Кеден одағының өсімдіктер карантині туралы келісіміне қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 желтоқсандағы N 2065 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Кеден одағының өсімдіктер карантині туралы келісімінің жобасы мақұлдансын.
2. Қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат беріле отырып, Кеден одағының өсімдіктер карантині туралы келісіміне қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 2065 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Кеден одағының өсімдіктер карантині туралы келісімі
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберіндегі кеден одағына қатысушы мемлекеттердің үкіметтері,
кеден одағын қалыптастыру мақсатында,
2008 жылғы 25 қаңтардағы Техникалық реттеу, санитарлық және фитосанитарлық шаралар саласында келісілген саясат жүргізу туралы келісімді негізге ала отырып,
карантиндік фитосанитарлық талаптар мен шараларды қолдану саласында келісілген саясат жүргізудің орындылығын мойындай отырып,
Өсімдіктер карантині және оларды қорғау жөніндегі халықаралық конвенцияның (Рим, 1951 жыл, 1997 жылғы редакцияда) (бұдан әрі - ӨКҚХК), Саудадағы техникалық тосқауылдар жөніндегі келісімнің және Санитарлық және фитосанитариялық шараларды қолдану жөніндегі келісімнің (Марракеш қ., 1994 жылғы 15 сәуір, Дүниежүзілік сауда ұйымы шеңберінде) ережелері мен принциптерін назарға ала отырып,
кеден одағының кедендік аумағын карантиндік объектілерді әкелу мен таратудан қорғауды қамтамасыз ету және олардан болатын шығынды азайту, сондай-ақ карантинге жатқызылған өнімнің халықаралық саудасындағы тосқауылдарды жою мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаттары үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
карантиндік объектілер (карантиндік зиянды организмдер) - Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында жоқ немесе шектеулі түрде таралған және ұлттық Карантиндік объектілер тізбелеріне енгізілген зиянды организмдер;
карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) - Тараптар мемлекеттерінің өкілеттіктер берілген өсімдіктер карантині саласындағы ұлттық органдарының карантиндік объектілерді айқындауға, карантинге жатқызылған өнімнің карантиндік фитосанитариялық жағдайын белгілеуге және Тараптар мемлекеттерінің халықаралық міндеттемелері мен өз мемлекетінің өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасының талаптарын орындауға бағытталған қызметі;
карантинге жатқызылған өнім (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар) (бұдан әрі - карантинге жатқызылған өнім) - кеден одағының кедендік шекарасы арқылы және кеден одағының кедендік аумағында өткізілетін, карантиндік объектілерді тасымалдаушы болуы және (немесе) олардың таралуына ықпал етуі мүмкін және оларға қатысты карантиндік фитосанитариялық шаралар қолдану қажет өсімдік тектес өнім, ыдыс, орам, жүктер, топырақ, организмдер немесе материалдар;
карантинге жатқызылған өнім легі - бір көлік құралымен бір жеткізу пунктіне бір алушыға жіберуге арналған карантинге жатқызылған өнім саны.
Осы Келісімде арнайы айқындалмаған терминдер ӨКҚХК-де, карантиндік фитосанитариялық шаралар жөніндегі халықаралық стандарттарда, кеден одағы мен Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберінде жасалған халықаралық шарттарда белгіленген мағыналарында пайдаланылады.

О подписании Соглашения таможенного союза о карантине растений
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2009 года № 2065
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения таможенного союза о карантине растений.
2. Подписать Соглашение таможенного союза о карантине растений, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2009 года № 2065
Проект
Соглашение
таможенного союза о карантине растений
Правительства государств-членов таможенного союза в рамках Евразийского экономического сообщества, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях формирования таможенного союза,
основываясь на Соглашении о проведении согласованной политики в области технического регулирования, санитарных и фитосанитарных мер от 25 января 2008 года,
признавая целесообразность проведения согласованной политики в области применения карантинных фитосанитарных требований и мер,
принимая во внимание правила и принципы Международной конвенции по карантину и защите растений (Рим, 1951 год, в редакции 1997 года) (далее - МККЗР), Соглашения по техническим барьерам в торговле и Соглашения по применению санитарных и фитосанитарных мер (г. Марракеш, 15 апреля 1994 года, в рамках Всемирной торговой организации),
в целях обеспечения охраны таможенной территории таможенного союза от завоза и распространения карантинных объектов и снижения причиняемых ими потерь, а также устранения препятствий в международной торговле подкарантинной продукцией,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения используются следующие основные понятия:
карантинные объекты (карантинные вредные организмы) - вредные организмы, отсутствующие или ограниченно распространенные на территориях государств Сторон и внесенные в национальные Перечни карантинных объектов;
карантинный фитосанитарный контроль (надзор) - деятельность наделенных полномочиями национальных органов государств Сторон в области карантина растений, направленная на выявление карантинных объектов, установление карантинного фитосанитарного состояния подкарантинной продукции и выполнение международных обязательств государств Сторон и законодательства своего государства в области карантина растений;
подкарантинная продукция (подкарантинные грузы, подкарантинные материалы, подкарантинные товары) (далее - подкарантинная продукция) - продукция растительного происхождения, тара, упаковка, грузы, почва, организмы, или материалы, перемещаемые через таможенную границу таможенного союза и на таможенной территории таможенного союза, которые могут быть носителями карантинных объектов и (или) способствовать их распространению, и в отношении которых необходимо принятие карантинных фитосанитарных мер;
партия подкарантинной продукции - количество подкарантинной продукции, предназначенной для отправки одним транспортным средством в один пункт назначения одному получателю.
Термины, специально не определенные в настоящем Соглашении, используются в значениях, установленных МККЗР, международными стандартами по карантинным фитосанитарным мерам, международными договорами, заключенными в рамках таможенного союза и Евразийского экономического сообщества.

2-бап
Осы Келісімнің әрекеті кеден одағының кедендік шекарасы мен кеден одағының кедендік аумағында карантиндік фитосанитариялық бақылауға (қадағалауға) жататын карантинге жатқызылған өнім (карантинге жатқызылған жүктер, карантинге жатқызылған материалдар, карантинге жатқызылған тауарлар) тізбесіне (бұдан әрі - карантинге жатқызылған өнім тізбесі) енгізілген карантинге жатқызылған өнімге таралады.
Кеден одағының кедендік шекарасындағы карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) Кеден одағының кедендік шекарасында карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
Кеден одағының кедендік аумағындағы карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) Кеден одағының кедендік аумағында карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ережеге сәйкес жүзеге асырылады.
3-бап
Тараптар мемлекеттерінің карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) функцияларын жүзеге асыратын органдары (бұдан әрі - уәкілетті органдар) Тараптар мемлекеттерінің осы Келісімді іске асыру жөніндегі өкілеттіктер берілген ұлттық органдары болып табылады.
Тараптар кеден одағының кедендік аумағына карантиндік объектілерді (карантиндік зиянды объектілерді) әкелуді және олардың таралуын болдырмау жөнінде қажетті шараларды қабылдайды және Тараптар мемлекеттерінің халықаралық міндеттемелері мен өз мемлекетінің өсімдіктер карантині саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуы үшін жауапты болады.
4-бап
1. Уәкілетті органдар карантинге жатқызылған өнімді кеден одағының кедендік шекарасы арқылы өткізген кезде карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) Тараптар мемлекеттерінің өткізу пункттерінде не Тараптар мемлекеттерінің заңнамасына сәйкес өсімдіктер карантині жөніндегі мамандандырылған пункттер (фитосанитариялық бақылау бекеттері) жабдықталып, жарақталатын өзге де жерлерде жүзеге асырады.
2. Карантинге жатқызылған өнім кеден одағының кедендік аумағына импорттаушы Тарап мемлекетінің заңнамасында белгіленген нысан бойынша импорттаушы Тараптың уәкілетті органы беретін импорттық карантиндік рұқсат негізінде және ӨКҚХК-де белгілеген нысан бойынша экспорттаушы (кері экспорттаушы) ел мемлекетінің құзыретті органы беретін экспорттық немесе кері экспорттық фитосанитариялық сертификатпен бірге әкелінеді.
3. Бір Тарап мемлекетінің аумағынан екінші Тарап мемлекетінің
аумағына тасымалданатын карантинге жатқызылған өнімнің әрбір легі
ӨКҚХК-де белгілеген нысан бойынша жөнелтуші Тараптың фитосанитариялық
сертификатымен сүйемелденуі тиіс.
Тараптар Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдары беретін фитосанитариялық сертификаттарды мойындайды.
Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында карантинге жатқызылған өнімді жеткізу орындарында фитосанитариялық бақылау (қадағалау) осы Келісімнің 2-бабына сәйкес жүзеге асырылады.

Статья 2
Действие настоящего Соглашения распространяется на подкарантинную продукцию, включенную в перечень подкарантинной продукции (подкарантинных грузов, подкарантинных материалов, подкарантинных товаров), подлежащей карантинному фитосанитарному контролю (надзору) на таможенной границе таможенного союза и таможенной территории таможенного союза (далее - перечень подкарантинной продукции).
Карантинный фитосанитарный контроль (надзор) на таможенной границе таможенного союза осуществляется в соответствии с Положением о порядке осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) на таможенной границе таможенного союза.
Карантинный фитосанитарный контроль (надзор) на таможенной территории таможенного союза осуществляется в соответствии с Положением о порядке осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) на таможенной территории таможенного союза.
Статья 3
Наделенными полномочиями национальными органами государств Сторон по реализации настоящего Соглашения являются органы государств Сторон, осуществляющие функции карантинного фитосанитарного контроля (надзора) (далее - уполномоченные органы).
Стороны принимают необходимые меры по предотвращению завоза на таможенную территорию таможенного союза и распространения на ней карантинных объектов (карантинных вредных организмов) и несут ответственность за соблюдением международных обязательств государств Сторон и законодательства своего государства в области карантина растений.
Статья 4
1. Уполномоченные органы осуществляют карантинный фитосанитарный контроль (надзор) при перемещении подкарантинной продукции через таможенную границу таможенного союза в пунктах пропуска государств Сторон либо в иных местах, в которых в соответствии с законодательством государств Сторон оборудуются и обустраиваются специализированные пункты по карантину растений (фитосанитарные контрольные посты).
2. Подкарантинная продукция ввозится на таможенную территорию таможенного союза на основании импортного карантинного разрешения, выдаваемого уполномоченным органом Стороны-импортера по форме, установленной законодательством государства Стороны-импортера, и в сопровождении экспортного или реэкспортного фитосанитарного сертификата, выдаваемого компетентным органом государства страны-экспортера (реэкспортера) по форме, установленной МККЗР.
3. Каждая партия подкарантинной продукции, перевозимая с территории государства одной Стороны на территорию государства другой Стороны, должна сопровождаться фитосанитарным сертификатом Стороны - отправителя по форме, установленной МККЗР.
Стороны признают фитосанитарные сертификаты, выдаваемые уполномоченными органами государств Сторон.
Карантинный фитосанитарный контроль (надзор) в местах назначения подкарантинной продукции на территориях государств Сторон осуществляется в соответствии со статьей 2 настоящего Соглашения.

5-бап
1. Карантинге жатқызылған өнім тізбесі, Кеден одағының кедендік шекарасында карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ереже, Кеден одағының кедендік аумағында карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ереже Кеден одағы комиссиясының (бұдан әрі - Комиссия) шешімімен бекітіледі
2. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарды жүргізуді Тараптар оған өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету саласындағы тиісті өкілеттіктерді берген күнінен бастап Комиссия жүзеге асырады.
Осы баптың мақсаттары үшін Комиссияның құжаттарды жүргізуі ретінде осы баптың 1-тармағында көрсетілген кеден одағының құжаттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу, оларды кейіннен бекіту және Тараптарға жеткізу түсіндіріледі.
Осы баптың 1-тармағында көрсетілген құжаттарға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы ұсыныстар Комиссияның қарауына белгіленген тәртіппен Тараптардың кез келгенінің уәкілетті органдарының ұсынысы бойынша енгізіледі.
6-бап
Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдары:
кеден одағының кедендік аумағында карантиндік объектілер (карантиндік зиянды организмдер) анықталған және таралған жағдайда Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Техникалық реттеу, санитарлық және фитосанитариялық шаралар саласындағы ақпараттық жүйесіне және Кеден одағының сыртқы және өзара саудасының ықпалдасқан ақпараттық жүйесіне олар туралы, сондай-ақ қабылданған карантиндік фитосанитариялық шаралар туралы ақпарат жолдайды;
өз мемлекеттерінің аумағында карантиндік объектілердің (карантиндік зиянды организмдердің) анықталу және таралу жағдайлары туралы бір біріне уақтылы ақпарат береді;
Тараптар мемлекеттеріне өз мемлекеттерінде қабылданған Карантиндік объектілер тізбесі туралы уақтылы хабарлайды;
бір біріне өсімдіктер карантинін қамтамасыз ету саласында ғылыми, әдістемелік және техникалық көмек көрсетеді;
өз мемлекеттерінің аумақтарында карантиндік объектілердің анықталуына және таралуына қатысты өткен жылғы статистикалық ақпаратпен жыл сайын алмасып отырады.
7-бап
1. Тараптар мемлекеттерінің уәкілетті органдары қажет болған жағдайда және өзара уағдаластық бойынша:
ақпарат алмасуды жүзеге асырады;
бір Тарап мемлекетінің аумағынан екінші Тарап мемлекетінің аумағына өткізілетін карантинге жатқызылған өнімді өндіру (жасау), сұрыптау, қайта өңдеу, жинақтау және буып-түю орындарын бірлесіп зерттеуді жүргізу мақсатында мамандар жібереді;
Кеден одағының кедендік шекарасында карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ережеде және Кеден одағының кедендік аумағында карантиндік фитосанитариялық бақылауды (қадағалауды) жүзеге асыру тәртібі туралы ережеде белгіленген жекелеген карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) түрлерін бірлесіп жүргізеді;
карантиндік фитосанитариялық бақылау (қадағалау) саласындағы өзге де мәселелер бойынша өзара іс-қимыл жасайды.

Статья 5
1. Перечень подкарантинной продукции, Положение о порядке осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) на таможенной границе таможенного союза, Положение о порядке осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) на таможенной территории таможенного союза, утверждаются решением Комиссии таможенного союза (далее - Комиссия).
2. Ведение документов, указанных в пункте 1 настоящей статьи, осуществляется Комиссией с даты предоставления ей Сторонами соответствующих полномочий в области обеспечения карантина растений.
Для целей настоящей статьи под ведением документов Комиссией понимается внесение изменений и дополнений в указанные в пункте 1 настоящей статьи документы таможенного союза, их последующее утверждение и доведение до Сторон.
Предложения о внесении изменений и дополнений в документы, указанные в пункте 1 настоящей статьи, вносятся на рассмотрение Комиссии в установленном порядке по предложению уполномоченных органов любой из Сторон.
Статья 6
Уполномоченные органы государств Сторон:
в случае обнаружения и распространения карантинных объектов (карантинных вредных организмов) на таможенной территории таможенного союза направляют информацию о них, а также о принятых карантинных фитосанитарных мерах в Информационную систему Евразийского экономического сообщества в области технического регулирования, санитарных и фитосанитарных мер и Интегрированную информационную систему внешней и взаимной торговли таможенного союза;
своевременно информируют друг друга о случаях обнаружения и распространения карантинных объектов (карантинных вредных организмов) на территориях своих государств;
своевременно уведомляют государства Сторон о принятых в своих государствах Перечнях карантинных объектов;
оказывают друг другу научную, методическую и техническую помощь в области обеспечения карантина растений;
ежегодно обмениваются статистической информацией за прошедший год, касающейся обнаружения и распространения карантинных объектов на территориях своих государств.
