Алматы облысының "Gate City" серіктес қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 2 қарашадағы N 1739 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 28 желтоқсандағы № 893 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 28.12.2017 № 893 қаулысымен
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы облыстық мәслихаты мақұлдаған, қоса беріліп отырған Алматы облысының "Gate City" серіктес қаласының бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 2 қарашадағы
N 1739 қаулысымен
бекітілген
Алматы облысының "Gate City" серіктес қаласының бас жоспары
Бас жоспардың мақсаты
Алматы облысының "Gate City" серіктес қаласының (бұдан әрі - Гейт Сити) 2030 жылға дейінгі кезеңге арналған бас жоспары тіршілік етуге қолайлы орта құру және орнықты даму, экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету және табиғатты сақтау мақсатында қаланың құрылысын қалыптастыруды және оны дамытуды жоспарлаудың негізгі құжаты болып табылады.
Бас жоспар қала инфрақұрылымын қалыптастыру мен дамытудың перспективадағы және бірінші кезектегі бағдарламаларын әзірлеу және жүзеге асыру, табиғи кешеннің аумақтарын сақтау және дамыту, қоғамдық, іскерлік және мәдени орталықтарды, туризм және демалыс объектілерін дамыту, қалалық ортаны кешенді абаттандыру және эстетикалық ұйымдастыру, аумақты дамытудың қала құрылысы жоспарларын, қаланы жоспарлау мен оның құрылысы жобаларын әзірлеу және іске асыру үшін негіз болып табылады.
Бас жоспар қаланы әлеуметтік-экономикалық дамыту мен қалыптастырудың ұзақ мерзімді, орта мерзімді және қысқа мерзімді бағдарламаларын, бірінші кезектегі құрылыс жоспарларын жасау кезінде негіз болып табылады.
Бас жоспар қаланың қала құрылысы жағдайлары мен оны кезең-кезеңімен: 1-кезең - 5 жыл, 2-кезең - 7 жыл, 3-кезең - 10 жыл жүзеге асырудың ресурстық әлеуетін кешенді талдауға сүйене отырып, қаланың шаруашылық-экономикалық және аумақтық-функционалдық мақсатын айқындайды. Барлық жобалау ұсыныстарын 22 жыл ішінде жүзеге асыру жоспарлануда.
Бас жоспардың басты мақсаты - қолайлы, қауіпсіз және әлеуметтік-ыңғайлы тіршілік ортасы бар экологиялық қала құруға бағытталған қала құрылысы іс-шараларының кешенін жүргізу, Алматы қаласының тығыздығын азайту мақсатында қалалық функциялардың бір бөлігін көшіру.
Әлеуметтік-экономикалық даму көрсеткіштері
Демография
Перспективада 2030 жылға дейінгі демографиялық үдерістердің серпіні қоғамдық дамудың бұрыннан қалыптасқан дәстүрлі, сондай-ақ қоғам өміріндегі әлеуметтік-экономикалық өзгерістер мен қайта құрулардың өсуі барысында қалыптасатын жаңа факторлардың бүкіл жиынтығының өзара іс-әрекетімен айқындалатын болады.
Қаланың демографиялық даму сипаты халықтың табиғи және көші-қон қозғалысымен айқындалады, олардың ауқымы мен бағыты әлеуметтік-экономикалық қайта құрулардың нәтижесіне:
қаланың экономикалық әлеуетінің дамуына;
жұмыспен қамтуға және еңбекақы төлеу деңгейіне;
мемлекеттік және жергілікті әлеуметтік саясатқа және басқа факторларға байланысты болады.
Халықтың перспективадағы санының болжамы табиғи өсімді біртіндеп жоғарылату гипотезасын, халықтың өмір сүру ұзақтығының артуын және көші-қон өсімін ескере отырып есептелген.
Қала халқының 2030 жылға дейінгі болжамды саны қоныстандырудың Алматы жүйесіндегі және тұтас Қазақстан Республикасы бойынша орнықты және инерциялық демографиялық үдерістермен айқындалады.

О генеральном плане города-спутника "Gate City" Алматинской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 ноября 2009 года № 1739. Утратил силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 28 декабря 2017 года № 893.
Сноска. Утратил силу постановлением Правительства РК от 28.12.2017 № 893.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города-спутника "Gate City" Алматинской области, одобренный Алматинским областным маслихатом.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2009 года № 1739
ГЕНЕРАЛЬНЫЙ ПЛАН
города-спутника "Gate City" Алматинской области
Назначение генерального плана
Генеральный план города-спутника "Gate City" Алматинской области (далее - Гейт Сити) на период до 2030 года является основным документом планирования градостроительного формирования и развития города в целях создания благоприятной среды жизнедеятельности и устойчивого развития, обеспечения экологической безопасности и сохранения природы.
Генеральный план является основой для разработки и осуществления перспективных и первоочередных программ формирования и развития городской инфраструктуры, сохранения и развития территорий природного комплекса, развития общественных, деловых и культурных центров, объектов туризма и отдыха, комплексного благоустройства и эстетической организации городской среды, разработки и реализации градостроительных планов развития территории, проектов планировки и застройки города.
Генеральный план является основой при составлении долгосрочных, среднесрочных и краткосрочных программ социально-экономического развития и формирования города, планов первоочередного строительства.
Генеральный план определяет хозяйственно-экономическое и территориально-функциональное назначение города, исходя из комплексного анализа градостроительных условий и ресурсного потенциала поэтапной его реализации: 1 этап - 5 лет, 2 этап - 7 лет, 3 этап - 10 лет. Все проектные предложения планируется реализовать в течение 22-х лет.
Главная цель генерального плана - проведение комплекса градостроительных мероприятий, направленных на создание экологического города с благоприятной, безопасной и социально-удобной жизненной средой, перенесение части городских функций с целью разгрузки города Алматы.
ИНДИКАТОРЫ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОГО РАЗВИТИЯ
Демография
Динамика демографических процессов в перспективе до 2030 года будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития, как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города будет определяться естественным и миграционным движением населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований:
развития экономического потенциала города;
занятости и уровня оплаты труда;
государственной и местной социальной политики и других факторов.
Прогноз перспективной численности населения рассчитан с учетом гипотезы поэтапного повышения естественного прироста, увеличения продолжительности жизни населения и миграционного прироста.
Прогнозируемая численность населения города на период до 2030 года определяется устойчивыми и инерционными демографическими тенденциями в Алматинской системе расселения и в целом по Республике Казахстан.

