Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамыту мәселелері туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 мамырдағы N 778 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 1 қарашадағы № 1146 Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2010.11.11 № 1146 Қаулысымен.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамыту мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту және дамыту тұжырымдамасы мақұлдансын.
2. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамыту тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі 2009 - 2014 жылдарға арналған кешенді жоспар (бұдан әрі - Жоспар) бекітілсін.
3. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі Жоспардың орындалуын үйлестіруді қамтамасыз етсін.
4. Орталық және жергілікті атқарушы органдар Жоспарда көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін және жыл сайын, 15 қаңтарға және 15 шілдеге Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігіне оның орындалу барысы туралы ақпарат берсін.
5. Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігі жыл сайын, 25 қаңтарға және 25 шілдеге Қазақстан Республикасының Үкіметіне Жоспардың орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
6. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары С.Н. Ахметовке жүктелсін.
7. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 26 мамырдағы
N 778 қаулысымен
мақұлданған
Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамыту тұжырымдамасы Кіріспе
Осы Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын жаңғырту мен дамыту тұжырымдамасы (бұдан әрі - Тұжырымдама) Қазақстан Республикасының Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Қазақстанның 2009 жылғы әлеуметтік-экономикалық дамуының өзекті мәселелері жөніндегі кеңесте (2009 жылғы 31 наурыздағы N 61-7.97 хаттамасы, 2.1-тармақ) берген тапсырмасын іске асыру мақсатында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 15 маусымдағы N 553 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасында тұрғын үй-коммуналдық саланы дамытудың 2006 - 2008 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес әзірленді.
1996 жылы тұрғын үй-коммуналдық салада тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық (бұдан әрі - ТКШ) саласындағы бәсекелі ортаны жасауды, коммуналдық кәсіпорындар қызметтерінің олардың шығынын жабатын деңгейге дейінгі тарифтерге кезең-кезеңімен көшуді, секторды монополиясыздандыруды және тұрғын үй қорын жаппай жекешелендіруді қамтамасыз еткен жүйелі реформалар басталды. Бұдан басқа, табиғи монополист кәсіпорындардың қызметтеріне арналған тарифтерді мемлекеттік реттеу және табысы аз отбасыларына (азаматтарға) жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен тұрғын үй көмегін көрсету түрінде әлеуметтік қорғау шаралары енгізілді.
Мұның барлығы ТКШ-ға дотация беру қағидатынан бас тартуға және тұрғын үй қатынастарының сапалы жаңа деңгейіне шығуға мүмкіндік берді.
Өткен жылдардың қорытындылары бойынша жалпы алғанда, ТКШ реформасы жүргізілді, осыған дейін алға қойылған міндеттер орындалды деп қорытынды шығаруға болады.
Сонымен қатар, бүгінгі күні коммуналдық қызметтер нарығын дамыту үшін жағдайлар жасау, коммуналдық сектордың инвестициялық тартымдылығын арттыру, мемлекеттік-жеке меншік әріптестік (бұдан әрі - МЖӘ) тетіктерін қолдану, салаға жеке меншік инвестицияларды ынталандыру, ресурс үнемдейтін технологияларды пайдаланудың тиімді жүйесін құру, тариф түзудің шығынды жүйесінен ынталандырушы жүйеге өту мәселелері тұр.
Тұжырымдама саладағы бірыңғай мемлекеттік саясатты және оны іске асыру тетіктерін қалыптастырудың негізгі бағыттарын айқындайды.
Осы Тұжырымдаманың мақсаты үшін ТКШ коммуналдық және тұрғын үй секторларының жиынтығы ретінде қаралады.
Коммуналдық сектор сумен, газбен, жылумен, электрмен жабдықтауды және су бұруды, елді мекендердің жалпы пайдаланылатын объектілері мен аумақтарын, сондай-ақ арнайы мақсаттағы объектілері мен аумақтарды абаттандыруды және ұстауды қамтамасыз ететін жүйелерді қамтиды.

О вопросах модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 мая 2009 года № 778. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 1 ноября 2010 года № 1146
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 01.11.2010 № 1146.
В целях модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Одобрить прилагаемую Концепцию модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан.
2. Утвердить прилагаемый Комплексный план на 2010 - 2014 годы по реализации Концепции модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан (далее - План).
3. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан обеспечить координацию выполнения Плана.
4. Центральным и местным исполнительным органам обеспечить реализацию мероприятий предусмотренных Планом, и представлять ежегодно, к 15 января и 15 июля, в Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан информацию о ходе его выполнения.
5. Министерству индустрии и торговли Республики Казахстан ежегодно, к 25 января и 25 июля, представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Плана.
6. Контроль за выполнением настоящего постановления возложить на Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Ахметова С.Н.
7. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2009 года № 778
Концепция
модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства
Республики Казахстан
Введение
Настоящая Концепция модернизации и развития жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан (далее - Концепция) разработана в целях реализации поручения Президента Республики Казахстан Назарбаева Н.А., данного на совещании по актуальным вопросам социально-экономического развития Казахстана в 2009 году (протокол от 31 марта 2009 года № 61-7.97, пункт 2.1.) и в соответствии с Планом мероприятий по реализации Программы развития жилищно-коммунальной сферы в Республике Казахстан на 2006 - 2008 годы, утвержденной постановлением Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2006 года № 553.
В 1996 году были начаты системные реформы в жилищно-коммунальной сфере, обеспечившие создание конкурентной среды в сфере жилищно-коммунального хозяйства (далее - ЖКХ), поэтапный переход к тарифам на услуги коммунальных предприятий до уровня, покрывающего их издержки, проведение демонополизации сектора и массовой приватизации жилого фонда. Кроме того, были внедрены государственное регулирование тарифов на услуги предприятий - естественных монополистов и меры социальной защиты в виде оказания жилищной помощи малообеспеченным семьям (гражданам) за счет средств местных бюджетов.
Все это позволило отказаться от принципа дотирования ЖКХ и выйти на качественно новый уровень жилищных отношений.
По итогам прошедших лет можно сделать вывод о том, что в целом реформа ЖКХ состоялась, ранее поставленные задачи выполнены.
Вместе с тем, сегодня встают вопросы создания условий для развития рынка коммунальных услуг, повышения инвестиционной привлекательности коммунального сектора, применения механизмов государственно-частного партнерства (далее - ГЧП), стимулирования частных инвестиций в отрасль, создания эффективной системы использования ресурсосберегающих технологий, перехода от затратной системы тарифообразования к стимулирующей.
Концепция определяет основные направления формирования единой государственной политики в отрасли и механизмы ее реализации.
Для целей настоящей Концепции ЖКХ рассматривается как совокупность коммунального и жилищного секторов.
Коммунальный сектор включает в себя системы, обеспечивающие водо-, газо-, тепло-, электроснабжение и водоотведение, благоустройство и содержание объектов общего пользования и территории населенных пунктов, а также объекты и территории специального назначения.

Тұрғын үй секторына "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасының 1997 жылғы 16 сәуірдегі Заңымен реттелетін тұрғын үй объектілері жатады.
1. ТКШ-ның қазіргі жай-күйін талдау Коммуналдық сектордың жекелеген құрамдауыштарын талдау
2007 жылы 101,9 млрд. теңге сомасына коммуналдық қызметтер көрсетілді (осында және бұдан кейін Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері).
Тұтынушы шығыстары бір үй шаруашылығына 142 мың теңгені құрады, оның 10 %-ы немесе 14 мың теңгесі - коммуналдық қызметтерге. Бұл халықтың шығыстары бабының тамаққа және киімдерге жұмсалғаннан кейінгі барынша көп шығыстар.
ТКШ саласында шамамен 200 мың адам жұмыспен қамтылған, бұл өнеркәсіпте жұмыспен қамтылғандардың жалпы санынан 18,3 %-ды құрайды.
Жылумен жабдықтау.
Жылу желілерінің жалпы ұзындығы 10,7 мың км құрайды, оның ішінде 18,7 % -ы ауыстыруды қажет етеді.
2007 жылы Қазақстан Республикасының кәсіпорындары 61,3 млн. Гкал жылу энергиясын, оның ішінде халыққа - 20 млн. Гкал босатты.
2007 жылы халыққа босатылған жылу энергиясынан түскен табыс 33 млрд. теңгені немесе жалпы республикалық табыстың 40,8 %-ын құрады.
Сумен жабдықтау.
Елде 998 су құбыры және 416 жеке су құбыры желілері бар 412 кәсіпорын жұмыс істейді.
Елдегі су ағызғыштардың жалпы ұзындығы 24,0 мың км құрайды, оның ішінде:
көше су құбыры желілері - 14,9 мың км, оның 47,7 %-ы ауыстыруды қажет етеді;
кварталішілігі және аулаішілігі - 5,0 мың км.
2007 жылы сумен жабдықтау кәсіпорындары тұтынушыларға 948,5 млн. текше м су, оның ішінде халыққа - 385 млн. текше м су жіберді. Босатылған сулардан түскен кіріс 18,8 млрд. теңгені, оның ішінде халықтан түскен табыс - 7,3 млрд. теңгені құрады.
Су бұру.
201 елді мекенде кәріздік желілер бар, олардың 101 ауылдық елді мекендерде. 434 кәріздік құрылыстар және 296 жеке кәріздік желілер жұмыс істейді. Бас коллекторлар мен көше кәріздері желілерінің ұзындығы 10,5 мың км құрайды. Олардың 2,2 мың км құбыр ауыстыруды қажет етеді.
Тазарту құрылыстар арқылы талдау жасалып отырған жылы 555,4 млн. текше м ағынды су немесе кәріздік ағынды сулардың жалпы өткізілуінен 85,9 % өткізілді.
Газбен жабдықтау.
Барлығы 514 елді мекен, оның ішінде 466 - табиғи газбен газдандырылды.
Желіге берілген табиғи газдың көлемі 7614,5 млн. текше м, олардан халық үшін - 20,6 % құрады.
Босатылған сұйытылған газдың көлемі 2007 жылы 18 мың тоннаны, олардан халық үшін - 14,9 мың тоннаны немесе 82,5 % құрады.
Газ бөлуші кәсіпорындардың табиғи газды сатудан түскен кірістері 31.3 млрд. теңгені, сұйытылған газдан - 1,4 млрд. теңгені, оның ішінде халықтан - тиісінше 36,9 және 84,7 % құрады.

Жилищный сектор включает в себя объекты, жилищного фонда, регулируемые Законом Республики Казахстан от 16 апреля 1997 года "О жилищных отношениях".
1. Анализ современного состояния ЖКХ
Анализ отдельных составляющих коммунального сектора
В 2007 году было оказано коммунальных услуг на сумму 101,9 млрд. тенге (здесь и далее данные Агентства Республики Казахстан по статистике).
Потребительские расходы составили 142 тыс. тенге на одно домашнее хозяйство, из них 10 % или 14 тыс. тенге - на коммунальные услуги. Это наибольшая после расходов на продукты питания и одежду статья расходов населения.
В сфере ЖКХ занято около 200 тыс. человек, что составляет 18,3 % от общего числа занятых в промышленности.
Теплоснабжение.
Общая протяженность тепловых сетей по республике составляет 10,7 тыс. км, из них 18,7 % нуждается в замене.
В 2007 году предприятиями теплоснабжения было отпущено 61,3 млн. Гкал тепловой энергии, из них для населения - 20 млн. Гкал.
В 2007 году доход, полученный за отпущенную населению теплоэнергию, составил 33 млрд. тенге или 40,8 % от общереспубликанского дохода.
Водоснабжение.
В стране действуют 412 водоснабжающих предприятий, имеющих 998 водопроводов, и 416 отдельных водопроводных сетей.
Протяженность водоводов в стране составляет 24,0 тыс. км, из них:
уличных - 14,9 тыс. км, из которых 47,7 % нуждаются в замене;
внутриквартальных и внутридворовых - 5,0 тыс. км.
Предприятиями водоснабжения в 2007 году было отпущено потребителям 948,5 млн. куб. м. воды, в том числе 385 млн. куб. м. населению. Общий доход за отпущенную воду составил 18,8 млрд. тенге, в том числе от населения 7,3 млрд. тенге.
Водоотведение.
Канализационные сети имеются в 201 населенном пункте, из них 101 в сельских населенных пунктах. Действуют 434 канализационных сооружения и 296 отдельных канализационных сетей. Протяженность главных коллекторов и уличной канализационной сети составляет 10,5 тыс. км. Из них 2,2 тыс. км труб нуждаются в замене.
Через очистные сооружения пропущено сточных вод за анализируемый год 555,4 млн. куб.м или 85,9 % от общего пропуска канализационных сточных вод.
Газоснабжение.
Всего газифицировано 514 населенных пунктов, из них 466 - природным газом.
Объем природного газа, поданного в сеть составил 7 614,5 млн. куб.м., из них для населения - 20,6 %.
Объем отпущенного сжиженного газа в 2007 году составил 18 тыс. тонн, из них для населения - 14,9 тыс. тонн или 82,5 %.
Доходы распределяющих предприятий от реализации природного газа составили 31,3 млрд. тенге, сжиженного - 1,4 млрд. тенге, из них от населения - 36,9 % и 84,7 %, соответственно.

Тұтынушылар табиғи газ үшін 29,4 млрд. теңге, сұйытылған газ үшін 1,3 млрд. теңге, оның ішінде халық тиісінше 37,4 және 87,4 % төледі.
Кәріздер және қалдықтарды жою.
Кәріздер және қалдықтарды жою жөніндегі қызметтердің көлемі 19.4 млрд. теңгені немесе қызметтердің жалпы көлемінен 1,1 %-ды құрады. Жеке меншік нысанының үлесіне қызметтердің жалпы көлемінен 74,1 %, мемлекеттік кәсіпорындар үлесіне - 25,8 % келеді.
Облыстар, Астана және Алматы қалалары әкімдіктерінің деректері бойынша коммуналдық сектордың ағымдағы жай-күйі мынадай көрсеткіштермен сипатталады:
желілер бойынша тозу деңгейі орта есеппен 65 % - дан (жылу желілері) 73 %-ға (электр желілері) дейін, құрылыстар бойынша 58 %-дан (су құбырының сорғы станциялары) 74,2 %-ға (кәрізді тазарту құрылыстары) дейін құрайды;
желілерде жылу энергияларын жоғалту 35 %, су — 32 %, тұтынушыға жеткізу кезіндегі электр энергиясы - 17 %, табиғи газда оны бөлу кезінде - 1,9 %-ды құрайды;
сұйытылған газды қоса алғанда, тұрғын үйлердің газбен жабдықтау жүйелерімен қамтамасыз етілуі 87 %-ды, орталық сумен жабдықтау - 55 %-ды, кәріз - 45 %-ды, орталық жылыту - 39 %-ды, ыстық сумен жабдықтау - 34 %-ды құрайды.
Тұрғын үй секторының жай-күйін талдау
Қазақстан Республикасы Статистика агенттігінің деректері бойынша 2009 жылдың 1 қаңтарында тұрғын үйлердің жалпы көлемі 260,6 млн. ш.м құрайды, оның ішінде:
көп пәтерлі тұрғын үйлерде 157,0 млн. ш.м немесе жалпы көлемнің 60,2 %-ын құрайды;
қалалық жер - 150,5 млн. ш.м немесе 57,7 %;
жеке меншік нысаны - 253 691,9 млн. ш.м немесе 97,4 %;
күрделі жөндеуді талап ететіні - 50,0 млн. ш.м немесе 31,8 %.
Барлық тұрғын үйлер 1 780 803 бірлік, олардың 582 250 бірлігі қалада, 1 198 553 бірлігі ауылда.
Облыстық әкімдіктердің және Астана мен Алматы қалалары әкімдіктерінің деректері бойынша бұзуға жататын авариялық тұрғын үй 3,8 млн. ш.м (2,5 %) құрайды, оның ішінде: иесіз (тастап кеткен) үйлер - 1,6 млн. ш.м, азаматтарды көшіруді талап ететін - 2,2 млн. ш. м.
Ескі және авариялық тұрғын үйлерді ұстау, жөндеу немесе бұзу жөніндегі іс-шараларды қамтитын өңірлік бағдарламалар жергілікті бюджеттерде үйлерді бұзуға және оларды кәдеге жаратуға қаражаттың жетіспеуіне, сондай-ақ авариялық үйлерден азаматтарды көшіру үшін тұрғын үйдің болмауына байланысты тиімсіз болып шықты.
Бұдан басқа, тұрғын үйлер олардан тұрғындарды көшіргеннен кейін сол азаматтардың меншігінде қалады. Тұрғын үйге меншік мәселесін заңды түрде шешпейінше, жергілікті атқарушы органның оны бұзуға құқығы жоқ.
Облыстық әкімдіктердің және Астана мен Алматы қалалары әкімдіктерінің деректері бойынша 2009 жылғы 1 қаңтарда тұрғын үй қорындағы 3 100-ден астам лифт жөндеуді (1 600 бірліктен астамы ауыстыруды, 1 500 бірліктен астамы күрделі жөндеуді) қажет етеді.

Оплачено потребителями за природный газ 29,4 млрд. тенге, за сжиженный - 1,3 млрд. тенге, из них населением - 37,4 % и 87,4 %, соответственно.
Канализация и удаление отходов.
Объем услуг по канализации и удалению отходов составил 19,4 млрд. тенге или 1,1 % от общего объема услуг. На долю частной формы собственности приходится 74,1 % от общего объема услуг, 25,8 % - на долю государственных предприятий.
Текущее состояние коммунального сектора по данным акиматов областей, городов Астаны и Алматы характеризуется следующими показателями:
уровень износа в среднем составляет по сетям от 65 % (тепловые сети) до 73 % (электрические сети), по сооружениям от 58 % (водопроводные насосные станции) до 74,2 % (очистные сооружения канализации);
потери тепловой энергии в сетях достигают 35 %, воды - 32 %, электроэнергии при транспортировке до потребителя - 17 %, природного газа при его распределении - 1,9 %;
обеспеченность жилых домов системами газоснабжения включая сжиженный газ составляет 87 %, центрального водоснабжения - 55 %, канализации - 45 %, центрального отопления - 39 %, горячего водоснабжения - 34 %.
Анализ состояния жилищного сектора
По данным Агентства Республики Казахстан по статистике на 1 января 2009 года общая площадь жилых домов составляет 260,6 млн. кв. м, в том числе:
в многоквартирных жилых домах 157,0 млн. кв. м. или 60,2 % от общей площади;
в городской местности 150,4 млн. кв. м. или 57,7 %;
частной формы собственности 253 691,9 млн. кв. м. или 97,4 %;
требуют капитального ремонта 50,0 млн. кв. м. или 31,8 %.
Всего жилых домов 1 780 803 единиц, из них в городе 582 250, на селе 1 198 553.
По данным областных акиматов и акиматов городов Астаны и Алматы объем подлежащего сносу аварийного жилья составляет 3,8 млн. кв. метров (2,5 %), в том числе: бесхозяйное (брошенное) жилье - 1,6 млн. кв. метров, требующее переселения граждан - 2,2 млн. кв. м.
Региональные программы, содержавшие мероприятия по содержанию, ремонту или сносу ветхого и аварийного жилья, оказались малоэффективными из-за недостатка средств в местных бюджетах на снос домов и их утилизацию, а также отсутствия жилья для переселения граждан из аварийных домов.
Кроме того, жилища после переселения из них жителей остаются в собственности этих граждан. Без законодательного решения вопроса права собственности на жилища местный исполнительный орган не вправе производить его снос.
По данным областных акиматов и акиматов городов Астаны и Алматы на 1 января 2009 года в жилом фонде требуют ремонта более 3 100 лифтов (замены - более 1 600 единиц, капитального ремонта - 1 500 единиц).

Кондоминиум объектілеріндегі лифт шаруашылығын жөндеуге жұмсалатын болжамды шығындар 10,8 млрд. теңгені құрайды.
Нормативтік құқықтық базаны талдау
ТКШ саласындағы нормативтік құқықтық базаны талдау мынаны көрсетеді:
қандай да бір мемлекеттік органның тиісті нормативтік құқықтық актілерді қабылдауға құзыретінің жоқтығынан нарыққа тартылған коммуналдық сектор ұйымдары, мемлекеттік органдар мен коммуналдық қызметтерді тұтынушылар арасындағы құқықтық қатынастар реттелмеген не басқа салалық заңнама шеңберінде ішінара реттелген;
ТКШ саласындағы мынадай негізгі терминдер мен түсініктердің айқындамасы жоқ: тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық, коммуналдық қызметтер, коммуналдық қызметтердің түрлері.
Сонымен бірге, ТКШ саласындағы мемлекеттік органдардың құзыреті заңмен барынша нақты айқындалуы тиіс. Бұдан басқа, сала үшін негізгі анықтамалар мен терминдердің жоқтығы: мыналарды ТКШ саласында қабылданатын нормативтік құқықтық актілердің қолданылу аясына; мемлекеттік органдардың жауапкершілік аясы мен шекарасына; көрсетілетін коммуналдық қызметтердің түрлері мен мазмұнына нақты айқындама жасауға мүмкіндік бермейді.
2. Тұжырымдаманың мақсаттары мен міндеттері
Осы Тұжырымдаманың мақсаты - тіршілікті қамтамасыз ету жүйесінің тұрақтылығы мен сенімділігін арттыру, азаматтардың тұруына қолайлы және қауіпсіз жағдайлар жасау үшін елді мекендердің объектілері мен аумақтарын тиісінше ұстау болып табылады.
Осы мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
ТКШ-ны мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру;
МЖӘ мен жеке инвестицияларды ынталандыру жолымен коммуналдық сектордың инвестициялық тартымдылығын көтеру;
ТКШ-да ресурс үнемдейтін технологияларды пайдалануға ынталандыру;
тариф белгілеу жүйесін жетілдіру;
нормативтік құқықтық және техникалық базаны жетілдіру.
3. Тұжырымдаманы іске асыру бағыттары мен тетіктері Коммуналдық сектордағы инвестициялық жоспарлау
Бюджеттік инвестицияларды көздейтін инвестициялық ұсыныстарды дайындау мынадай өлшемдерді ескере отырып, уақтылы және сапалы жүргізілуі тиіс:
мемлекет пен жеке сектор мүдделерінің теңгерімі;
тәуекелдер мен пайданы әділетті бөлу;
жоспарланған нәтижелерге қол жеткізілуін қатаң бақылау.
Белгіленген тәртіпті, бекітілген функциялар мен жауапкершілікті ескере отырып:
коммуналдық секторға түгендеу жүргізу, иесіз объектілерді анықтау және оларды кейіннен пайдаланушы ұйымдардың жарғылық капиталына беру мүмкіндігін ескере отырып, мемлекет меншігіне беру мәселесін шешу;
өндіріс көлемі мен тұтынылатын коммуналдық қызметтің, коммуналдық қызметтер тарифтерінің өсу деңгейінің болжамын жасау;
ресурс үнемдейтін технологияларды міндетті түрде енгізуді және қаржыландырудың схемасы мен көздерін айқындай отырып, коммуналдық сала кәсіпорындарының инвестициялық бағдарламаларын әзірлеу;
коммуналдық секторда басым инвестициялық жобаларды таңдау өлшемдерін әзірлеу және бекіту;
коммуналдық секторды жаңғырту мен дамыту жобаларын субсидиялау тетіктері бойынша ұсыныстар әзірлеу;
тепе-тең негізде республикалық және жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен қаржыландырылатындарды бөліп көрсете отырып, инвестициялық жобалардың жалпы тізбесін жасау қажет.
Инвестициялық жоспарлау кезінде коммуналдық секторда:
мемлекеттің әлеуметтік саясатының басымдықтарын;
қажеттілік пен ресурстардың теңгерімділік қағидатын;
инвестицияның барынша тиімділігін;
инвестициялардың кепілді салыну тетіктерін;
өңірлік бағдарламалардың мониторингін қамтамасыз ету қажет.
Бұл ретте, орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар арасындағы міндеттерді бөле отырып, орталықтандырылған инвестициялық жоспарлаудың жалпы тәртібін айқындау қажет.
Коммуналдық сектордағы инвестициялық тартымдылықты арттыру
Даму мен жаңғыртуды қамтамасыз ету үшін коммуналдық сектор едәуір инвестициялық әлеуетке, ішкі резервтерге ие.
Қазіргі уақытта сектордың инвестициялық тартымдылығын арттыру мақсатында мынадай жұмыстар жүргізілуде:
электр станциялары топтары үшін электр энергиясының шекті тарифтері бекітілді;
республиканың өңірлерінде тәулік аймақтары бойынша электр энергиясына сараланған тарифтер енгізілді және олар тұтыну көлемдері бойынша беріледі;
орта мерзімді және ұзақ мерзімді кезеңге арналған шекті тарифтер бойынша жұмыс істейтін табиғи монополиялар субъектілері санын ұлғайту жоспарлануда, бұл реттеліп көрсетілетін қызметтер тарифтерінің тұрақтылығын қамтамасыз етеді және олардың инвестициялық тартымдылығы пайда болады.
Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды реттеу агенттігі табиғи монополиялар субъектілерінің нормативтен тыс шығынын жоюға және қысқартуға бағытталған саясатты жүргізетін болады, бұл кәсіпорындар қызметінің тиімділігін арттыруға мүмкіндік береді.
Коммуналдық секторға жеке инвестицияларды тарту мәселелерінде мынадай проблемалар бар:
экономикалық (халықтың табысының төмендігі, валюталық тәуекелдер) кедергілердің болуы, сондай-ақ ТКШ саласында МЖӘ-ны іске асыру кезінде мемлекет пен бизнестің өзара қарым-қатынастарын реттеудің жеткіліксіз деңгейі, саланың дамуы үшін маңызды бірқатар мәселелер бойынша мемлекеттік органдардың құзыреті мен жауапкершілігінің жоқтығы;
МЖӘ-нің бір ғана нысаны - концессия шеңберінде мемлекеттік қолдаудың (инвестициялық шығындарды өтеу, бірлесіп қаржыландыру және т.б.) қолданыстағы шараларын пайдалану мүмкіндігі.
Тұжырымдама шеңберінде сектордың инвестициялық тартымдылығын арттыру үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
тарифтік реттеудің жаңа әдістеріне және коммуналдық сектор кәсіпорындарының тиімділігін арттыруды ынталандыратын тариф түзудің қолданыстағы әдістерін кеңінен пайдалануға негізделген сындарлы тариф саясатын жүргізу. Атап айтқанда, тариф түзудің қолданыстағы нормативтік әдісіне қосымша ретінде ынталандырушы реттеудің жаңа әдісін - бенчмаркингті практикаға енгізу көзделіп отыр;
суды тұтынудың нормативтік шамасын белгілеген кезде тұтыну көлеміне байланысты тұтынушылар топтары бойынша сумен жабдықтау қызметтеріне тарифтерді саралауды енгізу;
сумен және жылумен жабдықтау бойынша экономикалық негізделген сараланған тарифтер енгізу;
табиғи монополиялар субъектілерінің тиісті тауар нарығындағы бәсекелестікті шектеуіне жол берместен, олар үшін өзге қызмет түрлерімен айналысуға арналған шектеулерді алып тастау;
реттелетін нарық субъектісіне бағалардың белгіленген деңгейін көтермей, реттелетін нарықтарда болып отырған өзгерістерге икемді ден қою мүмкіндігін беру. Бұл ретте реттеуші орган сараптама жүргізген кезде бағаны төмендетуге құқылы;
инвестициялардың мақсатты пайдаланылуына мемлекеттік бақылауды, тарифтік сметаны орындаудың қаржылық тәртібін қатаңдату, бұл үшін бақылау әдістемелерін жетілдіру, мемлекеттік органдардың тиісті функцияларының заңнамалық бекітілу мәселелері қаралатын болады;
тұрғын үй көмегін қызмет көрсетушілер шотына тікелей жіберу бөлігінде осы көмекті көрсетудің қолданыстағы тетігіне өзгерістер енгізу;
Қазақстан Республикасының даму институттары арқылы коммуналдық сектордағы негізгі қорларды жаңғыртуға және жаңалауға мақсатты қарыздар беру;
бюджет саласындағы ұйымдардың коммуналдық қызметтерді тұтыну көлемімен қамтамасыз етілген бағалы қағаздар (облигациялар) шығару;
ТКШ саласындағы МЖӘ тетіктерін пайдалана отырып, жобаларды ұйымдастыру мен іске асырудың рәсімдері мен шарттарын заңнамалық бекіту;
коммуналдық сектор саласындағы инвестицияларды мемлекеттік қолдау шараларын жетілдіру;
тарифтерді едәуір көтермей, жобалардың кірістілік деңгейін қамтамасыз ету, бұл тарифтің "инвестициялық құрамдас бөлігін" бюджеттік субсидиялау тетігін енгізуді және оны біртіндеп коммуналдық сектордың ішкі резервтерімен ауыстыруды талап етеді.
Осы шараларды іске асыру келісім-шарттың келесі талаптары сақталған жағдайда:
реттелетін коммуналдық қызметтерге тарифтердің инвестициялық құрамдас бөлігінің нысаналы мақсатын қамтамасыз ету;
бюджеттік субсидиялардың нысаналы мақсатын қамтамасыз ету;
ысырапты және өндірістік емес шығыстарды азайту;
ресурс үнемдейтін технологияларды енгізу;
экологиялық тиімділікті қамтамасыз ету мемлекеттің әлеуметтік саясаты, Қазақстандағы коммуналдық кәсіпорындарды реттеудің осы заманғы үрдістері және олардың жұмыс істеу ерекшеліктері ескеріле отырып жүзеге асырылатын болады.
Тұрғын үй қорын ұстау
Тұрғын үй қорының басым бөлігі күрделі жөндеуді қажет етеді не авариялық жағдайда және бұзуды талап етеді.
Азаматтардың тұруы үшін қауіпсіз жағдайларды қамтамасыз ету мақсатында жергілікті атқарушы органдар:
бұзуға немесе күрделі жөндеуге жатқызылатын авариялық тұрғын үйлерді анықтау мақсатында тұрғын үй қорына түгендеу жүргізуі;
авариялық тұрғын үйлерді бұзу жөнінде іс-шаралар әзірлеуі қажет.
Авариялық үйлерді бұзуды қаржыландыру мынадай қаржы көздерінен жүзеге асырылуы тиіс:
жергілікті бюджеттердің есебінен - жер учаскелерін мемлекет мұқтаждықтары үшін алып қойған кезде иесіз (тастап кеткен) тұрғын үйді және меншік иелері ерікті түрде бас тартқан тұрғын үйді бүзған кезде;
пәтер иелері есебінен - олардың ғимаратты бөлшектеген кезде алған құрылыс материалдарын қайта пайдалану ниеті болған кезде.
Тұрғын үйлердегі жөндеуге немесе ауыстыруға біржолғы шығындарды дереу талап ететін лифтілердің көпшілігі қауіптілігі жоғары объектілерге жатады.
Облыстық әкімдіктер мен кәсіпкерлік құрылымдар кондоминиум объектілерінің лифт шаруашылығын оны жөндеу мен қызмет көрсетуге тиісті қаржыландырумен меншігіне қабылдауға дайын.
Сонымен қатар лифтілер кондоминиум объектілерінің ортақ меншігіне жатады және пәтер иелерінің жалпы меншігі болып табылады. Бұл лифтілерді коммуналдық меншікке немесе жеке меншік құрылымдардың меншігіне беруге кедергі болып табылады.
Кондоминиум объектілерінің лифт шаруашылығын жөндеуді қамтамасыз ету екі бағытта жүргізілуі мүмкін:
кондоминиум объектілерінде тұратын пәтер (үй-жай) иелерінің келісімімен лифтілерді жергілікті атқарушы органдардың коммуналдық меншігіне немесе кәсіпкерлік құрылымдардың меншігіне берудің заңнамалық мүмкіндіктерін қарау;
лифт шаруашылығын жөндеу жөніндегі іс-шараларды ТКШ жаңғыртудың өңірлік бағдарламаларына енгізу.

