Қызылорда облысы Қызылорда қаласының бас жоспары туралы (негізгі ережелерін қоса алғанда)
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 17 шілдедегі N 1087 Қаулысы.
Ескерту. Тақырыбы жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 06.06.2019 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес және Қызылорда облысы Қызылорда қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қызылорда облыстық және қалалық мәслихаттары мақұлдаған Қызылорда облысы Қызылорда қаласының бас жоспарының жобасы (негізгі ережелерді қоса алғанда) бекітілсін.
Ескерту. 1-тармақ жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 06.06.2019 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
2. "Қызыл-Орда қаласының бас жоспарын бекіту туралы" Қазақ ССР Министрлер Советінің 1976 жылғы 18 октябрдегі N 475 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 17 шілдедегі
N 1087 қаулысымен
бекітілген
Қызылорда облысы Қызылорда қаласының бас жоспары
(негізгі ережелерін қоса алғанда)
Ескерту. Жоспар жаңа редакцияда – ҚР Үкіметінің 06.06.2019 № 374 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
Қызылорда облысының орталығы Қызылорда қаласының бас жоспары (бұдан әрі – Бас жоспар) қала құрылысын кешенді жоспарлауды айқындайтын, аймақтарға бөлуді, аумақтың жоспарлы құрылымы мен функционалдық ұйымдастырылуын, көліктік және инженерлік коммуникациялар, көгалдандыру мен абаттандыру жүйесін белгілейтін негізгі қала құрылысы құжаты болып табылады.
Бас жоспарға "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы", "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы заңдарының, Жер, Экологиялық кодекстердің және қала құрылысын жобалау саласына қатысты Қазақстан Республикасының басқа да заңнамалық актілері мен нормативтік құжаттарының талаптарына сәйкес өзгерістер енгізілді.
Бас жоспарға өзгерістер енгізуге Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 30 желтоқсандағы № 1434 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының аумағын ұйымдастырудың бас схемасы, Қызылорда облысының, Қызылорда қаласының әлеуметтік-экономикалық даму бағдарламалары және қаланы дамытуға қатысты басқа да мемлекеттік және өңірлік бағдарламалар негіз болды.

О генеральном плане города Кызылорда Кызылординской области (включая основные положения)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 17 июля 2009 года № 1087.
Сноска. Заголовок в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2019 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Кызылорды Кызылординской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ :
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Кызылорда Кызылординской области (включая основные положения), одобренный Кызылординским областным и городским маслихатами.
Сноска. Пункт 1 в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2019 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
2. Признать утратившим силу постановление Совета Министров Казахской ССР от 18 октября 1976 года № 475 "Об утверждении генерального плана города Кызыл-Орды".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 17 июля 2009 года № 1087
Генеральный план
города Кызылорда Кызылординской области
(включая основные положения)
Сноска. Генеральный план в редакции постановления Правительства РК от 06.06.2019 № 374 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Общие положения
Генеральный план города Кызылорда областного центра Кызылординской области (далее - Генеральный план) является основным градостроительным документом, определяющим комплексное планирование застройки города, устанавливающим зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию территории, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства.
В генеральный план внесены изменения в соответствии с требованиями законов Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", Земельного, Экологического кодексов и других законодательных актов и нормативных документов Республики Казахстан, относящихся к сфере градостроительного проектирования.
Основаниями внесения изменений в генеральный план являются Генеральная схема организации территории Республики Казахстан, утвержденная постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2013 года № 1434, программы социально-экономического развития Кызылординской области, города Кызылорда и другие государственные и региональные программы, относящиеся к развитию города.

2. Бас жоспардың мақсаты
Қызылорда қаласының бас жоспары әлеуметтiк, рекреациялық, өндірiстiк, көлiктік және инженерлiк инфрақұрылымдарды қоса алғанда, табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанып отырған демографиялық және әлеуметтiк-экономикалық жағдайларды ескере отырып, аумақты дамытудың ұзақ мерзімді перспективаларын, сәулет-жоспарлау құрылымын қалыптастыруды, аумақты функционалдық қала құрылысы аймақтарына бөлуді, құрылысы салынған және салынбаған аумақтардың арақатынасын, жалпы қалалық мақсаттағы объектілерге қызмет көрсету және орналастыру жүйесін ұйымдастыру жөніндегі қағидаттық шешімдерді, жердi басымдықпен иелiктен айыру және сатып алу аймақтарын, резервтiк аумақтарды, кешенді көлік схемасын, көше-жол желісінің бас схемасын және жол жүрісін ұйымдастырудың кешенді схемасын, аумақты табиғи және техногендiк құбылыстар мен процестердің қауiптi (зиянды) әсерiнен қорғау, экологиялық жағдайды жақсарту жөнiндегi шараларды айқындайды.
Бас жоспар:
1) қаланың әлеуметтік-экономикалық дамуының бірінші кезектегі және перспективалы бағдарламаларын;
2) қала аумағын егжей-тегжейлі жоспарлау және құрылыс салу жобаларын;
3) қоғамдық, іскерлік, мәдени және сауықтыру орталықтарын дамыту жоспарларын;
4) тұрғын, өндірістік және коммуналдық-қойма аумақтарын реконструкциялау және дамыту бағдарламаларын;
5) тарихи құрылыс пен тарихи және мәдени мұра объектілерін сақтау, ұқыпты пайдалану және сабақтастықпен дамыту жоспарларын;
6) рекреациялық аймақтардың аумақтарын дамыту бағдарламаларын;
7) қалалық ортаны кешенді абаттандыру және эстетикалық ұйымдастыру жоспарларын әзірлеу үшін негіз болып табылады.
3. Қала туралы мәлімет
Қызылорда қаласы Сырдария өзенімен және "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық көліктік дәлізімен қалыптасқан облыстың басты қоныстану осінде орналасқан. Қызылорда қаласы өзінің айналасында жылдам бой көтеріп келе жатқан ауылдары бар қала маңы аймағын қалыптастырады.
Қызылорда қаласының Ресеймен, Орта Азия республикаларымен, Қазақстан Республикасының өңірлерімен ыңғайлы көлік қатынасы бар. Оның аумағы арқылы магистралдық теміржол мен "Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық көліктік дәлізі өтеді.
Қызылорда қаласы өңірдің өнеркәсіптік, сауда, мәдени, білім беру, медициналық орталығы және көші-қон легін тарту орталығы болып табылады.
Қаланың ірі өнеркәсіп орталығы ретінде дамуы халықтың қоныстану жүйесінде оның орталық ретінде орналасуына және оның айналасында қала маңы аймағының қалыптасуына негіз болды.
Қызылорда қаласы еңбек және мәдени-тұрмыстық байланыстарды қарқынды дамыта отырып, сондай-ақ халыққа ауыларалық қызмет көрсетудің орталығы бола отырып, қала маңы аймағының барлық елді мекендерімен өзара тығыз іс-қимыл жасайды.
Қаланың негізгі мамандану салалары мұнай-газ өндіру өнеркәсібі, жеңіл және тамақ өнеркәсіптері, сондай-ақ құрылыс индустриясы болып табылады. Соңғы уақытта ауыл шаруашылығы техникасына жөндеу жүргізетін және ауыл шаруашылығы машиналарын шығаратын машина жасау объектілері пайда болды. Қала ірі темір жол торабы болып табылады.
Қалада сауда, денсаулық сақтау саласындағы шағын және орта бизнес объектілері, транзиттік жүктер мен көтерме сауда-саттыққа қызмет көрсету кәсіпорындары белсенді дамуда.

2. Назначение генерального плана
Генеральный план определяет долгосрочные перспективы территориального развития, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий, формирование архитектурно-планировочной структуры, функционально-градостроительного зонирования территории, соотношения застроенной и незастроенной территории, принципиальные решения по организации системы обслуживания и размещения объектов общегородского назначения, зоны преимущественного отчуждения и приобретения земель, резервные территории, комплексную транспортную схему, генеральную схему улично-дорожной сети и комплексную схему организации дорожного движения, меры по защите территории от опасных (вредных) воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки.
Генеральный план является основой для разработки:
1) первоочередных и перспективных программ социально-экономического развития города;
2) проектов детальной планировки и застройки территории города;
3) планов развития общественных, деловых, культурных и оздоровительных центров;
4) программ реконструкции и развития жилых, производственных и коммунально-складских территорий;
5) планов сохранения, бережного использования и преемственного развития исторической застройки и объектов исторического и культурного наследия;
6) программ развития территорий рекреационных зон;
7) планов комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды.
3. Сведения о городе
Город Кызылорда расположен на главной оси расселения области, сформированной рекой Сырдарья и международным транспортным коридором "Западная Европа - Западный Китай". Город Кызылорда формирует вокруг себя пригородную зону с быстро растущими пригородными селами.
Город Кызылорда имеет удобные транспортные связи с Россией, республиками Средней Азии, регионами Республики Казахстан. Через его территорию проходят магистральная железная дорога и международный транспортный коридор "Западная Европа - Западный Китай".
Город Кызылорда является промышленным, торговым, культурным, образовательным, медицинским центром региона, центром притяжения миграционных потоков.
Развитие города Кызылорда как крупного промышленного центра определило его центральное расположение в системе расселения населения и обусловило формирование вокруг него пригородной зоны.
Город Кызылорда тесно взаимодействует со всеми населенными пунктами пригородной зоны, развивая интенсивные трудовые и культурно-бытовые связи, а также являясь центром межселенного обслуживания населения.
Основными отраслями специализации города являются нефтегазодобывающая, легкая и пищевая промышленность, а также строительная индустрия. В последнее время появились объекты машиностроения, производящие ремонт сельскохозяйственной техники и выпуск сельскохозяйственных машин. Город является крупным железнодорожным узлом.
В городе активно развиваются объекты малого и среднего бизнеса в сфере торговли, здравоохранения, предприятия по обслуживанию транзитных грузов и оптовой торговли.

4. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілер
Климат қала тұрғындарының тыныс-тіршілік жағдайларын қалыптастыратын негізгі табиғи факторлардың бірі болып табылады, ол тұрғын үйлердің құрылымдық ерекшелігін, ашық аспан астында немесе инженерлік коммуникациялармен жабдықталмаған үй-жайларда еңбек қызметін жүзеге асыру мүмкіндігін, күш-қуатты қалпына келтіру үшін қажетті демалу режимін анықтайды.
Қызылорда қаласы Тұран ойпатының шегінде, шөл аймағында орналасқан. Қала орналасқан аллювиальды аккумулятивті жазықтықтың беті жазық толқынды және жазық-бөктерлі, біртегіс бедермен сипатталады.
Абсолюттік белгілері оңтүстік-шығыста 130-136 метрден солтүстік-батыста 112-114 метрге дейін өседі, ал жер бетінің еңісі осы бағытта 0,35% аспайды. Дөңестердің биіктігі 1-ден 3 метрге дейін, ара-тұра 6 метрге дейін ауытқиды.
Қызылорда қаласының аумағы және оған іргелес жатқан аумақтардың топырағы өте тұзды. Тұз жаппай жер бетіне шығуда, осыған байланысты жасыл желектердің өсіп-өнуіне әсер ететін топырақтың құрамы қатты бұзылған. Бұл Арал маңындағы апаттың салдары болып табылады.
Қызылорда қаласы шөл аймағында орналасқан, оған ұзаққа созылатын ыстық, құрғақ жаз бен қары аз желді қыс тән. Күн радиациясының жиынтық жылдық үлесі жылына 5500-6000 МДж/м2 құрайды. Қаңтар айының орташа температурасы – минус 9,40С, ал абсолюттік минимум – 38оС құрайды. Шілденің орташа температурасы +26,30С, ал абсолюттік максимум: +460С құрайды. Орташа жылдық температура 9,10С. Жауын-шашынның 60%-ы желтоқсан-сәуір айлары аралығында түседі. Жауын-шашын маусым -қазан айларында айына 3-тен 9 мм-ге дейін, ал мамыр және қараша айларында – 12-13 мм-ге дейін түседі. Жазда жер бетіндегі булану жауын-шашынның мөлшерінен 20 есеге асады. Желдің орташа жылдық жылдамдығы 4,3 м/с. Желдің басым бағыты – солтүстік-шығыс.
Қала аумағы арқылы оңтүстік-шығыстан солтүстік-батысқа қарай ұзындығы 76 км Сырдария өзені ағады, ол облыстың негізгі су артериясы болып табылады, облыстың орталығы бойынша оңтүстік-шығыстан солтүстік-батысқа қарай сағадағы көптеген ағыстар мен тармақтар арқылы қатты иректелген арнамен ағады және Арал теңізінің солтүстік бөлігіне (Кіші Арал) құяды, оның ұзындығы 1280 км құрайды. Сырдария өзенінің арнасы орнықсыз, қысқы-көктемгі кезеңде су тасқыны жиі болады.
5. Әлеуметтік-экономикалық даму
1. Әлеуметтік-экономикалық дамудың негізгі бағыттары
Бас жоспарда Қызылорда қаласы Қызылорда облысының орталығы ретінде қарастырылады.
Қала дамуының экономикалық базасында мынадай негізгі өндірістер қамтылған: мұнай өндіру және тасымалдау, химия өнімдерін, машиналар мен жабдықтарды, электр энергиясын, құрылыс материалдарын өндіру, сүт пен етті қайта өңдеу, жеңіл өнеркәсіп.
Қаланың экономикалық дамуының басты міндеттері жаңа кәсіпорындарды ашу және оларды жобалық қуатқа шығару, жұмыс істеп тұрған өндірістерді, сапасы әлемдік стандарттарға сай келетін өндірілетін өнімнің номенклатурасын кеңейту болып табылады.
Қызылорда қаласының әлеуметтік-экономикалық дамуы мен халықтың өмір сүру сапасын жақсартудың негізгі бағыттары тұрғын үй құрылысын дамыту, халықтың білім алуға, денсаулық сақтауға, мәдени-тұрмыстық қызмет көрсетуге және инженерлік-көліктік инфрақұрылым объектілеріне қажеттілігін қанағаттандыру болып табылады.

4. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
Климат является одним из основных природных факторов, формирующих условия жизнедеятельности горожан, определяет конструктивные особенности жилища, возможности осуществления трудовой деятельности на открытом воздухе или в помещениях, не оборудованных инженерными коммуникациями, режим отдыха, необходимый для восстановления жизненных сил.
Город Кызылорда расположен в пределах Туранской низменности, в пустынной зоне. Поверхность аллювиальной аккумулятивной равнины, на которой расположен город, пологоволнистая и полого-увалистая, характеризуется выравненностью рельефа.
Абсолютные отметки возрастают от 130-136 метров на юго-востоке до 112-114 метров на северо-западе, а уклон поверхности земли в этом направлении не превышает 0,35%. Высота бугров колеблется от 1 до 3 метров, реже до 6 метров.
Территория города Кызылорда прилегающие к нему территории имеют очень засоленные почвы. Повсеместно соль выходит на поверхность, в связи с чем почвенные условия произрастания зеленых насаждений сильно нарушены. Это является следствием приаральской катастрофы.
Город Кызылорда находится в зоне пустынь, для которой характерны продолжительное, жаркое, сухое лето и малоснежная ветреная зима. Годовой приход суммарной солнечной радиации - 5500-6000 МДж/м2 в год. Средняя температура января - минус 9,40С, абсолютный минимум - минус 380. Средняя температура июля: +26,30С, абсолютный максимум: +460С. Среднегодовая температура 9,10С. 60% осадков выпадает с декабря по апрель. В июне-октябре осадки выпадают от 3 до 9 мм в месяц, а в мае и ноябре - до 12-13 мм. Летом испаряемость с поверхности земли в 20 раз превышает количество выпадаемых осадков. Среднегодовая скорость ветра составляет 4,3 м/с. Преобладающее направление ветров - северо-восточное.
По территории города в направлении с юго-востока на северо-запад на протяжении 76 км протекает река Сырдарья, которая является основной водной артерией области, протекает практически по центру области с юго-востока на северо-запад по сильно извилистому руслу со множественными протоками и рукавами в дельте и впадает в северную часть Аральского моря (Малый Арал), составляет 1280 км. Русло реки Сырдарьи неустойчиво, в зимне-весенний период нередки паводки.
5. Социально-экономическое развитие
1. Основные направления социально-экономического развития
Генеральным планом город Кызылорда рассматривается как центр Кызылординской области.
Экономическая база развития города представлена основными производствами: добыча и транспортировка нефти, производство химической продукции, машин и оборудования, электроэнергии, строительных материалов, переработка молока и мяса, легкая промышленность.
Главными задачами экономического развития города являются открытие и вывод на проектную мощность новых предприятий и модернизация работающих производств, расширение номенклатуры производимой продукции, качество которой отвечает мировым стандартам.
Основными направлениями улучшения качества жизни населения и социально-экономического развития города Кызылорда будут развитие жилищного строительства, удовлетворение потребностей населения в образовании, здравоохранении, культурно-бытовом обслуживании и объектах инженерно-транспортной инфраструктуры.

2. Демография
2018 жылғы 1 қаңтарда Қызылорда қаласы халқының саны 236,1 мың адамды құрады.
Бас жоспардың қабылданған болжамды көрсеткіштерін ескере отырып, бірінші кезекте (2013 жыл) қаладағы халықтың перспективалы саны – 240,0 мың адамды, ал есептік мерзімде (2025 жыл) – 310,0 мың адамды құрауы тиіс еді.
Бірақ қала шекарасынан Тасбөгет және Қызылжарма елді мекендерін алып тастау және сонымен бірге қаланың перспективалық шекарасына "Сабалақ" тұрғын үй массивін қосу қаланың даму параметрлерінің өзгеруі мен халық санының өсуіне әкелді.
Қаланың даму перспективалары агроөнеркәсіптік кешенді қайта қалпына келтіру қарқынымен және қалаға ғарыштық зерттеулер орталығы, Арал маңы халқын және Орта Азиядан келген оралман қазақтарды қоныстандыру орталығы, Арал теңізі мен Сырдария өзенінің кешенді мәселелерін шешудің ғылыми-техникалық орталығы мәртебесін берумен, қаланы республиканың ірі тарихи-археологиялық, медициналық-оңалту және білім беру орталығына айналдырумен айқындалады.
Соңғы жылдары халықтың туу көрсеткішінің ұлғаю үрдісі тән. Қаланың демографиялық процестеріндегі өзгерістер табиғи өсімге әсер етті. Бастапқы жылға қатысты халықтың табиғи өсімі коэффициентінің шамасы 22,13% құрады. Халықтың механикалық қозғалысының оң сипаты бар.
Осыған байланысты, Бас жоспарда халық санының жедел қарқынмен өсу ықтималдығы ескерілген. Қаланы жедел қарқынмен дамыту нұсқасы үшін аумақты жоспарлауды ұйымдастыру, табиғи өсу мен көші-қон қозғалысын есепке ала отырып, 2025 жылға 280,2 мың адамға, ал келешекте 350,0 мың адамға дейінгі халық санының өсуін қамтамасыз ететін аумақтық резервпен орындалды.
Инженерлік қамтамасыз ету көздерін талдау кезінде осындай ауқымдағы қаланы қамтамасыз ететін қуат резерві бар екені айқындалды.
Есептік мерзімге дейін қала оң жағалауда солтүстік-батыс және солтүстік-шығыс бағытта және оңтүстік бағытта сол жағалауда салынатын болады.
Халықтың перспективалық санын есептеу нақты көрсеткіштерді талдау, табиғи және механикалық өсімді болжау негізінде жүргізілді.
3. Тұрғын үй-азаматтық құрылыс
2013 жылға қарай іске қосу көзделген тұрғын үйдің жалпы көлемі 756,0 мың шаршы м. құрауы керек болатын және құрылыстың бірінші кезегінің соңында ол 3500 мың шаршы м. жетуі тиіс еді. Есептік мерзімде жаңа құрылыс 3160,0 мың шаршы м. көлемде жоспарланса, есептік мерзімде тұрғын үй қорының жалпы көлемі 6510,0 мың шаршы м. жетуі керек еді. Бұл ретте тұрғын үй қорымен бір адамның қамтамасыз етілуі бірінші кезекте 21 шаршы м. және есептік мерзімде 25 шаршы м. болады деп көзделген.

2. Демография
Численность населения города Кызылорда на 1 января 2018 года составляет - 236,1 тыс. чел.
С учетом принятых прогнозных показателей генерального плана перспективная численность населения города на первую очередь (2013 год) должна была составить 240,0 тыс.чел, а на расчетный срок (2025 год) 310,0 тыс.чел.
Но, исключение из границы города населенных пунктов Тасбогет и Кызылжарма и в тоже время включение в перспективные границы города жилого массива "Сабалак" повлекли за собой изменение параметров развития города и рост численности населения.
Перспективы развития города во многом определяются темпами восстановления агропромышленного комплекса, приданием городу статуса центра космических исследований, центра расселения населения Приаралья и казахов-репатриантов из Средней Азии, опорного и научно-технического центра решения комплекса проблем Аральского моря и реки Сырдарьи, превращением города в крупный историко-археологический, образовательный, медико-реабилитационный центр республики.
Рождаемость населения за последние годы имеет тенденцию к увеличению. Изменения демографических процессов города отразились на естественном приросте. Величина коэффициента естественного прироста населения на исходный год составила 22,13%. Механическое движение населения характеризуется положительным.
В связи с этим, Генеральным планом учтена вероятность более быстрых темпов роста численности населения. Для варианта развития города ускоренными темпами планировочная организация территории выполнена с территориальным резервом, обеспечивающим рост численности населения в 2025 году до 280,2 тыс. чел., а в перспективе до 350,0 тыс.чел., с учетом естественного и миграционного движения.
Анализ источников инженерного обеспечения показал, что имеется резерв их мощности для обеспечения города такого масштаба.
До расчетного срока город будет застраиваться в северо-западном и северо-восточном направлениях на правом берегу и в южном направлении на левом берегу.
Расчет перспективной численности населения произведен на основе анализа фактических показателей и прогноза естественного и механического прироста.
3. Жилищно-гражданское строительство
Общий объем вводимого жилья, предусмотренный к 2013 году, должен был составить 756,0 тыс.кв.м. и на конец первой очереди строительства достигнуть 3500,0 тыс.кв.м. К расчетному сроку новое строительство предусматривалось в объеме 3160,0 тыс.кв.м., а к расчетному сроку общий объем жилищного фонда должен был достигнуть 6510,0 тыс.кв.м. При этом обеспеченность жилищным фондом на одного человека предусматривалась 21 кв.м. на первую очередь и 25 кв.м. на расчетный срок.

Белсенді тұрғын үй құрылысы, қолданыстағы кредит беру бағдарламалары және жергілікті әкімдіктің қолдауы арқасында қамтамасыз етілу бір адамға шаққанда 23,2 шаршы м. жағдайында қаланың тұрғын үй қорын 5475,2 мың шаршы м. артуына септігін тигізді.
Тұрғын үй қорының 1975,2 мың шаршы м. өсуі жеке тұрғын үй құрылысының үлкен көлемімен, бос аумақтарды игерумен және орта қабатты құрылысты дамытумен түсіндіріледі.
Қаланың жобалық шекараларының өзгеруі халықты қоныстандырудың жаңа тұжырымдамасын қалыптастыруға және қабаттылығы бойынша аймақтауды өзгертуге негіз болды.
Есептік мерзімге жобалаудың барлық аумағы 14 тұрғын ауданға бөлінді. Жаңа тұрғын үй қорының есебі тұрғын үй аудандарының бөлінісінде орындалды.
Жобалау тапсырмасына сәйкес жаңа тұрғын үй құрылысын салу құрылымы былайша қабылданды:
1) жеке тұрғын үй құрылысы;
2) аз қабатты тұрғын үй құрылысы (1-2 қабатты);
3) жапсарлас объектілері бар орта қабатты тұрғын үйлер (3-5 қабатты);
4) жапсарлас объектілері бар көп қабатты тұрғын үйлер (6-14 қабатты).
Тұрғын үй құрылысы үшін аумақтарды анықтау бойынша есептер қолданыстағы бас жоспардың деректері, өзгерістер енгізілген жылға жаңартылған бастапқы деректер негізінде орындалды.
Тұрғын үй құрылысын одан әрі дамыту "Нұрлы Жер" мемлекеттік тұрғын үй құрылысы бағдарламасының және "7-20-25" бағдарламасының негізгі бағыттарына сәйкес келетін болады.
Бұл бағыттар "Қазақстанның тұрғын үй құрылыс жинақ банкі" АҚ мен екінші деңгейдегі банктерді тарту арқылы тұрғын үйге деген халық арасында өсіп келе жатқан сұранысты қамтамасыз етуге, сондай-ақ тұрғын үй құрылысын ынталандыру үшін жеке құрылыс салушыларға қолдау көрсетуге бағытталған.
Есептік мерзімде бір адамды тұрғын үймен қамтамасыз ету 30 шаршы м. деп қабылданды.
Есептік мерзімнің соңында тұрғын үй қоры 8406,9 мың шаршы м. құрайды. Жаңа тұрғын үй құрылысы – 2931,7 мың шаршы м. Қоныстанатын халық 280,2 мың адам, оның ішінде жаңа тұрғын үйге – 97,7 мың адам.
Есептік мерзімде тұрғын үй қорының құрылымы мынадай болады:
1) жеке тұрғын үй құрылысы – 4963,5 мың шаршы м. (59,0%);
2) аз қабатты тұрғын үй құрылысы (1-2 қабатты) - 204,0 мың шаршы м. (2,4%);
3) жапсарлас объектілері бар орта қабатты тұрғын үйлер (3-5 қабатты) – 2117,8 мың шаршы м. (25,2%);
4) жапсарлас объектілері бар көп қабатты тұрғын үйлер (6-14 қабатты) – 1121,6 мың шаршы м. (13,3%).
4. Қызмет көрсету саласы
Бас жоспарда жаңа әлеуметтік-экономикалық және қала құрылысы жағдайларын ескере отырып, халыққа қызмет көрсетудің мемлекеттік емес нысандарын дамытумен үйлестіре отырып, әлеуметтік маңызы бар объектілердің тегін қызметтермен қамтамасыз етудің нормативтік көрсеткіштеріне қол жеткізу бағытында әлеуметтік саланы дамыту көзделеді.
Әлеуметтік саланы дамытудың негізгі басымдықтары мыналар болып табылады:

Активное жилищное строительство, действующие программы кредитования и поддержка акимата способствовали увеличению жилищного фонда города на 5475,2 тыс.кв.м., при обеспеченности 23,2 кв.м. на человека.
Увеличение жилищного фонда на 1975,2 тыс.кв.м. объясняется большим объемом строительства индивидуального жилищного строительства и освоением свободных территорий, развитием среднеэтажного строительства.
Изменение проектных границ города Кызылорда предопределило формирование новой концепции расселения населения и изменение зонирования по этажности.
На расчетный срок вся территория проектирования была поделена на 14 жилых районов. Расчет строительства нового жилищного фонда выполнен в разрезе жилых районов.
Структура новой жилой застройки в соответствии с заданием на проектирование принята следующая:
1) индивидуальное жилищное строительство;
2) малоэтажная жилая застройка (1-2 этажей);
3) среднеэтажные жилые дома со встроенными объектами (3-5 этажей);
4) многоэтажные жилые дома со встроенными объектами (6-14 этажей).
Расчеты по определению территорий под жилую застройку выполнены на основе данных действующего генерального плана, обновленных исходных данных на год внесения изменений.
Дальнейшее развитие жилищного строительства будет соответствовать основным направлениям Государственной программы жилищного строительства "Нурлы Жер" и Программы "7-20-25".
Данные направления призваны обеспечить жильем растущий спрос среди населения через привлечение АО "Жилстройсбербанк Казахстана" и банков второго уровня, а также оказать поддержку частным застройщикам для стимулирования жилищного строительства.
На расчетный срок принята обеспеченность 30 кв.м. на человека.
Жилищный фонд к концу расчетного срока составит: 8406,9 тыс.кв.м. Новое жилищное строительство - 2931,7 тыс.кв.м. Расселяемое население 280,2 тыс.чел., в том числе в новом жилищном фонде - 97,7 тыс.чел.
К расчетному сроку структура жилищного фонда будет выглядеть следующим образом:
1) индивидуальное жилищное строительство - 4963,5 тыс.кв.м. (59,0%);
2) малоэтажная жилая застройка (1-2 этажей) - 204,0 тыс.кв.м. (2,4%);
3) среднеэтажные жилые дома со встроенными объектами (3-5 этажей) -2117,8 тыс.кв.м. (25,2%);
4) многоэтажные жилые дома со встроенными объектами (6-14 этажей) -1121,6 тыс.кв.м. (13,3%).
4. Сфера обслуживания
Генеральным планом предусматривается развитие социальной сферы с учетом новых социально-экономических и градостроительных условий в направлении достижений нормативных показателей обеспеченности населения бесплатными услугами социально значимых объектов в сочетании с развитием негосударственных форм обслуживания.
Основными приоритетами развития социальной сферы являются:

1) облыс орталығы мәртебесіне сәйкес перспективалы даму;
2) қолданыстағы мәдени-ағартушылық мақсаттағы мекемелерді сақтау;
3) Сырдария өзенінде су спорттық және ойын-сауық объектілері мен құрылыстарын салу;
4) қала орталығында және Сырдария өзенінің жағалауы бойында жоғары деңгейдегі эстетикалық келбеті бар қоғамдық ғимараттар салу.
5. Білім беру және денсаулық сақтау
Қазіргі уақытта мектепке дейінгі мекемелердегі орын саны 19282 құрайды, есептік мерзімде бұл көрсеткіш 26722-ге жетуі мүмкін.
Жалпы білім беру мекемелеріндегі орын саны – 37702 құрайды, есептік мерзімде 54202 жетуі мүмкін.
Бас жоспарға өзгерістер енгізген жылы денсаулық сақтау саласы бойынша ауруханалардағы кереует саны 3250 құрады, есептік мерзімде 4850 жетуі мүмкін.
Қазіргі кезеңде емханалық қызмет көрсету ауысымына 4500 келушіні құрайды және есептік мерзімге 7285 жетуі мүмкін.
Бас жоспарда шағын медициналық объектілердің құрылысы көзделеді: құрылысы жеке инвесторлар есебінен немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі арқылы мүмкін болатын медициналық және диагностикалық орталықтар, дәріханалар, мамандандырылған медициналық орталықтар.
Денсаулық сақтауды дамыту бойынша ұсыныстар халыққа медициналық қызмет көрсетудің әлеуметтік кепілдендірілген минимумын қарастырады.
Мектепке дейінгі жастағы балалардың, оқушылардың және студент жастардың, орта және егде жастағы адамдардың дене тәрбиесі үшін, сондай-ақ спорттық резервті және халықаралық кластағы спортшыларды дайындау үшін Бас жоспарда қаланың жоспарлау аудандарында бірнеше орта және ірі спорттық-сауықтыру объектілерін орналастыру көзделеді, олардың құрылысы жеке инвесторлар есебінен немесе мемлекеттік-жекешелік әріптестік тетігі арқылы жүргізілуі мүмкін.
6. Экономикалық қызмет
Бас жоспарда қала экономикасының мынадай басым бағыттары айқындалған:
1) демографиялық ресурсты дамыту;
2) өндірістік ресурсты дамыту;
3) өнеркәсіптік әлеуетті дамыту (тау-кен өндіру, өңдеу, химиялық, жеңіл өнеркәсіптер, машина жасау, құрылыс материалдарының өндірісі);
4) көліктік-логистикалық ресурсты дамыту;
5) инновациялық әлеуетті дамыту;
6) ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу жөніндегі өндірістерді дамыту;
7) туризм және демалыс саласын дамыту.
Бас жоспарда ғылыми-техникалық, білім беру, мәдени, әлеуметтік, өндірістік және инфрақұрылымдық әлеуеттерді, облыстық және республикалық маңызы бар нарықтық инфрақұрылым институттарының желісін қарқынды дамыту ұсынылады.
Экономиканың мемлекеттік және жеке секторларын одан әрі тиімді үйлестіру және өзара іс-қимыл жоспарланып отыр.
Өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру ұсынылады, оның мақсаты экологиялық қауіпсіздігін арттыру және осы аумақтардың қала құрылысы әлеуетін қаланың даму мүддесі үшін аса тиімді пайдалану болып табылады.
Қаладағы шағын кәсіпкерлік аса кең таралған, алайда жұмыспен қамтудың басым деңгейі сауда және қоғамдық тамақтану мекемелерінде байқалады.

