Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Үндістан Республикасының Үкіметі арасындағы Техникалық реттеуді, санитарлық және фитосанитарлық шараларды (СФС) қолдану саласындағы ынтымақтастық туралы меморандумға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 21 қаңтардағы N 28 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Үндістан Республикасының Үкіметі арасындағы Техникалық реттеуді, санитарлық және фитосанитарлық шараларды (СФС) қолдану саласындағы ынтымақтастық туралы меморандумның жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Индустрия және сауда вице-министрі Жанар Сейдахметқызы Айтжановаға қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкіметі атынан Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Үндістан Республикасының Үкіметі арасындағы Техникалық реттеуді, санитарлық және фитосанитарлық шараларды (СФС) қолдану саласындағы ынтымақтастық туралы меморандумға қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 21 қаңтардағы
N 28 қаулысымен
мақұлданған
жоба
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Үндістан Республикасының Үкіметі арасындағы Техникалық реттеуді, санитарлық және фитосанитарлық шараларды (СФС) қолдану саласындағы ынтымақтастық туралы меморандум
(Меморандум қол қойылған күнінен бастап күшіне енді - ҚР СІМ-нің ресми сайты)
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Үндістан Республикасының Үкіметі (бұдан әрі - Тараптар) Саудадағы техникалық кедергілер туралы Дүниежүзілік Сауда Ұйымының келісімі (бұдан әрі - СТК келісімі) мен Санитарлық және фитосанитарлық шараларды қолдану туралы Дүниежүзілік Сауда Ұйымының келісімі (бұдан әрі - СФС келісімі) жөніндегі қағидаттарды, құқықтар мен міндеттерді растай отырып,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Тараптар стандарттау және сәйкестікті бағалау жөніндегі тиісті халықаралық және өңірлік ұйымдарда ынтымақтастықты нығайтуға әрі сәйкестікті растауды жүргізу бойынша, қажет болған кезде ұлттық техникалық регламенттер мен стандарттарды дамыту үшін негіз ретінде халықаралық стандарттар мен басшылықтарды қолдануды ынталандыруға келісті.
2-бап
Тараптар өз стандарттары мен техникалық нормаларын ISO, IEC, OIE, Codex Alimentarus және IPPC-ті қоса алғанда, халықаралық ұйымдар әзірлеген Халықаралық Стандарттарға сәйкес келтіру жөнінде күш-жігер жұмсайды.

О подписании Меморандума между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Индия о сотрудничестве в области применения технического регулирования, санитарных и фитосанитарных мер (СФС)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 21 января 2009 года № 28
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Меморандума между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Индия о сотрудничестве в области применения технического регулирования, санитарных и фитосанитарных мер (СФС).
2. Уполномочить вице-министра индустрии и торговли Республики Казахстан Айтжанову Жанар Сейдахметовну подписать от имени Правительства Республики Казахстан Меморандум между Правительством Республики Казахстан и Правительством Республики Индия о сотрудничестве в области применения технического регулирования, санитарных и фитосанитарных мер (СФС), разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 21 января 2009 года № 28
проект
Меморандум
между Правительством Республики Казахстан и
Правительством Республики Индия о сотрудничестве в области
применения технического регулирования, санитарных и
фитосанитарных мер (СФС)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Республики Индия (далее - стороны), подтверждая принципы, права и обязанности по Соглашению Всемирной Торговой Организации о технических барьерах в торговле (далее - Соглашение ТБТ) и по Соглашению Всемирной Торговой Организации о применении санитарных и фитосанитарных мер (далее - Соглашение СФС),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Стороны согласились укреплять сотрудничество в соответствующих международных и региональных организациях по стандартизации и оценке соответствия, и стимулировать применение международных стандартов и руководств по проведению подтверждения соответствия, при необходимости, в качестве основы для развития национальных технических регламентов и стандартов.
Статья 2
Стороны прилагают усилия по приведению своих стандартов и технических норм в соответствие с Международными Стандартами, разработанными международными организациями, включая ISO, IEC, OIE, Codex Alimentarus и IPPC.

3-бап
Тараптар екі жақты сауданы дамыту және адамдардың өмірі мен денсаулығын, жануарларды, өсімдіктерді қорғау және қоршаған ортаны сақтау жөнінде шаралар қабылдау бойынша Тараптардың заңды құқықтарын құрметтей отырып, нарыққа қол жеткізуді оңайлату мақсатында СТС және СФС мәселелері жөніндегі ынтымақтастыққа жәрдемдесу және Тараптар арасында жүйелі негізде диалог орнату үшін жұмыс тобын құруға келісті.
4-бап
Жұмыс тобының техникалық реттеу мәселелеріне қатысты міндеттері мыналар болып табылады:
1. Тараптар қолданатын техникалық регламенттер, стандарттар және сәйкестікті бағалау бойынша ақпарат алмасу.
2. Екі жақты сауданы арттыру мақсатында техникалық регламенттер, стандарттар және өнімнің сәйкестігін бағалаудың саудадағы ақталмаған техникалық кедергілерге әкелген жағдайларын талқылау және өзара қолайлы шешімге қол жеткізу тәсілдерін зерттеу.
3. Халықаралық аккредиттелген зертханалар дерекқорын дайындау.
4. Тараптар арасында техникалық регламенттер, стандарттар талаптарын үйлестіру және сәйкестікті бағалауды өзара тану туралы келісімдер әзірлеу бойынша жұмыс.
5. Үйлестірілген стандарттар қабылдануы мүмкін өнімдерді анықтау бойынша жұмыс.
6. Тараптардың қолданылатын техникалық регламенттер мен стандарттар талаптарына сәйкес келмейтін өнімдерді анықтау фактілері туралы, сондай-ақ бұл өнімдер туралы берілген фактілерге қатысты Тараптар қабылдаған шаралар туралы хабарлау.
7. Стандарттау, метрология және сәйкестікті бағалау саласындағы әлеуетті нығайту үшін техникалық көмек ұсыну мен оқыту бойынша жұмыс.
5-бап
Жұмыс тобының санитарлық және фитосанитарлық шараларға қатысты мәселелер жөніндегі міндеттері мыналар болып табылады:
1. Сауданы ілгерілету, стандарттар мен тәуекелді бағалау тәсілдерін өзара мойындауға қол жеткізу мақсатында Тараптар ынтымақтастығының қазіргі және әлеуетті салаларын айқындау және өзара қолайлы шешімдерді іздеу.
2. Аурулар мен зиянкестерден таза аймақтарды не аурулар мен зиянкестер таралуының төмен деңгейі бар аймақтарды тану бойынша жұмыстар жүргізу.
3. СФС саласындағы ынтымақтастық салаларын айқындау; тәуекелді бағалау талаптарына, тәуекелді бағалау тәсілдері мен талдауға қатысты ақпарат алмасу.
4. Белгілі бір СФС салаларындағы әлеуетті құру үшін оқыту бағдарламалары мен техникалық қолдау көрсетуді ұйымдастыру.
6-бап
Тараптар, егер беретін Тарап олардың құпиялылығын сақтауды ескертетін болса, осы Меморандум шеңберінде алынатын құжаттама мен ақпаратының құпиялылығын қамтамасыз етеді.
Көрсетілген ақпарат оны берген Тараптың жазбаша келісімімен ғана үшінші тарапқа берілуі мүмкін.

Статья 3
Стороны согласились создать рабочую группу для содействия сотрудничеству и установлению диалога на регулярной основе между Сторонами по вопросам СФС и ТБТ с целью развития двусторонней торговли и упрощения доступа на рынок, уважая законные права Сторон по принятию мер по защите жизни и здоровья людей, животных, растений и сохранности окружающей среды.
Статья 4
Задачами рабочей группы в отношении вопросов технического регулирования являются:
1. Обмен информацией по техническим регламентам, стандартам и оценке соответствия, применяемых Сторонами.
2. Обсуждение случаев, при которых технические регламенты, стандарты и оценка соответствия продукции привели к неоправданным техническим барьерам в торговле, и, исследование способов достижения взаимоприемлемого решения с целью увеличения двусторонней торговли.
3. Подготовка базы данных лабораторий, имеющих международную
аккредитацию.
4. Работа над разработкой соглашений о гармонизации требований
технических регламентов, стандартов и взаимном признании оценки
соответствия между Сторонами.
5. Работа над определением продукции, по которым могут быть приняты гармонизированные стандарты.
6. Информирование о фактах обнаружения Сторонами продукции,
несоответствующей требованиям применяемых технических регламентов и
стандартов, а также о мерах, принятых Сторонами в отношении
представленных фактов о данной продукции.
7. Работа над предоставлением технической помощи и обучение для
укрепления потенциала в сфере стандартизации, метрологии и оценки
соответствия.
Статья 5
Задачами Рабочей группы в отношении вопросов, касающихся санитарных и фитосанитарных мер являются:
1. Определение существующих и потенциальных сфер сотрудничества Сторон и поиск взаимоприемлемых решений с целью продвижения торговли, достижения взаимного признания стандартов и способов оценки риска.
2. Проведение работы по признанию зон, свободных от болезней и вредителей, либо зон с низким уровнем распространения болезней и вредителей.
3. Определение сфер сотрудничества в области СФС; обмен информацией относительно требований оценки риска, способов оценки риска и анализа.
4. Организация обучающих программ и оказание технической поддержки для создания потенциала в определенных сферах СФС.
Статья 6
Стороны будут обеспечивать конфиденциальность документации и информации, получаемой в рамках настоящего Меморандума, если передающая Сторона оговаривает сохранение их конфиденциальности.
Указанная информация может быть передана третьей стороне только с письменного согласия Стороны, предоставившей ее.

7-бап
Тараптар, егер әрбір нақты жағдайда өзгеше тәртіп келісілмеген болса, осы Меморандумды олардың орындауы барысында туындайтын шығыстарды Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамаларында көзделген қаражат шегінде дербес көтереді.
8-бап
Осы Меморандум ережелерін орындау мен түсіндіруге байланысты барлық даулар өзара консультациялар мен келіссөздер арқылы шешіледі.
9-бап
Осы Меморандум олар қатысушылары болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын Тараптардың құқықтары мен міндеттемелерін қозғамайды.
10-бап
Осы Меморандум қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
2009 жылғы ______ қаңтарда Нью-Дели қаласында әрқайсысы қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде екі данада жасалды, әрі барлық мәтіндердің бірдей күші бар.
Қазақстан Республикасының             Үндістан Республикасының
Үкіметі үшін                          Үкіметі үшін

Статья 7
Стороны самостоятельно несут расходы, возникающие в ходе выполнения ими настоящего Меморандума, в пределах средств, предусмотренных национальными законодательствами государств Сторон, если в каждом конкретном случае не будет согласован иной порядок.
Статья 8
Все споры, связанные с выполнением и толкованием положений настоящего Меморандума, решаются путем взаимных консультаций и переговоров.
Статья 9
Настоящий Меморандум не затрагивает прав и обязательств Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых они являются.
Статья 10
Настоящий Меморандум вступает в силу со дня подписания.
Совершено в г. Нью-Дели ___ января 2009 года в двух экземплярах, каждый из которых на казахском, русском и английском языках, причем все тексты имеют одинаковую силу.
За Правительство                             За Правительство
Республики Казахстан                         Республики Индия