Қостанай облысы Қостанай қаласының бас жоспары туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 3 қарашадағы N 1750 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2020 жылғы 13 қарашадағы № 762 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 13.11.2020 № 762 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" 2001 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес және Қостанай облысы Қостанай қаласының кешенді дамуын қамтамасыз ету мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Қостанай облыстық және қалалық мәслихаттары мақұлдаған Қостанай облысы Қостанай қаласы бас жоспарының жобасы бекітілсін.
2. "Қостанай қаласын дамытудың бас жоспары туралы" Қазақ ССР Министрлер Кеңесінің 1986 жылғы 14 сәуірдегі N 144 қаулысының күші жойылды деп танылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 3 қарашадағы
N 1750 қаулысымен
бекітілген
Қостанай облысы Қостанай қаласының бас жоспары
1. Бас жоспардың мақсаты
Қостанай облысының орталығы Қостанай қаласының бас жоспары қала құрылысын кешенді жоспарлауды айқындайтын, аймақтарға бөлуді, аумақтың жоспарлы құрылымы мен функционалдық ұйымдастырылуын, көлік және инженерлік коммуникациялар, көгалдандыру және абаттандыру жүйесін белгілейтін негізгі қала құрылысының құжаты болып табылады.
Қостанай қаласының бас жоспары "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді, оған кешенді қала құрылысы сараптамасы өткізілді (Қазақстан Республикасы Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын-үй коммуналдық шаруашылық істері комитетінің төрағасы бекіткен 2009 жылғы 04 наурыздағы N 01-078/09 жиынтық қорытынды).
Бас жоспарда мынадай жобалау кезеңдері қабылданған:
бастапқы жыл - 2007 жыл;
құрылыстың бірінші кезеңі - 2012 жыл;
есептік мерзім - 2020 жыл.
Бас жоспарда табиғи-климаттық жағдайды ескере отырып, әлеуметтік, рекреациялық, өндірістік, көлік және инженерлік инфрақұрылымды, сондай-ақ функционалдық аймаққа бөлуді, резервтегі аумақтар мен табиғи және техногендік құбылыстар мен үдерістердің қауіпті әсерінен қорғау, экологиялық ахуалды жақсарту жөніндегі шараларды қоса алғанда, Қостанай қаласының аумағын дамытудың негізгі бағыттары айқындаған.

О генеральном плане города Костаная Костанайской области
Постановление Правительства Республики Казахстан от 3 ноября 2009 года № 1750. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 ноября 2020 года № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования)
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 13.11.2020 № 762 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" и в целях обеспечения комплексного развития города Костаная Костанайской области Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект генерального плана города Костаная Костанайской области, одобренный Костанайским областным и городским маслихатами.
2. Признать утратившим силу постановления Совета Министров Казахской ССР от 14 апреля 1986 года № 144 "О генеральном плане развития Костаная".
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 3 ноября 2009 года № 1750
Генеральный план
города Костанай Костанайской области
1. Назначение генерального плана
Генеральный план города Костанай, областного центра Костанайской области, является основным градостроительным документом, определяющим комплексное планирование застройки города, устанавливающим зонирование, планировочную структуру и функциональную организацию территории, систему транспортных и инженерных коммуникаций, озеленения и благоустройства.
Генеральный план города Костанай разработан в соответствии с Законом Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", проведена его комплексная градостроительная экспертиза (сводное заключение № 01-078/09 от 04 марта 2009 года, утвержденное председателем Комитета по делам строительства и жилищно-коммунального хозяйства Министерства индустрии и торговли Республики Казахстан).
В генеральном плане приняты следующие проектные периоды:
исходный год - 2007 год;
первая очередь строительства - 2012 год;
расчетный срок - 2020 год.
Генеральным планом определены основные направления развития территории города Костанай, включая социальную, рекреационную, производственную, транспортную и инженерную инфраструктуру с учетом природно-климатических условий, а также функциональное зонирование, резервные территории и меры по защите от опасных воздействий природных и техногенных явлений и процессов, улучшению экологической обстановки.

2. Қаланың қала құрылысын дамытудың мақсаты
Қостанай қаласының қала құрылысын дамытудың басты мақсаты - қаланы орнықты дамыту және қазіргі тұрғындар мен болашақ ұрпақ үшін өмір сүрудің қолайлы ортасын қалыптастыру. Осы мақсатқа қол жеткізу былай сипатталады:
өмір сүру ортасының экологиялық қауіпсіздігі және табиғи кешеннің орнықтылығы;
қала құрылысы шешімдерінің мәдени сабақтастығы, кеңістік тұтастығы, қаланың эстетикалық көркемдігі, үйлесімі мен ортадағы сан алуандылығы;
көліктік және инженерлік инфрақұрылымдардың сенімділігі мен қауіпсіздігі, тұрғын үй проблемасын шешудің кешенділігі, тұрғын үй аумақтарын қайта жаңарту мен дамыту және тұрғын үй ортасын қалыптастыру;
өндірістік аумақтарды пайдаланудың тиімділігі, қоғамдық орталықтар жүйесінің дамуы мен қол жетімділігі.
Көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу Қостанай қаласының аумағын салу, қайта ұйымдастыру және абаттандыру, құрылыс салуды қайта жаңарту, өмір сүру ортасының сапалы сипаттамаларын арттыру жолымен жүзеге асырылуы тиіс.
3. Табиғи-климаттық және инженерлік-геологиялық аспектілері
3.1. Климат
Қостанай қаласының және оған іргелес жатқан аудандардың климаты үшін айқын көрінетін құрғақшылық және жоғары дәрежелі континенттілік тән.
Ең ыстық ай - шілде (орташа температура +13,5оС-тан +20,2оС-қа дейін), абсолютті барынша жоғары температура + 41оС. Қаңтардың орташа температурасы -12,9оС-тан -22,2оС-қа дейін, ал абсолютті ең төменгі температура - 46оС. 15 қарашадан бастап 27 наурызға дейін немесе 133 күн тұрақты аяз сақталады, сәуірде ауа температурасы жылына бастайды, ал мамырда температура +10оС-тан жоғары болады. Аязсыз кезеңнің ұзақтығы 115 - 180 күнге тең. Бір жылдағы ашық күндердің саны 130 - 155, бұлтты күндерінің саны 45 - 55.
3.2. Рельеф
Қаланың рельефі - Тобыл өзеніне қарай жалпы еңісі бар, аз толқынды жазықтық. Қаланың бүкіл аумағы өзеннің жайылма үстіндегі кемерінде орналасқан.
Тобыл өзеннің жайылма үстіндегі бірінші кемерін сол жағалау бойымен созылып жатқан мүжілген кемер болып табылатын байырғы жағалау құрайды және қала аумағының оңтүстік-батысында су қимасына өте жақын келеді. Салыстырмалы белгілер 158 - 178 метр шегінде құбылады.
Тобыл өзеннің жайылма үстіндегі екінші кемері негізінен қаланың шығыс бөлігін алып жатыр, кішкене теңбілдермен орталық бөліктерде де кездеседі және салыстырмалы түрде 146 метрден 157,5 метрге дейін жоғарылайды.
Тобыл өзенінің жайылма үстіндегі үшінші кемері сол жаға бойынша өзен бойымен енсіз жолақ болып бүкіл қала арқылы созылады, салыстырмалы белгілері 142,7 - 148,0 метр шегінде.
Және төртіншісі - жайылманың өзі: Тобыл өзенінің қазіргі арнасы.

2. Цель градостроительного развития города
Главная цель градостроительного развития города Костанай - устойчивое развитие города и формирование благоприятной среды жизнедеятельности для настоящего населения и будущих поколений. Достижение этой цели характеризуют:
экологическая безопасность среды жизнедеятельности и устойчивость природного комплекса;
культурная преемственность градостроительных решений,пространственное единство, эстетическая выразительность, гармония и средовое многообразие города;
надежность и безопасность транспортной и инженерной инфраструктур, комплексность решений жилищной проблемы, реконструкция и развитие жилых территорий и формирование жилой среды;
эффективность использования производственных территорий, развитость и доступность системы общественных центров.
Достижение указанных целей должно осуществляться путем строительства, реорганизации и благоустройства территории города Костанай, реконструкции застройки, повышения качественных характеристик среды жизнедеятельности.
3. Природно-климатические и инженерно-геологические аспекты
3.1. Климат
Для климата города Костанай и прилегающих районов характерна резко выраженная засушливость и высокая степень континентальности.
Самый жаркий месяц - июль (средняя температура от +13,50С до +20,20С) с абсолютным максимумом температур +410С. Средняя температура января от -12,90С до -22,20С, с абсолютным минимумом температур -460С. С 15 ноября по 27 марта или 133 дня сохраняются устойчивые морозы, в апреле температура воздуха достигает положительных значений, а в мае они уже превышают +100С. Продолжительность безморозного периода равна 115 - 180 дням. Число ясных дней 130 - 155 за год, пасмурных 45 - 55.
3.2. Рельеф
Рельеф города представляет собой слабоволнистую равнину, с общим уклоном к реке Тобол. Вся территория города располагается на надпойменных террасах реки.
Первую надпойменную террасу реки Тобол составляет коренной берег, представляющий собой эрозионную террасу, которая тянется по левому берегу, и на юго-западе территории города подходит вплотную к урезу воды. Относительные отметки колеблются в пределах 158-178 метров.
Вторая надпойменная терраса реки Тобол занимает в основном восточную часть города, небольшими пятнами встречается в центральной части и имеет относительные превышения от 146 до 157,5 метра.
Третья надпойменная терраса реки Тобол протягивается неширокой полосой вдоль реки через весь город по левому берегу с относительными отметками в пределах 142,7 - 148,0 метров.
И четвертая - это сама пойма: современное русло реки Тобол.

