"Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 5 қаңтардағы N 1 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Ұлттық әл-ауқат қоры туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Ұлттық әл-ауқат қоры туралы
Осы Заң Ұлттық әл-ауқат қорының құқықтық жағдайын, қызмет тәртібін, мақсаттарын, міндеттері мен өкілеттіктерін, сондай-ақ акциялары (қатысу үлестері) Ұлттық әл-ауқат қорына тиесілі заңды тұлғалардың және Қордың тобына кіретін өзге ұйымдардың құқықтық жағдайының жекелеген ерекшеліктерін айқындайды.
1-тарау. Жалпы ережелер
1-бап. Осы Заңда пайдаланылатын негізгі ұғымдар Осы Заңда
мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) Ұлттық әл-ауқат қоры (Қор) - ұлттық басқарушы холдинг;
2) компаниялар - ұлттық даму институттары, ұлттық компаниялар және дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы меншік немесе сенімді басқару құқығында Қорға тиесілі басқа да заңды тұлғалар;
3) Қордың тобы - Қор, компаниялар, дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы компанияларға тиесілі олардың еншілес ұйымдары, сондай-ақ оларға қатысты осы Заңмен арнайы құқықтық жағдай белгіленетін дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы компаниялардың көрсетілген еншілес ұйымдарына тиесілі заңды тұлғалар;
Қордың тобына мыналар кірмейді:
салынған акцияларын (қатысу үлестерін) сату жөніндегі сауда-саттық Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес өткізілмеді деп жарияланған кезде акциялары (қатысу үлестері) Қордың тобына кіретін банктің меншігіне келіп түскен заңды тұлғалар;
банк кредиторларының мүдделерін қорғау және Қазақстан Республикасының банк жүйесінің орнықтылығын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының банк заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша акциялары Қордың меншігіне келіп түскен банктер.
2-бап. Қордың қызметін құқықтық реттеу
1. Қор туралы заңнама Қазақстан Республикасының Конституциясына негізделеді, осы Заңнан және өзге де нормативтік құқықтық актілерден тұрады.
2. Акционерлік қоғамдардың құқықтық жағдайын реттейтін Қазақстан Республикасының заңнамасы осы Заңмен реттелмеген бөлігінде Қордың тобына қолданылады.

О проекте Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 января 2009 года № 1
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан Проект Закона Республики Казахстан "О Фонде национального благосостояния".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О Фонде национального благосостояния
Настоящий Закон определяет правовое положение, порядок деятельности, цели, задачи и полномочия Фонда национального благосостояния, а также отдельные особенности правового положения юридических лиц, акции (доли участия) которых принадлежат Фонду национального благосостояния, и иных организаций, входящих в группу Фонда.
Глава 1. Общие положения
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Законе
В настоящем Законе используются следующие основные понятия:
1) Фонд национального благосостояния (Фонд) - национальный управляющий холдинг;
2) компании - национальные институты развития, национальные компании и другие юридические лица, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат Фонду на праве собственности или доверительного управления;
3) группа Фонда - Фонд, компании, их дочерние организации, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежат компаниям, а также юридические лица, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит указанным дочерним организациям компаний, в отношении которых настоящим Законом устанавливается специальное правовое положение;
в группу Фонда не входят:
юридические лица, акции (доли участия) которых поступили в собственность банка, входящего в группу Фонда, при объявлении торгов по реализации заложенных акций (долей участия) несостоявшимися в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан;
банки, акции которых поступили в собственность Фонда по решению Правительства Республики Казахстан в соответствии с банковским законодательством Республики Казахстан в целях защиты интересов кредиторов банка и обеспечения устойчивости банковской системы Республики Казахстан.
Статья 2. Правовое регулирование деятельности Фонда
1. Законодательство о Фонде основывается на Конституции Республики Казахстан, состоит из настоящего Закона и иных нормативных правовых актов.
2. Законодательство Республики Казахстан, регулирующее правовое положение акционерных обществ, применяется к группе Фонда в части, не урегулированной настоящим Законом.

3-бап. Қордың мақсаттары мен міндеттері
1. Қор қызметінің негізгі мақсаты бәсекеге қабілеттілікті, ұлттық әл-ауқатты және ұлттық экономиканың тұрақты дамуын, оның ішінде өзіне компаниялардың меншік немесе сенімді басқару құқығында тиесілі акциялар пакеттерін (қатысу үлестерін) басқару жолымен арттыру болып табылады.
2. Қордың міндеттері мыналар болып табылады:
1) компаниялардың ұзақ мерзімді экономикалық құндылығын барынша көбейту және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру;
2) компанияларды корпоративтік басқару практикасын жетілдіру;
3) өңірлерде іскерліктің және инвестициялық белсенділіктің өсуіне жәрдемдесу;
4) ұлттық, салааралық және өңірлік ауқымдағы инвестициялық шешімдерді әзірлеу және іске асыру;
5) инвестициялық жобалардың, оның ішінде инвестициялық стратегиялық жобалардың іске асырылуын қамтамасыз ету;
6) тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді отандық өндірушілермен өзара іс-қимыл арқылы қазақстандық мазмұнды қамтамасыз етуге жәрдемдесу;
7) мемлекеттік және жеке меншік мүдделерді шоғырландыру жолымен кәсіпкерлік қызметті дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау, сондай-ақ тиісті өңірдің әлеуметтік жобаларын іске асыру есебінен халықтың өмір сүру деңгейінің өсуіне жәрдемдесу;
8) бәсекеге қабілетті қазақстандық тауар өндірушілерді құруға және дамытуға жәрдемдесу;
9) Қазақстан Республикасының қор нарығын дамытуға жәрдемдесу;
10) Қазақстан Республикасының экономикасына инвестицияларда тартуға жәрдемдесу.
4-бап. Қор қызметінің қағидаттары
Қордың қызметі мынадай қағидаттарға негізделеді:
1) Қордың жалғыз акционері ретіндегі мемлекеттің мүдделерін сақтауға;
2) Қор және компаниялар қызметінің айқындылығына, тиімділігіне және икемділігіне;
3) шешімдерді қабылдау мен оларды іске асырудағы жүйелілікке және жеделділікке;
4) жауапкершілік пен есеп берушілікке;
5) заңдылыққа.
2-тарау. Қор тобының қызметін құқықтық реттеу
ерекшеліктері
5-бап. Қордың акцияларына меншік мәселелері
Қордың акциялары мемлекеттің айрықша меншігі болып табылады және иеліктен шығаруға жатпайды.
6-бап. Қордың Ұлттық әл-ауқатын қамтамасыз ету үшін
ерекше өкілеттіктер
1. Ұлттық экономиканың бәсекеге қабілеттілігі мен тұрақтылығын арттыру, ұлттық әл-ауқатты қамтамасыз ету мақсатында Қор мынадай ерекше өкілеттіктерге ие болады:
1) меншік иелері иеліктен шығаратын стратегиялық объектілерді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша сатып алу басым құқығына;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес акциялар пакеттері (қатысу үлестері) стратегиялық объектілерге жатқызылған ұйымдардың немесе республиканың экономикасы үшін маңызды стратегиялық мәні бар ұйымдарға жатқызылған ұйымдардың банкроттығы кезінде конкурстық массаны Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша сатып алу басым құқығына;

