Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 2 ақпандағы № 54 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 10 наурыздағы № 119 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 10.03.2015 № 119 қаулысымен.
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексіне сәйкес және бюджетаралық қатынастарды жетілдіру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесі бекітілсін.
2. «Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесі туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2007 жылғы 16 шілдедегі № 599 қаулысының күші жойылды деп танылсын (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2007 ж., № 24, 281-құжат).
3. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Республикасының Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 2 ақпандағы
№ 54 қаулысымен
бекітілген
Жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесі (бұдан әрі - әдістеме) Қазақстан Республикасы Бюджет кодексінің (бұдан әрі - Бюджет кодексі) 45-бабына сәйкес әзірленді және үшжылдық кезеңге және олар өзгерген жағдайда әрбір үш жылға арналған жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау кезінде қолданылады.
2. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау
2. Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі Бюджет кодексіне сәйкес тиісті жергілікті бюджеттің кірістері (трансферттерді шегергенде) мен шығындарының болжамды көлемі арасындағы айырмашылық ретінде айқындалады және төмендегідей формулаға сәйкес есептеледі:
ЖСТі=КБКі-ШБКі
мұндағы ЖСТі - і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) жалпы сипаттағы трансферттерінің көлемі;
КБКі - і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) кірістерінің болжамды көлемі;
ШБКі — і-облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) шығындарының болжамды көлемі.
Жергілікті бюджет кірістерінің болжамды көлемі шығындардың болжамды көлемінен асқан кезде (ЖСТі>0) жергілікті бюджеттен жоғары түрған бюджетке бюджеттік алып қоюлар белгіленеді.
Жергілікті бюджет шығындарының болжамды көлемі кірістердің болжамды көлемінен асқан кезде (ЖСТі<0) жоғары тұрған бюджеттен жергілікті бюджетке бюджеттік субвенциялар белгіленеді.
3. Жергілікті бюджеттер кірістерінің болжамды көлемін айқындау

Об утверждении методики расчетов трансфертов общего характера
Постановление Правительства Республики Казахстан от 2 февраля 2010 года № 54. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 10 марта 2015 года № 119
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 10.03.2015 № 119.
В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года и в целях совершенствования межбюджетных отношений Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую методику расчетов трансфертов общего характера.
2. Признать утратившим силу постановление Правительства Республики Казахстан от 16 июля 2007 года № 599 "О методике расчетов трансфертов общего характера" (САПП Республики Казахстан, 2007 г., № 24, ст. 281).
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 2 февраля 2010 года № 54
Методика расчетов
трансфертов общего характера
1. Основные положения
1. Настоящая методика расчетов трансфертов общего характера (далее - методика) разработана в соответствии со статьей 45 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее - Бюджетный кодекс) и применяется при определении объемов трансфертов общего характера на трехлетний период и при их изменении через каждые три года.
2. Определение объемов трансфертов общего характера
2. Объемы трансфертов общего характера определяются как разница между прогнозными объемами доходов (за минусом трансфертов) и затрат соответствующего местного бюджета согласно Бюджетному кодексу и рассчитываются согласно следующей формуле:
ТОХi = ПОДi - ПОЗi,
где ТОХi - объемы трансфертов общего характера i-й области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения);
ПОДi - прогнозные объемы доходов i-й области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения);
ПОЗi, - прогнозные объемы затрат i-й области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения).
При превышении прогнозного объема доходов над прогнозным объемом затрат местного бюджета (ТОХi > 0) устанавливаются бюджетные изъятия из местного бюджета в вышестоящий бюджет.
При превышении прогнозного объема затрат над прогнозным объемом доходов местного бюджета (ТОХi < 0) устанавливаются бюджетные субвенции в местный бюджет из вышестоящего бюджета.
3. Определение прогнозных объемов доходов местных бюджетов

3. Жергілікті бюджеттер кірістерінің болжамды көлемі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бекітілетін бюджет түсімдерін болжамдау әдістемесіне сәйкес және мыналардың негізінде есептеледі:
1) түсімдерді бюджеттердің деңгейлері арасында бөлу;
2) жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдерді бюджетке есептеу тәртібі мен шарттарын, оның ішінде жоспарланатын кезеңде енгізілетін ережелерді регламенттейтін және жергілікті бюджеттерге түсетін түсімдердің қысқаруын немесе ұлғаюын көздейтін Қазақстан Республикасының нормативтік құқықтық актілері.
4. Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемін айқындау
4. Жергілікті бюджеттер шығындарының болжамды көлемі Бюджет кодексінде белгіленген функционалдық белгісі бойынша шығыстар бағыттарын ескере отырып, ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындардың болжамды көлемінің сомасы ретінде есептеледі.
Бұл ретте тұрақты сипаттағы Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес мемлекеттік басқару функциялары мен мемлекеттің міндеттерін орындау бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің қызметін қамтамасыз етуге, сондай-ақ мақсатқа жетуге, стратегиялық және бағдарламалық құжаттардың нақты міндеттері мен іс-шараларын шешуге бағытталған ағымдағы бюджеттік бағдарламалар бойынша шығындардың болжамды көлемі мыналардан тұрады:
еңбекақы төлеуге, коммуналдық қызметтерді төлеу, азық-түлік пен дәрілік заттар сатып алуға жұмсалатын шығындар, жәрдемақылар төлеу және басқа да шығындар (бұдан әрі - ағымдағы шығындар);
материалдық-техникалық базаны нығайтуға, күрделі жөндеуге жұмсалатын шығындар және басқа да шығындар (бұдан әрі - күрделі сипаттағы шығындар).
4.1. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының
болжамды көлемін есептеу
5. Осы әдістеменің көмегімен есептелген жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемі жалпы сипаттағы трансферттердің мөлшерін айқындау үшін ғана пайдаланылады.
6. Ағымдағы шығындарды есептеу үшін тұтастай жергілікті бюджеттер бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі айқындалады.
7. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін айқындау кезінде мыналар ескеріледі:
1) республиканың немесе өңірлердің әлеуметтік-экономикалық даму болжамы және бюджеттік параметрлеріне сәйкес (жалақыны қоспағанда) жоспарланған кезеңдегі тұтыну бағалары индексіне ағымдағы шығындардың ұлғайғанын ескере отырып, ағымдағы шығындардың жиынтық көлемі;
2) жергілікті бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе қысқаруын көздейтін және жоспарланатын кезеңде қолданысқа енгізілетін Қазақстан Республикасы заңдарының ережелері;

3. Прогнозные объемы доходов местных бюджетов рассчитываются в соответствии с методикой прогнозирования поступлений бюджета, утверждаемой центральным уполномоченным органом по государственному планированию, и на основе:
1) распределения поступлений между уровнями бюджетов;
2) нормативных правовых актов Республики Казахстан, регламентирующих порядок и условия зачисления в бюджет поступлений в местные бюджеты, в том числе положений, вводимых в планируемом периоде и предусматривающих сокращение или увеличение поступлений местных бюджетов.
4. Определение прогнозных объемов затрат местных бюджетов
4. Прогнозные объемы затрат местных бюджетов рассчитываются как сумма прогнозных объемов затрат по текущим бюджетным программам и по бюджетным программам развития с учетом установленных Бюджетным кодексом направлений расходов по функциональному признаку.
При этом прогнозные объемы затрат по текущим бюджетным программам, которые направлены на обеспечение деятельности администраторов бюджетных программ по выполнению функций государственного управления и обязательств государства в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан, имеющих постоянный характер, а также на достижение цели, решение конкретных задач и мероприятий стратегических и программных документов, состоят из:
затрат на оплату труда, оплата коммунальных услуг, приобретение продуктов и лекарственных средств, выплата пособий и других затрат (далее - текущие затраты);
затрат на укрепление материально-технической базы, капитальный ремонт и других затрат (далее - затраты капитального характера).
4.1. Расчет прогнозных объемов текущих затрат местных бюджетов
5. Прогнозные объемы текущих затрат местных бюджетов, рассчитанные с помощью данной методики, используются только для определения размеров трансфертов общего характера.
6. Для расчета текущих затрат определяется прогнозный объем текущих затрат в целом по местным бюджетам.
7. При определении прогнозного объема текущих затрат местных бюджетов учитываются:
1) совокупный объем текущих затрат с учетом увеличения текущих затрат на индекс потребительских цен в планируемом периоде в соответствии с прогнозом социально-экономического развития и бюджетных параметров республики или регионов (за исключением заработной платы);
2) положения законов Республики Казахстан, предусматривающие увеличение или сокращение расходов местных бюджетов и вводимые в действие в планируемом периоде;

3) жергілікті бюджеттер шығыстарының ұлғаюын немесе қысқаруын, оның ішінде бюджет саласының қызметкерлеріне еңбекақы төлеуді жетілдіруді көздейтін және жоспарланатын кезеңде қолданысқа енгізілетін Қазақстан Республикасы Президентінің жарлықтары мен Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының ережелері;
4) Республикалық бюджет комиссияның шешімімен өңірлер бойынша абсолюттік сомалармен ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен бұрын қаржыландырылған тұрақты сипаттағы шығындар.
Ескерту. 7-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.08.2013 N 886 қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
8. Аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін айқындаған кезде, сондай-ақ мыналар ескеріледі:
1) аудандық (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттер шығыстарын ұлғайтуды немесе қысқартуды көздейтін және жоспарлы кезеңде қолданысқа енгізілетін облыстық өкілді және атқарушы органдар шешімдерінің ережелері;
2) ағымдағы нысаналы трансферттер есебінен бұрын қаржыландырылған тұрақты сипаттағы шығындар.
9. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының жиынтық болжамды көлемінен Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық үстемеақы төлеуге, материалдық көмек көрсетуге және мемлекеттік мекемелер мен қазыналық кәсіпорындар қызметкерлеріне қосымша демалыстар беруге арналған қаражат алынып тасталады және облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың), аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті бюджеттері бойынша ағымдағы шығындардың болжамды көлемі есептелген соң абсолютті сомалармен қосылады.
10. Жергілікті бюджеттердің ағымдағы шығындарының көлемін болжамдаудың есептік базасына жоспарланатын кезеңнің алдындағы жылдың нақтыланған жоспарына сәйкес ағымдағы шығындардың көлемі қабылданады.
11. Облыстар (республикалық маңызы бар қала, астана) немесе аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттерінің ағымдағы шығындарының болжамды көлемін есептеу осы әдістеменің қосымшасына сәйкес көрсеткіштер мен коэффициенттерді ескере отырып жүзеге асырылатын мемлекеттік функциялардың функционалдық кіші топтар бөлінісінде жүргізіледі.
12. Жеке функционалдық кіші топ бойынша жекелеген облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы шығындарын есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы АШіj - j функционалдық кіші тобы бойынша і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы есептік шығындары;
Шj - j функционалдық кіші тобы бойынша барлық облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті бюджеттері бойынша ағымдағы шығындарының жиынтық болжамды көлемі;
Тіj - j функционалдық кіші тобы бойынша і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) мемлекеттік қызметтерін тұтынушылардың саны;
К1іj, ..., Кnіj - j функционалдық кіші тобы бойынша і-облыстағы (республикалық маңызы бар қаладағы, астанадағы) немесе аудандағы (облыстық маңызы бар қаладағы) мемлекеттік қызметтер көрсетудің құнындағы республикалық орта немесе облыстық орта деңгейден айырмашылықты негіздейтін объективті факторларды ескеретін коэффициенттер.

3) положения указов Президента Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан, предусматривающие увеличение или сокращение расходов местных бюджетов, в том числе совершенствование оплаты труда работников бюджетной сферы, и вводимые в действие в планируемом периоде;
4) затраты постоянного характера, ранее финансировавшиеся за счет целевых текущих трансфертов абсолютными суммами по регионам по решению Республиканской бюджетной комиссии.
Сноска. Пункт 7 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.08.2013 № 886 (вводится в действие со дня официального опубликования).
8. При определении прогнозного объема текущих затрат местных бюджетов районов (городов областного значения), также учитываются:
1) положения решений областных представительных и исполнительных органов, предусматривающие увеличение или сокращение расходов районных (городов областного значения) бюджетов, и вводимых в действие в планируемом периоде;
2) затраты постоянного характера, ранее финансировавшиеся за счет целевых текущих трансфертов.
9. Из суммарного прогнозного объема текущих затрат местных бюджетов исключаются средства на выплату экологических надбавок, оказание материальной помощи и на дополнительные отпуска работникам государственных учреждений и казенных предприятий, в соответствии с законодательством Республики Казахстан, и добавляются абсолютными суммами после расчета прогнозных объемов текущих затрат по местным бюджетам областей (города республиканского значения, столицы), районов (городов областного значения).
10. За расчетную базу прогнозирования объема текущих затрат местных бюджетов принимаются объемы текущих затрат в соответствии с уточненным планом года, предшествующего планируемому периоду.
11. Расчет прогнозного объема текущих затрат бюджетов областей (города республиканского значения, столицы) или районов (городов областного значения) производится в разрезе функциональных подгрупп осуществляемых государственных функций с учетом показателей и коэффициентов согласно приложению к настоящей методике.
12. Расчет текущих затрат отдельной области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения) по отдельной функциональной подгруппе производится по следующей формуле:
Пji.Кlij.....Кnij
РЗij = Зj * n---------------,
е Пji.Кlij....Кnij
i=1
где РЗji - расчетные текущие затраты i-й области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения) по j-й функциональной подгруппе;
Зj - суммарный прогнозный объем текущих затрат по местным бюджетам всех областей (города республиканского значения, столицы) или районов (городов областного значения) по j-й функциональной подгруппе;
Пji - количество потребителей государственных услуг i-й области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения) по j-й функциональной подгруппе;
Кlij,...,Кnij - коэффициенты, учитывающие объективные факторы, которые обусловливают отличия в стоимости предоставления государственных услуг в i-й области (городе республиканского значения, столице) или районе (городе областного значения) по j-й функциональной подгруппе от среднереспубликанского или среднеобластного уровня.

14. Ағымдағы шығындарды есептеген кезде:
Алматы мен Астана қалалары үшін, олардың ерекше мәртебесін ескере отырып, жоғарылату коэффициенттері қолданылады, оның көлемі Республикалық бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді;
облыстық маңызы бар қалалар үшін, қажеттілігіне қарай жоғарылату коэффициенттері қолданылады, оның көлемі облыстың бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді, бірақ 1,2 аспайды.
4.2. Жергілікті бюджеттердің күрделі сипаттағы
шығындарының болжамды көлемін есептеу
15. Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы шығындарды қаржыландырудың жалпы көлеміне пайыздық қатынасына сәйкес жылдар бойынша бөліп анықталады.
і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы есептік шығындарына республикалық бюджеттен қаржыландырылатын стационарлық, стационарды алмастыратын және амбулаториялық-емханалық медициналық көмек көрсетуге арналған шығындар есепке алынады.
Күрделі сипаттағы шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың болжамды көлемін есептеу әр облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) бойынша жеке мына формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы КШі - і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) күрделі сипаттағы есептік шығындары;
ЕШі - і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы есептік шығындары;
k - күрделі сипаттағы шығындардың ағымдағы шығындардың жалпы көлеміне пайыздық қатысының шамасы.
Ескерту. 15-тармаққа өзгеріс енгізілді - ҚР Үкіметінің 29.08.2013 N 886 қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
16. k коэффициентінің шамасы:
республикалық бюджет пен облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін - Республикалық бюджет комиссиясының шешімімен;
облыстық бюджет пен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін - облыстың бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.
4.3. Жергілікті бюджеттердің бюджеттік даму бағдарламалары
бойынша шығындардың болжамды көлемін есептеу
17. Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемі екі бөліктен тұрады:
1) бірінші бөлік жалпы өңірлік өнім мен халық санының өсімін ескере отырып ағымдағы шығындардың облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) болжамды көлеміне пайыздық қатынаста айқындалады;

14. При расчете текущих затрат:
для городов Алматы и Астана, учитывая их особый статус, применяются повышающие коэффициенты, величина которых устанавливается решением Республиканской бюджетной комиссии;
для городов областного значения, при необходимости применяются повышающие коэффициенты, величина которых устанавливается решением бюджетной комиссии области, но не более 1,2.
4.2. Расчет прогнозных объемов затрат капитального характера
местных бюджетов
15. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, определяется с разбивкой по годам в соответствии с процентным отношением к общему объему финансирования текущих затрат области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения).
В расчетных текущих затратах i-й области (города республиканского значения, столицы) учитываются затраты на оказание стационарной, стационарозамещающей и амбулаторно-поликлинической медицинской помощи, которые финансируются из республиканского бюджета.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат капитального характера, отдельно по каждой области (городу республиканского значения, столице) или району (городу областного значения) производится по следующей формуле:
КЗi = k * РЗi,
где КЗi - расчетные затраты капитального характера i-й области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения);
РЗi - расчетные текущие затраты i-й области (города республиканского значения, столицы) или района (города областного значения);
k - величина процентного отношения затрат капитального характера к общему объему текущих затрат.
Сноска. Пункт 15 с изменением, внесенным постановлением Правительства РК от 29.08.2013 № 886 (вводится в действие со дня официального опубликования).
16. Величина коэффициента k устанавливается:
для определения объемов трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и бюджетами областей, города республиканского значения, столицы - решением Республиканской бюджетной комиссии;
для определения объемов трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами районов (городов областного значения) - решением бюджетной комиссии области.
4.3. Расчет прогнозных объемов затрат по бюджетным программам
развития местных бюджетов
17. Общий прогнозный объем средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития состоит из двух частей:
1) первая часть определяется в процентном соотношении к прогнозному объему текущих затрат области (города республиканского значения, столицы) с учетом валового регионального продукта и прироста численности населения;

2) екінші бөлік Республикалық бюджет комиссиясының шешімімен айқындалатын дамытуға арналған шығындардың қосымша көлемінен (бұдан әрі – «пул») пайыздық қатынаста айқындалады.
Екінші бөлік өңірлердің әлеуметтік-экономикалық дамуының мәселелерін шешуде әкімдердің экономикалық ынталарын күшейту үшін қызмет етеді.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды қаржыландыру үшін көзделетін қаражаттың жалпы болжамды көлемінің есебі әрбір облыс (республикалық маңызы бар қала, астана) немесе аудан (облыстық маңызы бар қала) бойынша жеке мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы БДБШi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындар;
ЕШi – облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) ағымдағы есептік шығындары;
ЕШ – барлық облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жалпы ағымдағы есептік шығындары;
Хi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) халқы саны өсімінің болжамы; халық саны өсімінің кері болжамы болған жағдайда 0-ге тең қолданылады;
Х – облыстар (республикалық маңызы бар қала, астана) халқы санының өсу болжамдарының оң мәнінің сомасы;
ӨӨБi – і-облыстың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жалпы өңірлік өнімінің болжамы;
ӨӨБ – облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) жалпы өңірлік өнімі болжамының сомасы;
ҚШКi – і-облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) дамытуға мынадай формула бойынша айқындалатын қосымша шығындар көлемі:
П – көлемі Республикалық бюджет комиссиясының шешімімен айқындалатын барлық облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) дамытуға арналған қосымша шығындар «пулы»;
hi – ортамерзімдік кезеңге жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін белгілейтін заң жобасын әзірлеудің алдыңғы жылдың алдындағы үш жылдың салықтық кірістерінің өсуі және тұрақты жұмыс орындарын құру бойынша облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) әкімдері жұмысының рейтингтік бағалауын негізге ала отырып бюджеттік даму бағдарламалары бойынша шығындарды ұлғайтуға әсер ететін коэффициенті.
hi коэффициентінің шамасы салық және тұрақты жұмыс орындарын құру бойынша рейтингтегі өңірдің орнына байланысты белгіленеді:
бірінші - төртінші орындар «пулдан» - 10%;
бесінші - сегізінші орындар «пулдан» - 8%;
тоғызыншы - он екінші орындар «пулдан» - 6%;
он үшінші- он алтыншы орындар «пулдан» - 1 %.
Бюджеттік даму бағдарламалары бойынша жекелеген аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) шығындар есебі мынадай формула бойынша жүргізіледі:
мұндағы БДБШі – і-ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеттік даму бағдарламалары бойынша есептік шығындары;
ЕШi – і-ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) ағымдағы есептік шығындары;
ЕШ – барлық аудандардың (облыстық маңызы бар қаланың) жалпы ағымдағы есептік шығындары;
Хi – і-ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) халқы саны өсімінің болжамы; халық саны өсімінің кері болжамы болған жағдайда 0-ге тең қолданылады;
Х – аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) халқы санының өсу болжамдарының оң мәнінің сомасы;
КБi – і-ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджеті кірістерінің болжамы;
КБ – аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеті кірістері болжамының сомасы.

2) вторая часть определяется в процентном соотношении от дополнительного объема затрат на развитие (далее – «пул»), объем которого определяется решением Республиканской бюджетной комиссии.
Вторая часть служит для усиления экономических стимулов акимов в решении вопросов социально-экономического развития регионов.
Расчет прогнозного объема средств, предусматриваемых для финансирования затрат по бюджетным программам развития, отдельно по каждой области (городу республиканского значения, столице) производится по следующей формуле:
,
где ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-й области (города республиканского значения, столицы);
РЗi – расчетные текущие затраты i-й области (города республиканского значения, столицы);
РЗ – общие расчетные текущие затраты всех областей (города республиканского значения, столицы);
– прогноз прироста численности населения i-й области (города республиканского значения, столицы); в случае отрицательного прогноза прироста численности населения принимается равным 0;
– сумма положительных значений прогнозов прироста численности населения областей (города республиканского значения, столицы);
ВРПi – прогноз валового регионального продукта i-й области (города республиканского значения, столицы);
ВРП – сумма прогнозов валового регионального продукта областей (города республиканского значения, столицы);
ДОЗi – дополнительный объем затрат на развитие i-й области (города республиканского значения, столицы), определяемый по следующей формуле:
ДОЗi = П*hi,
где П – «пул» дополнительных затрат на развитие всех областей (города республиканского значения, столицы), объем которого определяется решением Республиканской бюджетной комиссии;
hi - коэффициент, влияющий на увеличение затрат по бюджетным программам развития, исходя из рейтинговой оценки работы акимов областей (города республиканского значения, столицы) по наращиванию налоговых поступлений и созданию постоянных рабочих мест за предыдущие три года, предшествующие году разработки законопроекта, устанавливающего объемы трансфертов общего характера на среднесрочный период.
Величина коэффициента hi устанавливается в зависимости от места региона в рейтинге по налоговым поступлениям и созданию постоянных рабочих мест:
первое по четвертое место – 10 % от «пула»;
пятое по восьмое место – 8 % от «пула»;
девятое по двенадцатое место – 6 % от «пула»;
тринадцатое по шестнадцатое место – 1 % от «пула».
Расчет затрат отдельного района (города областного значения) по бюджетным программам развития производится по следующей формуле:
,
где ЗБПРi – расчетные затраты по бюджетным программам развития i-го района (города областного значения);
РЗi – расчетные текущие затраты i-го района (города областного значения);
РЗ – общие расчетные текущие затраты всех районов (городов областного значения);
– прогноз прироста численности населения i-го района (города областного значения); в случае отрицательного прогноза прироста численности населения принимается равным 0;
– сумма положительных значений прогнозов прироста численности населения районов (городов областного значения);
ПДi – прогноз доходов бюджета i-го района (города областного значения);
ПД – сумма прогнозов доходов бюджетов районов (городов областного значения).

Ескерту. 17-тармақ жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.08.2013 N 886 қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
18. r коэффициентінің шамасы:
республикалық бюджет пен облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін - Республикалық бюджет комиссиясының шешімімен;
облыстық бюджет пен аудандар (облыстық маңызы бар қалалар) бюджеттері арасындағы жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін айқындау үшін - облыстың бюджет комиссиясының шешімімен белгіленеді.
5. Қорытынды ережелер
19. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган (жергілікті уәкілетті органдар) жергілікті бюджеттердің алдағы үш жылдық кезеңге болжамды көрсеткіштерін анықтау үшін жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін анықтау есептерін белгіленген мерзімде Республикалық бюджет комиссиясының (облыстардың бюджет комиссияларының) қарауына енгізеді.
20. Республикалық бюджет комиссиясында (облыстың бюджет комиссиясында) қарағаннан кейін жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі облыстардың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың (аудандардың облыстық маңызы бар қалалардың) бөлінісінде жылдар бойынша алдағы үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттер көлемі туралы тиісті заңда (маслихат шешімінде) белгіленеді.
Сондай-ақ алдағы үш жылдық кезеңге арналған жалпы сипаттағы трансферттер көлемі туралы Қазақстан Республикасының Заңымен (мәслихат шешімімен) облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) немесе аудандардың (облыстық маңызы бар қалалардың) жергілікті атқарушы органдары әлеуметтік маңызы бар салалар - білім беру, денсаулық сақтау, әлеуметтік көмек бойынша жергілікті бюджеттер шығыстарында көзделуі қажет қаражаттың ең аз көлемі белгіленуі мүмкін.
Әдістемеге
қосымша
Мемлекеттік функцияларды жүзеге асыратын функционалдық кіші топтардың тізбесі, оларға көрсеткіштер мен коэффициенттер
Ескерту. Қосымша жаңа редакцияда - ҚР Үкіметінің 29.08.2013 N 886 қаулысымен (ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
Функционалдық кіші топтардың атауы
Көрсеткіштер
Коэффициенттер
1
2
3
1. Жалпы сипаттағы көрсетілетін мемлекеттік қызметтер
Мемлекеттік басқарудың жалпы функцияларын орындайтын өкілетті, атқарушы және басқа да органдар
Тұрақты халық саны
таратып орналастыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қаржы қызметі
таратып орналастыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жоспарлау және статистикалық қызмет
таратып орналастыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жалпы сипаттағы өзге де қызметтер
таратып орналастыру дисперсиялығы;
тығыздық;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

Сноска. Пункт 17 в редакции постановления Правительства РК от 29.08.2013 № 886 (вводится в действие со дня официального опубликования).
18. Величина коэффициента r устанавливается:
для определения объемов трансфертов общего характера между республиканским бюджетом и бюджетами областей (города республиканского значения, столицы) - решением Республиканской бюджетной комиссии;
для определения объемов трансфертов общего характера между областным бюджетом и бюджетами районов (городов областного значения) - решением бюджетной комиссии области.
5. Заключительные положения
19. Расчеты определения объемов трансфертов общего характера в установленные сроки вносятся на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии (бюджетным комиссиям областей) центральным уполномоченным органом (местными уполномоченными органами) по государственному планированию для определения прогнозных показателей местных бюджетов на предстоящий трехлетний период.
20. После рассмотрения на Республиканской бюджетной комиссии (бюджетной комиссии области) объемы трансфертов общего характера по годам в разрезе областей, города республиканского значения, столицы (районов, городов областного значения) устанавливаются в соответствующем законе (решении маслихата) об объемах трансфертов общего характера на предстоящий трехлетний период.
Законом Республики Казахстан (решением маслихата) об объемах трансфертов общего характера на предстоящий трехлетний период также могут устанавливаться минимальные объемы средств, которые местным исполнительным органам областей (города республиканского значения, столицы) и районов (городов областного значения) необходимо предусмотреть в расходах местных бюджетов по социально значимым сферам - образование, здравоохранение, социальная помощь.
Приложение
к методике
Перечень функциональных подгрупп, осуществляемых
государственных функций, показателей и коэффициентов к ним
Сноска. Приложение в редакции постановления Правительства РК от 29.08.2013 № 886 (вводится в действие со дня официального опубликования).
Наименование функциональных подгрупп
Показатели
Коэффициенты
1
2
3
1. Государственные услуги общего характера
Представительные, исполнительные и другие органы, выполняющие общие функции государственного управления
Численность постоянного населения
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Финансовая деятельность
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Планирование и статистическая деятельность
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги общего характера
дисперсности расселения;
плотности;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона

2. Қорғаныс
Әскери қажеттіліктер
18-ден бастап 26 жасты қоса алғандағы әскерге шақырылатын жастағы ер азаматтар
таратып орналастыру дисперсиялығы;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Төтенше жағдайлар жөніндегі жұмысты ұйымдастыру
Тұрақты халық саны
урбанизация;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
3. Қоғамдық тәртіп, қауіпсіздік, құқықтық, сот, қылмыстық-атқару қызметі
Құқық қорғау қызметі
Тұрақты халық саны
урбанизация;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
4. Білім беру
Мектепке дейінгі тәрбие және оқыту
1-5 жастағы балалар саны
урбанизация;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Бастауыш, негізгі орта және жалпы орта білім беру
6-18 жастағы балалар саны
таратып орналастыру дисперсиялығы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім
14-тен 18 жасқа дейінгілер
урбанизация;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мамандарды қайта даярлау және біліктілігін арттыру
Тұрақты халық саны
урбанизация;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Білім беру саласындағы өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
тығыздық;
халықтың жас мөлшері құрылымы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
5. Денсаулық сақтау
Кең бейінді ауруханалар
Тұрақты халық саны
халықтың жас мөлшерінің құрылымы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Халықтың денсаулығын қорғау
тығыздық;
урбанизация;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мамандандырылған медициналық көмек
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Емханалар
урбанизация;
халықтың жас мөлшерінің құрылымы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Медициналық көмектің басқа түрлері
тығыздық;
урбанизация;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Денсаулық сақтау саласындағы өзге де қызметтер
тығыздық;
урбанизация;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
6. Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру
Әлеуметтік қамсыздандыру
6-18 жастағы балалар саны және зейнеткерлік жасынан асқан халық саны
таратып орналастыру дисперсиялығы;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтік көмек
Тұрақты халық саны
таратып орналастыру дисперсиялығы;
кедейлікті есепке алу (кірісі күнкөріс деңгейінен төмен адамдар үлесінің негізінде);
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Әлеуметтік көмек және әлеуметтік қамсыздандыру саласындағы өзге де қызметтер
таратып орналастыру дисперсиялығы;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

2. Оборона
Военные нужды
Лица мужского пола призывного возраста от 18 до 26 лет включительно
дисперсности расселения;
учета продолжительности отопительного сезона
Организация работы по чрезвычайным ситуациям
Численность постоянного населения
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
3. Общественный порядок, безопасность, правовая, судебная, уголовно-исполнительная деятельность
Правоохранительная деятельность
Численность постоянного населения
урбанизации;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
4. Образование
Дошкольное воспитание и обучение
Численность детей в возрасте 1-5 лет
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Начальное, основное среднее и общее среднее образование
Численность детей в возрасте 6-18 лет
дисперсности расселения;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Техническое и профессиональное, послесреднее образование
Лица от 14 до 18 лет
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Переподготовка и повышение квалификации специалистов
Численность постоянного населения
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области образования
Численность постоянного населения
плотности;
учета надбавок за работу в сельской местности;
возрастной структуры населения;
учета продолжительности отопительного сезона
5. Здравоохранение
Больницы широкого профиля
Численность постоянного населения
возрастной структуры населения;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Охрана здоровья населения
плотности;
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Специализированная медицинская помощь
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Поликлиники
урбанизации;
возрастной структуры населения;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Другие виды медицинской помощи
плотности;
урбанизации;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области здравоохранения
плотности;
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
6. Социальная помощь и социальное обеспечение
Социальное обеспечение
Численность детей в возрасте 6-18 лет и численность населения старше пенсионного возраста
дисперсности расселения;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Социальная помощь
Численность постоянного населения
дисперсности расселения;
учета бедности (на основе доли лиц с доходами ниже прожиточного минимума);
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в области социальной помощи и социального обеспечения
дисперсности расселения;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона

7. Тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы
Тұрғын үй шаруашылығы
Тұрақты халық саны
урбанизация;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Коммуналдық шаруашылық
урбанизация;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Елді мекендерді көркейту
урбанизация;
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
8. Мәдениет, спорт, туризм және ақпараттық кеңістік
Мәдениет саласындағы қызмет
Тұрақты халық саны
урбанизация;
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Спорт
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Ақпараттық кеңістік
урбанизация;
ауқым;
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Туризм
Туризм, келетін  адам-күндер
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Мәдениетті, спортты, туризмді және ақпараттық кеңістікті ұйымдастыру жөніндегі өзге де қызметтер
Тұрақты халық саны
урбанизация;
ауқым;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
10. Ауыл, су, орман, балық шаруашылығы, ерекше қорғалатын табиғи аумақтар, қоршаған ортаны және жануарлар дүниесін қорғау, жер қатынастары
Ауыл шаруашылығы
Ауыл шаруашылығы қызметкерлерінің орташа тізімдік саны
ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыны есепке алу;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Су шаруашылығы
Суды тұтыну (млн. текше м)
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Орман шаруашылығы
Орман қоры (млн. га)
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Қоршаған ортаны қорғау
Атмосфераға ластаушы заттардың шығарындылары
урбанизация;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Жер қатынастары
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
11. Өнеркәсіп, сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі
Тұрақты халық саны
тығыздық;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
12. Көлік және коммуникация
Автомобиль көлігі
Жергілікті маңызы бар автожолдардың ұзындығы
урбанизация;
жолдарды күтіп-ұстау;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Көлік және коммуникация саласындағы өзге де қызметтер
Жолаушылар айналымы (млн. п-км)
урбанизация;
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
13. Басқалары
Экономикалық қызметті реттеу
Тұрақты халық саны
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Кәсіпкерлік қызметті қолдау және бәсекелестікті қорғау
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Табиғи монополияларды реттеу
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу
Басқалары
жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу

7. Жилищно-коммунальное хозяйство
Жилищное хозяйство
Численность постоянного населения
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
Коммунальное хозяйство
урбанизации;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
Благоустройство населенных пунктов
урбанизации;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
8. Культура, спорт, туризм и информационное пространство
Деятельность в области культуры
Численность постоянного населения
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Спорт
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Информационное пространство
урбанизации;
масштаба;
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Туризм
Туризм, человеко-дни пребывания
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги по организации культуры, спорта, туризма и информационного пространства
Численность постоянного населения
урбанизации;
масштаба;
учета продолжительности отопительного сезона
10. Сельское, водное, лесное, рыбное хозяйство, особо охраняемые природные территории, охрана окружающей среды и животного мира, земельные отношения
Сельское хозяйство
Среднесписочная численность работников сельского хозяйства
учета надбавок за работу в сельской местности;
учета продолжительности отопительного сезона
Водное хозяйство
Водопотребление (млн. куб. м)
учета продолжительности отопительного сезона
Лесное хозяйство
Лесной фонд (млн. га)
учета продолжительности отопительного сезона
Охрана окружающей среды
Выбросы в атмосферу загрязняющих веществ
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
Земельные отношения
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона
11. Промышленность, архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Архитектурная, градостроительная и строительная деятельность
Численность постоянного населения
урбанизации;
плотности;
учета продолжительности отопительного сезона
12. Транспорт и коммуникации
Автомобильный транспорт
Протяженность автодорог местного значения
урбанизации;
содержания дорог;
учета продолжительности отопительного сезона
Прочие услуги в сфере транспорта и коммуникаций
Пассажирооборот (млн. п-км)
урбанизации;
учета продолжительности отопительного сезона
13. Прочие
Регулирование экономической деятельности
Численность постоянного населения
учета продолжительности отопительного сезона
Поддержка предпринимательской деятельности и защита конкуренции
учета продолжительности отопительного сезона
Регулирование естественных монополий
учета продолжительности отопительного сезона
Прочее
учета продолжительности отопительного сезона