Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1117 қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 22 қазандағы N 1645 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2014 жылғы 23 қыркүйектегі № 1005 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 23.09.2014 № 1005 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің мәселелері" туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 28 қазандағы N 1117 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2004 ж., N 41, 529-құжат) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы ереже осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 22 қазандағы
N 1645 қаулысына
қосымша
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2004 жылғы 28 қазандағы
N 1117 қаулысымен
бекітілген
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі туралы
ереже
1. Жалпы ережелер
1. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі (бұдан әрі — Министрлік) азаматтардың денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы, медициналық қызметтердің сапасын бақылау саласындағы басшылықты жүзеге асыратын Қазақстан Республикасының орталық атқарушы органы болып табылады.
Министрліктің мынадай ведомстволары бар: Медициналық және фармацевтикалық қызметті бақылау комитеті, Мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау комитеті, Медициналық қызметтерге ақы төлеу комитеті, сондай-ақ ведомстволық бағынысты мемлекеттік ұйымдар.
2. Министрлік өз қызметін Қазақстан Республикасының Конституциясы мен заңдарына, Қазақстан Республикасы Президентінің, Үкіметінің актілеріне, өзге де нормативтік құқықтық актілерге, сондай-ақ осы Ережеге сәйкес жүзеге асырады.
3. Министрлік мемлекеттік мекеменің ұйымдық-құқықтық нысанындағы заңды тұлға болып табылады, мемлекеттік тілде өз атауы жазылған мөрлері мен мөртаңбалары, белгіленген үлгідегі бланкілері, сондай-ақ заңнамаға сәйкес қазынашылық органдары мен банктерде шоттары болады.
4. Министрлік азаматтық-құқықтық қатынастарға өз атынан түседі.
5. Егер Министрлікке Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес уәкілеттік берілсе, оның мемлекет атынан әрекет етуге құқығы бар.

О внесении изменения в постановление Правительства Республики Казахстан от 28 октября 2004 года № 1117
Постановление Правительства Республики Казахстан от 22 октября 2009 года № 1645. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 23 сентября 2014 года № 1005
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 23.09.2014 № 1005.
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от  28 октября 2004 года № 1117 "Вопросы Министерства здравоохранения Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2004 г., № 41, ст. 529) следующее изменение:
Положение о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан, утвержденное указанным постановлением, изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 22 октября 2009 года № 1645
Утверждено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 октября 2004 года № 1117
Положение
о Министерстве здравоохранения Республики Казахстан
1. Общие положения
1. Министерство здравоохранения Республики Казахстан (далее - Министерство) является центральным исполнительным органом Республики Казахстан, осуществляющим руководство в области охраны здоровья граждан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, контроля за качеством медицинских услуг.
Министерство имеет ведомства: Комитет контроля медицинской и фармацевтической деятельности, Комитет государственного санитарно-эпидемиологического надзора, Комитет оплаты медицинских услуг, а также подведомственные государственные организации.
2. Министерство осуществляет свою деятельность в соответствии с Конституцией и законами Республики Казахстан, актами Президента, Правительства Республики Казахстан, иными нормативными правовыми актами, а также настоящим Положением.
3. Министерство является юридическим лицом в организационно-правовой форме государственного учреждения, имеет печати и штампы со своим наименованием на государственном языке, бланки установленного образца, а также в соответствии с законодательством счета в органах казначейства и банках.
4. Министерство вступает в гражданско-правовые отношения от собственного имени.
5. Министерство имеет право выступать от имени государства, если оно уполномочено на это в соответствии с законодательством Республики Казахстан.

6. Министрлік өз құзыретіндегі мәселелер бойынша заңнамада белгіленген тәртіппен Министрдің бұйрықтарымен ресімделетін шешімдер  қабылдайды.
7. Министрліктің штат санының лимитін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді. Министрліктің құрылымын, штат санын Министрліктің жауапты хатшысы бекітеді.
8. Министрліктің заңды мекен-жайы: 010000, Астана қаласы, Сол жақ жағалау, Орынбор көшесі, 8, Министрліктер үйі, 5-кіреберіс.
9. Министрліктің толық атауы - "Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігі" мемлекеттік мекемесі.
10. Осы Ереже Министрліктің құрылтай құжаты болып табылады.
11. Министрліктің қызметін қаржыландыру республикалық бюджеттен  жүзеге асырылады.
12. Министрлікке өзінің функциялары болып табылатын міндеттерді орындау тұрғысында кәсіпкерлік субъектілерімен шарттық қатынастарға түсуге тыйым салынады.
Егер Министрлікке заңнамалық актілермен кірістер әкелетін қызметті жүзеге асыру құқығы берілген болса, онда мұндай қызметтен алынған кірістер республикалық бюджеттің кірісіне жіберіледі.
2. Министрліктің негізгі міндеттері, функциялары мен құқықтары
13. Мыналар Министрліктің өз қызметі саласындағы негізгі міндеттері болып табылады:
1) денсаулық сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы мен білім беру саласындағы мемлекеттік саясатты жүргізу;
2) заңнамаға сәйкес азаматтардың мемлекет кепілдік берген көлем  шегінде тегін медициналық көмек алуын қамтамасыз етуді ұйымдастыру;
3) халықты және денсаулық сақтау ұйымдарын қауіпсіз, тиімді және саналы дәрілік заттармен қамтамасыз етуді ұйымдастыру.
14. Министрлік өзіне жүктелген міндеттерге сәйкес заңнамада белгіленген тәртіппен мынадай функцияларды жүзеге асырады:
1) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
2) арнайы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру;
3) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесін әзірлеу;
4) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми әзірлемелердің басымдықтарын айқындау;
5) өзінің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық және құқықтық актілерді, гигиеналық нормативтерді, нормативтік құжаттарды және денсаулық сақтау саласындағы есепке алу және есеп беру құжаттамасының нысандарын әзірлеу және бекіту;
6) денсаулық сақтау саласындағы мемлекеттік саясатты іске асыру бойынша қоғамдық бірлестіктермен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
7) денсаулық сақтау саласындағы мониторингті жүзеге асыру;
8) денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін үйлестіру;

6. Министерство по вопросам своей компетенции в установленном законодательством порядке принимает решения, оформляемые приказами Министра.
7. Лимит штатной численности Министерства утверждается Правительством Республики Казахстан. Структура, штатная численность Министерства утверждаются ответственным секретарем Министерства.
8. Юридический адрес Министерства: 010000, город Астана, Левый берег, ул. Орынбор, 8, Дом министерств, 5 подъезд.
9. Полное наименование Министерства - государственное учреждение "Министерство здравоохранения Республики Казахстан".
10. Настоящее Положение является учредительным документом Министерства.
11. Финансирование деятельности Министерства осуществляется из республиканского бюджета.
12. Министерству запрещается вступать в договорные отношения с субъектами предпринимательства на предмет выполнения обязанностей, являющихся функциями Министерства.
Если Министерству законодательными актами предоставлено право осуществлять приносящую доходы деятельность, то доходы, полученные от такой деятельности, направляются в доход республиканского бюджета.
2. Основные задачи, функции и права Министерства
13. Основными задачами Министерства в сфере его деятельности являются:
1) проведение государственной политики в области здравоохранения, медицинской и фармацевтической науки и образования;
2) организация обеспечения в соответствии с законодательством получения гражданами бесплатной медицинской помощи в пределах гарантированного государством объема;
3) организация обеспечения населения и организаций здравоохранения безопасными, эффективными и качественными лекарственными средствами.
14. Министерство в соответствии с возложенными на него задачами в установленном законодательством порядке осуществляет следующие функции:
1) реализация государственной политики в области здравоохранения;
2) реализация государственной политики в сфере предоставления специальных социальных услуг;
3) разработка системы государственного планирования в области здравоохранения;
4) определение приоритетов научных разработок в области здравоохранения;
5) разработка и утверждение в пределах своей компетенции нормативных правовых и правовых актов, стандартов, гигиенических нормативов, нормативных документов и форм учетной и отчетной документации в области здравоохранения;
6) осуществление взаимодействия с общественными объединениями по реализации государственной политики в области здравоохранения;
7) осуществление мониторинга в области здравоохранения;
8) координация деятельности субъектов здравоохранения;

9) денсаулық сақтау саласында ведомстволық статистикалық қадағалауды қамтамасыз ету;
10) денсаулық сақтау саласындағы электрондық ақпараттық ресурстар мен ақпараттық жүйелерді, ақпараттық-коммуникациялық желілерді құру және олардың жұмыс істеуін, Қазақстан Республикасының ақпараттандыру саласындағы заңнамасына сәйкес оларға жеке және заңды тұлғалардың қол жеткізуін ұйымдастыруды қамтамасыз ету;
11) ведомстволық медициналық ақпараттық жүйелердің техникалық параметрлерін, сондай-ақ ведомстволық медициналық қызметтері бар мемлекеттік органдардың электрондық ақпараттық ресурстарын ұстауды
келісу;
12) медицина және фармацевтика ғылымын дамытуды және денсаулық сақтау саласындағы ғылыми қызметті үйлестіруді қамтамасыз ету;
13) медицина және фармацевтика мамандықтары бойынша даярлауға, сондай-ақ денсаулық сақтау саласында медицина және фармацевтика кадрларының біліктілігін арттыру мен қайта даярлау бойынша мемлекеттік білім беру тапсырысын орналастыру;
14) денсаулық сақтау саласында медицина және фармацевтика кадрларын даярлауды, олардың біліктілігін арттыруды және қайта даярлауды ұйымдастыру;
15) профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың, сондай-ақ оларды бақылау бойынша жаңа әдістерді енгізу;
16) денсаулық сақтауды мемлекеттік басқарудың жергілікті органдарының басшыларын тағайындауға келісу;
17) жергілікті атқарушы органдардың басшыларымен денсаулық сақтау саласындағы қызметтің түпкілікті нәтижелеріне қол жеткізуге бағытталған меморандумдар (келісімдер) жасасу;
18) ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының, оның ішінде медициналық және фармацевтикалық білім беру және ғылыми ұйымдардың қызметіне басшылықты, басшыларды және олардың орынбасарларын қызметке тағайындау мен қызметтен босатуды жүзеге асыру;
19) салааралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
20) дәрілік заттардың және мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдары көрсететін медициналық қызметтердің бағаларын мемлекеттік реттеуді жүзеге асыру;
21) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарын жарақтандыру бойынша іс-шараларды жүзеге асыру;
22) әкімшілендірілетін бюджеттік бағдарламалар бойынша
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін (бұдан әрі - ТМККК) көрсету бойынша қызметтерді сатып алу;
23) денсаулық сақтау саласындағы бағдарламаларды әзірлеу және іске асыру;
24) денсаулық сақтау саласындағы бірлескен халықаралық бағдарламаларды іске асыру;
25) өз құзыреті шегінде электрондық қызметтер көрсету;
26) жеке және заңды тұлғалардың денсаулық сақтау мәселелері жөніндегі өтініштерін қарау;
27) денсаулықты сақтау мәселелері бойынша халық арасында түсіндіру жұмысын ұйымдастыру;

9) обеспечение ведомственного статистического наблюдения в области здравоохранения;
10) создание и обеспечение функционирования электронных информационных ресурсов и информационных систем, информационно-коммуникационных сетей в области здравоохранения, организации доступа к ним физических и юридических лиц в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере информатизации;
11) согласование технических параметров ведомственных медицинских информационных систем, а также содержания электронных информационных ресурсов государственных органов, имеющих ведомственные медицинские службы;
12) обеспечение развития медицинской и фармацевтической науки и координации научной деятельности в области здравоохранения;
13) размещение государственного образовательного заказа на подготовку по медицинским и фармацевтическим специальностям, а также по повышению квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров в области здравоохранения;
14) организация подготовки, повышения квалификации и переподготовки медицинских и фармацевтических кадров в области здравоохранения;
15) внедрение новых методов профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, а также по контролю за ними;
16) согласование назначения руководителей местных органов государственного управления здравоохранением;
17) заключение меморандумов (соглашений) с руководителями местных исполнительных органов, направленных на достижение конечных результатов деятельности в области здравоохранения;
18) осуществление руководства деятельностью подведомственных организаций здравоохранения, в том числе организаций медицинского и фармацевтического образования и науки, назначению и освобождению руководителей и их заместителей;
19) осуществление межотраслевого сотрудничества;
20) осуществление государственного регулирования цен на лекарственные средства и медицинские услуги, оказываемые государственными организациями здравоохранения;
21) осуществление мероприятий по оснащению государственных организаций здравоохранения;
22) закуп услуг по оказанию гарантированного объема бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) по администрируемым бюджетным программам;
23) разработка и реализация программ в области здравоохранения;
24) реализация совместных международных проектов в области здравоохранения;
25) оказание в пределах своей компетенции электронных услуг;
26) рассмотрение обращений физических и юридических лиц по вопросам здравоохранения;
27) организация разъяснительной работы среди населения по вопросам охраны здоровья;

28) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдарды сатып алу және қамтамасыз ету бойынша Бірыңғай дистрибьютордан сатып алынатын дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдардың тізімін айқындау;
29) төтенше жағдайлар кезінде аурулардың алдын алу және халықты емдеу бойынша ведомстволық бағыныстағы ұйымдардың дайындығын қамтамасыз ету;
30) әкімшілендірілетін бюджеттік бағдарламалар бойынша ТМККК бойынша медициналық қызметтерге ақы төлеу;
31) медициналық көмекті ұйымдастыру;
32) тіндерді және (немесе) ағзаларды (ағзалардың бөліктерін), қанды және оның құрамдауыштарын әкелуге және әкетуге рұқсат беру мәселелері жөнінде коммисия құру;
33) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексінде (бұдан әрі - Кодекс) көзделген жағдайларда адамның тіндерін және (немесе) ағзаларын (ағзаларының бөліктерін) әкелуге және әкетуге, сондай-ақ қанды және оның құрамдауыштарын әкелуге, әкетуге рұқсат беру;
34) іргелі және қолданбалы сипаттағы ғылыми әзірлемелердің басымдықтарын қалыптастыру, денсаулық сақтау саласындағы ғылыми сүйемелдеуді үйлестіру, медицина ғылымының тұжырымдамасын әзірлеу;
35) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми бағдарламалардың ғылыми-медициналық сараптамасын жүзеге асыру;
36) фармакологиялық және дәрілік заттарды клиникаға дейінгі (клиникалық емес) зерттеулерді, сондай-ақ медициналық технологияларды клиникалық зерттеулерді жүргізуге рұқсаттар беру;
37) консультациялық-кеңесші және сараптама комиссияларын құру;
38) Этика мәселелері жөніндегі орталық комиссияның құрамын бекіту;
39) интернатураның, резидентураның клиникалық мамандықтарының тізбесін бекіту;
40) "қатер" тобының балаларын ерте анықтау мәселелері бойынша жалпы практика дәрігерлерін, педиатрларды және орта медицина қызметкерлерін даярлауды білім беру саласындағы уәкілетті органмен бірлесіп қамтамасыз ету;
41) босандыру мекемелерінде, балалар емханаларында, алғашқы медициналық-санитариялық көмек мекемелерінде "қатер" тобының балаларын барынша ерте анықтау және анықталған "қатер" тобының және мүмкіндіктері шектелген балаларды психологиялық-медициналық-педагогикалық консультацияларға жіберу үшін скрининг ұйымдастырудың тәртібін айқындау;
42) дене және (немесе) психикалық кемістіктері бар балалардың әртүрлі ауруларының түрлерін диагностикалауды, емдеуді ұйымдастыру тәртібін айқындау;
43) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемін көрсету үшін қызметтерді сатып алу жөніндегі конкурстық құжаттаманы бекіту;
44) халықаралық және шетелдік фармакопеялардың стандарттарын, фармакопеялық мақалаларды (монографияларды) және шетел мемлекеттерінің дәрілік заттарына, медициналық мақсаттағы бұйымдарына және медициналық техникасына арналған стандарттау жөніндегі басқа да нормативтік құжаттарды тану;

28) определение Списка лекарственных средств, изделий медицинского назначения, закупаемых у единого дистрибьютора по закупу и обеспечению лекарственными средствами, изделиями медицинского назначения;
29) обеспечение готовности подведомственных организаций по предупреждению и лечению заболеваний населения при чрезвычайных ситуациях;
30) оплата медицинских услуг по оказанию ГОБМП по администрируемым бюджетным программам;
31) организация медицинской помощи;
32) создание комиссии по вопросам выдачи разрешения на ввоз и вывоз тканей и (или) органов (части органов), крови и ее компонентов;
33) выдача разрешения на ввоз, вывоз тканей и (или) органов (части органов) человека, а также на ввоз, вывоз крови и ее компонентов в случаях, предусмотренных Кодексом Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" (далее - Кодекс);
34) формирование приоритетов научных разработок фундаментального и прикладного характера, координация научного сопровождения в области здравоохранения, разработка концепции медицинской науки;
35) осуществление научно-медицинской экспертизы научных программ в области здравоохранения;
36) выдача разрешений на проведение доклинических (неклинических) и клинических исследований фармакологических и лекарственных средств, а также клинических исследований медицинских технологий;
37) создание консультативно-совещательных и экспертных комиссий;
38) утверждение состава Центральной комиссии по вопросам этики;
39) утверждение перечней клинических специальностей интернатуры, резидентуры;
40) обеспечение совместно с уполномоченным органом в области образования подготовку врачей общей практики, педиатров и средних медицинских работников по вопросам раннего выявления детей группы "риска";
41) определение порядка организации скрининга для максимально раннего выявления детей группы "риска" в родовспомогательных учреждениях, детских поликлиниках, учреждениях первичной медико-санитарной помощи и направления выявленных детей группы "риска" и с ограниченными возможностями в психолого-медико-педагогические консультации;
42) определение порядка организации диагностики, лечения различных видов патологии детей с физическими и (или) психическими недостатками;
43) утверждение конкурсной документации по закупке услуг для оказания гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
44) признание стандартов международных и иностранных фармакопеи, а также фармакопейных статей (монографий) и других нормативных документов по стандартизации на лекарственные средства, изделия медицинского назначения и медицинскую технику иностранных государств;

45) шектеу іс-шараларын, оның ішінде халықтың шаруашылық және (немесе) өзге де қызметінің және өмірінің ерекше жағдайларымен карантинді енгізу;
46) қатерді бағалауды жүргізуге құқығы бар барлық ұйымдар үшін бірыңғай әдіснаманы айқындау және қатерді бағалауды жүргізу тәртібін белгілеу;
47) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету стандарттарын, әлеуметтік қызметкерлерге қойылатын біліктілік талаптары мен оларды аттестаттау тәртібін әзірлеу және халықты әлеуметтік қорғау және білім саласындағы уәкілетті органдармен келісім бойынша бекіту;
48) халықтың арнаулы әлеуметтік қызметтерге қажеттіліктеріне талдау жүргізуді қамтамасыз ету;
49) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету бойынша мониторинг жүргізуді қамтамасыз ету;
50) денсаулық сақтау, оның ішінде медицина және фармацевтика ғылымы және медициналық және фармацевтикалық білім беру саласындағы, сондай-ақ арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы халықаралық ынтымақтастықты жүзеге асыру;
51) арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету саласындағы денсаулық сақтау ұйымдарының қызметін үйлестіру;
52) жеке және заңды тұлғалармен, халықты әлеуметтік қорғау және білім беру саласындағы уәкілетті органдармен және басқа да мемлекеттік органдармен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету мәселелері бойынша өзара іс-қимыл жасау;
53) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік фармакопеясын әзірлеу және бекіту;
54) денсаулық сақтау ұйымдарының дәрілік формулярларын әзірлеу мен келісу тәртібін бекіту;
55) салауатты өмір салтын қалыптастыруды үйлестіру және әдістемелік басшылық;
56) тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемінің шеңберінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру және шығындарды жоспарлау әдістемесін айқындау;
57) медициналық және фармацевтикалық қызметті, оның ішінде денсаулық сақтау саласындағы есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына байланысты қызмет түрлерін лицензиялау;
58) медициналық қызметтерді, профилактика, диагностика, емдеу мен медициналық оңалту әдістері мен құралдарын, дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы, тамаққа қосылатын биологиялық белсенді қоспаларды жарнамалауға рұқсат беру;
59) Кодекске сәйкес денсаулық сақтау саласындағы аккредиттелген субъектілер мен тәуелсіз сарапшылардың деректер банкін қалыптастыру;
60) денсаулық сақтау субъектісінің қызметін мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
61) Қазақстан Республикасының аумағында мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалауды жүзеге асыру;
62) денсаулық сақтау саласында сараптамалар жүргізуді бақылау;

45) введение ограничительных мероприятий, в том числе карантина, с особыми условиями хозяйственной и (или) иной деятельности и жизни населения;
46) определение единой методологии для всех организаций, имеющих право на проведение оценки риска, и установление порядка проведения оценки риска;
47) разработка и по согласованию с уполномоченными органами в области социальной защиты населения и образования утверждение стандартов оказания специальных социальных услуг, квалификационных требований к социальным работникам и порядок их аттестации;
48) обеспечение проведения анализа потребностей населения в специальных социальных услугах;
49) обеспечение ведения мониторинга по предоставлению специальных социальных услуг;
50) осуществление международного сотрудничества в области здравоохранения, в том числе медицинской и фармацевтической науки и медицинского и фармацевтического образования, а также в сфере предоставления специальных социальных услуг;
51) координация деятельности организаций здравоохранения в сфере предоставления специальных социальных услуг;
52) взаимодействие с физическими и юридическими лицами, уполномоченными органами в области социальной защиты населения и образования и другими государственными органами по вопросам предоставления специальных социальных услуг;
53) разработка и утверждение Государственной фармакопеи Республики Казахстан;
54) утверждение порядка разработки и согласования лекарственных формуляров организаций здравоохранения;
55) координация и методическое руководство формирования здорового образа жизни;
56) определение методики формирования тарифов и планирования затрат на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
57) лицензирование медицинской и фармацевтической деятельности, а также видов деятельности, связанных с оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения;
58) выдача разрешения на рекламу медицинских услуг, методов и средств профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации, лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, биологически активных добавок к пище;
59) формирование банка данных аккредитованных субъектов и независимых экспертов в области здравоохранения в соответствии с Кодексом;
60) осуществление государственного контроля за деятельностью субъектов здравоохранения;
61) осуществление государственного санитарно-эпидемиологического надзора на территории Республики Казахстан;
62) контроль за проведением экспертиз в области здравоохранения;

63) денсаулық сақтау саласындағы заңнама бұзылған және (немесе) жеке және заңды тұлғалар заңды талаптарды немесе лауазымды адамдар берген ұйғарымдарды, қаулыларды орындамаған жағдайда немесе тиісінше орындамаған жағдайда сотқа жүгіну;
64) медициналық және фармацевтикалық қызметпен айналысу жөніндегі стандарттардың және лицензиялау стандарттарының сақталуын мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
65) медициналық қызметтер көрсету саласындағы мемлекеттік бақылау;
66) денсаулық сақтау субъектілерін аккредиттеуді жүргізуді ұйымдастыру;
67) Кодекске сәйкес денсаулық сақтау субъектілерінің қызметін тәуелсіз сараптауды жүргізу үшін жеке тұлғаларды аккредиттеу;
68) денсаулық сақтауды басқарудың жергілікті мемлекеттік органдарының, республикалық денсаулық сақтау ұйымдарының басшыларын және олардың орынбасарларын (медициналық білімі бар) кәсіби құзыреттілікке аттестаттауды өткізу;
69) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдар мен білім беру ұйымдарын мемлекеттік аттестаттауды ұйымдастыру және өткізу;
70) денсаулық сақтау саласында біліктілік емтихандарын өткізуді
ұйымдастыру;
71) шығындарды өтеу кезінде медициналық көмектің сапасы мен көлемін бақылау;
72) көрсетілетін медициналық көмектің деңгейі мен сапасына азаматтардың қанағаттану дәрежесін айқындау;
73) диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа
әдістерін қолдануға рұқсаттар беру;
74) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы Қазақстан Республикасының аумағына әкелуді келісу;
75) дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы мемлекеттік тіркеу, қайта тіркеу және тіркеу құжатына өзгерістер енгізу, оларды мемлекеттік тіркеу туралы шешімді қайтарып алу, Дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың мемлекеттік тізілімін жүргізу;
76) медициналық қызметтердің, дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың, тамаққа қосылатын биологиялық белсенді қоспалардың, сондай-ақ профилактиканың, диагностиканың, емдеу мен медициналық оңалтудың жаңа әдістерінің жарнамасын бақылау;
77) мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында дәрілік заттарды ұтымды тағайындауды, сондай-ақ медициналық техниканы тиімді пайдалануды бақылау;
78) Кодекске сәйкес дәрілік заттарды, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканы қолдануға, сатуға немесе шығаруға тыйым салуды немесе тоқтата тұруды белгілеу, сондай-ақ, оларды айналыстан алып тастау туралы шешім қабылдау;
79) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде (санитариялық-карантиндік пункттерде) санитариялық-карантиндік бақылау;

63) обращение в суд в случае нарушения законодательства в области здравоохранения и (или) при невыполнении или ненадлежащем выполнении физическими и юридическими лицами законных требований или предписаний, постановлений, выданных должностными лицами;
64) осуществление государственного контроля за соблюдением стандартов и правил лицензирования по занятию медицинской и фармацевтической деятельностью;
65) государственный контроль в сфере оказания медицинских услуг;
66) организация проведения аккредитации субъектов здравоохранения;
67) аккредитация физических лиц для проведения независимой экспертизы деятельности субъектов здравоохранения в соответствии с Кодексом;
68) проведение аттестации на профессиональную компетенцию руководителей местных органов государственного управления здравоохранением, республиканских организаций здравоохранения и их заместителей (имеющих медицинское образование);
69) организация и проведение государственной аттестации научных организаций и организаций образования в области здравоохранения;
70) организация проведения квалификационных экзаменов в области здравоохранения;
71) контроль качества и объема оказанной медицинской помощи при возмещении затрат;
72) определение степени удовлетворенности граждан уровнем и качеством оказываемой медицинской помощи;
73) выдача разрешений на применение новых методов диагностики, лечения и медицинской реабилитации;
74) согласование ввоза на территорию Республики Казахстан лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
75) государственная регистрация, перерегистрация и внесение изменений в регистрационное досье, отзыва решения о государственной регистрации лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, ведение Государственного реестра лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники;
76) контроль за рекламой медицинских услуг, лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, биологически активных добавок к пище, а также методов профилактики, диагностики, лечения и медицинской реабилитации;
77) контроль за рациональным назначением лекарственных средств, а также эффективным использованием медицинской техники в государственных организациях здравоохранения;
78) установление запрета или приостановления применения, реализации или производства лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также принятие решения об изъятии из обращения в соответствии с Кодексом;
79) санитарно-карантинный контроль в пунктах пропуска (санитарных карантинных пунктах) через Государственную границу Республики Казахстан;

80) жұқпалы ауруларды эпидемиологиялық бақылауды жүзеге асыру;
81) халықты профилактикалық егулердің ұйымдастырылуына және жүргізілуіне бақылауды жүзеге асыру;
82) тағамнан улану, жұқпалы және басқа да аурулар кезінде санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шараларын өз құзыреті шегінде ұйымдастыру және жүзеге асыру;
83) жобалардың мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық сараптамасын жүргізу;
84) өз құзыреті шегінде жобалардың мемлекеттік сараптамасына қатысу;
85) аурулардан бос немесе аурулардың таралу деңгейі төмен аумақтарды немесе оның бөліктерін айқындау;
86) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау объектісінің халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерге және гигиеналық нормативтерге сәйкестігі (сәйкессіздігі) туралы санитариялық-эпидемиологиялық қорытындылар беру;
87) құзыреті шегінде өнімге, тауарларға, үдерістерге, қызметтер мен жобалау нормаларына арналған мемлекеттік және халықаралық стандарттардың жобаларын келісу;
88) адамның денсаулығына зиянды әсер ететін балалар тағамы өнімдерін, тамаққа қосылатын тағамдық және биологиялық белсенді қоспаларды, генетикалық түрлендірілген объектілерді, сумен және тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар мен бұйымдарды, дезинфекциялау, дезинсекциялау және дератизациялау құралдарын, өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерін мемлекеттік тіркеу;
89) халықтың жұқпалы және паразиттік, кәсіби аурулары мен улануын мемлекеттік есепке алу және есептілікті жүргізу, сондай-ақ олар бойынша тексеру жүргізу;
90) рентгендік жабдықтың, радиоактивтік заттар мен изотоптар пайдаланылатын аспаптар мен жабдықтың импортын келісу;
91) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық бақылауға жататын және оларды пайдалануға немесе қолдануға құқық беретін объектінің, көлік құралының гигиеналық нормативтер мен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілердің талаптарына сәйкестігін растайтын санитариялық паспорт беру;
92) егер басқа елдердің санитариялық-эпидемияға қарсы (профилактикалық) іс-шаралары Қазақстан Республикасының аумағында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығының тиісті деңгейін қамтамасыз етсе, бұл шараларды барабар деп тану;
93) Қазақстан Республикасының йод тапшылығы ауруларының
профилактикасы туралы заңнамасы талаптарының орындалуын мемлекеттік
бақылау мен қадағалауды жүзеге асыру;
94) Қазақстан Республикасының Мемлекеттік шекарасы арқылы өткізу пункттерінде санитариялық-карантиндік пункттер құру;

80) осуществление эпидемиологического контроля за инфекционными заболеваниями;
81) осуществление контроля за организацией и проведением профилактических прививок населению;
82) организация и осуществление в пределах своей компетенции санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий при пищевых отравлениях, инфекционных и других заболеваниях;
83) проведение государственной санитарно-эпидемиологической экспертизы проектов;
84) участие в государственной экспертизе проектов в пределах своей компетенции;
85) определение территории или ее части свободной от заболеваний или с низким уровнем распространенности заболеваний;
86) выдача санитарно-эпидемиологических заключений о соответствии (несоответствии) объекта государственного санитарно-эпидемиологического надзора нормативным правовым актам в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиеническим нормативам;
87) согласование в пределах компетенции проектов государственных и международных стандартов на продукцию, товары, процессы, услуги и нормы проектирования;
88) государственная регистрация продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, средств дезинфекции, дезинсекции и дератизации, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
89) государственный учет и ведение отчетности случаев инфекционных и паразитарных, профессиональных заболеваний и отравлений населения, а также проведение расследования по ним;
90) согласование импорта рентгеновского оборудования, приборов и оборудования с использованием радиоактивных веществ и изотопов;
91) выдача санитарного паспорта, подтверждающего соответствие требованиям гигиенических нормативов и нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения объекта, транспортного средства, подлежащих государственному санитарно-эпидемиологическому контролю, и дающий право на их эксплуатацию или использование;
92) признание санитарно-противоэпидемических (профилактических) мероприятий других стран эквивалентными, если эти мероприятия обеспечивают надлежащий уровень санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан;
93) осуществление государственного контроля и надзора за выполнением требований законодательства Республики Казахстан о профилактике йододефицитных заболеваний;
94) создание в пунктах пропуска через Государственную границу Республики Казахстан санитарно-карантинных пунктов;

95) гигиеналық оқытуды, салауатты өмір салтын қалыптастыруды және дұрыс тамақтануды ұйымдастыру;
96) жұқпалы және паразиттік аурулардың көзі болып табылатын, сондай-ақ міндетті медициналық тексеруден уақтылы өтпеген халықтың декреттелген тобына жататын адамдарды жұмыстан уақытша шеттету туралы қаулылар шығару;
97) жұқпалы және паразиттік аурулардың таралуының әлеуетті көзі болып табылатын, сондай-ақ жұқпалы аурулармен байланыста болған адамдарды зертханалық тексеру нәтижелерін алғанға дейін жұмыстан шеттете отырып, оларды медициналық тексеруге жіберу;
98) жұқпалы және паразиттік аурулардың көзі болып табылатын адамдарды көрсетімдері бойынша ауруханаға жатқызуға жіберу;
99) халыққа міндетті вакцинация, ғимараттарда және көлік құралдарында, аумақтарда, жұқпалы және паразиттік аурулардың ошақтарында профилактикалық және ошақтық дезинфекция, дезинсекция және дератизация жүргізуді талап ету;
100) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді және гигиеналық нормативтерді бұзу жойылғанға дейін Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес жекелеген жұмыс түрлерін, жұмыс істеп тұрған, салынып жатқан немесе қайта жаңартылып жатқан объектілерді пайдалануды тоқтата тұру;
101) шикізаттың, өнімдердің, химиялық заттардың, технологиялық жабдықтың, тетіктердің, үдерістердің, құрал-саймандардың жаңа түрлері адамның өмірі мен денсаулығы үшін қауіпті деп танылса, оларды өндіруге, пайдалануға және сатуға тыйым салу;
102) адамның денсаулығына зиянды әсер ететін балалар тағамы өнімдерін, тамаққа қосылатын тағамдық және биологиялық белсенді қоспаларды, генетикалық түрлендірілген объектілерді, сумен және тамақ өнімдерімен жанасатын материалдар мен бұйымдарды, химиялық заттарды, өнімдер мен заттардың жекелеген түрлерін пайдалануға тыйым салу немесе тоқтата тұру;
103) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы мәселелерін қозғайтын нормативтік құқықтық актілерді Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы
саласындағы заңнамасына сәйкес келтіру туралы талаптар қою;
104) санитариялық-эпидемиологиялық қадағалау нәтижелері бойынша шешімдер қабылдау;
105) Қазақстан Республикасының халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы заңнамасын бұзу фактілерін қарау үшін жеке тұлғаларды, заңды тұлғалардың лауазымды адамдарын санитариялық-эпидемиологиялық қызмет органдарына шақыру;
106) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілерді және гигиеналық нормативтерді білуіне халықтың декреттелген тобына аттестация жүргізу;

95) организация гигиенического обучения, формирования здорового образа жизни и здорового питания;
96) вынесение постановлений о временном отстранении от работы лиц, относящихся к декретированным группам населения, являющихся источником инфекционных и паразитарных заболеваний, а также своевременно не прошедших обязательные медицинские осмотры;
97) направление лиц, являющихся потенциальными источниками распространения инфекционных и паразитарных заболеваний, а также находившихся в контакте с инфекционными больными, на медицинское обследование с отстранением их от работы до получения результатов лабораторного обследования;
98) по показаниям направлять на госпитализацию лиц, являющихся источниками инфекционных и паразитарных заболеваний;
99) требование проведения обязательной вакцинации населения, профилактической и очаговой дезинфекции, дезинсекции и дератизации в помещениях и на транспортных средствах, территориях, в очагах инфекционных и паразитарных заболеваний;
100) приостановление до устранения нарушений нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов отдельных видов работ, эксплуатации действующих, строящихся или реконструируемых объектов в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
101) запрещение производства, применения и реализации новых видов сырья, продукции, химических веществ, технологического оборудования, механизмов, процессов, инструментария в случае признания их опасными для жизни и здоровья людей;
102) запрещение или приостановление применения продуктов детского питания, пищевых и биологически активных добавок к пище, генетически модифицированных объектов, материалов и изделий, контактирующих с водой и продуктами питания, химических веществ, отдельных видов продукции и веществ, оказывающих вредное воздействие на здоровье человека;
103) предъявление требований о приведении нормативных правовых актов, затрагивающих вопросы санитарно-эпидемиологического благополучия населения, в соответствие с законодательством Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
104) принятие решений по результатам государственного санитарно-эпидемиологического надзора;
105) вызов в органы санитарно-эпидемиологической службы физических лиц, должностных лиц юридических лиц для рассмотрения фактов нарушения законодательства Республики Казахстан в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения;
106) проведение аттестации декретированных групп населения на знание нормативных правовых актов в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;

107) сараптама объектісінің қоршаған ортаға және халық денсаулығына әсер етуін бағалауды зерделеу үшін қажетті материалдарды сұрату, сондай-ақ оны жүргізу үшін жеткілікті және қажетті көлемдерден аспайтын мөлшерлерде осы өнім құнын өтемей, өнім үлгілерінің сынамаларын алу және оларды іріктеуді жүргізу,
108) Қазақстан Республикасының аумағында халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласында радиациялық бақылауды жүзеге асыру;
109) санитариялық-қорғау аймақтарын орнату және олардың мөлшерлерін өзгерту;
110) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы заңнамасына сәйкес санитариялық-гигиеналық және эпидемияға қарсы медициналық қызметке, сондай-ақ санитариялық-гигиеналық және зертханалық зерттеулерге берілген лицензияның қолданылуын тоқтата тұру;
111) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген жағдайларды қоспағанда, йодталмаған тұзды өткізуге тыйым салу;
112) дезинфекция, дезинсекция, дератизация заттарын және тамаққа қосылатын биологиялық белсенді қоспалардың енгізілуін және практикада қолданылуын бақылау;
113) Қазақстан Республикасының арнаулы әлеуметтік қызметтер туралы заңнамасының сақталуын бақылау;
114) Кодекске сәйкес медициналық қызметтердің сапасына сыртқы сараптаманы жүргізу;
115) дәрілік заттардың, медициналық мақсаттағы бұйымдар мен медициналық техниканың айналысы саласындағы, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы есірткі құралдарының, психотроптық заттар мен прекурсорлардың айналымына мемлекеттік бақылауды жүзеге асыру;
116) денсаулық сақтау саласындағы салалық көтермелеу жүйесі мен  құрметті атақтар беру тәртібін әзірлеу және бекіту;
117) Қазақстан Республикасында қолдануға тыйым салынған әлеуетті қауіпті химиялық, биологиялық заттардың тіркелімін жүргізу;
118) Қазақстан Республикасының әкімшілік құқық бұзушылық туралы  заңнамасына сәйкес әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарау және әкімшілік жазалар қолдану;
119) мемлекеттік санитариялық-эпидемиологиялық қызмет ұйымдарының құзыретін және қызмет тәртібін айқындау;
120) халықтың пайдалануы мен қолдануына, сондай-ақ кәсіпкерлік және (немесе) өзге де қызметте пайдалану мен қолдануға арналған өнімді Қазақстан Республикасының аумағына әкелуге, өндіруге, қолдануға және өткізуге Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тәртіппен тыйым салу;
121) жекелеген объектілерде Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін тәртіппен шектеу іс-шараларын, оның ішінде карантинді белгілеу;
122) мүмкіндігі шектеулі балаларды диагностикалау және емдеу бойынша халықаралық тәжірибені пайдалануға жәрдем көрсету;

107) запрос материалов, необходимых для изучения оценки влияния объекта экспертизы на окружающую среду и здоровье населения, а также снятие проб и произведение отбора образцов продукции в количествах, достаточных и не превышающих необходимых объемов для ее проведения, без компенсации стоимости этой продукции;
108) осуществление радиационного контроля в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения на территории Республики Казахстан;
109) установление санитарно-защитных зон и изменение их размеров;
110) приостановление действия лицензии на санитарно-гигиеническую и противоэпидемическую медицинскую деятельность, а также на санитарно-гигиенические и лабораторные исследования в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
111) запрещение реализации нейодированной соли, за исключением случаев, предусмотренных законодательством Республики Казахстан;
112) контроль за внедрением и применением в практике средств дезинфекции, дезинсекции, дератизации и биологически активных добавок к пище;
113) контроль за соблюдением законодательства Республики Казахстан о специальных социальных услугах;
114) проведение внешней экспертизы качества медицинских услуг в соответствии с Кодексом;
115) осуществление государственного контроля в сфере обращения лекарственных средств, изделий медицинского назначения и медицинской техники, а также за оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров в области здравоохранения;
116) разработка и утверждение отраслевой системы поощрения и порядка присвоения почетных званий в области здравоохранения;
117) ведение регистра потенциально опасных химических, биологических веществ, запрещенных к применению в Республике Казахстан;
118) рассмотрение дел об административных правонарушениях и наложение административных взысканий в соответствии с законодательством Республики Казахстан об административных правонарушениях;
119) определение компетенции и порядка деятельности государственных организаций санитарно-эпидемиологической службы;
120) запрещение ввоза, производства, применения и реализации на территории Республики Казахстан продукции, предназначенной для использования и применения населением, в предпринимательской и (или) иной деятельности в порядке, утверждаемом Правительством Республики Казахстан;
121) установление ограничительных мероприятий, в том числе карантин на отдельных объектах, в порядке, утверждаемом Правительством Республики Казахстан;
122) оказание содействия использованию международного опыта по диагностике и лечению детей с ограниченными возможностями;

123) йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласындағы бірыңғай мемлекеттік саясатты жүргізу;
124) йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласында бағдарламалар әзірлеу;
125) йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласында Қазақстан Республикасының аумағында барлық жеке және заңды тұлғалардың орындауы үшін міндетті шешімдер қабылдау;
126) йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласындағы мемлекеттік, салалық (секторалдық) және өңірлік бағдарламаларды іске асыру бойынша салааралық үйлестіруді, сондай-ақ қоғамдық ұйымдармен өзара іс-қимылды жүзеге асыру;
127) йод тапшылығы ауруларының алдын алу туралы Қазақстан Республикасы заңнамасының орындалуын мемлекеттік бақылауды және қадағалауды жүзеге асыру;
128) Қазақстан Республикасының халқы арасында йод тапшылығы ауруларының мониторингін жүзеге асыру, тиісті алдын алу және емдеу іс-шараларын жүргізу тиімділігін талдау;
129) йод тапшылығы ауруларының тізбесін бекіту;
130) өндірісінде йодталмаған тұз пайдаланылатын тамақ өнімдерінің жекелеген түрлерінің тізбесін бекіту;
131) тұзды және басқа да йод қосындыларымен байытылған тамақ өнімдерін йодтау жөнінде санитарлық-эпидемиологиялық талаптарды белгілеу;
132) йодталған ас тұзы және басқа да йод қосындыларымен байытылған тамақ өнімдері сапасының, өндірісінің, сақталуының, әкелінуінің және өткізілуінің мониторингін жүзеге асыру;
133) йод тапшылығы ауруларының алдын алу саласында мамандар даярлауды және қайта даярлауды жүзеге асыру;
134) халық арасында йод тапшылығы ауруларының алдын алу мәселелері бойынша түсіндіру жұмысын ұйымдастыруды жүзеге асыру;
135) йод тапшылығы ауруларының алдын алу жөніндегі халықаралық жобалар мен бағдарламаларды іске асыру жөніндегі халықаралық ұйымдардың жұмысына қатысу.
15. Министрлік өзіне жүктелген міндеттерді іске асыру және өзінің функцияларын жүзеге асыру үшін заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) өз құзыреті шегінде орындалуы міндетті нормативтік құқықтық актілер қабылдауға;
2) заңнамада белгіленген тәртіппен мемлекеттік органдардан, өзге ұйымдардан және лауазымды адамдардан қажетті ақпарат пен материалды сұратуға және алуға;
3) қолданыстағы заңнамалық актілерде көзделген өзге де құқықтарды жүзеге асыруға құқылы.
3. Министрліктің қызметін ұйымдастыру
16. Министрлікке басшылықты ол өзіне бағынысты Министрліктің жұмысына дербес жауапты болатын Министр жүзеге асырады.
17. Министрді Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайды және қызметтен босатады.