Статья 7
1. Уполномоченные органы государств Сторон при необходимости и по взаимной договоренности:
осуществляют обмен информацией;
направляют специалистов в целях проведения совместного обследования мест производства (изготовления), сортировки, переработки, складирования и упаковки подкарантинной продукции, перемещаемой с территории государства одной Стороны на территорию государства другой Стороны;
проводят совместно отдельные виды карантинного фитосанитарного контроля (надзора), установленные Положением о порядке осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) на таможенной границе таможенного союза и Положением о порядке осуществления карантинного фитосанитарного контроля (надзора) на таможенной территории таможенного союза;
взаимодействуют по другим вопросам в области карантинного фитосанитарного контроля (надзора).

2. Егер әрбір нақты жағдайда өзге тәртіп келісілмесе, Тараптар осы баптың 1-тармағын іске асыруға байланысты шығыстарды Тараптар мемлекеттерінің заңнамасында көзделген қаражат шегінде көтереді.
8-бап
Тараптардың әрқайсысы:
өз мемлекеттерінің аумағында карантиндік фитосанитариялық жағдай нашарлаған;
тиісті халықаралық ұйымдардан, Тараптардан және (немесе) үшінші елдерден қабылданып жатқан карантиндік фитосанитариялық шаралар туралы ақпарат алған;
егер карантиндік фитосанитариялық шараларды қолданудың тиісті ғылыми негіздемесі жеткіліксіз болып табылған немесе қажетті мерзімде ұсыныла алмайтын жағдайларда уақытша карантиндік фитосанитариялық іс-шараларды әзірлеуге және енгізуге құқылы.
9-бап
Осы Келісімді түсіндіруге және (немесе) қолдануға қатысты Тараптар арасындағы даулар консультациялар мен келіссөздер жүргізу арқылы шешіледі.
Егер Тараптардың бірінің екінші Тарапқа жіберген консультациялар мен келіссөздер жүргізу туралы ресми жазбаша өтініші түскен күннен бастап алты ай ішінде Тараптар дауды реттемесе, онда Тараптар арасында дауды шешу тәсіліне қатысты өзгеше уағдаластық болмаған жағдайда Тараптардың кез келгені бұл дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарауға береді.
10-бап
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Келісімге өзгерістер енгізілуі мүмкін, олар жеке хаттамалармен ресімделді.
11-бап
Осы Келісімнің күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
Санкт-Петербург қаласында 2009 жылғы 11 желтоқсанда орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Келісімнің түпнұсқа данасы Комиссияда сақталады, ол осы Келісімнің депозитарийі бола тұрып, әр Тарапқа расталған көшірмесін жолдайды.
Беларусь                Қазақстан                 Ресей
Республикасының         Республикасының         Федерациясының
Үкіметі үшін           Үкіметі үшін             Үкіметі үшін

2. Стороны несут расходы, связанные с реализацией пункта 1 настоящей статьи в пределах средств, предусмотренных законодательством государств Сторон, если в каждом конкретном случае не будет согласован иной порядок.
Статья 8
Каждая из Сторон имеет право разрабатывать и вводить временные карантинные фитосанитарные мероприятия в случаях:
ухудшения карантинной фитосанитарной ситуации на территории своих государств;
получения информации от соответствующих международных организаций, Сторон и (или) третьих стран о принимаемых карантинных фитосанитарных мерах;
если соответствующее научное обоснование применения карантинных фитосанитарных мер является недостаточным или не может быть представлено в необходимые сроки.
Статья 9
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением настоящего Соглашения, разрешаются путем проведения консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован Сторонами в течение шести месяцев с даты поступления официальной письменной просьбы о проведении консультаций и переговоров, направленной одной из Сторон другой Стороне, то при отсутствии иной договоренности между Сторонами относительно способа разрешения спора любая из Сторон передает этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического Сообщества.
Статья 10
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 11
Порядок вступления настоящего Соглашения в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе Санкт-Петербурге 11 декабря 2009 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Соглашения хранится в Комиссии, которая являясь депозитарием настоящего Соглашения, направит каждой Стороне заверенную копию.
За                         За                         За
Правительство              Правительство              Правительство
Республики                  Республики                Российской
Беларусь                   Казахстан                  Федерации