3.3. Гидрография
Қаланың және оған іргелес аудандардың басты су артериясы Солтүстік Мұзды мұхиттың бассейніне жататын Ертіс өзенінің соңғы сол жақ ағысы Тобыл өзені болып табылады. Тобыл өзенінің көлді болуы оның бассейніне тән болып табылады.
Өзеннің арнасы қазіргі құм қабаттарынан қалыптасқан енді жайылмада тұр. Арнаның ені 10-нан 50 - 100 метрге дейін, тереңдігі 4-8 метр. Арна маңындағы аумақта түсірілетін аллювий жер асты суының, эоцен-палеоценнің және бордың есебінен өзеннің жер астында қоректену көлемі де едәуір (10 %-ға жуық).
3.4. Топырақ-өсімдікті жабын
Қостанай қаласы және оған іргелес жатқан аумақ оңтүстік қара топырақ шағын аймақтары бар қара топырақты жер қалыптасқан аймақта орналасқан. Оңтүстік қара топырақ арасында карбонаттық, сортаңдау, көгал-қара топырақты, көгалды жерлердің ауқымды алқаптары, сондай-ақ далалық сортаң, көгалдық сортаң жиі кездеседі. Тобыл өзені жайылмасының бойында жайылмалық көгалдар, жайылмалық көгал-батпақты қара топырақты жер кең тараған.
Саяжайларды салу және бақша өсіру үшін игерілген аумақ адамның қызмет ету нәтижесінде топырақ беті аздап бұзылған жерге жатады.
3.5. Сумен қамтамасыз етілу жағдайы
Қостанай қаласында екі: шаруашылық-ауыз су және өндірістік мақсаттағы су құбыры жүйесі бар. Шаруашылық-ауыз су және өртке қарсы су құбыры жүйесі халықтың және өнеркәсіп кәсіпорындарының шаруашылық-ауыз су қажеттіліктеріне, өнеркәсіп кәсіпорындарының өндірістік қажеттіліктеріне және жасыл екпелерді суаруға су береді. Өндірістік су құбыры жүйесі химиялық талшық зауытының және 1-ші жылу энергетикалық орталықтың өндірістік қажеттіліктеріне су береді.
Шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету көздері ретінде Қостанай су көзінің жер асты суы және Тобыл өзенінің бетіндегі суы (Амангелді су қоймасы) қолданылады.
Су қоймаларының бар болуы ірі тұтынушылардың маңайында жер асты ауыз суының жасанды қорын жасауға жағдай туғызады. Пайдалануға болатын жасанды қорлар тәулігіне шамамен 100 мың текше метрді құрауы мүмкін.
Қостанай жер асты су көзі Тобыл өзенінің оң жақ жағалауында қаладан 9 километр жерде орналасқан. Су алудың жобалық өніміділігі тәулігіне 33,5 мың текше метр. Қазіргі уақытта 9 ұңғыма жұмыс істеуге болатын күйде (барлығы 21), 1-2 ұңғыма пайдалынуда. Тазартылған судың сапасы нормативтік талаптарға сай.
Тобыл өзенінің беткі суы қаланың оңтүстік-шығысына қарай өзен ағысымен жоғары 5 километр жерде орналасқан Амангелді су қоймасынан алынады және қаланы сумен қамтамасыз ету әрі жерді суландыру көзі болып табылады. Қазіргі уақытта су қоймасынан алынатын судың көлемі тәулігіне 58-65 мың текше метрді кұрайды.
Шаруашылық-ауыз су мақсатындағы жобалық өнімділігі тәулігіне 100 мың текше метр су құбырының тазарту құрылысына беріледі.

3.3. Гидрография
Главной водной артерией города и прилегающих районов является река Тобол - последний левый приток реки Иртыш, относящийся к бассейну Северного Ледовитового океана. Характерным для бассейна реки Тобол является его озерность.
Русло реки находится в широкой пойме, сложенной современными песчаными отложениями. Ширина русла от 10 до 50-100 метров, глубина 4-8 метра. Существенна и величина подземного питания реки (около 10 %) за счет разгружающихся в прирусловой зоне подземных вод аллювия, эоцен-палеоцена и мела.
3.4. Почвенно-растительный покров
Город Костанай и прилегающая территория находится в зоне развития черноземных почв с подзонами южных черноземов. Среди южных черноземов часто встречаются большие массивы карбонатных, солонцеватых, лугово-черноземных, луговых почв, а также солонцы степные, солонцы луговые, солончаки и солоди. Вдоль поймы реки Тобол широко распространены пойменные луговые, пойменные лугово-болотные черноземные почвы.
Территория, освоенная под строительство дач и размещение огородов, относится к землям с частично нарушенным почвенным профилем в результате деятельности человека.
3.5. Условия обеспеченности водой
В городе Костанай имеются две системы водопровода: хозяйственно-питьевого и производственного назначения. Система хозяйственно-питьевого и противопожарного водопровода подает воду на хозяйственно-питьевые нужды населения и промышленных предприятий, производственные нужды промышленных предприятий и полив зеленых насаждений. Системой производственного водопровода вода подается на производственные нужды завода химического волокна и частично теплоэнергоцентраль-1.
В качестве источников хозяйственно-питьевого водоснабжения используются подземные воды Костанайского месторождения и поверхностные воды реки Тобол (Амангельдинское водохранилище).
Наличие водохранилищ создает условия для создания искусственных запасов питьевых подземных вод вблизи крупных потребителей. Возможные эксплуатационные искусственные запасы могут составить порядка 100 тысяч кубических метров в сутки.
Костанайское месторождение подземных вод расположено на правом берегу реки Тобол в 9 километрах от города. Проектная производительность водозабора 33,5 тысяч кубических метров в сутки. В настоящее время в рабочем состоянии находится 9 скважин (всего 21), эксплуатируется 1 - 2 скважины. Качество очищенной воды соответствует нормативным требованиям.
Поверхностные воды реки Тобол отбираются из Амангельдинского водохранилища, расположенного в 5 километрах юго-западнее города вверх по течению реки и является источником водоснабжения города и орошения земель. В настоящее время объем забираемой воды из водохранилища составляет 58 - 65 тысяч кубических метров в сутки.
Вода хозяйственно-питьевого назначения подается на водопроводные очистные сооружения проектной производительностью 100 тысяч кубических метров в сутки.

Сүзгіден өткізілгеннен және тұндырылғаннан, тұндырғыштардан кейін қалдық су диаметрі 800 миллиметр, ұзындығы 1,5 километр шойын құбырлардан тұратын коллектор бойынша Қостанай темір-бетон бұйымдары зауытының (бұдан әрі - ҚТББ) тұрғын ауданының аймағында Тобыл өзеніне құйылады.
Пайдалынатын қоры тәулігіне 23,8 мың текше метр Абай су көзі қаланы сумен қамтамасыз етудің қосымша көзі болып табылады.
Қаланың оң жақ жағалауындағы ауданы (Затобольск кенті) қаланың оңтүстік шетінен 1 километр қашықтықта орналасқан ұңғымалық сумен қамтамасыз етіледі.
4. Әлеуметтік-экономикалық дамуы
4.1. Демография
Демографиялық үдерістердің серпіні перспективада қоғамдық дамудың бұрыннан қалыптасқан дәстүрлі факторларының да, сонымен бірге қоғам өміріндегі көбейіп келе жатқан әлеуметтік-экономикалық өзгерістер мен қайта құрулардың барысында қалыптасатын жаңа факторлардың барлық жиынтығының өзара қатынасымен анықталатын болады.
Қостанай қаласының демографиялық даму сипаты халықтың табиғи және көшіп-қону қозғалысымен анықталады, олардың ауқымы мен бағыты әлеуметтік-экономикалық қайта құрулардың нәтижесіне:
қаланың экономикалық әлеуетінің дамуына;
тұрғын үй нарығының дамуына;
жұмыспен қамту және еңбекақы деңгейіне;
мемлекеттік және жергілікті әлеуметтік саясатқа және басқа факторларға байланысты болады.
Перспективадағы халық санын болжау нұсқалары бала тууды кезең-кезеңімен жоғарылату, өлім-жітімді азайту, халықтың өмір сүру ұзақтығы мен көші-қон өсімін арттыру гипотезаларын ескере отырып есептелген.
2003 жылы көші-қонның оң сальдосына қол жеткізілді және оны болжамды кезеңге дейін сақтау көзделіп отыр.
Қостанай қаласы тұрғындарының қазіргі саны 2007 жылғы 01 қаңтарда - 208,3 мың адамды; 2008 жылғы 01 қаңтарда - 209,3 мың адамды; 2009 жылғы 01 қаңтарда - 210,6 мың адамды; 2009 жылғы 01 қаңтарда - 212,6 мың адамды құрады.
Қостанай қаласы халқының болжамды саны тұрақты және инерциялық демографиялық үрдістерімен айқындалады.

Промывные воды после фильтров и осадок, отстойников по коллектору из чугунных труб диаметром 800 миллиметров, длиной 1,5 километра отводятся в реку Тобол в зоне жилого района Костанайского завода железобетонных изделий (далее - КЖБИ).
Дополнительным источником водоснабжения города является Абайское месторождение подземных вод с эксплуатационными запасами 23,8 тысяч кубических метров в сутки.
Правобережный район города (поселок Затобольск) снабжается водой из скважинного водозабора, расположенного на расстоянии 1 километра от южной окраины города.
4. Социально-экономическое развитие
4.1. Демография
Динамика демографических процессов в перспективе будет определяться взаимодействием всей совокупности факторов общественного развития, как традиционных, давно сложившихся, так и новых, формирующихся в ходе нарастающих социально-экономических изменений и преобразований в жизни общества.
Характер демографического развития города Костанай будет определяться естественным и миграционным движением населения, масштабы и направленность которых будут зависеть от результатов социально-экономических преобразований:
развития экономического потенциала города;
развития рынка жилья;
занятости и уровня оплаты труда;
государственной и местной социальной политики и других факторов.
Варианты прогноза перспективной численности населения рассчитаны с учетом гипотез поэтапного повышения рождаемости, сокращения смертности, увеличения продолжительности жизни населения и миграционного прироста.
Положительное сальдо миграции достигнуто в 2003 году и предполагается его сохранение до прогнозируемого периода.
Существующая численность населения города Костанай на 01.01.2007 года составила - 208,3 тысяч человек, на 01.01.2008 года - 209,3 тысяч человек, на 01.01.2009 года - 210,6 тысяч человек, на 01.06.2009 года - 212,6 тысяч человек.
Прогнозируемая численность населения города Костанай определяется устойчивыми и инерционными демографическими тенденциями.

Экономика салалары бойынша халықты жұмыспен қамту құрылымының есептік көрсеткіштерін 2020 жылға қарай 95,8 мың адамға дейін жеткізу көзделіп отыр, бұл экономика салаларында жұмыс істейтіндердің қазіргі санымен салыстырғанда 25,2 мың адамға көп.
Қаланың әлеуметтік және қала құрылысының дамуының негізгі мақсаты - бұл қаралып отырған аумақта халықтың өмір сүруіне әлеуметтік-психологиялық жайлылық және жоғары деңгей жасау.

Расчетные показатели структуры занятости населения по отраслям экономики предполагаются к 2020 году довести до 95,8 тысяч человек, что на 25,2 тысяч человек больше, по сравнению с существующей численностью занятых в отраслях экономики.
Основная цель социального и градостроительного развития города - это создание социально-психологического комфорта и высокого уровня проживания населения на рассматриваемой территории.

Перспективада қала құрамына Қостанай ауданының бірқатар елді мекендері кіретініне байланысты жаңа шекарадағы Қостанай қаласы халқының саны 2012 жылдың аяғында шамамен 260 мың адамды және 2020 жылдың аяғында шамамен 290 мың адамды құрауға тиіс. Бұл көрсеткіштер осы жобадағы техникалық-экономикалық есептемелер үшін қабылданған. Ұзақ мерзімді болжаудағы (плюс-минус 5 %) қателесуді ескере отырып, Қостанай қаласы халқының саны мынадай диапазонда қабылданады:

В связи с тем, что в перспективе в состав города войдет ряд населенных пунктов Костанайского района, численность населения города Костанай в новых границах должна составить около 260 тысяч человек на конец 2012 года и около 290 тысяч человек на конец 2020 года. Эти показатели приняты для технико-экономических расчетов в данном проекте. С учетом погрешности в долгосрочном прогнозировании (плюс-минус 5 %) численность населения города Костанай принимается в следующих диапазонах:

15,0
Жобалық шекарада жиыны:
5781,5
240,5
24,0
оның ішінде:
көп пәтерлі үйлер
4162,6
171,7
коттедждер
1615,7
68,8
1-кестеде көрсетілгендей, жобалық шекарадағы қаланың тұрғын үй қоры 2007 жылдың басында жалпы алаңы - 5,78 миллион шаршы метрді, оның ішінде Қостанай қаласының тұрғын үй қоры 5,06 миллион шаршы метрді, ал қаланың құрамына кіретін өзге мекендердің тұрғын үй қоры - 0,72 миллион шаршы метрді құрады. Қаланың жобалық шекарасындағы көп пәтерлі үйлердің тұрғын үй қорының жалпы алаңы - 4,16 миллион шаршы метрді немесе 72 пайызды, коттедж құрылысы - 1,62 миллион шаршы метрді немесе 28 пайызды құрады. Қостанай қаласы бойынша жобалық шекарада тұрғын үймен орташа қамтамасыз етілу 1 адамға 24 шаршы метрді, оның ішінде Қостанай қаласы бойынша қазіргі шекарада 1 адамға 24,3 шаршы метрді құрады.
Жаңа тұрғын үй құрылысы көлемінің есептемесі

15,0
Итого в проектных
границах:
5781,5
240,5
24,0
в том числе:
многоквартирные
дома
4162,6
171,7
коттеджи
1615,7
68,8
Как видно из данных таблицы 1, жилищный фонд города в проектных границах составил на начало 2007 года - 5,78 миллионов квадратных метров общей площади, в том числе жилищный фонд города Костанай составил 5,06 миллионов квадратных метров, а жилищный фонд прочих поселений, которые войдут в состав города - 0,72 миллионов квадратных метров. Общая площадь жилищного фонда многоквартирных домов в проектных границах города составила - 4,16 миллионов квадратных метров, или 72 процента, по коттеджной застройке - 1,62 миллионов квадратных метров или 28 процентов. Средняя обеспеченность жильем составила по городу Костанай в проектных границах 24 квадратных метра на 1 человека, в том числе по городу Костанай в современных границах — 24,3 квадратных метров на 1 человека.
Расчет объемов нового жилищного строительства

Құрылыс салудың үлгілері мен және қабаттылығы бойынша 2020 жылға дейінгі тұрғын үй құрылысының көлемін құрылыстық аймаққа бөлу 2-кестеде көрсетілген.
1 адамға 24,4 шаршы метр тұрғын үймен орташа қамтамасыз етілген жағдайда құрылыстың бірінші кезегінің соңында қаланың тұрғын үй қоры шамамен 6,33 миллион шаршы метрді құрауы керек. Жобалау түсінігі бойынша және ескіруіне қарай тұрғын үйді бұзу 64,9 мың шаршы метр көлеміне жаңа құрылыс көлемі (6,34-5,78+0,06)=0,62 миллион шаршы метрді құрайды.
Бір адамға 25 шаршы метр орташа тұрғын жаймен қамтамасыз етілген екінші кезектегі құрылыстың соңында қаланың тұрғын үй қоры шамамен 7,25 миллион шаршы метрді құрау керек. Жобалау түсінігі бойынша және ескірген тұрғын үйді бұзу 66,4 мың шаршы метр көлеміне жаңа құрылыс көлемі (7,25-6,34+0,07)=0,98 миллион шаршы метрді құрайды.
Осылайша, Қостанай қаласының жобалық шекарасындағы жаңа тұрғын үй құрылысының жиынтық көлемі 2020 жылға дейін шамамен 1,6 миллион шаршы метрді құрауы тиіс.
Жаңа тұрғын үй құрылысына арналған аумаққа қажеттілік 3-кестеде көрсетілген.
Жобалық шекарада тұтас қала бойынша Қостанай қаласының тұрғын үй қорының қозғалысы және халықты қоныстандыру 4-кестеде келтірілген.
2-кесте. Құрылыстық аймаққа бөлу
Р/с
N
Құрылыс салудың үлгілері және қабаттылығы
2020 жылға дейін барлығы
Оның ішінде кезеңдер бойынша
тұрғын үйді беру
құрылыстың 1-кезегі
құрылыстың 2-кезегі
миллион шаршы метр
жиынына пайызбен
тұрғын үйді беру
тұрғын үйді беру
миллион шаршы метр
жиынына пайызбен
миллион шаршы метр
жиынына пайызбен
Қала бойынша барлығы

Строительное зонирование объемов жилищного строительства до 2020 года по типам и этажности застройки представлено в таблице 2.
На конец первой очереди строительства при средней обеспеченности жильем 24,4 квадратных метров на 1 человека, жилищный фонд города должен составить около 6,33 миллионов квадратных метров. Объемы нового строительства при объеме сноса жилья по планировочным соображениям и по ветхости - 64,9 тысяч квадратных метров составят (6,34-5,78+0,06) = 0,62 миллиона квадратных метров.
На конец второй очереди строительства при средней обеспеченности жильем 25 квадратных метров на человека, жилищный фонд города должен составить около 7,25 миллионов квадратных метров. При объеме сноса жилья по планировочным соображениям и по ветхости 66,4 тысяч квадратных метров, объемы нового строительства составят (7,25-6,34+0,07) = 0,98 миллиона квадратных метров.
Таким образом, суммарный объем нового жилищного строительства до 2020 года в проектных границах города Костанай должен составить около 1,6 миллионов квадратных метров.
Потребность в территории для нового жилищного строительства представлена в таблице 3.
Движение жилищного фонда и расселение населения города Костанай в целом по городу в проектных границах приведено в таблице 4.
Таблица 2. Строительное зонирование
п/п
Типы и
этажность
застройки
Всего до 2020
года
В том числе по периодам
Ввод жилья
1 очередь
строительства
2 очередь
строительства
миллио-
нов
квад-
ратных
метров
в про-
центах
к итогу
Ввод жилья
Ввод жилья
миллио-
нов
квад-
ратных
метров
в про-
центах
к итогу
миллио-
нов
квад-
ратных
метров
в про-
центах
к итогу
Всего по городу

14,3
15,0
15,7
Негізгі салалар бойынша жиыны
70,6
83,7
95,8
4.4. Экономикалық қызмет
Қостанай қаласының аумағында экономикалық қызметтің салааралық құрылымын қайта ұйымдастыру, оның ішінде: ғылым, білім, мәдениет пен жоғары технологиялық өнеркәсіптің рөлін сақтау; өндірістік, іскерлік және әлеуметтік инфрақұрылымдарды, қызметтер саласын, туризм мен рекреацияны дамытуды ынталандыру; экологиялық қауіпті және ресурстарды қажет ететін өндірістерді тарату, қайта ұйымдастыру ұсынылып отыр.
Материалдық өндіріс салаларын қайта құрылымдауды жүзеге асыру ғылымды қажет ететін және ресурс үнемдейтін технологиялардың пайдасына ұсынылып отыр.
Қостанай қаласының облыстық маңызы бар қала мәртебесін сақтау болжанып отыр және ғылыми-техникалық, білім беру, мәдени, әлеуметтік, өндірістік және инфрақұрылымдық әлеуетін, облыстық және республикалық маңызы бар нарықтық инфрақұрылым институттарының желісін қарқынды дамыту көзделіп отыр.
Экономиканың мемлекеттік және жеке секторларының одан әрі тиімді үйлесімі мен өзара қатынасы, шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту жоспарланып отыр.
Бас жоспарда өндірістік аумақтарды қайта ұйымдастыру ұсынылып отыр, оның мақсаты олардың экологиялық қауіпсіздігін арттыру және қаланы дамыту мүддесінде қала құрылысы әлеуетін неғұрлым тиімді пайдалану.

14,3
15,0
15,7
Итого по основным
отраслям
70,6
83,7
95,8
4.4. Экономическая деятельность
Рекомендуется реорганизация межотраслевой структуры экономической деятельности на территории города Костанай, в том числе: сохранение роли науки, образования, культуры и высокотехнологичной промышленности; стимулирование развития производственной, деловой и социальной инфраструктур, сферы услуг, туризма и рекреации; ликвидация, реорганизация экологически опасных и ресурсоемких производств.
Осуществление реструктуризации отраслей сферы материального производства предлагается в пользу наукоемких и ресурсосберегающих технологий.
Прогнозируется сохранение городом Костанай статуса города областного значения и предполагается интенсивное развитие научно- технического, образовательного, культурного, социального, производственного и инфраструктурного потенциалов, сети институтов рыночной инфраструктуры областного и республиканского значения.
Планируются дальнейшее эффективное сочетание и взаимодействие государственного и частного секторов экономики, развитие малого и среднего предпринимательства.
Генеральным планом предлагается реорганизация производственных территорий, которая имеет цель повысить их экологическую безопасность и более эффективно использовать градостроительный потенциал этих территорий в интересах развития города.

5. Қоршаған ортаға әсерін бағалау
5.1. Экологиялық талаптар
Қостанай қаласының қала құрылысын дамытудың экологиялық талаптарына мыналар жатады:
тұрақты экологиялық жайсыздық аймақтарында өмір сүру ортасын түбегейлі сауықтыру;
қолда бар табиғи кешен аумақтарын жағымсыз антропогендік әсерлерден қорғау, қоршаған ортаның шаруашылық қызмет нәтижесінде жойылған қасиеттерін оңалту және қалпына келтіру, сондай-ақ резервтік аумақтарда жаңа жасыл алқаптарды қалыптастыру жөніндегі шараларды іске асыру;
өмір сүру ортасының жайлылығын, оның ішінде аумақты көгалдандыру және қаланың тұрғын үй, қоғамдық аймақтарында мезоклиматтық және микроклиматтық жағдайларды жақсарту жолымен арттыру.
Қостанай қаласының қала құрылысын дамытуға қойылатын экологиялық талаптарды орындаудың қажетті шарттары:
тұрғындар денсаулығының қауіпсіздігіне айтарлықтай қауіп төндіретін экологиялық тәуекел аймақтарын жою;
күшті техногендік жүктеме түскен аумақтарды (санкциясыз қоқыс үйінділерінің аумақтарын, магистраль маңындағы аумақтардағы газдалған аймақтар мен шу жайсыздығын және т.б.) санкциялау, оңалту, қайта ұйымдастыру жөніндегі шараларды жүзеге асыру;
жоғары экологиялық қауіп көзі болып табылатын өндірістерді жою;
қалдығы аз және қалдықсыз таза экологиялық технологияларды, өндірістің ағынсыз циклдарын енгізу, өнеркәсіп, энергетика, қалалық шаруашылық объектілерінің қазіргі заманғы газ тазарту, шаң ұстағыш және су тазарту құрал-жабдығымен жарақтандырылуын 100 пайызға жеткізу;
ауыз су сапасының стандарттарын сақтауды және өндірістік, коммуналдық-тұрмыстық сарқынды сулар мен беткі ағынды тазартуды қамтамасыз ету;
үздіксіз қозғалысты автомагистральдар салу;
өндірістік және қатты тұрмыстық қалдықтарды толық өңдеу және залалсыздандыру болып табылады.
5.2. Көгалдандыру жүйесін дамыту
Бас жоспарда Қостанай қаласын көгалдандырудың негізгі қағидаттары айқындалған. Жасыл екпе:
жергілікті табиғи жағдайларды ескере отырып, өзара байланысты біртұтас жүйе түрінде;
қаланың сәулет-жоспар құрылымына және халыққа қызмет көрсетуді ұйымдастыруға сәйкес жобалануға тиіс.
Жасыл екпелер тұрғын үй және өнеркәсіп аудандарының қала орталықтары сәулет ансамбльдерінің кеңістік композициясының құрамдас бөлігі болуға тиіс.
Бұл қағидаттарды ойдағыдай жүзеге асыру көгалдандыру құралдарымен халықтың өмірі үшін қолайлы жағдайлар жасауға мүмкіндік береді.
Халыққа теріс әсерін тигізетін факторлар қатарына: әуе бассейнінің өнеркәсіптік кәсіпорындар мен автокөліктердің зиянды шығарындыларымен ластануы, қалалық, әсіресе көлік магистралындағы шу, жазғы және қысқы мерзімдердегі ауыр микроклиматтық жағдайлар мен басқалары жатады.
Атап өтілген жайсыз факторлар қалаларды көгалдандыру жолымен айтарлықтай әлсіреуі мүмкін.
Этнографиялық парк, ауқымды бағыттағы бульварлар және аллеялар жүйесін, арнайы және шектеулі пайдалану объектілерін: хайуанаттар паркі, ипподром, гольф-парк, дендропарк қалыптастыру ұсынылады.
Көгалдандырудың басты міндеті қаланың әуе бассейнін жақсарту, микроклиматын жақсарту және оның сыртқы келбетін байыту, халықтың бұқаралық демалуын барынша жақсы ұйымдастыру мақсатында жасыл екпелердің неғұрлым оңтайлы жүйесін құру болып табылады.

5. Оценка воздействия на окружающую среду
5.1. Экологические требования
К экологическим требованиям градостроительного развития города Костанай относятся:
радикальное оздоровление среды жизнедеятельности в зонах ее устойчивого экологического дискомфорта;
защита существующих территорий природного комплекса от неблагоприятных антропогенных воздействий, реализация мер по реабилитации и воссозданию утраченных в результате хозяйственной деятельности свойств окружающей среды, а также по формированию новых зеленых массивов на резервных территориях;
повышение комфортности среды жизнедеятельности, в том числе путем озеленения территории и улучшения мезоклиматических и микроклиматических условий в жилых и общественных зонах города;
Необходимыми условиями выполнения экологических требований к градостроительному развитию города Костанай являются:
ликвидация зон экологического риска, создающих существенную угрозу безопасности здоровья населения;
осуществление мер по санации, реабилитации, реорганизации территорий, подвергшихся сильной техногенной нагрузке (территории несанкционированных свалок, зон загазованности и шумового дискомфорта в приматастральных территориях и тому подобное);
ликвидация производств, являющихся источниками высокой экологической опасности;
внедрение экологически чистых малоотходных и безотходных технологий, бессточных циклов производств, доведение оснащенности объектов промышленности, энергетики, городского хозяйства современным газоочистным, пылеулавливающим и водоочистным оборудованием до 100 процентов; обеспечение соблюдения стандартов качества питьевой воды и очистки производственных и коммунально-бытовых сточных вод и поверхностного стока;
строительство автомагистралей с непрерывным движением;
полная переработка и обезвреживание производственных и твердых бытовых отходов.
5.2. Развитие системы озеленения
Генеральным планом определены основные принципы озеленения города Костанай. Зеленые насаждения должны проектироваться:
в виде целостной взаимосвязанной системы с учетом местных природных условий;
в соответствии с архитектурно-планировочной структурой города и организацией обслуживания населения.
Зеленые насаждения должны являться составной частью пространственной композиции архитектурных ансамблей городских центров жилых и промышленных районов.
Успешное осуществление этих принципов позволит создавать средствами озеленения благоприятные условия для жизни населения.
К числу факторов, отрицательно действующих на население, относятся: загрязненность воздушного бассейна вредными выбросами промышленных предприятий и автотранспорта, городской шум, особенно на транспортных магистралях, тяжелые микроклиматические условия в летнее и зимнее время и некоторые другие.
Перечисленные неблагоприятные факторы могут быть значительно ослаблены путем озеленения городов.
Предполагается формирование этнографического парка, системы бульваров и аллей широтного направления, объектов специального и ограниченного пользования: зоопарк, ипподром, гольф-парк, дендропарк.
Главной задачей озеленения является создание наиболее рациональной системы зеленых насаждений в целях, улучшения воздушного бассейна города, улучшения микроклимата и обогащения его внешнего облика, наилучшей организации массового отдыха населения.

6. Аумақты қорғау және қаланың орнықты дамуын қамтамасыз ету
жөніндегі іс-шаралар
Жобада тұрақты қызмет етуді арттыру және Қостанай қаласының тұрғындарын табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың әсерінен қорғау мақсатында мынадай қала құрылысының іс-шаралары көзделіп отыр:
1) қаланың аумағын неғұрлым дәл функционалдық аймақтарға бөлу;
2) қолда бар өнеркәсіптік аймақтарды одан әрі қалыптастыру және қайта ұйымдастыру;
3) селитебтік аймақты жасыл екпе жолақтарымен жоспарлау аудандарына мүшелеу және өзеннің су қорғау жолақтарын көгалдандыру;
4) көше-жол желісін одан әрі дамыту және оның негізінде тұрақты қызмет етудің жалпы қалалық желісін қалыптастыру.
7. Қаланың сәулет-жоспарлау құрылымын дамыту жөніндегі негізгі
ережелер
Дамудың тарихи ерекшеліктері, табиғи ландшафт жағдайлары және басқа факторлар халықты қоныстандыру тығыздығы салыстырмалы жоғары шағын құрылымның жоспарлы қалыптасуын алдын ала айқындап берді. Қостанай-2 ауданы қоспағанда, қаланың негізгі бөлігін классикалық, желілік-жолақтық функционалдық аймаққа бөлу қалыптасты.
Халықтың қоныстандыру тығыздығы аз коттедждік құрылыстың көбеюі қаланың едәуір аумақтық кеңеюін талап етеді. Кейде даму қарқынындағы және учаскелерді таңдау кезіндегі басымдықтардағы сипатын ескеруге мүмкіндік беретін қомақты аумақтық резервтерді бөле отырып, қаланы барлық мүмкін болатын нұсқаларда кеңейту ұйғарылып отыр. Мұнда қазіргі заманғы қала құрылысының басты магистральдардың бойынан қала құрылысы жүйелерінің өсуіне байланысты халықаралық тәжірибесі ескерілді, бұл жүйелер осылайша, уақыт пен кеңістікте серпінді, қалалық немесе жоспарлық бағыттарды қалыптастырады.
Бұрынғы Тобыл өзені жайылмасының бойындағы "солтүстік-шығыс-оңтүстік-батыс" осі бойынша аумақтық дамуға қарағанда, бүгінде қаланың жоспарлық құрылымын "батыс-шығыс" осі бойынша диаметрлік қарама-қарсы дамыту қалыптасып келеді.
Бұл дамудың негізгі қала құрылысы бағыттарын бөле отырып, қала жоспарының күрделі сәулет-жоспарлау құрылымында айқындайды:
тарихи қалыптасқан, Тобыл өзенінің жайылмасына қатарлас, қала орталығынан шығатын бағытта: Рудный қаласына (Қонай тұрғын ауданы) автожолдың бойымен аумақтық өсетін оңтүстік-батыс қала құрылысы бағыты. Бұл неғұрлым жайлы, қала орталығымен, өнеркәсіп аймақтармен және өзен жайылмасындағы демалыс орындарымен тығыз байланысты аймақтар. Қазіргі дамып келе жатқан автобазармен көршілес құрылыс және әмбебап базарларын құру ұйғарылып отыр;
солтүстік-батыс бағыты қазіргі Қостанай-2 кентін (Қостанай-2 тұрғын ауданы) дамыту үшін Челябі трассасының бойындағы селитебтік аймақты қамтиды. Селитебтік аймақпен қатар Таран және Гагарин көшелерінің арасында "Тобыл" индустриялық аймағын (360 гектар) құру көзделуде.
Индустриялық аймақ әуежай ауданында қалыптасады және мыналарды қамтиды:
- "Қостанай" халықаралық әуежайының көп функционалдық қоғамдық-көліктік орталығы (бұдан әрі - КҚКО). КҚКО Шекара маңындағы ынтымақтастық орталығы және: аэровокзалды, қонақ үйін, кеңсе ғимараттарының кешенімен бизнес орталығын, конгресстер орталығын, әр түрлі алаңды көрме павильондарымен ЭКСПО-орталығын, сауда, қоғамдық тамақтану, халыққа тұрмыстық қызмет көрсету кәсіпорындарын, демалыс және көңіл көтеру мекемелерін қамтиды. КҚКО сауда, экономикалық және инвестициялық ынтымақтастық кешені болады;
- авиакарготерминалы бар көліктік-логистикалық орталық;
- көтерме базар;
- бизнес-технопаркі;
- Затобольск пен оңтүстікке қарай (Астана) Мичуринское ауылын дамыта отырып, шығысқа - Шығыс жаңа тұрғын ауданымен Көкшетау бағытына, сондай-ақ солтүстік-шығыс бағытында Петропавл трассасының бойында - Заречный селосын дамытатын Тобыл тұрғын ауданы, жоспарлау бағыттарының жүйесіне қосылған қаланың оң жақ жағалауы басқа да құрылған кенттермен бірге.
Өнеркәсіптік және коммуналдық-қойма аймақтарының қомақты ішкі аумақтық резервтері, сондай-ақ қазіргі заманғы, техникалық жабдықталған өндірістік және қоғамдық кешендерді дамыту үшін көліктік әлеует бар. Функционалдық аймаққа болу қаланың тыныс-тіршілігінің қауіпсіздігін қамтамасыз ететін қала құрылысының негізін қалаушы принципі болып табылатынын атап өткен жөн. Сондықтан, қалыптасқан өнеркәсіптік аймақты (химиялық талшық зауыты және тағы басқа) дамытуға индустриялық аймақты орналастыру қарастырылуда. Бір жағынан өнеркәсіптік аймақтарды дамытудағы сабақтастық сақталады, ал екінші жағынан - қаланы дамытудағы ең перспективалы бағыттардың бірінде тұрғын ортаны дамыту үшін тамаша перспективалар ашылады.
Бұдан басқа, Қостанай қаласының алдыңғы бас жоспарларында Узкая колея және Киевский тұрғын кенттерін өндірістік аймақтың аумағынан шығару көзделген, бұл қазіргі бас жоспарда қолданады. Тұрғын үй құрылысын кезең-кезеңімен шығару көзделеді.
Тұрғын үй құрылысы мен өнеркәсіп және коммуналдық-қойма кәсіпорындары аумақтарының арасында санитарлық-қорғау аймақтарының және қажетті аралықтың болмауы белгілі бір шешімдерді қажет ететін өрескел кемшілік болып табылады. Санитарлық-қорғау аймақтарының болмауы, бір жағынан тарихи қалыптасқан, екінші жағынан жобалау құжаттамасында жеткілікті ескерілмеген және үшіншіден, соңғы уақытта саны аз көгалдандырылған санитарлық-қорғау аймақтарына белсенді құрылыс салу үдерісі жүріп жатыр (Карбышев көшесінде). Өндірістің технологиялық циклына өзгерістер енгізудің декларативтік сипаты бар және қалыптасқан мәселені жеткілікті дәрежеде шеше алмайды, сондықтан жекелеген іс-шаралардың неғұрлым қатаң сипаты бар. Ескірген тұрғын үйлердің біразын бұзу көзделеді.
Бас жоспарлау бағыттары бойынша бос аумақтарды игеруден басқа, Қостанайдың қала құрылысы жүйесін дамытудағы басым үдерістер қалыптасқан аумақтарды қайта жаңартуға, құрылысты тығыздауға, жер ресурстарын неғұрлым тиімді пайдалануға, жалпы қалалық орталық аймақтарын және оның өзегін одан әрі көріктендіруге байланысты ішкі дамыту үдерістері болып табылады.
Орталық ортада бұл жалпы қалалық орталықтың шалғай аумақтарын орталық байланыс жүйесіне тартуға байланысты. Осыған байланысты мыналар көзделеді:
темір жол вокзалы базасында КҚКО құру;
Жеңіс саябағы ауданында қаланың спорт аймағымен функционалдық және кеңістіктік өз ара байланыс;
Победа көшесінің бойындағы сауда аймағын қазіргі заманғы қоғамдық-сауда кешеніне тарихи-рекреациялық ортаға айналдыру;
қаланың өзен бейнесін қалыптастыратын қоғамдық және тұрғын үй кешендерімен сәулет ансамбльдерінің жүйесін құру арқылы Тобыл өзенінің жағалауының кешенді шешімі. Қалалық демалыс аймағымен үйлесімде бұл олардың қала құрылысының жоғары құндылығын және инвестициялардың тартымды болуын қамтамасыз етеді;
Қаланың орталық аймағында - Абай және Баймағамбетов көшелерінің бойында қаланың ҚТББ және мауыты-шұға комбинаты (МШК) шалғай аймақтарында және қаланың жайылма бөлігінде қоғамдық қызмет көрсету жүйесін дамыту, кешенді қоғамдық орталықтарды құру (Нариман тұрғын ауданы), қалалық мамандандырылған орталықтар жүйесін дамыту (медициналық, оқыту, медиа-, рекреациялық) арқылы құрылымдық қаңқасын бекіту қарастырылуда.

6. Мероприятия по защите территории и обеспечению
устойчивого развития города
В целях повышения устойчивого функционирования и защиты населения города Костанай от воздействия чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера в проекте предусматриваются следующие градостроительные мероприятия:
1) более четкое функциональное зонирование территории города;
2) дальнейшее формирование и реорганизация существующих промышленных зон;
3) членение селитебной зоны на планировочные районы полосами зеленых насаждений и озеленение водоохранных полос рек;
4) дальнейшее развитие улично-дорожной сети и создание на ее основе общегородской сети устойчивого функционирования.
7. Основные положения по развитию
архитектурно-планировочной структуры города
Исторические особенности развития, природно-ландшафтные условия и другие факторы предопределили формирование компактной планировочной структуры с относительно высокой плотностью расселения. Сложилось классическое, линейно-полосовое функциональное зонирование основной части города, за исключением района Костанай-2.
Преобладание коттеджной застройки с малой плотностью расселения требует значительного территориального роста города. Расширение города предполагается во всех возможных вариантах с выделением значительных территориальных резервов, позволяющим учитывать порой непредсказуемый характер в темпах развития и предпочтениях при выборе участков. Здесь учитывался международный опыт современного градостроительства, связанный с ростом градостроительных систем вдоль главных магистралей, формирующих, таким образом, динамичные во времени и пространстве, городские или планировочные направления.
В отличие от прежнего территориального развития по оси "северо-восток - юго-запад" вдоль поймы реки Тобол сегодня начинает складываться диаметрально противоположное развитие планировочной структуры города по оси "запад-восток".
Это определяет и более сложную архитектурно-планировочную структуру городского плана с выделением основных градостроительных направлений развития:
исторически сложившееся, параллельно пойме реки Тобол, в направлении от центра города: юго-западное градостроительное направление с территориальным ростом вдоль автодороги на город Рудный (жилой район Конай). Это наиболее комфортные зоны, тесно связанные с городским центром, промышленными зонами и местами отдыха в пойме реки. По соседству с существующим развивающимся авторынком предполагается создание строительного и универсального рынков;
северо-западное направление включает селитебную зону вдоль Челябинской трассы в развитие существующего поселка Костанай-2 (жилой район Костанай-2). Параллельно селитебной зоне между улицами Тарана и Гагарина предусматривается создание индустриальной зоны "Тобол" (360 гектар).
Индустриальная зона формируется в районе аэропорта и включает:
- многофункциональный общественно-транспортный центр (далее - МОТЦ) международного аэропорта "Костанай". МОТЦ будет являться Центром приграничного сотрудничества и включать: аэровокзал, гостиницу, бизнес-центр с комплексом офисных зданий, центр конгрессов, "ЖСПО-центр с выставочными павильонами различной площади, предприятия торговли, общественного питания, бытового обслуживания населения, учреждения досуга и развлечений. МОТЦ станет комплексом торгового, экономического и инвестиционного сотрудничества;
- транспортно-логистический центр с авиакарготерминалом;
- оптовый рынок; - бизнес-технопарк;
- правобережную зону города с Затобольским и другими сложившимися поселками, включенными в систему планировочных направлений - на юг (Астанинское) с развитием села Мичуринское, на восток - Кокшетауское с новым жилым районом Шыгыс, а также в северовосточном направлении вдоль Петропавловской трассы - жилой район Тобыл, развивающий село Заречное.
Промышленные и коммунально-складские зоны имеют значительные внутренние территориальные резервы, а также транспортный потенциал для развития современных, технически оснащенных производственных и общественных комплексов. Следует отметить, что функциональное зонирование является основополагающим принципом градостроительства, обеспечивающим безопасность жизнедеятельности города. Поэтому размещение индустриальной зоны рассматривается в развитии сложившейся промышленной зоны (завода химволокна и прочего). С одной стороны, сохраняется преемственность в развитии промышленных зон, с другой - появляются прекрасные перспективы для развития жилой среды на одном из самых перспективных направлений развития города.
Кроме того, в предыдущих генеральных планах города Костанай предусматривался вывод жилых поселков Узкая колея и Киевский с территории промышленной зоны, что поддерживается настоящим генеральным планом. Предполагается поэтапный вынос жилой застройки.
Отсутствие санитарно-защитных зон и необходимых разрывов между жилой застройкой и территорией промышленных и коммунально-складских предприятий является существенным недостатком, который требует определенных решений. Отсутствие санитарно-защитных зон сложилось, с одной стороны, исторически, с другой, - недостаточно учитывалось в проектной документации, и в третьих, в последнее время идет активный процесс застройки существующих в малом количестве озелененных санитарно-защитных зон (по улице Карбышева). Внесение изменений в технологический цикл производства часто носит декларативный характер и не может в достаточной степени решить создавшуюся проблему, поэтому отдельные мероприятия носят более жесткий характер. Предполагается небольшой снос ветхого жилья.
Кроме освоения свободных территорий по главным планировочным направлениям, преобладающими процессами в развитии градостроительной системы Костаная являются процессы внутреннего развития, связанные с реконструкцией сложившихся территорий, уплотнением застройки, более эффективным использованием земельных ресурсов, дальнейшим насыщением зон общегородского центра и его ядра.
В центральной среде это связано с вовлечением периферийных зон общегородского центра в систему центральных связей. В связи с этим предусматривается:
формирование МОТЦ на базе железнодорожного вокзала;
функциональная и пространственная взаимосвязь со спортивной зоной города в районе парка Победы;
преобразование торговой зоны по улице Победы в современный комплекс общественно-торговой, историко-рекреационной среды;
комплексное решение набережной реки Тобол посредством создания системы архитектурных ансамблей с общественными и жилыми комплексами, формирующими речной силуэт города. В сочетании с городской зоной отдыха это обеспечит их высокую градостроительную ценность и инвестиционную привлекательность.
В серединной зоне города - укрепление структурного каркаса вдоль улиц Абая и Баймагамбетова посредством развития системы общественного обслуживания, формирование комплексных общественных центров (жилой район Нариман), развитие системы городских специализированных центров (медицинских, учебных, медиа-, рекреационных) в периферийных зонах города КЖБИ и камвольно-суконного комбината (КСК), и в пойменной части города.

8. Көлік инфрақұрылымын дамыту
Бас жоспарда сыртқы көлік жүйесін дамыту (әуе, темір жол, өзен, автомобиль және құбыржол) және қалалық көше-жол желісінің объектілері мен құрылыстарын қайта жаңарту және жаңадан салу, көлік айрықтарын, көпір өткелдерін салу және қала көлігін дамыту жөніндегі іс-шаралар көрсетілген. Теміржол вокзалы мен әуежайды қайта жаңарту белгіленіп отыр.
Жобада қаланың сыртқы көлік байланыстарын одан әрі дамыту ұсынылады. Қаланың қазіргі көше-жол желісін қалыптастыру, Қостанайдың әртүрлі аудандарының арасында сенімді көлік байланысын құру, магистраль желісін тиісті инфрақұрылыммен жарақтандыру.
Қаланың есептік мерзімге арналған көше-жол желісін дамыту және жетілдіру жөніндегі ұсыныстар Бас жоспардың сәулет-қала құрылысы шешімімен және қаланың қалыптасқан жоспарлы құрылымымен өзара байланыстырылған.
9. Инженерлік инфрақұрылымды дамыту
9.1. Сумен жабдықтау
Бас жоспарда қаланың сумен жабдықтау жүйесін дамытудың мынадай бағыттары көзделеді:
Қостанай жер асты су көзінің қорларын қайта бекіту және оларды С1 санаты бойынша өндірістік санатқа аудару;
жиынтық су тұтынуды тәулігіне 59,4 мың текше метрден (бастапқы жыл) тәулігіне 103,7 мың текше метрге дейін (есептік мерзім) көбейте отырып, қолданыстағы шаруашылық-ауыз су, өртке қарсы және өндірістік су құбырын сақтау және дамыту;
қолданыстағы су тартқыштарды қайта жаңарту, қолданыстағы су құбыры желілерін кезең-кезеңімен қайта жаңарту және жаңаларын салу, су құбыры құрылыстарын басқарудың орталықтандырылған автоматтандырылған жүйесін ұйымдастыру және су тазартудың жаңа технологиясына көшу есебінен қаланың сумен жабдықтау жүйесінің сенімділік деңгейін арттыру;
аз қабатты құрылыс жүргізілетін аудандарда, жаңа қала құрылысын игеру аудандарында сумен жабдықтаудың қолданыстағы жүйесімен байланыстыра отырып, жаңа су құбырларын, магистральдық желілер салу жолымен тұрақты сумен жабдықтауды ұйымдастыру.
Желідегі ысырапты болдырмау және қолданыстағы құрылыстардың өнімділігін жоғарылату бойынша шаралар қабылдау қажет.
9.2. Кәріз
Қалалық кәріз жүйесі негізінен қаланың бүкіл абаттандырылған бөлігін және кәсіпорындардың қомақты бөлігін қамтиды. Су бөлу мынадай схема бойынша жүзеге асырылған: өздігінен ағатын коллекторлар, кәріздік сорғы станциялары мен тегеурінді қүбыржолдар жүйесімен шаруашылық-нәжістік және өндірістік ағындылар бас кәріздік сорғы станциясына беріледі.
Қаланың оң жақ жағалау бөлігіндегі Затобольск кентінің жергілікті тазарту құрылыстары бар, кейбір кәсіпорындарда тұндырғыштар, сүзгі алаңдары бар, қалған кәсіпорындар мен тұрғын үй құрылысы шұңқырларға кәрізденеді, сарқындылар кейіннен арнайы автокөлікпен ассенизация алаңына шығарылады.
Тазартылған сарқынды суды бұруды, тазартуды және төгуді қамтамасыз ету үшін:

8. Развитие транспортной инфраструктуры
В Генеральном плане отражено развитие системы внешнего транспорта (воздушный, железнодорожный, речной, автомобильный и трубопроводный) и мероприятия по реконструкции и новому строительству объектов и сооружений городской улично-дорожной сети, строительству транспортных развязок, мостовых переходов и развитию городского транспорта. Намечается реконструкция железнодорожного вокзала и аэропорта.
Проектом предлагается дальнейшее развитие внешних транспортных связей города. Формирование современной улично-дорожной сети города, создание надежных транспортных связей между различными районами Костанай, оснащение магистральной сети соответствующей инфраструктурой.
Предложения по развитию и совершенствованию улично-дорожной сети города на расчетный срок взаимоувязаны с архитектурно-градостроительным решением Генерального плана и со сложившейся планировочной структурой города.
9. Развитие инженерной инфраструктуры
9.1. Водоснабжение
Генеральный план предусматривает следующие направления развития системы водоснабжения города:
переутверждение запасов Костанайского месторождения подземных вод и перевод их по категории С1 в промышленные категории;
сохранение и развитие действующей системы хозяйственно-питьевого, противопожарного и производственного водопровода с увеличением суммарного водопотребления от 59,4 тысяч кубических метров в сутки (исходный год) до 103,7 тысяч кубических метров в сутки (расчетный срок);
повышение уровня надежности системы водоснабжения города за счет реконструкции существующих водозаборов, поэтапной реконструкции существующих и строительства новых водопроводных сетей, организации централизованной автоматизированной системы управления водопроводными сооружениями и перехода на новую технологию очистки воды;
организация стабильного водоснабжения в районах малоэтажной застройки, районов нового градостроительного освоения путем строительства новых водоводов, магистральных сетей в увязке с существующей системой водоснабжения.
Необходимо принять меры по исключению потерь в сети и повышению производительности существующих сооружений.
9.2. Канализация
Система городской канализации охватывает в основном всю благоустроенную часть города и значительную часть предприятий. Водоотведение осуществлено по следующей схеме: хозяйственно-фекальные и производственные стоки системой самотечных коллекторов, канализационных насосных станций и напорных трубопроводов подаются на главную канализационную насосную станцию.
В правобережной части города в поселке Затобольск имеются локальные очистные сооружения, у некоторых предприятий - отстойники, поля фильтрации, остальные предприятия и жилая застройка канализируются в выгребы с последующим вывозом стоков спецавтотранспортом на поля ассенизации.
Для обеспечения отвода, очистки и сброса очищенных сточных вод предусматривается:

қолданыстағы құрылыстарды қайта жаңарту және жаңғырту, толық жасанды биологиялық тазарту, терең қайта тазарту есебінен сарқынды су көлемдерін тәулігіне 50 мың текше метрден (бастапқы жыл) тәулігіне 89,7 мың текше метрге (есептік жыл) дейін ұлғайта отырып, кәріз жүйесінің жұмыс істеу сенімділігін арттыру;
кәріз желілерін дамыту, жаңа магистральдық коллектор салу, тозған қазіргі желілерді кезең-кезеңімен қайта жаңарту, қаланың перспективадағы құрылысын кәріздендіру үшін қайта айдайтын сорғы станцияларын салу;
зиянды заттардың жол беруге болмайтын шоғырларын қалалық кәрізге жіберуді болдырмау мақсатында кәсіпорындарда технологиялық үрдістерді жетілдіру есебінен сарқынды суды тазарту технологиясы мен сапасын жетілдіру көзделіп отыр.
9.3. Жылумен қамтамасыз ету
Қазіргі уақытта Қостанай жылу энергия орталығы (ЖЭО) және жеті аудандық (АҚ-2,3) өнеркәсіптік және коммуналдық-тұрмыстық қазандық Қостанай қаласын жылумен қамтамасыз етудің негізгі көзі болып табылады. ЖЭО-дан тұтынушылардың жиынтық жүктемесі сағатына 375 гигакалорийді, жеті ірі аудандық және енеркәсіптік қазандықтырдан сағатына шамамен 100 гигакалорийді (белгіленген қуаты тиісінше сағатына 460 гигакалорий және сағатына 674 гигакалорий) құрайды. Орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету аймағынан тыс тұтынушылар автономдық жылу көздерінен, ал жеке сектордағы тұтынушылар жылыту пештерінен жылумен қамтамасыз етіледі.
Барлық жылу көздері үшін отынның негізгі түрі табиғи газ болып табылады.
Жылумен қамтамасыз етудің екі жүйесін дамыту көзделуде:
жаңғыртуды және қайта жаңартуды талап ететін қолданыстағы көздерді пайдаланып, орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету;
жылумен қамтамасыз етудің автономды көздерін құрастырып, орталықтандырылмаған жылумен қамтамасыз ету.
9.4. Газбен қамтамасыз ету
Қазіргі уақытта қаланы газбен қамтамасыз ету табиғи және сұйытылған газды пайдалану базасында жүзеге асырылады.
"Бұхара-Орал" магистральдық газ құбыры табиғи газдың көзі болып табылады. Қалаға табиғи газ беру екі газ тарату ГТС-1 және ГТС-2 станциялары арқылы бұру бойынша жүргізіледі. Сұйытылған газ қалаға Қостанай бірлескен базасы арқылы жеткізіледі (ҚСГБ).
Жобада жаңа тұрғын үй құрылысының жылыту және ас дайындау қажеттіліктері үшін газды пайдалану ұсынылып отыр. "Бұхара-Орал" магистральдық газ құбыры газбен қамтамасыз ету көзі болып табылады. Тұрғын үй құрылысының жаңа аумақтарын газбен қамтамасыз ету үшін ГТС-1-ден және ГТС-2-ден өткізілген жоғары және орта қысымдағы газбен қамтамасыз етудің қолданыстағы желілері пайдалынылады. Қаланың орталық аудандарында орталықтандырылған жылумен қамтамасыз ету аймағында 10 қабатқа дейінгілерді қоса алғанда көп қабатты үйлерде газ ас дайындау қажеттіліктеріне ғана пайдаланылады. Қолданыстағы газбен қамтамасыз ету желілері газбен қамтамасыз ету көзі болып табылады. Тұжырымдамада халықтың 100 пайызын табиғи газбен қамтамасыз ету ұсынылады.

повышение надежности функционирования системы канализации с увеличением объемов сточных вод с 50 тысяч кубических метров в сутки (исходный год) до 89,7 тысяч кубических метров в сутки (расчетный срок) за счет реконструкции и модернизации существующих сооружений, полной искусственной биологической очистки, глубокой доочистки;
развитие сети канализации, строительство новых магистральных коллекторов, поэтапная реконструкция изношенных существующих сетей, строительство насосных станций перекачки для канализования перспективной застройки города;
совершенствование технологии и качества очистки сточных вод за счет совершенствования технологических процессов на предприятиях, в целях предотвращения сброса в городскую канализацию недопустимых концентраций вредных веществ.
9.3. Теплоснабжение
В настоящее время основными источниками теплоснабжения города Костаная являются Костанайская теплоэнергоцентраль (КТЭЦ) и семь районных (РК-2,3) - промышленных и коммунально-бытовых котельных. Суммарная нагрузка потребителей от ТЭЦ составляет 375 гигакалорий в час, от семи крупных районных и промышленных котельных около 100 гигакалорий в час (при установленной мощности 460 литров и 674 гигакалорий в час соответственно). Потребители вне зоны централизованного теплоснабжения обеспечиваются теплом от автономных источников тепла, потребители частного сектора от отопительных печей.
Основным видом топлива для всех источников тепла является природный газ.
Предусматривается развитие двух систем теплоснабжения:
централизованное теплоснабжение с использованием существующих источников, требующих модернизации и реконструкции;
децентрализованное теплоснабжение с сооружением автономных источников теплоснабжения.
9.4. Газоснабжение
В настоящее время газоснабжение города осуществляется на базе использования природного и сниженного газа.
Источником природного газа является магистральный газопровод "Бухара-Урал". Подача природного газа городу производится по отводу через две газораспределительные станции ГРС-1 и ГРС-2. Сжиженный газ поставляется городу через Костанайскую кустовую базу (КБСГ).
Проектом предлагается использование газа для нужд отопления и пищеприготовления новой жилой постройки. Источником газоснабжения является магистральный газопровод "Бухара-Урал". Для газоснабжения новых территорий жилого строительства используются существующие сети газоснабжения среднего и высокого давления, проложенные от ГРС-1 и ГРС-2. В центральных районах города в зоне централизованного теплоснабжения газ используется только на нужды пищеприготовления в многоэтажных домах до 10 этажей включительно. Источником газоснабжения являются существующие сети газоснабжения. Концепцией предлагается 100-процентный охват населения снабжением природным газом.

9.5. Электрмен қамтамасыз ету
Қазіргі уақытта қаланы электрмен қамтамасыз ету бірнеше 35-220 кВ кіші электр станциялары арқылы іске асырылады. Орталық және Заречная кіші станциялары 220 кВ бас кіші станциялары болып табылады.
Қалалық кіші станциялар жабдықтарының бір бөлігі моральдық және табиғи жағынан ескірген, қайта жаңартуды әрі айырбастауды қажет етеді.
Жобада қаланың жаңа аудандарында бірқатар 110 кВ кіші станцияларын салу, 35-110 кВ желісін қайта жаңарту, 220 кВ кернеуіндегі сыртқы электрмен қамтамасыз ету көздерімен байланысты күшейту, желілердің бір бөлігін перспективалы құрылыс аумағынан шығарып, қаланың айналасында 110 кВ сақина салу көзделуде.
9.6. Телефондандыру
2006 жылғы 01 қаңтарға Қостанай қаласының телефон желісін 35 телефон станциялары ұсынды. Бірінші кезекте телефон аппараттарының санын тұрғын үйлер аудандары бөлінісінде 99600 бірлікке дейін жеткізу жоспарланып отыр.
Жобамен жаңа тұрғын үй-азаматтық құрылыс аудандары бағыттарында қосымша кәбілді кәріз орнату және телефон кәбілінің кәрізіне байланыстың әуе желілерін кезең-кезеңімен салу қажеттілігі белгіленеді.
Ұсынылатын телекоммуникация қызметтерін қанағаттандыру мен кеңейту үшін қолданыстағы телекоммуникация желісін кезең-кезеңімен жаңғырту, бұл ретте бірінші кезекте телефондардың 100 тұрғынға арналған телефон тығыздығының 33-ін қабылдау ұсынылады.
10. Аумақты санитарлық тазарту
Қазіргі уақытта қалада халықтың және кәсіпорындардың қатты тұрмыстық қалдықтарын жинау үшін жобалық қуаты 1000 мың текше метр "Оңтүстік" және жобалық қуаты 1500 мың текше метр "Солтүстік" полигондары пайдаланылуда.
Жобада "Оңтүстік" полигонының ауданында қуаты жылына 100 мың тонна қатты тұрмыстық қалдықтарды өңдейтін кешен сала отырып, қала аумағында санитарлық тазарту жүйесін одан әрі дамыту және жетілдіру көзделіп отыр.

9.5. Электроснабжение
В настоящее время электроснабжение города осуществляется от ряда электрических подстанций 35-220 кВ. Головными подстанциями 220 кВ являются подстанции Центральная и Заречная.
Часть оборудования городских подстанций морально и физически устарела, требует реконструкции и замены.
Проектом предусматривается строительство ряда подстанций 110 кВ в новых районах города, реконструкция сети 35-110 кВ, усиление связи на напряжении 220 кВ с внешними источниками электроснабжения, создание кольца 110 кВ вокруг города с выносом части линий с территории перспективной застройки.
9.6. Телефонизация
На 01.01.2006 года телефонная сеть города Костанай представлена 35 телефонными станциями. На первую очередь количество телефонных аппаратов в разрезе жилых районов планируется довести до 99600 единиц.
Проектом отмечается необходимость устройства дополнительной кабельной канализации в направлении районов нового жилищно-гражданского строительства и поэтапной перекладки воздушных линий связи в телефонную кабельную канализацию.
Для удовлетворения и расширения предоставляемых телекоммуникационных услуг предлагается поэтапно модернизировать существующую телекоммуникационную сеть, при этом телефонную плотность телефонов на 100 жителей принять 33 - на первую очередь.
10. Санитарная очистка территории
В настоящее время в городе для складирования твердых бытовых отходов от населения и предприятий используются два полигона: "Южный", проектной мощностью 1000 тысяч кубических метров и "Северный", проектной мощностью 1500 тысячи кубических метров.
Проектом предусматривается дальнейшее развитие и усовершенствование системы санитарной очистки территории города со строительством в районе "Южного" полигона комплекса по переработке твердых бытовых отходов мощностью 100 тысяч тонн/год.

11. Аумақты инженерлік дайындау
Табиғи жағдайларды зерттеу, инженерлік желілердің және аумақты қауіпті табиғи-геологиялық үдерістер мен құбылыстардан қорғау жөніндегі жүйелердің қазіргі жай-күйін талдау нәтижесінде Бас жоспардың жобасында әзірленген Қостанай қаласының аумағын инженерлік дайындау мынадай іс-шараларды қамтиды:
1. Отыруға қарсы іс-шараларды орындап, беткі сулардың ғимараттардан, көшелердің жүретін бөлігінен жол бетіндегі суды тартып алатын желіге ағызу үшін су рельефін ұйымдастырып, тігінен жоспарлау.

11. Инженерная подготовка территории
В результате изучения природных условий, анализа современного состояния инженерных сетей и систем по защите территории от опасных физико-геологических процессов и явлений, инженерная подготовка территории города Костанай, разработанная проектом Генерального плана, включает следующие мероприятия:
1. Вертикальную планировку с организацией рельефа поверхностных вод от зданий, с проезжих частей улиц в водоперехватывающую сеть, с выполнением противопросадочных мероприятий.

2. Жабық нөсер кәрізі және ашық су тартып алатын желі (арықтар) жүйесін салу жолымен беткі суды (нөсер және еріген) ағызып жіберуді ұйымдастыру.
3. Қаралып отырған алаңқайлар мен қалалық құрылысты судың басып қалуынан бір уақытта қорғайтын, ашық таулы-дренаждық жыра салу арқылы көзделген аумақты жоғарыда қалыптастырылатын рельеф бойынша жиналатын нөсердің және еріген судың басып қалуынан қорғау.
4. Көлденең жабық дренаж жүйесін салу арқылы орындалатын, аумақты аз судың басуынан қорғау. Магистральдық өздігінен ағатын дренаждық коллекторлар Тобыл өзенінің жайылмасында көзделген нөсер суын тазарту құрылғыларына нөсер және дренаждық жиналған суды ағызатын нөсерлік коллекторларымен бірігіп қарастырылған. Су тазартылғаннан кейін өзенге ағызылады.

2. Организацию отвода поверхностных (ливневых и талых) вод путем строительства системы закрытой ливневой канализации и открытой водоперехватывающей сети (арыков).
3. Защиту территории от затопления ливневым и талым стоком, формирующимся выше по рельефу, предусмотренную при помощи строительства открытой нагорно-дренажной канавы, которая будет одновременно защищать от затопления рассматриваемые площадки и городскую застройку.
4. Защиту территории от подтопления, выполняемую при помощи строительства системы горизонтального закрытого дренажа. Самотечные магистральные дренажные коллекторы предусмотрены совмещенными с ливневыми коллекторами, отводящие дренажные и ливневые стоки на очистные сооружения ливневых вод, предусмотренные в пойме реки Тобол. После очистки воды сбрасываются в реку.

3.2.3
таунхаустарда
пәтерлердің бірлігі/пайыз/жалпы ауданның мың шаршы метрі
-
-
1301/1,3/92,4
3.3
70 пайыздан астам тозған тұрғын үй қоры, барлығы
пәтерлердің бірлігі/жалпы ауданның мың шаршы метрі
503/30,3
429/30,0
630/45
оның ішінде:
3.3.1
мемлекеттік қор
пәтерлердің бірлігі/жалпы ауданның мың шаршы метрі
0,48/8
-
-
3.4
сақталатын тұрғын үй қоры, барлығы
пәтерлердің бірлігі/жалпы ауданның мың шаршы метрі
5713,4/81620
6271,9/88336
3.5
Қабат бойынша тұрғын үй қорын бөлу
оның ішінде:

3.2.3
в таунхаусах
единиц квартир/
процент/тысяч
квадратных
метров общей
площади
-
-
1301/1,3/
92,4
3.3
Жилищный фонд с
износом более 70
процентов, всего
единиц
квартир/тыс.
кв. м общей
площади
503/30,0
429/30,0
630/45
в том числе:
3.3.1
Государственный фонд
единиц
квартир/тыс.
кв. метров
общей площади
0,48/8
-
-
3.4
Сохраняемый жилищный
фонд, всего
единиц
квартир/тыс.
кв. метров
общей площади
5713,4/
81620
6271,9/88336
3.5
Распределение
жилфонда по
этажности:
в том числе:

3.5.1
аз қабатты
пәтерлердің бірлігі/пайыз/жалпы ауданның мың шаршы метрі
19804/26,6/1343,9
34610/38,2/2422,7
43503/42,6/3088,7
оның ішінде салынып жатқан:
3.5.1.1
Үй жайлық (коттедж үлгісіндегі) үй маңындағы жер учаскесімен
пәтерлердің бірлігі/пайыз/жалпы ауданның мың шаршы метрі
17360/23,3/1178,1
28785/31,8/2015,0
36882/36,1/2618,6
3.5.1.2
блокталған алдында пәтер маңындағы жер учаскесі
пәтерлердің бірлігі/пайыз/жалпы ауданның мың шаршы метрі
1301/1,3/92,4
3.5.1.3
жер учаскесі жоқ 1-3 қабатты
пәтерлердің бірлігі/пайыз/жалпы ауданның мың шаршы метрі
2443//3,3/165,8
5825/6,4/407,7
5320/5,2/377,7
3.5.1.4
орташа қабатты (4-5 қабатты) көп пәтерлі
пәтерлердің бірлігі/пайыз/жалпы ауданның мың шаршы метрі
39215/52,5/2661,1
38074/42,05/2665,2
38035/37,2/2700,5

3.5.1
малоэтажный
единиц квартир/
процент/тысяч
квадратных
метров общей
площади
19804/26,6/
1343,9
34610/
38,2/
2422,7
43503/42,6/
3088,7
Из них в застройке
3.5.1.1
Усадебной
(коттеджного типа) с
земельным участком
при доме
единиц
квартир/тыс.
кв. м общей
площади
17360/23,3/
1178,1
28785/
31,8/
2015,0
36882/
36,1/
2618,6
3.5.1.2
Блокированной с
земельным участком
при квартире
единиц квартир/
процент/тысяч
квадратных
метров общей
площади
1301/1,3/
92,4
3.5.1.3
1-3 этажный без
земельного участка
единиц квартир/
процент/тысяч
квадратных
метров общей
площади
2443/3,3/
165,8
5825/6,4/
407,7
5320/5,2/
377,7
3.5.1.4
среднеэтажный
(4-5 этажный)
многоквартирный
единиц квартир/
процент/тысяч
квадратных
метров общей
площади
39215/
52,5/
2661,1
38074/
42,05/
2665,2
38035/
37,2/
2700,5