Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 12 қазандағы N 1559 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 17 маусымдағы № 448 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 17.06.2015 № 448 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу ережесі бекітілсін.
2. Мыналардың күші жойылды деп танылсын:
1) "Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 қаңтардағы N 15 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 1, 7-құжат);
2) "Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 8 қаңтардағы N 15 қаулысына өзгерістер енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2006 жылғы 31 қазандағы N 1033 қаулысы (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2006 ж., N 40, 443-құжат).
3. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 12 қазандағы
N 1559 қаулысымен
бекітілген
Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу ережесі
Ескерту. Ереже жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2011.08.31 № 982 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеу ережесі (бұдан әрi – Ереже) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесi туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегi Кодексiне сәйкес әзiрлендi және денсаулық сақтау саласында аккредиттеу жүргiзу тәртiбiн белгiлейдi.
2. Осы Ережеде, мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
денсаулық сақтау субъектілері – жеке медициналық практикамен және фармацевтикалық қызметпен айналысатын денсаулық сақтау ұйымы, сондай-ақ жеке тұлға;
медициналық ұйым – негізгі қызметі медициналық көмек көрсету болып табылатын денсаулық сақтау ұйымы;
тәуелсіз сарапшы – денсаулық сақтау субъектілері қызметіне тәуелсіз сараптама жүргізу үшін белгіленген тәртіппен аккредиттелген жеке тұлға;
аккредиттелетiн субъект - медициналық ұйым, жеке тұлға;
халық медицинасы (емшілік) – емдік заттар, сондай-ақ емдік және гигиеналық тәсілдер мен дағдылар туралы халықтың жинаған эмпиризмдік мәліметтерінің жиынтығы және оларды денсаулық сақтау, аурулардың алдын алу мен емдеу үшін практикалық қолдану.

Об утверждении Правил аккредитации в области здравоохранения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 12 октября 2009 года № 1559. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 17 июня 2015 года № 448
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 17.06.2015 № 448 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила аккредитации в области здравоохранения.
2. Признать утратившим силу:
1) постановление Правительства Республики Казахстан от 8 января 2004 года № 15 "Об утверждении Правил аккредитации области в здравоохранения" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 1, ст. 7);
2) постановление Правительства Республики Казахстан от 31 октября 2006 года № 1033 "О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 8 января 2004 года № 15" (САПП Республики Казахстан, 2006 г., № 40, ст. 443).
3. Настоящее постановление вводится в действие после первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 12 октября 2009 года № 1559
Правила
аккредитации в области здравоохранения
Сноска. Правила в редакции постановления Правительства РК от 31.08.2011 № 982 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
1. Общие положения
1. Настоящие Правила аккредитации в области здравоохранения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" и устанавливают порядок проведения аккредитации в области здравоохранения.
2. В настоящих Правилах используются следующие основные понятия:
субъекты здравоохранения - организация здравоохранения, а также физические лица, занимающиеся частной медицинской практикой и фармацевтической деятельностью;
медицинская организация - организация здравоохранения, основной деятельностью которой является оказание медицинской помощи;
независимый эксперт - физическое лицо, аккредитованное в установленном порядке для проведения независимой экспертизы деятельности субъектов здравоохранения;
аккредитуемый субъект - медицинская организация, физическое лицо;
аккредитующий орган - уполномоченный орган в области здравоохранения (далее - уполномоченный орган);

Ескерту. 2-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
3. Денсаулық сақтау саласындағы аккредиттеуге:
көрсетiлетiн медициналық және фармацевтикалық қызметтердiң денсаулық сақтау саласындағы белгiленген талаптар мен стандарттарға сәйкестiгiн тану мақсатында медициналық ұйымдар;
денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiне тәуелсiз сараптамалық бағалау жүргiзу үшiн жеке тұлғалар жатқызылады.
Ескерту. 3-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
4. Аккредиттеу ерiктi сипатта болады және аккредиттелетiн субъектiнiң қаражаты есебiнен және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тыйым салынбаған өзге де қаражат есебiнен жүзеге асырылады.
5. Денсаулық сақтау саласында аккредиттеудi жүзеге асыратын орган (ұйым) аккредиттеу жөнiндегi тиiстi комиссиялар (бұдан әрi – Комиссиялар) құрады және аккредиттелген денсаулық сақтау саласындағы медициналық ұйымдар мен тәуелсiз сарапшылардың дерекқорын қалыптастырады.
Ескерту. 5-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
6. Медициналық ұйымдарды аккредиттеудi аккредиттеуші орган не денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген ұйым жүргiзедi.
7. Комиссиялардың құрамы мен олар туралы ереже аккредиттеуші органның шешімімен бекiтiледi.
2. Денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне тәуелсіз
сараптамалық бағалау жүргізу үшін жеке тұлғаларды
аккредиттеуді жүргізу тәртібі
8. Денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне тәуелсіз сараптамалық бағалауды жүргізуге аккредиттеуден өту кезінде жеке тұлғалар аккредиттеуші органға мынадай құжаттарды:
1) уәкілетті орган бекіткен мамандықтар номенклатурасына сәйкес мәлімделген аккредиттеу саласын көрсете отырып, аккредиттеуші орган бекіткен нысан бойынша аккредиттеуден өтуге арналған өтінішті;
2) жеке куәлігінің көшірмесін;
3) жоғары кәсіптік медициналық немесе фармацевтикалық білімі туралы дипломның көшірмесін;
4) еңбек кітапшасының көшірмесін немесе осы Ереженің 8-1-тармағының 1), 2) немесе 3) тармақшаларына сәйкес жұмыс өтілін растайтын өзге де құжатты;
5) осы Ереженің 8-1-тармағының екінші, үшінші бөліктеріндегі талаптарды ескере отырып (клиникалық практиканы және фармацевтикалық қызметті жүзеге асыратын мамандар үшін) біліктілікті арттыру және (немесе) қайта даярлау туралы құжаттардың көшірмелерін;

Сноска. Пункт 2 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).
3. Аккредитации в области здравоохранения подлежат:
медицинские организации - в целях признания соответствия оказываемых медицинских и фармацевтических услуг установленным требованиям и стандартам в области здравоохранения;
физические лица - для проведения независимой экспертной оценки деятельности субъектов здравоохранения.
Сноска. Пункт 3 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).
4. Аккредитация носит добровольный характер и осуществляется за счет средств аккредитуемого субъекта и иных незапрещенных средств в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
5. Орган (организация), осуществляющий (осуществляющая) аккредитацию в области здравоохранения, создает соответствующие комиссии по аккредитации (далее – Комиссии) и формирует банк данных аккредитованных медицинских организаций и независимых экспертов в области здравоохранения.
Сноска. Пункт 5 в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).
6. Аккредитация медицинских организаций проводится аккредитующим органом, либо организацией, аккредитованной уполномоченным органом в области здравоохранения.
7. Состав и Положение о комиссиях утверждаются решением аккредитующего органа.
2. Порядок проведения
аккредитации физических лиц для проведения
независимой экспертной оценки деятельности
субъектов здравоохранения
8. При прохождении аккредитации для проведения независимой экспертной оценки деятельности субъектов здравоохранения физические лица представляют в аккредитующий орган следующие документы:
1) заявление на прохождение аккредитации по форме, утвержденной аккредитующим органом, с указанием заявляемой области аккредитации в соответствии с номенклатурой специальностей, утвержденной уполномоченным органом;
2) копию удостоверения личности;
3) копию диплома о высшем профессиональном медицинском или фармацевтическом образовании;
4) копию трудовой книжки или иной документ, подтверждающий наличие стажа работы согласно подпунктам 1), 2) или 3) пункта 8-1 настоящих Правил;
5) копии документов о повышении квалификации и (или) переподготовки с учетом требований частей второй, третьей пункта 8-1 настоящих Правил (для специалистов, осуществляющих клиническую практику и фармацевтическую деятельность);

6) бірінші немесе жоғары біліктілік санаттарының берілгені туралы сертификаттардың көшірмелерін (клиникалық практиканы жүзеге асыратын мамандар үшін);
7) ғылыми дәрежелерінің, атақтарының (бар болса) туралы құжаттардың көшірмелерін ұсынады.
Ескерту. 8-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 366 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
8-1. Денсаулық сақтау субъектілерінің қызметіне тәуелсіз сараптамалық бағалау жүргізу үшін аккредиттеуден өтуге:
1) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік органдарда немесе медициналық көрсетілетін қызметтер және (немесе) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың немесе медициналық техниканың айналысы саласындағы сапа сараптамасын жүзеге асыратын денсаулық сақтау ұйымдарында;
2) медициналық немесе фармацевтикалық білім беру (ғылыми-педагогикалық құрамда) ұйымдарында;
3) кәсіптік медициналық (клиникалық практика) және (немесе) фармацевтикалық қызметте кемінде 7 жыл жұмыс өтілі бар жеке тұлғалар жіберіледі.
Осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген адамдарды қоспағанда, аккредиттеу туралы куәлікті алғаш рет алуға үміткер адамдардың соңғы 2 жылда денсаулық сақтау саласындағы білім және ғылым ұйымдарында сараптама жүргізу мәселелері бойынша немесе сараптамалық қызмет негіздері бойынша жалпы көлемі кемінде 216 сағат біліктілігін арттыруы қажет.
Осы тармақтың 1), 2) тармақшаларында көрсетілген адамдарды қоспағанда, аккредиттеу туралы куәлікті қайта алуға үміткер адамдардың соңғы 5 жылда денсаулық сақтау саласындағы білім және ғылым ұйымдарында тиісті және (немесе) медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын басқару мәселелері бойынша жалпы көлемі кемінде 216 сағат біліктілігін арттыруы қажет.
Ескерту. Ереже 8-1-тармақпен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 366 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
9. Аккредиттеуші орган құжаттарды алған сәтінен бастап екі жұмыс күнінің ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілген мерзімдерде жазбаша уәждемемен өтінішті одан әрі қараудан бас тартылады.
10. Құжаттарды қарау мерзiмi денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiне тәуелсiз сараптамалық бағалау жүргiзу үшiн жеке тұлғаларды аккредиттеуден өткiзуге өтiнiш тiркелген сәттен бастап аккредиттеушi орган тиiстi шешiм шығарғанға дейiн 30 күнтiзбелiк күннен аспайды.
11. Денсаулық сақтау субъектiлерiнiң қызметiне тәуелсiз сараптама жүргiзу үшiн жеке тұлғаларды аккредиттеу конкурстық iрiктеу (тестiлеу және әңгiмелесу) арқылы олардың бiлiктiлiгiн кешендi бағалау негiзiнде жүргiзiледi.

6) копии сертификатов о присвоении первой или высшей квалификационных категорий (для специалистов, осуществляющих клиническую практику);
7) копии документов о наличии ученых степеней, званий (при их наличии).
Сноска. Пункт 8 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2014 № 366.
8-1. К прохождению аккредитации для проведения независимой экспертной оценки деятельности субъектов здравоохранения допускаются физические лица, имеющие стаж работы не менее 7 лет:
1) в государственных органах в сфере здравоохранения или организациях здравоохранения, осуществлявшие экспертизу качества в сфере медицинских услуг и (или) обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения или медицинской техники;
2) в организациях медицинского или фармацевтического образования (научно-педагогического состава);
3) профессиональной медицинской (клиническая практика) и (или) фармацевтической деятельности.
Лицам, впервые претендующим на получение свидетельства об аккредитации, за исключением лиц, указанных в подпунктах 1), 2) настоящего пункта, необходимо повышение квалификации в организациях образования и науки в области здравоохранения за последние 2 года, по вопросам проведения экспертизы или по основам экспертной деятельности, в общем объеме не менее 216 часов.
Лицам, повторно претендующим на получение свидетельства об аккредитации, за исключением лиц, указанных в подпунктах 1), 2) настоящего пункта, необходимо повышение квалификации в организациях образования и науки в области здравоохранения за последние 5 лет, по соответствующей специальности и (или) по вопросам управления качества медицинских услуг, в общем объеме не менее 216 часов.
Сноска. Правила дополнены пунктом 8-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.04.2014 № 366.
9. Аккредитующий орган в течение двух рабочих дней с момента получения документов проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
10. Срок рассмотрения документов с момента регистрации заявления на прохождение аккредитации физических лиц для проведения независимой экспертной оценки деятельности субъектов здравоохранения до вынесения соответствующего решения аккредитующим органом не превышает 30-и календарных дней.
11. Аккредитация физических лиц для проведения независимой экспертизы деятельности субъектов здравоохранения проводится на основе комплексной оценки их квалификации путем конкурсного отбора (тестирования и собеседования).

12. Кешендi бағалаудың қорытындылары бойынша аккредиттеушi орган аккредиттеу немесе аккредиттеуден бас тарту туралы шешiм қабылдайды. Кешендi бағалауды жүргiзу тәртiбiн уәкiлеттi орган бекiтедi.
13. Аккредиттеуден өткен субъектіге аккредиттеуші орган бекітетін нысан бойынша аккредиттеу туралы куәлік 5 жыл мерзімге беріледі.
Ескерту. 13-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 366 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
14. Мынадай жағдайларда аккредиттеу туралы куәлiк беруден:
1) ұсынылған құжаттарда бұрмаланған немесе жалған ақпарат болғанда;
2) кешендi бағалаудың (тестiлеу және әңгiмелесу) қанағаттанғысыз нәтижелерi болғанда;
3) азаматтардың және заңды тұлғалардың жеке тұлғаның қызметiне мемлекеттiк органдарға комиссиялық тексеру актiлерiмен расталған негiзгi шағымдары болғанда;
4) жеке тұлғаға қатысты мәлiмделген түрi бойынша қызметпен айналысуға тыйым салу туралы сот шешiмi болғанда бас тартылады.
3. Медициналық ұйымдарды аккредиттеудi жүргiзу тәртiбi
15. Медициналық ұйымдар аккредиттеуден өту үшін аккредиттеуші органға мынадай құжаттарды:
1) аккредиттеуші орган бекіткен нысан бойынша өтінішті;
2) медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызметті жүзеге асыру құқығына қосымшасы бар лицензияның көшірмесін;
3) өзін-өзі бағалау нәтижелерінің өз бетінше немесе тәуелсіз сарапшыларды тарта отырып жүргізілетін аккредиттеу стандарттарына сәйкестігіне көшірмені ұсынады.
Мемлекеттік заңды тұлғалар және мемлекет қатысатын заңды тұлғалар заңды тұлға мүлкінің меншік иесін немесе меншік иесі өкілеттік берген органның не оған құрылтай құжаттарымен өкілеттік берілген заңды тұлға органының заңды тұлғаның мөрімен бекітілген медициналық ұйымдар ұсынған ақпараттың дұрыстығына растама ұсынады.
Ескерту. 15-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 17.04.2014 № 366 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
16. Медициналық ұйымдар ұсынған құжаттардың осы Ереженің 15-тармағына сәйкестiгiн қарауды аккредиттеушi органның аумақтық бөлiмшелерi жүзеге асырады.
17. Аккредиттеуші органның аумақтық бөлімшелері құжаттарды алған сәтінен бастап екі жұмыс күнінің ішінде ұсынылған құжаттардың толықтығын тексереді. Ұсынылған құжаттардың толық болмау фактісі анықталған жағдайда көрсетілген мерзімдерде өтінішті одан әрі қараудан жазбаша уәждемемен одан әрі қараудан бас тартылады.
18. Медициналық ұйымдарды аккредиттеу олардың қызметiнiң уәкiлеттi орган бекiткен белгiленген аккредиттеу стандарттарына сәйкестiгiне сыртқы кешендi бағалау негiзiнде жүргiзiледi және мемлекеттiк тапсырысты орналастыру кезiнде ескерiледi.

12. По итогам комплексной оценки аккредитующий орган принимает решение об аккредитации или отказе в аккредитации. Порядок проведения комплексной оценки утверждается уполномоченным органом.
13. Субъекту, прошедшему аккредитацию, выдается свидетельство об аккредитации по форме, утверждаемой аккредитующим органом, сроком на 5 лет.
Сноска. Пункт 13 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2014 № 366.
14. В выдаче свидетельства об аккредитации отказывается в случаях:
1) наличия в представленных документах искаженной или недостоверной информации;
2) неудовлетворительных результатов комплексной оценки (тестирования и собеседования);
3) наличия обоснованных жалоб граждан и юридических лиц на деятельность физического лица в государственные органы, подтвержденные комиссионными актами проверок;
4) наличия решения суда о запрете на занятие деятельностью по заявляемому виду в отношении физического лица.
3. Порядок проведения аккредитации медицинских организаций
15. Медицинские организации для прохождения аккредитации представляют в аккредитующий орган следующие документы:
1) заявление по форме, утвержденной аккредитующим органом;
2) копию лицензии с приложением на право осуществления медицинской и (или) фармацевтической деятельности;
3) копию результатов самооценки на соответствие стандартам аккредитации, проводимого самостоятельно или с привлечением независимых экспертов.
Государственные юридические лица и юридические лица с участием государства представляют подтверждение собственника имущества юридического лица или уполномоченного собственником органа, либо органа юридического лица, уполномоченного на то учредительными документами, достоверности представленной медицинскими организациями информации, скрепленное печатью юридического лица.
Сноска. Пункт 15 в редакции постановления Правительства РК от 17.04.2014 № 366.
16. Рассмотрение документов на соответствие пункту 15 настоящих Правил, представленных медицинскими организациями, осуществляется территориальными подразделениями аккредитующего органа.
17. Территориальное подразделение аккредитующего органа в течение двух рабочих дней с момента получения документов проверяет полноту представленных документов. В случае установления факта неполноты представленных документов в указанные сроки дает письменный мотивированный отказ в дальнейшем рассмотрении заявления.
18. Аккредитация медицинских организаций проводится на основе внешней комплексной оценки на соответствие их деятельности установленным стандартам аккредитации, утверждаемым уполномоченным органом, и учитывается при размещении государственного заказа.

19. Медициналық ұйымдардың аккредиттеу стандарттарына сәйкестiгiне сыртқы кешендi бағалау:
1) дербес немесе заңнамада белгiленген тәртiппен аккредиттелген тәуелсiз медициналық сарапшыларды тарта отырып өткiзiлетiн бағалау парақтарын толтыру арқылы аккредиттеу стандарттарына сәйкестiгiне өзiн-өзi бағалау;
2) аккредиттеушi органның аумақтық бөлiмшелерi немесе заңнамада белгiленген тәртiппен аккредиттелген тәуелсiз медициналық сарапшыларды тарта отырып өткiзетiн осы Ереженің 15-тармағына сәйкес аккредиттеу рәсiмдерiн өту үшiн ұсынылатын құжаттарды сараптау;
3) аккредиттеу комиссиясының аккредиттелетiн субъектiге бара отырып, бағалау парақтарын толтыру арқылы аккредиттеу стандарттарына сәйкестiгiн сараптамалық бағалау;
4) сауалнама жүргiзу, сұхбат алу;
5) аккредиттеу стандарттарына сәйкестiктi бағалауды баллдық жүйе негiзiнде жүргізу кезеңдерінен тұрады.
Ескерту. 19-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
20. Медициналық ұйымдар ұсынған құжаттарды қарау Комиссияның отырысында аккредиттеу стандарттарына сәйкестiктi сыртқы кешендi бағалауды ескере отырып жүзеге асырылады.
Сыртқы кешенді бағалау қорытындылары баллдық жүйе негізінде аккредиттеу стандарттарына сәйкестікті бағалауды жүргізумен аяқталады.
Аккредиттеу стандарттарына сәйкестiгi 60%-дан 80%-ға дейiн жеткен кезде аккредиттеуден өткен денсаулық сақтау субъектiсiне 2 жыл мерзiмге аккредиттеу туралы куәлiк берiледi, ал аккредиттеу стандарттарына сәйкестiгi 80%-дан 100%-ға дейiн жеткен кезде 4 жыл мерзiмге аккредиттеу туралы куәлiк берiледi.
Аккредиттеу туралы куәлік нысанын аккредиттеушi орган бекiтеді.
Ескерту. 20-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
21. Аккредиттеушi орган тиісті шешім шығарғаннан кейін аккредиттеуден өткен медициналық ұйымға 10 жұмыс күні ішінде аккредиттеу туралы куәлiк беріледi.
22. Аккредиттеу туралы куәлiктi беруден:
1) ұсынылған құжаттарда бұрмаланған немесе жалған ақпарат болған;
2) медициналық ұйымдардың сыртқы кешендi бағалау нәтижелерiне сәйкес белгiленген аккредиттеу стандарттарына сәйкессіздігі;
3) медициналық ұйымға қатысты мәлімделген қызмет түрімен айналысуға тыйым салу туралы сот шешімі болған жағдайларда бас тартылады.

19. Внешняя комплексная оценка на соответствие медицинских организаций стандартам аккредитации состоит из следующих этапов:
1) самооценки на соответствие стандартам аккредитации путем заполнения листов оценки, проводимой самостоятельно или с привлечением независимых медицинских экспертов, аккредитованных в установленном законодательством порядке;
2) экспертизы документов, представляемых для прохождения процедуры аккредитации в соответствии с пунктом 15 настоящих Правил, проводимой территориальными подразделениями аккредитующего органа или с привлечением независимых медицинских экспертов, аккредитованных в установленном законодательством порядке;
3) экспертной оценки соответствия стандартам аккредитации путем заполнения листов оценки с выездом к аккредитуемому субъекту аккредитационной комиссии;
4) анкетирования, интервьюирования;
5) проведения оценки соответствия стандартам аккредитации на основе бальной системы.
Сноска. Пункт 19 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).
20. Рассмотрение документов, представленных медицинскими организациями, осуществляется на заседании Комиссии с учетом внешней комплексной оценки соответствия стандартам аккредитации.
Итоги внешней комплексной оценки завершаются проведением оценки соответствия стандартам аккредитации на основе балльной системы.
Медицинской организации, прошедшей аккредитацию, при достижении от 60 % до 80 % соответствия стандартам аккредитации, выдается свидетельство об аккредитации сроком на 2 года, а при достижении от 80 % до 100 % соответствия стандартам аккредитации - свидетельство об аккредитации сроком на 4 года.
Форма свидетельства об аккредитации утверждается аккредитующим органом.
Сноска. Пункт 20 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).
21. Медицинской организации, прошедшей аккредитацию, выдается свидетельство об аккредитации в течение 10 рабочих дней после вынесения аккредитующим органом соответствующего решения.
22. В выдаче свидетельства об аккредитации отказывается в следующих случаях:
1) наличия в представленных документах искаженной или недостоверной информации;
2) несоответствия медицинской организации установленным стандартам аккредитации в соответствии с результатами внешней комплексной оценки;
3) если в отношении медицинской организации имеется решение суда о запрете на занятие деятельностью по заявляемому виду.

4. Емші сертификатын беру жөніндегі қызметпен айналысуға денсаулық сақтаудың ұйымдарына аккредиттеу жүргізу тәртібі
Ескерту. 4-бөлім алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
5. Аккредиттеу туралы куәлiктi қайтарып алу
34. Медициналық ұйымды және тәуелсіз сарапшыларды аккредиттеу туралы куәлiктi қайтарып алуды Комиссияның шешiмi бойынша аккредиттеушi орган мынадай фактiлер анықталған жағдайда:
1) медициналық және (немесе) фармацевтикалық қызметтi жүзеге асыру құқығына арналған лицензияны тоқтатқанда немесе қайтарып алғанда;
2) әкiмшiлiк және қылмыстық құқық бұзушылықтар туралы заңнамаға сәйкес жүзеге асырады.
6. Қорытынды ережелер
35. Жеке тұлғаның тегi, аты, әкесiнiң аты және (немесе) медициналық ұйымның атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны өзгерген жағдайда аккредиттелген тәуелсіз сарапшылар, медициналық ұйымдар аккредиттеушi органға көрсетiлген мәлiметтердi растайтын тиісті құжаттарды қоса бере отырып, аккредиттеу туралы куәлiктi қайта ресiмдеу туралы өтiнiш бередi.
Аккредиттеушi орган тиiстi жазбаша өтiнiш берiлген күннен бастап жеті жұмыс күнiнiң iшiнде тәуелсіз сарапшылармен медициналық ұйымдар үшін аккредиттеу туралы куәлiктi қайта ресiмдейдi.
Бұрын берiлген аккредиттеу туралы куәлiктiң күшi жойылды деп танылады және болған жағдайда аккредиттелген субъектiлердiң дерекқорына тиiстi ақпарат енгiзiле отырып, аккредиттеушi органға қайтарылады.
Ескерту. 35-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
36. Аккредиттеу туралы куәлiк жоғалған жағдайда аккредиттеушi орган аккредиттелген тәуелсіз сарапшының, медициналық ұйымның жазбаша өтiнiшi бойынша үш жұмыс күнiнің ішінде аккредиттеу туралы куәлiктiң телнұсқасын бередi.
Бұл ретте аккредиттеу туралы куәлiктiң түпнұсқасының күшi жойылды деп танылады.
37. Аккредиттеушi орган медициналық ұйымдар мен тәуелсіз сарапшыларды аккредиттеу туралы куәлiктердiң бланкiлерiн дайындауды, есепке алуды және сақтауды қамтамасыз етедi.
38. Аккредиттелмеген медициналық ұйымдар белгiленген аккредиттеу стандарттарына сәйкессiздiктi жойғаннан кейiн қайта аккредиттеуден өтуге өтiнiш бередi.
39. Аккредиттеушi органның аккредиттеу не аккредиттеуден бас тарту туралы шешiмiне медициналық ұйымдар және жеке тұлғалар заңнамада белгiленген тәртiппен шағымдана алады.
Ескерту. 39-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.
Денсаулық сақтау саласындағы
аккредиттеу ережесіне
қосымша

4. Порядок проведения аккредитации организаций здравоохранения
на право заниматься деятельностью по выдаче
сертификата целителя
Сноска. Раздел 4 исключен постановлением Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).
5. Отзыв свидетельства об аккредитации
34. Отзыв свидетельства об аккредитации медицинской организации и независимого эксперта осуществляется аккредитующим органом по решению Комиссии в случаях установления фактов:
1) приостановления или лишения лицензии на право осуществления медицинской и (или) фармацевтической деятельности;
2) в соответствии с законодательством об административных и уголовных правонарушениях.
6. Заключительные положения
35. В случае изменения фамилии, имени, отчества физического лица и (или) наименования, организационно-правовой формы медицинской организации аккредитованные независимые эксперты, медицинские организации подают заявление в аккредитующий орган о переоформлении свидетельства об аккредитации с приложением соответствующих документов, подтверждающих указанные сведения.
Аккредитующий орган в течение семи календарных дней со дня подачи соответствующего письменного заявления переоформляет свидетельство об аккредитации для независимых экспертов и медицинских организаций.
Свидетельство об аккредитации, выданное ранее, признается утратившим силу, и в случае наличия, возвращается в аккредитующий орган с внесением соответствующей информации в банк данных аккредитованных субъектов.
Сноска. Пункт 35 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).
36. В случае утери свидетельства об аккредитации аккредитующий орган по письменному заявлению аккредитованного независимого эксперта, медицинской организации в течение трех рабочих дней выдает дубликат свидетельства об аккредитации.
При этом оригинал свидетельства об аккредитации признается утратившим силу.
37. Аккредитующий орган обеспечивает изготовление, учет и хранение бланков свидетельств об аккредитации медицинских организаций и независимых экспертов.
38. Неаккредитованные медицинские организации подают заявление на прохождение повторной аккредитации после устранения несоответствий установленным стандартам аккредитации.
39. Решение аккредитующего органа об аккредитации либо отказе в аккредитации обжалуется медицинскими организациями и физическими лицами в установленном законодательством порядке.
Сноска. Пункт 39 в редакции постановления Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).
Приложение
к Правилам об аккредитации
в области здравоохранения
форма
Требования аккредитации
для организаций здравоохранения, претендующих на право
занятия деятельностью по выдаче сертификата целителя

Ескерту. Қосымша алынып тасталды - ҚР Үкіметінің 2012.12.11 № 1574 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін қолданысқа енгiзiледi) Қаулысымен.

Сноска. Приложение исключено постановлением Правительства РК от 11.12.2012 № 1574 (вводится в действие после первого официального опубликования).