1998 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманы бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 сәуірдегі N 460 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. 2008 жылғы 22 қыркүйекте Ақтөбе қаласында жасалған 1998 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы
КЕЛІСІМ
Бұдан былай Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясы арасындағы қарым-қатынасты дамыту үшін қолайлы жағдайлар жасау мақсатымен,
қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы адамдарды, көлік құралдарын, жүктерді, тауарларды және жануарларды өткізудің тәртібін жетілдірудің қажеттігін басшылыққа ала отырып, сондай-ақ жасырын көші-қонды, қару-жарақтың, есірткі мен жүйкеге әсер ететін заттардың контрабандасын анықтау және жолын кесу мақсатымен,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасын адамдардың және көлік құралдарының кесіп өтуі үшін, жүктердің, тауарлардың және жануарлардың басқа жерге орнын ауыстыруы үшін Тараптар мемлекеттік шекара арқылы көп жақты және екі жақты өткізу пункттерін орнатады (бұдан әрі - өткізу пункттері).
Өткізу пункттерінің тізбелерін Тараптар дипломатиялық арналар бойынша келіседі.
Тараптардың келісімі бойынша Қазақстан Республикасының азаматтарын және Ресей Федерациясының азаматтарын өткізудің жеңілдетілген пункттері орнатылуы мүмкін.
2-бап
Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасын автомобильдік өткізу пункттері арқылы кесіп өту көлік құралдарын пайдаланумен немесе жаяу жүзеге асырылады.
3-бап
Өткізу пункттерінде адамдарды, көлік құралдарын, тауарларды және жануарларды шекаралық, кедендік және қажет болғанда бақылаудың басқа да түрлері (бұдан әрі - бақылау) Қазақстан Республикасының заңдарына, Ресей Федерациясының заңдарына және олар қатысушылар болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес жүзеге асырылады.

Об утверждении Протокола о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о пунктах пропуска через казахстанско-российскую государственную границу от 23 декабря 1998 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 апреля 2009 года № 460
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить Протокол о внесении изменений и дополнений в Соглашение между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о пунктах пропуска через казахстанско-российскую государственную границу от 23 декабря 1998 года, совершенный в городе Актобе 22 сентября 2008 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
СОГЛАШЕНИЕ
между Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о пунктах пропуска через
казахстанско-российскую государственную границу
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
с целью создания благоприятных условий для развития сообщения между Республикой Казахстан и Российской Федерацией,
руководствуясь необходимостью совершенствования порядка пропуска через казахстанско-российскую государственную границу лиц, транспортных средств, грузов, товаров и животных, а также с целью выявления и пресечения нелегальной миграции, контрабанды оружия, наркотических и психотропных веществ,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для пересечения казахстанско-российской государственной границы лицами и транспортными средствами, для перемещения грузов, товаров и животных Стороны установят многосторонние и двусторонние пункты пропуска через государственную границу (далее именуемые - пункты пропуска).
Перечни пунктов пропуска Стороны согласуют по дипломатическим каналам.
По согласованию Сторон могут быть установлены пункты упрощенного пропуска граждан Республики Казахстан и граждан Российской Федерации.
Статья 2
Пересечение казахстанско-российской государственной границы лицами через автомобильные пункты пропуска может осуществляться с использованием транспортных средств, либо пешком.
Статья 3
Пограничный, таможенный и при необходимости другие виды контроля лиц, транспортных средств, грузов, товаров и животных (далее именуемые - контроль) осуществляются в пунктах пропуска в соответствии с законодательством Республики Казахстан, законодательством Российской Федерации и международными договорами, участниками которых они являются.

4-бап
Өткізу пункттерінің ашылуы оларды абаттандыру және Тараптардың әрқайсысы мемлекеттерінің бақылау органдарының қызметі үшін қажетті инфрақұрылымды жасау аяқталған соң жүзеге асырылады.
Тараптар орнатылған өткізу пункттерінің ашылғаны немесе жабылғаны туралы бір-біріне хабарлайды.
5-бап
Өткізу пункттерінің жұмыс режимі Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының шекаралық және кедендік ведомстволарының арасындағы өзара уағдаластық бойынша анықталады.
6-бап
Өткізу пункттері арқылы қозғалысты шектеу немесе тоқтату қауіпсіздік тұрғысындағы пайымдаулар, санитарлық-карантиндік себептер, табиғи апаттар салдары, эпидемиялар мен эпизоотиялар бойынша жүзеге асырылуы мүмкін.
Осындай шектеулерді енгізетін Тарап екінші Тарапқа шектеулердің себептерін және күшіне енуі мерзімдерін атаумен оларды кіргізу жоспарланған уақытқа дейін 24 сағаттан кешіктірмей дипломатиялық арналар бойынша хабарлайды.
Тараптар өткізу пункттерінің объектілерін немесе коммуникациялық ғимараттарды жоспарлы жөндеуге байланысты қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы қозғалысты шектеу немесе тоқтату туралы бір-біріне осындай жұмыстардың басталуына дейін олардың аяқталу мерзімі туралы мәлімдеумен үш ай бұрын хабарлайды.
7-бап
Ерекше бір жағдайларда (табиғи апаттар, өрт, тасқын, эпидемия, эпизоотия, техногенді сипаттағы апаттар, шұғыл медициналық жәрдем көрсету және т.б.) Тараптардың әрқайсысы мемлекеттерінің шекаралық және кедендік ведомстволары Қазақстан Республикасының азаматтарын және Ресей Федерациясының азаматтарын, көлік құралдарын және құрал-жабдықтарын мемлекеттік шекара арқылы өткізуді бақылаудың белгіленген тәртібін сақтай отырып, жұмыс істеп тұрған өткізу пункттерінен тысқары жерде өзара уағдаластық бойынша жүзеге асыра алады.
8-бап
Өткізу пункттерінің тиісті қызметін қамтамасыз ету үшін Тараптардың әрқайсысы өз мемлекетінің аумағында қажетті инфрақұрылымды жасайды.
Автомобильдік және теміржол өткізу пункттері объектілерінің құрылысын жобалауда, сондай-ақ салу барысында Қазақстан Республикасының аумағында жене Ресей Федерациясының аумағында бірлескен бақылауды жүргізу үшін жағдай жасау мүмкіндігі көзделеді және де мұндай объектілер құрылысының жобалары өзара келісілуге жатады.
Бірлескен шекаралық және кедендік бақылауды ұйымдастыру мен жүзеге асырудың тәртібін Қазақстан Республикасы мен Ресей Федерациясының шекаралық және кедендік ведомстволарының басшылары белгілейді әрі хаттамамен ресімделеді.
9-бап
Тараптардың өзара келісімі бойынша осы Келісімге өзгертулер мен толықтырулар енгізілуі мүмкін, олар жеке хаттамамен ресімделеді. Аталған хаттама осы Келісімнің ажыратылмас бөлігі болып табылады.

Статья 4
Открытие пунктов пропуска осуществляется после завершения их обустройства и создания необходимой инфраструктуры для деятельности контрольных органов государств каждой из Сторон.
Стороны уведомляют друг друга об открытии или закрытии установленных пунктов пропуска.
Статья 5
Режим работы пунктов пропуска определяется по взаимной договоренности между пограничными и таможенными ведомствами Республики Казахстан и Российской Федерации.
Статья 6
Ограничение или прекращение движения через пункты пропуска может быть осуществлено по соображениям безопасности, санитарно-карантийным причинам, вследствие стихийных бедствий, при эпидемиях и эпизоотиях.
Сторона, которая вводит такие ограничения, уведомляет другую Сторону по дипломатическим каналам не позднее чем за 24 часа до планируемого времени их введения с указанием причин и сроков действия ограничений.
Стороны будут информировать друг друга об ограничении или прекращении движения через казахстанско-российскую государственную границу в связи с плановым ремонтом объектов пунктов пропуска или коммуникационных сооружений не позднее, чем за три месяца до начала таких работ с уведомлением о дате их завершения.
Статья 7
В исключительных случаях (стихийные бедствия, пожары, наводнения, эпидемии, эпизоотии, аварии техногенного характера, оказание неотложной медицинской помощи и т.п.) пограничные и таможенные ведомства государства каждой из Сторон по взаимной договоренности могут осуществлять пропуск граждан Республики Казахстан и граждан Российской Федерации, транспортных средств и оборудования через государственную границу вне действующих пунктов пропуска с соблюдением установленного порядка контроля.
Статья 8
Для обеспечения надлежащей деятельности пунктов пропуска каждая из Сторон создает на территории своего государства необходимую инфраструктуру.
При проектировании, а также при строительстве объектов автомобильных и железнодорожных пунктов пропуска предусматривается возможность создания условий для проведения совместного контроля на территории Республики Казахстан и на территории Российской Федерации, при этом проекты строительства таких объектов подлежат взаимному согласованию.
Порядок организации и осуществления совместного пограничного и таможенного контроля определяется руководителями пограничных и таможенных ведомств Республики Казахстан и Российской Федерации и оформляется протоколом.
Статья 9
В настоящее Соглашение, по взаимному согласию Сторон, могут вноситься изменения и дополнения, которые оформляются отдельным протоколом. Указанный протокол является неотъемлемой частью настоящего Соглашения.

10-бап
Осы Келісім оған қол қойылған күннен бастап отыз күннен соң күшіне енеді әрі бес жыл ішінде қолданыста болады және егер Тараптардың бірде-бірі өзінің оның қолданысын тоқтататын ниеті туралы екінші Тарапқа Келісімнің қолданылу мерзімінің аяқталуына дейін алты ай бұрын жазбаша хабарламаса, келесі бес жылға өздігінен ұзартылады.
Астанада 1998 жылғы "23" желтоқсанда әрқайсысы қазақ және орыс тілдерінде екі дана болып жасалды және де екі мәтіннің күші бірдей.
Қазақстан Республикасының                Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                             Үкіметі үшін
1998 жылғы 23 желтоқсанда Астана қаласында жасалған Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы келісімнің куәландырылған көшірмесі екендігін растаймын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігінің
Халықаралық-құқық департаменті
Басқарма бастығы                              Б. Пискорский
1998 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттама
(2009 жылғы 28 сәуірде күшіне енді - СІМ-нің ресми сайты)
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі, 1998 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) 9-бабына сәйкес,
мына төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Келісімнің 1-бабы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасын адамдардың кесіп өтуі, тауарларды, көлік құралдарын және жануарларды өткізу үшін Тараптар мемлекеттік шекара арқылы екі жақты және көп жақты өткізу пункттерін (бұдан әрі - өткізу пункттері) орнатады.
Екі жақты өткізу пункті - шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлері жүргізілетін, сондай-ақ Қазақстан Республикасының және Ресей Федерациясының азаматтарын, Қазақстан Республикасында және Ресей Федерациясында тіркелген, тауарларды, жануарларды, сондай-ақ көлік құралдарын мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын шекаралық темір жол және автомобиль станцияларының, теңіз және өзен порттарының, халықаралық қатынастар үшін ашық өзге арнайы жабдықталған орындардың шегіндегі аумақ.
Көп жақты өткізу пункті - шекаралық, кедендік және бақылаудың өзге де түрлері жүргізілетін, сондай-ақ Тараптар мемлекеттерінің және басқа мемлекеттердің адамдарын, тауарларын, жануарлары мен көлік құралдарын мемлекеттік шекара арқылы өткізу жүзеге асырылатын шекаралық темір жол және автомобиль станцияларының, теңіз және өзен порттарының, халықаралық қатынастар үшін ашық өзге арнайы жабдықталған орындардың шегіндегі аумақ.
Өткізу пункттерінің тізбелерін Тараптар дипломатиялық арналар арқылы келіседі.".

Статья 10
Настоящее Соглашение вступает в силу через тридцать дней с даты подписания и будет действовать в течение пяти лет и автоматически продлевается на следующие пять лет, если ни одна из Сторон письменно за шесть месяцев до истечения срока действия Соглашения не уведомит другую Сторону о своем намерении прекратить его действие.
Совершено в г. Астана 23 декабря 1998 года в двух экземплярах, каждый на казахском и русском языках, причем оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации
Протокол
О внесении изменений и дополнений в Соглашение между
Правительством Республики Казахстан и Правительством
Российской Федерации о пунктах пропуска через
казахстанско-российскую государственную границу
от 23 декабря 1998 года
(Вступил в силу 28 апреля 2009 года -
Бюллетень международных договоров РК, 2009 г., № 4, ст. 23)
Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, далее именуемые Сторонами, в соответствии со статьей 9 Соглашения между Правительством Республики Казахстан и Правительством Российской Федерации о пунктах пропуска через казахстанско-российскую государственную границу от 23 декабря 1998 года (далее - Соглашение),
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Статью 1 Соглашения изложить в следующей редакции:
"Для пересечения казахстанско-российской государственной границы лицами, перемещения товаров, транспортных средств и животных Стороны установят двусторонние и многосторонние пункты пропуска через государственную границу (далее - пункты пропуска).
Двусторонний пункт пропуска - территория в пределах пограничных железнодорожных и автомобильных станций, морских и речных портов, иных специально оборудованных мест, открытых для международного сообщения, на которой проводятся пограничный, таможенный и иные виды контроля, а также осуществляется пропуск через государственную границу граждан Республики Казахстан и Российской Федерации, товаров, животных, а также транспортных средств, зарегистрированных в Республике Казахстан и Российской Федерации.
Многосторонний пункт пропуска - территория в пределах пограничных железнодорожных и автомобильных станций, морских и речных портов, иных специально оборудованных мест, открытых для международного сообщения, на которой проводятся пограничный, таможенный и иные виды контроля, а также осуществляется пропуск через государственную границу лиц, товаров, животных и транспортных средств государств Сторон и других государств.
Перечни пунктов пропуска Стороны согласуют по дипломатическим каналам.".

2-бап
Келісімнің 6-бабы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
"Өзге жағдайларда өткізу пункті арқылы қозғалысты шектеуге немесе тоқтатуға ниет білдіретін Тарап үш айдан кешіктірмей енгізілетін шектеулер немесе тыйым салулар туралы екінші Тарапты хабардар етеді.".
3-бап
Келісімнің 10-бабындағы "келесі бес жылға" деген сөздер "кезекті бесжылдық кезеңдерге" деген сөздермен ауыстырылсын.
4-бап
Осы Хаттама қол қойылған күнінен бастап уақытша қолданылады және оның күшіне енуі үшін қажетті мемлекетішілік рәсімдерді Тараптардың орындағаны туралы соңғы жазбаша хабарлама алынған күнінен бастап күшіне енеді.
2008 жылғы "22" қыркүйегінде Ақтөбе қаласында әрқайсысы қазақ және орыс тілдеріндегі екі түпнұсқалық данада жасалды, әрі екі мәтіннің де бірдей күші бар.
Қазақстан Республикасының                Ресей Федерациясының
Үкіметі үшін                             Үкіметі үшін
2008 жылғы 22 қыркүйегіндегі Ақтөбе қаласында қол қойылған 1998 жылғы 23 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі арасындағы Қазақстан-ресей мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттері туралы келісімге өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы хаттаманың бұл көшірмесінің дәлдігін куәландырамын.
Қазақстан Республикасы
Сыртқы істер министрлігі
Халықаралық-құқық департаментінің
Басқарма бастығы                             Ж. Бұхбантаев

Статья 2
Дополнить статью 6 Соглашения абзацем следующего содержания:
"В иных случаях Сторона, намеревающаяся ограничить или прекратить движение через пункты пропуска, не позднее чем за 3 месяца уведомляет другую Сторону о вводимых ограничениях или запретах.".
Статья 3
В статье 10 Соглашения слова "следующие пять лет" заменить словами "последующие пятилетние периоды".
Статья 4
Настоящий Протокол временно применяется с даты подписания и вступает в силу с даты получения последнего письменного уведомления о выполнении Сторонами внутригосударственных процедур, необходимых для его вступления в силу.
Совершен в городе Актобе 22 сентября 2008 года в двух подлинных экземплярах, каждый на казахском и русском языках, при этом оба текста имеют одинаковую силу.
За Правительство                           За Правительство
Республики Казахстан                       Российской Федерации