"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік материалдық резерв мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 маусымдағы N 1009 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік материалдық резерв мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Жоба
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ ЗАҢЫ
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мемлекеттік материалдық резерв мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. "Мемлекеттік құпиялар туралы" 1999 жылғы 15 наурыздағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., N 4, 102-құжат; 2001 ж., N 8, 53-құжат; 2002 ж., N 15, 147-құжат; 2004 ж., N 6, 41-құжат; 2007 ж., N 17, 135-құжат):
12-баптың 29) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"29) мемлекеттік материалдық резервтің іс жүзіндегі қорларын ашатын мәліметтер;".
2. "Мемлекеттік материалдық резерв туралы" 2000 жылғы 27 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы 2000 ж., N 20, 378-құжат; 2003 ж., N 15, 139-құжат; 2006 ж., N 16, 104-құжат):
1) 1-баптың 7) тармақшасындағы "орындау" деген сөзден кейін ", бейбіт уақытта ізгілік көмек көрсету, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың зардаптарын жою жөніндегі бірінші кезектегі шараларды қабылдау" деген сөздермен толықтырылсын;
2) 5-бап мынадай мазмұндағы 8-1) тармақшамен толықтырылсын:
"8-1) нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік резервті пайдаланған жағдайда материалдық құндылықтарды алушылардың - сауда қызметі субъектілерінің тізбесін, көлемін, бағасын және сауда үстемесінің мөлшерін, сондай-ақ осы тізбеге енгізілетін сауда қызметінің субъектілерін іріктеу өлшемдерін айқындайды;";
3) 7-бапта:
мынадай мазмұндағы 6-2) тармақшамен толықтырылсын:
"6-2) мемлекеттік резервтің номенклатурасын толықтыру мақсатында жұмылдыру резервінің броньнан шығарылған материалдық құндылықтарының орнын ауыстыру туралы шешім қабылдайды;";
8) тармақшадағы "резервтің" деген сөз "резерв жүйесінің" деген сөздермен ауыстырылсын;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного материального резерва"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2009 года № 1009
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам государственного материального резерва".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                         К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан по вопросам
государственного материального резерва
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Закон Республики Казахстан от 15 марта 1999 года "О государственных секретах" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 4, ст. 102; 2001 г., № 8, ст. 53; 2002 г., № 15, ст. 147; 2004 г., № 6, ст.41; 2007 г., № 17, ст. 135):
подпункт 29) статьи 12 изложить в следующей редакции:
"29) сведения, раскрывающие фактические запасы государственного материального резерва;".
2. В Закон Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года "О государственном материальном резерве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2000 г., № 20, ст. 378; 2003 г., № 15, ст. 139; 2006 г., № 16, ст. 104):
1) в подпункте 7) статьи 1 после слова "время" дополнить словами ", оказания гуманитарной помощи, принятия первоочередных мер по ликвидации чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в мирное время";
2) статью 5 дополнить подпунктом 8-1) следующего содержания:
"8-1) определяет перечень субъектов торговой деятельности - получателей материальных ценностей, объем, цену и размер торговой надбавки в случае использования государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок, а также критерии отбора субъектов торговой деятельности, включаемых в данный перечень;";
3) в статье 7:
дополнить подпунктом 6-2) следующего содержания:
"6-2) принимает решение о перемещении разбронированных материальных ценностей мобилизационного резерва в целях пополнения номенклатуры государственного резерва;";
в подпункте 8) после слова "ценностей" дополнить словом "системы";

4) 13-бапта:
5-тармақтағы "осылай шығарудың" деген сөздер алынып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8-1, 8-2-тармақтармен толықтырылсын:
"8-1. Мемлекеттік сатып алу туралы заңнамаға сәйкес сатып алуды жүзеге асырушы заңды тұлғалардың мемлекеттік резервтің тауарларын сатып алуы уәкілетті органда немесе оған ведомстволық бағынысты ұйымдарда жүргізіледі.
8-2. Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен олардың салдарын жою жөнінде бірінші кезектегі жұмыспен қамтамасыз ету, ізгілік көмек көрсету үшін мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын шығару броньнан алу тәртібімен жүзеге асырылады.
Табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың алдын алу мен олардың салдарын жою жөнінде бірінші кезектегі жұмыспен қамтамасыз ету, ізгілік көмек көрсету үшін шығарылған материалдық құндылықтарды мемлекеттік резервке кейіннен салу заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.";
5) мынадай мазмұндағы 14-1-баппен толықтырылсын:
"14-1-бап. Нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтарды шығару тәртібі
1. Сауда қызметін және ауыл шаруашылығын реттеу саласындағы уәкілетті органдар тауарларға баға мониторингін жүргізеді және нарыққа реттеушілік әсер ету баға деңгейіне қол жеткізген жағдайда мемлекеттік резерв саласындағы уәкілетті органның келісімі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметіне шығарылатын материалдық құндылықтардың көлемін, бағасын және сауда үстемесінің мөлшерін, сауда қызметінің субъектілерін - алушыларды көрсете отырып, нарыққа реттеушілік әсер ету үшін материалдық құндылықтарды шығару қажеттілігі туралы ұсыныс енгізеді.
2. Уәкілетті орган материалдық құндылықтарды мемлекеттік резервтен шығаруды сауда қызметінің субъектілерімен шарт жасасу арқылы Қазақстан Республикасының Үкіметі шешімінің негізінде жүзеге асырады.
Нарыққа реттеушілік әсер ету үшін мемлекеттік резервтен шығарылған материалдық құндылықтарды сатуды сауда қызметінің субъектілері бөлшек сауда орындары арқылы жүзеге асырады.".
2-бап. Осы Заң оны ресми жариялаған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

4) в статье 13:
в пункте 5 слова "такого выпуска" исключить;
дополнить пунктами 8-1, 8-2 следующего содержания:
"8-1. Приобретение товаров государственного резерва юридическими лицами, осуществляющими закупки в соответствии с законодательством о государственных закупках, производится у уполномоченного органа или его подведомственных организаций.
8-2. Выпуск материальных ценностей государственного резерва для обеспечения первоочередных работ по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказания гуманитарной помощи осуществляется в порядке разбронирования.
Последующая закладка материальных ценностей в государственный резерв, выпущенных для обеспечения первоочередных работ по предупреждению и ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, оказания гуманитарной помощи осуществляется в порядке, установленном законодательством.";
5) дополнить статьей 14-1 следующего содержания:
"Статья 14-1. Порядок выпуска материальных ценностей из государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок
1. Уполномоченные органы в области регулирования торговой деятельности и сельского хозяйства проводят мониторинг цен на товары и в случае достижения уровня цен, при котором необходимо оказание регулирующего воздействия на рынок, по согласованию с уполномоченным органом в области государственного резерва, вносят в Правительство Республики Казахстан предложение о необходимости выпуска материальных ценностей для оказания регулирующего воздействия на рынок с указанием субъектов торговой деятельности - получателей, объема, цены и размера торговой надбавки выпускаемых материальных ценностей.
2. Уполномоченный орган осуществляет выпуск материальных ценностей из государственного резерва на основании решения Правительства Республики Казахстан путем заключения договоров с субъектами торговой деятельности.
Реализация материальных ценностей, выпущенных из государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок, осуществляется субъектами торговой деятельности через места розничной торговли.".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан