Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен "Самұрық-Қазына" әл-ауқат ұлттық қоры" акционерлік қоғамы арасындағы Өзара іс-қимыл туралы келісімді мақұлдау туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 ақпандағы N 178 Қаулысы.
Студенттердің жекелеген санаттарына қолдау көрсету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен "Самұрық-Қазына" әл-ауқат ұлттық қоры" акционерлік қоғамы арасындағы Өзара іс-қимыл туралы келісім (бұдан әрі - Келісім) мақұлдансын.
2. "Самұрық-Қазына" әл-ауқат ұлттық қоры" акционерлік қоғамы екі апта мерзімде банк-агентті анықтасын және Келісімнен туындайтын өзге де қажетті шараларды қабылдасын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылы 17 ақпандағы
N 178 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі мен "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы арасындағы
Өзара іс-қимыл туралы келісім
Бірлесіп "Тараптар" деп аталатын ________________ тұлғасында
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі, _______________ тұлғасында Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі (бұдан әрі - Министрліктер)
___________________ негізінде әрекет ететін _________________________ тұлғасында "Самұрық-Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қор) Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 25 қарашадағы N 1085 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің Экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009-2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын назарға ала отырып төмендегілер туралы осы Келісімді жасады.
1. Пайдаланылатын терминдер
1. Осы Келісімде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
Банк-агент - осы Келісімді іске асыру үшін Қор белгілеген шарттарда студенттерге кредит беруді жүзеге асыру үшін Қор айқындайтын Қазақстан Республикасының екінші деңгейдегі банктері.
студент - күндізгі оқыту нысанында техникалық, жаратылыстану-ғылыми және медициналық мамандықтар бойынша ақылы негізде Қазақстан Республикасының жоғары оқу орындарында білім алатын, жоғары және базалық медициналық білім алатын, сондай-ақ осы Келісімде айқындалатын талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының азаматы;
кредит - осы Келісімді іске асыру үшін Қор айқындаған шарттарда студентке Банк-агент ұсынатын ақшалай қаражат;
қор жасау - осы Келісімнің шарттарына сәйкес студенттерге кредит беру үшін Қордың Банк-агентке ақшалай қаражат ұсынуы;
көп балалы отбасы - бірге тұратын (уақытша жоқтарын қоса алғанда) кәмелетке толмаған төрт және одан да көп балалары бар отбасы;
табысы аз отбасы - студенттің кредит беру туралы өтінішінің алдындағы соңғы он екі айда отбасының әрбір мүшесіне арналған жиынтық айлық табысы осы мақсаттар үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген ең төменгі күнкөріс деңгейінен төмен табысы бар отбасы;
толық емес отбасы - балаларды (баланы) ата-анасының біреуі, оның ішінде ажырасқан, жесір тәрбиелейтін отбасы.

Об одобрении Соглашения о взаимодействии между Министерством образования и науки Республики Казахстан, Министерством здравоохранения Республики Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 февраля 2009 года № 178.
В целях оказания поддержки отдельным категориям студентов Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о взаимодействии между Министерством образования и науки Республики Казахстан, Министерством здравоохранения Республики Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее - Соглашение).
2. Акционерному обществу "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" в двухнедельный срок определить банк-агент и принять иные необходимые меры, вытекающие из Соглашения.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Одобрено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 февраля 2009 года № 178
Проект
Соглашение
о взаимодействии между Министерством образования и науки
Республики Казахстан, Министерством здравоохранения Республики
Казахстан и акционерным обществом "Фонд национального
благосостояния "Самрук-Қазына"
Министерство образования и науки Республики Казахстан в лице __________, Министерство здравоохранения Республики Казахстан в лице _________, (далее - Министерства),
акционерное общество "Фонд национального благосостояния "Самрук-Қазына" (далее - Фонд), в лице _________, действующего на основании _______________, совместно именуемые "Стороны", принимая во внимание План совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы, утвержденный постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 ноября 2008 года № 1085, заключили настоящее Соглашение о нижеследующем.
1. Используемые термины
1. В настоящем Соглашении используются следующие понятия:
Банк-агент - банки второго уровня Республики Казахстан, определяемые Фондом для осуществления кредитования студентов, на условиях установленных Фондом, для реализации настоящего Соглашения;
студент - гражданин Республики Казахстан, обучающийся в высших учебных заведениях Республики Казахстан, на платной основе по техническим, естественно-научным и медицинским специальностям по очной форме обучения, получающий высшее и базовое медицинское образование, а также соответствующий требованиям, определяемым в настоящем Соглашении;
кредит - денежные средства, предоставляемые Банком-агентом студенту на условиях, определенных Фондом для реализации настоящего Соглашения;
фондирование - предоставление денежных средств Фондом Банку-агенту для кредитования студентов согласно условиям настоящего Соглашения;
многодетная семья - семья, имеющая четырех и более совместно проживающих (включая временно отсутствующих) несовершеннолетних детей;
малоимущая семья - семья, имеющая за последние двенадцать месяцев перед обращением о предоставлении кредита студентом совокупный месячный доход на каждого члена семьи ниже прожиточного минимума, установленного для этих целей законодательством Республики Казахстан;
неполная семья - семья, в которой детей (ребенка) воспитывает один из родителей, в том числе разведенный, вдовый.

2. Келісімнің мәні
2. Осы Келісімнің мәні Қазақстан Республикасының жоғары оқу
орындарында (бұдан әрі - жоғары оқу орындары) студенттердің оқуын оларға кредит беру арқылы қолдау бойынша Тараптардың бірлескен іс-қимылын жүзеге асыру болып табылады.
3. Тараптардың өзара іс-қимылының тетіктері
3. Осы Келісімді іске асыру төменде баяндалған тәртіппен жүзеге
асырылады:
1) Министрліктер:
- студенттердің осы Келісімнің талаптарына сәйкестігін растайтын қажетті құжаттарды ұсыну бөлігіндегі жоғары оқу орындарының Банк-агентпен өзара іс-қимылын қамтамасыз етеді;
- Қорға кредит алуға үміткер студенттердің саны туралы қажетті ақпаратты ұсынады;
- Қорға техникалық, жаратылыстану-ғылыми және медициналық мамандықтардың тізбесін ұсынады.
- жоғары оқу орындарына Банк-агентке қажетті құжаттардың тізбесін жеткізеді;
- студенттерге кредит беру үшін қажетті қаражаттың көлемін айқындайды;
2) Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі Банк-агентке жоғары оқу орындары арқылы студенттердің үлгерім критерийлерін ұсынады;
3) Қор:
- осы Келісімді іске асыру үшін Банк-агентпен шарт жасайды;
- министрліктер айқындаған 15 млрд. теңгеге дейінгі көлемде студенттерге кредит беру үшін Банк-агенттің қор жасауын жүзеге асырады;
- Банк-агенттің министрліктерге кредит беру үшін студенттен талап етілетін құжаттардың, оның ішінде осы Келісімде көрсетілген талаптарға сәйкестігін растайтын құжаттардың толық тізбесін ұсынуын қамтамасыз етеді.
4. Банктің қор жасауы оқу семестрлері бойынша нысаналы мақсаты бар алдын ала транштармен жүзеге асырылады.
5. Кредиттер мынадай талаптарға сай келетін студенттерге ұсынылады:
1) студенттің үлгерімі (өлшемшарттарды Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі айқындайды);
2) әлеуметтік мәртебесі:
жетім және ата-анасының қамқорлығынсыз қалған студенттер;
мүгедектігі бар адам болып табылатын студенттер;
ата-аналары мүгедектігі бар адам болып табылатын студенттер;
көп балалы, табысы аз немесе толық емес отбасыдан шыққан студенттер;
ата-аналары зейнеткерлік жасқа жеткен студенттер;
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі айқындайтын басқа да студенттер.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 26.10.2022 № 850 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Студенттердің осы Келісімнің талаптарына сәйкестігін растайтын құжаттарды жоғары оқу орындары студенттің келісімі болған жағдайда Банк-агентке ұсынады.
4. Кредит ұсынудың базалық шарттары
7 . Кредиттер студенттерге мынадай шарттарда ұсынылады:

2. Предмет Соглашения
2. Предметом настоящего Соглашения является осуществление совместных действий Сторон по поддержке студентов путем кредитования их обучения в высших учебных заведениях Республики Казахстан (далее - вуз).
3. Механизмы взаимодействия Сторон
3. Реализация настоящего Соглашения, осуществляется в нижеизложенном порядке:
1) Министерства:
- обеспечивают взаимодействие вузов с Банком-агентом в части предоставления студентами необходимых документов, подтверждающих соответствие требованиям настоящего Соглашения;
- предоставляют Фонду необходимую информацию о количестве студентов, претендующих на получение кредита;
- предоставляют Фонду перечень технических, естественно-научных и медицинских специальностей;
- доводят до вузов перечень документов, необходимых для Банка-агента;
- определяют объем средств, необходимых для кредитования студентов.
2) Министерство образования и науки Республики Казахстан предоставляет Банку-агенту через вузы критерии успеваемости студентов.
3) Фонд:
- заключает договор с Банком-агентом для реализации настоящего Соглашения;
- осуществляет фондирование Банка-агента для кредитования студентов, в объемах, определяемых министерствами до 15 млрд. тенге;
- обеспечивает предоставление Банком-агентом министерствам исчерпывающего перечня документов, требуемых от студента для выдачи кредита, в том числе, документов, подтверждающих соответствие требованиям, указанным в настоящем Соглашении;
4. Фондирование Банка осуществляется предварительными траншами, по учебным семестрам с целевым назначением.
5. Кредиты предоставляются студентам, отвечающим следующим требованиям:
1) успеваемость студента (критерии определяются Министерством образования и науки Республики Казахстан);
2) социальный статус:
студенты-сироты и оставшиеся без попечения родителей;
студенты, являющиеся лицами с инвалидностью;
студенты, родители которых являются лицами с инвалидностью;
студенты из многодетной, малоимущей или неполной семьи;
студенты, родители которых достигли пенсионного возраста;
другие студенты, определяемые Министерством образования и науки Республики Казахстан.
Сноска. Пункт 5 - в редакции постановления Правительства РК от 26.10.2022 № 850 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
6. Документы, подтверждающие соответствие студентов требованиям настоящего Соглашения, предоставляются вузами при наличии согласия студента в Банк-агент.
4. Базовые условия предоставления кредита
7. Кредиты предоставляются студентам на следующих условиях:

1) кредит мерзімі - айыппұл санкцияларынсыз мерзімінен бұрын өтеу құқығымен жоғары оқу орнында толық оқыту курсын аяқтаған сәттен бастап кемінде 15 жыл, бірақ 10 жылдан аспайды;
2) кредит бойынша тиімді сыйақы ставкасы - жылдық 9 %-дан аспайды;
3) сыйақыны және кредит бойынша негізгі борышты өтеу жөніндегі
мерзімді ұзарту студентке:
- оның оқу кезеңіне;
- оқытудың толық курсын (бакалавриат/интернатура) аяқтағаннан кейін 6 айға;
- оқытудың толық курсын (бакалавриат) аяқтағаннан кейін мерзімді әскери қызметке шақырылған жағдайда 1 (бір) жылға дейін не жоғары оқу орнынан кейінгі оқуға түскен жағдайда 2 (екі) жылға дейін;
- жүктілігі мен бала тууы және бала күтімі (бір уақытта) бойынша демалысқа шыққан жағдайда 3 (үш) жылға дейін ұсынылады;
4) кредитті қайтаруды мынадай тәсілдердің бірімен қамтамасыз ету:
- заңды немесе жеке тұлғалардың кепілгерлігі және/немесе кепілдігі;
- мүлік кепілі (заттай кепілгерлік).
Осы тармақтың 4) тармақшасында көрсетілген қамтамасыз етулерді ұсыну мүмкін болмаған жағдайда кредит сомасының 65-95 %-ы шегінде "Қаржы орталығы" акционерлік қоғамының кепілдігі (бұдан әрі - Орталық) және Орталықтың кепілдігімен жабылмаған сомалар шегінде жоғары оқу орнының кепілдігі беріледі. Жоғары оқу орны бірлескен кепілдіктен бас тартқан жағдайда Орталықтың кепілдігімен жабылмаған сомалар шегінде Қор кепілгер болады.
8. Кредит сомасы оқу семестрі үшін алдын ала транштармен студент оқитын жоғары оқу орнының есебіне аударылады.
9. Студент дәлелді себептермен (ауру, білім беру гранты бойынша оқуға ауысу) білім беру кредиті бойынша оқуын мерзімінен бұрын тоқтатқан жағдайда кредиттік шартқа сәйкес кредитті қайтаруға міндетті.
Студент дәлелсіз себептермен (академиялық үлгермеуіне байланысты, оқу тәртібін, ішкі тәртіп ережелерін бұзғаны үшін және т.б) не өз еркімен оқуын тоқтатқан жағдайда оқуды тоқтатқан күннен бастап бір жыл ішінде кредитті қайтаруға міндетті.
10. Кредит нысаналы мақсатпен - студенттің оқуына ақы төлеу үшін ұсынылады.
5. Қорытынды ережелер, Келісімнің күшіне енуі және қолданылуын тоқтатуы
11. Осы Келісім қол қойылған сәттен бастап күшіне енеді.
12. Осы Келісімге күшіне ену тәртібі осы келісімдермен реттелетін жеке келісімдермен ресімделетін өзгерістер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін.
13. Тараптар осы Келісімді орындау үшін қажетті қосымша келісімдер жасаса алады.
14. Осы Келісім Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес түсіндіріледі және реттеледі.

1) срок кредита - не менее 15 лет, но не более 10 лет с момента завершения полного курса обучения в вузе, с правом досрочного погашения без штрафных санкций;
2) эффективная ставка вознаграждения по кредиту - не более 9 % годовых;
3) отсрочка по погашению вознаграждения и основного долга по кредиту предоставляется студенту:
- на период его обучения;
- на 6 месяцев после завершения полного курса обучения (бакалавриата/интернатуры);
- до 1 (одного) года в случае призыва на срочную военную службу, после завершения полного курса обучения (бакалавриата) либо до 2 (двух) лет в случае поступления на послевузовское обучение;
- до 3 (трех) лет в случае выхода в отпуск по беременности и родам и уходу за ребенком (единовременно);
4) обеспечение возврата кредита одним из следующих способов:
- поручительство и/или гарантия юридических или физических лиц;
- залог имущества (вещное поручительство).
При невозможности предоставления обеспечений, указанных в подпункте 4) настоящего пункта, предоставляется гарантия акционерного общества "Финансовый центр" (далее - Центр) в пределах 65-95 % от суммы кредита и гарантия вуза в пределах суммы, не покрытой гарантией Центра. В случае отказа вуза от совместной гарантии, гарантом выступает Фонд в пределах суммы, не покрытой гарантией Центра.
8. Сумма кредита перечисляется на счета вузов, в котором обучается студент, предварительными траншами за учебный семестр.
9. В случае досрочного прекращения обучения по образовательному кредиту по уважительной причине (болезнь, перевод на обучение по образовательным грантам) студент обязан возвратить кредит в соответствии с кредитным договором.
При прекращении обучения по причинам неуважительного характера (в связи с академической неуспеваемостью, нарушением учебной дисциплины, правил внутреннего распорядка и т.д.) либо по собственному желанию студент обязан вернуть кредит в течение одного года со дня прекращения обучения.
10. Кредит предоставляется с целевым назначением - для оплаты обучения студента.
5. Заключительные положения, вступление в силу и
прекращение действия Соглашения
11. Настоящее Соглашение вступает в силу с момента его подписания.
12. В настоящее Соглашение могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельными соглашениями, порядок вступления в силу которых регулируется данными соглашениями.
13. Стороны могут заключать необходимые дополнительные соглашения для выполнения настоящего Соглашения.
14. Настоящее Соглашение интерпретируется и регулируется в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.

15. 2009 жылғы "___" ақпанда Астана қаласында бірдей заңды күші бар орыс және қазақ тілдерінде, әрбір Тарапқа 1 (бір) данадан ____ (________) данада жасалды.
Тараптардың қолдары
Қазақстан Республикасы Қазақстан Республикасы
Білім және ғылым министрлігі Денсаулық сақтау министрлігі
"Самұрық-Қазына" ұлттық
әл-ауқат қоры" акционерлік қоғамы

15. Совершено в городе Астана "___" февраля 2009 года в ___(___) экземплярах на русском и казахском языках, имеющих одинаковую юридическую силу, по 1 (одному) экземпляру для каждой из Сторон.
Подписи Сторон
Министерство образования и науки Министерство здравоохранения
Республики Казахстан Республики Казахстан
Акционерное общество "Фонд
национального благосостояния
"Самрук-Қазына"