1) перспективное развитие, соответствующее статусу областного центра;
2) сохранение существующих учреждений культурно-просветительного назначения;
3) строительство водноспортивных и развлекательных объектов и сооружений на реке Сырдарья;
4) строительство общественных зданий с повышенным уровнем эстетического облика в городском центре и вдоль набережной реки Сырдарья.
5. Образование и здравоохранение
В настоящее время число мест в дошкольных учреждениях составляет 19282, к расчетному сроку этот показатель может достигнуть 26722.
В общеобразовательных учреждениях число мест составляет 37702, к расчетному сроку может достигнуть 54502.
В здравоохранении на год внесения изменений в генеральный план число больничных коек составило 3250, к расчетному сроку может достигнуть 4850.
Поликлинарное обслуживание на современном этапе составляет 4500 посещений в смену, и к расчетному сроку может достигнуть 7285.
Генеральным планом предусмотрено строительство небольших медицинских объектов: медицинские и диагностические центры, аптеки, специализированные медицинские центры, строительство которых возможно за счет частных инвесторов или по механизму государственно-частного партнерства.
Предложения по развитию здравоохранения предусматривают социально - гарантированный минимум медицинского обслуживания населения.
Для физического воспитания детей дошкольного возраста, учащейся и студенческой молодежи, населения среднего и старшего возрастов, а также подготовки спортивного резерва и спортсменов международного класса Генеральным планом предусмотрено размещение в планировочных районах города нескольких средних и крупных спортивно-оздоровительных объектов, строительство которых возможно за счет частных инвесторов или по механизму государственно-частного партнерства.
6. Экономическая деятельность
Генеральным планом определены следующие приоритетные направления экономики города:
1) развитие демографического ресурса;
2) развитие производственного ресурса;
3) развитие промышленного потенциала (горнодобывающая, обрабатывающая, химическая, легкая промышленность, машиностроение, производство строительных материалов);
4) развитие транспортно-логистического ресурса;
5) развитие инновационного потенциала;
6) развитие производств по переработке сельскохозяйственной продукции;
7) развитие отрасли туризма и отдыха.
Генеральным планом предлагается интенсивное развитие научно-технического, образовательного, культурного, социального, производственного и инфраструктурного потенциалов, сети институтов рыночной инфраструктуры областного и республиканского значения.
Планируются дальнейшее эффективное сочетание и взаимодействие государственного и частного секторов экономики.
Предлагается реорганизация производственных территорий, которая имеет цель повысить их экологическую безопасность и более эффективно использовать градостроительный потенциал этих территорий в интересах развития города.
Малое предпринимательство в городе представлено довольно широко, но наибольший уровень занятости наблюдается в учреждениях торговли и общественного питания.

7. Өнеркәсіп
Қызылорда қаласында инвесторлардың есебінен өңдеу өнеркәсібі салалары белсенді дамуда. Қала экономикасында өңдеу өнеркәсібінің азық-түлік өнімдері, құрылыс материалдарының өндірісі, металлургиялық, машина жасау, химия және жеңіл өнеркәсіптер бар. Соңғы үш жылда тамақ өнеркәсібінің көлемі 2,1 есеге, пластмасса бұйымдарының өндірісі 9%, химия өнеркәсібінің өнімі 15,1% ұлғайды.
Өнеркәсіптік өндіріс құрылымында кен өндіру өнеркәсібі және карьерлерді қазу (87,8%) елеулі орын алады, мұнда негізінен шикі мұнай өндіру (81,7 %), өңдеу өнеркәсібі (6,9%), электрмен жабдықтау, газ, бу-ауа беруді кондициялау (4,7%), сумен жабдықтау (0,6%) басым.
Экономиканың айқындаушы саласы мұнай-газ секторы болып табылады. Мұнай өндіру саласындағы негізгі өндірушілері "Петро Қазақстан Құмкөл Ресорсиз" АҚ, "Торғай Петролеум" АҚ, "Қазгермұнай" БК" ЖШС, "Қуат Амлон Мұнай" БК" ЖШС болып табылады.
Индустрияландыру картасы аясында мынадай кәсіпорындар іске қосылды: "Арал тұз" АҚ – ас тұзын өндіру, "Рза" АҚ – тамақ өнімдерін өндіру, "Қызылорда қаласындағы Хуа-Ю интернационал" ЖШС – химия өнімдерінің өндірісі.
Перспективада қорғасын-мырыш өнімдерін өндіру, ванадий кенін кешенді пайдалану, ферроқорытпа өндірісі жоспарлануда. Есептік мерзімге Қызылорда қаласының индустриялық-өнеркәсіптік аймағында ферроқорытпа зауытының құрылысы жоспарлануда. Ферроқорытпа зауытының құны шамамен 250,0 млн. АҚШ долларын құрайды, ал 211,5 млн. АҚШ доллары құрылысқа инвестицияланады.
Құрылыс индустриясында қуаты жылына 197 мың тонна шыны өндіретін зауыттың құрылысы жүргізілуде. Қуаты жылына 300 мың тонна кальцийленген сода өндіру жобасын іске асыру жоспарлануда.
Жеңіл өнеркәсіпте "Озық" ЖШС, "Сұлтан Сүйрік" ЖШС, "Сырдария тігін фабрикасы" ЖШС, "Әсем" ЖШС және тағы басқа кәсіпорындар бар. Бұл кәсіпорындар арнайы киім, медициналық халат, мектеп формасы, ұлттық киім, төсек-орын және тағы басқаларды шығарады.
2016 жылдан бері негізгі капиталға инвестициялық белсенділікті арттыруға негізделген қаланың өнеркәсіптік өндірісінің өсуінде оң үрдісі байқалды, олардың деңгейі 139,8 млрд. теңгеге дейін өсті.
Қалада үш ірі өнеркәсіптік аймақ қалыптасты: батыс, солтүстік, оңтүстік-шығыс.
Батыс өнеркәсіп аймағында өткен кезеңде қалыптасқан кәсіпорындар аумақтары бар: Қызылорда облысы әкімдігінің "ҚЖЭО" МКК, "Қызылордамонтаж" зауыты, "Қазспецмонтаж" тресі, "Қызылордажилстрой" тресі, "Химмонтаж" АҚ, жылу желілері кәсіпорны. Шағын кішілеу кәсіпорындар – құрылыс базалары, автокөлік кәсіпорындарының базалары.
Солтүстік өнеркәсіптік аймақ негізінен тамақ және жеңіл өнеркәсіп кәсіпорындарымен, өндірістік базалар мен қойма ғимараттарымен қалыптасқан. Мұнда азық-түлік өнеркәсібінің жұмыс істеп тұрған ірі кәсіпорындарымен (ет комбинаты, балық базасы, тарату тоңазытқышы) қатар теміржол кіреберісімен және рельс маңындағы арнайы құрылыстармен қамтамасыз етілген бос аумақ базасында коммуналды-қоймалық мақсаттағы бірқатар кәсіпорындарды орналастыру көзделіп отыр.
Оңтүстік-шығыс өнеркәсіптік аймақтың кәсіпорындары: мұнда құрылыс индустриясы мен құрылыс материалдары объектілерін, энергетика, металл өңдеу және машина жасау кәсіпорындарын, автокөлік өндірістерін орналастыру көзделеді.
Болашақта мұнай және газды өңдеу бойынша өнеркәсіп дамуы ықтимал. Қалада шикізаттың салыстырмалы түрде аз мөлшерін жұмсайтын, энергия сыйымды, тасымалдауға қолайлы өнім шығаратын жоғарыда аталған салалардың кәсіпорындарын орналастыру ұсынылады.
Осыған байланысты, қуаты жылына 300 мың тонна мұнай өңдеу зауытын орналастыру, жылына 500 мың тоннаға дейін мұнай өңдейтін Қызылорда аз тонналы мұнай өңдеу зауытының қуатын ұлғайту, сондай-ақ қуаты жылына
45 мың тонна мұнай өңдейтін көмірсутегі шикізатын өңдеу бойынша шағын габаритті қондырғы құрылысын салу негізделіп отыр.
Серпінді ірі жобалардың бірі өнімділігі жылына 500 тонна молибденнің қос тотық ұнтағын молибденнің үш тотығына техникалық балқыту өндірісін ұйымдастыру болып табылады. Шығарылатын өнім атом энергетикасы, әуе-ғарыш техникасы, микро-оптикалық электроника саласында пайдаланылады.
Қаланың өнеркәсіптік-индустриялық аймақтарында қуаты жылына

7. Промышленность
В городе Кызылорда за счет инвесторов активно развиваются отрасли обрабатывающей промышленности. Обрабатывающая промышленность в экономике города представлена производством пищевой продукции, строительных материалов, развитием металлургической, машиностроительной, химической и легкой промышленности. За последние три года увеличился объем пищевой промышленности в 2,1 раза, производство пластмассовых изделий на 9%, продукции химической промышленности 15,1%.
В структуре промышленного производства значительное место занимают горнодобывающая промышленность и разработка карьеров (87,8 %), где в основном преобладает добыча сырой нефти (81,7 %), обрабатывающая промышленность (6,9%), электроснабжение, подача газа, паровоздушное кондиционирование (4,7%), водоснабжение (0,6%).
Определяющей отраслью экономики является нефтегазовый сектор. Основными производителями нефтедобывающей отрасли являются АО "Петро Казахстан Кумколь Ресорсиз", АО "Тургай Петролеум", ТОО "СП "КазГерМунай", ТОО "СП "Куат Амлон Мунай".
В рамках карты индустриализации введены предприятия: АО "Аралтуз" - производство поваренной соли, АО "Рза" - производство продуктов питания, ТОО "Хуа-Ю интернационал в Кызылорда" - производство химической продукции.
На перспективу планируются производство свинцово-цинковой продукции, комплексное использование ванадиеносной руды, производство ферросплавов. К расчетному сроку планируется строительство ферросплавного завода в индустриально-промышленной зоне города Кызылорда. Ориентировочная стоимость ферросплавного завода составляет 250,0 млн. долл. США, а 211,5 млн. долл. США будут инвестированы в строительство.
В строительной индустрии ведется строительство стекольного завода мощностью 197 тысяч тонн стекла в год. Планируется реализация проекта по производству кальцинированной соды мощностью 300 тысяч тонн в год.
Легкая промышленность представлена предприятиями ТОО "Озык", ТОО "Султан Суйрик", ТОО "Швейная фабрика Сырдария", ТОО "Асем" и другие. Данными предприятиями производится спецодежда, медицинские халаты, школьная форма, национальная одежда, постельные белье и другие.
С 2016 года наметились положительные тенденции роста промышленного производства города, основанные на увеличении инвестиционной активности в основной капитал, уровень которых возрос до139,8 млрд. тенге.
В городе сформированы три крупные промышленные зоны: западная, северная, юго-восточная.
Западная промышленная зона сформирована территориями предприятий, сложившимися в предшествующем периоде: ГКП "КТЭЦ" акимата Кызылординской области, завод "Кызылордамонтаж", трест "Казспецмонтаж", трест "Кызылордажилстрой", АО "Химмонтаж", предприятие тепловых сетей. Менее крупные предприятия - строительные базы, базы автотранспортных предприятий.
Северная промышленная зона сформирована в основном предприятиями пищевой и легкой промышленности, производственными базами и складскими помещениями. Здесь, наряду с существующими крупными предприятиями пищевой промышленности (мясокомбинат, рыбная база, распределительный холодильник), намечается разместить ряд предприятий коммунально-складского назначения на базе свободной территории, обеспеченной железнодорожным вводом и прирельсовыми специальными сооружениями.
Предприятия юго-восточной промышленной зоны: здесь намечается размещать объекты строительной индустрии и строительных материалов, предприятия энергетики, металлообработки и машиностроения, автотранспортное производство.
На перспективу развитие может получить промышленность по переработке нефти и газа. В городе предлагается размещать предприятия перечисленных отраслей, расходующие относительно небольшое количество сырья, энергоемкие, выпускающие транспортабельную продукцию.
В связи с этим обоснованы размещение нефтеперерабатывающего завода мощностью 300 тысяч тонн нефти в год, расширение мощностей Кызылординского малотоннажного нефтеперерабатывающего завода до 500 тысяч тонн переработки нефти в год, а также строительство малогабаритной установки по переработке углеводородистого сырья мощностью 45 тысяч тонн переработки нефти в год.
Одним из крупных прорывных проектов является организация производства технического передела порошка двуокиси молибдена в триокись молибдена производительностью 500 тонн в год. Выпускаемая продукция будет использована в сфере атомной энергетики, воздушно-космической техники, микро-оптической электроники.

4 млн. дана күйдірілген кірпіш шығаратын кәсіпорындар, сондай-ақ қуаты жылына 27 мың тонна керамикалық плиткалар өндіретін зауыт құрылысы, сэндвич панельдерді өндіру бойынша зауыт орналастырылады.
Құрылыс индустриясының қолданыстағы кәсіпорындарының қуатын арттыру, сондай-ақ жаңа өнеркәсіптік объектілердің құрылысы өнеркәсіптік өндіріс құрылымында "Құрылыс кластерін" құруға мүмкіндік береді.
Есептік мерзімге Бас жоспарда мынадай жаңа өндірістерді салу ұсынылады:
1) балқытылған жабындық материалдың және гидрооқшаулағыш битум-полимер материалының өндірісі бойынша жабындық материалдар зауыты;
2) ішкі және сыртқы қабырға панельдері, жабын тақталар және қазіргі заманғы үйлердің құрылысына қажетті басқа элементтер шығаратын зауыт;
3) металл конструкцияларын шығаратын зауыт;
4) тауарлы бетон өндірісі зауыты.
Шыны өнімдерінің өндірісі үшін негізгі шикізат компоненттерінің мол қорының болуы - кварц құмының, доломиттің және әктастың кен орындары шыны кластерін ұйымдастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Қуаты жылына 197,0 мың тоннаны құрайтын табақты шыны өндіру және өңдеу жөніндегі өнеркәсіптік зауыт өнеркәсіптік кластерді ұйымдастыру мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
Ауыл шаруашылығы саласында Ы.Жахаев атындағы күріш шаруашылығы ғылыми-зерттеу институты Қытай, Жапония, Өзбекстан, Түрікменстан және Мажарстан ғалымдарымен бірге ғылыми жобаларды жүзеге асырып келеді. Күріш шаруашылығының тиімділігін арттыру үшін күріш қауызын (кебек) пайдаланудың маңызы зор, "шалы" тазаланбаған күрішті өңдеу кезінде қауыздың жиналуы 12-14%-ды құрайды. Бұл қалдықтар жылу оқшаулағыш материалдар мен құрылыс материалдарын, сондай-ақ электрондық өнеркәсіпте қолданылатын кремнийді алу үшін пайдалы болуы мүмкін. Қазақстанда күріш кластерінің даму болашағы жоғары дәрежеде өндірістік қызметті ғылыми қамтамасыз ету, тұқым шаруашылығы, агрохимиялық қызмет көрсету, өндіріс және маркетинг арасындағы байланыстарды жетілдіруге байланысты.
Өңірде қалыптасатын күріш кластерінің ерекшелігі – бұл жерде ғылыми-зерттеу ұйымдарының, дақылды өсірудің және оны өңдеудің жаңа технологияларын игерумен айналысатын тұқым шаруашылығы кәсіпорындарының болуы.
Жобалық ұсыныстар ретінде мынадай өндірістерді ұйымдастыруға болады:
1) кейіннен органикалық тыңайтқыштар етіп өңдей отырып, күріш қауызын кәдеге жарату зауыты;
2) күріш майын өндіру зауыты;
3) күріш ұны мен крахмал өндірісі зауыты;

В промышленно-индустриальных зонах города будут размещены предприятия по производству жженого кирпича мощностью 4 млн. штук в год, а также начато строительство завода по производству керамических плит мощностью 27 тысяч тонн в год и завода по производству сэндвич-панелей.
Увеличение мощности существующих предприятий строительной индустрии, а также строительство новых промышленных объектов позволят образовать в структуре промышленного производства новое образование "Строительный кластер".
К расчетному сроку Генеральным планом предлагается строительство таких новых производств, как:
1) завод кровельных материалов по производству наплавленного кровельного материала и гидроизоляционного битумно-полимерного материала;
2) завод по производству внутренних и наружных стеновых панелей, плит перекрытий и других элементов для строительства современного жилья;
3) завод по производству металлоконструкций;
4) завод по производству товарного бетона.
Наличие больших запасов основных сырьевых компонентов для производства стекольной продукции - месторождения кварцевого песка, доломита и известняка обеспечивает возможность организации стекольного кластера.
Промышленный завод по производству и обработке листового стекла мощностью 197,0 тысяч тонн в год обеспечит возможность организации промышленного кластера.
В сельскохозяйственной отрасли научно-исследовательский институт по рисоводству имени И.Жахаева осуществляет научные проекты совместно с учеными Китая, Японии, Узбекистана, Туркменистана и Венгрии. Для повышения эффективности рисоводства важное значение имеет использование рисовой лузги (шелухи), выход которой при переработке риса "шалы" составляет 12-14%. Эти отходы могут быть полезными для получения теплоизоляционных и строительных материалов, а также кремния, применяемого в электронной промышленности. Перспективы развития рисового кластера в Казахстане в большой степени зависят от совершенствования связей между научным обеспечением производственной деятельности, семеноводством, агрохимическим обслуживанием, производством и маркетингом.
Особенность формирующегося рисового кластера в регионе - наличие здесь научно-исследовательских организаций, семеноводческих предприятий, занимающихся освоением новых технологий возделывания этой культуры и ее переработки.
В качестве проектных предложений возможна организация следующих производств:
1) завод по утилизации рисовой шелухи с последующей переработкой в органические удобрения;
2) завод по производству рисового масла;
3) завод по производству рисовой муки и крахмала;

