Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 7 шілдедегі N 666 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 16 сәуірдегі N 528 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 12 мамырдағы № 504 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.05.12 № 504 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі Қ АУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіру ықтимал қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2003 жылғы 7 шілдедегі N 666 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2003 ж., N 28, 274-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспеде "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан  Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күші бар Жарлығының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 желтоқсандағы Заңының " деген сөздермен ауыстырылсын;
көрсетілген қаулымен бекітілген Әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне қатер төндіруі ықтимал қызметті жүзеге асыруға рұқсат беру ережесінде:
1-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" 1995 жылғы 20 желтоқсандағы N 2697 заң күші бар Жарлығының" деген сөздер "Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 1995 жылғы 20 желтоқсандағы Заңының" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы 3) тармақшамен толықтырылсын:
"3) әуеайлақ маңындағы аумақ - әуеайлақтың бақылау нүктесінен 50 километр радиустегі жер бетіндегі учаске";
мынадай мазмұндағы 3-1, 3-2, 3-3 және 3-4-тармақтармен  толықтырылсын:
"3-1. Ұшу қауіпсіздігіне қызметтің әсерін және қызмет нәтижесінде әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігінің қатерін болдырмауға арналған қажетті іс-шараларды айқындау мақсатында әуежайды (әуеайлақты) пайдалануды жүзеге асыратын азаматтық авиация ұйымының бірінші басшысының бұйрығымен әуежай, аэронавигациялық ұйым өкілдерінің және сәулет-құрылыс бақылауы өкілдерінің қатысуымен тұрақты жұмыс істейтін комиссия (бұдан әрі - Комиссия) құрылады.
Бірлесіп пайдалану және/немесе бірлесіп орналасу әуеайлақтарында Комиссия құрамына Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің өкілдері енгізіледі.
Ұшу қауіпсіздігіне қызметтің әсерін және мемлекеттік авиацияның әуеайлақтары ауданынан тысқары жердегі және әуеайлақтарындағы әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігінің қатерін болдырмау үшін қажетті іс-шараларды Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі қарайды.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2003 года № 666
Постановление Правительства Республики Казахстан от 16 апреля 2009 года № 528. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 мая 2011 года № 504
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.05.2011 № 504 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 7 июля 2003 года № 666 "Об утверждении Правил выдачи разрешения на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов" (САПП Республики Казахстан, 2003 г., № 28, ст. 274) следующие изменения и дополнения:
в преамбуле слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, от 20 декабря 1995 года № 2697", заменить словами " Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1995 года";
в Правилах выдачи разрешения на осуществление деятельности, которая может представлять угрозу безопасности полетов воздушных судов, утвержденных указанным постановлением:
в пункте 1 слова "Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу закона, от 20 декабря 1995 года № 2697" заменить словами " Закона Республики Казахстан от 20 декабря 1995 года";
пункт 2 дополнить подпунктом 3) следующего содержания:
"3) приаэродромная территория - участок земной поверхности с радиусом 50 километров от контрольной точки аэродрома";
дополнить пунктами 3-1, 3-2, 3-3 и 3-4 следующего содержания:
"3-1. В целях определения влияния деятельности на безопасность полетов и необходимых мероприятий для исключения угрозы безопасности полетов воздушных судов в результате деятельности приказом первого руководителя организации гражданской авиации, осуществляющей эксплуатацию аэропорта (аэродрома), создается постоянно действующая комиссия с участием представителей аэропорта, аэронавигационной организации и представителей архитектурно-строительного контроля (далее - Комиссия).
На аэродромах совместного использования и/или совместного базирования в состав комиссии включаются представители Министерства обороны Республики Казахстан.
Влияние деятельности на безопасность полетов и необходимых мероприятий для исключения угрозы безопасности полетов воздушных судов вне районов аэродромов и на аэродромах государственной авиации рассматривается Министерством обороны Республики Казахстан.

3-2. Рұқсат алу мыналарды орналастыру үшін қажет:
1) әуеайлақтарға әуедегі кіреберістер жолақтарының шекараларындағы, сондай-ақ осы жолақтардың шекарасынан тысқары әуеайлақтың бақылау нүктесінен (бұдан әрі - ӘБН) 7 километр радиустегі барлық объектілерді;
2) биіктігі әуеайлақ деңгейіне қатысты 50 м және одан астам ӘБН-нен 30 км радиустегі объектілерді;
3) биіктігі әуеайлақ деңгейіне қатысты 100 м және одан астам ӘБН-нен 50 км радиустегі объектілерді;
орналасу орнына қарамастан:
4) авиациялық радиотехникалық құралдардың қалыпты жұмысы үшін бөгет болуы мүмкін байланыс, электр тарату желілері, сондай-ақ радио- және электромагниттік сәулеленудің басқа да объектілерін;
5) жарылыс қаупі бар объектілерді;
6) шығарынды газдарды авариялық жағуға арналған алау құрылғыларын.
