Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау конкурсын өткізу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 қарашадағы № 1268 Қаулысы. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1719 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 2011.12.30 № 1719 (алғашқы ресми жарияланғанынан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) Қаулысымен.
«Ақпараттандыру туралы» Қазақстан Республикасының 2007 жылғы 11 қаңтардағы Заңының 5-бабы 17) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау конкурсын өткізу қағидасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                     К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 29 қарашадағы
№ 1268 қаулысымен
бекітілген
Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау конкурсын өткізу қағидасы 1. Жалпы ережелер
1. Осы Қағида мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау конкурсын өткізу тәртібін анықтайды.
2. Осы Қағидада пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) ақпараттандыру саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі - уәкілетті орган) - ақпараттандыру және «электрондық үкімет» саласындағы басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган;
2) конкурстық комиссия - уәкілетті органның бірінші басшысының бұйрығымен бекітілетін, құрамына конкурстық комиссияның төрағасы, конкурстық комиссия төрағасының орынбасары, сондай-ақ ұлттық қауіпсіздік, қорғаныс, ішкі істер органдарының өкілдері (келісім бойынша) кіретін, кемінде бес адамнан тұратын алқалы орган;
3) конкурстық комиссияның хатшысы - конкурстық комиссияның ұйымдық қызметін қамтамасыз ететін адам. Конкурстық комиссияның хатшысы конкурстық комиссияның өкілі болып табылмайды және конкурстық комиссия шешім қабылдаған кезде дауыс құқығы болмайды;
4) конкурсты ұйымдастырушы - уәкілетті орган;
5) қатысушы - конкурсқа қатысу үшін белгіленген тәртіппен тіркелген заңды тұлға;
6) аппараттық-бағдарламалық кешен - ақпараттық процестерді қамтамасыз ететін бағдарламалық және техникалық құралдардың жиынтығы.
2. Конкурсты өткізу тәртібі
3. Конкурсқа мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасын ұйымдастыру, әкімшілік ету және жүйелік-техникалық қызмет көрсету бойынша мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық бөлімшелеріне қызмет көрсету жөніндегі құқық қойылады.

Об утверждении Правил проведения конкурса по определению оператора единой транспортной среды государственных органов
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 ноября 2010 года № 1268. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2011 года № 1719
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.12.2011 № 1719 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после первого официального опубликования).
В соответствии с подпунктом 17) статьи 5 Закона Республики Казахстан от 11 января 2007 года "Об информатизации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила проведения конкурса по определению оператора единой транспортной среды государственных органов.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 29 ноября 2010 года № 1268
Правила
проведения конкурса по определению оператора
единой транспортной среды государственных органов
1. Общие положения
1. Настоящие Правила определяют порядок проведения конкурса по определению оператора единой транспортной среды государственных органов.
2. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) уполномоченный орган в сфере информатизации (далее - уполномоченный орган) - государственный орган, осуществляющий руководство в сфере информатизации и "электронного правительства";
2) конкурсная комиссия - коллегиальный орган, утверждаемый приказом первого руководителя уполномоченного органа, численностью не менее пяти человек, в состав которого включаются председатель конкурсной комиссии, заместитель председателя конкурсной комиссии, а также представители органов национальной безопасности, обороны, внутренних дел (по согласованию);
3) секретарь конкурсной комиссии - лицо, обеспечивающее организационную деятельность конкурсной комиссии. Секретарь конкурсной комиссии не является членом конкурсной комиссии и не имеет права голоса при принятии решений конкурсной комиссией;
4) организатор конкурса - уполномоченный орган;
5) участник - юридическое лицо, зарегистрированное в установленном порядке для участия в конкурсе;
6) аппаратно-программный комплекс - совокупность программных и технических средств, обеспечивающих информационные процессы.
2. Порядок проведения конкурса
3. На конкурс выставляется право по оказанию государственным органам и их территориальным подразделениям услуг по организации, администрированию и системно-техническому обслуживанию единой транспортной среды государственных органов.

4. Конкурсты ұйымдастырушы республикалық және жергілікті мерзімді баспа басылымында, сондай-ақ уәкілетті органның www.mci.gov.kz интернет-ресурсында конкурсты өткізуге дейін он бес күнтізбелік күн бұрын конкурсты өткізу туралы ақпараттық хабарламаны жариялайды.
5. Конкурсқа қатысу үшін өтінімді конкурстық комиссия қойған талаптарға сәйкес ресімдеген және оны ақпараттық хабарламада белгіленген мерзімнен кешіктірмей ұсынған, белгіленген тәртіппен тіркелген заңды тұлғалар жіберіледі.
6. Кез келген қатысушы өзінің бастамасы бойынша өзіне мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасын қолдау мен дамытуға ықпал ететін қосымша міндеттерді қабылдау туралы ұсыныстар енгізеді. Осындай ұсыныстардың болмауы конкурстық өтінімді кері қайтару үшін негіз болып табылмайды.
7. Конкурстық өтінім басып шығарылады немесе өшірілмейтін сиямен жазылады және қатысушы тігілген, беттері нөмірленген, соңғы беті бірінші басшының (немесе сенімді тұлғаның) қолымен және мөрімен куәландырылған күйінде ұсынады.
8. Қатысушы мыналарды:
атауы мен мекенжайын;
конкурсты ұйымдастырушыны және оның мекенжайын көрсетіп, конкурстық өтінімді конвертке салып мөр соғады, сондай-ақ оған «Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау конкурсы» және «__ жылғы «__»_________ дейін «АШУҒА БОЛМАЙДЫ» (нақты уақыты мен күні көрсетіледі) деген сөздер жазылады.
9. Конкурстық өтінімдер конкурсты ұйымдастырушыға конкурстық өтінімдерді ұсыну мерзімі аяқталғанға дейін қолма-қол немесе пошта арқылы ұсынылады.
10. Конкурсты ұйымдастырушы (оның жауапты тұлғасы) конкурстық өтінімдерді ұсынудың соңғы мерзімі өткеннен кейін алған барлық конкурстық өтінімдер қабылданбайды және оларды ұсынған қатысушыларға қайтарылады.
11. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер салынған конверттерді барлық келген қатысушылардың немесе олардың уәкілетті өкілдерінің қатысуымен ашады.
12. Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу кезінде конкурстық комиссия қатысушы адамдарға конкурсқа қатысқан қатысушылардың атауын және тұратын жерін, конкурстық өтінімді құрайтын құжаттардың болуы мен жоқтығы туралы жариялайды.
13. Конкурстық өтінімдер салынған конверттерді ашу рәсімі бойынша конкурстық комиссия хатшысы ашу хаттамасын жасайды, оған конкурстық комиссия төрағасы, оның орынбасары, конкурстық комиссия хатшысы мен мүшелері қолдарын қояды.
14. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдердің толық болуын және ресімделудің дұрыстығын, сондай-ақ конкурста жеңімпаз атанған жағдайда мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасын ұйымдастыру, әкімшілік ету және жүйелі-техникалық қызмет ету бойынша тиімді қызметтер көрсетуді қамтамасыз етуге қатысушының мүмкіндіктері болуы тұрғысында қатысушылардың ұсынған конкурстық ұсыныстарды зерделейді.

4. Организатор конкурса публикует информационное сообщение в республиканском и местном периодическом печатном издании, а также на интернет-ресурсе уполномоченного органа www.mci.gov.kz о проведении конкурса за пятнадцать календарных дней до проведения.
5. К участию в конкурсе допускаются юридические лица, зарегистрированные в установленном порядке, оформившие заявку на участие в конкурсе в соответствии с требованиями, предъявленными конкурсной комиссией и представившие ее в срок, не позднее установленного информационным сообщением.
6. Любой участник по своей инициативе вносит предложения по принятию на себя дополнительных обязательств, способствующих поддержанию и развитию единой транспортной среды государственных органов. Отсутствие таких предложений не является основанием для отклонения конкурсной заявки.
7. Конкурсная заявка печатается или пишется несмываемыми чернилами и представляется участником в прошитом виде, с пронумерованными страницами, последняя страница заверяется подписью первого руководителя (или доверенного лица) и печатью.
8. Участник запечатывает конкурсную заявку в конверт с указанием:
наименования и адреса;
организатора конкурса и его адреса, а также совершает надпись "Конкурс по определению оператора единой транспортной среды государственных органов" и "НЕ ВСКРЫВАТЬ ДО __ часов "__" _____ ____ года" (указывается точное время и дата).
9. Конкурсные заявки представляются организатору конкурса нарочно или по почте до окончания срока представления конкурсных заявок.
10. Все конкурсные заявки, полученные организатором конкурса (его ответственным лицом) после истечения окончательного срока представления конкурсных заявок, отклоняются и возвращаются представившим их участникам.
11. Конкурсная комиссия вскрывает конверты с конкурсными заявками в присутствии всех прибывших участников или их уполномоченных представителей.
12. При вскрытии конвертов с конкурсными заявками конкурсная комиссия объявляет присутствующим лицам наименования и местонахождение участников, участвующих в конкурсе, наличии или отсутствии документов, составляющих конкурсную заявку.
13. По процедуре вскрытия конвертов с конкурсными заявками секретарем конкурсной комиссии составляется протокол вскрытия, который подписывается председателем конкурсной комиссии, его заместителем, секретарем и членами конкурсной комиссии.
14. Конкурсная комиссия изучает конкурсные заявки на предмет их полноты и правильности оформления, а также представленные участниками конкурсные предложения на предмет наличия возможностей участника обеспечить эффективное оказание услуг по организации, администрированию и системно-техническому обслуживанию единой транспортной среды государственных органов.

15. Конкурс жеңімпазын анықтау кезінде мынадай сипаттамаларымен аппараттық-бағдарламалық кешенінің болуы негізгі өлшем болып табылады:
ақпаратқа рұқсатсыз қол жеткізуден жоғары дәрежеде қорғайтын, трафиктің барлық түрлерін ұсынатын және оларды қосу, редакциялау мүмкіндігімен телекоммуникациялық қызметтердің шектелмеген спектрін бөліп ұсынатын, белгіленген тарифтері бар қазіргі заманғы цифрлық технологияларға негізделеді;
мемлекеттік органдар үшін виртуалды желілерді ұйымдастыру арқылы мультисервистік көлік ортасын құруды көздейді;
мынадай технологияларды: ІР (ІРv4 және ІРv6), МРLS, ІSDN қолдауды қамтамасыз етеді;
қызмет көрсету сапасына қойылатын әр түрлі талаптармен әркелкі трафикті беруді қолдайды;
Қазақстан Республикасында қауіпсіздіктің үшінші деңгейінен аспайтын талаптарға сәйкестігіне сертификатталған ақпаратты криптографиялық қорғау құралдарын қоса алғанда, уәкілетті органның талаптарына сәйкес мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының жұмыс істеуін қамтамасыз ететін мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасы арналарының ақпараттық қауіпсіздігін, электрондық ақпараттық ресурстардың және ақпараттық жүйелердің қорғалуын қамтамасыз ету жүйесінің болуы*.
16. Конкурстық комиссияның шешімі ашық дауыс берумен қабылданады және егер ол үшін комиссия мүшелерінің жалпы санынан дауыстардың көпшілігі берілсе, дауыс қабылданған болып саналады. Егер дауыстар тең болған жағдайда, конкурстық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Конкурстық комиссия мүшелері ерекше пікірлер айтқан жағдайда, оны жазбаша түрде жазады және конкурстық комиссияның хаттамасына қоса береді.
17. Конкурстық комиссия конкурстық өтінімдер салынған конверттер ашылған күнінен бастап он күнтізбелік күннен аспайтын мерзімде конкурс қорытындысын шығарады. Мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасының операторын айқындау уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді, ол қатысушыға мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық бөлімшелеріне телекоммуникациялар қызметтерін көрсету құқығын беретін құжат болып табылады.
18. Конкурстық комиссия отырысының қорытындылары бойынша конкурстық комиссияның хаттамасы ресімделеді, онда қатысушылардың атауы, орналасқан жері, деректемелері және негізінде конкурс жеңімпазы анықталған шарттар, оларды қабылдамау себептерін көрсетумен белгіленген талаптарға жауап бермейтін қатысушылардың атауы мен орналасқан жері көрсетіледі.
Конкурстық комиссияның хаттамасына конкурстық комиссияның барлық мүшелері кол қояды. Конкурсты ұйымдастырушы уәкілетті органның бұйрығына қол қойылған күнінен бастап бес жұмыс күні ішінде:
республикалық және жергілікті мерзімді баспа басылымында, сондай-ақ уәкілетті органның www.mci.gov.kz интернет-ресурсында конкурста жеңген қатысушыны көрсетумен конкурс нәтижелерін жариялайды;
конкурста жеңген қатысушыға мәлімдеме және мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасын ұйымдастыру, әкімшілік ету және жүйелік-техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер көрсету шартын (бұдан әрі - Шарт) жолдайды.

15. При определении победителя конкурса основным критерием является наличие аппаратно-программного комплекса со следующими характеристиками:
основан на современной цифровой технологии, с высокой степенью защиты от несанкционированного доступа к информации, обеспечивающей передачу всех видов трафика и распределенное предоставление неограниченного спектра телекоммуникационных услуг, с возможностью их добавления, редактирования, распределенной тарификации;
предусматривает создание мультисервисной транспортной среды с организацией виртуальных сетей для государственных органов;
обеспечивает поддержку следующих технологий: IP (IPv4 и IPv6), MPLS, ISDN;
поддерживает передачу разнородного трафика с различными требованиями к качеству обслуживания;
наличие системы обеспечения информационной безопасности каналов единой транспортной среды государственных органов, защиты электронных информационных ресурсов и информационных систем, обеспечивающих функционирование единой транспортной среды государственных органов, в соответствии с требованиями уполномоченного органа, включая средства криптографической защиты информации, сертифицированные в Республике Казахстан на соответствие требованиям не ниже третьего уровня безопасности*.
16. Решение конкурсной комиссии принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него проголосовало большинство голосов от общего количества членов комиссии. В случае равенства голосов, решающим голосом является голос председателя конкурсной комиссии.
Члены конкурсной комиссии в случае выражения особого мнения излагают его в письменном виде и прикладывают к протоколу конкурсной комиссии.
17. Конкурсная комиссия подводит итоги конкурса в срок не более десяти календарных дней со дня вскрытия конвертов с конкурсными заявками. Определение оператора единой транспортной среды государственных органов оформляется приказом уполномоченного органа, который является документом, предоставляющим участнику право на оказание услуг телекоммуникаций государственным органам и их территориальным подразделениям.
18. По итогам заседания конкурсной комиссии оформляется протокол конкурсной комиссии, в котором отражаются наименование, местонахождение, реквизиты участников и условия, на основании которых определены победители конкурса, наименование и местонахождение участников, не отвечающих установленным требованиям с указанием причин их отклонения.
Протокол конкурсной комиссии подписывается всеми членами конкурсной комиссии. Организатор конкурса в течение пяти рабочих дней со дня подписания приказа уполномоченного органа:
публикует в республиканском и местном периодическом печатном издании, а также на интернет-ресурсе уполномоченного органа www.mci.gov.kz результаты конкурса с указанием участника, победившего в конкурсе.
направляет участнику, победившему в конкурсе уведомление и договор на оказание услуг по организации, администрированию и системно-техническому обслуживанию единой транспортной среды государственных органов (далее - Договор).

19. Конкурста жеңген қатысушы Шартты алған күнінен бастап он күнтізбелік күн ішінде конкурсты ұйымдастырушымен бес жыл мерзімге Шарт жасасады.
20. Конкурсты, егер оған екі қатысушы қатысса немесе қатысушылардың барлық конкурстық өтінімдері осы Қағиданың талаптарына жауап бермейді деп қабылданбаса, конкурстық комиссия өткізілмеді деп танылады.
21. Егер дәл сол конкурсқа жалғыз өтінім екі рет келіп түссе, онда конкурстық комиссия шешімі негізінде мемлекеттік органдар мен олардың аумақтық бөлімшелеріне мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасын ұйымдастыру, әкімшілік ету және жүйелік-техникалық қызмет көрсету бойынша қызмет көрсету құқығы аталған жалғыз қатысушыға беріледі.
*ақпаратқа рұқсатсыз қол жеткізуден қорғау жөніндегі іс-шаралар, оның ішінде мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасында ақпаратты крипторграфиялық қорғау құралдарын пайдалану, ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз етудің бірлескен құпия жұмыстарды орындау бойынша мемлекеттік органдардың бірыңғай көлік ортасын ұйымдастыру әкімшілік ету және жүйелік-техникалық қызмет көрсету бойынша қызметтер көрсету шартына толықтыруға сәйкес жүзеге асырылады

19. Участник, победивший в конкурсе, в течение десяти календарных дней со дня получения Договора подписывает Договор с организатором конкурса сроком на пять лет.
20. Конкурс признается конкурсной комиссией несостоявшимся, если в нем приняло участие менее двух участников или все конкурсные заявки участников отклонены, как не отвечающие требованиям настоящих Правил.
21. В случае, когда два раза на один и тот же конкурс поступает единственная заявка, то право на оказание государственным органам и их территориальным подразделениям услуг по организации, администрированию и системно-техническому обслуживанию единой транспортной среды государственных органов предоставляется данному единственному участнику на основании решения уполномоченного органа.
________________________________________
* мероприятия по защите от несанкционированного доступа к информации, в том числе с использованием средств криптографической защиты информации в единой транспортной среде государственных органов осуществляются в соответствии с Дополнением на выполнение совместных секретных работ по обеспечению информационной безопасности к Договору на оказание услуг по организации, администрированию и системно-техническому обслуживанию единой транспортной среды государственных органов