Үлгі инвестицялық шартты, үлгі келісімді бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 наурыздағы N 276 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 23 маусымдағы № 475 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.06.2015 № 475 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасының 2004 жылғы 9 шілдедегі Заңының 4-бабының 3-2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған:
1) үлгі инвестициялық шарт;
2) үлгі келісім бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 10 наурыздағы
N 276 қаулысымен
бекітілген
Үлгі инвестициялық шарт
___________________                         20 жылғы " "
(қол қойылған қала)                            (жасалған күні)
Бұдан әрі "Уәкілетті орган" деп аталатын
______________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(ереже немесе бұйрық)
____________________________________________________________________,
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
бұдан әрі "Мемлекеттік орган" деп аталатын табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардардағы басшылықты жүзеге асыратын,
______________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(ереже немесе бұйрық)
____________________________________________________________________,
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
бір тараптан және бұдан әрі "Энергия өндіруші ұйым" деп аталатын
______________________________________________________________ атынан
(инвестициялық бағдарламаны іске асыруды жүзеге асыратын
энергия өндіруші ұйымның атауы)
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(жарғы немесе сенімхат)
____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар Қазақстан Республикасының " Электр энергетикасы туралы ", " Табиғи монополиялар және реттелетін нарықтар туралы " заңдарына сәйкес Үлгі инвестициялық шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты.
1. Шарттың мәні Энергия өндіруші ұйым инвестициялық бағдарламаны:
_____________________________________________________________________
(инвестициялық бағдарламаның атауы)
(бұдан әрі - инвестициялық бағдарлама) іске асырған (орындаған) кезде Тараптардың қарым-қатынасын реттеу болып табылады.

Об утверждении типового инвестиционного договора, типового соглашения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2009 года № 276. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 июня 2015 года № 475
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.06.2015 № 475 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 3-2) статьи 4 Закона Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об электроэнергетике" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые:
1) типовой инвестиционный договор;
2) типовое соглашение.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 марта 2009 года № 276
Типовой инвестиционный договор
______________________                            "__" ______ 20_г.
(город подписания)                              (дата заключения)
____________________________________________________________________,
(название государственного органа)
в лице _____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании __________________________________________,
(положения или приказа)
именуемый в дальнейшем "Уполномоченный орган",
____________________________________________________________________,
(название государственного органа)
в лице ____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании _________________________________________,
(положения или приказа)
именуемый в дальнейшем "Государственный орган", осуществляющий
руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках,
с одной стороны, и ________________________________________________,
(наименование энергопроизводящей организации,
осуществляющей реализацию инвестиционной программы)
в лице ____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании _________________________________________,
(устава или доверенности)
именуемый в дальнейшем "Энергопроизводящая организация", с другой
стороны, в дальнейшем совместно именуемые "Сторонами", в соответствии
с законами Республики Казахстан " Об электроэнергетике ",
" О естественных монополиях и регулируемых рынках ", заключили Типовой
инвестиционный договор (далее - Договор).
1. Предметом Договора является урегулирование отношений Сторон
при реализации (исполнении) Энергопроизводящей организацией
инвестиционной программы: __________________________________________
(название инвестиционной программы)
(далее - инвестиционная программа).

2. Энергия өндіруші ұйым инвестициялық бағдарламада белгіленген мөлшерде, тәртіппен, шартпен және мерзімде
_____________________________________________________________________
(жаңа активтер жасауға, қолданыстағы активтерді кеңейтуге, жаңартуға, қайта құруға және техникалық жарақтандыруға - нақты көрсетілсін) инвестицияларды қамтамасыз етеді.
3. Осы Шарт Энергия өндіруші ұйымға Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес белгіленген және бекітілген есептік немесе жеке тариф бойынша инвестициялық бағдарламаның шеңберінде электр энергиясын сатуға құқық береді.
4. Энергия өндіруші ұйым:
1) электр энергиясын, спот-сауда-саттықта (олар өндіретін электр энергиясының көлемінің он пайызынан аспайтын), теңгерімдеуші нарықта және экспортқа сатылатын жағдайларды қоспағанда, есептік немесе жеке тарифтен аспайтын тарифтер бойынша сатуды жүзеге асырады;
2) инвестициялық бағдарламаның есептік тарифті белгілеу кезінде немесе жеке тарифті бекіту кезінде көзделген көлемде және мерзімде объект бойынша орындалуын жүзеге асырады;
3) инвестициялық бағдарламаны орындайды және жыл сайын ________ дейінгі мерзімде уәкілетті орган мен табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға оның орындалуы туралы есеп береді.
5. Энергияны өндіруші ұйым белгіленген тәртіппен бекітілген инвестициялық бағдарламаларда (жобаларда) көзделген қаражаттың мақсатсыз пайдаланылуына жол бермеуге міндеттенеді.
6. Энергия өндіруші ұйым электр энергиясын тиісінше есептік немесе жеке тарифтен асырып сатқан жағдайда электр энергиясын спот-сауда-саттықта (олар өндіретін электр энергиясы көлемінің он пайызынан аспайтын), теңгерімдеуші нарықта және экспортқа сату нәтижесінде алынған соманы қоспағанда, көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығы субъектілеріне артық соманы қайтаруға міндетті.
Энергия өндіруші ұйым табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган енгізген инвестициялық бағдарламаның орындалуы туралы нұсқаманы белгіленген мерзімде орындамаған жағдайда энергия өндіруші ұйым көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығының субъектілеріне инвестициялық бағдарламаны орындау үшін көзделген және оны іске асыру мақсатында пайдаланылмаған алынған қаражатты қайтаруға міндетті.
Инвестициялық бағдарламаны орындау үшін көзделген қаражат деп энергия өндіруші ұйымның тиісінше есептік немесе жеке тарифтен аспайтын тарифтерді қолдану кезінде алған нақты табысы (түсімі) мен Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен есептік тарифті белгілеу немесе жеке тарифті бекіту кезінде көзделген нақты шығындар арасындағы айырма түсініледі.

2. Энергопроизводящая организация обеспечивает инвестиции в
____________________________________________________________________
(создание новых активов, расширение, обновление, реконструкцию и
техническое перевооружение существующих активов - указать конкретно)
в размере, порядке, на условиях и в сроки, установленные в инвестиционной программе.
3. Настоящий Договор дает право Энергопроизводящей организации на реализацию электрической энергии в рамках инвестиционной программы по расчетному или индивидуальному тарифу, определенному и утвержденному в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Энергопроизводящая организация:
1) осуществляет реализацию электрической энергии по тарифам, не превышающим расчетный или индивидуальный тариф, за исключением случаев реализации на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической энергии), балансирующем рынке и на экспорт;
2) осуществляет исполнение инвестиционной программы пообъектно, в объемах и в сроки, предусмотренные при определении расчетного тарифа или при утверждении индивидуального тарифа;
3) выполняет инвестиционную программу и ежегодно в срок до  _____ представляет в уполномоченный орган и государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, отчет о ее выполнении.
5. Энергопроизводящая организация обязуется не допускать нецелевое использование средств, предусмотренных в инвестиционных программах (проектах), утвержденных в установленном порядке.
6. В случае реализации электрической энергии с превышением соответственно расчетного или индивидуального тарифа энергопроизводящая организация обязана возвратить субъектам оптового и (или) розничного рынка сумму превышения, за исключением сумм, полученных в результате реализации электрической энергии на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической энергии), балансирующем рынке и на экспорт.
В случае неисполнения энергопроизводящей организацией в установленный срок внесенного государственным органом, осуществляющим руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках, предписания об исполнении инвестиционной программы, энергопроизводящая организация обязана возвратить субъектам оптового и (или) розничного рынка полученные средства, предусмотренные для выполнения инвестиционной программы и не использованные в целях ее реализации.
Под средствами, предусмотренными для выполнения инвестиционной программы, понимается разница между фактическим доходом (выручкой), полученным энергопроизводящей организацией при применении тарифов, не превышающих соответственно расчетный или индивидуальный тариф, и фактическими затратами, предусмотренными при определении расчетного или утверждении индивидуального тарифа в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.

