Электрондық мемлекеттік қызметтің үлгі регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 26 қазандағы N 1116 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2013 жылғы 12 шілдедегі № 719 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 12.07.2013 № 719 қаулысымен (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі).
«Ақпараттандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 5-бабы 19) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Электрондық мемлекеттік қызмет көрсетудің үлгі регламенті бекітілсін.
2. Мемлекеттік органдар, оның ішінде Қазақстан Республикасының Президентіне бағынатын және есеп беретін мемлекеттік органдар (келісім бойынша) мемлекеттік қызмет көрсетудің автоматтандырыған нысаны орнатылған, мемлекеттік қызмет көрсету стандарты бекітілген күнінен бастап бір ай мерзімде ақпараттандыру саласындағы уәкілетті органмен келісім бойынша оның құзыретіне кіретін әрбір электрондық мемлекеттік қызмет көрсету бойынша жеке электрондық мемлекеттік қызмет көрсету регламенттерін әзірлеуді және бекітуді қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 26 қазандағы
№ 1116 қаулысымен
бекітілген
Электрондық мемлекеттік қызметтің үлгі регламенті
___________________________________________________
(электрондық мемлекеттік қызметтің атауы) 1. Жалпы ережелер
1. Осы мемлекеттік қызметті тікелей көрсететін мемлекеттік органның, мемлекеттік мекеменің немесе өзге де ұйымдардың (бұдан әрі - қызмет беруші) атауын көрсетіңіз.
2. Негізінде электрондық мемлекеттік қызмет көрсетілетін, мемлекеттік қызмет стандартының (бұдан әрі - стандарт) атауын, сондай-ақ стандарт бекітілген актінің атауын, оның нөмірін және күнін көрсетіңіз.
3. Электрондық мемлекеттік қызметті автоматтандыру дәрежесі: толықтай автоматтандырылған (медиа-алшақтықты қамтымайтын электрондық мемлекеттік қызмет) немесе ішінара автоматтандырылған (медиа-алшақтықты қамтымайтын электрондық мемлекеттік қызмет).
4. Электрондық мемлекеттік қызмет көрсетудің түрі: ақпараттық, интерактивтік, транзакциялық.
5. Осы Регламентте пайдаланылатын ұғымдар мен қысқартулар:
1) бизнес-сәйкестендіру нөмірі - бірлескен кәсіпкерлік түрінде қызметтерді жүзеге асыратын заңды тұлға (филиал және өкілдік) және жеке кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір (бұдан әрі - БСН);

Об утверждении Типового регламента электронной государственной услуги
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 октября 2010 года № 1116. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 12 июля 2013 года № 719
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 12.07.2013 № 719 (вводится в действие со дня первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 19) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года «Об информатизации» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Типовой регламент электронной государственной услуги.
2. Государственным органам, в том числе государственным органам, подчиненным и подотчетным Президенту Республики Казахстан (по согласованию) обеспечить разработку и утверждение регламентов  электронных государственных услуг отдельно по каждой электронной государственной услуге, входящей в его компетенцию, по согласованию с уполномоченным органом в сфере информатизации в месячный срок со дня утверждения стандарта государственной услуги, в котором установлена автоматизированная форма оказания государственной услуги.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении 10 календарных дней со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 октября 2010 года № 1116
Типовой регламент электронной государственной услуги _________________________________________________
(наименование электронной государственной услуги)
1. Общие положения
1. Указать наименование государственного органа, государственного учреждения или иных организаций, непосредственно предоставляющих данную электронную государственную услугу (далее - услугодатель).
2. Указать наименование стандарта государственной услуги (далее - стандарт), на основании которого оказывается электронная государственная услуга, а также наименование акта, его номер и дата, которым утвержден стандарт.
3. Степень автоматизации электронной государственной услуги: полностью автоматизированная (электронная государственная услуга, не содержащая медиа-разрывов) или частично автоматизированная (электронная государственная услуга, содержащая медиа-разрывы).
4. Вид оказания электронной государственной услуги: информационная, интерактивная, транзакционная.
5. Понятия и сокращения, используемые в настоящем Регламенте:
1) бизнес-идентификационный номер - уникальный номер, формируемый для юридического лица (филиала и представительства) и индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде совместного предпринимательства (далее - БИН);

2) «электрондық үкіметтің» веб-порталы - нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, барлық шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық мемлекеттік қызметтерге қолжетімділіктің бірыңғай терезесін білдіретін ақпараттық жүйе (бұдан әрі - ЭҮП);
3) жеке сәйкестендіру нөмірі - жеке тұлға, оның ішінде жеке кәсіпкерлік түрінде өзінің қызметін жүзеге асыратын жеке кәсіпкер үшін қалыптастырылатын бірегей нөмір (бұдан әрі - ЖСН);
4) ақпараттық қызмет - пайдаланушыларға ақпараттық ресурстарды беру жөніндегі қызмет;
5) интерактивті қызмет - өзара ақпарат алмасуды талап ететін, пайдаланушыларға олардың сұраулары бойынша және тараптардың келісімі бойынша электрондық ақпараттық ресурстарды беру жөніндегі қызмет;
6) ақпараттық жүйе - аппараттық-бағдарламалық кешенді қолданумен ақпаратты сақтау, өңдеу, іздеу, тарату, тапсыру және беру үшін арналған жүйе (бұдан әрі - АЖ);
7) медиа-алшақтық - құжаттарды электрондық нысаннан қағаз немесе керсінше нысанға өзгерту қажет кезінде қызметтерді көрсету үдерісінде қағаз және электрондық құжат айналымының кезектесуі;
8) пайдаланушы - оған қажетті электрондық ақпараттық ресурстарды алу үшін ақпараттық жүйеге жүгінетін және оларды пайдаланатын субъект;
9) салық төлеушінің тіркеу нөмірі - салықтардың және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдердің барлық түрлері бойынша бірегей нөмір, ол салық төлеуші ретінде оны мемлекеттік тіркеу және Қазақстан Республикасы Салық төлеушілерінің мемлекеттік тізіліміне ол туралы мәліметтерді енгізу кезінде салық төлеушіге беріледі (бұдан әрі - СТН);
10) транзакциялық қызмет - электрондық цифрлық қолтаңбаны қолданумен өзара ақпарат алмасуды талап ететін, пайдаланушыларға электрондық ақпараттық ресурстарды беру жөніндегі қызмет;
11) электрондық цифрлық қолтаңба - электрондық цифрлық қолтаңбаның құралдарымен құрылған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнның тұрақтылығын растайтын электрондық цифрлық таңбалардың жиынтығы (бұдан әрі - ЭЦҚ);
12) мемлекеттік электрондық қызметтер - ақпараттық технологияларды пайдаланумен электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтер;
13) электрондық құжат - ақпарат электрондық-цифрлық нысанда берілген және электрондық цифрлық қолтаңба арқылы куәландырылған құжат.
Регламентті дайындау кезінде пайдаланылатын ұғымдар мен қысқартулар нақты электрондық мемлекеттік қызметке сәйкес толықтырылуы мүмкін.
2. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету жөнінде қызмет беруші әрекетінің тәртібі

2) веб-портал «электронного правительства» - информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к электронным государственным услугам (далее - ПЭП);
3) индивидуальный идентификационный номер — уникальный номер, формируемый для физического лица, в том числе индивидуального предпринимателя, осуществляющего деятельность в виде личного предпринимательства (далее - ИИН);
4) информационная услуга - услуга по предоставлению пользователям информационных ресурсов;
5) интерактивная услуга - услуга по предоставлению электронных информационных ресурсов пользователям по их запросам или по соглашению сторон, требующая взаимный обмен информацией;
6) информационная система - система, предназначенная для хранения, обработки, поиска, распространения, передачи и предоставления информации с применением аппаратно-программного комплекса (далее - ИС);
7) медиа-разрыв - чередование бумажного и электронного документооборота в процессе оказания услуг, когда необходимы преобразования документов из электронной формы в бумажную или наоборот;
8) пользователь - субъект, обращающийся к информационной системе за получением необходимых ему электронных информационных ресурсов и пользующийся ими;
9) регистрационный номер налогоплательщика - единый по всем видам налогов и других обязательных платежей в бюджет номер, который присваивается налогоплательщику при его государственной регистрации в качестве налогоплательщика и внесении сведений о нем в Государственный реестр налогоплательщиков Республики Казахстан (далее - РНН);
10) транзакционная услуга - услуга по предоставлению пользователям электронных информационных ресурсов, требующая взаимного обмена информацией с применением электронной цифровой подписи;
11) электронная цифровая подпись - набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания (далее - ЭЦП);
12) электронные государственные услуги - государственные услуги, оказываемые в электронной форме с применением информационных технологий;
13) электронный документ - документ, в котором информация представлена в электронно-цифровой форме и удостоверена посредством электронной цифровой подписи.
Понятия и сокращения, используемые при подготовке Регламента, могут дополняться в соответствии с конкретной электронной государственной услугой.
2. Порядок деятельности услогодателя по оказанию
электронной государственной услуги

6. Осы Регламенттің 2-қосымшасына сәйкес толық автоматтандырылған электрондық қызметті көрсеткен кезде қызмет берушінің адымдық әрекеттері мен шешімдерін көрсетіңіз:
1) тұтынушы ЖСН немесе БСН, немесе СТН көмегімен ЭҮП-да тіркеуден өтуі тиіс (ЭҮП-да тіркелмеген тұтынушылар үшін жүзеге асырылады);
2) «Электрондық құжат және электрондық цифрлық қолтаңба туралы» Қазақстан Республикасының 2003 жылғы 7 қаңтардағы Заңына сәйкес тұтынушының және КО ақпараттық жүйесінің ЭЦҚ (бұдан әрі - тұтынушының ЭЦҚ) қалыптастыру және тексеру үдерісін іске асыратын криптографиялық қорғау құралдарын пайдаланумен қызметтерді тұтынушының электрондық цифрлық қолтаңбаның кілтімен қол қойылған, электрондық құжат түрінде мемлекеттік органға берілген сұрау салудың негізінде электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсетудің нәтижесі тұтынушыға беріледі;
3) 1-үдеріс - «электрондық үкімет» порталындағы тұтынушы туралы деректердің дұрыстығын тексеру үдерісі (ЖСН немесе БИН, немесе СТН және пароль), 1-ақпараттық жүйеден қажетті ақпаратқа сұрау салу;
4) 2-үдеріс - тұтынушының деректерінде бұзушылықтар болуына байланысты сұрау салынатын электрондық мемлекеттік қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
5) 3-үдеріс - тұтынушының осы Регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызметті көрсету және оның құрылымы мен форматтық талаптарды ескере отырып, тұтынушының нысанды толтыруы үшін сұрау салу нысанын экранға шығару (деректерді енгізу);
6) 4- үдеріс - сәйкестендіру деректерді және куәландыру орталығы (бұдан әрі - КО) ақпараттық жүйесінде тұтынушының ЭЦҚ тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі туралы деректерге сұрау салу;
7) 1-шарт - тұтынушының криптографиялық қорғаудың құралдарын (бұдан әрі - тұтынушының АКҚҚ) пайдаланумен тіркеу куәлігінің мерзімін және тұтынушының ЭЦҚ түпнұсқалығын тексеру;
8) 5-үдеріс - тұтынушының ЭЦҚ түпнұсқалығының расталмауына байланысты сұрау салынатын электрондық мемлекеттік қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
9) 6-үдеріс - электрондық мемлекеттік нысанды көрсетуге сұрау салудың толтырылған нысанына (енгізілген деректерді) тұтынушының ЭЦҚ арқылы қол қою және тұтынушының одан әрі әрекеттері туралы ақпаратты алу;
10) 7-үдеріс — 2-ақпараттық жүйеден қажетті деректерге сұрау салу;
11) 2-шарт - 2-ақпараттық жүйеден түскен деректерді тексеру;
12) 8-үдеріс - 2-ақпараттық жүйеден сұрау салынған деректердің болмауына байланысты сұрау салынған электрондық мемлекеттік қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
13) 9-үдеріс - тұтынушының сұрау салуына сәйкес мемлекеттік органның АКҚҚ және КО ақпараттық жүйесін пайдаланумен қызметтерді көрсетудің нәтижесін (электрондық құжатты) қалыптастыру.

6. Указать пошаговые действия и решения услугодателя при оказании полностью автоматизированной электронной государственной услуги согласно приложению 2 к настоящему Регламенту:
1) потребитель должен пройти регистрацию на ПЭП с помощью ИИН или БИН, или РНН (осуществляется для незарегистрированных потребителей на ПЭП);
2) потребителю предоставляется результат оказания электронной государственной услуги на основе запроса, поданного в государственный орган в виде электронного документа, подписанного ключом электронной цифровой подписи потребителя услуг с использованием средства криптографической защиты, реализующего процесса формирования и проверки ЭЦП (далее - ЭЦП потребителя) потребителя и информационной системы УЦ в соответствии с Законом Республики Казахстан от 7 января 2003 года «Об электронном документе и электронной цифровой подписи»;
3) процесс 1 - процесс проверки подлинности данных о потребителе на портале «электронного правительства» (ИИН или БИН, или РНН и пароль), запрос необходимой информации с информационной системы 1;
4) процесс 2 - формирование сообщения об отказе в запрашиваемой электронной государственной услуге в связи с имеющими нарушениями в данных потребителя;
5) процесс 3 - выбор потребителем услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран формы запроса для оказания услуги и заполнение потребителем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований;
6) процесс 4 - запрос идентификационных данных и данных о сроке действия регистрационного свидетельства ЭЦП потребителя в информационной системе удостоверяющего центра (далее - УЦ);
7) условие 1 - проверка срока действия регистрационного свидетельства и подлинности ЭЦП потребителя с использованием средства криптографической защиты потребителя (далее - СКЗИ потребителя);
8) процесс 5 - формирование сообщения об отказе в запрашиваемой электронной государственной услуге в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП потребителя;
9) процесс 6 - подписание посредством ЭЦП потребителя заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание электронной государственной формы и получение информации о дальнейших действиях потребителя;
10) процесс 7 - запрос необходимых данных с информационной системы 2;
11) условие 2 - проверка данных поступивших с информационной системы 2;
12) процесс 8 - формирование сообщения об отказе в запрашиваемой электронной государственной услуге, в связи с отсутствием запрошенных данных с информационной системы 2;
13) процесс 9 - формирование результата оказания электронной государственной услуги (электронного документа) с использованием СКЗИ государственного органа и информационной системы УЦ в соответствии запросом потребителя.

7. Осы Регламенттің 3-қосымшасына сәйкес ішінара автоматтандырылған электрондық мемлекеттік қызметті көрсеткен кезде қызмет берушінің адымдық әрекеттері мен шешімдерін көрсетіңіз:
1) тұтынушы ЖСН немесе БСН көмегімен ЭҮП-да тіркеуден өтуі тиіс (осы қадам ЭҮП-да тіркелмеген тұтынушылар үшін жүзеге асырылады);
2) 1-үдеріс - «электрондық үкімет» порталындағы тұтынушы туралы деректердің дұрыстығын тексеру үдерісі (ЖСН немесе БИН, немесе СТН және пароль), 1-ақпараттық жүйеден қажетті ақпаратқа сұрау салу;
3) 2-үдеріс - тұтынушының деректерінде бұзушылықтар болуына байланысты сұрау салынатын электрондық мемлекеттік қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
4) 3-үдеріс - тұтынушының осы Регламентте көрсетілген қызметті таңдауы, қызметті көрсету және оның құрылымы мен форматтық талаптарды ескере отырып, тұтынушының нысанды толтыруы үшін сұрау салу нысанын экранға шығару (деректерді енгізу);
5) 4-үдеріс - сәйкестендіру деректерді және куәландыру орталығы (бұдан әрі - КО) ақпараттық жүйесінде тұтынушының ЭЦҚ тіркеу куәлігінің қолданылу мерзімі туралы деректерге сұрау салу;
6) 1-шарт - тұтынушының криптографиялық қорғаудың құралдарын (бұдан әрі — тұтынушының АКҚҚ) пайдаланумен тіркеу куәлігінің мерзімін және тұтынушының ЭЦҚ түпнұсқалығын тексеру;
7) 5-үдеріс - тұтынушының ЭЦҚ түпнұсқалығының расталмауына байланысты сұрау салынатын электрондық мемлекеттік қызметтен бас тарту туралы хабарламаны қалыптастыру;
8) 6-үдеріс - электрондық мемлекеттік нысанды көрсетуге сұрау салудың толтырылған нысанына (енгізілген деректерді) тұтынушының ЭЦҚ арқылы қол қою және тұтынушының одан әрі әрекеттері туралы ақпаратты алу;
9) 7-үдеріс - қосымша ақпаратты немесе электрондық мемлекеттік қызметті көрсеткені үшін тұтынушыдан ақы төлеу туралы хабарламаны алу, оның нәтижесі 2-ақпараттық жүйеге келіп түседі, одан кейін бұл ақпарат немесе хабарлама 3-ақпараттық жүйеге келіп түседі;
10) 8-үдеріс - келіп түскен (белгілі бір уақыттан кейін тұтынушының тарапынан әрекеттерді орындау үшін берілген) сұрау салу бойынша 7-үдерісті орындаудың нәтижелері бойынша 3-ақпараттық жүйеден деректерге сұрау салынады;
11) 2-шарт - электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үшін көзделген талаптармен және шарттармен 3-ақпараттық жүйеден түскен деректерді тексеру;
12) 9-үдеріс - 3-ақпараттық жүйеде деректердің сәйкессіздігі немесе жетіспеушілігі негізінде электрондық мемлекеттік қызметті көрсету жөнінде дәлелді бас тартуды ресімдеу;
13) 10-үдеріс - тұтынушының сұрау салуына сәйкес қызметті көрсетудің нәтижесін (Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген электрондық құжат немесе қағаз тасығыштағы құжаттың түрі) қалыптастыру. Электрондық құжат мемлекеттік органның АКҚҚ және КО ақпараттық жүйесін пайдаланумен қалыптастырылады.

7. Указать пошаговые действия и решения услугодателя при оказании частично автоматизированной электронной государственной услуги согласно приложению 3 к настоящему Регламенту:
1) потребитель должен пройти регистрацию на ПЭП с помощью ИИН или БИН (осуществляется для незарегистрированных потребителей на ПЭП);
2) процесс 1 - процесс проверки подлинности данных о потребителе на портале «электронного правительства» (ИИН или БИН, или РНН и пароль), запрос необходимой информации с информационной системы 1;
3) процесс 2 - формирование сообщения об отказе в запрашиваемой электронной государственной услуге в связи с имеющими нарушениями в данных потребителя;
4) процесс 3 - выбор потребителем услуги, указанной в настоящем Регламенте, вывод на экран форм запроса для оказания услуги и заполнение потребителем формы (ввод данных) с учетом ее структуры и форматных требований;
5) процесс 4 - запрос идентификационных данных и данных о сроке действия регистрационного свидетельства ЭЦП потребителя в информационной системе удостоверяющего центра (далее - УЦ);
6) условие 1 - проверка срока действия регистрационного свидетельства и подлинности ЭЦП потребителя с использованием СКЗИ потребителя и информационной системы УЦ;
7) процесс 5 - формирование сообщения об отказе в запрашиваемой электронной государственной услуге, в связи с не подтверждением подлинности ЭЦП потребителя;
8) процесс 6 - подписание посредством ЭЦП потребителя заполненной формы (введенных данных) запроса на оказание электронной государственной формы и получение информации о дальнейших действиях потребителя;
9) процесс 7 - получение дополнительной информации или сообщения об оплате от потребителя за оказание электронной государственной услуги, результат которой поступает в информационную систему 2, а затем эта информация или сообщение поступает в информационную систему 3;
10) процесс 8 - по поступившему запросу (через определенное время, которое предоставлялось для выполнения действий со стороны потребителя), запрашиваются из информационной системы 3 данные по результатам выполнения процесса 7;
11) условие 2 - проверка поступивших данных из информационной системы 3 с требованиями и условиями, предусмотренными для оказания электронной государственной услуги;
12) процесс 9 - оформление мотивированного отказа по оказанию электронной государственной услуги на основании несоответствия или недостатка данных в информационной системе 3;
13) процесс 10 - формирование результата оказания услуги (электронный документ или документ на бумажном носителе, оформленный в установленном законодательством Республики Казахстан порядке) в соответствии запросом потребителя. Электронный документ формируется с использованием СКЗИ государственного органа и информационной системы УЦ.

8. Осы Регламентке қосымшада тұтынушыға мемлекеттік немесе орыс тілінде көрсетілетін электрондық мемлекеттік қызметке сұрау салу мен жауапты толтырудың экрандық нысандарын көрсетіңіз.
9. Тұтынушының электрондық мемлекеттік қызмет бойынша сұрау салуының орындалу мәртебесін тексеру тәсілін сипаттаңыз.
10. Электрондық мемлекеттік қызмет туралы ақпаратты алу, сондай-ақ қажет болған жағдайда олардың сапасын бағалау (оның, ішінде шағымдану) үшін байланыс телефонының нөмірін көрсетіңіз.
3. Электрондық мемлекеттік қызмет көрсету үдерісіндегі өзара іс-қимыл тәртібін сипаттау
11. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіне қатысатын мемлекеттік органдардың, мемлекеттік мекемелердің немесе өзге де ұйымдардың құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі - құрылымдық-функционалдық бірліктер - ҚФБ) тізбесін көрсетіңіз.
12. Осы Регламенттің 1-қосымшасына сәйкес әрбір іс-қимылдың орындалу мерзімін көрсете отырып, мемлекеттік органдардың, мемлекеттік мекемелердің немесе өзге де ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері қарапайым іс-қимылы (функциялар, рәсімдер, операциялар) дәйектілігінің мәтіндік, кестелік сипаттамасын көрсетіңіз.
13. Осы Регламенттің 2 және 3-қосымшаларына сәйкес, осы Регламенттің 12-тармағында көрсетілген олардың сипаттамасына сәйкес мемлекеттік органдардың, мемлекеттік мекемелердің немесе өзге де ұйымдардың құрылымдық бөлімшелері (электрондық мемлекеттік қызмет көрсету үдерісінде) іс-қимылының қисынды дәйектілігі арасындағы өзара байланысты көрсететін диаграммаларды көрсетіңіз.
14. Осы Регламентке қосымшаларда хабарламалардың, хаттардың, ескертулердің нысандарын қоса алғанда, электрондық мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесі соған сәйкес ұсынылуы тиіс бланкілердің нысандарын, үлгілерін көрсетіңіз.
15. Тұтынушыларға электрондық мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелері осы Регламенттің 4-қосымшасына сәйкес сапа мен қолжетімділік көрсеткіштерімен өлшенеді.
16. Тұтынушыларға электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үдерісіне қойылатын талаптар:
1) тұтынушының құжаттарындағы ақпараттың сақталуын, қорғалуын және құпиялылығын қамтамасыз ету;
2) тұтынушының құқықтарын қорғау үшін қажетті өзге де талаптар.
17. Электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсетудің техникалық шарттары:
электрондық мемлекеттік қызметке қол жеткізудің және оны көрсетудің қолдайтын барлық құрылғыларын (компьютер, Интернет, ұтқыр телефон және тағы басқалары) көрсетіңіз.
Электрондық мемлекеттік
қызметтің үлгі регламентіне
1-қосымша
Кесте. Әрекеттердің сипаттамасы.
Негізгі үдерістің (жұмыстар барысының, ағынының) әрекеті
1
Әрекет (жұмыстар барысының, ағынының) №
1
2
3
n
2
ҚФБ атауы
ЭҮП
1 ҚФБ
2 ҚФБ
n ҚФБ
3
Әрекеттің (үдерістің, рәсімдеудің, операцияның) атауы және олардың сипаттамасы
Әрекет ету және оның сипаттамасы
Әрекет ету және оның сипаттамасы
Әрекет ету және оның сипаттамасы
...
4
Аяқтау нысаны (деректер, құжат, ұйымдық-басшылық ету шешімі)
1-нысан
2-нысан
3-нысан
...
5
Орындау мерзімдері
1-уақыт
2-уақыт
3-уақыт
...
6
Келесі әрекеттің нөмірі
2
3
4
...
Ескертпе:
Осы кестеде электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінің технологиялық тізбегінде келесі әрекеттердің аяқталу үлгілері, орындалу мерзімдері және нөмірлері көрсетіліп ЭҮП және барлық ҚФБ әрекеттері (функциялары, рәсімдері, операциялары) атап көрсетіледі.
Осы Регламенттің 1-қосымшасының кестесі негізінде электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсету кезіндегі функционалдық өзара іс-қимылдың диаграммалары құрылады.
Электрондық мемлекеттік
қызметтің үлгі регламентіне
2-қосымша
Толық автоматтандырылған электрондық қызметтерді көрсету кезінде функционалдық іс-қимылының диаграммасы
Ескертпе:
Диаграмманың үлгілік рәсімделуі бизнес үдерістерді модельдеу үшін пайдаланылатын BPMN 1.2 графикалық нотациясында келтірілген. BPMN-де модельдеу графикалық элементтердің аз саны бар диаграммалар арқылы жүзеге асырылады. Бұл тұтынушыларға үдерістің қисынын жылдам түсінуге көмектеседі. Элементтердің төрт негізгі санатын атап көрсетуге болады:

8. Указать в приложении к настоящему Регламенту экранные формы заполнения запроса и ответа на электронную государственную услугу, предоставляемые потребителю на государственном или русском языках.
9. Описать способ проверки получателем статуса исполнения запроса по электронной государственной услуге.
10. Указать номер контактного телефона для получения информации об электронной государственной услуге, также в случае необходимости оценки (в том числе обжалования) их качества.
3. Описание порядка взаимодействия в процессе
оказания электронной государственной услуги
11. Указать перечень структурных подразделений государственных органов, государственных учреждений или иных организаций (далее структурно-функциональные единицы — СФЕ), которые участвуют в процессе оказания электронной государственной услуги.
12. Привести текстовое табличное описание последовательности действий (процедур, функций, операций) структурных подразделений государственных органов, государственных учреждений или иных организаций с указанием срока выполнения каждого действия, согласно приложению 1 к настоящему Регламенту.
13. Привести диаграммы, отражающие взаимосвязь между логической последовательностью действий (в процессе оказания электронной государственной услуги) структурных подразделений государственных органов, государственных учреждений или иных организаций в соответствии с их описаниями, указанными в пункте 12 настоящего Регламента, согласно приложениям 2 и 3 к настоящему Регламенту.
14. Указать в приложениях к Регламенту формы, шаблоны бланков в соответствии с которыми должен быть представлен результат оказания электронной государственной услуги, в том числе с указанием правил форматно-логического контроля, включая формы уведомлений, писем и напоминаний.
15. Результаты оказания электронной государственной услуги потребителям измеряются показателями качества и доступности в соответствии с приложением 4 к настоящему Регламенту.
16. Требования, предъявляемые к процессу оказания электронной государственной услуги потребителям:
1) обеспечение сохранности, защиты и конфиденциальности информации, содержащейся в документах потребителя;
2) иные требования, необходимые для защиты прав потребителя.
17. Технические условия оказания электронной государственной услуги:
указать все поддерживаемые устройства доступа и оказания электронных государственных услуг (компьютер, Интернет, мобильный телефон, телефон и другие устройства).
Приложение 1
к Типовому регламенту
электронной государственной услуги
Таблица. Описание действий
Действия основного процесса (хода, потока работ)
1
№ действия (хода,
потока работ)
1
2
3
n
2
Наименование СФЕ
пэп
СФЕ
СФЕ 2
СФЕ n
3
Наименование действия
(процесса, процедуры,
операции) и их описание
Действие и
его
описание
Действие и
его
описание
Действие и
его
описание
.....
4
Форма завершения
(данные, документ,
организационно-распо-
рядительное решение)
Форма 1
Форма 2
Форма 3
.....
5
Сроки исполнения
Время 1
Время 2
Время 3
.....
6
Номер следующего
действия
2
3
4
.....
Примечание:
В данной таблице перечисляются действия (функции, процедуры, операции) ПЭП и всех СФЕ с указанием форм завершения, сроков исполнения и указанием номеров последующих действий в технологической цепочке процесса оказания электронной государственной услуги.
На основании таблицы приложения 1 к настоящему Регламенту строятся диаграммы функционального взаимодействия при оказании электронных государственных услуг.
Приложение 2
к Типовому регламенту
электронной государственной услуги
Диаграмма функционального взаимодействия при
оказании полностью автоматизированной
электронной государственной услуги
Условные обозначения:
Примечание:
Типовое оформление диаграммы приведено в графической нотации BPMN 1.2, использующихся для моделирования бизнес процессов. Моделирование в BPMN осуществляется посредством диаграмм с небольшим числом графических элементов. Это помогает потребителям быстро понимать логику процесса. Выделяют четыре основные категории элементов:

1) басқару ағынының объектілері: оқиғалар, әрекеттер және қисынды операторлар;
2) біріктіруші объектілер: басқару ағыны, хабарламалар ағыны және қауымдастықтар;
3) рөлдер: пулалар және жолдар;
4) артефакттар: деректер, топтар және мәтіндік аннотациялар.
Осы төрт санаттың элементтері бизнес үдерістердің диаграммасын құруға мүмкіндік береді. Айрықшалық моделінің мәнерлілігін арттыру үшін «Ескертпелер» деген бөлімде келтірілуі тиіс басқару ағыны объектілерінің жаңа түрлерін және артефакттарды құруға рұқсат береді.
Электрондық мемлекеттік
қызметтің үлгі регламентіне
3-қосымша
Ішінара автоматтандырылған электрондық мемлекеттік қызметтерді көрсету кезінде функционалдық іс-қимылының диаграммасы
Ескертпе:
Диаграмманың үлгілік рәсімделуі бизнес үрдістерді модельдеу үшін пайдаланылатын BPMN 1.2 графикалық нотациясында келтірілген. BPMN модельдеу графикалық элементтердің аз саны бар диаграммалар арқылы жүзеге асырылады. Бұл тұтынушыларға үдерістің қисынын жылдам түсінуге көмектеседі. Элементтердің төрт негізгі санатын атап көрсетуге болады:
1) басқару ағынының объектілері: оқиғалар, әрекеттер және қисынды операторлар;
2) біріктіруші объектілер: басқару ағыны, хабарламалар ағыны және қауымдастықтар;
3) рөлдер: пулалар және жолдар;
4) артефакттар: деректер, топтар және мәтіндік аннотациялар.
Осы төрт санаттың элементтері бизнес үдерістердің диаграммасын құруға мүмкіндік береді. Айрықшалық моделінің мәнерлілігін арттыру үшін «Ескертпелер» деген бөлімде келтірілуі тиіс басқару ағыны объектілерінің жаңа түрлерін және артефакттарды құруға рұқсат береді.
Электрондық мемлекеттік
қызметтің үлгі регламентіне
4-қосымша
Электрондық мемлекеттік қызметтерінің «сапа» және «қолжетімділік» көрсеткіштерін анықтау үшін сауалнаманың нысаны
_______________________________________________________
(қызметтің атауы)
1. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету үдерісінің сапасына және нәтижесіне қанағаттанасыз ба?
1) қанағаттанған жоқпын;
2) ішінара қанағаттанамын;
3) қанағаттанамын.
2. Электрондық мемлекеттік қызметті көрсету тәртібі туралы ақпараттың сапасына қанағаттанасыз ба?
1) қанағаттанған жоқпын;
2) ішінара канағаттанамын;
3) қанағаттанамын.

1) объекты потока управления: события, действия и логические операторы;
2) соединяющие объекты: поток управления, поток сообщений и ассоциации;
3) роли: пулы и дорожки;
4) артефакты: данные, группы и текстовые аннотации.
Элементы этих четырех категорий позволяют строить диаграммы бизнес процессов. Для повышения выразительности модели спецификация разрешает создавать новые типы объектов потока управления и артефактов, которые должны быть приведены в разделе «Примечания».
Приложение 3
к Типовому регламенту
электронной государственной услуги
Диаграмма функционального взаимодействия
при оказании частично автоматизированной
электронной государственной услуги
Условные обозначения:
Примечание:
Типовое оформление диаграммы приведено в графической нотации BPMN 1.2, использующихся для моделирования бизнес процессов. Моделирование в BPMN осуществляется посредством диаграмм с небольшим числом графических элементов. Это помогает потребителям быстро понимать логику процесса. Выделяют четыре основные категории элементов:
1) объекты потока управления: события, действия и логические операторы;
2) соединяющие объекты: поток управления, поток сообщений и ассоциации;
3) роли: пулы и дорожки;
4) артефакты: данные, группы и текстовые аннотации.
Элементы этих четырех категорий позволяют строить диаграммы бизнес процессов. Для повышения выразительности модели спецификация разрешает создавать новые типы объектов потока управления и артефактов, которые должны быть приведены в разделе «Примечания».
Приложение 4
к Типовому регламенту
электронной государственной услуги
Форма анкеты для определения показателей
электронной государственной услуги:
«качество» и «доступность»
__________________________________________
(наименование услуги)
1. Удовлетворены ли Вы качеством процесса и результатом оказания электронной государственной услуги?
1) не удовлетворен;
2) частично удовлетворен;
3) удовлетворен.
2. Удовлетворены ли Вы качеством информации о порядке оказания Электронной государственной услуги?
1) не удовлетворен;
2) частично удовлетворен;
3) удовлетворен.