Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтерді көрсету ережесі мен шарттарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 30 желтоқсандағы № 2299 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 2 қыркүйектегі № 735 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 02.09.2015 № 735 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтiзбелiк он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі).
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Денсаулық сақтау және әлеуметтік даму министрінің 2015 жылғы 30 сәуірдегі № 304 бұйрығын қараңыз.
«Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтерді көрсету ережесі мен шарттары бекітілсін.
2. Осы қаулы 2010 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2009 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 2229 қаулысымен
бекітілген
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтерді көрсету ережесі
мен шарттары 1. Жалпы ережелер
1. Осы Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтерді көрсету ережесі және шарттары (бұдан әрі - Ереже) «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 18 қыркүйектегі Кодексіне сәйкес әзірленді және денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтерді көрсету тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Ақылы медициналық қызметтер медициналық қызметтерді тұтынушылар болып табылатын жеке тұлғаларға (бұдан әрі - пациенттер) көрсетіледі.
3. Осы Ережеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі (бұдан әрі -ТМККК) Қазақстан Республикасының азаматтарына және оралмандарға көрсетілетін медициналық қызметтердің тізбесі бойынша Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін медициналық көмектің бірыңғай көлемі;
ақылы қызметтер - ТМККК тізбесіне кірмейтін және пациенттердің жеке қаражаты, жұмыс берушінің, ерікті медициналық сақтандыру жүйесінің қаражаты есебінен, Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған басқа да көздерден ақы төленетін басқа да қызметтер;
ақылы бөлімшелер (палаталар) - денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы негізде ТМККК тізбесіне кірмейтін медициналық қызметтерді көрсетуге арналған бөлімшелер (палаталар);
денсаулық сақтау ұйымы - денсаулық сақтау саласындағы қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға.

Об утверждении Правил и условий оказания платных услуг в организациях здравоохранения
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2299. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 2 сентября 2015 года № 735
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 02.09.2015 № 735 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления см. приказ Министра здравоохранения и социального развития РК от 30.04.2015 г. № 304.
В соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила и условия оказания платных услуг в организациях здравоохранения.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января  2010 года и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2009 года № 2299
Правила и условия оказания платных услуг в
организациях здравоохранения
1. Общие положения
1. Настоящие Правила и условия оказания платных услуг в организациях здравоохранения (далее - Правила) разработаны в соответствии с Кодексом Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года «О здоровье народа и системе здравоохранения» и определяют порядок и условия оказания платных услуг в организациях здравоохранения.
2. Платные медицинские услуги оказываются физическим лицам, являющимися потребителями медицинских услуг (далее - пациенты).
3. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
гарантированный объем бесплатной медицинской помощи (далее - ГОБМП) - единый по перечню медицинских услуг объем медицинской помощи, оказываемой гражданам Республики Казахстан и оралманам, определяемый Правительством Республики Казахстан;
платные услуги - услуги, не входящие в перечень ГОБМП и другие услуги, оплачиваемые за счет собственных средств пациентов, средств работодателя, системы добровольного медицинского страхования, других источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан;
платные отделения (палаты) - отделения (палаты) в организациях здравоохранения, предназначенные для оказания медицинских услуг, не входящих в перечень ГОБМП, на платной основе;
организация здравоохранения - юридическое лицо, осуществляющее деятельность в области здравоохранения.

2. Ақылы қызметтерді көрсету тәртібі
4. Ақылы қызметтердің түрлері және олардың баға прейскуранты мемлекеттік және жеке меншік медицина ұйымдарындағы көрнекі ақпарат арқылы халықтың назарына жеткізіледі.
5. Азаматтарға ақылы қызметтерді көрсеткен кезде есеп және есептілік құжаттамасын жүргізу уәкілетті орган бекіткен нысандар бойынша жүзеге асырылады.
6. Денсаулық сақтау ұйымдары ақылы негізде медициналық көмек алған пациенттерге:
амбулаториялық-емханалық көмек көрсеткен кезде тиісті медицина қызметкерлерінің қорытындысын;
стационарлық, стационарды алмастыратын көмек көрсету, қалпына келтіру емі және медициналық оңалту кезінде медициналық көмек сырқатнама үзіндісін;
көрсетілген медициналық көмек үшін жұмсалған шығыстар туралы ақпарат береді.
7. Ақылы медициналық қызметтер осы Ережеге қосымшаға сәйкес пациент пен осы қызметтерді ұсынатын денсаулық сақтау субъектісі арасында жасалатын шарт негізінде көрсетіледі.
8. Пациент пен денсаулық сақтау субъектісі арасындағы шарт ақылы қызмет көрсеткенге дейін жасалады.
9. Мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтердің бағалары медициналық қызмет, сервистік қызметтер көрсетуге байланысты барлық шығындар ескеріле отырып анықталады және жарты жылда бір реттен артық емес қайта қаралуы мүмкін.
Ақылы қызметтер бағасы ТМККК арналған бюджеттік бағдарламалар әкімшісі белгілейтін ұқсас медициналық қызмет тарифінен төмен белгіленбейді.
10. Денсаулық сақтау субъектісі ақылы қызметтер корсету бойынша жол берілген тәртіп бұзушылықтар (тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне кіретін қызметтер үшін азаматтардан ақы алу, пациенттен және бюджет қаражатынан көрсетілген бір медициналық қызмет үшін екі есе ақы алу, тиісті көлемдегі және сапалы медициналық қызметтерді көрсетпеу) үшін жауапты болады.
3. Ақылы қызметтерді көрсету шарттары
11. Ақылы қызметтерді мемлекеттік және жеке меншік медицина ұйымдары аурудың бейіні мен медициналық қызметпен айналысуға лицензиясы сәйкес келген кезде көрсетеді.
12. Денсаулық сақтау ұйымдарының ақылы қызметтер көрсетуі мынадай жағдайларда жүзеге асырылады:
пациенттердің бастамасы бойынша, оның ішінде бастапқы медициналық-санитарлық көмек көрсету және денсаулық сақтау ұйымдары мамандарының жолдамасынсыз диагностикалық және емдеу қызметтерін көрсеткенде;
емдік формулярға енгізілмеген емдік құралдармен емдегенде;
ТМККК тізбесіне енбеген медициналық зерттеулер жүргізгенде;
тиісті жолдамасыз санаториялық емдегенде;
медициналық көрсетімдерсіз медициналық-генетикалық зерттегенде;
жұмысқа орналасу және оқуға түсу үшін азаматтарды медициналық зерттеп-қарағанда;
ұйыммен шарт бойынша, оның ішінде ерікті сақтандыру бойынша медициналық көмек көрсеткенде;
қосымша сервистік қызметтер көрсеткенде.
Денсаулық
сақтау ұйымдарында
ақылы қызметтерді көрсету
ережесі мен шартына
қосымша
Денсаулық сақтау ұйымдарында ақылы қызметтерді көрсетуге
арналған үлгі шарт
___________________        20__ жылғы __ ___________
(Орналасқан жері)
Бұдан әрі Тапсырыс беруші деп аталатын _____________________________
____________________________________________________________________,
(пациенттің Т.А.Ә., жеке басын куәландыратын құжаттардың деректері) бір тараптан және бұдан әрі Қызмет көрсетуші деп аталатын
____________________________________________________________________
(Жарғы, Ереже және т.б) негізінде әрекет ететін
_____________________________________________________________ атынан
(денсаулық сақтау ұйымының толық атауы)
_____________________________________________________ екінші тараптан
(уәкілетті адамның лауазымы, Т.А.Ә.)
мына төмендегілер туралы осы Шартты (бұдан әрі - Шарт) жасасты:

2. Порядок оказания платных услуг
4. Виды платных услуг и прейскурант цен на них доводятся до сведения населения через наглядную информацию в государственных и частных медицинских организациях.
5. Ведение учетной и отчетной документации при оказании платных услуг гражданам осуществляется по формам, установленным уполномоченным органом.
6. Пациентам, получившим медицинскую помощь на платной основе, организации здравоохранения предоставляют:
заключение соответствующих медицинских работников при оказании амбулаторно-поликлинической помощи;
выписку из истории болезни при оказании стационарной, стационарозамещающей помощи, восстановительного лечения и медицинской реабилитации;
информацию о расходах за оказанную медицинскую помощь.
7. Платные медицинские услуги оказываются на основании договора согласно приложению к настоящим Правилам, заключаемого между пациентом и субъектом здравоохранения, предоставляющим данные услуги.
8. Договор между пациентом и субъектом здравоохранения заключается до оказания платной услуги.
9. В государственных организациях здравоохранения цены на платные услуги определяются с учетом всех видов затрат, связанных с оказанием медицинских, сервисных услуг и иных дополнительных расходов и могут пересматриваться не чаще одного раза в полугодие.
Цены на платные услуги устанавливаются не ниже тарифа аналогичной медицинской услуги, устанавливаемого администратором бюджетных программ для ГОБМП.
10. Субъект здравоохранения несет ответственность за допущенные случаи нарушения по оказанию платных услуг (взимание платы с граждан за услуги, входящие в гарантированный объем бесплатной медицинской помощи, взимание двойной платы за оказание одной и той же медицинской услуги с пациента и бюджетных средств, оказание медицинских услуг ненадлежащего объема и качества).
3. Условия оказания платных услуг
11. Платные медицинские услуги оказываются государственными и частными медицинскими организациями при соответствии профиля заболевания и лицензии на занятие медицинской деятельностью.
12. Оказание платных услуг организациями здравоохранения осуществляется при следующих условиях:
оказании первичной медико-санитарной помощи, диагностических и лечебных услуг по инициативе пациентов, в том числе без направления специалистов первичной медико-санитарной помощи и организаций здравоохранения;
лечении лекарственными средствами, не включенными в лекарственный формуляр;
проведении медицинских исследований, не входящих в перечень гарантированного объема бесплатной медицинской помощи;
санаторном лечении без соответствующего направления;
медико-генетических исследованиях без медицинских показаний;
медицинском обследовании граждан для поступления на работу и учебу;
оказании медицинской помощи по договору с организацией, в том числе по добровольному страхованию;
предоставлении дополнительных сервисных услуг.
Приложение
к Правилам и условиям
оказания платных услуг в
организациях здравоохранения
Типовой договор
на оказание платных услуг в организациях здравоохранения
___________________                        "__" "________" 20__ г.
(Местонахождение)
_________________________________________________________________,
(Ф.И.О., данные документов, удостоверяющих личность пациента)
____________ именуемого (ой) в дальнейшем Заказчик, с одной стороны
и _______________________________________________________
(полное наименование организации здравоохранения)
именуемого (ой) в дальнейшем Поставщик, в лице
__________________________________________________________________
(должность, Ф.И.О. уполномоченного лица) действующего на основании
__________________________________________________________________
(Устава, Положения и т.п.)
с другой стороны, заключили настоящий договор (далее - Договор) о
нижеследующем:

1. Шарттың мәні
1. Қызмет көрсетуші Шартқа ___ қосымшаға сәйкес
____________________________________________________
(медициналық қызметтің түрі мен көлемі) көрсетеді.
2. Медициналық қызмет көрсетудің мерзімі _____________
3. Тапсырыс беруші Шартқа қосымшаға сәйкес тарифтер бойынша Қызмет көрсетушіге шығындарды өтеуді жүзеге асырады.
4. Шарттың сомасы _________________ теңгені құрайды.
2. Ақылы қызметтер көрсеткені үшін өзара есеп айырысу рәсімі
5. Тапсырыс беруші Қызмет көрсетуші ұсынған шотқа сәйкес іс жүзінде көрсетілген медициналық көмектің көлемі бойынша Қызмет көрсетушінің қызметтеріне ақы төлеуді жүзеге асырады.
6. Шартты жасасқан сәтте Шарттың жалпы сомасының 50 %-ынан аспайтын мөлшерде Қызмет көрсетушіге аванс беруге рұқсат етіледі, қалған сома шотты ұсыну бойынша стационардан шыққан сәтте төленеді.
7. Қажет болған кезде іс жүзінде көрсетілген медициналық көмектің көлемі ескеріле отырып, емдеу үрдістерінде шарттың сомасын түзетуге жол беріледі, қосымша сома мен оны төлеу тәсілі пациентпен келісіледі және шартқа қосымша келісім түрінде ресімделеді.
8. Қызмет көрсетуші Тапсырыс берушіге қолда бар ақшаны қабылдағанын растайтын құжат (фискалдық чек, кассалық кіріс ордері) береді.
9. Емдеу курсы мерзімінен бұрын тоқтатылған жағдайда (басқа денсаулық сақтау ұйымына ауысқанда, пациенттің жағдайы жақсарғанда, қайтыс болған жағдайда және т.б.) Қызмет көрсетуші Тапсырыс берушіге науқастың стационарда болудың белгіленген режимін бұзуына орай мерзімінен бұрын шығару жағдайын қоспағанда, төленген сома мен көрсетілген медициналық көмектің іс жүзіндегі құны арасындағы айырманы төлейді.
3. Тараптардың міндеттері
10. Қызмет көрсетуші:
1) лицензияға сәйкес сап алы медициналық көмек көрсетуге;
2) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган рұқсат берген диагностиканың, профилактика мен емдеу әдістерін, сондай-ақ дәрілік заттарды қолдануға;
3) төтенше жағдайлар, әскери жанжалдар мен террористік актілер жағдайларындағы жұмысты қамтамасыз етуге;
4) айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың, сондай-ақ кәсіптік аурулардың алдын алу, оларды диагностикалау мен емдеу жөніндегі іс-шараларды жүргізуге;
5) азаматтарға медициналық көмектің нысандары мен түрлері туралы тегін, жедел және дәйекті ақпарат беруге;
6) халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы нормативтік құқықтық актілер мен гигиеналық нормативтерді сақтауға;
7) басқа денсаулық сақтау ұйымдарымен өзара іс-қимыл жасауға және өз қызметіндегі сабақтастықты сақтауға;
8) салауатты өмір салты мен дұрыс тамақтануды қалыптастыруға;

1. Предмет Договора
1. Поставщик оказывает ________________________________
(вид и объем медицинской услуги)
согласно приложению _____ к Договору.
2. Срок оказания медицинской услуги ___________________
3. Заказчик осуществляет возмещение затрат Поставщику по
тарифам согласно приложению _____ к Договору.
4. Сумма Договора составляет _____________________ тенге.
2. Процедура взаиморасчетов за оказание платных услуг
5. Заказчик осуществляет оплату услуг Поставщика по фактически оказанному объему медицинской помощи, согласно счету, представленному Поставщиком.
6. Допускается авансирование Поставщика в размере не более 50 % от общей суммы Договора в момент заключения Договора, выплата оставшейся суммы - по предоставлению счета, в момент выписки из стационара.
7. При необходимости допускается корректировка суммы договора в процессе лечения с учетом фактически оказанного объема медицинской помощи, дополнительная сумма и способ ее оплаты согласовываются с пациентом и оформляются в виде дополнительного соглашения к договору.
8. Поставщик выдает Заказчику документ (фискальный чек, приходно-кассовый ордер), подтверждающий прием наличных денег.
9. В случаях досрочного прекращения курса лечения (перевод в другую организацию здравоохранения, улучшение состояния пациента, летальный исход и др.) Поставщик выплачивает Заказчику разницу между оплаченной суммой и фактической стоимостью оказанной медицинской помощи, за исключением случаев досрочной выписки ввиду нарушения больным установленного режима пребывания в стационаре.
3. Обязанности сторон
10. Поставщик обязан:
1) оказать качественную медицинскую помощь в соответствии с лицензией;
2) применять методы диагностики, профилактики и лечения, а также лекарственных средств, разрешенных уполномоченным органом в области здравоохранения;
3) обеспечить работу в условиях чрезвычайных ситуаций, военных конфликтов и террористических актов;
4) проводить мероприятия по предупреждению, диагностики и лечению заболеваний, представляющих опасность для окружающих, а также профессиональных заболеваний;
5) предоставлять гражданам бесплатную, оперативную и достоверную информацию о формах и видах медицинской помощи;
6) соблюдать нормативные правовые акты в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и гигиенических нормативов;
7) взаимодействовать с другими организациями здравоохранения и соблюдать преемственность в своей деятельности;
8) формировать здоровый образ жизни и здорового питания;

9) уәкілетті орган және мемлекеттік статистикаға басшылықты жүзеге асыратын денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген нысандар, түрлер бойынша, көлемде, тәртіппен және мерзімдерде бастапқы медициналық қүжаттарды жүргізуге, есептерді ұсынуға;
10) инфекциялық аурулар, уланулар, айналадағыларға қауіп төндіретін психикалық және мінез-құлықтың бұзылу (аурулар) жағдайлары туралы -уәкілетті органға, төтенше жағдайлардың медициналық-санитариялық салдарының пайда болу қатері және (немесе) туындауы туралы - төтенше жағдайлар жөніндегі органдарға, жаңа алған жарақаттар, жаралар, криминалдық түсіктер бойынша келіп көрінген адамдар туралы мәліметтерді, айналадағыларға қауіп төндіретін аурулардың жағдайлары туралы ішкі істер органдарына хабарлауды қамтамасыз етуге;
11) пациенттің емдеу нәтижелеріне қанағаттанушылығының ең жоғары деңгейін қамтамасыз ету үшін барлық шараларды қабылдауға;
12) жүргізіліп жатқан ем шеңберінде осы немесе өзге де қызметтерді көрсетуге арналған жағдайлар болмаған жағдайда, осы қызметті көрсетуді басқа медициналық ұйымда ұйымдастыруға және оған ақы төлеуге;
13) көрсетілген медициналық және сервистік қызметтердің түрлерін көрсете отырып, Тапсырыс берушіге белгіленген мерзімде шот ұсынуға;
14) Тапсырыс берушіге осы Шарттың орындалуына тексеру жүргізу үшін барлық қажетті медициналық және қаржылық құжаттаманы ұсынуға;
15) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де
міндеттерді орындауға міндетті.
11. Тапсырыс беруші:
1) өз денсаулығын сақтауға және нығайтуға шаралар қабылдауға;
2) денсаулық сақтау ұйымдарының қолданыстағы режимін сақтауға;
3) медицина қызметкерлерімен қарым-қатынаста сыйластық пен әдептілік көрсетуге;
4) диагноз қою және ауруды емдеу үшін қажетті бүкіл ақпаратты дәрігерге хабарлауға, медициналық араласуға келісім бергеннен кейін емдеуші дәрігердің барлық нұсқамаларын мүлтіксіз орындауға;
5) медициналық ұйымның ішкі тәртібінің қағидаларын сақтауға және мүлкіне ұқыпты қарауға, медициналық көмек алу кезінде медицина персоналымен ынтамақтастықта болуға;
6) диагностика мен емдеу процесінде, сондай-ақ айналасындағыларға қауіп төндіретін аурулар не оларға күдік пайда болған жағдайларда, өз денсаулығы жай-күйінің өзгерісі туралы медицина қызметкерлерін уақтылы хабардар етуге;
7) басқа пациенттердің құқықтарын бұзатын іс-әрекеттер жасамауға;
8) Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де міндеттерді орындауға міндетті.
Осы баптың 3) - 5) тармақшаларында көрсетілген пациенттердің міндеттері науқас балаға стационарда күтім жасауды тікелей жүзеге асыратын ата-анасына немесе өзге де адамдарға қолданылады.

9) вести первичные медицинские документы, представлять отчеты по формам, видам, в объеме, порядке и сроки, которые установлены уполномоченным органом и уполномоченным органом в области здравоохранения, осуществляющим руководство государственной статистикой;
10) сообщать уполномоченному органу в области здравоохранения о случаях инфекционных заболеваний, отравлений, психических и поведенческих расстройств (заболеваний), представляющих опасность для окружающих, органам по чрезвычайным ситуациям - об угрозе возникновения и (или) о возникновении медико-санитарных последствий чрезвычайных ситуаций, органам внутренних дел - сведений о лицах, обратившихся по поводу острых травм, ранений, криминальных абортов, о случаях заболеваний, представляющих опасность для окружающих;
11) принять все меры для обеспечения максимального уровня удовлетворенности пациентов результатами лечения;
12) в случае отсутствия условий для оказания той или иной услуги в рамках проводимого лечения, организовать и оплатить оказание этой услуги в другой медицинской организации;
13) предоставлять Заказчику счет, с указанием видов оказанных медицинских и сервисных услуг, в установленные сроки;
14) предоставлять Заказчику всю необходимую медицинскую и финансовую документацию, необходимую для проведения проверки исполнения настоящего Договора;
15) выполнять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
11. Заказчик обязан:
1) выполнять предписания медицинского работника, соблюдать режим, действующий в организации здравоохранения;
2) принимать меры к сохранению и укреплению своего здоровья;
3) проявлять в общении с медицинскими работниками уважение и такт;
4) сообщать врачу всю информацию, необходимую для постановки диагноза и лечения заболевания, после дачи согласия на медицинское вмешательство неукоснительно выполнять все предписания лечащего врача;
5) соблюдать правила внутреннего распорядка и бережно относиться к имуществу медицинской организации, сотрудничать с медицинским персоналом при получении медицинской помощи;
6) своевременно информировать медицинских работников об изменении состояния своего здоровья в процессе диагностики и лечения, а также в случаях возникновения заболеваний, представляющих опасность для окружающих, либо подозрения на них;
7) не совершать действий, нарушающих права других пациентов;
8) выполнять иные обязанности, предусмотренные законами Республики Казахстан.
Обязанности пациентов, указанные в подпунктах 3) - 5) настоящей статьи, распространяются на родителей или иных лиц, непосредственно осуществляющих в стационаре уход за больным ребенком.

4. Тараптардың құқықтары
12. Тапсырыс берушінің:
мемлекеттік медициналық сараптама қорытындыларымен келіспеген жағдайда, тәуелсіз сарапшыларды тарту туралы өтініш жасауға;
дәрігерді немесе медициналық ұйымды алмастыруды таңдауға;
өзінің денсаулығы жағдайы туралы тәуелсіз пікір естуге және консилиум өткізуге;
өз құқықтары мен міндеттері, көрсетілетін қызметтер, ақылы қызметтердің құны туралы, сондай-ақ олардың ұсынылу тәртібі туралы ақпарат алуға құқығы бар. Пациенттің құқықтары туралы ақпарат денсаулық сақтау ұйымдарының көрнекі үгіт орындарда орналастырылуға тиіс;
диагностика, емдеу және күтім жасау үдерісінде өзіне лайықты ілтипат жасалып, өзінің мәдени және жеке басының құндылықтарына құрмет көрсетілуіне;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтары бар.
13. Қызмет көрсетушінің:
штат санының қысқаруына немесе мемлекеттік денсаулық сақтау ұйымдарының таратылуына байланысты қызметкер босап қалған жағдайда, бюджет қаражаты немесе жұмыс берушінің есебінен қайта даярлаудан өтуге;
бес жылда кемінде бір рет бюджет қаражаты есебінен немесе мемлекеттік емес денсаулық сақтау секторы ұйымдарының қызметкерлері болса, жұмыс берушінің есебінен біліктілік деңгейін арттыруға;
кәсіптік міндеттерін жоғары сапалы деңгейде орындағаны үшін көтермеленуге;
өзінің кәсіптік ар-намысы мен қадір-қасиетін қорғауға;
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген өзге де құқықтары бар.
5. Тараптардың жауапкершілігі
14. Қызмет көрсетуші ақылы қызметтер көрсету бойынша жол берілген тәртіп бұзушылық жағдайлары үшін (медициналық қызметтерді тиісті көлемде және сапада көрсетпеу, тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлеміне кіретін қызметтер үшін азаматтардан ақы алу, нақ сол медициналық қызметті көрсеткені үшін екі рет: пациенттен және бюджет қаражатынан ақы алу) жауапты болады.
15. Тапсырыс беруші Қызмет көрсетушіге іс жүзінде көрсетілген медициналық көмектің көлемі үшін шығындарды уақтылы өтемегені үшін жауапты болады.
16. Қызмет көрсетуші тарапынан Медициналық көмек көрсету жөніндегі шарт талаптарының бұзылуы Шарттың күшін жоюға және Қызмет көрсетушінің Шарт сомасының 0,1% мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлеуіне әкеп соқтыруы мүмкін.
17. Тапсырыс беруші тарапынан Медициналық көмек көрсету жөніндегі шарт талаптарының бұзылуы Шарттың күшін жоюға және Тапсырыс берушінің Шарт сомасының 00,1 % мөлшерінде тұрақсыздық айыбын төлеуіне әкеп соқтыруы мүмкін.
6. Шартты өзгерту, толықтыру және тоқтату
18. Осы Шарттың талаптары тараптардың жазбаша келісімі бойынша өзгертілуі және толықтырылуы мүмкін.

4. Права сторон
12. Заказчик имеет право на:
ходатайство о привлечении независимых экспертов в случае несогласия с выводами государственной медицинской экспертизы;
выбор на замену врача или медицинской организации;
получение независимого мнения о состоянии своего здоровья и проведение консилиума;
получение информации о своих правах и обязанностях, оказываемых услугах, стоимости платных услуг, а также о порядке их предоставления. Информация о правах пациента должна быть размещена в местах наглядной агитации организации здравоохранения;
достойное обращение в процессе диагностики, лечения и ухода, уважительное отношение к своим культурным и личностным ценностям;
иные права предусмотренные законами Республики Казахстан.
13. Поставщик имеет право на:
переподготовку за счет бюджетных средств или работодателя в случаях высвобождения работника в связи с сокращением численности штата или ликвидации государственных организаций здравоохранения;
повышение квалификационного уровня за счет бюджетных средств или работодателя, если являются работниками организаций негосударственного сектора здравоохранения, не менее одного раза в пять лет;
поощрение за выполнение своих профессиональных обязанностей на высоком качественном уровне;
защиту своей профессиональной чести и достоинства;
иные права предусмотренные законами Республики Казахстан.
5. Ответственность сторон
14. Поставщик несет ответственность за допущенные случаи нарушения по оказанию платных услуг (оказание медицинских услуг ненадлежащего объема и качества, взимание двойной платы за оказание одной и той же медицинской услуги с пациента).
15. Заказчик несет ответственность за несвоевременное возмещение затрат Поставщику за фактически оказанный объем медицинской помощи.
16. Нарушение условий Договора по оказанию медицинской помощи со стороны Поставщика может привести к аннулированию Договора и выплате Поставщиком неустойки в размере 0,1 % от суммы Договора.
17. Нарушение условий Договора по оказанию медицинской помощи со стороны Заказчика может привести к аннулированию Договора и выплате Заказчиком неустойки в размере 0,01 % от суммы Договора.
6. Изменение, дополнение и прекращение Договора
18. Условия настоящего Договора могут быть изменены и дополнены по письменному соглашению сторон.

19. Шартты мерзімінен бұрын бұзу ниеті туралы тараптар бір-бірін алдын ала хабар дар етуге міндетті.
7. Қорытынды ережелер
20. Тараптардың бірде-бірі өздерінің осы Шарт бойынша міндеттемелерін екінші тараптың жазбаша келісімінсіз үшінші тарапқа беруге құқығы жоқ.
21. Осы Шарт бірдей заң күші бар екі данада жасалған, бір данасы -Тапсырыс берушіде, екіншісі Қызмет көрсетушіде болады.
22. Осы Шарт тараптар оған қол қойған күнінен бастап күшіне енеді және тараптар осы Шарт бойынша барлық міндеттемелерді орындаған сәтке дейін қолданылады.
8. Тараптардың мекен-жайлары мен деректемелері:
Қызмет көрсетуші:                  Тапсырыс беруші:
__________________                 _________________
__________________                 _________________
__________________                 _________________

19. О намерении досрочного прекращения Договора стороны обязаны заблаговременно уведомить друг друга.
7. Заключительные положения
20. Ни одна из сторон не имеет право передавать свои обязательства по настоящему Договору третьей стороне без письменного согласия другой стороны.
21. Настоящий Договор составлен в двух экземплярах, имеющих одинаковую юридическую силу, один экземпляр находится у Заказчика, другой - у Поставщика.
22. Настоящий Договор вступает в силу со дня подписания его сторонами и действует до момента исполнения всех обязательств сторон по настоящему Договору.
8. Адреса и реквизиты сторон:
Поставщик:                    Заказчик:
_______________               _______________
_______________               _______________
_______________               _______________