7. Уәкілетті орган:
1) инвестициялық бағдарламаның құнын өсіруді келіседі;
2) осы Шартта көзделген Энергия өндіруші ұйымның инвестициялық бағдарламаны орындау мониторингін жүргізеді;
3) заңнамада және осы Шартта белгіленген өкілеттіктер шегінде Шарттың талаптарының орындалуын бақылауды жүзеге асырады.
8. Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган:
1) жеке тарифті бекітеді;
2) инвестициялық бағдарламаның құнын өсіруді келіседі;
3) Энергия өндіруші ұйымның "Электр энергетикасы туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 7-бабының 5-тармағында көзделген талаптарды сақтауын бақылауды жүзеге асырады және орындау үшін міндетті анықталған бұзушылықтарды жою туралы нұсқамаларды енгізеді.
9. Шарттың талаптары орындалмаған немесе тиісінше орындалмаған жағдайда Тараптар Шарттың талаптарына және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес жауапты болады.
10. Шартпен реттелмеген барлық мәселелер бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
11. Шарт бойынша даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешіледі. Дауларды келіссөздер арқылы реттеу мүмкін болмаған жағдайда мұндай даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
12. Шарттың ережелері қандай да бір Тарап шартты орындау үдерісінде алған немесе сатып алған ақпарат құпия болып табылады. Тараптар құпия ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қажетті есептерді жасау үшін пайдалана алады.
13. Тараптар:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сот немесе құқық қорғау органдарының сұрау салуларына ақпарат берген;
2) ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржы және өзге де есептілікті алуға құқылы мемлекеттік органдарға берілетін жағдайларды қоспағанда, құпия ақпаратты басқа Тараптың келісімінсіз үшінші тұлғаларға беруге құқықтары жоқ.
14. Шартқа қол қойылған күн оның күшіне енген күні болып табылады (Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік тіркеу).
15. Шарт _____________ (_______) жыл мерзімде жасалды.
16. Тараптардың екі жақты келісімі бойынша Шартқа жазбаша нысанда қосымша келісімдер жасасу арқылы Шартқа өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқығы бар.
17. Шартқа барлық қосымша келісімдерге Тараптардың өкілетті өкілдері қол қоюы тиіс.

7. Уполномоченный орган:
1) согласовывает увеличение стоимости инвестиционной программы;
2) ведет мониторинг исполнения Энергопроизводящей организацией инвестиционной программы, предусмотренной в настоящем Договоре;
3) в пределах полномочий, установленных законодательством и настоящим Договором, осуществляет контроль за выполнением условий Договора.
8. Государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках:
1) утверждает индивидуальный тариф;
2) согласовывает увеличение стоимости инвестиционной программы;
3) осуществляет контроль за соблюдением Энергопроизводящей организацией требований, предусмотренных пунктом 5 статьи 7 Закона Республики Казахстан "Об электроэнергетике", и вносит обязательные для исполнения предписания об устранении выявленных нарушений.
9. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения условий Договора, Стороны несут ответственность в соответствии с условиями Договора и законодательством Республики Казахстан.
10. По всем неурегулированным Договором вопросам Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
11. Споры и разногласия по Договору разрешаются путем переговоров. В случае невозможности урегулирования споров путем переговоров такие споры решаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
12. Положения Договора, информация, полученная или приобретенная какой-либо Стороной в процессе выполнения Договора, являются конфиденциальными. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
13. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без согласия другой Стороны, за исключением случаев:
1) представления информации на запросы судебных или правоохранительных органов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) когда информация предоставляется государственным органам, которые правомочны получать финансовую и иную отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
14. Датой вступления Договора в силу будет являться дата его подписания (государственной регистрации в соответствии с законодательством Республики Казахстан).
15. Договор заключен сроком на ___________ (___) лет.
16. Стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения в Договор путем заключения дополнительных соглашений к Договору в письменной форме.
17. Все дополнительные соглашения к Договору должны подписываться полномочными представителями Сторон.

18. Шарт бойынша кез келген хат алмасу мына мекен жайға жіберіледі:
Уәкілетті орган _____________________________________________________
Табиғи монополиялар салаларындағы және реттелетін нарықтардағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган_____________________________________________________________________
Энергия өндіруші ұйым _______________________________________________
19. Шарт:
1) Шарттың қолданылу мерзімі аяқталған;
2) Тараптардың екі жақты келісімі бойынша мерзімінен бұрын бұзылған;
3) сот шешкен жағдайда;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында және Шартта көзделген өзге де жағдайларда қолданылуын тоқтатады.
20. Тараптардың заңды мәртебесінің немесе ұйымдық-құқықтық нысанының өзгеруі Шарттың қолданылуын тоқтатпайды және Тараптар Шартты бұзуға, оны өзгертуге ниет білдірген не құқық нормалары оны қайта ресімдеуді талап еткен жағдайларды қоспағанда, барлық құқықтар мен міндеттер тиісті заңды мұрагерлерге өтеді. Бұл ретте Тараптар құқықтық мәртебесінің, орналасқан жерінің және өзге де деректемелерінің өзгергені туралы 3 күн мерзімде бірін-бірі жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті.
21. Шарт Тараптардың әрқайсысы үшін және бірдей заңды күші бар мемлекеттік және орыс тілдерінде _______ түпнұсқа данада жасалды.
Уәкілетті орган:                               Энергия өндіруші ұйым:
________________                               ______________________
Табиғи монополиялар салаларындағы
және реттелетін нарықтардағы
басшылықты жүзеге асыратын
мемлекеттік орган:
_____________________________
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 10 наурыздағы
N 276 қаулысымен
бекітілген
Үлгі келісім
_________________                          20 жылғы " "
(қол қойылған қала)                              (жасалған күні)
Бұдан әрі "Уәкілетті орган" деп аталатын
______________________________________________________________ атынан
(мемлекеттік органның атауы)
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(ереже немесе бұйрық)
____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
бір тараптан және бұдан әрі "Энергия өндіруші ұйым" деп аталатын
______________________________________________________________ атынан
(энергия өндіруші ұйымның атауы)
_____________________________________________ негізінде әрекет ететін
(жарғы немесе сенімхат)
____________________________________________________________________
(уәкілетті тұлғаның лауазымы, Т.А.Ә.)
екінші тараптан, бұдан әрі бірлесіп "Тараптар" деп аталатындар " Электр энергетикасы туралы " Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес Үлгі келісімді (бұдан әрі - Келісім) жасасты.

18. Любая переписка по Договору направляется по следующим адресам:
Уполномоченный орган ________________________________________________
Государственный орган, осуществляющий руководство в сферах естественных монополий и на регулируемых рынках
_____________________________________________________________________
Энергопроизводящая организация ______________________________________
19. Договор прекращает действие в случаях:
1) истечения срока действия Договора;
2) досрочного расторжения по обоюдному согласию Сторон;
3) решения суда;
4) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и Договором.
20. Изменение юридического статуса либо организационно-правовой формы Сторон не прекращает действия Договора, и все права и обязанности переходят к соответствующим правопреемникам, за исключением случаев, когда Стороны изъявят желание расторгнуть Договор, изменить его, либо нормы права требуют его переоформления. При этом Стороны обязаны информировать друг друга об изменении правового статуса, места расположения и иных реквизитов в 3-х дневный срок в письменной форме.
21. Договор составлен на государственном и русском языках в  ____ подлинных экземплярах, для каждой из Сторон и имеющих равную юридическую силу.
Уполномоченный орган:                Энергопроизводящая организация:
_____________________                _______________________________
Государственный орган,
осуществляющий руководство
в сферах естественных монополий
и на регулируемых рынках:
_______________________________
Утверждено
Постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 марта 2009 года № 276
Типовое соглашение
____________________                             "___"______ 20__г.
(город подписания)                                (дата заключения)
___________________________________________________________________,
(название государственного органа)
в лице ____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании _________________________________________,
(положения или приказа)
именуемый в дальнейшем "Уполномоченный орган", с одной стороны, и
___________________________________________________________________,
(наименование энергопроизводящей организации)
в лице ____________________________________________________________,
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица)
действующего на основании _________________________________________,
(устава или доверенности)
именуемый в дальнейшем "Энергопроизводящая организация", с другой
стороны, в дальнейшем совместно именуемые "Сторонами", в соответствии
с Законом Республики Казахстан " Об электроэнергетике ", заключили
Типовое соглашение (далее - Соглашение).

1. Келісім Энергия өндіруші ұйымның:__________________________________________________________________________________________________________________________________________
(жаңа активтер жасау, қолданыстағы активерді кеңейту, жаңарту, қолдау, қайта құру және техникалық жарақтандыру - нақты көрсетілсін) бағытталған іс-шараларды іске асыру жөніндегі инвестициялық міндеттемелерін көздейді.
Бұл ретте жаңа активтер жасау, кеңейту, жаңарту, қайта құру қуаттарды арттыру үшін жүзеге асырылады (1-қосымша, 1-кесте).
Қуаттарды арттырусыз жүзеге асырылатын электр станциясының қолданыстағы активтерін жаңарту, қолдау, қайта құру және техникалық жарақтандыру (1-қосымша, 2-кесте) Келісімнің Тараптары айқындаған көрсеткіштерге сәйкес электр станциясының орнатылған қуатын пайдаланудың тиімділігін кезең-кезеңмен арттыруды қамтамасыз етуге тиіс (2-қосымша, 2-кесте).
2. Энергия өндіруші ұйым:
1) өзінің инвестициялық міндеттемелерін өз бетінше белгілеуге;
2) электр энергиясына босату бағасын өз бетінше, бірақ Қазақстан Республикасының Үкіметі энергия өндіруші ұйымдардың тиісті тобы үшін бекіткен шекті тарифтен асырмай белгілеуге құқылы.
3. Шекті тарифтер Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіпптен айқындалады.
4. Энергия өндіруші ұйым:
1) осы Келісімде көзделген инвестициялық міндеттемелерді орындауға және жыл сайын 31 наурызға дейін уәкілетті органға растаушы құжаттарды қоса бере отырып, олардың орындалуы туралы (осы Келісімнің 1-тармағына сәйкес белгіленген көрсеткіштерді орындау жөніндегі ақпаратты қамтитын) есеп беруге;
2) Қазақстан Республикасы заңнамасының, нормативтік-техникалық құжаттардың талаптарын және осы Келісімнің шарттарын сақтауға;
3) спот-сауда-саттықта (олар өндіретін электр энергиясы көлемінің он пайызынан көп емес), теңгерімдеуші нарықта және экспортқа сату жағдайларын қоспағанда, шекті тарифтен аспайтын тариф бойынша электр энергиясын сатуды жүзеге асыруға;
4) электр энергиясын шекті тарифтен асырып сатқан жағдайда электр энергиясын спот-сауда-саттықта (олар өндіретін электр энергиясы көлемінің он пайызынан аспайтын), теңгерімдеуші нарықта және экспортқа сату нәтижесінде алынған соманы қоспағанда, артық соманы көтерме және (немесе) бөлшек сауда нарығы субъектілеріне қайтаруға міндетті.
5. Уәкілетті орган:
1) Энергия өндіруші ұйымнан инвестициялық міндеттемелердің орындалуы туралы жыл сайынғы есепті алуға;

1. Соглашение предусматривает инвестиционные обязательства
Энергопроизводящей организации по реализации мероприятий,
направленных на ___________________________________________________
___________________________________________________________________
(создание новых активов, расширение, обновление, поддержку, реконструкцию и техническое перевооружение существующих активов - указать конкретно)
При этом создание новых активов, расширение, обновление, реконструкция осуществляются для увеличения мощностей (Приложение 1, таблица 1).
Обновление, поддержка, реконструкция и техническое перевооружение существующих активов электростанций, осуществляемые без увеличения мощностей (Приложение 1, таблица 2), должны обеспечивать поэтапное увеличение эффективности использования установленной мощности электростанции в соответствии с показателями, определенными Сторонами Соглашения (Приложение 2, таблица 2).
2. Энергопроизводящая организация вправе:
1) самостоятельно определять свои инвестиционные обязательства;
2) самостоятельно устанавливать отпускную цену на электрическую энергию, но не выше предельного тарифа, утвержденного Правительством Республики Казахстан для соответствующей группы энергопроизводящих организаций.
3. Предельные тарифы определяются в порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
4. Энергопроизводящая организация обязана:
1) исполнять предусмотренные в настоящем Соглашении инвестиционные обязательства и ежегодно до 31 марта представлять в уполномоченный орган отчет об их исполнении (включающий информацию по исполнению показателей, определенных в соответствии с пунктом 1 настоящего Соглашения) с приложением подтверждающих документов;
2) соблюдать требования законодательства Республики Казахстан, нормативно-технических документов и условия настоящего Соглашения;
3) осуществлять реализацию электрической энергии по тарифам, не превышающим предельный тариф, за исключением случаев реализации на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической энергии), балансирующем рынке и на экспорт;
4) в случае реализации электрической энергии с превышением предельного тарифа возвратить субъектам оптового и (или) розничного рынка сумму превышения, за исключением сумм, полученных в результате реализации электрической энергии на спот-торгах (не более десяти процентов от объемов вырабатываемой ими электрической энергии), балансирующем рынке и на экспорт.
5. Уполномоченный орган вправе:
1) получать от Энергопроизводящей организации ежегодный отчет об исполнении инвестиционных обязательств;

2) Энергия өндіруші ұйымнан осы Келісім бойынша Энергия өндіруші ұйым қабылдаған міндеттемелердің орындалуын растайтын құжаттарды талап етуге және алуға;
3) Энергия өндіруші ұйым Келісім бойынша міндеттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Келісімді бұзуды, залалдарды өтеуді талап етуге;
4) Қазақстан Республикасы заңнамасына және Келісімге сәйкес өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
6. Уәкілетті орган:
1) Энергия өндіруші ұйымның осы Келісімде көзделген инвестициялық міндеттемелерді орындауына мониторинг жүргізуге;
2) Энергия өндіруші ұйымның осы Келісімнің шарттарын орындауын бақылауды жүзеге асыруға;
3) Келісімде көзделген шарттарды сақтауға;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында және Келісімде белгіленген өзге де талаптарды сақтауға міндетті.
7. Тараптардың бірі Келісімнің шарттарын орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда басқа Тарап кінәлі Тарапты анықталған бұзушылықтарды белгілі бір мезгілде жою қажеттігі туралы 30 күнтізбелік күннен кешіктірмей жазбаша ескертеді. Кінәлі Тараптың Келісімнің шарттарын бұзушылықты жою мерзімі Тараптармен келісілген жағдайда жазбаша нысанда ұзартылуы мүмкін.
8. Келісімде реттелмеген барлық мәселелер бойынша Тараптар Қазақстан Республикасының заңнамасын басшылыққа алады.
9. Келісім бойынша даулар мен келіспеушіліктер келіссөздер арқылы шешіледі. Дауларды келіссөздер арқылы реттеу мүмкін болмаған жағдайда мұндай даулар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес сот тәртібімен шешіледі.
10. Тараптар электр энергиясын сату (жеткізу) шарттарын алдын ала келісе алады.
11. Келісімнің ережелері, қандай да бір Тарап Келісімді орындау үдерісінде алған немесе сатып алған ақпарат Тараптардың шешімі бойынша құпия болуы мүмкін. Тараптар құпия ақпаратты Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген қажетті есептерді жасау үшін пайдалана алады.
12. Тараптардың:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен сот немесе құқық қорғау органдарының сұрау салуларына ақпарат берген;
2) ақпарат Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес қаржылық және өзге де есептілікті алуға құқылы мемлекеттік органдарға берілетін жағдайларды қоспағанда, құпия ақпаратты басқа Тараптың келісімінсіз үшінші тұлғаларға беруге құқығы жоқ.
13. Келісімге қол қойылған күн оның күшіне енген күні болып табылады.

2) требовать и получать от Энергопроизводящей организации документы, подтверждающие выполнение принятых Энергопроизводящей организации обязательств по настоящему Соглашению;
3) требовать расторжения Соглашения, возмещения убытков, в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения Энергопроизводящей организацией обязательств по Соглашению;
4) осуществлять иные права в соответствии с законодательством Республики Казахстан и Соглашением.
6. Уполномоченный орган обязан:
1) вести мониторинг исполнения Энергопроизводящей организацией инвестиционных обязательств, предусмотренных в настоящем Соглашении;
2) осуществлять контроль за исполнением Энергопроизводящей организацией условий настоящего Соглашения;
3) соблюдать условия, предусмотренные Соглашением;
4) соблюдать иные требования, установленные законодательством Республики Казахстан и Соглашением.
7. В случае неисполнения или ненадлежащего исполнения одной из Сторон условий Соглашения, другая Сторона не позднее, чем за 30 календарных дней, письменно предупреждает виновную Сторону о необходимости устранения выявленных нарушений в определенный срок. Срок устранения виновной Стороной нарушений условий Соглашения может быть продлен на условиях, согласованных Сторонами в письменной форме.
8. По всем неурегулированным Соглашением вопросам Стороны руководствуются законодательством Республики Казахстан.
9. Споры и разногласия по Соглашению разрешаются путем переговоров. В случае невозможности урегулирования споров путем переговоров такие споры решаются в судебном порядке в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
10. Стороны могут оговорить условия реализации (поставки) электрической энергии.
11. Положения Соглашения, информация, полученная или приобретенная какой-либо Стороной в процессе выполнения Соглашения, могут быть конфиденциальными по решению Сторон. Стороны могут использовать конфиденциальную информацию для составления необходимых отчетов, предусмотренных законодательством Республики Казахстан.
12. Стороны не имеют права передавать конфиденциальную информацию третьим лицам без согласия другой Стороны, за исключением случаев:
1) представления информации на запросы судебных или правоохранительных органов в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
2) когда информация предоставляется государственным органам, которые правомочны получать финансовую и иную отчетность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
13. Датой вступления Соглашения в силу будет являться дата его подписания.

14. Келісім ____ ( ) жылға жасалды. (Келісім бір жылдан кем емес мерзімге жасалады).
15. Энергия өндіруші ұйым осы Келісімнің қолданылу мерзімі аяқталғанға дейін бір ай бұрын Келісімнің жаңа жобасын уәкілетті органға келісуге ұсынады.
16. Тараптардың екі жақты келісім бойынша жазбаша нысанда қосымша келісімдер жасасу арқылы Келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізуге құқығы бар.
17. Барлық қосымша келісімдерге Тараптардың өкілетті өкілдері қол қоюға тиіс.
18. Келісім бойынша кез келген хат алмасу төмендегі мекенжай бойынша жіберіледі:
Уәкілетті орган
_________________________
_________________________
Энергия өндіруші ұйым
_________________________
_________________________
19. Келісім:
1) қолданылу мерзімі аяқталған;
2) Тараптардың екі жақты келісімі бойынша мерзімінен бұрын бұзылған;
3) сот шешкен жағдайда;
4) Қазақстан Республикасының заңнамасында және Келісімде көзделген өзге де жағдайларда қолданылуын тоқтатады.
20. Тараптардың заңды мәртебесінің немесе ұйымдық-құқықтық нысанының өзгеруі Келісімнің қолданылуын тоқтатпайды және Тараптар Келісімді бұзуға, оны өзгертуге ниет білдірген не құқық нормалары оны қайта ресімдеуді талап еткен жағдайларды қоспағанда, барлық құқықтар мен міндеттер тиісті заңды мұрагерлерге өтеді. Бұл ретте Тараптар құқықтық мәртебесінің, орналасқан жерінің және өзге де деректемелерінің өзгергені туралы 3 күн мерзімде бірін-бірі жазбаша нысанда хабардар етуге міндетті.
21. Келісім қажет болған жағдайда басқа тілдерге аудармасын қоса бере отырып, Тараптардың әрқайсысы үшін мемлекеттік және орыс тілдерінде және бірдей заңды күші бар ____ түпнұсқа данада жасалды.
22. Энергия өндіруші ұйымның жауапкершілігі:
Энергия өндіруші ұйым Келісім бойынша міндіттемелерді орындамаған немесе тиісінше орындамаған жағдайда Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес жауапты болады.
Уәкілетті орган:                       Энергия өндіруші ұйым:
__________________                     __________________________
__________________                     __________________________
Үлгі келісімге
1-қосымша
1-кесте
Р/с N
Жаңа объектілер салу (атауы)*)
Іске қосылатын объектінің қуаты (МВт; тонна/сағ, Гкал/сағ және басқалары)
Қаржы ресурстары мен қаржыландыру көздері (меншікті немесе қарыз қаражаты) (млн. теңге)
Пайдалануға беру мерзімі (жыл)
*) - жаңа активер жасау, қолданыстағы активерді кеңейту, жаңарту, қайта құру қуаттарды арттыру үшін жүзеге асырылады.
2-кесте
Р/с N
Қолданыстағы активтерді жаңарту, қолдау, қайта құру және техникалық жарақтандыру (атауы)**)
Қаржыландыру көздері (меншікті немесе қарыз қаражаты)
Қажетті қаржы ресурстары (млн. теңге)
Іске асыру мерзімдері (ай, жыл)
**) - қуаттарды арттырусыз жүзеге асырылатын электр станцияларының қолданыстағы активтерін жаңарту, қолдау, қайта құру және техникалық жарақтандыру Келісімнің Тараптары белгілеген көрсеткіштерге (2-қосымша) сәйкес электр станциясының орнатылған қуаттарын пайдаланудың тиімділігін кезең-кезеңмен арттыруды қамтамасыз етуге тиіс.
Үлгі келісімте
2-қосымша
2009 жыл
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
2014 жыл
2015 жыл
Орнатылған қуаттарды тиімді пайдалану көрсеткіштері

14. Соглашение заключено сроком на ________ (___) лет. (Соглашение заключается на срок не менее года).
15. Энергопроизводящая организация за месяц до окончания срока действия настоящего Соглашения представляет на согласование в уполномоченный орган новый проект Соглашения.
16. Стороны имеют право по обоюдному согласию вносить изменения и дополнения в Соглашение путем заключения дополнительных соглашений в письменной форме.
17. Все дополнительные соглашения должны подписываться полномочными представителями Сторон.
18. Любая переписка по Соглашению направляется по следующим адресам:
Уполномоченный
орган
___________________
___________________
Энергопроизводящая
организация
___________________
___________________
19. Соглашение прекращает действие в случаях:
1) истечения срока действия;
2) досрочного расторжения по обоюдному согласию Сторон;
3) решения суда;
4) в иных случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан и Соглашением.
20. Изменение юридического статуса либо организационно-правовой формы Сторон не прекращает действия Соглашения, и все права и обязанности переходят к соответствующим правопреемникам, за исключением случаев, когда Стороны изъявят желание расторгнуть Соглашение, изменить его, либо нормы права требуют его переоформления. При этом Стороны обязаны информировать друг друга об изменении правового статуса, места расположения и иных реквизитов в 3-х дневный срок в письменной форме.
21. Соглашение составлено на государственном и русском языках в  _________ подлинных экземплярах, для каждой из Сторон и имеющих равную юридическую силу с приложением в необходимых случаях перевода на других языках.
22. Ответственность энергопроизводящей организации:
Энергопроизводящая организация в случае неисполнения или ненадлежащего исполнения обязательств по Соглашению несет ответственность в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
Уполномоченный орган:                 Энергопроизводящая организация:
______________________                _______________________________
______________________                _______________________________
Приложение 1
к Типовому соглашению
Таблица 1
п/п
Строительство
новых объектов
(наименование) *)
Мощность
вводимого
объекта (МВт;
тонн/час,
Гкал/час и
другие)
Финансовые ресурсы
и источники
финансирования
(собственные или
заемные средства)
(млн. тенге)
Срок ввода в
эксплуатацию
(год)
*) - создание новых активов, расширение, обновление, реконструкция существующих активов осуществляются для увеличения мощностей
Таблица 2
п/п
Обновление, поддержка,
реконструкция и
техническое
перевооружение
существующих активов
(наименование) **)
Финансовые
источники
(собственные
или заемные
средства)
Необходимые
финансовые
ресурсы
(млн. тенге)
Сроки
реализации
(месяц,
год)
**) - обновление, поддержка, реконструкция и техническое перевооружение существующих активов электростанций, осуществляемые без увеличения мощностей, должны обеспечивать поэтапное увеличение эффективности использования установленной мощности электростанции в соответствии с показателями, определенными Сторонами Соглашения (Приложение 2).
Приложение 2
к Типовому соглашению
2009
год
2010
год
2011
год
2012
год
2013
год
2014
год
2015
год
Показатели
эффективного
использования
установленной
мощности