Статья 3. Цели и задачи Фонда
1. Основной целью деятельности Фонда является повышение конкурентоспособности, национального благосостояния и устойчивое развитие национальной экономики, в том числе путем управления принадлежащими ему на нраве собственности или доверительного управления пакетами акций (долями участия) компаний.
2. Задачами Фонда являются:
1) максимизация долгосрочной экономической ценности компаний и повышение их конкурентоспособности;
2) совершенствование практики корпоративного управления компаниями;
3) содействие росту деловой и инвестиционной активности в регионах;
4) разработка и реализация инвестиционных решений национального, межотраслевого и регионального масштаба;
5) обеспечение реализации инвестиционных проектов, в том числе инвестиционных стратегических проектов;
6) содействие в обеспечении казахстанского содержания через взаимодействие с отечественными производителями товаров, работ и услуг;
7) создание благоприятных условий для развития предпринимательской деятельности путем консолидации государственных и частных интересов, а также содействие росту уровня жизни населения за счет реализации социальных проектов соответствующего региона;
8) содействие созданию и развитию конкурентоспособных казахстанских товаропроизводителей;
9) содействие развитию фондового рынка Республики Казахстан;
10) содействие привлечению инвестиций в экономику Республики Казахстан.
Статья 4. Принципы деятельности Фонда
Деятельность Фонда основывается на следующих принципах:
1) соблюдения интересов государства как единственного акционера Фонда;
2) прозрачности, эффективности и гибкости деятельности Фонда и компаний;
3) системности и оперативности в принятии решений и их реализации;
4) ответственности и подотчетности;
5)законности.
Глава 2. Особенности правового регулирования
деятельности группы Фонда
Статья 5. Вопросы собственности на акции Фонда
Акции Фонда являются исключительной собственностью государства и не подлежат отчуждению.
Статья 6. Особые полномочия Фонда для обеспечения
национального благосостояния
1. В целях повышения конкурентоспособности и устойчивости национальной экономики, обеспечения национального благосостояния Фонд имеет следующие особые полномочия:
1) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан отчуждаемых собственниками стратегических объектов;
2) приоритетное право на приобретение по решению Правительства Республики Казахстан конкурсной массы при банкротстве организаций, пакеты акций (доли участия) которых отнесены к стратегическим объектам в соответствии с законодательством Республики Казахстан или организаций, имеющих важное стратегическое значение для экономики республики;

3) банктер мен банктік қызмет туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актісінде көзделген тәртіппен банктердің акцияларын сатып алуға.
3. Жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актісімен көзделген тәртіппен және шарттарда мемлекет Қазақстан Республикасы Үкіметі атынан немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қор немесе Ұлттық компания арқылы жер қойнауын (оның бөлігін) және (немесе) олармен байланысты объектілерді пайдалану құқығын сатып алуға басым құқыққа ие болады.
7-бап. Тауарларды, жұмыстарды, қызметтерді сатып алу
1. Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерімен көзделген тауарлар, жұмыстар мен қызметтерді сатып алудың арнайы тәртібі Қор және акцияларының елу және одан астам пайызы (қатысу үлестері) Қорға тікелей немесе жанама түрде тиесілі ұйымдар жүзеге асыратын тауарларды, жұмыстарды және қызметтерді сатып алуда қолданылмайды.
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген заңды тұлғалардың тауарларды, жұмыстар мен қызметтерді сатып алу Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін үлгі ережелерге сәйкес жүргізіледі.
3-тарау. Қор тобындағы корпоративтік басқару
ерекшеліктері
8-бап. Қордың органдары
Қордың органдары мыналар болып табылады:
1) жоғары орган - Жалғыз акционер;
2) басқару органы - Директорлар кеңесі;
3) атқарушы орган - Басқарма;
4) Қордың жарғысына сәйкес өзге де органдар.
9-бап. Жалғыз акционер
1. Қордың жалғыз акционері Қазақстан Республикасының Үкіметі болып табылады.
2. Осы Заңмен, Қазақстан Республикасының өзге заңнамалық актілерімен және (немесе) Қордың жарғысымен оның жалғыз акционерінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешімдерді түрінде Қазақстан Республикасының Үкіметі қабылдайды.
3. Қордың жалғыз акционерінің айрықша құзыретіне мыналар жатады:
1) Қордың жарғысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу немесе оны жаңа редакцияда бекіту;
2) Қордың жылдық қаржы есептілігін бекіту;
3) Қордың даму стратегиясын бекіту;
4) Қорды ерікті түрде қайта ұйымдастыру немесе тарату;
5) Қордың жарияланған акцияларының санын ұлғайту немесе Қордың орналастырылмаған жарияланған акцияларының түрін өзгерту туралы шешім қабылдау;
6) Қор Директорлар кеңесінің сандық құрамын, өкілеттіктерінің мерзімін анықтау, оның мүшелерін сайлау және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;
7) Қордың жалғыз акционері анықтаған тізбе бойынша компаниялардың акцияларын иеліктен шығару, сондай-ақ көрсетілген акцияларды сенімді басқаруға беру;

