"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмыспен қамту және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 сәуірдегі N 522 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмыспен қамту және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне жұмыспен қамту және міндетті әлеуметтік сақтандыру мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап . Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2007 жылғы 15 мамырдағы Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., N 9, 65-құжат; N 19, 147-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат; 2008 ж., N 21, 97-құжат; N 23, 114-құжат):
145-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"2) жұмыссыздарды, табысы аз адамдар қатарынан жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды кәсіби даярлауға, қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға, сондай-ақ жұмыссыздар, үшін қоғамдық жұмыстар ұйымдастыруға;";
мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
"2-1) өндірісті ұйымдастырудағы өзгерістерге байланысты, оның ішінде қайта ұйымдастыру және (немесе) жұмыс берушінің жұмыс көлемінің қысқаруы кезінде жұмыс уақытының толық емес режимінде жұмыс істейтін қызметкерлер үшін кәсіби даярлауға, қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға, қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыруға;";
2) 147-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"2. Жұмыс беруші жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті органға:
ұйымның таратылуына, қызметкерлер санының немесе штаттың қысқаруына байланысты алдағы уақытта қызметкерлердің босатылуы, бұл өздеріне қатысты қызметкерлердің саны мен санаттары туралы, босатылатын қызметкерлердің лауазымдары мен кәсіптері, мамандықтары, біліктілігі мен еңбекақысының мөлшері және олар босатылатын мерзімдер көрсетіле отырып, босату басталғанға дейін кемінде екі ай бұрын;
өндірісті ұйымдастырудағы өзгерістерге байланысты, оның ішінде қайта ұйымдастыру және (немесе) жұмыс берушінің жұмыс көлемінің қысқаруы кезінде, қызметкерлердің жұмыс уақытының толық емес режиміне көшуі бөлігінде алда болатын еңбек жағдайларының өзгеруі туралы кемінде бір ай бұрын;
қызметкерлерді жалдауға қажеттілік пен жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі уәкілетті орган жіберген азаматтармен әңгімелесу нәтижелері туралы бес жұмыс күні ішінде ақпарат беруге міндетті.";

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и обязательного социального страхования"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 апреля 2009 года № 522
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам занятости и обязательного социального страхования".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам занятости и обязательного
социального страхования
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан;
1. В Трудовой кодекс Республики Казахстан от 15 мая 2007 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г. № 9, ст. 65; № 19, ст. 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114):
1)в статье 145:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации безработных, занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также организацию общественных работ для безработных;";
дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации, организацию общественных работ для работников, занятых в режиме неполного рабочего времени, в связи с изменением в организации производства, в том числе при реорганизации, и (или) сокращении объема работ у работодателя;";
2) пункт 2 статьи 147 изложить в следующей редакции:
"2. Работодатель обязан предоставлять информацию уполномоченному органу по вопросам занятости:
о предстоящем высвобождении работников в связи с ликвидацией организации, сокращением численности или штата, количестве и категориях работников, которых оно может коснуться, с указанием должностей и профессий, специальностей, квалификации и размера оплаты труда высвобождаемых работников и сроках, в течение которых они будут высвобождаться, не менее, чем за два месяца до начала высвобождения;
о предстоящем изменении условий труда в части перехода работников на режим неполного рабочего времени, в связи с изменением в организации производства, в том числе при реорганизации, и (или) сокращении объема работ у работодателя не менее, чем за один месяц;
о потребности в найме работников и результатах собеседования с гражданами, направленными уполномоченным органом по вопросам занятости, в течение пяти рабочих дней";

3) 159-бап мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
"3-1. Уақытша еңбекке жарамсыздығы бойынша жәрдемақы:
1) уақытша еңбекке жарамсыздығы қылмыс жасау кезінде алған жарақаттарының салдарынан туындаған қызметкерлерге;
2) сот анықтамасы бойынша қызметкердің мәжбүрлі емделген (психикалық аурулардан басқа) уақыты үшін;
3) заңды күшіне енген сот үкімімен немесе қаулысымен қызметкердің кінәлі екені анықталған жағдайда, оның тұтқында болған уақыты үшін және сот-медициналық сараптамасының уақыты үшін;
4) қызметкердің ішімдік, есірткі және уытты құралдарды пайдалануы салдарынан туындаған аурулардан немесе жарақаттардан уақытша еңбекке жарамсыздығы кезінде төленбейді.".
2. "Халықты жұмыспен қамту туралы" 2001 жылғы 23 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., N 3, 18-құжат; 2004 ж., N 2, 10-құжат; 2005 ж., N 7-8, 19-құжат; N 17-18, 76-құжат; 2006 ж., N 3, 22-құжат; N 10, 52-құжат; 2007 ж., N 2, 14, 18-құжаттар; N 3, 20-құжат; N 8, 52-құжат; N 9, 67-құжат; N 15, 106-құжат; N 20, 152-құжат; 2009 ж., N 1, 4-құжат):
1) 5-баптың 2-тармағының екінші бөлігі он бірінші абзацтағы "оралмандар" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы он екінші және он үшінші абзацтармен толықтырылсын:
"оқу орындарын бітірушілер;
жұмыс берушінің таратылуына, қызметкерлер санының немесе штатының қысқаруына байланысты босатылған адамдар.";
2) 8-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2) тармақшалармен толықтырылсын;
"7-1) аз қамтамасыз етілгендердің қатарындағы жұмыспен қамтылғандар мен жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды өздері өтініш білдірген жағдайда оларды еңбек рыногының қажеттіліктеріне сәйкес кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға жіберуге;
7-2) өндірісті ұйымдастырудағы өзгерістерге байланысты, оның ішінде қайта ұйымдастыру және (немесе) жұмыс берушіде жұмыс көлемінің қысқаруы кезінде жұмыс уақытының толық емес режимінде жұмыс істейтін қызметкерлерді (бұдан әрі - жұмыс уақытының толық емес режимінде істейтін қызметкерлер) кәсіби даярлауға, қайта даярлауға, біліктілігін арттыруға, қоғамдық жұмыстарға жіберуге;";
2-тармақтың 5) тармақшасы алып тасталсын;
3) 9-бапта:
2-тармақта:
1) тармақшадағы "бір ай" деген сөздер "екі ай" деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) уәкілетті органға қызметкерлердің жұмыс уақытының толық емес режиміне көшуі бөлігінде алда болатын еңбек жағдайларының өзгеруіне дейін кемінде бір ай бұрын ақпарат беруге;";

3) статью 159 дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Пособие по временной нетрудоспособности не выплачивается:
1) работникам, временная нетрудоспособность которых наступила вследствие травм, полученных ими при совершении преступлений;
2) за время принудительного лечения работника по определению суда (кроме психически больных);
3) за время нахождения работника под арестом и за время судебно-медицинской экспертизы, в случае установления его виновности вступившими в законную силу приговором или постановлением суда;
4) при временной нетрудоспособности работника от заболеваний или травм, наступивших вследствие употребления алкоголя, наркотических и токсикологических средств.".
2. В Закон Республики Казахстан от 23 января 2001 года "О занятости населения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 3, ст. 18; 2004 г., № 2, ст. 10; 2005 г., № 7-8, ст. 19; № 17-18, ст. 76; 2006 г., № 3, ст. 22; № 10, ст. 52; 2007 г., № 2, ст. 14, 18; № 3, ст. 20; № 8, ст. 52; № 9, ст. 67; № 15, ст. 106; № 20, ст. 152; 2009 г., № 1, ст. 4):
1) часть вторую пункта 2 статьи 5 дополнить абзацами двенадцатым и тринадцатым следующего содержания:
"выпускники учебных заведений;
лица, высвобожденные в связи с ликвидацией работодателя, сокращением численности или штата работников";
2) в статье 8:
пункт 1 дополнить подпунктами 7-1), 7-2) следующего содержания:
"7-1) направлять на профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации в соответствии с потребностями рынка труда занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, в случае их обращения;
7-2) направлять на профессиональную подготовку, переподготовку, повышение квалификации, общественные работы работников, занятых в режиме неполного рабочего времени, в связи с изменением в организации производства, в том числе при реорганизации, и (или) сокращении объема работ у работодателя (далее - работники занятые в режиме неполного рабочего времени);";
подпункт 5) пункта 2 исключить;
3) в статье 9:
в пункте 2:
в подпункте 1) слова "один месяц" заменить словами "два месяца";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) предоставлять уполномоченному органу информацию не менее, чем за один месяц до предстоящего изменения условий труда в части перехода работников на режим неполного рабочего времени;";

4) 14-бап мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
"3-1) қоғамдық жұмыстарды ұйымдастыру және жұмыс уақытының толық емес режимінде жұмыс істейтін, қоғамдық жұмыстарға қатысатын қызметкерлерге еңбекақы төлеу;";
5) 19-бапта:
тақырыбы мен 1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Кәсіби даярлау, қайта даярлау және біліктілікті арттыру
1. Уәкілетті орган кәсіби даярлауға, қайта даярлауға және біліктілікті арттыруға:
1) жұмыссыздарды, егер олардың қажетті кәсіби біліктілігі
болмағандықтан, лайықты жұмыс таңдау мүмкін болмаған жағдайда;
2) аз қамтамасыз етілгендер қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі балаларды бағып-күтумен айналысатын адамдарды;
3) жұмыс уақытының толық емес режимінде жұмыс істейтін қызметкерлерді жібереді.";
2-тармақтың бірінші бөлігінде "Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандарды және жеті жасқа дейінгі баланы бағып-күтумен айналысатын адамдарды, сондай-ақ жұмыссыздарды" деген сөздер алынып тасталсын;
4-тармақтағы "Табысы аз адамдар қатарындағы жұмыспен қамтылғандар және жеті жасқа дейінгі баланы бағып-күтумен айналысатын адамдар, сондай-ақ" деген сөздер "Уәкілетті орган кәсіптік даярлауға, қайта даярлауға және біліктілігін арттыруға жіберген," деген сөздермен ауыстырылсын, "жұмыссыздар" деген сөз "адамдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
6) 20-бапта:
3-тармақта:
"жұмыссыздар" деген сөз "адамдар" деген сөзбен ауыстырылсын;
"тіркелген" деген сөзден кейін "(өтініш берген)" деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) жұмыс уақытының толық емес режимінде жұмыс істейтін қызметкерлерге арналған;";
7) 21-баптың 2-тармағы "заңды тұлғалар" деген сөздерден кейін ", сондай-ақ шетелдік жұмыс күшін тартуға рұқсат алған жұмыс берушілер" деген сөздермен толықтырылсын.
3. "Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2003 ж., N 9, 41-құжат; 2004 ж., N 23, 140, 142-құжаттар; 2006 ж., N 23, 141-құжат; 2007 ж., N 3, 20-құжат; N 20, 152-құжат; N 24, 178-құжат; 2008 ж., N 23, 114-құжат):
1) 19-бап мынадай редакцияда жазылсын:
"19-бап. Артық төленген әлеуметтік аударымдарды қайтару
Төлеуші артық төлеген әлеуметтік аударымдар сомасы кейіннен Орталық оны төлеушінің банктік шотына үш банктік күн ішінде аударуы үшін төлеушінің өтініші Қорға келіп түскен күннен бастап он банктік күннің ішінде Орталықтың банктік шотына аударылуға тиіс";
2) 23-1-баптың 2-тармағының 5) тармақшасындағы "куәлігі" деген сөзден кейін ";" белгісі қойылып, мынадай мазмұндағы 6) тармақшамен толықтырылсын:

4) статью 14 дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) организация общественных работ и оплата труда работников, занятых в режиме неполного рабочего времени, принимающих участие в общественных работах;";
5) в статье 19:
заголовок и пункт 1 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Профессиональная подготовка, переподготовка и повышение квалификации
1. Уполномоченный орган направляет на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации:
1) безработных в случае, если невозможно подобрать подходящую работу из-за отсутствия у них необходимой профессиональной квалификации;
2) занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных;
3) работников, занятых в режиме неполного рабочего времени.";
в части первой пункта 2 слова "занятых и лиц, занятых уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработных" исключить;
в пункте 4 слова "Занятые и лица, занятые уходом за детьми в возрасте до семи лет, из числа малообеспеченных, а также безработные" заменить словами "Лица, направленные уполномоченным органом на профессиональную подготовку, переподготовку и повышение квалификации";
6) в статье 20:
в пункте 3:
слово "Безработные" заменить словом "Лица";
после слова "регистрации" дополнить словами "(обращения)";
пункт 4 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) предназначены для работников, занятых в режиме неполного рабочего времени;";
7) пункт 2 статьи 21 после слова "посредничеством" дополнить словами ", а также работодатели, получившие разрешения на привлечение иностранной рабочей силы".
3. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2003 г., № 9, ст. 41; 2004 г., № 23, ст. 140, 142; 2006 г., № 23, ст. 141; 2007 г., № 3, ст. 20; № 20, ст. 152; № 24, ст. 178; 2008 г., № 23, ст. 114):
1) статью 19 изложить в следующей редакции:
"Статья 19. Возврат излишне уплаченных социальных отчислений
Сумма излишне уплаченных плательщиком социальных отчислений подлежит перечислению на банковский счет Центра в течение десяти банковских дней со дня поступления заявления плательщика в Фонд, для последующего перечисления Центром в течение трех банковских дней на банковский счет плательщика";
2) пункт 2 статьи 23-1 дополнить подпунктом 6) следующего содержания:

"6) жұмыс орнынан әлеуметтік қатердің басталуы алдындағы соңғы он екі күнтізбелік айдағы табысы туралы белгіленген үлгідегі анықтама";
3) 23-2-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
"6. Бала бір жасқа толғанға дейін оны бағып-күтуге байланысты табысын жоғалтуына байланысты берілетін әлеуметтік төлемді алушы қайтыс болған жағдайда, бала толық мемлекеттің қарауына алынуы анықталған жағдайларды қоспағанда, әлеуметтік төлемнің жүзеге асырылуы баланың әкесіне немесе қамқоршысына жалғастырылады.";
4) 24-баптың тақырыбындағы және бірінші бөлігіндегі "есептеу" деген сөзден кейін ", қайта есептеу" деген сөздермен толықтырылсын.
2-бап . Осы Заң 2009 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы баптың үшінші бөлігін қоспағанда, алғаш ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
1-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтары, 2) тармақшасының төртінші абзацы, 3) тармақшасының төртінші, бесінші абзацтары, 4) тармақшасы, 5) тармақшасының жетінші абзацы, 2-тармағы 6) тармақшасының бесінші, алтыншы абзацтары 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін қолданылады.
"Міндетті әлеуметтік сақтандыру туралы" 2003 жылғы 25 сәуірдегі Қазақстан Республикасы Заңының 23-бабы 4-тармағының қолданылуы 2011 жылғы 1 қаңтарға дейін тоқтатыла тұрсын, ол тоқтатыла тұрған кезеңде көрсетілген баптың 4-тармағы мынадай редакцияда қолданылады деп белгіленсін:
"4. Ол үшін әлеуметтік аударымдар жүргізілген міндетті әлеуметтік сақтандыру жүйесіне қатысушыға жұмысынан айрылуына байланысты берілетін әлеуметтік төлемдер:
екі айға - ол үшін алты айдан он екі айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда;
үш айға - ол үшін он екі айдан жиырма төрт айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда;
бес айға - ол үшін жиырма төрт айдан отыз алты айға дейін әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда;
алты айға - ол үшін отыз алты айдан астам әлеуметтік аударымдар жүргізілген жағдайда тағайындалады.".
Қазақстан Республикасының
Президенті

"6) справка установленного образца с места работы о доходах за последние двенадцать календарных месяцев перед наступлением социального риска";
3) статью 23-2 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. В случае смерти получателя социальной выплаты, по потере дохода в связи с уходом за ребенком по достижении им возраста одного года, социальная выплата продолжает осуществляться отцу или опекуну ребенка, за исключением случаев определения ребенка на полное государственное обеспечение.";
4) в заголовке и части первой статьи 24 после слова "Исчисление" дополнить словом ", перерасчет".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования, за исключением части третьей настоящей статьи, которая вводится в действие с 1 января 2009 года.
Абзацы четвертый, пятый подпункта 1) пункта 1, абзац четвертый подпункта 2), абзацы четвертый, пятый подпункта 3), подпункт 4), абзац седьмой подпункта 5), абзацы пятый, шестой подпункта 6) пункта 2 статьи 1 действуют до 1 января 2011 года.
Приостановить до 1 января 2011 года действие пункта 4 статьи 23 Закона Республики Казахстан от 25 апреля 2003 года "Об обязательном социальном страховании", установив, что на период приостановления пункт 4 указанной статьи действует в следующей редакции:
"4. Участнику системы обязательного социального страхования, за которого производились социальные отчисления, социальные выплаты по потере работы назначаются:
на два месяца - в случае, когда за него производились социальные отчисления с шести до двенадцати месяцев;
на три месяца - в случае, когда за него производились социальные отчисления с двенадцати до двадцати четырех месяцев;
на пять месяцев - в случае, когда за него производились социальные отчисления с двадцати четырех до тридцати шести месяцев;
на шесть месяцев - в случае, когда за него производились социальные отчисления более тридцати шести месяцев.".
Президент
Республики Казахстан