"Автоматты емес салмақ өлшейтін аспаптарға қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 22 желтоқсандағы N 1195 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының " Техникалық реттеу туралы " 2004 жылғы 9 қарашадағы және " Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы " 2000 жылғы 7 маусымдағы заңдарына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Автоматты емес салмақ өлшейтін аспаптарға қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 22 желтоқсандағы
N 1195 қаулысымен
бекітілген
"Автоматты емес салмақ өлшейтін аспаптарға қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолданылу саласы
1. Осы "Автоматты емес салмақ өлшейтін аспаптарға қойылатын талаптар" техникалық регламентінің (бұдан әрі - Техникалық регламент) объектілері, бұдан әрі "таразылар" деп аталатын дененің массасын анықтау үшін қызмет ететін барлық автоматты емес салмақ өлшейтін аспаптар болып табылады.
Осы Техникалық регламенттің талаптары:
1) "Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы" Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 7 маусымдағы Заңына (бұдан әрі - Заң) сәйкес мемлекеттік метрологиялық бақылау саласында пайдаланылатын;
2) мемлекеттік метрологиялық бақылау саласынан тыс пайдаланылатын таразыларға қолданылады.
Таразыларды бірдейлендіру осы Техникалық регламенттің 1-қосымшасына сәйкес осы Техникалық регламенттің қолданысы қатысты болатын өнімнің тізбесін пайдалану, оларды таңбалау және олармен дененің массасын белгілеу жолымен жүргізіледі.
2. Осы Техникалық регламент таразыларды қолдана отырып, орындалған өлшемнің теріс нәтижелері салдарынан азаматтардың құқықтары мен заңды мүдделерін әрі Қазақстан Республикасының экономикасын қорғауға бағытталған.
3. Аулақ жүру жөн болатын негізгі қауіпті фактор (қатер) осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмейтін таразыларды пайдалану болып табылады.
4. Осы Техникалық регламенттің талаптары кейіннен әкете отырып, Қазақстан Республикасының аумағына өлшем мақсаттарынсыз таразыларды уақытша әкелуді көздейтін көрмелер, ғылыми симпозиумдар мен басқа да іс-шараларды жүргізу кезеңінде әкелінетін таразыларға қолданылмайды.

Об утверждении Технического регламента "Требования к неавтоматическим весоизмерительным приборам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 декабря 2008 года № 1195. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с законами Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года " О техническом регулировании" и от 7 июня 2000 года " Об обеспечении единства измерений" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к неавтоматическим весоизмерительным приборам".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 22 декабря 2008 года № 1195
Технический регламент
"Требования к неавтоматическим весоизмерительным приборам"
1. Область применения
1. Объектами настоящего Технического регламента "Требования к неавтоматическим весоизмерительным приборам" (далее - Технический регламент) являются все неавтоматические весоизмерительные приборы, служащие для определения массы тела, именуемые в дальнейшем "весы".
Требования настоящего Технического регламента распространяются на весы:
1) используемые в сфере государственного метрологического контроля, в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июня 2000 года "Об обеспечении единства измерений" (далее - Закон);
2) используемые вне сферы государственного метрологического контроля.
Идентификация весов производится путем использования перечня продукции, на которую распространяется действие настоящего Технического регламента, в соответствии с приложением 1 к настоящему Техническому регламенту, их маркировки и установления определения ими массы тела.
2. Настоящий Технический регламент направлен на защиту прав и законных интересов граждан и экономики Республики Казахстан от последствий недостоверных результатов измерений, выполненных с применением весов.
3. Основным опасным фактором (риском), который следует избегать, является использование весов, несоответствующих требованиям настоящего Технического регламента.
4. Требования настоящего Технического регламента не распространяются на весы, ввозимые на период проведения выставок, научных симпозиумов и других мероприятий, предусматривающих временный ввоз весов не в измерительных целях на территорию Республики Казахстан с последующим вывозом.

2. Терминдер мен анықтамалар
5. Осы Техникалық регламентте Қазақстан Республикасының " Өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы " 2000 жылғы 7 маусымдағы және " Техникалық реттеу туралы " 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңдарымен белгіленген терминдер мен анықтамалар, сондай-ақ мыналар пайдаланылады:
1) автоматты емес салмақ өлшейтін аспап - өлшеу барысында оператордың іс-қимылын (қатысуын) талап ететін гравитациялық жүктеменің әсер ету жағдайында дененің массасын анықтауға (осы денеге ауырлық күшінің әсерін пайдалану жолымен) арналған өлшем құралы;
2) бөлу бағасы (d) - ұқсас есептегіш құрылғысы бар таразылар шәкілінің екі көрші белгілеріне сәйкес келетін масса мәндерінің түрлілігі немесе таразыларды есептеудің дискреттігіне сәйкес келетін массаның мәні;
3) дәлдік - олардың қателігінің нөлге жақындығын білдіретін таразылар сапасының сипаттамасы;
4) дәлдік класы - жол берілетін негізгі және қосымша қателіктердің шегімен, сондай-ақ мәндері таразылардың жекелеген түрлеріне нормативтік құжаттарда белгіленетін дәлдікке әсерін тигізетін басқа да қасиеттермен анықталатын таразылардың жинақталған сипаттамасы;
5) өнім беруші - өз атынан таразыларды өткізуді жүзеге асыратын заңды тұлға, оның ішінде шетелдік немесе жеке кәсіпкер;
6) көп аралықты таразылар - жүктеменің көбеюінде де сол сияқты азаюында да автоматты түрде белгіленетін шәкілдерінің әртүрлі аралықты жекелеген кіші диапазондарға бөлінген өлшеудің бір диапазоны бар таразылар;
7) көрсетуші құрылғы - таразылаудың нәтижелерін тікелей есептеуге болатын таразылардың құрамдас бөлігі;
8) пайдаланымға беру - таразыларды мақсаты бойынша қолдануға дайындығын белгілейтін құжаттық рәсімделген оқиға;
9) нөлге орнату құрылғысы - таразыларды нөлдік жағдайға әкелуге көмектесетін құрылғы;
10) өлшеу диапазоны - өлшеудің ең аз және ең көп шегі арасындағы диапазон;
11) өлшеудің бірнеше диапазоны бар таразылар - әртүрлі барынша көп қабылданатын жүктемесі және сол бір ғана жүк қабылдайтын құрылғы үшін шәкілінің әртүрлі аралығы бар өлшеудің екі немесе одан да көп диапазоны бар таразылар. Әр диапазон нөлден басталады және барынша көп қабылданатын жүктеменің мәнімен аяқталады;
12) өлшеудің ең көп шегі (ӨКШ), өлшеудің ең аз шегі (ӨеАШ) - төменнен және жоғарыдан (сол жағынан және оң жағынан) өлшеу диапазонын шектейтін жүктеме шамасының мәні;
13) өндіруші - өз атынан таразыларды өндіруді жүзеге асыратын заңды тұлға, оның ішінде шетелдік немесе жеке кәсіпкер;

2. Термины и определения
5. В настоящем Техническом регламенте используются термины и определения, установленные Законами Республики Казахстан от 7 июня 2000 года " Об обеспечении единства измерений" и от 9 ноября 2004 года " О техническом регулировании", а также следующие:
1) неавтоматический весоизмерительный прибор - средство измерений, предназначенное для определения массы тела в условиях действия на него гравитационных сил (путем использования действия силы тяжести на это тело), требующее действия (участия) оператора в ходе взвешивания;
2) цена деления (d) - разность значений массы, соответствующих двум соседним отметкам шкалы весов с аналоговым отсчетным устройством, или значение массы, соответствующее дискретности отсчета весов;
3) точность - характеристика качества весов, отражающая близость их погрешности к нулю;
4) класс точности - обобщенная характеристика весов, определяемая пределами допускаемых основных и дополнительных погрешностей, а также другими свойствами, влияющими на точность, значение которой устанавливают в нормативных документах на отдельные виды весов;
5) поставщик - юридическое лицо, в том числе иностранное, или индивидуальный предприниматель, осуществляющий от своего имени реализацию весов;
6) многоинтервальные весы - весы, имеющие один диапазон взвешивания, который разбит на отдельные поддиапазоны с различными интервалами шкалы, которые устанавливаются автоматически как при увеличении, так и при уменьшении нагрузки;
7) показывающее устройство - составная часть весов, с которой возможно прямое считывание результатов взвешивания;
8) ввод в эксплуатацию - документально оформленное событие, фиксирующее готовность весов к применению по назначению;
9) устройство установки на нуль - устройство, при помощи которого весы приводятся к нулевому положению;
10) диапазон взвешивания - диапазон между наименьшим и наибольшим пределом взвешивания;
11) весы с несколькими диапазонами взвешивания - весы, имеющие два или более диапазонов взвешивания с различной максимально воспринимаемой нагрузкой и различным интервалом шкалы для одного и того же грузоприемного устройства. Каждый диапазон начинается с нуля и заканчивается значением максимально воспринимаемой нагрузки;
12) наибольший предел взвешивания (НПВ), наименьший предел взвешивания (НмПВ) - значения величины нагрузки, ограничивающие диапазон измерений снизу и сверху (слева и справа);
13) производитель - юридическое лицо, в том числе иностранное, или индивидуальный предприниматель, осуществляющий от своего имени производство весов;

14) салыстырып тексеруді бөлудің бағасы (е) - таразыларды жіктеу және оларға қойылатын дәлдік талаптарын нормалау кезінде пайдаланылатын масса бірліктерімен көрсетілген шартты шама;
15) салыстырып тексеруді бөлудің саны - өлшеудің ең көп шегінің салыстырып тексеруді бөлудің бағасына қатынасы (n = ӨКШ/е);
16) таразыларды нарықта орналастыру - өндірушінің (өнім берушінің) таразыларды айналымға шығаруға ұсынуы;
17) таразылардың нарықтағы айналымы - таразыларды өндіруді аяқтағаннан кейін олар өтетін барлық процестерді қамтитын таразылардың өндірушіден пайдаланушыға (тұтынушыға) қозғалысы.
3. Қазақстан Республикасының нарығында таразылар айналымының шарттары
6. Қазақстан Республикасының нарығында орналастырылатын таразылар Заңның және осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келуі тиіс.
Қолданылуы осы Техникалық регламенттің 1-тармағы 1) тармақшасында санамаланған айналымдағы таразылар Заңда және осы Техникалық регламентте белгіленген талаптарға сәйкес келуі тиіс және осы Техникалық регламенттің 2-қосымшасына сай таразылардың сәйкестігін растайтын құжаттары болуы тиіс.
Таразылар құрылғыларды қамтитын техникалық регламентте осы Техникалық регламенттің 1-тармағы 1) тармақшасында санамаланған қолданудың түрлері үшін пайдаланылмайтын құрылғылармен байланысты жағдайда мұндай құрылғылар, сондай-ақ осы Техникалық регламенттің 1-тармағы 2) тармақшасында санамаланған таразылар осы Техникалық регламенттің 4 және 5-тарауларында белгіленген талаптарға сәйкес келмеуі мүмкін.
Жоғарыда көрсетілген құрылғылар өлшем нәтижелеріне әсерін тигізбеуі тиіс.
7. Таразылар пайдалану шарттары туралы ақпараты бар Техникалық құжаттамаларға сәйкес және осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес жинақталуы және пайдаланылуы тиіс.
8. Осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес келмейтін осы Техникалық регламенттің 7-тарауында келтірілген Заңның 17-бабына сәйкес типін бекітудің белгісімен таңбаланған таразылар айқындалған жағдайда техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган өлшем бірлігін қамтамасыз ету саласында қолданыстағы заңнамаға сәйкес шаралар қабылдауы тиіс.
4. Метрологиялық талаптар
9. Масса бірліктері
Қолданылатын масса бірліктері Өлшемдер және салмақтар жөніндегі бас конференция қабылдаған және Халықаралық заңнама метрология ұйымы ұсынған Халықаралық бірліктер жүйесіне (бұдан әрі - СИ жүйесі) сәйкес келуі тиіс.
Берілген шартты орындау кезінде мынадай бірліктерге рұқсат берілген:
СИ жүйесінің бірліктері: килограмм, грамм, миллиграмм, микрограмм;
СИ жүйесінен тыс басқа бірліктер: тонна, троялық унция, метрикалық қарат (асыл тастарды өлшеу кезінде).

14) цена поверочного деления (е) - условная величина, выраженная в единицах массы, используемая при классификации весов и нормировании требований точности к ним;
15) число поверочных делений - отношение наибольшего предела взвешивания к цене поверочного деления (n = НПВ/е);
16) размещение весов на рынке - предоставление производителем (поставщиком) весов для их выпуска в обращение;
17) обращение весов на рынке - движение весов от производителя к пользователю (потребителю), охватывающее все процессы, которые проходят весы после завершения их производства.
3. Условия обращения весов на рынке Республики Казахстан
6. Весы, размещенные на рынке Республики Казахстан должны соответствовать требованиям Закона и настоящего Технического регламента.
Весы, находящиеся в обращении, применение которых относится к перечисленным в подпункте 1) пункта 1 настоящего Технического регламента, должны соответствовать требованиям, установленным Законом и настоящим Техническим регламентом и иметь документы, подтверждающие соответствие весов, согласно приложению 2 настоящего Технического регламента.
В тех случаях, когда весы включают в себя устройства или связаны с устройствами, которые не используются для видов применения, перечисленных в подпункте 1) пункта 1 настоящего Технического регламента, такие устройства, а также весы, перечисленные в подпункте 2) пункта 1 настоящего Технического регламента, могут не соответствовать требованиям, установленным в главах 4 и 5 настоящего Технического регламента.
Вышеуказанные устройства не должны влиять на результаты измерений.
7. Весы должны укомплектовываться и использоваться в соответствии с технической документацией, содержащей информацию об условиях эксплуатации, и в соответствии с требованиями настоящего Технического регламента.
8. В случае выявления весов, промаркированных знаком утверждения типа согласно статье 17 Закона , приведенного в главе 7 настоящего Технического регламента, которые не соответствуют требованиям настоящего Технического регламента, уполномоченный орган в области технического регулирования и метрологии должен принимать меры в соответствии с действующим законодательством в области обеспечения единства измерений .
4. Метрологические требования
9. Единицы массы
Применяемые единицы массы должны соответствовать Международной системе единиц (далее - система СИ), принятой Генеральной конференцией по мерам и весам и рекомендованной Международной организацией законодательной метрологии.
При выполнении данного условия разрешены следующие единицы:
единицы системы СИ: килограмм, грамм, миллиграмм, микрограмм;
другие единицы, вне системы СИ: тонна, тройская унция, метрический карат (в случае взвешивания драгоценных камней).

10. Дәлдік кластары
Мынадай дәлдік кластары белгіленген:
I - арнайы
II - жоғары
III - орташа
IV - қарапайым
Таразылардың сипаттамалары көрсетілген дәлдіктің кластарына байланысты осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасында келтірілген.
11. Шәкілді бөлу бағасы
Шәкілді бөлу бағасының (есептеу дискреттігі) (d) және салыстырып тексеруді бөлу бағасының (е) мынадай түрі болуы тиіс:
1*10 к , 2*10 к немесе 5*10 к масса бірлігі,
мұндағы к - бүтін сан немесе нөл.
Көмекші құрылғылары бар таразылардан басқа барлық таразылар үшін мынадай шарттар белгіленген:
е=1*10 к г;
d<е < 10 d,
I дәлдік класының таразыларынан басқа, олар үшін d < 10 -4 г; е = 10 -3 г.
12. Таразылардың түріне байланысты қойылатын метрологиялық талаптар:
1) Өлшеудің бір диапазоны бар таразылар
Көмекші құрылғымен жарақтандырылған таразылар I дәлдік класына немесе II дәлдік класына жатуы тиіс. Бұл дәлдік кластарының таразылары үшін өлшеудің төменгі шегінің ең аз рұқсат етілген мәндері кестеде көрсетілген осы Техникалық регламенттің 3-қосымшасына сәйкес келеді, мұнда 4-бағандағы салыстырып тексеруді бөлу бағасы (е) шәкілді бөлу бағасына (d) ауыстырылады.
Егер d < 10 -4 г болса, онда I дәлдік класын таразылаудың ең көп шегі 50000 е аз болуы мүмкін.
2) өлшеудің бірнеше диапазоны бар таразылар (шәкілдің бөлудің түрлі бағасы бар таразылар)
Өлшеудің бірнеше диапазонының болуы, егер олар таразыларда нақты көрсетілген жағдайда рұқсат етіледі. Өлшеудің әрбір жекеленген диапазоны осы техникалық регламенттің 12-тармағының 1) тармақшасына сәйкес жіктеледі.
3) Өлшеудің бірнеше кіші диапазондары бар таразылар (көп аралықты таразылар)
Өлшеудің бір диапазоны бар таразыларда өлшеудің бірнеше кіші диапазондары болуы мүмкін (шәкілді бөлудің түрлі бағасы бар таразылар).
Өлшеудің бірнеше кіші диапазондары бар таразылар көмекші көрсетуші құрылғымен жарақтандырылуы тиіс емес.
Өлшеудің әрбір кіші диапазондары үшін мыналар белгіленеді:
салыстырып тексерудің бөлу бағасы е i , мұнда е (i+1) < е i ;
өлшеудің ең көп шегі ӨКШ i , мұндағы ӨКШ i = ӨКШ белгіленеді;
өлшеудің ең аз шегі ӨеАШ i, мұндағы ӨеАШ i = ӨКШ (i-1) және ӨеАШ i = ӨеАШ, мүнда і = 1, 2,... r,
і - өлшеудің кіші диапазондарының нөмірі;
r - өлшеудің кіші диапазондарының жалпы саны.
Өлшеудің барлық шектері әрқашан пайдаланылатын ыдыстың массасына қарамастан жүктемелердің таза массасына сәйкес келуі тиіс.
Өлшеудің бірнеше кіші диапазондары бар таразыларды жіктеу осы Техникалық регламенттің 4-қосымшасына сәйкес жүргізіледі. Өлшеудің барлық кіші диапазондары таразылардың дәлдік класы сияқты сол дәлдік класына жатуы тиіс.

