"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет процесінде мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар құзыретінің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 20 қазандағы № 1085 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет процесінде мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар құзыретінің аражігін ажырату мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне бюджет
процесінде мемлекеттік және бюджеттік жоспарлау жөніндегі
уәкілетті органдар құзыретінің аражігін ажырату мәселелері
бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7,29, 32-құжаттар):
1) 3-бапта:
мынадай мазмұндағы 12-1), 12-2) тармақшалармен толықтырылсын:
«12-1) бюджеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті орган - тиісті әкімшілік-аумақтық бірліктің аумағында бюджеттік жоспарлау саласындағы функцияларды жүзеге асыратын, жергілікті бюджеттен қаржыландырылатын атқарушы орган;
12-2) бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган - бюджеттік жоспарлау саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;»;
30) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«30) инвестициялық ұсыныс - одан әрі әзірлеу және түзету, сондай-ақ бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің қажетті сараптамаларын жүргізу мақсатында бюджеттік бағдарламалар әкімшілері дайындайтын тиісті іс-шаралар жиынтығын қоса алғанда, мақсаты, оларға қол жеткізу жолдары көрсетілетін бюджеттік инвестициялық жобаның тұжырымдамасы;»;
мынадай мазмұндағы 30-1), 30-2), 30-3), 30-4), 30-5) тармақшалармен толықтырылсын:
«30-1) инвестициялық ұсынысқа экономикалық қорытынды - бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, жоба мақсаттарының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда белгіленген экономиканың саласын (аясын) дамыту басымдықтарына сәйкес келуі мәніне мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения компетенций уполномоченных органов по государственному и бюджетному планированию в бюджетном процессе"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 20 октября 2010 года № 1085
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам разграничения компетенций уполномоченных органов по государственному и бюджетному планированию в бюджетном процессе".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам разграничения
компетенций уполномоченных органов по государственному
и бюджетному планированию в бюджетном процессе
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32):
1) в статье 3:
дополнить подпунктами 12-1), 12-2) следующего содержания:
"12-1) местный уполномоченный орган по бюджетному планированию - исполнительный орган, финансируемый из местного бюджета, осуществляющий функции в сфере бюджетного планирования на территории соответствующей административно-территориальной единицы";
12-2) центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области бюджетного планирования;
подпункт 30) изложить в следующей редакции:
"30) "инвестиционное предложение - концепция бюджетного инвестиционного проекта, отражающая его цель, пути ее достижения, включая совокупность соответствующих мероприятий, подготавливаемая администраторами бюджетных программ в целях дальнейшей разработки или корректировки, а также проведения необходимых экспертиз технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;"
дополнить подпунктами 30-1), 30-2), 30-3), 30-4), 30-5) следующего содержания:
"30-1) экономическое заключение на инвестиционное предложение - заключение уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленным стратегическими и программными документами;

30-2) бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы - салалық сараптаманың қорытындысы және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін басқа сараптамалардың қорытындылары негізінде жүргізілетін жобаның жүзеге асырылуын және тиімділігін айқындау мәніне техникалық-экономикалық негіздемеде ұсынылған ақпаратты кешенді бағалау;
30-3) бюджеттік инвестициялық жобаның экономикалық қорытындысы  - бюджеттік инвестициялық жобаны іске асырудың экономикалық орындылығы, оның елдің экономикасына әсер етуі және стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкес келуі мәніне бюджеттік инвестициялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы негізінде дайындалған мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы;
30-4) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы - іс-шаралардың салалық сараптаманың қорытындысы және Қазақстан Республикасының бюджет заңнамасына сәйкес талап етілетін сараптамалардың қорытындылары негізінде өткізілетін негізділік және нәтижелілік критерийлеріне сәйкес келуі мәніне қаржы-экономикалық негіздемеде ұсынылған ақпаратты кешенді бағалау;
30-5) заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың экономикалық қорытындысы - бюджеттік инвестицияларды жүзеге асырудың экономикалық орындылығы, оның елдің экономикасына әсер етуі мен стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға сәйкес келуі мәніне заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестициялардың қаржы-экономикалық негіздемесінің экономикалық сараптамасы негізінде дайындалған мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы;»;
54) және 55) тармақшалардағы «және бюджеттік» деген сөздер алып тасталсын;
2) 14-баптың 1-тармағындағы «қоры трансферттерінің» деген сөздер «қорының кепілдік берілген трансфертінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
3) 19-баптың 6-тармағындағы үшінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
6-тармақта:
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«Резерв түрлерінің біріне көзделген қаражат жеткіліксіз болған жағдайда, Қазақстан Республикасының Үкіметі немесе жергілікті атқарушы орган белгіленген тәртіппен Қазақстан Республикасы Үкіметінің немесе жергілікті атқарушы органдардың резервтері жалпы қаражатының көлемін қайта бөлу арқылы тиісті резервтің жоспарлы тағайындалуын ұлғайтады.»;
4) 23-баптың 1-тармағының 2) тармақшасы алып тасталсын;

30-2) экономическая экспертиза технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта - комплексная оценка информации, представленной в технико-экономическом обосновании, на предмет определения осуществимости и эффективности проекта, проводимая на основе заключения отраслевой экспертизы и других, требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
30-3) экономическое заключение бюджетного инвестиционного проекта - заключение уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности реализации бюджетного инвестиционного проекта, его влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и программным документам, подготовленное на основе экономической экспертизы технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта;
30-4) экономическая экспертиза финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц - комплексная оценка информации, представленной в финансово-экономическом обосновании, на предмет соответствия мероприятий критериям обоснованности и результативности, проводимая на основе заключения отраслевой экспертизы и других, требуемых в соответствии с бюджетным законодательством Республики Казахстан заключений экспертиз;
30-5) экономическое заключение бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц - заключение уполномоченного органа по государственному планированию на предмет экономической целесообразности осуществления бюджетных инвестиций, их влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и программным документам, подготовленное на основе экономической экспертизы финансово-экономического обоснования бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц;";
в подпунктах 54) и 55) слова "и бюджетного" исключить;
2) в пункте 1 статьи 14 слово "трансфертов" заменить словами "гарантированного трансферта";
3) часть третью пункта 6 статьи 19 изложить в новой редакции:
"В случае недостаточности средств, предусмотренных на один из видов резерва, Правительство Республики Казахстан или местный исполнительный орган увеличивает плановые назначения соответствующего резерва посредством перераспределения общих объемов средств резервов Правительства Республики Казахстан или местных исполнительных органов в установленном порядке.";
4) подпункт 2) пункта 1 статьи 23 исключить;

