"Ағаш конструкцияларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 26 желтоқсандағы N 1265 Қаулысы
"Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Ағаш конструкцияларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай еткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2008 жылғы 26 желтоқсандағы
N 1265 қаулысымен
бекітілген
"Ағаш конструкцияларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті
1. Қолданылу саласы
1. Осы "Ағаш конструкцияларының қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламенті (бұдан әрі - Техникалық регламент) ағаш конструкцияларының қауіпсіздігіне, оларды өндіру, тасымалдау, сақтау, пайдалану мен кәдеге жарату процестеріне қойылатын талаптарды белгілейді.
Осы Техникалық регламентте техникалық реттеу объектілері мыналар болып табылады:
1) осы Техникалық регламентке 1-қосымшада келтірілген ағаш конструкциялары;
2) ағаш конструкцияларын өндіру, тасымалдау, сақтау, пайдалану мен кәдеге жарату процестері (тіршілік циклдері).
2. Ағаш конструкцияларын сәйкестендіру Кеден одағының Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (КО СЭҚ ТН) кодтары мен ҚР МЖ 04-2008 Экономикалық қызметінің түрлері бойынша өнім жіктемесі (ЭҚТ ӨЖ) бойынша, таңбалануы мен ілеспе құжаттары бойынша, конструкциялардың бүйірлік беттері қабаттарының (ламельдерінің) болуы бойынша және/немесе олардың беттерінде желімдік аралық қабаттардың (қосылыстарының) болуы бойынша, сондай-ақ жиынтығында оларды тану үшін жеткілікті болатын өзге де белгілер, өлшемдер, көрсеткіштер мен талаптар бойынша соларға сәйкес келетін кодтарды пайдалану жолымен жүргізіледі.
Ескерту. 2-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.02.08 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
3. Ағаш конструкцияларының қауіпсіздігіне қойылатын жалпы талаптар Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 9 қаңтардағы Экологиялық кодексімен және Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 19 желтоқсандағы Еңбек кодексімен, "Тұтынушылар құқығын қорғау туралы" 2010 жылғы 4 мамырдағы, "Өрт қауіпсіздігі туралы" 1996 жылғы 22 қарашадағы, "Халықтың радиациялық қауіпсіздігі туралы" 1998 жылғы 23 сәуірдегі, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі, "Қауіпті өндірістік объектілердегі өнеркәсіптік қауіпсіздік туралы" 2002 жылғы 3 сәуірдегі, "Халықтың санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығы туралы" 2002 жылғы 4 желтоқсандағы заңдарымен белгіленеді.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.08.18 N 822 (2010 жылғы 18 тамыздан бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

Об утверждении Технического регламента "Требования к безопасности деревянных конструкций"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 декабря 2008 года № 1265
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Требования к безопасности деревянных конструкций".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 декабря 2008 года № 1265
Технический регламент
"Требования к безопасности деревянных конструкций"
1. Область применения
1. Настоящий Технический регламент "Требования к безопасности деревянных конструкций" (далее - Технический регламент) устанавливает требования к безопасности деревянных конструкций, к процессам их производства, транспортировки, хранения, использования и утилизации.
Объектами технического регулирования в настоящем Техническом регламенте являются:
1) деревянные конструкции, приведенные в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту;
2) процессы производства, транспортировки, хранения, использования и утилизации деревянных конструкций (жизненные циклы).
2. Идентификация деревянных конструкций производится путем использования кодов единой Товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Таможенного союза (ТН ВЭД ТС) и соответствующих им кодов по Классификатору продукции по видам экономической деятельности (КП ВЭД) ГК РК 04-2008, по маркировке и сопроводительным документам, по наличию слоев (ламелей) на боковых поверхностях конструкции и/или по наличию клеевых прослоек (соединений) на этих поверхностях, а также по другим признакам, параметрам, показателям и требованиям, которые в совокупности достаточны для распознавания.
Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 08.02.2011 № 91 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
3. Общие требования, предъявляемые к безопасности деревянных конструкций, устанавливаются Экологическим кодексом Республики Казахстан от 9 января 2007 года и Трудовым кодексом Республики Казахстан от 19 декабря 2007 года, законами Республики Казахстан от 4 мая 2010 года "О защите прав потребителей", от 22 ноября 1996 года "О пожарной безопасности", от 23 апреля 1998 года "О радиационной безопасности населения", от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", от 3 апреля 2002 года "О промышленной безопасности на опасных производственных объектах", от 4 декабря 2002 года "О санитарно-эпидемиологическом благополучии населения".
Сноска. Пункт 3 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 18.08.2010 № 822 (вводится в действие с 18.08.2010).

4. Ағаш конструкцияларының тіршілік циклі процесінде аулақ болу қажет болатын негізгі қауіпті факторлар (қатерлер) мыналар болып табылады:
1) ағаш конструкцияларын дайындау мен құрастыру кезінде шу мен дірілдердің жоғары деңгейі орын алуы мүмкін;
2) жабдықтардың, құрал-сайманның жылжымалы бөліктері, жылжытылатын бұйымдар, әзірлемелер, материалдар;
3) қоршаған ортаның, жабдықтардың бетінің жоғары немесе төмен температурасы;
4) ағаш конструкцияларының бетінде микрофлораның дамуы;
5) өндірістік процестер кезінде ағаш конструкцияларының тұтануы;
6) ағаш конструкцияларда адам ағзасына теріс әсерін тигізуі мүмкін шекті рұқсат етілген мәннен асатын радиоактивті сәулеленулердің болуы;
7) тасымалдау кезінде жүктің тепе-тең бөлінбеуі тежеу кезінде немесе бұрылыстағы қозғалыс кезінде оны басқаруға ие бола алмай қалуға әкеп соқтыруы мүмкін, ал бекітілмеген жүк қозғалыс кезінде ығысып немесе түсіп қалуы мүмкін;
8) өндіру мен пайдалану кезінде шайырлардың, желімдердің, сұйықтардың, ағашты әшекейлік/қорғауға арналған өңдеу құралдарының, саңырауқұлақ ауруына қарсы дәрі-дәрмектердің, лактардың, бояулардың және ерекше иісті басқа да материалдар мен химиялық заттардың адам денсаулығына зиян келтіруге қабілетті шекті рұқсат етілген концентрациялардан асатындай мөлшерде бөлінуі;
9) өрттің шығу себебіне айналуы мүмкін артық мөлшердегі жылу бөлінетін қауіпті пайдалану процестері;
10) елеулі мөлшердегі пайдалану жүктемелерін қабылдауға арналған ағаш конструкцияларының бұзылуы;
11) өндірістік учаскелерінің және құрылыс-монтаждау алаңдары шегінде қозғалыстағы көлік құралдарынан, жүк көтерме машиналардан, тетіктер мен олардың бөліктерінен туындайтын қауіп.
5. Егер Қазақстан Республикасы ратификациялаған ағаш конструкциялары саласындағы халықаралық шартта осы Техникалық регламентте көзделгеннен өзге ережелер белгіленген болса, халықаралық шарттың ережелері қолданылады.
6. Осы Техникалық регламент бұрын пайдалануда болған және құрылыста қайтадан пайдаланылатын ағаш конструкцияларына қатысты болмайды.
2. Терминдер және анықтамалар
7. Осы Техникалық регламентте техникалық реттеу саласы мен сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы заңнамалық актілерде пайдаланылатын негізгі ұғымдар қолданылады, мына терминдер қосымша пайдаланылады:
1) ағаш конструкцияларының беріктігі - ағаш конструкцияларының пайдалану және өзге жүктемелерінің әсерінен бұзылуға төтеп беру қабілетін сипаттайтын оның механикалық қасиеті;

4. Основными опасными факторами (рисками), которые следует избегать в процессах жизненного цикла деревянных конструкциях, являются:
1) при изготовлении и сборке деревянных конструкций могут иметь место повышенный уровень шума и вибраций;
2) подвижные части оборудования, инструмента, передвигающиеся изделия, заготовки, материалы;
3) повышенная или пониженная температура окружающей среды, поверхностей оборудования;
4) развитие микрофлоры на поверхности деревянных конструкций;
5) воспламенение деревянных конструкций при производственных процессах;
6) наличие в деревянных конструкциях радиоактивных излучений, превышающих предельно допустимые значения, которые могут оказать негативное воздействие на организм человека;
7) при транспортировании неравномерное распределение груза может привести к потере управления при торможении или движении на повороте, а незакрепленный груз во время движения может сместиться или свалиться;
8) в процессе производства и эксплуатации выделение смол, клеев, жидкости, средств для декоративной/защитной обработки дерева, противогрибковых препаратов, лаков, красок и других материалов специфического запаха и химических веществ в количествах, превышающих предельно-допустимые концентрации, способных нанести ущерб здоровью человека;
9) опасные эксплуатационные процессы, при которых выделяется избыточное количество тепла, что может явиться причиной возникновения пожара;
10) разрушение деревянных конструкций, предназначенных для восприятия значительных эксплуатационных нагрузок;
11) опасность от движущихся транспортных средств, грузоподъемных машин, механизмов и их частей в пределах производственных участков и строительно-монтажных площадок.
5. Если международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан в области деревянных конструкций, установлены иные правила, чем те, которые предусмотрены настоящим Техническим регламентом, применяются правила международного договора.
6. Настоящий Технический регламент не распространяется на деревянные конструкции, бывшие в употреблении и повторно используемые в строительстве.
2. Термины и определения
7. В настоящем Техническом регламенте применяются основные понятия, используемые в законодательных актах в области технического регулирования и в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, дополнительно используются следующие термины:
1) прочность деревянной конструкции - механическое свойство деревянной конструкции, характеризующее ее способность сопротивляться разрушению под воздействием эксплуатационных и иных нагрузок;

2) ағаш конструкцияларының биологиялық қауіпсіздігі - ағаш конструкцияларын дайындау кезінде пайдаланылған сүректің келеңсіз әсерін тигізетін микроорганизмдерден, әртүрлі жәндіктерден адам денсаулығы мен қоршаған ортаға зиян келтірудің жол берілмейтін қатері болмайтындай жай-күйі;
3) ағаш конструкцияларының механикалық қауіпсіздігі - ағаш конструкцияларының берілген қызмет мерзімі ішінде олардың талап етілген беріктігі қамтамасыз етілетіндей және адам өміріне немесе денсаулығына және қоршаған ортаға, оның ішінде өсімдіктер және жануарлар әлеміне зиян келтірудің рұқсат етілмейтін қатері болмайтындай жай-күйі;
4) ағаш конструкциясы - ғимараттардың, құрылыстардың құрылыстық конструкцияларында және бұйымдарында көтеру және/немесе қоршау және/немесе әшекейлік функцияларын немесе олардың жиынтығын орындауға арналған белгілі бір өлшемдердегі және өзара белгілі бір тәртіппен орналасқан біріктірілген ағаш бөлшектерінің (қабаттарының, ламельдерінің) жиынтығы;
5) ағаш конструкцияларының желім қосылыстарының төзімділігі - ағаш конструкцияларының желім қосылыстарының пайдалану мерзімімен белгіленген уақыт ішінде әртүрлі жүктемелердің әсерімен талап етілген беріктілік өлшемдерін сақтау қасиеті;
6) ең аз қажетті талаптар - азаматтардың өмірі немесе денсаулығын қорғау, қоршаған ортаны, жануарларды немесе өсімдіктерді қорғау, өнімнің қауіпсіздігі мен сапасына қатысты тұтынушыларды адастыруға алып келетін әрекеттердің алдын алу үшін рұқсат етілетін зиян келтіру қатерін бағалауға негізделген қауіпсіздік талаптары;
7)  жалпы (елеулі) талаптар - қажетті қауіпсіздікті қамтамасыз етудің нақты тәсілдері мен сипаттамаларын егжей-тегжейлі көрсетпей-ақ, оның мәнін сипаттау түрінде ұсынылған ең аз қажетті талаптар;
8) жол берілмейтін қатер - адамдардың денсаулығына жол берілмейтін зиян келтірудің не болмаса жеке немесе заңды тұлғалардың мүлкіне, мемлекеттік мүлікке, қоршаған ортаға жол берілмейтін зиян келтірудің ықтималдылығы;
9) көрнекі сынама - өнімнің белгілі бір партиясынан алынған барлық нүктелік сынамалардың жиынтығы;
10) қабат (ламель) - тұтас ағаш бөлшек түріндегі көп қабатты желімделген ағаш конструкцияларының элементі;
11) нагель - біріктірілетін элементтердің өзара ығысуына жол бермейтін фермалардың түйіспелеріндегі, құрама өзекшелері мен арқалықтардағы ағаш конструкцияларының элементтерін біріктіруге арналған өзекшелер мен тілікшелер (болат және ағаш);
12) нүктелік сынама - бір бақылау нүктесіндегі өнімнің партиясынан іріктеп алынған өнім материалының мөлшері;
13) оттан қорғау - талап етілетін оттан қорғау тиімділігіне ие және ағаш конструкцияларды арнайы оттан қорғауға арналған құрам, зат (заттардың қоспасы) немесе материал;

2) биологическая безопасность деревянных конструкций - состояние древесины примененной при изготовлении деревянных конструкций, при котором отсутствует недопустимый риск причинения вреда здоровью человека и окружающей среде от микроорганизмов, различных насекомых, оказывающих негативное воздействие;
3) механическая безопасность деревянных конструкций - состояние деревянных конструкций, при котором обеспечивается их требуемая прочность в течение заданного срока службы и отсутствует недопустимый риск причинения вреда жизни или здоровью человека и окружающей среде, в том числе растительному и животному миру;
4) деревянная конструкция - совокупность соединенных деревянных деталей (слоев, ламелей) определенных параметров и взаиморасположения, предназначенная для выполнения несущих и/или ограждающих и/или декоративных функций или их совокупности в строительных конструкциях зданий, сооружений и в изделиях;
5) стойкость клеевых соединений деревянной конструкции - свойство клеевых соединений деревянной конструкции сохранять требуемые параметры прочности под воздействием различных видов нагрузок в течение времени, определенного сроком эксплуатации;
6) минимально необходимые требования - требования безопасности, основанные на оценке риска причинения вреда, допустимого для защиты жизни или здоровья граждан, охраны окружающей среды, животных или растений, предупреждения действий, вводящих в заблуждение потребителей относительно безопасности и качества продукции;
7) общие (существенные) требования - минимально необходимые требования, представленные в виде описания сущности необходимой безопасности, без детализации конкретных способов и характеристик ее обеспечения;
8) недопустимый риск - вероятность причинения недопустимого вреда здоровью людей или нанесения недопустимого ущерба имуществу физических или юридических лиц, государственному имуществу, окружающей среде;
9) представительная проба - совокупность всех точечных проб, отобранных из данной партии продукции;
10) слой (ламель) - элемент многослойной деревянной клееной конструкции в виде цельной деревянной детали;
11) нагель - стержни и пластинки (стальные и деревянные), предназначенные для соединения элементов деревянных конструкций в стыках ферм, в составных стрежнях и балках, препятствующие взаимному сдвигу соединяемых элементов;
12) точечная проба - количество материала продукции, отобранной из партии продукции в одной контрольной точке;
13) огнезащита - состав, вещество (смесь веществ) или материал, обладающие требуемой огнезащитной эффективностью и специально предназначенные для защиты деревянной конструкции от огня;

14) радионуклидтердің үлестік белсенділігі - көрнекі сынамадағы радионуклид белсенділігінің өте құрғақ күйдегі сынаманың салмағына ара қатынасы;
15) сәйкестiк презумпциясы – оған сәйкес үйлестiрiлген ұлттық стандарттардың егжей-тегжейлi (нақты) талаптарын орындау Техникалық регламенттiң тиiстi жалпы (елеулi) талаптарын сақтау деп есептелетiн заңнамалық немесе тұжырымдамалық бекiтiлген ереже.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 23.07.2013 № 735 қаулысымен.
3. Өнімнің Қазақстан Республикасының нарығындағы айналым шарттары
8. Ғимараттарды, құрылыстарды салу кезінде пайдаланылатын ағаш конструкциялар осы Техникалық регламенттің талаптарына, сондай-ақ ағаш конструкцияларына қатысы бар басқа да Техникалық регламенттерде белгіленген қауіпсіздік талаптарына сәйкес келуі тиіс.
9. Ағаш конструкциялары (оның ішінде импортталатын) өткізу (сату) кезінде тұтынушы үшін зиян келтірудің мүмкін болатын қатерлерін бағалау және олардың тиісті қауіпсіздік шараларын қабылдауы үшін қажетті ілеспе құжаттамамен қамтамасыз етілуі тиіс. Онда мыналар көрсетілуі тиіс:
1) ағаш конструкцияларының мақсаты және оларды пайдалану шарттары;
2) ағаш конструкцияларының және олардың қосылыстары беріктігінің нақты көрсеткіштерінің нормативтік талаптарға сәйкес келуі;
3) ағаш конструкцияларының өрт және экологиялық қауіпсіздік өлшемдері;
4) ағаш конструкциялары материалдарының, олардың қабатындағы (ламельдері) заттар мен сүректердің радиациялық қауіпсіздік талаптарына сәйкес болуын растау;
5) желімделген ағаш конструкцияларын дайындау кезінде пайдаланылған желімдік заттардың санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес болуын растау;
6) ағаш конструкцияларын сақтау, тасымалдау, пайдалану және кәдеге жарату қауіпсіздігінің шарттары бойынша нұсқаулар;
7) ағаш конструкцияларының осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестік сертификаттары туралы мәліметтер.
10. Ескерту таңбалауына енгізілетін ақпарат "Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес болуы тиіс.
11. Ағаш конструкцияларының ескерту және сәйкестендіру таңбалары мәтін, нышандар түрінде салынады.
12. Қабылдаудан өткен және тұтынушыға жеткізілетін әрбір конструкцияға шайылмайтын бояумен трафарет немесе мөртабанның көмегімен таңбалау белгілері салынуы тиіс.
Конструкцияға таңбалауды монтаждаудан кейін көрініп тұратын бетіне салады.
13. Ақпаратты түсіру құралдары ағаш конструкцияларын сақтау, тасымалдау, іске асыру және пайдалану кезінде таңбалардың сақталуын қамтамасыз етуі тиіс.

14) удельная активность радионуклидов - отношение активности данного радионуклида в представительной пробе к массе пробы при абсолютно сухом состоянии;
15) презумпция соответствия – законодательно или концептуально закрепленное положение, согласно которому выполнение детальных (конкретных) требований гармонизированных национальных стандартов считается соблюдением соответствующих общих (существенных) требований Технического регламента.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 23.07.2013 № 735.
3. Условия обращения продукции на рынке
Республики Казахстан
8. Деревянные конструкции, используемые при возведении зданий, сооружений должны соответствовать требованиям настоящего Технического регламента, а также требованиям безопасности, установленным в других технических регламентах, имеющих отношение к деревянным конструкциям.
9. Деревянные конструкции (в том числе импортируемые) при реализации (продаже) должны обеспечиваться сопроводительной документацией для потребителя, необходимой для оценки возможных рисков причинения вреда и принятия ими соответствующих мер безопасности. В ней должны указываться:
1) назначение деревянных конструкций и условия их эксплуатации;
2) соответствие фактических показателей прочности деревянных конструкций и их соединений нормативным требованиям;
3) параметры пожарной и экологической безопасности деревянных конструкций;
4) подтверждение соответствия материалов, веществ и древесины слоев (ламелей) деревянных конструкций требованиям радиационной безопасности;
5) подтверждение соответствия клеевых веществ, использованных при изготовлении деревянных клееных конструкций, санитарно-эпидемиологическим требованиям;
6) указания по условиям безопасности хранения, транспортировки, использования и утилизации деревянных конструкций;
7) сведения о сертификатах соответствия деревянных конструкций требованиям настоящего Технического регламента.
10. Информация, включаемая в предупредительную маркировку, должна соответствовать требованиям технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению" и нормативных документов.
11. Предупредительная и идентифицирующая маркировка деревянных конструкций наносится в виде текста, символов.
12. На каждую конструкцию, прошедшую приемку и поставляемую потребителю, должны быть нанесены несмываемой краской при помощи трафарета или штампа маркировочные знаки.
На конструкцию маркировку наносят на поверхность, видимую после монтажа.
13. Средства нанесения информации должны обеспечивать стойкость маркировки при хранении, транспортировке, реализации и применении деревянных конструкций.

4. Жалпы техникалық талаптар
14. Осы Техникалық регламентте тіршілік циклі процестерінде қойылатын механикалық (құлау немесе қирау кезіндегі соққы әсері), өрт, биологиялық және радиациялық және экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздікке қойылатын талаптар келтірілген.
15. Ағаш конструкцияларын құру, дайындау және пайдалану кезінде олар орындайтын барлық функциялар мен пайдалану шарттары ескерілген болуы тиіс.
16. Желімделген ағаш конструкцияларының желімдік қосылыстарының беріктілігі желімделген қабаттардың (ламель) сүрегі мен әрлеу материалдарының беріктілігінен кем болмауы және нақты мақсаттағы ағаш конструкцияларында жүктемелер мен әсер етулердің сипаты мен мәндеріне сәйкес келуі тиіс.
17. Желімделген ағаш конструкцияларының желімдік қосылыстарының төзімділігі нақты мақсаттағы ағаш конструкцияларын қалыпты пайдаланудың есептік уақыты ішінде желімдік қосылыстардың нормативтік беріктік мәндерін 0,95-тен кем болмайтындай сенімділікпен қамтамасыз етуі тиіс.
Ағаш конструкцияларының көтерме қабілеті мен иілгіштігін есептеудің пайдаланылатын әдістері тиісті материалдардан жасалған конструкцияларға арналған қолданыстағы нормативтік құжаттардың, осы Техникалық регламенттің көтерме ағаш конструкцияларына қатысты талаптарына сәйкес жауап беруі және жүктемелер мен әсер етулердің қолайсыз үйлесімдерін есепке ала отырып, орындалуы тиіс.
18. Желімделген ағаш конструкцияларын дайындау кезінде қолданылатын полимерлік және синтетикалық материалдар мен заттарға мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық қадағалау органдарының тиісті рұқсаты болуы тиіс.
Ағаш конструкцияларының жіктемесі осы Техникалық регламентке 2-қосымшада келтірілген.
4.1. Механикалық қауіпсіздік талаптары
19. Ағаш конструкцияларын өндіру, тасымалдау және сақтау, құрылыста пайдалану, кәдеге жарату кезінде олардан туындауы мүмкін механикалық соққы әсерінен (құлау немесе қирау кезінде) қорғау үшін қажетті қауіпсіздік деңгейін қамтамасыз ететін мынадай талаптар орындалуы тиіс:
1) жекелеген ағаш конструкциясы, сондай-ақ олардың қатары қаластыру кезінде аударылу, құлау немесе бұзылу қатеріне жол бермей пайдалануды қамтамасыз ете отырып, көзделген жұмыс жағдайларында орнықты болуы тиіс;
2) ағаш конструкцияларын құрылыс объектілерінде сақтау кезінде персоналдарды олардың мүмкін болатын құлауы немесе бұзылу кезінде соққы әсерінен қорғау үшін қорғау қоршаулары мен аспалар (маңдайшалар) қолданылуы тиіс;
3) ағаш конструкцияларын жобалық орнына орнату кезінде, сондай-ақ олардың қатарын қаластырып жинаған кезде орнықтылығын қамтамасыз ету үшін тиісті бекітпелерді қолдануды көздеу қажет.

4. Общие технические требования
14. В настоящем Техническом регламенте приведены требования к механической (ударное воздействие при падении или обрушении), пожарной, биологической и радиационной и экологической и санитарно-эпидемиологической безопасности, предъявляемые в процессах жизненного цикла.
15. При создании, изготовлении и применении деревянных конструкций должны быть учтены все выполняемые ими функции и условия эксплуатации.
16. Прочность клеевых соединений деревянных клееных конструкций должна быть не менее прочности древесины склеиваемых слоев (ламелей) и облицовочных материалов и соответствовать характеру и значениям нагрузок и воздействий в деревянных конструкциях конкретного назначения.
17. Стойкость клеевых соединений деревянных клееных конструкций должна с достоверностью не ниже 0,95 обеспечивать нормативные значения прочности клеевых соединений в течение расчетного времени нормальной эксплуатации деревянных конструкций конкретного назначения.
Используемые методы расчета несущей способности и деформативности деревянных конструкций должны отвечать требованиям действующих нормативных документов на конструкции из соответствующих материалов, требованиям настоящего Технического регламента применительно к несущим деревянным конструкциям и выполняться с учетом неблагоприятных сочетаний нагрузок и воздействий.
18. Применяемые при изготовлении деревянных клееных конструкций полимерные и синтетические материалы и вещества должны иметь соответствующее разрешение органов государственного санитарно-эпидемиологического надзора.
Классификация деревянных конструкций приведена в приложении 2 к настоящему Техническому регламенту.
4.1. Требования механической безопасности
19. Для защиты от механического ударного воздействия (при падении или обрушении), которое может исходить от деревянных конструкций при их производстве, транспортировке и хранении, использовании в строительстве, утилизации, должны выполняться следующие требования, обеспечивающие необходимый уровень безопасности:
1) отдельная деревянная конструкция, а также их штабеля при складировании должны быть устойчивыми в предусматриваемых рабочих условиях, обеспечивая использование без риска опрокидывания, падения или обрушения;
2) при хранении деревянных конструкций на объектах строительства должны применяться защитные ограждения и навесы (козырьки) для защиты персонала от ударного воздействия при возможном их падении или обрушении;
3) для обеспечения устойчивости деревянных конструкций при установке в проектное положение, а также их штабелей при складировании необходимо предусматривать применение соответствующих креплений.

20. Ағаш конструкцияларының механикалық қауіпсіздігі беріктілігі бойынша талаптарды орындаумен және сүректің табиғи кебу процесінен туындаған шөгуінің салдарынан геометриялық өлшемдерінің өзгермеуі арқылы қамтамасыз етіледі.
21. Ағаш конструкцияларын жобалау мен монтаждау кезінде олардың иілгіштігін ескеру қажет, олар белгілі бір өңірге тән болып келетін барынша жоғары қар және жел жүктемелеріне шыдауы тиіс.
22. Ағаш конструкциялары берік болуы және құрылыс алаңдарының нақты инженерлік-геологиялық жағдайларын және егер соңғысы сейсмикалық қауіпті ауданда орналасқан болса соның сейсмикалығын ескере отырып, ғимараттар мен құрылыстардың орнықтылығын қамтамасыз етуі тиіс.
4.2. Өрт қауіпсіздігі талаптары
23. Ағаш конструкцияларының тіршілік циклінің барлық сатыларында олардың өрт қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін қолданыстағы заңнамаларға, техникалық регламенттерге және өрт қауіпсіздігі саласындағы басқа да нормативтік құжаттарға сәйкес талаптар орындалуы тиіс.
24. Ағаш конструкцияларын өндіру кезінде кәсіпорынның барлық қызметтері мен өндірісте жұмыс істейтін персоналдың жұмысын өндірістің өрт қауіпсіздігін тиісті техникалық регламенттердің талаптарына сәйкес қамтамасыз ететіндей түрде ұйымдастыру қажет.
25. Ағаш конструкцияларымен жұмыс істеу кезінде өрттің туындау жағдайларының алдын алатын шаралар көзделуі тиіс:
1) тұтынушыға ағаш конструкцияларының өртке қауіптілігі туралы ескертіледі;
2) оларды пайдалану жөніндегі нұсқаулық және өрт қауіпсіздігі саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жалпы талаптар сақталады;
3) ағаш конструкцияларының тұтануын алдын алуды қамтамасыз ететін, бастапқы сатыда өрттің дамуын тежейтін немесе тоқтататын, оның жайылмауын қамтамасыз ететін, өрттің қауіпті факторларының әсерін азайтатын және оны жылдам жоюға ықпал ететін, жаңа прогрессивті жобалық шешімдердің мүмкіншіліктерін кеңейтетін өрттен қорғау шаралары жүргізіледі;
4) ағаштан жасалған құрылыс конструкцияларын оттан қорғау құрылымдық тәсілдермен (жылу оқшаулағыш материалдарымен қаптау, әртүрлі экрандар мен өртке қарсы аралық жабындарды орнату) және ағаштың бетін өңдеу үшін арнайы оттан қорғау құрамдарын (жақпалар, бояулар, лактар, сіңіргіштер) пайдаланумен жүзеге асырылады.
26. Ағаш конструкцияларын оттан қорғау жұмыстарын жүргізу кезінде ағаштың бетін дайындауға, оттан қорғау құрамын дайындау мен жағу технологиясына, жұмсауға және қабатының қалыңдығына қойылатын нормативтік құжаттардың талаптарын қатаң түрде сақтау қажет.
27. Ағаш конструкцияларын немесе олардың элементтерін оттан қорғау құрамдарымен және заттармен қорғауды кезең-кезеңмен (оның қолданылуының белгіленген мерзімі аяқталғаннан кейін) жаңартып отыру қажет.

20. Механическая безопасность деревянных конструкций обеспечивается путем выполнения требований по прочности и отсутствием изменений геометрических размеров вследствие усадки, вызываемой естественным процессом сушки древесины.
21. При проектировании и монтаже деревянных конструкций необходимо учитывать их деформативность, они должны выдерживать максимальные снеговые и ветровые нагрузки, характерные для региона.
22. Деревянные конструкций должны быть прочными, обеспечивать устойчивость зданий и сооружений с учетом конкретных инженерно-геологических условий строительной площадки, ее сейсмичности, если последняя расположена в сейсмически опасном районе.
4.2. Требования пожарной безопасности
23. Для обеспечения пожарной безопасности деревянных конструкций на всех стадиях их жизненного цикла должны выполняться требования в соответствии с действующим законодательством, техническими регламентами и другими нормативными документами в области пожарной безопасности.
24. При производстве деревянных конструкций необходимо организовать работу всех служб предприятия и занятого в производстве персонала таким образом, чтобы обеспечить пожарную безопасность производства согласно требованиям соответствующих технических регламентов.
25. При обращении с деревянными конструкциями должны предусматриваться меры, предотвращающие условия возникновения пожаров:
1) потребитель предупреждается о пожарной опасности деревянных конструкций;
2) соблюдается инструкция по их применению и общие требования в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области пожарной безопасности;
3) проводится огнезащита деревянных конструкций, которая обеспечивает предотвращение возгорания, замедляет или прекращает развитие пожара в начальной стадии, обеспечивает его локализацию, снижает влияние опасных факторов пожара и способствует его быстрой ликвидации, расширяет возможности новых прогрессивных проектных решений;
4) огнезащита деревянных строительных конструкций осуществляется конструктивными способами (облицовка теплоизоляционными материалами, устройство различных экранов и противопожарных перегородок) и применением специальных огнезащитных составов (пасты, краски, лаки, пропитки) для обработки поверхности древесины.
26. При проведении работ по огнезащитной обработке деревянных конструкций необходимо строго соблюдать требования нормативных документов к подготовке поверхности, технологии приготовления и нанесения, расходу и толщине слоя огнезащитного состава.
27. Необходимо периодически возобновлять защиту (по истечении установленного срока ее действия) деревянных конструкций или их элементов огнезащитными составами и веществами.

28. Ағаш конструкцияларын пайдалану кезінде өрт шығу қатерін азайту үшін мұндай қатерлерді барынша азайтатын немесе оған мүлде жол бермейтін шаралар көзделуі тиіс.
29. Қазақстан Республикасының аумағында сатылатын отандық және импорт өндірісінің ағаш конструкциялары нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес өрт қауіпсіздігі бойынша жіктелінуі тиіс.
4.3. Биологиялық қауіпсіздік талаптары
30. Ағаш конструкцияларының биологиялық қауіпсіздігі өнімнің қасиетімен белгіленеді (сүректе адам мен қоршаған ортаға келеңсіз әсерін тигізетін микроорганизмдер, түрлі жәндіктер болуы мүмкін) және қолданыстағы заңнамаға сәйкес талаптарды орындау жолымен қамтамасыз етіледі.
31. Ағаш конструкцияларының барлық беттері адам үшін қауіпсіз, ұшпайтын, шаң шығармайтын және саңырауқұлақ түзілімдерінің, ағаш бүлдіретін жәндіктер мен ауру тудырғыш бактериялардың пайда болуына қарсы толық кепілдікті қамтамасыз ететін құрамдармен залалсыздандырылған болуы тиіс.
4.4. Радиациялық қауіпсіздік талаптары
32. Ағаш конструкцияларының тіршілік циклінің барлық сатыларындағы радиациялық қауіпсіздік қолданыстағы заңнамаларға сәйкес талаптарды орындау жолымен қамтамасыз етілуі тиіс.
33. Ағаш конструкцияларын дайындаушы кәсіпорынның барлық қызметтері мен өндірісте жұмыс істейтін персоналдың жұмысын радионуклидтермен залалданған шикізатты, материалдар мен заттарды қолдануға жол бермейтіндей етіп ұйымдастыруы тиіс.
34. Ағаш конструкциялары қоршаған ортаға, адам ағзасына келеңсіз әсерін тигізуі мүмкін шекті рұқсат етілген мәннен асатындай радиоактивті сәулелену көздері болмауы тиіс.
Ағаш конструкцияларындағы радионуклидтердің меншікті белсенділігі нормативтік-құқықтық актілерде, нормативтік құжаттарда бекітілген нормаларға сәйкес болуы және Халықты радиологиялық қорғау жөніндегі халықаралық комитетінің ұсынымдарымен бекітілген шектен аспауы тиіс.
35. Шаруашылық қызметте пайдалану үшін келіп түскен ағаш конструкцияларының бетінде тіркелмеген (алынатын) радиоактивті ластанудың болуына жол берілмейді.
36. Адам мен қоршаған ортаға радиациялық әсер етуі мүмкін ағаш конструкцияларын, оларға арналған оң санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болмайынша айналымға енгізуге жол берілмейді. Ағаш конструкцияларының радиациялық қауіпсіздігінің нақты нормативтері осы Техникалық регламентпен үйлестірілген стандарттарда белгіленеді.
4.5. Экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздік талаптары

