Мемлекеттік материалдық резервтің дебиторлық берешегін есептен шығару қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 қарашадағы № 1184 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2016 жылғы 31 наурыздағы № 166 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 31.03.2016 № 166 қаулысымен.
«Мемлекеттік материалдық резерв туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңының 5-бабының 14) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік материалдық резервтің дебиторлық берешегін есептен шығару қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 10 қарашадағы
№ 1184 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік материалдық резервтің дебиторлық берешегін есептен шығару қағидасы
1. Осы Мемлекеттік материалдық резервтің дебиторлық берешегін есептен шығару қағидасы (бұдан әрі - Қағида) мемлекеттік материалдық резервтің (бұдан әрі - мемлекеттік резерв) материалдық құндылықтарының жетіспеуі, ұрлануы немесе жоғалуы нәтижесінде пайда болған дебиторлық берешекті есептен шығару тәртібін айқындайды.
2. Мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтарын орналастыруды, есепке алуды және оларды саны мен сапасы үшін бақылауды «Мемлекеттік материалдық резерв туралы» Қазақстан Республикасының 2000 жылғы 27 қарашадағы Заңына және Қазақстан Республикасының басқа да нормативтік құқықтық актілеріне сәйкес мемлекеттік резерв саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) жүзеге асырады.
3. Мемлекеттік резервтің дебиторлық берешегін есептен шығару Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімімен жүзеге асырылады.
Қағидаға сәйкес мыналардың:
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімдері бойынша қарызға алу тәртібімен және белгіленген мерзімде қалпына келтірілмеген, сондай-ақ уәкілетті органның шарттық қарым-қатынастары бойынша материалдық құндылықтарды шығару;
сақтау пункттеріндегі материалдық құндылықтардың жоғалуы немесе ұрлануы нәтижесінде, оның ішінде олардың банкротқа ұшырауы мен таратылуы, сондай-ақ табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлар кезінде лауазымды және басқа адамдарды жауапқа тарту үшін негіз болмаған кезде пайда болған мемлекеттік резервтің дебиторлық берешегін есептен шығаруға жатады.
4. Дебиторлық берешекті анықтауды:
сақтау пункттері мен ведомстволық бағынысты ұйымдардағы материалдық құндылықтардың сақталуына бақылау тексеруін жүргізу (тексеріс);
есеп беру материалдарын жыл сайын салыстырып тексеру және талдау;
тиісті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары мен мамандарын тарта отырып, тексеру (тексеріс) материалдарын құқық қорғау органдарына тиісті мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдарға жазбаша түрде сұрау салу және жіберу нәтижесінде уәкілетті орган жүзеге асырады.

Об утверждении Правил списания дебиторской задолженности государственного материального резерва
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 ноября 2010 года № 1184. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2016 года № 166
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 31.03.2016 № 166.
В соответствии с подпунктам 14) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «О государственном материальном резерве» Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила списания дебиторской задолженности государственного материального резерва.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 ноября 2010 года № 1184
Правила
списания дебиторской задолженности
государственного материального резерва
1. Настоящие Правила списания дебиторской задолженности государственного материального резерва (далее - Правила) определяют порядок списания дебиторской задолженности, образовавшейся в результате недостач, хищений, либо утраты материальных ценностей государственного материального резерва (далее - государственный резерв).
2. Размещение, учет и контроль за качественной и количественной сохранностью материальных ценностей государственного резерва осуществляются уполномоченным органом в области государственного резерва (далее - уполномоченный орган) в соответствии с Законом Республики Казахстан от 27 ноября 2000 года «О государственном материальном резерве» и другими нормативными правовыми актами Республики Казахстан.
3. Списание дебиторской задолженности государственного резерва осуществляется по решению Правительства Республики Казахстан.
Списанию в соответствии с Правилами подлежит дебиторская задолженность государственного резерва, образовавшаяся в результате:
выпуска материальных ценностей по решениям Правительства Республики Казахстан в порядке заимствования и не восстановленных в установленные сроки, а также по договорным отношениям уполномоченного органа;
утраты или хищений материальных ценностей в пунктах хранения, в том числе при их банкротстве и ликвидации, а также при чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера, при отсутствии оснований для привлечения к ответственности должностных и других лиц.
4. Выявление дебиторской задолженности осуществляется уполномоченным органом в результате:
контрольных проверок (ревизий) сохранности материальных ценностей в пунктах хранения и подведомственных организациях;
сверки и анализа ежегодных отчетных материалов;
проверок (ревизий) с привлечением должностных лиц и специалистов соответствующих государственных органов с направлением материалов проверок (ревизий) в правоохранительные органы;
письменных запросов в соответствующие государственные и местные исполнительные органы.

5. Мемлекеттік материалдық резервтің материалдық құндылықтары бойынша дебиторлық берешек материалдық құндылықтардың салу құны бойынша оның пайда болған сәтінен бастап есептеледі.
6. Дебиторлық берешектің осы Қағиданың 4-тармағына сәйкес анықталған есептен шығаруға негіз құжаттық расталуға жатады. Осы мақсаттар үшін мемлекеттік материалдық резерв саласындағы уәкілетті орган растайтын құжаттарды жинауды жүзеге асырады және негіз болған жағдайда дебиторлық берешекті есептен шығару туралы Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасын әзірлейді.
7. Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулысының жобасына:
материалдық құндылықтардың тиісті атауларының тізбесін көрсете отырып, есептен шығаруға жататын дебиторлық берешек, олардың саны мен есептік құны;
дебиторлық берешектің пайда болуының себептерін талдай отырып, негіздеме-анықтама, оны қалпына келтіру (қайтару) бойынша уәкілетті органның қабылдаған шаралары;
растайтын құжаттар қоса беріліп отыр.
8. Растайтын құжаттарға:
жоспарлы және есеп беру құжаттарына негізделген материалдық құндылықтардың саны, атауы, сомасы, салу уақыты және дебиторлық берешектің пайда болған уақыты туралы деректер;
материалдық құндылықтарды қарызға беру тәртібімен шығару туралы Үкіметтің шешімдері, уәкілетті органның шығаруға арналған шарттары (болған жағдайда);
уәкілетті органның тексеру (тексеріс) және түгендеу актілері;
тиісті мемлекеттік органдардың лауазымды адамдары мен мамандарының тексеру (тексеріс) материалдары;
материалдық құндылықтар орналасқан ұйымдардың банкротқа ұшырауын (таратылуын) растайтын мемлекеттік органдар мен ұйымдардың (құқық қорғау, сот, әділет, дәрменсіз борышкерлермен жұмыс істеу бойынша, статистика, мемлекеттік мұрағат) құжаттары;
жетіспеушілік, ұрлану, табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың нәтижесінде материалдық құндылықтар жоғалған жағдайда құқық қорғау органдарының немесе соттың материалдық құндылықтардың жоғалу фактілерін және оларды қалпына келтіру бойынша мүмкіндіктің және/немесе перспективалардың жоқтығын растайтын іс жүргізу шешімдері және басқа да құжаттары;
материалдық құндылықтарды және баска да материалдарды сақтауды жүзеге асыратын ұйымдардың (банкротқа ұшырау, тарату) заңды мәртебесі туралы құзыретті органдардың мәліметтері жатады.
9. Дебиторлық берешекті есептен шығару туралы шешім дайындау кезінде сақтау пунктінің уәкілетті органға соңғы есеп беру сәтінен бастап есептелетін материалдық құндылықтардың жойылу мерзімінің өтуі, жойылған материалдық құндылықтардың қазіргі заманда пайдалануға мардымсыздығы (құнсыздығы) немесе жарамсыздығы сияқты жағдайлары назарға алынады.

5. Дебиторская задолженность по материальным ценностям государственного резерва исчисляется по стоимости закладки материальных ценностей на момент ее образования.
6. Основания для списания выявленной в соответствии с пунктом 4 настоящих Правил дебиторской задолженности, подлежат документальному подтверждению.
В этих целях уполномоченный орган осуществляет сбор подтверждающих документов и при наличии оснований разрабатывает проект постановления Правительства Республики Казахстан о списании дебиторской задолженности.
7. К проекту постановления Правительства Республики Казахстан прилагаются:
подлежащая списанию дебиторская задолженность с указанием перечня соответствующих наименований материальных ценностей, их количества и учетной стоимости;
справка-обоснование с анализом причин возникновения дебиторской задолженности, предпринятые уполномоченным органом меры по ее восстановлению (возврату);
подтверждающие документы.
8. Подтверждающими документами являются:
основанные на плановых и отчетных документах учетные данные о количестве, наименовании, сумме, времени закладки материальных ценностей и времени образования дебиторской задолженности;
решения Правительства о выпуске материальных ценностях в порядке заимствования, договоры уполномоченного органа на выпуск (при наличии);
акты проверок (ревизий) и инвентаризаций уполномоченного органа;
материалы проверок (ревизий) должностных лиц и специалистов соответствующих государственных органов;
документы государственных органов и организаций (правоохранительных, судебных, юстиции, по работе с несостоятельными должниками, статистики, государственного архива), подтверждающие факты банкротства (ликвидации) организаций, в которых были размещены материальные ценности;
в случаях утраты материальных ценностей в результате недостач, хищений, чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера - процессуальные решения правоохранительных органов или суда и другие документы, подтверждающие факты утраты материальных ценностей и отсутствие возможностей и/или перспектив по их восстановлению;
сведения компетентных органов о юридическом статусе организаций (банкротство, ликвидация), осуществлявших хранение материальных ценностей и другие материалы.
9. При подготовке решения о списании дебиторской задолженности принимаются во внимание такие обстоятельства, как срок давности утраты материальных ценностей, исчисляемый с момента последнего отчета пункта храпения в уполномоченный орган, малозначительность (малоценность) или непригодность для использования в современных условиях утраченных материальных ценностей.

10. Дебиторлық берешекті есептен шығару туралы қаулы жобасын дайындау және жіберу оны өндіріп алу (қайтару) жөнінде шаралар қабылдау үшін негіз болып табылмайды және уәкілетті орган болашақта мемлекеттік резервтің материалдық құндылықтары бойынша дебиторлық берешектің пайда болуы үшін жағдайдың туындауының алдын алу жөнінде барлық қажетті шаралар қабылдайды.
11. Қазақстан Республикасының Үкіметі келіп түскен құжаттарды қарау нәтижелері бойынша оң шешім қабылдаған жағдайда дебиторлық берешек, материалдық құндылықтар және олар орналастырылған сақтау пункттері уәкілетті органның есебінен алып тасталады.

10. Подготовка и направление проекта постановления о списании дебиторской задолженности не является основанием для прекращения принятия мер по ее взысканию (возврату), и уполномоченным органом принимаются все необходимые меры по предотвращению возникновения в будущем условий для возникновения дебиторской задолженности по материальным ценностям государственного резерва.
11. В случае принятия Правительством Республики Казахстан положительного решения по результатам рассмотрения поступивших документов, дебиторская задолженность, материальные ценности и пункты хранения, в которых они были размещены, снимаются с учета уполномоченного органа.