Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 15 маусымдағы N 906 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 21 маусымдағы № 492 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 21.06.2023 № 492 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Ескерту. Қаулының тақырыбы жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің 203-бабы 1-тармағының 2) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Қоса беріліп отырған Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау қағидалары бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 15 маусымдағы
N 906 қаулысымен
бекітілген
Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау қағидалары
Ескерту. Тақырып жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (бұдан әрі – Бюджет кодексі) сәйкес әзірленді және үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін айқындау тәртібін белгілейді.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.

Об утверждении Правил определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 июня 2009 года № 906. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 июня 2023 года № 492.
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 21.06.2023 № 492 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 2) пункта 1 статьи 203 Бюджетного кодекса Республики Казахстан Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Утвердить прилагаемые Правила определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства.
Сноска. В пункт 1 вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 июня 2009 года № 906
Правила определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства
Сноска. В заголовок вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства (далее – Правила) разработаны в соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан (далее – Бюджетный кодекс) и определяют порядок определения лимита правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства.
Сноска. Пункт 1 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).

2. Үкіметтік борыш пен жергілікті атқарушы орган борышы лимиттерінің, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерінің мөлшері мың теңгеге дейінгі дәлдікпен дөңгелектенеді.
2. Үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы органдар
борышының лимитін айқындау тәртібі
3. Тиісті қаржы жылына арналған үкіметтік борыш лимиті осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың соңындағы үкіметтік борыш лимитіне, валюталарды айырбастаудың есептік бағамын ескере отырып, жоспарланатын қаржы жылында ішкі нарықтағы үкіметтік қарыз алу және сыртқы нарықтағы үкіметтік қарыз алу есебінен республикалық бюджеттің тапшылығын қаржыландырудың жалпы көлеміне сүйене отырып қалыптастырылады және республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізіледі.
Ескерту. 3-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3-1. Үкіметтік борыш лимитін нақтылау жоспарланатын қаржы жылына белгіленген республикалық бюджет тапшылығының көлемі немесе валюталарды айырбастаудың есептік бағамы өзгерген жағдайларда республикалық бюджетті тиісті қаржы жылы ішінде нақтылау кезінде жүргізіледі.
Бұл ретте тиісті жыл ішінде бюджет параметрлері нақтыланған жағдайда есептеулерде тиісті қаржы жылының басындағы үкіметтік борыштың нақты көлемі қолданылады.
Ескерту. Ереже 3-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.05 № 1027; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.08.2021 № 545 қаулысымен.
3.2. Үкіметтік борыш лимиті жоспарланып отырған қаржы жылына арналған республикалық бюджетті әзірлеу барысында көзделген теңгенің АҚШ долларына есептік бағамына қатысты валюталарды айырбастаудың нарықтық бағамы өзгерген, мемлекеттік бағалы қағаздарды дисконтпен шығарған жағдайларда, сондай-ақ бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның шетел валютасындағы шотына түскен үкіметтік сыртқы қарыздардың сомасына асырылуы мүмкін.
Ескерту. Ереже 3-2-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 25.04.2016 № 245 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.12.2020 № 868 қаулысымен.

2. Размер лимитов правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимитов предоставления государственных гарантий и поручительств государства округляется с точностью до тысячи тенге.
2. Порядок определения лимита правительственного долга и
долга местных исполнительных органов
3. Лимит правительственного долга на соответствующий финансовый год формируется исходя из лимита правительственного долга на конец года, предшествующего планируемому финансовому году, общего объема финансирования дефицита республиканского бюджета за счет правительственного заимствования на внутреннем рынке и правительственного заимствования на внешнем рынке в планируемом финансовом году с учетом расчетного курса обмена валют в соответствии с приложением 1 к настоящим Правилам и вносится на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.
Сноска. Пункт 3 в редакции постановления Правительства РК от 25.04.2016 № 245 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3-1. Уточнение лимита правительственного долга производится в случаях изменения объема дефицита республиканского бюджета, установленного на планируемый финансовый год, или расчетного курса обмена валют при уточнении республиканского бюджета в течение соответствующего финансового года.
При этом в случае уточнения бюджетных параметров в течение соответствующего года в расчетах применяется фактический объем правительственного долга на начало соответствующего финансового года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.10.2010 № 1027; в редакции постановления Правительства РК от 10.08.2021 № 545.
3-2. Лимит правительственного долга может быть превышен в случаях изменения рыночного курса обмена валют по отношению к расчетному курсу тенге к доллару США, предусмотренному в ходе разработки республиканского бюджета на планируемый финансовый год, выпуска государственных ценных бумаг с дисконтом, а также на сумму правительственных внешних займов, поступивших на счет в иностранной валюте центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета.
Сноска. Правила дополнены пунктом 3-2 в соответствии с постановлением Правительства РК от 25.04.2016 № 245 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования); в редакции постановления Правительства РК от 20.12.2020 № 868.

4. Жергілікті атқарушы орган борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығыстардың көлемі тиісті қаржы жылына арналған жергілікті бюджеттің меншікті кірістері мен жалпы сипаттағы трансферттер сомасының он пайызына тең мөлшерден аспауға тиіс.
Ескерту. 4-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
5. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары борышының тиісті қаржы жылына арналған лимитін айқындау үшін бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жергілікті атқарушы органдар борышының жоспарланатын кезеңнің басындағы жай-күйі туралы деректері пайдаланылады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 19.10.2018 № 665 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
6. Алып тасталды - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
7. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары республикалық бюджеттен бюджеттік кредиттер алу және республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының республикалық маңызы бар қала, астана бюджетінің тапшылығын қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа түсетін мемлекеттік бағалы қағаздар шығаруы түрінде, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдарының мемлекеттік бағдарламаларды, саланы (аяны) дамыту тұжырымдамаларын, ұлттық жобаларды іске асыру шеңберінде тұрғын үй құрылысын қаржыландыру, жұмыспен қамтуға жәрдемдесу жөніндегі жекелеген іс-шараларды белгіленген тәртіппен қаржыландыру үшін ішкі нарықта айналысқа түсетін мемлекеттiк бағалы қағаздар шығаруы түрінде, "Алматы қаласының ерекше мәртебесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңымен айқындалған ерекше мәртебесі бар республикалық маңызы бар қаланың жергілікті атқарушы органының "Астана" халықаралық қаржы орталығының алаңында айналысқа түсетін ұлттық валютадағы мемлекеттік бағалы қағаздарды шығаруы, сондай-ақ орнықты даму мақсаттарын іске асыру шеңберінде "жасыл" жобаларды қаржыландыру үшін халықаралық қаржы ұйымдарынан ұлттық валютада қарыз алуы түрінде қарыз алуды жүзеге асырған кезде борыш лимиті:
1) жергілікті бюджеттің меншікті кірістерінің және жалпы сипаттағы трансферттердің сомасын;
2) жоспарланған қаржы жылында өз қарыздарына дербес қызмет көрсету және оларды өтеу мүмкіндігін ескере отырып қалыптастырылады.

4. Объем расходов на погашение и обслуживание долга местного исполнительного органа не должен превышать размера, равного десяти процентам от суммы собственных доходов местного бюджета и трансфертов общего характера на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 4 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
5. Для определения лимита долга местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на соответствующий финансовый год используются данные центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета о состоянии долга местных исполнительных органов на начало планируемого периода.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 19.10.2018 № 665 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
6. Исключен постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
7. При осуществлении заимствования местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы в виде получения бюджетных кредитов из республиканского бюджета и выпуска местными исполнительными органами городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования дефицита бюджета города республиканского значения, столицы, в виде выпуска местными исполнительными органами областей, городов республиканского значения, столицы государственных ценных бумаг для обращения на внутреннем рынке для финансирования строительства жилья в рамках реализации государственных программ, концепций развития отрасли (сферы), национальных проектов, финансирования в установленном порядке отдельных мероприятий по содействию занятости, в виде выпуска местным исполнительным органом города республиканского значения с особым статусом, определенным Законом Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", государственных ценных бумаг в национальной валюте для обращения на площадке Международного финансового центра "Астана", а также заимствования у международных финансовых организаций в национальной валюте для финансирования "зеленых" проектов в рамках реализации целей устойчивого развития лимит долга формируется с учетом:
1) суммы собственных доходов местного бюджета и трансфертов общего характера;
2) возможности самостоятельно обслуживать и погашать свои долги в планируемом финансовом году.

Ескерту. 7-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органмен келісу бойынша жоспарланатын жылдың алдындағы жылдың 15 желтоқсанына дейінгі мерзімде осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес формулалар бойынша облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары борышының жоспарланатын қаржы жылына арналған лимитін белгілейді.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
8-1. Жергілікті атқарушы органдар борышының лимитін нақтылау бюджет параметрлері өзгерген жағдайда республикалық бюджетті тиісті қаржы жылы ішінде нақтылау кезінде жүргізіледі.
Ескерту. Ереже 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.10.05 № 1027; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 18.02.2021 № 69 қаулысымен; жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
3. Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимитін айқындау тәртібі
9. Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін берудің тиісті жылға арналған лимиті жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының, үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындардың, мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктері бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты шығындардың көлемдері негізге алынып қалыптастырылады.
Ескерту. 9-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 682 қаулысымен.
10. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін берудің тиісті қаржы жылына арналған лимиттерін осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес формулалар бойынша айқындайды және мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін берудің тиісті қаржы жылына арналған лимиті бойынша тиісті ұсыныстарды Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.
Ескерту. 10-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Үкіметтік борыштың және
жергілікті атқарушы орган
борышының лимитін,
мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін беру
лимиттерін айқындау
қағидаларына
1-қосымша
Ескерту. 1-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Үкіметтік борыш лимитін айқындау формулалары
Ескерту. 1-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 10.08.2021 № 545 қаулысымен.
Lgov = Lgov1 + Вdеf + (Dgov * Е), мұндағы
Lgov – жоспарланатын қаржы жылына арналған, теңгемен есептелетін үкіметтік борыш лимиті;
Lgov1 – жоспарланатын қаржы жылының алдындағы жылдың соңындағы үкіметтік борыш лимиті.
Бұл ретте тиісті қаржы жылы ішінде бюджет параметрлері нақтыланған жағдайда Lgov1 деп жоспарланып отырған қаржы жылының алдындағы жылдың соңындағы үкіметтік борыштың нақты көлемі қолданылады;
Вdеf – жоспарланатын қаржы жылында республикалық бюджет тапшылығын ішкі нарықта ұлттық валютамен үкіметтік қарыз алу есебінен қаржыландырудың жалпы көлемі;
Dgov – жоспарланатын қаржы жылында республикалық бюджет тапшылығын сыртқы нарықта үкіметтік қарыз алу есебінен қаржыландырудың АҚШ долларындағы кросс-бағамды ескере отырып келтірілген жалпы көлемі;
Е – жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджетті әзірлеу барысында көзделген теңгенің АҚШ долларына есептік бағамы.
Жоспарланатын қаржы жылына арналған үкіметтік борыш лимитін айқындау кезінде мынадай талаптар орындалуға тиіс:

Сноска. Пункт 7 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию по согласованию с центральным уполномоченным органом по исполнению бюджета устанавливает лимит долга местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на планируемый финансовый год по формулам согласно приложению 2 к настоящим Правилам в срок до 15 декабря года, предшествующего планируемому.
Сноска. Пункт 8 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
8-1. Уточнение лимита долга местных исполнительных органов производится в случае изменения бюджетных параметров при уточнении республиканского бюджета в течение соответствующего финансового года.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 05.10.2010 № 1027; в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
3. Порядок определения лимита предоставления государственных
гарантий и поручительств государства
9. Лимит предоставления государственных гарантий и поручительств государства на соответствующий год формируется исходя из объемов расходов республиканского бюджета, затрат на обслуживание правительственного долга, затрат, связанных с выполнением обязательств по государственным гарантиям и поручительствам государства на планируемый финансовый год.
Сноска. Пункт 9 в редакции постановления Правительства РК от 20.10.2020 № 682.
10. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию определяет лимиты предоставления государственных гарантий и поручительств государства на соответствующий финансовый год по формулам согласно приложению 3 к настоящим Правилам и вносит на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии соответствующие предложения по лимиту предоставления государственных гарантий и поручительств государства на соответствующий финансовый год.
Сноска. Пункт 10 в редакции постановления Правительства РК от 21.02.2012 № 249; вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Приложение 1
к Правилам определения лимита
правительственного долга и
долга местного исполнительного
органа, лимитов предоставления
государственных гарантий и
поручительств государства
Формулы определения лимитов правительственного долга
Сноска. Приложение 1 в редакции постановления Правительства РК от 10.08.2021 № 545; вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Lgov = Lgov1 + Bdef + (Dgov * E), где
Lgov – лимит правительственного долга на планируемый финансовый год, рассчитываемый в тенге;
Lgov1 – лимит правительственного долга на конец года, предшествующего планируемому финансовому году.
При этом в случае уточнения бюджетных параметров в течение соответствующего финансового года под Lgov1 применяется фактический объем правительственного долга на конец года, предшествующего планируемому финансовому году.
Bdef – общий объем финансирования дефицита республиканского бюджета за счет правительственного заимствования на внутреннем рынке в национальной валюте в планируемом финансовом году;
Dgov – общий объем финансирования дефицита республиканского бюджета за счет правительственного заимствования на внешнем рынке, приведенный с учетом кросс-курсов в долларах США, в планируемом финансовом году;
Е – расчетный курс тенге к доллару США, предусмотренный в ходе разработки республиканского бюджета на планируемый финансовый год.
При определении лимита правительственного долга на планируемый финансовый год должны соблюдаться следующие требования:

В1< (ExGB * 0,15) - В2, мұндағы
B1 – жоспарланатын қаржы жылына арналған үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындардың көлемі;
ExGB – жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының көлемі;
B2 – жоспарланатын қаржы жылына арналған мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекеттің кепілгерліктері бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты шығындардың көлемі.
Үкіметтік борыштың және
жергілікті атқарушы орган
борышының лимитін,
мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін беру
лимиттерін айқындау
қағидаларына
2-қосымша
Жергілікті атқарушы органдар борышының лимиттерін айқындау формулалары
Ескерту. 2-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың жергілікті атқарушы органдары борышының жоспарланатын кезеңге арналған лимиті мынадай формулаға сәйкес айқындалады:
Lslg = Dlg + RtogchLg * k – Plg, мұнда
Lslg – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы борышының жоспарланатын қаржы жылындағы лимиті;
Dlg – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жоспарланатын қаржы жылының басындағы борышы.
Бұл ретте тиісті қаржы жылы ішінде бюджет параметрлері нақтыланған жағдайда Dlg-ге жоспарланған қаржы жылының алдындағы жылдың соңындағы жергілікті атқарушы орган борышының нақты көлемі қолданылады;
RtogchLg – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның жоспарланатын қаржы жылындағы жергілікті бюджеттің меншікті кірістері мен жалпы сипаттағы трансферттердің сомасы бойынша болжамды деректері.
Бұл ретте тиісті қаржы жылы ішінде бюджет параметрлері нақтыланған жағдайда жалпы сипаттағы трансферттердің бекітілген деректері ескеріледі;
k – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органы үшін түзету коэффициенті 0,1;
Plg – облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың жергілікті атқарушы органының жоспарланатын қаржы жылында борышты өтеуге жұмсалатын қаражатының көлемі.
2. Айқындалатын борыш лимиті мына талапқа сәйкес келуге тиіс:
В2 ≤ RtogchLg * к, мұнда
B2 – бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органның жоспарланған қаржы жылындағы тиісті жергілікті атқарушы органның борышын өтеуге және оған қызмет көрсетуге арналған шығындардың жоспарланатын көлемі бойынша болжамды деректері.
Үкіметтік борыштың және
жергілікті атқарушы орган
борышының лимитін,
мемлекеттік кепілдіктер мен
мемлекет кепілгерліктерін беру
лимиттерін айқындау
қағидаларына
3-қосымша
Ескерту. 3-қосымшаның жоғарғы оң жақ бұрышындағы мәтін жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.03.2023 № 227 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимитін айқындау формулалары
Ескерту. 3-қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 20.10.2020 № 682 қаулысымен.
Мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктерін беру лимитін айқындау кезінде мынадай талаптар орындалуға тиіс:
B2 < (ExGB * 0,15) - В1, мұндағы
В2 – жоспарланатын қаржы жылына арналған мемлекеттік кепілдіктер мен мемлекет кепілгерліктері бойынша міндеттемелерді орындауға байланысты шығындардың көлемі;
ExGB – жоспарланатын қаржы жылына арналған республикалық бюджет шығыстарының көлемі;
B1 – жоспарланатын қаржы жылына үкіметтік борышқа қызмет көрсетуге арналған шығындардың көлемі.

В1 <(ExGB * 0,15) - В2, где
B1 – объем затрат на обслуживание правительственного долга на планируемый финансовый год;
ExGB – объем расходов республиканского бюджета на планируемый финансовый год;
B2 – объем затрат, связанных с выполнением обязательств по государственным гарантиям и поручительствам государства на планируемый финансовый год.
Приложение 2
к Правилам определения лимита
правительственного долга и
долга местного исполнительного
органа, лимитов предоставления
государственных гарантий и
поручительств государства
Сноска. Приложение 2 - в редакции постановления Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Формулы определения лимитов долга местных исполнительных органов
1. Лимит долга местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы на планируемый период определяется согласно следующей формуле:
Lslg = Dlg + RtogchLg * k – Plg, где
Lslg – лимит долга местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы в планируемом финансовом году;
Dlg – долг местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы на начало планируемого финансового года.
При этом в случае уточнения бюджетных параметров в течение соответствующего финансового года под Dlg применяется фактический объем долга местного исполнительного органа на конец года, предшествующего планируемому финансовому году;
RtogchLg – прогнозные данные центрального уполномоченного органа по государственному планированию по сумме собственных доходов местного бюджета и трансфертов общего характера в планируемом финансовом году.
При этом в случае уточнения бюджетных параметров в течение соответствующего финансового года учитываются утвержденные данные трансфертов общего характера;
k – поправочный коэффициент для местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы 0,1;
Plg – объем средств местного исполнительного органа области, города республиканского значения, столицы, направляемых на погашение долга в планируемом финансовом году.
2. Определяемый лимит долга должен соответствовать следующему требованию:
В2 ≤ RtogchLg * к, где
B2 – прогнозные данные центрального уполномоченного органа по исполнению бюджета по планируемым объемам затрат на погашение и обслуживание долга соответствующего местного исполнительного органа в планируемом финансовом году.
Приложение 3
к Правилам определения лимита
правительственного долга и
долга местного исполнительного
органа, лимитов предоставления
государственных гарантий и
поручительств государства
Формулы определения лимита предоставления государственных гарантий и поручительств государства
Сноска. Приложение 3 в редакции постановления Правительства РК от 20.10.2020 № 682; вносится изменение на казахском языке, текст на русском языке не меняется в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.03.2023 № 227 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
При определении лимита предоставления государственных гарантий и поручительств государства должны соблюдаться следующие требования:
B2
(ExGB * 0,15) - В1, где
В2 – объем затрат, связанных с выполнением обязательств по государственным гарантиям и поручительствам государства на планируемый финансовый год;
ExGB – объем расходов республиканского бюджета на планируемый финансовый год;
В1 – объем затрат на обслуживание правительственного долга на планируемый финансовый год.