4) күріш кеспесі, күріш ботқасы өндірісінің зауыты.
6. Қала құрылысының дамуы
1. Аумақтағы сәулет-жоспарлауды ұйымдастыру:
Қызылорда қаласы – халық саны жағынан орташа, аумағы бойынша жинақы, экономикалық-географиялық жағдайы тиімді және транзиттік әлеуеті жоғары қала. Қала теміржолмен бөлінген екі бөліктен тұратын, өзен бойында созылып жатқан құрылымға ие.
Қызылорда қаласы бас жоспарының қала құрылысы шешімдері, оның жоспарлау құрылымы және функционалдық аймақтарға бөлінуі қаланың қазіргі жағдайы, аумақтарды кешенді қала құрылыстық бағалау, қаланың әкімшілік шекарасы бойынша енгізілген өзгерістер негізінде әзірленді.
Есептік мерзімде қаланың перспективалы дамуы батыс, шығыс және оңтүстік бағыттағы қалалық әкімшілік шекаралары шегінде (Тасбөгет кенті мен Қызылжарма ауылдарын қоспағанда) құрылыс салынбаған аумақтарды игеру есебінен, сондай-ақ орталық бөліктегі ескі тұрғын үйлермен салынып тасталған аумақтарды қайта жаңғырту есебінен жоспарланады.
Қаланың жаңа шекарасына байланысты Бас жоспарға өзгерістер енгізу қаланың функционалдық-жоспарлау құрылымын түзету қажеттілігін негіздейді. Бас жоспарда көлік қаңқасын өзгерту, халыққа көліктік қызмет көрсету сапасын нашарлатпай, көшелер мен жолдардың параметрлерін және функционалдық мақсатын түзету бойынша ұсыныстар берілді.
Қаланың функционалдық-жоспарлау құрылымы қазіргі келбетін сақтап қалды және Сырдария өзені түріндегі доминантты элементтерді, сондай-ақ негізгі көлік күрежолдарын қамтиды.
Қаланың тарихи өзегі сақталады және Қызылорда қаласының сол жағалаудағы жаңа бөлігімен үйлеседі.
Белгіленген тәртіппен бекітілген барлық егжей-тегжейлі жоспарлау жобалары қаланың функционалдық-жоспарлау құрылымын нақтылайды және перспективалы қоныстандыру мен аудандардың әлеуметтік және инженерлік инфрақұрылымын қалыптастыруды айқындап береді.
Қызылорда қаласын дамыту үшін перспективалы бағыт ретінде Қазақстанның "Жасыл" тұжырымдамасы аясында экоқалашық құру принципі қабылданды.
Перспективалы жоспарлау құрылымының негізіне қолданыстағы көлік-жоспарлау қаңқасы, тұрғын аудандарды салу жүйесі, сондай-ақ сыртқы жолдарға шығатын негізгі көлік жолдары жатқызылды.
Аумақтың қалыптасқан функционалдық аймақтарға бөлінуі сақталады және өзінің әрі қарай дамуы қоғамдық орталықтар жүйесінде, жасыл екпелерді ұйымдастыруда, оңтайлы көлік схемасын қалыптастыруда жалғасады.
Селитебтік аумақтарды перспективалы жоспарлау құрылымы 14 тұрғын аудандармен ұсынылған, олар бір-бірімен қалалық және аудандық ортақ магистральдар жүйесі арқылы біртұтас қала құрылымына өзара байланыстырылған. Қаланың шекарасынан шығарылған Тасбөгет кенті мен Қызылжарма ауылы жоспарлау тұрғысынан қаланың құрылысымен өзара байланыстырылған.
Өнеркәсіптік аймақтар сақталады, оларды құрылымдау, кейбір кәсіпорындарды қайта бейіндеу ұсынылады және санитариялық-қорғаныш аймағын ұйымдастыру бойынша ұсыныстар берілді. Экологиялық таза өндірістерді орналастыру аумақтарын реттеу көзделеді.
Қаланың әкімшілік орталығы қаланың маңызды қала құрылысы осінде
– әуежай жақтан қалаға кіру магистралінен бастау алатын және теміржол вокзалына қарай өтетін, сондай-ақ батыс тұрғын аудандарға тарамдалатын көшесінде орналасқан және толыққанды қалыптасқан қала құрылысының торабы болып табылады. Сол жағалауда ұсынылған жаңа қоғамдық орталық оң жағалаудағы қазіргі орталықтың қисынды жалғасы болады.
Өңірдің серпінді дамуы осы қала құрылысы торабының және оның жаңа сәулет-кеңістіктік композициясының функцияларын кеңейтуді және нығайтуды көздейді.
Қызылорда қаласы Ұлы Жібек жолының бойында орналасқан. Ұлы Жібек жолының тарихи орталықтарын жаңғырту бағдарламасына сәйкес қалада қонақ үй кешені мен қызмет көрсету объектілері бар "Жібек Жолы" туристік агенттігін орналастыру көзделеді.
Сырдария өзені жайылмасының аумағын абаттандыруға және рекреациялық аймақтарды дамытуға көп көңіл бөлінеді. Өзеннің қаланың келбетін қалыптастыруға әсер ететін басты доминант ретіндегі маңызын ескере отырып, Сырдария өзенінің жағалауын абаттандыру көзделеді.
Жағалау – қалалық құрылымның желілік элементі, оның ұзынға созылған бөліктерін жасыл күркелер, көрініс алаңдары, перголалар, орындықтар және әртүрлі шағын сәулет нысандары сияқты объектілерді салу есебінен түрлендіру ұсынылады.
Бас жоспардың бекітілген шешімдерін іске асыруды қамтамасыз ету, қала аумағын кешенді кеңістіктік дамыту, қоғамдық объектілердің тыныс-тіршілігі мен жұмыс істеуінің қолайлы әрі экологиялық жағынан қауіпсіз ортасын қамтамасыз ету үшін бас жоспар құрамында және оның шешімдері негізінде қала құрылысы регламенттері әзірленді.
Қала құрылысы регламенттері меншік нысанына қарамастан, осы аумақта сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметін жүзеге асыратын қала құрылысы процесінің барлық қатысушылары үшін міндетті реттеуші құжат болып табылады.

4) цех по производству рисовой лапши, рисовой каши.
6. Градостроительное развитие
1. Архитектурно-планировочная организация территории:
Город Кызылорда - средний по численности населения, компактный по территории город, имеющий выгодное экономико-географическое положение и обладающий значительным транзитным потенциалом. Город имеет вытянутую вдоль реки структуру, состоящую из двух образований, разделенных железной дорогой.
Градостроительные решения Генерального плана, его планировочная структура и функциональное зонирование разработаны на основе современного состояния и комплексной градостроительной оценки территорий, внесенных изменений по административным границам города.
Перспективное развитие города на расчетный срок предусматривается за счет освоения незастроенных территорий в пределах границ городской администрации (без поселка Тасбогет и села Кызылжарма) в западном, восточном и южном направлениях, а также реконструкции застроенных территорий ветхим жилым фондом в центральной части.
Внесение изменений в Генеральный план в связи с новой границей города обуславливает необходимость корректировки функционально-планировочной структуры города. Генеральным планом даны предложения по изменению транспортного каркаса, корректировке параметров и функционального назначения улиц и дорог без ухудшения транспортного обслуживания населения.
Функционально-планировочная структура города сохраняет современные очертания и содержит основные доминантные элементы в виде реки Сырдарьи, а также основных транспортных артерий.
Историческое ядро города сохраняется и увязывается с центром новой левобережной части города Кызылорда.
Все проекты детальной планировки, утвержденные в установленном порядке, детализируют функционально-планировочную структуру города и определяют перспективное расселение и формирование социальной и инженерной инфраструктуры районов.
Перспективным направлением для развития города Кызылорда принят принцип создания эко городка в рамках "Зеленой" концепции Казахстана.
В основу формирования планировочной структуры положены существующий транспортно-планировочный каркас, система застройки жилыми районами и основные транспортные выходы на внешние дороги.
Сложившееся функциональное зонирование территории сохраняется и получает дальнейшее развитие в системе общественных центров, организации зеленых насаждений, формировании оптимальной транспортной схемы.
Перспективная планировочная структура селитебных территорий представлена 14-ю жилыми районами, которые увязаны между собой общей системой городских и районных магистралей в единое городское образование. Поселок Тасбугет и село Кызылжарма, исключенные из границы города, планировочно взаимоувязаны с застройкой города.
Промышленные зоны сохраняются, предлагаются их структуризация, перепрофилирование некоторых предприятий, даны предложения по организации санитарно-защитных зон. Предусматривается упорядочение территорий размещения экологически чистых производств.
Административный центр города является сложившимся градостроительным узлом, расположенным на важнейшей градостроительной оси города - улице, берущей начало от въездной магистрали со стороны аэропорта и проходящей в сторону железнодорожного вокзала, а также имеющей ответвления к западным жилым районам. Новый общественный центр, предлагаемый на левом берегу, будет логическим продолжением существующего центра правобережной части.
Динамичное развитие региона предусматривает расширение и усиление функций данного градостроительного узла и его новой архитектурно-пространственной композиции.
Город Кызылорда расположен на трассе Великого Шелкового Пути. В соответствии с программой возрождения исторических центров Великого шелкового пути в городе намечается размещение туристического агентства "Жибек жолы" с гостиничным комплексом и объектами обслуживания.
Большое внимание уделяется развитию рекреационных зон и благоустройству территорий поймы реки Сырдарья. Учитывая значение реки, как главной доминанты, влияющей на формирование облика города, предусматривается дальнейшее обустройство набережной реки Сырдарья.
Набережная - линейный элемент городской структуры, разнообразить ее протяженные участки предлагается за счет строительства таких объектов, как зеленые беседки, видовые площадки, перголы, скамейки и разные малые архитектурные формы.
Для обеспечения реализации утвержденных решений Генерального плана, комплексного пространственного развития территорий города, обеспечения благоприятной и экологически безопасной среды жизнедеятельности и функционирования общественных объектов комплексного пространственного развития территорий города в составе генерального плана и на основе его решений разработаны градостроительные регламенты.
Градостроительные регламенты являются обязательным регулирующим документом для всех участников градостроительного процесса, независимо от форм собственности, осуществляющих архитектурную, градостроительную и строительную деятельность на данной территории.

2. Қала құрылысын аймақтандыру
Қазақстан Республикасының Жер кодексіне және "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес бас жоспарда қаланың бүкіл аумағы функционалдық аумақтық аймақтарының тізбесі бар функционалдық аймақтарға бөлінеді. Бас жоспарда ұсынылған қала құрылысы саясатына сәйкес жылжымайтын мүліктің рұқсат етілген пайдалануының түрлері мен параметрлері бойынша сараланған қала құрылысы регламенттері әзірленді.
Қалалық аумақтарды қала құрылысы аймақтарына бөлу қалалық аумақтарды өзара байланысты тәртіппен пайдалана отырып, толыққанды қолайлы және жайлы өмір сүру ортасын жасауға бағытталған. Бұдан басқа, Бас жоспарда ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды қоса алғанда, қаланың аумағында халық пен өндірістің шамадан тыс шоғырлануын болдырмау, қоршаған ортаны ластанудан қорғау, тарихи-мәдени мұра объектілері мәртебесі бар аумақтарды қорғау, аумақты антропогендік, техногендік процестер мен төтенше жағдайлардың қауіпті (зиянды) әсерінен қорғау, қолайсыз табиғи құбылыстардың әсерін төмендету бойынша ұсыныстар берілген.
Белгіленген жобалық шекара шегінде қала аумағын ұсынылған сәулеттік-жоспарлы ұйымдастырудың негізінде аумақты функционалдық аймақтарға бөлу анықталды, осыған сәйкес мынадай функционалдық аймақтар бөлінді:
1) қаланың шекарасы шегінде орналасқан тұрғын аймақтар, бау-бақша және саяжай серіктестіктерінің аумақтары;
2) қоғамдық (қоғамдық-iскерлiк) аймақтар;
3) рекреациялық аймақтар;
4) инженерлiк және көлiк инфрақұрылымдары аймақтары;
5) өнеркәсiп (өндiрiс) аймақтары;
6) ауыл шаруашылығына пайдаланылатын аймақтар;
7) арнаулы мақсаттағы аймақтар;
8) режимдiк аумақтар аймақтары;
9) қала маңындағы аймақтар;
10) санитариялық-қорғаныш аймақтары;
11) резервтегi аймақтар (қала құрылысы ресурстары).
Әрбір функционалдық аймақ үшін оларды пайдалану бойынша регламенттер анықталды.
7. Көлік инфрақұрылымы
Қызылорда қаласының көліктік инфрақұрылымына сыртқы, қала маңындағы, қалаішілік жолаушылар және жүк тасымалын қамтамасыз ететін көліктің дәстүрлі түрлері кіреді. Ішкі қатынастар қалалық жолаушылар көлігімен және көше-жол желісімен қамтамасыз етіледі. Сыртқы қатынастар автомобиль, теміржол, әуе, құбыржол көлігін және сыртқы автомобиль жолдарымен қамтамасыз етіледі.
Қаланың көше-жол желісі дамыған. Кіреберіс магистральдардың ұзындығы бас жоспарда жобаланған 431,0 км орнына 687,0 км құрайды. Қызылорда қаласының қазіргі көше-жол желісі кварталдар ұсақтап бөлінген тікбұрышты көше жүйесімен ұсынылған. Ескі қаланың тарихи бөлігінде көшелердің қалыптасқан радиалды-айналма жүйесі сақталған.
Жобалық шешімдерде тұрғын және өнеркәсіптік аймақтар арасындағы көлік қатынасын оңтайлы құруға, жалпы қала орталығымен, тұрғын аудандардың орталықтарымен, сыртқы көлік объектілерімен байланысқа ерекше мән берілді.
Қазіргі таңдағы жалпы қалалық маңызы бар қолданыстағы магистральдар қарастырып отырған аумақтың өзгертілген шекараларында қаланың ыңғайлы көлік байланысын және көлік қозғалысын қамтамасыз ететін басты көлік магистралі болып табылады.
Қызылорда қаласының өнеркәсіп кәсіпорындарының, ұйымдарының және халқының сыртқы жүк және жолаушылар тасымалы теміржол, әуе және автомобиль көлігімен қамтамасыз етіледі.

2. Градостроительное зонирование
Согласно Земельному кодексу Республики Казахстан и Закону Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" в Генеральном плане вся территория города подразделяется на функциональные зоны с перечнем функциональных территориальных зон. В соответствии с предложенной Генеральным планом градостроительной политикой разработаны градостроительные регламенты по видам и параметрам разрешенного использования недвижимости с дифференциацией.
Градостроительное зонирование городских территорий направлено на создание полноценной благоприятной комфортной среды жизнедеятельности с упорядоченным взаимоувязанным использованием городских территорий. Кроме этого, в Генеральном плане даны предложения по предотвращению чрезмерной концентрации населения и производства на территории города, защите от загрязнения окружающей среды, включая особо охраняемые природные территории, охране территорий, имеющих статус объектов историко-культурного наследия, защите территории от опасного (вредного) воздействия антропогенных, техногенных процессов и чрезвычайных ситуаций, снижению воздействия нежелательных природных явлений.
Исходя из предложенной архитектурно-планировочной организации территории города в пределах установленной проектной границы, определено функциональное зонирование территории, согласно которому выделены следующие функциональные зоны:
1) жилые зоны, территории садоводческих и дачных товариществ, расположенные в пределах границ города;
2) общественные (общественно-деловые) зоны;
3) рекреационные зоны;
4) зоны инженерной и транспортной инфраструктуры;
5) промышленные (производственные) зоны;
6) зоны сельскохозяйственного использования;
7) зоны специального назначения;
8) зоны режимных территорий;
9) пригородные зоны;
10) санитарно-защитные зоны;
11) резервные территории (градостроительные ресурсы).
Для каждой функциональной зоны определены регламенты по их использованию.
7. Транспортная инфраструктура
Транспортная инфраструктура города Кызылорда включает традиционные виды транспорта, обеспечивающие внешние, пригородные, внутригородские пассажирские и грузовые перевозки. Внутренние связи обеспечиваются городским пассажирским транспортом и улично-дорожной сетью. Внешние связи обеспечиваются автомобильным, железнодорожным, воздушным, трубопроводным транспортом и внешними автомобильными дорогами.
Город имеет развитую улично-дорожную сеть. Протяженность въездных магистралей составляет 687,0 км вместо 431,0 км, запроектированных Генеральным планом. Современная улично-дорожная сеть города Кызылорда представлена прямоугольной системой улиц с мелкой нарезкой кварталов.
В исторической части старого города сохранена сложившаяся радиально-кольцевая система улиц.
В проектных решениях особое внимание обращено на создание рационального транспортного сообщения между жилыми и промышленными районами, на связи с общегородским центром, центрами жилых районов, объектами внешнего транспорта.
В измененных границах рассматриваемой территории главными транспортными магистралями, обеспечивающими удобные транспортные связи города и пассажирские передвижения, на сегодняшний день являются существующие магистрали общегородского значения.
Внешние грузовые и пассажирские перевозки промышленных предприятий, организаций и населения города Кызылорда обеспечиваются железнодорожным, воздушным и автомобильным транспортом.

Өнеркәсіптің перспективалы дамуымен, өнеркәсіптік кәсіпорындардың және мұнай өңдеу саласының өндіріс көлемінің артуымен байланысты 2019-2030 жылдар кезеңінде теміржол жүк тасымалын одан әрі дамыту көзделеді.
Осы Бас жоспарда:
1) сыртқы көлік торабын одан әрі дамыту (әуе, теміржол, көлік);
2) көше-жол желісін және инженерлік көлік құрылыстарын жетілдіру көзделеді.
Құрылыс индустриясының қолданыстағы кәсіпорындары қуатының артуы, сондай-ақ жаңа өнеркәсіптік объектілердің құрылысын салу автомобиль тасымалының одан әрі дамуына әкеледі.
Қолданыстағы бас жоспарда ұсынылған "Жезқазған-Қызылорда" айналма теміржол магистралін салу жөніндегі ұсыныс Бас жоспарда сақталады.
Қызылорда қаласының сыртқы автожол байланыстары республикалық, облыстық және жергілікті маңызы бар жолдармен ұсынылған.
"Батыс Еуропа – Батыс Қытай" халықаралық маңызы бар автожол құрылысы Қазақстан ішінде Қазақстанның үш ірі мегаполисі: "Ақтөбе – Шымкент – Алматы" қалалары арасындағы көлік байланысын қамтамасыз етті.
Бұл ретте, осы автокөлік жолы ұзына бойы теміржол магистралімен бірге жүреді және Қытай Халық Республикасынан Ресей Федерациясына және одан әрі Еуропаға және кері қарай жүктерді жіберу үшін негізгі транзиттік дәліз болып табылатын, қайта жаңғыртылған Ұлы Жібек жолының халықаралық көлік-логистикалық дәлізінің құрамына кіреді.
Қызылорда қаласы Алматы, Ақтөбе, Шымкент, Жезқазған, Түркістан қалаларымен және Қызылорда облысының елді мекендерімен және одан тыс жерлерде қалааралық маршруттар желісімен байланыстырылған. Өңірлік, қазақстандық және халықаралық маңызы бар бағыттарды жүзеге асыру үшін жаңа халықаралық автовокзал салу көзделеді.
Көше-жол желісін дамыту және жетілдіру бойынша қолданыстағы бас жоспардың шешімдері оларды одан әрі орындау үшін осы Бас жоспарда сақталады. Осы Бас жоспарда қаланың көше-жол желісінің қызыл сызықтарының өзгертілген параметрлері ұсынылды.
Өмір сүру ортасының жайлылығын арттыру және тұрғындар үшін барынша ыңғайлы қалалық кеңістікті құру мақсатында аумақты абаттандыру бойынша веложолдарға үлкен көңіл бөлінді.
Мүгедектерге қызмет көрсетуге бағдарланған мекемелер орналасқан орындарда, сондай-ақ халық барынша көп жиналатын орындарда ілеспелі дыбыс пен жарық арқылы белгі беретін арнайы бағдаршамдар, жол белгілері мен көрсеткіштер орнату және дыбыс пен жарық арқылы белгі беретін құрылғылар орнатылған жаяу жүргіншілерге арналған өткелдер жасау көзделеді.

В связи с перспективным развитием промышленности, увеличением объема производства на промышленных предприятиях и в нефтеперерабатывающей отрасли намечается дальнейшее развитие грузовых железнодорожных перевозок в период 2019-2030 годы.
Настоящим Генеральным планом предусматриваются:
1) дальнейшее развитие сети внешнего транспорта (воздушного, железнодорожного, автомобильного);
2) совершенствование улично-дорожной сети и инженерных транспортных сооружений.
Увеличение мощности существующих предприятий строительной индустрии, а также строительство новых промышленных объектов повлекут дальнейшее развитие автомобильных перевозок.
Генеральным планом сохраняется предложение действующего генерального плана по строительству обходной железнодорожной магистрали "Жезказган-Кызылорда".
Внешние автодорожные связи города Кызылорда представлены дорогами республиканского, областного и местного значения.
Автодорога международного значения "Западная Европа - Западный Китай" обеспечила внутри Казахстана транспортную связь между тремя крупнейшими мегаполисами Казахстана, городами Актобе, Шымкент и Алматы.
При этом, данная автодорога сопровождается железнодорожной магистралью на всем протяжении и входит в состав международного транспортно-логистического коридора - возрожденного Великого Шелкового Пути, который является основным транзитным коридором для направления грузов из Китайской Народной Республики в Российскую Федерацию и далее в Европу, и обратно.
Город Кызылорда связан сетью междугородных маршрутов с городами Алматы, Актобе, Шымкент, Жезказган, Туркестан и населенными пунктами Кызылординской области и за ее пределами. Для осуществления маршрутов регионального, казахстанского и международного значения предусматривается строительство нового международного автовокзала.
Решения действующего генерального плана по развитию и совершенствованию улично-дорожной сети сохраняются в настоящем Генеральном плане для дальнейшего их выполнения. В данном Генеральном плане предложены измененные параметры красных линий улично-дорожной сети города.
В целях повышения комфортности среды жизнедеятельности и создания городского пространства, максимально удобного для жителей, большой упор по благоустройству территории сделан на велодорожки.
В местах расположения учреждений, ориентированных на обслуживание инвалидов, а также в наиболее людных местах предусматривается установка специальных светофоров с синхронными звуковыми и световыми сигналами, дорожных знаков и указателей, пешеходных переходов, обустроенных звуковыми и световыми устройствами.

Қарастырылып отырған аумақ шекарасындағы көше-жол желісінің жалпы ұзындығы есептік мерзімге 1052,0 км құрайды, оның ішінде жалпы қалалық және аудандық маңызы бар 85,0 км, жергілікті көшелер мен өту жолдары 802,0 км.
8. Инженерлік инфрақұрылым
1. Сумен жабдықтау
Қызылорда қаласын сумен жабдықтау көзі перспективада Қызылорда және Қызылжарма жерасты су орындарының жерасты ұңғымалары болып табылады.
Қызылорда қаласы бойынша су құбыры желілерінің ұзындығы бастапқы 2018 жылда 114 км құрайды.
Бастапқы жылда Қызылорда қаласы үшін су тұтынудың жиынтық есептік көлемі 40,7 мың м3/тәулігіне немесе 13061,5 мың м3/жылына құрайды. Есептік мерзімде (2025 жыл) Қызылорда қаласы үшін су тұтынудың жиынтық есептік көлемі: 34259,5 мың м3/жылына құрайды.
Бас жоспарда есептік мерзімге, яғни 2025 жылы, сумен жабдықтау жүйелерін дамытудың мынадай бағыттары көзделеді:
1) қолданыстағы сумен жабдықтау жүйесін, оның өнімділігін арттыра отырып сақтау және дамыту;
2) жалпы ұзындығы 540,3 км су құбыры желілерінің құрылысы;
3) көлемі 14000 м3 болатын (әрқайсысы) екі резервуардың құрылысы;
4) екінші сатыға көтергіш сорғы станциясының құрылысы;
5) халыққа берілетін ауыз су сапасына мониторинг ұйымдастыру;
6) су құбырының құрылысы мен жөндеу кезінде өрт гидранттарын орнату.
Есептік мерзімде Қызылорда қаласы бойынша су құбыры желілерінің ұзындығы 654,3 км құрайды.
2. Су бұру
Қызылорда қаласында барлық көпқабатты тұрғын үй құрылысы мен әлеуметтік нысандары орталықтандырылған су бұру жүйесімен қамтамасыз етілген. Ғимараттар мен кәсіпорындардың ішкі су қабылдағыш құрылғыларынан шығатын ағын сулар қаланың жолдары мен көшелері бойымен төселген құбырлар жүйесінен тұратын сыртқы кәрізге тасымалданады. Сарқынды сулар өздігінен ағатын және арынды коллекторлар жүйесімен Қызылорда қаласының қолданыстағы кәріз желісіне жіберіледі.
Қызылорда қаласы үшін сарқынды сулардың қалыптасуының жиынтық есептік көлемі қазіргі таңда: 31,1 мың м3/тәулігіне, 11351,5 мың м3/жылына құрайды.
Қолданыстағы кәріз желілерінің ұзындығы – 340,34 км, оның ішінде: арынды құбыр – 212,55 км, өздігінен ағатын құбыр – 127,73 км.
Есептік мерзімде (2025 жыл) сарқынды сулардың қалыптасуының жиынтық есептік көлемі: 83,86 мың м3/тәулігіне, 30608,9 мың м3/жылына құрайды.
Қызылорда қаласы үшін даму перспективасында кәріздік тазарту құрылыстарының қуатын 8,0 мың м3/тәулігіне арттыру қажет.
Жобаланатын өздігінен ағатын кәріз желілерінің ұзындығы перспективада 378,8 км құрайды. Жобаланатын ағынды кәріз желілерінің ұзындығы перспективада 21,7 км құрайды.
Бас жоспарда есептік мерзімге, яғни 2025 жылы, қаланың су бұру жүйесін дамытудың мына бағыттары көзделеді:

Общая протяженность улично-дорожной сети в границах рассматриваемой территории на расчетный срок составит 1052,0 км, в том числе общегородского и районного значения 85,0 км, местных улиц и проездов 802,0 км.
8. Инженерная инфраструктура
1. Водоснабжение
Источником водоснабжения города Кызылорда на перспективу являются подземные скважины Кызылординского и Кызылжарминского месторождений подземных вод.
Протяженность сетей водопровода по городу Кызылорда на 2018 год составляет 114 км.
Суммарный расчетный объем водопотребления на исходный год для города Кызылорда составляет: 40,7 тыс.м3/сутки или 13061,5 тыс.м3/год. Суммарный расчетный объем водопотребления на расчетный срок (2025 год) составляет 34259,5 тыс.м3/год.
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоснабжения города на расчетный срок - 2025 год:
1) сохранение и развитие действующей системы водоснабжения с увеличением ее производительности;
2) строительство водопроводных сетей общей протяженностью 540,3 км;
3) строительство двух резервуаров объемом 14000 м3 (каждый);
4) строительство насосной станции второго подъема;
5) организацию мониторинга качества питьевой воды, подаваемой населению;
6) устройство пожарных гидрантов при строительстве и ремонте водопроводов.
Протяженность сетей водопровода по городу Кызылорда на расчетный срок составляет - 654,3 км.
2. Водоотведение
В городе Кызылорда централизованным водоотведением обеспечены вся многоэтажная жилая застройка и социальные объекты. Сточные воды от внутренних водоприемных устройств зданий и предприятий транспортируются в наружную канализацию, состоящую из системы трубопроводов, которые уложены по проездам и улицам города. Сточные воды системой самотечных и напорных коллекторов отводятся в существующую канализационную сеть города Кызылорда.
Суммарный расчетный объем образования сточных вод для города Кызылорда на существующее положение составляет 31,1 тыс.м3/сутки, 11351,5 тыс.м3/год.
Протяженность существующих канализационных сетей 340,34 км, из них: напорные трубопроводы 212,55 км, самотечные трубопроводы 127,73 км.
Суммарный расчетный объем образования сточных вод на расчетный срок (2025 год) составляет 83,86 тыс.м3/сутки, 30608,9 тыс.м3/год.
На перспективу развития для города Кызылорда необходимо увеличение мощности канализационных очистных сооружений на 8,0 тыс.м3/сутки.
Протяженность проектируемых самотечных канализационных сетей на перспективу составит 378,8 км. Протяженность проектируемых напорных канализационных сетей на перспективу составит 21,7 км.
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоотведения города на расчетный срок - 2025 год:

1) ұзындығы 388,0 км кәріз құбырының құрылысы, олардың ішінде өздігінен ағатын құбыр – 367 км және арынды құбыр – 21,0 км;
2) кәріз сорғы станцияларының құрылысы – 42 дана;
3) өшіру камераларының құрылысы – 12 дана;
4) халықты орталықтандырылған су бұру жүйесімен 100% қамтамасыз ету.
3. Жылумен жабдықтау
Бас жоспарда Қызылорда қаласын жылумен жабдықтау жүйесін дамытудың негізгі бағыттары – жылумен жабдықтаудың қалыптасқан жүйелерін қазіргі заманғы технологиялар мен жабдықтар базасында жетілдіру, техникалық қайта жарақтандыру және дамыту болып табылады
Қызылорда қаласын жылумен жабдықтаудың қазіргі жүйесі екі бағытпен ұсынылған:
1) "ҚЖЭО"-дан, Оңтүстік қазандықтан және "ҚЖЭО" МКК-ның автоматты блокты-модульді қазандықтарынан орталықтандырылған жылумен жабдықтау;
2) түрлі типтегі жылу энергиясының жеке көздерінен орталықсыздандырылған жылумен жабдықтау.
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағында жылудың негізгі тұтынушылары болып тұрғын үй-коммуналдық сектор, қоғамдық ғимараттар мен жалпықалалық мақсаттағы құрылыстар табылады.
2017 жылы "ҚЖЭО" МКК орталықтандырылған жылумен жабдықтау аймағының есептік жылу жүктемесі 396 Гкал/сағатты құрады, жылу энергиясын беру 554,5 мың Гкал құрады.
Орталықтандырылған жылумен жабдықтау көздерінен жылу желілерінің схемасы жеткілікті дамыған, ол көп пәтерлі тұрғын құрылысы орналасқан барлық аудандарды қамтиды.
Түрлі типтегі жеке көздерден орталықсыздандырылған жылумен жабдықтаумен жеке құрылыс және бөлек орналасқан қоғамдық ғимараттар мен коммерциялық объектілер қамтамасыз етілген.
Есептік мерзімде Қызылорда қаласын жылумен жабдықтауды дамыту екі бағыт бойынша көзделеді:
1) көп қабатты тұрғын үйлерді және қоғамдық ғимараттар мен құрылыстарды қамтамасыз ету үшін орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың қолданыстағы және заманауи жаңа көздерден орталықтандырылған жылумен жабдықтау;
2) қазіргі және жобаланатын үй-жай құрылысын жылумен жабдықтау үшін заманауи автономды жылыту жүйелерінен және бөлек тұрған қоғамдық ғимараттар мен өнеркәсіптік тұтынушылар үшін жылумен жабдықтаудың автономды жүйелерінен орталықсыздандырылған жылумен жабдықтау.
Қаланың жылумен жабдықтау жүйесін дамыту "ҚЖЭО" МКК және Оңтүстік қазандықтың жылумен жабдықтау аймақтарын біріктіруді ескере отырып қарастырылады, орталықтандырылған жылумен жабдықтаудың біріктірілген аймағының жылу жүктемесі шамамен 400 Гкал/сағатты құрайды. Қазіргі "ҚЖЭО" МКК жаңғырту ұсынылады.
Перспективалы жылу жүктемелерін қамтамасыз ету және "ҚЖЭО" МКК мен Оңтүстік қазандықтың жылумен жабдықтау аймақтарын біріктіру үшін жылу магистральдарын, қосқыштар мен айдағыш сорғыштарды қайта жаңарту және салу қажет. Қолданыстағы тұтынушыларды жылумен жабдықтау қолданыстағы схема бойынша сақталады. "ҚЖЭО" МКК жаңғырту арқылы Қызылорда қаласының жылумен жабдықтау жүйесін дамытудың жобасын әзірлеу қажет етіледі.
"Қызылорда қаласындағы Сырдария өзенінің сол жағалау бөлігін жылумен жабдықтау" бекітілген техника-экономикалық негіздемесіне сәйкес құрылыстың жаңа аудандарын орталықтандырылған жылумен жабдықтауды құрылыс аумағында таратқыш жылу желілерін салумен бірге аудандық қазандықтардан жүзеге асыру жоспарланып отыр.

1) строительство канализационных трубопроводов протяженностью - 388,0 км, из них самотечных трубопроводов - 367 км и напорных трубопроводов - 21,0 км;
2) строительство канализационных насосных станций - 42 ед.;
3) строительство камер гашения - 12 ед.;
4) 100% обеспечение населения централизованным водоотведением.
3. Теплоснабжение
Основными направлениями развития системы теплоснабжения города Кызылорда в генеральном плане являются совершенствование, техническое перевооружение и развитие сложившихся систем теплоснабжения на базе современных технологий и оборудования.
Существующая система теплоснабжения города Кызылорда представлена двумя направлениями:
1) централизованное теплоснабжение от "КТЭЦ", Южной котельной и автоматических блочно-модульных котельных ГКП "КТЭЦ" акимата Кызылординской области (далее - ГКП "КТЭЦ");
2) децентрализованное теплоснабжение от индивидуальных источников тепловой энергии различного типа.
Основными потребителями тепла зоны централизованного теплоснабжения, в основном, являются жилищно-коммунальный сектор, общественные здания и сооружения общегородского значения.
Расчетная тепловая нагрузка зоны централизованного теплоснабжения ГКП "КТЭЦ" в 2017 году составила 396 Гкал/час, отпуск тепловой энергии 554,5 тыс. Гкал.
Схема тепловых сетей от источников централизованного теплоснабжения достаточно развита, охватывает все районы размещения многоквартирной жилой застройки.
Децентрализованным теплоснабжением от индивидуальных источников различного типа обеспечена индивидуальная застройка и отдельно стоящие общественные здания и коммерческие объекты. централизованным водоотведением обеспечена вся многоэтажная жилая застройка и социальные объекты.
Развитие теплоснабжения города Кызылорда на расчетный срок намечается по двум направлениям:
1) централизованное теплоснабжение от существующих и новых современных источников централизованного теплоснабжения для обеспечения теплом многоэтажных жилых и общественных зданий и сооружений;
2) децентрализованное теплоснабжение от современных автономных систем отопления для теплоснабжения существующей и проектируемой усадебной застройки и автономных систем теплоснабжения для отдельно стоящих общественных зданий и промышленных потребителей.
Развитие системы теплоснабжения города рассматривается с учетом объединения зон теплоснабжения ГКП "КТЭЦ" и Южной котельной, тепловая нагрузка объединенной зоны централизованного теплоснабжения составит около 400 Гкал/час. Предлагается модернизация существующей ГКП "КТЭЦ".
Для обеспечения перспективных тепловых нагрузок и объединения зон теплоснабжения ГКП "КТЭЦ" и Южной котельной необходимы реконструкция и строительство тепломагистралей, перемычек и подкачивающих насосных. Теплоснабжение существующих потребителей сохраняется по существующей схеме. Необходимо разработать проект развития системы теплоснабжения города Кызылорда с учетом модернизации ГКП "КТЭЦ".
В соответствии с утвержденным технико-экономическим обоснованием "Теплоснабжение левобережной части реки Сырдарья в города Кызылорда" централизованное теплоснабжение новых районов застройки планируется осуществлять от районных котельных со строительством распределительных тепловых сетей на территории застройки.

4. Электрмен жабдықтау
Қаланы электрмен жабдықтаудың негізі көзі "ҚЖЭО" МКК-ны, оның ішінде: КЖЭО-6 және Қызылорда газтурбиналық электрорталығы, сондай-ақ 220/35/10 кВ Қызылорда ҚС болып табылады.
35/10 (6) кВ және 35/0,4 кВ трансформаторлардың жиынтық қуаты 344 МВА құрайды. Бірқатар 35 кВ ҚС-да жоғары жүктеме байқалады. 35 кВ электр тарату желісінің ұзындығы 187,1 км құрайды, электр желілерінің техникалық жағдайы физикалық тозумен сипатталады.
Есептік мерзімге Қызылорда қаласының аумағында кернеуі 35/10 кВ ҚС қолданыстағы желісінен тұтынушыларды электрмен жабдықтауды жүзеге асыру ұсынылады, бұл ретте Қызылорда қаласында 110 кВ кернеуді енгізуді алып тастау және қалыптасқан 220/35/10 кВ кернеу жүйесін қалдыру ұсынылады.
Есептік мерзімге өндіруші көздерді дамытуды (42 МВт) шығару, қолданыстағы "ҚЖЭО" МКК техникалық қайта жарақтандыру және кеңейту (150 МВт) есебінен іске асыру көзделеді, оның құрылымдық қуаты 221 МВт (2022 жыл деңгейінде) құрайды.
"Қызылорда қаласындағы Сырдария өзенінің сол жағалау бөлігін электрмен жабдықтау" әзірленген техника-экономикалық негіздемесіне сәйкес тұтынушыларды электрмен жабдықтау үшін құрылыс салудың мынадай көлемі ұсынылады:
мына электр желісі нысандарын сала отырып, 220 кВ айналым құрылысы:
1) сол жағалау бөлігінің оңтүстігінде трансформаторлардың қуаты 2×63 МВА болатын "трансформаторлар тізбегіндегі ажыратқыштары және трансформаторлар жағынан жөндеу қосқышы бар көпір" 220-5 АН схемасы бойынша жаңа 220/35/10 кВ сол жағалау ҚС;
2) "ҚЖЭО"-дан 220 кВ Қызылорда ҚС-на дейін ұзындығы шамамен 44 км болатын бір тізбекті орындауда қаланың айналасында 220 кВ ӘЖ-нің айналымдарын, бұл ретте тығыз жағдайларға байланысты "ҚЖЭО" және Қызылорда ҚС-на кіруді 500 мм2 қимасы бар кабель желісімен орындау ұсынылады;
3) "ҚЖЭО" 220 кВ ашық тарату құрылғысын бір ұяшыққа және 220 кВ Қызылорда ҚС-ның ашық тарату құрылғысын бір ұяшыққа кеңейту;
4) "желі жағынан ажыратқыштары және автоматты емес қосқышы бар екі блок" 35-4Н схемасы бойынша 2х16 МВА трансформаторлары бар 35/10 кВ "Жаңа-1" және "Жаңа-2" екі ҚС-ның құрылысы. Жаңа-1 және Жаңа-2 ҚС жаңа 220 кВ "Сол жағалау" ҚС-нан кабельдік желілермен қоректендіру ұсынылады;
5) "Сол жағалау" ҚС-нан Тасбөгет-Амангелді ӘЖ-нің ең жақын нүктесіне дейін екі біртізбекті 35 кВ ӘЖ құрылысы;
6) жаңа Арық қосалқы станциясынан Тасбөгет қосалқы станциясына дейінгі учаскені демонтаждау;
7) 35/10 кВ Оңтүстік ҚС 35 кВ ӘЖ учаскесін демонтаждау, бұл ретте Оңтүстік ҚС кабельдік желілерін 35/10 кВ Жаңа-1 ҚС-на дәнекерлеумен қосу ұсынылады;

4. Электроснабжение
Основным источником электроснабжения города является ГКП "КТЭЦ", в том числе: КТЭЦ-6 и Кызылординская газотурбинная электростанция (КОГТЭС), а также ПС 220/35/10 кВ Кызылординская.
Суммарная мощность трансформаторов 35/10 (6) кВ и 35/0,4 кВ составляет 344 МВА. Высокая загрузка отмечается на ряде ПС 35 кВ. Протяженность линии электропередачи 35 кВ 187,1 км, техническое состояние электрических сетей характеризуется физической изношенностью.
На расчетный срок предлагается осуществить электроснабжение потребителей на территории города Кызылорда от существующей сети подстанций напряжением 35/10 кВ, при этом ввод напряжения 110 кВ в городе Кызылорда предлагается исключить и оставить сложившуюся систему напряжений 220/35/10 кВ.
Развитие генерирующих источников на расчетный срок намечается осуществить за счет выбытия (42 МВт), технического перевооружения и расширения (150 МВт) существующей "КТЭЦ", установленная мощность которой составит 221 МВт (на уровне 2022 года).
В соответствии с разработанным технико-экономическим обоснованием "Электроснабжение левобережной части реки Сырдарья в города Кызылорда" для электроснабжения потребителей предлагается следующий объем строительства:
сооружение кольца 220 кВ со строительством следующих электросетевых объектов:
1) новой ПС 220/35/10 кВ "Левобережная" по схеме 220-5АН "мостик с выключателями в цепях трансформаторов и ремонтной перемычкой со стороны трансформаторов" с трансформаторами мощностью 2
63 МВА на юге левобережной части;
2) кольца ВЛ 220 кВ вокруг города в одноцепном исполнении протяженностью около 44 км от КТЭЦ до ПС 220 кВ ПС "Кызылординская", при этом в связи с стесненными условиями заходы на ПС "Кызылординская" и "КТЭЦ" предлагается выполнить кабельной линией, сечением 500 мм2;
3) расширение на одну ячейку ОРУ 220 кВ "КТЭЦ" и расширением на одну ячейку ОРУ 220 кВ ПС Кызылординская;
4) сооружение двух ПС 35/10 кВ "Новая-1" и "Новая-2" по схеме 35-4Н "два блока с выключателями и неавтоматической перемычкой со стороны линий" с трансформаторами 2х16 МВА. ПС "Новая-1" и "Новая-2" предлагается запитать кабельными линиями от новой ПС 220 кВ "Левобережная";
5) сооружение двух одноцепных 35 кВ ВЛ от ПС "Левобережная" до ближайшей точки ВЛ "Тасбугет - Амангельды";
6) демонтаж участка от ПС "Жана-Арык" до ПС "Тасбугет";
7) демонтаж участка ВЛ 35 кВ на ПС 35/10 "Южная", при этом присоединение ПС "Южная" предлагается выполнить отпайкой от кабельной линии на ПС 35/10 Новая-1;

8) 35 кВ бойынша жаңа 220 кВ "Сол жағалау" ҚС-на қуат көзін ауыстыру арқылы "Батыс" ҚС-нан Тасбөгет ҚС-на 35 кВ ӘЖ учаскесін демонтаждау.
Есептік мерзімге (2025 жыл) қаланың электрмен жабдықтау жүйесін дамытудағы негізгі бағыттар:
1) қуаты 2х40 МВА 220/35/10 кВ трансформаторларды 2х63 МВА ауыстыру арқылы Қызылорда ҚС қайта жаңарту;
2) "Қызылорда қаласындағы Сырдария өзенінің сол жағалау бөлігін электрмен жабдықтау" техника-экономикалық негіздемесі бойынша қарастырылған сол жағалаудағы №12, 13, 14 аудандарды электрмен жабдықтауды өзгеріссіз қалдыру;
3) дамып келе жатқан №11 тұрғын аудан үшін кіріс-шығысы қолданыстағы "Қызылорда" – "ҚЖЭО" ҚС 220 кВ ӘЖ-не қосылған 220/10-10 кВ "Досан" ҚС-ның (2х40 МВА) құрылысы ұсынылады.
5. Газбен жабдықтау
Қызылорда қаласының газбен жабдықтау объектілеріне ілеспе газды жеткізетін базалық кен орны – "Ақшабұлақ" кен орны. Қаланың газдандырылуы жұмыс қысымы 5,4 МПа және ұзындығы 123,0 км болатын "Ақшабұлақ-Қызылорда" магистральдық газ құбыры арқылы орындалған.
Қызылорда қаласын газбен жабдықтаудың қабылданған схемасы үш сатылы: газ құбырларын жер астымен өткізу арқылы жоғары, орташа және төмен қысымды.
1) бірінші саты – жоғары қысымды жеткізуші газ құбырлары;
2) екінші саты – орташа қысымды газ құбырлары-бұрмалар;
3) үшінші саты – төмен қысымды газ құбырлары.
Газ құбырының жалпы ұзындығы 1322,4 км құрайды. Қазіргі уақытта Қызылорда қаласы 100% газдандырылған. Бүгінгі таңда қаланы табиғи газбен жабдықтауды қолданыстағы "АГРС-1" және "АГРС-2" қамтамасыз етеді:
1) "АГРС-1" ең жоғары тәуліктік өткізу қабілеті "Ақшабұлақ-Қызылорда" магистральдық газ құбырынан 1200,0 мың м3 құрайды;
2) "АГРС-2" ең жоғары тәуліктік өткізу қабілеті "Бейнеу-Шымкент" магистральдық газ құбырынан 3840,0 мың м3 құрайды.
Есептік мерзімге (2025 жыл) "Бейнеу-Шымкент" магистральдық газ құбырынан өнімділігі 100,0 мың м3/сағатты құрайтын "АГРС-3" құрылысы жоспарлануда. Бірқатар өнеркәсіптік кәсіпорындардың болжамды құрылысын ескере отырып, бас газ реттеу пунктін оңтүстік индустриялық өнеркәсіптік аймақтың жанына, сондай-ақ "Сабалақ" ауданы үшін екі шкафтық газ реттеу пунктін орнату қажет.
6. Телекоммуникация және байланыс
Қызылорда қаласында телекоммуникациялық қызметтер 4 цифрлық "АТС", 36 "МАҚ", 6 "ОТШ", 6 "WLL CDMА" базалық станцияларының негізінде көрсетіледі. Қазіргі таңда қалалық телефон желісінің жалпы сыйымдылығы 41 962 нөмірді құрайды.
Станция "Қазақтелеком" АҚ ішкі аймақтық, қалааралық телекоммуникация желісіне шыға алады.

8) демонтаж участка ВЛ 35 кВ от ПС "Западная" на "Тасбугет" с переводом питания на новую ПС 220 кВ "Левобережная" по 35 кВ.
Основными направлениями в развитии системы электроснабжения города на расчетный срок (2025 год) являются:
1) реконструкция ПС "Кызылординская" с заменой трансформаторов 220/35/10 кВ мощностью 2х40 МВА на 2x63 МВА;
2) электроснабжение левобережных районов № 12, 13, 14, предусмотренное технико-экономическим обоснованием "Электроснабжение левобережной части реки Сырдарья в города Кызылорда", оставить без изменений;
3) для развивающегося жилого района № 11 предлагается строительство ПС 220/10-10 кВ "Досан" (2х40 МВА) с присоединением заходом-выходом в существующую ВЛ 220 кВ ПС "Кызылординская" - "КТЭЦ".
5. Газоснабжение:
Базовым месторождением по поставке попутного газа на объекты газоснабжения города Кызылорда является месторождение "Акшабулак". Газификация города выполнена от магистрального газопровода "Акшабулак-Кызылорда" с рабочим давлением 5,4 МПа и протяженностью 123,0 км.
Принятая схема газоснабжения города Кызылорда трехступенчатая: высокого, среднего и низкого давления с подземной прокладкой газопроводов:
1) первая ступень - подводящие газопроводы высокого давления;
2) вторая ступень - газопроводы-отводы среднего давления;
3) третья ступень - газопроводы низкого давления.
Общая протяженность газопровода составляет 1322,4 км. В настоящее время город Кызылорда газифицирован на 100%. Газоснабжение города в настоящее время осуществляется природным газом от существующих "АГРС-1" и "АГРС-2":
1) максимальная суточная пропускная способность "АГРС-1" составляет 1200,0 тыс. м3 от магистрального газопровода "Акшабулак-Кызылорда";
2) максимальная суточная пропускная способность "АГРС-2" составляет 3840,0 тыс. м3 от магистрального газопровода "Бейнеу-Шымкент".
На расчетный срок (2025 год) намечается строительство "АГРС-3", производительностью 100,0 тыс. м3/час от магистрального газопровода "Бейнеу-Шымкент". С учетом предполагаемого строительства ряда промышленных предприятий головной газорегуляторный пункт необходимо установить возле Южной индустриальной промышленной зоны, а также два газорегуляторный пункт шкафной для района "Сабалак".
6. Телекоммуникации и связь
В городе Кызылорда телекоммуникационные услуги предоставляются на базе 4-х цифровых "АТС", 36-ти "МАД", 6-ти "ОРШ", 6-ти базовых станции "WLL CDMA". Общая емкость городской телефонной сети в настоящее время составляет 41 962 номера.
Станция имеет выход на внутризоновую, междугородную сеть телекоммуникаций АО "Казахтелеком".

Қызылорда облысы Қызылорда қаласының 2007 жылғы қолданыстағы бас жоспарына сәйкес жобалық ұсыныстар ішінара орындалды. Бастапқы жылда (2018 жыл) телефон кәрізінің ұзындығы шамамен 108,0 км құрады.
Қаланың басым бөлігінде "NGN" жаңа буын желісі салынған. "G-PON" технологиясы бойынша заманауи телекоммуникация желісіне біртіндеп көшу орындалуда. Жаңадан салынған көп қабатты тұрғын үй кешендеріне оптикалық кабельдер төселіп, "FTTH" желілері жүргізілді.
Есептік мерзімге жаңадан игерілетін аумақтарда "G-PON" технологиясы бойынша заманауи телекоммуникациялық желі салу ұсынылады. Қазіргі аумақтарда "G-PON" технологиясына кезең-кезеңімен көшуді қарастыру ұсынылады.
Заманауи телекоммуникациялық қызметтерді ұсыну үшін:
1) қолданыстағы АТС сандық станциясын жаңғырту;
2) ұсынылып отырған "телекоммуникация схемасына" сәйкес ОТШ орнату;
3) АТС электрмен жабдықтау жүйесін толық жабдықтау;
4) тарату және магистральдық желілердің кабельдерін жүргізу үшін телефондық-кабельдік кәрізді салу;
5) байланыстың айналмалы көліктік құрылымын ұйымдастыра отырып, талшықты-оптикалық кабельдерді жүргізу қажет етіледі.
Бас жоспарда есептік мерзімге (2025 жыл) қарай қаланың телекоммуникациялық желісін дамытудың мына бағыттары көзделеді:
Халықтың күтілетін саны 280,2 мың адам болғанда ("Сабалақ" саяжай массивін есепке алғанда) телефон тығыздығын 100 адамға 25 нөмірден қабылдау ұсынылады. Желінің нөмір сыйымдылығы 72300 нөмірді құрайды. 30338 нөмірге арналған станциялық және желілік құрылыстарды жаңғырту мен салуды көздеу қажет.
9. Аумақтарды инженерлік дайындау және инженерлік қорғау
Қала аумағында жер үстіндегі ағын суларды бұруды ұйымдастырып, аумақты тігінен жоспарлау, жерасты суларының деңгейін төмендету, жасыл көшеттерді суаруды ұйымдастыру, қала аумағын Сырдария өзенінің тасқын суынан қорғау, жағалауды жайластыра отырып, өзен арнасын абаттандыру көзделеді.
1. Аумақты тігінен жоспарлау
Жобаланатын аумақта жерүсті су ағынын ұйымдастыра отырып, аумақтың тігінен жоспарлануын орындау талап етіледі. Жаңа құрылыс аумағында, әсіресе қаланың сол жақ жағалауы шегінде жасанды жер бедерін құру көзделеді. Қолданыстағы құрылыс аумағында жекелеген алаңдар мен құрылыстарды ішінара тігінен жоспарлау қарастырылған.
2. Жерүсті ағын суларды ұйымдастыру
Осы Бас жоспарда қаралып отырған аумақтан су бұруды аралас тәсілмен жүзеге асыру көзделген: нөсер кәріздерінің жабық коллекторларымен үйлескен ашық (жерүсті) тәсілмен – өтпе жолдар, арықтар, кюветтер, науалар бойынша нөсер суларын тазарту құрылыстарына жіберу.
Қаланың қолданыстағы және перспективалық тығыздығы жоғары құрылыс салынатын аумағында жабық нөсер кәрізінің желісін ұйымдастыру, сондай-ақ қаланың сол жағалауын жабық нөсер жүйесімен қамтамасыз ету ұсынылады.
Жерүсті су ағынның ластануын азайту үшін бірқатар іс-шаралар жүргізу ұсынылады. Мына іс-шаралар негізгі болып табылады: аумақты механикаландырылған тазалауды ұйымдастыру, жол жабындарын уақтылы жөндеу, көгалдандыру аймақтарын бордюрлермен қоршау, көшпелі құмдарды бекіту, құрылыс алаңдарын оқшаулау, сусымалы және сұйық материалдарды жинау мен тасымалдауды реттеу.

Проектные предложения согласно генеральному плану города Кызылорда Кызылординской области 2007 года были выполнены частично. На исходный год (2018 год) протяженность телефонной канализации составляет около 108,0 км.
На большей части города построена сеть нового поколения "NGN". Выполняется постепенный переход на современную телекоммуникационную сеть по технологии "G-PON". К вновь построенным многоэтажным жилым комплексам проложены сети FTTH c прокладкой оптических кабелей.
На расчетный срок на вновь осваиваемых территориях предлагается построить современную телекоммуникационную сеть по технологии "G-PON". На существующих территориях предлагается предусмотреть постепенный переход на технологию "G-PON".
Для предоставления современных телекоммуникационных услуг необходимо:
1) модернизировать существующую цифровую станцию АТС;
2) установить оптический распределительный шкаф согласно предлагаемой "схеме телекоммуникации";
3) дооборудовать систему электроснабжения АТС;
4) построить телефонно-кабельную канализацию для прокладки кабелей распределительной и магистральной сети;
5) проложить волоконно-оптические кабели с организацией кольцевой транспортной структуры связи.
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы телекоммуникационной сети города на расчетный срок (2025 год):
При ожидаемой численности населения 280,2 тысяч человек (с учетом дачного массива "Сабалак") предлагается принять телефонную плотность 25 номеров на 100 человек. Номерная емкость сети составит 72300 номеров. Необходимо предусмотреть модернизацию и строительство станционных и линейных сооружений на 30338 номеров.
9. Инженерная подготовка и инженерная защита территорий
На территории города предусматриваются вертикальная планировка территории с организацией отвода поверхностного стока, понижение уровня грунтовых вод, организация полива зеленых насаждений, защита территории города от затопления паводковыми водами реки Сырдарья, благоустройство русла реки с устройством набережных.
1. Вертикальная планировка территории:
На проектируемой территории требуется выполнение вертикальной планировки территории с организацией поверхностного стока. На территории нового строительства, особенно в пределах левобережной части города, предусматривается создание искусственного рельефа. На территории существующей застройки предусмотрена выборочная вертикальная планировка под отдельные площадки и сооружения.
2. Организация поверхностного стока:
Данным Генеральным планом водоотведение с рассматриваемой территории намечено осуществить смешанным способом: открытым (поверхностным) по лоткам проездов, арыкам, кюветам, в сочетании с закрытыми коллекторами ливневой канализации, на очистные сооружения ливневых вод.
Предлагается сеть закрытой ливневой канализации организовать на территориях существующей и перспективной высокоплотной застройки города, а также обеспечить закрытой ливневой системой левобережную часть города.
Для уменьшения загрязненности поверхностного стока рекомендуется проведение целого ряда мероприятий. Основными являются следующие: организация механизированной уборки территории, проведение своевременного ремонта дорожных покрытий, ограждение зон озеленения бордюрами, закрепление перевивающихся песков, локализация строительных площадок, упорядочение складирования и транспортирования сыпучих и жидких материалов.

3. Жасыл көшеттерді суаруды ұйымдастыру
Қазіргі таңда қалада каналдар мен арық желісінен тұратын 97,0 км ашық суару жүйесі бар. Суару каналдарының ұзындығы 19,821 км, арық желісі – 77,179 км.
Бас жоспарда қолданыстағы суармалы сумен жабдықтау схемасы сақталған. Қаланың суару жүйесін абаттандыру жұмыстары қарастырылған. Сол жағалаудың жаңадан салынып жатқан аумақтарында көшелердің жүргін бөліктерінің бойымен тарату арналары мен арық желілерін орнату ұсынылады.
4. Аумақты жерасты суларының басуынан қорғау:
Жерасты суларының деңгейін реттеу мақсатында қолданыстағы бас жоспарда жобасында тік дренаж салу ұсынылған болатын. Сонымен қатар, өзеннің оң және сол жағалауының бойында жол-бөгет пен көлденең жабық дренаждық коллекторлар салу ұсынылған.
Қазіргі уақытта қарастырылған тік дренаж салынған жоқ, жол-бөгет оң жақ жағалауда салынған, сол жақ жағалаудағы бөгет-жолдың құрылысы аяқталды. Бөгеттің төменгі еңісі бойында бас жоспарда ұсынылған көлденең дренаж салынған жоқ.
2018 жылы әзірленген "Қызылорда қаласы шегінде Сырдария өзенінің сол жағалауын нығайту және қайта жаңарту. Түзету" жобасында сол жағалау бөлігінде дренаж жүйесін салудың орынсыздығы расталды. Жергілікті жердің табиғи дренажы су деңгейін төмендеткіш ретінде қабылданды.
Қаланың оң жақ жағалауында және сол жақ жағалауында дамба жанында жабық дренаж салу ұсынылады.
Ол Бас жоспарда перспективалы учаскелерді игеру алдында дренаж арқылы сорланған жерлерді шаюмен алдын ала рекультивациялауды жүргізу ұсынады, содан кейін перспективалы құрылыс алаңдарын жүйелі дренажбен жабдықтау қажет.
Аралас дренажды қабылдау ұсынылады: қаланың қазіргі алаңы жабдықталған және жабық көлденең дренаждық коллекторлары бар минералданған дренаждық ағынын бұра отырып, тік дренаж ұңғымаларын құру.
Жобалаудың келесі сатыларында қаланың солтүстік-шығыс бөлігі үшін дренаж жобасын орындау керек.
Аумақты су басудан қорғау бойынша негізгі іс-шаралар мыналар болып табылады:
1) құрылыс салынып жатқан аумақтардан жерүсті суларын (еріген қар суы, жаңбыр, нөсер сулары) бұрып әкету;
2) тіреулерді, батпақтануды болдырмау үшін ашық су бұру желісінің қажетті еңістерін қолдау, құбырлы сужібергіштерді, субұрғыштарды орнату;
3) жасыл көшеттерді суаруды бақылау, реттеу, ал қажет болған жағдайда шектеу;
4) су беруші коммуникациялардан судың ағып кетуін төмендету;

3. Организация полива зеленых насаждений:
На сегодняшний день в городе имеется 97,0 км открытой оросительной системы, состоящей из каналов и арычной сети. Протяженность оросительных каналов 19,821 км, арычной сети - 77,179 км.
Генеральным планом сохраняется существующая схема поливочного водоснабжения. Предусматриваются работы по благоустройству оросительной системы города. На вновь застраиваемых территориях левобережья предлагается устройство сети распределительных каналов и арычной сети вдоль проезжих частей улиц.
4. Защита территории от подтопления грунтовыми водами:
В целях регулирования уровня грунтовых вод действующим Генеральным планом предлагалось строительство вертикального дренажа. Также предлагалось вдоль правого и левого берега реки проложить дорогу-дамбу и горизонтальные закрытые дренажные коллекторы.
На настоящий момент, предусмотренный вертикальный дренаж не построен, дорога-дамба проложена по правому берегу, завершается строительство дороги - дамбы на левом берегу. Предложенный генеральным планом горизонтальный дренаж вдоль низового откоса дамбы не построен.
В разработанном в 2018 году проекте "Укрепление и реконструкция левого берега реки Сырдарья в пределах города Кызылорда. Корректировка", подтвердилась нецелесообразность строительства дренажной системы в левобережной части. В качестве водопонижения принят естественный дренаж местности.
Рекомендуется строительство придамбового закрытого дренажа, как на правобережной, так и левобережной части города.
Данным Генеральным планом рекомендуется перед освоением перспективных участков проведение предварительной рекультивации засоленных земель с промывкой на фоне дренажа, затем площадки перспективного строительства оборудовать систематическим дренажом.
Рекомендуется принять комбинированный дренаж: создать скважины вертикального дренажа, которым была оборудована существующая площадка города, с отводом минерализованного дренажного стока закрытыми горизонтальными дренажными коллекторами.
На дальнейших стадиях проектирования выполнить проект дренажа для северо-восточной части города.
Основными мероприятиями по защите территории от подтопления являются:
1) отвод с застраиваемой территории поверхностных вод (талых, дождевых, ливневых);
2) поддержание необходимых уклонов открытой водоотводящей сети, устройство трубчатых водовыпусков, водоотводов, чтобы избежать подпоров, заболачивания;
3) контроль, регулирование, а при необходимости и ограничение поливов зеленых насаждений;
4) снижение утечек из водонесущих коммуникаций;

5) суару каналдарында сүзілуге қарсы экрандарды орнату;
6) ашық каналдарды және жабық құрылыстар желісін қорғау.
5. Сырдария өзеніндегі тасқын судан аумақты қорғау.
Қала құрылысын су басудан қорғау үшін бас жоспарда "Сырдария өзенінің жағалауларын бекіту және Қызылорда қаласының қорғау бөгеттерін жаңғырту" техникалық-экономикалық негіздеме жобасы негізге алынды. Құламаның жер бөгеттерін, арнайы реттейтін құрылыстарды салу және су шайып кету мен опырылудан жағалауларды нығайту көзделген. "Қорқыт ата" көшесінен "Сұлтан Бейбарыс" көшесіне дейін өзеннің оң жағалауындағы су қорғау бөгеті салынды. Кейін Қорқыт Ата мемориалдық кешенінен Мұратбаев көшесіне дейін магистралдық жол салынды, бұл магистралдық жол өзенге шығатын көлік жолдарын тұйықтайды. Бас жоспарда су шайып кетуден және бұзылудан жағалау белдеуін тұрақтандырудың арналық түзету жұмыстары бойынша бірқатар іс-шаралар әзірленді.
Жағалаудағы аумақты құрылыс салуға және демалыс аймағын пайдалану үшін Бас жоспарда су қорғау бөгеттерінің су құламасы бойында, өзеннің жалпы ұзындығы бойынша екі жағынан қарау алаңдары бар серуендеу жағалауларын салуды жалғастыру көзделіп отыр. Сонымен қатар, Бас жоспарда құм қайырын жою арқылы өзен табанын тазарту ұсынылады.
Қазіргі уақытта жайылма көлді абаттандыруға арналған іс-шаралар бойынша солтүстік бөліктің ілмегіндегі бөгет-жолдың ішімен су өткізетін гидротехникалық құрылыс салынды.
Осы Бас жоспарда іргелес аумақта орындалған құрылыстарды ескере отырып, жайылма көлдің ағынын қалпына келтіру жөніндегі іс-шараларды орындау ұсынылады. Жайылма көлдің құлама жарларын геоторларменқаптау арқылы оны мәдени көлге айналдыру ұсынылады. Іргелес аумақ кептіріледі, оған топырақ төгіледі және ол саябақ аймағы ретінде пайдаланылады.
6. Қаланың аумағын санитариялық тазарту:
Бас жоспарда мыналар:
1) Қызылорда қаласының аумағын санитариялық тазарту жүйесін одан әрі дамыту және жетілдіру;
2) қатты тұрмыстық қалдықтарды бөлек жинауды енгізу;
3) жәндіктер мен ауру тудыратын микроорганизмдердің таралуына кедергі келтіретін атмосфераны, топырақты, жерүсті және жерасты суларын ластанудан қорғауды қамтамасыз ететін қатты тұрмыстық қалдықтарды жинауға және оқшаулауға арналған табиғат қорғау құрылыстары кешенінің жобасын әзірлеу және салу;
4) кейіннен жер учаскелерін шаруашылық немесе өзге де мақсаттарда толыққанды пайдалану үшін қолданыстағы санкцияланған және бей-берекет қоқыс үйінділерінің орнын қалпына келтіру көзделді.
10. Қоршаған ортаға әсерді бағалау
Бас жоспар құрамына "Қоршаған ортаға әсерді алдын ала бағалау" бөлімі қосылған.
Бөлімде барлық ортаның қазіргі жағдайына талдау берілді: жер ресурстары, ауа бассейні, жерүсті және жерасты сулар. Қазіргі жағдайда және перспективада ауа бассейнінің ластану есебі жүргізілді. Ауа бассейнінің рұқсат етілген ластану аумағының қысқаруына, қала аумағының топырақ-өсімдік жабынының жай-күйін жақсартуға және сауықтыруға ықпал ететін іс-шаралар берілді.
Урбанизацияның дамуы салдарынан едәуір аумақтарда табиғи кешендердің өзгеруінің үздіксіз процесі орын алуда, бұл табиғи ландшафттардың, топырақ жабынының, өсімдіктер мен жануарлар дүниесінің, жерүсті, жерасты суларының өзгеруіне әсер етеді. Сондай-ақ, табиғаттың аталған элементтерінің рұқсат етілген шектен тыс өзгеруі олардың тозуына және халықтың өмірі үшін қолайсыз жағдайлар жасауға әкеп соғады.
Адамдардың жайлы өмір сүруі және қоршаған ортаны қорғау мақсатында Бас жоспарда:

5) устройство противофильтрационных экранов на оросительных каналах;
6) охрана открытых каналов и закрытой сети сооружений.
5. Защита территории от затопления паводковыми водами реки Сырдарьи:
Для защиты городской застройки от затопления, в Генеральном плане за основу был принят проект технико-экономического обоснования "Крепление берегов реки Сырдарьи и реконструкция защитных дамб города Кызылорда". Предусмотрено строительство земляных дамб обвалования, руслорегулирующих сооружений и укрепление берегов от размыва и обрушения. Была построена водозащитная дамба по правому берегу реки, от улицы "Коркыт-ата" до улицы Султан Бейбарыс позже построена магистральная дорога от мемориального комплекса Коркыт Ата до улицы Муратбаева, которая закольцовывает транспортные выходы к реке. Генеральным планом разработан ряд мероприятий по русловыправительным работам и стабилизации береговой полосы от размыва и разрушения.
Для использования прибрежной территории под застройку и зоны отдыха Генеральным планом намечается с обеих сторон реки, на всем протяжении, вдоль водного откоса водозащитных дамб, продолжить строительство прогулочных набережных со смотровыми площадками. Кроме того, Генеральным планом предлагается произвести расчистку дна с ликвидацией песчаных отмелей.
В настоящее время из мероприятий по благоустройству пойменной озеры построено водопропускное гидротехническое сооружение в теле дороги-дамбы, в районе северной части петли.
Данным Генеральным планом предлагается выполнить мероприятия по восстановлению проточности в пойменной озере с учетом выполненного строительного освоения прилегающей территории. Предлагается преобразовать пойменное озеро в культурное озеро с облицовкой откосов георешетками. Прилегающая территория осушается, подсыпается и используется как парковая зона.
6. Санитарная очистка территории города:
Генеральным планом предусматриваются:
1) дальнейшее развитие и усовершенствование системы санитарной очистки территории города Кызылорда;
2) внедрение раздельного сбора твердых бытовых отходов;
3) разработка проекта и строительство комплекса природоохранных сооружений, предназначенных для складирования и изоляции твердых бытовых отходов, обеспечивающего защиту от загрязнения атмосферы, почвы, поверхностных и грунтовых вод, препятствующих распространению насекомых и болезнетворных микроорганизмов;
4) рекультивация существующих санкционированных и стихийных свалок для последующего полноценного использования земельных участков в хозяйственных или иных целях.
10. Оценка воздействия на окружающую среду
В состав Генерального плана включен раздел "Предварительная оценка воздействия на окружающую среду".
В разделе дан анализ современного состояния всех сред: земельных ресурсов, воздушного бассейна, поверхностных и подземных вод. Проведены расчеты загрязнения воздушного бассейна на существующее положение и перспективу. Указаны мероприятия, способствующие сокращению территории допустимого загрязнения воздушного бассейна, по оздоровлению и улучшению состояния почвенно-растительного покрова городской территории.
Вследствие развития урбанизации на значительных территориях происходит непрерывный процесс преобразования природных комплексов, что отражается на изменении природных ландшафтов, почвенного покрова, растительного и животного мира, поверхностных, подземных вод. В то же время изменение указанных элементов природы сверх допустимых пределов приводит к их деградации и созданию неблагоприятных условий для жизни населения.
В целях комфортного проживания людей и охраны окружающей среды Генеральным планом предусмотрены:

1) табиғи кешен аумағын ауа бассейнінің ластануынан қорғау;
2) жерасты және жерүсті су ресурстарын ластанудан және сарқылудан қорғау;
3) қала аумағын физикалық факторлардың әсерінен қорғау (шу, вибрация, электромагниттік сәулелену);
4) топырақ-өсімдік жабынын атмосфераға зиянды заттардың шығарындыларынан және қатты тұрмыстық қалдықтардың түзілуінен қорғау;
5) жануарлар мен өсімдіктер әлемін қорғау;
6) аумақты қауіпті техногендік және табиғи сипаттағы процестерден қорғау;
7) көгалдандыру және микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен тіршілік ету ортасының жайлылығын арттыру қарастырылды.
Қоршаған ортаны сапалы жай-күйіне қоғамдық қажеттілікті қанағаттандыру адамзат қоғамының негізгі әлеуметтік мақсатына қол жеткізу шарттарының бірі болып табылады – экологиялық шартталған сырқаттануды төмендету, халықтың жұмысқа қабілетін жақсарту, туу деңгейін арттыру, өмір сүру ұзақтығын арттыру, халықтың білімі мен мәдениетінің өсуі сияқты әлеуметтік нәтижелерді қамтамасыз ету.
Қоршаған ортаның әрбір компоненті бойынша ұсынылған шаралар орындалатын болса, нормативтік талаптарға сәйкес экологиялық ахуалдың нашарлауына жол бермеу, халықтың өмір сүру жағдайын жақсарту және қоршаған орта мен адамды сауықтыру мүмкін болады. Бас жоспарды іске асыру кезінде жүргізілген қоршаған ортаға әсерді бағалау бойынша мынадай тұжырымдар жасалды:
Атмосфералық ауа:
Атмосфераның ластану индексінің кешенді көрсеткіші бойынша атмосфералық ауаның жағдайы (қазіргі жағдайда және перспективада) бүкіл Қызылорда қаласы бойынша атмосфералық ауаның ластануының төменгі дәрежесіне сәйкес келеді. I-кезекке және есептік мерзімге әсерді алдын ала бағалау "маңызы жоғары әсер ету" ретінде бағаланады.
Су шаруашылығы қызметі:
Бас жоспарда қолданыстағы кәріздік тазарту құрылыстарына тұрмыстық сарқынды суларды бұру, жерасты суларды залалсыздандырудың су дайындау жүйелерін салу қарастырылды.
Жаңбыр және еріген қар суларын қайтара пайдаланудың арқасында суаруға кететін таза суды тұтыну көлемі азаяды.Су қорғау аймақтарында және су объектілері белдеуінде шаруашылық қызмет режимін қатаң сақтау жерүсті суларына тиетін зиянды әсерді төмендетуге мүмкіндік береді.
Санитариялық қорғаныш аймағы аумағында ерекше санитариялық режимді сақтау сумен жабдықтау жүйесінің санитариялық-эпидемиологиялық сенімділігін қамтамасыз етеді.
I-кезекке және есептік мерзімге әсерді алдын ала бағалау "маңызы жоғары әсер ету" ретінде бағаланады.
Өндіріс және тұтыну қалдықтары:
Есептік мерзімге табиғат қорғау заңнамасының талаптарын, аумақты абаттандыру бойынша ұсынылған шараларды орындау және жобаланып отырған қатты тұрмыстық қалдықтар полигонына қалдықтарды уақытша сақтау, тасымалдау және көму бойынша іс-шараларды іске асыруды бақылау жүргізілген жағдайда, қалдықтарды кәдеге жаратудың қалыптасқан жағдайы айтарлықтай жақсаратынын ескере отырып, "маңызы жоғары әсер ету" ретінде бағалауға болады.
Топырақ-өсімдік жабыны:
Белгіленген құрылысты техногендік және антропогендік бұзылған аумақтарда жүзеге асыру жоспарланып отыр. Бас жоспарды іске асыру нәтижесінде топырақ пен өсімдіктерді зиянды әсерден қорғау мақсатында бас жоспарда технологиялар мен техникалық шешімдерді, сондай-ақ топырақ жабыны мен өсімдіктерге әсер етудің ауқымы мен қарқындылығын қысқартуға арналған арнайы шараларды қолдану ұсынылады.
Есептік мерзімге әсерді алдын ала бағалау "маңызы жоғары әсер ету" ретінде бағаланады.
Жануарлар әлемі:
Жобаланып отырған объектіні іске асыру жануарлар әлеміне орташа әсер етеді. Негізгі әсерді физикалық факторлар (шу, вибрация, жарық) тигізеді. Урбанизация жағдайында жануарлар алаңдаушылық факторына бейімделгенін атап өту керек.
I-кезекке және есептік мерзімге әсерді алдын ала бағалау "маңызы орташа әсер ету" ретінде бағаланады.
Әлеуметтік-экономикалық орта:
Бас жоспарды іске асыру халықтың тыныс-тіршілігі үшін қолайлы ортаны қамтамасыз етеді. Бұл ретте табиғи-климаттық, қалыптасқан және болжанып отырған демографиялық және әлеуметтік-экономикалық жағдайларды ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, көлік және инженерлік-коммуникациялық инфрақұрылымды қоса алғанда, елді мекен аумағын дамытудың негізгі бағыттары, аумақты функционалдық аймақтарға бөлу және осы аймақтардың аумақтарын пайдалануды шектеу, экологиялық ахуалды жақсарту бойынша шаралар шешілетін болады.
Бас жоспарды іске асыру әлеуметтік-экономикалық ортаға және халықтың денсаулығына орташа-оң әсер етеді.
Бас жоспарды іске асыру кезінде әсерді алдын ала кешенді (интегралдық) бағалау: барлық ұсынылған табиғат қорғау және жобалық іс-шаралар сақталған кезде есептік мерзімге "маңызы жоғары әсер ету" ретінде бағаланады.
Бас жоспарды іске асыру кезінде әлеуметтік-экономикалық салаға интегралдық әсердің оң аспектілері қарастырылатын аспектілердің көпшілігі үшін белгіленеді, жекелеген теріс сәттер әсердің төмен деңгейінің шегінен шықпайды.
Осылайша, қоршаған ортаға компоненттік және интегралдық әсерді талдау ұсынылған барлық табиғат қорғау және жобалық іс-шаралар сақталған жағдайда Бас жоспарды іске асыру қоршаған ортаға айтарлықтай теріс әсер етпейді деп айтуға мүмкіндік береді. Сонымен қатар, әлеуметтік жағдайлар мен халықтың денсаулығына оң әсер етеді деп күтілуде.

1) защита территорий природного комплекса от загрязнений воздушного бассейна;
2) защита поверхностных и подземных водных ресурсов от загрязнений и истощения;
3) защита территорий города от воздействия физических факторов (шум, вибрация, электромагнитное излучение);
4) защита почвенно-растительного покрова от выбросов вредных веществ в атмосферу и образования твердо-бытовых отходов;
5) защита животного и растительного мира;
6) защита территорий от опасных процессов техногенного и природного характера;
7) повышение комфортности среды жизнедеятельности путем создания озеленения и улучшения микроклиматических условий.
Удовлетворение общественной потребности в качественном состоянии окружающей среды является одним из условий достижения основной социальной цели человеческого общества - обеспечение таких социальных результатов, как снижение экологически обусловленной заболеваемости, улучшение работоспособности населения, повышение уровня рождаемости, увеличение продолжительности жизни, рост образования и культуры населения.
При выполнении предложенных мероприятий по каждому компоненту окружающей среды возможны предотвращение ухудшения экологической обстановки, улучшение условий проживания населения и оздоровление окружающей среды и человека в соответствии с нормативными требованиями. В соответствии с проведенной оценкой воздействия на окружающую среду при реализации Генерального плана были сделаны следующие выводы:
Атмосферный воздух:
По комплексному показателю индекса загрязнения атмосферы состояние атмосферного воздуха (на существующее положение и на перспективу) соответствует низкой степени загрязнения атмосферного воздуха по всему городу Кызылорда. Предварительная оценка воздействия на I очередь и расчетный срок оценивается как "воздействие высокой значимости".
Водохозяйственная деятельность:
Генеральным планом предусмотрены отведение бытовых сточных вод на существующие канализационные очистные сооружения, строительство систем водоподготовки обеззараживания подземных вод.
Благодаря повторному использованию дождевых и талых вод снизятся объемы потребления свежей воды на орошение. Строгое соблюдение режима хозяйственной деятельности в водоохранных зонах и полосах водных объектов позволит снизить вредное воздействие на поверхностные воды.
Соблюдение особого санитарного режима на территории зон санитарной охраны позволит обеспечить санитарно-эпидемиологическую надежность системы водоснабжения.
Предварительная оценка воздействия на I очередь и расчетный срок оценивается как "воздействие высокой значимости".
Отходы производства и потребления:
На расчетный срок при соблюдении требований природоохранного законодательства, предложенных мероприятий по благоустройству территории и проведению контроля за осуществлением временного хранения, транспортировке и захоронению отходов на проектируемом полигоне твердых бытовых отходов, учитывая, что будет значительно улучшено существующее состояние утилизации отходов, можно оценить, как "воздействие высокой значимости".
Почвенно-растительный покров:
Намечаемое строительство планируется осуществлять на уже техногенно и антропогенно нарушенных территориях. В целях защиты почв и растительности от вредного воздействия в результате реализации Генерального плана, предлагается применение технологий и технических решений, а также специальных мер, призванных сократить масштабы и интенсивность воздействия на почвенный покров и растительность.
Предварительная оценка воздействия на расчетный срок оценивается как "воздействие высокой значимости".
Животный мир:
Реализация проектируемого объекта окажет среднее воздействие на животный мир. Основное воздействие оказывают физические факторы (шум, вибрация, свет). Надо отметить, что в условиях урбанизации животные уже адаптировались к фактору беспокойства.
Предварительная оценка воздействия на I очередь и расчетный срок оценивается как "воздействие средней значимости".
Социально-экономическая среда:
Реализация Генерального плана обеспечит благоприятную среду для жизнедеятельности населения. При этом будут решены основные направления развития территории населенного пункта, включая социальную, рекреационную, транспортную и инженерно-коммуникационную инфраструктуры, с учетом природно-климатических, сложившихся и прогнозируемых демографических и социально-экономических условий, функциональное зонирование и ограничение на использование территорий этих зон, меры по улучшению экологической обстановки.
Реализация Генерального плана окажет умеренно-положительное воздействие на социально-экономическую среду и здоровье населения.
Предварительная комплексная (интегральная) оценка воздействия при реализации Генерального плана оценивается: на расчетный срок при соблюдении всех предложенных природоохранных и проектных мероприятий как "воздействие высокой значимости".
Положительные аспекты интегрального воздействия на социально-экономическую сферу при реализации Генерального плана отмечаются для большинства рассматриваемых аспектов, отдельные негативные моменты не выходят за пределы низкого уровня воздействия.
Таким образом, анализ покомпонентного и интегрального воздействия на окружающую среду позволяет заключить, что при условии соблюдения всех предложенных природоохранных и проектных мероприятий реализация Генерального плана не окажет значимого негативного воздействия на окружающую среду. В то же время ожидается положительное воздействие на социальные условия и здоровье населения.

108,0
232,0
12.6
ОТШ және МАҚ
дана
42
76
12.7
АТС
дана
4
5
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы:
АГРС-1 – №1 автоматтандырылған газ реттеу станциясы;
АГРС-2 – №2 автоматтандырылған газ реттеу станциясы;
АГРС-3 – №3 автоматтандырылған газ реттеу станциясы;
адам/га – адам/гектар;
АҚ – акционерлік қоғам;
АТС – автоматтандырылған телефон станциясы;
ӘЖ – әуе электр тарату желісі;
БГРП – бас газ реттеу пункті;
бірл. – бірлік;
га – гектар;
Гкал – гигакалорий;
ЖШС – жауапкершілігі шектеулі серіктестік;
кВ – киловатт;
км – километр;
"ҚЖЭО" МКК – "Қызылордажылуэлектрорталығы" мемлекеттік коммуналдық кәсіпорны;
ҚС – қосалқы станция;
МАҚ – мультисервистік абоненттік қолжетімділік;
МВА – мегавольт ампер;
МДж/м2 – Мега джоуль/шаршы метр;
МВт – мегаватт;
млрд. – миллиард;
млн. АҚШ доллары – миллион Америка Құрама Штаттарының доллары;
млн. дана – миллион дана;
млн.м³ – миллион текше метр;
млн.кВт – миллион киловатт;
мм – милиметр;
МПа – мега Паскаль;
м/с – метр/секунд;
мың м³ – мың текше метр;
мың ш.м. – мың шаршы метр;
ОТШ – оптикалық тарату шкафы;
С – градус;
ШГРП – шкафтық газ реттеу пункті;
ш.м. – шаршы метр;
ш.м./адам – шаршы метр/адам;
FTTH – Fiber to the Home;
G-PON – Gigabit Passive Optical Network;
NGN – NextGenerationNetwork;
WLL CDMА – Wireless Local Loop Сode Division Multiple Access.
Қызылорда облысы
Қызылорда қаласының бас
жоспарына
(негізгі ережелерін қоса алғанда)
қосымша
Қызылорда облысы Қызылорда қаласының бас жоспары (негізгі сызба)

108,0
232,0
12.6
ОРШ и МАД
шт.
42
76
12.7
АТС
шт.
4
5
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АГРС-1 - автоматизированная газорегуляторная станция № 1;
АГРС-2 - автоматизированная газорегуляторная станция № 2;
АГРС-3 - автоматизированная газорегуляторная станция № 3;
чел./га - человек/гектар;
АО - акционерное общество;
АТС - автоматическая телефонная станция;
ВЛ - воздушные линии электропередачи;
ГГРП - головной газорегуляторный пункт;
ед. - единица;
га - гектар;
Гкал - гигакалорий;
ТОО - товарищество с ограниченной ответственностью;
кВ - киловатт;
км - километр;
КГП "КТЭЦ" - государственное коммунальное предприятие Кызылордатеплоэлектроцентр" акимата Кызылординской области;
ПС - подстанция;
МАД - мультисервисный абонентский доступ;
МВА - мегавольт ампер;
МДж/м2 - Мега джоуль/метр квадрат;
МВт - мегаватт;
млрд. - миллиард;
млн. долл. США - миллион долларов Соединенных Штатов Америки;
млн. штук - миллион штук;
млн.м3 - миллион кубических метров;
млн.кВт - миллион киловатт;
мм - миллиметр;
МПа - мега Паскаль;
м/с - метр/секунд;
тыс.м3 - тысячи кубических метров;
тыс.кв.м. - тысячи квадратных метров
ОРУ - оптический распределительный шкаф;
С - градус;
ГРПШ - газорегуляторный пункт шкафной;
кв.м. - квадратный метр;
кв.м./чел. - квадратный метр/человек;
шт. - штук;
FTTH - Fiber to the Home;
G-PON - Gigabit Passive Optical Network;
NGN - NextGenerationNetwork;
WLL CDMА - Wireless Local Loop Сode Division Multiple Access.
Приложение
к Генеральному плану
города Кызылорда
Кызылординской области
(включая основные положения)
Генеральный план города Кызылорда Кызылординской области
(основной чертеж)