123) проведение единой государственной политики в области профилактики йододефицитных заболеваний;
124) разработка программ в области профилактики йододефицитных заболеваний;
125) принятие решений в области профилактики йододефицитных заболеваний, обязательные для исполнения всеми физическими и юридическими лицами на территории Республики Казахстан;
126) осуществление межотраслевой координации, а также взаимодействия с общественными организациями по реализации государственных, отраслевых (секторальных) и региональных программ в области профилактики йододефицитных заболеваний;
127) осуществление государственного контроля и надзора за выполнением требований законодательства Республики Казахстан о профилактике йододефицитных заболеваний;
128) осуществление мониторинга йододефицитных заболеваний среди населения Республики Казахстан, анализа эффективности проведения соответствующих профилактических и лечебных мероприятий;
129) утверждение перечня йододефицитных заболеваний;
130) утверждение перечня отдельных видов пищевой продукции, в производстве которой используется нейодированная соль;
131) установление санитарно-эпидемиологических требований по йодированию соли и других, обогащенных соединениями йода, пищевых продуктов;
132) осуществление мониторинга за качеством, производством, хранением, ввозом и реализацией йодированной пищевой соли и других, обогащенных соединениями йода, пищевых продуктов;
133) осуществление подготовки и переподготовки специалистов в области профилактики йододефицитных заболеваний;
134) осуществление организации среди населения разъяснительной работы по вопросам профилактики йододефицитных заболеваний;
135) участие в работе международных организаций по реализации международных проектов и программ по профилактике йододефицитных заболеваний.
15. Министерство для реализации возложенных на него задач и осуществления своих функций имеет право в установленном законодательством порядке:
1) принимать обязательные для исполнения нормативные правовые акты в пределах своей компетенции;
2) запрашивать и получать в установленном законодательством порядке от государственных органов, иных организаций и должностных лиц необходимую информацию и материалы;
3) осуществлять иные права, предусмотренные действующими законодательными актами.
3. Организация деятельности Министерства
16. Руководство Министерством осуществляет Министр, который несет персональную ответственность за работу подчиненного ему Министерства.
17. Министр назначается на должность и освобождается от должности Президентом Республики Казахстан.

18. Министр:
1) денсаулық сақтау саласындағы саясатты қалыптастырады;
2) заңнамада көзделген шекте салааралық үйлестіруді қамтамасыз етеді;
3) өз орынбасарларының өкілеттіліктерін айқындайды;
4) ведомствоның құзыретін және өзге мемлекеттік органдармен өзара іс-қимыл тәртібін айқындайды;
5) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілерді қабылдайды;
6) Министрлікті барлық мемлекеттік органдарда және өзге де ұйымдарда білдіреді;
7) Министрліктің стратегиялық және бағдарламалық құжаттарын бекітеді;
8) регламенттерді және мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын бекітеді;
9) ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының қызметіне басшылықты жүзеге асырады;
10) ведомстволық бағынысты денсаулық сақтау ұйымдарының басшылары мен оның орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
11) оның құзыретіне жатқызылған басқа да мәселелер бойынша шешімдер қабылдайды.
19. Министрлік қабылдайтын шешімдер Министрдің немесе оны алмастыратын адамның бұйрықтарымен ресімделеді.
20. Министрліктің аппаратын Қазақстан Республикасының Премьер-Министрімен келісім бойынша Қазақстан Республикасының Президенті қызметке тағайындайтын және қызметтен босататын жауапты хатшы басқарады.
21. Үкіметтің, Министрдің орнынан түсуі жауапты хатшының
өкілеттіктерін тоқтатуға әкелмейді.
22. Жауапты хатшы өзінің қызметін жүзеге асырған кезде Қазақстан Республикасының Президентіне, Премьер-Министрге, Министрге есеп береді.
23. Жауапты хатшы:
1) Министр қалыптастыратын денсаулық сақтау саласындағы саясатты іске асырады және оның тапсырмаларының орындалуын қамтамасыз етеді;
2) Министрліктің аппаратына басшылықты жүзеге асырады: оның бөлімшелерінің жұмысын ұйымдастырады, үйлестіреді және бақылайды;
3) Министрліктің қызметін ақпараттық-талдамалық, ұйымдастырушылық-құқықтық, материалдық-техникалық және қаржылық қамтамасыз етуді ұйымдастырады;
4) Министрмен келіскеннен кейін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекіткен штат саны лимитінің шегінде Министрліктің және оның ведомстволарының, сондай-ақ аумақтық органдардың құрылымы мен штат санын бекітеді;
5) Министрмен келіскеннен кейін Министрліктің құрылымдық бөлімшелері және оның аумақтық бөлімшелері туралы ережелерді бекітеді;
6) Министрліктің тәртіптік, аттестаттау және конкурстық комиссияларының қызметіне жалпы басшылықты жүзеге асырады, атқарушылық және еңбек тәртібінің сақталуын, кадр қызметінің жұмысын және құжат айналымын ұйымдастыруды бақылайды;
7) Министрліктің қызметін қамтамасыз ету және өзіне жүктелген міндеттерді орындау мақсатында мемлекеттік сатып алуды жүргізуді ұйымдастырады;

18. Министр:
1) формирует политику в сфере здравоохранения;
2) обеспечивает межотраслевую координацию в пределах, предусмотренных законодательством;
3) определяет полномочия своих заместителей;
4) определяет компетенцию и порядок взаимодействия ведомства с иными государственными органами;
5) в пределах компетенции Министерства принимает нормативные правовые акты;
6) представляет Министерство во всех государственных органах и иных организациях;
7) утверждает стратегические и программные документы Министерства;
8) утверждает регламенты и стандарты оказания государственных услуг;
9) осуществляет руководство деятельностью подведомственных организаций здравоохранения;
10) назначает и освобождает руководителей подведомственных организаций здравоохранения и их заместителей;
11) принимает решения по другим вопросам, отнесенным к его компетенции.
19. Решения, принимаемые Министерством, оформляются приказами Министра или лица, его замещающего.
20. Аппарат Министерства возглавляет ответственный секретарь, назначаемый на должность и освобождаемый от должности Президентом Республики Казахстан по согласованию с Премьер-Министром Республики Казахстан.
21. Отставка Правительства, Министра, не влечет прекращения полномочий ответственного секретаря.
22. Ответственный секретарь при осуществлении своей деятельности подотчетен Президенту Республики Казахстан, Премьер-Министру, Министру.
23. Ответственный секретарь:
1) реализует политику в сфере здравоохранения, формируемую Министром, и обеспечивает исполнение его поручений;
2) осуществляет руководство аппаратом Министерства: организует, координирует, и контролирует работу его подразделений;
3) организует информационно-аналитическое, организационно-правовое, материально-техническое и финансовое обеспечение деятельности Министерства;
4) после согласования с Министром утверждает структуру и штатную численность Министерства и его ведомств, а также территориальных органов в пределах лимита штатной численности, утвержденного Правительством Республики Казахстан;
5) после согласования с Министром утверждает положения о структурных подразделениях Министерства и его территориальных подразделениях;
6) осуществляет общее руководство деятельностью дисциплинарной, аттестационной и конкурсной комиссий Министерства, контролирует соблюдение исполнительной и трудовой дисциплины, работу кадровой службы и организацию документооборота;
7) в целях обеспечения деятельности Министерства и выполнения возложенных на него задач организует проведение государственных закупок;

8) Министрмен келіскеннен кейін Министрліктің департаменттері мен басқармаларының басшыларын, Министрліктің аумақтық бөлімшелерінің басшыларын және басшыларының орынбасарларын қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
9) ведомстволардың басшыларын тағайындау үшін ұсынылатын ведомстволар басшыларының орынбасарларын тағайындауды Министрмен келіседі;
10) еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрліктің қызметкерлерін қызметке тағайындайды және қызметтен босатады;
11) Министрмен келісім бойынша Министрліктің қызметкерлерін іссапарға жіберу, демалыстар беру, материалдық көмек көрсету, даярлау (қайта даярлау), біліктілігін арттыру, көтермелеу, үстемеақылар төлеу және сыйлықақы беру мәселелерін шешеді;
12) Министрмен келісім бойынша еңбек қатынастарының мәселелері жоғары тұрған мемлекеттік органдар мен лауазымды адамдардың құзыретіне жатқызылған қызметкерлерді қоспағанда, Министрлік қызметкерлерінің тәртіптік жауапкершілігі мәселелерін шешеді;
13) Министрліктің Республика Президенті, Үкіметі және Министр бекітетін стратегиялық және бағдарламалық құжаттарының әзірленуін қамтамасыз етеді;
14) Министрліктің жыл сайынғы жұмыс жоспарын және оның қызметінің нәтижелері туралы жыл сайынғы есептің әзірленуін қамтамасыз етеді және Министрге бекітуге ұсынады;
15) Министрліктің бюджеттік өтінімін дайындауды, бюджеттік өтінімді Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізетін Министрге ұсынуды, сондай-ақ бюджет үдерісінің өзге де рәсімдерінің орындалуын қамтамасыз етеді;
16) Министрмен келіскеннен кейін Министрлікті қаржыландыру жоспарларын және оның қаржылық есептілігін әзірлеуді қамтамасыз етеді және бекітеді;
17) регламенттер мен мемлекеттік қызметтер көрсету стандарттарын әзірлеуді ұйымдастырады;
18) Министрліктің құзыреті шегінде нормативтік құқықтық актілердің жобаларын әзірлеуді ұйымдастырады;
19) Министрлікке келісуге түскен нормативтік құқықтық актілердің жобалары бойынша қорытындылар дайындауды ұйымдастырады;
20) өз өкілеттіктері шегінде мемлекеттік органдармен және өзге де ұйымдармен өзара қатынастарда Министрлікті білдіреді;
21) Қазақстан Республикасының заңдарымен және Республика Президентінің актілерімен жауапты хатшыға жүктелген өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.
24. Жауапты хатшы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес өзіне жүктелген міндеттерді орындауға жауапты болады.
25. Министрліктің консультациялық-кеңесші органы болып табылатын алқасы болады. Алқаның сандық және дербес құрамын Министрліктің құрылымдық бөлімшелері басшыларының қатарынан Министр бекітеді.

8) после согласования с Министром назначает на должности и освобождает от должностей руководителей департаментов и управлений Министерства, руководителей и заместителей руководителей территориальных подразделений Министерства;
9) согласовывает назначение Министром заместителей руководителей ведомств, представляемых для назначения руководителями ведомств;
10) назначает на должности и освобождает от должностей работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
11) по согласованию с Министром решает вопросы командирования, предоставления отпусков, оказания материальной помощи, подготовки (переподготовки), повышения квалификации, поощрения, выплаты надбавок и премирования работников Министерства;
12) по согласованию с Министром решает вопросы дисциплинарной ответственности работников Министерства, за исключением работников, вопросы трудовых отношений которых отнесены к компетенции вышестоящих государственных органов и должностных лиц;
13) обеспечивает разработку стратегических и программных документов Министерства, утверждаемых Президентом, Правительством Республики и Министром;
14) обеспечивает разработку и представляет на утверждение министру ежегодный план работы Министерства и ежегодный отчет о результатах его деятельности;
15) обеспечивает подготовку бюджетной заявки Министерства, представление бюджетной заявки Министру, который вносит ее на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии, а также выполнение иных процедур бюджетного процесса;
16) обеспечивает разработку и утверждает после согласования с Министром планы финансирования и финансовую отчетность Министерства;
17) организует разработку регламентов и стандартов оказания государственных услуг;
18) организует разработку проектов нормативных правовых актов в пределах компетенции Министерства;
19) организует подготовку заключений по проектам нормативных правовых актов, поступивших на согласование в Министерство;
20) представляет Министерство во взаимоотношениях с государственными органами и иными организациями в пределах своих полномочий;
21) осуществляет иные полномочия, возложенные законами Республики Казахстан и актами Президента Республики на ответственного секретаря.
24. Ответственный секретарь в соответствии с законодательством Республики Казахстан несет ответственность за выполнение возложенных на него обязанностей.
25. Министерство имеет коллегию, которая является консультативно-совещательным органом. Численный и персональный состав коллегии утверждается Министром из числа руководителей структурных подразделений Министерства.

26. Министрліктің қызметін ұйымдастырудың өзге мәселелері, оның қызметін қамтамасыз ететін лауазымды адамдардың құқықтары мен міндеттері, құрылымдық бөлімшелердің құзыреті мен өкілеттілігі жауапты хатшы бекітетін Министрліктің жұмыс регламентімен және құрылымдық бөлімшелер туралы ережелермен белгіленеді.
4. Министрліктің мүлкі
27. Министрліктің жедел басқару құқығында оқшауланған мүлкі болады.
Министрліктің мүлкі оған мемлекет берген мүлік есебінен, сондай-ақ құны Министрліктің теңгерімінде көрсетілетін өзге де мүлік есебінен қалыптастырылады.
28. Министрліктің бекітіліп берілген мүлік республикалық меншікке жатады.
29. Министрліктің өзіне бекітіліп берілген мүлікті және қаржыландыру жоспары бойынша оған бөлінген қаражат есебінен сатып алынған мүлікті, егер заңда өзгеше белгіленбесе, өз бетімен иеліктен айыруға немесе өзге тәсілмен иелік етуге құқығы жоқ.
5. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату
30. Министрлікті қайта ұйымдастыру және тарату Қазақстан
Республикасының заңнамасына сәйкес жүзеге асырылады.

26. Иные вопросы организации деятельности Министерства, права и обязанности должностных лиц, компетенция и полномочия структурных подразделений, обеспечивающих его деятельность, устанавливаются регламентом работы Министерства и положениями о структурных подразделениях, утверждаемыми ответственным секретарем.
4. Имущество Министерства
27. Министерство имеет на праве оперативного управления обособленное имущество.
Имущество Министерства формируется за счет имущества, переданного ему государством, а также иного имущества, стоимость которых отражается в балансе Министерства.
28. Имущество, закрепленное за Министерством, относится к республиканской собственности.
29. Министерство не вправе самостоятельно отчуждать или иным способом распоряжаться закрепленным за ним имуществом и имуществом, приобретенным за счет средств, выделенных ему по плану финансирования, если иное не установлено законом.
5. Реорганизация и ликвидация Министерства
30. Реорганизация и ликвидация Министерства осуществляются в соответствии с законодательством Республики Казахстан.