Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2009 - 2011 жылдарға арналған бағдарламасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 27 мамырдағы N 784 Қаулысы
"Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2006 - 2014 жылдарға арналған стратегиясын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы  N 1678 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2009 - 2011 жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі - Бағдарлама) бекітілсін.
2. Орталық атқарушы органдар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Президентіне тікелей бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша), облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдері Бағдарламада көзделген іс-шаралардың іске асырылуын қамтамасыз етсін және жыл сайын 30 маусымға және 30 желтоқсанға қарай Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігіне олардың орындалуы жөнінде ақпарат берсін.
3. Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі жыл сайын 20 шілдеге және 20 қаңтарға қарай Қазақстан Республикасының Үкіметіне Бағдарламаның орындалу барысы туралы жиынтық ақпарат берсін.
4. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 27 мамырдағы
N 784 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне
қарсы күрестің 2009 - 2011 жылдарға арналған бағдарламасы 1. Бағдарламаның паспорты
Атауы               - Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және
есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2009 - 2011
жылдарға арналған бағдарламасы (бұдан әрі
- Бағдарлама)
Әзірлеу үшін        - "Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және
негіздеме               есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2006 - 2014
жылдарға арналған стратегиясын бекіту туралы"
Қазақстан Республикасы Президентінің 2005
жылғы 29 қарашадағы N 1678 Жарлығы
Әзірлеуге жауапты   - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
мемлекеттік орган
Бағдарламаның       - Қазақстан Республикасының тұрғындары арасында
мақсаты               психикалық белсенді заттарға тәуелділіктің
таралуының әлеуметтік қауіпті өсу үрдісін
құрсаулау және кері бағыттау
Бағдарламаның       - Өңірлік деңгейде есірткіге қарсы қызметті
міндеттері            үйлестіруді және оның тиімділігін арттыру,
нашақорлықтың бастапқы алдын алу және
халықтың салауатты демалу жүйелерін дамыту;
есірткіге қарсы насихатты күшейту;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау
жүйесіне және әлеуметтік саласына есірткіге
қарсы инновациялық технологияларды кең
көлемде енгізу;
нашақорлық саласындағы профилактикалық қызмет
тиімділігінің мониторингі;
екінші профилактикалық және үшінші
профилактикалық бағыттарда халыққа
наркологиялық көмек көрсету жүйесін жаңғырту
және дамыту, оларды тиімді
нормативтік-құқықтық және ғылыми-ақпараттық
сүйемелдеу, Қазақстан Республикасының
денсаулық сақтау жүйесіне және әлеуметтік
саласына профилактиканың, диагностиканың,
емдеудің, оңалтудың және әлеуметтендірудің
инновациялық технологияларын енгізу,
есірткіге тәуелді контингентті
медициналық-әлеуметтік оңалтудың тиімді
бағдарламаларымен толық қамтуды қамтамасыз
ету;
денсаулық сақтау жүйесі мен әлеуметтік сала
мамандарының біліктілігін арттыру және
қазіргі заманғы есірткіге қарсы технологиялар
бейіні бойынша кең көлемде оқыту,
ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау,
тәрбие және білім беру жүйелерінің
қызметкерлері үшін есірткіге қарсы тақырып
бойынша арнайы білім беру циклдарын өткізу;
есірткіге қарсы қызметті реттейтін заңнамалық
базаны жетілдіру, нашақорлыққа және есірткі
бизнесіне қарсы күреске бағытталған ұлттық
заңнаманы халықаралық құқықтық актілердің
ережелерімен және қоғамдық ұйымдардың
ұсынымдарымен одан әрі үйлестіру;
уәкілетті мемлекеттік органдардың, сондай-ақ
нашақорлықтың профилактикасына және оны
емдеуге мамандандырылған медициналық
мекемелердің материалдық-техникалық және
кадрлық әлеуетін нығайту;
есірткі бизнесіне қарсы күресте
ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасасуды
нығайту, елдің оңтүстік шекараларын нығайту
арқылы есірткі трафигінің арналарын жабудың
тиімділігін арттыру;
нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы
күресте халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
Орталық Азия өңіріндегі Ресурстық
ғылыми-ақпарат орталықтың белсенді қызметі;
Қазақстан Республикасында есірткіге қарсы
халықаралық жобаларды іске асыру, Біріккен
Ұлттар Ұйымының есірткіге қарсы күрес
саласындағы шешімдерін Қазақстанның және
Орталық Азия өңірлерінің мүдделерін ескере
отырып әзірлеуге қатысу мақсатында Біріккен
Ұлттар Ұйымының Есірткі заттары жөніндегі
комиссиясында және оның қосалқы органдарында
Қазақстанның жұмысын жандандыру

О Программе борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2009 - 2011 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 27 мая 2009 года № 784.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1678 "Об утверждении Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006 - 2014 годы" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемую Программу борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2009 - 2011 годы (далее - Программа).
2. Центральным исполнительным органам, а также государственным органам, непосредственно подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию), акимам областей, городов Астаны и Алматы обеспечить реализацию мероприятий, предусмотренных Программой, и ежегодно к 30 июня и 30 декабря представлять в Министерство внутренних дел Республики Казахстан информацию по их выполнению.
3. Министерству внутренних дел Республики Казахстан ежегодно к 20 июля и 20 января представлять в Правительство Республики Казахстан сводную информацию о ходе выполнения Программы.
4. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 27 мая 2009 года № 784
Программа
борьбы с наркоманией и наркобизнесом
в Республике Казахстан на 2009 - 2011 годы
1. Паспорт программы
Наименование Программа борьбы с наркоманией и
наркобизнесом в Республике Казахстан на
2009 - 2011 годы (далее - Программа)
Основание для Указ Президента Республики Казахстан от 29
разработки ноября 2005 года № 1678 "Об утверждении
Стратегии борьбы с наркоманией и
наркобизнесом в Республике Казахстан на
2006 - 2014 годы"
Государственный Министерство внутренних дел Республики
орган, ответственный Казахстан
за разработку
Цель Программы Блокирование и обратное развитие
социально-опасных тенденций роста
распространения зависимости от
психоактивных веществ среди населения
Республики Казахстан
Задачи Программы Повышение координации и эффективности
антинаркотической деятельности на
региональном уровне, развитие систем
первичной профилактики наркомании и
здорового досуга населения;
усиление антинаркотической пропаганды;
широкомасштабное внедрение инновационных
антинаркотических технологий в систему
здравоохранения и социальную сферу
Республики Казахстан;
мониторинг эффективности профилактической
деятельности в сфере наркомании;
модернизация и развитие системы оказания
наркологической помощи населению вторично-
профилактического и третично-
профилактического направлений, их
эффективное нормативно-правовое и
научно-информационное сопровождение,
внедрение инновационных технологий
профилактики, диагностики, лечения,
реабилитации и ресоциализации в систему
здравоохранения и социальную сферу
Республики Казахстан, обеспечение
полноценного охвата контингента
наркозависимых эффективными программами
медико-социальной реабилитации;
повышение квалификации и широкомасштабное
обучение специалистов системы
здравоохранения и социальной сферы по
профилю современных антинаркотических
технологий, подготовка научно-
педагогических кадров, проведение
специальных образовательных циклов по
антинаркотической тематике для сотрудников
систем воспитания и образования;
совершенствование законодательной базы,
регулирующей антинаркотическую
деятельность, дальнейшая гармонизация
национального законодательства,
направленного на борьбу с наркоманией и
наркобизнесом, с положениями международных
правовых актов и рекомендациями
общественных организаций;
укрепление материально-технического и
кадрового потенциала уполномоченных
государственных органов, а также
медицинских учреждений, специализирующихся
на профилактике и лечении наркомании;
укрепление межведомственного взаимодействия
в борьбе с наркобизнесом, повышение
эффективности перекрытия каналов
наркотрафика посредством укрепления южных
границ страны;
расширение международного сотрудничества в
борьбе с наркоманией и наркобизнесом;
активная деятельность Ресурсного научно-
информационного центра в
Центральноазиатском регионе;
реализация международных антинаркотических
проектов в Республике Казахстан,
активизация работы Казахстана в Комиссии
Организации Объединенных Наций по
наркотическим средствам и ее
вспомогательных органах с целью участия в
выработке решений Организации Объединенных
Наций в сфере борьбы с наркотиками с учетом
интересов Казахстана и регионов Центральной
Азии

Іске асыру мерзімі  - 2009 - 2011 жылдар
Қаржыландыру        - 2009 жылдан 2011 жылға дейінгі мерзімге 39
көздері және көлемі    млрд. 793 млн. 125 мың теңге сомасындағы
мемлекеттік бюджет қаражаты, оның ішінде
республикалық бюджеттен - 38 млрд. 787 млн.
295 мың теңге, жергілікті бюджеттерден - 1
млрд. 005 млн. 830 мың теңге
Межелі нәтижелер    - Психикалық белсенді заттарды анда-санда
тұтынатын адамдар санын қысқарту;
нашақорлықпен ауыратын адамдарды емдеу және
оңалту сапасын арттыру, есірткіге
тәуелділердің ұзақ уақыт ремиссияда
болатындарының санын көбейту;
мемлекеттік шекарада есірткі құралдарының,
психотроптық заттар мен прекурсорлардың
заңсыз айналымына қарсы бақылауды күшейту;
есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен
прекурсорлардың айналымын мемлекеттік бақылау
жүйесін жетілдіру;
нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы іс-
қимыл жасау саласында перспективалы
бағдарламаларды әзірлеу мен енгізуде
техникалық көмек көрсету үшін халықаралық
ұйымдар мен донор елдердің назарын аудару
арқылы есірткінің заңсыз айналымын бақылау
саласындағы тығыз халықаралық ынтымақтастық.
2. Кіріспе
Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2009 - 2011 жылдарға арналған бағдарламасы Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1678 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2006 — 2014 жылдарға арналған стратегиясының екінші кезеңін іске асыру мақсатында, сондай-ақ нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес "Қазақстан азаматтарының денсаулығы, білімі мен әл-ауқаты" атты ұзақ мерзімді 4-басымдықтың құрамдасы болып табылатын Қазақстан Республикасы Президентінің "Қазақстан - 2030. Барлық қазақстандықтардың өсіп-өркендеуі, қауіпсіздігі және әл-ауқатының артуы" атты Қазақстан халқына Жолдауына сәйкес әзірленді.
3. Проблеманың қазіргі жай-күйін талдау
Ескерту. 3-бөлімге өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2011.06.24 № 703 Қаулысымен.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасы Президентінің 2005 жылғы 29 қарашадағы N 1678 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасында нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2006 - 2014 жылдарға арналған стратегиясының (бұдан әрі - Стратегия) бірінші кезеңі аяқталды, оның қорытындысы елімізде есірткіге қарсы жүйенің негізгі буындарының құрылуы болды.
Наркологиялық, психотерапевтік, медициналық-әлеуметтік көмек жүйесінде наркология, психотерапия, клиникалық және консультативтік психология, әлеуметтік жұмыс бейіндері бойынша мамандарды диплом алды  және дипломнан кейін даярлаудың жаңа біліктілік және білім беру стандарттары бекітілді.
Мәжбүрлеп емдеуге арналған наркологиялық ұйымдардың құрылымын, технологиясын, штаттық кестесін және материалдық-техникалық базасын қазіргі заманғы наркологиялық көмекті ұйымдастырудың заңнамамен бекітілген стандарттарына сәйкес келтіру жөніндегі жұмыс басталды.
Есірткіге тәуелділер профилактикасының, диагностикасының, оларды емдеудің, оңалтудың, әлеуметтендірудің қазіргі заманғы технологиялары әзірленді.
Бастапқы профилактикалық бағытта:
әрбір тестіленетін адамның химиялық және психологиялық тәуелділікке тартылу қаупінің дәрежесін анықтай отырып, автоматтандырылған психологиялық тестілеудің компьютерлік бағдарламасын енгізу басталды, онда осы қауіптерді төмендету жөнінде неғұрлым оңтайлы ұсынымдар беріледі;
есірткіге қарсы мектептік және отбасылық бейнеханалар, қағаз және магниттік тасығыштарда мектептік есірткіге қарсы кітапхана құрылды;
"Тиімді отбасының өз бетімен үйрену құралы" және "Тиімді ата-ананың өз бетімен үйрену құралы" дайындалды.
Екінші профилактикалық бағытта есірткіге тәуелділерді диагностикалаудың, емдеудің, оңалтудың бірқатар клиникалық хаттамалары (стандарттары), сондай-ақ наркологиялық көмектің және наркологиялық қызметтердің түр-түрінің әртүрлі бағдарламалары әзірленді.
Үшінші профилактикалық бағытта:
"нашақорлық" диагнозы бар адамдарды медициналық-әлеуметтік оңалтуға бағытталған бағдарламалар және қызметтердің тиісті түр-түрі әзірленді;
Павлодар және Теміртау қалаларында "метадондық" алмастыру терапиясын енгізудің пилоттық жобалары басталды.
Жастарды және үкіметтік емес ұйымдарды тарта отырып, республикалық және өңірлік деңгейлерде мемлекеттік органдардың есірткіге қарсы қызметін үйлестіру жөніндегі жұмыс басталды.
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Нашақорлықтың медициналық-әлеуметтік проблемалары республикалық ғылыми-практикалық орталығы (бұдан әрі - РҒПО) Біріккен Ұлттар Ұйымының Есірткі және қылмыс жөніндегі басқармасының
(бұдан әрі - БҰҰ ЕҚБ) Treatnet наркологиялық ауытқу саласындағы наркология және психотерапия проблемалары жөніндегі ресурстық орталықтарының әлемдік желісіне қосылды. Білім беру циклдары, оқу семинарлары, сондай-ақ халықаралық ғылыми-практикалық конференциялар өтінімдер бойынша және БҰҰ ЕҚБ-ның қаржыландыруымен РҒПО-ның базасында өткізіледі.
Республиканың және шекаралас мемлекеттердің есірткіге қарсы құрылымдары арасында уақтылы ақпарат алмасуға және талдауға ықпал ететін есірткі жөніндегі ведомствоаралық деректер банкі құрылды.
Кейіннен жақын және алыс шетелдердің қатысушы мемлекеттерінің осыған ұқсас жүйелерімен ықпалдасу мақсатында:
Ресейдің Есірткіні бақылау жөніндегі федералдық қызметінің мамандары әзірлеген бағдарламалық тұғырнама тұрғысынан Ұжымдық қауіпсіздік туралы шарт ұйымына (бұдан әрі - ҰҚШҰ) қатысушы елдердің Есірткі жөніндегі біріккен деректер банкін құру бойынша іс-шаралар жалғастырылуда;
БҰҰ ЕҚБ-ның қолдауымен Алматы қаласында құрылған Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес жөніндегі Орталық Азия өңірлік ақпараттық үйлестіру орталығымен (бұдан әрі - ОАӨАҮО) өзара іс-қимыл ұйымдастырылды.
Стратегияның бірінші кезеңін іске асыру нәтижелерін талдау тұтастай алғанда алға қойылған міндеттердің орындалғаны туралы қорытынды жасауға мүмкіндік береді.
Сонымен бірге, Стратегияның бірінші кезеңінің негізгі бағыттарының бірі - шекарадағы бақылауды күшейту жөніндегі міндет шешілген жоқ.
Есірткінің заңсыз айналымынан түсетін кірістерді заңдастыруға қарсы күрес саласындағы өзара іс-қимыл мен қабылданған шаралар жеткіліксіз болып қалды.
Қазақстандағы заңсыз есірткі нарығының серпінін үш негізгі келеңсіз фактор негіздейді:

Срок реализации 2009 - 2011 годы
Источники и объемы Средства государственного бюджета на срок с
финансирования 2009 по 2011 годы в сумме 39 млрд. 793 млн.
125 тыс. тенге, в том числе из
республиканского бюджета - 38 млрд. 787
млн. 295 тыс. тенге, из местных бюджетов -
1 млрд. 005 млн. 830 тыс. тенге
Ожидаемые Сокращение числа лиц, эпизодически
результаты употребляющих психоактивные вещества;
повышение качества лечения и реабилитации
лиц, больных наркоманией, увеличение числа
наркозависимых, находящихся в длительной
ремиссии;
усиление контроля на государственной
границе против незаконного перемещения
наркотических средств, психотропных веществ
и прекурсоров;
совершенствование системы государственного
контроля над оборотом наркотических
средств, психотропных веществ и
прекурсоров;
тесное международное сотрудничество в
области контроля незаконного оборота
наркотиков, путем привлечения внимания
международных организаций и стран-доноров
для оказания ими технической помощи в
разработке и внедрении перспективных
программ в сфере противодействия наркомании
и наркобизнесу.
2. Введение
Программа борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2009 - 2011 годы разработана в целях реализации второго этапа Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006 - 2014 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1678, а также в соответствии с Посланием Президента страны народу Казахстана "Казахстан - 2030. Процветание, безопасность и улучшение благосостояния всех казахстанцев", где борьба с наркоманией и наркобизнесом является компонентом долгосрочного приоритета 4 "Здоровье, образование и благополучие граждан Казахстана".
3. Анализ современного состояния проблемы
Сноска. Раздел 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 24.06.2011 № 703.
В настоящее время завершен первый этап Стратегии борьбы с наркоманией и наркобизнесом в Республике Казахстан на 2006 - 2014 годы, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 29 ноября 2005 года № 1678 (далее - Стратегия), итогом которого стало формирование в стране основных звеньев антинаркотической системы.
Утверждены новые квалификационные и образовательные стандарты преддипломной и последипломной подготовки специалистов по профилям наркологии, психотерапии, клинической и консультативной психологии, социальной работы в системе наркологической, психотерапевтической, медико-социальной помощи.
Начата работа по приведению структуры, технологии, штатного расписания и материально-технической базы наркологических организаций для принудительного лечения в соответствие с законодательно утвержденными стандартами организации современной наркологической помощи.
Разработаны современные технологи профилактики, диагностики, лечения, реабилитации, ресоциализации наркозависимых.
В первично-профилактическом направлении:
начато внедрение компьютерной программы автоматизированного психологического тестирования с определением степени риска вовлечения в химическую и психологическую зависимость у каждого тестируемого, с выдачей наиболее оптимальных рекомендаций по снижению данных рисков;
созданы школьная и семейная антинаркотические видеотеки, школьная антинаркотическая библиотека на бумажных и магнитных носителях;
подготовлены пособия "Самоучитель эффективной семьи" и "Самоучитель эффективного родителя".
Во вторично-профилактическом направлении разработан ряд клинических протоколов (стандартов) диагностики, лечения, реабилитации наркозависимых, а также разнообразные программы наркологической помощи и ассортимента наркологических услуг.
В третично-профилактическом направлении:
разработаны программы, направленные на медико-социальную реабилитацию лиц с диагнозом "наркомания" и соответствующий ассортимент услуг;
начаты пилотные проекты внедрения заместительной "метадоновой" терапии в городах Павлодар и Темиртау.
Продолжена работа по координации антинаркотической деятельности государственных органов на республиканском и региональном уровнях с вовлечением молодежных и неправительственных организаций.
Республиканский научно-практический центр медико-социальных проблем наркомании Министерства здравоохранения Республики Казахстан (далее - РНПЦ) включен в мировую сеть ресурсных центров Управления по наркотикам и преступности Организации Объединенных Наций (далее - УНП ООН) по проблемам наркологии и психотерапии в области наркологических расстройств Treatnet. Образовательные циклы, обучающие семинары, а также международные научно-практические конференции проводятся на базе РНПЦ по заявкам и при финансировании УНП ООН.
Создан межведомственный банк данных по наркотикам, способствующий своевременному обмену и анализу информацией между антинаркотическими структурами республики и приграничных государств.
С целью последующей интеграции с аналогичными системами государств-участников ближнего и дальнего зарубежья:
продолжаются мероприятия по формированию Объединенного банка данных по наркотикам стран-участниц Организации Договора о коллективной безопасности (далее - ОДКБ) на программной платформе, разработанной специалистами Федеральной службы по контролю наркотиков Российской Федерации;
организовано взаимодействие с созданным в городе Алматы при поддержке УНП ООН Центральноазиатским региональным информационным координационным центром по борьбе с незаконным оборотом наркотиков (далее - ЦАРИКЦ).
Анализ результатов реализации первого этапа Стратегии позволяет сделать выводы о том, что в целом поставленные задачи выполнены.
Вместе с тем, из основных направлений первого этапа Стратегии не решена задача по усилению контроля на границе.
Недостаточными остались взаимодействие и принимаемые меры в сфере борьбы с легализацией доходов от незаконного оборота наркотиков.
Динамику незаконного наркорынка в Казахстане обуславливают три основных негативных фактора:

"ауғандық" опиаттардың есірткілік экспансиясының қарқын алуы. Халықаралық мамандардың бағалауы бойынша соңғы жылдары Ауғанстандағы апиын-шикізат өндірісі 3 есеге жуық өсті (2002 жылғы 3,4 мың тоннадан 2008 жылы 10 мың тоннаға дейін) және оның көлемі бұдан әрі де өсе түседі;
құрамында есірткі бар өсімдіктердің шикізат базасының өзімізде болуы. Тек Жамбыл облысының Шу алқабында ғана сораның өсу ошағы шамамен 145 мың гектар жерді алып жатыр. Осы алқаптардан жылына 140 мың тонна марихуана немесе 5-6 мың тонна гашиш алуға болады;
еуропалық мемлекеттерден және Ресейден синтетикалық есірткілердің (экстази, ЛСД және т.б.) әкелінуі, мұны олардың тәркілену фактілері айғақтайды.
Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасының Құқықтық статистика және арнайы есепке алу комитетінің деректері бойынша 2009 жылғы 1 қаңтардағы жағдай бойынша есірткі құралдарын, психотроптық заттар мен прекурсорларды теріс пайдаланатын (бұдан әрі - есірткі тұтынушылар) 54669 адам, оның ішінде 4743-і әйел, 3836-ы кәмелетке толмағандар, олардың ішінде 723 он төрт жасқа дейінгі жасты қоса алғандағылар есепте тұрған.
Соңғы үш жылда есірткі тұтынушылардың саны 2 %-ға, 2005 жылғы 53,6 мыңнан 2008 жылы 54,7 мың адамға дейін өсті.
Сонымен бірге, 100 мың тұрғынға шаққандағы есірткі тұтынушылар санының көрсеткіші 2,7 %-ға төмендеп, 352-ні құрады.
Кәмелетке толмағандар арасындағы есірткі тұтынушылар санының жыл сайын 6,5 - 9 %-ға төмендеу үрдісі сақталуда.
Көрсетілген кезең ішінде есепте тұрған героин тұтынушылардың саны 24,2 %-ға өсті (22991-ден 28559-ға дейін), ал апиын қолданатын адамдардың саны керісінше 2,2 есе (11936-дан 5416-ға дейін) азайды. Каннабистік топтың есірткілерін теріс пайдаланушылардың саны шамалы өскенімен, жалпы бұрынғы деңгейінде қалды.
Нашақорлық пен уытқұмарлық бойынша: 2006 жылы - 9 816 (немесе тіркелген есірткі тұтынушылардың жалпы санының 18,4 %), 2007 жылы - 9 728 (немесе 17,6 %), 2008 жылы - 8 360 (немесе 15,3 %) адам емдеуден өтті.
Бақылаудағы адамдар қатарындағы тұрақты ремиссия көрсеткіштері (2 жылдан жоғары) 2006 - 2008 жылдары 5,6 % - 6,5 %-ды құрады.
Ресми есепте тұрған есірткі тұтынушылардың өлімі жыл сайын 2,2 - 2,3 %-ды құрайды.
2009 жылғы 1 қаңтарда республикада ЖҚТБ жұқтырған 11 709 адам тіркелді. Үш жылда ЖҚТБ жұқтырудың барлық тіркелген жағдайларының арасында инъекциялық есірткі тұтынушылардың үлесі 4,3 %-ға төмендеді және 70 %-ды құрады.
Соңғы үш жыл ішінде есірткі құралдарын және психотроптық заттарды теріс пайдаланудың салдарынан қылмыс жасаған адамдардың саны шамамен бір деңгейде қалып тұр (2006 жылы - 259, 2007 жылы - 247, 2008 жылы - 269). Осы қылмыстардың құрылымында Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 259-бабында көзделген (2006 жылы - 74,1 %, 2007 жылы - 77,7 %, 2008 жылы - 83,6 %) қылмыстар және жеке меншікке қарсы қылмыстар (2006 жылы - 15,8 %, 2007 жылы - 14,2 %, 2008 жылы - 7,4 %) басым.

возрастающая наркоэкспансия "афганских" опиатов. По оценкам международных специалистов за последние годы производство опия-сырца в Афганистане выросло почти в 3 раза (с 3,4 тысяч тонн в 2002 году до 10 тысяч тонн - в 2008 году) и в дальнейшем его объемы будут увеличиваться;
наличие собственной сырьевой базы наркосодержащих растений. Только в Шуской долине Жамбылской области очаговые произрастания конопли занимают около 145 тысяч гектаров. С данных площадей можно получать до 140 тысяч тонн марихуаны или 5-6 тысяч тонн гашиша в год;
ввоз синтетических наркотиков (экстази, ЛСД и т.д.) из европейских государств и России, о чем свидетельствуют факты их изъятий.
По данным Комитета по правовой статистике и специальным учетам Генеральной прокуратуры Республики Казахстан по состоянию на 1 января 2009 года на учете состояло 54 669 лиц, злоупотребляющих наркотическими средствами, психотропными веществами и прекурсорами (далее - наркопотребители), в том числе 4 743 женщины, 3 836 несовершеннолетних, из которых до 14 лет включительно - 723.
За последние три года количество наркопотребителей возросло на 2 % с 53,6 тысяч в 2005 году до 54,7 тысяч человек в 2008 году.
Вместе с тем, показатель количества наркопотребителей на 100 тысяч населения снизился на 2,7 % и составил 352.
Сохраняется тенденция снижения количества наркопотребителей среди несовершеннолетних на 6,5 - 9 % ежегодно.
Количество состоящих на учете потребителей героина за указанный период увеличилось на 24,2 % (с 22991 до 28559), а число лиц, употребляющих опий, напротив, сократилось в 2,2 раза (с 11936 до 5416). Количество злоупотребляющих наркотиками каннабисной группы осталось практически на прежнем уровне с незначительным ростом.
Лечение по поводу наркомании и токсикомании проходили: в 2006 году - 9 816 человек (или 18,4 % от общего числа зарегистрированных наркопотребителей), в 2007 году - 9 728 (или 17,6 %), в 2008 году - 8 360 (или 15,3 %).
Показатели устойчивой ремиссии (свыше 2-х лет) в течение 2006 - 2008 годов составляли 5,6 % - 6,5 % от числа наблюдаемых лиц.
Смертность наркопотребителей , состоящих на официальных учетах, составляет ежегодно 2,2 - 2,3 %.
На 1 января 2009 года в республике зарегистрировано 11 709 ВИЧ-инфицированных. За три года доля потребителей инъекционных наркотиков среди всех зарегистрированных случаев ВИЧ-инфекции снизилась на 4,3 % и составила 70,0 %.
В течение последних трех лет количество лиц, совершивших преступления на почве злоупотребления наркотических средств и психотропных веществ, остается примерно на одном уровне (2006 год - 259, 2007 год - 247, 2008 год - 269). В структуре данных преступлений преобладают преступления, предусмотренные статьей 259 Уголовного кодекса Республики Казахстан (2006 год - 74,1 %, 2007 год - 77,7 %, 2008 год - 83,6 %) и преступления против собственности (2006 год - 15,8 %, 2007 год - 14,2 %, 2008 год - 7,4 %).

2006 - 2008 жылдары құқық қорғау органдары есірткі құралдары мен психотроптық заттардың заңсыз айналымы саласындағы 30 990 қылмысты, оның ішінде 14 535 есірткі өткізу фактісін, 1 191 контрабанда фактісін анықтады. 27 ұйымдасқан қылмыстық топ әрекетінің жолы кесілді.
Осы кезеңде заңсыз айналымнан 76,5 тонна, оның ішінде 70,3 тонна марихуана, 2 715,7 кг героин, 989,7 кг апиын тәркіленді.
Осылайша, қазіргі уақытта Қазақстан Республикасындағы есірткі ахуалы мыналармен:
есірткіні заңсыз таратуға байланысты қылмыстар санының ұлғаюымен;
заңсыз айналымнан алынатын героин көлемінің және осы есірткіні тұтынатын есірткіге тәуелділер санының ұлғаюымен;
кәмелетке толмағандар арасында есірткі тұтынушылардың азаюымен қатар, героинге тәуелді адамдар санының ұлғаюымен сипатталады.
Мемлекеттік және қоғамдық институттар тарапынан нашақорлық пен есірткі бизнесіне қарсы іс-қимыл жасау шаралары мыналармен:
есірткіні әкелу мен транзиттеуге, сондай-ақ есірткі қылмысының ұйымдасқан нысандарына қарсы күрес тиімділігінің жеткіліксіздігімен;
құзыретіне есірткінің заңсыз айналымынан түсетін кірістерді заңдастыру фактілерінің жолын кесу кіретін мемлекеттік органдардың өзара іс-қимыл жасау тетігінің бастапқы қалыптасу сатысымен;
есірткіге тәуелділіктен зардап шегетін адамдарға емдеу және оңалту көмегінің жеткіліксіз дамуымен;
есірткіге тәуелді адамдарды әлеуметтік-психологиялық оңалту жүйесін дамытудың бастапқы сатысымен;
есірткіге тәуелді адамдарды, оның ішінде бас бостандығынан айыруға сотталғандарды, сондай-ақ бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандарды әлеуметтік-психологиялық оңалту және әлеуметтендіру жүйесінің болмауымен;
өңірлік деңгейде есірткіге қарсы саясатты тиімді іске асырудың жеткіліксіздігімен сипатталады.
4. Бағдарламаның мақсаты мен міндеттері
Бағдарламаның мақсаты Қазақстан Республикасы тұрғындарының арасында психикалық белсенді заттарға тәуелділіктің таралуының әлеуметтік қауіпті өсу үрдісін құрсаулау және кері бағыттау жөніндегі іс-шараларды іске асыру болып табылады.
Бағдарламаның міндеттері:
өңірлік деңгейде есірткіге қарсы қызметті үйлестіруді және оның тиімділігін арттыру, нашақорлықтың бастапқы алдын алу және халықтың салауатты демалу жүйелерін дамыту;
нашақорлыққа қарсы насихатты күшейту;
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау және әлеуметтік саласына есірткіге қарсы инновациялық технологияларды кең көлемде енгізу;
нашақорлық саласындағы профилактикалық қызмет тиімділігінің мониторингі;
екінші профилактикалық және үшінші профилактикалық бағыттарда халыққа наркологиялық көмек көрсету жүйесін жаңғырту және дамыту, оларды тиімді нормативтік құқықтық ғылыми-ақпараттық сүйемелдеу, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау жүйесіне және әлеуметтік саласына профилактиканың, диагностиканың, емдеудің, оңалтудың және әлеуметтендірудің инновациялық технологияларын енгізу, есірткіге тәуелді контингентті медициналық-әлеуметтік оңалтудың тиімді бағдарламаларымен толық қамтуды қамтамасыз ету;
денсаулық сақтау жүйесі мен әлеуметтік сала мамандарының біліктілігін арттыру және қазіргі заманғы есірткіге қарсы технологиялар бейіні бойынша кең көлемде оқыту, ғылыми-педагогикалық кадрларды дайындау, тәрбие және білім беру жүйелерінің қызметкерлері үшін есірткіге қарсы тақырып бойынша арнайы білім беру циклдарын өткізу;
заңнамалық базаны жетілдіру, нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күреске бағытталған ұлттық заңнаманы халықаралық құқықтық актілердің ережелерімен және қоғамдық ұйымдардың ұсынымдарымен одан әрі үйлестіру;
уәкілетті мемлекеттік органдардың, сондай-ақ нашақорлықтың алдын алуға және емдеуге мамандандырылған медициналық мекемелердің материалдық-техникалық және кадрлық әлеуетін нығайту;
есірткі бизнесіне қарсы күресте ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасасуды нығайту, елдің оңтүстік шекараларын нығайту арқылы есірткі трафигінің арналарын жабудың, есірткі бизнесінен түсетін кірістерді заңдастыруға қарсы күрестің тиімділігін арттыру;
нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күресте халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
Орталық Азия өңіріндегі Ресурстық ғылыми-ақпарат орталығының белсенді қызметі;
Қазақстан Республикасында есірткіге қарсы халықаралық жобаларды іске асыру, Қазақстанның және Орталық Азия өңірлерінің мүдделерін ескере отырып, БҰҰ-ның есірткіге қарсы күрес саласындағы шешімдерін әзірлеуге қатысу мақсатында Біріккен Ұлттар Ұйымының Есірткі құралдары жөніндегі комиссиясында және оның қосалқы органдарында Қазақстанның жұмысын жандандыру.

В 2006 - 2008 годах правоохранительными органами выявлено 30 990 преступлений в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ, в том числе 14 535 фактов сбыта наркотиков, 1 191 фактов контрабанды. Пресечена деятельность 27 организованных преступных групп.
В этот период из незаконного оборота изъято 76,5 тонн наркотиков, в том числе 70,3 тонн марихуаны, 2 715,7 килограммов героина, 989,7 килограммов опия.
Таким образом, в настоящее время наркоситуация в Республике Казахстан характеризуется:
увеличением числа преступлений, связанных с незаконным распространением наркотиков;
увеличением объемов изымаемого из незаконного оборота героина и количества наркозависимых, употребляющих данный наркотик;
ростом числа лиц, зависимых от героина, при снижении наркопотребителей среди несовершеннолетних.
Меры противодействия наркомании и наркобизнесу со стороны государственных и общественных институтов характеризуются:
недостаточной эффективностью борьбы с ввозом и транзитом наркотиков, а также с организованными формами наркопреступности;
начальной стадией становления механизма взаимодействия государственных органов, в компетенцию которых входит пресечение фактов легализации доходов от незаконного оборота наркотиков;
недостаточным развитием лечебной и реабилитационной помощи лицам, страдающим наркотической зависимостью;
начальной стадией развития системы социально-психологической реабилитации наркозависимых лиц;
отсутствием системы социально-психологической реабилитации и ресоциализации наркозависимых лиц, в том числе осужденных к лишению свободы, а также освобождающихся из мест лишения свободы;
недостаточно эффективной реализацией антинаркотической политики на региональном уровне.
4. Цель и задачи Программы
Целью Программы является реализация мероприятий по блокированию и обратному развитию социально-опасных тенденций роста распространения зависимости от психоактивных веществ среди населения Республики Казахстан.
Задачи Программы:
повышение координации и эффективности антинаркотической деятельности на региональном уровне, развитие систем первичной профилактики наркомании и здорового досуга населения;
усиление антинаркотической пропаганды;
широкомасштабное внедрение инновационных антинаркотических технологий в систему здравоохранения и социальную сферу Республики Казахстан;
мониторинг эффективности профилактической деятельности в сфере наркомании;
модернизация и развитие системы оказания наркологической помощи населению вторично-профилактического и третично-профилактического направлений, их эффективное нормативно-правовое и научно-информационное сопровождение, внедрение инновационных технологий профилактики, диагностики, лечения, реабилитации и ресоциализации в систему здравоохранения и социальную сферу Республики Казахстан, обеспечение полноценного охвата контингента наркозависимых эффективными программами медико-социальной реабилитации;
повышение квалификации и широкомасштабное обучение специалистов системы здравоохранения и социальной сферы по профилю современных антинаркотических технологий, подготовка научно-педагогических кадров, проведение специальных образовательных циклов по антинаркотической тематике для сотрудников систем воспитания и образования;
совершенствование законодательной базы, дальнейшая гармонизация национального законодательства, направленного на борьбу с наркоманией и наркобизнесом, с положениями международных правовых актов и рекомендациями общественных организаций;
укрепление материально-технического и кадрового потенциала уполномоченных государственных органов, а также медицинских учреждений, специализирующихся на профилактике и лечении наркомании;
укрепление межведомственного взаимодействия в борьбе с наркобизнесом, повышение эффективности перекрытия каналов наркотрафика посредством укрепления южных границ страны, борьбы с легализацией доходов от наркобизнеса;
расширение международного сотрудничества в борьбе с наркоманией и наркобизнесом;
активная деятельность Ресурсного научно-информационного центра в Центральноазиатском регионе;
реализация международных антинаркотических проектов в Республике Казахстан, активизация работы Казахстана в Комиссии ООН по наркотическим средствам и ее вспомогательных органах с целью участия в выработке решений ООН в сфере борьбы с наркотиками с учетом интересов Казахстана и регионов Центральной Азии.

5. Бағдарламаны іске асырудың негізгі бағыттары мен тетіктері
Алға қойылған мақсаттарға қол жеткізу және басым міндеттерді шешу үшін Бағдарламада есірткіге қарсы жұмыстың тиімділігін арттыруға және республикалық және өңірлік деңгейлерде нашақорлық пен есірткі бизнесіне қарсы күрес саласындағы ведомствоаралық өзара іс-қимыл жасасуды жақсартуға бағытталған кешенді шараларды мына бағыттар бойынша іске асыру көзделеді:
5.1. Ұйымдастыру және талдамалық сипаттағы іс-шаралар
орталық және жергілікті атқарушы органдардың есірткіге қарсы қызметін әртүрлі бағыттар бойынша талдауды жүзеге асыру және қалыптасқан есірткі ахуалын ескере отырып, оны жақсарту жөнінде ұсыныстар енгізу;
тиісті комиссиялардың жұмысын ұйымдастыру арқылы республикалық және жергілікті деңгейлерде ведомствоаралық іс-қимыл жасасуды жақсарту;
5.2. Нашақорлықтың бастапқы профилактикасы мен қоғамдық есірткі иммунитетін қалыптастыру жөніндегі іс-шаралар
есірткіге қарсы ақпараттық жұмыстың шоғырландырылған жоспарын әзірлеу және іске асыру, бейнероликтерді, аудиороликтерді, деректі, көркем және анимациялық фильмдерді жасау және трансляциялау арқылы халықтың әртүрлі топтары арасында есірткіге қарсы белсенді насихат жургізу;
студенттер мен мектеп оқушыларының "Есірткісіз болашақ" республикалық қозғалысын дамыту;
балалар мен жастарды қоса алғанда, халықтың әртүрлі топтары үшін жоспарлы негізде есірткіге қарсы іс-шаралар жүргізу;
оқу орындарын есірткіге қарсы бағыттағы оқу бағдарламаларымен және оқу-әдістемелік материалдармен қамтамасыз ету;
психикалық белсенді заттарға тәуелділікке тартылу қаупін психологиялық тестілеудің әзірленген диагностикалық компьютерлік бағдарламасын сынау, оны оқу орындарына енгізу;
нашақорлық профилактикасы және қиын тәрбиеленетін жасөспірімдермен жұмыс саласында еңбек ететін білім беру қызметкерлерінің есірткіге қарсы тақырып бойынша біліктіліктерін арттыру және оларды оқыту циклдарын жүргізу;
халықтың әртүрлі топтарын спортпен айналысуға тарту, өңірлік деңгейде тегін аулалық және бос уақытты өткізу клубтарының желісін кеңейту, спорт алаңдарын салу және белсенді спортшыларды, қоғамшылдарды аулаларда спорттық жұмыстарды ұйымдастыруға тарту жөнінде кезең-кезеңге арналған бағдарлама әзірлеу;
девиантты мінез-құлқы бар балалардың жазғы демалысын ұйымдастыру;
нашақорлық профилактикасы саласында жұмыс істейтін үкіметтік емес ұйымдарға қолдау көрсету;
білім беру мекемелеріндегі профилактикалық жұмысты ұйымдастырудың, оқу орындарындағы есірткі тұтынуға байланысты ахуалдың мониторингілерін жүргізу;
халықтың түрлі топтары арасында нашақорлық проблемалары бойынша әлеуметтік зерттеулер жүргізу;

5. Основные направления и механизмы реализации Программы
Для достижения поставленной цели и решения приоритетных задач Программой предусматривается реализация комплексных мер, направленных на повышение эффективности антинаркотической работы и улучшение межведомственного взаимодействия в сфере борьбы с наркоманией и наркобизнесом на республиканском и региональном уровнях, по следующим направлениям:
5.1. Мероприятия организационного и аналитического характера
осуществление анализа антинаркотической деятельности центральных и местных исполнительных органов по различным направлениям и внесение предложений по ее улучшению с учетом складывающейся наркоситуации;
улучшение межведомственного взаимодействия на республиканском и местном уровнях посредством организации работы соответствующих комиссий;
5.2. Мероприятия по первичной профилактике наркомании и формированию общественного наркотического иммунитета
разработка и реализация консолидированного плана информационной антинаркотической работы, активная антинаркотическая пропаганда среди различных групп населения через создание и трансляцию видеороликов, аудиороликов, документальных, художественных и анимационных фильмов;
развитие республиканского движения студентов и школьников "Будущее без наркотиков";
проведение на плановой основе антинаркотических мероприятий для различных групп населения, включая детей и молодежь;
обеспечение учебных заведений обучающими программами и учебно-методическими материалами антинаркотического направления;
апробация разработанной диагностической компьютерной программы психологического тестирования рисков вовлечения в зависимость от психоактивных веществ, ее внедрение в учебных заведениях;
повышение квалификации и проведение образовательных циклов по антинаркотической тематике для работников образования, занятых в сфере профилактики наркомании и работы с трудновоспитуемыми подростками;
вовлечение различных групп населения в занятия спортом, разработка поэтапных программ на региональном уровне по расширению сети бесплатных дворовых и досуговых клубов, строительству спортивных площадок и привлечению активистов-спортсменов, общественников к организации спортивной работы во дворах;
организация летнего досуга детей с девиантным поведением;
поддержка неправительственных организаций, работающих в сфере профилактики наркомании;
проведение мониторингов организации профилактической работы в учреждениях образования, ситуации с употреблением наркотиков в учебных заведениях;
проведение социологических исследований по проблемам наркомании среди различных групп населения;

5.3. Есірткіге тәуелді адамдарды емдеу және оңалту жүйесін жетілдіру жөніндегі іс-шаралар
есірткіге тәуелді адамдарды медициналық-әлеуметтік оңалту қызметтерін нығайту, наркологиялық ұйымдардың штаттарын Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі бекіткен нормативтерге сәйкес келтіру;
наркологиялық көмекті ұйымдастырудың жаңартылған стандарттарын әзірлеу және енгізу;
пенитенциарлық жүйе мекемелерінде есірткіге тәуелділерді емдеу мен оңалтудың хаттамаларын әзірлеу және енгізу;
үшінші профилактика бағдарламаларын енгізу (залалды азайту);
денсаулық сақтау жүйесінің мамандарын (нарколог-дәрігерлер, психотерапевтер, психологтар, әлеуметтік қызметкерлер және т.б.) даярлау және олардың біліктіліктерін арттыру;
балалар, жасөспірімдер, жастар контингентін қамти отырып, Қазақстан Республикасындағы наркологиялық ахуалдың мониторингін жүргізу.
5.4. Есірткінің заңсыз айналымына қарсы іс-қимыл жасау және құқық қорғау органдарының есірткі бизнесіне қарсы күрес бөлімшелерінің кадрлық әлеуетін күшейту жөніндегі іс-шаралар
Қазақстан Республикасының аумағы арқылы есірткіні әкелу және транзиттеу арналарын анықтау және олардың жолын кесу мақсатында оңтүстік шекараларды нығайту (мемлекеттік шекараны бұзушыларды уақтылы анықтау үшін қажетті жағдайларды жасау, шекараны бұзушылардың әрекетін қиындату үшін кедендік бекеттерді қазіргі заманғы тексеру техникасымен және автоматтандырылған бақылау жүйелерімен жарақтандыру, оңтүстік өңірлердегі ішкі істер органдарының есірткі бизнесіне қарсы күрес бөлімшелерін материалдық-техникалық жарақтандыру);
есірткі трафигінің арналарын жоюға, есірткі қылмысына қарсы күрестің тиімділігін арттыруға бағытталған шаралар кешені;
есірткінің заңсыз айналымынан түсетін кірістерді заңдастыруға қарсы күреске бағытталған іс-шаралар;
"Көкнәр", "Арна", "Есірткі қалқаны", "Допинг", "Кедергі" және тағы басқа арнайы жедел-профилактикалық іс-шараларды жүргізу;
құқық қорғау органдарының кинологиялық қызметтерін дамыту;
есірткінің заңсыз айналымына байланысты оқиғалар, жеке және заңды тұлғалар туралы жедел ақпараттың ведомствоаралық деректер банкін дамыту;
құқық қорғау органдарының есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі бөлімшелерінің қызметкерлерін қайта даярлау және олардың біліктілігін арттыру;
мемлекеттік органдардың есірткі бизнесіне қарсы күрес саласындағы өзара іс-қимыл мәселелерін реттейтін нормативтік актілерді әзірлеу және жетілдіру;
арнайы операциялар жүргізу, тиісті заңнамалық актілердің сақталуын тексеру, нормативтік құқықтық базаны жетілдіру арқылы есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың заңды айналымы саласындағы бақылауды күшейту.

5.3. Мероприятия по совершенствованию системы лечения и реабилитации наркозависимых лиц
укрепление служб медико-социальной реабилитации наркозависимых лиц, приведение штатов наркологических организаций в соответствие с утвержденными Министерством здравоохранения Республики Казахстан нормативами;
разработка и внедрение обновленных стандартов организации наркологической помощи;
разработка и внедрение протоколов лечения и реабилитации наркозависимых в учреждениях пенитенциарной системы;
внедрение программ третичной профилактики (снижение вреда);
подготовка и повышение квалификации специалистов системы здравоохранения (врачей-наркологов, психотерапевтов, психологов, социальных работников и др.);
проведение мониторинга наркологической ситуации в Республике Казахстан с охватом контингента детей, подростков, молодежи;
5.4. Мероприятия по противодействию незаконному обороту наркотиков и усилению кадрового потенциала подразделений по борьбе с наркобизнесом правоохранительных органов
укрепление южных границ в целях выявления и пресечения каналов ввоза и транзита наркотиков через территорию Республики Казахстан (создание необходимых условий для своевременного обнаружения нарушителей государственной границы, затруднения действий нарушителей границы, оснащение таможенных постов современной досмотровой техникой и автоматизированными системами контроля, материально-техническое оснащение подразделений по борьбе с наркобизнесом органов внутренних дел южных регионов);
комплекс мер, направленных на ликвидацию каналов наркотрафика, повышение эффективности борьбы с наркопреступностью;
мероприятия, направленные на борьбу с легализацией доходов от незаконного оборота наркотиков;
проведение специальных оперативно-профилактических мероприятий "Мак", "Канал", "Наркощит", "Допинг", "Барьер" и др.;
развитие кинологических служб правоохранительных органов;
развитие межведомственного банка данных оперативной информации о событиях, физических и юридических лицах, связанных с незаконным оборотом наркотиков;
переподготовка и повышение квалификации сотрудников подразделений по борьбе с наркобизнесом правоохранительных органов;
разработка и совершенствование нормативных актов, регламентирующих вопросы взаимодействия государственных органов в сфере борьбы с наркобизнесом;
усиление контроля в сфере легального оборота наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров посредством проведения специальных операций, проверок соблюдения соответствующих законодательных актов, совершенствования нормативной правовой базы;

5.5. Есірткіге қарсы заңнаманы жетілдіру жөніндегі іс-шаралар
халықаралық тәжірибені зерделеу негізінде нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратындарды есепке алу тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу мәселесін зерделеу;
ауырлығы кіші немесе орташа дәрежеде есірткі қылмысын жасаған есірткіге тәуелділер үшін мәжбүрлі емдеу түріндегі баламалы жазаны енгізу туралы ұсыныс дайындау;
есірткіні өткізушілердің әрекетін анықтау және жолын кесу жөніндегі жедел-іздестіру іс-шараларының өндірісінде куәгерлердің қатысуын алып тастау мәселесін пысықтау;
есірткі тұтыну үшін притондарды ұстауға қарсы күресті регламенттейтін заңнаманы жетілдіру;
көңіл көтеру орындары иелерінің, сондай-ақ білім беру ұйымдарының лауазымды адамдарының есірткілерді өткізуінің және медициналық емес мақсатта тұтынуының жолын кесу үшін қажетті шаралардың тізбесін белгілейтін нормативтік құқықтық актіні әзірлеу.
5.6. Халықаралық ынтымақтастық
халықаралық шарттық-құқықтық базаны жетілдіру;
есірткі бизнесіне қарсы күрес мәселелері бойынша іс жүзінде өзара іс-қимыл жасасу мақсатында шет елдердің құқық қорғау және арнайы органдарымен ынтымақтастықты кеңейту;
нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес саласына халықаралық ұйымдар мен донор елдердің қаражатын тарту;
РҒПО - Орталық Азия елдері үшін Ресурстық орталық базасында наркология мен психотерапия саласындағы халықаралық ынтымақтастықты кеңейту;
ОАӨАҮО-ның ашылуына және оның дербес халықаралық ұйым ретінде қалыптасуына көмек көрсету.
6. Қажетті ресурстар және оларды қаржыландыру көздері
Бағдарламаның орындалуы оны іске асыру жөніндегі Іс-шаралар жоспарына сәйкес тиісті қаржы жылына арналған республикалық және жергілікті бюджеттерде көзделген қаражат есебінен және шегінде бюджеттік бағдарламалар мен заңнамамен тыйым салынбаған басқа да көздер бойынша жүзеге асырылатын болады.
Бағдарламаны іске асыру республикалық бюджет қаражатынан 2009 жылы - 6 млрд. 575 млн. 021 мың теңгені, 2010 жылы - 17 млрд. 522 млн. 197 мың теңгені, 2011 жылы - 14 млрд. 690 млн. 077 мың теңгені, жергілікті бюджет қаражатынан 2009 жылы - 405 млн. 350 мың теңгені, 2010 жылы - 293 млн. 100 мың теңгені, 2011 жылы - 307 млн. 380 мың теңгені талап етеді.
Жергілікті бюджет шығыстарының сомасы облыстардың, Астана және Алматы қалаларының мәслихаттары Нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрестің 2009 - 2011 жылдарға арналған өңірлік бағдарламаларын қабылдаған және олардың бюджетін нақтылаған кезде өзгереді.
7. Межелі нәтижелер
Бағдарламаны іске асыру нәтижесінде:
балалар, жасөспірімдер, жастар контингентін психикалық белсенді заттарға тәуелділікке тартылу қаупін компьютерлік психологиялық тестілеу бағдарламаларымен қамту көрсеткіші жыл сайын 5-10 %-ға өседі;
жоғары қауіп топтарын (балалар, жасөспірімдер, жастар) психикалық белсенді заттарға тәуелділікке тартылудың қаупін тиімді түзету технологияларымен қамту көрсеткіші жыл сайын 5-10 %-ға өседі;

5.5. Мероприятия по совершенствованию антинаркотического законодательства
изучение вопроса внесения изменений в нормативные правовые акты, регламентирующие порядок учета больных наркоманиями и токсикоманиями на основе изучения международного опыта;
выработка предложений о введении для наркозависимых, совершивших наркопреступления небольшой или средней степени тяжести, альтернативного наказания в виде принудительного лечения;
проработка вопроса отмены участия понятых в производстве оперативно-розыскных мероприятий по выявлению и пресечению деятельности сбытчиков наркотиков;
совершенствование законодательства, регламентирующего борьбу с притоносодержанием для потребления наркотиков;
разработка нормативного правового акта, определяющего перечень мер, необходимых для пресечения сбыта и немедицинского потребления наркотиков владельцами развлекательных заведений, а также должностными лицами организаций образования;
5.6. Международное сотрудничество
совершенствование международной договорно-правовой базы;
расширение сотрудничества с правоохранительными и специальными органами зарубежных стран с целью практического взаимодействия по вопросам борьбы с наркобизнесом;
привлечение средств международных организаций и стран-доноров в сферу борьбы с наркоманией и наркобизнесом;
расширение международного сотрудничества в сфере наркологии и психотерапии на базе Ресурсного центра для стран Центральной Азии - РНПЦ;
оказание содействия ЦАРИКЦ в его открытии и становлении как самостоятельной международной организации.
6. Необходимые ресурсы и источники их финансирования
Выполнение Программы будет осуществляться согласно Плану мероприятий по ее реализации, за счет и в пределах средств, предусмотренных в республиканском и местных бюджетах на соответствующий финансовый год, по бюджетным программам и другим источникам, не запрещенным законодательством.
Реализация Программы требует финансирования из средств республиканского бюджета в 2009 году - 6 млрд. 575 млн. 021 тыс. тенге, в 2010 году - 17 млрд. 522 млн. 197 тыс. тенге, в 2011 году - 14 млрд. 690 млн. 077 тысяч тенге, из средств местного бюджета в 2009 году - 405 млн. 350 тыс. тенге, в 2010 году - 293 млн. 100 тыс. тенге, в 2011 году - 307 млн. 380 тыс. тенге.
Суммы расходов местного бюджета будут изменяться при принятии маслихатами областей, городов Астаны и Алматы региональных программ борьбы с наркоманией и наркобизнесом на 2009 - 2011 годы и уточнении их бюджета.
7. Ожидаемые результаты
В результате реализации Программы:
увеличится показатель охвата контингента детей, подростков, молодежи программами компьютерного психологического тестирования рисков вовлечения в зависимость от психоактивных веществ на 5 - 10 % ежегодно;
увеличится показатель охвата групп повышенного риска (дети, подростки, молодежь) эффективными коррекционными технологиями рисков вовлечения в зависимость от психоактивных веществ на 5-10 % ежегодно;

есірткіге тәуелділер қауымын бастапқы наркологиялық көмек бағдарламаларымен қамту жыл сайын 5-7 %-ға өседі;
психикалық белсенді заттарға тәуелділерді бастапқы наркологиялық көмек кезеңінен амбулаторлық және стационарлық емдеу және оңалту кезеңіне ауыстырудың 10 %-дық көрсеткішіне қол жеткізіледі (2009 жылы - 5 %, 2010 жылы - 7 %, 2011 жылы - 10 %);
опоидтерге тәуелді және емдеу мен оңалтудың толық курсынан өткен адамдардың 15 %-ы ұзақтығы бір жыл және одан да жоғары ремиссияда болады;
халыққа наркологиялық көмек көрсету жүйесін дамыту жөніндегі жұмыс жалғастырылады, оның ішінде Астана қаласында және Шығыс Қазақстан облысында жаңа наркологиялық мекеме пайдалануға беріледі, Алматы және Солтүстік Қазақстан облыстарының облыстық наркологиялық диспансерлерінде медициналық-әлеуметтік оңалту бөлімшелері ашылады;

увеличится охват популяции наркозависимых программами первичной наркологической помощи на 5 - 7 % ежегодно;
будет достигнут 10 %-ый показатель перевода зависимых от психоактивных веществ с этапа первичной наркологической помощи на этапы амбулаторного и стационарного лечения и реабилитации (2009 год - 5 %, 2010 год - 7 %, 2011 год - 10 %);
15 % лиц, зависимых от опиоидов и прошедших курс лечения и реабилитации, будут находиться в ремиссии длительностью от одного года и выше;
будет продолжена работа по развитию системы наркологической помощи населению, в том числе введены в эксплуатацию новые наркологические учреждения в городе Астана и Восточно-Казахстанской области, открыты отделения медико-социальной реабилитации в областных наркодиспансерах Алматинской и Северо-Казахстанской областей;

жыл сайын заңсыз айналымнан алынатын есірткі көлемі 15-20 %-ға, оның ішінде опиаттар 30 - 50 %-ға ұлғаяды;
анықталатын есірткі контрабандасы фактілерінің саны жыл сайын 20-25 %-ға артады;
нашақорлыққа және есірткі бизнесіне қарсы күрес мәселелерінде халықаралық ынтымақтастықты нығайту, техникалық және қаржылық көмек көрсету үшін халықаралық ұйымдар мен донор елдерді тарту жөніндегі жұмыс жалғастырылады.

увеличатся объемы изъятых из незаконного оборота наркотиков на 15 - 20 %, в том числе опиатов - на 30 - 50 % ежегодно;
возрастет количество выявляемых фактов контрабанды наркотиков на 20 - 25 % ежегодно;
будет продолжена работа по укреплению международного сотрудничества, привлечению международных организаций и стран-доноров для оказания ими финансовой и технической помощи в вопросах борьбы с наркоманией и наркобизнесом.

4.5. Есірткі бизнесіне қарсы күресті талдамалық қамтамасыз ету, қызметкерлердің біліктілігін арттыру
56
Есірткінің заңсыз айналымына байланысты оқиғалар, жеке және заңды тұлғалар туралы жедел ақпараттың ведомствоаралық деректер банкін құруды, сондай-ақ мүдделі мемлекеттік органдар арасында ақпарат алмасу үшін көліктік орта құруды қамтамасыз ету
Тиісті іс-шаралар
ІІМ***, ҰҚК (келісім бойынша), Қаржымині КБК, ЭСЖҚА (келісім бойынша), БП (келісім бойынша)
2009-2011 жылдар
-
-
-
-
-
-
57
ІІМ Академиясының Есірткі бизнесіне қарсы күрес жөніндегі ведомствоаралық оқу орталығының, сондай-ақ жақын және алыс шетелдердің оқу орталықтарының базасында есірткі бизнесіне қарсы күрес бөлімшелерінің қызметкерлерін қайта даярлауды және олардың біліктілігін арттыруды қамтамасыз ету
Сертификаттар беру
ІІМ****** ҰҚК (келісім бойынша), Қаржымині КБК, ЭСЖҚА (келісім бойынша)
2009-2011 жылдар
-
-
-
-
-
-
58
Әділетминінің Сот сараптамасы орталығының базасында заңсыз айналымнан алынатын есірткі құралдары мен психотроптық заттар үлгілерінің деректер банкін құру мүмкіндігін қарастыру
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
Әділетмині ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша), Қаржымині КБК, БП (келісім бойынша)
2011 жылғы маусым
-
-
-
-
-
-
5. Есірткіге қарсы заңнаманы жетілдіру жөніндегі іс-шаралар
59
Халықаралық тәжірибені зерделеу негізінде мәселені пысықтау және қажет болған жағдайда нашақорлықпен және уытқұмарлықпен ауыратындарды есепке алу тәртібін регламенттейтін нормативтік құқықтық актілерге өзгерістер енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ДСМ (жинақтау), БҒМ, ІІМ
2010 жылғы маусым
-
-
-
-
-
-
60
Қазақстан Республикасы Қылмыстық кодексінің 264-бабын қолдану практикасын зерделеу және есірткі тұтыну үшін притон ұстауға қарсы күрес бөлігінде заңнаманы жетілдіру жөнінде ұсыныстар енгізу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ІІМ, ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша), Әділетмині
2010 жылғы маусым
-
-
-
-
-
-
61
Көңіл көтеру орындарында, сондай-ақ білім беру ұйымдарында есірткілерді өткізудің және медициналық емес мақсатта тұтынудың жолын кесу үшін қажетті шаралардың тізбесін әзірлеу
Қазақстан Республикасының Үкіметіне ұсыныстар
ІІМ, БҒМ, ДСМ, ҰҚК (келісім бойынша), БП (келісім бойынша), ЖС (келісім бойынша), Әділетмині
2010 жылғы желтоқсан
-
-
-
-
-
-
62
Ауырлығы кіші және орташа дәрежедегі есірткі қылмыстарын жасаған есірткіге тәуелді адамдар үшін мәжбүрлі емдеу түріндегі баламалы жазалауды енгізу туралы ұсыныстарды Қылмыстық, қылмыстық іс жүргізу заңнамасының және жедел-іздестіру қызметі жөніндегі заңнамаларды жетілдіру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобының қарауына енгізу
Қылмыстық, қылмыстық іс жүргізу заңнамасының және жедел-іздестіру қызметі жөніндегі заңнамаларды жетілдіру мәселелері жөніндегі ведомствоаралық жұмыс тобының шешімі
ІІМ (жинақтау), ДСМ, Әділетмині
2010 жылғы маусым
-
-
-
-
-
-

4.5. Аналитическое обеспечение борьбы с наркобизнесом,
повышение квалификации сотрудников
56
Обеспечить
формирова ние
межведомст-
вен ного банка
данных
опера тивной
информации
о событиях,
физических и
юриди ческих
ли цах,
свя занных с
незаконным
оборотом
наркотиков,
а также
создание
транспорт ной
среды для
обмена
информацией
между заинте-
ресован ными
государст-
вен ными
орга нами
Соот-
ветствую-
щие ме-
роприятия
МВД***,
КНБ (по
согласо-
ванию),
КТК МФ,
АБЭКП
(по
согласо-
ванию),
ГП (по
согласо-
ванию)
2009 -
2011
годы
-
-
-
-
-
-
57
Обеспечить
переподготов-
ку и повыше-
ние квалифи-
кации сотруд-
ников подраз-
делений по
борьбе с
наркобизне сом
на базе
Межведомст-
венного
учебного
центра по
борьбе с
наркобизне сом
Ака демии МВД,
а также
учебных
центров
ближнего и
дальнего
зарубежья
Выдача
сертифи-
катов
МВД
******,
КНБ (по
согласо-
ванию),
КТК МФ,
АБЭКП
(по
согласо-
ванию)
2009 -
2011
годы
-
-
-
58
Рассмотреть
возможность
создания
банка дан ных
образ цов
нарко тических
средств и
психотроп ных
ве ществ,
изы маемых из
незаконного
оборота, на
базе Центра
судебных
экспертиз МЮ
Предложе-
ния в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
МЮ,
МВД,
КНБ (по
согласо-
ванию),
КТК МФ,
ГП (по
согласо-
ванию)
Июнь
2011
года
-
-
-
5. Мероприятия по совершенствованию антинаркотического законодательства
59
Проработать
вопрос и при
необхо димости
внести
из менения в
нормативные
правовые
акты, регла-
ментирую щие
порядок учета
боль ных
нарко маниями
и токсикома-
ниями на
основе изуче-
ния междуна-
родного опыта
Предложе-
ния в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
МЗ
(свод),
МОН,
МВД
Июнь
2010
года
-
-
-
-
-
-
60
Изучить
практику
применения
статьи 264
Уголовного
кодекса
Республики
Казахстан и
внести пред-
ложения по
совершенство-
ванию законо-
да тельства в
части борь бы
с притоносо-
держа нием для
потребления
наркотиков
Предложе-
ния в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
МВД,
КНБ (по
согласо-
ванию),
ГП по
согласо-
ванию),
ВС (по
согласо-
ванию),
МЮ
Июнь
2010
года
-
-
-
-
-
-
61
Разработать
перечень мер,
необ ходимых
для пресече-
ния сбыта и
не медицинско-
го потребле-
ния наркоти-
ков в развле-
ка тельных
за ведениях,
а также
орга низациях
образования
Предложе-
ния в
Прави-
тельство
Респуб-
лики
Казахстан
МВД,
МОН,
МЗ,
КНБ (по
согласо-
ванию),
ГП (по
согласо-
ванию),
ВС (по
согласо-
ванию),
МЮ
Декабрь
2010
года
-
-
-
-
-
-
62
Внести на
рассмотре ние
Межведомст-
венной
рабочей
группы по
вопросам
совершенст-
во вания
уголовного,
уголовно-
процессуаль-
ного
законодатель-
ства и
законодатель-
ства об
оперативно-
розыскной
деятельнос ти
предло жения о
введении для
наркозависи-
мых, совер-
шивших
наркопреступ-
ления
небольшой
или средней
степени
тяжести,
альтернатив-
ного наказа-
ния в виде
прину дитель-
ного лечения
Решение
Межве-
домствен-
ной ра-
бочей
группы по
вопросам
совер-
шенство-
вания
уголовно-
го, уго-
ловно-
процес-
суального
законо-
дательст-
ва и за-
конода-
тельства
об опе-
ративно-
розыскной
деятель-
ности
МВД,
МЗ,
МЮ
Июнь
2010
года
-
-
-
-
-
-

3,00
6,00
9,00
18,00
РБ бойынша барлығы
6575,021
17522,197
14690,077
38787,295
* шығыстар ДСМ-нің Нашақорлықтың медициналық-әлеуметтік проблемаларының республикалық ғылыми-практикалық орталығына бөлінетін республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады (030 "Республикалық деңгейде тегін медициналық көмектің кепілдендірілген көлемін көрсету" бюджеттік бағдарламасы);
** шығыстар ДСМ-нің Нашақорлықтың медициналық-әлеуметтік проблемаларының республикалық ғылыми-практикалық орталығына денсаулық сақтау саласындағы қолданбалы ғылыми зерттеулер үшін бөлінетін республикалық бюджет қаражаты есебінен қаржыландырылады (009 бюджеттік бағдарлама);
*** шығыстар халықаралық ұйымдар мен донор елдердің қаражаты есебінен қаржыландырылады;
**** шығыстар 020 "Нашақорлықтың және есірткі бизнесінің алдын алу жөніндегі қызметтер" бюджеттік бағдарламасының есебінен қаржыландырылады;

3,00
6,00
9,00
18,00
Всего по РБ
6575,021
17522,197
14690,077
38787,295
* расходы финансируются за счет средств республиканского бюджета, выделяемых Республиканскому научно-практическому центру медико-социальных проблем наркомании МЗ (бюджетная программа 030 "Оказание гарантированного объема бесплатной медицинской помощи на республиканском уровне")
** расходы финансируются за счет средств республиканского бюджета, выделяемых Республиканскому научно-практическому центру медико-социальных проблем наркомании МЗ на научно-технические разработки (бюджетная программа 009);
*** расходы финансируются за счет привлеченных средств международных организаций и стран-доноров;
**** расходы финансируются за счет бюджетной программы 020 "Услуги по профилактике наркомании и наркобизнеса";

***** шығыстар "Сораны кешенді өңдейтін зауыт құрылысының 2008 - 2010 жылдарға арналған" жобасының шеңберінде тартылатын инвестициялар есебінен қаржыландырылады;
****** шығыстар 012 000 "Жоғары кәсіптік білімі бар мамандар даярлау" бюджеттік бағдарламасы есебінен, сондай-ақ халықаралық ұйымдар мен донор елдерден тартылатын қаражат есебінен қаржыландырылады;
******* шығыстар "Электрондық үкімет" мемлекеттік бағдарламасы есебінен қаржыландырылады.
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЭСЖҚА             - Қазақстан Республикасы Экономикалық қылмысқа және
сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес агенттігі
ЖС                - Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты
БП                - Қазақстан Республикасы Бас прокуратурасы
ҰҚК               - Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік
комитеті
Қаржымині КБК     - Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің
Кедендік бақылау комитеті
ІІМ               - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігі
ЕБҚК              - Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрлігінің
Есірткі бизнесіне қарсы күрес және есірткі
айналымын бақылау комитеті
ДСМ               - Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау
министрлігі
СІМ               - Қазақстан Республикасы Сыртқы істер министрлігі
ИСМ               - Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда
министрлігі
МАМ               - Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат
министрлігі
БҒМ               - Қазақстан Республикасы Білім және ғылым
министрлігі
ТСМ               - Қазақстан Республикасы Туризм және спорт
министрлігі
Әділетмині        - Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
РБ                - республикалық бюджет
ЖБ                - жергілікті бюджет
ҰҚШҰ              - Ұжымдық қауіпсіздік шарт ұйымы
ШЫҰ               - Шанхай ынтымақтастық ұйымы
ТМД               - Тәуелсіз елдер достастығы
ОАӨАҮО            - Есірткінің заңсыз айналымына қарсы күрес
жөніндегі Орталық Азия өңірлік ақпараттық
үйлестіру орталығы

***** расходы финансируются за счет привлекаемых инвестиций в рамках проекта "Строительство завода по комплексной переработке конопли на 2008 - 2010 годы";
****** расходы финансируются за счет бюджетной программы 012 000 "Подготовка специалистов с высшим профессиональным образованием", а также за счет привлеченных средств международных организаций и стран-доноров;
******* расходы финансируются за счет Государственной программы "Электронное правительство"
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АБЭКП - Агентство Республики Казахстан по борьбе с экономической и коррупционной преступностью
ВС - Верховный Суд Республики Казахстан
ГП - Генеральная прокуратура Республики Казахстан
КНБ - Комитет национальной безопасности Республики Казахстан
КТК МФ - Комитет таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан
МВД - Министерство внутренних дел Республики Казахстан
КБН - Комитет по борьбе с наркобизнесом и контролю за оборотом наркотиков Министерства внутренних дел Республики Казахстан
МЗ - Министерство здравоохранения Республики Казахстан
МИД - Министерство иностранных дел Республики Казахстан
МИТ - Министерство индустрии и торговли Республики Казахстан
МКИ - Министерство культуры и информации Республики Казахстан
МОН - Министерство образования и науки Республики Казахстан
МТС - Министерство туризма и спорта Республики Казахстан
МЮ - Министерство юстиции Республики Казахстан
РБ - республиканский бюджет
МБ - местный бюджет
ОДКБ - Организация Договора о коллективной безопасности
ШОС - Шанхайская организация сотрудничества
СНГ - Содружество Независимых Государств
ЦАРИКЦ - Центральноазиатский региональный информационный координационный центр по борьбе с незаконным оборотом наркотиков