Қарағанды облысының жекелеген ерекше қорғалатын табиғи аумақтарының кейбір мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 6 ақпандағы N 122 Қаулысы
"Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы" Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңына сәйкес және Қазақстанның ерекше қорғауды талап ететін бірегей табиғи объектілері ретінде Қарағанды облысының флорасы мен фаунасының бағалы түрлерін, экожүйелерін сақтау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қарағанды облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасының "Қу ормандар мен жануарлар дүниесін қорғау шаруашылығы" мемлекеттік мекемесінің жалпы алаңы 14581 гектар жер учаскелері орман қоры жерлері санатынан алынсын.
2. Осы қаулының 1-тармағында көрсетілген жер учаскелері мен Қарағанды облысы Қарқаралы ауданының аумағындағы жалпы алаңы 7216 гектар босалқы жерлер Қазақстан Республикасының жер заңнамасында белгіленген тәртіппен осы қаулыға қосымшаға сәйкес Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің "Қарқаралы мемлекеттік ұлттық табиғи паркі" мемлекеттік мекемесіне (бұдан әрі - мекеме) тұрақты жер пайдалануға берілсін.
Көрсетілген жер учаскелері босалқы жерлер және орман қорының жерлері санатынан ерекше қорғалатын табиғи аумақтар жерлері санатына ауыстырылсын, ал осы аумақта бар ормандар "мемлекеттік ұлттық табиғи парктер ормандары" қорғаныш санатына жатқызылсын.
3. Қарағанды облысының әкімдігі заңнамада белгіленген тәртіппен мекеме жерлері төңірегінде күзет аймағын белгілеп, онда осы аймақ шегінде экологиялық жүйелердің жағдайына және қалпына келуіне теріс әсер ететін кез келген қызметке тыйым салсын және (немесе) шектесін.
4. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлерде жалпы алаңы 44660 гектар Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі Орман және аңшылық шаруашылығы комитетінің республикалық маңызы бар "Белдеутас" (зоологиялық) мемлекеттік табиғи қаумалы құрылсын.

О некоторых вопросах отдельных особо охраняемых природных территорий Карагандинской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 февраля 2009 года № 122
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях" и в целях сохранения ценных видов флоры и фауны, экосистем Карагандинской области как уникальных природных объектов Казахстана, требующих особой охраны, Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Изъять из категории земель лесного фонда земельные участки государственного учреждения "Кувское хозяйство по охране лесов и животного мира" управления природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Карагандинской области общей площадью 14581 гектаров.
2. Предоставить земельные участки, указанные в пункте 1 настоящего постановления и земли запаса общей площадью 7216 гектаров на территории Каркаралинского района Карагандинской области государственному учреждению "Каркаралинский государственный национальный природный парк" Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан (далее - учреждение) в постоянное землепользование согласно приложению к настоящему постановлению, в порядке, установленном земельным законодательством Республики Казахстан.
Перевести указанные земельные участки из категории земель запаса и земель лесного фонда в категорию земель особо охраняемых природных территорий, а имеющиеся на этой территории леса отнести к категории защитности "леса государственных национальных природных парков".
3. Акимату Карагандинской области в установленном законодательством порядке установить охранную зону вокруг земель учреждения с запрещением и (или) ограничением в пределах этой зоны любой деятельности, отрицательно влияющей на состояние и восстановление экологических систем.
4. Создать государственный природный заказник республиканского значения "Белдеутас" (зоологический) Комитета лесного и охотничьего хозяйства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан, общей площадью 44660 гектаров на землях сельскохозяйственного назначения.