"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 30 желтоқсандағы N 1287 Қаулысы
Ескерту. Заңның жобасы Қазақстан Республикасының Парламентiнен кері қайтарып алынды - ҚР Үкіметінің 2009.09.03. N 1299 Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұтынушылардың құқықтарын қорғау мәселелері бойынша толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
тұтынушылар құқықтарын қорғау мәселелері бойынша
өзгерістер толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне толықтырулар енгізілсін:
1. "Қоғамдық бірлестіктер туралы" 1996 жылғы 31 мамырдағы Қазақстан Республикасын Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1996 жылғы, N 8-9, 234-құжат; 2000 жылғы, N 3-4, 63-құжат; 2001 жылғы, N 24, 338-құжат; 2005 жылғы, N 5, 5-құжат; N 13, 53-құжат; N 9 (2490), 67-құжат):
19-бапта:
екінші бөлігі мынадай мазмұндағы сегізінші абзацпен толықтырылсын:
"- тиісті уәкілетті органдар бастама білдірген тұтынушылардың құқықтарының бұзылуы фактілерін анықтаумен байланысты тексерулерге тәуелсіз сарапшылар ретінде қатысуға;";
үшінші бөлік мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"- тұтынушылар құқығын бұзатын әрекеттерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялау үшін қажетті ақпаратты беруге.".
3. "Сауда қызметін реттеу туралы" 2004 жылғы 12 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңы (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 жылғы, N 6 (2414), 44-құжат, 2006 жылғы, N 1, 5-құжат, 2006 жылғы, N 3 (2460), 22-құжат, 2006 жылғы, N 23 (2480), 141-құжат):
1-бап мынадай мазмұндағы 14), 15), 16), 17) және 18) тармақшаларымен толықтырылсын:
"14) сауда объектілерін басқарушы - иелігінде сауда объектісі бар, сауда объектісінің орналасқан жері бойынша салық органында есепте тұрған заңды тұлға;
15) сауда орны - тауарды, сауда мүкәмалын қоюға және сатуға арналған тауар қорын сақтауға арналған сөремен жабдықталған сатушының
(сатушылардың) жұмыс істейтін аймағы. Сауда орны өткізілетін тауардың әртүрлілігін есепке ала отырып қажетті санитарлық-техникалық шарттарға сәйкес болуы тиіс;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав потребителей"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2008 года N 1287
Сноска. Проект Закона отозван из Мажилиса Парламента РК постановлением Правительства РК от 03.09.2009 года N 1299.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам защиты прав потребителей".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан
О внесении дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по вопросам защиты прав потребителей
Статья 1. Внести дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 31 мая 1996 года "Об общественных объединениях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1996 г., № 8-9, ст. 234; 2000 г., № 3-4, ст. 63; 2001 г., № 24, ст. 338; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 9, ст. 67):
в статье 19:
часть вторую дополнить абзацем восьмым следующего содержания:
"- участвовать в качестве независимых экспертов в проверках, связанных с установлением фактов нарушения прав потребителей, инициируемых соответствующими уполномоченными органами;".
2. В Закон Республики Казахстан от 12 апреля 2004 года "О регулировании торговой деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 6, ст. 44, 2006 г., № 1, ст. 5, 2006 г., № 3, ст. 22, 2006 г., № 23, ст. 141):
статью 1 дополнить подпунктами 14), 15), 16), 17) и 18) следующего содержания:
"14) управляющий торговым объектом - юридическое лицо, которому принадлежит торговый объект, состоящий на учете в налоговом органе по месту нахождения торгового объекта;
15) торговое место - зона работы продавца (продавцов), оборудованное прилавком для расположения товаров, торгового инвентаря и хранения запаса товаров предназначенных для продажи. Торговое место должно соответствовать необходимым санитарно-техническим условиям с учетом ассортимента реализуемых товаров;

16) сауда қызметі субъектілерінің тізілімі - сауда объектісінің басқарушысы жасайтын және осы Заңда белгіленген талаптарға жауап беретін сауда қызметімен айналысатын жеке және заңды тұлғалар туралы мәліметтер тізбесі;
17) сатушылар тізілімі - сауда қызметінің субъектілері жасайтын тауарларды сату (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) бойынша қызметті тікелей жүзеге асыратын сатушылар туралы мәліметтер тізбесі;
18) сауда орындарын ұсыну туралы шарттар тізілімі - сауда объектісін басқарушымен сауда орындарын ұсыну туралы шарт жасасқан тұлғалар ұсынған сауда объектісін басқарушы қалыптастыратын және осы заңның талаптарына жауап беретін мәліметтер тізбесі.";
мынадай мазмұндағы 10-1 баппен толықтырылсын:
"10-1. Сауда қызметі субъектілерінің тізілімі
1. Сауда қызметі субъектілерінің тізілімін сауда объектісін басқарушы қалыптастырады және жүргізеді, ол мынадай мәліметтерді қамтиды:
1) заңды тұлғаның толық атауы не сауда орынын жалға беру туралы шарт жасасқан жеке тұлғаның, сондай-ақ сауда қызметін жүзеге асыратын жеке тұлғаның тегі, аты, әкесінің аты;
2) сауда қызметі субъектісінің тұратын жері не орналасқан жері;
3) жеке басты куәландыратын құжаттың деректері, сауда қызметі
субъектісін мемлекеттік тіркеу туралы жазбаның мемлекеттік тіркеу нөмірі.
2. Сауда қызметі субъектісінің тізілімін жүргізуді сауда объектісін басқарушы қағаз және (немесе) электрондық тасымалдағыштарда жүзеге асырады.
3. Сауда қызметі субъектілерінің тізілімі ақпараттың жоғалуының, бұрмалануының, қолдан жасалуының алдын алу қамтамасыз етілетін жағдайларда бөгде адамдар үшін кіруге болмайтын орындарда сақталуы тиіс";
мынадай мазмұндағы 32-1-баппен толықтырылсын:
"32-1-бап. Сауда қызметі субъектілерінің құқықтары мен міндеттері
1. Сауда қызметі субъектілері өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) егер Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде өзгеше
белгіленбесе сауда қызметінің кез келген түрлерін жүзеге асыруға;
2) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жалдамалы еңбекті пайдалана отырып, сауда қызметін жүзеге асыруға;
3) Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде белгіленген
жағдайларды қоспағанда, өндірілетін тауарларға (жұмыстарға, қызметтерге) бағаларды дербес белгілеуге;
4) сауда қызметі субъектілерінің құқықтарын бұзуға кінәлі адамдарды жауапқа тарту мәселелері бойынша бақылау және қадағалау функцияларын жүзеге асыратын құқық қорғау және мемлекеттік органдарына жүгінуге;

16) реестр субъектов торговой деятельности - перечень сведений о физических и юридических лицах, занимающихся торговой деятельностью, формируемый управляющим торговым объектом и отвечающий требованиями, установленным настоящим Законом;
17) реестр продавцов - перечень сведений о продавцах, непосредственно осуществляющих деятельность по продаже товаров (выполнению работ, оказанию услуг), формируемый субъектами торговой деятельности;
18) реестр договоров о предоставлении торговых мест - формируемый управляющим торговым объектом и отвечающий требованиям настоящего закона перечень сведений, представленных лицами, заключившими договоры о предоставлении торговых мест с управляющим торговым объектам.";
дополнить статьей 10-1 следующего содержания:
"Статья 10-1. Реестр субъектов торговой деятельности
1. Реестр субъектов торговой деятельности формирует и ведет управляющий торговым объектом, который содержит следующие сведения:
1) полное наименование юридического лица, либо фамилия, имя, отчество физического лица, заключившего договор об аренде торгового места, а также лица, непосредственно осуществляющего торговую деятельность;
2) место жительства либо юридический адрес субъекта торговой деятельности;
3) данные документа, удостоверяющего личность, государственный регистрационный номер записи о государственной регистрации субъекта торговой деятельности.
2. Ведение реестра субъектов торговой деятельности осуществляется управляющим торговым объектом на бумажных и (или) электронных носителях.
3. Реестр субъектов торговой деятельности должен храниться в местах недоступных для посторонних лиц в условиях, при которых обеспечивается предотвращение утраты, искажения, подделки информации.";
дополнить статьей 32-1 следующего содержания:
"Статья 32-1. Права и обязанности субъектов торговой деятельности
1.Субъекты торговой деятельности при осуществлении своей деятельности вправе:
1) осуществлять любые виды торговой деятельности, если иное не установлено законодательными актами Республики Казахстан;
2) осуществлять торговую деятельность с использованием наемного труда в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан;
3) самостоятельно устанавливать цены на производимые товары (работы, услуги), за исключением случаев, установленных законодательными актами Республики Казахстан;
4) обращаться в правоохранительные и государственные органы, осуществляющие контрольные и надзорные функции по вопросам привлечения к ответственности лиц, виновных в нарушении прав субъектов торговой деятельности;

5) өз құқықтары мен заңды мүдделерін қорғау үшін сот органдарына жүгінуге;
6) жеке кәсіпкерлікті қолдау және қорғау мәселелері бойынша
нормативтік құқықтық актілердің орындалмауына немесе тиісті түрде
орындалмауына ықпал ететін себептер мен жағдайларды жою туралы
ұсыныстарды мемлекеттік органдардың қарауына енгізуге құқылы.";
2. Сауда қызметі субъектілері өз қызметін жүзеге асыру кезінде:
1) мынадай мәліметті қамтитын сатушылар тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыруға:
а) дара кәсіпкердің тегі, аты және (егер бар болса) әкесінің аты, оның тұрғылықты жері туралы мәлімет, оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке дара сәйкестік нөмірі, дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің нөмірі;
б) жеке тұлғаның тегі, аты және (егер бар болса) әкесінің аты, оның тұрғылықты жері туралы мәлімет, азаматтығы туралы мәлімет, оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке дара сәйкестік нөмірі;
2) сатушылар тізіліміне уақтылы және дәл жазба енгізуді қамтамасыз ету;
3) сатушылардың қағаздағы және (немесе) электронды тасығыштардағы тізілімін жүргізуге;
4) сатушылар тізілімін жүргізуге және оны ақпараттың жоғалуының, бұрмалануының, қолдан жасалуының алдын алу қамтамасыз етілетін жағдайларда бөгде адамдар үшін кіруге болмайтын орындарда сақтауға міндетті.".
мынадай мазмұндағы 6-1-тараумен толықтырылсын:
"6-1-тарау. Сауда объектілері мен сауда қызметі ұйымдарын жабдықтауға, оны ұстауға қойылатын талаптар
32-2-бап. Сауда объектісін жабдықтауға қойылатын талаптар
1. Сауда объектісін жабдықтау сауда объектісін басқарушымен не
тараптардың келісімі бойынша жүзеге асырылады.
2. Сауда объектісінде мыналар болуы тиіс:
1) оларды орналастыру схемасына сәйкес жабдықталған орындар;
2) өрт сөндіру құралдарын орналастыруға және апатты немесе төтенше жағдайлар туындаған жағдайларда азаматтарға хабарлауға арналып жабдықталған орындар;
3) Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен сауда базарлары қызметін ұйымдастыру ережесінде айқындалатын қажетті ақпаратты шолуға арналған көрнекі қол жетімді орын.
32-3-бап. Сауда объектісін ұстауға қойылатын талаптар.
1. Сауда объектісін ұстауды сауда объектісін басқарушы тиісті
санитарлық және техникалық жағдайда жүзеге асырады.
2. Сауда объектісінде мыналар:
1) уақтылы жинастыру мен оны жайластыру жөніндегі іс-шаралар;
2) инфекциялық және паразиттік аурулардың пайда болу ошақтарының немесе бұл аурулардың таралуының алдын алу және олар пайда болған жағдайда мұндай ошақтарды жою жөніндегі санитарлық-гигиеналық, дезинфекциялық іс-шаралар;

5) обращаться в судебные органы для защиты своих прав и законных интересов;
6) вносить для рассмотрения в государственные органы предложения об устранении причин и условий, способствующих неисполнению или ненадлежащему исполнению нормативных правовых актов по вопросам поддержки и защиты частного предпринимательства.
2. Субъекты торговой деятельности при осуществлении своей деятельности обязаны:
1)осуществлять формирование и ведение реестра продавцов, содержащего следующие сведения:
а) фамилия, имя и (в случае, если имеется) отчество индивидуального предпринимателя, место его жительства, данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер, номер свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя;
б) фамилия, имя и (в случае, если имеется) отчество, место жительства, данные, сведения о гражданстве, данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер;
2) обеспечивать своевременное и точное внесение записей в реестр продавцов;
3) вести реестр продавцов на бумажных и (или) электронных носителях;
4) хранить и вести реестр продавцов в местах, недоступных для посторонних лиц, в условиях, при которых обеспечивается предотвращение утраты, искажения, подделки информации.";
дополнить главой 6-1 следующего содержания:
"Глава 6-1. Требования к оборудованию, содержанию торговых
объектов и организации торговой деятельности
Статья 32-2. Требования к оборудованию торгового объекта
1. Оборудование торгового объекта осуществляется управляющим торговым объектом либо по соглашению сторон.
2. На торговом объекте необходимо иметь:
1) оборудованные места в соответствии со схемой их размещения;
2) оборудованные места для размещения средств пожаротушения и оповещения граждан о случаях возникновения аварийных или чрезвычайных ситуаций;
3) доступное место для обозрения необходимой информации, определяемой Правилами организации деятельности торговых рынков, утверждаемых Правительством Республики Казахстан.
Статья 32-3. Требования к содержанию торгового объекта
1. Содержание торгового объекта осуществляется управляющим торговым объектом в надлежащем санитарном и техническом состоянии.
2. На торговом объекте должны обеспечиваться:
1) своевременные уборка и мероприятия по его благоустройству;
2) проведение санитарно-гигиенических, дезинфекционных мероприятий по предупреждению возникновения очагов инфекционных и паразитарных заболеваний или распространение этих заболеваний, а также локализация и ликвидация таких очагов в случае их возникновения;

3) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес халықтың санитарлық-эпидемиологиялық саулығы, сондай-ақ өрт қауіпсіздігі саласындағы өзге де заңнама талаптарын орындау қамтамасыз етілуі тиіс.
32-4-бап. Сауда қызметін ұйымдастыруға қойылатын талаптар
Сауда қызметін ұйымдастыру мақсатында сауда объектісін басқарушы мыналарды:
1) сауда орындарын орналастыру схемасын әзірлеуге және бекітуге, сондай-ақ оларды Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Сауда базарларының қызметін ұйымдастыру ережелерінде айқындалған тәртіпте беруді қамтамасыз етуге;
2) сауда объектісін күзетуді ұйымдастыруға және сауда объектісінде қоғамдық тәртіпті ұстауға қатысуға;
3) базардың Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген
қауіпсіздік талаптарына сәйкестігін растайтын қауіпсіздік паспортын әзірлеуге және өрт қауіпсіздігі саласындағы мемлекеттік реттеуді жүзеге асыратын мемлекеттік органның келісімі бойынша бекітуге;
4) сауда объектісінің түріне сәйкес келетін тауарлардың сатылуын жүзеге асыруды қамтамасыз етуге;
5) сауда қызметі субъектілерінің тізілімін қалыптастыру мен жүргізуді жүзеге асыруға;
6) сатушылар мен олар иемденген сауда орындарының осы заңда белгіленген талаптарға сәйкестігіне және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін сауда базарларының қызметін ұйымдастыру ережелерінде айқындалған тәртіпте тексеруді жүзеге асыруға;
7) сауда орындарын сауда қызметі субъектілеріне жалға беруге тапсыру кезінде жалға берудің жазбаша шарттарын жасауға, олар мыналарды қамтуы тиіс:
а) өтініш беруші туралы мәлімет:
заңды тұлғаның толық және (егер бар болса) қысқаша атауы, оның ішінде фирмалық атауы және ұйымдық-құқықтық нысаны, оның орналасқан жері, заңды тұлғаның бизнес-сәйкестік нөмірі;
дара кәсіпкердің тегі, аты және (егер бар болса) әкесінің аты, оның тұрғылықты жері туралы мәлімет, оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке дара сәйкестік нөмірі, дара кәсіпкерді тіркеу туралы куәліктің нөмірі;
жеке тұлғаның тегі, аты және (егер бар болса) әкесінің аты, оның тұрғылықты жері туралы мәлімет, азаматтығы, оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректері, жеке дара сәйкестік нөмірі;
б) сауда орынын жалға алу мерзімі мен оны пайдалану мақсаты;
өтініш беруші жұмысқа тартатын сатушылар тізбесі және жеке тұлғаның тегін, атын және (егер бар болса) әкесінің атын, оның жеке басын куәландыратын құжаттың деректерін, азаматтығы және оның сауда орындарында тауарларды сату (жұмыстарды орындау, қызметтер көрсету) бойынша қызметке тартылуының құқықтық негізі туралы мәліметті қамтуы тиіс олар туралы мәлімет;
в) тауар өндіруші туралы, оның ішінде сауда орынын тауар өндірушіге берген жағдайда экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеушісіне сәйкес қызметтің жүзеге асырылатын түрі туралы ақпарат;
г) жалға беру төлемінің ақысы;

3) выполнение иных требований законодательства в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения, а также пожарной безопасности в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Статья 32-4. Требования к организации торговой деятельности
В целях организации торговой деятельности управляющий торговым объектом обязан:
1) разрабатывать и утверждать схему размещения торговых мест, а также обеспечивать их предоставление в порядке, определяемом Правилами организации деятельности торговых рынков, утверждаемых Правительством Республики Казахстан;
2) организовывать охрану торгового объекта и участвовать в поддержании общественного порядка на торговом объекте;
3) разрабатывать и по согласованию с государственным органом, осуществляющим государственное регулирование в области пожарной безопасности, утверждать паспорт безопасности, подтверждающий соответствие рынка установленным законодательством Республики Казахстан требованиям безопасности;
4) обеспечивать осуществление продажи товаров, соответствующих типу торгового объекта;
5) осуществлять формирование и ведение реестра субъектов торговой деятельности;
6) осуществлять проверку соответствия продавцов и занимаемых ими торговых мест требованиям, установленным настоящим Законом и в порядке, определяемом Правилами организации деятельности торговых рынков, утверждаемых Правительством Республики Казахстан;
7) заключать письменные договоры аренды при сдаче торговых мест в аренду субъектам торговой деятельности, которые должны содержать следующие сведения:
а) сведения о заявителе:
полное и (в случае если имеется) сокращенное наименование, в том числе фирменное наименование, и организационно - правовая форма юридического лица, место его нахождения, бизнес - идентификационный номер юридического лица;
фамилия, имя и (в случае если имеется) отчество индивидуального предпринимателя, сведения о месте его жительства, данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер, номер свидетельства о регистрации индивидуального предпринимателя;
фамилия, имя и (в случае, если имеется) отчество физического лица, сведения о месте жительства, гражданстве, данные документа, удостоверяющего его личность, индивидуальный идентификационный номер;
б) срок аренды торгового места и цели его использования;
перечень продавцов, привлекаемых заявителем, и сведения о них, включающие в себя фамилию, имя и (в случае, если имеется) отчество физического лица, данные документа, удостоверяющего его личность, сведения о его гражданстве и правовые основания его привлечения к деятельности по продаже товаров (выполнению работ, оказанию услуг) на торговых местах;
в) информация о товаропроизводителе, в том числе об осуществляемом виде деятельности в соответствии с общим классификатором видов экономической деятельности, в случае предоставления торгового места товаропроизводителю;
г) сумма арендной платы;

8) сауда орындарын ұсыну туралы шарттар тізілімін қалыптастыруды және жүргізуді жүзеге асыруға; ол осы заңның 32-4-бабының 7) тармағына сәйкес ұсынылған мәліметті қамтуы, сондай-ақ сауда орындарының мақсаттылығы, олардың орналасуы, жалға беру мерзімдері мен сауда орындарын жалға беру туралы шарттардың деректемелері көрсетілуі тиіс;
9) сауда орындарын жалға беру туралы шарттар тізілімінде уақтылы және дәл жазбалар енгізуді қамтамасыз етуге;
10) қағаз және (немесе) электронды тасығыштарда сауда орындарын жалға беру туралы шарттардың тізілімін жүргізуге;
11) сауда орындарын жалға беру туралы шарттардың тізілімін жүргізуге және оны ақпараттың жоғалуының, бұрмалануының, қолдан жасалуының алдын алу қамтамасыз етілетін жағдайларда бөгде адамдар үшін кіруге болмайтын орындарда сақтауға міндетті.".
2-бап . Осы Заң 2009 жылғы 1 шілдеден бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

8) осуществлять формирование и ведение реестра договоров о предоставлении торговых мест, в который включаются сведения, предоставленные в соответствии с подпунктом 7) статьи 32-4 настоящего закона, а также указывается назначение торговых мест, их расположение, сроки аренды и реквизиты договоров о предоставлении торговых мест в аренду;
9) обеспечивать своевременное и точное внесение записей в реестр договоров о предоставлении торговых мест;
10) вести реестр договоров о предоставлении торговых мест на бумажных и (или) электронных носителях;
11) хранить и вести реестр договоров о предоставлении торговых мест в аренду в местах, недоступных для посторонних лиц, и условиях, при которых обеспечивается предотвращение утраты, искажения, подделки информации.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие с 1 июля 2009 года.
Президент
Республики Казахстан