Сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін беру тәртібі туралы хаттамаға қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 10 желтоқсандағы N 2073 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін беру тәртібі туралы хаттаманың жобасы мақұлдансын.
2. Сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін беру тәртібі туралы хаттамаға қол қойылсын.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 10 желтоқсандағы
N 2073 қаулысымен
мақұлданған
жоба
Сыртқы сауда статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін беру тәртібі туралы хаттама
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Еуразиялық экономикалық қоғамдастық шеңберіндегі кеден одағына мүше мемлекеттердің үкіметтері,
2008 жылғы 25 қаңтардағы Кеден одағының тауарларымен сыртқы және өзара сауданың кедендік статистикасын жүргізу туралы келісімді іске асыру мақсатында,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Хаттама Кеден одағы комиссиясының Кедендік статистика орталығына (бұдан әрі — Орталық) Тараптардың Орталыққа деректер беруге жауапты уәкілетті органдарының кеден одағының тауарларымен сыртқы сауданың кедендік статистикасы мен өзара сауда статистикасының деректерін (бұдан әрі — сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректері) беруді жүзеге асыруының негіздерін анықтайды.
2-бап
Сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерін Орталыққа беру үшін дайындау мен қалыптастыруды Тараптардың уәкілетті органдары сыртқы сауда статистикасын және өзара сауда статистикасын жүргізудің бірыңғай әдіснамасына сәйкес жүзеге асырады.
Тараптардың уәкілетті органдары сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерін Орталыққа беруді Сыртқы сауда статистикасының және өзара сауда статистикасының деректерін берудің техникалық шарттарына (бұдан әрі - Техникалық шарттар) сәйкес жүзеге асырады.
Техникалық шарттарды Тараптардың уәкілетті органдарымен келісім бойынша Кеден одағының комиссиясы әзірлейді және бекітеді. Техникалық шарттарда осы Хаттаманың 4-бабында келтірілген сыртқы және өзара сауда көрсеткіштері тізбесіне сәйкес берілетін ақпараттың форматына және деректер беру құралдарына қойылатын қажетті талаптар болуы тиіс.

О подписании Протокола о порядке передачи данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2009 года № 2073
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Протокола о порядке передачи данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.
2. Подписать Протокол о порядке передачи данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                      К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2009 года № 2073
проект
Протокол
о порядке передачи данных статистики внешней торговли и
статистики взаимной торговли
Правительства государств-членов таможенного союза в рамках Евразийского экономического союза, именуемые в дальнейшем Сторонами,
в целях реализации Соглашения о ведении таможенной статистики внешней и взаимной торговли товарами таможенного союза от 25 января 2008 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Настоящий Протокол определяет основы осуществления передачи данных таможенной статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли товарами таможенного союза (далее - данные статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли) в Центр таможенной статистики Комиссии таможенного союза (далее - Центр) уполномоченными органами Сторон, ответственными за предоставление данных в Центр.
Статья 2
Подготовку и формирование данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли для передачи в Центр уполномоченные органы Сторон осуществляют в соответствии с единой методологией ведения статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли.
Передача данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли уполномоченными органами Сторон в Центр осуществляется согласно Техническим условиям передачи данных статистики внешней торговли и статистики взаимной торговли (далее - технические условия).
Технические условия разрабатываются и утверждаются Комиссией таможенного союза по согласованию с уполномоченными органами Сторон. Технические условия должны содержать необходимые требования к форматам передаваемой информации и средствам передачи данных в соответствии с перечнем показателей внешней и взаимной торговли, приведенным в статье 4 настоящего Протокола.
Передача данных согласно настоящему Протоколу осуществляется уполномоченными органами Сторон ежемесячно на 40 день после отчетного периода, с актуализацией данных с начала календарного года, в электронном виде. Актуализация данных за предыдущий год осуществляется на 180-й день после его окончания. За отчетный период принимается календарный месяц.

3-бап
Тараптардың уәкілетті органдары Техникалық шарттарға сәйкес берілетін деректердің толықтығын, дұрыстығын және өзектілігін қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдайды.
Тараптардың уәкілетті органдары өзекті етілген нормативтік-анықтамалық ақпаратты Орталыққа дейін уақтылы жеткізуді жүзеге асырады.
4-бап
Тараптардың уәкілетті органдары Орталыққа беретін статистикалық деректерде мынадай мәліметтер болуға тиіс:
сыртқы сауда бойынша:
бірыңғай СЭҚ ТН-ге (10 таңба) сәйкес тауар коды;
өткізу бағыты;
кезеңі (айы);
статистикалық құны (АҚШ долларымен);
нетто салмағы (кг);
бірыңғай СЭҚ ТН-ге сәйкес қосымша өлшем бірлігінің коды;
қосымша өлшем бірлігіндегі тауар саны;
межелі елі;
шығарылған елі;
жөнелтуші ел;
сататын ел;
шекарадағы көлік түрі;
өзара сауда бойынша:
бірыңғай СЭҚ ТН-ге сәйкес тауар коды;
өткізу бағыты;
кезеңі (айы);
құны (АҚШ долларымен және ұлттық валюталармен);
нетто салмағы (кг);
бірыңғай СЭҚ ТН-ге сәйкес қосымша өлшем бірлігінің коды;
қосымша өлшем бірлігіндегі тауар саны;
межелі елі;
шығарылған елі;
жөнелтуші ел;
сататын ел.
5-бап
Осы Хаттаманың ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар бірінші кезекте, консультациялар мен келіссөздер жолымен шешіледі.
Егер дауласушы Тараптар дауды консультациялар мен келіссөздер жолымен дауласушы Тараптардың бірі екінші дауласушы Тарапқа оларды жүргізу туралы ресми жазбаша өтініш жасаған күнінен бастап алты ай ішінде реттемесе, дауласушы Тараптар арасында оны шешу тәсіліне қатысты өзге уағдаласу болмаған жағдайда, дауласушы Тараптардың кез келгені бұл дауды қарауға Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына бере алады.
6-бап
Осы Хаттамаға Тараптардың уағдаластығы бойынша жекелеген хаттамалармен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
7-бап
Осы Хаттаманың күшіне ену, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
2008 жылғы "__" __________ ___________ қаласында орыс тіліндегі бір түпнұсқа данада жасалды.
Осы Хаттаманың түпнұсқа данасы депозитарийде сақталады, депозитарийдің функциясы Кеден одағының комиссиясына берілгенге дейін Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Интеграциялық Комитеті депозитарий болып табылады.
Депозитарий осы Хаттаманың куәландырылған көшірмесін әрбір Тарапқа жібереді.
Беларусь              Қазақстан             Ресей
Республикасының       Республикасының       Федерациясының
Үкіметі үшін          Үкіметі үшін          Үкіметі үшін

Статья 3
Уполномоченные органы Сторон принимают меры по обеспечению полноты, достоверности и актуальности передаваемых данных в соответствии с Техническими условиями.
Уполномоченные органы Сторон осуществляют своевременное доведение актуализированной нормативно-справочной информации до Центра.
Статья 4
Передаваемые уполномоченными органами Сторон в Центр статистические данные должны содержать следующие сведения:
по внешней торговле:
код товара согласно единой ТН ВЭД (10 знаков);
направление перемещения;
период (месяц);
статистическая стоимость (в долларах США);
вес нетто (кг);
код дополнительной единицы измерения согласно единой ТН ВЭД;
количество товара в дополнительной единице измерения;
страна назначения;
страна происхождения;
страна отправления;
торгующая страна;
вид транспорта на границе;
по взаимной торговле:
код товара согласно единой ТН ВЭД;
направление перемещения;
период (месяц);
стоимость (в долларах США и в национальных валютах);
вес нетто (кг);
код дополнительной единицы измерения согласно единой ТН ВЭД;
количество товара в дополнительной единице измерения;
страна назначения;
страна происхождения;
страна отправления;
торгующая страна.
Статья 5
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением положений настоящего Протокола, разрешаются, в первую очередь, путем консультаций и переговоров.
Если спор не будет урегулирован Сторонами спора путем консультаций и переговоров в течение шести месяцев с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из Сторон спора другой Стороне спора, то, при отсутствии иной договоренности между Сторонами спора относительно способа его разрешения, любая из Сторон спора может передать этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 6
По договоренности Сторон в настоящий Протокол могут быть внесены изменения, которые оформляются отдельными протоколами.
Статья 7
Порядок вступления настоящего Протокола в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе ________ "___" ______ 2009 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр настоящего Протокола хранится у депозитария, которым до передачи функций депозитария Комиссии таможенного союза является Интеграционный комитет Евразийского экономического сообщества.
Депозитарий направит каждой Стороне заверенную копию настоящего Протокола.
За Правительство       За Правительство        За Правительство
Республики              Республики               Российской
Беларусь               Казахстан                Федерации