10. Классы точности
Установлены следующие классы точности:
I - специальный
II - высокий
III - средний
IV - обычный
Характеристики весов в зависимости от указанных классов точности приведены в приложении 3 настоящего Технического регламента.
11. Цена деления шкалы
Цена деления шкалы (дискретность отсчета) (d) и цена поверочного деления (е) должны иметь вид:
1•10 k , 2•10 k или 5•10 k единиц массы,
где k - целое число или нуль.
Для всех весов, кроме весов со вспомогательными устройствами, установлены следующие условия:
е = 1•10 k г;
d < e < 10 d,
кроме весов класса точности I, для которых d < 10 -4 г; е = 10 -3 г.
12. Метрологические требования в зависимости от вида весов:
1) Весы с одним диапазоном взвешивания
Весы, оснащенные вспомогательным устройством, должны принадлежать к классу точности I или классу точности II. Для весов этих классов точности минимально допускаемые значения нижнего предела взвешивания соответствуют указанным в таблице приложения 3 настоящего Технического регламента, где в графе 4 цена поверочного деления (е) заменяется на цену деления шкалы (d).
Если d < 10 -4 г, то наибольший предел взвешивания класса точности I может быть менее 50000 е.
2) Весы с несколькими диапазонами взвешивания (весы с разной ценой деления шкалы)
Наличие нескольких диапазонов взвешивания допускается при условии, если они четко указаны на весах. Каждый отдельный диапазон взвешивания классифицируется согласно подпункту 1) пункта 12 настоящего Технического регламента.
3) Весы с несколькими поддиапазонами взвешивания (многоинтервальные весы)
Весы с одним диапазоном взвешивания могут иметь несколько поддиапазонов взвешивания (весы с разной ценой деления шкалы).
Весы с несколькими поддиапазонами взвешивания не должны быть оснащены вспомогательным показывающим устройством.
Для каждого поддиапазона взвешивания устанавливаются:
цена поверочного деления е i , где е( i+1 ) < е i ;
наибольший предел взвешивания НПВ i , где НПВ i = НПВ;
наименьший предел взвешивания НмПВ i , где НмПВ i = НПВ( i-1 ) и НмПВ i = НмПВ,
где i = 1, 2,... г,
i - номер поддиапазона взвешивания;
r - общее количество поддиапазонов взвешивания.
Все пределы взвешивания должны всегда соответствовать чистой массе нагрузки независимо от массы используемой тары.
Классификация весов с несколькими поддиапазонами взвешивания производится в соответствии с приложением 4 к настоящему Техническому регламенту. Все поддиапазоны взвешивания должны принадлежать к тому же классу точности, что и класс точности весов.

13. Дәлдік
Таразылардың қателігі осы Техникалық регламенттің 5-қосымшасында келтірілген таразылардың барынша көп жол берілетін қателігінің шегінен артып кетпеуі тиіс. Сандық индикация жағдайында таразылардың қателігі дөңгелектену қателігіне дейін түзетілу қажет.
Таразылардың барынша жол берілетін қателіктерінің шегі ыдыс массасының алдын ала белгіленген мәндерін қоспағанда, барлық ықтимал жүктемелердің нетто және ыдыс массасының мәндері үшін қолданылады.
Пайдалану уақытында таразылардың барынша көп жол берілетін қателіктерінің шегі осы Техникалық регламенттің 5-қосымшасында келтірілген барынша көп жол берілетін қателіктердің шегінен екі есе жоғары болуы мүмкін.
Таразылардың көмегімен өлшеудің нәтижелері әртүрлі көрсетуші құрылғыларды немесе әртүрлі өлшеу әдістерін пайдалану кезінде қайталанылатын және жаңғыртылатын болуы тиіс.
Таразылар жүкті қабылдайтын құрылғыға жүктеме жағдайының өзгерістеріне жеткілікті түрде сезімтал болмауы тиіс.
Таразылар жүктеменің ең аз өзгерісін сезінуі тиіс.
14. Әсер ететін ықпалдарға орнықтылық
II, III және IV дәлдік кластарының таразылары пайдалану кезінде көлденең күйден кездейсоқ ауытқуын сезбеуі тиіс.
Таразылар, өндіруші белгілеген температуралық диапазонда қойылатын метрологиялық талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Температуралардың жұмыс диапазоны:
I дәлдік класының таразылары үшін - 5 о С-дан
II дәлдік класының таразылары үшін - 15 о С-дан
III немесе ІV-дәлдік кластарының таразылары үшін - 30 о С-дан төмен болмауы тиіс.
Егер өндіруші мұндай сипаттамаларды белгілемеген болса, минус 10 о С-дан 40 о С-ға дейінгі жұмыс температурасының диапазоны қолданылады.
Ауыспалы тоқтың желісінен жұмыс жасайтын таразылар жол берілетін тербелістер шегінде электрмен қоректенуді беру шартымен метрологиялық талаптарға сәйкес келуі тиіс.
Батареядан қоректенетін таразылар ең аз қажетті шамадан төмен кернеудің кезкелген төмендеуінде дұрыс жұмыс істеуін жалғастыруы не автоматты түрде өшірілуі тиіс.
I дәлдік класына және II дәлдік класына жататындардан басқа, электронды таразылар е < 1 г кезінде олардың температуралық диапазонының жоғарғы шектерінде салыстырмалы жоғары ылғалдылық шартындағы метрологиялық талаптарға сәйкес келуі тиіс.
II, III немесе IV дәлдік класы таразыларының жүктемесі ұзақ уақыт бойында жүктемені алып тастағаннан кейін бірдей өлшеудің көрсеткіштеріне және нөлдік мәнге елеусіз әсері болуы тиіс.
Басқа әсер етуші ықпалдар кезінде таразылар дұрыс жұмыс жасауын жалғастыруы не автоматты түрде өшірілуі тиіс.
5. Таразылардың конструкциясына және құрылғысына қойылатын талаптар

13. Точность
Погрешность весов не должна превышать пределы максимальной допустимой погрешности весов, приведенные в приложении 5 к настоящему Техническому регламенту. В случае числовой индикации погрешность весов нужно корректировать до погрешности округления.
Пределы максимальной допустимой погрешности весов применяются для значений массы нетто и тары при всех возможных нагрузках, за исключением предварительно установленных значений массы тары.
Пределы максимальной допустимой погрешности весов во время эксплуатации могут быть в два раза выше пределов максимально допустимых погрешностей, приведенных в приложении 5 к настоящему Техническому регламенту.
Результаты взвешивания с помощью весов должны быть повторяемы и воспроизводимы при использовании различных показывающих устройств или различных методов взвешивания.
Весы должны быть достаточно нечувствительны к изменениям положения нагрузки на грузоприемное устройство.
Весы должны реагировать на малейшие изменения нагрузки.
14. Устойчивость к влияющим воздействиям
Весы классов точности II, III и IV при использовании должны быть нечувствительны к случайному отклонению от горизонтального положения.
Весы должны соответствовать метрологическим требованиям в температурном диапазоне, который установлен производителем. Рабочий диапазон температур должен быть не меньшим, чем:
5 0 С - для весов класса точности I
15 0 С - для весов класса точности II
30 0 С - для весов класса точности III или IV.
В случае если производителем такие характеристики не установлены, применяют диапазон рабочих температур от минус 10 0 С до 40 0 С.
Весы, работающие от сети переменного тока, должны соответствовать метрологическим требованиям при условии подачи электропитания в пределах допустимых колебаний.
Весы, питающиеся от батарей, должны продолжать правильно функционировать при любых падениях напряжения ниже минимально необходимой величины либо автоматически выключаться.
Электронные весы при е < 1 г, кроме принадлежащих к классу точности I и классу точности II, должны соответствовать метрологическим требованиям в условиях высокой относительной влажности на верхних пределах их температурного диапазона.
Нагрузка весов класса точности II, III или IV на протяжении длительного времени должна иметь незначительное влияние на показания взвешивания и на нулевое значение сразу же после снятия нагрузки.
При других влияющих воздействиях весы должны либо продолжать правильно функционировать, либо автоматически выключаться.
5. Требования к конструкции и устройству весов

15. Таразыларды жобалау және әзірлеу таразылар жұмыс жағдайында қолданудың метрологиялық сипаттамаларын сақтайтындай және массаның мәндерін көрсететіндей түрде жүзеге асырылуы тиіс.
16. Электронды таразыларда жаңылысулар болмауы тиіс немесе бұл жаңылысулар автоматты түрде анықталуы және индикацияға шығарылуы тиіс.
17. Таразыларды пайдаланудың барлық кезеңінде осы Техникалық регламенттің 13, 14-тармақтарында көрсетілген талаптар орындалуы тиіс.
Электронды таразыларда өлшеу процесінің, көрсетуші құрылғысы жұмысының, барлық деректерді сақтау және беру дұрыстығына тиісті бақылау қамтамасыз етілуі тиіс.
18. Егер сыртқы жабдық электронды таразыларға тиісті интерфейс арқылы қосылған болса, бұл таразылардың метрологиялық сипаттамаларына кері әсерін тигізбеуі тиіс.
19. Таразылардың оператор тарапынан әсер етуі өлшеу нәтижелерін өзгертуге әкелетін бөлігі кездейсоқ және жосықсыз ықпал етуден барынша қорғалуы тиіс.
20. Таразылардың өлшеу нәтижелерін және басқа өлшемдерін индикациялау дәл, екі мағыналы емес болуы және адастыруға әкелмеуі тиіс, ал көрсетуші құрылғы жұмыс жағдайында қолдану көрсеткіштерін оңай санау мүмкіндігімен қамтамасыз етуі тиіс.
Техникалық регламенттің 9-тармағында келтірілген бірліктердің атаулары мен белгілеулері, нормативтік құжаттарда (бұдан әрі - НҚ) көрсетілген әрекеті таразыларға қолданылатын іс-әрекетке сәйкес болуы тиіс, бұдан басқа метрикалық қарат үшін "ct" белгілеуі енгізіледі.
Көрсеткіштер 9 е үлкейтілген ӨКШ аспауы тиіс.
Қосымша құрылғыны ондық белгіден оң жаққа қарай орналастыруға рұқсат етіледі. Шығарылатын көрсеткіш қондырғыны уақытша ғана қолдануға болады. Оның жұмыс істеу уақытында баспа қондырғысының жұмысына тыйым салынады.
Қайталама көрсеткіштер оларды бастапқы көрсеткіштер үшін қате қабылдауға жол бермеу жағдайында орын алуы мүмкін.
21. Басып шығарылған нәтижелер дұрыс, сәйкес белгіленген және бір мағыналы болуы тиіс. Басып шығару анық, оңай оқылуы және өшпеуі тиіс.
22. Қажет болған жағдайда таразылар теңестіретін құрылғысымен және нөлге орнату құрылғысымен жарақталуы тиіс.
Бұл құрылғылардың жұмысы нөлге дәл орнатуды және ыдыс, брутто, неттоның массасын дұрыс айқындауды қамтамасыз етуі тиіс. Ыдыстың берілген массасын анықтайтын құрылғының іс-әрекеті неттоның мәнін дұрыс есептеп шығаруды қамтамасыз етуі тиіс.
23. Таразыларда ыдысты алдын ала өлшеудің бір немесе бірнеше құрылғысы және ыдыстың массасын өтеу құрылғысы болуы мүмкін. Ыдыстың массасын өтеу құрылғысының жұмысы нөлге дәл орнатуды және неттоны дәл өлшеуді қамтамасыз етуі тиіс. Ыдысты алдын ала өлшеу құрылғысының жұмысы брутто немесе нетто массасын есептеп шығару және есептеу нәтижелерін көрсету мүмкіндігімен қамтамасыз етілуі тиіс.

15. Проектирование и изготовление весов должны осуществляться таким образом, чтобы весы сохраняли свои метрологические характеристики в рабочих условиях применения и показывать значение массы.
16. В электронных весах не должно возникать сбоев или эти сбои должны автоматически выявляться и выводиться на индикацию.
17. В течение всего периода эксплуатации весов, должны выполняться требования, указанные в пунктах 13, 14 настоящего Технического регламента.
В электронных весах всегда должен быть обеспечен надлежащий контроль правильности процесса измерений, работы показывающего устройства, сохранение и передача всех данных.
18. В случае если внешнее оборудование присоединено к электронным весам через соответствующий интерфейс, это не должно отрицательно влиять на метрологические характеристики весов.
19. Части весов, воздействие на которые со стороны оператора приводит к изменению результатов взвешивания, должны быть максимально защищены от случайного и недобросовестного воздействия.
20. Индикация результатов взвешивания и других параметров весов должна быть точной, недвусмысленной и не вводить в заблуждение, а показывающее устройство должно обеспечивать возможность легко считывать показания в рабочих условиях применения.
Названия и обозначения единиц, приведенных в пункте 9 настоящего Технического регламента, должны соответствовать указанным в нормативных документах (далее - НД), действие которых распространяется на весы, кроме того, вводится обозначение "ct" для метрического карата.
Показания не должны превышать НПВ, увеличенного на 9 е.
Вспомогательное устройство допускается располагать только по правую сторону от десятичной отметки. Выносное показывающее устройство можно применять только временно. Во время его функционирования работа печатающего устройства запрещена.
Вторичные показания могут иметь место при условии невозможности их ошибочного принятия за первичные показания.
21. Напечатанные результаты должны быть правильными, соответственно обозначенными и однозначными. Печать должна быть четкой, легко читаться и не стираться.
22. В случае необходимости весы должны быть оснащены уравновешивающим устройством и устройством установки на нуль.
Работа этих устройств должна обеспечивать точную установку на нуль и обеспечивать правильное определение массы тары, брутто, нетто. Действие устройства определения заданной массы тары должно обеспечивать правильное вычисление значения нетто.
23. Весы могут иметь одно или несколько устройств предварительного взвешивания тары и устройство компенсации массы тары. Работа устройств компенсации массы тары должна обеспечивать точную установку на нуль и обеспечивать точное взвешивание нетто. Работа устройства предварительного взвешивания тары должна обеспечивать возможность вычисления массы брутто или нетто и отображения результатов расчета.

24. Өлшеудің ең көп шегі 100 кг аспайтын тауарларды сатып алушыға тікелей сатуға арналған таразылар мынадай қосымша талаптарға сәйкес келуі тиіс:
1) өлшеу процесі туралы барлық елеулі ақпаратты қамтитын индикациясының болуы, ал егер де таразыларда бағаның индикациясы бар болса, олар сатып алатын тауар бағасының есебін анық көрсетуі тиіс;
2) егер таразылар төлеуге жататын соманы көрсететін болса, онда ол сома дәл болуы және Қазақстан Республикасының ұлттық валютасында көрсетілуі тиіс;
3) құнды есептейтін таразылар, сатып алушы тиісті түрде оқуға жеткілікті уақыт кезеңі бойына барлық маңызды көрсеткіштерді индикацияға шығаруы тиіс;
4) құнды есептейтін таразылар, егер осы функцияларға қатысты барлық көрсеткіштер анық, бір мағынада басып шығарылған және сатып алушы үшін ыңғайлы түрде чекте немесе түбіртекте жазылған жағдайда ғана тауар бірлігін өлшеуден және құнды есептеуден басқа функцияларды орындай алады;
5) таразыларда дұрыс түсіну қиын немесе мүмкін емес көрсеткіштерді бейнелеудің тура немесе жанама себептері болып табылатын сипаттамалардың болмауы тиіс;
6) таразылар сатып алушыны өлшемнің теріс нәтижелерінен қорғауды қамтамасыз етуі тиіс;
7) қосымша көрсеткіш құрылғыларды және шығарылатын көрсеткіш құрылғыларды қолдануға болмайды. Қосымша қондырғылардың бар болуына оларды пайдалану үшін қажет болған жағдайда ғана рұқсат етіледі;
8) осы Техникалық регламенттің осы тармағында жазылған талаптарға сәйкес келмейтін сатып алушыға тікелей сату үшін қолданылатын таразыларға ұқсайтын таразыларда "Сатып алушыға тікелей сату үшін пайдалануға тыйым салынады" деген өшпейтін таңбалаудың болуы тиіс.
25. Тауардың бағасы көрсетілген затбелгілерді басып шығаратын таразылар мүмкіндігінше осы талаптарды оларға қолдануға болатындай мөлшерде болса, халыққа тікелей сатуға арналған таразыларға қойылатын талаптарға сәйкес келуі тиіс. Өлшеудің ең аз шегінен төмен салмақтың мәні үшін бағаны көрсетіп затбелгіні басып шығаруға жол берілмейді.
6. Таразылардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар
26. Таразылардың конструкциясы монтаждау (бөлшектеу) және пайдалану кезінде қауіпсіздікті қамтамасыз етуі тиіс, жекелеген бөлшектердің және жүктеменің барлық көзделген режимдерінде жинақтаушы бірліктердің бұзылу мүмкіндігін, олардың құлау, аударылу және пайдалану шарттарында көзделген жағдайларда өз бетінше жылжу мүмкіндігін болдырмауы тиіс.
27. Электронды таразылар тудыратын электрлік және электромагниттік кедергілер басқа жабдықтың жұмысына және адамның денсаулығына әсерін тигізбеуі тиіс.

24. Весы для прямой продажи товаров покупателю, наибольший предел взвешивания которых не превышает 100 кг, должны соответствовать следующим дополнительным требованиям:
1) иметь индикацию, которая содержит всю существенную информацию о процессе взвешивания, а в случае если весы имеют индикацию цены, они должны четко показывать расчет цены покупаемого товара;
2) если весы показывают сумму, которая подлежит оплате, то эта сумма должна быть точной и указываться в национальной валюте Республики Казахстан;
3) весы, которые рассчитывают стоимость, должны выводить на индикацию все важные показания на протяжении периода времени, достаточного, чтобы покупатель прочитал их надлежащим образом;
4) весы, которые рассчитывают стоимость, могут выполнять другие функции, кроме взвешивания единиц товара и расчета стоимости только в том случае, если все показания, которые касаются этих функций, печатаются четко, однозначно и расположены на чеке или квитанции удобным для покупателя образом;
5) весы не должны обладать характеристиками, которые могут стать прямой или косвенной причиной отображения показаний, которые трудно или невозможно понять правильно;
6) весы должны обеспечить защиту покупателя от недостоверных результатов измерений;
7) применение вспомогательных показывающих устройств и выносных показывающих устройств запрещено. Наличие вспомогательных устройств допускается лишь в том случае, когда они необходимы для использования;
8) весы, схожие с весами, которые обычно применяются для прямой продажи покупателю, но не соответствующие требованиям, изложенным в настоящем пункте настоящего Технического регламента, должны иметь рядом с показывающим устройством несмываемую маркировку "Использование для прямой продажи покупателю запрещено".
25. Весы, печатающие этикетки с указанием цены товара, должны соответствовать тем же требованиям, что и весы, предназначенные для прямой продажи населению, в той мере, в которой применение этих требований к ним возможно. Печатание этикеток с указанием цены для значений веса ниже минимального предела взвешивания не допускается.
6. Требования к безопасности весов
26. Конструкция весов должна обеспечивать безопасность при монтаже (демонтаже) и эксплуатации, исключать возможность разрушения отдельных деталей и сборочных единиц при всех предусмотренных режимах нагрузки, возможность их падения, опрокидывания и самопроизвольного смещения, в случаях, предусмотренных условиями эксплуатации.
27. Создаваемые электронными весами электрические и электромагнитные помехи не должны оказывать влияние на работу другого оборудования и здоровье человека.

28. Пайдалану процесінде шуды тудыратын таразылардың дыбыс деңгейі:
60 дБА - тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардың ішінде орналасқан таразылар үшін;
80 дБА - өндірістік үй-жайларда және ашық алаңдарда орналасқан таразылар үшін аспауы тиіс.
29. Таразыларда осы Техникалық регламентте көзделген міндетті бақылау оңай орындауға болатындай конструкция болуы тиіс.
30. Электронды таразылардың конструкциясы пайдалану кезіндегі электр қауіпсіздігін электрлік және электромагниттік кедергілерге төзімділікті қамтамасыз етуі тиіс.
7. Таразыларды таңбалау
31. Қолданылу саласы осы Техникалық регламенттің 1-тармағының 1) тармақшасында санамаланған санға жататын таразыларды таңбалау мыналарды қамтуы тиіс:
1) берілген таразыларға жататын НҚ-ға сәйкес жазулар: өндірушінің атауы немесе тауарлық белгісі; екі жартылай дөңгелекпен жалғасқан сопаққа немесе көлденең сызықтарға орнатылған дәлдік класы; "ӨКШ..." түріндегі өлшеудің ең көп шегі...; "ӨеАШ..." түріндегі өлшеудің ең аз шегі...; "е =" түріндегі салыстырып тексерудің бөлу бағасы; сондай-ақ жекелеген, бірақ тәуелді өлшем бірліктерімен - әр бірлікті белгілейтін таразыларға арналған зауыттық нөмір; егер ол е-ден "d =..." түрінде айырмасы болатын болса шәкілді бөлу бағасы, егер ӨКШ ден "Т = -..." түрінде айырмасы болатын болса "Т = +..." түрінде көбею жағына ыдыстың барынша көп жол берілетін іс-әрекеті; егер ол d-дан "d T =..." түрінде айырмасы болатын болса ыдысты шығару аралығы; егер ол ӨКШ "Lim..." түріндегі айырмасы болатын болса ең көп жол берілетін қауіпсіз жүктемесі, егер олар "... о С /... о С" түрінде сәйкес стандарттарда көрсетілгеннен айырмасы болатын болса температуралардың диапазондары;
2) Заңның 17-бабына сәйкес таразыларды типті бекіту белгісімен таңбалау.
Таразыларға таңбалауды басуға орын шектелген жағдайда Техникалық регламенттің осы тармағының 1) және 2) тармақшаларында көрсетілген жетіспей тұрған деректерді таразыларға құжатта келтіруге болады.
32. Таразыларда таңбалауды бекітуге арналған құралдардың болуы тиіс. Жазулар көрініп тұруы және осы құралдарды бұзусыз алып тастауға жол берілмеуі тиіс.
33. "ӨКШ", "ӨеАШ", "е", "d" жазулары дисплеймен немесе өлшеудің нәтижелерін көрсететін шәкілмен қатар орналасуы тиіс.
34. Жалғасқан немесе бір немесе бірнеше жүк қабылдаушы құрылғымен жалғасуы мүмкін таразыларда көрсетілген жүктемені қабылдайтын құрылғыға қатысты сәйкес жазулары болуы тиіс.
35. Осы Техникалық регламенттің 1-тармағының 2) тармақшасында санамаланған таразыларда:
тауарлық белгісі немесе өндірушінің атауы,
ӨКШ түріндегі ең көп жол берілетін жүктеменің болуы тиіс.
Бұл таразыларда осы Техникалық регламенттің 31-тармағында көрсетілген таңбалаудың болмауы мүмкін.

28. Уровень звука весов, создающих шум в процессе эксплуатации, не должен превышать:
60 дБА - для весов, расположенных внутри жилых и общественных зданий;
80 дБА - для весов, расположенных в производственных помещениях и открытых площадках.
29. Весы должны иметь такую конструкцию, чтобы обязательный контроль, предусмотренный настоящим Техническим регламентом, можно было легко выполнить.
30. Конструкция электронных весов должна обеспечивать электробезопасность при эксплуатации, устойчивость к электрическим и электромагнитным помехам.
7. Маркировка весов
31. Маркировка весов, сфера применения которых принадлежит к числу перечисленных в подпункте 1) пункта 1 настоящего Технического регламента, должна включать:
1) надписи, в соответствии с НД, которые относятся к данным весам, включающие: наименование или товарный знак производителя; класс точности, помещенный в овал или в горизонтальные линии, соединенные двумя полукругами; наибольший предел взвешивания в виде "НПВ..."; наименьший предел взвешивания в виде "НмПВ..."; цену поверочного деления в виде "е ="; а также: заводской номер, для весов с отдельными, но зависимыми единицами измерения - обозначение каждой единицы; цену деления шкалы, если она отлична от е в виде "d =..."; максимально допускаемое действие тары в сторону увеличения в виде "Т = +..."; максимально допускаемое действие тары в сторону уменьшения, если оно отлично от НПВ в виде "Т = -"; интервал выставления тары, если он отличен от d в виде "d т =..."; наибольшую допускаемую безопасную нагрузку, если она отлична от НПВ в виде "Lim...", диапазоны температур, если они отличны от указанных в соответствующих стандартах в виде "... 0 С /... 0 С";
2) маркировку знаком утверждения типа весов согласно статье 17 Закона .
В случае ограниченного места для нанесения маркировки на весы допускается недостающие данные, указанные в подпунктах 1) и 2) настоящего пункта Технического регламента приводить в паспортах на весы.
32. Весы должны иметь средства для прикрепления маркировки. Надписи должны быть видимыми и такими, которые невозможно удалить без разрушения этих средств.
33. Надписи "НПВ", "НмПВ", "е", "d" должны располагаться рядом с дисплеем или шкалой, которая показывает результаты взвешивания.
34. Весы, которые соединены или могут быть соединены с одним грузоприемным устройством или с несколькими, должны иметь соответствующие надписи, касающиеся указанных приемников нагрузки.
35. Весы, перечисленные в подпункте 2) пункта 1 настоящего Технического регламента, должны иметь:
товарный знак или название производителя,
наибольшую допускаемую нагрузку в виде НПВ.
На этих весах может не быть маркировки, указанной в пункте 31 настоящего Технического регламента.

8. Сәйкестікті растау
36. Таразыларды нарыққа шығару алдында сәйкестікті растау рәсімінен өткізілуі тиіс.
37. Осы Техникалық регламенттің талаптарына таразылардың сәйкестігін растау төменде санамаланған рәсімдердің кез-келгенімен расталуы тиіс:
1) типті бекіту мақсатында немесе таразылардың бекітілген типіне сәйкестікке сынауды жүргізу жолымен типті бекіту (республикада сериялы өндірілетін және Қазақстан Республикасының аймағына партиямен енгізілетін таразылар үшін);
2) Техникалық регламенттің осы тармағының 1) тармақшасына сәйкес типті бекіту рәсімімен комбинациясында таразылардың сәйкестігін декларациялау;

8. Подтверждение соответствия
36. Перед размещением весов на рынке весы должны быть подвергнуты процедуре подтверждения соответствия.
37. Подтверждение соответствия весов требованиям настоящего Технического регламента, должно быть удостоверено любой из перечисленных ниже процедур:
1) утверждения типа путем проведения испытаний с целью утверждения типа или на соответствие утвержденному типу весов (для весов, производимых в республике серийно и ввозимых партиями на территорию Республики Казахстан);
2) декларирования соответствия весов в комбинации с процедурой утверждения типа согласно подпункту 1) настоящего пункта Технического регламента;

3) техникалық регламенттің осы тармағының 1) тармақшасына сәйкес типті бекіту рәсімімен комбинациясында салыстырып тексеру;
4) метрологиялық аттестаттау (жеке даналарда әзірленген немесе енгізілетін таразылар үшін);
5) халықаралық шарттарға сәйкес таразылардың типін бекіту немесе метрологиялық аттестаттау туралы шетелдік сертификатты тану.
38. Сәйкестікті растау рәсімдері осы Техникалық регламенттің 2-қосымшасында келтірілген тәртіппен жүргізіледі.

3) поверки в комбинации с процедурой утверждения типа согласно подпункту 1) настоящего пункта Технического регламента;
4) метрологической аттестации (для весов, изготовленных или ввозимых в единичных экземплярах);
5) признания соответствия иностранного сертификата утверждения типа или метрологической аттестации весов в соответствии с международными договорами.
38. Процедуры подтверждения соответствия проводятся в порядке, приведенном в приложении 2 настоящего Технического регламента.

9. Сәйкестік презумпциясы
39. Осы Техникалық регламенттің 6-қосымшасында көрсетілген үйлестірілген стандарттар талаптарын ескере отырып әзірленген таразылар осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес деп есептеледі.
40. Таразылар осы Техникалық регламенттің талаптарына олардың сәйкестігі жағдайында өзге де НҚ бойынша әзірленуі мүмкін.
11. Өтпелі ережелер
41. Осы Техникалық регламентті қолданысқа енгізуге дейін қабылданған қауіпсіздік талаптарына таразылардың сәйкестігін растайтын құжаттар, оларға белгіленген мерзім аяқталғанға дейін күшінде деп есептеледі.

9. Презумпция соответствия
39. Весы, изготовленные с учетом требований гармонизированных стандартов, указанных в приложении 6 настоящего Технического регламента, считаются соответствующими требованиям настоящего Технического регламента.
40. Весы могут быть изготовлены по иным НД при условии соответствия их требованиям настоящего Технического регламента.
10. Переходные положения
41. Документы, подтверждающие соответствие весов требованиям безопасности, принятые до введения в действие настоящего Технического регламента, считаются действительными до окончания установленного в них срока.

42. Осы Техникалық регламент алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Осы Техникалық регламенттің талаптары қолданылатын өнімдердің тізбесі*
СЭҚ ТН коды
Позициялардың атаулары
1
2
8423
өлшенетін жүктің ауырлық күшімен қозғалысқа келтірілетін есептік немесе бақылау машиналарын қоса алғанда, өлшеуге арналған жабдық (сезгіштігі 0,05 г немесе одан жоғары таразылардан басқа); барлық түрдегі таразыларға арналған теңдестіргіш
8423 10
- емізілетін балаларды қоса алғанда, адамдарды өлшеуге арналған таразылар; тұрмыстық таразылар:
8423 10 900 0
- - өзгелері
- өлшеуге арналған жабдық, өзгелері

42. Настоящий Технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Приложение 1
к Техническому регламенту
Перечень
продукции, на которую распространяются требования настоящего
Технического регламента*
Код ТН ВЭД
Наименование позиции
1
2
8423
оборудование для взвешивания (кроме весов
чувствительностью 0,05 г или выше), включая счетные или
контрольные машины, приводимые в действие силой тяжести
взвешиваемого груза; разновесы для весов всех типов:
8423 10
- весы для взвешивания людей, включая грудных детей;
весы бытовые.
8423 10 900 0
- - прочие
- оборудование для взвешивания прочее:

1. Типті бекіту мақсатында немесе бекітілген типке сәйкестікке сынақ жүргізу жолымен таразылардың типін бекіту (бұдан әрі — сынақтар).
Қазақстан Республикасының аумағында сериялы өндірілетін немесе Қазақстан Республикасының аумағына партиямен әкелінетін таразылардың үлгілері сынауға жатады.
Таразыларға сынақты жүргізуге өтінімді өндіруші немесе оның уәкілетті өкіліне таразыларды енгізуге ниеті бар тұлғалар береді.
Өтінімде мыналар көрсетілуі тиіс:
өтінім берушінің, өндірушінің атауы және мекен-жайы;
таразылардың атаулары және негізгі метрологиялық сипаттамалары.
Заңға сәйкес мемлекеттік метрологиялық қызметтің бөлімшесі (бұдан әрі - орындаушы) тиісті стандарттардың талаптарына сәйкес сынақтар жүргізеді.
Өтінім беруші ұсынатын техникалық құжаттама, бұйымдардың осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін тексеру мүмкіндігін, сондай-ақ конструкцияны, таразыларды әзірлеу және жұмыс істеуді түсінуді қамтамасыз етуі тиіс.
Техникалық құжаттама мыналарды:
толық техникалық және метрологиялық сипаттамалар, таразылар конструкцияларының жұмыс принциптері туралы ақпараттардан тұратын техникалық құжаттарды;
екі данада 13x18 немесе 18x24 жалпы түрдегі фотосуреттер бар таразылар типін сипаттау жобасын;
сынау бағдарламасының жобасы немесе типтік бағдарламаға өзгерістердің және/немесе толықтырулардың жобасын;
таразылардың сынақтық үлгілерін алдын ала сынаудың хаттамасын (бар болса);
үйлестірілген стандарттардың тізбесінен алынған стандарттардың тізімі және егер аталған стандарттар қолданылмаған болса осы Техникалық регламенттің талаптарын орындау үшін қабылданған шешімдердің сипаттамасын;
типті сипаттауды ашық баспада жариялау мүмкіндігі туралы өтінім берушінің хатын;
салыстырып тексеру құралдарымен республикада таразыларды, оларды пайдалану процесінде қамтамасыз етілуі туралы мәліметтерді;
ұсынылатын салыстырып тексеру арақашықтығының негізділігін растайтын құжаттарды қамтуы тиіс.
Орындаушы:
құжаттаманы зерделеуі;
өтінім берушімен сынақтар бойынша жұмысты жүргізу орнын келісуі;
тиісті зерттеулер мен сынауларды орындауы, өндіруші қабылдаған шешімдердің НҚ-да көрсетілген негізгі талаптарға, таразыларға таралатын осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін тексеруі;
өтінім беруші таңдап алған стандарттардың толықтығын, оларды қолдану тиімділігін және сонымен қатар осы стандарттардың негізгі талаптарға сәйкестігін қамтамасыз етуді айқындауы;
сынақтарды жүргізу үшін мәлімделген таразылардың үлгілеріне сынақ жүргізуі тиіс.
Таразыларды сынау өндіруші-кәсіпорындағыдай басқа да орындарда, егер іс-шараны жүргізу орнына тасымалдау таразыларды бөлшектеуді, таразыларды пайдалану таразылардың сипаттамаларына әсерін тигізуге мүмкін таразыларды монтаждауды және таразыларды пайдалану орнында тартылыс күшінің шамасы есепке алынса немесе таразылардың сипаттамаларына тартылыс күшінің өзгерістері әсерін тигізбесе іске асырылады. Барлық басқа жағдайларда оларды сынаулар таразыларды қолдану орнында жүргізілуі тиіс.
Егер таразылардың сипаттамаларына тартылу күшінің өзгерістері әсерін тигізсе, онда рәсімдерді екі кезеңде жүргізуге болады; екінші кезеңде нәтижелеріне тартылыс күшінің өзгерістері әсер ететін барлық зерттеулер мен сынақтарды жүргізу қажет, ал бірінші кезеңде барлық қалған зерттеулер мен сынақтарды жүргізу қажет. Екінші кезең таразыларды қолдану орнында жүргізілуі тиіс.
Таразылардың үлгілері осы Техникалық регламенттің ережелеріне сәйкес олардың тиісті стандарттардың талаптарына сәйкес сынау рәсімдерінен өту жағдайында таразылардың типтерін техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган бекітеді және өлшем бірліктерді қамтамасыз ету мемлекеттік жүйесінің тізіліміне енгізіледі. Техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган өтінім берушіге әрекет ету мерзімі 5 жылдан аспайтын таразылардың типін бекіту туралы сертификатты беруі тиіс. Таразылардың типін бекіту туралы ақпарат техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органның ресми басылымдарында жарияланады.
Сертификатта таразылардың бекітілген типін сәйкестендіру үшін деректер және қажет болған жағдайда таразылар типінің сипаттамасы болуы тиіс.
Таразылардың типін бекіту туралы сертификаттың күші жойылған жағдайда техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган осы ақпаратты мемлекеттік өлшем бірліктерді қамтамасыз ету жүйесінің тізіліміне дереу енгізуі қажет.
Өтінім беруші таразылардың бекітілген типінің кез келген түрлендірулері туралы техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті органға ақпарат беріп тұруы тиіс.
Егер таразылардың бекітілген типтерінің конструкциясын пысықтау осы Техникалық регламенттің негізгі талаптарына және пайдалану шарттарына сәйкестігіне әсер еткен жағдайда таразыларға қайтадан сынақтар жүргізілуі тиіс. Бекітілген типке сәйкестікке сынау - бұл оның көмегімен типті бекіту сертификатында көрсетілген типке таразылардың сәйкестігі және олардың осы Техникалық регламенттің және НҚ-ның негізгі талаптарына сәйкестігі тексерілетін сынақ. Бекітілген типке сәйкестікке сынау типті бекіту мақсатында сынауларға ұқсас жүргізіледі.

1. Утверждение типа весов путем проведения испытаний с целью утверждения типа или на соответствие утвержденному типу (далее - испытания).
Испытаниям подлежат образцы весов, производимых на территории Республики Казахстан серийно или ввозимые на территорию Республики Казахстан партиями.
Заявка на проведение испытаний весов подается производителем или его уполномоченным представителем, либо лицами, которые намерены ввозить весы.
В заявке должны быть указаны:
наименование и адрес заявителя, производителя;
наименование и основные метрологические характеристики весов.
В соответствии с Законом подразделение государственной метрологической службы (далее - исполнитель) проводит испытания согласно требованиям соответствующих стандартов.
Техническая документация, представляемая заявителем, должна обеспечивать возможность проверки соответствия изделия требованиям настоящего Технического регламента, а также понимание конструкции, изготовления и функционирования весов.
Техническая документация должна содержать:
технические документы, содержащие информацию о полных технических и метрологических характеристиках, конструкции и принципах работы весов;
проект описания типа весов с фотографиями общего вида 13x18 или 18x24 в двух экземплярах;
проект программы испытаний или проект изменений и/или дополнений к типовой программе;
протоколы предварительных испытаний опытных образцов весов (при наличии);
список стандартов из перечня гармонизированных стандартов и описание решений, принятых во исполнение требований настоящего Технического регламента, если упомянутые стандарты не были применены;
письмо заявителя о допустимости опубликования описания типа в открытой печати;
сведения об обеспеченности весов в процессе их эксплуатации в республике средствами поверки;
документы, подтверждающие обоснованность рекомендуемого межповерочного интервала.
Исполнитель должен:
изучить документацию;
согласовать с заявителем место проведения работ по испытаниям;
выполнить соответствующие исследования и испытания, проверить соответствие решений, которые приняты производителем, основным требованиям, указанным в НД, требованиям настоящего Технического регламента, которые распространяются на весы;
определить полноту избранных заявителем стандартов, эффективность их применения и тем самым обеспечение соответствия основным требованиям этих стандартов;
провести испытание образцов весов, которые заявлены для проведения испытаний.
Испытания весов могут осуществляться как на предприятии- производителе, так и в любом другом месте, если транспортировка к месту проведения мероприятия не требует разборки весов, эксплуатация весов не требует монтажа весов, которые могут повлиять на характеристики весов, и если величина силы тяготения в месте эксплуатации весов учитывается или на характеристики весов не влияют изменения силы тяготения. Во всех других случаях их испытания должны проводиться в месте применения весов.
Если на характеристики весов влияют изменения силы тяготения, то процедуры можно проводить в два этапа; на втором этапе необходимо провести все исследования и испытания, на результаты которых влияют изменения силы тяготения, а на первом этапе должны быть проведены все остальные исследования и испытания. Второй этап должен быть проведен в месте применения весов.
В случае соответствия образцов весов положениям настоящего Технического регламента и прохождения ими процедуры испытания согласно требованиям соответствующих стандартов тип весов утверждается уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии и вносится в реестр государственной системы обеспечения единства измерений. Уполномоченный орган в области технического регулирования и метрологии должен выдать заявителю сертификат об утверждении типа весов со сроком действия не более 5 лет. Информация об утверждении типа весов публикуется в официальных изданиях уполномоченного органа в области технического регулирования и метрологии.
Сертификат должен содержать данные для идентификации утвержденного типа весов и, при необходимости, описание типа весов.
В случае отмены сертификата об утверждении типа весов уполномоченный орган в области технического регулирования и метрологии должен немедленно внести данную информацию в реестр государственной системы обеспечения единства измерений.
Заявитель должен информировать уполномоченный орган в области технического регулирования и метрологии о любой модификации утвержденного типа весов.
В случае если доработка конструкции утвержденного типа весов влияет на его соответствие основным требованиям настоящего Технического регламента или условиям эксплуатации, должны быть проведены повторные испытания весов. Испытания на соответствие утвержденному типу - это испытания, с помощью которых проверяется соответствие весов типу, указанному в сертификате утверждения типа, и их соответствие основным требованиям настоящего Технического регламента и соответствующим НД. Испытания на соответствие утвержденному типу проводятся аналогично испытаниям с целью утверждения типа.

2. Таразылардың сәйкестігін типті бекіту рәсімімен комбинациялауда декларациялау.
Типтің стандарттардың талаптарына сәйкестігі туралы өтініш (өнім сапасының кепілі) - бұл сапаның сертификатталған жүйесінің болуы туралы міндеттерді орындайтын өндіруші қарастырылып отырған таразылардың типті бекіту туралы сертификатта сипатталған типке сәйкес қай жерде екенін хабарлайтын және оларға қолданылатын осы Техникалық регламенттің талаптарына жауап беретін рәсім. Декларациялау "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына сәйкес жүзеге асырылады.
Сапа жүйесі таразылардың типті бекіту туралы сертификатта жазылған типке, стандарттардың талаптарына және оған қолданылатын осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін қамтамасыз етуі тиіс.
3. Типті бекіту рәсімімен комбинациялауда таразыларды салыстырып тексеру.
Таразыларды салыстырып тексеруді мемлекеттік метрологиялық қызмет, сондай-ақ аккредиттелген заңды тұлғалардың метрологиялық қызметтерімен Заңға сәйкес іске асырады.
Салыстырып тексеру нәтижелері бойынша салыстырып тексеру туралы сертификат берілуі тиіс және/немесе салыстырып тексеру таңбасының бедері қойылуы тиіс.
4. Метрологиялық аттестаттау (бір данада әзірленетін немесе енгізілетін таразылар үшін).
Метрологиялық аттестаттауды Заңға сәйкес мемлекеттік метрологиялық қызметтің бөлімшелері жүзеге асырады және осы Техникалық регламенттің осы қосымшасының 1-тармағына сәйкес қолданыстағы НҚ-ға сәйкес сынауға жатпайтын таразыларға қолданылады.
Метрологиялық аттестаттау кезінде әр дананы зерттеу жолымен осы Техникалық регламенттің талаптарына таразылардың сәйкестігі тексеріледі.
Жүргізілген метрологиялық аттестаттаудың нәтижелері бойынша таразыларды метрологиялық аттестаттау туралы сертификат берілуі тиіс.
5. Халықаралық шарттарға сәйкес таразылардың типін бекіту және метрологиялық аттестаттау туралы шетелдік сертификаттың сәйкестігін тану.
Басқа мемлекеттер жүргізген таразылардың сынау нәтижелерін тануды, типін бекітуді және метрологиялық аттестаттауды халықаралық шарттарды іске асыру мақсатында әзірленген НҚ-ға сәйкес техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады. Бұл ретте, таразылардың осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігі қамтамасыз етілуі тиіс.
Типті бекіту және типті сипаттау туралы шетелдік сертификатқа қосымша техникалық реттеу және метрология саласындағы уәкілетті орган таразылардың типін бекітуді тану туралы сертификатты рәсімдейді.
Техникалық регламентке
3-қосымша
Дәлдік кластарына байланысты таразылардың сипаттамалары
Дәлдік класы
Салыстырып тексерудің
бөлу бағасы (е)
Өлшеудің мейлінше аз шегі* (ТЕАШ)
Салыстырып тексерудің
бөлу саны n= НПВ /е
Ең аз мәні
Ең аз мәні
Ең көп мәні
I

2. Декларирование соответствия весов в комбинации с процедурой утверждения типа.
Заявление о соответствии типа требованиям стандартов (гарантия качества продукции) - это процедура, посредством которой производитель, выполняющий обязательства о наличии сертифицированной системы качества, объявляет, что рассматриваемые весы находятся, где это применимо, в соответствии с типом, описанным в сертификате об утверждении типа, и отвечают применимым к ним требованиям настоящего Технического регламента. Декларирование осуществляется в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании".
Система качества должна обеспечивать соответствие весов типу, описанному в сертификате об утверждении типа, требованиям стандартов и применимым к нему требованиям настоящего Технического регламента.
3. Поверка весов в комбинации с процедурой утверждения типа.
Поверка весов осуществляется государственной метрологической службой, а также метрологическими службами аккредитованных юридических лиц в соответствии с Законом .
По результатам поверки должен быть выдан сертификат о поверке и/или поставлен оттиск поверительного клейма.
4. Метрологическая аттестация (для весов, изготовленных или ввозимых в единичных экземплярах).
Метрологическая аттестация осуществляется в соответствии с Законом подразделениями государственной метрологической службы и применяется к весам, которые не подлежат испытаниям согласно пункту 1 настоящего приложения к настоящему Техническому регламенту, в соответствии с действующими НД. При метрологической аттестации проверяется соответствие весов требованиям настоящего Технического регламента путем исследования каждого экземпляра.
По результатам проведенной метрологической аттестации должен быть выдан сертификат о метрологической аттестации весов.
5. Признание соответствия иностранного сертификата об утверждении типа и метрологической аттестации весов в соответствии с международными договорами.
Признание результатов испытаний, утверждения типа и метрологической аттестации весов, проведенных другими государствами, осуществляются уполномоченным органом в области технического регулирования и метрологии в соответствии с разработанными НД в целях реализации международных договоров. При этом должно обеспечиваться соответствие весов требованиям настоящего Технического регламента.
Дополнительно к иностранному сертификату об утверждении типа и описанию типа уполномоченным органом по техническому регулированию и метрологии оформляется сертификат о признании утверждения типа весов.
Приложение 3
к Техническому регламенту
Характеристики весов в зависимости от класса точности
Класс
точности
Цена поверочного
деления (е)
Наименьший
предел
взвешивания*
(НмПВ)
Число поверочных делений
n = НПВ/е
минимальное значение
минимальное значение
максимальное значение
I

0,001 г < е
100 е
50 000
II
0,001 г < е < 0,05г
20 е
100
100 000
0,1 г<е
50 е
5 000
100 000
III
0,1 г<е<2г
20 е
100
10 000
5г<е
20 е
500
10 000
IV
5г<е
10 е
100
1 000
Ескертпе:
* II және III дәлдік кластарының таразылары үшін тасымалдау үшін тарифтерді айқындау кезінде өлшеудің мейлінше ең аз шегі 5 е-ге дейін төмендейді;
Техникалық регламентке
4-қосымша
Өлшеудің бірнеше кіші диапазондары бар таразыларын жіктеу
Дәлдік класы
Салыстырып тексерудің
бөлу бағасы (е)
Өлшеудің мейлінше аз шегі (ӨМАШ)
Салыстырып тексерудің бөлу саны
Ең аз мәні
Ең аз мәні *
Барынша көп мәні
n=НПВ i /е( i+ 1)**
n=НПВ i i **
I

0,001 г < е
100 е
50 000
-
II
0,001 г < е < 0,05 г
20 е
100
100 000
0,1 г < е
50 е
5 000
100 000
III
0,1 г < е < 2 г
20 е
100
10 000
5 г < е
20 е
500
10 000
IV
5 г < е
10 е
100
1000
Примечание :
* для весов классов точности II и III наименьший предел взвешивания при определении тарифов за перевозку снижается до 5 е;
Приложение 4
к Техническому регламенту
Классификация весов с несколькими поддиапазонами взвешивания
Класс
точности
Цена
поверочного
деления (е)
Наименьший
предел
взвешивания
(НмПВ)
Число поверочных делений
Минимальное
значение
Минимальное
значение*
Максимальное
значение
n = HПB i /e (i+1) **
n = HПB i /e i **
I

0,001 г < е i
100е 1
50 000
II
0,001 г < в i < 0,05г
20 е 1
5 000
100 000
0,1 г < е і
50 е 1
5 000
100 000
III
0,1 г < е i
20 е 1
500
10 000
IV
< е i
10 е 1
50
1000
Ескертпе:
* і=r үшін осы Техникалық регламенттің 2-қосымшасы кестесінің тиісті бағаны қолданылады,
мұндағы е е r -ге ауысады;
** і = 1 ,2,... ,r, мұндағы і = өлшеудің кіші диапазондарының нөмірі;
r = кіші диапазондардың жалпы саны.
Техникалық регламентке
5-қосымша
Барынша көп жол берілетін қателіктер
Дәлдік кластарының таразылары үшін өлшеудің аралықтары
Барынша көп жол берілетін қателік
І-класс
II-класс
III-класс
ІV-класс
50 000 е-ге дейін алғанда
0-ден 5 000 е-ге дейін алғанда
0-ден 500 е-ге дейін алғанда
0-ден 50 е-ге дейін алғанда
±0,5е
50 000 е-ден 200 000 е дейін алғанда
5 000 е-ден 20 000 е-ге дейін алғанда
500 е-ден 2 000 е-ге дейін алғанда
50 е-ден 200 е-ге дейін алғанда
±1,0е
Жин. 200 000 е
Жин. 20 000 е
Жин. 2 000 е
Жин. 200 е
±1,5е
Техникалық регламентке
6-қосымша
Үйлестірілген стандарттардың тізбесі
1. ҚР СТ 2.4-2007 "ҚР МӨЖ. Өлшем құралдарын салыстырып тексеру. Ұйымдастыру және жүргізу тәртібі".
2. ҚР СТ 2.21-2007 "ҚР МӨЖ. Өлшем құралдарына сынақ және типін бекіту жүргізу тәртібі".
3. ҚР СТ 2.30-2007 "ҚР МӨЖ. Өлшем құралдарына метрологиялық аттестаттау жүргізу тәртібі".
4. МемСТ 8.520-2005 "МӨЖ. Зертханалық таразылар. Салыстырып тексеру әдістемесі".
5. МемСТ 12.1.003-83 "Еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі. Шу. Жалпы қауіпсіздік талаптары".
6. МемСТ 12.1.036-81 "Еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі. Шу. Тұрғын үй және қоғамдық ғимараттардағы рұқсат етілетін деңгейлер".
7. МемСТ 12.2.003-83 "Еңбек қауіпсіздігінің стандарттар жүйесі. Өндірістік жабдық. Жалпы қауіпсіздік талаптары".
8. МемСТ 12.2.091-2002 "Электрлік бақылау-өлшеуіш аспаптардың және зертханалық жабдықтың қауіпсіздігі. 1-тарау. Жалпы талаптар".
9. МемСТ 12997-84 "ГСП бұйымдары. Жалпы техникалық талаптар".
10. МемСТ 14254-96 (МЭК 529-89) "Қабыршақтармен қамтамасыз етілетін қорғау деңгейлері (ІР коды)".
11. МемСТ 24104-2001 "Зертханалық таразылар. Жалпы техникалық талаптар".
12. МемСТ 29329-92 "Статикалық өлшеуге арналған таразылар. Жалпы техникалық талаптар".
13. ГОСТ 30969-2002 "Электромагниттік техникалық құралдардың сыйымдылығы. Өлшеуге, басқаруға және зертханалық қолдануға арналған электрлік жабдықтар. Талаптар және сынау әдістері".
14. ПМГ 06-2001 "Өлшем құралдарының сынақ нәтижелерін және типін бекітуді, салыстырып тексеруді, метрологиялық аттестаттауды тану тәртібі".
15. МОЗМ МР 76-1-2007 "Автоматты емес өлшейтін аспаптар. 1-бөлім. Метрологиялық және техникалық талаптар. Сынақтар".

0,001 г < е i
100 e i
50 000
II
0,001 г < е i < 0,05 г
20 e i
5 000
100 000
0,1 г < е i
50 e i
5 000
100 000
III
0,1 г < е i
20 e i
500
10 000
IV
5 г < e i
10 e i
50
1000
Примечание:
* для i = r применяется соответствующая колонка таблицы приложения 2 настоящего Технического регламента,
где е меняется на e r ;
** i = 1, 2,... ,r, где i = номер поддиапазона взвешивания;
r = общее число поддиапазонов.
Приложение 5
к Техническому регламенту
Максимально допустимые погрешности
Интервалы взвешивания для весов класса точности
Максимальная допустимая погрешность
Класс I
Класс II
Класс III
Класс IV
до 50 000 е
включ.
От 0 до 5 000 е
включ.
От 0 до 500 е
включ.
От 0 до 50 е
включ.
± 0,5 е
От 50 000 е до
200 000 е
включ.
От 5 000 е до
20 000 е включ.
От 500 е до
2 000 е включ.
От 50 е до
200 е включ.
± 1,0 е
Св. 200 000 е
Св. 20 000 е
Св. 2 000 е
Св. 200 е
± 1,5 е
Приложение 6
к Техническому регламенту
Перечень гармонизированных стандартов
1. СТ РК 2.4-2007 "ГСИ РК. Поверка средств измерений. Организация и порядок проведения".
2. СТ РК 2.21-2007 "ГСИ РК. Порядок проведения испытаний и утверждения типа средств измерений".
3. СТ РК 2.30-2007 "ГСИ РК. Порядок проведения метрологической аттестации средств измерений".
4. ГОСТ 8.520-2005 "ГСИ. Весы лабораторные. Методика поверки".
5. ГОСТ 12.1.003-83 "Система стандартов безопасности труда. Шум. Общие требования безопасности".
6. ГОСТ 12.1.036-81 "Система стандартов безопасности труда. Шум. Допустимые уровни в жилых и общественных зданиях".
7. ГОСТ 12.2.003-83 "Система стандартов безопасности труда. Оборудование производственное. Общие требования безопасности".
8. ГОСТ 12.2.091-2002 "Безопасность электрических контрольно-измерительных приборов и лабораторного оборудования. Часть 1. Общие требования".
9. ГОСТ 12997-84 "Изделия ГСП. Общие технические условия".
10. ГОСТ 14254-96 (МЭК 529-89) "Степени защиты, обеспечиваемые оболочками (код IP)".
11. ГОСТ 24104-2001 "Весы лабораторные. Общие технические требования".
12. ГОСТ 29329-92 "Весы для статического взвешивания. Общие технические требования".
13. ГОСТ 30969-2002 "Совместимость технических средств электромагнитная. Электрическое оборудование для измерения, управления и лабораторного применения. Требования и методы испытаний".
14. ПМГ 06-2001 "Порядок признания результатов испытаний и утверждения типа, поверки, метрологической аттестации средств измерений".
15. МОЗМ МР 76-1-2007 "Неавтоматические взвешивающие приборы. Часть 1. Метрологические и технические требования. Испытания".

16. 90/384/ЕЕС 1990 жылғы 20 маусымдағы "Өлшеуге арналған автоматты емес аспаптарға қатысты мүше-мемлекеттердің заңдарын келісу бойынша" Кеңес Директивасы.

16. Директива Совета 90/384/ЕЕС "По согласованию законов Государств-членов, касающихся неавтоматических приборов для взвешивания" от 20 июня 1990 года.