Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 29 қыркүйектегі N 1467 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 24 маусымдағы № 479 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 24.06.2015 № 479 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Объектілерді салу үшін бастапқы материалдарды (деректерді) және рұқсат беретін құжаттарды ресімдеу мен беру тәртібін оңайлату жөніндегі кейбір шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 6 мамырдағы N 425 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., N 24, 227-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) көрсетілген қаулымен бекітілген Құрылыс объектілерін жобалау үшін бастапқы материалдарды (деректерді) ресімдеу және беру ережесінде:
7-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсат алу үшін өтінішке өтінішті қарайтын мемлекеттік органның құжаттардың түпнұсқалылығын белгілеуі үшін түпнұсқаларды бере отырып, өтініш берушінің өзгертілетін объектіге меншік құқығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері не объектінің меншік иесінің (меншік иелерінің) белгіленген өзгеріс пен оның параметрлеріне нотариалды куәландырылған  жазбаша келісімі қоса беріледі.";
10-тармақтың екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"Өтініш берушіге меншік немесе жер пайдалану құқығында тиесілі учаскені құрылысқа пайдалануға рұқсат өтініш берілген сәттен бастап 10 күнтізбелік күннен аспайтын мерзімдерде қаралады.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Тиісті жергілікті атқарушы органның ведомстволық бағыныстағы аумақтан өтініш берілген объектіні салуға жер учаскесін (аумақты, трассаны) беру туралы шешімі не өтініш берушіге меншік немесе жер пайдалану құқығында тиесілі учаскені құрылысқа пайдалану рұқсат жобалау (жобалау-сметалық) құжаттаманың құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының бүкіл мерзімі ішінде қолданылады.";
13-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"13. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға арналған техникалық шарттарды республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (Облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы береді.";
мынадай мазмұндағы 13-1-тармақпен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года № 425
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 сентября 2009 года № 1467. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 24 июня 2015 года № 479
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 24.06.2015 № 479 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 мая 2008 года № 425 "О некоторых мерах по упрощению порядка оформления и выдачи исходных материалов (данных) и разрешительных документов для строительства объектов" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 24, ст. 227) следующие изменения и дополнения:
1) в Правилах оформления и выдачи исходных материалов (данных) для проектирования объектов строительства, утвержденных указанным постановлением:
абзац второй пункта 7 изложить в следующей редакции:
"Для получения разрешения на изменение существующих объектов к заявлению прилагаются копии документов, удостоверяющих право собственности заявителя на изменяемый объект, с предоставлением подлинников для установления государственным органом, рассматривающим заявление, подлинности документов, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (сособственников) объекта на намечаемое изменение и его параметры.";
абзац второй пункта 10 изложить в следующей редакции:
"Разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования, рассматриваются в сроки не более чем 10 календарных дней с момента подачи заявления.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Решение соответствующего местного исполнительного органа о предоставлении на подведомственной территории земельного участка (территории, трассы) под строительство заявленного объекта либо разрешение на использование под строительство участка, принадлежащего заявителю на праве собственности или землепользования, действует в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации.";
пункт 13 изложить в следующей редакции:
"13. Архитектурно-планировочное задание и технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения выдаются местным исполнительным органом города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения).";
дополнить пунктом 13-1 следующего содержания:

"13-1. Егер инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға арналған техникалық шарттарды алу қажет болса, олар сәулет-жоспарлау тапсырмасына міндетті қосымша болып табылады.";
14. 15 және 16-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"14. Тапсырыс беруші сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды алуға өтінішті республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органына береді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса беріледі:
1) жергілікті атқарушы органның жаңа құрылыс үшін жер учаскесін беру (бөліп беру) туралы шешімі (учаскені пайдалануға рұқсат) немесе жергілікті атқарушы органның қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) үшін қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсаты;
2) жобалауға арналған бекітілген тапсырма.
15. Республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органы сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды алуға арналған өтінішті алғаннан кейін келесі жұмыс күнінен кешіктірмей, инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушілерге құжаттармен қоса техникалық шарттарды алуға сұрау жібереді.
16. Инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету жөніндегі қызметтерді жеткізушілер сұрауды алған сәтінен бастап 5 жұмыс күні ішінде республикалық маңызы бар қаланың, астананың, аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органына қосу параметрлері мен орнын көрсете отырып, техникалық шарттарды немесе беруден негізделген бас тартуды жібереді.
Өтініш беруші техникалық шарттарды беруден бас тартуға Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен шағымдана алады.";
17-тармақтың бірінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
"17. Осы Ереженің 25-тармағында санамаланған объектілерді қоспағанда, объектілерді жобалау үшін сәулет-жоспарлау тапсырмасын және техникалық шарттарды беруге өтініштерді қарау мерзімі өтініш берілген сәттен бастап 8 жұмыс күнінен аспауға тиіс.";
мынадай мазмұндағы 17-1-тармақпен толықтырылсын:
"17-1. Сәулет-жобалау тапсырмасы және техникалық шарттар жобалау (жобалау-сметалық) құжаттама құрамында бекітілген құрылыстың нормативтік ұзақтығының бүкіл мерзімі ішінде қолданылады.";
21-тармақтың екінші абзацы мен 1) және 2) тармақшалары алынып тасталсын;
22-тармақ мынадай мазмұндағы 13) және 14) тармақшалармен толықтырылсын:
"13) тұрғын ғимараттардағы (үйлердегі) тұрғын және тұрғын емес үй-жайларды лицензиясы бар тұлғалар орындаған және қосымша жер учаскесін бөлуді (аумақты бөліп беруді) талап етпейтін, құрастырмалардың есептік беріктігін төмендетпейтін, сәулет-эстетикалық, өртке қарсы, жарылысқа қарсы және санитарлық сапаларын нашарлатпайтын, пайдалану кезінде қоршаған ортаға зиянды әсер етпейтін қайта жаңғырту (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау), ол туралы жоба авторының (жобаның бас инженерінің, жобаның бас сәулетшісінің) тиісті жазбасы болады;

"13-1. Технические условия на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения являются обязательным приложением к архитектурно-планировочному заданию, если есть необходимость в их получении.";
пункты 14, 15 и 16 изложить в следующей редакции:
"14. Заявление на получение архитектурно-планировочного задания и технических условий представляется заказчиком в местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения).
К заявлению прилагаются следующие документы:
1) решение местного исполнительного органа о предоставлении (прирезке) земельного участка (разрешение на использование участка) для нового строительства или разрешение местного исполнительного органа на изменение существующих объектов - для реконструкции (перепланировки, переоборудования);
2) утвержденное задание на проектирование.
15. Местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) не позднее следующего рабочего дня после получения заявления на получение архитектурно-планировочного задания и технических условий направляет запрос на получение технических условий с приложением документов к поставщикам услуг по инженерному и коммунальному обеспечению.
16. Поставщики услуг по инженерному и коммунальному обеспечению в течение 5 рабочих дней с момента получения запроса направляют в местный исполнительный орган города республиканского значения, столицы, районов (городов областного значения) технические условия с указанием параметров и места присоединения либо обоснованный отказ в выдаче.
Отказ в выдаче технических условий может быть обжалован заявителем в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан.";
абзац первый пункта 17 изложить в следующей редакции:
"17. Срок рассмотрения заявлений на выдачу архитектурно-планировочного задания и технических условий для проектирования объектов не должен превышать 8 рабочих дней с момента подачи заявления, за исключением объектов, перечисленных в пункте 25 настоящих Правил.";
дополнить пунктом 17-1 следующего содержания:
"17-1. Архитектурно-планировочное задание и технические условия действуют в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации.";
абзац второй и подпункты 1) и 2) пункта 21 исключить;
пункт 22 дополнить подпунктами 13) и 14) следующего содержания:
"13) реконструкций (перепланировки, переоборудования) жилых и нежилых помещений в жилых зданиях (домах), выполненных лицами, имеющими лицензии, и не требующих отвода дополнительного земельного участка (прирезки территории), не снижающих расчетную прочность конструкций, не ухудшающих архитектурно-эстетические, противопожарные, противовзрывные и санитарные качества, не оказывающих вредное воздействие на окружающую среду при эксплуатации, о чем имеется соответствующая запись автора проекта (главного инженера проекта, главного архитектора проекта);

14) азаматтардың жеке пайдалануына арналған техникалық күрделі емес басқа да кұрылыстар.";
мынадай мазмұндағы 25-тармақпен толықтырылсын:
"25. Сәулет-жоспарлау тапсырмасы мен инженерлік және коммуналдық қамтамасыз ету көздеріне қосуға техникалық шарттарды ресімдеу және беру мерзімдері мынадай объектілер бойынша өтініш берілген сәттен бастап 15 жұмыс күнін құрайды:
1) электр және жылу энергиясын өндіретін өндірістік кәсіпорындар;
2) тау-кен өндіру және байыту өндірістік кәсіпорындары;
3) қара және түсті металлургия, машина жасау өнеркәсібінің өндірістік кәсіпорындары;
4) елді мекендер мен аумақтардың қауіпсіздігін қамтамасыз ететін гидротехникалық және селден қорғау құрылыстары (дамбалар, бөгеттер);
5) елді мекендердің шекараларынан тыс орналасқан желілік құрылыстар:
оларға қызмет көрсету объектілерімен бірге магистральдық құбыржолдар (мұнай, газ құбырлары және т.б.);
жоғары вольтты электр беру желілері және талшықты-оптикалық байланыс желілері;
оларға қызмет көрсету объектілерімен бірге темір жолдар;
көпірлерді, көпір өткелдерін, тоннельдерді, көп деңгейлі айрықтарды қоса алғанда, республикалық желіге жатқызылған жалпы пайдаланымдағы автомобиль жолдары.";
2) көрсетілген қаулымен бекітілген Жаңа объектілер салуға және қолданыстағы объектілерді өзгертуге рұқсат беретін рәсімдерді өткізу ережесінде:
3 және 4-тармақтардағы "және өтпелі құрылыс бойынша олардың мерзімін жыл сайынғы ұзарту" және "және өтпелі құрылыс бойынша олардың мерзімін жыл сайынғы ұзартуды" деген сөздер алынып тасталсын;
8-тармақтағы "14 күнтізбелік күннен" деген сөздер "7 жұмыс күнінен" деген сөздермен ауыстырылсын;
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге (құрылысты бастауға) рұқсат жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасының құрамында бекітілген  құрылыстың нормативтік ұзақтығының бүкіл мерзімі ішінде қолданылады. Егер объект нормативтік ұзақтық мерзімінің ішінде аяқталмаса, онда құрылысты жалғастыру үшін тапсырыс беруші (құрылыс салушы) жаңа рұқсат алуға міндетті.
Құрылысты жалғастыруға арналған жаңа рұқсат өтініштің және тізбесін сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті мемлекеттік орган белгілейтін, қоса берілетін құжаттардың негізінде беріледі.";
11-тармақ алынып тасталсын;
15-тармақтың екінші абзацындағы 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтінішті қарайтын мемлекеттік органның түпнұсқалылығын белгілеуі үшін түпнұсқаларды бере отырып, өтініш берушінің өзгертілетін үй-жайға (ғимараттың бір бөлігіне) меншік құқығын куәландыратын құжаттардың көшірмелері не үй-жайлардың немесе ғимараттың бөліктерінің меншік иесінің (меншік иелерінің) оларды өзгертуге нотариалды куәландырылған жазбаша келісімі;";

14) других технически не сложных строений, предназначенных для личного пользования граждан.";
дополнить пунктом 25 следующего содержания:
"25. Сроки оформления и выдачи архитектурно-планировочного задания и технических условий на подключение к источникам инженерного и коммунального обеспечения составляют 15 рабочих дней с момента подачи заявления по следующим объектам:
1) производственные предприятия, вырабатывающие электрическую и тепловую энергию;
2) горнодобывающие и обогатительные производственные предприятия;
3) производственные предприятия черной и цветной металлургии, машиностроительной промышленности;
4) гидротехнические и селезащитные сооружения (дамбы, плотины), обеспечивающие безопасность населенных пунктов и территорий;
5) линейные сооружения, расположенные за пределами границ населенных пунктов:
магистральные трубопроводы (нефте-, газопровод и т.д.) с объектами их обслуживания;
высоковольтные линии электропередач и волоконно-оптические линии связи;
железные дороги с объектами их обслуживания;
автомобильные дороги общего пользования, отнесенные к республиканской сети, включая мосты, мостовые переходы, тоннели, многоуровневые развязки.";
2) в Правилах прохождения разрешительных процедур на строительство новых и изменение существующих объектов, утвержденных указанным постановлением:
в пунктах 3 и 4 слова "и их ежегодная пролонгация по переходящим стройкам" исключить;
в пункте 8 слова "14 календарных" заменить словами "7 рабочих";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Разрешение на производство строительно-монтажных работ (начало строительства) действует в течение всего срока нормативной продолжительности строительства, утвержденной в составе проектной (проектно-сметной) документации. Если объект не был завершен в течение срока нормативной продолжительности, то для продолжения строительства заказчик (застройщик) обязан получить новое разрешение.
Новое разрешение для продолжения строительства выдается на основании заявления и прилагаемых документов, перечень которых устанавливается уполномоченным государственным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства.";
пункт 11 исключить;
в абзаце втором подпункт 1) пункта 15 изложить в следующей редакции:
"1) копии документов, удостоверяющих право собственности заявителя на изменяемое помещение (часть здания), с предоставлением подлинников для установления государственным органом, рассматривающим заявление, подлинности документов, либо нотариально засвидетельствованное письменное согласие собственника (сособственников) помещений или частей здания на их изменение;";

мынадай мазмұндағы 15-1-тармақпен толықтырылсын:
"15-1. Объектінің құрастырмалары мен функционалдық мақсатын өзгертпей, жер учаскесінің (аумақтың, трассаның) қазіргі шекарасында жүзеге асырылатын қолданыстағы тұрғын ғимараттардағы үй-жайларды қайта жаңарту, қайта жобалау, қайта жабдықтау құрылыс-монтаж жұмыстарын жүргізуге рұқсат алмай-ақ, жергілікті атқарушы органның тиісті шешімі негізінде жүзеге асырылады.".
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                  К. Мәсімов

дополнить пунктом 15-1 следующего содержания:
"15-1. Реконструкция, перепланировка, переоборудование помещений в существующих жилых зданиях, осуществляемые в существующих границах земельного участка (территории, трассы) без изменения конструкций и функционального назначения объекта, осуществляются на основании соответствующего решения местного исполнительного органа без получения разрешения на производство строительно-монтажных работ.".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов