Энергия тұтыну нормативтерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 қаңтардағы N 50 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2012 жылғы 24 қазандағы № 1346 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2012.10.24 № 1346 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
"Мемлекет басшысының 2005 - 2007 жылдардағы Қазақстан халқына жыл сайынғы жолдауларын іске асыру жөніндегі негізгі бағыттардың (іс-шаралардың) жалпы ұлттық жоспарын және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 - 2009 жылдарға арналған бағдарламасын орындау жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 20 сәуірдегі N 319 қаулысын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ :
1. Осы қаулыға сәйкес қоса беріліп отырған энергия тұтыну нормативтері бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 26 қаңтардағы
N 50 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының энергияны тұтыну нормативтері
1. Қара және түсті металлургия" саласы бойынша электр
энергиясының, жылу энергиясының және отынның нормативтік шығысы
Электр энергиясының өнім бірлігіне жұмсалатын шығыс
нормативтері
1980 жылға дейінгі кәсіпорындарда жобаланған және
орнатылған жабдықтарға енгізілетін нормативтер
Өнеркәсіп саласының, өндірістің, цехтың, бөлімшенің және өнім түрінің атауы
Өнімнің өлшем бірлігі
Электр энергиясының өнім бірлігіне жұмсалатын шығысы, кВт-сағ.
Қара металлургия
Кокс-химия өндірісі
Ылғалдылығы 6 %-дық кокс:
сала бойынша орташа алғанда
т

Об утверждении нормативов энергопотребления
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 января 2009 года № 50. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 октября 2012 года № 1346
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.10.2012 № 1346 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
В целях реализации постановления Правительства Республики Казахстан от 20 апреля 2007 года № 319 "Об утверждении Плана мероприятий по исполнению Общенационального плана основных направлений (мероприятий) по реализации ежегодных 2005-2007 годов посланий Главы государства народу Казахстана и Программы Правительства Республики Казахстан на 2007-2009 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые нормативы энергопотребления согласно настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 января 2009 года № 50
Нормативы энергопотребления Республики Казахстан
1. Нормативный расход электрической энергии,
тепловой энергии и топлива по отрасли
черная и цветная металлургия
Нормативы расхода электроэнергии на единицу продукции
Нормативы вводимые на оборудование
спроектированное и установленное на предприятиях до 1980 года
Наименование отрасли промышленности,
производства, цеха, отделения и вида
продукции
Единица
измерения
продукции
Расход
электроэнергии
на единицу
продукции, кВт-ч
Черная металлургия
Коксохимическое производство
Кокс 6 %-й влажности:
в среднем по отрасли
т

250-300
бұрама шегелер мен бұрамалар
т
400-900
Арқандар:
жуан
т
30-90
орташа
т
150-200
жіңішке
т
600-800
Шегелер (орташа)
т
60-115
Тор:
жіңішке, өрме
т
200-250
пісірме, арматуралы
т
130-170
Электродтар (орташа)
т
250-300
Қалыңдығы мынадай суықтай илемделген таспалар:
0,5-0,1 мм
т
650
0,1 мм кем емес
т
1200-1500
Сымның 1 т мырыштандыру:
гальваникалық
т
150-200
мырыштан жасалған электр пешті ваннада ыстықтай
т
250
Сығымдалған ауа өндірісі
сығымдалған ауа:
сала бойынша орташа
1000 м 3
90-100
жекелеген металлургия зауыттары бойынша
1000 м 3
60-110
Өнеркәсіптік сумен және газбен қамтамасыз ету
Техникалық су:
сала бойынша орташа
1000 м 3

250-300
шурупы и винты
т
400-900
Канаты:
толстые
т
30-90
средние
т
150-200
тонкие
т
600-800
Гвозди (в среднем)
т
60-115
Сетка:
тонкая, плетеная
т
200-250
сварная, арматурная
т
130-170
Электроды (в среднем)
т
250-300
Лента холоднопрокатного производства
толщиной:
0,5-0,1 мм
т
650
менее 0,1 мм
т
1200-1500
Оцинкование 1 т проволоки:
гальваническое
т
150-200
горячее с применением электропечных
ванн для
т
250
расплава цинка
Производство сжатого воздуха
сжатый воздух:
в среднем по отрасли
1000 м3
90-100
по отдельным металлургическим заводам
1000 м3
60-110
Промышленное водо- и газоснабжение
Вода техническая:
в среднем по отрасли
1000 м3

150-250
жекелеген металлургия зауыттары бойынша
1000 м 3
167-370
Генераторлы газы
1000 м 3
15,9
Түсті металлургия
Мыс өндірісі
Қара мыс:
сала бойынша орташа
т
385-401
жекелеген мыс балқыту зауыттары бойынша
т
120-1158
конверторларда алынған орташа
т
1700-2250
Оның ішінде:
т
концентрат алу
т
1275-1600
шағылдырғыш пештер мен конверторлар
т
150-300
қосалқы цехтар
т
250-350
Бай руданы электрмен балқыту арқылы алынған мыс
т
3000-5000
орташа
Тазартылған мыс:
сала бойынша орташа
т
390-418
жекелеген зауыттар бойынша
т
396-600
Қорғасын өндіру
Қорғасын
т
482-502
Сазбалшық және анодтық масса өндірісі
Сазбалшық (жекелеген зауыттар бойынша)
т
279-757
Анодтық масса:
т
ірі цехтар бойынша орташа
т
60
ұсақ цехтар бойынша да
т
75
Алюминий өндірісі
Шикі алюминий
сала бойынша орташа
т
17400-18400
Оның ішінде:
электролизді есептемегенде, технологиялық операциялар
т
300-570
алюминийді электролит цехында қайта балқыту
т
550
Алюминий және магний өндірісі
Силикоалюминий (доғалы пештерде алынған)
т
10000-16000
Магний хлориді (шахталық пештерде алынған)
т
550
Магний (тигельді электр пештерінде тазарту)
т
950
Электродтар өндірісі
т
6220-6900
Графиттелген электродтар
т
Түсті металлургияның электролиз өндірісі
т
Алюминий
т
17000-19000, 15150**
Магний
т
20000-22000
т
17500-18000**
Мырыш
т

150-250
по отдельным металлургическим заводам
1000 м3
167-370
Газ генераторный
1000 м3
15,9
Цветная металлургия
Производство меди
Медь черная:
в среднем по отрасли
т
385-401
по отдельным медеплавильным заводам
т
120-1158
полученная в конверторах в среднем
т
1700-2250
В том числе:
т
получение концентрата
т
1275-1600
отражательные печи и конверторы
т
150-300
подсобные цехи
т
250-350
Медь, полученная при электроплавке
богатых руд, в
т
3000-5000
среднем
Медь рафинированная:
в среднем по отрасли
т
390-418
по отдельным заводам
т
396-600
Производство свинца
Свинец
т
482-502
Производство глинозема и анодной массы
Глинозем (по отдельным заводам)
т
279-757
Анодная масса:
т
в среднем по крупным цехам
т
60
то же по мелким цехам
т
75
Производство алюминия
Алюминий сырец
т
в среднем по отрасли
т
17400-18400
В том числе:
т
технологические операции, исключая
электролиз
т
300-570
переплавка алюминия в электролитейном
цехе
т
550
Алюминиевое и магниевое производства
Силикоалюминий (полученный в дуговых
печах)
т
10000-16000
Хлорид магния (полученный в шахтных
печах)
т
550
Магний (рафинирование в тигельных
электропечах)
т
950
Производство электродов
т
Электроды графитированные
т
6220-6900
Электролизные производства цветной
металлургии
т
Алюминий
т
17000-19000,
15150**
Магний
т
20000-22000
т
17500-18000**
Цинк
т

17-20
күйдіру фабрикасы
т. руда
12,0-17,0
флотациялық фабрика
т. руда
25
агломерациялық фабрика
т агломерат
18-25
Түсті металлургия байыту фабрикалары
т. руда
25-35
Ферроқорытпалар
т
6000
Қара металлургия
Кокс
т
17
Шойын
т
10-14
Электроболат:
т
қатардағы маркалар
т
475
легирленген
т
750
Мартендік болат
т
15-20
Болат (оттекті-конверторлық өндіріс)
т
25-30
Ыстықтай илемделген илемдеу:
т
кеңжолақты орнақта
т
95-105
қалыңтабақты орнақта
т
90-110
Суықтай илемделген илемдеу:
үздіксіз орнақта
т

17-20
обжиговая фабрика
т руды
12,0-17,0
флотационная фабрика
т руды
25
агломерационная фабрика
т агломерата
18-25
Обогатительные фабрики в цветной
т руды
25-35
металлургии
Ферросплавы
т
6000
Черная металлургия
Кокс
т
17
Чугун
т
10-14
Электросталь:
т
рядовых марок
т
475
легированная
т
750
Сталь мартеновская
т
15-20
Сталь (кислородно-конверторное
производство)
т
25-30
Прокат горячей прокатки:
т
на широкополосном стане
т
95-105
на толстолистовом стане
т
90-110
Прокат холодной прокатки:
на непрерывном стане
т

25000-30000
трамвайлық
дана
700
жабулы тауарлы
дана
1600-2300
Соғылған темірлер
дана
30-80
Шойын құймасы
дана
300
Түрлі құймасы
дана
600-1000
Оттегі:
м 3
1,2-2
Сығымдалған ауа
1000 м 3
100
Отын және жылу энергиясының өнім бірлігіне жұмсалатын шығыны
Станок жасау өнеркәсібі
Өнімнің түрі
Өнімнің өлшем бірлігі
Отын (кг ш.о.) (өнім бірл.)
Жылу энергиясы
Мкал/(өнім бірл.)
Кесек соғулары
т
430,9
-
Илемделген соғулар мен штамптаулар
т
385,5
Металдарды термиялық өңдеу
т
138,8

25000-30000
трамвайные
шт.
7000
товарные крытые
шт.
1600-2300
Кузнечные поковки
шт.
30-80
Чугунное литье
шт.
300
Цветное литье
шт.
600-1000
Кислород:
м3
1,2-2
Сжатый воздух
1000 м3
100
Нормативный расход топлива и тепловой энергии
на единицу продукции
Станкостроительная промышленность
Вид продукции
един.
измер.
продукции
топливо (кг
у.т.)/(ед. прод.)
теплоэнергия
Мкал/(ед. прод.)
Поковки из слитков
т
430,9
-
Поковки и штамповки
из проката
т
385,5
Термообработка
металлов
т
138,8

4. Химия және мұнай-химия өнеркәсібі салалары бойынша электр
энергиясы, отын және жылу энергиясының шығыс нормативтері
Электр энергиясының өнім бірлігіне жұмсалатын шығыс нормативі
1980 жылға дейінгі кәсіпорындарда жобаланған және орнатылған
жабдықтарға енгізілетін нормативтер
Өндірістің атауы
Өнім бірлігі
Электр энергиясының өнім бірлігіне жұмсалатын үлестік
шығысы, кВт-сағ.
Азот-тукты зауыты:
азотты өндіру
1 т

4. Нормативный расход электрической энергии, топлива
и тепловой энергии по отрасли
химическая и нефтехимическая промышленность
Нормативы расхода электроэнергии на единицу продукции
Нормативы вводимые на оборудование
спроектированное и установленное на предприятиях до 1980 года
Наименование производства
Единица
продукции
Удельный расход
электроэнергии
на единицу
продукции, кВт-ч
Азотно-туковый завод:
производство азота
т

690
жарықтандыру
т
130
Тұтастай үйірілу цехы
т
2900
Соның ішінде:
технология
т
2160
жарықтандыру
т
740
Тұтастай ацетонның регенерациялау цехы
т
650
Соның ішінде:
технология
т
560
желдету мен кондиционерлеу
т
70
жарықтандыру
т
20
Тұтастай өндіріс бойынша цехтық жүктемесінің жиынтығы
6110
Соның ішінде:
технология
т
4260
желдету және кондиционерлеу
т
930
жарықтандыру
т
920
Тұтастай өндіріс бойынша жалпы зауыттық мұқтаждары
т
650
Ацетатты жібекті өндіру бойынша барлығы
6760
Целлофанды өндіру (45 г/м 3 титрі)
Тұтастай химия цехы
т
520
Соның ішінде:
технология
т
400
желдету және кондиционерлеу
т
90
жарықтандыру
т
30
Тұтастай қабыршақты әзірлеу цехы
т
930
Соның ішінде:
технология
т
340
желдету және кондиционерлеу
т
550
жарықтандыру
т
40
Тұтастай өндіріс бойынша цехтық жүктемесінің жиынтығы
т
1450
Соның ішінде:
технология
т
740
желдету және кондиционерлеу
т
640
жарықтандыру
т
70
Тұтастай өндіріс бойынша жалпы зауыттық мұқтаждары
т
750
Соның ішінде:
сумен жабдықтау
т
70
сығымдалған ауа
т
10
вакуум-қондырғы
т
10
суықты өндіру
т
660
Целлофанды өндіру бойынша барлығы
т
2200
Қысымы төмен тығыздығы жоғары полиэтиленді өндіру (жеке
цехтар және жүктеменің түрлері бойынша)
Тұтастай полиэтиленді тазалау цехы
т
1170
Соның ішінде:
технология
т
1100
желдету және кондиционерлеу
т
50
жарықтандыру
т
20
Тұтастай полиэтилен цехы
т
1450
Соның ішінде:
технология
т
1200
желдету және кондиционерлеу
т
200
жарықтандыру
т
50
Тұтастай түйіршіктеу цехы
Соның ішінде:
технология
т
500
желдету және кондиционерлеу
т
50
жарықтандыру
т
20
Тұтастай азотты дистилляция және тазалау цехы
т
205
Соның ішінде:
технология
т
150
желдету және кондиционерлеу
т
50
жарықтандыру
т
5
Тұтастай өршу цехы
т

690
освещение
т
130
Крутильный цех в целом
т
2900
В том числе:
технология
т
2160
освещение
т
740
Цех регенерации ацетона в целом
т
650
В том числе:
технология
т
560
вентиляция и кондиционирование
т
70
освещение
т
20
Итого цеховые нагрузки по производству
в целом
6110
В том числе:
технология
т
4260
вентиляция и кондиционирование
т
930
освещение
т
920
Общезаводские нужды по производству в
целом
т
650
Всего по производству ацетатного шелка
т
6760
Производство целлофана (титр 45 г/м3)
Химический цех в целом
т
520
В том числе:
технология
т
400
вентиляция и кондиционирование
т
90
освещение
т
30
Цех изготовления пленки в целом
т
930
В том числе:
т
технология
т
340
вентиляция и кондиционирование
т
550
освещение
т
40
Итого цеховая нагрузка по производству
в целом
т
1450
В том числе:
технология
т
740
вентиляция и кондиционирование
т
640
освещение
т
70
Общезаводские нужды по производству в
целом
т
750
В том числе:
т
водоснабжение
т
70
сжатый воздух
т
10
вакуум-установки
т
10
выработка холода
т
660
Всего по производству целлофана
т
2200
Производство полиэтилена низкого
давления высокой плотности (по
отдельным цехам и видам нагрузки)
Цех очистки этилена в целом
т
1170
В том числе:
технология
т
1100
вентиляция
т
50
освещение
т
20
Цех полиэтилена в целом
т
1450
В том числе:
технология
т
1200
вентиляция
т
200
освещение
т
50
Цех грануляции в целом
В том числе:
технология
т
500
вентиляция
т
50
освещение
т
20
Цех дистилляции и очистки азота в
целом
т
205
В том числе:
технология
т
150
вентиляция
т
50
освещение
т
5
Цех катализации в целом
т

1325
Протекторларды әзірлеу
100 шартты шина
490
Доңғалақ тысын құрастыру
100 шартты шина
115
Доңғалақ тысын вулкандау
100 шартты шина
206
Білікшіде резина қоспасын ысыту
100 шартты шина
396
Желімді әзірлеу
100 шартты шина
20
Цехтер аралығындағы көлік
100 шартты шина
7
Каландрлеу сызығында кордты резинкілеу
1000 м 3 корд
150
Автокамераны әзірлеу
100 камера
110
Желдету
100 шартты шина
385
Жарықтандыру
100 шартты шина
130
Жалпы зауыттық жүктемелер
100 шартты шина
700
Тұтастай шина өндіру бойынша
100 шартты шина
4300
Резеңке техникалық бұйымдарды өндіру
Резеңке маталы конвейерлік таспа
1000 м 3 аралық қабаттар
69000
Жетекші жалпақ қайыс
1000 шартты бірлігі
4800
Сына тәрізді қайыстар:
жетекші
1000 шартты бірлігі
2800
желдеткішті
1000 дана
2300
Түтік құбыр:
қысымды
1000 м
2000
шиыршықты
1000 м
5200
металмен орап тоқу
1000 м
5400
Бұйымның пішіні
1000 м
10800
Бұйымның пішімсізі

1325
Изготовление протекторов
100 условных
шин
490
Сборка покрышек
100 условных
шин
115
Вулканизация покрышек
100 условных
шин
206
Подогрев резиновой смеси на вальцах
100 условных
шик
396
Изготовление клея
100 условных
шин
20
Межцеховой транспорт
100 условных
шин
7
Обрезинение корда на каландровых
линиях
1000 м3 корда
150
Изготовление автокамер
100 камер
110
Вентиляция
100 условных
шин
385
Освещение
100 условных
шин
130
Общезаводские нагрузки**
100 условных
шин
700
В целом по производству шин
100 условных
шин
4300
Производство резинотехнических изделий
Лента конвейерная резинотканевая
1000 м2
прокладки
69000
Ремни плоские приводные
1000 условных
единиц
4800
Ремни клиновидные:
приводные
1000 условных
единиц
2800
вентиляторные
1000 шт.
2300
Рукава:
напорные
1000 м
2000
спиральные
1000 м
5200
с металлической оплеткой
1000 м
5400
Формовые изделия
1000 м
10800
Неформовые изделия
1000 м

5500
Электр химиялық қондырғыларды электролизбен өндіру
Су
1000 м 3 сутегі
немесе 500 м 3
оттегі
4500
Су
1 кг ауыр суға
100000
Көміртекті күкірт:
ретор әдісі кезінде
Шартты бірлік
298-320
электр термиялық әдісі кезінде
Шартты бірлік
1100
Сода:
күйдіргіш
Шартты бірлік
2380-2785
кальцинерлеу
Шартты бірлік
75-88
Спирт:
бутил
Шартты бірлік
1492
этил
Шартты бірлік
980
Шыныталшық
Шартты бірлік
5837
Суперфосфат
Шартты бірлік
7,7
Қос суперфосфат
Шартты бірлік

5500
Электролизные производства установок
электрохимии
Вода
На 1000 м3
водорода или
500 м3
кислорода
4500-6000
Вода
Ha 1 кг
тяжелой воды
100000
Сероуглерод:
при ретортном способе
Условная
единица
298-320
при электротермическом способе
Условная
единица
1100
Сода:
каустическая
Условная
единица
2380-2785
кальцинированная
Условная
единица
75-88
Спирт:
бутиловый
Условная
единица
1492
этиловый
Условная
единица
980
Стекловолокно
Условная
единица
5837
Суперфосфат
Условная
единица
7,7
Суперфосфат двойной
Условная
единица

30-65
Электрвозгондік фосфор
Шартты бірлік
10000-20000
Электрвозгондік фосфор (кең термиялық  пештерде)
Шартты бірлік
12200-13100
Хлор
Шартты бірлік
3000^000
Газды хлор (2-3 кгс/см 3 айдау)
Шартты бірлік
40
Сұйық хлор (120 кгс/см 3 дейін сығымдау)
Шартты бірлік
80-100
Орташа целлофан
Шартты бірлік
2234
45 г/кв.м екі қабатты орташа целлофан
Шартты бірлік
2500
Электролиттік сілті
Шартты бірлік
2350-2400
Этилен-орташа
Шартты бірлік

30-65
Фосфор электровозгонный
Условная
единица
10000-20000
То же (в руднотермических печах)
Условная
единица
12200-13100
Хлор
Условная
единица
3000^000
Хлор газ (перекачка при 2-3 кгс/см2)
Условная
единица
40
Хлор жидкий (сжатие до 120 кгс/см2)
Условная
единица
80-100
Целлофан в среднем
Условная
единица
2234
То же двойная пленка 45 г/кв. м
Условная
единица
2500
Щелочь электролитическая
Условная
единица
2350-2400
Этилен — в среднем
Условная
единица

8,3-10,1
Кесілген ағаш дайындамалары:
сала бойынша орташа
м 3
10-20
жеке республикалар бойынша
м 3
10,2-19,3
жеке аудандар бойынша
м 3
7,2-23,0
Кесілген ағаш дайындамалары (кептіру)
м 3
2,8-3,2
Ағаш жаңқасының тақтасы сала бойынша орташа
м 3
223,3
Ағаш талшықты тақтайшасы:
сала бойынша орташа
тақтайшаның қалыңдығы 3,5 мм. м 2
2,04
жеке кәсіпорындар бойынша
тақтайшаның қалыңдығы 3,5 мм. м 2
1,7-2,09
Оның ішінде:
технология
тақтайшаның қалыңдығы 3,5 мм. м 2
1,62-2,0
жалпы цехтік мұқтаждар
тақтайшаның қалыңдығы 3,5 мм. м 2
0,08-0,09
Ағаш шеберлік бұйымдары сала бойынша орташа
м 3
2,7-3,2
Жеке кәсіпорындар бойынша терезелер блоктарының ағаш шеберлік бұйымдары
1000 м 2
5658-7168
Оның ішінде:
технология
1000 м 2
5550-6767
жалпы цехтік мұқтаждықтар
1000 м 2
108-101
Жеке кәсіпорындар бойынша қалқан
есіктерінің ағаш шеберлік бұйымдары
1000 м 2

8,3-10,1
Пиломатериалы:
в среднем по отрасли
м3
10-20
по отдельным республикам
м3
10,2-19,3
по отдельным районам
м3
7,2-23,0
Пиломатериалы (сушка)
м3
2,8-3,2
Древесностружечные плиты в среднем по
отрасли
м3
223,3
Древесноволокнистые плиты:
в среднем по отрасли
Плита толщиной
3,5 мм, м2
2,04
по отдельным предприятиям
Плита толщиной
3,5 мм, м2
1,7-2,09
В том числе:
технология
Плита толщиной
3,5 мм, м2
1,62-2,0
общецеховые нужды
Плита толщиной
3,5 мм, м2
0,08-0,09
Столярные изделия в среднем по отрасли
м3
2,7-3,2
Столярные изделия оконных блоков по
отдельным предприятиям
1000 м2
5658-7168
В том числе:
технология
1000 м2
5550-6767
общецеховые нужды
1000 м2
108-401
Столярные изделия щитовых дверей по
отдельным предприятиям
1000 м2

0,13
Бір қатарлы кептіргіштер:
барлығы
5,5
1,13
с.і. жылу энергиясы
4,5
0,92
электр энергиясы
1,0
0,21
Жылыту үшін 1 кВт жылу энергиясын өндіруге р киловатт (килокалорияда) үлестік жылу энергиясының шығысы мына формуламен анықталады:
р = Рm/Рв,
мұнда Рв - ауа жылытқыштың номиналды жылу қуаты, кВт (ккал); Рв - ауа жылытқыштың ең төмен жылу өнімділігі, кВт (ккал). Рекуперативті және араластырғыш ауа қыздырғыштарда 1 кВт жылу энергиясын өндіру кезінде жылу энергиясының үлестік шығысы ең көп рұқсат етілген мәні, төменде келтірілген мәндерге сәйкес болуы тиіс:
Номиналды жылу қуаты, кВт
1 кВт жылу энергиясын өндіруіне жылу энергиясының үлестік шығысы, кВт (ккал),
Рекуперативті ауа қыздырғыштар үшін
Араластырғыш ауа қыздырғыштар үшін
40 дейін

0,13
Одноштабельные сушилки:
всего
5,5
1,13
в т.ч. тепловая энергия
4,5
0,92
электрическая энергия
1,0
0,21
Удельный расход тепловой энергии р в киловаттах (килокалориях) на 1 кВт вырабатываемой тепловой энергии для отопления определяют по формуле
р = Р т В ,
где Р т - номинальная тепловая мощность воздухонагревателя, кВт (ккал); Р В - номинальная теплопроизводительность воздухонагревателя, кВт (ккал).
Максимально допустимые значения удельного расхода тепловой энергии при выработке 1 кВт тепловой энергии в рекуперативных и смесительных воздухонагревателях должны соответствовать значениям, приведенным ниже:
Номинальная
тепловая
мощность, кВт
Удельный расход тепловой энергии на выработку
1 кВт тепловой энергии, кВт (ккал), не более, для
Рекуперативных
воздухоподогревателей
Смесительных
воздухоподогревателей
От 40

1,21 (1040)
1,06 (910)
40-тан 90 дейін
1,17 (1010)
1,02 (880)
90 жоғары
1,15 (990)
1,01 (870)
Ескертпе: Осы есептемеде тұтынатын электр энергиясы есепке алынбаған. Электр энергиясының жалпы меншікті шығысының есептемесі қажет кезде электр энергиясының үлестік шығысын есептеу үшін формуланың алымына ауа қыздырғыштың тұтынатын электрлік қуаты, нақтыланған ауа қыздырғышқа техникалық шарттарында көрсетілген немесе тікелей өлшеумен анықталатын мәні қосылады
6. Құрылыс материалдары және құрылыс өнеркәсібі саласы
бойынша электр энергиясының, жылу энергиясы мен отынның
жұмсалатын шығыс нормативтері
Электр энергиясының өнім бірлігіне жұмсалатын шығыс нормативі
Өнеркәсіп саласының, өндірістің, цехтың, бөлімшенің және өнім түрінің атауы
Өнімнің өлшем бірлігі
Электр энергиясының өнім бірлігіне жұмсалатын шығысы, кВт-сағ.
Құрылыс материалдар өнеркәсібі
Цементті өндіру:
цемент:
тұтастай сала бойынша
т
90-111
жеке кәсіпорындар бойынша
т
40,6-250
Жеке маркалар өндіру әдісі және отынның түрі бойынша цемент:
Портландцемент, қожпортландцемент:
өндіру әдісі:
отын кезінде ылғалдану:
газ
т

1,21(1040)
1,06(910)
От 40 до 90
1,17(1010)
1,02(880)
Св. 90
1,15(990)
1,01(870)
Примечание. В данном расчете не учитывается потребляемая
электрическая энергия. При необходимости учета суммарного
удельного расхода энергии к числителю в формуле для вычисления
удельного расхода тепловой энергии прибавляют значение
потребляемой воздухонагревателем электрической мощности,
указанную в технических условиях на конкретный
воздухонагреватель или определяемую прямым измерением.
6. Нормативный расход электрической энергии,
тепловой энергии и топлива по отрасли
промышленность строительных материалов и строительство
Нормативы расхода электроэнергии на единицу продукции
Нормативы вводимые на оборудование
спроектированное и установленное на предприятиях до 1980 года
Наименование отрасли промышленности,
производства, цеха, отделения и вида
продукции
Единица
измерения
продукции
Расход
электроэнергии
на единицу
продукции,
кВт-ч
Промышленность строительных материалов
Производство цемента
цемент:
по отрасли в целом
т
90-111
по отдельным предприятиям
т
40,6-250
Цемент по отдельным маркам, способу
производства
и виду топлива:
портландцемент, шлакопортландцемент:
способ производства:
мокрый при топливе:
газ
т

70-99
көмір
т
93-115
мазут
т
90-120
отын кезінде құрғақ:
газ
т
115-118
пуццоландық көмір
т
108
тампонажды цемент
отын кезінде ылғалдану:
газ
т
71-89
көмір
т
115-127
глиноземдік цемент
т
1500
Кірпіш, шиферді өндіру
Тұтастай сала бойынша қызыл кірпіш
1000 дана жарамды
71
Тұтастай сала бойынша силикат кірпіш
1000 дана жарамды
30
Жеке экономикалық аудандар бойынша кірпіш
1000 дана жарамды
38,1-80
Шифер:
сала бойынша орташа
1000 шартты тақтайша

70-99
уголь
т
93-115
мазут
т
90-120
сухой при топливе:
газ
т
115-118
уголь пуццолановый тампонажный цемент
т
108
способ производства мокрый при топливе:
газ
т
71-89
уголь
т
115-127
глиноземистый цемент
т
1500
Производство кирпича, шифера
Красный кирпич по отрасли в целом
1000 шт.
годного
71
Силикатный кирпич по отрасли в целом
1000 шт.
годного
30
Кирпич по отдельным экономическим
районам
1000 шт.
годного
38,1-80
Шифер:
в среднем по отрасли
1000 усл.
плиток

185
СМЖ-253
90
СМЖ-3312
80
2560-01/14
195
2560-01/7
105
2704/08
90
2704/10
110
Бетонның 1 м3 және темірбетон бұйымдарын стандарттық жағдайда өндіруіне жылу энергиясының нормативтік шығыны 11 кестеде көрсетілгендей, үлестік шығысына сәйкес келу тиіс.
Құрама темірбетон бұйымдарын өндірісіне жылу энергиясының шығысына негізгі технологиялық процестерде жылу энергиясын шығыстары енеді - бұйымдарды буландыру және қосалқы процесс-толтырғыштардың еру мен қыздыру және белгілі істе пайдалану жай-күйлері кезінде есептелген, оған жатқызылатындар: буландыру камераның пайдалы көлемін толтыру коэффициенті 3), камераның тереңдету модулі r), камераның жердің үстіңгі беттегі модулі у), бетонның 1 м3 келетін, металдың массасы (qм ), термопішіннің жердің үстіңгі беттегі модулі т), термопішіннің жылытылған бетінің үлесі (f).
Құрама темірбетон бұйымдарын өндірісіне жылу энергиясының шығысын нормативтері келесі мына коэффициенттердің мәндері кезінде белгіленген:
- шұңқырлы камералар үшін: Кr=0,6; К3 =0,1; Ку=0,6 ; qм=4;
- қуысты камералар үшін камер: Кr=0,0; К3=0,1; Ку=1,25; qм=4;
- тік камералар үшін: К3=0,1; Ку=0,8; qм-4;

185
СМЖ-253
90
СМЖ-3312
80
2560-01/14
195
2560-01/7
105
2704/08
90
2704/10
110
Нормативы расхода тепловой энергии на производство 1 м 3 бетонных и железобетонных изделий в стандартных условиях должны соответствовать удельным расходам, указанным в табл. 11.
Нормативы расхода тепловой энергии на производство сборных железобетонных изделий включают расходы теплоэнергии на основной технологический процесс - пропаривание изделий и вспомогательный процесс - оттаивание и подогрев заполнителей и рассчитаны при определенных эксплуатационных условиях, к которым относятся: коэффициент заполнения полезного объема пропарочной камеры (К з ), модуль заглубления камеры (К г ), модуль надземной поверхности камеры (К У ), масса металла, приходящаяся на 1 м 3 бетона (q м ), модуль надземной поверхности термоформы (К т ), доля утепленной поверхности термоформы (f).
Нормативы расхода тепловой энергии на производство сборных железобетонных изделий установлены при следующих значениях коэффициентов:
• для ямных камер: К г = 0,6; К з = 0,1; К У = 0,6; q м = 4;
• для щелевых камер: К г = 0,0; К з = 0,1; К У = 1,25; q м = 4;
• для вертикальных камер: К з = 0,1; К У = 0,8; q м - 4;

- термоқалыптар үшін: Кт=10; f=70%; qм= 4.
Жауапты темірбетон бұйымдары мен конструкцияларды жылуылғалды өңдеу кезінде (көпірлі конструкциялар, гидротехникалық құрылыстар конструкциялары және қалғ.), шұңқырлы камераның жылулық балансын есептеу негізінде жылу энергиясының шығысы агрегаттық нормативі суыққа төзімді және мәңгі, сондай-ақ солтүстікке жасалған бұйымдарға қойылатын жоғары талаптарға келу.
Ауыр бетон конструкцияларын өндіру кезінде өнеркәсіптік және азаматтық құрылыстары үшін, шұңқырлы камералардың ауыр бетоннан қоршауларының меншікті агрегаттық жылуды тұтынуды бағалау үшін ( + 10% дәлдігімен) номограманы пайдалану мүмкін - (тігінен бойынша - жылудың үлестік шығыны, Мкал/м, көлденең бойынша - камераны толтыру коэффициенті).
Ауыр бетоннан бұйым: 1 - фермалар; 2 - бағаналар, аралықтар;
3 - іргетастар; 4 - қуыста төсем; 5 - тұтас тақталар;
6 - бұйымның ПӘК; 7 - қырлы тақталар
7. Жеңіл және тоқыма өнеркәсібі бойынша электр энергиясының
жұмсалатын шығын нормативі
1980 жылға дейінгі өнеркәсіптерде жобаланған  және орнатылған
жабдықтарға енгізілетін нормативтер
Өнеркәсі саласының, өндірістің, цехтың, бөлімшенің және өнім түрінің атауы
Өнімнің өлшем бірлігі
Электр энергиясының өнімі бірлігіне жұмсалатын шығысы, кВт-сағ.
Мақта-мата өндірісі
а) Мақта-мата жіптерін есу
Мақта-мата жіптерін ширату:
сала бойынша орташа алғанда
Тонно-номер
39,4
жекелеген экономикалық аудандар
Тонно-номер
20,7-67,1
б) Мақта-мата иіру
Мақта-мата иірім жібі:
сала бойынша орташа алғанда
Тонно-номер
48,8
жекелеген экономикалық аудандар
Тонно-номер
36,7-100,9
в) Мақта-мата маталарын өндіру
Мақта-мата маталарын:
сала бойынша орташа алғанда
Миллион
уточин
74,5
жекелеген экономикалық аудандар
Миллион
уточин
58,2-289,8
г) Маталарды әрлеу және бояу
Мата:
сала бойынша орташа алғанда
т
365,6
жекелеген экономикалық аудандар
т
111,2-2626,9
Жүн маталарын өндіру
Жүн маталарын:
сала бойынша орташа алғанда
т
3206,5
жекелеген экономикалық аудандар
т
1366,2-7657,2
Жібек өндірісі
Жібек маталар:
сала бойынша орташа алғанда
1000 м
150-500
жекелеген экономикалық аудандар
1000 м
300-640
Маталық емес материалдар өңдіру
Сала бойынша орташа алғанда
1000 м
300
Корд өңдірісі
а) Корд иіру
Кордтық иірімжіп:
сала бойынша орташа алғанда
Тонно-номер
46,5
жекелеген экономикалық аудандар
Тонно-номер
43,8-58,9
б) Кордтық жіп есу
Жекелеген экономикалық аудандар кордтық жіптерді ширату
Тонно-номер
324,1-777,0
в) Кордтық маталар өңдірісі
Жекелеген аудандар бойынша кордтық маталар
Миллион
уточин

• для термоформ: К т = 10; f = 70 %; q м = 4.
При тепловлажностной обработке ответственных железобетонных изделий и конструкций (мостовые конструкции, конструкции гидротехнического строительства и пр.), к которым предъявляются повышенные требования по морозостойкости и долговечности, а также конструкций северного исполнения агрегатные нормативы расхода тепловой энергии должны определяться только на основе расчета теплового баланса ямной камеры.
При производстве конструкций из тяжелого бетона для промышленного и гражданского строительства, для оценки удельного агрегатного теплопотребления ямных камер с ограждениями из тяжелого бетона (с точностью + 10 %) может быть использована номограмма (по вертикали - удельные затрат тепла, Мкал/м 3 , по горизонтали - коэффициент заполнения камеры).
Изделия из тяжелого бетона: 1 - фермы; 2 - колонны, балки;
3 - фундаменты; 4 - пустотный настил; 5 - сплошные плиты;
6 - изделия КПД; 7 - ребристые плиты
7. Нормативный расход электрической энергии по отрасли
легкая и текстильная промышленность
Нормативы вводимые на оборудование
спроектированное и установленное на предприятиях до 1980 года
Наименование отрасли промышленности,
производства, цеха, отделения и вида
продукции
Единица
измерения
продукции
Расход
электроэнергии
на единицу
продукции,
кВт-ч
Хлопчатобумажное производство
а) Кручение хлопчатобумажных нитей
Крутка хлопчатобумажных нитей:
в среднем по отрасли
Тонно-номер
39,4
по отдельным экономическим районам
Тонно-номер
20,7-67,1
б) Прядение хлопчатобумажное
Пряжа хлопчатобумажная:
в среднем по отрасли
Тонно-номер
48,8
по отдельным экономическим районам
Тонно-номер
36,7-100,9
в) Производство хлопчатобумажных
тканей
Ткань хлопчатобумажная:
в среднем по отрасли
Миллион
уточин
74,5
по отдельным экономическим районам
Миллион
уточин
58,2-289,8
г) Отделка и крашение тканей
Ткань:
в среднем по отрасли
т
365,6
по отдельным экономическим районам
т
111,2-2626,9
Производство шерстяных тканей
Шерстяные ткани:
в среднем по отрасли
т
3206,5
по отдельным экономическим районам
т
1366,2-7657,2
Шелковое производство
Шелковые ткани:
в среднем по отрасли
1000 м
150-500
по отдельным экономическим районам
1000 м
300-640
Производство нетканых материалов
Материал нетканый в среднем по отрасли
1000 м
300
Кордное производство
а) Прядение корда
Пряжа кордная:
в среднем по отрасли
Тонно-номер
46,5
по отдельным экономическим районам
Тонно-номер
43,8-58,9
б) Кручение кордных нитей
Крутка кордных нитей по отдельным
экономическим районам
Тонно-номер
324,1-777,0
в) Производство кордных тканей
Ткань кордная по отдельным
экономическим районам
Миллион
уточин

188,8-12,8
Жасанды және синтетикалық талшықтар өндірісі
Талшық:
сала бойынша орташа алғанда
т
5282
жекелеген экономикалық аудандар
т
1235,1-14541,4
Вискозалық штапель:
сала бойынша орташа алғанда
т
1993,4
жекелеген экономикалық аудандар
т
1219,8-8061,5
Қалдықтардан құралған штапель
т
1100
Вискозалық корд :
сала бойынша орташа алғанда
т
5540
жекелеген экономикалық аудандар бойынша
т
2521,3-4532,6
Вискозалық жібек:
сала бойынша орташа алғанда
т
8775,2
жекелеген экономикалық аудандар
т
2812,6-12237,9
Капрон жібек
сала бойынша орташа алғанда
т
14187
жекелеген экономикалық аудандар бойынша
т
7693,8-19834,4
Ацетатты жібек орташа
т
5922,5
Триацетатты жібек орташа
т
10106,3
Хлорлы жібек орташа
т
1997,1
Мақта талшығын өндіру
Мақта талшығы:
жекелеген экономикалық аудандар
т
112,7-323,6
Аяқ киім, былғары және тері өнеркәсібі
Тері және резеңке аяқ киім өндіру
Тері және резеңке аяқ киім:
сала бойынша орташа алғанда
1000 жұп

188,8-12,8
Производство искусственных и синтетических волокон
Волокно:
в среднем по отрасли
т
5282
по отдельным экономическим районам
т
1235,1-14541,4
Штапель вискозный:
в среднем по отрасли
т
1993,4
по отдельным экономическим районам
т
1219,8-8061,5
Штапель из отходов в среднем
т
1100
Корд вискозный:
в среднем по отрасли
т
5540
по отдельным экономическим районам
т
2521,3-4532,6
Шелк вискозный:
в среднем по отрасли
т
8775,2
по отдельным экономическим районам
т
2812,6-12237,9
Шелк капрон
в среднем по отрасли
т
14187
по отдельным экономическим районам
т
7693,8-19834,4
Шелк ацетатный в среднем
т
5922,5
Шелк триацетатный в среднем
т
10106,3
Шелк хлориновый в среднем
т
1997,1
Производство хлопковолокна
Хлопковолокно:
в среднем по отрасли
т
145,5
по отдельным экономическим районам
т
112,7-323,6
Обувная, кожевенная и меховая промышленность
Производство кожаной и резиновой обуви
Обувь кожаная и резиновая:
в среднем по отрасли
1000 пар

543,6
жекелеген экономикалық аудандар
1000 жұп
232,2-1379,2
Оның ішінде аяқ киім түрлері
теріден тігілген аяқ киім
1000 жұп
412-583
резеңке жапсырма аяқ киім
1000 жұп
872-1289
Жұмсақ аяқ киім
1000 жұп
700-800
Былғары өндіру
Қатқыл тері:
сала бойынша орташа алғанда
т
312-660
жекелеген экономикалық аудандар
т
369-659,7
Хром орташа алғанда
мың. дм2
18,5
Резеңке өндірісі
Резеңке орташа
т
556
Ұлтандық шикі резеңке орташа
т
154
Тері өндірісі
Иленген қой терісі орташа
т

543,6
по отдельным экономическим районам
1000 пар
232,2-1379,2
в том числе в среднем по видам обуви:
обувь кожаная
1000 пар
412-583
обувь резиновая клеевая
1000 пар
872-1289
обувь пластильная
1000 пар
700-800
Производство кожи
Кожа жесткая:
в среднем по отрасли
т
312-660
по отдельным экономическим районам
т
369-659,7
Хром в среднем
тыс. дм2
18,5
Производство резины
Резина в среднем
т
556
Резина подошвенная сырая в среднем
т
154
Меховое производство
Овчина выделанная в среднем
т

145-290
Орташа желатинаның барлық түрлері
т
1480-2400
Сала бойынша орташа суық
ккал
0,52
Сүт-май шайқау өндірісі
Сала бойынша орташа жануарлар майы
т
96,6
Соның ішінде:
тәуліктік өнімділігі 2-5 т зауыттарда
т
60-70
өндірісітің ағын жолы
т
26-32
Сала бойынша орташа маргарин
т
52,7
Сала бойынша орташа глицерин
т
42,4
Сала бойынша орташа тоң майы
т
55,0
Орташа ірімшіктің әр сортынан
т
60,0
Орташа голландік және кеңестік ірімшік:
Мына тәуліктік өнімділігімен зауыттарында:
2 т дейін
т

145-290
Желатин всех видов в среднем
т
1480-2400
Холод в среднем по отрасли
ккал
0,52
Молочномаслодельное производство
Масло животное в среднем по отрасли
т
96,6
В том числе:
на заводах с суточной
производительностью 2-5 т
т
60-70
на линиях поточного производства
т
26-32
Маргарин в среднем по отрасли
т
52,7
Глицерин в среднем по отрасли
т
42,4
Саломас в среднем по отрасли
т
55,0
Сыр разных сортов в среднем
т
60,0
Сыр голландский и советский в среднем:
на заводах с суточной
производительностью
до 2 т
т

100-110
2-ден 10 т дейін
т
85-95
Орташа ерітілген ірімшік
т
35
Орташа казеин
т
30-50
Орташа құтыдағы зарарсыздандырылған сүт:
Мына тәуліктік өнімділігімен зауыттарында:
дейін 5 т
т
8-10
5-тен 10 т дейін
т
6,0-8,0
Орташа құрғақ сүт
т
318
Қойытылған сүт
1000 шартты банкі
51
Орташа 20 %-майлылығымен сүзбе:
күбіде
т
50-53
0,5 кг салмақты пакетінде
т
73-75
Орташа 9 % майлылығымен сүзбе
т
31-32
Орташа сүзбе массасы
т
45^18
100 г салмақтағы сүзбелі ірімшік
т

100-110
от 2 до 10 т
т
85-95
Сыр плавленый в среднем
т
35
Казеин в среднем
т
30-50
Молоко пастеризованное фляжное в
среднем:
на заводах с суточной
производительностью:
до 5 т
т
8-10
от 5 до 10 т
т
6,0-8,0
Сухое молоко в среднем
т
318
Сгущенное молоко в среднем
1000 усл.
банок
51
Творог 20 %-ной жирности в среднем:
в кадках
т
50-53
в пакетах весом 0,5 кг
т
73-75
Творог 9 %-ной жирности в среднем
т
31-32
Творожная масса в среднем
т
45^18
Сырки творожные весом 100 г
т

49-50
Жұмыртқа-құс өндірісінің өнеркәсібі
Орташа құс
1000 дана
228
Соның ішінде:
инкубациялау
1000 дана
121
өсіру
1000 дана
101
Орташа құс (өнделген)
т
54,5
Диетикалық жұмыртқа
1000 дана
58
Ұнтақ жұмыртқа
т
350
Тамақ және ет-сүт өнеркәсібінің электр техникалық қондырғылар
Ұнды электр түйіспемен пісіру
1 т ұнға
25,2-26,4
Бидай нанын электр түйіспемен пісіру
1 т өнімге
80
Тоқтың жоғарғы жиілігімен электрлік тікелей әсерімен:
л
0,04-0,06
аппараттарды жылытумен жанамалы әдіспен
л
0,07-0,09
Нанды пісіру үшін электрлік пештер кедергісі
1 т өнімге
250-300
Тоқтың жоғарғы жилігімен консерваны электрлік зарарсыздандыру
1 т  өнімге
300-500
Дәнді, жарманы, шайды жоғарғы жиілігімен
1 кг ылғалға
3

49-50
Предприятия яично-птичного производства
Птица в среднем
1000 шт.
228
В том числе:
инкубация
1000 шт.
121
выращивание
1000 шт.
101
Птица (переработка) в среднем
т
54,5
Яйцо диетическое
1000 шт.
58
Яичный порошок
т
350
Электротехнические установки пищевой и
мясо-молочной промышленности
Электроконтактная заварка муки
1 т муки
25,2-26,4
Электроконтактная выпечка пшеничного
хлеба
1 т продукции
80
Электропастеризация током высокой
частоты:
прямого действия
л
0,04-0,06
косвенного действия с подогревом
аппаратов
л
0,07-0,09
Электропечи сопротивления для выпечки
хлеба
1 т продукции
250-300
Электропастеризация консервов током
высокой частоты
1 т продукции
300-500
Высокочастотная сушка зерна, крупы, чая
на 1 кг влаги
3
Электростатическое копчение в поле

6,0-7,0
Ж. Желілердегі энергиясы ысырабының құрылымы,%
Желінің элементтері
Ысырап
Айнымалы
Тұрақты
Барлығы
Электр беріліс желіліері
50
80
Трансформаторлар
5
30
15
басқа элементтер
10
жеке мұқтажына электр энергиясының шығысы(ЖМ)
5
11. Жылулық оқшаулама арқылы жылулық ысыраптардың
нормативтері (жылулық ағынның тығыздығы)
01.01.1990 ж.дейін жобаланған, жөнделген немесе ауыстырылғандар жылулық оқшаулама жылу желілері үшін
Жылу құбырлардың орнатылған тереңдігінде топырақтың ортажылдық
температурасы +5 о С  есептелгенде өтейтін арналар мен арнасыз
төсеу кезінде оқшауланған сулы жылу құбырлардың жылулық
ысыраптарының нормативтері
құбырлардың сыртқы диаметірі
dн, мм
Жылу құбырлардың жылулық ысыраптарының нормалдары, Вт/м [ккал/(м.сағ)]
су және топырақтың орташа температурасы
tоорт.ж.=50оС кезінде қайтарымы
су және топырақтың ортажылдық температурасының айырмасы
52,5оС
(tnорт.ж.=65оС) кезінде қос құбырлысын төсеу
су және топырақты4 ортажылдық температурасының айырмасы 65оС
(tnорт.ж.=90оС) кезінде қос құбырлысын төсеу
су және топырақты ортажылдық температурасының айырмасы
75оС
(tnорт.ж.=110оС) кезінде қос құбырлысын төсеу
32
23 (20)
52 (45)
60 (52)
67 (58)
57
29 (25)
65 (56)
75 (65)
84 (72)
76
34 (29)
75 (64)
86 (74)
95 (82)
89
36 (31)
80 (69)
93 (80)
102 (88)
108
40 (34)
88 (76)
102 (88)
111 (96)
159
49 (42)
109 (94)
124 (107)
136 (117)
219
59 (51)
131 (113)
151 (130)
165 (142)
273
70 (60)
154 (132)
174 (150)
190 (163)
325
79 (68)
173 (149)
195 (168)
212 (183)
377
88 (76)
191 (164)*
212 (183)
234 (202)
426
95 (82)
209 (180)*
235 (203)
254 (219)
478
106 (91)
230 (198)*
259 (223)
280 (241)
529
117 (101)
251 (216)*
282 (243)
303 (261)
630
133 (114)
286 (246)*
321 (277)
345 (298)
720
145 (125)
316 (272)*
355 (306)
379 (327)
820
164 (141)
354 (304)*
396 (341)
423 (364)
920
180 (155)
387 (333)*
433 (373)
463 (399)
1020
198 (170)
426 (366)*
475 (410)
506 (436)
1220
233 (200)
499 (429)*
561 (482)
591 (508)
1420
265 (228)
568 (488)*
644 (554)
675 (580)
Ескертпе: 1. Жылу беретін құбыр үшін меншікті жылу ысыраптарының тиісті мәндер [1] болмағандықтан бағалау ретінде келтірілген меншікті сағаттық жылулық ысыраптарының мәнедері "*" белгісімен белгіленеді.
2. Экстрополяция әдісімен анықтауға [1] болмағандықтан 1220 және 1420 мм диаметрлі үшін меншікті сағаттық жылулық ысыраптарының мәндері.
Жылу құбырларының орнатылған тереңдігінде топырақтың орта
жылдық температурасы  +5 о С есептелгенде жер үстінде салу
кезінде бір оқшауланған сулы құбырларының жылулық ысыраптарының
нормативтері
құбырлардың сыртқы диаметірі dн, мм
Жылулың ысырап нормалары, Вт/м [ккал/(м сағ)]
Сырттағы ауа және берілетін немесе құбырлар қайту желісінде суды ортажылдық температурасының айырмасы, оС
45
70
95

6,0-7,0
Ж. Структура потерь энергии в сетях, %
Элементы сети
Потери
Переменные
Постоянные
(в т.ч.корона)
Всего
Линии электропередач
50
80
Трансформаторы
5
30
15
другие элементы
10
Расход электроэнергии на
собственные нужды (СН)
5
11. Нормативы тепловых потерь (плотности теплового потока)
через тепловую изоляцию
Для тепловых сетей, тепловая изоляция которых запроектирована,
отремонтирована или заменена до 01.01.1990 г.
Нормативы тепловых потерь
изолированными водяными теплопроводами
в непроходных каналах и при бесканальной прокладке
с расчетной среднегодовой температурой грунта +5 о С
на глубине заложения теплопроводов
Наруж-
ный
диаметр
труб
d н , мм
Нормы тепловых потерь теплопроводами, Вт/м [ккал/(м . ч)]
обратным при
средней
температуре
воды
t о ср.r =50 о С
двухтрубной
прокладки при
разности
среднегодовых
температур
воды и грунта
52,5 о С
(t п ср.r =65 о С)
двухтрубной
прокладки при
разности
среднегодовых
температур воды
и грунта 65 о С
(t п ср.r =90 о С)
двухтрубной
прокладки
при разности
среднегодовых
температур
воды и грунта
75 о С
(t п ср.r =110 о С)
32
23 (20)
52 (45)
60 (52)
67 (58)
57
29 (25)
65 (56)
75 (65)
84 (72)
76
34 (29)
75 (64)
86 (74)
95 (82)
89
36 (31)
80 (69)
93 (80)
102 (88)
108
40 (34)
88 (76)
102 (88)
111 (96)
159
49 (42)
109 (94)
124 (107)
136 (117)
219
59 (51)
131 (113)
151 (130)
165 (142)
273
70 (60)
154 (132)
174 (150)
190 (163)
325
79 (68)
173 (149)
195 (168)
212 (183)
377
88 (76)
191 (164)*
212 (183)
234 (202)
426
95 (82)
209 (180)*
235 (203)
254 (219)
478
106 (91)
230 (198)*
259 (223)
280 (241)
529
117 (101)
251 (216)*
282 (243)
303 (261)
630
133 (114)
286 (246)*
321 (277)
345 (298)
720
145 (125)
316 (272)*
355 (306)
379 (327)
820
164 (141)
354 (304)*
396 (341)
423 (364)
920
180 (155)
387 (333)*
433 (373)
463 (399)
1020
198 (170)
426 (366)*
475 (410)
506 (436)
1220
233 (200)
499 (429)*
561 (482)
591 (508)
1420
265 (228)
568 (488)*
644 (554)
675 (580)
Примечание: 1. Отмеченные знаком "*" значения удельных часовых
тепловых потерь приведены как оценочные ввиду отсутствия в [1]
соответствующих значений удельных тепловых потерь для подающего
трубопровода.
2. Значение удельных часовых тепловых потерь для
диаметров 1220 и 1420 мм ввиду их отсутствия в [1] определены
методом экстраполяции и приведены как рекомендуемые.
Нормативы тепловых потерь одним изолированным водяным
теплопроводом при надземной прокладке с расчетной
среднегодовой температурой наружного воздуха +5 о С
Наружный
диаметр
труб
d н , мм
Нормы потерь тепла, Вт/м [ккал/(м . ч)]
Разность среднегодовой температуры сетевой воды в
подающем или обратном трубопроводах и наружного
воздуха, о С
45
70
95

120
32
17 (15)
27 (23)
36 (31)
44 (38)
49
21 (18)
31 (27)
42 (36)
52 (45)
57
24 (21)
35 (30)
46 (40)
57 (49)
76
29 (25)
41 (35)
52 (45)
64 (55)
82
32 (28)
44 (38)
58 (50)
70 (60)
108
36 (31)
50 (43)
64 (55)
78 (67)
133
41 (35)
56 (48)
70 (60)
86 (74)
159
44 (38)
58 (50)
75 (65)
93 (80)
194
49 (42)
67 (58)
85 (73)
102 (88)
219
53 (46)
70 (60)
90 (78)
110 (95)
273
61 (53)
81 (70)
101 (87)
124 (107)
325
70 (60)
93 (80)
116 (100)
139 (120)
377
82 (71)
108 (93)
132 (114)
157 (135)
426
95 (82)
122 (105)
148 (128)
174 (150)
478
103 (89)
131 (113)
158 (136)
186 (160)
529
110 (95)
139 (120)
168 (145)
197 (170)
630
121 (104)
154 (133)
186 (160)
220 (190)
720
133 (115)
168 (145)
204 (176)
239 (206)
820
157 (135)
195 (168)
232 (200)
270 (233)
920
180 (155)
220 (190)
261 (225)
302 (260)
1020
209 (180)
255 (220)
296 (255)
339 (292)
1420
267 (230)
325 (280)
377 (325)
441 (380)
Жылулық оқшауламасы 01.01.1990 жылдан 01.07.1998 ж. дейін
кезеңдерде жобаланған, жөнделген немесе ауыстырылған жылу
желілері үшін
Қос құбырлы сулы жылу желілерін өтпейтін арналарда төсегенде
құбырлардың оқшауланған беті арқылы жылу ағысының тығыздық
нормативтері Вт/м [ккал/(м сағ)]
Құбырдың шартты өтуі,
мм
жылдық жұмыстар сағатының саны 5000 және одан төмен кезінде
жылдық жұмыстар сағатының саны 5000 астам кезінде
Құбыр
беруші
қайтарда
беруші
қайтарда
беруші
қайтарда
беруші
қайтарда
беруші
қайтарда
беруші
қайтарда
Жылу тасымалдаушының ортажылдық температурасы, оС
65
50
90
50
110
50
65
50
90
50
110
50
25
18(15)
12(10)
26(22)
11(9)
31(27)
10(9)
16(14)
11(9)
23(20)
10(9)
28(24)
9(8)
30
19(16)
13(11)
27(23)
12(10)
33(28)
11(9)
17(15)
12(10)
24(21)
11(9)
30(26)
10(9)
40
21(18)
14(12)
29(25
13(11
36(31)
12(10)
18(15)
13(11)
26(22)
12(10)
32(28
11(9)
50
22(19)
15(13)
33(28)
14(12)
40(34)
13(11
20(17)
14(12)
28(24
13(11)
35(30
12(10
65
27(23)
19(16)
38(33)
16(14
47(40
14(12
23(20
16(14
34(29
15(13
40(34
13(11)
80
29(25)
20(17
41(35
17(15
51(44
15(13
25(22
17(15)
36(31
16(14)
44(38)
14(12
100
33(28)
22(19)
46(40)
19(16)
57(49)
17(15)
28(24)
19(16)
41(35)
17(15)
48(41)
15(13)
125
34(29)
23(20)
49(42)
20(17)
61(53)
18(15)
31(27)
21(18)
42(36)
18(15)
50(43)
16(14)
150
38(33)
26(22)
54(46)
22(19)
65(56)
19(16)
32(28)
22(19)
44(38)
19(16)
55(47)
17(15)
200
48(41)
31(27)
66(57)
26(22)
83(71)
23(20)
39(34)
27(23)
54(46)
22(19)
68(59)
21(18)
250
54(46)
35(30)
76(65)
29(25)
93(80)
25(22)
45(39)
30(26)
64(55)
25(22)
77(66)
23(20)
300
62(53)
40(34)
87(75)
32(28)
103
(89)
28(24)
50(43)
33(28)
70(60)
28(24)
84(72)
25(22)
350
68(59)
44(38)
93(80)
34(29)
117
(101)
29(25)
55(47)
37(32)
75(65)
30(26)
94(81)
26(22)
400
76(65)
47(40)
109
(94)
37(32)
123
(106)
30(26)
58(50)
38(33)
82(71)
33(28)
101
(87)
28(24)
450
77(66)
49(42)
112
(96)
39(34)
135
(116)
32(28)
67(58)
43(37)
93(80)
36(31)
107
(92)
29(25)
500
88(76)
54(46)
126
(108)

120
32
17 (15)
27 (23)
36 (31)
44 (38)
49
21 (18)
31 (27)
42 (36)
52 (45)
57
24 (21)
35 (30)
46 (40)
57 (49)
76
29 (25)
41 (35)
52 (45)
64 (55)
82
32 (28)
44 (38)
58 (50)
70 (60)
108
36 (31)
50 (43)
64 (55)
78 (67)
133
41 (35)
56 (48)
70 (60)
86 (74)
159
44 (38)
58 (50)
75 (65)
93 (80)
194
49 (42)
67 (58)
85 (73)
102 (88)
219
53 (46)
70 (60)
90 (78)
110 (95)
273
61 (53)
81 (70)
101 (87)
124 (107)
325
70 (60)
93 (80)
116 (100)
139 (120)
377
82 (71)
108 (93)
132 (114)
157 (135)
426
95 (82)
122 (105)
148 (128)
174 (150)
478
103 (89)
131 (113)
158 (136)
186 (160)
529
110 (95)
139 (120)
168 (145)
197 (170)
630
121 (104)
154 (133)
186 (160)
220 (190)
720
133 (115)
168 (145)
204 (176)
239 (206)
820
157 (135)
195 (168)
232 (200)
270 (233)
920
180 (155)
220 (190)
261 (225)
302 (260)
1020
209 (180)
255 (220)
296 (255)
339 (292)
1420
267 (230)
325 (280)
377 (325)
441 (380)
Для тепловых сетей, тепловая изоляция которых
запроектирована, отремонтирована или заменена
в период с 01.01.1990 г. до 01.07.1998 г.
Нормативы плотности теплового потока через изолированную
поверхность трубопроводов двухтрубных водяных тепловых
сетей при прокладке в непроходных каналах, Вт/м [ккал/(м . ч)]
Услов ный
проход
трубо-
провода,
мм
При числе работы в год 5000 и менее
При числе часов работы в год более 5000
Трубопровод
подаю-
щий
обрат-
ный
подаю-
щий
обрат-
ный
подаю-
щий
обрат-
ный
подаю-
щий
обрат-
ный
подаю-
щий
обрат-
ный
подаю-
щий
обрат-
ный
Среднегодовая температура теплоносителя, о С
65
50
90
50
110
50
65
50
90
50
110
50
25
18(15)
12(10)
26(22)
11(9)
31(27)
10(9)
16(14)
11(9)
23(20)
10(9)
28(24)
9(8)
30
19(16)
13(11)
27(23)
12(10)
33(28)
11(9)
17(15)
12(10)
24(21)
11(9)
30(26)
10(9)
40
21(18)
14(12)
29(25)
13(11)
36(31)
12(10)
18(15)
13(11)
26(22)
12(10)
32(28)
11(9)
50
22(19)
15(13)
33(28)
14(12)
40(34)
13(11)
20(17)
14(12)
28(24)
13(11)
35(30)
12(10)
65
27(23)
19(16)
38(33)
16(14)
47(40)
14(12)
23(20)
16(14)
34(29)
15(13)
40(34)
13(11)
80
29(25)
20(17)
41(35)
17(15)
51(44)
15(13)
25(22)
17(15)
36(31)
16(14)
44(38)
14(12)
100
33(28)
22(19)
46(40)
19(16)
57(49)
17(15)
28(24)
19(16)
41(35)
17(15)
48(41)
15(13)
125
34(29)
23(20)
49(42)
20(17)
61(53)
18(15)
31(27)
21(18)
42(36)
18(15)
50(43)
16(14)
150
38(33)
26(22)
54(46)
22(19)
65(56)
19(16)
32(28)
22(19)
44(38)
19(16)
55(47)
17(15)
200
48(41)
31(27)
66(57)
26(22)
83(71)
23(20)
39(34)
27(23)
54(46)
22(19)
68(59)
21(18)
250
54(46)
35(30)
76(65)
29(25)
93(80)
25(22)
45(39)
30(26)
64(55)
25(22)
77(66)
23(20)
300
62(53)
40(34)
87(75)
32(28)
103
(89)
28(24)
50(43)
33(28)
70(60)
28(24)
84(72)
25(22)
350
68(59)
44(38)
93(80)
34(29)
117
(101)
29(25)
55(47)
37(32)
75(65)
30(26)
94(81)
26(22)
400
76(65)
47(40)
109
(94)
37(32)
123
(106)
30(26)
58(50)
38(33)
82(71)
33(28)
101
(87)
28(24)
450
77(66)
49(42)
112
(96)
39(34)
135
(116)
32(28)
67(58)
43(37)
93(80)
36(31)
107
(92)
29(25)
500
88(76)
54(46)
126
(108)

35(30)
54 (46)
70 (60)
44 (38)
71 (61)
88 (76)
Жылулық оқшауламасы 01.07.1998 ж кейін жобаланған, жөнделген
немесе ауыстырылған жылу желілері үшін
Жабдықтар мен құбырлардың ашық ауада ораналасқан және жұмыс
ұзақтығы жылына жапы 5000 сағаттан астам кезде жылу ағысының
тығыздық нормативтері
Құбырдың шартты өтуі,
мм
Жылу тасымалдаушының ортажылдық температурасы, оС
20
50
100
150
200
Жылу ағысы бойлық тығыздығының нормалары,
Вт/м [ккал/(м сағ)]
15
3 (2,6)
8 (6,9)
16 (13,8)
24 (20,7)
34 (29,3)
20
4 (3,4)
9 (7,8)
18 (15,5)
28 (24,1)
38 (32,8)
25
4 (3,4)
11 (9,5)
20 (17,2)
30 (25,9)
42 (36,2)
40
5 (4,3)
12 (10,3)
24 (20,7)
36 (31,0)
48 (41,4)
50
6 (5,2)
14 (12,1)
25 (21,6)
38 (32,8)
52 (44,8)
65
7 (6,0)
15 (12,9)
29 (25,0)
44 (37,9)
58 (50,0)
80
8 (6,9)
17 (14,7)
32 (27,6)
47 (40,5)
62 (53,4)
100
9 (7,8)
19 (16,4)
35 (30,2)
52 (44,8)
69 (59,5)
125
10 (8,6)
22 (19,0)
40 (34,5)
57 (49,1)
75 (64,7)
150
11 (9,5)
24 (20,7)
44 (37,9)
62 (53,4)
83 (71,6)
200
15 (12,9)
30 (25,9)
53 (45,7)
75 (64,7)
99 (85,3)
250
17 (14,7)
35 (30,2)
61 (52,6)
86 (74,1)
112 (96,6)
300
20 (17,2)
40 (34,5)
68 (58,6)
96 (82,8)
126 (108,6)
350
23 (19,8)
45 (38,8)
75 (64,7)
106 (91,4)
138 (119,0)
400
24 (20,7)
49 (42,2)
83 (71,6)
125 (107,8)
150 (129,3)
450
27 (23,3)
53 (45,7)
88 (75,9)
123 (106,0)
160 (137,9)
500
29 (25,0)
58 (50,0)
96 (82,8)
135 (116,4)
171 (147,4)
600
34 (29,3)
66 (56,9)
110 (94,8)
152 (131,0)
194 (167,2)
700
39 (33,6)
75 (64,7)
122 (105,2)
169 (145,7)
214 (184,5)
800
43 (37,1)
83 (71,6)
135 (116,4)
172 (148,3)
237 (204,3)
900
48 (41,4)
92 (79,3)
149 (128,4)
205 (176,7)
258 (222,4)
1000
53 (45,7)
101 (87,1)
163 (140,5)
223 (192,2)
280 (241,4)
Жалпақ және 1020 мм астам диаметрлі қисық сызықтар беті
Жылу ағысының үстінгі тығыздық нормалары, Вт/м2 [ккал/(м2сағ)]
5 (4,3)
28 (24,1)
44 (37,9)
57 (49,1)
69 (59,5)
Ескертпе Жылу ағысының тығыздғы нормалары арқылы мәндерін интерполяциялаумен анықтау керек.
Жабдықтар мен құбырлардың ашық ауада ораналасқан және жұмыс
ұзақтығы жылына жапы 5000 сағаттан астам кезде жылу ағысының
тығыздық нормативтері
Құбырдың шартты өтуі,
мм
Жылу тасымалдаушының ортажылдық температурасы, оС
20
50
100
150
200
Жылу ағысы бойлық тығыздығының нормалары,
Вт/м [ккал/(м сағ)]
15
4 (3,4)
9 (7,8)
18 (15,5)
28 (24,1)
38 (32,8)
20
5 (4,3)
11 (9,5)
21 (18,1)
31 (26,7)
43 (37,1)
25
5 (4,3)
12 (10,3)
23 (19,8)
34 (29,3)
47 (40,5)
40
7 (6,0)
15 (12,9)
27 (23,3)
40 (34,5)
54 (46,6)
50
7 (6,0)
16 (13,8)
30 (25,9)
44 (37,9)
58 (50,0)
65
8 (6,9)
19 (16,4)
34 (29,3)
50 (43,1)
67 (57,8)
80
9 (7,8)
21 (18,1)
37 (31,9)
54 (46,6)
71 (61,2)
100
11 (9,5)
23 (19,8)
41 (35,3)
60 (51,7)
80 (69,0)
125
12 (10,3)
26 (22,4)
46 (39,7)
66 (56,9)
88 (75,9)
150
15 (12,9)
29 (25,0)

35 (30)
54 (46)
70 (60)
44 (38)
71 (61)
88 (76)
Для тепловых сетей, тепловая изоляция которых запроектирована,
отремонтирована или заменена после 01.07.1998 г.
Нормативы плотности теплового потока при расположении
оборудования и трубопроводов на открытом воздухе и общей
продолжительности работы в год более 5000 ч
Условный
проход
трубопров.,
мм
Средняя температура теплоносителя, о С
20
50
100
150
200
Нормы линейной плотности теплового потока,
Вт/м [ккал/(м . ч)]
15
3 (2,6)
8 (6,9)
16 (13,8)
24 (20,7)
34 (29,3)
20
4 (3,4)
9 (7,8)
18 (15,5)
28 (24,1)
38 (32,8)
25
4 (3,4)
11 (9,5)
20 (17,2)
30 (25,9)
42 (36,2)
40
5 (4,3)
12 (10,3)
24 (20,7)
36 (31,0)
48 (41,4)
50
6 (5,2)
14 (12,1)
25 (21,6)
38 (32,8)
52 (44,8)
65
7 (6,0)
15 (12,9)
29 (25,0)
44 (37,9)
58 (50,0)
80
8 (6,9)
17 (14,7)
32 (27,6)
47 (40,5)
62 (53,4)
100
9 (7,8)
19 (16,4)
35 (30,2)
52 (44,8)
69 (59,5)
125
10 (8,6)
22 (19,0)
40 (34,5)
57 (49,1)
75 (64,7)
150
11 (9,5)
24 (20,7)
44 (37,9)
62 (53,4)
83 (71,6)
200
15 (12,9)
30 (25,9)
53 (45,7)
75 (64,7)
99 (85,3)
250
17 (14,7)
35 (30,2)
61 (52,6)
86 (74,1)
112 (96,6)
300
20 (17,2)
40 (34,5)
68 (58,6)
96 (82,8)
126 (108,6)
350
23 (19,8)
45 (38,8)
75 (64,7)
106 (91,4)
138 (119,0)
400
24 (20,7)
49 (42,2)
83 (71,6)
125 (107,8)
150 (129,3)
450
27 (23,3)
53 (45,7)
88 (75,9)
123 (106,0)
160 (137,9)
500
29 (25,0)
58 (50,0)
96 (82,8)
135 (116,4)
171 (147,4)
600
34 (29,3)
66 (56,9)
110 (94,8)
152 (131,0)
194 (167,2)
700
39 (33,6)
75 (64,7)
122 (105,2)
169 (145,7)
214 (184,5)
800
43 (37,1)
83 (71,6)
135 (116,4)
172 (148,3)
237 (204,3)
900
48 (41,4)
92 (79,3)
149 (128,4)
205 (176,7)
258 (222,4)
1000
53 (45,7)
101 (87,1)
163 (140,5)
223 (192,2)
280 (241,4)
Криволин.
поверхност.
диаметром
более 1020
мм и плоск.
Нормы поверхностной плотности теплового потока,
Вт/м 2 [ккал/(м 2. ч)]
5 (4,3)
28 (24,1)
44 (37,9)
57 (49,1)
69 (59,5)
Примечание. Промежуточные значения норм плотности теплового
потока следует определять интерполяцией.
Нормативы плотности теплового потока при расположении
оборудования и трубопроводов на открытом воздухе и
общей продолжительности работы в год 5000 ч и менее
Условный
проход
трубопров.,
мм
Средняя температура теплоносителя, о C
20
50
100
150
200
Нормы линейной плотности теплового потока,
Вт/м [ккал/(м . ч)]
15
4 (3,4)
9 (7,8)
18 (15,5)
28 (24,1)
38 (32,8)
20
5 (4,3)
11 (9,5)
21 (18,1)
31 (26,7)
43 (37,1)
25
5 (4,3)
12 (10,3)
23 (19,8)
34 (29,3)
47 (40,5)
40
7 (6,0)
15 (12,9)
27 (23,3)
40 (34,5)
54 (46,6)
50
7 (6,0)
16 (13,8)
30 (25,9)
44 (37,9)
58 (50,0)
65
8 (6,9)
19 (16,4)
34 (29,3)
50 (43,1)
67 (57,8)
80
9 (7,8)
21 (18,1)
37 (31,9)
54 (46,6)
71 (61,2)
100
11 (9,5)
23 (19,8)
41 (35,3)
60 (51,7)
80 (69,0)
125
12 (10,3)
26 (22,4)
46 (39,7)
66 (56,9)
88 (75,9)
150
15 (12,9)
29 (25,0)