 3 000 кем;
.5 осы кезең ішінде танкер орындайтын әрбір рейстің ұзақтығы 72 сағаттан аспаған; және
.6 танкердің пайдаланымдық сипаттамалары, сондай-ақ осы кезең ішінде орындалған рейстер мен тиеу-түсіру операцияларының саны осында білім мен тәжірибе деңгейіне ие болуға мүмкіндік берген жағдайларда Әкімшілік жауапты тұлғаның қадағалауымен кемедегі жұмыс кезеңінің .1-тармақта нұсқалғаннан кем болуына жол береді.
2. Капитандар, аға механиктер, капитанның аға көмекшілері, екінші механиктер мен жүкті тасымалдау немесе өңдеу уақытында тиеу, түсіру және сақтандыру шаралары үшін тікелей жауапты болатын кез келген тұлғалар 1.1.-1.2 тармақшаларының талаптарын орындауға қосымша:
.1 олар жұмыс істейтін танкер жататын үлгідегі танкердегі олардың міндеттеріне сәйкес келетін тәжірибеге ие болуы; және
.2 кемінде ДДВА Кодексінің А-V/1 бөлімінде баяндалған мәселелерді қамтитын, олар жұмыс істейтін мұнай танкеріндегі, химия өнімдерін немесе газ таситын танкерлердегі олардың міндеттеріне сәйкес келетін, мақұлданған мамандандырылған даярлау бағдарламасын орындауы тиіс.
3. Егер теңізшілер алдыңғы бес жылдың кемінде бір жылында тиісті үлгідегі танкерде тиісті лауазымда жұмыс істесе Тарап үшін осы Конвенция күшіне енгеннен соң екі жыл ішінде теңізшілер 2.2 тармақшасының талаптарына жауап береді деп есептеуге болады.
4. Әкімшілік 1 немесе 2-тармақтарға сәйкес біліктілігі бар капитандар мен командалық құрам тұлғаларына тиісті дипломды немесе қолданыстағы дипломның тиісті расталуын беруді қамтамасыз етуі тиіс. Осындай біліктілігі бар қатардағы құрамның әрбір тұлғасы тиісті тәсілмен дипломдалуы тиіс.
V/2 ереже
Ро-ро жолаушы кемелерінің капитандарын, командалық және қатардағы құрам тұлғаларын, сондай-ақ басқа да персоналын даярлауға және біліктілігіне қойылатын ең аз міндетті талаптар
1. Осы ереже капитандарға, командалық және қатардағы құрам тұлғаларына, сондай-ақ халықаралық рейстер орындайтын ро-ро жолаушы кемелерінде жұмыс істейтін басқа да персоналға қолданылады. Осы талаптардың халықаралық рейстер орындамайтын ро-ро жолаушы кемелерінің персоналына қолданылуын Әкімшілік белгілейді.
2. Оларға ро-ро жолаушы кемелерінде міндеттер орындау тапсырылғанға дейін теңізшілер олардың лауазымдарына, міндеттеріне және жауапкершілігіне сәйкес төмендегі 4-8-тармақтарда талап етілетін даярлаудан өтуі тиіс.
3. Олардан төмендегі 4, 7 және 8-тармақтарға сәйкес даярлаудан өту талап етілетін теңізшілер бес жылдан аспайтын уақыт сайын біліктілігін арттырудың тиісті курстарынан өтуі тиіс.
4. Капитандар, командалық құрам тұлғалары және авариялық жағдайда ро-ро кемелерінің жолаушыларына көмек көрсету үшін дабыл бойынша кестеге сәйкес тағайындалған басқа да персонал ДДВА Кодексі А-V/2 бөлімінің 1-тармағында көрсетілген ұйымдаспаған адамдар тобын басқару жөніндегі даярлаудан өтуі тиіс.
5 Капитандар, командалық құрам тұлғалары және ро-ро жолаушы кемелерінде ерекше міндеттері мен жауапкершілігі бар басқа да персонал ДДВА Кодексі А-V/2 бөлімінің 2-тармағында көрсетілген таныстыру даярлығынан өтуі тиіс.
6. Ро-ро жолаушы кемелерінің жолаушы үй-жайларындағы жолаушыларға тікелей қызмет көрсетуді жүзеге асыратын персонал ДДВА Кодексі А-V/2 бөлімінің 3-тармағында көрсетілген қауіпсіздік мәселелері жөніндегі даярлаудан өтуі тиіс.
7. Капитандар, капитанның аға көмекшілері, аға механиктер, екінші механиктер және жолаушыларды отырғызу мен түсіру, жүкті тиеу, түсіру не бекіту немесе ро-ро жолаушы кемелеріндегі саңылауларды жабу үшін тікелей жауапкершілік жүктелген әрбір тұлға жолаушылар мен жүк қауіпсіздігі, сондай-ақ ДДВА Кодексі А-V/2 бөлімінің 4-тармағында көрсетілген корпустың су өткізбеушілігі мәселелері жөніндегі мақұлданған даярлаудан өтуі тиіс.
8. Капитандар, капитанның аға көмекшілері, аға механиктер, екінші механиктер және ро-ро жолаушы кемелеріндегі авариялық жағдайларда жолаушылардың қауіпсіздігі үшін жауапты тұлғалар ДДВА Кодексі А-V/2 бөлімінің 5-тармағында көрсетілген сыни жағдайларда басқару мен адамның іс-әрекетіне қатысты мақұлданған даярлаудан өтуі тиіс.
9. Осы ереженің талаптарына сәйкес біліктілігі бар деп мойындалған әрбір тұлғаға Әкімшілік оның даярлаудан өткендігі туралы құжатта растаудың берілуін қамтамасыз етуі тиіс.
VI ТАРАУ
АВАРИЯЛЫҚ ЖАҒДАЙЛАРҒА, ЕҢБЕКТІ ҚОРҒАУҒА, МЕДИЦИНАЛЫҚ КҮТІМГЕ ЖӘНЕ АМАН ҚАЛУҒА ҚАТЫСТЫ ФУНКЦИЯЛАР
VI/I ереже
Барлық теңізшілерге арналған таныстыру,
алғашқы даярлау мен қауіпсіздік мәселелері жөніндегі
нұсқау бойынша ең аз міндетті талаптар
Теңізшілер ДДВА Кодексінің А-VI/1 бөліміне сәйкес танысудан және алғашқы даярлаудан немесе қауіпсіздік жөніндегі нұсқаулықтан өтуі және осы бөлімде көрсетілген құзыреттілік стандартына жауап беруі тиіс.
VI/2 ереже
Құтқару қайықшалары мен салдардың,
кезекші қайықшалар мен шапшаң кезекші қайықшалардың
мамандарына диплом беруге қойылатын ең аз міндетті талаптар

3. допускаемый таким образом период составляет не менее одного месяца;
4. валовая вместимость танкера менее 3 000;
5. продолжительность каждого рейса, который выполняет танкер в течение этого периода, не превышает 72 часов; и
6. эксплуатационные характеристики танкера, а также количество рейсов и погрузочно-разгрузочных операций, выполненных в течение этого периода, позволяют получить такой же уровень знаний и опыта.
2 Капитаны, старшие механики, старшие помощники капитана, вторые механики и любые лица, которые несут непосредственную ответственность за погрузку, выгрузку и меры предосторожности во время перевозки или обработки груза, в дополнение к выполнению требований подпунктов 1.1 или 1.2 должны:
1. иметь опыт, соответствующий их обязанностям на танкере того типа, к которому относится танкер, на котором они работают; и
2. выполнить одобренную программу специализированной подготовки, охватывающую по меньшей мере вопросы, изложенные в разделе A-V/1 Кодекса ПДНВ, которые соответствуют их обязанностям на нефтяном танкере, танкере-химовозе или газовозе, на котором они работают.
3 В течение двух лет после вступления настоящей Конвенции в силу для Стороны можно считать, что моряки отвечают требованиям подпункта 2.2, если они проработали в соответствующей должности на танкере соответствующего типа не менее одного года из предшествующих пяти лет.
4 Администpации должны обеспечивать выдачу надлежащего диплома капитанам и лицам командного состава, которые имеют квалификацию согласно пунктам 1 или 2 соответственно, или надлежащее подтверждение существующего диплома. Каждое лицо рядового состава, имеющее такую квалификацию, должно быть надлежащим образом дипломировано.
Правило V/2
Обязательные минимальные требования для подготовки и
квалификации капитанов, лиц командного и рядового состава,
а также другого персонала пассажирских судов ро-ро
1 Настоящее правило применяется к капитанам, лицам командного и рядового состава, а также другому персоналу, работающему на пассажирских судах ро-ро, совершающих международные рейсы. Администрации определяют применимость этих требований к персоналу пассажирских судов ро-ро, не совершающих международных рейсов.
2 До того, как им будет поручено выполнение обязанностей на пассажирских судах ро-ро, моряки должны пройти подготовку, требуемую пунктами 4-8, ниже, в соответствии с их должностью, обязанностями и ответственностью.
3 Моряки, от которых требуется проходить подготовку в соответствии с пунктами 4, 7 и 8, ниже, должны через промежутки времени, не превышающие пяти лет, проходить соответствующие курсы повышения квалификации.
4 Капитаны, лица командного состава и другой персонал, назначенный согласно расписанию по тревогам для оказания помощи пассажирам судов ро-ро в аварийных ситуациях, должны пройти подготовку по управлению неорганизованными массами людей, указанную в пункте 1 раздела A-V/2 Кодекса ПДНВ.
5 Капитаны, лица командного состава и другой персонал, имеющий особые обязанности и ответственность на пассажирских судах ро-ро, должны пройти ознакомительную подготовку, указанную в пункте 2 раздела A-V/2 Кодекса ПДНВ.
6 Персонал, осуществляющий непосредственное обслуживание пассажиров в пассажирских помещениях пассажирских судов ро-ро, должен пройти подготовку по вопросам безопасности, указанную в пункте 3 раздела A-V/2 Кодекса ПДНВ.
7 Капитаны, старшие помощники капитана, старшие механики, вторые механики и каждое лицо, на которое возложена непосредственная ответственность за посадку и высадку пассажиров, погрузку, выгрузку или крепление груза либо закрытие отверстий в корпусе пассажирских судов ро-ро, должны пройти одобренную подготовку по вопросам безопасности пассажиров и груза, а также водонепроницаемости корпуса, указанную в пункте 4 раздела A-V/2 Кодекса ПДНВ.
8 Капитаны, старшие помощники капитана, старшие механики, вторые механики и лица, ответственные за безопасность пассажиров в аварийных ситуациях на пассажирских судах ро-ро, должны пройти одобренную подготовку в отношении управления и поведения человека в критических ситуациях, указанную в пункте 5 раздела A-V/2 Кодекса ПДНВ.
9 Администрации должны обеспечивать, чтобы каждому лицу, которое признано имеющим квалификацию, требуемую согласно положениям настоящего правила, выдавалось документальное подтверждение прохождения им подготовки.
ГЛАВА VI
ФУНКЦИИ, ОТНОСЯЩИЕСЯ К АВАРИЙНЫМ СИТУАЦИЯМ, ОХРАНЕ ТРУДА,
МЕДИЦИНСКОМУ УХОДУ И ВЫЖИВАНИЮ
Правило VI/1
Обязательные минимальные требования по ознакомлению,
начальной подготовке и инструктажу по вопросам безопасности для
всех моряков
Моряки должны пройти ознакомление и начальную подготовку или инструктаж по вопросам безопасности в соответствии с разделом A-VI/1 Кодекса ПДНВ и отвечать соответствующему стандарту компетентности, указанному в этом разделе.
Правило VI/2
Обязательные минимальные требования для выдачи дипломов
специалистов по спасательным шлюпкам и плотам, дежурным шлюпкам
и скоростным дежурным шлюпкам
1 Каждый кандидат на получение диплома специалиста по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками, должен:

1. Құтқару қайықшалары мен салдардың және шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын кезекші қайықшалар маманының дипломын алуға әрбір үміткер:
.1 18 жастан жас болмауы;
.2 кемеде кемінде 12 ай мақұлданған жұмыс өтілі не мақұлданған даярлау курсынан етуі және кемеде кемінде алты ай мақұлданған жұмыс өтілі болуы; және
.3 ДДВА Кодексі А-VІ/2 бөлімінің 1-4-тармақтарында баяндалған құтқару қайықшалары мен салдары және кезекші қайықшалар жөніндегі маманның дипломын алуға қойылатын құзыреттілік стандарттарына жауап беруі тиіс.
2. Шапшаң кезекші қайықшалары жөніндегі маманның дипломын алуға әрбір үміткер:
.1 құтқару қайықшалары мен салдары және шапшаң кезекші қайықшалар болып табылмайтын кезекші қайықшалар жөніндегі маманның дипломына ие болуы;
.2 мақұлданған даярлау курсынан өтуі; және
.3 ДДВА Кодексі А-VІ/2 бөлімінің 5-8-тармақтарында баяндалған шапшаң кезекші қайықшалар жөніндегі маманның дипломын алу үшін қойылатын құзыреттілік стандарттарына жауап беруі тиіс.
VI/3 ереже
Өртпен күресудің қазіргі заманғы әдістері
бойынша дайындыққа қойылатын ең аз міндетті талаптар
1. Өртпен күрес жөніндегі операцияларды басқаруға тағайындалған теңізшілер ДДВА Кодексі А-VІ/3 бөлімінің ережелеріне сәйкес ұйымдастыруға, тактикаға және басқаруға ерекше назар аудара отырып, өртпен күрес әдістері жөніндегі кеңейтілген бағдарлама бойынша дайындықтан жемісті өтуі және осы бөлімде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына жауап беруі тиіс.
2. Дипломды беруге қойылатын біліктілік талаптарына өртпен күресудің қазіргі заманғы әдістері бойынша дайындық енгізілмеген кезде 1 жағдайға байланысты арнайы диплом немесе құжаттай растау беріледі, оларда иесінің өртпен күресудің қазіргі заманғы әдістері бойынша дайындық курсынан өткендігі көрсетіледі.
VІ/4 ереже
Алғашқы медициналық көмек және медициналық күтім көрсетуге қатысты қойылатын ең аз міндетті талаптар
1. Кемеде алғашқы медициналық көмек көрсетуге тағайындалған теңізшілер ДДВА Кодексі А-VI/4 бөлімінің 1-3 тармақтарында көрсетілген алғашқы медициналық көмек көрсету саласындағы құзыреттілік стандарттарына жауап беруі тиіс.
2. Кемеде медициналық күтім көрсету жөніндегі міндеттерді
орындауға тағайындалған теңізшілер ДДВА Кодексі А-VI/4 бөлімінің 4-6-тармақтарында көрсетілген кемеде медициналық күтім көрсету саласындағы құзыреттілік стандарттарына жауап беруі тиіс.
3. Дипломды беруге қойылатын біліктілік талаптарына алғашқы медициналық көмек немесе медициналық күтім саласындағы дайындық енгізілмеген кезде жағдайға байланысты арнайы диплом немесе құжаттай растау беріледі, оларда иесінің медициналық көмек немесе медициналық күтім саласындағы дайындық курсынан өткендігі көрсетіледі.
VII ТАРАУ
БАЛАМА ДИПЛОМДАУ
VІІ/1 ереже
Балама дипломдар беру
1. Осы Қосымшаға II және III тарауларда баяндалған дипломдауға қойылатын талаптарға қарамастан, мынадай:
.1 дипломдар мен растауларда көрсетілуі тиіс өзара байланысты функциялар мен жауапкершілік деңгейлері ДДВА Кодексінің А-ІІ/1, А-ІІ/2, А-ІІ/3, А-ІІ/4, А-ІІІ/1, А-ІІІ/2, А-ІІІ/3, А-ІІІ/4 және А-ІV/2 бөлімдерінде келтірілгендердің ішінен таңдалған және соларға ұқсас болған;
.2 үміткерлер мақұлданған оқыту мен даярлаудан еткен және дипломдар мен растауларда көрсетілуі тиіс функциялар мен деңгейлер үшін ДДВА Кодексінің тиісті бөлімдерінде нұсқалған және осы Кодекстің А-VІІ/І бөлімінде көрсетілген құзыреттілік стандарттарына жауап берген;
.3 үміткерлер дипломда көрсетілуі тиіс функциялар мен деңгейлерге сәйкес келетін кемедегі мақұлданған жұмыс өтілінен өткен жағдайларда. Кемедегі ең аз жұмыс өтілі осы Қосымшаға II және III тарауларда нұсқалған кемедегі жұмыс өтіліне барабар болуы тиіс. Дегенмен кемедегі ең аз жұмыс өтілі ДДВА Кодексінің А-VII/2 бөлімінде нұсқалғаннан кем болмауы тиіс;
.4 кеме жүргізу функциясын пайдалану деңгейінде орындауы тиіс, диплом алуға үміткерлер Радиобайланыс регламентіне сәйкес радио қызмет жөніндегі белгіленген міндеттерді орындау үшін IV тарау ережелерінің қолданылатын талаптарына жауап беруі тиіс; және
.5 дипломдар І/9 ереженің талаптарына және ДДВА Кодексінің VII тарауында баяндалған ережелерге сәйкес берілген жағдайларда Тараптар осы тараулардың ережелерінде аталғандардан өзге дипломдар беруге немесе беруге уәкілеттендіруге артықшылық беруі мүмкін.
2. Егер Тарап IV бапқа және І/7 ережеге сәйкес Ұйымға ақпарат ұсынбаса, диплом осы тараудың негізінде берілмеуі тиіс.
VII/2 ереже
Теңізшілерді дипломдау

1. быть не моложе 18 лет;
2. иметь одобренный стаж работы на судне не менее 12 месяцев либо пройти одобренный курс подготовки и иметь одобренный стаж работы на судне не менее шести месяцев; и
3. отвечать стандарту компетентности для получения диплома специалиста по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, изложенному в пунктах 1-4 раздела A-VI/2 Кодекса ПДНВ.
2 Каждый кандидат на получение диплома специалиста по скоростным дежурным шлюпкам должен:
1. иметь диплом специалиста по спасательным шлюпкам и плотам и дежурным шлюпкам, не являющимся скоростными дежурными шлюпками;
2. пройти одобренный курс подготовки; и
3. отвечать стандарту компетентности для получения диплома специалиста по скоростным дежурным шлюпкам, изложенному в пунктах 5-8 раздела A-VI/2 Кодекса ПДНВ.
Правило VI/3
Обязательное минимальные требования к подготовке
по современным методам борьбы с пожаром
1 Моряки, назначенные руководить операциями по борьбе с пожаром, должны успешнo пройти подготовку по методам борьбы с пожаром по расширенной программе, обращая особое внимание на организацию, тактику и управление, в соответствии с положениями раздела A-VI/3 Кодекса ПДНВ и отвечать стандарту компетентности, указанному в этом разделе.
2 В случаях, когда подготовка по современным методам борьбы с пожаром не включена в квалификационные требования для выдачи диплома, выдается, в зависимости от обстоятельств, специальный диплом или документальное подтверждение, в которых указывается, что их владелец прошел курс подготовки по современным методам борьбы с пожаром.
Правило VI/4
Обязательные минимальные требования в отношении оказания первой
медицинской помощи и медицинского ухода
1 Моряки, назначенные для оказания первой медицинской помощи на судне, должны отвечать стандарту компетентности в области оказания первой медицинской помощи, указанному в пунктах 1-3 раздела A-VI/4 Кодекса ПДНВ.
2 Моряки, назначенные для выполнения обязанностей по медицинскому уходу на судне, должны отвечать стандарту компетентности в области медицинского ухода на судах, указанному в пунктах 4-6 раздела A-VI/4 Кодекса ПДНВ.
3 В случаях, когда подготовка в области первой медицинской помощи или медицинского ухода не включена в квалификационные требования для выдачи диплома, выдается, в зависимости от обстоятельств, специальный диплом или документальное подтверждение, в которых указывается, что их владелец прошел курс подготовки в области первой медицинской помощи или медицинского ухода.
ГЛАВА VII
АЛЬТЕРНАТИВНОЕ ДИПЛОМИРОВАНИЕ
Правило VII/1
Выдача альтернативных дипломов
1 Несмотря на требования для дипломирования, изложенные в главах II и III настоящего Приложения, Стороны могут предпочесть выдавать или уполномочивать выдавать дипломы, иные чем те, которые упомянуты в правилах этих глав, при условии, что:
1. связанные между собой функции и уровни ответственности, которые должны быть указаны в дипломах и подтверждениях, выбираются из числа тех и идентичны тем, которые приведены в разделах А-II/1, A-II/2, A-II/3, А-II/4, А-III/1, А-III/2, А-III/3, А-III/4 и A-IV/2 Кодекса ПДНВ;
2. кандидаты прошли одобренные обучение и подготовку и отвечают стандартам компетентности, предписанным в соответствующих разделах Кодекса ПДНВ и указанным в разделе A-VII/1 этого Кодекса, для функций и уровней, которые должны быть указаны в дипломах и подтверждениях;
3. кандидаты прошли одобренный стаж работы на судне, соответствующий функциям и уровням, которые должны быть указаны в дипломе. Минимальный стаж работы на судне должен быть эквивалентен стажу работы на судне, предписанному в главах II и III настоящего Приложения. Однако минимальный стаж работы на судне должен быть не менее предписанного в разделе A-VII/2 Кодекса ПДНВ;
4. кандидаты на получение диплома, которые должны выполнять функцию судовождения на уровне эксплуатации, должны отвечать применимым требованиям правил главы IV для выполнения установленных обязанностей по радиослужбе в соответствии с Регламентом радиосвязи; и
5. дипломы выдаются в соответствии с требованиями правила I/9 и положениями, изложенными в главе VII Кодекса ПДНВ.
2 Диплом не должен выдаваться на основании настоящей главы, если Сторона не представила Организации информацию в соответствии со статьей IV и правилом I/7.
Правило VII/2
Дипломирование моряков
1 Каждый моряк, выполняющий какую-либо функцию или группу функций, указанных в таблицах А-II/1, A-II/2, A-II/3 или А-II/4 главы II или в таблицах А-III/1, А-III/2, А-III/4 главы III или A-IV/2 главы IV Кодекса ПДНВ, должен иметь надлежащий диплом.
Правило VII/3
Принципы, определяющие выдачу альтернативных дипломов
1 Любая Сторона, которая предпочитает выдавать или уполномочивать выдавать альтернативные дипломы, должна обеспечивать соблюдение следующих принципов:
1. никакая альтернативная система дипломирования не должна применяться, если она не обеспечивает степени безопасности на море и не дает эффекта в части предотвращения загрязнения, по меньшей мере эквивалентных тем, которые предусматриваются другими главами; и
2. любые меры по выдаче альтернативных дипломов на основании настоящей главы должны предусматривать взаимозаменяемость таких дипломов и дипломов, выдаваемых на основании других глав.
2 Принцип взаимозаменяемости, упомянутый в пункте 1, должен обеспечивать,
чтобы:

1. ДДВА Кодексі ІІ тарауының А-ІІ/1, А-ІІ/2, А-ІІ/3 немесе А-ІІ/4 кестелерінде немесе III тарауының А-ІІІ/1, А-ІІІ/2, А-ІІІ/4 немесе IV тарауының А-IV/2 кестелерінде көрсетілген қандай да болмасын функцияны немесе функциялар тобын орындайтын әрбір теңізшінің тиісті дипломы болуы тиіс.
VII/3 ереже
Балама дипломдар беруді белгілейтін қағидаттар
1. Балама дипломдар беруге немесе беруге уәкілеттендіруге артықшылық беретін кез келген Тарап мынадай қағидаттардың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс:
.1 дипломдаудың ешқандай да балама жүйесі, егер ол теңіздегі қауіпсіздіктің ең кем дегенде басқа тарауларда көзделген дәрежесін қамтамасыз етпесе және ластанудың алдын алу бөлігінде тиімділік бермесе, қолданылмауы тиіс; және
.2 осы тараудың негізінде балама дипломдар беру жөніндегі кез келген шаралар осындай дипломдардың және басқа тараулардың негізінде берілетін дипломдардың өзара ауыстырымдылығын көздеуі тиіс.
2. 1-тармақта аталған өзара ауыстырымдылық қағидаты:
.1 II және/немесе ІІІ тараулардың негізінде дипломдар алған теңізшілер мен VII тараудың негізінде дипломдар алған теңізшілердің кеме қызметін ұйымдастырудың дәстүрлі не өзге нысандарына ие кемелерде жұмыс істеуге қабілетті болуын;
.2 теңізшілер кемедегі арнайы іс-әрекеттерге дайындықтан, өздерінің дағдыларын басқа орындарда пайдалану қабілетін нашарлататындай әдіспен өтпеуін қамтамасыз етуі тиіс.
3. Осы тараудың ережелері негізінде кез келген дипломды беру кезінде мынадай қағидаттар назарға алынуы тиіс:
.1 балама дипломдар беру өз кезегінде:
.1 кемедегі экипаж мүшелерінің санын қысқарту
.2 кәсіптік тұтастығын бұзу немесе теңізшілердің біліктілігін төмендету, немесе
.3 кез келген нақты вахта уақытында қандай да болмасын бір дипломның иесіне вахталық механик пен капитанның вахталық көмекшісінің біріктірілген міндеттерінің жүктелуін ақтау үшін қолданылмауы тиіс; және
.2 басқаруды жүзеге асыратын тұлға капитан ретінде тағайындалуы тиіс; балама дипломдау жөніндегі кез келген шараны қолдану капитанның  және басқа тұлғалардың заңды жағдайы мен өкілеттіктеріне теріс әсер етпеуі тиіс.
4. Осы ереженің 1 және 2-тармақтарында қамтылған қағидаттар палубалық та, машиналық та команданың командалық құрам тұлғаларының құзыреттілігін қолдауды қамтамасыз етуі тиіс.
VIII ТАРАУ
ВАХТА ЖҰМЫСЫН АТҚАРУ
VІІІ/І ереже
Міндеттерді орындауға жарамдылық
Әрбір Әкімшілік шаршаудың алдын алу мақсатында:
.1 вахта жұмысын атқаратын персонал үшін демалу кезеңдерін белгілеуі және сақталуын қамтамасыз етуі; және
.2 вахтаны ұйымдастыру бүкіл вахталық персоналдың шаршағаны вахта жұмысын атқару тиімділігіне әсер етпейтіндей болуын және рейске шығу кезіндегі бірінші вахтаның және кейіннен ауысатын вахталардың жеке құрамы жеткілікті демалуын және вахта жұмысын атқаруға барлық басқа жағынан дайын болуын талап етуі тиіс.
VIII/2 ереже
Вахта жұмысын атқаруды ұйымдастыру және оның қағидаттары

1. моряки, получившие дипломы на основании глав II и/или III, и моряки, получившие дипломы на основании главы VII, были способны работать на судах, которые имеют либо традиционные, либо иные формы организации судовой службы; и
2. моряки не проходили подготовку для специальных действий на судне таким образом, чтобы это ухудшало их способность использовать свои навыки в другом месте.
3 При выдаче любого диплома на основании положений настоящей главы должны приниматься во внимание следующие принципы:
1 выдача альтернативных дипломов сама по себе не должна использоваться для того, чтобы:
1. сократить количество членов экипажа на судне,
2. разрушить целостность профессии или снизить квалификацию моряков, или
3. оправдать возложение совмещенных обязанностей вахтенного механика и вахтенного помощника капитана на владельца какого-либо одного диплома во время любой конкретной вахты; и
2 лицо, осуществляющее командование, должно назначаться в качестве капитана; применение любой меры по альтернативному дипломированию не должно отрицательно сказываться на юридическом положении и полномочиях капитана и других лиц.
4 Принципы, содержащиеся в пунктах 1 и 2 настоящего правила, должны обеспечивать поддержание компетентности лиц командного состава как палубной, так и машинной команды.
ГЛАВА VIII
НЕСЕНИЕ ВАХТЫ
Правило VIII/1
Годность к выполнению обязанностей
Каждая Администрация с целью предотвращения усталости должна:
1 установить и обеспечить соблюдение периодов отдыха для персонала, несущего вахту; и
2 требовать, чтобы вахта была организована таким образом, чтобы усталость всего вахтенного персонала не влияла на эффективность несения вахты, и служба была организована таким образом, чтобы личный состав первой при отходе в рейс и последующих сменяющих вахт получал достаточный отдых и был годен к несению вахты во всех других отношениях.
Правило VIII/2
Организация и принципы несения вахты
1 Администрации должны обращать внимание компаний, капитанов, старших механиков и всего вахтенного персонала на требования, принципы и руководство, изложенные в Кодексе ПДНВ, которые должны соблюдаться для обеспечения непрерывного несения на всех морских судах безопасной вахты или вахт, соответствующих преобладающим обстоятельствам и условиям.
2 Администрации должны требовать от капитана каждого судна обеспечения того, чтобы организация вахты соответствовала требованиям по несению безопасной вахты или вахт, принимая во внимание преобладающие обстоятельства и условия, и чтобы под общим руководством капитана:

1. Әкімшілік ДДВА Кодексінде баяндалған талаптарға, қағидаттар мен басшылыққа компаниялардың, капитандардың, аға механиктер мен бүкіл вахталық персоналдың назарын аударуы тиіс, олар барлық теңіз кемелерінде басым жағдайлар мен шарттарға сәйкес келетін қауіпсіз вахта немесе вахталар жұмысын үздіксіз атқаруды қамтамасыз ету үшін сақталуы тиіс.
2. Әкімшілік басым жағдайлар мен шарттарды назарға ала отырып, әрбір кеме капитанынан вахтаны ұйымдастырудың қауіпсіз вахта немесе вахталар жұмысын атқару талаптарына сәйкес келуін және капитанның жалпы басшылығымен:
.1 жүру кезінде навигациялық вахта жұмысын атқаратын капитанның вахталық көмекшілерінің, олар вахтаны атқарған, жүру көпіршесінде немесе штурман рубкасы немесе көпіршедегі басқару посты сияқты онымен тікелей байланысты орында ұдайы болуы тиіс кезең барысында кеменің қауіпсіз жүзуіне жауапты болуын;
.2 радио операторларының өз кезекшілігі кезінде тиісті жиіліктерде радиовахтаны үздіксіз атқаруына жауап беруін.
.3 ДДВА Кодексінде белгіленгендей, аға механиктің басшылығымен вахталық механиктердің шақыру бойынша машиналық үй-жайға келуге ұдайы дайын болуын және егер қажет болса, өз кезекшілігі кезінде осы үй-жайларда болуын; және
.4 кеме зәкірде немесе айлақта тұрғанда қауіпсіздікті қамтамасыз ету мақсатында тиісті және тиімді вахтаны немесе вахталарды ұдайы қамтамасыз етуді, және егер кеме қауіпті жүктерді тасымалдаса, осындай вахта немесе вахталар қауіпті жүктің сипатын, санын, буып-түйілуін және орналасуын, кемеде, теңізде немесе жағалауда басым болатын кез келген ерекше жағдайларды толық ескеретіндей етіп ұйымдастырылуын қамтамасыз етуді талап етуі тиіс.
КОНФЕРЕНЦИЯНЫҢ
ҚОРЫТЫНДЫ АКТІСІНЕ 1-ҚОСЫМША
1-ҚАРАР
ТЕҢІЗШІЛЕРДІ ДАЯРЛАУ МЕН ДИПЛОМДАУ ЖӘНЕ ВАХТА ЖҰМЫСЫН АТҚАРУ ТУРАЛЫ 1978 ЖЫЛҒЫ ХАЛЫҚАРАЛЫҚ КОНВЕНЦИЯҒА
ҚОСЫМШАҒА ТҮЗЕТУЛЕРДІ МАҚҰЛДАУ
Конференция,
Теңізшілерді даярлау мен дипломдау және вахта жұмысын атқару туралы 1978 жылғы Халықаралық конвенцияның (бұдан әрі "Конвенция" деп аталатын) Тараптар Конференциясын шақыру арқылы Конвенцияға түзетулер енгізу рәсіміне қатысты XII 1) b) бабына СІЛТЕМЕ ЖАСАЙ ОТЫРЫП,
Конвенцияға қолданыстағы Қосымша мәтінін ауыстыру мақсатында Ұйым Мүшелеріне және Конвенцияның барлық Тараптарына ұсынылған және таратылған Конвенцияға Қосымшаға түзетулерді ҚАРАП,
1. Конвенцияның XII 1) b) іі) бабына сәйкес осы қарарға қосымшада мәтіні берілген Конвенцияға Қосымшаға түзетулерді МАҚҰЛДАЙДЫ;
2. Конвенцияның XII 1) а) vіі) 2 бабына сәйкес осы қарарға қоса берілген түзетулер 1996 жылғы 1 тамызға дейін қабылданған болып есептеледі деп ҚАУЛЫ ЕТЕДІ, егер осы күнге дейін Конвенция Тараптарының үштен бірінен артығы немесе жалпы сауда флоты, сыйымдылығы 100 тіркемелік тонна және одан артық әлемдік сауда флоты кемелерінің жалпы сыйымдылығының кемінде 50 пайызын құрайтын Тараптар, олардың осы түзетулерге қарсы екендігі туралы Бас хатшыға мәлімдемесе;

1. вахтенные помощники капитана, несущие ходовую навигационную вахту, отвечали за безопасность плавания судна в течение периода их вахты, когда они должны постоянно находиться на ходовом мостике или в непосредственно связанном с ним месте, таком, как штурманская рубка или пост управления на мостике;
2. радиооператоры отвечали за непрерывное несение радиовахты на соответствующих частотах во время своего дежурства;
3. вахтенные механики, как определено в Кодексе ПДНВ, под руководством старшего механика постоянно были готовы по вызову прибыть в машинные помещения и, если это требуется, находились в этих помещениях во время своего дежурства; и
4. постоянно поддерживалась соответствующая и эффективная вахта или вахты с целью обеспечения безопасности, когда судно стоит на якоре или у причала, и, если судно перевозит опасные грузы, организация такой вахты или вахт полностью учитывала характер, количество, упаковку и размещение опасного груза, а также любые особые условия, преобладающие на судне, в море или на берегу.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
К ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНОМУ АКТУ КОНФЕРЕНЦИИ
РЕЗОЛЮЦИЯ 1 ОДОБРЕНИЕ ПОПРАВОК К ПРИЛОЖЕНИЮ К МЕЖДУНАРОДНОЙ
КОНВЕНЦИИ О ПОДГОТОВКЕ И ДИПЛОМИРОВАНИИ МОРЯКОВ И
НЕСЕНИИ ВАХТЫ 1978 ГОДА
КОНФЕРЕНЦИЯ,
ССЫЛАЯСЬ на статью XII 1) b) Международной конвенции о подготовке и дипломировании моряков и несении вахты 1978 года (далее именуемой "Конвенция"), касающуюся процедуры внесении поправок в Конвенцию путем созыва Конференции Сторон,
РАССМОТРЕВ поправки к Приложению к Конвенции, предложенные и разосланные Членам Организации и всем Сторонам Конвенции, с целью заменить существующий текст Приложения к Конвенции,
1. ОДОБРЯЕТ, в соответствии со статьей XII 1) b) ii) Конвенции, поправки к Приложению к Конвенции, текст которых приведен в приложении к настоящей резолюции;
2. ПОСТАНОВЛЯЕТ, в соответствии со статьей XII 1) a) vii) 2 Конвенции, что поправки, приложенные к настоящей резолюции, считаются принятыми 1 августа 1996 года, если до этой даты более одной трети Сторон Конвенции или Стороны, общий торговый флот которых составляет не менее 50 процентов валовой вместимости мирового торгового флота судов вместимостью 100 регистровых тонн и более, не заявят Генеральному секретарю, что они возражают против поправок;