3) приобретать акции банков в порядке, предусмотренном законодательным актом Республики Казахстан о банках и банковской деятельности.
2. В порядке и на условиях, предусмотренных законодательным актом Республики Казахстан о недрах и недропользовании, государство в лице Правительства Республики Казахстан или, по решению Правительства Республики Казахстан, через Фонд или национальную компанию обладает приоритетным правом приобретения права недропользования (его части) и (или) связанного с ним объекта.
Статья 7. Закупки товаров, работ, услуг
1. Специальный порядок закупок товаров, работ и услуг, предусмотренный иными законодательными актами Республики Казахстан, не применяется к закупкам товаров, работ и услуг, осуществляемым Фондом и организациями, пятьдесят и более процентов акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежат Фонду.
2. Закупки товаров, работ и услуг юридическими лицами, указанными в пункте 1 настоящей статьи, производятся в соответствии с типовыми правилами, устанавливаемыми Правительством Республики Казахстан согласно законодательству Республики Казахстан об акционерных обществах.
Глава 3. Особенности корпоративного управления
в группе Фонда
Статья 8. Органы Фонда
Органами Фонда являются:
1) высший орган - Единственный акционер;
2) орган управления - Совет директоров;
3) исполнительный орган - Правление;
4) иные органы в соответствии с уставом Фонда.
Статья 9. Единственный акционер
1. Единственным акционером Фонда является Правительство Республики Казахстан.
2. Решения по вопросам, отнесенным настоящим Законом, иными законодательными актами Республики Казахстан и (или) уставом Фонда к компетенции его единственного акционера, принимаются Правительством Республики Казахстан.
3. К исключительной компетенции единственного акционера Фонда относятся:
1) внесение изменений и дополнений в устав Фонда или утверждение его в новой редакции;
2) утверждение годовой финансовой отчетности Фонда;
3) утверждение стратегии развития Фонда;
4) добровольная реорганизация или ликвидация Фонда;
5) принятие решения об увеличении количества объявленных акций Фонда или изменении вида неразмещенных объявленных акций Фонда;
6) определение количественного состава, срока полномочий Совета  директоров Фонда, избрание его членов и досрочное прекращение их полномочий;
7) отчуждение акций компаний, по перечню, определенному единственным акционером Фонда, а также передача указанных акций в доверительное управление;

8) Қордың жалғыз акционері анықтаған тізбе бойынша компанияларды тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешім;
9) Қор Басқармасы төрағасын тағайындау және лауазымынан мерзімінен бұрын босату;
10) осы Заңға және Қордың жарғысына сәйкес өзге мәселелер.
4. Осы баптың 3-тармағының 8) тармақшасында көрсетілген Қор жалғыз акционері (қатысушысы) болып табылмайтын компанияларға қатысты мәселелер бойынша шешімдер компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында Қордың уәкілетті өкілдері кейіннен дауыс беруі мақсатында акционер (қатысушы) ретінде Қордың ұстанымын айқындау үшін Қордың жалғыз акционері қабылдайды.
10-бап. Директорлар кеңесі
1. Қордың Директорлар кеңесі жалғыз акционер сайлайтын төрағадан және мүшелерден тұрады.
2. Қордың Директорлар кеңесінің құрамы Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органдарының бірінші басшылары қатарынан, Қордың Басқарма төрағасынан және өзге тұлғалардан құрылады.
Лауазымы бойынша Қазақстан Республикасының Премьер-Министрі Қордың Директорлар кеңесінің төрағасы болып табылады.
Жалғыз акционер өз қалауы бойынша Қордың Директорлар кеңесі құрамындағы тәуелсіз директорлар санын анықтауға құқылы.
3. Қордың Директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне мына мәселелер бойынша шешімдерді қабылдау жатады:
1) Қордың аудитін жүзеге асыратын аудиторлық ұйымды және жылдық бюджетті бекіту шеңберінде оның қызметтеріне ақы төлеудің шекті мөлшерін анықтау;
2) Қордың штат санын бекіту;
3) есепті қаржы жылындағы Қордың таза кірісін бөлу тәртібін бекіту, жай акциялар бойынша дивидендтерді төлеу туралы шешім қабылдау және Қордың бір жай акциясына есептегенде жыл қорытындылары бойынша дивидендтің мөлшерін бекіту;
4) акционерлік қоғамдар туралы заңнамалық актіде көзделген жағдайлар болған кезде жай акциялар бойынша дивидендтер төлемеу туралы шешім қабылдау;
5) акционерлерге Қордың қызметі туралы ақпаратты ұсыну тәртібін
анықтау, оның ішінде егер Қор жарғысымен осындай тәртіп белгіленбесе,
бұқаралық ақпарат құралдарын анықтау;
6) тәуелсіз директорларға сыйақылар беру мөлшері мен төлеу шарттарын анықтау;
7) мәселелерді жалғыз акционердің қарауына шығару туралы шешім қабылдау;
8) акцияларды орналастыру (сату) туралы, оның ішінде жарияланған акциялардың саны шегінде орналастырылатын (сатылатын) акциялардың саны, оларды орналастыру (сату) тәсілі мен бағасы туралы шешім қабылдау;
9) Қордың орналастырылған акцияларды немесе басқа да бағалы қағаздарды сатып алуы және оларды сатып алу бағасы туралы шешім қабылдау;
10) Басқарма мүшелерінің сандық құрамын, өкілеттіктерінің мерзімін белгілеу, Басқарма мүшелерін сайлау, сондай-ақ олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату;

8) решение о ликвидации, реорганизации компаний, по перечню, определенному единственным акционером Фонда;
9) назначение и досрочное освобождение от должности председателя Правления Фонда;
10) иные вопросы, в соответствии с настоящим Законом и уставом Фонда.
4. Решения по вопросам, указанным в подпункте 8) пункта 3 настоящей статьи, в отношении компаний, в которых Фонд не является единственным акционером (участником), принимаются единственным акционером Фонда для определения позиции Фонда как акционера (участника) в целях последующего голосования уполномоченными представителями Фонда на общих собраниях акционеров (участников) компаний.
Статья 10. Совет директоров
1. Совет директоров Фонда состоит из председателя и членов, избираемых единственным акционером.
2. Состав Совета директоров Фонда формируется из числа первых руководителей центральных исполнительных органов Республики Казахстан, председателя Правления Фонда и иных лиц.
Председателем Совета директоров Фонда является Премьер-Министр Республики Казахстан по должности.
Единственный акционер вправе по своему усмотрению определять количество независимых директоров в составе Совета директоров Фонда.
3. К исключительной компетенции Совета директоров Фонда относится принятие решений по следующим вопросам:
1) определение аудиторской организации, осуществляющей аудит Фонда, и предельного размера оплаты ее услуг в рамках утверждения годового бюджета;
2) утверждение штатной численности Фонда;
3) утверждение порядка распределения чистого дохода Фонда за отчетный финансовый год, принятие решения о выплате дивидендов по простым акциям и утверждение размера дивиденда в расчете на одну простую акцию Фонда;
4) принятие решения о невыплате дивидендов по простым акциям при наступлении случаев, предусмотренных законодательным актом об акционерных обществах;
5) определение порядка предоставления акционерам информации о деятельности Фонда, в том числе определение средства массовой информации, если такой порядок не определен уставом Фонда;
6) определение размера и условий выплаты вознаграждений независимым директорам;
7) принятие решения о вынесении вопросов на рассмотрение единственного акционера;
8) принятие решения о размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации);
9) принятие решения о выкупе Фондом размещенных акций или других ценных бумаг и цене их выкупа;
10) определение количественного состава, срока полномочий Правления, избрание членов Правления, а также досрочное прекращение их полномочий;

11) Басқарма төрағасы мен мүшелерінің лауазымдық жалақыларының мөлшерін және еңбекақы мен сыйлықақы төлеу шарттарын белгілеу;
12) ішкі аудит қызметінің сандық құрамын, өкілеттіктерінің мерзімін белгілеу, оның басшысы мен мүшелерін сайлау, сондай-ақ олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, ішкі аудит қызметінің жұмыс тәртібін, ішкі аудит қызметі қызметкерлерінің еңбекақы мен сыйлықақы төлеу мөлшері мен шарттарын белгілеу;
13) Қор бекіткен мәселелер тізбесі бойынша оның ішкі қызметін реттейтін құжаттарды бекіту;
14) Қордың Директорлар кеңесі белгілеген тәртіппен Қордың даму стратегиясының негізгі көрсеткіштерін орындауды бағалау;
15) Қордың тобына кіретін ұйымдардың арасында мәмілелер жасасу тәртібін анықтау, акционерлік қоғамдар туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актісімен оларды жасауға қатысты ерекше жағдайлар белгіленді;
16) осы Заңмен оларды тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешім шығару Қордың жалғыз акционерінің құзыретіне жатқызылған компанияларды қоспағанда, компанияларды тарату, қайта ұйымдастыру туралы шешім;
17) Қордың дивидендтік саясатын анықтау;
18) Қордың жылдық бюджетін және оның қызметін жоспарлау жөніндегі өзге де құжаттарды, сондай-ақ олар бойынша есеп беру тәртібі мен мерзімін бекіту;
19) Қорға тиесілі барлық активтердің жиырма бес және одан да көп пайызын құрайтын сомадағы активтердің бір немесе бірнеше бөлігін беру арқылы Қордың өзге заңды тұлғаларды құруға немесе олардың қызметіне қатысуы;
20) корпоративтік басқару кодексін, сондай-ақ оған өзгерістер мен толықтыруларды бекіту;
21) Қордың өз капиталының он және одан да көп пайызын құрайтын шамаға оның міндеттемелерін ұлғайту;
22) Қордың басқа заңды тұлғалардың акцияларының (жарғылық
капиталдағы қатысу үлестерінің) он және одан артық пайызын сатып алуы;
23) осы Заңға және Қордың жарғысына сәйкес өзге де мәселелер.
4. Қор жалғыз акционері (қатысушысы) болып табылмайтын
компанияларға қатысты осы баптың 3-тармағы 16) тармақшасында көрсетілген мәселелер бойынша шешімдерді компаниялар (қатысушылар) акционерлерінің жалпы жиналыстарында Қордың уәкілетті өкілдері кейін дауыс беру мақсатында акционер (қатысушы) ретіндегі Қордың ұстанымын анықтау үшін Қордың Директорлар кеңесі қабылдайды.
5. Қордың Директорлар кеңесі отырысының күн тәртібін Қордың
корпоративтік хатшысы жасайды. Қор Директорлар кеңесінің мүшелеріне
мәжіліс өткізу тәртібі туралы хабарламаларды Қордың корпоративтік хатшысы жібереді.
11-бап. Басқарма
1. Қордың басқармасы Басқарма төрағасынан және Басқарманың басқа да мүшелерінен тұрады. Басқарма төрағасының орынбасарлары Басқарма мүшелері болып табылады. Сондай-ақ өзге тұлғалар да Басқарма мүшелері болуы мүмкін.

11) определение размеров должностных окладов и условий оплаты труда и премирования председателя и членов Правления;
12) определение количественного состава, срока полномочий службы внутреннего аудита, назначение его руководителя, а также досрочное прекращение его полномочий, определение порядка работы службы внутреннего аудита, размера и условий оплаты труда и премирования работников службы внутреннего аудита;
13) утверждение документов, регулирующих внутреннюю деятельность Фонда, по утвержденному им перечню вопросов;
14) оценка выполнения основных показателей стратегии развития Фонда в порядке, установленном Советом директоров Фонда;
15) определение порядка заключения сделок между организациями, входящими в группу Фонда, в отношении совершения которых законодательным актом Республики Казахстан об акционерных обществах установлены особые условия;
16) решение о ликвидации, реорганизации компаний, за исключением компаний, решение о ликвидации, реорганизации которых отнесено настоящим Законом к компетенции единственного акционера Фонда;
17) определение дивидендной политики Фонда;
18) утверждение годового бюджета и иных документов по планированию деятельности Фонда, а также порядка и срока отчетов по ним;
19) участие Фонда в создании или деятельности иных юридических лиц путем передачи части или нескольких частей активов, в сумме составляющих двадцать пять и более процентов от всех принадлежащих Фонду активов;
20) утверждение кодекса корпоративного управления, а также изменений и дополнений в него;
21) увеличение обязательств Фонда на величину, составляющую десять и более процентов размера его собственного капитала;
22) приобретение Фондом десяти и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) других юридических лиц;
23) иные вопросы в соответствии с настоящим Законом и уставом Фонда.
4. Решения по вопросам, указанным в подпункте 16) пункта 3 настоящей статьи, в отношении компаний, в которых Фонд не является единственным акционером (участником), принимаются Советом директоров Фонда для определения позиции Фонда как акционера (участника) в целях последующего голосования уполномоченными представителями Фонда на общих собраниях акционеров (участников) компаний.
5. Повестка дня заседания Совета директоров Фонда формируется корпоративным секретарем Фонда. Уведомления о проведении заседания членам Совета директоров Фонда направляются корпоративным секретарем Фонда.
Статья 11. Правление
1. Правление Фонда состоит из председателя Правления и других членов Правления. Заместители председателя Правления являются членами Правления. Также членами Правления могут быть и иные лица.

2. Қор Басқармасының құзыретіне мынадай мәселелер бойынша шешім қабылдау кіреді:
1) акционерлік қоғамдар туралы Қазақстан Республикасының заңнамалық актісіне сәйкес Қор акцияларды сатып алған кезде олардың құнын белгілеу әдістемесіне өзгерістерді бекіту (егер ол бұрын бекітілмеген болса, әдістемені бекіту);
2) Қордың акцияларын төлеуге берілген не ірі мәміле нысанасы болып табылатын мүліктің нарықтық құнын бағалау жөніндегі бағалаушының қызметіне ақы төлеу мөлшерін айқындау;
3) Қордың бағалы қағаздарын айырбастау шарттары мен тәртібін, сондай-ақ олардың өзгерісін айқындау;
4) барлық дауыс беруші акциялары меншік және (немесе) сенімді басқару құқығында Қорға тиесілі компаниялар деңгейінде бірыңғай
орталықтандырылған ішкі аудит қызметін құру;
5) Қордың тәуекелдерін басқару жөніндегі саясатты анықтау;
6) заңнамаға және компаниялардың жарғыларына сәйкес олар бойынша шешімдерді (осы Заңға сәйкес Қордың жалғыз акционері және Директорлар кеңесі қабылдайтын компаниялар қызметінің мәселелері бойынша шешімдерді қоспағанда) Қордың Басқармасы немесе Басқарма төрағасы қабылдайтын компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) құзыретіне жататын компаниялар қызметі мәселелерінің тізбесін анықтау, сондай-ақ осындай шешімдерді қабылдау тәртібін айқындау;
7) барлық дауыс беруші акциялары (қатысу үлестері) меншік және
(немесе) сенімді басқару құқығында Қорға тиесілі компаниялар атқарушы
органдарының басшыларын тағайындау және өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ осы шешімдерді кейіннен көрсетілген компаниялардың Директорлар кеңесінің қарауына шығара отырып, олармен жасалған еңбек қатынастарын мерзімінен бұрын тоқтату;
8) барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) олардың компанияларына тікелей немесе жанама түрде тиесілі Қор Басқармасы анықтайтын тізбе бойынша осы шешімдерді кейіннен көрсетілген ұйымдардың Директорлар кеңесінің қарауына шығара отырып, Қор тобына кіретін ұйымдардың атқарушы органдары басшыларының өкілеттіктерін тағайындау және мерзімінен бұрын тоқтату;
9) Директорлар кеңесін құрмай-ақ, осы ұйымдардың жарғыларында олардың басқару мүмкіндіктерін белгілеу туралы шешімді барлық дауыс беретін акциялары компанияларға тікелей және жанама түрде тиесілі компанияларға қатысты қабылдау немесе Қордың тобына кіретін басқа ұйымдарға қатысты келісу;
10) Қордың штаттық кестесі мен ұйымдық құрылымын бекіту;
11) акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы
компанияның еншілес ұйымдары меншігінде болатын ұйымдарға басқа заңды
тұлғалардың акцияларын (қатысу үлестерін) бекітуге және (немесе) сатып алуға қатысуына рұқсат беру;

2. В компетенцию Правления Фонда входит принятие решений по следующим вопросам:
1) утверждение изменений в методику (утверждение методики, если она не была утверждена ранее) определения стоимости акций при их выкупе Фондом в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об акционерных обществах;
2) определение размера оплаты услуг оценщика по оценке рыночной стоимости имущества, переданного в оплату акций Фонда либо являющегося предметом крупной сделки;
3) определение условий и порядка конвертирования ценных бумаг Фонда, а также их изменение;
4) создание единой централизованной службы внутреннего аудита на уровне компании, все голосующие акции которой принадлежат Фонду на праве собственности и (или) доверительного управления;
5) определение политики по управлению рисками Фонда;
6) определение перечня вопросов деятельности компаний, относящихся в соответствии с законодательством и уставами компаний к компетенции общих собраний акционеров (участников) компаний, решения по которым принимаются Правлением или председателем Правления Фонда (за исключением решений по вопросам деятельности компаний, принимаемых единственным акционером и Советом директоров Фонда согласно настоящему Закону), а также порядка принятия таких решений;
7) назначение и досрочное прекращение полномочий руководителей исполнительных органов компаний, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Фонду на праве собственности и (или) доверительного управления, а также досрочное прекращение трудовых отношений с ними, с последующим вынесением данных решений на рассмотрение советов директоров указанных компаний;
8) назначение и досрочное прекращение полномочий руководителей исполнительных органов организаций, входящих в группу Фонда, все голосующие акции (доли участия) которых, прямо или косвенно, принадлежат компаниям, по перечню, определяемому Правлением Фонда, с последующим вынесением данных решений на рассмотрение советов директоров указанных организаций;
9) принятие в отношении компаний или согласование в отношении иных организаций, входящих в группу Фонда, все голосующие акции которых прямо или косвенно принадлежат компаниям, решения об установлении в уставах данных организаций возможности управления ими без создания советов директоров;
10) утверждение штатного расписания и организационной структуры Фонда;
11) дача разрешения организациям, более пятидесяти процентов акций (долей участия) которых находятся в собственности дочерних организаций компаний, на принятие участия в учреждении и (или) приобретение акций (долей участия) иных юридических лиц;

12) Қордың филиалдары мен өкілдіктерін құру туралы шешімдерді қабылдау;
13) Қор немесе оның қызметтік, коммерциялық немесе заңмен қорғалатын өзге де құпия болып табылатын қызметі туралы ақпаратты айқындау;
14) Қордың облигацияларын, туынды бағалы қағаздарын шығару шарттарын белгілеу және Қорды өзге қарыз алуға тарту;
15) дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайызынан астамы Қорға тікелей немесе жанама түрде тиесілі заңды тұлғалар қатысты үлгі құжаттарды бекіту;
16) олардың стратегиялары мен даму жоспарларын бекіткен кезде дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы Қорға тиесілі компанияларға қатысты бірыңғай (оның ішінде компаниялар қызметінің салалары бойынша) қаржылық, инвестициялық, өндірістік-шаруашылық, ғылыми-техникалық және өзге саясатты қалыптастыру;
17) осы Заңмен және Қордың жарғысымен Қордың басқа органдарының құзыретіне жатқызылмаған өзге де мәселелер.
3. Қор жалғыз акционері (қатысушысы) болып табылмайтын компаниялар қызметінің мәселелері бойынша осы баптың 2-тармағының 6) тармақшасында көрсетілген шешімдерді компаниялар акционерлерінің (қатысушыларының) жалпы жиналыстарында уәкілетті өкілдер кейіннен дауыс беру үшін Қордың акционер (қатысушы) ретіндегі ұстанымын анықтау мақсатында Қордың Басқармасы немесе Басқарма төрағасы қабылдайды.
4. Осы баптың 2-тармағы 7), 8) тармақшаларында көрсетілген Қор
Басқармасының шешімдері барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) меншік және (немесе) сенімді басқару құқығында Қорға тиесілі компаниялар немесе дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) тікелей немесе жанама түрде компанияларға тиесілі Қордың тобына кіретін ұйымдар Директорлар кеңесінің бірауыздан қабылдаған шешімімен бас тартылуы мүмкін.
5. Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамалық актісінде көзделген мәселелермен қатар, Қор Басқармасы төрағасының құзыретіне мыналар жатады:
1) тікелей немесе жанама түрде компанияларға тиесілі дауыс беретін акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы компаниялар мен өзге заңды тұлғаларға тексерулер (тексерістер) тағайындау туралы шешімдер қабылдау;
2) барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) Қорға тиесілі компанияларға олардың қызметі мәселелері бойынша, олардың орындауы үшін тікелей (жедел) тапсырмалар беру;
3) осы Заңға және (немесе) Қордың жарғысына сәйкес өзге мәселелер бойынша шешімдер қабылдау.
12-бап. Қордың даму стратегиясы
1. Қордың даму стратегиясы елдің әлеуметтік-экономикалық даму
мақсаттары мен ұзақ мерзімді басымдықтарына сәйкес он жылға әзірленеді.
Даму стратегиясы Қордың қызметі бағаланатын негізгі көрсеткіштерді, сондай-ақ олар бойынша мақсатты мәндерді қамтиды.

12) принятие решений о создании филиалов и представительств Фонда;
13) определение информации о Фонде или его деятельности, составляющей служебную, коммерческую или иную охраняемую законом тайну;
14) определение условий выпуска облигаций, производных ценных бумаг Фонда и привлечения Фондом иного заимствования;
15) утверждение типовых документов в отношении юридических лиц, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежит Фонду;
16) формирование единой (в том числе по отраслям деятельности компаний) финансовой, инвестиционной, производственно-хозяйственной, научно-технической и иной политики в отношении компаний, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых принадлежит Фонду, при утверждении их стратегий и планов развития;
17) иные вопросы, не отнесенные настоящим Законом и уставом Фонда к компетенции других органов Фонда.
3. Решения, указанные в подпункте 6) пункта 2 настоящей статьи, по вопросам деятельности компаний, в которых Фонд не является единственным акционером (участником), принимаются Правлением или председателем Правления Фонда, в целях определения позиции Фонда как акционера (участника), для последующего голосования уполномоченными представителями на общих собраниях акционеров (участников) компаний.
4. Решения Правления Фонда, указанные в подпунктах 7), 8) пункта 2 настоящей статьи, могут быть отклонены единогласным решением совета директоров компании, все голосующие акции (доли участия) которой принадлежат Фонду на праве собственности и (или) доверительного управления или организации, входящей в группу Фонда, все голосующие акции (доли участия) которой, прямо или косвенно, принадлежат компаниям.
5. Наряду с вопросами, предусмотренными законодательным актом Республики Казахстан об акционерных обществах, к компетенции председателя Правления Фонда относится:
1) принятие решений о назначении проверок (ревизий) в компаниях и иных юридических лицах, более пятидесяти процентов голосующих акций (долей участия) которых прямо или косвенно принадлежит компаниям;
2) дача прямых (оперативных) поручений для их исполнения компаниям, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Фонду, по вопросам их деятельности;
3) принятие решений по иным вопросам в соответствии с настоящим Законом и (или) уставом Фонда.
Статья 12. Стратегия развития Фонда
1. Стратегия развития Фонда разрабатывается на десять лет в соответствии с целями и долгосрочными приоритетами социально-экономического развития страны.
Стратегия развития включает основные показатели, по которым оценивается деятельность Фонда, а также целевые значения по ним.

2. Қордың даму стратегиясын Қордың Жалғыз акционері бекітеді.
3. Қордың даму стратегиясының негізгі көрсеткіштерінің орындалуын бағалау Қордың Директорлар кеңесі айқындайтын тәртіппен жүзеге асырылады.
13-бап. Ақшаны басқару
1. Қор, Қордың Директорлар кеңесі бекітетін барлық дауыс беретін акциялары (қатысу үлестері) Қорға тиесілі заңды тұлғалардың ақшасын басқару жөніндегі бірыңғай саясатты іске асырады.
2. Қордың тобына кіретін ұйымдар өзге, оның ішінде Қордың тобына кіретін ұйымдарға ақылылық, мерзімділік пен қайтарымдылық шарттарымен ақшалай нысанда кредиттер (қарыздар) беруге құқылы.
3. Осы баптың 2-тармағында көрсетілген кредиттерді (қарыздарды) беру тәртібі мен шарттары Қордың Директорлар кеңесі бекіткен ішкі кредит саясаты туралы ережелермен айқындалады.
14-бап. Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар
туралы заңнамалық актісімен оларды жасасуға
қатысты ерекше шарттар белгіленген мәмілелер
Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамалық актісімен оларды жасасуға қатысты ерекше шарттар белгіленген Қордың тобына кіретін ұйымдар арасындағы мәмілелер Қордың Директорлар кеңесі айқындайтын тәртіппен оларды қолданбай-ақ жасалады.
15-бап. Қордың тобына кіретін ұйымдардың өзге заңды
тұлғалардың акцияларын (қатысу үлестерін) сатып
алуы
1. Акцияларының (қатысу үлестерінің) елу пайыздан астамы
компанияның еншілес ұйымдары меншігінде болатын ұйымдардың өзге заңды
тұлғаларды құруға немесе олардың жарғылық капиталдарына қатысуға құқығы жоқ.
2. Осы баптың 1-тармағында көзделген ережеден алып тастауға Қор Басқармасының шешімі бойынша рұқсат етіледі.
Қор Басқармасы Қордың тобына кіретін жекелеген ұйымдар үшін өзге заңды тұлғаларды құруға олардың қатысу және (немесе) өзге заңды тұлғалардың акцияларын (қатысу үлестерін) сатып алу тәртібі туралы үлгі ережені бекітуге құқылы.
3. Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамалық актісінде белгіленген бағалы қағаздардың екінші нарығында акционерлік қоғамдардың отыз және одан көп дауыс беретін акцияларын сатып алу тәртібі Қор немесе дауыс беретін акцияларының елу пайыздан астамы Қорға тікелей немесе жанама түрде тиесілі заңды тұлғаларға қатысты қолданылмайды.
16-бап. Қордың орналастырылатын акцияларын төлеуге оны
енгізу арқылы мүлікке мемлекеттік меншікті
тоқтату
1. Мемлекеттік меншікте тұрған мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша жекешелендіру туралы заңнамада көзделген рәсімдер қолданылмастан, Қордың орналастырылатын акцияларын төлеуге берілуі мүмкін.

2. Стратегия развития Фонда утверждается Единственным акционером Фонда.
3. Оценка выполнения основных показателей стратегии развития Фонда осуществляется в порядке, определяемом Советом директоров Фонда.
Статья 13. Управление деньгами
1. Фонд реализует единую политику по управлению деньгами юридических лиц, все голосующие акции (доли участия) которых принадлежат Фонду, утверждаемую Советом директоров Фонда.
2. Организации, входящие в группу Фонда, вправе предоставлять иным организациям, в том числе, входящим в группу Фонда, кредиты (займы) в денежной форме на условиях платности, срочности и возвратности.
3. Порядок и условия предоставления кредитов (займов), указанных в пункте 2 настоящей статьи, определяются правилами о внутренней кредитной политике, утвержденными советом директоров Фонда.
Статья 14. Сделки, в отношении совершения которых
законодательным актом Республики Казахстан об
акционерных обществах установлены особые условия
Сделки между организациями, входящими в группу Фонда, в отношении совершения которых законодательным актом Республики Казахстан об акционерных обществах установлены особые условия, заключаются без их применения, в порядке, определяемом Советом директоров Фонда.
Статья 15. Приобретение организациями, входящими в группу
Фонда, акций (долей участия) иных юридических лиц
1. Организации, более пятидесяти процентов акций (долей участия) которых находятся в собственности дочерних организаций компаний, не вправе учреждать или участвовать в уставных капиталах иных юридических лиц.
2. Исключение из положения, предусмотренного пунктом 1 настоящей статьи, допускается по решению Правления Фонда.
Правление Фонда вправе утвердить типовое положение для отдельных организаций, входящих в группу Фонда, о порядке принятия ими участия в учреждении иных юридических лиц и (или) приобретения акций (долей участия) иных юридических лиц.
3. Порядок приобретения на вторичном рынке ценных бумаг тридцати и более процентов голосующих акций акционерных обществ, установленный законодательным актом Республики Казахстан об акционерных обществах, не применяется в отношении Фонда или юридических лиц, более пятидесяти процентов голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежит Фонду.
Статья 16. Прекращение государственной собственности
на имущество путем внесения его в оплату
размещаемых акций Фонда
1. Имущество, находящееся в государственной собственности, по решению Правительства Республики Казахстан может передаваться в оплату размещаемых акций Фонда без применения процедур, предусмотренных законодательством о приватизации.

2. Мемлекеттік меншікте тұрған мүлік Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес Қор меншігінде тұрған басқа мүлікке айырбастауға Қордың меншігіне берілуі мүмкін.
17-бап. Қордың тобына кіретін компаниялар мен өзге
ұйымдарды басқарудың жекелеген мәселелері.
1. Қордың тобында меншік және (немесе) сенімді басқару құқығында барлық дауыс беретін акциялары Қорға тиесілі компаниялар деңгейінде бірыңғай орталықтандырылған ішкі аудит қызметі құрылуы мүмкін. Меншік және (немесе) сенімді басқару құқығында барлық дауыс беретін акциялары Қорға тиесілі компаниялар деңгейінде орталықтандырылған ішкі аудит қызметін құру туралы шешімді Қор Басқармасы қабылдауы мүмкін және компаниялардың орталықтандырылған ішкі аудит қызметі оларға қатысты ұйымдардың жарғыларында көрсетілуі тиіс.
2. Барлық акциялары компанияларда және (немесе) компанияларға тікелей не жанама түрде тиесілі Қордың тобына кіретін басқа ұйымдарда Директорлар кеңестері құрылмауы мүмкін. Осы шешім тиісті қоғамның жарғысында бекітілуі тиіс.
Көрсетілген жағдайда Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамалық актісімен Директорлар кеңесінің құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша шешімдерді қабылдау қоғамдардың жарғыларына жалғыз акционердің құзыретіне енгізіледі.
3. Барлық дауыс беретін акциялары Қордың меншігінде тұрған компаниялар жарғысында Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамалық актісіне сәйкес акционерлердің жалпы жиналысының айрықша құзыретіне кіретін мәселелер жарғыға өзгерістер мен толықтырулар енгізуді немесе оны жаңа редакцияда бекітуді, ерікті түрде қайта ұйымдастыруды немесе таратуды, сандық құрамын, директорлар кеңесі өкілеттіктерінің мерзімін анықтауды, оның мүшелерін сайлауды және олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтатуды, сондай-ақ директорлар кеңесі мүшелеріне сыйақылар төлеу мөлшері мен шарттарын анықтауды, алтын акцияны енгізуді және күшін жоюды қоспағанда, көрсетілген компанияның директорлар кеңесінің құзыретіне жатқызылуы мүмкін.
4. Барлық дауыс беретін акциялары Қордың меншігінде тұрған компаниялар жарғысында Қазақстан Республикасының акционерлік қоғамдар туралы заңнамалық актісіне сәйкес директорлар кеңесінің айрықша құзыретіне кіретін мәселелер қызметтің басым бағыттарын анықтау, орналастыру (өткізу) туралы, оның ішінде орналастырылатын (өткізілетін) акциялардың саны, оларды орналастыру (сату) тәсілі мен бағасы туралы шешім қабылдау; Қоғамның орналастырылған акцияларды немесе басқа да бағалы қағаздарды сатып алуы және оларды сатып алу бағасы туралы шешім қабылдау; атқарушы органның сандық құрамын, өкілеттіктер мерзімін анықтау, оның басшысы мен мүшелерін (атқарушы органның функциясын жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаны) сайлау, сондай-ақ олардың өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату; атқарушы органның басшысы мен мүшелерінің (атқарушы органның қызметін жеке-дара жүзеге асыратын тұлғаның) лауазымдық жалақыларын және оларға еңбекақы төлеу мен сыйлықақылар беру шарттарын анықтау; ішкі аудит қызметінің сандық құрамын, өкілеттіктер мерзімін анықтау, оның басшысын тағайындау, сондай-ақ оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, ішкі аудит қызметінің жұмыс тәртібін, ішкі аудит қызметі қызметкерлеріне еңбекақы төлеу және сыйлықақы беру мөлшері мен шарттарын анықтау; корпоративтік хатшының өкілеттіктерін тағайындау, мерзімін анықтау, оның өкілеттіктерін мерзімінен бұрын тоқтату, сондай-ақ корпоративтік хатшының лауазымдық жалақысы мөлшерін және сыйақы беру шарттарын анықтау мәселелерін қоспағанда, көрсетілген компанияның атқарушы органының құзыретіне жатқызылуы мүмкін.

2. Имущество, находящееся в государственной собственности, по решению Правительства Республики Казахстан может передаваться в собственность Фонда в обмен на другое имущество, находящееся в собственности Фонда в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
Статья 17. Отдельные вопросы управления компаниями
и иными организациями, входящими в группу
Фонда
1. В группе Фонда могут создаваться единые централизованные службы внутреннего аудита на уровне компании, все голосующие акции которой принадлежат Фонду на праве собственности и (или) доверительного управления. Решение о создании централизованной службы внутреннего аудита на уровне компании, все голосующие акции которой принадлежат Фонду на праве собственности и (или) доверительного управления может быть принято Правлением Фонда и должно быть отражено в уставах организаций, в отношении которых централизованная служба внутреннего аудита компании вправе осуществлять свои функции.
2. В компаниях и (или) иных организациях, входящих в группу Фонда, все акции которых прямо либо косвенно принадлежат компаниям, могут не создаваться советы директоров. Данное решение должно быть закреплено в уставе соответствующего общества.
В указанном случае принятие решений по вопросам, отнесенным законодательным актом Республики Казахстан об акционерных обществах к компетенции совета директоров, в уставах обществ включается в компетенцию единственного акционера.
3. В уставе компании, все голосующие акции которой находятся в собственности Фонда, вопросы, входящие в исключительную компетенцию общего собрания акционеров в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об акционерных обществах, могут быть отнесены к компетенции совета директоров указанной компании, за исключением вопросов внесения изменений и дополнений в устав или утверждения его в новой редакции, добровольной реорганизации или ликвидации, определения количественного состава, срока полномочий совета директоров, избрания его членов и досрочного прекращения их полномочий, а также определения размера и условий выплаты вознаграждений членам совета директоров, введения и аннулирования золотой акции.
4. В уставе компании, все голосующие акции которой находятся в собственности Фонда, вопросы, входящие в исключительную компетенцию совета директоров в соответствии с законодательным актом Республики Казахстан об акционерных обществах, могут быть отнесены к компетенции исполнительного органа указанной компании, за исключением вопросов определения приоритетных направлений деятельности, принятия решения о размещении (реализации), в том числе о количестве размещаемых (реализуемых) акций в пределах количества объявленных акций, способе и цене их размещения (реализации); принятия решения о выкупе обществом размещенных акций или других ценных бумаг и цене их выкупа; определения количественного состава, срока полномочий исполнительного органа, избрания его руководителя и членов (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа), а также досрочного прекращения их полномочий; определения размеров должностных окладов и условий оплаты труда и премирования руководителя и членов исполнительного органа (лица, единолично осуществляющего функции исполнительного органа); определения количественного состава, срока полномочий службы внутреннего аудита, назначения его руководителя, а также досрочного прекращения его полномочий, определения порядка работы службы внутреннего аудита, размера и условий оплаты труда и премирования работников службы внутреннего аудита; назначения, определения срока полномочий корпоративного секретаря, досрочного прекращения его полномочий, а также определения размера должностного оклада и условий вознаграждения корпоративного секретаря.

4-тарау. Қорытынды ережелер
18-бап. Қордың және оның лауазымды тұлғаларының
жауапкершілігі
Қор және оның лауазымды тұлғалары Қазақстан Республикасының заңнамалық актілерінде көзделген тәртіппен және негіздерде жауапкершілік алады.
19-бап. Осы Заңды қолданысқа енгізу тәртібі
Осы Заң алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Глава 4. Заключительные положения
Статья 18. Ответственность Фонда и его должностных лиц
Фонд и его должностные лица несут ответственность в порядке и на основаниях, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.
Статья 19. Порядок введения в действие настоящего Закона
Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан