"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұйымдасқан қылмысқа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 6 қарашадағы № 1167 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұйымдасқан қылмысқа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне ұйымдасқан қылмысқа қарсы іс-қимыл мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнамалық актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; 2010 жылғы 12 қазанда «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 13 қазанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мұнай және мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің айналымы саласында жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
31-бапта:
төртінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Егер қылмысты бір немесе бірнеше қылмысты жасау үшін құрылған ұйымдасқан топтардың бірлестігі жасаса, ол қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым) жасаған қылмыс деп танылады.»;

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия организованной преступности"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 6 ноября 2010 года № 1167
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам противодействия организованной преступности".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
ЗАКОН РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам противодействия
организованной преступности
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан.
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114, № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. № 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления ответственности в сфере оборота нефти и отдельных видов нефтепродуктов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 12 октября 2010 г. и "Казахстанская правда" 13 октября 2010 г.).
в статье 31:
часть четвертую изложить в следующей редакции:
"4. Преступление признается совершенным преступным сообществом (преступной организацией), если оно совершено объединением организованных групп, созданным для совершения одного или нескольких преступлений";

мынадай мазмұндағы 4-1 және 4-2-бөліктермен толықтырылсын:
«4-1. Егер қылмысты ұйымдасқан топ екі және одан да көп мемлекеттің аумағында не бір мемлекетте жасаса, бірақ оны дайындау, жоспарлау, басшылық жасау немесе оның зардаптары басқа мемлекетте немесе бір мемлекетте, бірақ басқа мемлекеттер азаматтарының қатысуымен орын алса, ол трансұлттық ұйымдасқан топ жасаған қылмыс деп танылады.
4-2. Егер қылмысты қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым) екі және одан да көп мемлекеттің аумағында не бір мемлекетте жасаса, бірақ оны дайындау, жоспарлау, басшылық жасау немесе оның зардаптары басқа мемлекетте немесе бір мемлекетте, бірақ басқа мемлекеттер азаматтарының қатысуымен орын алса, ол трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым) жасаған қылмыс деп танылады.»;
51-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацы мынадай редакцияда жазылсын:
«Сыбайлас жемқорлық қылмыс және ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) не банданың құрамында жасалған қылмыстар үшін сотталған адамның меншігінен басқа, қылмыстық жолмен алынған не қылмыстық жолмен алынған қаражатқа сатып алынған, сотталған адам басқа адамдардың меншігіне берген мүлік те заңнамада белгіленген тәртіппен тәркілеуге жатады.»;
63-баптың сегізінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«8. Қылмыстар қауіпті немесе аса қауіпті қайталанған кезде не адамды ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) немесе банданың құрамында жасалған қылмыс үшін соттаған кезде адамдарға шартты түрде соттау қолданылмайды.»;
70-баптың үшінші бөлігінің в) тармағындағы «екісін» деген сөзден кейін «;» қойылып, мынадай мазмұндағы г) тармағымен толықтырылсын:
«г) ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) немесе банданың құрамында жасалған қылмыс үшін тағайындалған жаза мерзімінің кемінде төрттен үшін»;
71-баптың екінші бөлігі «өтегеннен кейін» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ сотталған адам ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) немесе банданың құрамында жасалған қылмыс үшін жаза мерзімінің кемінде төрттен үшін іс жүзінде өтегеннен кейін» деген сөздермен толықтырылсын;
131-бап мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:

дополнить частью 4-1 и 4-2 следующего содержания:
"4-1. Преступление признается совершенным транснациональной организованной группой, если оно совершено организованной группой на территории двух и более государств, либо в одном государстве, но его подготовка, планирование, руководство или последствия имеют место в другом государстве или в одном государстве, но с участием граждан других государств;
4-2. Преступление признается совершенным транснациональным преступным сообществом (преступной организацией), если оно совершено преступным сообществом (преступной организацией) на территории двух и более государств, либо в одном государстве, но его подготовка, планирование, руководство или последствия имеют место в другом государстве или в одном государстве, но с участием граждан других государств";
абзац второй части первой статьи 51 изложить в следующей редакции:
"За совершение коррупционных преступлений и преступлений, совершенных в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) либо банды, конфискации, кроме собственности осужденного, в порядке, установленном законодательством, подлежит также имущество, добытое преступным путем либо приобретенное на средства, добытые преступным путем, переданное осужденным в собственность других лиц";
часть восьмую статьи 63 изложить в следующей редакции:
"8. Условное осуждение не применяется к лицам при опасном или особо опасном рецидиве преступлений, либо при осуждении лица за преступление, совершенное в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) или банды";
часть третью статьи 70 дополнить пунктом "г)" следующего содержания:
"г) не менее трех четвертей срока наказания, назначенного за преступление, совершенное в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) или банды";
часть вторую статьи 71 дополнить словами: ", а также после фактического отбытия осужденным не менее трех четвертей срока наказания за преступление, совершенное в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) или банды";
статью 131 дополнить частью пятой следующего содержания:

«5. Осы баптың бірінші, екінші, үшінші немесе төртінші бөліктерінде көзделген, кәмелетке толмаған адамды ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) немесе банданың қылмыстық ісіне тартуға байланысты әрекеттер, -
мүлкі тәркіленіп, сегіз жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
235-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«235-бап. Ұйымдасқан қылмыстық топ құру және оған басшылық
жасау, сол сияқты оған қатысу
1. Ұйымдасқан қылмыстық топ құру, сол сияқты оған басшылық жасау -
мүлкі тәркіленіп, жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ұйымдасқан қылмыстық топқа қатысу, -
мүлкі тәркіленіп, бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді адам өз қызмет бабын пайдалана отырып жасаса, -
мүлкі тәркіленіп, сегіз жылдан он үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
1. Ұйымдасқан қылмыстық топқа қатысуын өз еркімен тоқтатқан және ұйымдасқан қылмыстық топ жасайтын немесе жасаған қылмыстарды ашуға немесе олардың жолын кесуге белсенді жәрдемдескен адам, егер оның әрекеттерінде өзге қылмыстың құрамы болмаса, қылмыстық жауапкершіліктен босатылады.»;
мынадай мазмұндағы 235-1, 235-2, 235-3 және 235-4-баптармен толықтырылсын:
«235-1-бап. Қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым) құру және
оған басшылық жасау, сол сияқты оған қатысу
1. Бір немесе бірнеше қылмыс жасау үшін қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым) құру не оған басшылық жасау, сол сияқты ұйымдасқан қылмыстық топтар жетекшілерінің немесе өзге өкілдерінің бірлестігін құру немесе дербес әрекет ететін ұйымдасқан топтардың қылмыстық іс-қимылын үйлестіру, -
мүлкі тәркіленіп, он екі жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ұйымдасқан қылмыстық топтар жетекшілерінің қылмыстық қоғамдастыққа (қылмыстық ұйымға) қатысуы, -
мүлкі тәркіленіп, сегіз жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Ұйымдасқан қылмыстық топтар жетекшілерінің немесе өзге өкілдерінің жиналысына қатысу, оның ішінде байланыс құралдарын пайдалана отырып қатысу, -
мүлкі тәркіленіп, он екі жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
4. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді адам өз қызмет бабын пайдалана отырып жасаса, -
мүлкі тәркіленіп, он екі жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

"5. Деяния, предусмотренные частями первой, второй, третьей или четвертой настоящей статьи, связанные с вовлечением несовершеннолетнего в преступную деятельность организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) или банды, -
наказываются лишением свободы на срок от восьми до пятнадцати лет с конфискацией имущества";
статью 235 изложить в следующей редакции:
"Статья 235. Создание и руководство организованной преступной
группой, а равно участие в ней
1. Создание организованной преступной группы, а равно руководство ею, -
наказывается лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с конфискацией имущества.
2. Участие в организованной преступной группе, -
наказывается лишением свободы на срок от пяти до десяти лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения, -
наказываются лишением свободы на срок от восьми до тринадцати лет с конфискацией имущества.
Примечание.
1. Лицо, добровольно прекратившее участие в организованной преступной группе и активно способствовавшее раскрытию или пресечению преступлений, совершаемых или совершенных организованной преступной группой, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится состава иного преступления";
дополнить статьями 235-1, 235-2, 235-3 и 235-4 следующего содержания:
"Статья 235-1. Создание и руководство преступным сообществом
(преступной организацией), а равно участие в нем
1. Создание либо руководство преступным сообществом (преступной организацией), а равно создание объединения руководителей или иных представителей организованных преступных групп, или координация преступных действий самостоятельно действующих организованных групп для совершения одного или нескольких преступлений, -
наказывается лишением свободы на срок от двенадцати до пятнадцати лет с конфискацией имущества.
2. Участие руководителей организованных преступных групп в преступном сообществе (преступной организации), -
наказывается лишением свободы на срок от восьми до двенадцати лет с конфискацией имущества.
3. Участие в собрании руководителей или иных представителей организованных преступных групп, в том числе с использованием средств связи, -
наказывается лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет с конфискацией имущества.
4. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения -
наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет с конфискацией имущества.

5. Осы баптың бірінші, екінші немесе үшінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді ұйымдасқан қылмыстық топтардың жетекшілері арасында жетекші орындағы адам жасаса, -
мүлкі тәркіленіп, он бес жылдан жиырма жылға дейін немесе өмір бойы бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
1. Қылмыстық қоғамдастыққа (қылмыстық ұйымға) не ұйымдасқан топтар жетекшілерінің немесе өзге өкілдерінің жиналысына қатысуын ерікті түрде тоқтатқан және олар жасайтын немесе жасаған қылмыстарды ашуға немесе олардың жолын кесуге белсенді жәрдемдескен адам, егер оның іс-қимылында өзге қылмыстың құрамы болмаса, қылмыстық жауапкершіліктен босатылады.
2. Үйлестіру деп қылмыстар жасау үшін ұйымдасқан қылмыстық топтар жетекшілерінің немесе өзге өкілдерінің арасында қылмыстық іс-қимылды келісуді, тұрақты байланыстар қалыптастыруды, жоспарлар мен жағдайлар әзірлеуді, сондай-ақ қылмыстық ықпал ету салаларын бөлісуді түсіну керек.
3. Жетекші орындағы адам деп ұйымдасқан қылмыстық топтар жетекшілерінің жиналысы өздерінің қылмыстық әрекетін үйлестіру өкілеттіктерін берген адам танылады.
235-2-бап. Трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық топ құру және оған
басшылық жасау, сол сияқты оған қатысу
1. Трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық топ құру, сол сияқты оған басшылық жасау, -
мүлкі тәркіленіп, он жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық топқа қатысу, -
мүлкі тәркіленіп, сегіз жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді адам өз қызмет бабын пайдалана отырып жасаса, -
мүлкі тәркіленіп, он екі жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
235-3-бап. Трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық қоғамдастық
(қылмыстық ұйым) құру және оған басшылық жасау, сол
сияқты оған қатысу
1. Трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым) құру, сол сияқты оған басшылық жасау, -
мүлкі тәркіленіп, он бес жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық қоғамдастыққа (қылмыстық ұйымға) қатысу, -
мүлкі тәркіленіп, он жылдан он бес жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші немесе екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді адам өз қызмет бабын пайдалана отырып жасаса, -
мүлкі тәркіленіп, он жеті жылдан жиырма жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.

5. Деяния, предусмотренные частями первой, второй или третьей настоящей статьи, совершенные лицом, занимающим лидирующее положение среди руководителей организованных преступных групп, -
наказывается лишением свободы от пятнадцати до двадцати лет или пожизненным лишением свободы с конфискацией имущества.
Примечания.
1. Лицо, добровольно прекратившее участие в преступном сообществе (преступной организации), либо в собрании руководителей или иных представителей организованных групп и активно способствовавшее раскрытию или пресечению совершаемых или совершенных преступлений, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится состава иного преступления.
2. Под координацией следует понимать согласование преступных действий, создание устойчивых связей между руководителями или иными представителями организованных преступных групп, разработка планов и условий для совершения преступлений, а также раздел сфер преступного влияния.
3. Лицом, занимающим лидирующее положение, признается лицо, наделенное собранием руководителей организованных преступных групп, полномочиями координировать их преступную деятельность.
Статья 235-2. Создание и руководство транснациональной
организованной преступной группой, а равно
участие в ней
1. Создание транснациональной организованной преступной группы, а равно руководство ею, -
наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества.
2. Участие в транснациональной организованной преступной группе, -
наказывается лишением свободы на срок от восьми до двенадцати лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения наказываются лишением свободы на срок от двенадцати до двадцати лет с конфискацией имущества.
Статья 235-3. Создание и руководство транснациональным
преступным сообществом (преступной организацией),
а равно участие в нем
1. Создание транснационального преступного сообщества (преступной организации), а равно руководство ею, -
наказывается лишением свободы на срок от пятнадцати до двадцати лет с конфискацией имущества.
2. Участие в транснациональном преступном сообществе (преступной организации), -
наказывается лишением свободы на срок от десяти до пятнадцати лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частями первой или второй настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения,
наказываются лишением свободы на срок от семнадцати до двадцати лет с конфискацией имущества.

235-4-бап. Ұйымдасқан қылмыстық топтың, қылмыстық
қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) не трансұлттық
ұйымдасқан қылмыстық топтың, трансұлттық қылмыстық
қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) іс-қимылын
қаржыландыру
1. Ұйымдасқан қылмыстық топты, қылмыстық қоғамдастықты (қылмыстық ұйымды) не трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) іс-қимылын қаржыландыру, -
мүлкі тәркіленіп, үш жылдан алты жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
2. Ұйымдасқан қылмыстық топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) не трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) қатысушысы жасаған қаржылық немесе өзге материалдық құралдарды жинау, сақтау, қаржыландыру арналарын әзірлеу, сондай-ақ бөлу, -
мүлкі тәркіленіп, бес жылдан он жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
3. Осы баптың бірінші және екінші бөліктерінде көзделген әрекеттерді адам өз қызмет бабын пайдалана отырып жасаса, -
мүлкі тәркіленіп, жеті жылдан он жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымдарды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыра отырып, жеті жылдан он екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.
Ескерту.
1. Қаржыландыру - бұл ұйымдасқан қылмыстық топқа, қылмыстық қоғамдастыққа (қылмыстық ұйымға), трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық топқа, трансұлттық қылмыстық қоғамдастыққа (қылмыстық ұйымға) қаржылық немесе өзге материалдық құралдарды жинау, сақтау, бөлу не ақша, бағалы қағаздар, өзге де мүлікті, мүлікке құқықты немесе мүліктік сипаттағы пайда беру, сондай-ақ сыйға тарту, айырбастау, жылу жинау, демеушілік және қайырымдылық көмек көрсету.
2. Ұйымдасқан қылмыстық топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан қылмыстық топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) қызметін қаржыландыруды күш көрсетемін деп қорқытумен жүзеге асырған және бұл туралы ерікті түрде хабарлаған адам, егер оның іс-қимылында өзге қылмыстың құрамы болмаса, қылмыстық жауапкершіліктен босатылады.»;
237-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«сегіз жылдан он бес» деген сөздер «, он екі жылдан жиырма» деген сөздермен ауыстырылсын;
«немесе онсыз» деген сөздер алып тасталсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«алты жылдан он екі» деген сөздер «, он жылдан он бес» деген сөздермен ауыстырылсын;
«немесе онсыз» деген сөздер алып тасталсын;
үшінші бөліктің екінші абзацында:
«он жылдан он бес» деген сөздер «, он бес жылдан жиырма» деген сөздермен ауыстырылсын;
«немесе онсыз» деген сөздер алып тасталсын.

"Статья 235-4. Финансирование деятельности организованной
преступной группы, преступного сообщества
(преступной организации), либо транснациональной
организованной преступной группы,
транснационального преступного сообщества
(преступной организации)
1. Финансирование деятельности организованной преступной группы, преступного сообщества (преступной организации), либо транснациональной организованной преступной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации), -
наказывается лишением свободы на срок от трех до шести лет с конфискацией имущества.
2. Сбор, хранение, разработка каналов финансирования, а также распределение финансовых или иных материальных средств, совершенные участником организованной преступной группы, преступного сообщества (преступной организации), либо транснациональной организованной преступной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации), -
наказывается лишением свободы от пяти до десяти лет с конфискацией имущества.
3. Деяния, предусмотренные частью первой и второй настоящей статьи, совершенные лицом с использованием своего служебного положения, -
наказывается лишением свободы на срок от семи до двенадцати лет с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от семи до десяти лет с конфискацией имущества.
Примечания.
1. Финансирование - это сбор, хранение, распределение финансовых или иных материальных средств, либо передача денег, ценных бумаг, иного имущества, права на имущество или выгод имущественного характера, а также дарения, мена, пожертвования, спонсорская и благотворительная помощь организованной преступной группе, преступному сообществу (преступной организации), транснациональной организованной преступной группе, транснациональному преступному сообществу (преступной организации).
2. Лицо, осуществлявшее финансирование деятельности организованной преступной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной преступной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации), под угрозой насилия и добровольно заявившее об этом, освобождается от уголовной ответственности, если в его действиях не содержится состава иного преступления";
в статье 237:
в абзаце втором части первой слова "от восьми до пятнадцати" заменить словами "от двенадцати до двадцати";
слова "или без таковой" исключить;
в абзаце втором части второй слова "от шести до двенадцати " заменить словами "от десяти до пятнадцати";
слова "или без таковой" исключить;
в абзаце втором части третьей слова "от десяти до пятнадцати" заменить словами "от пятнадцати до двадцати";
слова "или без таковой" исключить.

2. 1997 жылғы 13 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Қылмыстық іс жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 23, 335-құжат; 1998 ж., № 23, 416-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 17-18,245-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 23, 139-құжат; № 24, 153, 154, 156-құжаттар; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 21-22, 87-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 12, 72-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 15-16, 62, 63-құжаттар; № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 15-16, 71, 73-құжаттар; № 17,81, 83-құжаттар; № 23, 113, 115-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 11, 59-құжат; 2010 жылғы 23 шілдеде «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 24 шілдеде «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне «электрондық үкіметті» дамыту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 15 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңы; 2010 жылғы 12 қазанда «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 13 қазанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мұнай және мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің айналымы саласында жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
64-бапта:
үшінші бөліктің екінші абзацында:
«Сыбайлас жемқорлық қылмыстар» деген сөздерден кейін «, ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), сондай-ақ трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) немесе банданың құрамында жасалған қылмыстар» деген сөздермен толықтырылсын;
бесінші бөлікте «санкциясын немесе соттың шешімін» деген сөздер «, соттың санкциясын немесе соттың шешімін» деген сөздермен ауыстырылсын;
130-бапта:
бірінші бөлік «Заңында» деген сөзден кейін «және «Жедел-іздестіру қызметі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік «нақты деректер» деген сөздерден кейін «көрсетілген адамның келісімімен» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы алтыншы және жетінші бөліктермен толықтырылсын:
«6. Жедел-іздестіру қызметін жүзеге асыратын органға нақты деректерді ұсынған адамдардың қауіпсіздігін қамтамасыз етуге байланысты ұйымдасқан қылмыстық топ, қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым), трансұлттық ұйымдасқан топ, трансұлттық қылмыстық қоғамдастық (қылмыстық ұйым) немесе банда жасаған немесе жасайтын қылмыстар туралы істер бойынша тексерілетін деректердің шығу көзі шынайы мәлім және олардың түпнұсқалылығы мен алынуының заңдылығын куәландыра алатын осы органның лауазымды адамынан куәгер ретінде жауап алуға рұқсат беріледі.

2. В Уголовно-процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 декабря 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 23, ст. 335; 1998 г., № 23, ст. 416; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53; № 15-16, ст. 239; № 17-18, ст. 245; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 18, ст. 142; 2004 г., № 5, ст. 22; № 23, ст. 139; № 24, ст. 153, 154, 156; 2005 г., № 13, ст. 53; № 21-22, ст. 87; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 5-6, ст. 31; № 12, ст. 72; 2007 г., № 1, ст. 2; № 5-6, ст. 40; № 10, ст. 69; № 13, ст. 99; 2008 г., № 12, ст. 48; № 15-16, ст. 62, 63; № 23, ст. 114; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 15-16, ст. 71, 73; № 17, ст. 81, 83; № 23, ст. 113, 115; № 24, ст. № 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 11, ст. 59; Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам развития электронного правительства", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 23 июля 2010 г. и "Казахстанская правда" 24 июля 2010 г.); Закон Республики Казахстан от 6 октября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления ответственности в сфере оборота нефти и отдельных видов нефтепродуктов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 12 октября 2010 г. и "Казахстанская правда" 13 октября 2010 г.).
в статье 64:
в абзаце втором части третьей:
после слов "коррупционных преступлениях" дополнить словами, "преступлениях, совершенных в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), а также транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) или банды";
в части пятой слова "или решения суда," заменить словами "суда или решения суда";
в статье 130:
часть первую дополнить словами "и Законом Республики Казахстан "Об оперативно-розыскной деятельности"";
часть вторую после слов "допроса указанного лица" дополнить словами "с его согласия";
дополнить частями шестой и седьмой следующего содержания:
"6. По делам о преступлениях, совершенных или совершаемых организованной преступной группой, преступным сообществом (преступной организацией), транснациональной организованной группой, транснациональным преступным сообществом (преступной организацией) или бандой, связанным с обеспечением безопасности лиц, предоставивших фактические данные органу, осуществляющему оперативно-розыскную деятельность, допускается допрос в качестве свидетеля должностного лица данного органа, которому достоверно известно происхождение проверяемых данных и которое может засвидетельствовать их подлинность и законность получения.

7. Осы бапта баяндалған талаптарға жауап бермейтін жедел-іздестіру қызметінің нәтижелері осы материалдарды ұсынған органға қайтарылады, бұл туралы дәйекті қаулы жасалады. Қаулыда жедел-іздестіру қызметінің нәтижелерін қылмыстық іске қосудан бас тартудың себептері көрсетілуге тиіс.»;
192-баптың төртінші бөлігінде «235,» деген цифрлар алып тасталсын;
192-баптың 4-3-бөлігі «227» деген цифрлардан кейін «, 235, 235-1, 235-2, 235-3, 235-4» деген цифрлармен толықтырылсын.
3. «Мемлекеттік қызмет туралы» 1999 жылғы 23 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 21, 773-құжат; 2001 ж., № 13-14, 170-құжат; 2003 ж., № 4, 24-құжат; № 18, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 61-құжат; 2007 ж., № 9, 67-құжат; № 17, 140-құжат; № 19, 147-құжат; 2009 ж., № 24, 122, 126-құжаттар):
10-баптың төртінші бөлігінің 7) тармақшасындағы «соттылығы бар» деген сөздерден кейін «;» қойылып, мынадай мазмұндағы 7-1) тармақшамен толықтырылсын:
«7-1) ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) немесе банданың құрамындағы қылмыс туралы оған қатысты қылмыстық істі қылмыстық қудалау органы немесе сот тоқтатқан немесе Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексі Ерекше бөлімінің тиісті бабында көзделген бас бостандығынан айыру түріндегі жазаның төменгі шектегі мерзімі өткенге дейін ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық іс қозғаудан бас тартқан»;
26-баптың 4-1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1. Сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамды немесе сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін бұрын жұмыстан босатылған адамды, сондай-ақ ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) немесе банданың құрамында қылмыс жасаған адамды жұмысқа қабылдау мемлекеттік саяси қызметшілердің мемлекеттік қызметін тоқтатуға негіз болып табылады.»;
27-баптың бірінші бөлігінің 7-2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
«7-2) сыбайлас жемқорлық қылмыс жасаған адамды немесе сыбайлас жемқорлық құқық бұзушылық жасағаны үшін бұрын жұмыстан босатылған адамды, сондай-ақ ұйымдасқан топтың, қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның), трансұлттық ұйымдасқан топтың, трансұлттық қылмыстық қоғамдастықтың (қылмыстық ұйымның) немесе банданың құрамында қылмыс жасаған адамды жұмысқа қабылдауы».
2-бап. Осы Заң алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

7. Результаты оперативно-розыскной деятельности не отвечающие требованиям, изложенным в настоящей статье, возвращаются в орган, представивший данные материалы, о чем составляется мотивированное постановление. В постановлении должны быть указаны причины отказа в приобщении результатов оперативно-розыскной деятельности к уголовному делу";
в части четвертой статьи 192 цифры "235" исключить;
в части 4-3 статьи 192 после цифры "227" дополнить цифрами "235, 235-1, 235-2 , 235-3, 235-4".
3. В Закон Республики Казахстан от 23 июля 1999 года "О государственной службе" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 21, ст. 773; 2001 г., № 13-14, ст. 170; 2003 г., № 4, ст. 24; № 18, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 61; 2007 г., № 9, ст. 67; № 17, ст. 140; № 19, ст. 147; 2009 г., № 24, ст. 122; 126).
часть четвертую статьи 10 дополнить подпунктом 7-1) следующего содержания:
"7-1) в отношении которого уголовное дело о преступлении в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) или банды, прекращено органом уголовного преследования или судом, либо отказано в возбуждении уголовного дела органом уголовного преследования по нереабилитирующим основаниям до истечения срока нижнего предела наказания в виде лишения свободы, предусмотренного соответствующей статьей Особенной части Уголовного кодекса Республики Казахстан";
пункт 4-1 статьи 26 изложить в следующей редакции:
"4-1. Принятие на работу лица, совершившего коррупционное преступление, или лица, ранее уволенного за совершение коррупционного правонарушения, а также лица, совершившего преступление в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) или банды, является основанием для прекращения государственной службы политическими государственными служащими";
подпункт 7-2) части первой статьи 27 изложить в следующей редакции:
"7-2) прием на работу лица, совершившего коррупционное преступление, или лица, ранее уволенного за совершение коррупционного правонарушения, а также лица, совершившего преступление в составе организованной группы, преступного сообщества (преступной организации), транснациональной организованной группы, транснационального преступного сообщества (преступной организации) или банды".
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан