Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер бойынша, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялауға байланысты іс-шараларды қаржыландыру ережесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 15 ақпандағы № 97 Қаулысы.
"2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы" Қазақстан Республикасының 2009 жылғы 7 желтоқсандағы Заңына сәйкес, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарын мемлекеттік қолдау мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер бойынша, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялауға байланысты іс-шараларды қаржыландыру ережесі бекітілсін.
2. Осы қаулы алғаш рет ресми жарияланған күнінен бастап он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 15 ақпандағы
№ 97 қаулысымен
бекітілген
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер бойынша, жабдықтар лизингі
бойынша сыйақы ставкасын субсидиялауға байланысты
іс-шараларды қаржыландыру ережесі
1. Жалпы ережелер
1. Осы Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым қаражаттарын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер бойынша, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялауға байланысты іс-шараларды қаржыландыру ережесі (бұдан әрі - Ереже) ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындары өндірістік мақсаттар (қайта өңдеу) үшін өздерінің негізгі және айналым қаражатын толықтыруға алған кредиттері мен лизинг бойынша сыйақы ставкасын төлеуге жұмсалған шығындардың бір бөлігін өтеуге қаржы институттарына 096 "Ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау" бюджеттік бағдарлама (бұдан әрі - бағдарлама) бойынша республикалық бюджеттен субсидиялар беру тәртібі мен шарттарын айқындайды.
2. Осы Ережеде мынадай ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
ауыл шаруашылығы өнімдерін өңдеу кәсіпорны - меншік нысанына қарамастан, шаруа (фермерлік) қожалықтарын қоса алғанда, ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеумен, балық және балық өнімдерімен және/немесе тамақ өнімін өңдеумен айналысатын агроөнеркәсіптік кешен субъектілері;
ауыл шаруашылығы өнімі - өсімдік шаруашылығы мен мал шаруашылығының шикізаты мен өнімі, оның ішінде оларды бастапқы қайта өңдеу арқылы алынған өнімдер;
бюджеттік бағдарламаның әкімшісі - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі;
қаржы институттары - екінші деңгейдегі банктер, банк қызметін жүзеге асыру құқығына тиісті лицензиясы бар кредиттік ұйымдар, лизингтік компаниялар;
қарыз алушы (лизинг алушы) - ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорны;
айналым қаражаты - белгілі бір өнім партиясын шығаруға арналған өнеркәсіптік қайта өңдеу үшін ауыл шаруашылығы шикізаты, негізгі және қосалқы материалдар, сатып алынған жартылай фабрикаттар, негізгі қорларды жөндеуге арналған қосалқы бөлшектер, отын, арзан құнды және тез тозатын заттар, мүкәммал, құралдар, сондай-ақ олардың құнына байланыссыз арнайы құралдар мен тетіктер;
негізгі қаражат - ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру бойынша технологиялық құралдар, сондай-ақ жабдықтарға арналған құрамдауыш бұйымдар мен қосалқы бөлшектер;
уәкілетті орган - қаржы нарығын реттеу және қадағалау жөніндегі мемлекеттік орган;
айқындау - бюджеттік бағдарламаның қаржы институттарын іріктеу және олардың арасында бағдарламада көзделген бюджеттік субсидияларды бөлу.

Об утверждении Правил финансирования мероприятий, связанных с субсидированием ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных средств, по лизингу оборудования
Постановление Правительства Республики Казахстан от 15 февраля 2010 года № 97.
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 декабря 2009 года "О республиканском бюджете на 2010 - 2012 годы", в целях государственной поддержки предприятий по переработке сельскохозяйственной продукции Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила финансирования мероприятий, связанных с субсидированием ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных средств, по лизингу оборудования.
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан
К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 15 февраля 2010 года № 97
Правила
финансирования мероприятий, связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами
предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на
пополнение их основных и оборотных средств,
по лизингу оборудования
1. Общие положения
1. Настоящие Правила финансирования мероприятий, связанных с субсидированием ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных средств, по лизингу оборудования (далее - Правила) определяют порядок и условия предоставления из республиканского бюджета финансовым институтам субсидий на возмещение части затрат на уплату ставки вознаграждения по кредитам и лизингу, полученным предприятиями по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных средств для производственных целей (переработки) по бюджетной программе 096 "Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных средств, по лизингу оборудования" (далее - программа), реализуемой в соответствующем финансовом году.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия и определения:
предприятие по переработке сельскохозяйственной продукции - субъекты агропромышленного комплекса, независимо от форм собственности, включая крестьянские (фермерские) хозяйства, занимающиеся переработкой сельскохозяйственной продукцией, рыбой и рыбной продукцией и/или производством продуктов питания;
сельскохозяйственная продукция - сырье и продукция растениеводства и животноводства, в том числе продукты, полученные посредством их первичной переработки;
администратор бюджетной программы - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан;
финансовые институты - банки второго уровня, кредитные организации, имеющие соответствующую лицензию на право осуществления банковской деятельности, лизинговые компании:
заемщик (лизингополучатель) - предприятие по переработке сельскохозяйственной продукции;
оборотные средства - сельскохозяйственное сырье для промышленной переработки, основные и вспомогательные материалы, покупные полуфабрикаты, запасные части для ремонта основных фондов, топливо, малоценные и быстроизнашивающиеся предметы, инвентарь, инструменты, а также специальные инструменты и приспособления независимо от их стоимости, предназначенные для выпуска определенной партии продукции;
основные средства - технологическое оборудование по переработке сельскохозяйственного сырья и производству пищевой продукции, а также комплектующие изделия и запасные части к оборудованию.
уполномоченный орган - государственный орган по регулированию и надзору финансового рынка;
определение - отбор финансовых институтов бюджетной программы и распределение между ними бюджетных субсидий, предусмотренных программой.

3. Республикалық бюджеттен субсидиялар бір қарыз алушының (лизинг алушының) негізгі құралдарды сатып алуға субсидия алуға ұсынатын кредиттерінің (қарыздарының) жалпы сомасы 1500000000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгеден, айналым қаражатын толықтыруға 1000000000 (бір миллиард) теңгеден, бұрын берілген шығындарды қайта қаржыландыруға 1500000000 (бір миллиард бес жүз миллион) теңгеден аспайтын шартта меншікті және/немесе тартылған қаражаты есебінен қаржы институттары беретін кредит (қарыз, лизинг) бойынша сыйақы ставкасының 80 (сексен) пайызынан аспайтын мөлшерде беріледі, бұл ретте шекті пайыздық ставка жылдық 20 %-дан (жиырма пайыздан) аспауы тиіс.
Субсидиялар алу мерзімінде қаржы институттарының кредит (қарыз, лизинг) бойынша сыйақы ставкасын жоғары өзгеруіне рұқсат етілмейді.
4. Тиісті қаржы жылының 1 қаңтарына дейін қаржы институты мен қарыз алушы (лизинг алушының) арасында жасалған кредит (қарыз, лизинг) бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау тиісті қаржы жылының 1 қаңтарынан 31 желтоқсан аралығындағы кезеңде кредитті (қарызды) пайдаланудың нақты мерзімі үшін жасалады.
Қарыз алушы (лизинг алушы) тиісті қаржы жылының 1 қаңтарынан кейін алған кредит (қарыз, лизинг) бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау кредит (қарыз, лизинг) берген күннен бастап он екі ай бұрын және/немесе қаржы лизингінің шарты бойынша жабдық лизингке берілген күннен бастап жүргізіледі.
Шетелдік валютадағы кредит (қарыз, лизинг) сомасы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің кредит (қарыз, лизинг) берілетін күнгі қолданыстағы ресми бағамына сәйкес осы Ереженің 3-тармағында көрсетілген сомаларға баламалы болуы тиіс.
Бұл ретте қаржы институты шетелдік валютада берген кредит (қарыз, лизинг) бойынша субсидиялар қаржы институттарына айқындау жүргізу күнгі қолданыстағы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің бағамы бойынша есептеледі.
Субсидиялар мерзімі өткен несие берешегі бойынша есептелген және төленген пайыздарды төлеуге жұмсалатын шығындарды өтеуге берілмейді.
5. Республикалық бюджет қаражаты есебінен ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына берілетін сыйақы ставкасын субсидиялау:
1) дайын өнімді қайта өңдеу және өндіру, атап айтқанда, етті қайта өңдеу, құс етін және жұмыртқа өндіру; сүтті қайта өңдеу; жемістерді, жидектерді, кекөністерді қайта өңдеу және жеміс-көкөніс консервілерін, балалар тағамын өндіру; былғары шикізатын және жүнді қайта өңдеу; дәнді дақылдарды қайта өңдеу; шитті мақтаны қайта өңдеу; балық және балық өнімдерін қайта өңдеу; нан және нан-тоқаш өнімдерін, май-тоң май өнімдерін, құрама жемді, ақ қантты, кондитерлік өнімдерді өндіру үшін ауыл шаруашылығы өнімдерін сатып алуға арналған кредиттер (қарыздар) бойынша;

3. Субсидии из республиканского бюджета предоставляются в размере не более 80 (восьмидесяти) процентов от ставки вознаграждения по кредиту (займу, лизингу), выдаваемому финансовыми институтами за счет собственных и/или привлеченных средств, при условии, что общая сумма предоставляемых кредитов (займов) на получение субсидий одного заемщика (лизингополучателя) не превышает 1500000000 (один миллиард пятьсот миллионов) тенге на приобретение основных средств, 1000000000 (один миллиард) тенге на пополнение оборотных средств, 1500000000 (один миллиард пятьсот миллионов) тенге на рефинансирование ранее понесенных затрат, при этом предельная процентная ставка не должна превышать 20 % (двадцать процентов) годовых.
Изменения финансовыми институтами ставки вознаграждения по кредиту (займу, лизингу) в сторону увеличения в течение срока получения субсидий не допускаются.
4. По кредиту (займу, лизингу), заключенному между финансовым институтом и заемщиком (лизингополучателем) до 1 января соответствующего финансового года, субсидирование ставки вознаграждения производится за фактический срок пользования кредитом (займом) в период с 1 января по 31 декабря соответствующего финансового года.
По кредиту (займу, лизингу), полученному заемщиком (лизингополучателем) после 1 января соответствующего финансового года, субсидирование ставки вознаграждения производится за двенадцать месяцев со дня выдачи кредита (займа), и/или со дня передачи оборудования в лизинг по договору финансового лизинга.
Сумма кредита (займа, лизинга) в иностранной валюте должна быть эквивалента суммам, указанным в пункте 3 настоящих Правил, согласно официальному курсу Национального Банка Республики Казахстан, действующему на дату выдачи кредита (займа, лизинга).
При этом по кредиту (займу, лизингу), выданному финансовым институтом в иностранной валюте, субсидии начисляются по курсу Национального Банка Республики Казахстан, действующему на дату проведения определения финансовых институтов.
Субсидии не предоставляются на возмещение затрат на уплату процентов, начисленных и уплаченных по просроченной ссудной задолженности.
5. За счет средств республиканского бюджета производится субсидирование ставки вознаграждения, предоставляемым предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции:
1) по кредитам (займам) на закуп сельскохозяйственной продукции для переработки и производства готовой продукции, а именно переработки мяса, производства мяса птицы и яиц; переработки молока; переработки плодов, ягод, овощей и производства плодоовощных консервов, детского питания; переработки кожсырья и шерсти; переработки зерновых культур; переработки хлопка-сырца; переработки рыбы и рыбной продукции; производства хлеба и хлебобулочных изделий; масложировой продукции; комбикормов, белого сахара, кондитерских изделий;

2) ауыл шаруашылығы шикізатын қайта өңдеу және тамақ өнімдерін өндіру бойынша технологиялық құралдар, сондай-ақ жабдықтарға арналған құрамдауыш бұйымдар мен қосалқы бөлшектерді сатып алуға арналған кредиттер (лизинг) бойынша жүргізіледі;
3) бұрынғы шығындарды қайта қаржыландыруға арналған кредиттер бойынша жүргізіледі, бұл ретте бұрын берілген қаражаттың мақсаты 5-тармақтың 1), 2) тармақшаларына сәйкес болуы тиіс.
2. Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер бойынша, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялауға республикалық
бюджеттен қаражат беру тәртібі
6. Бюджеттік бағдарлама әкімшісі құрамында комиссия төрағасы, мүшелері және хатшысы бар комиссия құрады. Комиссияның сандық құрамы тақ және кемінде бес адам болуы тиіс. Комиссия хатшысы комиссия мүшесі болмайды.
7. Бағдарламаны іске асыруға қатысатын қаржы институттарын айқындау бойынша комиссияның бірінші отырысы өтетін күн тиісті қаржы жылының 2 сәуірі айқындалды. Тиісті қаржы жылында көзделген субсидиялар толығымен бөлінбеген жағдайда, комиссияның қайта отырысы тиісті қаржы жылғы 2 шілде және 1 қазан күндері болады.
8. Комиссия хатшысы нөмірлеуі, тігуі және бюджеттік бағдарлама әкімшісінің мөрімен бекітуі тиіс арнайы журналда қаржы институттарының өтініштерін тіркейді.
9. Қаржы институты осы Ереженің қағидаларын түсіндіру туралы жазбаша сұрау салумен, бірақ өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі аяқталғанға дейін он күнтізбелік күннен кешіктірмей жүгінуге құқылы. Бағдарламаның әкімшісі сұрау салуды тіркеген сәттен бастап үш күн мерзімде оған жауап береді және сұрау салудың кімнен келіп түскенін көрсетпей, осындай түсіндіруді бағдарламаның әкімшісі осы Ережеге сәйкес шақыру жіберген барлық қаржы институттарына хабарлайды.
10. Бағдарламаның әкімшісі бағдарламаны іске асыруға қатысатын қаржы институттарын айқындауды мынадай өлшемдер бойынша жүзеге асырады:
1) қарыз алушының (лизинг алушының) және жобаның қысқаша сипаттамасын қамтитын қарыз алушыларда (лизинг алушыларда) өтінімдердің қалыптасқан портфелінің болуы;
2) қаржы институтының ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарымен жұмыс істеу тәжірибесінің болуы;
3) үш айдан асып кеткен салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің болмауы.
11. Қаржы институттары қарыз алушыларға (лизинг алушыларға) қойылатын мынадай талаптарды негізге ала отырып, оларды дербес анықтайды:
Қазақстан Республикасының резиденті;
үш айдан асып кеткен салық берешегінің, міндетті зейнетақы жарналары және әлеуметтік аударымдар бойынша берешектің болмауы;
Қазақстан Республикасының аумағында өндірілмейтін шикізатты қоспағанда, отандық тауар өндірушіден өндірістік мақсаттар үшін қажетті ауыл шаруашылығы өнімін сатып алу.

2) по кредитам (лизингу) на закуп технологического оборудования по переработке сельскохозяйственного сырья и производству пищевой продукции, а также комплектующие изделия и запасные части к оборудованию;
3) по кредитам на рефинансирование ранее понесенных затрат, при этом целевое направление ранее выданных средств должно соответствовать подпунктам 1), 2) пункта 5.
2. Порядок предоставления средств из республиканского бюджета
на субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям по переработке
сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и
оборотных средств, по лизингу оборудования
6. Администратор бюджетной программы образует комиссию в составе председателя, членов и секретаря комиссии. Количественный состав комиссии должен быть нечетным и не менее пяти человек. Секретарь комиссии не является членом комиссии.
7. Дата первого заседания комиссии по определению финансовых институтов, участвующих в реализации программы, определена на 2 апреля соответствующего финансового года. В случае неполного распределения субсидий, предусмотренных в соответствующем финансовом году, повторное заседание комиссии состоится 2 июля и 1 октября соответствующего финансового года.
8. Секретарь комиссии регистрирует заявки финансовых институтов в специальном журнале, который должен быть пронумерован, прошнурован и скреплен печатью администратора бюджетной программы.
9. Финансовый институт вправе обратиться с письменным запросом о разъяснении положений настоящих Правил, но не позднее десяти календарных дней до истечения окончательного срока представления заявок. Администратор программы в трехдневный срок с момента регистрации запроса отвечает на него и без указания, от кого поступил запрос, сообщает такое разъяснение всем финансовым институтам, которым администратор программы направил приглашения в соответствии с настоящими Правилами.
10. Администратор программы осуществляет определение финансовых институтов, участвующих в реализации программы, по следующим критериям:
1) наличие сформированного портфеля заявок заемщиков (лизингополучателей), включающего краткое описание заемщика (лизингополучателя) и проекта;
2) наличие опыта работы финансового института с предприятиями по переработке сельскохозяйственной продукции;
3) отсутствие просроченной налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, числящейся более трех месяцев.
11. Финансовые институты самостоятельно определяют заемщиков (лизингополучателей), исходя из следующих предъявляемых к ним требований:
резидент Республики Казахстан;
отсутствие просроченной налоговой задолженности, задолженности по обязательным пенсионным взносам и социальным отчислениям, числящейся более трех месяцев;
закуп необходимой для производственных целей сельскохозяйственной продукции у отечественного товаропроизводителя, за исключением сырья, не производящегося на территории Республики Казахстан.

12. Ауыл шаруашылығы шикізатын ауылдық тауар өндірушілер кооперативтерінен сатып алатын қарыз алушылар басым құқықты пайдаланады.
Осы Ереженің 11-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеу комиссия үшін қаржы институтының өтінімдер портфелінен қарыз алушыны алып тастауына негіз болып табылады.
13. Айқындауға қатысуға ниет білдірген қаржы институттары, осы Ережеге 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша осы Ереженің 4 және 5-тармақтарында тиісінше көрсетілген кредиттік ресурстарды ұсынудың әрбір мерзімі және кредиттің мақсатты бағыты бойынша өтінімді ұсынады. Өтінімге қаржы институтының басшысы немесе өтінімге қол қою құқығына тиісті түрде ресімделген сенімхаты бар тұлға қол қоюы және қаржы институтының мөрімен бекітілуі тиіс.
14. Өтінімге оның ажыралмас бөлігі ретінде мыналар қоса беріледі:
1) заңды тұлғаны (қаржы институтын) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің нотариалды куәландырылған көшірмесі;
2) банктік қызметті жүзеге асыру құқығына арналған лицензияның нотариалды куәландырылған көшірмесі (лизингтік компаниялардан басқа);
3) салық берешегінің және жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешегінің жоқтығы немесе бар екендігі туралы тиісті салық органының белгіленген нысандағы анықтамасының түпнұсқасы, анықтамаға осы салық органының мөрімен бірінші басшының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған конверттерді ашу күнінің алдындағы екі айдан аспайтын күн қойылуы тиіс;
4) қаржы институтының төлем қабілеті бар екенін, таратуға жатпайтындығын, оның мүлкіне тыйым салынбағанын, оның қаржы-шаруашылық қызметі Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес тоқтатыла тұрмағанын растайтын қаржы институтының анықтамасы;
5) қаржы институты мен қарыз алушы (лизинг алушы) арасында жасалған қаржы институты куәландырған кредиттік және/немесе алдын ала шарттың көшірмесі (қарыздың, қаржы лизингінің) кредитті (қарызды, лизингті) өтеу және ол бойынша пайыздарды төлеу кестесін қоса;
6) қаржы институты куәландырған ауыл шаруашылығы шикізатын сатып алу шартының көшірмесі (өзі өндірген шикізатты қолданған жағдайда, өзі өндірген ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі туралы анықтаманы қоса беру керек) немесе қаржы институтымен жасалған кредитті (қарызды) мақсатты қолдануын тексеру актісі;
7) қарыз алушының (лизинг алушының) кредит алу туралы несие шотынан үзінді көшірме немесе қарыз, лизинг затын алғанын растайтын құжат;

12. Приоритетным правом пользуются заемщики, которые приобретают сельскохозяйственное сырье у кооперативов сельских товаропроизводителей.
Несоответствие требованиям, установленным пунктом 11 настоящих Правил, является основанием к отклонению комиссией заемщика из портфеля заявок финансового института.
13. Финансовые институты, желающие принять участие в определении, представляют отдельную заявку по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам по каждому сроку предоставления кредитных ресурсов и целевому направлению кредита, указанного соответственно в пунктах 4 и 5 настоящих Правил. Заявка должна быть подписана руководителем финансового института или лицом, имеющим надлежащим образом оформленную доверенность на право подписания заявки, и скрепляется печатью финансового института.
14. К заявке в качестве неотъемлемой ее части прилагаются:
1) нотариально заверенная копия свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (финансового института);
2) нотариально заверенная копия лицензии на право осуществления банковской деятельности (кроме лизинговых компаний);
3) оригинал справки установленной формы соответствующего налогового органа об отсутствии или наличии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, справка должна быть датирована не более чем за три месяца предшествующей дате вскрытия конвертов с заявками за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи с печатью данного налогового органа;
4) справка финансового института, подтверждающая, что финансовый институт является платежеспособным, не подлежит ликвидации, на его имущество не наложен арест, его финансово-хозяйственная деятельность не приостановлена в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
5) заверенная финансовым институтом копия кредитного и/или предварительного договора (займа, финансового лизинга) с приложением графика погашения кредита (займа, лизинга) и уплаты процентов по нему, заключенного между финансовым институтом и заемщиком (лизингополучателем);
6) заверенная финансовым институтом копия договора на закуп сельскохозяйственного сырья (в случае использования сырья собственного производства приложить справку заемщика об объемах собственного производства сельскохозяйственной продукции) или акт проверки целевого использования кредита (займа), составленный финансовым институтом;
7) выписка из ссудного счета заемщика (лизингополучателя) о получении кредита или документ, подтверждающий получение займа, предмета лизинга;

8) осы Ережеге 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушының (лизинг алушының) қысқаша сипаттамасы;
9) осы Ережеге 3, 4-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша осы Ереженің 4-тармағына сәйкес әр қарыз алушы (лизинг алушы) бойынша кредит (қарыз, лизинг) бойынша сыйақы есебі;
10) салық берешегінің және жинақтаушы зейнетақы қорларына міндетті зейнетақы жарналары бойынша берешегінің жоқтығы немесе бар екендігі туралы әр қарыз алушы (лизинг алушы) бойынша тиісті салық органының белгіленген нысандағы анықтамасының көшірмесі, анықтамаға осы салық органының мөрімен бірінші басшының немесе қол қоюға құқығы бар тұлғаның қолы қойылған конверттерді ашу күнінің алдындағы үш айдан аспайтын күн қойылуы тиіс;
11) егер өтінімге қаржы институтының бірінші басшысының қолы қойылмаған жағдайда, өтінімге қол қою құқығына сенімхат.
Қарыз алушының (лизинг алушының) қысқаша сипаттамасы мен жобаның қысқаша сипаттамасына қарыз алушының (лизинг алушының) бірінші басшысының қолы қойылады және оның мөрімен куәландырылады. Мәліметтерді қарыз алушыға (лизинг алушыға) қызмет көрсететін қаржы институтының филиалы растайды (қаржы институты филиалының бірінші басшысының қолы жәнемөрі);
12) осы Ережеге 4-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қарыз алушы (лизинг алушы) жобасының қысқаша сипаттамасы.
Ескерту. 14-тармаққа өзгерту енгізілді - ҚР Үкіметінің 2010.05.17 № 426 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
15. Өтінім және қоса берілетін барлық құжаттар бір пакетке тігіліп, нөмірленуі тиіс, соңғы бетінің арт жағына жіптің ұшына "__ парақ тігілген және нөмірленген. Күні 20__ жыл "__" _____" деген сөздер жазылған қағаз жапсырылып, лауазымды тұлғаның қолы қойылуы және қаржы институтының мөрімен бекітілуі тиіс. Конвертте тігілмеген, жеке құжаттардың болуына рұқсат етілмейді, мұндай құжаттарды комиссия қарамайды және қаржы институтына қайтарады. Қаржы институты бір өтінімнен көп өтінім берген жағдайда барлық етінімдер ретімен нөмірленуге жатады.
16. Қаржы институты бір уақытта бірнеше мақсатты бағыттар бойынша өтінімдер ұсынған жағдайда, қаржы институты басқа өтінімдерге көрсетілген құжаттардың №__ өтінімге салынғандығы туралы қаржы институтының анықтамасын қоса бере отырып, өтініштердің бірінде осы Ереженің 14-тармағының 1), 2), 3), 4), және 11) тармақшаларында көрсетілген құжаттарды қоса беруге құқылы.
17. Өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімі бойынша конверттерді ашқан күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде өтінімдер салынған конверттерді ашу хаттамасы жасалады, оған комиссия төрағасы, комиссия мүшелері және комиссия хатшысы қол қояды.

8) краткое описание заемщика (лизингополучателя) по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
9) расчет вознаграждения по кредиту (займу, лизингу) по каждому заемщику (лизингополучателю) в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил по форме согласно приложениям 3, 4 к настоящим Правилам;
10) копия справки установленной формы соответствующего налогового органа по каждому заемщику (лизингополучателю) об отсутствии или наличии налоговой задолженности и задолженности по обязательным пенсионным взносам в накопительные пенсионные фонды, справка должна быть датирована не более чем за три месяца предшествующей дате вскрытия конвертов с заявками за подписью первого руководителя или лица, имеющего право подписи с печатью данного налогового органа;
11) доверенность на право подписания заявки, в случае, если заявка подписана не первым руководителем финансового института.
Краткое описание заемщика (лизингополучателя) и краткое описание проекта подписываются первым руководителем заемщика (лизингополучателя) и заверяются его печатью. Сведения подтверждаются филиалом финансового института, в котором обслуживается заемщик (лизингополучатель) (подпись первого руководителя и печать филиала финансового института);
12) краткое описание проекта заемщика (лизингополучателя) по форме согласно приложению 4-1 к настоящим Правилам.
Сноска. Пункт 14 с изменениями, внесенными постановлением Правительства РК от 17.05.2010 № 426 (порядок введения в действие см. п.2).
15. Заявка и все прилагаемые документы должны быть прошиты в один пакет, страницы пронумерованы, на обороте последней страницы концы нити должны быть заклеены листом бумаги со словами "Прошито и пронумеровано ______ листов. Дата "___" ________ 20___ год", подписано должностным лицом и скреплена печатью финансового института. Наличие в конверте не прошитых, отдельных документов не допускается, такие документы комиссией не рассматриваются и возвращаются финансовому институту. В случае представления финансовым институтом более одной заявки, все заявки подлежат порядковой нумерации.
16. В случае представления финансовым институтом заявок одновременно по нескольким целевым направлениям финансовый институт вправе приложить документы, указанные в подпунктах 1), 2), 3), 4) и 11) пункта 14 настоящих Правил, в одной из заявок, приложив в других заявках справку финансового института о том, что указанные документы находятся в заявке №___.
17. По процедуре вскрытия конвертов с заявками в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня вскрытия конвертов составляется протокол вскрытия конвертов с заявками, который подписывается председателем комиссии, членами комиссии и секретарем комиссии.

18. Өтінімдер салынған конверттерді ашу жөніндегі комиссия отырысы өткізілгеннен кейін 5 (бес) жұмыс күні ішінде комиссия жеке отырысында өтінімдер берген қаржы институттарының анықтауға қатысуына рұқсат беру туралы мәселені шешеді.
19. Қаржы институты осы Ереженің 10-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес болған жағдайда комиссия осы қаржы институтының анықтауға қатысуына рұқсат беру туралы шешім қабылдайды және қаржы институты өтінімдерінің толықтығы мен осы Ереже талаптарына сәйкестігі мәніне қарайды.
20. Қаржы институтының анықтауға қатысуына рұқсат беру және олардың арасында субсидиялар сомасын бөлу туралы комиссия шешімі шешім қабылданғаннан кейін 5 (бес) жұмыс күн ішінде комиссия отырысының хаттамасымен рәсімделеді, оған комиссия төрағасы, оның орынбасары, комиссия мүшелері және комиссия хатшысы қол қояды.
Хаттамада қаржы институтының атауы, орналасқан жері және деректемелері, қаржы институтына субсидиялар көлемі, қарыз алушылардың (лизинг алушылардың) тізімі, сондай-ақ өтінімдерді кері қайтару себептері көрсетіле отырып, белгіленген талаптарға жауап бермейтін қаржы институтының және қарыз алушының (лизинг алушының) атауы көрсетіледі. Комиссия шешімі бюджеттік бағдарламаны іске асыруға қатысқан барлық қаржы институттарына жазбаша нысанда хабарланады.
21. Субсидиялар қаражаты көлемін бөлуді комиссия осы Ереженің 3, 4-қосымшаларында берілген кредит (қарыз) бойынша сыйақы сомасына тікелей барабар сомада жүзеге асырады.
22. Анықтау жүргізу қорытындылары бойынша комиссия отырысы хаттамасына қол қойылған күннен бастап 20 (жиырма) жұмыс күні ішінде қаржы институттары алдын ала кредиттік (қарыз, қаржы лизингі) шарттарға сәйкес қарыз алушыларға кредиттер береді.
Қаржы институттары қарыз алушыларға кредиттер бергеннен кейін, сондай-ақ анықтау қорытындылары туралы хаттаманың негізінде 10 (он) жұмыс күні ішінде бағдарламаның әкімшісі мен қаржы институты арасында қаражат аудару тәртібі мен шарттарын, тараптардың жауапкершілігін, қарыз алушылардың тізбесін және өзге де шарттарды көздейтін субсидиялауға арналған шарт жасалады.
23. Кейіннен қаржы институтының есептік шотына аудару үшін бағдарламаның әкімшісіне қаражат бөлу заңнамада белгіленген тәртіппен жүзеге асырылады.
Бағдарламаның әкімшісі осы Ереженің 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша қаражатты республикалық бюджеттен қаржы институтының есептік шотына аударуға қаржы институты берген өтінімді және осы Ереженің 6-қосымшасына сәйкес нысан бойынша есепті қарайды және оларды қарағаннан кейін осы Ереженің 7-қосымшасына сәйкес нысан бойынша кредит (қарыз, лизинг) бойынша сыйақының пайыздық ставкасын субсидиялау үшін ведомость және ақы төлеу шоттарын қалыптастырады.

18. В течение 5 (пяти) рабочих дней после проведения заседания комиссии по вскрытию конвертов с заявками комиссия на отдельном заседании решает вопрос о допуске к участию в определении финансовых институтов, подавших заявки.
19. В случае соответствия финансового института требованиям, установленным пунктом 10 настоящих Правил, комиссия принимает решение о допуске данного финансового института к участию в определении и рассматривает заявки финансового института на предмет их полноты и соответствия требованиям настоящих Правил.
20. Решение комиссии о допуске финансового института к участию в определении и распределении между ними сумм субсидий оформляется протоколом заседания комиссии в течение 5 (пяти) рабочих дней после принятия решения, который подписывается председателем комиссии, его заместителем, членами комиссии и секретарем комиссии.
В протоколе указываются наименование, местонахождение и реквизиты финансового института, объемы субсидий финансовому институту, перечень заемщиков (лизингополучателей), а также наименование финансового института и заемщика (лизингополучателя), не отвечающие установленным требованиям с указанием причин отклонения заявок. Решение комиссии сообщается уведомлением в письменной форме всем финансовым институтам, участвовавшим в реализации бюджетной программы.
21. Распределение объемов средств субсидий осуществляется комиссией прямо пропорционально сумме вознаграждения по кредиту (займу, лизингу), представленной в приложении 3, 4 настоящих Правил.
22. По итогам проведения определения в течение 20 (двадцать) рабочих дней со дня подписания протокола заседания комиссии финансовые институты выдают кредиты заемщикам, согласно предварительным кредитным договорам (займа, финансового лизинга).
В течение 10 (десяти) рабочих дней после выдачи финансовыми институтами кредитов заемщикам, а также на основании протокола об итогах определения между администратором программы и финансовым институтом заключается договор на субсидирование, предусматривающий порядок и условия перечисления средств, ответственность сторон, перечень заемщиков и иные условия.
23. Выделение средств администратору программы для последующего перечисления их на расчетный счет финансового института осуществляется в порядке установленном законодательством.
Администратор программы проверяет представленные финансовым институтом заявку на перечисление средств из республиканского бюджета на расчетный счет финансового института по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам и отчет по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам, и после их рассмотрения формирует ведомость для субсидирования процентной ставки вознаграждения по кредиту (займу, лизингу) по форме согласно приложению 7 и счета к оплате.

24. Қаржы институтына субсидиялар төлеу үшін бағдарламаның әкімшісі аумақтық қазынашылық бөлімшесіне екі данада төлем шоттарының тізілімін және төлем шоттарын ұсынады.
25. Кредит (қарыз, лизинг) бойынша субсидияларды әкімші тиісті қаржы жылы ішінде осы Ереженің 4-тармағына сәйкес кезеңде есептелген сыйақы есебімен толық көлемде аванстық төлеммен аударады.
3. Қорытынды ережелер
26. Қарыз алушы (лизинг алушы) қаржы институтына сыйақы төлеу жөніндегі міндеттемелерді мерзімінен бұрын тоқтатқан немесе қарыз алушы (лизинг алушы) кредиттік шарт бойынша міндеттемелерді бұзғаны үшін кредиттік келісімді бұзған жағдайда қаржы институты бес күнтізбелік күн ішінде бағдарламаның әкімшісін бұл туралы хабардар етуі және субсидиялардың пайдаланылмаған сомасын бюджетке қайтару жөнінде шаралар қабылдауы тиіс. Мұндай жағдайда бағдарламаның әкімшісіне көрсетілген жағдайлар басталғаны туралы белгілі болған сәттен бастап субсидиялау тоқтатылады.
27. Қаржы институттары субсидияларды төлеу үшін ұсынылатын құжаттардың дұрыстығы, субсидиялау ретінде алынған қаражаттың мақсатсыз пайдаланылғаны үшін Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауапты болады.
28. Кредитті уақтылы және толық қайтару, кредит бойынша сыйақы төлеу жөніндегі міндеттемелерін орындамағаны үшін қарыз алушылар (лизинг алушылар) қаржы институттарының алдында Қазақстан Республикасының заңнамалық актілеріне сәйкес жауапты болады.
29. Бюджеттік бағдарлама әкімшісінің бірінші басшысы бюджет қаражатының іске асырылуы, мақсатты пайдаланылуы және бюджеттік бағдарлама нәтижелеріне қол жеткізілгені үшін жауапты болады.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін
қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым
қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер
бойынша, жабдықтар лизингі бойынша
сыйақы ставкасын субсидиялауға
байланысты іс-шараларды
қаржыландыру ережесіне
1-қосымша
ӨТІНІМ
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 20__ ж. "__" ___________ №__ қаулысымен бекітілген Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер бойынша, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялауға байланысты іс-шараларды қаржыландыру ережесін қарап,
____________________________________________________________________
(қаржы институтының толық атауы)
субсидияларды алуға 096 "Ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау" бюджеттік бағдарламасын іске асыруға қатысуға ниет білдіреді.
Осы өтінімде мыналар бар:

24. Для выплаты субсидий финансовому институту администратором программы в территориальное подразделение казначейства представляются реестр счетов к оплате и счета к оплате в двух экземплярах.
25. Субсидии по кредиту (займу, лизингу) перечисляются администратором в течение соответствующего финансового года авансовым платежом в полном объеме, с учетом начисленного вознаграждения за период в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил.
3. Заключительные положения
26. В случае досрочного прекращения заемщиком (лизингополучателем) обязательств по уплате вознаграждения финансовому институту или расторжения кредитного соглашения из-за нарушения заемщиком (лизингополучателем) обязательств по кредитному договору финансовый институт должен в течение пяти календарных дней информировать об этом администратора программы и принять меры по возврату неиспользованных сумм субсидий в бюджет. В этом случае субсидирование прекращается с того момента, как администратору программы стало известно о наступлении указанных обстоятельств.
27. Финансовые институты несут ответственность за достоверность документов, предоставляемых для выплаты субсидий, нецелевое использование средств, полученных в качестве субсидирования, в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
28. Ответственность перед финансовыми институтами за неисполнение обязательств по своевременному и полному возврату кредита, уплате вознаграждения по кредиту несут заемщики (лизингополучатели) в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан.
29. Первый руководитель администратора бюджетной программы несет ответственность за реализацию, целевое использование бюджетных средств и достижение результатов бюджетной программы.
Приложение 1
к Правилам финансирования мероприятий,
связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям
по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и
оборотных средств, по лизингу оборудования
ЗАЯВКА
Рассмотрев Правила финансирования мероприятий, связанных с субсидированием ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных средств, по лизингу оборудования, утвержденные постановлением Правительства РК от "___" ________ 20___ г. № ___,
_____________________________________________________________________
(полное наименование финансового института)
изъявляет желание принять участие в реализации бюджетной программы 096 "Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных средств, по лизингу оборудования" на получение субсидий.
Настоящая заявка содержит:

1. Қатысушы туралы мәліметтер
Толық атауы ________________________________________________________
Заңды мекен-жайы ___________________________________________________
Іс жүзіндегі мекен-жайы, телефоны, факсы, электрондық мекен-жайы:
____________________________________________________________________
Мемлекеттік тіркеу туралы куәлік (нөмірі, күні, берілген орны, берген орган)*
Лицензия, нөмірі, берілген күні және лицензия берген органның атауы*
____________________________________________________________________
Бірінші басшының Т.А.Ә. ____________________________________________
* нотариалды куәландырылған көшірмелері ұсынылады.
2. Іріктеу өткізілген күннің алдындағы соңғы үш ай ішінде қаржы нарығын реттеу және қадағалау жөніндегі мемлекеттік органның пруденциалдық нормативтерін сақтау туралы мәліметтер
Бір қарыз алушыға қауіптің ең жоғары мөлшері ( )
Өтімділік коэффициенті ( )
Ашық валюталық ұстанымның лимиттері ( )
Қаржы институтының негізгі қаражатқа және басқа да қаржылық емес активтерге инвестицияларының ең жоғары мөлшерінің коэффициенті ( )
3. Жарғылық және меншікті капиталдардың ең төменгі мөлшерінің лимиттерін сақтау туралы мәліметтер
Жарғылық капиталының мөлшері млн. теңге ( )
Меншікті капиталының мөлшері млн. теңге ( )
4. Қарыз алушылармен (лизинг алушылармен) жұмыс істеу тәжірибесі туралы мәліметтер
Р/с
Кәсіпорынның атауы
Мекен-жайы, телефоны
Негізгі қызмет түрі
Есептік шот ашылған күн
Кредиттердің саны мен сомасы
Кредиттің пайыздық ставкасының сомасы
Кредиттер, пайыздар бойынша қайтарымдылығы
5. Қарыз алушылардың (лизинг алушылардың) өтінімдер портфелі туралы мәліметтер
Р/с
Заңды тұлғаның, кәсіпорынның толық атауы
Мекен-жайы
Негізгі қызмет түрі
Кредиттің мақсаты
Кредит сомасы, млн. теңге
Кредитті қолдану мерзімі
Бірінші басшы ________________________ (Т.А.Ә)
(қолы)
М.О. (Күні)
Ауыл шаруашылығы өнімдерін
қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым
қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер
бойынша, жабдықтар лизингі бойынша
сыйақы ставкасын субсидиялауға
байланысты іс-шараларды
қаржыландыру ережесіне
2-қосымша
Қарыз алушының (лизинг алушының) қысқаша сипаттамасы*
1. Толық атауы, ұйымдық-құқықтық нысаны _____________________________
_____________________________________________________________________
2. Меншік нысаны ____________________________________________________
3. Заңды, іс жүзіндегі және электрондық мекен-жайлары, телефондары,
факсы _______________________________________________________________
4. Мемлекеттік тіркеу туралы куәлігі, берген орган, нөмірі, күні мен
берілген орны _______________________________________________________

1. Сведения об участнике
Полное наименование _________________________________________________
Юридический адрес ___________________________________________________
Фактический адрес, телефоны, факс, электронный адрес:
_____________________________________________________________________
Свидетельство о государственной регистрации (номер, дата, место
выдачи, орган выдавший) * ___________________________________________
Лицензия, номер, дата выдачи и наименование органа, выдавшего
лицензию* ___________________________________________________________
Ф.И.О. первого руководителя _________________________________________
*представляются нотариально засвидетельствованные копии
2. Сведения о соблюдении пруденциальных нормативов государственного органа по регулированию и надзору финансового рынка в течение трех последних месяцев, предшествующих дате проведения отбора
Максимальный размер риска на одного заемщика (______)
Коэффициент ликвидности (______)
Лимиты открытой валютной позиции (______)
Коэффициент максимального размера инвестиций финансового института в основные средства и другие нефинансовые активы (_____)
3. Сведения о соблюдении лимитов минимального размера уставного и собственного капиталов
Размер уставного капитала млн. тенге (________)
Размер собственного капитала млн. тенге (_______)
4. Сведения об опыте работы с заемщиками (лизингополучателями)
п/п
Наимено-
вание
предпри-
ятия
Адрес,
телефон
Основной
вид
деятель-
ности
Дата
открытия
расчетного
счета
Количес-
тво и
сумма
кредитов
Сумма
процент-
ной
ставки
кредита
Возврат-
ность по
кредитам,
процен-
там
5. Сведения о портфеле заявок заемщиков (лизингополучателей)
п/п
Полное наименование
юридического лица,
предприятия
Адрес
Основной
вид
деятель-
ности
Цель
кредита
Сумма
кредита,
млн. тенге
Срок
действия
кредита
Первый руководитель ________________ (Ф.И.О.)
(подпись)
М.П. (Дата)
Приложение 2
к Правилам финансирования мероприятий,
связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям
по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и
оборотных средств, по лизингу оборудования
Краткое описание заемщика (лизингополучателя)*
1. Полное наименование, организационно-правовая форма _______________
_____________________________________________________________________
2. Форма собственности ______________________________________________
3. Юридический, фактический и электронный адреса, телефоны, факс _____________________________________________________________________
4. Свидетельство о государственной регистрации, орган выдавший,
номер, дата и место выдачи _________________________________________

5. Жарғылық капиталының мөлшері _____________________________________
6. Құрылтайшылар ____________________________________________________
7. Банктік деректемелері ____________________________________________
8. Салықтық есепке алу үшін тіркеу орны, СТН № ______________________
9. Бірінші басшының Т.А.Ә., қызметтік және үй телефондары ___________
_____________________________________________________________________
10. Негізгі қызмет түрі _____________________________________________
11. Жылдық айналымы, сомасы _________________________________________
12. Соңғы есепті күнгі пайдасы немесе шығыны, сомасы ________________
_____________________________________________________________________
13. Қызметкерлердің іс жүзіндегі саны _______________________________
14. Бюджетке төленетін төлемдер, салықтар және басқа да алымдар
бойынша берешегі (қай түрі бойынша және сомасы) _____________________
15. Кредиттер бойынша берешегі (кімге және сомасы) __________________
16. Болжамды өткізу нарықтары және олардың теңгемен сыйымдылығы _____
_____________________________________________________________________
17. Пайдаланылатын жабдықтардың негізгі түрлері және олардың
өнімділігі (ауысымында тонна, литр, дана) ___________________________
Ауыл шаруашылығы шикізатын негізгі жеткізушілер (алдын ала Шарттар,
анықтамалар және т. б. қоса берілсін) _______________________________
_____________________________________________________________________
(Өзі өндірген шикізатты пайдаланған жағдайда қарыз алушының өзі
өндірген ауыл шаруашылығы өнімінің көлемі туралы анықтамасы қоса
берілсін)
19. Кәсіпорынның өткен 2 жылдағы қызметі туралы ақпарат.
Жылдар
Сатып алынған шикізат
Өндірілген дайын өнім
Қызметкерлердің саны
ақшалай мәнде
заттай мәнде
ақшалай мәнде
заттай мәнде
Кәсіпорынның бірінші басшысы ____________________________ (Т.А.Ә.)
(лауазымы) (қолы)
М.О. (күні)
__________________________________________ туралы мәліметтер**
(кәсіпорынның атауы)
растаймын: _______________________________ (лауазымы, Т.А.Ә., мөрі)
(қолы)
Ескертпе:
* Әрбір қарыз алушы (лизинг алушы) бойынша жеке толтырылады
** Мәліметтер қаржы институты немесе қарыз алушыға (лизинг алушыға) қызмет көрсетілетін оның филиалы басшысының қолымен және мөрімен куәландырылады
Ауыл шаруашылығы өнімдерін
қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым
қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер
бойынша, жабдықтар лизингі бойынша
сыйақы ставкасын субсидиялауға
байланысты іс-шараларды
қаржыландыру ережесіне
3-қосымша
20__ жылғы 1 қаңтарға дейін қаржы институттары берген
кредит (қарыз, лизинг) бойынша сыйақы есептемесі
Айы
20__ жылғы 1 қаңтардағы жағдайда кредит (қарыз, лизинг) бойынша несие берешегінің қалдығы
Кредит (қарыз) бойынша %
Негізгі борышты өтеу сомасы, теңге
20__ жылғы 1 қаңтардан 31 желтоқсан кезеңіндегі сыйақы өтеу сомасы, теңге
Бірінші
Екінші
Үшінші
Төртінші
Бесінші
Алтыншы
Жетінші
Сегізінші
Тоғызыншы
Оныншы
Он бірінші
Он екінші
Барлығы
Қаржы институты филиалының бірінші басшысы _________________ (Т.А.Ә.)
Күні М.О.
Қарыз алушының (лизинг алушының) бірінші басшысы ___________ (Т.А.Ә.)
Күні М.О.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін
қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым
қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер
бойынша, жабдықтар лизингі бойынша
сыйақы ставкасын субсидиялауға
байланысты іс-шараларды
қаржыландыру ережесіне
4-қосымша
20__ жылғы 1 қаңтардан кейін қаржы институты берген
кредит (қарыз, лизинг) бойынша сыйақы есептемесі
Айы
Берілген кредит (қарыз) сомасы, теңге
Кредит (қарыз) бойынша %
Негізгі борышты өтеу сомасы, теңге
Он екі ай үшін есептелген сыйақы сомасы, теңге
Бірінші
Екінші
Үшінші
Төртінші
Бесінші
Алтыншы
Жетінші
Сегізінші
Тоғызыншы
Оныншы
Он бірінші
Он екінші
Барлығы
Қаржы институты филиалының бірінші басшысы _________________ (Т.А.Ә.)
Күні М.О.
Қарыз алушының (лизинг алушының) бірінші басшысы ___________ (Т.А.Ә.)
Күні М.О.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін қайта
өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі
және айналым қаражатын толықтыруға
қаржы институттары беретін кредиттер
бойынша, жабдықтар лизингі бойынша
сыйақы ставкасын субсидиялауға
байланысты іс-шараларды қаржыландыру
ережесіне

5. Размер уставного капитала ________________________________________
6. Учредители _______________________________________________________
7. Банковские реквизиты _____________________________________________
8. Место регистрации для налогового учета, № РНН ___________________
9. Ф.И.О. первого руководителя, служебный и домашний телефоны _______
_____________________________________________________________________
10. Виды основной деятельности ______________________________________
11. Годовой оборот, сумма ___________________________________________
12. Прибыль или убыток на последнюю отчетную дату, сумма ____________
_____________________________________________________________________
13. Фактическая численность работников ______________________________
14. Задолженность по платежам в бюджет, налогам и другим сборам (по
каким видам и сумма) ________________________________________________
15.Задолженность по кредитам (кому и сумма) _________________________
16. Предполагаемые рынки сбыта и их емкость в тенге _________________
_____________________________________________________________________
17. Основные виды используемого оборудования и их производительность
(тонн, литров, штук в смену) ________________________________________
18. Основные поставщики сельскохозяйственного сырья (приложить
предварительные Договора, справки и т.п.). __________________________
_____________________________________________________________________
(В случае использования сырья собственного производства приложить
справку заемщика об объемах собственного производства
сельскохозяйственной продукции)
19. Информация о деятельности предприятия за прошедшие 2 года.
Годы
Закуплено сырья
Произведено готовой
продукции
Количество
работников
в денежном
выражении
натуральном
выражении
в денежном
выражении
натуральном
выражении
Первый руководитель предприятия ________________________ (Ф.И.О.)
(должность) (подпись)
М.П. (дата)
Сведения** о _______________________________________________________
(наименование предприятия)
подтверждаю: __________________________ (должность, Ф.И.О., печать)
(подпись)
Примечание:
* Заполняется отдельно по каждому заемщику (лизингополучателю)
** Сведения заверяются подписью и печатью руководителя финансового института или его филиала, в котором обслуживается заемщик (лизингополучатель).
Приложение 3
к Правилам финансирования мероприятий,
связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям
по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и
оборотных средств, по лизингу оборудования
Расчет вознаграждения по кредиту (займу, лизингу),
предоставленного финансовым институтом до 1 января 20__ года
Месяц
Остаток ссудной
задолженности по
кредиту (займу,
лизингу) по
состоянию на 1
января 20__ года,
тенге
% по
кредиту
(займу)
Сумма
погашения
основного
долга, тенге
Сумма
погашения
вознагражде-
ния с 1
января по 31
декабря 20__
года, тенге
Первый
Второй
Третий
Четвертый
Пятый
Шестой
Седьмой
Восьмой
Девятый
Десятый
Одиннадцатый
Двенадцатый
Всего
Первый руководитель филиала
финансового института ________________________ (Ф.И.О.)
Дата М.П.
Первый руководитель
заемщика (лизингополучателя) __________________________ (Ф.И.О.)
Дата М.П.
Приложение 4
к Правилам финансирования мероприятий,
связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям
по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и
оборотных средств, по лизингу оборудования
Расчет вознаграждения по кредиту (займу, лизингу),
предоставленного финансовым институтом после 1 января 20__ года
Месяц
Сумма выданного
кредиту (займу),
тенге
% по
кредиту
(займу)
Сумма
погашения
основного
долга, тенге
Сумма
начисленного
вознагражде-
ния за
двенадцать
месяцев,
тенге
Первый
Второй
Третий
Четвертый
Пятый
Шестой
Седьмой
Восьмой
Девятый
Десятый
Одиннадцатый
Двенадцатый
Всего
Первый руководитель филиала
финансового института ________________________ (Ф.И.О.)
Дата М.П.
Первый руководитель
заемщика (лизингополучателя) __________________________ (Ф.И.О.)
Дата М.П.

4-1-қосымша
Ескерту. Ереже 4-1-қосымшамен толықтырылды - ҚР Үкіметінің 2010.05.17 № 426 (қолданысқа енгізілу тәртібін 2-т. қараңыз) Қаулысымен.
Қарыз алушы (лизинг алушы) жобасының
қысқаша сипаттамасы*
1. Қарыз алушының (лизинг алушының) атауы ___________________________
_____________________________________________________________________
2. Кредиттің (қарыздың, лизингтің) сомасы ___________________________
3. Кредит беру (лизинг) мерзімі _____________________________________
4. Сыйақы ставкасы __________________________________________________
5. Жобаның мақсаты __________________________________________________
_____________________________________________________________________
Р/с
Сатып алынатын ауыл шаруашылығы шикізатының, жабдықтарының және т.б. атауы
Бағасы
Саны
Сомасы
Кәсіпорынның бірінші басшысы _______________________________ (Т.А.Ә.)
(лауазымы) (қолы)
М.О. (күні)
_________________________________________________ туралы мәліметтер**
(кәсіпорынның атауы)
растаймын:__________________________________ (лауазымы, Т.А.Ә., мөрі)
(қолы)
Ескертпе:
* Әрбір қарыз алушы (лизинг алушы) бойынша жеке толтырылады
** Мәліметтер қаржы институты немесе қарыз алушыға (лизинг алушыға) қызмет көрсетілетін оның филиалы басшысының қолымен және мөрімен куәландырылады
Ауыл шаруашылығы өнімдерін
қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым
қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер
бойынша, жабдықтар лизингі бойынша
сыйақы ставкасын субсидиялауға
байланысты іс-шараларды
қаржыландыру ережесіне
5-қосымша
Қаржы институттары қарыз алушыларға (лизинг алушыларға)
беретін кредиттер (қарыздар, лизинг) бойынша сыйақы ставкасын
субсидиялау үшін республикалық бюджеттен қаражат аударуға
өтінім
Осымен _______________________________________ қаржы институты Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінен 20__ жылғы "__" _______ №__ субсидиялау шартына сәйкес республикалық бюджеттен бағдарламасы 096 "Ауыл шаруашылығы өнімін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым қаражатын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер, жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау" бағдарламасы бойынша ашылған қаржы институтының №__ шотына _____________ кезеңіне _________ теңге сомасында қаражат аударуды сұрайды.
Қаржы институтының басшысы ___________
М.О.
Ауыл шаруашылығы өнімдерін
қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым
қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер
бойынша, жабдықтар лизингі бойынша
сыйақы ставкасын субсидиялауға
байланысты іс-шараларды
қаржыландыру ережесіне
6-қосымша
20__ жылғы __-тоқсандағы кредиттер (қарыздар) бойынша сыйақы
ставкасын іс жүзінде есептеу мен өтеу туралы есеп және
20__ жылғы __-тоқсандағы субсидиялар аударуға арналған өтінім
Р/с
А/ш өнімін қайта өңдеу кәсіпорнының (қарыз алушының, лизинг алушының) атауы
Барлық көзделген субсидиялар, теңге
Есепті кезең барлық аударылған субсидиялар, теңге
Іс жүзінде есептелген субсидиялар, теңге
Ауытқуы (+,-) (+) артық төленгені, (-) кемі
Қарыз алушыға (лизинг алушыға) жүзінде есептелген* сыйақы, теңге
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде

Приложение 4-1
к Правилам финансирования мероприятий,
связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям
по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и
оборотных средств,
по лизингу оборудования
Сноска. Правила дополнены приложением 4-1 в соответствии с постановлением Правительства РК от 17.05.2010 № 426 (порядок введения в действие см. п.2).
Краткое описание проекта заемщика (лизингополучателя)*
1. Наименование заемщика (лизингополучателя) ________________________
_____________________________________________________________________
2. Сумма кредита (займа, лизинга) ___________________________________
3. Срок кредитования (лизинга) ______________________________________
4. Ставка вознаграждения ____________________________________________
5. Цель проекта _____________________________________________________
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
п/п
Наименование закупаемого
сельскохозяйственного сырья,
оборудования и т.д.
Цена
Количество
Сумма
Первый руководитель предприятия ______________ (Ф.И.О.)
(должность) (подпись)
М.П. (дата)
Сведения** о ________________________________________________________
(наименование предприятия)
подтверждаю: __________________________ (должность, Ф.И.О., печать)
(подпись)
Примечание:
* Заполняется отдельно по каждому заемщику (лизингополучателю)
** Сведения заверяются подписью и печатью руководителя финансового института или его филиала, в котором обслуживается заемщик (лизингополучатель).
Приложение 5
к Правилам финансирования мероприятий,
связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям
по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и
оборотных средств, по лизингу оборудования
Заявка
на перечисление средств из республиканского бюджета
для субсидирования ставки вознаграждения по кредитам (займам,
лизингу), выдаваемым финансовыми институтами
заемщикам (лизингополучателям)
Настоящим финансовый институт ___________________ просит Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан перечислить согласно договора на субсидирование от ________ 20___ года № ____ средства из республиканского бюджета на счет финансового института №____________, открытый по программе 096 "Субсидирование ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми институтами предприятиям по переработке сельскохозяйственной продукции на пополнение их основных и оборотных средств, по лизингу оборудования", в сумме ________ тенге за ________________________ период.
Руководитель
финансового института ____________________
М.П.
Приложение 6
к Правилам финансирования мероприятий,
связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям
по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и
оборотных средств, по лизингу оборудования
Отчет
о фактическом начислении и погашении ставки вознаграждения по
кредитам (займам) за ______ квартал 20__ года и заявка на
перечисление субсидий за _____ квартал 20___ года
№ п/п
Наименование
предприятия по
переработке с/х
продукции (заемщик,
лизингополучателя)
Всего
предус-
мотрено
субсидий,
тенге
Всего перечислено
субсидий за отчетный
период, тенге
Фактически начислено
субсидий, тенге
Отклонение
(+, -)
(+) пере-
плата, (-)
недостаток
всего
в том числе
за отчетный
период
всего
в том числе
за отчетный
период

4-бағ.-6-бағ. барлығы
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
кестенің жалғасы
Қарыз алушы (лизинг алушы) төлеген сыйақы, теңге
20__ жылғы __-тоқсанына қаржы институтының өтінімі, теңге
барлығы
оның ішінде есепті кезеңде
жалпы сомасы
қарыз алушының (лизинг алушының) өтегені
бюджеттен субсидиялау**
%
сомасы
%
сомасы
%
сомасы
11
12
13
14
15
16
17
18
Ескертпе:
* субсидиялар сомасын есептемегенде
** 8-бағ. бойынша ауытқу сомасын ескере отырып
Қаржы институтының басшысы _________ ___________ қолы
МО
Ауыл шаруашылығы өнімдерін
қайта өңдеу кәсіпорындарына
олардың негізгі және айналым
қаражатын толықтыруға қаржы
институттары беретін кредиттер
бойынша, жабдықтар лизингі бойынша
сыйақы ставкасын субсидиялауға
байланысты іс-шараларды
қаржыландыру ережесіне
7-қосымша
"Бекітемін"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігінің
Жауапты хатшысы
_______________________________
20__ жылғы "__" _______________
20__ жылғы №__ субсидиялау шартына сәйкес 096 "Ауыл шаруашылығы
өнімін қайта өңдеу кәсіпорындарына олардың негізгі және айналым
қаражатын толықтыруға қаржы институттары беретін кредиттер,
жабдықтар лизингі бойынша сыйақы ставкасын субсидиялау"
бюджеттік бағдарламасы бойынша кредит (қарыз, лизинг) бойынша
пайыздық сыйақы ставкасын субсидиялау үшін ведомость
Қаржы институтының атауы
Кредит беру шарты
ҚР АШМ субсидияларының іс жүзінде аударылған сомасы
Барлығы қалдық (5-бағ. - 6-бағ.)
кредит сомасы
сыйақы ставкасын өтеудің жылдық сомасы
ҚР АШМ субсидиялайтын жылдық сома
1
2
3
4
5
6
кестенің жалғасы
Қаржы институтының 20__ жылғы __тоқсанға өтінімі
Субсидиялау
жалпы сомасы
қарыз алушының өтегені
бюджеттен субсидияланғаны
өткен жылдарда есептелгені
қаржы институтының өтінімін ескере отырып есептелген жиыны
аударуға жататыны (12-бағ. - 6-бағ.)
сомасы
сомасы
7
8
9
10
11
12
Жауапты департамент директорлары (қолы) ___________________

гр.4-гр.6
1
2
3
4
5
6
7
8
продолжение таблицы
Фактически начислено
заемщику (лизингопо-
лучателю)*
вознаграждения, тенге
Уплачено заемщиком
(лизингополуча-
телем) вознаграж-
дения тенге
Заявка финансового института на ___ квартал
20__ г., тенге
общая сумма
погашение
заемщиком
(лизингополу-
чателем)
субсидирование
из бюджета**
всего
в том числе
за отчетный
период
всего
в том
числе за
отчетный
период
%
сумма
%
сумма
%
сумма
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
Примечание:
*без учета суммы субсидий
**с учетом суммы отклонения по гр.8.
Руководитель финансового института ___________ ____________
М.П. подпись
Приложение 7
к Правилам финансирования мероприятий,
связанных с субсидированием ставки
вознаграждения по кредитам, выдаваемым
финансовыми институтами предприятиям
по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и
оборотных средств, по лизингу оборудования
"Утверждаю"
Ответственный секретарь Министерства
сельского хозяйства Республики Казахстан
от "__" ______ 20___ года
Ведомость
для субсидирования процентной ставки вознаграждения по кредиту
(займу, лизингу) по бюджетной программе 096 "Субсидирование
ставки вознаграждения по кредитам, выдаваемым финансовыми
институтами предприятиям по переработке сельскохозяйственной
продукции на пополнение их основных и оборотных средств, по
лизингу оборудования" согласно договору на субсидирование
от ________ 20__ года № ___
Наименование
финансового
института
Условие кредитования
Фактически
перечисленные
суммы субсидий
МСХ РК
Всего
остаток
(гр.5-гр.6)
Сумма кредита
Годовая сумма
погашения
ставки
вознаграждения
Годовая сумма
субсидируемая
МСХ РК
1
2
3
4
5
6
продолжение таблицы
Заявка финансового института на
квартал _________ 20____ г. тенге
Субсидирование
Общая сумма
погашение
заемщика
субсидирование
из бюджета
начисление за
прошлые годы
итого начисле-
ние с учетом
заявки
финансового
института
Подлежит
перечислению
(гр.12-гр.6)
сумма
сумма
7
8
9
10
11
12
Директора ответственных департаментов (подпись) ______________