Бaғa белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, газ тасымалдау жүйелері бойынша газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу қағидасы туралы келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 1289 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, газ тасымалдау жүйелері бойынша газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу қағидасы туралы келісімнің (бұдан әрі - Келісім) жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары Өмірзақ Естайұлы Шөкеевке Қазақстан Республикасы Үкіметінің атынан қағидаттық сипаты жоқ өзгерістер мен толықтырулар енгізуге рұқсат бере отырып, Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, газ тасымалдау жүйелері бойынша газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу қағидасы туралы келісімге қол қоюға өкілеттік берілсін.
3. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 қарашадағы
№ 1289 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда,
газ тасымалдау жүйелері бойынша газ тасымалдау саласындағы
табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу
қағидасы туралы келісім
Бұдан әрі Тараптар деп аталатын Беларусь Республикасының Үкіметі, Қазақстан Республикасының Үкіметі мен Ресей Федерациясының Үкіметі,
1995 жылғы 6 қаңтардағы Ресей Федерациясы мен Беларусь Республикасы арасындағы Кеден одағы туралы келісімді, 1995 жылғы 20 қаңтардағы Кеден одағы туралы келісімді, 1999 жылғы 26 ақпандағы Кеден одағы және Біртұтас экономикалық кеңістік туралы шартты, 2000 жылғы 10 қазандағы Еуразиялық экономикалық қоғамдастық құру туралы шартты негізге ала отырып,
төмендегілер туралы келісті:
1-бап
Осы Келісімнің мақсаты үшін мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
«газ» - негізінен, метаннан тұратын, газ тасымалдау жүйелері бойынша сығылған газ тәріздес жағдайда тасымалданатын, Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттердің аумағында өндірілетін және/немесе шығарылған газ тәріздес көмірсутектердің және басқа газдардың жанғыш қоспасы;
«газ тасымалдау жүйелері» - магистральдық газ құбырларын қамтитын және газ тасымалдауға арналған құрылыстар мен газ тарату тораптарынан басқа, олармен бірыңғай технологиялық процесс арқылы байланысатын объектілер;
«газ тасымалдау жөніндегі қызметтер» - газ тасымалдау жүйелері бойынша газды өткізу жөніндегі қызметтер;
«Құзыретті органдар» - осы Келісімді іске асыруды бақылау үшін Тараптар уәкілеттік берген органдар;
«ішкі қажеттіліктер» - Тараптар мемлекеттерінің әрқайсысының аумағында тұтынуға қажетті газ көлемі;
«газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу» - газ тасымалдау үшін Тараптар мемлекеттерінің табиғи монополиялар субъектілері басқаратын газ тасымалдау жүйелерін пайдалану құқығын беру;
«нарықтық (тең кірісті) бағалар» - ішкі қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін, оның ішінде мынадай қағидаттарға негізделе отырып қалыптастырылған көтерме газ бағасы:
Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы газ өндіруші мемлекеттер үшін нарықтық көтерме бағаны қалыптастыру осы мемлекеттерде алынатын баждың, алымдардың, салықтардың, басқа да төлемдер шамасының ішкі нарықтағы газды сату бағасынан және газ жеткізушінің сыртқы және ішкі нарықтағы газ тасымалдау құнының айырмашылығын ескере отырып, Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы газ өндіруші мемлекеттерден тысқары жерлердегі газ тасымалдау құнынан шегеру жолымен жүзеге асырылады;
Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы газ тұтынушы мемлекеттер үшін - нарықтық көтерме баға сыртқы нарықта газ сату бағасынан бажды, алымдарды, салықтарды, басқа да төлемдерді, сондай-ақ Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы газ өндіруші мемлекеттен тысқары жерлерде газ тасымалдау құнынан шегеру арқылы жүзеге асырылады;
«Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы газ өндіруші мемлекеттер» - аумақтарында газ өндіру мен шығаруға қарағанда аз тұтынылатын Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттер;
«Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы газ тұтынушы мемлекеттер» — аумақтарында газ өндіру мен шығаруға қарағанда көп тұтынылатын Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттер.

О подписании Соглашения о правилах доступа к услугам естественных монополий в сфере транспортировки газа по газотранспортным системам, включая основы ценообразования и тарифной политики
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года № 1289
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Соглашения о правилах доступа к услугам естественных монополий в сфере транспортировки газа по газотранспортным системам, включая основы ценообразования и тарифной политики.
2. Уполномочить Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан Шукеева Умирзака Естаевича от имени Правительства Республики Казахстан подписать Соглашение о правилах доступа к услугам естественных монополий в сфере транспортировки газа по газотранспортным системам, включая основы ценообразования и тарифной политики, разрешив вносить изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрен
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 30 ноября 2010 года № 1289
Проект
Соглашение
о правилах доступа к услугам субъектов естественных монополий в
сфере транспортировки газа по газотранспортным системам,
включая основы ценообразования и тарифной политики
Правительство Республики Беларусь, Правительство Республики Казахстан и Правительство Российской Федерации, именуемые в дальнейшем Сторонами,
основываясь на Соглашении о Таможенном союзе между Российской Федерацией и Республикой Беларусь от 6 января 1995 года, Соглашении о Таможенном союзе от 20 января 1995 года, Договоре о Таможенном союзе и Едином экономическом пространстве от 26 февраля 1999 года, Договоре об учреждении Евразийского экономического сообщества от 10 октября 2000 года,
согласились о нижеследующем:
Статья 1
Для целей настоящего Соглашения используются следующие основные понятия:
"газ" - горючая смесь газообразных углеводородов и других газов, добываемых и/или произведенных на территории государств-участников Единого экономического пространства, состоящая, в основном, из метана, транспортируемая в сжатом газообразном состоянии по газотранспортным системам;
"газотранспортные системы" - сооружения для транспортировки газа, включающие магистральные газопроводы и связанные с ними единым технологическим процессом объекты, кроме газораспределительных сетей;
"услуги по транспортировке газа" - услуги по перемещению газа по газотранспортным системам;
"Компетентные органы" - органы, уполномоченные Сторонами для контроля реализации настоящего Соглашения;
"внутренние потребности" - объемы газа, необходимые для потребления на территории каждого из государств Сторон;
"доступ к услугам субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа" - предоставление права использования газотранспортных систем, управляемых субъектами естественных монополий государств Сторон для транспортировки газа;
"рыночные (равнодоходные) цены" - оптовые цены на газ, сформированные для удовлетворения внутренних потребностей исходя, в том числе, из следующих принципов:
для газодобывающих государств-участников Единого экономического пространства формирование рыночной оптовой цены осуществляется путем вычета из цены продажи газа на внешнем рынке величины пошлин, сборов, налогов, иных платежей, взимаемых в этих государствах и стоимости транспортировки газа за пределами газодобывающих государств-участников Единого экономического пространства, с учетом разницы в стоимости транспортировки газа на внешнем и внутреннем рынках поставщика газа;
для газопотребляющих государств-участников Единого экономического пространства - рыночная оптовая цена, формирование которой осуществляется производителем газодобывающего государства путем вычета из цены продажи газа на внешнем рынке пошлин, сборов, налогов, иных платежей, а также стоимости транспортировки газа за пределами газодобывающего государства-участника Единого экономического пространства;
"газодобывающие государства-участники Единого экономического пространства" - государства-участники Единого экономического пространства на территории которых потребляется газа меньше, чем добывается и производится;
"газопотребляющие государства-участники Единого экономического пространства" - государства-участники Единого экономического пространства на территории которых потребляется газа больше, чем добывается и производится.

2-бап
Осы Келісімнің мақсаты баға белгілеу мен тарифтік саясат негіздерін қоса алғанда, газ тасымалдау жүйелері бойынша газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу қағидасын белгілеу болып табылады.
Газ тасымалдау саласындағы табиғи монополия субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу осы Келісімнің Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттердің аумағынан шыққан газға ғана қатысты шарттарына сәйкес ұсынылады. Осы Келісімнің ережелері Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы болып табылмайтын мемлекеттердің аумақтарынан шыққан газға қолданылатын газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізу қатынастарына және Бірыңғай экономикалық кеңістіктен тысқары жерлерге және одан тысқары жерлерден газ тасымалдау саласындағы қатынастарға таратылмайды.
3-бап
Газ тасымалдау жүйелері бойынша газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету кезінде Тараптар мынадай негізгі қағидаттарға сүйенеді:
өзара саудада кедендік әкелу және әкету баждарын (баламалы мәні бар өзге де баждарды, салықтар мен алымдарды) Тараптардың қолданбауы;
бірінші кезекте Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттердің ішкі газға қажеттіліктерін қамтамасыз ету;
Тараптар мемлекеттерінің ішкі қажеттілігін қанағаттандыру үшін газ тасымалдау бағасы мен тарифі Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына сәйкес белгіленеді;
Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттердің газға нормалары мен стандарттарын біріздендіру;
экологиялық қауіпсіздікті қамтамасыз ету.
4-бап
Осы Келісімде көзделген Бірыңғай экономикалық кеңістіктің газ тасымалдау жүйелері бойынша газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ету шарты Тараптардың шаралар кешенін іске асыруы болып табылады, ол мына іс-шараларды қамтиды:
а) 2012 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде газды ішкі тұтыну туралы мәліметтерді қамтитын ақпарат негізінде ақпарат алмасу жүйесін құру;
б) 2012 жылғы 1 қаңтарға дейінгі мерзімде осы Келісімге сәйкес
индикативті болжамдық баланстарды дайындау үшін тетіктер құру;
в) 2011 жылғы 1 шілдеге дейінгі мерзімде Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттердің газға нормалары мен стандарттарын біріздендіру;
г) Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттердің аумақтарында газдың нарықтық (тең табысты) бағасына көшу.
Жоғарыда көрсетілген шаралар кешенін орындауды Тараптардың аяқтауы осы Келісімге Хаттамамен ресімделеді.

Статья 2
Целью настоящего Соглашения является установление правил доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа по газотранспортным системам, включая основы ценообразования и тарифной политики для удовлетворения потребностей государств-участников Единого экономического пространства.
Доступ к услугам субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа предоставляется в соответствии с условиями настоящего Соглашения только в отношении газа, происходящего с территории государств-участников Единого экономического пространства. Положения настоящего Соглашения не распространяются на отношения доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа применительно к газу, происходящему с территорий государств, не являющихся участниками Единого экономического пространства, и на отношения в сфере транспортировки газа за пределы Единого экономического пространства и из-за его пределов.
Статья 3
При обеспечении доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа по газотранспортным системам Стороны исходят из следующих основных принципов:
неприменения Сторонами во взаимной торговле ввозных и вывозных таможенных пошлин (иных пошлин, налогов и сборов, имеющих эквивалентное значение);
первоочередное обеспечение внутренних потребностей в газе государств-участников Единого экономического пространства;
цены и тарифы на транспортировку газа для удовлетворения внутренних потребностей государств Сторон устанавливаются в соответствии с национальными законодательствами государств Сторон;
унификации норм и стандартов на газ государств-участников Единого экономического пространства;
обеспечения экологической безопасности.
Статья 4
Условием обеспечения предусмотренного настоящим Соглашением доступа к услугам субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа по газотранспортным системам Единого экономического пространства является реализация Сторонами комплекса мер, включающего в себя следующие мероприятия:
а) создание в срок до 1 января 2012 года системы информационного обмена на основе информации, включающей в себя сведения о внутреннем потреблении газа;
б) создание в срок до 1 января 2012 года механизмов для подготовки индикативных прогнозных балансов в соответствии с настоящим Соглашением;
в) унификация в срок до 1 июля 2013 года норм и стандартов на газ государств-участников Единого экономического пространства;
г) переход на рыночные (равнодоходные) цены на газ на территориях государств-участников Единого экономического пространства.
Завершение выполнения Сторонами указанного выше комплекса мер оформляется Протоколом к настоящему Соглашению.

5-бап
Тараптар Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы барлық мемлекеттердің аумақтарында газға нарықтық (тең кірісті) бағаға 2015 жылғы 1 қаңтардан кешіктірмей қол жеткізуді қамтамасыз етеді.
Бұл ретте Қазақстан тарабы Қазақстан Республикасының аумағында газ сатудың бағасын Ресей Федерациясының аумағындағы газ бағасымен салыстырмалы деңгейге дейін кезең-кезеңімен көтеруді қамтамасыз етеді.
6-бап
Осы Келісімнің 4-бабында баяндалған іс-шаралар кешенін барлық Тараптар орындағаннан кейін Тараптар қолда бар техникалық мүмкіндіктері, Бірыңғай экономикалық кеңістік елдерінің келісілген индикативті болжамдық газ балансын ескере отырып, газ тасымалдау жүйесінің бос қуаттары шегінде және шаруашылық жүргізуші субъектілердің азаматтық-құқықтық шарттары негізінде мына қағидалар бойынша Тараптар мемлекеттерінің ішкі қажеттіліктерін қанағаттандыруға арналған газды тасымалдау үшін басқа Тараптар мемлекеттерінің шаруашылық жүргізуші субъектілерінің Тараптар мемлекеттерінің аумақтарында орналасқан газ тасымалдау жүйелеріне қол жеткізуін қамтамасыз етеді:
Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілеріне аумағы арқылы тасымалдау жүзеге асырылатын Тараптың газ тасымалдау жүйесінің иелері болып табылмайтын газ өндірушілермен бірге, тарифтерді қоса алғанда, бірдей жағдайларда басқа Тарап мемлекетінің газ тасымалдау жүйесіне қол жеткізу ұсынылады;
газ тасымалдауға арналған көлемдер, бағалар және тарифтер, сондай-ақ газ тасымалдау жүйелері бойынша газды тасымалдаудың коммерциялық және өзге де шарттары Тараптар мемлекеттерінің ұлттық заңнамасына сәйкес Тараптар мемлекеттерінің шаруашылық жүргізуші субъектілері арасындағы азаматтық-құқықтық шарттармен анықталады;
Тараптар өз мемлекеттерінің аумағында қызметін жүзеге асыратын шаруашылық жүргізуші субъектілер арасында магистральдық газ құбырлары бойынша газ тасымалдауға арналған қолданыстағы шарттардың тиісінше орындалуына жәрдемдеседі.
7-бап
Тараптар мемлекеттерінің құзыретті органдары Бірыңғай экономикалық кеңістік елдерінің индикативті болжамдық газ балансын (ішкі қажеттіліктерді қанағаттандыру үшін өндіру, тұтыну және жеткізу) 5 жыл мерзімге әзірлейді және келіседі, ол жыл сайын ағымдағы жылдың 1 қазанына дейін нақтыланады.
Тараптар келісілген газ балансын ескере отырып, Тараптар мемлекеттерінің ішкі нарықтарына газ тасымалдау саласындағы табиғи монополиялар субъектілерінің қызметіне қол жеткізуді ұсынады.
8-бап
Тараптар мынадай салаларда ұзақ мерзімді өзара пайдалы ынтымақтастықты дамытуға ұмтылады:
- Тараптар мемлекеттерінің аумақтары бойынша газ тасымалдау;
- газ құбырларын, газдың жерасты қоймаларын және газ кешенінің басқа да инфрақұрылымдық объектілерін салу, қайта құру және пайдалану;
- Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттердің ішкі қажеттіліктерін қанағаттандыру үшін қажетті сервистік қызметтерді ұсыну.
Тараптар Бірыңғай экономикалық кеңістікке қатысушы мемлекеттер аумағында орналасқан газ тасымалдау жүйелерінің жұмыс істеуін регламенттейтін нормативтік-техникалық құжаттарды бірегейлендіруді қамтамасыз етеді.

Статья 5
Стороны обеспечивают достижение рыночных (равнодоходных) цен на газ на территориях всех государств-участников Единого экономического пространства не позднее 1 января 2015 года.
При этом казахстанская Сторона обеспечивает поэтапное повышение цен реализации газа на территории Республики Казахстан до уровня, сопоставимого с ценами на газ на территории Российской Федерации.
Статья 6
После выполнения всеми Сторонами комплекса мероприятий, изложенного в статье 4 настоящего Соглашения, Стороны в пределах имеющихся технических возможностей, свободных мощностей газотранспортных систем, с учетом согласованного индикативного прогнозного баланса газа стран Единого экономического пространства и на основании гражданско-правовых договоров хозяйствующих субъектов обеспечивают доступ хозяйствующих субъектов других государств Сторон к газотранспортным системам, расположенным на территориях государств Сторон, для транспортировки газа, предназначенного для удовлетворения внутренних потребностей государств Сторон, по следующим правилам:
хозяйствующим субъектам государств-участников Единого экономического пространства предоставляется доступ к газотранспортной системе государства другой Стороны на равных условиях, включая тарифы, с производителями газа, не являющимися собственниками газотранспортной системы Стороны, по территории которой осуществляется транспортировка;
объемы, цены и тарифы на транспортировку газа, а также коммерческие и иные условия транспортировки газа по газотранспортным системам определяются гражданско-правовыми договорами между хозяйствующими субъектами государств Сторон в соответствии с национальным законодательством государств Сторон;
Стороны содействуют надлежащему выполнению действующих договоров на транспортировку газа по магистральным газопроводам между хозяйствующими субъектами, осуществляющими деятельность на территории их государств.
Статья 7
Компетентные органы государств Сторон разрабатывают и согласовывают индикативный прогнозный баланс газа стран Единого экономического пространства (производство, потребление и поставки для удовлетворения внутренних потребностей, в том числе взаимные) сроком на 5 лет, который уточняется ежегодно до 1 октября текущего года.
С учетом согласованного баланса газа Сторонами предоставляется доступ к услугам субъектов естественных монополий в сфере транспортировки газа на внутренние рынки государств Сторон.
Статья 8
Стороны стремятся развивать долгосрочное взаимовыгодное сотрудничество в следующих областях:
- транспортировка газа по территориям государств Сторон;
- строительство, реконструкция и эксплуатация газопроводов, подземных хранилищ газа и других объектов инфраструктуры газового комплекса;
- предоставление сервисных услуг, необходимых для удовлетворения внутренних потребностей государств-участников Единого экономического пространства.
Стороны обеспечивают унификацию нормативно-технических документов, регламентирующих функционирование газотранспортных систем, расположенных на территории государств-участников Единого экономического пространства.

9-бап
Осы Келісім Тараптар қатысушылары болып табылатын басқа халықаралық шарттардан туындайтын олардың құқықтары мен міндеттерін қозғамайды.
Тараптардың осы Келісіммен реттелмеген газ тасымалдау саласындағы қатынастарына Тараптардың ұлттық заңнамасы қолданылады.
Тараптардың бәсекелестіктің бірыңғай қағидаттары мен қағидалары туралы келісімі осы Келісімде көзделген ерекшеліктерді ескере отырып, газ тасымалдауды жүзеге асыратын табиғи монополиялар субъектілеріне қолданылады.
10-бап
Осы Келісімнің орындалуын үйлестіруді мынадай құзыретті органдар жүзеге асырады:
Беларусь тарапынан - Беларусь Республикасы Энергетика министрлігі;
Қазақстан тарапынан - Қазақстан Республикасы Мұнай және газ министрлігі;
Ресей тарапынан - Ресей Федерациясы Энергетика министрлігі.
Құзыретті органдар ауысқан жағдайда Тараптар бұл туралы бір-бірін дипломатиялық арналар арқылы хабардар етеді.
11-бап
Осы Келісімнің ережелерін түсіндіруге және (немесе) қолдануға байланысты Тараптар арасындағы даулар, бірінші кезекте, келіссөздер мен консультациялар арқылы шешіледі.
Егер дау бір Тараптың келіссөздер мен консультациялар жүргізу туралы басқа Тарапқа ресми жазбаша өтініш жіберген күнінен бастап алты ай ішінде Тараптардың келіссөздері мен консультациялары арқылы реттелмесе, дау тараптары арасында оны шешу тәсіліне қатысты өзге уағдаластық болмаған жағдайда, дау тараптарының кез келгені бұл дауды Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Сотына қарауға бере алады.
12-бап
Осы Келісімде ештеңе Тарапты осы Келісімнен туындайтын қағидаларды және/немесе артықшылықтарды осы Келісімге қатысушы болып табылмайтын үшінші мемлекеттерге немесе осындай үшінші мемлекеттердің шаруашылық жүргізуші субъектілеріне олардың тауарларын немесе қызметтерін таратуға міндеттейтіндей болып түсіндірілмеуге тиіс.
13-бап
Тараптардың уағдаластығы бойынша осы Келісімге Хаттамамен ресімделетін өзгерістер енгізілуі мүмкін.
14-бап
Осы Келісімнің күшіне сну, оған қосылу және одан шығу тәртібі 2007 жылғы 6 қазандағы Кеден одағының шарттық-құқықтық базасын қалыптастыруға бағытталған халықаралық шарттардың күшіне ену, олардан шығу және оларға қосылу тәртібі туралы хаттамамен айқындалады.
________ қаласында 2010 жылғы «___» _______ орыс тілінде бір түпнұсқа данада жасалды.
Келісімнің түпнұсқа данасы Еуразиялық экономикалық қоғамдастықтың Интеграциялық Комитетінде сақталады, ол оның депозитарийі болып табылады және әрбір Тарапқа оның расталған көшірмесін жібереді.
Беларусь                  Қазақстан                 Ресей
Республикасының           Республикасының           Федерациясының
Үкіметі үшін              Үкіметі үшін              Үкіметі үшін

Статья 9
Настоящее Соглашение не затрагивает прав и обязанностей Сторон, вытекающих из других международных договоров, участниками которых они являются.
К отношениям Сторон в сфере транспортировки газа, не урегулированным настоящим Соглашением, применяется национальное законодательство Сторон.
Соглашение Сторон о единых принципах и правилах конкуренции применяется к субъектам естественных монополий, осуществляющим транспортировку газа, с учетом особенностей, предусмотренных настоящим Соглашением.
Статья 10
Координация выполнения настоящего Соглашения осуществляется следующими Компетентными органами:
от Белорусской Стороны - Министерство энергетики Республики Беларусь;
от Казахстанской Стороны - Министерство нефти и газа Республики Казахстан;
от Российской Стороны - Министерство энергетики Российской Федерации.
В случае замены Компетентных Органов Стороны уведомляют об этом друг друга по дипломатическим каналам.
Статья 11
Споры между Сторонами, связанные с толкованием и (или) применением положений настоящего Соглашения, разрешаются, в первую очередь, путем переговоров и консультаций.
Если спор не будет урегулирован сторонами спора путем переговоров и консультаций в течение шести месяцев с даты официальной письменной просьбы об их проведении, направленной одной из сторон спора другой стороне спора, то, при отсутствии иной договоренности между сторонами спора относительно способа его разрешения, любая из сторон спора может передать этот спор для рассмотрения в Суд Евразийского экономического сообщества.
Статья 12
Ничто в настоящем Соглашении не должно быть истолковано, как обязывающее Сторону распространять правила и/или преимущества, вытекающие из настоящего Соглашения, на третьи государства, не являющиеся участником настоящего Соглашения, или хозяйствующие субъекты таких третьих государств, их товары или услуги.
Статья 13
По договоренности Сторон в настоящее Соглашение могут быть внесены изменения, которые оформляются Протоколом.
Статья 14
Порядок вступления настоящего Соглашения в силу, присоединения к нему и выхода из него определяется Протоколом о порядке вступления в силу международных договоров, направленных на формирование договорно-правовой базы Таможенного союза, выхода из них и присоединения к ним от 6 октября 2007 года.
Совершено в городе __________ "___" __________ 2010 года в одном подлинном экземпляре на русском языке.
Подлинный экземпляр Соглашения хранится в Интеграционном Комитете Евразийского экономического сообщества, который является его депозитарием и направит каждой Стороне его заверенную копию.
За                         За                      За
Правительство              Правительство          Правительство
Республики                 Республики             Российской
Беларусь                   Казахстан              Федерации