Алау құрылғыларының биіктігін айқындау кезінде жалын шығарындысының барынша ықтимал биіктігі есепке алынады;
7) қызметі әуеайлақ ауданындағы көрінімді нашарлатуға әкелетін өнеркәсіптік және өзге де кәсіпорындар мен құрылыстарды.
3-3. Осы Ереженің 3-2-тармағының 3), 4), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген объектілерді орналастыру оларды орналастыратын жерге қарамастан, Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігімен келісілуі тиіс.
3-4. ӘБН-нен 15 км жақын аралықта құстардың келуімен және жаппай жиналуымен ерекшеленетін тамақ қалдықтарының шығарындысын орналастыруға, аң шаруашылығы фермаларын, мал сою және басқа да объектілерді салуға тыйым салынады.";
мынадай мазмұндағы 6-1 және 6-2-тармақтармен толықтырылсын:
"6-1. Рұқсатты уәкілетті орган осы Ереженің 3-1-тармағына сәйкес құрылатын Комиссияның қорытындысы негізінде береді.
6-2. Қорытынды алу үшін жеке және заңды тұлғалар Комиссияға мынадай құжаттарды қоса бере отырып, өтінім жібереді:
1) әуеайлақ маңындағы аумақта және әуе трассалары шегіндегі жерлерде орналасқан объектілерді, электр беру желілерін, кедергілерді салу үшін:
құрылыс объектілерінің тізбесі;
объектіден ӘБН-ге дейінгі аралықты көрсете отырып, құрылыс кезінде пайдаланылатын құрылыстардың, діңгектердің, құрылыс крандарының биіктігі туралы деректер;
объектіден ӘБН-ге дейінгі аралықты көрсете отырып, құрылыс учаскелеріндегі жер бетінің абсолюттік белгілерінің деректері, қалаға немесе елді мекенге орнықтырылған құрылыс объектілерін салу учаскесі белгіленген жергілікті жер бедерінің картасы;
электр беру желілерінің кернеуі туралы мәліметтер;
электр беру желілері (оның ішінде бұрыштық, суаттар, өзендер, темір жолдар мен автомобиль жолдары арқылы өтетін) биіктігінің деректері;
дүниенің жақтары бойынша бағдарланған жергілікті жер бедерін ескере және ауқымын көрсете отырып, электр беру желілері трассасының жоспары;
әуежай ауданындағы объектілер мен кедергілердің ұзақтығы туралы деректер;
дүниенің жақтары бойынша бағдарланған жергілікті жер бедерін ескере және ауқымын көрсете отырып, объектілер мен кедергілер ұзақтығының жоспары;

3-2. Получение разрешения требуется для размещения:
1) всех объектов в границах полос воздушных подходов к аэродромам, а также вне границ этих полос в радиусе 7 км от контрольной точки аэродрома (далее - КТА);
2) объектов в радиусе 30 км от КТА, высота которых относительно уровня аэродрома 50 м и более;
3) объектов в радиусе 50 км от КТА, высота которых относительно уровня аэродрома 100 м и более;
независимо от места размещения:
4) линий связи, электропередачи, а также других объектов радио- и электромагнитных излучений, которые могут создавать помехи для нормальной работы авиационных радиотехнических средств;
5) взрывоопасных объектов;
6) факельных устройств для аварийного сжигания сбрасываемых газов.
При определении высоты факельных устройств учитывается максимально возможная высота выброса пламени;
7) промышленных и иных предприятий и сооружений, деятельность которых может привести к ухудшению видимости в районах аэродромов.
3-3. Размещение объектов, указанных в подпунктах 3), 4), 5), 6), 7) пункта 3-2 настоящих Правил, независимо от места их размещения кроме того подлежит согласованию с Министерством обороны Республики Казахстан.
3-4. Запрещается размещать на расстоянии ближе 15 км от КТА места выброса пищевых отходов, строительство звероводческих ферм, скотобоен и других объектов, отличающихся привлечением и массовым скоплением птиц.";
дополнить пунктами 6-1 и 6-2 следующего содержания:
"6-1 Разрешение выдается уполномоченным органом на основании заключения Комиссии, создаваемой в соответствии с пунктом 3-1 настоящих Правил.
6-2 Физические и юридические лица для получения заключения направляют заявку в Комиссию с приложением следующих документов:
1) для строительства объектов, линий электропередач, препятствий, расположенных на приаэродромной территории и на местности в пределах воздушных трасс:
перечень объектов строительства;
данные о высоте сооружений, мачт, строительных кранов, используемых при строительстве с указанием расстояния от объекта до КТА;
данные абсолютных отметок поверхности земли на участках строительства, карты с рельефом местности, с нанесением участка застройки объектов строительства, привязанных к городу или населенному пункту с указанием расстояния от объекта до КТА;
сведения о напряжении линий электропередач;
данные высоты линий электропередач (в том числе угловых, переходных через водоемы, реки, железнодорожные пути и автомобильные дороги);
план трассы линий электропередач с учетом рельефа местности, ориентированного по сторонам света и указанием масштаба;
данные о протяженности объектов и препятствий в районе аэропорта;
план протяженности объектов и препятствий с учетом рельефа местности, ориентированного по сторонам света и указанием масштаба;

2) олардың салдарынан әуе кеңістігінде электромагниттік, жарықтық, акустикалық, корпускулярлық және сәуле шығарудың өзге де түрлері жүргізілетін жұмыстар жүргізу үшін:
учаскенің бастапқы және соңғы пункттері туралы деректер және бүкіл трассаның атаулары (аумағы бойынша трасса өтетін облысты, ауданды көрсете отырып);
радио сәуле шығаратын қондырғылардың мақсаты туралы деректер, жұмыс жиілігі, қуаттылығы, сәуле шығару бағыттылығы, антенналық қондырғылардың биіктігі;
3) құстардың жаппай жиналуына немесе ұшу көрінімінің нашарлауына әкеп соқтыратын объектілерді орналастыру үшін объектінің орналасу орны туралы деректер, ӘБН-ге дейінгі аралық ұсынылады;
4) әуе кеңістігінде материалдық объектілердің қозғалысына тікелей байланысты емес, бірақ әуе кемелерінің ұшу қауіпсіздігіне, олардың жабдықтарына және ондағы адамдарға әсер ететін басқа да қызметті жүзеге асыру тәртібі және шарттары туралы мәліметтер.";
7-тармақта:
1) тармақшаның үшінші абзацы "құрылыс кезінде" деген сөздердің алдынан "объектіден ӘБН-ге дейінгі аралықты көрсете отырып," деген сөздермен толықтырылсын;
3) тармақша "деректер" деген сөзден кейін ", ӘБН-ге дейінгі аралық" деген сөздермен толықтырылсын;
4) тармақшаның екінші абзацындағы "болуы тиіс" деген сөздер "ұсынылады" деген сөзбен ауыстырылсын;
9-тармақтағы "30" деген сандар "15" деген сандармен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:
"13-1. Егер рұқсат алған жеке немесе заңды тұлға үш жыл ішінде тиісті обьектілерді салуға кіріспесе, рұқсат күшін жояды.".
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрі                             К. Мәсімов

2) для производства работ, вследствие которых в воздушном пространстве производится электромагнитное, световое, акустическое, корпускулярное и иные виды излучения:
данные о начальных и конечных пунктах участка и наименования всей трассы (с указанием области, района, по территории которых проходит трасса);
данные о назначении радиоизлучающих устройств, рабочие частоты, мощность, направленность излучения, высоты антенных устройств;
3) для размещения объектов, приводящих к массовому скоплению птиц или ухудшению полетной видимости, предоставляются данные о месте расположения объекта, расстояние до КТА;
4) сведения о порядке и условиях осуществления другой деятельности, не связанной непосредственно с перемещением в воздушном пространстве материальных объектов, но влияющей на безопасность полетов воздушных судов, их оборудования и находящихся на них людей.";
в пункте 7:
абзац третий подпункта 1) дополнить словами "с указанием расстояния от объекта до КТА";
подпункт 3) дополнить словами ", расстояние до КТА";
в абзаце втором подпункта 4) слова "должны быть" заменить словами "предоставляется";
в пункте 9 цифры "30" заменить цифрами "15";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:
"13-1. Разрешение утрачивает силу, если в течение трех лет физическое или юридическое лицо, получившее разрешение, не приступило к строительству соответствующих объектов.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов