2009 жылғы егіннің астығын экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны қалыптастыру қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 28 қарашадағы № 1255 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған 2009 жылғы егіннің астығын экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны қалыптастыру қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 28 қарашадағы
№ 1255 қаулысымен
бекітілген
2009 жылғы егіннің астығын экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны қалыптастыру қағидасы
1. Жалпы ережелер
1. Осы 2009 жылғы егіннің астығын экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын арзандатуға бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны қалыптастыру қағидасы (бұдан әрі - Қағида) «Агроөнекәсіптік кешенді және ауылдық аумақтарды дамытуды мемлекеттік реттеу туралы» Қазақстан Республикасының 2005 жылғы 8 шілдедегі Заңының 11-бабы 2-тармағының 8-4) тармақшасына, «2010 - 2012 жылдарға арналған республикалық бюджет туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер енгізу туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 6 қазандағы Заңына, «Бюджеттің атқарылуы және оған кассалық қызмет көрсету ережесін бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 26 ақпандағы № 220 қаулысына сәйкес әзірленген және 2009 жылғы егіннің астығын экспорттау кезінде экспорттаушыларға көліктік шығыстардың құнын арзандатуға 2010 жылғы республикалық бюджеттің қаражаты есебінен 024 «2009 жылғы егіннің
астығын экспорттағанда көлік шығындарының құнын арзандату» бюджеттік
бағдарламасы бойынша бөлінген ақша қаражатын (бұдан әрі - бюджеттік
субсидиялар) төлеуге арналған қорытындыны қалыптастыру тәртібін
анықтайды.
2. Бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны қалыптастыруды жүзеге асыратын бюджеттік бағдарламаның әкімшісі (бұдан әрі - бюджеттік бағдарламаның әкімшісі) - Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі.
3. Бірыңғай оператор - ұлттық темір жол компаниясы белгілеген астықты экспортқа тасымалдауды ұйымдастыру бойынша экспорттаушыларға қызмет көрсететін заңды тұлға.
4. Экспорттаушы - Қазақстан Республикасының аумағынан астықты экспортқа сатуды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға.

Об утверждении Правил формирования заключения на выплату бюджетных субсидий для удешевления стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна урожая 2009 года
Постановление Правительства Республики Казахстан от 28 ноября 2010 года № 1255
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования заключения на выплату бюджетных субсидий для удешевления стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна урожая 2009 года.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 28 ноября 2010 года № 1255
Правила
формирования заключения на выплату бюджетных субсидий
для удешевления стоимости затрат на транспортные расходы
при экспорте зерна урожая 2009 года
1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования заключения на выплату бюджетных субсидий для удешевления стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна урожая 2009 года (далее - Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 8-4) пункта 2 статьи 11 Закона Республики Казахстан от 8 июля 2005 года "О государственном регулировании развития агропромышленного комплекса и сельских территорий", Законом Республики Казахстан от 6 октября 2010 года "О внесении изменений в Закон Республики Казахстан "О республиканском бюджете на 2010-2012 годы", постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 февраля 2009 года № 220 "Об утверждении Правил исполнения бюджета и его кассового обслуживания" и определяют порядок формирования заключения на выплату денежных средств, выделенных за счет средств республиканского бюджета 2010 года по бюджетной программе 024 "Удешевление стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна урожая 2009 года" на удешевление стоимости транспортных расходов экспортеров при экспорте зерна урожая 2009 года (далее - бюджетные субсидии).
2. Администратор бюджетной программы, осуществляющий формирование заключения на выплату бюджетных субсидий (далее - администратор бюджетной программы) - Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан.
3. Единый оператор - юридическое лицо, оказывающее услуги экспортерам по организации транспортировки зерна на экспорт, определенное национальной железнодорожной компанией.
4. Экспортер - физическое или юридическое лицо, осуществляющее реализацию зерна на экспорт с территории Республики Казахстан.

5. Бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны қалыптастыру экспорттаушылардың шығындарды жүзеге асыруын растайтын құжаттардың негізінде және Қазақстан Республикасының экономикасын жаңғырту мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссияның шешімімен анықталған астық экспортының бағыттарын және көліктік шығыстарды арзандату көлемін ескере отырып, бюджеттік бағдарламаның әкімшісі жүзеге асырады.
6. Экспорттаушылар бюджеттік субсидияларды соңғы алушылар болып табылады.
2. Бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны қалыптастыру тәртібі
7. Бірыңғай оператор экспорттаушыларға көліктік экспедиция шартының негізінде көліктік экспедиция қызметтерін көрсету арқылы астықты экспортқа тасымалдауды ұйымдастырады.
8. Астықты шекаралық өту станциясына және/немесе межелі станцияға (айлаққа) дейін тасымалдағаннан кейін экспорттаушы Бірыңғай операторға экспорттаушының қолымен және мөрімен куәландырылған шекаралық өту станциясының және/немесе межелі станцияның (айлақтың) күнтізбелік мөртабаны бар темір жол жүкқұжаттарының көшірмесін береді.
9. Бірыңғай оператор осы Қағиданың 8-тармағына сәйкес экспорттаушылардың құжаттарды беру фактісі бойынша осы Қағиданың 1-қосымшасына сәйкес нысан бойынша астықты экспортқа тасымалдау жөнінде көрсетілген қызметтердің актілерін (бұдан әрі - Актілер) жасайды.
10. Бірыңғай оператор Актілердің негізінде осы Қағиданың 2-қосымшасына сәйкес нысан бойынша темір жол көлігімен астықты экспортқа тасымалдау жөнінде көрсетілген қызметтердің тізілімін қалыптастырады және Актілерді қосып, оны бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне береді.
11. Бірыңғай оператор бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне шот-фактураны ұсынады және осы Қағиданың 3-қосымшасына сәйкес нысан бойынша ақша қаражатын аударуға өтінім береді.
12. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі осы Қағиданың 10 және 11-тармақтарында көрсетілген Бірыңғай оператор берген құжаттарды тексереді, осы Қағиданың 4-қосымшасына сәйкес нысан бойынша бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытындыны қалыптастырады.
13. Бірыңғай оператор Бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне Бірыңғай оператордың бастығы мен экспорттаушының қолы қойылған осы Қағиданың 5-қосымшасына сәйкес нысан бойынша астықты экспортқа тасымалдау кезінде шығындар құнының бір бөлігін өтеуді экспорттаушының растау актілерін береді.
14. Бірыңғай оператор бюджеттік субсидияларды алу үшін бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне берілген құжаттардың дұрыстығын қамтамасыз етеді.
Қағидаға
1-қосымша
__________________________________________
экспорттың бағыты
астықты экспортқа тасымалдау бойынша 20 ж.« » № көрсетілген қызметтер актісі
Р/с №
Жөнелту №
Вагон №
Жөнелту станциясы
Кіретін станциясы
Шығатын станциясы
Жеткізу (шекарадан өту) станциясы (айлақ)
Жөнелту датасы (тасымалдау құжаттарындағы бекет мөртабаны)
Тасымалдау көлемі, тонна
Өтеу құны, теңге
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
Экспорттаушының атауы           Бірыңғай оператордың атауы
__________________________      ______________________
(басшының қолы, Т.А.Ә.)        (басшының қолы, Т.А.Ә.)
Қағидаға
2-қосымша
_____________________________________________
экспорттың бағыты
темір жол көлігімен астықты экспортқа тасымалдау бойынша көрсетілген қызметтердің тізілімі
Р/с
Экспорттаушының атауы
Тиеп жөнелту кезеңі (айлар бойынша)
Тасымалдау көлемі, тонна
1 тоннаға өтеу құны, теңге
Жалпы өтеу коды, теңге
1
2
3
4
5
6
7
8
Бірыңғай оператордың атауы   _____________________________
(басшының колы, Т.А.Ә.)
Қағидаға
3-қосымша
_____________________________________
экспорттың бағыты
астықты экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын өтеуге өтінім
Күні 20_ жылғы________________

5. Формирование заключения на выплату бюджетных субсидий осуществляется Администратором бюджетной программы на основе документов, подтверждающих осуществление затрат экспортерами, и с учетом направлений экспорта зерна и размера удешевления транспортных расходов, определенных решением Государственной комиссии по вопросам модернизации экономики Республики Казахстан.
6. Конечными получателями бюджетных субсидий являются экспортеры.
2. Порядок формирования заключения на выплату
бюджетных субсидий
7. Единый оператор организовывает транспортировку зерна на экспорт путем оказания экспортерам услуг транспортной экспедиции на основании договора транспортной экспедиции.
8. После транспортировки зерна до станции пограничного перехода и/или станции (порта) назначения экспортер предоставляет Единому оператору копии железнодорожных накладных с календарным штемпелем станции пограничного перехода и/или станции (порта) назначения, заверенные подписью и печатью экспортера.
9. Единый оператор по факту предоставления экспортерами документов в соответствии с пунктом 8 настоящих Правил составляет акты оказанных услуг по транспортировке зерна на экспорт по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее - Акты).
10. Единый оператор на основании Актов формирует реестр оказанных услуг по транспортировке железнодорожным транспортом зерна на экспорт по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам и предоставляет его Администратору бюджетной программы с приложением Актов.
11. Единый оператор выставляет Администратору бюджетной программы счет-фактуру и предоставляет заявку для перечисления денежных средств по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
12. Администратор бюджетной программы проверяет представленные Единым оператором документы, указанные в пунктах 10 и 11 настоящих Правил, формирует заключение на выплату бюджетных субсидий по форме согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
13. Единый оператор предоставляет Администратору бюджетной программы акты подтверждения экспортером возмещения части стоимости затрат при транспортировке зерна на экспорт по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам, подписанные Руководителем Единого оператора и экспортером.
14. Единый оператор обеспечивает достоверность документов, представленных Администратору бюджетной программы для получения бюджетных субсидий.
Приложение 1
к Правилам
Акт оказанных услуг № __ от "__" ________ 20__ г. по
транспортировке зерна на экспорт ________________________
направление экспорта
п/п
отправ-
ки
ваго-
на
Станция
отправле-
ния
Станция
входа
Станция
выхода
Станция
(порт)
назначения
(погран-
перехода)
Дата
отправления
(штемпель
станции на
перевозоч-
ных
документах)
Объем
перево-
зок,
тонн
Стоимость
возмеще-
ния,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
итого
Наименование экспортера              Наименование Единого оператора
______________________________       ________________________________
(Подпись, Ф.И.О. руководителя)       (Подпись, Ф.И.О. руководителя)
Приложение 2
к Правилам
Реестр оказанных услуг по транспортировке железнодорожным
транспортом зерна на экспорт __________________________________
направление экспорта
№ п/п
Наименова-
ние
экспортера
Период
отгрузки
(по месяцам)
Объем
перевозок,
тонн
Стоимость
возмещения
на 1
тонну, тенге
Общая
стоимость
возмещения,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
8
Наименование Единого оператора         ______________________________
подпись, Ф.И.О. руководителя
Приложение 3
к Правилам
Заявка
на возмещение стоимости затрат на транспортные расходы
при экспорте зерна __________________________________
направление экспорта
Дата ___ ___________ 20__ года

Осымен Бірыңғай оператор Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінен 2009 жылға егіннің астығын экспорттау кезінде көліктік шығыстарға арналған шығындардың құнын өтеу туралы 20__жылғы «___»_________ № ____ шартқа сәйкес республикалық бюджеттен ____ «__________________» республикалық бюджеттік бағдарламасы бойынша _______(________________) теңге сомасындағы қаражатты субсидия алушының цифрмен және жазумен
____________________ № _____ есеп шотына аударуды сұрайды.
банктің атауы
____________________________   __________________________________
Бірыңғай оператордың атауы   (бірінші басшының қолы және Т.А.Ә.)
М.О.
Өтінімге оның ажырамас бөлігі ретінде мыналар қоса беріледі:
заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің көшірмесі;
нөмірі көрсетілген банк шотының бар болуы туралы банктің анықтамасы.
Қағидаға
4-қосымша
«Бекітемін»
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы
министрлігінің
жауапты хатшысы
________________________
20__жылғы «___»_________
Нысан
Қазақстан Республикасының экономиканы жаңғырту
мәселелері жөніндегі мемлекеттік комиссиясының 20__ж.«__» №_______ хаттамасына сәйкес 20_ж. «___»_______ №____ шартқа сәйкес___ «______» бюджеттік бағдарламасы бойынша_________________________________ темір жол көлігімен экспорттың бағыты астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығындардың құнын арзандатуға бюджеттік субсидияларды төлеуге арналған қорытынды
Экспорттаушының атауы
Бірыңғай оператормен жасалған көліктік экспедиция шартының нөмірі мен күні
____________ кезеңде
___________________ экспорттың бағыты тасымалданған барлық астық, тонна, кезеңі
1 тоннаға өтеу сомасы, теңге
______
бюджеттен аударуға жататын өтеу сомасы, теңге, кезеңі
1
2
4
5
6
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі
құрылымдық бөлімшесінің басшысы                 ____________________
Қағидаға
5-қосымша
экспорттың бағыты
астықты экспортқа тасымалдау кезіндегі шығындар құнының бір бөлігін өтеуді_______________ 20__ж.«__»_____№___растау актісі
экспорттаушының атауы
Р/с №
Жөнелту №
Вагон №
Жөнелту станциясы
Кіретін станциясы
Шығатын станциясы
Жеткізу (шекарадан өту) станциясы (айлақ)
Жөнелту датасы (тасымалдау құжаттарындағы станцияның мөртабаны)
Тасымалдау көлемі, тонна
Тоннасына өтеу сомасы, теңге
Жалпы өтеу сомасы, теңге
1
2
3
4
5
6
7
жиыны
Экспорттаушының атауы          Бірыңғай оператордың атауы
_______________________        _____________________________
(басшының қолы, Т.А.Ә.)         (басшының қолы, Т.А.Ә.)

Настоящим Единый оператор просит Министерство сельского хозяйства Республики Казахстан перечислить согласно договору о возмещении стоимости затрат на транспортные расходы при экспорте зерна урожая 2009 года от "___" __________ 20__ года № ___ средства из республиканского бюджета на счет получателя субсидии № ____ в
_________________ по республиканской бюджетной программе__ "_______",
наименование банка
в сумме __________(_________) тенге.
цифрами и прописью
______________________________   ________________________________
наименование Единого оператора  подпись и Ф.И.О. первого руководителя
м.п.
К заявке в качестве неотъемлемой ее части прилагаются:
копия свидетельства о регистрации (перерегистрации) юридического лица;
справка банка о наличии банковского счета с указанием его номера.
Приложение 4
к Правилам
"Утверждаю"
Ответственный секретарь
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан
___________________________________________________
от "___" ______________ 20__ года
Форма
Заключение на выплату бюджетных субсидий на удешевление
стоимости затрат при транспортировке железнодорожным
транспортом зерна на экспорт ________________________________
направление экспорта
по бюджетной программе__ "_______" __________ согласно договору
от "___" ______________ 20__ г. № ______,
в соответствии с протоколом Государственной комиссии по вопросам
модернизации экономики Республики Казахстан
от "___" _____________ 20__ г. № ___
Наименование
экспортера
Номер и дата
заключения
договора
транспортной
экспедиции с
Единым
оператором
Всего перевезено
зерна
___________________,
направление экспорта
тонн, за период
Сумма
возмеще-
ния на 1
тонну,
тенге
Сумма
возмещен-
ния,
подлежа-
щая
перечис-
лению из
бюджета,
тенге,
за период
1
2
4
5
6
Руководитель структурного подразделения
Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан _____________
Приложение 5
к Правилам
Акт № ___ от "___" _________ 20__ г. подтверждения ______________
наименование экспортера
возмещения части стоимости затрат при транспортировке зерна
на экспорт _________________________________________
направление экспорта
п/п
отп-
равки
ва-
гона
Станция
отправ-
ления
Стан-
ция
входа
Стан-
ция
выхода
Станция
(порт)
назначения
(погран-
перехода)
Дата
отправ-
ления
(штемпель
станции
на перево-
зочных
докумен-
тах)
Объем
пере-
возок,
тонн
Сумма
возме-
щения
за
тонну,
тенге
Общая
сумма
возме-
щения,
тенге
1
2
3
4
5
6
7
итого
Наименование экспортера               Наименование Единого оператора
______________________________        _______________________________
(Подпись, Ф.И.О. руководителя)        (Подпись, Ф.И.О. руководителя)