Есептік мерзім шегінде бас жоспарда Алматы облысы Іле ауданының аумағынан бөлінген 2074,8 га ауыл шаруашылығы және басқа жерлерді игеру көзделеді, мұнда 130 мың тұрғын тұратын болады. Бөлінген жерлерде Ынтымақ ауылы (аумақтың құрылыс салынған бөлігінің ауданы - 121,5 га), тұрғын қалашығы бар "MERCUR DOM LTD" ЖШС-нің (аумағы - 94 га) жылыжай шаруашылығы орналасқан.
Қаланың жоспарлық құрылымын дамыту
Жобаланып отырған аумақтың жоспарлық құрылымын қалыптастыру кезінде мынадай факторлардың болуы ескерілді:
Ынтымақ ауылы және іргелес елді мекендер;
"MERCUR DOM LTD" ЖШС-нің жылыжай шаруашылығы;
қолданыстағы шағын және орта бизнес кәсіпорындары;
жасыл дәлізді құру үшін қолайлы фактор ретінде шағын өзендер, жасанды су тоғандары;
белсенді демалысты ұйымдастыруға қолайлы табиғи жағдайлар;
республикалық маңызы бар автожолдар.
Гейт Ситидің негізгі көшелерінің жоспарлық құрылымы меридиандық бағытта созылған және көшелері тік төртбұрышты тор түрінде, бұл мыналарды:
Алматы мен іргелес елді мекендер үшін дәстүрлі жоспарлық құрылымды сақтауды;
жасыл екпелердің арықпен суғару жүйесінің құрылымын және тиісінше ағаш-бұта екпелерінің тез өсуін;
Іле Алатауының таулар көрінісін тамашалай алуды;
кварталдардың дала желімен желдетілуі есебінен халықтың тұруының жайлылығын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.
Қаланың негізгі көліктік қаңқасын республикалық маңызы бар Алматы - Өскемен автожолы, жобаланып отырған Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы (ҮАААЖ) мен жалпы қалалық және аудандық маңызы бар магистральдық көшелер құрайды.
Серіктес қаланың жоспарлық құрылымы шартты түрде В-1, В-2, В-3 және В-4 деп аталатын төрт ауданнан тұрады. Таяудағы уақытта Батыс Қытай - Батыс Еуропа трансконтиненталдық тас жолының бір бөлігіне айналатын республикалық маңызы бар Алматы - Өскемен, жобаланып отырған ҮАААЖ автомобиль жолдары қаланы тұрғын аудандарға бөледі.
Қаланы функционалдық аймақтарға бөлу
Селитебтік аумақтың жоспарлық құрылымында қоғамдық орталықтар, тұрғын үй құрылысын салу, жалпы пайдаланылатын көгалдандырылған аумақтар, көше-жол желілері аймақтарының өзара үйлесімді орналасуы ескеріліп қалыптастырылды.
Қаланың аумағында жалпы қалалық орталық, өңірлік маңызы бар орталықтар - орталық бизнес-аудан және спорт орталығы, тұрғын аудандар мен магистральаралық аумақтардың орталықтары көзделген.
Жалпықалалық орталық қалалық маңызға ие, реттелетін қозғалысының магистралдық көшесі бар Алматы - Өскемен автожолы қиылысының батысына қарай орналасқан. Мұнда әкімдіктің ғимараты және саябағы бар бас алаң, сауда мен ойын-сауық аралас орталығы, қонақ үй, офистік жайлары бар ғимарат орналастырылады.
Гейт Сити өңірлік ауқымдағы іскерлік және қаржылық орталыққа айналады. СВRЕ маркетинг фирмасының консультациялық қолдауымен талдау жасалды, оған сәйкес Гейт Ситиде Central Business District-те (CBD - Орталық бизнес ауданы) орналасатын, ауқымы жағынан орта және шағын компаниялар басым болады.
CBD Гейт Сити қаласының басты көрнекі жері болады. CBD-да халықаралық деңгейдегі көптеген заманауи бизнес орталықтары, қонақ үй кешендері мен конференция залдары шоғырландырылады. Мұнда сондай-ақ, ең жоғарғы сервис стандарттарына сай бірқатар ірі сауда ойын-сауық орталықтары орналасатын болады. CBD - серіктес қаланың негізгі қала түзуші элементі. Аймақтың Алматы қаласының шегіне жақын тиімді орналасуы, сондай-ақ бизнесті орналастыруға арналған жоғары сыныпты кеңсе объектілерінің болуы Алматының орталық бөлігінде Әл-Фараби даңғылында орналасқан Алматы қаржы орталығына (АҚО) түсетін жүктемені қайта бөлуге және төмендетуге мүмкіндік береді.

В пределах расчетного срока генеральным планом предусматривается освоить 2074,8 га отведенных территорий сельскохозяйственных и других земель на территории Илийского района Алматинской области, на которых будут проживать 130 тысяч жителей. На отведенных землях находится село Ынтымак (площадь застроенной части территории 121,5 га), тепличное хозяйство ТОО "MERCUR DOM LTD" (территория 94 га) с жилым городком.
Развитие планировочной структуры города
При формировании планировочной структуры проектируемой территории учитывались наличие следующих факторов:
село Ынтымак и прилегающие населенные пункты;
тепличное хозяйство ТОО "MERCUR DOM LTD";
существующие предприятия малого и среднего бизнеса;
малые реки, искусственные водоемы, как благоприятный фактор для создания зеленого коридора;
благоприятные природные условия для организации активного отдыха;
автодороги республиканского значения.
Планировочная структура основных улиц Гейт Сити вытянута в меридиональном направлении и имеет прямоугольную сетку улиц, что позволяет обеспечить:
сохранение традиционной для Алматы и прилегающих населенных пунктов планировочной структуры;
устройство арычной поливочной системы зеленых насаждений и соответственно быстрый рост древесно-кустарниковых насаждений;
просматриваемость панорамы гор Заилийского Алатау;
комфортность проживания населения за счет проветриваемости кварталов долинными ветрами.
Основной транспортный каркас города образуют автодороги республиканского значения Алматы - Усть-Каменогорск, проектируемая Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога (БАКАД) и магистральные улицы общегородского и районного значения.
Планировочная структура города-спутника состоит из четырех районов условно названных В-1, В-2, В-3 и В-4. Делителями на жилые районы являются автодороги республиканского значения Алматы - Усть-Каменогорск и проектируемая БАКАД, которые в ближайшее время станут частью трансконтинентальной трассы Западный Китай - Западная Европа.
Функциональное зонирование города
Планировочная структура селитебной территории сформирована с учетом взаимоувязанного размещения зон общественных центров, жилой застройки, улично-дорожной сети, озелененных территорий общего пользования, безвредных мест приложения труда.
На территории города предусмотрены общегородской центр, центры регионального значения - центральный бизнес-район и спортивный центр, центры жилых районов и межмагистральных территорий.
Общегородской центр расположен западнее пересечения автодороги Алматы - Усть-Каменогорск с магистральной улицей общегородского значения регулируемого движения. Здесь разместится главная площадь со зданием акимата и сквером, смешанный торгово-развлекательный центр с гостиницей, здания с офисными помещениями.
Гейт Сити станет деловым и финансовым центром регионального масштаба. При консультационной поддержке маркетинговой фирмы CBRE был сделан анализ, согласно которому в Гейт Сити будут преобладать средние и мелкие по масштабу компании, которые разместятся в Central Business District (CBD-Центральный бизнес район).
CBD будет главной достопримечательностью города Гейт Сити. В CBD будет сконцентрировано большое количество современных бизнес-центров, гостиничных комплексов и конференц-залов международного уровня. Здесь также расположится ряд крупных торгово-развлекательных центров, отвечающих самым высоким стандартам сервиса. CBD - основной градообразующий элемент города-спутника. Выгодное расположение зоны вблизи городской черты Алматы, а также наличие высококлассных офисных объектов для размещения бизнеса позволит перераспределить и снизить нагрузку на Алматинский финансовый центр (АФЦ), находящийся в центральной части Алматы на проспекте Аль-Фараби.

Қаланың солтүстік бөлігінде мәдени ойын-сауық бөлігі орналасқан. Ол 50 мың көрерменге арналған орталық спорт аренасын, 20 мың көрерменге арналған трибуналары бар жабық әмбебап спорт залын, 10 мың келушіге арналған теннис стадионын қамтиды. Халықаралық көрме кешені де осы жерде орналасқан.
Тұрғын аймақ қоғамдық орталық аймақтарынан, 4 тұрғын ғимараттан тұрады. Қаланың тұрғын аймағы:
магистраларалық аумақтар және тұрғын құрылыс кварталдары;
мәдени-тұрмыстық қызмет көрсету объектілері алып жатқан аумақтар;
ортақ пайдаланымдағы жасыл екпелерді қамтиды.
Тұрғын құрылыстардың орналасқан жері мен қала құрылымындағы рөліне байланысты салынуы, қабаты, абаттандыру деңгейі бойынша өз сипаттамасы бар.
Тұрғын аймағы Гейт Сити қаласының негізгі аумағын алады. Тұрғын үй құрылысы барысында қала аумағында биік үйлер, қабаттылығы жоғары үйлер, көп қабатты және аз қабатты ғимараттар және жер учаскелері 600-ден 1000 шаршы метрге дейін 1-2 деңгейдегі коттеждер салынады.
Тұрғын үй құрылысын орналастырудың негізгі принципі 2р түрлі деңгейдегі қоғамдық орталықтардың айналасында халықты мол шоғырландыру болып табылады, бұл жаяу адамдарға және велосипедшілерге жұмыс орындарына қатынасуға, қоғамдық орталықтарға серуендеуге мүмкіндік береді.
Биік үйлер, жоғарғы қабатты үйлер қала орталығының және аймақтық масштабтағы орталықтардың айналасына шоғырландырылады. Қаланың шетіне қарай қабаттар саны және халықтың тығыздығы азая бастайды. Мұндай тәсіл адамдардың жұмыс орындарына автокөлікпен баруын қысқартады, аймақта экологиялық жағдайды жақсартады.
Бас жоспарда бар ішкі қалалық аумақтарды барынша тиімді пайдалану, оның ішінде аумақты инженерлік дайындау жөніндегі арнайы іс-шараларды орындап қолайсыз жерлерде де құрылыс және абаттандыру жұмыстарын жүргізу ұсынылады.
Гейт Сити қаласының бас жоспарында аумақтың экологиялық балансын сақтауға және қоршаған ортаны қорғауға үлкен көңіл бөлінеді, ормандандыруға қала аумағының 20 пайызға жуығы арналады.
Қаланың аумағында қалалық және аудандық саябақтар, тұрғын аудандардың бақтары және шағын аудандардың бақтары, скверлері, бульварлары құрылатын болады. Бульварлардың дамыған жүйесі серіктес қаланың көгалдандырылған құрылымдық элементтері арасында негізгі байланыстырушы буын болып табылады.
Қаланың периметрі бойынша қамтитын шағын өзендердің арналарын көгалдандыру елеулі орын алады. Бұл жерлерде бас және қосалқы "жасыл дәліздер" құрылатын болады. Шағын өзендердің арналарында жасанды су айдындарының болуы Гейт Сити тұрғындарының ғана емес және оған іргелес елді мекендер тұрғындарының да демалуына қолайлы жағдай тудырады.
Бас және қосалқы "жасыл дәліздер" Алматы және Гейт Сити қалаларының бірыңғай көгалдандыру жүйесінің арасында байланыстырушы элемент болып табылады.
Бас жоспардың жобасында көшелер мен республикалық маңызы бар автожолдарды қарқынды көгалдандыру қарастырылады.
Гейт Сити қаласында ірі кәсіпорындарды орналастыру көзделмеген. Мұнда Алматы серіктес қаласының тіршілігін қамтамасыз ететін коммуналдық кәсіпорындар орналасатын болады. ЖЭС және кіші қазандықтардың санитарлық-қорғау аймақтары болады.
Гейт Сити қаласының аумағын қала құрылысы аймағына бөлу
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес, елді мекендерді дамытудың қала құрылыстық жоспарлануы туралы қала құрылысы құжаттамасын дайындау кезінде, қала құрылысы қызметін жүзеге асыру үшін, аумақтың пайдалану түрін белгілейтін және олардың пайдалануына шектеу қоятын (регламенттер) аумақты қала құрылыстық аймаққа бөлу жоспарларының жобалары (сызбалары) әзірленді.
Аймаққа бөлу қала аумағын белгілі түрлерге және оларды пайдалануда шектеулерімен, функционалды мақсаттарға пайдалану параметрлерімен бөліктерге бөлу нәтижесі және кала құрылысы қызметін жүзеге асыру кезінде жер учаскелерін және басқа жылжымайтын мүлік объектілерін өзгерту кезіндегі процесс ретінде қаралады.
Халықтың қолайлы тұру жағдайларын қала құрылысы құралдарымен қамтамасыз ету, оның ішінде қоршаған табиғи ортаға шаруашылық және өзге қызметтің зиянды әсерін шектеу, оның қазіргі және болашақ ұрпақтың мүддесіне тиімді пайдалануы осындай аймаққа бөлудің мақсаты болып табылады.
Қала аумағын аймаққа бөлу қолайлы тіршілік ортасын қамтамасыз етуге, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар әсерінен қорғауға; халықтың және өндірістің мөлшерден тыс концентрациясын, қоршаған табиғи ортаның ластануын болдырмауға; ерекше қорғалатын табиғи аумақтарды, оның ішінде табиғи ландшафтарды, тарихи-мәдени объектілердің аумақтарын, сонымен қатар қала шекарасындағы ауыл шаруашылық жерлері мен орман алқаптарын қорғауға және пайдалануға бағытталды.
Аумақтарды пайдалануға шектеулерді ескеріп, әр жоспарланатын аймақтық бірліктің функционалдық мақсаты, пайдалану қарқыны және сипаттамасы анықталады.
Құрылыс қызметін бақылау үшін қала құрылыстық аймаққа бөлу негізінде "Қала аумағын құрылыстандыру ережелері" әзірленуі керек.
Бас жоспардың негізінде әзірленген қала құрылыстық аймаққа бөлу сызбалары белгіленген тәртіппен бекітілгеннен кейін, бекітілген қала құрылысы құжаттамасы мәртебесін алуы керек, ал бекітілген "Қала аумағын құрылыстандыру ережелері" құрамында олар жергілікті өзін-өзі басқару органының нормативтік құқықтық актісі мәртебесін алады.
Гейт Сити қаласын қала құрылыстық аймаққа бөлу бас жоспардың материалдарына және олардың кұрамында әзірленген сызбаларға негізделді. Аймаққа бөлу келесі кезекте жүргізілді:
негізгі болып табылатын аумақты олардың функционалдық мақсаты бойынша аймаққа бөлу;
аумақты сипаты және олардың игерілу дәрежесі бойынша аймаққа бөлу-құрылыс аймағына бөлу;
ландшафтық және қоршаған ортаны қорғау аймағына бөлу.
Аймаққа бөлуге әзірлеудің соңғы кезеңінде, аймақтың көрсетілген түрлерін өзара салу жолымен біріктірілген аймақтар анықталды.
ҚАЛА АУМАҒЫНА ҚҰРЫЛЫС САЛУДЫ РЕТТЕУДІҢ ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕРІ
Қала аумағына құрылыс салуды реттеудің жалпы ережелері бойынша Бас жоспарда:
қаланың қала құрылыстық коды бойынша жалпы регламенттер мен шектеулерді сақтау;
көше-жол торабының сызбасына сәйкес, қызыл сызықтарды сақтау. Қызыл сызық шегіндегі көше-жол торабын дамытуға арналған аумақтар қала әкімдігінің қажет жерлері болып есептелсін;
функционалдық аймақтардың - селитебтік, коммуналдық-қойма, рекреациялық, қоғамдық және аймақтық орталықтардың шекараларын сақтау;
республикалық және жалпықалалық маңызы бар инженерлік-көліктік дәліздердің шекараларын сақтау (инженерлік коммуникация және құрылыстардың дәліздері) көзделеді.
Көліктік инфрақұрылымды дамыту
Бас жоспарда сыртқы көлік торабын, көше-жол торабын және жасанды инженерлік көліктік құрылыстарды дамыту (көпірлер және жол өтпелер, түрлі деңгейдегі айырма жолдар), автокөлік және автобус парктерін, автокөлік жанар-жағар май станциясы жүйесін, халыққа техникалық қызмет көрсету станцияларын құру көзделеді.
Жақын жерде Алматы әуежайы және I Алматы темір жол вокзалы орналасқандықтан Гейт Сити аумағында осы сияқты объектілерді орналастыру тиімсіз болып табылады. Осыған байланысты, Бас жоспарда тек сыртқы автокөліктің дамуы көзделді.
Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрлігінің шешіміне сәйкес республикалық маңызы бар Алматы - Өскемен және ҮАААЖ автомобиль жолдары концессиялық негізде салынады және қайта жаңартылады. Алматы - Өскемен автожолының ҮАААЖ-бен және Байсерке - Қараой автожолымен қиылысында концессионерлер екі деңгейлі автомобиль айрықтарын салады.
Автовокзалды қаланың шығыс бөлігіне, республикалық маңызы бар Алматы - Өскемен және ҮАААЖ автомобиль жолдары қиылысының оңтүстік-шығысына қарай орналастыру ұсынылады. Бұл Гейт Ситиге республиканың барлық өңірлерімен әрі таяу және алыс шетелдермен байланыс жасауын қамтамасыз етуге мүмкіндік береді.

В северной части города находится культурно-зрелищная часть. Она включает в себя центральную спортивную арену на 50 тысяч зрителей, крытый универсальный спортивный зал с трибунами на 20 тысяч зрителей, теннисный стадион на 10 тысяч посетителей. Здесь же находится международный выставочный комплекс.
Жилая зона состоит из зон общественных центров, 4-х жилых образований. Жилая зона города включает:
межмагистральные территории и кварталы жилой застройки;
территории, занятые объектами культурно-бытового обслуживания;
зеленые насаждения общего пользования.
Жилые образования имеют свою характеристику по застройке, этажности, уровню благоустройства в зависимости от месторасположения и роли в структуре города.
Жилая зона занимает основную территорию города Гейт Сити. Жилищное строительство на территории города будет вестись высотными домами, домами повышенной этажности, многоэтажными и малоэтажными зданиями и 1-2 уровневыми коттеджами с земельными участками площадью от 600 до 1000 квадратных метров.
Основным принципом размещения жилой застройки является наибольшая концентрация населения вокруг общественных центров различного уровня, что позволит совершать людям пешие и велосипедные прогулки к местам приложения труда и общественным центрам. Высотные дома, дома повышенной этажности сосредоточатся вокруг городского центра и центров регионального масштаба. К окраине этажность и плотность населения будет уменьшаться. Такой прием позволит сократить автомобильные поездки населения к местам приложения труда, улучшить экологическую ситуацию в регионе.
Генеральным планом предлагается максимально эффективно использовать существующие внутригородские территории, в том числе и неудобицы, под строительство и благоустройство с выполнением специальных мероприятий по инженерной подготовке территорий.
В Генеральном плане города Гейт Сити большое внимание уделяется сохранению экологического баланса территории и защите окружающей среды, что обуславливает отведение более 20 процентов территории города под разбивку лесопарковой зоны.
На территории города будут созданы городские и районные парки, сады жилых районов и микрорайонные сады, скверы и бульвары. Развитая система бульваров является основным связующим звеном между озелененными структурными элементами города-спутника.
Значительное место занимает озеленение пойм малых рек, которые охватывают город по периметру. В них будут созданы главные и второстепенные "зеленые коридоры". Наличие искусственных водоемов в поймах малых рек, создают благоприятную основу для отдыха жителей не только Гейт Сити, но прилегающих населенных пунктов.
Главные и второстепенные "зеленые коридоры" являются связующим элементом между единой системой озеленения Алматы и Гейт Сити.
Проектом генерального плана предусматривается интенсивное озеленение улиц и автодорог республиканского значения.
В городе Гейт Сити не предполагается размещение крупных предприятий. В нем будут размещены те коммунальные предприятия, которые обеспечат жизнедеятельность города-спутника Алматы. ТЭЦ и малые котельные будут иметь санитарно-защитные зоны.
Градостроительное зонирование территории города Гейт Сити
В соответствии с Законом "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" при разработке градостроительной документации о градостроительном планировании развития населенных пунктов и об их застройке разработаны проекты (схемы) планов градостроительного зонирования территорий, определяющие вид использования территорий и устанавливающие ограничения (регламенты) на их использование, для осуществления градостроительной деятельности.
Зонирование рассматривается как процесс и результат выделения частей территории города с определенными видами и ограничениями их использования, функциональными назначениями, параметрами использования и изменения земельных участков и других объектов недвижимости при осуществлении градостроительной деятельности.
Целями такого зонирования является обеспечение градостроительными средствами благоприятных условий проживания населения, в том числе ограничение вредного воздействия хозяйственной и иной деятельности на окружающую природную среду и ее рациональное использование в интересах настоящего и будущего поколений.
Зонирование городских территорий направлено на обеспечение благоприятной среды жизнедеятельности, защиту территорий от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и технического характера, предотвращение чрезмерной концентрации населения и производства, загрязнения окружающей природной среды, охрану и использование особо охраняемых природных территорий, в том числе природных ландшафтов, территорий историко-культурных объектов, а также сельскохозяйственных земель и лесных угодий в границах города.
С учетом ограничений на использование территорий определяются функциональное назначение, интенсивность использования и характеристика каждой планировочной территориальной единицы.
На основе градостроительного зонирования для контроля строительной деятельности должны быть разработаны "Правила застройки территории города".
Схемы градостроительного зонирования, разработанные на основе генерального плана, после утверждения в установленном порядке должны приобрести статус утвержденной градостроительной документации, а в составе утвержденных "Правил застройки территории города" они приобретают статус нормативного акта органов местного самоуправления.
Градостроительное зонирование города Гейт Сити базировалось на материалах генерального плана и разработанных в их составе схемах. Зонирование производилось в следующей последовательности:
зонирование территорий по их функциональному назначению, которое является базовым;
зонирование территорий по характеру и степени их освоения - строительное зонирование;
ландшафтное и средоохранное зонирование.
На завершающей стадии разработки зонирования, путем взаимного наложения указанных видов зон определились интегрированные зоны.
ОБЩИЕ ПРАВИЛА РЕГУЛИРОВАНИЯ ЗАСТРОЙКИ ТЕРРИТОРИЙ ГОРОДА
По общим правилам регулирования застройки территорий города Генеральным планом предусматривается:
соблюдение общих регламентов и ограничений по градостроительному коду города;
соблюдение красных линий в соответствии со схемой улично-дорожной сети. Территории, предусмотренные для развития улично-дорожной сети в пределах красных линий, считать принадлежностью городского акимата;
соблюдение границ функциональных зон - селитебной, коммунально-складской, рекреационной, общественного и региональных центров;
соблюдение границ инженерно-транспортных коридоров республиканского и общегородского значения (коридоры инженерных коммуникаций и сооружений).
Развитие транспортной инфраструктуры
Генеральным планом предусмотрено развитие сети внешнего транспорта, улично-дорожной сети, искусственных инженерных транспортных сооружений (мостов и путепроводов, развязок в разных уровнях), создание автомобильных и автобусных парков, сети автозаправочных станций и станций технического обслуживания населения.
Наличие в непосредственной близости алматинского аэропорта и железнодорожного вокзала Алматы I делает нецелесообразным размещение этих объектов на территории города Гейт Сити. В связи с этим, Генеральным планом предусмотрено развитие только автомобильного внешнего транспорта.
Автомобильные дороги республиканского значения Алматы - Усть-Каменогорск и БАКАД, согласно решению Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан, будут построены и реконструированы на концессионной основе. На пересечении автодороги Алматы - Усть-Каменогорск с БАКАД и с автодорогой Байсерке - Караой концессионерами будут построены автомобильные развязки в двух уровнях.
Автовокзал предлагается разместить в восточной части города юго-восточнее пересечения автомобильных дорог республиканского значения Алматы - Усть-Каменогорск и БАКАД. Это позволит обеспечить связь Гейт Сити со всеми регионами республики и странами ближнего и дальнего зарубежья.
Генеральным планом предусмотрено строительство магистральных улиц:

Бас жоспарда төмендегідей магистралды көшелерді салу көзделген: жалпықалалық маңызы бар реттелетін қозғалыс - 26,78 километр;
аудандық маңызы бар - 56 километр.
Қаланың тұрғын аудандары арасында республикалық маңызы бар Алматы-Өскемен автожолы арқылы қатынастың қолайлы болуы үшін бір айырма жол және сегіз эстакада салынады.
Қоғамдық көлік торабының ұзындығы 51,5 километрды құрайды. Жолаушы тасымалдауды игеру үшін қоғамдық көлік торабына жүрдек көлік LRT - жеңіл рельс көлігі енгізілді.
Бас жоспарда жеке автокөліктерді қою үшін, әр түрлі үлгідегі гараждар және тұрақты және уақытша қоюға арналған автотұрақтардың құрылысы автомобилдендіру деңгейіне сүйене отырып, есептік мерзімге 1000 тұрғынға 500 автомобильден көзделді.
ИНЖЕНЕРЛІК ИНФРАҚҰРЫЛЫМДЫ ДАМЫТУ
Қаланың инженерлік инфрақұрылымы су шаруашылығы кешенінің инфрақұрылымынан, энергетикалық кешен инфрақұрылымынан, байланыс инфрақұрылымынан тұрады.
Сумен жабдықтау
Су шаруашылығы кешенінің инфрақұрылымына сумен жабдықтау, кәріздендіру және аумақты суландыру кіреді.
Жобаланып отырған Гейт Сити қаласының сумен жабдықтау жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
қала халқы мен оның кәсіпорындарын тәулігіне 90,1 мың текше метр көлеміндегі сапалы ауыз сумен қамтамасыз етуді;
су дайындау станциялары, II көтергішті сорғы станциялары бар, өнімділігі тәулігіне 46,63 мың текше метр және тәулігіне 43,43 мың текше метр "Ынтымақ" және "Жаңа дәуір" су тартқыштарын салуды. Тиісінше 46,0 километр су құбыры желілерін салуды;
су қорғау аймақтарының жобасын әзірлеу есебінен сумен жабдықтаудың жер асты көздерін тиімді қорғау жолымен ауыз су сапасының халықаралық стандарттары кешенін қамтамасыз етуді;
заман талабына сай, уақытқа төзімді, энергия үнемдеуші жабдық пен құбыржолдарды пайдалану есебінен сумен жабдықтау жүйесінің сенімділігін арттыруды көздейді.
Покровское жер асты су көзі сумен жабдықтау көзі болып табылады.
Жобаланып отырған қалаларды сумен жабдықтау схемасы біртұтас, шаруашылық-ауыз су-өртке қарсы айналма су құбыры бойынша қабылданады.
Жобаланып отырған қаланы кәріздендіру жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
аэробтық-гравитациялық әдісті қолдана отырып, ағынды суларды биологиялық толық тазартатын кәріздік тазарту құрылыстарын салуды. Қала бойынша су бөлудің көлемі тәулігіне 49,2 мың текше метрді құрайды;
өнімділігі тәулігіне 49,2 мың текше метрді құрайтын кәріздік сорғы станцияларын салуды;
39,0 километр кәріздік коллекторлар салуды;
аумақтарды ішінара босата және қалпына келтіре отырып, ағынды сулардың тұнбасын толық өңдеуді, кәдеге жаратуды және қалпына келтіруді қамтамасыз етуді;
екі қалаға арналған, көлемі 11,3 миллион текше метр болатын ортақ жинақтау тоғанын салуды көздейді.
Қала аумағын суландыру жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
қала кеңістігін эстетикалық қабылдау және толыққанды демалу үшін табиғи кешен орнықтылығының қажетті шарты ретінде су тоғандары мен су айдындарын және қаланың біртұтас гидрожүйесін сақтауды, қалпына келтіруді және дамытуды;
қолданыстағы барлық су тоғандарын сақтауды, су тоғандары мен ашық су айдындарының акваториясын абаттандыруды, су тоғандарының акваторияларын рекреациялық пайдалану үшін жайластыруды;
шағын өзендердің жайылмаларында орналасқан су тоғандарын қалпына келтіруді, шағын өзендердің арналары мен жағалау маңындағы жолақтарды қалпына келтіруді және оңалтуды;
декоративтік және микроклиматтық функцияларды орындайтын жасанды шағын су тоғандары, бассейндер, бұрқақтар, сарқырамалар жүйесін қалыптастыруды көздейді.
Су бұру
Гейт Сити қаласының кәріздік жүйесін дамытуға қатысты бас жоспарда:
аэробтық-гравитациялық әдісті қолдану арқылы ағындарды толық биологиялық жолмен тазалайтын канализациялық тазалау құрылыстарын салу;
канализациялық сорғы станцияларының құрылысын салу;
ұзындығы 39,0 километр канализациялық коллекторлардың құрылысы;
ағынды сулардың тұнбасын толық өңдеу және аумақты қалпына келтіру;
Голден Сити және Гейт Сити екі қалаға арналған көлемі 11,3 миллион текше метр жалпы су жинау тоғанының құрылысын салу көзделген.
Аумақтың инженерлік дайындығы
Қала аумағының инженерлік дайындығы төмендегі шараларды қамтиды:
аумақтың тігінен-тік жоспарлануы;
жерүсті сулары ағатын құбыр салу;
жасыл екпелерді суғаруды ұйымдастыру;
жер асты суларының басып қалуынан аумақты қорғау;
өзен арналарын абаттандыру.
Рельефтік құрылыстың кейбір учаскелерінде жер үсті сулары өздігінен ағатын жолдар төсеу талаптарына бейімделу үшін аумақтың тұтас тік түрде жоспарлануын жүзеге асыру көзделген. Жер үсті суларының ағуына кедергі келтіретін жоталар, дөңдер тегістеліп, ойық жерлер толтырылуда.

общегородского значения регулируемого движения - 26,78 километров;
районного значения - 56 километров.
Для удобства сообщения между жилыми районами города через автодороги республиканского значения будут построены одна развязка и восемь эстакад.
Длина сети общественного транспорта составит 51,5 километров. В освоении пассажироперевозок, в сеть общественного транспорта введен скоростной вид транспорта, так называемый LRT - легкий рельсовый транспорт.
Для хранения индивидуальных автомобилей генеральным планом предусмотрено строительство гаражей различного типа и автостоянок для постоянного и временного хранения исходя из уровня автомобилизации 500 автомобилей на 1000 жителей на расчетный срок.
РАЗВИТИЕ ИНЖЕНЕРНОЙ ИНФРАСТРУКТУРЫ
Инженерная инфраструктура города состоит из инфраструктуры водохозяйственного комплекса, инфраструктуры энергетического комплекса, инфраструктуры связи.
Водоснабжение
Инфраструктура водохозяйственного комплекса включает системы водоснабжения, канализования и обводнения территории.
Основные направления развития систем водоснабжения проектируемых города Гейт Сити предусматривают:
обеспечение водой питьевого качества населения городов и его предприятий в объеме 90,1 тысяч кубических метров в сутки;
строительство водозаборов "Ынтымак" и "Жана-Даур" со станциями водоподготовки, насосными станциями II подъема, производительностью 46,63 тысяч кубических метров в сутки и 43,43 тысяч кубических метров в сутки. Соответственно строительство 46,0 километров водопроводных сетей;
обеспечение комплекса международных стандартов качества питьевой воды путем эффективной защиты источников подземного водоснабжения за счет разработки проекта водоохранных зон;
повышение надежности системы водоснабжения за счет применения современного, долговечного, энергосберегающего оборудования и трубопроводов.
Источником водоснабжения является Покровское месторождение подземных вод.
Схема водоснабжения проектируемых городов принимается единой, по закольцованному хозяйственно-питьевому-противопожарному водопроводу.
Основные направления развития систем канализования проектируемого города предусматривают:
строительство канализационных очистных сооружений с полной биологической очисткой стоков с применением аэробно-гравитационного метода. Объем водоотведения по городу составляет 49,2 тысяч кубических метров в сутки;
строительство канализационных насосных станций производительностью 49,2 тысяч кубических метров в сутки;
строительство 39,0 километров канализационных коллекторов;
обеспечение полной обработки, утилизации и рекультивации осадка сточных вод с частичным высвобождением и рекультивацией территорий;
строительство общего пруда накопителя для двух городов объемом 11,3 миллионов кубических метров.
Основные направления развития системы обводнения территории города предусматривают:
сохранение, восстановление и развитие водоемов и водотоков как необходимого условия для устойчивости природного комплекса и единой гидросистемы города для эстетического восприятия городского пространства и полноценного отдыха;
сохранение всех существующих водоемов, благоустройство акваторий водоемов и открытых водотоков, обустройство для рекреационного использования акваторий водоемов;
восстановление водоемов, расположенных в поймах малых рек;
восстановление и реабилитацию русел и прибрежных полос малых рек;
формирование системы искусственных малых водоемов, бассейнов, фонтанов, каскадов, выполняющих декоративные и микроклиматические функции.
Водоотведение
В части развития канализационной системы города Гейт Сиги, генеральным планом предусмотрено:
строительство канализационных очистных сооружений с полной биологической очисткой стоков с применением аэробно-гравитационного метода;
строительство канализационных насосных станций;
строительство канализационных коллекторов, протяженностью 39 километров;
обеспечение полной обработки, утилизации и рекультивации осадка сточных вод с частичным высвобождением и рекультивацией территорий;
строительство общего пруда накопителя для двух городов Гейт Сити и Голден Сити объемом 11,3 миллионов кубических метров.
Инженерная подготовка территории
Инженерная подготовка территории города включает в себя следующие мероприятия:
вертикальную планировку территории;
организацию поверхностного стока;
организацию полива зеленых насаждений;
защиту территории от подтопления грунтовыми водами;
благоустройство русел рек.
Для преобразования и приспособления рельефа к требованиям застройки и прокладки дорог с самотечным отводом поверхностного стока на отдельных участках застройки намечено осуществить сплошную вертикальную планировку территории. Подсыпаются понижения, производится срезка бугров и возвышенностей, препятствующих отводу поверхностных вод.

Жоба жер үсті суларын арнаулы тазалау құбырларына жинау және бұру жұмыстарын жүзеге асыруды ұсынады. Битум жағылған қысымсыз темірбетон құбырларынан диаметрі 400-ден 1000 миллиметрге дейін магистралды жабық коллекторлар қарастырылды. Минималды орнату тереңдігі 2,0 метр.
Жобада суару көздерін, кейбір жағдайда суару желілерін пайдалана отырып, суару жүйесінің көмегімен жасыл екпелерді және қала аумағының маңындағы учаскелерді суаруды жүзеге асыру ұсынылады.
Жобаланып отырған аумақтың инженерлік-геологиялық жағдайларын жақсарту мақсатында бас жоспар жобасында қаланы жер асты суларының басып қалуынан инженерлік қорғау жөнінде бірқатар шаралар әзірленді:
кала аумағында кешенді кәрізді жүйе құрылысын салу;
нөсер және еріген суларды жинау және бұру жөнінде шараларды қолдану;
бар каналдардың арналарын тазалау;
аумақты су басып қалудан қорғау жөнінде ескерту шараларын әзірлеу және оны орындау;
суару каналдарында суаратын суды сүзгіден өткізуді жою мақсатында, сүзгіден өткізуге қарсы экран орнату.
Көлденең кәріз негізгі көшелер мен өту жолдарының бойында қолданыстағы су тасу коммуникацияларына қатар орнатылады. Кептіргіштер өту жолдары мен тұрғын көшелердің бойында төселеді, магистралды кәрізді коллекторлар - магистралды көшелердің газондық бөлігіне орнатылады.
Осы жоба тұрғындардың серуендеуі және демалуы үшін өзендерді бойлай көгалдандыру жүйесін ұйымдастыруды ұсынады.
Жобаланатын аумақ шегінде, құрылыс салынатын жерге жақын өтетін өзендердің учаскелерінде жағалауды бекіту жұмыстарын жүргізу белгіленді:
өзендер арнасының бойы қалдықтардан, үйінділерден тазартылады, түзетіледі, тереңдетіледі, өзеннің керексіз салалары жойылады;
өзен арналары темір бетон плиталарымен немесе Г-тәріздес блоктармен қаланады;
өзен арналарын бойлай асфальтбетонды төсегіш немесе серуендеуге арналған тротуар плиткалар төселеді;
өзен жағасын бойлай серуендеу жолдары жасалып, құламалары жаймаланады;
аңғар беткейіндегі ағаш екпелерге шым төселіп, нығайту жұмыстары жүреді;
өзендер арнасын бойлай жобалау аумағының шегінде, суға баратын баспалдақ салынады;
аңғар беткейін бойлай, суды ұстап қалатын жыралар орналасады.
Жылумен қамтамасыз ету
Гейт Ситидің жылумен қамтамасыз ету жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
заман талабына сай технологиялар және жабдықтар базасында жекелеген тұтынушылардың қажеттілігі үшін, дәстүрлі емес орталықтандырылмаған жылу көздерімен қамтамасыз ете отырып, жылумен қамтамасыз ету жүйесін жарақтандыруды жетілдіру;
қоршаған ортаның жүктемесін азайтуға мүмкіндік беретін, тиімді энергия сақтау технологиясы бар, табиғи газбен жанатын заман талабына сай автоматтандырылған қазандықтардың құрылысын салу;
заман талабына сай автоматтандырылған жоғары технологиялық шағын ЖЭС-ның құрылысын салу;

Проектом предлагается осуществить организованный сбор и отвод поверхностного стока на специальные очистные сооружения. Магистральные закрытые ливневые коллекторы предусмотрены из безнапорных железобетонных труб с битумной обмазкой, диаметром от 400 до 1000 миллиметров. Минимальная глубина заложения 2,0 метров.
Проектом орошение зеленых насаждений и приусадебных участков территории города предлагается осуществить при помощи оросительной системы с использованием существующих источников орошения и некоторой части оросительной сети.
В целях улучшения инженерно-геологических условий проектируемой территории проектом генерального плана разработан ряд мероприятий по инженерной защите города от подтопления грунтовыми водами:
строительство комплексной дренажной системы на территории города;
выполнение мероприятий по сбору и отводу поверхностных ливневых и талых вод;
расчистка русел существующих каналов;
разработка и выполнение предупредительных мероприятий по защите территории от подтопления;
выполнение противофильтрационного экрана на оросительных каналах с целью ликвидации фильтрации поливной воды.
Горизонтальный дренаж устраивается вдоль основных улиц и проездов параллельно существующим водонесущим коммуникациям. Дрены-осушители прокладываются вдоль проездов и жилых улиц, магистральные дренажные коллекторы - в газонной части магистральных улиц.
Настоящий проект предлагает организацию системы озеленения вдоль рек с местами для прогулок и отдыха населения.
Намечено выполнение берегоукрепительных работ в пределах проектируемой территории на участках рек, проходящих вблизи застройки:
на всем протяжении русла рек расчищаются от мусора и наносов, спрямляются, углубляются, ликвидируются ненужные рукава и отмели;
русла рек выкладываются железобетонными плитами или Г-образными блоками;
вдоль русел рек устраивается асфальтобетонное покрытие или мощение тротуарной плиткой для прогулок;
береговые откосы долин уполаживаются, с устройством по берегам прогулочных дорожек;
производится одерновка и укрепление посадкой зеленых насаждений уположенных откосов долин;
на всем протяжении русел рек в пределах проектируемой территории устраиваются лестничные сходы к воде;
поверху, вдоль склонов долин устраиваются водоперехватывающие канавы.
Теплоснабжение
Основные направления развития системы теплоснабжения Гейт Сити предусматривают:
совершенствование, техническое оснащение систем теплоснабжения на базе современных технологий и оборудования с привлечением в системы децентрализованного теплоснабжения нетрадиционных источников тепла для нужд отдельных потребителей;
строительство современных автоматизированных котельных на природном газе с эффективной энергосберегающей технологией, позволяющей уменьшить нагрузку на окружающую среду;
строительство современных автоматизированных высокотехнологичных мини-ТЭЦ;

Гейт Сити қаласы үшін қызмет ету мерзімін 50 жылға дейін арттыратын, полимермен қапталған құбыр өткізгіштердің каналсыз төселуін қолдану арқылы ұзындығы 27,3 километр магистралды жылу жүйелерінің құрылысын салуын көздейді.
Электрмен қамтамасыз ету
Гейт Сити электрмен қамтамасыз ету жүйесін дамытудың негізгі бағыттары:
табиғи газбен жұмыс істейтін (жиынтық қуаты 220 МВт), екі автономдық электрмен қамтамасыз ету көздері - шағын ЖЭО-ның құрылысын салу;
30 километр жаңа электр жүйелерінің 10 кВ құрылысын салу.
Газбен қамтамасыз ету
Гейт Сити қаласының газбен қамтамасыз ету жүйесін дамытуға қатысты бас жоспарда:
жаңа АГРС-1 құрылысы жолымен газбен қамтамасыз ету жүйесінің қауіпсіздігі және сенімділігі;
заман талабына сай ГРП (ПГП-50, ПГБ-100, ПГБ-150) электр өлшеу кешенімен СГ-ЭК;
жоғары қысымды газ құбыры желілерінің 12 километр және ортақ сымды жүйелердің 16,2 километр құрылысы;
Есептік мерзімге газ тұтынудың 155,4 мың текше метр болжамды көлемі кешенді әдіспен шешілетін болады, нақтырақ:
"Солнечная" құрылымында жер асты газды сақтау қоймасының (ЖГСҚ) құрылысы (Қарасай ауданы);
Қытайға магистралды газ құбырын салу;
"Алматы-Қапшағай" магистралды газ құбырының құрылысы;
"Байсерке - Талғар - Шелек" магистралды газ құбырының құрылысы көзделді.
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 2 қарашадағы
N 1739 қаулысына
1-қосымша
Инвестициялардың салалық құрылымы
Р/с
N
Сала
Жобалау кезеңіне барлығы, млрд. теңге
Жиынына %-бен
Құрылыстың 1-кезеңі
Оның ішінде қаржыландыру түрлері бойынша
Республикалық бюджет
Жергілікті бюджет
Жеке меншік инвестициялар
Кредит қаражаты
Инвестициялардың барлығы

строительство магистральных тепловых сетей, протяженностью 27,3 километров для города Гейт Сити с применением бесканальной прокладки предизолированных трубопроводов с полимерным покрытием и заводских условиях, увеличивающим срок службы до 50 лет.
Электроснабжение
Основные направления развития системы электроснабжения города Гейт Сити предусматривают:
строительство двух автономных источников электроснабжения - мини-ТЭЦ, работающих на природном газе (суммарной мощностью 220 МВт):
строительство 30 километров новых электрических сетей 10 кВ.
Газоснабжение
В части развития системы газоснабжения городов Гейт Сити генеральным планом предусмотрено:
безопасность и надежность системы газоснабжения путем строительства новой АГРС-1;
строительство современных ГРП (ПГП-50, ПГБ-100, ПГБ-150) с электроизмерительным комплексом СГ-ЭК;
строительство 12 километров сетей газопровода высокого давления и 16,2 километров сетей среднего давления.
Обеспечение прогнозируемых на расчетный срок объемов потребления газа 155,4 тысяч кубических метров будет решена комплексным методом, а именно:
строительство подземного хранилища газа (ПХГ) на структуре Солнечная (Карасайский район);
строительство магистрального газопровода на Китай;
строительство магистрального газопровода "Алматы - Капшагай";
строительство магистрального газопровода "Байсерке - Талгар - Чилик".
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 2 ноября 2009 года № 1739
Отраслевая структура инвестиций
млрд. тенге
№ п/п
Отрасль
Всего за
проектный
период,
млрд.
тенге
В %
к итогу
I
очередь
строи-
тельства
В том числе по видам финансирования
Республи-
канский
бюджет
Местный
бюджет
Частные
инвестиции
Кредитные
средства
Всего
инвестиций