28. Для уменьшения риска пожара при использовании деревянных конструкций должны предусматриваться меры, максимально снижающие либо исключающие эти риски.
29. Деревянные конструкций отечественного и импортного производства, реализуемые на территории Республики Казахстан, должны квалифицироваться по пожарной безопасности в соответствии с требованиями нормативных документов.
4.3. Требования биологической безопасности
30. Биологическая безопасность деревянных конструкций определяется свойствами продукции (древесина может содержать микроорганизмы, различные насекомые, оказывающие негативное воздействие на человека и окружающую среду) и обеспечивается путем выполнения требований в соответствии с действующим законодательством.
31. Все без исключения поверхности деревянных конструкций должны быть антисептированы составами, безвредными для человека, нелетучими, непылящими и обеспечивающими полную гарантию от появления грибковых образований, дереворазрушающих насекомых и болезнетворных бактерий.
4.4. Требования радиационной безопасности
32. Радиационная безопасность деревянных конструкций на всех стадиях их жизненного цикла должна быть обеспечена путем выполнения требований в соответствии с действующим законодательством.
33. Изготовитель деревянных конструкций должен организовать работу всех служб предприятия и занятого в производстве персонала так, чтобы исключить применение зараженного радионуклидами сырья, материалов и веществ.
34. Деревянные конструкции не должны быть источниками радиоактивного излучения в окружающую среду, превышающими предельно допустимые значения, которые могут оказать негативное воздействие на организм человека.
Удельная активность радионуклидов деревянных конструкций должна соответствовать нормам, установленным в нормативно-правовых актах, нормативных документах, и не превышать пределы, установленные рекомендациями Международного комитета по радиологической защите населения.
35. Не допускается наличие нефиксированного (снимаемого) радиоактивного загрязнения поверхности деревянных конструкций, поступающих для использования в хозяйственной деятельности.
36. Не допускается обращение деревянных конструкций, обладающих возможностью радиационного воздействия на человека и окружающую среду, без наличия положительного санитарно-эпидемиологического заключения. Конкретные нормативы радиационной безопасности деревянных конструкций, устанавливаются в стандартах, гармонизированных с настоящим Техническим регламентом.
4.5. Требования экологической и
санитарно-эпидемиологической безопасности

37. Ағаш конструкцияларының тіршілік циклінің барлық кезеңдеріндегі экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздігі қолданыстағы заңнамаларға сәйкес талаптарды орындау жолымен қамтамасыз етілуі тиіс.
38. Ағаш конструкцияларын дайындаушы кәсіпорынның барлық қызметтері мен өндірісте жұмыс істейтін персоналдың жұмысын өндірістің экологиялық қауіпсіздігін тиісті техникалық регламенттердің талаптарына және санитарлық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес санитарлық-эпидемиологиялық салауаттылығын қамтамасыз ететіндей түрде ұйымдастыруы тиіс.
39. Өндірістік процестер кезінде және апаттар кезінде, сондай-ақ солардың келеңсіз салдарын жою кезіндегі қоршаған ортаның ластануына жол берілмеуін көздеу қажет.
40. Ағаш конструкциялары (оның ішінде құрамында шайыр, желімдер, лак, бояулар және басқа материалдар бар) үй-жайлардың микроклиматын бұзбай және қоныстану алдында үй-жайлардағы ерекше иістерді тудырмауы, ауаға, суға және топыраққа шекті рұқсат етілген концентрациясынан асатындай мөлшердегі химиялық заттарды бөлмеуі, өз бетіндегі микрофлораның дамуына ықпал етпеуі тиіс және ылғалды дезинфекциялауға қол жетімді болуы тиіс.
4.6. Көтерме ағаш конструкцияларының қауіпсіздік талаптары
41. Ағаш конструкцияларының көтерме қабілеті бойынша (шекті күйлердің бірінші тобы) және жүктемелердің сипаты мен қызметінің ұзақтығын ескере отырып, қалыпты пайдалануға кедергі болмайтын (шекті жай-күйлердің екінші тобы) деформациялар бойынша есептеу талаптарын қанағаттандыруы тиіс.
42. Ағаш конструкцияларының ұзақ мерзімге шыдамдылығы нормативтік құжаттарға сәйкес сындарлы шаралармен сындарымен және қажет болған жағдайларда оларды ылғалданудан, биобүліну мен тұтанудан сақтауды көздейтін қорғағыш өңдеуімен қамтамасыз етілуі тиіс.
43. Ағаш конструкцияларды үнемі немесе мерзімді ұзақ уақыттық қыздыру жағдайларында, егер қоршаған ортаның температурасы 50 о С-тан аспаса пайдалануға рұқсат етіледі.
44. Рұқсат етілген қатердің мүмкін дәрежесімен көтерме ағаш конструкцияларын жасау кезінде, көтерме ағаш конструкцияларын нақты пайдалану жағдайларындағы барлық нақты ықтимал жүктемелер мен әсер етулер, ғимараттар мен құрылыстардың жауапкершілік деңгейлері мен қызмет ету мерзімдері есептермен расталуы тиіс.
Ағаш конструкциясын пайдалану кезінде әсер ететін жүктемелер мен әсер етулер, көтерме ағаш конструкциялары қолданылған құрылыстық немесе өзге түрдегі конструкциялардың рұқсат етілмеген көлемде деформациялауына немесе қирауына әкеп соқтырмауы тиіс.
45. Қосылысқа әсер ететін күш, қосылыстың есептік көтерме қабілетінен аспауы тиіс. Қосылыстардың есебі нормативтік және нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарына сәйкес жүргізілуі тиіс.

37. Экологическая и санитарно-эпидемиологическая безопасность деревянных конструкций на всех этапах жизненного цикла должна быть обеспечена путем выполнения требований в соответствии с действующим законодательством.
38. Изготовитель деревянных конструкций должен организовать работу всех служб предприятия и занятого в производстве персонала таким образом, чтобы обеспечить экологическую безопасность производства согласно требованиям соответствующих технических регламентов и санитарно-эпидемиологическое благополучие персонала в соответствии с санитарно-эпидемиологическими требованиями.
39. Необходимо предусмотреть недопущение загрязнения окружающей среды при производственных процессах и в случае аварий, а также ликвидации их негативных последствий.
40. Деревянные конструкций (в том числе содержащие смолы, клеи, лаки, краски и другие материалы) не должны ухудшать микроклимат помещений и создавать в помещениях специфические запахи к моменту заселения дома, выделять в воздух, воду и почву химические вещества в количествах, превышающих предельно-допустимые концентрации, стимулировать развитие микрофлоры на своей поверхности и должны быть доступны для влажной дезинфекции.
4.6. Требования безопасности несущих деревянных конструкций
41. Деревянные конструкций должны удовлетворять требованиям расчета по несущей способности (первая группа предельных состояний) и по деформациям, не препятствующим нормальной эксплуатации (вторая группа предельных состояний), с учетом характера и длительности действия нагрузок.
42. Долговечность деревянных конструкций должна обеспечиваться конструктивными мерами в соответствии с нормативными документами и, в необходимых случаях, защитной обработкой, предусматривающей предохранение их от увлажнения, биоповреждения и возгорания.
43. Деревянные конструкции в условиях постоянного или периодического длительного нагрева допускается применять, если температура окружающего воздуха не превышает 50 о С.
44. При создании несущих деревянных конструкций с возможной степенью допустимых рисков все реально возможные нагрузки и воздействия в конкретных условиях эксплуатации несущих деревянных конструкций, уровни ответственности и сроки службы зданий и сооружений должны обосновываться расчетами.
Нагрузки и воздействия, влияющие на деревянную конструкцию в период ее эксплуатации, не должны вызывать деформации недопустимой величины или разрушения строительной или иной конструкции, в которой применены несущие деревянные конструкции.
45. Действующее на соединение усилие не должно превышать расчетной несущей способности соединения. Расчет соединений должен производиться в соответствии с требованиями нормативных и нормативно-технических документов.

46. Қосылыстың негізгі түрлері әртүрлі керілісті күйде жұмыс істейтін бейімсіз (желімдік қосылыстар) және бейімді (сыналық қосылыстар, металды тісті тілікшелердегі қосылыстар, қосқыштағы қосылыстар) ретінде қарастырылуы тиіс.
47. Қосылыстардың есептік көтермелік қабілеті қосылыстың түрі мен оның керілісті күйіне қарай сенімділіктің тиісті коэффициентін енгізе отырып, эксперименталдық деректердің негізінде анықталуы тиіс.
48. Жекелеген қабаттарды түйістіруге арналған тісті тиектегі желімдік қосылыстар ұзындығы бойынша қолданылатын кесілген ағаш материалдардың беріктілігінен кем болмайтындай кедергіге ие болуы тиіс.
Әртүрлі сортты материалдардан (әртүрлі тектес сүрек, басқа сүрек материалдары бар сүрек, металлы бар сүрек) жасалған желімдік қосылыстар көлденең қиманы келтіру әдісін нормативтік құжаттардың талабына сәйкестендіріліп есептелуі тиіс.
49. Желімделген өзекшенің ағаш конструкцияларының элементтері талшықтарының тігінен немесе көлденең жұлуға немесе сығуға қатысты есептік көтерме қабілетін жапсырылған өзекше диаметрінің, өзекшенің
бекітілетін бөлігінің ұзындығының және бекітілетін бөлігінің ұзындығына байланысты қозғау кернеуін бір қалыпты емес бөлуді ескере отырып, коэффициенттің қозғалыс кедергісін есептеуге байланысты айқындалуы қажет.
50. Элементтердің цилиндрлік сынадағы есептік көтерме қабілетін жұмыс шарттарының тиісті коэффициенттерін енгізе отырып, пайдаланудың әртүрлі температуралық-ылғалдылық жағдайларын, жүктемелердің сипаты мен жүктеу қызметінің ұзақтығын ескере отырып, айқындау қажет.
51. Бұрама шегелер мен глухарьдың ағашқа кем дегенде екі диаметрден кем емес қағып кіргізген кездегі олардың көтерме қабілетін болат цилиндрлік сыналарға арналған ережелер бойынша айқындау қажет.
Металды тісті тілікшелердегі қосылыстарды олардың көтерме қабілетін қосылыстың кернеу күйінің түріне, жеке тісінің кедергісі мен ағаш элементтерін біріктіретін тілікшенің өлшеміне байланысты, сондай-ақ пайдаланудың әртүрлі температуралық-ылғалдылық жағдайларын, жүктемелердің сипаты мен жүктеу қызметінің ұзақтығын анықтай отырып, есептеу қажет.
52. Ағаш элементтер мен конструкциялардың салыстырмалы иілулері пайдалану талаптары мен сындарлы мақсаттарын айқындайтын шектік сипаттан аспауы тиіс.
53. Көтерме ағаш конструкцияларының беріктілігінің, майысқыштығының мен ұзақ мерзімге шыдамдылығының есептерін нормативтік сенімдік дәрежесімен орындалуы тиіс және қажет болған жағдайда заттай әрі зертханалық сынақтармен расталған болуы тиіс.
54. Көтерме ағаш конструкцияларды іргетастарға, тас қабырғаларға, болат және темір-бетонды бағаналар мен аса жылу өткізгіш материалдардан жасалған конструкцияның басқа да элементтеріне сүйеу (олардың тікелей байланысы кезінде) гидрооқшаулағыш төсемдер арқылы жүзеге асыруы қажет.

46. Основные виды соединений должны рассматриваться как неподатливые (клеевые соединения) и податливые (нагельные соединения, соединения на металлических зубчатых пластинах, соединения на врубках), работающие на различные виды напряженного состояния.
47. Расчетная несущая способность соединений должна определяться в зависимости от типа соединения и его напряженного состояния на основании экспериментальных данных, с введением соответствующего коэффициента надежности.
48. Клеевые соединения на зубчатый шип для стыкования отдельных слоев по длине должны обладать сопротивлением не ниже прочности применяемых пиломатериалов.
Клеевые соединения из разносортных материалов (древесина разных пород, древесина с другими древесными материалами, древесина с металлом) должны рассчитываться методом приведения поперечного сечения в соответствии с требованиями нормативных документов.
49. Расчетную несущую способность вклеенного стержня на выдергивание или продавливание вдоль или поперек волокон элементов деревянных конструкций следует определять в зависимости от расчетного сопротивления сдвигу, диаметра вклеиваемого стержня, длины заделываемой части стержня и коэффициента, учитывающего неравномерность распределения напряжений сдвига в зависимости от длины заделываемой части стержня.
50. Расчетную несущую способность соединений элементов на цилиндрических нагелях следует определять с учетом различных температурно-влажностных условий эксплуатации, характера и длительности действия нагрузок, вводя соответствующие коэффициенты условий работы.
51. Несущую способность шурупов и глухарей при заглублении их нарезной части в древесину не менее чем на два диаметра следует определять по правилам для стальных цилиндрических нагелей.
Соединения на металлических зубчатых пластинах необходимо рассчитывать, определяя их несущую способность в зависимости от вида напряженного состояния соединения, сопротивления отдельного зуба и размеров пластины, соединяющей деревянные элементы, а также температурно-влажностных условий эксплуатации и длительности действия нагрузки.
52. Относительные прогибы деревянных элементов и конструкций не должны превышать предельных значений, определяемых требованиями эксплуатации и конструктивными назначениями.
53. Расчеты прочности, деформативности и долговечности несущих деревянных конструкций должны выполняться с нормативной степенью достоверности и, при необходимости, подтверждаться натурными и лабораторными испытаниями.
54. Опирание несущих деревянных конструкций на фундаменты, каменные стены, стальные и железобетонные колонны и другие элементы конструкций из более теплопроводных материалов (при непосредственном их контакте) следует осуществлять через гидроизоляционные прокладки.

55. Ашық ауада пайдаланылатын көтерме желімделген ағаш конструкциялар тұтас қималы болуы қажет, бұл конструкциялардың жоғарғы көлденең және еңкейген қырларын антисептикалық тақтайлармен, мырышталған болат профильденген немесе жалпақ табақтан, алюминийден, шыныпластиктен немесе атмосфераға төзімді басқа да материалдан жасалған маңдайшалармен қорғалуы қажет.
Көтерме желімделген ағаш конструкцияларын дайындау кезінде оларды дайындау технологиясының ерекшеліктері және тиісті өлшемді желімдерді қолданылуы ескерілуі және қамтамасыз етілуі қажет.
4.7. Ағаш конструкцияларын өндіру кезіндегі қауіпсіздік талаптары
56. Ағаш конструкцияларын өндіру кезінде жобалық, нормативтік құжаттамалардың және олардың негізінде әзірленген технологиялық регламент талаптарының, сондай-ақ "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңын іске асыру шеңберінде әзірленген тиісті техникалық регламент талаптарының сөзсіз орындалуын қамтамасыз ету қажет.
57. Ағаш конструкцияларын өндіру кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген өндірістік қауіпсіздік талаптарына сәйкес барлық кәсіпорын қызметтерінің және өндірісте жұмыс істейтін персоналдың жұмысын ұйымдастыру қажет.
58. Ағаш конструкцияларын өндіру кезінде оларды дайындау сатысында ағаш конструкциялары қауіпсіздігі талаптарын сақтаудың жүйелік ішкі бақылауын ұйымдастыру қажет.
Бақылау мынадай:
1) кешенді (ағаш конструкцияларын дайындаудың барлық операцияларын ескере отырып);
2) тұрақты (берілген кезеңділікпен жүзеге асырылады);
3) білікті (бақылаудың объективтілігін қамтамасыз ететін кәсіби және жауапты орындаушылар жүзеге асырады);
4) нақты (ең алдымен құрал-саймандық әдістермен айқындалатын көрсеткіштердің сандық мәніне операция жасау);
5) тиімді (бақыланып отырған өлшемдерді жедел түзету мүмкіндігін қамтамасыз ету);
6) құжат түрінде (актілермен, хаттамалармен) ресімделген болуы тиіс.
59. Ағаш конструкцияларын өндіру кезінде бақылау нәтижелерінің (сынаулардың, өлшемдердің) талап етілетін жеделдігі мен нормативтік сенімділігін қамтамасыз ететін, бекітілген тәртіппен реттелген бақылау (сынау, өлшеу) әдістерін қолдануға рұқсат беріледі.
60. Ағаш конструкцияларын дайындау кезінде жаңадан шыққан химиялық заттар мен материалдарды (шайырларды, желімдерді, лактарды, бояуларды және басқа материалдарды) белгіленген тәртіппен гигиеналық нормативтер бекітілгеннен кейін және олардың гигиеналық талаптарға сәйкестігін сынау негізінде аккредиттелген мекеме берген санитарлық-эпидемиологиялық қорытынды болған жағдайда ғана пайдалануға рұқсат беріледі.

55. Несущие клееные деревянные конструкции, эксплуатируемые на открытом воздухе, должны иметь сплошное сечение, верхние горизонтальные и наклонные грани этих конструкций следует защищать антисептированными досками, козырьками из оцинкованного стального профилированного или плоского листа, алюминия, стеклопластика или другого атмосферостойкого материала.
При изготовлении несущих деревянных клееных конструкций должны быть учтены и обеспечены особенности технологии их изготовления и применение клеев соответствующих параметров.
4.7. Требования безопасности при производстве
деревянных конструкций
56. При производстве деревянных конструкций необходимо обеспечить безусловное выполнение требований проектной, нормативной документации и разработанного на их основе технологического регламента, а также требований соответствующих технических регламентов, разрабатываемых в рамках реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании".
57. При производстве деревянных конструкций организовать работу всех служб предприятия и занятого в производстве персонала в соответствии с требованиями производственной безопасности, установленными законодательством Республики Казахстан.
58. При производстве деревянных конструкций необходимо организовать системный внутренний контроль за соблюдением требований безопасности деревянных конструкций на стадии их изготовления.
Контроль должен быть:
1) комплексным (учитывать все операции изготовления деревянных конструкций);
2) регулярным (осуществляться с заданной периодичностью);
3) квалифицированным (осуществляться профессиональными и ответственными исполнителями, обеспечивающими объективность контроля);
4) конкретным (оперировать, прежде всего, количественными значениями показателей, определяемыми инструментальными методами);
5) эффективным (обеспечивать возможность оперативной корректировки контролируемых параметров);
6) документально оформленным (актами, протоколами).
59. При производстве деревянных конструкций допускается применять регламентированные в установленном порядке методы контроля (испытания, измерения), обеспечивающие требуемую оперативность и нормативную достоверность результатов контроля (испытаний, измерений).
60. При изготовлении деревянных конструкций разрешается использовать новые химические вещества и материалы (смолы, клеи, лаки, краски и другие материалы) только после утверждения в установленном порядке гигиенических нормативов и при наличии санитарно-эпидемиологического заключения, выданного аккредитованным учреждением на основе испытаний их соответствия гигиеническим требованиям.

61. Ағаш өңдеу өнімдерін өндіру кезінде канцерогендігімен, аллергендігімен көрсетілген жалпы уытты әрекет бойынша жоғары және төтенше қауіптілікке ие зиянды заттарды пайдалануға рұқсат берілмейді.
62. Ағаш конструкцияларды антисептиктендіру жергілікті тарту желдеткішімен жабдықталған оқшауланған үй-жайда (ванналарда) жүргізу қажет. Қолданылып отырған антисептикалық сұйықтар оң санитарлық-эпидемиологиялық қорытындыға ие болуы тиіс.
63. Сүректі кептірді жылытқыш және желдеткіш қондырғылармен жабдықталған арнайы камераларда немесе шатыры бар қоймаларда жүзеге асыру қажет.
64. Кесілген ағаш материалдарын тиеу, түсіру, тасымалдау, сондай-ақ ағаш өңдеу станоктарына беруді барынша механикаландыру қажет.
65. Қоршаған ортаға химиялық заттарды бөліп шығаратын желімдерді пайдалану кезінде оларды жағатын және сығымдайтын орындарда жергілікті тарту желдеткішті орнату қажет.
66. Бөлшектерді желімдеуден кейін және өңдеу алдында бабына келтіріп ұстауды арнайы камераларда немесе жергілікті тарту желдеткішімен жабдықталған учаскелерде жүргізу керек.
67. Ашық өндірістік алаңшасында жұмыс істеу кезінде персоналдың тынығуына, жылынуына және арнайы киім-кешекті кептіруге арналған үй-жайларды көздеу қажет.
68. Фенолформальдегидтік, несепнәр-формальдегидтік және ауа ортасына химиялық заттарды бөліп шығаратын басқа да шайырлардың негізінде желімдер дайындау тұмшаланған реакторларда химиялық құрамды құбырмен сыққыштарға беруді жүзеге асыру қажет.
69. Желімдерді желімделетін материалдардың бетіне жағуды механикаландыру қажет. Ұсақ белшектерді синтетикалық желімдермен желімдеуді жергілікті тарту желдеткішінен жабдықталған баспаналарда жүргізу қажет.
70. Құрылыс объектілеріне келіп түскен құрылыстық ағаш конструкцияларын қажетті ілеспе құжаттамамен, ал нарыққа (саудаға) түсетіндерді пайдалану жөніндегі нұсқаулықпен қамтамасыз ету қажет.
71. Барлық ағаш конструкцияларын нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес таңбалануы тиіс (тікелей бұйымға, ыдысқа, ілеспе құжаттамаға) және анық сәйкестендіру белгілері (сыныбы, маркасы, сорты, партиясы, дайындау күні) болуы қажет.
4.8. Ағаш конструкцияларын тасымалдау мен сақтау кезіндегі қауіпсіздік талаптары
72. Тасымалдау мен сақтау кезінде ағаш конструкцияларын тасымалдау мен сақтау жағдайларын осы Техникалық регламенттің, сондай-ақ осындай талаптар белгіленетін басқа да техникалық регламенттердің талаптарына сәйкестендіруді қамтамасыз ету қажет.
73. Ағаш конструкцияларын сақтау мен тасымалдауды әзірлеушілердің жобалау (құру) сатысында көзделген және осы Техникалық регламентпен үйлестірілген ағаш конструкцияларына арналған стандарттарда көрсетілген барлық қауіпсіздік талаптары мен қорғау шараларын ескере отырып, орындау қажет.

61. При производстве продукции деревообработки не допускается применять вредные вещества, обладающие высокой и чрезвычайной опасностью по общетоксическому действию, выраженной канцерогенностью, аллергенностью.
62. Антисептирование деревянных конструкций необходимо проводить в изолированном помещении (в ваннах), оборудованном местной вытяжной вентиляцией. Применяемые антисептические жидкости должны иметь положительное санитарно-эпидемиологическое заключение.
63. Сушку древесины следует осуществлять в специальных камерах, оборудованных тепловыми и вентиляционными установками или на складах с навесами.
64. Загрузку, выгрузку, транспортировку, а также подачу пиломатериалов к деревообрабатывающим станкам необходимо максимально механизировать.
65. При использовании клеев, выделяющих в окружающую среду химические вещества от мест их нанесения и прессовки, необходимо оборудовать местную вытяжную вентиляцию.
66. Выдерживание деталей после склейки и до обработки следует проводить в специальных камерах или на участках, оборудованных местной вытяжной вентиляцией.
67. При работе на открытых производственных площадках следует предусматривать помещения для отдыха персонала, обогрева и сушки спецодежды.
68. Приготовление клеев на основе фенолформальдегидных, мочевино-формальдегидных и других смол, выделяющих в воздушную среду химические вещества, необходимо осуществлять в герметических реакторах, подачу химических составов к прессам - по трубопроводам.
69. Нанесение клеев на поверхности склеиваемых материалов следует механизировать. Склейку мелких деталей синтетическими клеями необходимо проводить в укрытиях, оборудованных местной вытяжной вентиляцией.
70. Строительные деревянные конструкции, поступающие на строительные объекты, должны обеспечиваться необходимой сопроводительной документацией, а поступающие на рынок (в торговлю) - инструкцией по использованию.
71. Все деревянные конструкции должны быть замаркированы (непосредственно на изделии, таре, сопроводительной документации) в соответствии с требованиями нормативных документов и иметь четкую идентификацию (класс, марка, сорт, партия, дата изготовления).
4.8. Требования безопасности при транспортировке и
хранении деревянных конструкций
72. При транспортировке и хранении необходимо обеспечить соответствие условий транспортирования и хранения деревянных конструкций требованиям настоящего Технического регламента, а также других технических регламентов, в которых такие требования устанавливаются.
73. Хранение и транспортирование деревянных конструкций должны проводиться с учетом всех требований по безопасности и защитных мер, предусмотренных разработчиками на стадии проектирования (создания) и указанных в стандартах на деревянные конструкции, гармонизированных с настоящим Техническим регламентом.

74. Ағаш конструкцияларын тасымалдау, егер өнім дайындаушымен немесе оны тұтынушылармен өзгеше келісілмесе, осы көлік түріне қолданылатын жүк тасымалдау ережелеріне сәйкес жүзеге асырылады.
75. Конструкцияларды олардың ілініп тұруы мен қалдықтық деформациясын алып тастау үшін типі мен өлшемдері бойынша сұрыптап сақтаған жөн.
76. Конструкцияларды тасымалдау мен сақтау кезінде олар ылғалданудан, ластану мен механикалық бүлінуден қорғалуы қажет.
77. Конструкциялардың металл элементтерін жәшіктерде немесе орындарға байлап сақтау керек, оларды төсемдердегі жеке орнықты штабельге салу керек. Конструкциялардың металл элементтерінің топырақпен жанасуына жол берілмейді.
Сақтау мен тасымалдау кезеңінде металды элементтердің, топсалық және тіректік беліктерінің бетіндегі бұрама қорғағыш майлармен жағылуы тиіс.
78. Ағаш конструкциялар тапсырыс берушіге дайындаушы кәсіпорыннан оралған күйде (нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес) тиеп, түсірілуі қажет. Тапсырыс берушімен келісім бойынша оралмаған, бірақ ылғалдан қорғағыш құрамдармен қорғалған конструкцияларды жеткізуге рұқсат беріледі.
79. Ағаш конструкцияларды көлік құралдарына тиеу кезінде оларды ығысу мен соғылудан сақтайтындай етіп мықты бекітіліп, дұрыс орнықты қатарларға салу қажет.
80. Конструкцияларды көтеру, тиеу және түсіру жобада көзделген монтаждау ілгектерін қысқышы бар кранмен немесе арнайы қысқыш құрылғылар мен иілгіш белдіктерді қолданып жүргізген жөн.
Конструкцияларды қармау орындары нақты түрдегі конструкциялардың жұмыс сызбаларында көрсетілуі тиіс.
81. Конструкцияларды тиеу, тасымалдау және түсіру кезінде лақтыруға тыйым салынады.
82. Ағаш конструкцияларын тасымалдау, сақтау кезінде сақталуын қамтамасыз ететін қорғағыш өңдеу жөніндегі сындарлы шараларды көздеу қажет.
83. Сындарлы шаралар мыналарды көздеуі тиіс:
1) конструкциялар сүрегін атмосфералық жауын-шашынмен, топырақтық және еріген сумен, өндірістік сулармен (ауа электр беру желілерінің бағаналарын қоспағанда) тікелей ылғалдануынан сақтау;
2) конструкциялардың сүрегін тоңазудан, капиллярлық және конденсаттық ылғалданудан сақтау;
3) конструкциялар сүрегін кептіргіш температуралық-ылғалдық режимін құру арқылы жүйелі кептіру (үй-жайды табиғи және әдейі желдету, ғимараттардың конструкцияларда және бөліктерінде кептіргіш саңылауларды, аэраторларды орнату).
84. Ағаш конструкциялары ашық, жақсы желдетілген және тексеруге, профилактикалық жөндеуге, сүректің қорғағыш өңдеуін жаңартуға арналған барлық бөліктеріне мүмкіндігінше қол жетімді болуы тиіс.

74. Транспортировка деревянных конструкций осуществляется в соответствии с правилами перевозки грузов, действующими на данном виде транспорта, если иное не оговорено изготовителем продукции или ее потребителями.
75. Конструкции следует хранить рассортированными по типам и размерам, уложенными таким образом, чтобы исключить их провисание и остаточные деформации.
76. При транспортировании и хранении конструкции должны быть защищены от увлажнения, загрязнения и механических повреждений.
77. Металлические элементы конструкций следует хранить в ящиках или связанными в пачки, их следует укладывать в отдельные устойчивые штабели на прокладки. Соприкосновение металлических элементов конструкций с грунтом недопустимо.
На период хранения и транспортирования резьба, поверхности шарнирных и опорных частей металлических элементов должны быть покрыты защитными смазками.
78. Деревянные конструкции должны отгружаться заказчику с предприятия-изготовителя упакованными (в соответствии с требованиями нормативных документов). По согласованию с заказчиком допускается поставка неупакованных конструкций, но защищенных влагозащитными составами.
79. Деревянные конструкции в транспортные средства следует укладывать правильными устойчивыми рядами с надежным закреплением, предохраняющим их от смещения и ударов во время перевозки.
80. Подъем, погрузку и разгрузку конструкций следует производить краном с захватом монтажных петель или с применением специальных захватных устройств и гибких ремней, предусмотренных проектом.
Места захвата конструкций должны быть указаны в рабочих чертежах на конструкции конкретных видов.
81. Сбрасывание конструкции при погрузке, транспортировании и разгрузке запрещается.
82. Необходимо предусмотреть конструктивные меры по защитной обработке деревянных конструкций, обеспечивающие сохранность при транспортировании, хранении.
83. Конструктивные меры должны предусматривать:
1) предохранение древесины конструкций от непосредственного увлажнения атмосферными осадками, грунтовыми и талыми водами (за исключением опор воздушных линий электропередачи), производственными водами;
2) предохранение древесины конструкций от промерзания, капиллярного и конденсационного увлажнения;
3) систематическую просушку древесины конструкций путем создания осушающего температурно-влажностного режима (естественная и принудительная вентиляция помещения, устройство в конструкциях и частях зданий осушающих продухов, аэраторов).
84. Деревянные конструкции должны быть открытыми, хорошо проветриваемыми, по возможности доступными во всех частях для осмотра, профилактического ремонта, возобновления защитной обработки древесины.

85. Ағаш конструкцияларын тасымалдау мен сақтау кезінде сақтау шарттары мен мерзімдері және штаттан тыс әрі апаттық жағдайлар туындаған жағдайларда қысқа нұсқаулықтары (қажет болған кезде) көрсетілген өнімдердің әрбір партиясына арналған ілеспе құжаттамамен қамтамасыз етілуі тиіс.
Өрт сөндіру әдістері мен құралдарын қоса алғанда апаттық жағдайлардың алдын алу мен жою және олардың зардаптарын жою жөніндегі іс-шараларды әзірлеу қажет.
86. Ағаш конструкцияларын тиеуді, түсіруді, тасымалдауды және жинауды қауіпсіздік талаптарын сақтау үшін қажетті деңгейдегі біліктілігі бар персоналдар жүргізуі тиіс.
4.9. Ағаш конструкцияларын ғимараттар мен құрылыстарды салуда, пайдалану процесінде қолданған кездегі қауіпсіздік талаптары
87. Қазақстан Республикасының аумағында айналымға түсетін ағаш конструкциялары техникалық құжаттамаларды белгіленген кепілдік мерзімі немесе жарамдылық мерзімі ішінде қауіпсіз болуы қажет.
88. Ғимараттарды, құрылымдар мен құрылыстарды тұрғызу кезінде құрылыс объектілерінде ағаш конструкцияларын монтаждау жұмыстарына қажетті біліктілігі бар, еңбек етудің қауіпсіз әдістері мен тәсілдеріне үйретілген, қажетті сақтандыру және қорғау құралдарымен қамтамасыз етілген әрі Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасының қауіпсіздік пен еңбекті қорғау талаптарына сәйкес жіберілген персонал жүзеге асыруы тиіс.
89. Ағаш конструкцияларын құрылыс объектілерін тұрғызу үшін пайдалану кезіндегі қауіпсіздік Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жұмыс істейтін персоналдың қауіпсіздік техникасы мен еңбекті қорғау ережелерін сөзсіз орындауы жолымен қамтамасыз етілуі тиіс.
90. Ағаш конструкцияларының кеңістіктік қаттылығы мен орнықтылығын көлденең және тік байламдармен жеткізуді қамтамасыз етуі тиіс.
Көлденең байламдарды көтерме конструкциялардың жоғарғы белдеуі жазығына немесе жоғарғы жағынан орнатқан жөн, байламдық фермалардың белдеулері ретінде көтерме конструкциялардың жоғарғы белдеулерін немесе барлық қимасын пайдалану қажет.
91. Жабындық тақташалардың тіректік бөлігінің мөлшері кемінде 5,5 см болмауы қажет. Жабындық тақташаларды көтерме конструкцияларға оның әрбір жағынан ығысу мен үзілу күштерін қабылдайтын қосылыстармен бекіткен жөн.
92. Созылған ағаш элементтерінің түйіспелерін болат цилиндрлік сыналарға немесе өзге қосылыстарға жаба отырып, оларды бір қимада орналастыру арқылы жүзеге асырған жөн.
Созылған элементтер түйіспелерінің конструкциясы кергіш күштің осьтік берілісін қамтамасыз етуі тиіс.
93. Бейімділігі әртүрлі болатын байламдарда қосылыстары бар түйіндер мен түйіспелерді, сондай-ақ ағаш элементтерінің бір бөлігі тікелей түрде, ал тағы бір бөлігі - аралық элементтер мен қосылыстар арқылы жалғанған түйіспелерді қолданбаған жөн.

85. При транспортировке и хранении деревянные конструкции должны обеспечиваться сопроводительной документацией к каждой партии продукции с указанием условий и сроков хранения и кратких инструкций на случай возникновения нештатных и аварийных ситуаций (при необходимости).
Необходимо разработать мероприятия по предотвращению и ликвидации аварийных ситуаций и ликвидации их последствий, включая способы и средства пожаротушения.
86. Погрузка, разгрузка, транспортировка и складирование деревянных конструкций должны проводиться персоналом, имеющим необходимую квалификацию для соблюдения требований безопасности.
4.9. Требования безопасности деревянных конструкций
при использовании в строительстве, в процессе эксплуатации
зданий и сооружений
87. Деревянные конструкции, поступающие в обращение на территории Республики Казахстан, должны быть безопасными на протяжении гарантийного срока или срока годности, установленными в технической документации.
88. Монтаж деревянных конструкций на объектах строительства, при возведении зданий, строений и сооружений должен осуществляться персоналом, имеющим необходимую квалификацию, обученным безопасным методам и приемам труда, обеспеченным необходимыми средствами страховки и защиты и допущенным к работам в соответствии с требованиями безопасности и охраны труда трудового законодательства Республики Казахстан.
89. При использовании деревянных конструкций для возведения строительных объектов безопасность должна обеспечиваться путем безусловного выполнения правил техники безопасности и охраны труда работающего персонала в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
90. Пространственную жесткость и устойчивость деревянных конструкций необходимо обеспечивать постановкой горизонтальных и вертикальных связей.
Поперечные связи следует располагать в плоскости верхнего пояса или по верху несущих конструкций, в качестве поясов связевых ферм следует использовать верхние пояса или все сечение несущих конструкций.
91. Размер опорной части плит покрытий должен быть не менее 5,5 см. Плиты покрытий следует прикреплять к несущей конструкции с каждой стороны соединениями, воспринимающими усилия сдвига и отрыва.
92. Стыки деревянных растянутых элементов следует осуществлять совмещенными в одном сечении, перекрывая их накладками на стальных цилиндрических нагелях или иных соединениях.
Конструкция стыков растянутых элементов должна обеспечивать осевую передачу растягивающего усилия.
93. Не следует применять узлы и стыки с соединениями на связях с различной податливостью, а также стыки, в которых часть деревянных элементов соединена непосредственно, а часть - через промежуточные элементы и соединения.

94. Ағаш конструкцияларының элементтерін, элементтердің оғаш қосылысы есептік қимада әрекет етіп иілу сәтін азайтатын жағдайларды қоспағанда, түйіндерде, түйіспелер мен тіректерде орталықтандырған жөн.
95. Конструкциялардың элементтері түйіндері мен түйіспелерінде бұрандамалармен тартылуы, ал қозғалғыш қосылыстардағы құраушы элементтер түйіндердің арасында тартылуы тиіс.
96. Жылытылатын ғимараттар мен құрылыстардың қоршағыш конструкцияларын пайдалану процесінде ылғал жиналмауы тиіс. Қабырғалардың панельдері мен жабындық тақташаларында сыртқы ауамен қатынасатын желдеткіш саңылаулар көзделуі керек, ал жылу техникалық есеппен көзделген жағдайда бу оқшаулағыш қабатты қолданған жөн.
97. Фанерадан немесе сүректен жасалған ағаш немесе желімделген қаңқасы бар шегелермен немесе бұрамалармен біріктіріліп қапталған қабырға тақшалары мен панельдерінде бу оқшаулағыш ретінде қолданылатын орамды және үлдірлі материалдар қаңқа мен қаптама арасындағы тұтастай үздіксіз қабат түрінде төселуі тиіс.
98. Желімдегі қаңқасы бар қаптамамен біріктірілген қоршағыш конструкцияларда бояу немесе жақпа бу оқшаулағышты қолданған жөн. Панельдер мен тақташалардың арасындағы жіктер тұмшалау материалдарымен жылытылуы және тығыздалуы тиіс.
99. Төмен және жоғары температурада атмосфералық жауын-шашынмен, еріген және топырақ суларымен байланыста пайдалануға арналған ағаш конструкциялары нормативтік құжаттардың талаптарына сәйкес атмосфераға төзімді лак-бояу материалдарымен, антисептиктермен өңделуі тиіс.
100. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану кезінде оларда ағаш конструкцияларын пайдалану қауіпсіздігін қамтамасыз ететін барлық шаралар кешенін орындаған жөн.
101. Пайдалану құжаттамасында ғимараттар мен құрылыстарды пайдалануды жүзеге асыратын тұлғаларға қойылатын, пайдаланған ағаш конструкциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі талаптар көзделуі тиіс.
102. Ғимараттар мен құрылыстарды пайдалану процесінде ағаш конструкциялардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге арналған талаптар "Ғимараттардың, құрылыстардың және оған іргелес аумақтардың қауіпсіздігіне қойылатын талаптар" техникалық регламентімен белгіленген талаптар орындалуы тиіс.
4.10. Ағаш конструкцияларын кәдеге жарату кезіндегі қауіпсіздік талаптары
103. Ағаш конструкцияларын кәдеге жарату оларды салу кезінде пайдаланған ғимараттар мен құрылыстарды бөлшектеу, құлату, қайта жаңғырту нәтижесінде жүзеге асырылуы тиіс.
104. Қосарлы шикізатты, оларды өнеркәсіптік қайта өңдеу арқылы қажетті тұтынушылық қасиеттері мен жылу тасығыштары бар жаңа құрылыс материалдарын алу мақсатында оларды пайдалануға байланысты жарамсыз материалдар мен қалдықтарды кәдеге жарату тәсілі басым болып табылады.

94. Элементы деревянных конструкций следует центрировать в узлах, стыках и на опорах, за исключением случаев, когда эксцентричное соединение элементов уменьшает действующий в расчетном сечении изгибающий момент.
95. Элементы конструкций должны быть стянуты болтами в узлах и стыках, а составные элементы на податливых соединениях должны быть стянуты и между узлами.
96. В ограждающих конструкциях отапливаемых зданий и сооружений должно быть исключено влагонакопление в процессе эксплуатации. В панелях стен и плитах покрытий следует предусматривать вентиляционные продухи, сообщающиеся с наружным воздухом, а в случаях, предусмотренных теплотехническим расчетом, использовать пароизоляционный слой.
97. Рулонные и пленочные материалы, используемые в качестве пароизоляции в плитах и панелях стен, обшивки которых соединены гвоздями или шурупами с деревянным или с клееным каркасом из фанеры или древесины, должны укладываться сплошным непрерывным слоем между каркасом и обшивкой.
98. В ограждающих конструкциях с соединением обшивок с каркасом на клею следует применять окрасочную или обмазочную пароизоляцию. Швы между панелями и плитами должны быть утеплены и уплотнены герметизирующими материалами.
99. Деревянные конструкции, предназначенные к эксплуатации в контактах с атмосферными осадками, талыми и грунтовыми водами при низких и высоких температурах, должны обрабатываться атмосферостойкими лакокрасочными материалами, антисептиками в соответствии с требованиями нормативных документов.
100. При эксплуатации зданий и сооружений следует выполнять весь комплекс мер, обеспечивающих безопасность использованных в них деревянных конструкций.
101. В эксплуатационной документации должны быть предусмотрены требования к лицам, осуществляющим эксплуатацию зданий и сооружений, по обеспечению безопасности использованных деревянных конструкций.
102. Для обеспечения безопасности деревянных конструкций в процессе эксплуатации зданий и сооружений должны выполняться требования установленные техническим регламентом "Требования безопасности зданий, сооружений и прилегающих территорий".
4.10. Требования безопасности при утилизации
деревянных конструкций
103. Утилизация деревянных конструкций должна осуществляться в результате разборки, сноса, реконструкции зданий и сооружений, при возведении которых они были использованы.
104. Приоритетными являются способы утилизации негодных материалов и отходов, связанные с их использованием с целью получения вторичного сырья, новых строительных материалов с нужными потребительскими свойствами и теплоносителей, путем их промышленной переработки.

105. Кәдеге жарату мүмкін емес қалдықтар өнеркәсіп қалдықтарын залалсыздандыру мен көму полигондарда термикалық залалсыздандыру немесе көму жолымен жоюға жатады.
106. Жарамсыз ағаш конструкцияларын немесе олардың қалдығын кәдеге жарату және жою кезінде жұмыс аймағының ауасындағы, атмосфералық ауадағы, ашық су қоймаларының суындағы зиянды заттардың концентрациясы шекті рұқсат беретін концентрациядан аспауы тиіс.
107. Ағаш конструкцияларын айналымнан шығару, қалдықтарды кәдеге жарату немесе жою қолданыстағы заңнамаға сәйкес, осы Техникалық регламентте және кәдеге жарату кезеңіндегі қауіпсіздік шараларын көздейтін техникалық регламенттерде белгіленген қауіпсіздік шараларын сақтай отырып жүзеге асырылады. Қолданылатын шаралар осы процестердің адам өмірі мен денсаулығына және қоршаған ортаға, оның ішінде өсімдік және жануарлар әлеміне тигізетін зиянды әсерін барынша азайтуға бағытталуы қажет.
108. Ағаш конструкцияларының қалдықтарын кәдеге жарату процестеріне қатысатын персоналдың қажетті біліктілігі бар болуы, тиісті даярлықтан өтіп және еңбек қауіпсіздігінің барлық талаптарын сақтауы тиіс.
5. Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестікті растау
109. Сәйкестікті міндетті және ерікті растау "Техникалық реттеу туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 қарашадағы Заңына , "Сәйкестікті растау рәсімдері" техникалық регламентіне және Қазақстан Республикасының мемлекеттік техникалық реттеу жүйесінің нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
110. Сәйкестікті міндетті растау нақты бір өнім Қазақстан Республикасы қосылған және бұл өнімнің сәйкестігін міндетті растау көзделген халықаралық келісімдердің, конвенциялар мен басқа да құжаттардың қолданылу саласына жататын жағдайларда да қолданылады.

105. Отходы, которые невозможно утилизировать, подлежат ликвидации путем термического обезвреживания или захоронения на полигонах по обезвреживанию и захоронению промышленных отходов.
106. При утилизации и ликвидации негодных деревянных конструкций либо их отходов концентрация вредных веществ в воздухе рабочей зоны, атмосферном воздухе, в воде открытых водоемов не должна превышать предельно допустимой концентрации.
107. Выведение из обращения деревянных конструкций, утилизация или ликвидация отходов осуществляются в соответствии с действующим законодательством, с соблюдением мер безопасности, установленных настоящим Техническим регламентом и в технических регламентах, предусматривающих меры безопасности на стадии утилизации. Принимаемые меры должны быть направлены на минимизацию вредного воздействия этих процессов на жизнь и здоровье человека, и окружающую среду, в том числе растительный и животный мир.
108. Персонал, участвующий в процессах утилизации отходов деревянных конструкций, должен иметь необходимую квалификацию, пройти соответствующую подготовку и соблюдать все требования безопасности труда.
5. Подтверждение соответствия требованиям
технического регламента
109. Обязательное и добровольное подтверждения соответствия осуществляются в соответствии с Законом Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании", с техническим регламентом "Процедуры подтверждения соответствия" и требованиями нормативных документов государственной системы технического регулирования Республики Казахстан.
110. Обязательное подтверждение соответствия также применяется в случаях, когда конкретная продукция принадлежит к сфере действия международных соглашений, конвенций и других документов, к которым присоединилась Республика Казахстан и в которых предусмотрено обязательное подтверждение соответствия данной продукции.

111. Ағаш конструкцияларын еркін растау тәртібі Қазақстан Республикасының техникалық реттеу саласындағы заңнамаға сәйкес жүзеге асырылады.
112. Ағаш конструкцияларының осы Техникалық регламент талаптарына сәйкессіздігі анықталған жағдайда өнімді нарықтан кері қайтару Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарына сәйкес жүзеге асырылуы тиіс.
113. Ағаш конструкцияларының қауіпсіздігін қамтамасыз ету үшін және олардың осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкестігін растау үшін өнім сипаттамаларына қатысты қауіпсіздік талаптарын белгілеу кезінде үйлестірілген стандарттар қолданылады.
Үйлестірілген стандарттарда өнімнің тұтынушылық қасиеттерін (сапасын) сипаттайтын көрсеткіштермен бірге қауіпсіздікті айқындайтын көрсеткіштердің нақты сандық мәндері түріндегі сандық сипаттамалары мен сәйкестік презумпциясының қағидаты белгіленген.

111. Порядок добровольного подтверждения соответствия деревянных конструкций осуществляется в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.
112. При установлении несоответствия деревянных конструкций требованиям настоящего Технического регламента отзыв продукции с рынка должен осуществляться в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан.
113. Для обеспечения безопасности деревянных конструкций и подтверждения их соответствия требованиям настоящего Технического регламента, при установлении требований безопасности к характеристикам продукции используются гармонизированные стандарты.
В гармонизированных стандартах установлены количественные характеристики в виде конкретных численных значений показателей, определяющих безопасность, наряду с показателями, характеризующими потребительские свойства (качества) продукции и принцип презумпции соответствия.

114. Үйлестірілген стандарттардың талабына сәйкес дайындалған ағаш конструкциялары осы Техникалық регламенттің талаптарына сәйкес болып есептеледі.
115. Ағаш конструкциялар егер олардың талаптары үйлестірілген стандарттарда көрсетілген талаптардан төмен болмаса, ал олар жоқ болған жағдайда сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы уәкілетті орган келіскен нормалардан төмен емес болмаған жағдайда стандарттау жөніндегі өзге нормативтік құжаттардың талаптары бойынша дайындалуы мүмкін.

114. Деревянные конструкции, изготовленные в соответствии с требованиями гармонизированных стандартов, считаются соответствующими требованиям настоящего Технического регламента.
115. Деревянные конструкции могут быть изготовлены по иным нормативным документам по стандартизации при условии, если их требования не ниже требований, указанных в гармонизированных стандартах, а в случае их отсутствия не ниже норм, согласованных уполномоченным органом в области архитектуры, градостроительства и строительства.

6. Үйлестірілген стандарттар тізбесі
Ескерту. 6-бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.02.08 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
7. Өтпелі кезең
118. Осы Техникалық регламентті қолданысқа енгізумен Қазақстан Республикасында қолданыстағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі саласындағы нормативтік құқықтық актілері мен құжаттары осы Техникалық регламент талаптарын қайталайтын және сәйкес келмейтін ағаш конструкциялардың қауіпсіздігіне қатысты бөлігінде белгіленген тәртіппен түзетуге немесе күшін жоюға жатады.

6. Перечень гармонизированных стандартов
Сноска. Раздел 6 исключен постановлением Правительства РК от 08.02.2011 № 91 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
7. Переходный период
118. С введением в действие настоящего Технического регламента нормативные правовые акты и документы в сфере архитектурной, градостроительной и строительной деятельности, действующие в Республике Казахстан, в части касающихся безопасности деревянных конструкций, дублирующие или не соответствующие требованиям настоящего Технического регламента, подлежат корректировке или отмене в установленном порядке.

119. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілгеннен кейін қауіпсіздік талаптарының сәйкестігін растау бойынша берілген құжаттар олардың қолдану мерзімі аяқталғанға дейін жарамды деп есептеледі.
120. Осы Техникалық регламент алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Техникалық регламентке
1-қосымша
Ағаш конструкцияларының тізбесі
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.02.08 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Р/с
КО СЭҚ ТН коды
Атауы
1
2
3
1
4403
Бағанға арналған бөренелер (байланыс және электр тарату желілеріне арналған ағаш материалдар)
2
4403
Шарбақтарға және басқа мақсаттарға арналған бағандар, тіректер
3
4403
Кен долготьесі және кен бағанасы
4
4403
Гидроқұрылысқа арналған бөренелер (тіреуіштерге, гидротехникалық құрылыстарға және көпір элементтеріне арналған ағаш материалдар
5
4403
Құрылыс бөренелері және тауардың астына қойғыштар (әртүрлі мақсатта салынған қосалқы және уақытша құрылыстарға арналған ағаш материалдар)
6
4406
Темір жол немесе трамвай жолдарына арналған ағаш шпалдар
7
4407
Шатырлық және қаптамалық ағаш тақташалар мен тақтайшалар
8
4407 10
Білеулер, итарқа
9
4409, 4418
Қалқанды паркет, паркеттік тақтай
10
4410, 4411, 4412
Әшекей панелдер (ағаш жаңқалы тақта, жаңқа бағдарлы тақташа (OSB), сүрек талшықты тақташалар және сүректен немесе басқа сүректелген материалдардан жасалған ұқсас тақташалар, шайырмен немесе басқа органикалық байланыстырғыш заттармен сіңдірілген немесе сіңдірілмеген, желімделген фанер, фанерленген және қатпарлы сүректен жасалған ұқсас материалдар)
11
4418
Тақтайлы желімделген панельдер және әшекей панельдер, автомобиль жасау, вагон жасау және кеме жасау үшін пайдаланылатын желімделген ағаш панельдер
12
4418
Қалқанды үйлерді қаптамалауға арналған желімделген ағаш панельдер, шатыр жабыны, еден сұлбасының, аралық қабырғаның, құрылыс ағашы төсемінің қаптамалары
13
4418
Сантехникалық кабиналар мен аралық қабырғалардың ағаш қаңқасы
14
4418 10
Топтама жинағындағы терезе блогі (тұрғын және қоғамдық ғимараттарға арналған, бөлек, дәнекерленген жақтаулар, балкон есіктерінің блоктары, мал шаруашылығы мен құс шаруашылығы ғимараттарына арналған (топтама) жинақтағы терезе блоктары, әртүрлі есіктердің терезе блоктары)
15
4418 20
Топтама жинағындағы есік блоктары (тұрғын және қоғамдық ғимараттарға арналған қалқандық, жиектелген, өнеркәсіптік кәсіпорындар ғимараттарына арналған ағаш, тұрғын және қоғамдық ғимараттарға арналған жақтаулы, торлы, және өзге де конструкциялар, өзгелері), ағаш қақпалар, қақпаға арналған есік блоктары
16

119. После введения в действие настоящего Технического регламента документы, выданные по подтверждению соответствия требованиям безопасности, считаются действительными до окончания срока их действия.
120. Настоящий технический регламент вводится в действие по истечении шести месяцев со дня первого официального опубликования.
Приложение 1
к Техническому регламенту
Перечень
деревянных конструкций
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 08.02.2011 № 91 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
п/п
Код
ТН ВЭД ТС
Наименование
1
2
3
1
4403
Бревна для столбов (лесоматериалы для линий связи
и электропередач)
2
4403
Столбы, опоры деревянные для изгородей и прочего
назначения
3
4403
Долготье рудничное и стойка рудничная
4
4403
Бревна гидростроительные (лесоматериалы для свай,
гидротехнических сооружений и элементов мостов)
5
4403
Бревна строительные и подтоварник (лесоматериалы
для строительства, вспомогательных и временных
построек различного назначения)
6
4406
Шпалы деревянные для железнодорожных или
трамвайных путей
7
4407
Плиты и дощечки деревянные кровельные и
облицовочные
8
4407 10
Брусья, стропила
9
4409, 4418
Паркетная доска, паркет щитовой
10
4410, 4411,
4412
Панели декоративные (плиты древесностружечные,
плиты с ориентированной стружкой (OSB);
плиты древесноволокнистые и аналогичные плиты из
древесины или других одревесневших материалов,
пропитанные или не пропитанные смолами или
другими органическими связующими веществами,
фанера клееная, панели фанерованные и аналогичные
материалы из слоистой древесины)
11
4418
Плиты клееные дощатые и панели декоративные,
панели деревянные клееные для использования в
автостроении, вагоностроении и судостроении
12
4418
Панели деревянные клееные для обшивки щитовых
домов, покрытия крыш, подшивки черных полов,
перегородок, настила строительных лесов
13
4418
Каркасы деревянные сантехнических кабин и
перегородок
14
4418 10
Блоки оконные в сборе комплектно (с раздельными,
со спаренными переплетами переплетами для жилых и
общественных зданий, блоки дверные балконные,
блоки оконные в сборе (комплектно) для
животноводческих и птицеводческих зданий, блоки
оконные дверные разные)
15
4418 20
Блоки дверные в сборе комплектно (щитовые,
филенчатые для жилых и общественных зданий,
деревянные для зданий промышленных предприятий,
рамочные, решетчатые и прочих конструкций для
жилых и общественных зданий, прочие), ворота
деревянные, блоки дверные для ворот
16

4.3. Тақтайлық
4.4. Қалқандық
4.5. Цилиндрлік
4.6.Таңбалы және екі таңбалы
Қалыңдығы мен ені 100 мм астам, ал олардың қатынасы 2-ден аспайтын көп қабатты ағаш конструкциялары
Қалыңдығы мен ені 100 мм-ден кем, ал олардың ені екі қабатты қалыңдығынан аспайтын көп қабатты ағаш конструкциялары
Ендері екі қабатты қалыңдығынан артық көп қабатты немесе бір қабатты ағаш конструкциялары
Ұзындығы мен енінің қатынасы кемінде 1 көп қабатты ағаш конструкциялар
Көлденең қимасы шеңбер немесе жұмыр болып келетін көп қабатты ағаш конструкциялар
Көлденең қимасы екі таңбалы және тақталы-табақшалы материалдардан жасалған қабырғалары бар көп қабатты ағаш конструкциялар, мысалы, фанерлер
Арқалықтар, жүгіртпелер, арқаулықтар
Терезелер мен есіктердің білеулері
Паркет тақтайлары, еден тақтайлары
Жиһаздың қалқан бөлшектері, паркеттік қалқандар
Бағаналар
Арқалықтар
5.
5.1.
5.2.
5.3.
Қорғау әдістері:
Әрлеу
Ағаш өңдеу
Сіңдірме
(өңдеу)
5.1.1. Әрленген
5.2.1. Мөлдір өңделген
5.2.2. Мөлдір
өңделмеген
5.3.1. Антисеп-
тиктелген
5.3.2. Антипирир-
ленген
Сыртқы беттері қабыршақты немесе тақталы-табақша материалдармен әрленген көп қабатты немесе бір қабатты ағаш конструкциялар
Сыртқы беттері мөлдір материалдармен және заттармен, оның ішінде отқа төзімді, мысалы, лактармен өңделген (сырланған) көп қабатты немесе бір қабатты ағаш конструкциялар
Сыртқы беттері мөлдір емес заттармен (бояулар, эмальдар) боялған көп қабатты немесе бір қабатты ағаш конструкциялар
Беттері немесе қабаттары биоқорғаныштық конструкциялармен (антисептиктермен) сіңдірілген (өңделген) көп қабатты немесе бір қабатты ағаш конструкциялар
Беттері немесе қабаттары оттан қорғағыш құрамдармен (антипирендермен) сіңдірілген (өңделген) көп қабатты немесе бір қабатты ағаш конструкциялар
Терезе алды тақтайлары, жиһаздың қалқанды бөлшектері, ағаш шеберханасына арналған тақталар
Паркет тақтайлары мен қалқандары
Терезе алды тақтайлары, еден тақтайлары
Арқалықтар, білеулер, еден тақтайларының беттік емес жақтары
Арқалықтар, білеулер
Техникалық регламентке
3-қосымша
Үйлестірілген стандарттар тізбесі (дәлел базасы)
Ескерту. 3-қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2011.02.08 № 91 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.

4.3. Дощатые
4.4. Щитовые
4.5. Цилиндрические
4.6. Тавровые и
двутавровые
Многослойные деревян-
ные конструкции,
толщина и ширина
которых более 100 мм,
а их соотношение не
более 2.
Многослойные деревян-
ные конструкции,
толщина и ширина
которых менее 100 мм,
а их ширина не более
двойной толщины.
Многослойные или
однослойные деревянные
конструкции, ширина
которых более двойной
их толщины
Многослойные деревян-
ные конструкции,
соотношение длины и
ширины которых не
менее 1.
Многослойные
деревянные конструкции
с круговым или
овальным поперечным
сечением
Многослойные деревян-
ные конструкции с
двутавровым поперечным
сечением и стенками из
плитно-листовых
материалов, например
фанеры.
Балки,
прогоны,
арки
Бруски окон
и дверей
Паркетные
доски, доски
пола
Щитовые
детали
мебели,
паркетные
щиты
Колонны
Балки
5
5.1.
5.2.
Способ защиты:
Облицовка
Отделка
5.1.1.
Облицованные
5.2.1. С
прозрачной
отделкой
Многослойные или
однослойные деревянные
конструкции, внешние
поверхности которых
облицованы пленочными
или плитно-листовыми
материалами.
Многослойные или
однослойные деревянные
конструкции, внешние
поверхности которых
отделаны (окрашены)
прозрачными
материалами или
веществами, в т.ч.
огнестойкими, например
лаками
Подоконные
доски,
щитовые
детали
мебели,
столярные
плиты
Паркетные
доски и щиты
5.2.2.
С непрозрачной
отделкой
Многослойные или
однослойные деревянные
конструкции, внешние поверхности которых окрашены непрозрачными веществами (красками, эмалями)
Подоконные
доски,
доски пола
5.3.
Пропитка
(обработка)
5.3.1.
Антисептиро-
ванные
5.3.2. Антипириро-
ванные
Многослойные или
однослойные деревянные
конструкции,
поверхности или слои
которых пропитаны
(обработаны)
биозащитными составами
(антисептиками)
Многослойные или
однослойные деревянные
конструкции,
поверхности или слои
которых пропитаны
(обработаны)
огнезащитными
составами
(антипиренами)
Балки,
брусья,
нелицевые
поверхности
досок пола
Балки,
брусья
Приложение 3
к Техническому регламенту
Перечень
гармонизированных стандартов (доказательная база)
Сноска. Приложение 3 исключено постановлением Правительства РК от 08.02.2011 № 91 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).