Ориентировочные затраты на ремонт лифтового хозяйства объектов кондоминиумов составляют 10,8 млрд. тенге.
Анализ нормативной правовой базы
Анализ нормативной правовой базы в области ЖКХ свидетельствует о следующем:
правоотношения между задействованными на рынке организациями коммунального сектора, государственными органами и потребителями коммунальных услуг не урегулированы ввиду отсутствия компетенции какого-либо государственного органа на принятие соответствующих нормативных правовых актов либо урегулированы частично в рамках другого отраслевого законодательства;
отсутствуют определения основных терминов и понятий в области ЖКХ: жилищно-коммунальное хозяйство, коммунальные услуги, виды коммунальных услуг.
Вместе с тем, компетенция государственных органов в области ЖКХ должна быть более четко определена законодательством. Кроме того, отсутствие основных для отрасли определений и терминов делает невозможным четкое определение: сферы действия принимаемых нормативных правовых актов в области ЖКХ, сферы и границ ответственности государственных органов, видов и содержания оказываемых коммунальных услуг.
2. Цели и задачи Концепции
Целью настоящей Концепции является повышение устойчивости и надежности систем жизнеобеспечения, надлежащее содержание объектов и территорий населенных пунктов для создания комфортных и безопасных условий проживания граждан.
Для достижения данной цели необходимо решить следующие задачи:
повысить эффективность государственного управления ЖКХ;
повысить инвестиционную привлекательность коммунального сектора путем стимулирования ГЧП и частных инвестиций;
стимулировать использование ресурсосберегающих технологий в ЖКХ;
усовершенствовать систему тарифообразования;
усовершенствовать нормативную правовую и техническую базу.
3. Направления и механизмы реализации Концепции
Инвестиционное планирование в коммунальном секторе
Подготовка инвестиционных предложений, предполагающих бюджетные инвестиции, должна проводиться своевременно и качественно с учетом следующих критериев:
баланс интересов государства и частного сектора;
справедливое распределение рисков и выгод;
жесткий контроль за достижением запланированных результатов.
С учетом установленного порядка, закрепленных функций и ответственности необходимо:
проведение инвентаризации коммунального сектора, выявление бесхозяйных объектов и решение вопроса их передачи в государственную собственность с возможностью дальнейшей передачи в уставной капитал эксплуатирующих организаций;
составление прогноза объемов производства и потребления коммунальных услуг, роста уровней тарифов на коммунальные услуги;
разработка инвестиционных программ предприятий коммунального сектора с учетом обязательного внедрения ресурсосберегающих технологий и определением схемы и источников финансирования;
разработка и утверждение критериев отбора приоритетных инвестиционных проектов в коммунальном секторе;
выработка предложения по механизму бюджетного субсидирования проектов модернизации и развития коммунального сектора;
составление общего перечня инвестиционных проектов с выделением финансируемых за счет средств республиканского и местных бюджетов на паритетной основе.
При инвестиционном планировании в коммунальном секторе необходимо обеспечить:
приоритеты социальной политики государства;
принцип сбалансированности потребностей и ресурсов;
максимальную эффективность инвестиций;
механизмы гарантированного вложения инвестиций;
мониторинг региональных программ.
При этом, необходимо определить общий порядок централизованного инвестиционного планирования, распределив обязанности между центральным государственным и местными исполнительными органами.
Повышение инвестиционной привлекательности в
коммунальном секторе
Коммунальный сектор обладает значительным инвестиционным потенциалом, внутренними резервами для обеспечения развития и модернизации.
В настоящее время в целях повышения инвестиционной привлекательности сектора проводится следующая работа:
утверждены предельные тарифы на электроэнергию для групп электростанций;
введены дифференцированные тарифы на электрическую энергию по зонам суток по регионам республики и вводятся по объемам потребления ;
планируется увеличение количества субъектов естественных монополий, работающих по предельным тарифам на среднесрочный и долгосрочный период, что обеспечит стабильность тарифов на регулируемые услуги и появится их инвестиционная привлекательность.
Агентством Республики Казахстан по регулированию естественных монополий будет проводиться политика, направленная на ликвидацию сверхнормативных и сокращение нормативных потерь субъектов естественных монополий, что позволит повысить эффективность деятельности предприятий.
В вопросах привлечения частных инвестиций в коммунальный сектор имеются следующие проблемы:
наличие экономических (низкие доходы населения, валютные риски) препятствий, а также недостаточный уровень регулирования взаимоотношений государства и бизнеса при реализации ГЧП в области ЖКХ, отсутствие компетенции и ответственности государственных органов по ряду важных для развития отрасли вопросов;
возможность использования существующих мер государственной поддержки (компенсация инвестиционных затрат, софинансирование и др.) только в рамках одной формы ГЧП - концессии .
В рамках Концепции для повышения инвестиционной привлекательности сектора будут приняты следующие меры:
проведение взвешенной тарифной политики, основанной на новых методах тарифного регулирования и широкого использования существующих методов тарифообразования, стимулирующих повышение эффективности предприятий коммунального сектора. В частности, в дополнение к существующему нормативному методу тарифообразования, предусматривается внедрение в практику нового метода стимулирующего регулирования - бенчмаркинга ;
введение дифференциации тарифов на услуги водоснабжения, по группам потребителей в зависимости от объемов потребления при установлении нормативной величины потребления воды;
внедрение экономически обоснованных дифференцированных тарифов по водо- и теплоснабжению;
снятие ограничений для субъектов естественных монополий на занятие иными видами деятельности, недопуская ими ограничения конкуренции на соответствующих товарных рынках;
предоставление субъекту регулируемого рынка возможности гибкого реагирования на изменения, происходящие на регулируемых рынках, не превышая установленного уровня цен. При этом, регулирующий орган вправе снижать цены при проведении экспертизы;
ужесточение государственного контроля за целевым назначением инвестиций, финансовой дисциплины исполнения тарифной сметы, для чего будут рассмотрены вопросы совершенствования методик контроля, законодательного закрепления соответствующих функций государственных органов;
внесение изменений в действующий механизм оказания жилищной помощи в части прямого направления данной помощи на счета услугодателей;
предоставление через институты развития Республики Казахстан целевых займов на модернизацию и обновление основных фондов в коммунальном секторе;
выпуск ценных бумаг (облигаций), обеспеченных объемом потребления коммунальных услуг организациями бюджетной сферы;
законодательное закрепление процедур и условий организации и реализации проектов с использованием механизмов ГЧП в области ЖКХ;
совершенствование мер государственной поддержки инвестиций в области коммунального сектора;
обеспечение уровня доходности проектов без значительного повышения тарифов, что, возможно, потребует ввода механизма бюджетного субсидирования "инвестиционной составляющей" тарифа и его постепенного замещения внутренними резервами коммунального сектора.
Реализация этих мер будет осуществляться с учетом социальной политики государства, современных тенденций регулирования и особенностей функционирования коммунальных предприятий в Казахстане, при условии соблюдения следующих контрактных условий:
обеспечение целевого назначения инвестиционной составляющей тарифов на регулируемые коммунальные услуги;
обеспечение целевого назначения бюджетных субсидий;
снижение потерь и непроизводственных расходов;
внедрение ресурсосберегающих технологий;
обеспечение экологической эффективности.
Содержание жилищного фонда
Значительная часть жилищного фонда нуждается в капитальном ремонте либо находится в аварийном состоянии и требует сноса.
В целях обеспечения безопасных условий для проживания граждан местным исполнительным органам необходимо:
провести инвентаризацию жилищного фонда с целью выявления аварийного жилья, подлежащего сносу или капитальному ремонту;
разработать мероприятия по сносу аварийного жилья.
Финансирование сноса аварийных домов должно осуществляться из следующих источников:
за счет местных бюджетов - при изъятии земельных участков для государственных нужд, при сносе бесхозяйного (брошенного) жилья и жилья, от которого собственники добровольно отказались;
за счет собственников квартир - при их желании вторично использовать строительные материалы, полученные при демонтаже зданий.
К объектам повышенной опасности в жилом доме относятся лифты, большинство которых требуют немедленных единовременных затрат на ремонт или замену.
Областные акиматы и предпринимательские структуры готовы принять лифтовое хозяйство объектов кондоминиума в собственность с соответствующим финансированием его ремонта и обслуживания.
Вместе с тем, лифты относятся к общему имуществу объектов кондоминиума и являются общей собственностью владельцев квартир. Это служит препятствием для передачи лифтов в коммунальную собственность или собственность частных структур.
Обеспечение ремонта лифтового хозяйства объектов кондоминиума возможно по двум направлениям:
рассмотрение законодательной возможности передачи лифтов в коммунальную собственность местных исполнительных органов или собственность предпринимательских структур при согласии собственников квартир (помещений), проживающих в объекте кондоминиума;
включение мероприятий по ремонту лифтового хозяйства в региональные программы модернизации ЖКХ.

Осы мәселелерді шешу азаматтардың ауданы 5,8 млн. ш. метр тұрғын үй қорында тұруының қауіпсіздік жағдайларын жасай отырып, 3 мыңнан астам лифтінің ауыстырылуы мен күрделі жөндеуін қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Елді мекендердің объектілері мен аумақтарын абаттандыру және
ұстау
Елді мекендердің объектілері мен аумақтарын шартты түрде мынадай топтарға бөлуге болады:
жалпы пайдаланудағы: жолдар, тротуарлар, фонтандар, ескерткіштер, монументтер, көпірлер, көлік айрықтары, нөсер суына арналған кәріз;
арнайы мақсаттағы: зираттар, тұрмыстық қатты қалдықтар полигондары, автоайлақтар, жағажайлар, мал қорымдары, демалыс алаңдары.
Елді мекендердің объектілері мен аумақтарын абаттандыру және ұстау мәселелерін жергілікті атқарушы органдар, олардың құрылымдық бөлімшелері мен коммуналдық сектордың ұйымдары шешеді.
Көрсетілген объектілер мен аумақтарға қатысты мемлекеттік реттеудің негізгі міндеті әр түрлі мемлекеттік органдардың функцияларын, өкілеттіктерін бекіту және олардың арасындағы құзыреттің ара жігін тігінен де, көлденеңінен де ажырату болып табылады:
тиісті облыстардағы уәкілетті орталық атқарушы органдарға - өз құзыреттері шегінде Қазақстан Республикасының барлық елді мекендері үшін қызметті жүзеге асырудың бірыңғай әдістемелерін, ережелерін, техникалық регламенттерді, стандарттарды әзірлеу және бекіту ұсынылады;
жергілікті атқарушы органдарға - орталық атқарушы органдар бекіткен бірыңғай әдістемелер, ережелер мен басқа да нормативтік құқықтық актілер негізінде елді мекендердің объектілері мен аумақтарын ұстау және абаттандыру ережелерін әзірлеу және бекіту ұсынылады.
4. Мемлекеттік басқару тиімділігін арттыру
Қазіргі уақытта ауыз сумен жабдықтау және су бұру мәселелерін реттеуді өз құзыреті шегінде Ауыл шаруашылығы министрлігі, коммуналдық қалдықтар және жер қойнауына ағынды суларды жіберу жөніндегі мәселелерді - Қоршаған ортаны қорғау министрлігі, қуат беруші объектілердің теңгерімдік тиесілілігі шегінде электрмен, газбен, жылумен жабдықтауды - Энергетика және минералдық ресурстар министрлігі, тұрғын үй қатынастары саласында - Индустрия және сауда министрлігі, коммуналдық сала объектілерінің авариялығын - Төтенше жағдайлар министрлігі, табиғи монополиялар субъектілері кәсіпорындарының тариф белгілеуін - Табиғи монополияларды реттеу агенттігі, тұтынушылардың құқықтарын қорғау мен адал бәсекелестікті қамтамасыз етуді - Бәсекелестікті қорғау агенттігі, елді мекендердің коммуналдық қызметтерін ұйымдастыру мен басқаруды - жергілікті атқарушы органдар жүзеге асырады.
ТКШ саласында мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру үшін мынадай шаралар қабылдау қажет:
Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашалық істері комитетінің базасында оларға орталық және жергілікті атқарушы органдарды салааралық үйлестіруді қамтамасыз ететін тиісті өкілеттіктер бере отырып, ТКШ саласында орталық уәкілетті орган құру мүмкіндігін қарастыру;
облыстық маңызы бар қалалар мен аудандардың жергілікті атқарушы органдары деңгейінде қазіргі бар штат саны шегінде басқару құрылымын реформалау және тиісті бөлімшелері: өндірістік-техникалық бөлімі, сметалық тобы, тұрғын үй және техникалық инспекциясы және басқалары бар мемлекеттік мекемелер нысанында ТКШ ұстау қызметтерін құру мүмкіндігін қарастыру;
жергілікті атқарушы органдардың гранттар алу мүмкіндігін қарастыру;
шетел тәжірибесін ескере отырып, коммуналдық сектор ұйымдарында корпоративтік басқаруды жетілдіру, қызметтер көрсетудің сапа стандарттарын енгізу, жергілікті атқарушы органдар тарапынан негізгі акционер қызметін орындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу.

Решение этих вопросов позволит обеспечить замену и капитальный ремонт более 3 тысяч лифтов, тем самым, создав безопасные условия проживания граждан в жилищном фонде площадью 5,8 млн. кв. метров.
Благоустройство и содержание объектов и территории
населенных пунктов
Объекты и территории населенных пунктов можно условно разделить на группы:
общего пользования: дороги, тротуары, фонтаны, памятники, монументы, мосты, транспортные развязки, ливневая канализация;
специального назначения: кладбища, полигоны твердых бытовых отходов, автодромы, пляжи, скотомогильники, зоны отдыха.
Вопросы содержания и благоустройства объектов и территорий населенных пунктов решаются местными исполнительными органами, их структурными подразделениями и организациями коммунального сектора.
Основной задачей государственного регулирования в отношении указанных объектов и территорий является закрепление функций, полномочий и разграничение компетенции между различными государственными органами как по вертикали, так и по горизонтали, при этом:
центральным исполнительным органам, уполномоченным в соответствующих областях, рекомендуется разработать и утвердить в пределах компетенции единые для всех населенных пунктов Республики Казахстан методики, правила осуществления деятельности в области ЖКХ, технические регламенты, стандарты;
местным исполнительным органам рекомендуется разработать и утвердить правила содержания и благоустройства объектов и территорий населенных пунктов, на основе единых методик, правил и других нормативных правовых актов в области ЖКХ, разработанных и утвержденных центральными исполнительными органами.
4. Повышение эффективности государственного управления
В настоящее время регулирование вопросов питьевого водоснабжения и водоотведения в пределах своей компетенции осуществляет Министерство сельского хозяйства , вопросов по коммунальным отходам и сброса сточных вод в недра - Министерство охраны окружающей среды , электро-, газо-, теплоснабжения в пределах балансовой принадлежности генерирующих объектов - Министерство энергетики и минеральных ресурсов, в сфере жилищных отношений - Министерство индустрии и торговли , аварийности объектов коммунального сектора - Министерство по чрезвычайным ситуациям , тарифообразования предприятий коммунального сектора - субъектов естественных монополий - Агентство по регулированию естественных монополий , защиты прав потребителей и обеспечению добросовестной конкуренции - Агентство по защите конкуренции , организации и управления коммунальными службами населенных пунктов - местные исполнительные органы .
Для повышения эффективности государственного управления в сфере ЖКХ необходимо принять следующие меры:
рассмотреть возможность создания центрального уполномоченного органа в сфере ЖКХ на базе Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли, наделив его соответствующими полномочиями, обеспечивающими межотраслевую координацию центральных и местных исполнительных органов;
на уровне местных исполнительных органов городов областного значения и районов в пределах имеющейся штатной численности рассмотреть возможность реформирования структуры управления и создания служб содержания ЖКХ в форме государственных учреждений с соответствующими подразделениями: производственно-технический отдел, сметная группа, жилищная и техническая инспекции и другие;
рассмотреть возможность получения грантов местными исполнительными органами;
разработать с учетом зарубежного опыта рекомендации по совершенствованию корпоративного управления в организациях коммунального сектора, внедрению стандартов качества оказания услуг, выполнению функций основного акционера со стороны местных исполнительных органов.

5. Қаржылық қамтамасыз ету
Коммуналдық сектор ұйымдарының жеке қаражаты, қарыз және бюджет қаражаты осы Тұжырымдаманы іске асырудың қаржыландыру көздері болып табылады.
Тарифтің "инвестициялық құрамдас бөлігін" бюджеттік субсидиялардың жүйелі артықшылығы бюджет шығындарын шарттық міндеттемелерді орындау шеңберінде коммуналдық сектордың ысырапты және өндірістік емес шығыстарды азайтуға байланысты ішкі ресурстарын алу шамасына қарай бірте-бірте қысқарту мүмкіндігі болып табылады. Бұл ретте инвестициялық құрамдас бөлік параметрлері инвестициялық жоспарлау кезеңінде айқындалуы және шарттық міндеттемелер негізінде көрсетілуі тиіс.
Шаруашылық жүргізуші субъектілердің жұмыс істеуіне бөгет болатын негізгі проблемалардың бірі ТКШ саласында ғана емес, Қазақстанда инвестициялық бағдарламаларды жүзеге асыру үшін ақылға қонымды ставкалар бойынша ұзақ мерзімді кредиттерге қол жеткізудің қиындығы болып табылады.
Коммуналдық сектордағы, оның ішінде толығымен мемлекеттік меншікке жатқызылатын кәсіпорындарды ұзақ мерзімді қаржыландыруды қамтамасыз ету үшін әлемнің көптеген елдерінде арнайы тетіктер әзірленген, оның ішінде:
коммуналдық кәсіпорындарды қаржыландыру проблемаларын шешу үшін МЖӘ негізінде ұзақ мерзімді келісім-шарттар жасалды (Шотландия, Солтүстік Ирландия);
қатысушылар жарналары мен басқа да қаржылық қаражатты жинақтайтын салалық қауымдастықтар есебінен;
арнайы инфрақұрылымдық облигацияларды шығару. Едәуір қаржы ресурстары бар жинақтаушы зейнетақы қорлары негізгі инвесторлар бола алады.
Қазақстанның ТКШ-да осы проблемаларды шешу үшін:
МЖӘ-ны ынталандыру шаралары іске асырылды;
ұзақ мерзімді қаржыландыруды қамтамасыз етудің халықаралық тәжірибесі зерделенді;
банктік кредиттер бойынша сыйақы ставкаларын ықтимал субсидиялау үшін Коммуналдық секторды дамыту қорын құру, жеңілдікті пайыздық ставкаларды қолдану және т.б мәселелер қаралды.
6. Нормативтік құқықтық және әдістемелік қамтамасыз ету
ТКШ саласындағы мемлекеттік басқару мәселелері бойынша тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында қолданыстағы нормативтік құқықтық актілерді талдау бойынша жұмыс жүргізілетін болады.
Осы мәселе шеңберінде ТКШ-ны мемлекеттік реттеу мәселелерін регламенттейтін заң жобасын әзірлеу мүмкіндігін қарау, Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамалық актілеріне: Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне коммуналдық сектор қызметтеріне тарифтің "инвестициялық құрамдас бөлігін" бюджеттік субсидиялау тетігін айқындау бөлігінде, Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне жауапкершілікті белгілеу бөлігінде, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару туралы" заңдарына мемлекеттік органдардың құзыретін белгілеу бөлігінде өзгерістер мен толықтырулар енгізу ұсынылады.
Бұдан басқа, ТКШ-ның жұмыс істеуінің нормативтік-техникалық және әдістемелік базасын жетілдіру бойынша тұрақты және жүйелі жұмыс жүргізу қажет.

5. Финансовое обеспечение
Источниками финансирования реализации настоящей Концепции являются собственные средства организаций коммунального сектора, заемные и бюджетные средства.
Системным преимуществом бюджетного субсидирования "инвестиционной составляющей" тарифа является возможность плавного, в рамках исполнения договорных обязательств, сокращения бюджетных затрат по мере извлечения внутренних ресурсов коммунального сектора, связанных с уменьшением потерь и непроизводственных расходов. При этом параметры инвестиционной составляющей должны быть определены на этапе инвестиционного планирования и зафиксированы в качестве договорных обязательств.
Одной из основных проблем, препятствующей нормальному функционированию хозяйствующих субъектов не только в сфере ЖКХ в Казахстане, является затрудненность доступа к долгосрочным кредитам по разумным ставкам для реализации инвестиционных проектов.
Для обеспечения долгосрочного финансирования предприятий коммунального сектора, в том числе и полностью находящихся в государственной собственности, во многих странах мира были разработаны специальные механизмы, в том числе:
заключены долгосрочные контракты на основе ГЧП для решения проблем финансирования коммунальных предприятий (Шотландия, Северная Ирландия);
за счет отраслевых ассоциаций, аккумулирующих взносы участников и другие финансовые средства;
выпуск специальных инфраструктурных облигаций. Накопительные пенсионные фонды , которые располагают значительными финансовыми ресурсами, выступают основными инвесторами.
В ЖКХ Казахстана для решения данной проблемы будут:
реализованы меры стимулирования ГЧП;
изучен международный опыт обеспечения долгосрочного финансирования;
рассмотрен вопрос создания Фонда развития коммунального сектора для возможного субсидирования ставки вознаграждения по банковским кредитам, применения льготных процентных ставок и другое.
6. Нормативное правовое и методическое обеспечение
Будет проведена работа по анализу действующих нормативных правовых актов в сфере ЖКХ, по вопросам государственного управления в области ЖКХ.
В рамках данного вопроса предлагается рассмотреть возможность разработки проекта закона, регламентирующего вопросы государственного регулирования ЖКХ, внесения изменений и дополнений в действующие законодательные акты Республики Казахстан: в Бюджетный кодекс Республики Казахстан в части определения механизма бюджетного субсидирования "инвестиционной составляющей" тарифа на услуги коммунального сектора, в части установления ответственности в Кодексе об административных правонарушениях Республики Казахстан, в законы Республики Казахстан " Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан ", " О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан " в части установления компетенций государственных органов.
Кроме того, необходимо проводить постоянную и системную работу по совершенствованию нормативно-технической и методической базы функционирования ЖКХ.

7. Мониторинг
ТКШ-ны жаңғырту мен дамыту жөніндегі шараларды іске асырылуына бақылауды жүзеге асыру мақсатында тұрақты мониторинг жасау негізінде саланың жай-күйіне талдау жүргізу қажет.
Мониторингтің негізгі тетіктерінің бірі ТКШ-ны жаңғырту мен дамытудың инвестициялық жобалары мен өңірлік бағдарламаларының орындалу тәртібін бақылау болуы тиіс.
Көрсетілген міндеттерді шешу үшін мынадай шаралар қабылданатын болады:
статистикалық қадағалаулар жүйесі жетілдіріледі;
бюджет және өзге де қаражаттар есебінен қаржыландырылатын және әлеуметтік жауапкершілігі бар инвестициялық жобалардың орындалуына мониторингті жүзеге асыру үшін арнайы есептілік жүйесі әзірленеді;
коммуналдық секторды реформалаудың өңірлік бағдарламаларының орындалуына орталықтандырылған мониторинг жүргізу жүйесі әзірленеді.
8. Кадрлық қамтамасыз ету
Мемлекеттік басқарудың тиімділігін арттыру бойынша пәрменді шара - білікті кадрлардың салаға тән тұрақтамауының алдын алу жөніндегі шаралар болуы тиіс.
Мемлекеттік органдар үшін білікті мамандар, коммуналдық сектор жұмысшыларын даярлау жүйесін күшейту қажет.
Осыған байланысты ТКШ үшін жоғары оқу орындарында да, техникалық және кәсіптік білім беруді іске асыратын оқу орындарында да, әсіресе "сумен жабдықтау және кәріз", "жылумен, газбен жабдықтау", "коммуналдық шаруашылықты басқару" мамандықтары бойынша кадрларды даярлау және қайта даярлау жөніндегі жұмыс қайта басталуы, сондай-ақ тікелей кәсіпорындарда практикадан өту үшін жағдай жасалуы тиіс.
Сондай-ақ, ТКШ проблемалары бойынша мамандандырылған ғылыми-зерттеу орталығын құру жөнінде ұсыныстар әзірлеу қажет.
Тұтастай алғанда, мемлекеттік органдар үшін де, тікелей коммуналдық сектор ұйымдары үшін де кадрларды оқыту мен қайта даярлаудың салалық жүйелерін мемлекеттік қолдау және реттеу қажет.
9. Күтілетін нәтижелер
Тұжырымдаманы іске асыру ТКШ-ны жаңғырту және дамыту жөніндегі мақсаттар мен міндеттерге оңтайлы қол жеткізуді қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Жаңа тарифтік саясат есебінен коммуналдық сектордың инвестициялық тартымдылығын арттыру тетіктері қамтамасыз етілетін болады.
Мемлекеттік-жеке меншік әріптестікті дамыту және жеке меншік капиталды тарту есебінен мемлекеттік бюджетке түсетін жүктеме азаяды.
ТКШ-ны жаңғырту инженерлік жүйелердің жұмыс істеу сенімділігін қамтамасыз етеді, азаматтардың өмір сүруі үшін қолайлы және қауіпсіз жағдайлар жасайды, коммуналдық қызметтердің өзіндік құнын айтарлықтай қысқартуға, энергетикалық және материалдық ресурстарды үнемдеуге алып келеді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 26 мамырдағы
N 778 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасының тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығын
жаңғырту мен дамыту тұжырымдамасын іске асыру жөніндегі
2009 - 2014 жылдарға арналған
КЕШЕНДІ ЖОСПАР
Р/с
N
Іс-шаралар
Аяқтау нысаны
Орындауға (іске асыруға) жауапты
Орындау (іске асыру) мерзімі
Болжамды шығыстар *(млн. теңге)
Қаржыландыру көздері
1
2
3
4
5
6
7

7. Мониторинг
В целях осуществления контроля за реализацией мер по модернизации и развитию ЖКХ необходимо проведение анализа состояния отрасли на основе постоянного мониторинга.
Одним из основных механизмов мониторинга должен стать контроль за дисциплиной исполнения инвестиционных проектов и региональных программ модернизации и развития ЖКХ.
Для решения указанных задач будут приняты следующие меры:
усовершенствована система статистических наблюдений;
разработана система специальной отчетности для осуществления мониторинга исполнения инвестиционных проектов, финансируемых за счет бюджетных и иных средств и несущих в себе социальную ответственность;
разработана система централизованного мониторинга исполнения региональных программ реформирования коммунального сектора.
8. Кадровое обеспечение
Действенной мерой по повышению эффективности государственного управления должны стать меры по предотвращению характерной в отрасли текучести квалифицированных кадров.
Необходимо усилить систему подготовки квалифицированных специалистов для государственных органов, работников коммунального сектора.
В этой связи, должна быть возобновлена работа по подготовке и переподготовке кадров для ЖКХ как в высших учебных заведениях, так и в учебных заведениях, реализующих техническое и профессиональное образование, в особенности по специальностям "водоснабжение и канализация", "теплогазоснабжение", "управление коммунальным хозяйством", а также созданы условия для прохождения практики непосредственно на предприятиях.
Также, необходимо разработать предложения по созданию специализированного научно-исследовательского центра по проблемам жилищно-коммунального хозяйства.
В целом, необходима государственная поддержка и регулирование отраслевых систем обучения и переподготовки кадров как для государственных органов, так и непосредственно для организаций коммунального сектора.
9. Ожидаемые результаты
Реализация Концепции позволит обеспечить оптимальное достижение целей и задач по модернизации и развитию ЖКХ.
Будут обеспечены механизмы повышения инвестиционной привлекательности коммунального сектора за счет новой тарифной политики.
Снизится нагрузка на государственный бюджет за счет развития государственно-частного партнерства и привлечения частного капитала.
Модернизация ЖКХ обеспечит надежность работы инженерных систем, создаст комфортные и безопасные условия проживания граждан, приведет к существенному сокращению себестоимости коммунальных услуг, экономии энергетических и материальных ресурсов.
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 мая 2009 года № 778
КОМПЛЕКСНЫЙ ПЛАН
на 2010 - 2014 годы по реализации Концепции модернизации и
развития жилищно-коммунального хозяйства Республики Казахстан
п/п
Мероприятия
Форма завершения
Ответствен-
ный за
исполнение
(реализацию)
Срок испол-
нения
(реали-
зации)
Предпола-
гаемые
расходы*
(млн. тенге)
Источники
финансиро-
вания
1
2
3
4
5
6
7

1. Коммуналдық сектордағы инвестициялық жоспарлау
1.
Мыналарды көздей отырып, орталықтандырылған инвестициялық жоспарлаудың жалпы тәртібін әзірлеу:
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ, АШМ, ЭМРМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
1) орталық және жергілікті атқарушы органдар арасындағы міндеттерді бөлу;
2) коммуналдық қызметтерді өндіру мен тұтыну көлеміне, коммуналдық қызметтерге арналған тарифтер деңгейінің өсуіне болжам жасау;
3) ресурс үнемдеу технологияларын міндетті түрде енгізуді және қаржыландыру схемасы мен көздерін айқындауды ескере отырып, коммуналдық сектор кәсіпорындарының инвестициялық бағдарламаларын әзірлеу
2.
Коммуналдық секторда инвестициялық жобаларды іріктеу өлшемдерін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ, АШМ, ЭМРМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
3.
Мыналар бойынша ұсыныстар әзірлеу:
1) иесіз объектілерді кейіннен пайдаланушы ұйымдардың жарғылық капиталына беру мүмкіндігімен мемлекеттік меншікке беру;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИСМ, Қаржымині, ТМРА, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
2) әзірленген өлшемдерді оның ішінде инновациялық технологияларды енгізуді ескере отырып, коммуналдық секторды жаңғырту мен дамытудың инвестициялық жобаларын іріктеу тәртібі
ИСМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
4.
Коммуналдық сектор объектілеріне түгендеу жүргізу
ИСМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы II тоқсан
Талап етілмейді
5.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық объектілеріне паспорттар беру мақсатында жылу арқылы көріп, бұлжатпай бақылауды қолдана отырып, "технологиялық" және "энергетикалық" аудит жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, Қоршағанортамині, АШМ, БҒМ, ЭМРМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері, "Парасат" ұлттық ғылыми-технологиялық холдингі" АҚ (келісім бойынша)
2010 - 2011 жылдар
630,0
Республикалық бюджет
2010 ж. - 210,0
Республикалық бюджет
2011 ж. - 420,0
Республикалық бюджет
6.
Коммуналдық секторды жаңғырту мен дамыту инвестициялық жобаларының тізбесін жасау
ИСМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы II тоқсан
Талап етілмейді
7.
Мыналарды қамтамасыз ету:
1) 2010 жылы тұрғын үй-коммуналдық секторды жаңғырту мен дамытудың инвестициялық жобаларын қаржыландыру кезінде Жол картасының қағидаттарын пайдалану;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ, ЭМРМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы III тоқсан
Талап етілмейді

1. Инвестиционное планирование в коммунальном секторе
1.
Разработать общий
порядок центра-
лизованного ин-
вестиционного
планирования,
предусмотрев в
нем:
1) распределение
обязанностей меж-
ду центральными
и местными испол-
нительными орга-
нами;
2) составление
прогноза объемов
производства и
потребления ком-
мунальных услуг,
роста уровней
тарифов на комму-
нальные услуги;
3) разработку
инвестиционных
программ  пред-
приятий комму-
нального сектора
с учетом обяза-
тельного внедре-
ния ресурсосбе-
регающих техно-
логий и опреде-
лением схемы и
источников
финансирования
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
МСХ, МЭМР,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
2.
Разработать
кри терии отбора
инвестиционных
проектов в
коммунальном
секторе
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
МСХ, МЭМР,
акимы
областей,
городов
Астаны и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
3.
Разработать
предложения по:
1) передаче бес-
хозяйных объек-
тов в государст-
венную собствен-
ность с возмож-
ностью дальнейшей
передачи в устав-
ной капитал
эксплуатирующих
организаций;
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МФ, АРЕМ,
акимы областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал 2010 г.
Не требуются
2) порядку отбора
инвестиционных
проектов модерни-
зации и развития
коммунального
сектора с учетом
разработанных
критериев, в том
числе внедрения
инновационных
технологий
Информация в МИТ
Акимы областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал 2010 г.
Не требуются
4.
Провести
инвентаризацию
объектов комму-
нального сектора
Информация
в МИТ
Акимы областей,
городов Астаны
и Алматы
II
квартал
2010 г.
Не требуются
5.
Провести «техно-
логический» и
«энергетический»
аудит с примене-
нием тепловизион-
ного неразрушаю-
щего контроля в
целях паспортиза-
ции объектов жи-
лищно-коммуналь-
ного хозяйства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МООС,
МСХ, МОН,
МЭМР, акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
АО
«Национальный
научно-техно-
ло гический
хол динг
«Парасат»
(по согласова-
нию)
2010 -
2011
годы
630,0
2010 г. -
210,0
2011 г. -
420,0
Республиканс-
кий бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Республиканс-
кий бюджет
6.
Составить
перечень
инвестиционных
проектов
модернизации и
развития
коммунального
сектора
Информация
в МИТ
Акимы областей,
городов Астаны
и Алматы
II
квартал
2010 г.
Не требуются
7.
Обеспечить:
1) использование
принципов Дорож-
ной карты при
финансировании
инвестиционных
проектов
модернизации и
развития жилищно-
коммунального
сектора в 2010
году;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
МЭМР, МСХ,
акимы областей,
городов
Астаны и Алматы
III
квартал
2010 г.
Не требуются

2) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамытудың инвестициялық жобаларын іске асыру кезінде қазақстандық қамтуды арттыру;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар
Жыл сайын
Талап етілмейді
3) облыс орталықтарын, Астана және Алматы қалаларын сумен жабдықтау және кәріз жүйелерін жаңғырту мен дамытудың техникалық-экономикалық негіздемесін орталықтандыра әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 - 2011 жылдар
960,0
Республикалық бюджет
2010 ж. - 500,0
Республикалық бюджет
2011 ж.- 460,0
Республикалық бюджет
2. Коммуналдық сектордың инвестициялық тартымдылығын арттыру
8.
Коммуналдық қызметтер бойынша "инвестиция құраушы" тарифін ескере отырып, инвестициялық қажеттілікті бюджеттік субсидиялау тетігі бойынша ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ЭБЖМ, ИСМ, ТМРА
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
9.
Мыналар бойынша ұсыныстар әзірлеу және енгізу:
1) бюджеттік сала ұйымдарының коммуналдық қызметтерді тұтыну көлемімен қамтамасыз етілген бағалы қағаздарды (облигацияларды) шығару жөніндегі тетікті пайдалана отырып, инвестициялар тарту;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ЭБЖМ, Қаржымині, ИСМ, ТМРА
2010 жылғы қаңтар
Талап етілмейді
2) тұтыну көлеміне қарай тұтынушылардың топтары бойынша сумен жабдықтау қызметтеріне арналған тарифтерді саралауды енгізу;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ТМРА, ИСМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
3) сумен және жылумен жабдықтау бойынша экономикалық жағынан негізделіп сараланған тарифтер енгізу;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ТМРА, ИСМ, ЭМРМ, АШМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
4) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында мемлекеттік-жеке меншік әріптестік тетіктерін пайдалана отырып, инвестициялық жобаларды ұйымдастыру мен іске асырудың рәсімдері мен шарттарын заңнамалық бекітіп беру;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ЭБЖМ, ИСМ, "Қазақстандық мемлекеттік-жеке әріптестік орталығы" АҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
5) коммуналдық сектор ұйымдарының тиімділігін арттыруды ынталандыратын тарифтік реттеудің жаңа әдістеріне және тарифті белгілеудің қолданыстағы әдістерін кеңінен пайдалануға негізделген тарифтік саясатты жүргізу;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ТМРА, ЭМРМ, АШМ
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
6) табиғи монополиялар субъектілері үшін олардың өзге қызмет түрлерімен айналысуға шектеулерді алып тастау;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ТМРА, ЭМРМ, АШМ
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді

2) повышение
казахстанского
содержания при
реализации
инвестиционных
проектов модер-
низации и разви-
тия жилищно-
коммунального
хозяйства;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, заинтересо-
ванные госу-
дарственные
органы
Ежегодно
Не требуются
3) централизован-
ную разработку
технико-экономи-
ческого обоснова-
ния модернизации
и развития систем
водоснабжения и
канализации
областных
цент ров, городов
Астаны и Алматы
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
2010 -
2011
годы
960,0
2010 г. -
500,0
2011 г. -
460,0
Республиканс-
кий бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Республиканс-
кий бюджет
2. Повышение инвестиционной привлекательности коммунального сектора
8.
Внести предложе-
ния по механизму
бюджетного
субсидирования
инвестиционной
потребности с
учетом «инвести-
ционной состав-
ляющей» тарифа
по коммунальным
услугам
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭБП, МИТ,
АРЕМ
I квартал
2010 г.
Не требуются
9.
Разработать и
внести предложе-
ния по:
1) привлечению
инвестиций с
использованием
механизма по
выпуску ценных
бумаг (облига-
ций), обеспечен-
ных объемом потребления ком-
мунальных услуг
организациями
бюджетной сферы;
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭБП, МФ,
МИТ, АРЕМ
январь
2010 г.
Не требуются
2) введению
дифференциации
тарифов на услуги
водоснабжения, по
группам потреби-
телей в зависи-
мости от объемов
потребления;
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АРЕМ, МИТ,
МСХ, акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал 2010 г.
Не требуются
3) внедрению
экономически
обоснованных
дифференцирован-
ных тарифов по
водо- и тепло-
снабжению;
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АРЕМ, МИТ,
МЭМР, МСХ,
акимы
областей,
гоодов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
4) законодатель-
ному закреплению
процедур и
условии органи-
зации и реализа-
ции инвестицион-
ных проектов с
использованием
механизмов
государственно-
частного парт-
нерства в облас-
ти жилищно-
коммунального
хозяйства;
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭБП, МИТ,
АО
«Казахстанский
центр
государствен-
но-частного
партнерства»
(по согласо-
ванию)
I квартал
2010 г.
Не требуются
5) проведению
тарифной полити-
ки, основанной
на новых методах
тарифного
регулирования и
широкого исполь-
зования сущест-
вующих методов
тарифообразова-
ния, стимулирую-
щих повышение
эффективности
организаций
коммунального
сектора;
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АРЕМ, МЭМР,
МСХ
I квартал
2010 г.
Не требуются
6) снятию огра-
ничений для
субъектов естест-
венных монополий
на занятие иными
видами деятель-
ности;
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АРЕМ, МЭМР,
МСХ
I квартал
2010 г.
Не требуются

7) реттеуші органның сараптама жүргізу кезінде бағаларды төмендетуге құқықтары болған жағдайда реттелетін нарық субъектісіне белгіленген бағалар деңгейінен асырмай реттелетін нарықтарда болып жатқан өзгерістерге икемді ден қою мүмкіндігін беру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ТМРА, ЭМРМ, АШМ
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
10.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында ғылыми-техникалық, инновациялық, ресурс үнемдеуші технологияларды енгізу бағдарламасын әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, БҒМ, ЭМРМ, "Парасат" ұлттық ғылыми-техникалық холдингі" АҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы IV тоқсан
2010 ж. - 20,0
Республикалық бюджет
11.
Коммуналдық секторда негізгі қорды жаңғыртуға және жаңартуға арналған нысаналы қарыздарды Қазақстан Республикасының даму институттары арқылы беруді көздеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, "Самұрық- Қазына" ұлттық әл-ауқат қоры" АҚ (келісім бойынша)
Жыл сайын, жарты жылда бір рет 25-күнге
Талап етілмейді
12.
Мынадай жүйелерді жөндеу жөніндегі жобаларды іске асыру:
2010 - 2014 жылдар
293 140,0
- сумен жабдықтау;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 - 2014 жылдар
132 900,0
2010 ж.- 22 400,0 (оның ішінде)
Р.Б.-14 900,0
Республикалық бюджет
Ж.Б.-7 500,0
Жергілікті бюджет
2011 ж.- 27 400,0 (оның ішінде)
Р.Б.- 18 300,0
Республикалық бюджет
Ж.Б.-9 100,0
Жергілікті бюджет
2012 ж.- 27 700,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 18 600,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 9 100,0
Жергілікті бюджет
2013 ж. - 27 700,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 18 600,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 9 100,0
Жергілікті бюджет
2014 ж. - 27 700,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 18 600,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 9 100,0
Жергілікті бюджет
- кәріз;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 - 2014 жылдар
42 900,0
2010 ж. - 8 400,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 5 600,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 2 800.0
Жергілікті бюджет
2011 ж. - 8 400,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 5 600,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 2 800,0
Жергілікті бюджет
2012 ж, - 8 700,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 5 800,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 2 900,0
Жергілікті бюджет
2013 ж. - 8 700,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 5 800,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 2 900.0
Жергілікті бюджет
2014 ж. - 8 700,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 5 800,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 2 900,0
Жергілікті бюджет
- жылумен жабдықтау;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 - 2014 жылдар
67 840,0
2010 ж. - 13 400,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 9 020,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 4 380.0
Жергілікті бюджет
2011 ж.- 13 400,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 9 170,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 4 230,0
Жергілікті бюджет
2012 ж. - 13 680,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 9 550,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 4 130,0
Жергілікті бюджет
2013 ж. - 13 680,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 9 550,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 4 130.0
Жергілікті бюджет
2014 ж.- 13 680,0 (оның ішінде)
Р.Б. - 9 550,0
Республикалық бюджет
Ж.Б. - 4 130,0
Жергілікті бюджет
- электрмен жабдықтау;
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 - 2014 жылдар

7) предоставлению
субъекту регули-
руемого рынка
возможности гиб-
кого реагирова-
ния на изменения,
происходящие на
регулируемых
рынках, не превы-
шая установлен-
ного уровня цен,
при условии на-
личия прав ре-
гулирующего ор-
гана на снижение
цены при прове-
дении экспертизы
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
АРЕМ, МЭМР,
МСХ
I квартал
2010 г.
Не требуются
10.
Разработать прог-
рамму внедрения
научно-техничес-
ких, инновацион-
ных, ресурсосбе-
регающих техно-
логий в области
жилищно-
комму нального
хозяйст ва
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МОН,
МЭМР,
АО
«Национальный
научно-техно-
логический
холдинг
«Парасат» (по
согласованию)
IV квартал
2010 г.
2010 г. -
20,0
Республиканс-
кий бюджет
11.
Предусмотреть
предоставление
через институты
развития Респуб-
лики Казахстан
целевых займов
на модернизацию
и обновление
основных фондов
в коммунальном
секторе
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
АО «Фонд
национального
благосостояния
«Самрук-
Казына» (по
согласованию)
Один раз в
полугодие
ежегодно
к 25 числу
Не требуются
12.
Реализовать
проекты по
ремон ту систем:
- водоснабжения;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
2010 -
2014
годы
2010 -
2014
годы
293 140,0
132 900,0
2010 г. -
22 400,0
(в том
числе)
Р.Б. -
14 900,0
М.Б. -
7 500,0
2011 г. -
27 400,0
(в том
числе)
Р.Б. -
18 300,0
М.Б. -
9 100,0
2012 г.-
27 700,0
(в том
числе)
Р.Б.-
18 600,0
М.Б.-
9 100,0
2013 г. -
27 700,0
(в том
числе)
Р.Б.-
18 600,0
М.Б.-
9 100,0
2014 г. -
27 700,0
(в том
числе)
Р.Б. -
18 600,0
М.Б. -
9 100,0
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
- канализация;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
акимы
областей, городов Астаны и Алматы
2010 -
2014
годы
42 900,0
2010 г. -
8 400,0
(в том
числе)
Р.Б. -
5 600,0
М.Б. -
2 800,0
2011 г. -
8 400,0
(в том
числе)
Р.Б. -
5 600,0
М.Б. -
2 800,0
2012 г. -
8 700,0
(в том
числе)
Р.Б. -
5 800,0
М.Б. -
2 900,0
2013 г. -
8 700,0
(в том
числе)
Р.Б. -
5 800,0
М.Б. -
2 900,0
2014 г. -
8 700,0
(в том
числе)
Р.Б. -
5 800,0
М.Б. -
2 900,0
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
- теплоснабжения;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010 -
2014
годы
67 840,0
2010 г. -
13 400,0
(в том
числе)
Р.Б. -
9 020,0
М.Б. -
4 380,0
2011 г. -
13 400,0
(в том
числе)
Р.Б. -
9 170,0
М.Б. -
4 230,0
2012 г. -
13 680,0
(в том
числе)
Р.Б. -
9 550,0
М.Б. -
4 130,0
2013 г. -
13 680,0
(в том
числе)
Р.Б. -
9 550,0
М.Б. -
4 130,0
2014 г. -
13 680,0
(в том
числе)
Р.Б. -
9 550,0
М.Б. -
4 130,0
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
Республиканс-
кий бюджет
Местный бюджет
- электроснабже-
ния;
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
акимы областей, городов Астаны и Алматы
2010 -
2014
годы

4. Мемлекеттік басқару жүйесін жетілдіру
16.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласында орталық атқарушы орган құру туралы ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИСМ, Қаржымині, ЭБЖМ, ТМРА, АШМ, Қоршағанортамині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
17.
Облыс, қала және аудан деңгейінде тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты басқарудың ұйымдастырылған құрылымын жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу және енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИСМ, ЭБЖМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
18.
Шетелдік тәжірибені ескере отырып, коммуналдық сектор ұйымдарында корпоративтік басқаруды жетілдіру, қызметтер көрсету сапасының стандарттарын енгізу, жергілікті атқарушы органдар тарапынан негізгі акционердің функцияларын орындау жөнінде ұсынымдар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, Қаржымині, ЭБЖМ, ТМРА, АШМ, Қоршағанортамині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы III тоқсан
Талап етілмейді
19.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы орталық және жергілікті атқарушы органдардың арасындағы құзыреттің ара жігін ажырату және өзара іс-қимыл жасау тәртібі жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИСМ, ЭМРМ, АШМ, ККМ, Қоршағанортамині, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
20.
Жергілікті атқарушы органдардың тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы мәселелерін шешу үшін гранттар алу мүмкіндігін қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ЭБЖМ
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
21.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамытудың өңірлік бағдарламаларын әзірлеу
ИСМ-ге ақпарат
Облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
22.
Газ инспекцияларын құру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, ТЖМ, ЭМРМ, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
5. Нормативтік құқықтық және әдістемелік қамтамасыз ету
23.
"Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы мемлекеттік реттеу туралы" заң жобасы мен "Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" заң жобасын әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
24.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықтың жұмыс істеуінің нормативтік құқықтық және нормативтік-техникалық базасын жетілдіру жөнінде шаралар қабылдау
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 - 2014 жылдар

4. Совершенствование системы государственного управления
16.
Внести предло-
жения о создании
центрального
исполнительного
органа в сфере
жилищно-комму-
нального
хозяйства
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МФ, МЭБП,
АРЕМ, МСХ,
МООС,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
17.
Разработать и
внести предло-
жения по совер-
шенствованию
организационной
структуры управ-
ления жилищно-
коммунальным
хозяйством на
уровне области,
города и района
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
18.
Разработать с
учетом зарубеж-
ного опыта реко-
мендации по
совершенствованию
корпоративного
управления в ор-
ганизациях комму-
нального сектора,
внедрению стан-
дартов качества
оказания услуг,
выполнению
функций основного
акционера со
стороны местных
исполнительных
органов
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МФ, МЭБП,
АРЕМ, МСХ,
МООС,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
III
квартал
2010 г.
Не требуются
19.
Разработать пред-
ложения по раз-
граничению ком-
петенции и поряд-
ку взаимодействия
между центральны-
ми и местными
исполнительными
органами в
области жилищно-
коммунального
хозяйства
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭМР,
МСХ, МТК,
МООС,
акимы
областей,
городов
Астаны и
Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
20.
Рассмотреть воз-
можность получе-
ния грантов мест-
ными исполнитель-
ными органами для
решения вопросов
жилищно-комму-
нального
хозяйства
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МЭБП
I квартал
2010 г.
Не требуются
21.
Разработать ре-
гиональные прог-
раммы модерни-
зации и развития
жилищно-комму-
нального
хозяйства
Информация
в МИТ
Акимы
областей,
городов Астана
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
22.
Внести предло-
жения по созданию
газовых инспекций
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЧС,
МЭМР,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
5. Нормативно-правовое и методическое обеспечение
23.
Внести предло-
жения по разра-
ботке проекта
закона «О госу-
дарственном регу-
лировании в
об ласти жилищно-
коммунального
хозяйства» и
проекта Закона
«О внесении изме-
нений и допол-
нений в некоторые
законодательные
акты Республики
Казахстан по
вопросам жилищно-
комму нального
хозяйства»
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ,
заинтере-
сованные
государствен-
ные органы,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
24.
Принять меры по
совершенствованию
нормативной
пра вовой и норма-
тивно-технической
базы функциониро-
вания жилищно-
коммунального
хозяйства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, заинтере-
сованные
государствен-
ные органы,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
2010 -
2014
годы

750,0
Республикалық бюджет
2010 ж. - 150,0
2011 ж. - 150,0
2012 ж. - 150,0
2013 ж. - 150,0
2014 ж. - 150,0
6. Мониторинг
25.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы статистикалық қадағалау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу және енгізу
СА-ға ұсыныстар
ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
26.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылықты жаңғырту мен дамытудың өңірлік бағдарламаларын және инвестициялық жобаларын іске асырудың орталықтандырылған мониторингі жүйесін әзірлеу жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ақпарат
ИСМ, ЭБЖМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы IV тоқсан
Талап етілмейді
7. Кадрмен қамтамасыз ету
27.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық үшін жоғары оқу орындарында да, техникалық және кәсіптік білім беруді іске асыратын оқу орындарында да кадрлар даярлау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
БҒМ, ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
28.
Мамандықтар жіктеуішінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласы қажеттіліктеріне сәйкестігіне талдау жүргізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
БҒМ, ИСМ, мүдделі мемлекеттік органдар, облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
29.
Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық проблемалары бойынша мамандандырылған ғылыми-зерттеу орталығын құру жөнінде ұсыныстар әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ИСМ, БҒМ, "Парасат" ұлттық ғылыми-техникалық холдингі" АҚ (келісім бойынша)
2010 жылғы I тоқсан
Талап етілмейді
*2010 - 2014 жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттер бойынша шығыстар сомасы алдын ала болып табылады және оны Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне сәйкес тиісті жылдарға арналған республикалық және жергілікті бюджеттерді қалыптастыру жөніндегі бюджет комиссиясы айқындайтын болады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ИСМ                   - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда
министрлігі
БҒМ                   - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
ЭБЖМ                  - Қазақстан Республикасы Экономика және
бюджеттік жоспарлау министрлігі
ККМ                   - Қазақстан Республикасы Көлік және
коммуникация министрлігі
ЭМРМ                  - Қазақстан Республикасы Энергетика және
минералдық ресурстар министрлігі
АШМ                   - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы
министрлігі
Қаржымині             - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі
ТЖМ                   - Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар
министрлігі
Қоршағанортамині      - Қазақстан Республикасы Қоршаған ортаны қорғау
министрлігі
ТМРА                  - Қазақстан Республикасы Табиғи монополияларды
реттеу агенттігі
СА                    - Қазақстан Республикасы Статистика агенттігі
АҚ                    - акционерлік қоғам
Р.Б.                  - республикалық бюджет
Ж.Б.                  - жергілікті бюджет

750,0
2010 г. -
150,0
2011 г. -
150,0
2012 г. -
150,0
2013 г. -
150,0
2014 г. -
150,0
Республиканс-
кий бюджет
6. Мониторинг
25.
Разработать и
внести предло-
жения по совер-
шенствованию
сис темы статисти-
ческих наблюдений
в области
жилищно-
комму нального
хозяйства
Предложения
в АС
МИТ,
заинте-
ресованные
государствен-
ные органы,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
26.
Внести предло-
жения по разра-
ботке системы
централизованного
мониторинга
реализации
региональных
программ и
инвестиционных
проектов
модернизации и
развития жилищно-
коммунального
хозяйства
Информация
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МЭБП,
заинтересован-
ные государст-
венные органы,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
IV квартал
2010 г.
Не требуются
7. Кадровое обеспечение
27.
Разработать
предложения по
совершенствованию
системы подготов-
ки кадров как в
высших учебных
заведениях, так
и в учебных заве-
дениях, реализую-
щих техническое и
профессиональное
образование,
для жилищно-
комму нального
хозяйства
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
заинтересован-
ные государст-
венные органы,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
28.
Провести анализ
соответствия
классификатора
специальностей
потребностям
отрасли жилищно-
коммунального
хозяйства
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МОН, МИТ,
заинтересован-
ные государст-
венные органы,
акимы
областей,
городов Астаны
и Алматы
I квартал
2010 г.
Не требуются
29.
Разработать пред-
ложения по созда-
нию специализиро-
ванного научно-
исследовательс-
кого центра по
проблемам
жилищно-
комму нального
хозяйства
Предложения
в Прави-
тельство
Республики
Казахстан
МИТ, МОН,
АО «Националь-
ный научно-
технический
холдинг
«Парасат»
(по согласо-
ванию)
I квартал
2010 г.
Не требуются
* суммы расходов по республиканскому и местному бюджетам на 2010 - 2014 годы являются предварительными и будут определяться бюджетной комиссией по формированию республиканского и местного бюджетов на соответствующие годы в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан.
Примечание: расшифровка аббревиатур :
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МЭБП - Министерство экономики и бюджетного планирования Республики Казахстан
МТК - Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
МЭМР - Министерство энергетики и минеральных ресурсов Республики Казахстан
МСХ - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан
МФ - Министерство финансов Республики Казахстан
МЧС - Министерство по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан
МООС - Министерство охраны окружающей среды
АРЕМ - Агентство Республики Казахстан по регулированию естественных монополий
АС - Агентство Республики Казахстан по статистике
АО - акционерное общество
Р.Б. - республиканский бюджет
М.Б. - местный бюджет