5) 24-бапта:
3-тармақта:
«бюджетті түзету арқылы» деген сөздерден кейін «азаматтық-құқықтық мәмілелері осы Кодекстің 96-бабының 5-тармағына сәйкес жасалған» деген сөздермен толықтырылсын;
«бюджетінде бекітілген» деген сөздерден кейін «ағымдағы бюджеттік бағдарламалар мен» деген сөздермен толықтырылсын;
4-тармақ «өткен қаржы жылының» деген сөздерден кейін «ағымдағы бюджеттік бағдарламалар,» деген сөздермен толықтырылсын;
6) 26-баптың 3 және 4-тармақтарындағы, 30-баптың 3-тармағындағы, 32-баптың 6-тармағындағы, 59-баптың 2-тармағындағы, 64-баптың 1 және 2-тармақтарындағы, 65-баптың 1 және 3-тармақтарындағы, 67-баптың 6-тармағының 4) және 6) тармақшаларындағы, 10 және 13-тармақтарындағы, 71, 72, 73-баптардың 1 және 6-тармақтарындағы, 74 және 75-баптардың 3-тармағындағы, 79-баптың 1-тармағының үшінші бөлігіндегі, 80-баптың 3-тармағындағы, 81-баптың 2, 3 және 4-тармақтарындағы, 92-баптың 2-тармағындағы, 107-баптың 6 және 7-тармақтарындағы, 109-баптың 4-тармағындағы, 153-баптың 7-тармағындағы, 157-баптың 10-тармағының бірінші бөлігіндегі, 159-баптың 3-тармағының бірінші және екінші бөліктеріндегі, 187-баптың 2) және 3) тармақшаларындағы, 217-баптың 1-тармағындағы, 230-баптағы «мемлекеттік жоспарлау» деген сөздер «бюджеттік жоспарлау» деген сөздермен ауыстырылсын;
7) 32-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламаларын жоспарлы кезеңге арналған бюджет қаражатын жоспарлау көлемімен, нәтижелілік және тиімділік көрсеткіштерімен қоса бюджеттік бағдарламалар әкімшілері әзірлейді және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган белгілейтін тәртіппен Қазақстан Республикасының Үкіметі және тиісті жергілікті атқарушы органдар бекітеді.»;
8) 45-баптың 7-тармағы мынадай мазмұндағы бөлікпен толықтырылсын:
«Жалпы сипаттағы трансферттердің көлемін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар айқындайды.»;
9) 46-баптың 2-тармағының 1) тармақшасындағы «Қазақстан Республикасы Үкіметінің» деген сөздерден кейін «, облыстың өкілді және атқарушы органдарының» деген сөздермен толықтырылсын;
10) 49-баптың 4-тармағының 2) тармақшасындағы «трансферттер» деген сөз «кепілдік берілген трансферт» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 53-баптың 1-тармағы 1) тармақшасының тоғызыншы абзацындағы «конкурстық іс қозғамастан борышкерді тарату рәсімін өткізуді» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ тарату рәсімдерін Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасында көзделген негіздер бойынша сот шешімі негізінде жүргізуді» деген сөздермен толықтырылсын;

5) в статье 24:
в пункте 3:
после слов "для финансирования" дополнить словами "текущих бюджетных программ и";
после слов "по соответствующим бюджетным программам" дополнить словами ", по которым гражданско-правовые сделки заключены согласно пункту 5 статьи 96 настоящего Кодекса,";
в пункте 4 после слов "истекшего финансового года по" дополнить словами "текущим бюджетным программам,";
6) в пунктах 3 и 4 статьи 26, пункте 3 статьи 30, пункте 6 статьи 32, пункте 2 статьи 59, пунктах 1 и 2 статьи 64, пунктах 1 и 3 статьи 65, подпунктах 4) и 6) пункта 6, пунктах 10 и 13 статьи 67, пунктах 1 и 6 статей 71, 72, 73, пункте 3 статей 74 и 75, части третьей пункта 1 статьи 79, пункте 3 статьи 80, пунктах 2, 3 и 4 статьи 81, пункте 2 статьи 92, пунктах 6 и 7 статьи 107, пункте 4 статьи 109, в пункте 7 статьи 153, части первой пункта 10 статьи 157, части первой и второй пункта 3 статьи 159, подпунктах 2) и 3) статьи 187, пункте 1 статьи 217, статье 230 слова "государственному планированию" заменить словами "бюджетному планированию";
7) пункт 2 статьи 32 дополнить частью следующего содержания:
"Бюджетные программы администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы, с объемами планирования бюджетных средств на плановый период, показателями результативности и эффективности разрабатывается администраторами бюджетных программ и утверждаются Правительством Республики Казахстан и соответствующими местными исполнительными органами в порядке, определяемом центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
8) пункт 7 статьи 45 дополнить частью следующего содержания:
"Объемы трансфертов общего характера определяются центральным и местными уполномоченными органами по государственному планированию.";
9) в подпункте 1) пункта 2 статьи 46 после слов "Правительства Республики Казахстан," дополнить словами "представительных и исполнительных органов области,";
10) в подпункте 2) пункта 4 статьи 49 слово "трансферты" заменить словами "гарантированный трансферт";
11) в абзаце девятом подпункта 1) пункта 1 статьи 53 после слов "без возбуждения конкурсного производства" дополнить словами ", а также проведения процедур ликвидации по решению суда по основаниям, предусмотренным гражданским законодательством Республики Казахстан";

12) 58-бап мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) бюджеттік бағдарламалар әкімшілері шығыстарының болжамды көлемі бойынша ұсыныстар әзірлеу;»;
13) 60-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
«Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган бюджеттік жоспарлау бойынша әдіснамалық басшылықты жүзеге асырады, сондай-ақ бюджеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру жөнінде ұсыныстар әзірлейді.»;
14) 61-баптың 1-тармағында:
1) тармақшаның алтыншы абзацы алып тасталсын;
2) тармақшаның алтыншы абзацы алып тасталсын;
15) 62-бапта:
3-тармақтағы «әлеуметтік-экономикалық даму болжамында бюджеттік бағдарламалар әкімшісі үшін көзделген» деген сөздер «бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жеткізген» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақтың бесінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«Қазақстан Республикасының Конституциялық Кеңесі, Қазақстан Республикасы Президентінің Әкімшілігі, мәслихаттардың аппараттары және ауданның (облыстық маңызы бар қаланың) бюджетінен қаржыландырылатын атқарушы органдар стратегиялық жоспарларды әзірлемейді.»;
5-тармақтың бірінші бөлігі және 6-тармақтың үшінші бөлігі алып тасталсын;
16) мынадай мазмұндағы 65-1-баппен толықтырылсын:
«65-1-бап. Бюджет шығыстарын болжамдау
1. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша шығыстардың көлемін болжамдауды тиісті бюджет комиссиясының әлеуметтік-экономикалық даму болжамы жөніндегі ұсыныстарын ескере отырып, алдағы үш жылдық кезеңге бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жүзеге асырады.
2. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бойынша шығыстардың болжамды көлемі тиісті бюджет комиссиясының қарауына шығарылады және ол мақұлдағаннан кейін бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бес жұмыс күнінің ішінде бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне жеткізеді.»;
17) 66-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«66-бап. Бюджет шығыстарын жоспарлау үшін бюджеттік
бағдарламалардың әкімшілері ұсынатын құжаттар
1. Бюджет шығыстарын жоспарлау үшін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері ағымдағы қаржы жылының 15 мамырына дейінгі мерзімде мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға - бюджеттік өтінімдерді және стратегиялық жоспарлардың немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын ұсынады. Стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері тек бюджеттік өтінімдерді ұсынады.
Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын ағымдағы қаржы жылының 1 маусымына дейінгі мерзімде бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.

12) статью 58 дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) выработка предложений по прогнозным объемам расходов администраторов бюджетных программ;";
13) пункт 3 статьи 60 дополнить частью второй следующего содержания:
"Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию осуществляет методологическое руководство по бюджетному планированию, а также вырабатывает предложения по совершенствованию системы бюджетного планирования.";
14) в пункте 1 статьи 61:
абзац шестой подпункта 1) исключить;
абзац шестой подпункта 2) исключить;
15) в статье 62:
в пункте 3 слова "предусмотренных для администратора бюджетных программ в прогнозе социально-экономического развития" заменить словами "доведенных до администраторов бюджетных программ уполномоченным органом по бюджетному планированию";
часть пятую пункта 4 изложить в следующей редакции:
"Конституционный Совет Республики Казахстан, Администрация Президента Республики Казахстан, аппараты маслихатов и исполнительные органы, финансируемые из районного (города областного значения) бюджета стратегические планы не разрабатывают.";
часть первую пункта 5 и часть третью пункта 6 исключить;
16) дополнить статьей 65-1 следующего содержания:
"Статья 65-1. Прогнозирование расходов бюджета
1. Прогнозирование объемов расходов по администраторам бюджетных программ осуществляется уполномоченным органом по бюджетному планированию на предстоящий трехлетний период с учетом предложения соответствующей бюджетной комиссии по прогнозу социально-экономического развития.
2. Прогнозные объемы расходов по администраторам бюджетных программ выносятся на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии и после его одобрения доводятся уполномоченным органом по бюджетному планированию до администраторов бюджетных программ в течение пяти рабочих дней.";
17) статью 66 изложить в следующей редакции:
"Статья 66. Документы, представляемые администраторами
бюджетных программ, для планирования расходов
бюджета
1. Для планирования расходов бюджета администраторы бюджетных программ представляют в срок до 15 мая текущего финансового года в уполномоченный орган по государственному планированию проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, в уполномоченный орган по бюджетному планированию - бюджетные заявки и проекты стратегических планов или внесение изменений и дополнений в стратегические планы. Администраторы бюджетных программ, не разрабатывающие стратегические планы, представляют только бюджетные заявки.
Согласованные с уполномоченным органом по государственному планированию проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы администраторы бюджетных программ представляют в уполномоченный орган по бюджетному планированию в срок до 1 июня текущего финансового года.

2. Осы бапта көрсетілген құжаттарға нәтижелерді бағалау жүргізген жағдайда бағалау нәтижелері қоса беріледі.»;
18) 67-баптың 11-тармағындағы «әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көзделген» деген сөздер «бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне жеткізген» деген сөздермен ауыстырылсын;
19) 68-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«68-бап. Стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе
стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен
толықтырулардың жобаларын және бюджеттік өтінімдерді
қарау
1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің стратегиялық жоспарларының жобаларын немесе стратегиялық жоспарларына өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын, олардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, әлеуметтік-экономикалық даму болжамына, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі мәніне қарайды.
2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық және жергілікті уәкілетті органдар бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін бюджет және өзге заңнамаға, қолданыстағы заттай нормаларға, мемлекеттік қызметтер стандарттарына сәйкестігі және қаржы қаражатымен қамтамасыз етілуі мәніне қарайды, сондай-ақ стратегиялық жоспарлардың немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары құрамында ұсынылған бюджеттік бағдарламалардың көрсеткіштерін олардың стратегиялық бағыттардың стратегиялық мақсаттары, міндеттерімен өзара байланысына қарайды.
3. Қарау нәтижелері бойынша мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар стратегиялық жоспарлардың жобалары немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобалары және бюджеттік өтінімдер осы баптың бірінші және екінші тармақтарында көзделген құжаттарға сәйкес келмеген жағдайда, оларды бюджеттік бағдарламалардың әкімшілеріне пысықтауға қайтарады.
4. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мен мемлекеттік жоспарлау және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдар арасындағы келіспеушіліктерді бюджет комиссиясы қарайды.
Бюджеттік комиссия мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарлардың жобаларымен немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларымен өзара байланыста бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның қорытындысы негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік бағдарламалары бойынша шығыстардың болжамды көлемін қарайды және олар бойынша ұсыныстар әзірлейді.
5. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджет комиссиясының
ұсыныстарына сәйкес бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға
пысықталған бюджеттік өтінімдерді және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарлардың жобаларын немесе стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын ұсынады.»;

2. В случаях проведения оценки результатов к документам, указанным в настоящей статье, прилагаются результаты оценки.";
18) в пункте 11 статьи 67 слова "предусмотренных в прогнозе социально-экономического развития." заменить словами "доведенных до администраторов бюджетных программ, уполномоченным органом по бюджетному планированию.";
19) статью 68 изложить в следующей редакции:
"Статья 68. Рассмотрение проектов стратегических планов или
проектов изменений и дополнений в стратегические
планы и бюджетных заявок
1. Центральный и местные уполномоченные органы по государственному планированию рассматривают проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия стратегическим и программным документам, прогнозу социально-экономического развития, законодательству Республики Казахстан.
2. Центральный и местные уполномоченные органы по бюджетному планированию рассматривают бюджетные заявки администраторов бюджетных программ на предмет их соответствия бюджетному и иному законодательству, действующим натуральным нормам, стандартам государственных услуг и обеспеченности финансовыми средствами, а также рассматривают показатели бюджетных программ, представленных в составе проектов стратегических планов или проектов изменений и дополнений в стратегические планы на их взаимосвязь со стратегическими целями, задачами стратегических направлений.
3. По результатам рассмотрения уполномоченные органы по государственному планированию и по бюджетному планированию в случае несоответствия проектов стратегических планов или проектов изменений и дополнений в стратегические планы и бюджетных заявок документам, предусмотренным первым и вторым пунктом настоящей статьи, возвращают их администраторам бюджетных программ на доработку.
4. Разногласия между администраторами бюджетных программ и уполномоченными органами по государственному планированию и по бюджетному планированию рассматриваются бюджетной комиссией.
Бюджетная комиссия рассматривает прогнозные объемы расходов по бюджетным программам администраторов бюджетных программ на основании заключения уполномоченного органа по бюджетному планированию, во взаимосвязи с согласованными с уполномоченнным органом по государственному планированию проектами стратегических планов или проектами изменений и дополнений в стратегические планы, и вырабатывает по ним предложения.
5. Администраторы бюджетных программ в соответствии с предложениями бюджетной комиссии представляют в уполномоченный орган по бюджетному планированию доработанные бюджетные заявки и проекты стратегических планов или проекты изменений и дополнений в стратегические планы, согласованные с уполномоченным органом по государственному планированию.";

20) 75-бапта:
3-тармақтың бірінші бөлігіндегі «шығаруға құқылы» деген сөздер «шығарады» деген сөзбен ауыстырылсын;
5-тармақта:
«бір апта мерзімде» деген сөздер «күнтізбелік жеті күн ішінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
«және бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті органға», «жергілікті бюджеттік» деген сөздер алып тасталсын;
21) 81-бапта:
1-тармақ алып тасталсын;
2-тармақта «Тиісті» деген сөз «Қазақстан Республикасының Президенті төтенше немесе соғыс жағдайын енгізген кезде тиісті» деген сөздермен ауыстырылсын;
22) 107-бапта 4, 5-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Республикалық бюджет комиссиясының ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетті нақтылау туралы ұсынысын ескере отырып, стратегиялық жоспарлар әзірлемейтін бюджеттік бағдарламалардың әкімшілерін қоспағанда, республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері стратегиялық жоспарларына енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға бес жұмыс күні ішінде ұсынады.
Республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға өзгерістер енгізу көзделіп отырған бюджеттік бағдарламалар бойынша бюджеттік өтінімді де ұсынады.
Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері стратегиялық жоспарға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын ұсынғаннан кейін бес жұмыс күні ішінде стратегиялық жоспарға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын қарайды және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсыну үшін олар бойынша қорытындылар дайындайды.
5. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган республикалық бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен келісілген стратегиялық жоспарға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулардың жобаларын және бюджеттік өтінімдерді ұсынғаннан кейін он жұмыс күні ішінде оларды қарайды және олар бойынша қорытындылар дайындайды және оларды Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.»;
23) 112-бапта:
5-тармақта:
«Үкіметіне,» деген сөз «Үкіметіне және» деген сөздермен ауыстырылсын;
«және мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға» деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Тиісті бюджеттің атқарылуы туралы талдамалық есептің нәтижелері тиісті бюджетті әзірлеу немесе нақтылау кезінде ескеріледі.»;
24) 117-баптың 2-тармағында:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) қаржы қызметінің нәтижелері туралы есепті;»;

20) в статье 75:
в части первой пункта 3 слова "вправе издать" заменить словом "издает";
в пункте 5:
слова "в недельный срок" заменить словами "в течение семи календарных дней";
слова "и центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета", "местных бюджетных" исключить;
21) в статье 81:
пункт 1 исключить;
в пункте 2 слово "Соответствующие" заменить словами "При введении Президентом Республики Казахстан чрезвычайного или военного положения соответствующие";
22) пункты 4, 5 в статье 107 изложить в следующей редакции:
"4. С учетом предложения Республиканской бюджетной комиссии об уточнении республиканского бюджета на текущий финансовый год администраторы республиканских бюджетных программ в течение пяти рабочих дней представляют в центральный уполномоченный орган по государственному планированию и центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию проект вносимых изменений и дополнений в стратегический план, за исключением администраторов бюджетных программ, не разрабатывающих стратегические планы.
Администраторы республиканских бюджетных программ также представляют в уполномоченный орган по бюджетному планированию бюджетную заявку по бюджетным программам, по которым предусматривается внесение изменений.
Центральный уполномоченный орган по государственному планированию в течение пяти рабочих дней после представления проекта вносимых изменений и дополнений в стратегический план администраторами республиканских бюджетных программ рассматривает проект вносимых изменений и дополнений в стратегический план и готовит по ним заключения для представления в уполномоченный орган по бюджетному планированию.";
5. Центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию в течение десяти рабочих дней после представления проекта вносимых изменений и дополнений в стратегический план администраторами республиканских бюджетных программ, согласованных с уполномоченным органом по государственному планированию и бюджетных заявок рассматривает их, готовит по ним заключения и вносит их на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии.";
23) в статье 112:
в пункте 5:
слово "Казахстан," заменить словами "Казахстан и";
слова "и уполномоченные органы по государственному планированию" исключить;
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Результаты аналитического отчета об исполнении соответствующего бюджета учитываются при разработке или уточнении соответствующего бюджета.";
24) в пункте 2 статьи 117:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) отчет о результатах финансовой деятельности;";

мынадай мазмұндағы 2-1) тармақшамен толықтырылсын:
«2-1) таза активтердің/капиталдың өзгерістері туралы есепті;»;
25) 124-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Бюджетті атқару жөніндегі орталық уәкілетті орган өз құзыреті шегінде бюджеттік есептіліктің қосымша нысандарын белгілейді.»;
26) 153-бапта:
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Бюджеттік бағдарламалардың әкімшілері қаржылық қорытынды алу үшін бюджеттік инвестициялық ұсыныстарды қалыптастырады және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға ұсынады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялық жобасының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге инвестициялық ұсыныстарын экономикалық орындылығы, жоба мақсатының стратегиялық және бағдарламалық құжаттарда белгіленген экономика саласының (аясының) даму басымдықтарына сәйкестігі мәніне, соның ішінде шығындар мен пайданы талдау негізінде (осы әдістемені пайдалану мүмкін болғанда) қарайды және олар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшілеріне экономикалық қорытынды жібереді.»;
мынадай мазмұндағы 6-1-тармақпен толықтырылсын:
«6-1. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган қаржылық қамтамасыз ету бөлігінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялық жобасының техникалық-экономикалық негіздемесін әзірлеуге және/немесе түзетуге арналған инвестициялық ұсыныстарды қарайды және олар бойынша қаржылық қорытындыны қажетті сараптамалар мен қорытындыларды ескере отырып, тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.»;
27) 154-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1, 1-2, 8-1, 9-1-тармақтармен толықтырылсын:
«1-1. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялық жобаларының техникалық-экономикалық негіздемелерін қарайды және олар бойынша бюджеттік бағдарламалар әкімшісіне экономикалық қорытындыны жібереді.
1-2. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жобаларды қаржылық қамтамасыз ету бөлігінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік инвестициялық жобаларының техникалық-экономикалық негіздемелерін қарайды және олар бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның экономикалық қорытындысын ескере отырып, тиісті бюджет коммисиясының қарауына қаржылық қорытынды енгізеді.»;
«8-1. Республикалық бюджеттік инвестициялық жобалардың экономикалық қорытындысын Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін заңды тұлғаның экономикалық сараптамасын ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.»;

дополнить подпунктом 2-1) следующего содержания:
"2-1) отчет об изменениях чистых активов/капитала.";
25) пункт 2 статьи 124 изложить в следующей редакции:
"2. Центральный уполномоченный орган по исполнению бюджета устанавливает в пределах своей компетенции дополнительные формы бюджетной отчетности.";
26) в статье 153:
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Администраторы бюджетных программ формируют и представляют в уполномоченный орган по бюджетному планированию инвестиционные предложения для получения финансового заключения.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает инвестиционные предложения на разработку технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта администраторов бюджетных программ на предмет экономической целесообразности, соответствия целей проекта приоритетам развития отрасли (сферы) экономики, установленным стратегическими и программными документами, в том числе на основе анализа затрат и выгод (в случае возможности применения данной методики) и направляет экономическое заключение по ним администраторам бюджетных программ.";
дополнить пунктом 6-1 следующего содержания:
"6-1. Уполномоченный орган по бюджетному планированию рассматривает инвестиционные предложения на разработку и/или корректировку технико-экономического обоснования бюджетного инвестиционного проекта администраторов бюджетных программ в части финансового обеспечения и вносит финансовое заключение по ним на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий с учетом необходимых экспертиз и заключений.";
27) в статье 154:
дополнить пунктами 1-1, 1-2, 8-1, 9-1 следующего содержания:
"1-1. Уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает технико-экономические обоснования бюджетных инвестиционных проектов администраторов бюджетных программ и направляет экономическое заключение по ним администратору бюджетных программ.
1-2. Уполномоченный орган по бюджетному планированию рассматривает технико-экономические обоснования бюджетных инвестиционных проектов администраторов бюджетных программ в части финансового обеспечения проектов, и вносит финансовое заключение по ним на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий с учетом экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию.";
"8-1. Экономическое заключение республиканских бюджетных инвестиционных проектов осуществляется центральным уполномоченным органом по государственному планированию с учетом экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.

«9-1. Жергілікті бюджеттік инвестициялық жобалардың, сондай-ақ нысаналы даму трансферттері және республикалық бюджеттен кредиттер есебінен қаржыландыру жоспарланып отырған жобалардың экономикалық қорытындысын жергілікті атқарушы органдар белгілейтін заңды тұлғалардың экономикалық сараптамасын ескере отырып, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі жергілікті уәкілетті органдар жүзеге асырады.»;
12-тармақтағы «Экономикалық сараптаманың» деген сөздер «Экономикалық қорытындының» деген сөздермен ауыстырылсын;
28) 155-1-баптың 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган концессиялық ұсыныстарды концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымға экономикалық сараптамаға жібереді және оның оң қорытындысы негізінде концессиялық жобалардың әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ техникалық-экономикалық негіздемелерге қажетті сараптамалар жүргізу жөніндегі экономикалық қорытындыны бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органға жібереді.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессиялық ұсыныстардың оң экономикалық қорытындысы негізінде концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.»;
29) 155-2-бапта:
2-тармақтағы «уәкілетті» деген сөз «орталық уәкілетті» деген сөздермен ауыстырылсын;
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымның экономикалық сараптамасы негізінде бюджеттен осы жобаны қоса қаржыландыру мүмкіндігі туралы ұсынымы бар концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің оң экономикалық қорытындысын бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.»;
мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган жобаларды қаржылық қамтамасыз ету бөлігінде концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесін қарайды және оң экономикалық қорытынды негізінде концессиялық жобаны бюджеттен қоса қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді.»;
4-тармақ «уәкілетті орган» деген сөздерден кейін «сәулет, қала құрылысы және құрылыс істері жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп,» деген сөздермен толықтырылсын;
30) 155-3-бапта:
2-тармақтағы «қорытындыны тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізеді» деген сөздер «экономикалық қорытындыны бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді» деген сөздермен ауыстырылсын;

9-1. Экономическое заключение местных бюджетных инвестиционных проектов, а также проектов, планируемых к финансированию за счет целевых трансфертов на развитие и кредитов из республиканского бюджета, осуществляется местными уполномоченными органами по государственному планированию с учетом экономической экспертизы юридических лиц, определяемых местными исполнительными органами.";
в пункте 12 слова "экономической экспертизы" заменить словами "экономического заключения";
28) пункт 3 статьи 155-1 изложить в следующей редакции:
"3. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию направляет концессионные предложения на экономическую экспертизу в специализированную организацию по вопросам концессии и на основании ее положительной экспертизы направляет экономическое заключение по разработке или корректировке, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономических обоснований концессионных проектов центральному уполномоченному органу по бюджетному планированию или местному исполнительному органу.";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании положительного экономического заключения концессионных предложений вносит предложения по финансированию разработки или корректировки, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономических обоснований концессионных проектов на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий.";
29) в статье 155-2:
в пункте 2 слова "Уполномоченный" заменить словами "Центральный уполномоченный";
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Уполномоченный орган по государственному планированию на основании экономической экспертизы специализированной организации по вопросам концессии направляет положительное экономическое заключение технико-экономического обоснования концессионного проекта, содержащего рекомендации о возможности софинансирования данного проекта из бюджета, в уполномоченный орган по бюджетному планированию";
дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Уполномоченный орган по бюджетному планированию рассматривает технико-экономическое обоснование концессионного проекта в части финансового обеспечения концессионных проектов и на основании положительного экономического заключения вносит предложения по софинансированию концессионного проекта из бюджета на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий.";
пункт 4 дополнить словами "совместно с уполномоченным органом по делам архитектуры, градостроительства и строительства";
30) в статье 155-3:
в пункте 2:
слова "вносит заключение" заменить словами "направляет экономическое заключение";
слова "на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии" заменить словами "в уполномоченный орган по бюджетному планированию";

мынадай мазмұндағы 2-1-тармақпен толықтырылсын:
«2-1. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу жөнінде қызметтер көрсетуге арналған экономикалық қорытындыны тиісті бюджет комиссияларының қарауына енгізеді.»;
31) 155-4-бапта:
1-тармақтың үшінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын: «концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне оң экономикалық қорытындысының;»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің экономикалық қорытындысы концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымның экономикалық сараптамасы негізінде дайындалады.»;
32) 156-бапта:
2-тармақ мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың қаржы-экономикалық негіздемелерін олардың стратегиялық және бағдарламалық құжаттарға, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан қарайды және олар бойынша экономикалық қорытындылар дайындайды.
Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органның экономикалық қорытындысы негізінде бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру туралы ұсыныстарын және олардың қаржы-экономикалық негіздемелерін Қазақстан Республикасының бюджет және өзге заңнамасына сәйкестігі тұрғысынан қарайды, өзіне заңды тұлғалардың қаржы шығындары мен кірістерін бағалауды қамтитын қаржылық сараптаманы жүзеге асырады және кейіннен тиісті бюджет комиссиясының қарауына енгізу үшін олар бойынша қорытындылар дайындайды.»;
4-тармақтағы «мемлекеттік жоспарлау», «экономикалық сараптаманың қорытындысы» деген сөздер тиісінше «бюджеттік жоспарлау», «экономикалық қорытынды» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1, 5-1-тармақтармен толықтырылсын:
«4-1. Республикалық бюджет қаражаты есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланып отырған бюджеттік инвестициялардың экономикалық қорытындысы Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін заңды тұлғаның экономикалық сараптамасы ескеріле отырып жүргізіледі.»;
«5-1. Жергілікті бюджеттердің қаражаты есебінен заңды тұлғалардың жарғылық капиталына мемлекеттің қатысуы арқылы іске асырылуы жоспарланып отырған бюджеттік инвестициялардың экономикалық қорытындысы жергілікті атқарушы органдар белгілейтін заңды тұлғалардың экономикалық сараптамасы ескеріле отырып жүргізіледі.»;

дополнить пунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1. Уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит экономическое заключение на оказание услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий.";
31) в статье 155-4:
абзац третий пункта 1 изложить в следующей редакции:
"положительного экономического заключения к технико-экономическому обоснованию концессионного проекта;";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Экономическое заключение технико-экономического обоснования концессионного проекта готовится на основании экономической экспертизы специализированной организации по вопросам концессии.";
32) в статье 156:
пункт 2 дополнить частями вторым и третьим следующего содержания:
"Уполномоченный орган по государственному планированию рассматривает предложения администраторов бюджетных программ об осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц и их финансово-экономические обоснования на предмет их соответствия стратегическим и программным документам, законодательству Республики Казахстан и готовит по ним экономические заключения.
Уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании экономического заключения уполномоченного органа по государственному планированию рассматривает предложения администраторов бюджетных программ об осуществлении бюджетных инвестиций посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц и их финансово-экономические обоснования на предмет соответствия бюджетному и иному законодательству Республики Казахстан, осуществляет финансовую экспертизу, включающую в себя оценку финансовых затрат и доходов юридического лица, и готовит по ним заключения для последующего внесения на рассмотрение соответствующей бюджетной комиссии.";
в пункте 4 слова "государственному планированию на основании заключения экономической экспертизы" заменить словами "бюджетному планированию на основании экономического заключения";
дополнить пунктами 4-1 и 5-1 следующего содержания:
"4-1. Экономическое заключение бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств республиканского бюджета, проводится с учетом экономической экспертизы юридического лица, определяемого Правительством Республики Казахстан.
5-1. Экономическое заключение бюджетных инвестиций, планируемых к реализации посредством участия государства в уставном капитале юридических лиц за счет средств местных бюджетов, проводится с учетом экономической экспертизы юридических лиц, определяемых местными исполнительными органами.";

33) 157-бапта:
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Бюджет комиссиясы қарамай және ұсынбай бекітілген техникалық-экономикалық негіздемеде немесе бюджеттік инвестициялық жобаның үлгі жобасында көзделмеген бюджеттің қосымша шығыстарына әкеп соқтыратын жобалау-сметалық құжаттаманы түзетуге немесе оған қосымша құрауыштар енгізуге байланысты бюджеттік инвестициялық жобалардың сметалық құнын ұлғайтуға жол берілмейді.»;
7 және 8-тармақтар алып тасталсын;
10-тармақта:
екінші бөлікте:
«жоспарлау жөніндегі» деген сөздерден кейін «орталық» деген сөзбен толықтырылсын;
«мемлекеттік жоспарлау», «тартуға құқылы» деген сөздер тиісінше «бюджеттік жоспарлау», «тартады» деген сөздермен ауыстырылсын;
үшінші бөліктегі «Қазақстан Республикасының Үкіметі айқындайды» деген сөздер «бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган әзірлейді және Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді» деген сөздермен ауыстырылсын;
34) 159 баптың 3-тармағының екінші бөлігінде:
«жоспарлау жөніндегі» деген сөздерден кейін «орталық» деген сөзбен толықтырылсын;
«тартуға құқылы» деген сөздер «тартады» деген сөзбен ауыстырылсын;
35) 187-баптың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«1) мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның экономикалық және әлеуметтік тиімділікке, сондай-ақ бюджеттік кредит беру арқылы іске асырылатын іс-шаралардың өтелімдігіне негізделе отырып, бюджеттік кредит беру орындылығын айқындауды және бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органға ұсыну үшін олар бойынша қорытынды дайындауды;»;
36) 203-баптың 1-тармақта:
1) тармақшаның екінші бөлігінде:
«мемлекеттік жоспарлау» деген сөздер «бюджеттік жоспарлау» деген сөздермен ауыстырылсын;
«бюджетті атқару» деген сөздер «мемлекеттік жоспарлау» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) тармақшадағы «мемлекеттік жоспарлау» деген сөздер «бюджеттік
жоспарлау» деген сөздермен ауыстырылсын;
37) 215-баптың 3-тармағындағы «заңды тұлғалар үшін» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ ұлттық басқарушы холдинг және акцияларының жүз пайызы ұлттық басқарушы холдингке тиесілі заңды тұлғалар үшін» деген сөздермен толықтырылсын.
2. «Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы» 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-1, № 22-П, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18-құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж. № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29- құжаттар; № 11, 58-құжат; № 15, 71-құжат):
557-баптың 3-тармағының 4) тармақшасындағы «мемлекеттік жоспарлау» деген сөздер «бюджеттік жоспарлау» деген сөздермен ауыстырылсын.

33) в статье 157:
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Не допускаются увеличение сметной стоимости бюджетных инвестиционных проектов, в связи с корректировкой проектно-сметной документации или включением в нее дополнительных компонентов, влекущих дополнительные расходы бюджета, не предусмотренных в утвержденном технико-экономическом обосновании или типовом проекте бюджетного инвестиционного проекта, без рассмотрения и предложения бюджетной комиссии.";
пункты 7 и 8 исключить;
в пункте 10:
в части второй:
после слова "проектов" дополнить словом "центральный";
слова "государственному планированию вправе привлекать" заменить словами "бюджетному планированию привлекает";
в части третьей слова "определяется" заменить словами "разрабатывается центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию и утверждается";
34) в части второй пункта 3 статьи 159:
после слова "лиц" дополнить словом "центральный";
слова "вправе привлекать" заменить словом "привлекает";
35) подпункт 1) статьи 187 изложить в следующей редакции:
"1) определение целесообразности бюджетного кредитования центральным уполномоченным органом по государственному планированию исходя из экономической и социальной эффективности, а также окупаемости мероприятий, реализуемых посредством бюджетного кредитования и подготовку по ним заключения для предоставления в центральный уполномоченный орган по бюджетному планированию;";
36) в пункте 1 статьи 203:
в части второй подпункта 1):
слова "государственному планированию" заменить словами "бюджетному планированию";
слова "исполнению бюджета" заменить словами "государственному планированию";
в подпункте 2) слова "государственному планированию" заменить словами "бюджетному планированию";
37) в пункте 3 статьи 215 после слов "на момент предоставления государственных гарантии," дополнить словами "а также для национального управляющего холдинга и юридических лиц, сто процентов акций которых принадлежит национальному управляющему холдингу,".
2. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 11, ст. 58; № 15, ст. 71):
в подпункте 4) пункта 3 статьи 557 слова "государственному планированию" заменить словами "бюджетному планированию".

3. «Концессиялар туралы» 2006 жылғы 7 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2006 ж., № 14, 88-құжат; 2008 ж. № 15-16, 64-құжат; № 21, 97-құжат; 2009 ж., N 8 24, 133-құжат; 2010 ж. № 7, 29-құжат):
1) 1-баптың 8-5) тармақшасындағы «, экономикалық және бюджеттік» деген сөздер «және экономикалық» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 9-бапта:
1) тармақшаның екінші абзацындағы «экономикалық» деген сөз алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) концессия мәселелері жөніндегі мамандандырылған ұйымның экономикалық сараптамасы негізінде:
концессиялық ұсыныстардың қорытындысын;
техникалық-экономикалық негіздеменің экономикалық қорытындысын;
конкурстық құжаттаманың, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі сараптамасын;
концессионерді іріктеу жөніндегі конкурсты өткізу кезінде конкурсқа қатысушылар ұсынған концессиялық өтінімдерге қорытындысын;
концессия шарттарының жобаларына, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі қорытындысын;
концессионердің мемлекет кепілгерлігін алуға арналған ұсыныстарына қорытындысын дайындайды.»;
2) тармақшадағы «экономикалық сараптамасының» деген сөздер
«экономикалық қорытындысының» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақша алып тасталсын;
7) тармақшада:
«конкурстық құжаттаманы» деген сөздерден кейін «, оның ішінде оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі» деген сөздермен толықтырылсын;
«және концессия шарттарының жобаларын» деген сөздерден кейін «, оның ішінде концессия шарттарына өзгерістер мен толықтырулар енгізу кезіндегі» деген сөздермен толықтырылсын;
3) 10-бап мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) концессиялық міндеттемелердің қаржылық шектерін және оларды қабылдаудың басымдықтарын белгілейді;»;
4) 15-1-бапта:
1-тармақтағы «мемлекеттік жоспарлау жөніндегі» деген сөздерден кейін «орталық» деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақтағы «уәкілетті», «қорытындысы негізінде техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеуді немесе түзетуді», «тиісті бюджет комиссияларының қарауына» деген сөздер тиісінше «орталық уәкілетті», «сараптамасы негізінде техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеу немесе түзету бойынша экономикалық қорытындыны», «бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға немесе жергілікті атқарушы органға жібереді» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5-1-тармақпен толықтырылсын:
«5-1. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессиялық ұсыныстардың экономикалық қорытындысы негізінде концессиялық жобалардың техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеуді немесе түзетуді, сондай-ақ оларға қажетті сараптамалар жүргізуді қаржыландыру жөніндегі ұсыныстарды тиісті бюджеттік  комиссиялардың қарауына енгізеді.»;

3. В Закон Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "О концессиях" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2006 г., № 14, ст. 88; 2008 г., № 15-16, ст. 64; № 21, ст. 97; 2009 г., № 24, ст. 133; 2010 г., № 7, ст. 29):
1) в подпункте 8-5) статьи 1 слова ", экономического и бюджетного" заменить словами "и экономического";
2) в статье 9:
в абзаце втором подпункта 1) слова "экономической" исключить;
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) на основании экономической экспертизы специализированной организации по вопросам концессии готовит:
заключения концессионных предложений;
экономическое заключение технико-экономического обоснования;
заключения конкурсной документации, в том числе при внесении в нее изменений и дополнений;
заключения к концессионным заявкам, представленным участниками конкурса при проведении конкурса по выбору концессионера;
заключения к проектам договоров концессии, в том числе при внесении в договоры концессии изменений и дополнений;
заключения к предложениям концессионера на получение поручительства государства;";
в подпункте 2) слова "экономической экспертизы" заменить словами "экономического заключения";
подпункт 4) исключить;
в подпункте 7):
после слов "конкурсной документации," дополнить словами "в том числе при внесении в нее изменений и дополнений,";
после слов "и проектов договоров концессии" дополнить словами ", в том числе при внесении в договоры концессии-изменений и дополнений";
3) статью 10 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) устанавливает финансовые границы и приоритеты принятия концессионных обязательств;";
4) в статье 15-1:
в пункте 1 после слов "представляются в" дополнить словом "центральный";
в пункте 5:
слова "Уполномоченный", "заключения вносит предложения по финансированию разработки или корректировки", "на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий" заменить словами соответственно "Центральный уполномоченный", "экспертизы направляет экономическое заключение по разработке или корректировке", "уполномоченному органу по бюджетному планированию или местному исполнительному органу";
дополнить пунктом 5-1 следующего содержания:
"5-1. Уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании экономического заключения концессионных предложений вносит предложения по финансированию разработки или корректировки, а также проведению необходимых экспертиз технико-экономических обоснований концессионных проектов на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий.";

5) 15-2-бап мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
«7. Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган концессия мәселелері бойынша мамандандырылған ұйымның экономикалық сараптамасы негізінде концессиялық жобалардың әзірленген немесе түзетілген техникалық-экономикалық негіздемесі бойынша экономикалық қорытынды дайындайды және осы Заңда айқындалған мемлекеттік қолдаудың ұсынылатын түрлерін қамтитын экономикалық қорытындыны бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді.
8. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесінің оң экономикалық қорытындысы негізінде бюджеттен концессиялық жобаны қоса қаржыландыру бойынша ұсыныстарды тиісті бюджеттік комиссиялардың қарауына енгізеді.»;
6) 16-баптың 3-тармағындағы «экономикалық сараптамасының
нәтижелерін» деген сөздер «экономикалық қорытындысын» деген сөздермен
ауыстырылсын;
7) 20-баптың 1-тармағының бесінші бөлігі мынадай редакцияда
жазылсын:
«Мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған экономикалық қорытындыны бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға жібереді. Бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті орган концессиялық жобаларды консультациялық сүйемелдеу жөніндегі қызметтер көрсетуге арналған қорытындыны тиісті бюджеттік комиссиялардың қарауына енгізеді.».
4. «Қазақстанның Даму Банкі туралы» 2001 жылғы 25 сәуірдегі  Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 9, 85-құжат; 2003 ж. № 11, 56-құжат; № 12, 83-құжат; № 15, 139-құжат; 2004 ж., № 15, 85-құжат; № 23, 140, 142-құжаттар; 2005 ж., № 11, 37-құжат; № 23, 105-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 16, 99-құжат; 2009 ж., № 2-3,18-құжат; 2010 ж. № 7,29-құжат):
20-баптың 3) тармақшасындағы «бюджетті атқару және бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органдарға» деген сөздер «бюджеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға» деген сөздермен ауыстырылсын.
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

5) статью 15-2 дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Центральный уполномоченный орган по государственному планированию готовит экономическое заключение по разработанному или скорректированному технико-экономическому обоснованию концессионного проекта на основании экономической экспертизы специализированной организации по вопросам концессии и направляет экономическое заключение, содержащее рекомендуемые виды государственной поддержки, определенные настоящим Законом, в уполномоченный орган по бюджетному планированию.
8. Уполномоченный орган по бюджетному планированию на основании положительного экономического заключения технико-экономического обоснования концессионного проекта вносит предложения по софинансированию концессионного проекта из бюджета на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссий.";
6) в пункте 3 статьи 16 слова "результатов экономической экспертизы" заменить словами "экономического заключения";
7) часть пятую пункта 1 статьи 20 изложить в следующей редакции:
"Уполномоченный орган по государственному планированию направляет экономическое заключение на оказание услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов уполномоченному органу по бюджетному планированию. Уполномоченный орган по бюджетному планированию вносит заключение на оказание услуг по консультативному сопровождению концессионных проектов на рассмотрение соответствующих бюджетных комиссии.".
4. В Закон Республики Казахстан от 25 апреля 2001 года "О Банке Развития Казахстана" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 9, ст. 85; 2003 г., № 11, ст. 56; № 12, ст. 83; № 15, ст. 139; 2004 г., № 15, ст. 85; № 23, ст. 140, 142; 2005 г., № 11, ст. 37; № 23, ст. 105; 2006 г., № 8, ст. 45; № 16, ст. 99; 2009 г., № 2-3, ст. 18; 2010 г., № 7, ст. 29):
в подпункте 3) статьи 20 слова "в уполномоченные органы по исполнению бюджета и" заменить словами "в уполномоченный орган по".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан