"Қылмыстық процесті жүргізген органдардың заңсыз әрекеттері салдарынан келтірілген зиянды өтеу жөніндегі заңнаманы қолдану тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 1999 жылғы 9 шілдедегі № 7 нормативтік қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 2010 жылғы 25 маусымдағы N 6 Нормативтік қаулысы.
Қазақстан Республикасы заңнамасының өзгеруіне байланысты Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының жалпы отырысы
қаулы етеді:
1. "Қылмыстық процесті жүргізген органдардың заңсыз әрекеттері салдарынан келтірілген зиянды өтеу жөніндегі заңнаманы қолдану тәжірибесі туралы" Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының 1999 жылғы 9 шілдедегі № 7 нормативтік қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 15-тармақта:
екінші сөйлем мынадай редакцияда жазылсын:
"Сот ақтау үкімін шығарған кезде немесе істі қысқарту туралы қаулы шығарған кезде ҚІЖК-нің 40-бабында, 371-бабының екінші бөлігінде көрсетілген тұлғалардың талаптары бойынша заңсыз қылмыстық жауапкершілікке тартудың және соттаудың салдарынан келтірілген зиянды өтеу жөнінде шешім қабылдайды.";
екінші сөйлемнен кейін мынадай мазмұндағы сөйлеммен толықтырылсын:
"Сот актісінің күші жойылғаннан кейін қойылған талапты заңсыз актіні шығарған соттың судьясы сот отырысына мүдделі тұлғаларды шақыра отырып, жеке-дара қарайды.";
2) 17-тармақта:
екінші сөйлем "қаулысына" деген сөзден кейін "апелляциялық," деген сөзбен толықтырылсын, "жоғары тұрған сотқа" деген сөздер алып тасталсын;
үшінші сөйлемдегі "немесе" деген сөз "немесе/және" деген сөздермен ауыстырылсын;
2. Қазақстан Республикасы Конституциясының 4-бабына сәйкес, осы нормативтік қаулы қолданыстағы құқық құрамына қосылады, сондай-ақ жалпыға бірдей міндетті болып табылады және ресми жарияланған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының Төрағасы
М. Әлімбеков
Қазақстан Республикасы
Жоғарғы Сотының судьясы,
жалпы отырыс хатшысы
Ж. Бәйішев

О внесении изменений и дополнений в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 7 от 09 июля 1999 года "О практике применения законодательства по возмещению вреда, причиненного незаконными действиями органов, ведущих уголовный процесс"
Нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан от 25 июня 2010 года № 6.
В связи с изменением законодательства Республики Казахстан пленарное заседание Верховного Суда Республики Казахстан
постановляет:
1. Внести в нормативное постановление Верховного Суда Республики Казахстан № 7 от 09 июля 1999 года "О практике применения законодательства по возмещению вреда, причиненного незаконными действиями органов, ведущих уголовный процесс" следующие изменения и дополнения:
1) в пункте 15:
предложение второе изложить в следующей редакции:
"При постановлении оправдательного приговора либо вынесения постановления о прекращении дела суд по требованию лиц, указанных в статье 40, части второй статьи 371 УПК, принимает решение о возмещении вреда, причиненного незаконным привлечением к уголовной ответственности и осуждением.";
после второго предложения дополнить предложением следующего содержания:
"Требование, предъявленное после отмены судебного акта, рассматривается единолично судьей того суда, который вынес судебный акт, признанный незаконным, с вызовом в судебное заседание заинтересованных лиц.";
2) в пункте 17:
в предложении втором после слов "опротестовано в" дополнить словом "апелляционном", слова "в вышестоящий суд" исключить;
в предложении третьем слово "или" заменить словами "или/и".
2. Согласно статье 4 Конституции Республики Казахстан настоящее нормативное постановление включается в состав действующего права, а также является общеобязательным и вводится в действие со дня официального опубликования.
Председатель
Верховного Суда
Республики Казахстан
М. Алимбеков
Судья Верховного Суда
Республики Казахстан,
секретарь пленарного заседания
Ж. Баишев