"Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 қарашадағы № 1290 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне экология мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы
Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне
экологиялық мәселелер бойынша өзгерістер мен толықтырулар
енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мына заңнама актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1997 жылғы 16 шілдедегі Қазақстан Республикасының Қылмыстық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 15-16, 211-құжат; 1998 ж., № 16, 219-құжат; № 17-18, 225-құжат; 1999 ж., № 20, 721-құжат; № 21, 774-құжат; 2000 ж., № 6, 141-құжат; 2001 ж., № 8, 53, 54-құжаттар; 2002 ж., № 4, 32, 33-құжаттар; № 10, 106-құжат; № 17, 155-құжат; № 23-24, 192-құжат; 2003 ж., № 15, 137-құжат; № 18, 142-құжат; 2004 ж., № 5, 22-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 21-22, 87-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № 12, 72-құжат; № 15, 92-құжат; 2007 ж., № 1, 2-құжат; № 4, 33-құжат; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 17, 140-құжат; 2008 ж., № 12, 48-құжат; № 13-14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126-құжат; 2009 ж., № 6-7, 32-құжат; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 71, 73, 75-құжаттар; № 17, 82, 83-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 127, 128, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 11, 59-құжат; № 15, 71-құжат; 2010 жылғы 12 қазанда «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 13 қазанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мұнай және мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің айналымы саласындағы жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):
1) 282-баптың бірінші бөлігі «егер бұл әрекеттер» деген сөздерден кейін «қоршаған ортаға аса ірі мөлшерде зиян келтірумен ұштасып,» деген сөздермен толықтырылсын;
2) 286-бапта:
тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 ноября 2010 года № 1290
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по экологическим вопросам".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики Казахстан
по экологическим вопросам
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Уголовный кодекс Республики Казахстан от 16 июля 1997 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 15-16, ст. 211; 1998 г., № 16, 3; ст. 219; № 17-18, ст. 225; 1999 г., № 20, ст. 721; № 21, ст. 774; 2000 г., № 6, ст. 141; 2001 г., № 8, ст. 53, 54; 2002 г., № 4, ст. 32, 33; № 10, ст. 106; № 17, ст. 155; № 23-24, ст. 192; 2003 г., № 15, ст. 137; № 18, ст. 142; 2004 г, № 5, ст. 22; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139; 2005 г., № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 21-22, ст. 87; 2006 г., № 2, ст. 19; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 12, ст. 72; № 15, ст. 92; 2007 г., № 1, ст. 2; № 4, ст. 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 17, ст. 140; 2008 г., № 12, ст. 48; № 13-14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126; 2009 г., № 6-7, ст. 32; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 71, 73, 75; № 17, ст. 82, 83; № 24, ст. 121, 122, 125, 127, 128, 130; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 7, ст. 28, 32; № 11, ст. 59; № 15, ст. 71; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления ответственности в сфере оборота нефти и отдельных видов нефтепродуктов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 12 октября 2010 г. и "Казахстанская правда" 13 октября 2010 г.):
1) часть первую статьи 282 после слов "природных свойств воздуха" дополнить словами "сопряженное с причинением особо крупного ущерба окружающей среде,";
2) в статье 286:
заголовок изложить в следующей редакции:

«286-бап. Жер қойнауын қорғау және пайдалану ережелерін бұзу,
жер қойнауын өз бетінше пайдалану»;
бірінші бөлік «әкеп соқса» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ жер қойнауын өз еркімен пайдалану, егер бұл әрекет ірі зиян келтіруге әкеп соқса» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік «, сондай-ақ жер қойнауын өз бетінше пайдалану, егер бұл әрекет аса ірі зиян келтіруге әкеп соқса» деген сөздермен толықтырылсын;
үшінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
3. Жер қойнауын пайдаланудың барлық сатыларында абайсызда адамдардың жаппай ауыруына немесе кісі өліміне әкеп соққан жалпы экологиялық талаптарды бұзу,-
үш жылдан сегіз жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
3) 288-баптың үшінші бөлігі мынадай мазмұндағы сөйлеммен
толықтырылсын:
«Қылмыс жасалған сәтте Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген айлық есептік көрсеткіштен елу мың есе асатын зиян осы тарауда қоршаған ортаға аса ірі зиян деп танылады.»;
4) 290-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«290-бап. Жабайы жануарлар және өсімдіктер түрлерімен және (немесе) олардың өнімдерімен заңсыз іс-әрекеттер
1. Жабайы жануарлар және өсімдіктер түрлерін, және (немесе) олардың өнімдерін заңсыз сатып алу, сату, әкету, сол сияқты жабайы жануарлар және өсімдіктер түрлерін жою, егер бұл әрекеттер айтарлықтай зиян келтіріле отырып жасалса -
екі жүзден бес жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға, не төрттен алты айға дейінгі мерзімге қамауға не қылмыстық әрекеттер объектісі, қылмыс жасау қаруы немесе құралы, айналымнан алынған зат болып табылатын мүлік тәркіленіп, үш жылға дейінгі мерзімге белгілі бір лауазымды атқару немесе белгілі бір қызметпен айналысу құқығынан айыруға жазаланады.
2. Қазақстан Республикасының Қызыл кітабына енгізілген жануарлар мен өсімдіктердің сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін және (немесе) олардың өнімдерін заңсыз алу, сатып алу, сату, тасымалдау, әкету, сол сияқты Қазақстан Республикасының Қызыл Кітабына енгізілген жануарлар мен өсімдіктердің сирек кездесетін және құрып кету қаупі төнген түрлерін немесе
олар мекендейтін жерлерді, сондай-ақ аулауға тыйым салынған жануарларды немесе олардан алынған өнімдерді жою -
үш жылға дейінгі мерзімге бас бостандығын шектеуге немесе сотталған адамның мүлкі, сондай-ақ қылмыстық әрекеттер объектісі, қылмыс жасау қаруы немесе құралы, айналымнан алынған зат болып табылатын мүлік тәркіленіп, дәл сол мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
5) 292-бапта:
бірінші бөлік «зақымдау» деген сөзден кейін «, егер осы әрекет қоршаған ортаға аса ірі зиян келтірсе» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:

"Статья 286. Нарушение правил охраны и использования недр,
самовольное пользование недрами.";
в части первой после слов "значительного ущерба," дополнить словами ", а также самовольное пользование недрами, если это деяние повлекло причинение крупного ущерба,-;"
часть вторую дополнить словами ", а также самовольное пользование недрами, если это деяние повлекло причинение особо крупного ущерба,-";
часть третью изложить в следующей редакции:
"Нарушение общих экологических требований на всех стадиях недропользования, повлекшее по неосторожности массовое заболевание людей или смерть человека, -
наказывается лишением свободы на срок от трех до восьми лет.";
3) часть третью статьи 288 дополнить предложением следующего содержания:
"Особо крупным ущербом окружающей среде в настоящей главе признается ущерб, в пятьдесят тысяч раз превышающий месячный расчетный показатель, установленный законодательством Республики Казахстан на момент совершения преступления.";
4) статью 290 изложить в следующей редакции:
"Статья 290. Незаконное обращение с видами диких животных и
растений, и (или) с их продукцией
1. Незаконное приобретение видов диких животных и растений, и (или) их продукции, а равно уничтожение видов диких животных и растений, если это деяние совершено с причинением значительного ущерба, -
наказывается штрафом в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей, либо арестом на срок от четырех до шести месяцев, либо лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет с конфискацией имущества, являющегося объектом преступных действий, орудием или средством совершения преступления, предметом, изъятым из обращения.
2. Незаконные добывание, приобретение, сбыт, перевозка, вывоз редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений, занесенных в Красную книгу Республики Казахстан и (или) их продукции, а равно уничтожение редких и находящихся под угрозой исчезновения видов животных и растений занесенных в Красную книгу Республики Казахстан, или мест их обитания, а также животных, охота на которых запрещена, либо продукции из них, -
наказывается ограничением свободы на срок до трех лет или лишением свободы на тот же срок, с конфискацией имущества осужденного, а также имущества, являющегося объектом преступных действий, орудием или средством совершения преступления, предметом, изъятым из обращения.";
5) в статье 292:
часть первую дополнить словами ", если это деяние причинило крупный ущерб окружающей среде, - ";
дополнить частью второй следующего содержания:

«2. Қоршаған ортаға аса ірі зиян келтіруге әкеп соқтырған дәл сол әрекет-бес жүзден жеті жүз айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға немесе екі жылға дейінгі мерзімге түзеу жұмыстарына не алты айға дейінгі мерзімге қамауға не екі жылға дейінгі мерзімге бас бостандығынан айыруға жазаланады.»;
екінші бөлік үшінші болып есептелсін.
2. 2001 жылғы 30 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Әкімшілік құқық бұзушылық туралы кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 5-6, 24-құжат; № 17-18, 241-құжат; № 21-22, 281-құжат; 2002 ж., № 4, 33-құжат; № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 1-2, 3-құжат; № 4, 25-құжат; № 5, 30-құжат; № 11, 56, 64, 68-құжаттар; № 14, 109-құжат; № 15, 122, 139-құжаттар; № 18, 142-құжат; № 21-22, 160-құжат; № 23, 171-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 10, 55-құжат; № 15, 86-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 139, 140-құжаттар; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 7-8, 19-құжат; № 9, 26-құжат; № 13, 53-құжат; № 14, 58-құжат; № 17-18, 72-құжат; № 21-22, 86, 87-құжаттар; № 23, 104-құжат; 2006 ж., № 1, 5-құжат; № 2, 19, 20-құжаттар; № 3, 22-құжат; № 5-6, 31-құжат; № 8, 45-құжат; № до, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72, 77-құжаттар; № 13, 85, 86-құжаттар; № 15, 92, 95-құжаттар; № 16, 98, 102-құжаттар; № 23, 141-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 16, 18-құжаттар; № 3, 20, 23-құжаттар; № 4, 28, 33-құжаттар; № 5-6, 40-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 12, 88-құжат; № 13, 99-құжат; № 15, 106-құжат; № 16, 131-құжат; № 17, 136, 139, 140-құжаттар; № 18, 143, 144-құжаттар; № 19, 146, 147-құжаттар; № 20, 152-құжат; № 24, 180-құжат; 2008 ж., № 6-7, 27-құжат; № 12, 48, 51-құжаттар; № 13-14, 54, 57, 58-құжаттар; № 15-16, 62-құжат; № 20, 88-құжат; № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 126, 128, 129-құжаттар; 2009 ж., № 2-3, 7, 21-құжаттар, № 9-10, 47, 48-құжаттар; № 13-14, 62, 63-құжаттар; № 15-16, 70, 72, 73, 74, 75, 76-құжаттар; № 17, 79, 80, 82-құжаттар; № 18, 84, 86-құжаттар; № 19, 88-құжат; № 23, 97, 115, 117-құжаттар; № 24, 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 1, 4, 5-құжаттар; № 5, 23-құжат; № 7, 28, 32-құжаттар; № 8, 41-құжат; № 9, 44-құжат; № 11, 58-құжат; № 13, 67-құжат; № 15, 71-құжат; № 17-18, 112, 114-құжаттар; 2010 жылғы 12 қазанда «Егемен Қазақстан» және 2010 жылғы 13 қазанда «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланған «Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне мұнай және мұнай өнімдерінің жекелеген түрлерінің айналымы саласындағы жауапкершілікті күшейту мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» 2010 жылғы 6 қазандағы Қазақстан Республикасының Заңы):

"2. То же деяние, повлекшее причинение особо крупного ущерба окружающей среде, -
наказывается штрафом в размере от пятисот до семисот месячных расчетных показателей, либо исправительными работами на срок до двух лет, либо арестом на срок до шести месяцев, либо лишением свободы на срок до двух лет.";
часть вторую считать частью третьей.
2. В Кодекс Республики Казахстан "Об административных правонарушениях" от 30 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 5-6, ст. 24; № 17-18, ст. 241; № 21-22, ст. 281; 2002 г., № 4, ст. 33; № 17, ст. 155; 2003 г., № 1-2, ст. 3; № 4, ст. 25; № 5, ст. 30; № 11, ст. 56, 64, 68; № 14, ст. 109; № 15, ст. 122, 139; № 18, ст. 142; № 21-22, ст. 160; № 23, ст. 171; 2004 г., № 6, ст. 42; № 10, ст. 55; № 15, ст. 86; № 17, ст. 97; № 23, ст. 139, 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 7-8, ст. 19; № 9, ст. 26; № 13, ст. 53; № 14, ст. 58; № 17-18, ст. 72; № 21-22, ст. 86, 87; № 23, ст. 104; 2006 г., № 1, ст. 5; № 2, ст. 19, 20; № 3, ст. 22; № 5-6, ст. 31; № 8, ст. 45; № 10, ст. 52; № 11, ст. 55; № 12, ст. 72, 77; № 13, ст. 85, 86; № 15, ст. 92, 95; № 16, ст. 98, 102; № 23, ст. 141; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 16, 18; № 3, ст. 20, 23; № 4, ст. 28, 33; № 5-6, ст. 40; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; № 12, ст. 88; № 13, ст. 99; № 15, ст. 106; № 16, ст. 131; № 17, ст. 136, 139, 140; № 18, ст. 143, 144; № 19, ст. 146, 147; № 20, ст. 152; № 24, ст. 180; 2008 г., № 6-7, ст. 27; № 12, ст. 48, 51; № 13-14, ст. 54, 57, 58; № 15-16, ст. 62; № 20, ст. 88; № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; № 24, ст. 126, 128, 129; 2009 г., № 2-3, ст. 7, 21, № 9-10, ст. 47, 48; № 13-14, ст. 62, 63; № 15-16, ст. 70, 72, 73, 74, 75, 76; № 17, ст. 79, 80, 82; № 18, ст. 84, 86; № 19, ст. 88; № 23, ст. 97, 115, 117; № 24, ст. 121, 122, 125, 129, 130, 133, 134; 2010 г., № 1-2, ст. 1, 4, 5; № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 32; № 8, ст. 41; № 9, ст. 44; № 11, ст. 58; № 13, ст. 67; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 112, 114; Закон Республики Казахстан от 6 октября 2010 года "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам усиления ответственности в сфере оборота нефти и отдельных видов нефтепродуктов", опубликованный в газетах "Егемен Қазақстан" 12 октября 2010 г. и "Казахстанская правда" 13 октября 2010 г.):

1) 69-баптың бірінші бөлігіндегі «алты ай» деген сөздер «бір жыл» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 122-баптың бірінші абзацы «жасау,» деген сөзден кейін «егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -» деген сөздермен толықтырылсын
3) 240-баптың бірінші бөлігінің екінші абзацындағы «қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасы» деген сөздер «айлық есептік көрсеткіштің елуден жетпіске дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) 240-1-баптың екінші абзацы «жиырма бес,» деген сөздерден кейін «лауазымды адамдарға,» деген сөздермен толықтырылсын;
5) мынадай мазмұндағы 240-2 және 240-3-баптармен толықтырылсын:
«240-2-бап. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шаралар
жоспарын орындамау
1. Қоршаған ортаны қорғау жөніндегі шаралар жоспарын орындамау,
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіш жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
240-3-бап. Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын
орындамау және (немесе) өндірістік экологиялық
бақылау бойынша есептер бермеу
1. Өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын орындамау және
(немесе) өндірістік экологиялық бақылау бойынша есептер бермеу, -
Лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз, ірі кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - бес жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жеті жүзден бір мың айлық есептік көрсеткішке дейінгі мөлшерде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

1) в части первой статьи 69 слова "шести месяцев" заменить словами "одного года";
2) абзац первый статьи 122 дополнить словами ", если эти действия не содержат признаков уголовно наказуемого деяния";
3) в абзаце втором части первой статьи 240 слова "суммы нанесенного окружающей среде вреда" заменить словами "от пятидесяти до семидесяти месячных расчетных показателей";
4) в абзаце втором статьи 240-1 после слов "двадцати пяти, на" дополнить словами "должностных лиц,";
5) дополнить статьями 240-2 и 240-3 следующего содержания:
"Статья 240-2. Невыполнение плана мероприятий по охране
окружающей среды
1. Невыполнение плана мероприятий по охране окружающей среды,
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от двухсот до пятисот месячных расчетных показателей.
Статья 240-3. Невыполнение программы производственного
экологического контроля и (или) непредставление
отчетов по производственному экологическому
контролю
1. Невыполнение программы производственного экологического контроля, и (или) непредставление отчетов по производственному экологическому контролю -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере пятисот месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере двухсот, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от семисот до тысячи месячных расчетных показателей.";

6) 241-баптың екінші абзацы «жиырма бес,» деген сөздерден кейін
«лауазымды тұлғаларға,» деген сөздермен толықтырылсын;
7) 243-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«243-бап. Қоршаған ортаға экологиялық рұқсатсыз эмиссияларды
жүзеге асыру
1. Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, қоршаған ортаға экологиялық рұқсатсыз эмиссияларды жүзеге асыру, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің бір мыңнан екі мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жүзден жүз елуге дейінгі мөлшерде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
8) мынадай мазмұндағы 243-1, 243-2 және 243-3-баптармен толықтырылсын:
«243-1-бап. Қоршаған ортаға экологиялық рұқсатта белгіленген
эмиссиялар нормативтерінің асырып кетуі
1. Қоршаған ортаға экологиялық рұқсатта белгіленген эмиссиялар
нормативтерінің асып кетуі, егер бұл әрекеттерде қылмыстық жаза
қолданылатын әрекет белгілері болмаса,-
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға -айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің сегіз жүз елуден бір мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекеттер, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерліктің субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуден жүзге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасы мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
243-2-бап. Парниктік газдар шығарындыларына квоталардың
белгіленген көлемінің асып кетуі
Квотаның бір бөлігін (бірліктерін) сатып алмай немесе квотаның жетіспейтін көлеміне жобалық тетіктер бойынша бірліктерді алмай парниктік газдар шығарындыларына квоталардың белгіленген көлемінің асып кетуі, -
заңды тұлғаларға парниктік газдар шығарындыларына квотаның белгіленген көлемінен қос тотықты көміртегінің эквивалентінің әрбір асып кететін тоннасы үшін он айлық көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.

6) в абзаце втором статьи 241 после слов "двадцати пяти," дополнить словами "на должностных лиц,";
7) статью 243 изложить в следующей редакции:
"Статья 243. Осуществление эмиссий в окружающую среду без
экологического разрешения
1. Осуществление эмиссий в окружающую среду без экологического разрешения, за исключением случаев, предусмотренных законом, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тысячи до двух тысяч месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от ста до ста пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере суммы нанесенного окружающей среде вреда;
8) дополнить статьями 243-1, 243-2 и 243-3 следующего содержания:
"Статья 243-1. Превышение нормативов эмиссий в окружающую
среду, установленных в экологическом разрешении
1. Превышение нормативов эмиссий в окружающую среду, установленных в экологическом разрешении, если эти действия не имеют признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от восемьсот пятидесяти до тысячи месячных расчетных показателей.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влекут штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере суммы нанесенного окружающей среде ущерба.
Статья 243-2. Превышение установленного объема квот на выбросы
парниковых газов
Превышение установленного объема квоты на выбросы парниковых газов без приобретения части (единиц) квоты или без получения единиц по проектным механизмам на недостающий объем квоты -
влечет штраф на юридических лиц в размере десяти месячных расчетных показателей за каждую превышенную тонну эквивалента двуокиси углерода от установленного объема квоты на выбросы парниковых газов.

243-3-бап. Аккредиттелген тәуелсіз ұйымдардың түгендеу,
верификация және валидация (детерминация) туралы
бұрмаланған деректерді беруі
Аккредиттелген тәуелсіз ұйымдардың түгендеу, верификация және валидация (детерминация) туралы бұрмаланған деректер беруі,-
лауазымды адамдарға - айлық есептік көрсеткіштің елуден бір жүзге дейінгі мөлшерінде, шағын және орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұрып, айлық есептік көрсеткіштің екі жүзден үш жүзге дейін мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - аккредиттеу туралы куәліктің қолданысын тоқтата тұрып, айлық есептік көрсеткіштің төрт жүзден бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
9) 244-баптың екінші абзацында:
«жиырмадан елуге» деген сөздер «отыздан жетпіске» деген сөздермен ауыстырылсын;
«жүзден екі жүзге» деген сөздер «бір жүз елуден екі жүз елуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
10) 245-баптың екінші абзацындағы «елуден екі жүзге» деген сөздер «үш жүз елуден бес жүзге» деген сөздермен ауыстырылсын;
11) 246-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«орта кәсіпкерлік» деген сөздерден кейін «немесе коммерциялық емес ұйымдардың» деген сөздермен толықтырылсын;
«он бестен отызға» деген сөздер «жиырмадан қырыққа» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«орта кәсіпкерлік» деген сөздерден кейін «немесе коммерциялық емес ұйымдардың» деген сөздермен толықтырылсын;
«отыздан алпысқа» деген сөздер «алпыстан сексенге» деген сөздермен ауыстырылсын;
12) 248-баптың екінші бөлігінің екінші абзацында:
«жиырмадан қырыққа» деген сөздер «елуден алпысқа» деген сөздермен ауыстырылсын;
«елуден» деген сез «жетпістен» деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 250-бапта:
бірінші бөліктің екінші абзацында:
«жиырмадан қырыққа» деген сөздер «отыздан елуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасы» деген сөздер «айлық есептік көрсеткіштің сегіз жүз елуден бір мыңға дейінгі» деген сөздермен ауыстырылсын;
екінші бөліктің екінші абзацында:
«он беске» деген сөздер «жиырмаға» деген сөзбен ауыстырылсын;
«жиырма бестен қырыққа» деген сөздер «елуден сексенге» деген сөздермен ауыстырылсын;
«жүз елуден екі жүзге» деген сөздер «төрт жүзден бес жүзге» деген сөздермен ауыстырылсын;
14) 261-баптың екінші абзацындағы «қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасы» деген сөздер «айлық есептік көрсеткіштің үш жүз елуден бес жүзге дейінгі мөлшерінде» деген сөздермен ауыстырылсын;
15) мынадай мазмұндағы 261-1,261-2-баптармен толықтырылсын:

Статья 243-3. Предоставление недостоверных данных об
инвентаризации, верификации и валидации
(детерминации) независимыми аккредитованными
организациями
Предоставление недостоверных данных об инвентаризации, верификации и валидации (детерминации) независимыми аккредитованными организациями - влечет штраф на должностных лиц, - в размере от пятидесяти до ста месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двухсот до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия свидетельства об аккредитации, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от четырехсот до пятисот месячных расчетных показателей с приостановлением действия свидетельства об аккредитации.";
9) в абзаце втором статьи 244:
слова "двадцати до пятидесяти" заменить словами "пятидесяти до семидесяти";
слова "ста до двухсот" заменить словами "двухсот до двухсот пятидесяти";
10) в абзаце втором статьи 245 слова "пятидесяти до двухсот" заменить словами "трехсот пятидесяти до пятисот";
11) в статье 246:
в абзаце втором части первой:
после слов "среднего предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческими организациями";
слова "пятнадцати до тридцати" заменить словами "двадцати до сорока";
в абзаце втором части второй:
после слов "среднего предпринимательства" дополнить словами "или некоммерческими организациями";
слова "тридцати до шестидесяти" заменить словами "шестидесяти до восьмидесяти";
12) в абзаце втором части второй статьи 248:
слова "двадцати до сорока" заменить словами "пятидесяти до шестидесяти";
слово "пятидесяти" заменить словом "семидесяти";
13) в статье 250:
в абзаце втором части первой:
слова "двадцати до сорока" заменить словами "тридцати до пятидесяти";
слова "суммы нанесенного окружающей среде вреда" заменить словами "от восемьсот пятидесяти до одной тысячи месячных расчетных показателей";
в абзаце втором части второй:
слово "пятнадцати" заменить словом "двадцати";
слова "двадцати пяти до сорока" заменить словами "пятидесяти до восьмидесяти";
слова "ста пятидесяти до двухсот" заменить словами "четырехсот до пятисот";
14) в абзаце втором статьи 261 слова "суммы нанесенного окружающей среде вреда" заменить словами "от трехсот пятидесяти до пятисот месячных расчетных показателей";
15) дополнить статьями 261-1, 261-2 следующего содержания:

«261-1-бап. Қауіпті қалдықтар бойынша есептілікті табыс ету
жөніндегі талаптарды бұзу
1. Қауіпті қалдықтар бойынша есептілікті жүргізу талаптарын бұзу, қауіпті қалдықтар жөніндегі дұрыс емес есептер беру, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің оннан он беске дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен
қауіпті қалдықтар бойынша есептер бермеу, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан отызға дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
261-2-бап. Қалдықтарды басқару бағдарламасын орындамау
Қалдықтарды басқару бағдарламасын орындамау, -
лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің оннан жиырмаға дейінгі мөлшерінде, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмадан елуге дейінгі мөлшерінде, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
16) мынадай мазмұндағы 298-2-баппен толықтырылсын:
«298-2-бап. Жабайы жануарлардың және өсімдіктердің түрлерімен
және (немесе) олардың өнімдерімен заңсыз іс-әрекеттер
1. Жабайы жануарлардың және өсімдіктердің түрлерін және (немесе) олардың өнімдерін заңсыз сату және сатып алу, сондай-ақ қылмыстық жаза қолданылатын белгілерді қамтымайтын оларды әкелу және әкету, -
жабайы жануарлардың және өсімдіктердің түрлері мен олардың өнімдерін тәркілеп, жеке тұлғаларға - жиырма, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - елу, ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген бір жыл ішінде бірнеше рет (екі және одан көп рет) жасалған іс-әрекеттер, -
жабайы жануарлардың және өсімдіктердің түрлері мен олардың өнімдерін тәркілеп, жеке тұлғаларға - қырық, лауазымды адамдарға, дара кәсіпкерлерге, шағын немесе орта кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - жүз,
ірі кәсіпкерлік субъектілері болып табылатын заңды тұлғаларға - екі жүз айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;

"Статья 261-1. Нарушение требований по предоставлению
отчетности по опасным отходам
1. Нарушение требований ведения отчетности по опасным отходам, представление недостоверных отчетов по опасным отходам, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей,
- в размере от десяти до пятнадцати месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
2. Непредставление в установленном законодательством Республики Казахстан порядке отчетов по опасным отходам, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до тридцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере от тридцати до пятидесяти месячных расчетных показателей.
Статья 261-2. Невыполнение программы управления отходами
Невыполнение программы управления отходами, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, - в размере от десяти до двадцати месячных расчетных показателей, на юридических лиц являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере от двадцати до пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектом крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей.";
16) дополнить статьей 298-2 следующего содержания:
"Статья 298-2. Незаконное обращение с видами диких животных и
растений, и (или) с их продукцией
1. Незаконная продажа и скупка видов диких животных и растений, и (или) их продукции, не содержащее признаков уголовно наказуемого деяния, -
влекут штраф на физических лиц в размере двадцати, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, - в размере пятидесяти, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере ста месячных расчетных показателей, с конфискацией видов диких животных и растений и их продукции.
2. Действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, совершенные неоднократно (два и более раз) в течение одного года, -
влекут штраф на физических лиц в размере сорока, на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей, юридических лиц, являющихся субъектами малого или среднего предпринимательства, -
в размере ста, на юридических лиц, являющихся субъектами крупного предпринимательства, - в размере двухсот месячных расчетных показателей с конфискацией видов диких животных и растений и их продукции.";

17) мынадай мазмұндағы 306-3-баппен толықтырылсын:
«306-3-бап. Қоршаған ортаны қорғау саласында қызмет көрсету
кезінде дұрыс емес деректер беру
1. Қоршаған ортаны қорғау саласында қызмет көрсететін жеке және
заңды тұлғалардың эмиссия нормативтерін, табиғат қорғау іс-шараларын,
өндірістік экологиялық бақылау және олар бойынша есептер әзірлеу кезінде дұрыс емес деректер беруі, -
лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің отыздан елуге, заңды тұлғаларға - бір жүзден екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
2. Осы баптың бірінші бөлігінде көзделген, әкімшілік жаза
қолданылғаннан кейін бір жыл ішінде қайталап жасалған іс-әрекет, -
лицензияның қолданысын тоқтата тұрып, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге - айлық есептік көрсеткіштің жетпістен бір жүзге дейінгі мөлшерінде, лицензияның қолданысын тоқтата тұрып немесе онсыз, заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің екі жүз елуден үш жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.
3. Осы баптың екінші және үшінші бөліктерінде көзделген іс-әрекеттерді жасау, егер ол қоршаған ортаға ірі зиян келтіруі мүмкін болса не жүйелі түрде (үш реттен артық) бұзу және егер бұл іс-әрекеттерде қылмыстық жаза қолданылатын әрекет белгілері болмаса, -
лицензиясынан айыра отырып, лауазымды тұлғаларға, дара кәсіпкерлерге айлық есептік көрсеткіштің бір жүзден бір жүз жиырмаға дейінгі мөлшерінде, лицензиясынан айыра отырып, заңды тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің үш жүз елу мөлшерінде айыппұл салуға әкеп соғады.»;
18) 356-баптың үшінші бөлігінің екінші абзацындағы «он беске» деген сөздер «жиырмаға» деген сөзбен ауыстырылсын;
19) 541-бапта:
бірінші бөлік «298-1 (екінші бөлігінде),» деген сөздерден кейін «298-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
«306-2,» деген цифрлардан кейін «306-3 (екінші және үшінші бөлігінде),» деген сөздермен толықтырылсын;
20) 543-баптың бірінші бөлігі «298-1 (бірінші бөліктерінде),» деген сөздерден кейін «298-2,» деген цифрлармен толықтырылсын;
21) 554-бапта:
бірінші бөлікте:
«261» деген цифр «261 - 261-2» деген цифрлармен ауыстырылсын;
«306-1 (бірінші, екінші, төртінші бөліктерінде),» деген сөздерден кейін «306-3 (бірінші бөлігінде),» деген сөздермен толықтырылсын;
екінші бөлік мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Әкімшілік құқық бұзушылық туралы істерді қарауға және әкімшілік жаза қолдануға:
облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік экологиялық инспекторлары және мемлекеттік экологиялық аға инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға - елуге дейінгі, заңды тұлғаларға - екі жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің жиырмаға дейінгі, лауазымды адамдарға - жетпіске дейінгі, заңды тұлғаларға екі жүз елуге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық аға инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің қырыққа дейінгі, лауазымды адамдарға - үш жүзге дейінгі, заңды тұлғаларға - бес жүзге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға;
облыстардың (республикалық маңызы бар қаланың, астананың) мемлекеттік экологиялық бас инспекторлары жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі, лауазымды адамдарға - бір жүз елуге дейінгі, заңды тұлғаларға - екі мыңға дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзып жүргізілген сомадан не қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасында процентпен көрсетілген айыппұл салуға;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық бас инспекторы жеке тұлғаларға - айлық есептік көрсеткіштің елуге дейінгі, лауазымды адамдарға - бір жүз елуге дейінгі, заңды тұлғаларға екі мыңға дейінгі мөлшерінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзып жүргізілген сомадан не қоршаған ортаға келтірілген зиян сомасынан процентпен көрсетілген айыппұл салуға құқылы.».

17) дополнить статьей 306-3 следующего содержания:
"Статья 306-3. Предоставление недостоверных данных при оказании
услуг в области охраны окружающей среды
1. Предоставление физическими и юридическими лицами, оказывающими услуги в области охраны окружающей среды недостоверных данных при разработке нормативов эмиссий, природоохранных мероприятий, производственного экологического контроля и отчетов по ним -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей - от тридцати до пятидесяти, на юридических лиц, - в размере от ста до двухсот месячных расчетных показателей.
2. Действие, предусмотренное частью первой настоящей статьи, совершенное повторно в течение года после наложения административного взыскания, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от семидесяти до ста месячных расчетных показателей приостановлением действия лицензии, на юридических лиц - в размере от двухсот пятидесяти до трехсот месячных расчетных показателей с приостановлением действия лицензии либо без таковой.
3. Совершение деяния, предусмотренного частями второй и третьей настоящей статьи, если это могло повлечь причинение крупного ущерба окружающей среде, либо систематическое (более трех раз) нарушение и если эти деяния не содержат признаков уголовно наказуемого деяния, -
влечет штраф на должностных лиц, индивидуальных предпринимателей в размере от ста до ста двадцати месячных расчетных показателей с лишением лицензии, на юридических лиц - в размере трехсот пятидесяти месячных расчетных показателей с лишением лицензии.";
18) в абзаце втором части третьей статьи 356 слово "пятнадцати" заменить словом "двадцати";
19) в статье 541:
в части первой после слов "298-1 (частью второй)," дополнить словами "298-2,";
после цифр "306-2," дополнить цифрами "306-3 (частями второй и третьей),";
20) часть первую статьи 543 после слов "298-1 (частью первой)," дополнить словами "298-2,";
21) в статье 554:
в части первой:
цифру "261," заменить цифрами "261 - 261-2,";
после слов "306-1 (частями первой, второй, четвертой)," дополнить цифрами "306-3 (частью первой),";
часть вторую изложить в следующей редакции:
"2. Рассматривать дела об административных правонарушениях  и налагать административные взыскания вправе:
государственные экологические инспекторы и старшие государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы) - штраф на физических лиц до двадцати, на должностных лиц - до пятидесяти, на юридических лиц - до двухсот размеров месячного расчетного показателя;
государственные экологические инспекторы Республики Казахстан - штраф на физических лиц до двадцати, на должностных лиц - до семидесяти, на юридических лиц - до двухсот пятидесяти размеров месячного расчетного показателя;
старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан - штраф на физических лиц до сорока, на должностных лиц - до трехсот, на юридических лиц - до пятисот размеров месячного расчетного показателя;
главные государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы) - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста пятидесяти, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы, проведенной с нарушением законодательства Республики Казахстан, либо суммы нанесенного окружающей среде вреда;
Главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан - штраф на физических лиц до пятидесяти, на должностных лиц - до ста пятидесяти, на юридических лиц - до двух тысяч размеров месячного расчетного показателя, а также штраф, выраженный в процентах от суммы, проведенной с нарушением законодательства Республики Казахстан, либо суммы нанесенного окружающей среде вреда.".

3. 2007 жылғы 9 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 1, 1-құжат; № 20, 152-құжат; 2008 ж., № 21, 97-құжат; № 23, 114-құжат, 2009 ж., № 11-12, 55-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат; № 5, 23-құжат):
1) 1-бап мынадай редакцияда жазылсын:
1-бап. Осы Кодексте пайдаланылатын негізгі ұғымдар
1. Осы Кодексте мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) атмосфераға ластаушы заттар шығарындыларының жылжымалы көзі - отынның әр түрлі түрлерінде жұмыс істейтін, ішкі жану қозғалтқыштарымен жабдықталған көлік құралдары, техника және өзге де жылжымалы құралдар  және қондырғылар;
2) ақпаратты тәуелсіз жеткізуші - парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін реттеудің нарықтық тетігі саласындағы жобалық тетіктерді есепке алу, мониторингі және іске асыру бойынша кәсіби қызметті жүзеге асыратын заңды тұлға;
3) биологиялық әртүрлілік - бір түр аясында, түрлер арасындағы және экологиялық жүйелердегі жануарлар мен өсімдіктер дүниесі объектілерінің әртүрлілігі;
4) биологиялық ресурстар - генетикалық ресурстар, организмдер немесе олардың бөліктері, популяциялар немесе экологиялық жүйелердің адамзат үшін нақты немесе ықтимал пайдасы немесе құндылығы бар кез келген басқа да биотикалық компоненттері;
5) белгіленген мөлшердің бірлігі - Қазақстан Республикасының
халықаралық шарттары бойынша міндеттемелерге сәйкес парниктік газдар
шығарындыларының шекті деңгейін айқындау мақсатында баламасы бір тонна қос тотықты көміртекке сай келетін айналымға енгізілген есептік бірлік;
6) бірлесіп жүзеге асыру - парниктік газдар шығарындыларын шектеу және (немесе) қысқарту бойынша сандық міндеттемелері бар елдердің заңды тұлғалары арасында көміртек бірліктерін табыстауға мүмкіндігін беретін бірлесіп жүзеге асырудың инвестициялық жобаларын іске асыру жөніндегі Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдерінде көзделген тетік;
7) белгіленген мөлшер - Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары бойынша міндеттемелер шегінде айқындалған парниктік газдардың сіңірілуін ескере отырып, парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемі;
8) байқау пункті - метеорологиялық, агрометеорологиялық және гидрологиялық сипаттамаларды байқаудың стационарлық немесе жылжымалы пункттері.»;
9) валидация (детерминация) - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органда аккредиттелген тәуелсіз ұйым жүзеге асыратын, парниктік газдар шығарындыларын қысқарту және сіңіру жөніндегі жобаларды әзірлеу шеңберінде жобалық шешімдерді және құжаттарды дайындау әдістемелерін және тәртібін қолдануды Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгіленген талаптарға сәйкестік мәніне тексеру;

3. В Экологический кодекс Республики Казахстан от 9 января 2007  года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 1, ст. 1; № 20, ст. 152; 2008 г., № 21, ст. 97; № 23, ст. 114; 2009 г., № 11-12, ст. 55; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; 2010 г., № 1-2, ст. 5; № 5, ст. 23):
1) статью 1 изложить в следующей редакции:
Статья 1. Основные понятия, используемые в настоящем Кодексе
1. В настоящем Кодексе используются следующие основные понятия:
1) передвижной источник выбросов загрязняющих веществ в атмосферу - транспортные средства, техника и иные передвижные средства и установки, оснащенные двигателями внутреннего сгорания, работающими на различных видах топлива;
2) независимый поставщик информации - юридическое лицо, осуществляющее профессиональную деятельность по учету, мониторингу и реализации проектных механизмов в сфере рыночного механизма регулирования выбросов и поглощений парниковых газов;
3) биологическое разнообразие - разнообразие объектов животного и растительного мира в рамках одного вида, между видами и в экологических системах;
4) биологические ресурсы - генетические ресурсы, организмы или их части, популяции или любые другие биотические компоненты экологических систем, имеющие фактическую или потенциальную полезность или ценность для человечества;
5) единица установленного количества - учетная единица, соответствующая одной тонне двуокиси углерода эквивалента, введенная в оборот с целью определения предельного уровня выбросов парниковых газов в соответствии с обязательствами по международным договорам Республики Казахстан;
6) совместное осуществление - механизм, предусмотренный международными договорами Республики Казахстан по реализации инвестиционных проектов совместного осуществления, позволяющие передавать углеродные единицы между юридическими лицами стран, имеющих количественные обязательства по ограничению и (или) сокращению выбросов парниковых газов;
7) установленное количество - общий объем выбросов парниковых газов с учетом поглощений парниковых газов, определенных в рамках обязательств по международным договорам Республики Казахстан;
8) пункт наблюдений - стационарный или подвижный пункт наблюдений за метеорологическими, агрометеорологическими и гидрологическими характеристиками;
9) валидация (детерминация) - проверка использования методик и порядка подготовки проектных решений и документации в рамках разработки проектов по сокращению и поглощению выбросов парниковых газов на предмет соответствия требованиям, установленным международными договорами Республики Казахстан, осуществляемая независимой организацией аккредитованной в уполномоченном органе в области охраны окружающей среды;

10) верификация - парниктік газдар шығарындыларын қысқарту
саласында қабылданған ұлттық және халықаралық стандарттарға сәйкес
қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органда аккредиттелген
тәуелсіз ұйым жүзеге асыратын парниктік газдар шығарындыларының көлемін қысқартуға қатысты деректерді растау процесі;
11) генетикалық түрлендірілген организмдер - өсімін молайтуға немесе тұқым қуалайтын генетикалық материалды беруге қабілетті, табиғи организмдерден ерекше, гендік инженерия әдістері қолданыла отырып алынған және құрамында гендік-инженерлік материал (гендер, олардың фрагменттері немесе гендер комбинациясы) бар организмдер;
12) генетикалық түрлендірілген өнімдер - гендік инженерия әдістері пайдаланыла отырып алынған, құрамында жансыз генетикалық түрлендірілген организмдер немесе солардың компоненттері бар өсімдіктен және (немесе) жануарлардан алынатын өнімдер;
13) ең озық қолжетімді технологиялар - пайдаланылатын және
жоспарланатын салалық технологиялар, шаруашылық қызметтің қоршаған
ортаға теріс әсерінің деңгейін қоршаған орта сапасының нысаналы
көрсеткіштері қамтамасыз етілетіндей деңгейге дейін азайтуға бағытталған, ұйымдастыру және басқару шараларын қамтамасыз ететін техника және жабдық;
14) жойылмайтын органикалық ластауыштар - ыдырауға тұрақтылық танытатын, биожинақтағыштығымен сипатталатын және ауамен, сумен және көшетін түрлері бойынша трансшекаралық таралу объектісі болып табылатын, сондай-ақ құрлық экожүйелері мен су экожүйелерінде жинақталып, өздерінің шығарынды көздерінен алыс қашықтықта шөгетін, тірі организмдердің иммундық, эндокриндік жүйесінің бұзылуына және онкологиялық ауруларды қоса алғанда, түрлі ауруларға алып келетін неғұрылым қауіпті органикалық қосылыстар;
15) квота бірлігі - парниктік газдар шығарындыларын және сіңірілуді реттеудің нарықтық тетіктері шеңберінде қолданылатын, баламасы бір тонна қос тотықты көміртекке сай келетін есептік бірлік;
16) климаттың өзгеруіне бейімделу - зиянды азайту немесе қолайлы мүмкіндіктерді пайдалану мүмкіндігін беретін, климат немесе оның салдарының нақты немесе күтілетін әсеріне жауап ретінде табиғи немесе антропогендік жүйелердің ыңғайлануы;
17) коммуналдық қалдықтар - елді мекендерде, оның ішінде адамның тіршілік әрекеті нәтижесінде пайда болған тұтыну қалдықтары, сондай-ақ құрамы және жиналу сипаты жағынан осыларға ұқсас өндіріс қалдықтары;
18) көміртек бірліктері мемлекеттік тізілімінің операторы - қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен ережелерге сәйкес көміртек бірліктері мемлекеттік тізілімін жүргізуді жүзеге асыратын ұйым;

10) верификация - процесс подтверждения данных относительно сокращения объемов выбросов парниковых газов, который осуществляется в соответствии с принятыми национальными и международными стандартами в области сокращения выбросов парниковых газов независимой организацией аккредитованной в уполномоченном органе в области охраны окружающей среды;
11) генетически модифицированные организмы - организмы, способные к воспроизводству или передаче наследственного генетического материала, отличные от природных организмов, полученные с применением методов генной инженерии и содержащие генно-инженерный материал (гены, их фрагменты или комбинации генов);
12) генетически модифицированные продукты - продукты растительного и (или) животного происхождения, полученные с использованием методов генной инженерии, содержащие неживые генетически модифицированные организмы или их компоненты;
13) наилучшие доступные технологии - используемые и планируемые отраслевые технологии, техника и оборудование, обеспечивающие организационные и управленческие меры, направленные на снижение уровня негативного воздействия хозяйственной деятельности на окружающую среду до обеспечения целевых показателей качества окружающей среды;
14) стойкие органические загрязнители - наиболее опасные органические соединения, устойчивые к разложению, характеризующиеся биоаккумуляцией и являющиеся объектом трансграничного переноса по воздуху, воде и мигрирующими видами, а также осаждающиеся на большом расстоянии от источника их выброса, накапливаясь в экосистемах суши и водных экосистемах, вызывающие разрушение иммунной, эндокринной систем живых организмов и различные заболевания, включая онкологические;
15) единица квоты - учетная единица, соответствующая одной тонне двуокиси углерода эквивалента, применяемая в рамках рыночного механизма регулирования выбросов и поглощений парниковых газов;
16) адаптация к изменению климата - приспособление естественных или антропогенных систем в ответ на фактическое или ожидаемое воздействие климата или его последствия, которое позволяет уменьшить вред или использовать благоприятные возможности;
17) коммунальные отходы - отходы потребления, образующиеся в населенных пунктах, в том числе в результате жизнедеятельности человека, а также отходы производства, близкие к ним по составу и характеру образования;
18) оператор государственного реестра углеродных единиц - организация, осуществляющая ведение государственного реестра углеродных единиц в соответствии с правилами, утвержденными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды;

19) көміртек бірліктері - парниктік газдар қысқартулары,
шығарындылары мен сіңірулерінің баламасы қос тотықты бір тонна көміртекке сай келетін есептік бірлік;
20) көміртек бірліктерінің мемлекеттік тізілімі - парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулерін есепке алу, сондай-ақ белгіленген мөлшердегі бірліктерінің, шығарындылардың және олардың өзге де туындыларын қысқарту бірліктерін алу, беру және айналымы жүйесі;
21) көмірсутек бірліктердің қайталама айналымы - парниктік газдардың шығарындылар нарығы субъектілерінің арасында көмірсутек бірліктерді беру, сату және басқа айналым үрдісінде қалыптасатын құқықтық қатынастар;
22) қалдықтар сыныптауышы - қалдықтарды сыныптау нәтижелері қамтылған, қолданбалы сипаттағы ақпараттық-анықтамалық құжат;
23) қалдықтарды есепке алу - қалдықтардың сандық және сапалық сипаттамалары және олармен жұмыс істеу тәсілдері туралы ақпаратты жинау және беру жүйесі;
24) қалдықтарды жою - қалдықтарды көму және жою жөніндегі операциялар;
25) қалдықтарды залалсыздандыру - механикалық, физикалық-химиялық немесе биологиялық өңдеу жолымен қалдықтардың қауіпті қасиеттерін азайту немесе жою;
26) қалдықтарды кәдеге жарату - қалдықтарды қайталама материалдық немесе энергетикалық ресурстар ретінде пайдалану;
27) қалдықтарды көму - қалдықтарды шектеусіз мерзім ішінде қауіпсіз сақтау үшін арнайы белгіленген орындарға жинап қою;
28) қалдықтарды өңдеу - қалдықтардың көлемін немесе қауіпті
қасиеттерін азайту үшін олардың сипатын өзгертетін, олармен жұмыс істеуді жеңілдететін немесе оларды кәдеге жаратуды жақсартатын сұрыптауды қоса алғанда, физикалық, жылу, химиялық немесе биологиялық процестер;
29) қалдықтардың жиналуы - ағымдағы күнтізбелік жылға дейін өндіріс пен тұтыну қалдықтарын орналастыру;
30) қауіпті қалдықтар паспорты - қалдықтардың шығу көзі бойынша пайда болу процестерінің, олардың сандық және сапалық көрсеткіштерінің, мұндай қалдықтармен жұмыс істеу ережелерінің, оларды бақылау әдістерінің, бұл қалдықтардың қоршаған ортаға, адам денсаулығына және (немесе) тұлғалар мүлкіне зиянды әсер ету түрлерінің стандартталған сипаттамасы, қалдықтарды шығарушылар, меншігінде қалдықтар бар өзге де тұлғалар туралы мәліметтер қамтылған құжат;
31) қалдықтарды орналастыру - өндіріс және тұтыну қалдықтарын сақтау немесе көму;
32) қалдықтарды сақтау - қалдықтарды кейіннен кәдеге жарату, өңдеу, жою және/немесе көму үшін арнайы белгіленген жерлерде жинап қою;
33) қалдықтарды сыныптау - қалдықтардың қоршаған ортаға және адам денсаулығына қауіптілігіне сәйкес оларды деңгейге жатқызу тәртібі;

19) углеродные единицы - учетная единица, соответствующая одной тонне двуокиси углерода эквивалента сокращений, выбросов и поглощений парниковых газов;
20) государственный реестр углеродных единиц - система учета выбросов и поглощения парниковых газов, а также получения, передачи и обращения единиц установленного количества, единиц сокращения выбросов и других их производных;
21) вторичный оборот углеродных единиц - правоотношения, складывающиеся между субъектами рынка выбросов парниковых газов в процессе передачи, продажи, и другого обращения углеродных единиц;
22) классификатор отходов - информационно-справочный документ прикладного характера, в котором содержатся результаты классификации отходов;
23) учет отходов - система сбора и предоставления информации о количественных и качественных характеристиках отходов и способах обращения с ними;
24) удаление отходов - операции по захоронению и уничтожению отходов;
25) обезвреживание отходов - уменьшение или устранение опасных свойств отходов путем механической, физико-химической или биологической обработки;
26) утилизация отходов - использование отходов в качестве вторичных материальных или энергетических ресурсов;
27) захоронение отходов - складирование отходов в местах, специально установленных для их безопасного хранения в течение неограниченного срока;
28) переработка отходов - физические, тепловые, химические или биологические процессы, включая сортировку, которые изменяют характеристики отходов для уменьшения их объема или опасных свойств, облегчают обращение с ними или улучшают их утилизацию;
29) накопление отходов - размещение отходов производства и потребления до текущего календарного года;
30) паспорт опасных отходов - документ, содержащий стандартизированное описание процессов образования отходов по месту их происхождения, их количественных и качественных показателей, правил обращения с ними, методов их контроля, видов вредного воздействия этих отходов на окружающую среду, здоровье человека и (или) имущество лиц, сведения о производителях отходов, иных лицах, имеющих их в собственности;
31) размещение отходов - хранение или захоронение отходов производства и потребления;
32) хранение отходов - складирование отходов в специально установленных местах для последующей утилизации, переработки, удаления и/или захоронения;
33) классификация отходов - порядок отнесения отходов к уровням в соответствии с их опасностью для окружающей среды и здоровья человека;

34) қалдықтардың түрі - шығу көзіне, қасиеттеріне және жұмыс істеу технологиясына сәйкес жалпы белгілері бар, қалдықтар жіктеуіші негізінде айқындалатын қалдықтар жиынтығы;
35) қалдықтармен жұмыс істеу - қалдықтардың пайда болуының алдын алуды және оларды азайтуды, есепке алу мен бақылауды, қалдықтардың жиналып қалуын, сондай-ақ қалдықтарды жинауды, өңдеуді, кәдеге жаратуды, залалсыздандыруды, тасымалдауды, сақтауды (жинап қоюды) және жоюды қоса алғанда, қалдықтармен байланысты қызмет түрлері;
36) қауіпті қалдықтар - құрамында қауіпті қасиеттері (уыттылығы, жарылыс қаупі, радиоактивтілігі, өрт қаупі, жоғары реакциялық қабілеті) бар зиянды заттар болатын, дербес немесе басқа заттармен байланысқа түскен кезде қоршаған ортаға және адам денсаулығына тікелей немесе ықтимал қауіп төндіретін қалдықтар;
37) қауіпті емес қалдықтар - қауіпті қасиеті жоқ қалдықтар;
38) қауіпті химиялық заттар - адам денсаулығына және қоршаған ортаға тікелей немесе әлеуеті зиян әсер етуі мүмкін қасиеттері бар заттар;
39) қолайлы қоршаған орта - жай-күйі экологиялық қауіпсіздікті және халықтың денсаулығын сақтауды, биоәртүрлілікті сақтауды, ластануды болғызбауды, экологиялық жүйелердің тұрақты жұмыс істеуін, табиғи ресурстарды молықтыруды және тиімді пайдалануды қамтамасыз ететін қоршаған орта;
40) қоршаған орта - атмосфералық ауаны, Жердің озон қабаттың, жер бетіндегі және жер астындағы суларды, жерді, жер қойнауын, жануарлар мен өсімдіктер дүниесін, сондай-ақ осылардың өзара әрекетінен туындайтын климатты қоса алғанда, табиғи және жасанды объектілердің жиынтығы;
41) қоршаған ортаға келтірілетін залал - табиғи ресурстардың жұтаңдауы мен сарқылуын немесе тірі организмдердің қырылуын туындататын немесе туындататындай етіп қоршаған ортаны ластау немесе табиғи ресурстарды белгіленген нормативтерден артық алу;
42) қоршаған ортаға эмиссиялар - ластағыш заттардың шығарындылары, төгінділері, қоршаған ортада өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру, зиянды физикалық әсер ету, қоршаған ортада күкіртті ашық түрде орналастыру және сақтау;
43) қоршаған ортаға эмиссияларға арналған квота - нақты табиғат пайдаланушыға белгілі бір мерзімге бөлінген қоршаған ортаға эмиссияларға арналған лимиттің бір бөлігі;
44) қоршаған ортаға эмиссияларға арналған лимиттер - белгілі бір мерзімге арнап белгіленетін қоршаған ортаға эмиссиялардың нормативтік көлемі;
45) қоршаған орта сапасының нормативтері - қоршаған ортаның және табиғи ресурстардың адам өмірі мен денсаулығы үшін қолайлы жай-күйін сипаттайтын көрсеткіштер;

34) вид отходов - совокупность отходов, имеющих общие признаки в соответствии с их происхождением, свойствами и технологией обращения, определяемые на основании классификатора отходов;
35) обращение с отходами - виды деятельности, связанные с отходами, включая предупреждение и минимизацию образования отходов, учет и контроль, накопление отходов, а также сбор, переработку, утилизацию, обезвреживание, транспортировку, хранение (складирование) и удаление отходов;
36) опасные отходы - отходы, которые содержат вредные вещества, обладающие опасными свойствами (токсичностью, взрывоопасностью, радиоактивностью, пожароопасностью, высокой реакционной способностью) и могут представлять непосредственную или потенциальную опасность для окружающей среды и здоровья человека самостоятельно или при вступлении в контакт с другими веществами;
37) неопасные отходы - отходы, не обладающие опасными свойствами;
38) опасные химические вещества - вещества, обладающие свойствами, которые могут оказать непосредственное или потенциальное вредное воздействие на здоровье человека и окружающую среду;
39) благоприятная окружающая среда - окружающая среда, состояние которой обеспечивает экологическую безопасность и охрану здоровья населения, сохранение биоразнообразия, предотвращение загрязнения, устойчивое функционирование экологических систем, воспроизводство и рациональное использование природных ресурсов;
40) окружающая среда - совокупность природных и искусственных объектов, включая атмосферный воздух, озоновый слой Земли, поверхностные и подземные воды, земли, недра, животный и растительный мир, а также климат в их взаимодействии;
41) ущерб окружающей среде - загрязнение окружающей среды или изъятие природных ресурсов свыше установленных нормативов, вызвавшее или вызывающее деградацию и истощение природных ресурсов или гибель живых организмов;
42) эмиссии в окружающую среду - выбросы, сбросы загрязняющих веществ, размещение отходов производства и потребления в окружающей среде, вредные физические воздействия, размещение и хранение серы в окружающей среде в открытом виде;
43) квота на эмиссии в окружающую среду - часть лимита на эмиссии в окружающую среду, выделяемая конкретному природопользователю на определенный срок;
44) лимиты на эмиссии в окружающую среду - нормативный объем эмиссий в окружающую среду, устанавливаемый на определенный срок;
45) нормативы качества окружающей среды - показатели, характеризующие благоприятное для жизни и здоровья человека состояние окружающей среды и природных ресурсов;

46) қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштері - қоршаған ортаның сапасын біртіндеп жақсарту қажеттігі ескеріле отырып, қоршаған ортаның белгілі бір уақыт кезеңіне арнап нормаланатын параметрлерінің шекті деңгейін сипаттайтын көрсеткіштер;
47) қоршаған ортаны қорғау - қоршаған ортаны сақтау мен қалпына келтіруге, шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған ортаға теріс әсерін болғызбауға және оның зардаптарын жоюға бағытталған мемлекеттік және қоғамдық шаралар жүйесі;
48) қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган - қоршаған ортаны қорғау және табиғат пайдалану саласындағы мемлекеттік саясатты әзірлеу мен іске асыру мәселелері бойынша басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган, сондай-ақ оның аумақтық органдары;
49) қоршаған ортаның авариялық ластануы - жеке және (немесе) заңды тұлғалардың шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрлерін жүзеге асыруы кезінде болған авариядан туындаған және зиянды заттарды атмосфераға шығару және (немесе) суға ағызу салдары немесе жер беті учаскесінде, жер қойнауында қатты, сұйық немесе газ түріндегі ластағыш заттардың жайылуы немесе иістің, шудың, тербелістің, радиацияның пайда болуы немесе сол уақыттағы жол берілетін деңгейден асатын электромагниттік, температуралық әсер ету, жарықтың әсері немесе өзге де физикалық, химиялық,
биологиялық зиянды әсер ету арқылы қоршаған ортаны кенеттен абайсызда
ластауы;
50) қоршаған ортаны ластау - қоршаған ортаға ластағыш заттардың, радиоактивті материалдардың, өндіріс және тұтыну қалдықтарының түсуі, сондай-ақ шудың, тербелістердің, магнит өрістерінің және өзге де зиянды физикалық әсерлердің қоршаған ортаға ықпалы;
51) қоршаған ортаның ластану учаскелері - жер бетін, жер қойнауын және жер асты суларын ластауды болдырмайтын қалдықтарды орналастыру және сарқынды суларды ағызу үшін жабдықталған және арналған объектілерді қоспағанда, қауіпті химиялық заттармен белгіленген нормативтерден артық ластанған жер бетінің шектеулі учаскелері және су объектілерінің учаскелері;
52) қоршаған ортаның сапасы - қоршаған ортаның құрамы мен
қасиеттерінің сипаттамасы;
53) қондырғы операторы - жұмыс істеуі парниктік газдар
шығарындыларын көздейтін Қазақстан Республикасы аумағында меншігінде
немесе заңды пайдалануында қондырғысы бар заңды тұлға;
54) қондырғы паспорты - дереккөздердің тізбесін, қызмет түрін және пайдаланылатын технологияның сипаттамасын, шығарындылардың базалық көлемі мен есептеу әдістемесін, сондай-ақ мониторинг жоспары мен қондырғыларды есепке алу үшін қажетті басқа да мәліметтерді қамтитын құжат;

46) целевые показатели качества окружающей среды - показатели, характеризующие предельный уровень нормируемых параметров окружающей среды на определенный период времени с учетом необходимости постепенного улучшения качества окружающей среды;
47) охрана окружающей среды - система государственных и общественных мер, направленных на сохранение и восстановление окружающей среды, предотвращение негативного воздействия хозяйственной и иной деятельности на окружающую среду и ликвидацию ее последствий;
48) уполномоченный орган в области охраны окружающей среды - центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию по вопросам разработки и реализации государственной политики в области охраны окружающей среды и природопользования, а также его территориальные органы;
49) аварийное загрязнение окружающей среды - внезапное непреднамеренное загрязнение окружающей среды, вызванное аварией, происшедшей при осуществлении экологически опасных видов хозяйственной и иной деятельности физических и (или) юридических лиц, и являющее собой выброс в атмосферу и (или) сброс вредных веществ в воду или рассредоточение твердых, жидких или газообразных загрязняющих веществ на участке земной поверхности, в недрах или образование запахов, шумов, вибрации, радиации, или электромагнитное, температурное, световое или иное физическое, химическое, биологическое вредное воздействие, превышающее для данного времени допустимый уровень;
50) загрязнение окружающей среды - поступление в окружающую среду загрязняющих веществ, радиоактивных материалов, отходов производства и потребления, а также влияние на окружающую среду шума, вибраций, магнитных полей и иных вредных физических воздействий;
51) участки загрязнения окружающей среды - ограниченные участки земной поверхности и участки водных объектов, загрязненные опасными химическими веществами свыше установленных нормативов, за исключением объектов, оборудованных и предназначенных для размещения отходов и сброса сточных вод, предотвращающие загрязнение земной поверхности, недр и подземных вод;
52) качество окружающей среды - характеристика состава и свойств окружающей среды;
53) оператор установки - юридическое лицо, в собственности или законном пользовании которого на территории Республики Казахстан находится установка, функционирование которой предусматривает выбросы парниковых газов;
54) паспорт установки - документ, содержащий данные о географическом месте расположения установки, которая осуществляет выбросы парниковых газов, перечень источников, виды деятельности и характеристики используемой технологии, базовый объем выбросов и методику расчетов, а также план мониторинга и другие сведения, необходимые для учета установок;

55) қондырғы - парниктік газдар шығарындыларын нүктелік көзі;
56) мемлекеттік экологиялық бақылау - уәкілетті органның өз құзыреті шегінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы Қазақстан Республикасы заңдарының және Қазақстан Республикасының Үкіметі қаулыларының талаптарын жеке және заңды тұлғалардың сақтауын қамтамасыз етуге бағытталған қызметі;
57) мемлекеттік байқау желісі - қоршаған ортада болып жатқан
физикалық және химиялық процестерді бақылауға, оның метрологиялық,
климаттық, аэрологиялық, гидрологиялық, гелиогеофизикалық,
агрометеорологиялық сипаттамаларын айқындауға арналған байқаудың
стационарлық және жылжымалы пункттері, зертханалар, орталықтар жүйесі;
58) озон бұзатын заттарды кәдеге жарату - қалпына келмейтін озонды бұзатын заттардың рециклингі немесе залалсыздандыру мақсатында
техникалық қызмет көрсету барысында немесе есептен шығару алдында тетіктердер, жабдықтардан, контейнерлерден және басқа да құрылғылардан алынатын озон бұзатын заттарды жинауға және сақтауға бағытталған іс-шаралар кешені;
59) озонды бұзатын заттарды залалсыздандыру - қоршаған ортаға, оның ішінде озон қабатына зиянды әсер етпейтін, үнемі түрленуіне немесе компоненттерге бөлінуіне әкелетін бұзуы арқылы озонды бұзатын заттардың қауіпті қасиеттерін жою;
60) озонды бұзатын заттар - жеке немесе қоспада қолданылатын, шаруашылық және өзге қызметте пайдаланылатын немесе осы қызметтің өнімі болып табылатын және озон қабатына зиянды әсер етуі мүмкін химиялық зат;
61) осалдық - климаттың өзгеруі нәтижесінде қолайсыз әсерге ұшырау немесе оның сезгіштігін және оның бейімделу қабілеттілігін ескере отырып, осы өзгерістерге қарсы тұра алмау табиғи-шаруашылық жүйенің дәрежесі;
62) өндіріс пен тұтынудың тұрақты моделі - қайта жаңартылмайтын ресурстарды тұтынуды азайту, қайта жаңартылатын ресурстарды қалпына келтіру және қоршаған ортаның антропогендік ластануын азайту кезінде өндірістің өсуімен сипатталатын әлеуметтік-экономикалық модель;
63) өндіріс қалдықтары - шикізаттың, материалдардың, заттардың,
жартылай фабрикаттардың, бұйымдардың және өнім өндіру және (немесе)
энергия шығару немесе жұмыстарды орындау (қызмет көрсету) процесінде
пайда болған және бастапқы тұтыну қасиеттерін толық немесе ішінара
жоғалтқан өзге де өнімдердің қалдықтары; пайдалы қазбаларды өндіру кезінде пайда болатын сыйымды және аршылған, шығатын технологиялық газдарды және сарқын суларды тазалау кезде ұсталатын жыныстар; ауыл
шаруашылығының қалдықтары;

55) установка - точечный источник выбросов парниковых газов;
56) государственный экологический контроль - деятельность уполномоченного органа в пределах его компетенции, направленная на обеспечение соблюдения физическими и юридическими лицами требований законов Республики Казахстан и постановлений Правительства Республики Казахстан в области охраны окружающей среды;
57) государственная наблюдательная сеть - система стационарных и передвижных пунктов наблюдений, лабораторий, центров, предназначенных для наблюдений за физическими и химическими процессами, происходящими в окружающей среде, определения ее метеорологических, климатических, аэрологических, гидрологических, гелиогеофизических, агрометеорологических характеристик;
58) утилизация озоноразрушающих веществ - комплекс мероприятий, направленных на сбор и хранение озоноразрушающих веществ, извлекаемых из механизмов, оборудования, контейнеров и других устройств в ходе их технического обслуживания или перед списанием, в целях рециклинга или обезвреживания озоноразрушающих веществ, не подлежащих восстановлению;
59) обезвреживание озоноразрушающих веществ - устранение опасных свойств озоноразрушающих веществ посредством разрушения, приводящего их к постоянной трансформации или разложению на компоненты, не оказывающие вредного воздействия на окружающую среду, включая озоновый слой;
60) озоноразрущающее вещество - химическое вещество, которое существует самостоятельно или в смеси, используется в хозяйственной и иной деятельности либо является продуктом этой деятельности и может оказать вредное воздействие на озоновый слой;
61) уязвимость - степень, в которой природно-хозяйственная система подвержена неблагоприятному воздействию в результате изменения климата или неспособна противостоять этим изменениям, с учетом ее чувствительности и ее способности к адаптации;
62) устойчивая модель производства и потребления - социально-экономическая модель, характеризующаяся ростом производства при сокращении потребления невозобновляемых ресурсов, восстановлении возобновляемых ресурсов и снижении антропогенного загрязнения окружающей среды;
63) отходы производства - остатки сырья, материалов, веществ, полуфабрикатов, изделий и иных продуктов, образовавшихся в процессе производства продукции и (или) выработки энергии или выполнения работ (услуг) и утративших полностью или частично исходные потребительские свойства; вмещающие и вскрышные породы, образующиеся при добыче полезных ископаемых; улавливаемые при очистке отходящих технологических газов и сточных вод твердые вещества; сельскохозяйственные отходы;

64) парниктік газдарды сіңіру бірлігі - қос тотықты көміртектің сіңірілуін есептеу үшін қолданылатын баламасы бір тонна қос тотық көміртекке сай келетін есептік бірлік;
65) парниктік газдарды мемлекеттік түгендеу - Қазақстан
Республикасының аумағында жүзеге асырылатын парниктік газдар
шығарындылары және сіңірулері көлемінің сандық анықтамасы;
66) парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері көздерінің
мемлекеттік кадастры - қондырғы операторының белгіленген шекарасындағы парниктік газдар шығарындылар көздерінің есептік жүйесі, сондай-ақ олардан шығарылған парниктік газдар шығарындылар мен жұтулар мөлшері;
67) парниктік газдар - шығу табиғи және (немесе) антропогендік атмосфераның жылу беретін инфрақызыл сәулені сіңіретін және (немесе) оны шығарушы көзі болып табылатын, газ тәрізді құрамдас бөліктер;
68) радиоактивті қалдықтар - мөлшері мен шоғырлануы Қазақстан Республикасының атом энергиясын пайдалану туралы заңнамасында белгіленген радиоактивті заттар үшін регламенттелген мәндерден асатын радиоактивті заттары бар қалдықтар;
69) рециклинг - озон бұзатын заттарды оларды қайта пайдалану мақсатында өңдеу;
70) сараптама объектісін іске асыру - жоспарлау алдындағы, жобалау алдындағы және жобалау құжаттамасында көзделген шешімдерге сәйкес өнеркәсіптік және өзге де объектілерді салу, пайдалану, жою, қызметтер көрсету, бұйымдар мен технологиялардың шаруашылық айналымға түсуі жөніндегі жұмыстардың басталуы мен барысы, сондай-ақ нормативтік-құқықтық актінің қолданысқа енгізілуі, сараптама объектісінің өзге де нақты жүзеге асырылуы;
71) сарқынды сулар — өндірістік немесе тұрмыстық мұқтаждықтарға пайдаланылған және бұл ретте олардың бастапқы құрамын немесе физикалық қажетін өзгерткен қосымша қоспа (кір) қосылған сулар. Атмосфералық жауын-шашын түскен сәтте елді мекендер мен өнеркәсіптік кәсіпорындардың аумағынан, көшелерге су себу немесе одан кейін ағатын сулар, пайдалы қазбаларды өндіру кезінде пайда болған сулар да сарқынды сулар болып есептеледі;
72) су объектілері - құрлық бетінің рельефінде және жер қойнауында шоғырланған, шекаралары, көлемі мен су режимі бар сулар;
73) сұйық қалдықтар - сарқынды суларды қоспағанда, бұрғылау
жұмыстарын жүргізу процессінде пайда болатын құрамында мұнай бар
суларды қоса алғанда, сұйық түрдегі кез келген қалдықтар;
74) сарқынды суды жинақтаушы - конструкциясы ластаушы заттардың топыраққа және жер асты суларына енудің мүмкін еместігіне кепіл беретін және төгінділердің жол беретін шекті нормативтерін әзірлемей, шоғырланған сарқынды суларды (сұйық қалдықтарды) оларды өңдеуге немесе жоюға дейін ұзақ сақтауға арналған жасанды (техногенді), толықтай оқшауланған ыдыс;

64) единица поглощения парниковых газов - учетная единица, соответствующая одной тонне двуокиси углерода эквивалента, применяемая для расчета поглощения двуокиси углерода;
65) государственная инвентаризация парниковых газов - количественное определение объема выбросов и поглощения парниковых газов, которая осуществляется на территории Республики Казахстан;
66) государственный кадастр источников выбросов и поглощений парниковых газов - учетная система источников выбросов парниковых газов в установленных границах оператора установки, а также количество выбросов и поглощений парниковых газов произведенных от них;
67) парниковые газы - газообразные составляющие атмосферы природного и (или) антропогенного происхождения, поглощающие тепловое инфракрасное излучение и (или) являющиеся его источником;
68) радиоактивные отходы - отходы, содержащие радиоактивные вещества в количестве и концентрации, превышающих регламентированные для радиоактивных веществ значения, установленные законодательством Республики Казахстан об использовании атомной энергии;
69) рециклинг - обработка озоноразрушающих веществ с целью их повторного использования;
70) реализация объекта экспертизы - начало и ход работ по строительству, эксплуатации, ликвидации промышленных и иных объектов, оказанию услуг, поступлению в хозяйственный оборот изделий и технологий в соответствии с решениями, предусмотренными предплановой, предпроектной и проектной документацией, а также введение в действие нормативного правового акта, иного фактического осуществления объекта экспертизы;
71) сточные воды - воды, использованные на производственные или бытовые нужды и получившие при этом дополнительные примеси (загрязнения), изменившие их первоначальный состав или физические свойства. Воды, стекающие с территории населенных мест и промышленных предприятий в момент выпадения атмосферных осадков, поливки улиц или после этого, воды, образуемые при добыче полезных ископаемых также считаются сточными;
72) водные объекты - воды, сосредоточенные в рельефе поверхности суши и недрах земли, имеющие границы, объем и водный режим;
73) жидкие отходы - любые отходы в жидкой форме, включая нефтесодержащие воды, образующиеся в процессе проведения буровых работ, за исключением сточных вод;
74) накопитель сточных вод - искусственная (техногенная), изолированная полностью емкость, конструкция которой гарантирует невозможность проникновения загрязняющих веществ в грунты и подземные воды и предназначенная для долговременного хранения концентрированных сточных вод (жидких отходов) до их переработки или утилизации, без разработки нормативов предельно допустимых сбросов;

75) табиғатты пайдаланушы - табиғи ресурстарды пайдалануды және (немесе) қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыратын жеке немесе заңды тұлға;
76) табиғи объектілер - шекарасы, көлемі және тіршілік режимі бар табиғи объектілер;
77) табиғи ресурстар - тұтыну құндылығы бар табиғи объектілер: жер, жер қойнауы, су, өсімдіктер мен жануарлар дүниесі;
78) табиғи ресурстарды қорғау - табиғи ресурстардың әрбір түрін олардың тұтыну қасиеттерін жоғалтуға әкеп соғатын тиімсіз пайдаланудан, құрып кетуден, жұтаңдаудан қорғауға бағытталған мемлекеттік және қоғамдық шаралар жүйесі;
79) табиғи ресурстардың сарқылуы - табиғи ресурстар қорларының сандық сипаттамаларының ішінара немесе толық жоғалуы;
80) таза даму тетігі - парниктік газдар шығарындыларын шектеу және (немесе) қысқарту бойынша сандық міндеттемелері жоқ елдер аумағында парниктік газдар шығарындыларын шектеу және (немесе) қысқарту бойынша сандық міндеттемелері бар елдердің заңды тұлғалары қаржыландыратын парниктік газдар шығарындыларын шектеу және (немесе) қысқарту жөніндегі жобаларды жүзеге асыру тетігі;
81) тіршілік ету ортасы - қандай да бір организмнің немесе популяцияның табиғи мекендейтін жерінің типі немесе орны;
82) тұтыну қалдықтары - қатты тұрмыстық қалдықтарды, буып-түю
қалдықтарын, сондай-ақ мәдени-тұрмыстық, оқу мекемелерінің, сауда және қоғамдық тамақтану ұйымдары мен кәсіпорындардың және қоғамдық мақсаттағы өзге де кәсіпорындар мен ұйымдардың жұмыс істеуі кезінде пайда болатын қалдықтарды қоса алғанда, дайын өнімді тұтыну және (немесе) пайдалану нәтижесінде пайда болатын барлық қалдықтардың түрлері; тұтыну және (немесе) пайдалану процесінде табиғи немесе моральдық тозуы нәтижесінде өзінің бастапқы тұтыну қасиеттерін ішінара немесе толық жоғалтқан, сондай-ақ одан әрі пайдаланумен сыйыспайтын зақымдалған заттардың, материалдардың, нәрселердің, бұйымдардың қалдықтары;
83) тұрмыстық қатты қалдықтар - тұтыну, оның ішінде тамақ дайындау, тұрғын үй-жайларды жинау және жөндеу, үй маңайы аумақтар және ортақ пайдалану орындарын күтіп ұстау, тұрғын үй-жайларда үй жануарлары мен құстарды ұстау кезінде пайда болатын қалдықтар, сондай-ақ ескірген, жарамсыз болған үй тұрмысының заттары;
84) шаруашылық және өзге де қызметтің экологиялық қауіпті түрі - нәтижесінде қоршаған орта авариялық ластанатын немесе ластануы мүмкін болатын жеке және (немесе) заңды тұлғалардың қызметі;
85) шығарындылардың стационарлық көзі - белгілі аумақта тұрақты
немесе уақытша орналасқан немесе әрекет ететін, атмосфераға ластаушы заттар шығарындыларының кез келген көзі;

75) природопользователь - физическое или юридическое лицо, осуществляющее пользование природными ресурсами и (или) эмиссии в окружающую среду;
76) природные объекты - естественные объекты, имеющие границы, объем и режим существования;
77) природные ресурсы - природные объекты, имеющие потребительскую ценность: земля, недра, воды, растительный и животный мир;
78) охрана природных ресурсов - система государственных и общественных мер, направленных на охрану каждого вида природных ресурсов от нерационального использования, уничтожения, деградации, ведущих к утрате их потребительских свойств;
79) истощение природных ресурсов - частичная или полная потеря количественных характеристик запасов природных ресурсов;
80) механизм чистого развития - механизм осуществления проектов по ограничению и (или) сокращению выбросов парниковых газов на территории стран, не имеющих количественных обязательств по ограничению и (или) сокращению выбросов парниковых газов, финансируемых юридическими лицами стран, имеющих количественные обязательства по ограничению и (или) сокращению выбросов парниковых газов;
81) среда обитания - тип местности или место естественного обитания того или иного организма или популяции;
82) отходы потребления - все образующиеся в результате потребления и (или) эксплуатации готовой продукции виды отходов, включая твердые бытовые отходы, упаковочные отходы, а также отходы, образующиеся при функционировании культурно-бытовых, учебных учреждений, организаций и предприятий торговли и общественного питания и других предприятий и организаций общественного назначения; остатки веществ, материалов, предметов, изделий, частично или полностью утратившие свои первоначальные потребительские свойства в результате физического или морального износа в процессах потребления и (или) эксплуатации, а также получившие несовместимые с их дальнейшим использованием повреждения;
83) отходы твердые бытовые - отходы потребления, образующиеся в том числе при приготовлении пищи, уборке и ремонте жилых помещений, содержании придомовых территорий и мест общего пользования, содержании в жилых помещениях домашних животных и птиц, а также устаревшие, пришедшие в негодность предметы домашнего обихода;
84) экологически опасный вид хозяйственной и иной деятельности - деятельность физических и (или) юридических лиц, в результате которой происходит или может произойти аварийное загрязнение окружающей среды;
85) стационарный источник выбросов - любой источник выбросов загрязняющих веществ в атмосферу, дислоцируемый или функционирующий постоянно или временно на определенной территории;

86) шығарындыларды ішкі сертификатталған қысқарту бірлігі - баламасы бір тонна қос тотықты көміртекке сай келетін Қазақстан Республикасының заңнамасында бекітілген тетік шеңберінде жүзеге асырылатын жобаны іске асыру нәтижесінде қысқартылған немесе сіңірілген есептік бірлік;
87) шығарындыларды сертификатталған қысқарту бірлігі - баламасы бір тонна қос тотықты көміртекке сай келетін, Қазақстан Республикасының климаттың өзгеру туралы халықаралық шарттық тетіктеріне сәйкес жүзеге асырылатын жобаны іске асыру нәтижесінде қысқартылған немесе сіңірілген есептік бірлік;
88) шығарындыларды қысқарту бірлігі - баламасы бір тонна қос тотықты көміртекке сай келетін Қазақстан Республикасының климаттың өзгеруі туралы халықаралық шартының тетігіне сәйкес жүзеге асырылатын жобаны іске асыру нәтижесінде қысқартылған немесе сіңірілген есептік бірлік;
89) шығарындыларға арналған квота сертификаты - баламасы қос
тотықты көміртек тоннасымен өлшенетін, қондырғы операторы үшін тиісті жылға белгіленетін парниктік газдардың шығарындыларына арналған квотаны анықтайтын құжат;
90) шығарындыларға арналған квоталармен сауда - парниктік газдар шығарындыларын және қысқартуларын реттейтін нарықтық тетік шеңберінде парниктік газдар шығарындыларына арналған квоталарды сатып алу және сату;
91) экологиялық ағарту ісі - қоғамда экологиялық мәдениет негіздерін қалыптастыру мақсатында экологиялық білім, қоршаған ортаның, табиғи ресурстардың жай-күйі, экологиялық қауіпсіздік туралы ақпарат тарату;
92) экологиялық аудит - аудиттелетін субъектілердің шаруашылық және өзге де қызметін экологиялық тәуекелдерді анықтау мен бағалау және олардың қызметінің экологиялық қауіпсіздік деңгейін арттыру жөнінде ұсынымдар әзірлеу бағытында тәуелсіз тексеру;
93) экологиялық білім беру - жеке адамның қоршаған ортаның жай-күйі үшін экологиялық жауапкершілігін қамтамасыз ететін білім мен дағды жүйесін, құндылық бағдарларды, имандылық-эстетикалық қатынастарды қалыптастыруға бағытталған, жеке адамды тәрбиелеудің, оқытудың, оның өз білімін көтеруінің және дамуының үздіксіз процесі;
94) экологиялық жүйе (экожүйе) - бірыңғай функционалдық тұтастық ретінде өзара әрекетте болатын организмдердің және солар мекендейтін жансыз ортаның өзара байланысты жиынтығы;
95) экологиялық қауіп - антропогендік және табиғи әсерлер ықпалынан, оның ішінде дүлей зілзалаларды қоса алғанда, зілзалалар мен апаттар салдарынан қоршаған ортаның жай-күйі бұзылуының, өзгеруінің болуымен немесе ықтималдығымен сипатталатын, жеке адам мен қоғамның өмірлік маңызы бар мүдделеріне қауіп төндіретін жай-күй;

86) единица внутреннего сертифицированного сокращения выбросов - учетная единица, соответствующая одной тонне двуокиси углерода эквивалента, сокращенная или поглощенная в результате реализации проекта, осуществляемого в рамках механизма, утвержденного законодательством Республики Казахстан;
87) единица сертифицированного сокращения выбросов - учетная единица, соответствующая одной тонне двуокиси углерода эквивалента, сокращенная или поглощенная в результате реализации проекта, осуществляемого в соответствии с механизмами международного договора Республики Казахстан об изменении климата;
88) единица сокращения выбросов - учетная единица, соответствующая одной тонне двуокиси углерода эквивалента, сокращенная или поглощенная в результате реализации проекта, осуществляемого в соответствии с механизмом международного договора Республики Казахстан об изменении климата;
89) сертификат квоты на выбросы - документ, определяющий квоты на выбросы парниковых газов, измеряемые в тоннах двуокиси углерода эквивалента, устанавливаемые для оператора установок на соответствующий год;
90) торговля квотами на выбросы - покупка и продажа квот на выбросы парниковых газов в рамках рыночного механизма регулирования выбросов и сокращений парниковых газов;
91) экологическое просвещение - распространение экологических знаний, информации о состоянии окружающей среды, природных ресурсов, экологической безопасности в целях формирования в обществе основ экологической культуры;
92) экологический аудит - независимая проверка хозяйственной и иной деятельности аудируемых субъектов, направленная на выявление и оценку экологических рисков и разработку рекомендаций по повышению уровня экологической безопасности их деятельности;
93) экологическое образование - непрерывный процесс воспитания, обучения, самообразования и развития личности, направленный на формирование системы знаний и умений, ценностных ориентации, нравственно-эстетических отношений, обеспечивающих ответственность личности за состояние окружающей среды;
94) экологическая система (экосистема) - взаимосвязанная совокупность организмов и неживой среды их обитания, взаимодействующих как единое функциональное целое;
95) экологическая опасность - состояние, характеризующееся наличием или вероятностью разрушения, изменения состояния окружающей среды под влиянием антропогенных и природных воздействий, в том числе обусловленных бедствиями и катастрофами, включая стихийные, угрожающее жизненно важным интересам личности и общества;

96) экологиялық қауіпсіздік - жеке адамның, қоғамның және мемлекеттің өмірлік маңызды мүдделері мен құқықтарының қоршаған ортаға антропогендік және табиғи әсер ету нәтижесінде туындайтын қатерлерден қорғалуының жай-күйі;
97) экологиялық қауіпті объект - салынуы және қызметі адамдар денсаулығы мен қоршаған ортаға зиянды әсерін тигізуі мүмкін немесе зиянды әсерін тигізетін шаруашылық объектісі және өзге де объект;
98) экологиялық қауіпті технологиялар - өндіріс процесінде жүзеге асырылатын және қоршаған ортаға қауіп төндіретін шикізатты, материалды немесе жартылай фабрикатты өңдеу, жасау, олардың жай-күйін, қасиеттерін, нысанын өзгерту әдістерінің жиынтығы;
99) экологиялық қауіпті техника мен жабдық - шаруашылық немесе өзге де қызметте пайдаланылатын және қоршаған ортаға қауіп төндіретін
механизмдер, машиналар, құрылғылар, аспаптар;
100) экологиялық менеджмент - қоршаған ортаны қорғауды әкімшілік басқару, ол кәсіпорынның экологиялық саясатын әзірлеуге, енгізуге, орындауға, талдауға және қолдауға арналған ұйымдастыру құрылымын, жоспарлауды, жауапкершілікті, әдістерді, рәсімдерді, процестер мен ресурстарды қамтиды;
101) экологиялық мониторинг - қоршаған ортаның жай-күйін және оған әсер етуді жүйелі түрде байқау мен бағалау;
102) экологиялық нормалау - ережелердің (нормалардың) және олардағы қоршаған орта жай-күйінің және оған әсер ету дәрежесінің сандық және сапалық көрсеткіштердің (нормативтердің) жүйесі;
103) экологиялық рұқсат - жеке және заңды тұлғалардың қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыру құқығын куәландыратын құжат;
104) экологиялық сараптама - көзделіп отырған шаруашылық және өзге де қызметтің қоршаған орта сапасының нормативтері мен экологиялық талаптарға сәйкестігін белгілеу, сондай-ақ осы қызметтің қоршаған ортаға тигізуі мүмкін қолайсыз әсерлерінің және солармен байланысты әлеуметтік зардаптардың алдын алу мақсатында сараптама объектісін іске қосуға жол берілуін айқындау;
105) экологиялық таза өнім белгісі - таңбаланған өнімнің экологиялық таза өнім стандарттарына сәйкестігін растайтын тіркелген белгі;
106) экологиялық талаптар - осы Кодексте, Қазақстан Республикасының өзге де нормативтік құқықтық актілері мен нормативтік-техникалық құжаттарында қамтылған, қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына теріс ықпал жасайтын шаруашылық және өзге де қызметті шектеу және оларға тыйым салу;
107) экологиялық таңбалау - Қазақстан Республикасының техникалық реттеу туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен сәйкестігі растаудан өткен өнімге экологиялық таза өнім белгісін беру;

96) экологическая безопасность - состояние защищенности жизненно важных интересов и прав личности, общества и государства от угроз, возникающих в результате антропогенных и природных воздействий на окружающую среду;
97) экологически опасный объект - хозяйственный и иной объект, строительство и деятельность которого может оказывать или оказывает вредное воздействие на здоровье людей и окружающую среду;
98) экологически опасные технологии - совокупность методов обработки, изготовления, изменения состояния, свойств, формы сырья, материала или полуфабриката, осуществляемых в процессе производства и представляющих опасность для окружающей среды;
99) экологически опасные техника и оборудование - механизмы, машины, устройства, приборы, используемые в хозяйственной или иной деятельности и представляющие опасность для окружающей среды;
100) экологический менеджмент - административное управление охраной окружающей среды, которое включает в себя организационную структуру, планирование, ответственность, методы, процедуры, процессы и ресурсы для разработки, внедрения, выполнения, анализа и поддержания экологической политики предприятия;
101) экологический мониторинг - систематические наблюдения и оценка состояния окружающей среды и воздействия на нее;
102) экологическое нормирование - система правил (норм) и содержащихся в них количественных и качественных показателей (нормативов) состояния окружающей среды и степени воздействия на нее;
103) экологическое разрешение - документ, удостоверяющий право физических и юридических лиц на осуществление эмиссий в окружающую среду;
104) экологическая экспертиза - установление соответствия намечаемой хозяйственной и иной деятельности нормативам качества окружающей среды и экологическим требованиям, а также определение допустимости реализации объекта экологической экспертизы в целях предупреждения возможных неблагоприятных воздействий этой деятельности на окружающую среду и связанных с ними социальных последствий;
105) знак экологически чистой продукции - зарегистрированный знак, который подтверждает соответствие маркированной продукции стандартам экологически чистой продукции;
106) экологические требования - ограничения и запреты хозяйственной и иной деятельности, отрицательно влияющей на окружающую среду и здоровье населения, содержащиеся в настоящем Кодексе, иных нормативных правовых актах и нормативно-технических документах Республики Казахстан;
107) экологическая маркировка - присвоение продукции знака экологически чистой продукции, прошедшей подтверждение соответствия в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о техническом регулировании;

108) экологиялық тәуекел - белгілі бір факторлардың ықпалы салдарынан қоршаған орта және (немесе) табиғи объектілер жай-күйінің қолайсыз өзгерістерге ұшырау ықтималдығы;
109) экологиялық (жасыл) инвестициялар - іске асыру нәтижесінде
парниктік газдар шығарындыларының көлемі азаятын немесе сіңірілуі
көбейетін жобалар, бағдарламалар және іс-шаралар үшін белгіленген мөлшер бөлігін беруден түскен қаражатты әкімшілік реттеу субъектілерінің төлемдеріне инвестициялау;
110) эмиссиялар нормативтері - қоршаған орта сапасы нормативтерінің сақталуы қамтамасыз етілетін жол берілетін эмиссиялар көрсеткіштері;
111) эмиссиялардың техникалық үлестік нормативтері - қоршаған ортаға эмиссиялардың уақыт бірлігіне немесе шығарылатын өнім бірлігіне немесе басқа да көрсеткіштердегі, еліміздің экономикасы үшін қолдануға болатын шығындар кезінде оларды нақты. техникалық құралдармен қамтамасыз ету мүмкіндігі негізінде айқындалатын шамалары.»;
2) 6-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 7-1), 7-2), 7-3) және 7-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«7-1) парниктік газдар шығарындылары квотасына сертификат беруді;
7-2) парниктік газдар шығарындылары және сіңірулерін түгендеудің мемлекеттік жүйесін;
7-3) парниктік газдар шығарындылары мен қысқаруын реттеудің нарықтық тетігін орнатуды;
7-4) парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемінің мониторинг жүйесін;»;
3) 16-бапта:
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
«1-1) Қазақстан Республикасының парниктік газдар шығарындылар және сіңірулері саласындағы халықаралық шарттар бойынша міндеттемелерді орындауы жөніндегі мемлекеттік саясатты іске асыруды жүзеге асырады;»;
2) тармақша «сондай-ақ» деген сөзден кейін «гидрометеорология,» деген сөзбен толықтырылсын;
7) тармақшада:
«ережелерін бекітеді.» деген сөздер «ережелерін;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«парниктік газдар шығарындыларына квота бөлудің ұлттық жоспарын бекітеді.»;
9) тармақшада:
«тәртібін белгілейді.» деген сөздер «тәртібін;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«мемлекеттік реттеу объектілері болып табылатын парниктік газдардың тізбесін;
белгіленген мөлшердің бір бөлігін, шығарындыларды қысқарту бірліктерін, шығарындыларды сертификатталған қысқарту бірліктерін, сіңіру және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген басқа да туынды біліктерді құру, айналысы және беру тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларын қысқартуға және сіңіруге бағытталған жобаларды қарау, мақұлдау және іске асыру тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларына арналған квоталардың белгіленген саны мен көлемінің резервін қалыптастыру тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларына арналған квота беру тәртібін;
экологиялық (жасыл) инвестицияларды іске асыру тәртібін белгілейді.»;
11) тармақшадағы «қабылдайды.» деген сөз «қабылдайды;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 12) тармақшамен толықтырылсын:

108) экологический риск - вероятность неблагоприятных изменений состояния окружающей среды и (или) природных объектов вследствие влияния определенных факторов;
109) экологические (зеленые) инвестиции - инвестирование полученных средств от передачи частей установленного количества для проектов, программ и мероприятий, в результате реализации которых уменьшаются объемы выбросов или увеличивается поглощение парниковых газов, платежей субъектов административного регулирования;
110) нормативы эмиссий - показатели допустимых эмиссий, при которых обеспечивается соблюдение нормативов качества окружающей среды;
111) технические удельные нормативы эмиссий - величины эмиссий в окружающую среду в единицу времени или на единицу выпускаемой продукции или в других показателях, определяемые исходя из возможности их обеспечения конкретными техническими средствами при приемлемых для экономики страны затратах.";
2) пункт 1 статьи 6 дополнить подпунктами 7-1), 7-2), 7-3) и 7-4) следующего содержания:
"7-1) выдачу сертификата на квоту выбросов парниковых газов;
7-2) государственную систему инвентаризации выбросов и поглощения парниковых газов;
7-3) установление рыночных механизмов регулирования выбросов и сокращений парниковых газов;
7-4) систему мониторинга фактических объемов выбросов парниковых газов;";
3) в статье 16:
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) осуществляет реализацию государственной политики по выполнению обязательств по международным договорам Республикой Казахстан в сфере выбросов и поглощений парниковых газов;";
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) разрабатывает экологические программы и программы по различным направлениям природопользования, а также в области гидрометеорологии, охраны климата и озонового слоя Земли;";
подпункт 7) дополнить абзацем следующего содержания:
"национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов;";
подпункт 9) дополнить абзацами следующего содержания:
"перечень парниковых газов, являющихся объектом государственного регулирования;
порядок создания, обращения и передачи частей установленного количества, единиц сокращения выбросов, единиц сертифицированного сокращения выбросов, единиц поглощения и других производных, предусмотренных международными договорами Республики Казахстан;
порядок рассмотрения, одобрения и реализации проектов, направленных на сокращение и поглощение выбросов парниковых газов;
порядок формирования резерва установленного количества и объемов квот на выбросы парниковых газов;
порядок выдачи квоты на выбросы парниковых газов;
порядок реализации экологических (зеленых) инвестиций;";
в подпункте 11) слово "ситуации." заменить словом "ситуации;";
дополнить подпунктом 12) следующего содержания:

«12) қысқартулар мен сіңіргіштерді, өткізуден бір бөлікті немесе үлесін, оларды өткізу немесе «жазыл көміртек қоры» мемлекеттік тізіліміне және Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде басқа елдердің тізіліміне беру кезінде жобалық тетіктерді ұстап қалуға талаптар қояды.»;
4) 17-бапта:
13) тармақша алып тасталсын;
20) тармақшадағы «Парниктік газдардың мемлекеттік кадастрын және» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 20-1), 20-2) және 20-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«20-1) көміртек бірліктерінің мемлекеттік тізілімін жүргізуді ұйымдастырады;
20-2) парниктік газдарды шығарындылары және сіңіргіштері көздерінің мемлекеттік кадастрын жүргізуді ұйымдастырады;
20-3) қалдықтарды кәдеге жаратуды ынталандыру және олардың пайда болу көлемдерін азайту жөніндегі іс-шаралар тізбесін айқындайды;»;
мынадай мазмұндағы 28-2), 28-3 және 28-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«28-2) Парниктік газдардың шығарындыларына арналған квоталарды бөлудің ұлттық жоспарының, жобалық тетіктерін түгендеудің, іске асырудың мониторингі мен бақылау жүйесін әзірлейді;
28-3) Парниктік газдар шығарындыларына арналған квоталарды бөлудің ұлттық жоспарын әзірлейді;
28-4) шығарындыларға арналған квоталарды бөлу тәртібін әзірлейді;»;
29) тармақшада:
сегізінші абзац алып тасталсын;
«талаптарды белгілейді.» деген сөздер «талаптарды;» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы абзацтармен толықтырылсын:
«жобалық тетіктердің бірлігін квота бірлігіне ауыстыру тәртібін;
экономиканың қысқартулардың ішкі жобалары мен олар жүзеге асырылуы мүмкін салалары мен секторларының тізбесін әзірлеу тәртібін;
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттары негізінде квота бірліктері мен оның баламаларын өзара тануды жүзеге асыру тәртібін;
парниктік газдар шығарындыларымен сауда жасау тәртібін;
сауда мақсатында парниктік газдар шығарындыларының есептік бірлігі бойынша мониторинг, есепке алуды және есептілікті жүргізу тәртібін;
қондырғы паспортының нысанын;
парниктік газдар шығарындыларын түгендеу туралы есептің нысанын;
парниктік газдар шығарындыларын өлшеу және есепке алуды стандарттау тәртібін;
Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы квоталар бірліктерімен саудаға және жобалық тетіктерге қатысты парниктік газдар шығарындыларын қысқартуларды және сіңіргіштерді есептеу әдістемесін;
қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның нысаны;
қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның нысаны мен әзірлеу тәртібін;
жеке және заңды тұлғалардың қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі туралы мәліметтер ұсынуының нысанын белгілейді.»;
30) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«нарықтық реттеу тетігінің субъектілері үшін парниктік газдар шығарындыларының квоталарын белгілейді;»;

"12) налагает требование на удержание части или доли от реализации и единиц сокращений и поглощений, проектных механизмов при их реализации и или передачи в государственный реестр "зеленый углеродный фонд" и реестры других стран на основе международных договоров Республики Казахстан.";
4) в статье 17:
подпункт 13) исключить;
в подпункте 20) слова "Государственного кадастра парниковых газов и" исключить;
дополнить подпунктами 20-1), 20-2) и 20-3) следующего содержания:
"20-1) организует ведение государственного реестра углеродных единиц;
20-2) организует ведение государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов;
20-3) определяет перечень мероприятий по стимулированию утилизации отходов и уменьшению объемов их образования;";
дополнить подпунктами 28-2), 28-3) и 28-4) следующего содержания:
"28-2) разрабатывает систему мониторинга и контроля инвентаризации, реализации проектных механизмов Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов;
28-3) разрабатывает Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов;
28-4) разрабатывает порядок распределения квот на выбросы;";
в подпункте 29):
абзац восьмой исключить;
дополнить абзацами следующего содержания:
"порядок конвертации единиц проектных механизмов в единицы квот;
порядок разработки внутренних проектов сокращений и перечень отраслей и секторов экономики, в которых они могут осуществляться;
порядок осуществления взаимного признания единиц квот и их эквивалентов, на основе международных договоров Республики Казахстан;
порядок торговли выбросами парниковых газов;
порядок ведения мониторинга, учета и отчетности по учетным единица выбросов парниковых газов для целей торговли;
форму паспорта установки;
форму отчета об инвентаризации выбросов парниковых газов;
порядок стандартизации измерения и учета выбросов парниковых газов;
методики расчетов выбросов, сокращений и поглощений парниковых газов, в отношении торговли единицами квот и проектных механизме действующих на территории Республики Казахстан;
форму программы по управлению отходами;
форму и порядок разработки Программы по управлению отходами;
форму предоставления физическими и юридическими лицами сведений о фактических объемах эмиссий в окружающую среду;";
подпункт 30) дополнить абзацем следующего содержания:
"квоты выбросов парниковых газов для субъектов рыночного механизма регулирования;";

мынадай мазмұндағы 36-1), 36-2), 36-3), 36-4), 36-5), 36-6) және 36-7) тармақшалармен толықтырылсын:
«36-1) Қазақстан Республикасының парниктік газдар шығарындылары мен шығарындыларды сіңіргіштер саласындағы халықаралық шарттарын іске асыруды жүзеге асырады;
36-2) Қазақстан Республикасының парниктік газдар шығарындылары және шығарындыларды сіңіргіштер саласындағы халықаралық шарттарын іске асыру жөніндегі жұмыс органын айқындайды;
36-3) шығарындыларды қысқарту жобаларын және Қазақстан Республикасы аумағындағы іске асырылатын басқа да жобалық тетіктерді мақұлдайды;
36-4) экологиялық (жасыл) инвестициялардың жобаларын қарайды және іске асырылуы мен қаржыландырылуын қамтамасыз етеді;
36-5) парниктік газдар шығарындыларын қысқарту және сіңіргіштер саласындағы кәсіби верификациялық, валидациялық қызметті жүзеге асыратын тәуелсіз ұйымдарды аккредиттейді;
36-6) Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарына сәйкес экономиканың парниктік газдарды ішкі қысқарту жобаларын іске асыру жүзеге асырылатын салаларының тізбесіне толықтырулар енгізеді;
36-7) парниктік газдардың мемлекеттік түгендеу сапасын қамтамасыз ету және бақылау тәртібін айқындайды.»;
38) тармақшадағы «бекітеді.» деген сөз «бекітеді;» деген сөзбен
ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 39), 40), 41), 42), 43) және 44) тармақшалармен толықтырылсын:
39) табиғи және мәдени мұраны сақтау бойынша ұлттық баяндамаларды әзірлеу жөніндегі орталық атқарушы органдардың қызметін үйлестіреді;
40) Қазақстан Республикасының жойылмайтын органикалық
ластаушылар туралы халықаралық шартын іске асыруды ұйымдастырады;
41) Қазақстан Республикасының халықаралық саудадағы жекелеген қауіпті химиялық заттар мен пестицидтерге қатысты алдын ала негізделген келісім рәсімі туралы халықаралық шартын іске асыру жөніндегі ұлттық органның функциясын жүзеге асырады;
42) гидрометерологиялық мониторинг жүргізуге арналған нұсқау әдістемелік құжаттарды бекітеді;
43) эмиссияларды есептеу жөніндегі нұсқау-әдістемелік құжаттарды бекітеді, эмиссияларды есептеу үшін бағдарламалық кешендерді пайдалануды келіседі;
44) Қазақстан Республикасының жойылмайтын ластаушылар туралы, қауіпті қалдықтарды трансшекаралық тасымалдауды және оларды жоюды бақылау туралы және халықаралық саудадағы жекелеген қауіпті химиялық заттар мен пестицидтерге қатысты негізделген алдын ала келісімнің рәсімі туралы халықаралық шарттарының міндеттемелерін орындау шеңберінде жойылмайтын органикалық ластаушыларды қоса алғанда, қауіпті химиялық заттарды мемлекеттік басқаруды жүзеге асырады.»;
5) 19-бапта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«3) өз құзыреті шегінде қоршаған орта сапасының нысаналы көрсеткіштерін, әкімшілік-аумақтық бірлік шегінде тұрақты дамуға көшудің нысаналы көрсеткіштерін бекітеді;»;

дополнить подпунктами 36-1), 36-2), 36-3), 36-4), 36-5), 36-6) и 36-7) следующего содержания:
"36-1) осуществляет реализацию международных договоров Республики Казахстан в области выбросов и поглощений выбросов парниковых газов;
36-2) определяет рабочий орган по реализации международных договоров Республики Казахстан в области выбросов и поглощений выбросов парниковых газов;
36-3) одобряет проекты сокращений выбросов и других проектных механизмов, реализуемых на территории Республики Казахстан;
36-4) рассматривает и обеспечивает реализацию и финансирование проектов экологических (зеленых) инвестиций;
36-5) аккредитует независимые организации, осуществляющие профессиональную верификационную, валидационную деятельность в области сокращения выбросов и поглощений парниковых газов;
36-6) вносит дополнения в перечень сфер экономики, в которых осуществляется реализация проектов внутренних сокращений парниковых газов в соответствии с международными договорами Республики Казахстан;
36-7) определяет порядок обеспечения и контроля качества государственной инвентаризации парниковых газов;";
в подпункте 38) слово "предпринимательстве"." заменить словом "предпринимательстве";";
дополнить подпунктами 39), 40), 41), 42), 43) и 44) следующего содержания:
"39) координирует деятельность центральных исполнительных органов по разработке национальных докладов по сохранению природного и культурного наследия;
40) организует реализацию международного договора Республики Казахстан о стойких органических загрязнителях;
41) осуществляет функции национального органа по реализации международного договора Республики Казахстан о процедуре предварительного обоснованного согласия в отношении отдельных опасных химических веществ и пестицидов в международной торговле;
42) утверждает инструктивно-методические документы для ведения гидрометеорологического мониторинга;
43) утверждает инструктивно-методические документы по расчету эмиссий, согласовывает применение программных комплексов по расчету нормативов эмиссий;
44) осуществляет государственное управление опасными химическими веществами, включая стойкие органические загрязнителями, в рамках выполнения обязательств международных договоров Республики Казахстан о стойких органических загрязнителях, о контроле за трансграничной перевозкой опасных отходов и их удалением и о процедуре предварительного обоснованного согласия в отношении отдельных опасных химических веществ и пестицидов в международной торговле.";
5) в статье 19:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) утверждают в пределах своей компетенции целевые показатели качества окружающей среды в пределах административно-территориальной единицы;";

мынадай мазмұндағы 3-1) тармақшамен толықтырылсын:
«3-1) парниктік газдар шығарындыларын және қысқартулар мен сіңіргіштердің өндіріс аймақтық бағдарламалары мен жобаларын бекітеді;»;
6) 20-бапта:
16) тармақшадағы «табыс етеді.» деген сөздер «табыс етеді;» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
«17) аумақты дамыту бағдарламаларын және парниктік газдар шығарындыларын қысқартулар мен сіңіргіштердің жобаларын әзірлейді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келіседі.»;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын;
«Жергілікті атқарушы органдар нарықтық реттеу тетігі субъектілерін қоспағанда, парниктік газдар шығарындыларын түгендеудің, есепке алу мен есептілігінің өздерінің құзыретіне және коммуналдық меншікке кіретін көздерден аумақтық жүйесін құруға құқылы.»
7) 25-бапта:
4) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) күкіртті қоршаған ортада ашық түрде орналастыру және сақтау жатады.»;
8) 26-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Жылжымалы көздер үшін эмиссиялардың техникалық үлес нормативтері жылжымалы көздерге арналған техникалық регламенттерде белгіленеді.»;
9) 27-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«27-бап. Ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің жол
берілетін шекті нормативтері, өндіріс және тұтыну
қалдықтарын орналастыру нормативтері
1. Ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің, парниктік газ шығарындыларынан басқа, жол берілетін шекті нормативтері қоршаған орта сапасының немесе қоршаған ортаның нысаналы көрсеткіштері нормативтеріне қол жеткізуді қамтамасыз ететіндей шартпен әрбір шығарынды көзіне және тұтас кәсіпорынға есептеулер негізінде белгіленетін, сондай-ақ белгілі бір аумақта орналасқан өндірістік кәсіпорындар және көлік (шекті мүмкін болатын шығарындылар нормативінің алдын ала есептеулері) эмиссиялардың шамалары болып табылады.
2. Ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің жол берілетін шекті нормативтері қоршаған ортаға эмиссияларға арналған рұқсаттар беру кезінде, нормативтердің есептеу мәндерін, өндіріс және тұтыну қалдықтарын орналастыру нормативтерін жылжымалы және стационарлық шығарылады көздері, технологиялық процестер мен жабдықтар үшін эмиссиялардың техникалық үлестік нормативтерінің белгіленген мәндерін қамтитын жобалар құрамында пайдаланылады. Ластаушы заттар шығарындылары мен төгінділерінің белгіленген жол берілетін шегінің қолданылу мерзімі, өндіріс және тұтыну қалдықтарын нормативті орналастыру нормативтері бар жобаларға берілген мемлекеттік экологиялық сараптама қорытындыларының қолданылу мерзімімен айқындалады.»;

дополнить подпунктом 3-1) следующего содержания:
"3-1) утверждают региональные программы и проекты сокращений и поглощений выбросов парниковых газов;";
6) в статье 20:
в подпункте 16) слово "среды." заменить словом "среды;";
дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) разрабатывают и согласовывают с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды программы развития территорий и проекты сокращений и поглощений выбросов парниковых газов.";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Местные исполнительные органы вправе создать территориальную систему инвентаризации, учета и отчетности выбросов парниковых газов от источников, входящих в их компетенцию и коммунальную собственность, за исключением субъектов рыночного механизма регулирования.";
7) в статье 25:
подпункт 4) исключить;
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) размещение и хранение серы в окружающей среде в открытом виде.";
8) статью 26 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Технические удельные нормативы эмиссий для передвижных источников устанавливаются техническими регламентами для передвижных источников.";
9) статью 27 изложить в следующей редакции:
"Статья 27. Нормативы предельно допустимых выбросов и
сбросов загрязняющих веществ, нормативы размещения
отходов производства и потребления
1. Нормативы предельно допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ, размещения отходов производства и потребления, за исключением выбросов парниковых газов, являются величинами эмиссий, которые устанавливаются на основе расчетов для каждого источника выбросов и предприятия в целом, а также всей суммы промышленных предприятий и автотранспорта, расположенных на определенной территории (сводные расчеты нормативов предельно допустимых выбросов), с таким условием, чтобы обеспечить достижение нормативов качества окружающей среды или целевых показателей окружающей среды.
2. Нормативы предельно допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ, нормативы размещения отходов производства и потребления используются при выдаче разрешений на эмиссии в окружающую среду в составе проектов, содержащих расчетные значения нормативов, нормативы размещения отходов производства и потребления, установленные значения технических удельных нормативов эмиссий для передвижных и стационарных источников выбросов, технологических процессов и оборудования. Срок действия установленных предельно допустимых выбросов и сбросов загрязняющих веществ, нормативного размещения отходов производства и потребления определяется сроком действия заключений государственной экологической экспертизы, выданных на содержащие нормативы проекты.";

10) 28-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қоршаған ортаға эмиссия нормативтері белгіленген шаруашылық және басқа қызмет түрлерін немесе жеке құжат түрінде жұмыс жасайтын кәсіпорын үшін қоршаған ортаға әсерін бағалау құрамына негізделеді.»;
5-тармақ мынадай мазмұндағы үшінші сөйлеммен толықтырылсын:
«Заттар құрамының фондық деңгейінің белгілі бір құрамдастарының өлшемі болмаған жағдайда аумақтағы эмиссия жиынтық есебінің нәтижесіне негізделген мәліметтер бойынша анықталады.»;
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«6. Жылжымалы көздерден туындайтын эмиссиялар нормативтері бекітілмейді.
Стационарлы көздерден туындайтын эмиссиялар нормативтерін анықтау кезінде қоршаған ортаға эмиссия нормативтерін анықтау әдістемесіне сәйкес жылжымалы көздерден туындайтын шығарулар есепке алынады.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Аумақ бойынша эмиссиялардың жиынтық нормативтерін әзірлеу және оның қолданылу қағидалары қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен әдістемеге сәйкес жүзеге асырылады.»;
11) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
«34-1 бап. Парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері саласындағы стандарттар
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган метрология және техникалық реттеу саласындағы уәкілетті органмен бірге Қазақстан Республикасы территориясында верификация, валидация (детерминации), түгендеу жүргізуде, жобалық механизмдерді іске асыруда пайдаланылатын халықаралық және ұлттық міндеттемелер және ерікті стандарттар қағидаларын, ережелерін және мойындау критерилерін әрекетінің мүмкіндігін дайындау.
2. Мемлекеттік реттеу субъектілері және жобалық тетіктерді іске асырудың қатысушылары өздерінің қызметінде қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган таныған және рұқсат еткен стандарттарын басшылыққа алады.»;
12) 36-баптың 3-тармағында «жұмыс істеп тұрған» деген сөздер «қолданыстағы» деген сөзбен ауыстырылсын;
13) 38-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Тапсырыс беруші мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынылатын қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдарының шынайылығына жауапты болады.»;
14) 39-баптың 2-тармағының 1) тармақшасы «атмосфералық ауаға» деген сөздердің алдынан «парниктік газдар шығарындыларының әсерін қоспағанда,» деген сөздермен толықтырылсын;
15) 41-баптың 1-тармағының 2) тармақшасында «, ниеті туралы декларацияны» деген сөздер алып тасталсын;
16) 44-бап алып тасталсын;
17) 47-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«47-бап. Мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері

10) в статье 28:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Нормативы эмиссий в окружающую среду обосновываются в составе оценки воздействия на окружающую среду намечаемой хозяйственной и иной деятельности либо в виде отдельных документов для действующих предприятий.";
пункт 5 дополнить предложением третьим следующего содержания:
"В случае отсутствия замеров по определенным ингредиентам фоновый уровень содержания вещества может определяться по данным, основанным на результатах расчета суммарных эмиссий на территории.";
пункт 6 изложить в следующей редакции:
"6. Нормативы эмиссий от передвижных источников не устанавливаются.
При определении нормативов эмиссий от стационарных источников учитываются выбросы от передвижных источников в соответствии с методикой определения нормативов эмиссий в окружающую среду.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Разработка сводных нормативов эмиссий по территории и принципы его использования осуществляются в соответствии с методикой, утвержденной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
11) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Стандарты в сфере выбросов и поглощений
парниковых газов
1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды разрабатывает и утверждает по согласованию с уполномоченным органом в области метрологии и технического регулирования правила и критерии признания и допустимости действий на территории Республики Казахстан международных стандартов и стандартов Республики Казахстан, используемых в реализации проектных механизмов, проведении инвентаризации, верификации, валидации (детерминации).
2. Субъекты государственного регулирования и участники по реализации проектных механизмов в своей деятельности руководствуются стандартами, признанными и допущенными уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
12) в пункте 3 статьи 36 слово "существующих" заменить словом "действующих";
13) пункт 3 статьи 38 дополнить частью второю следующего содержания:
"Заказчик несет ответственность за достоверность представляемых на государственную экологическую экспертизу материалов оценки воздействия на окружающую среду.";
14) подпункт 1) пункта 2 статьи 39 дополнить словами ", за исключением воздействия выбросов парниковых газов";
15) в подпункте 2) пункта 1 статьи 41 слова ", декларацию о намерениях" исключить;
16) статью 44 исключить;
17) статью 47 изложить в следующей редакции:
"Статья 47. Объекты государственной экологической экспертизы

1. Міндетті мемлекеттік экологиялық сараптамаға мыналар жатады:
1) қоршаған ортаға әсер ететін, жоспарланып отырған қызметтің жобалау алдындағы және жобалық құжаттама, оларға ілеспе, осы Кодекстің 37-бабында айқындалған кезеңдерге сәйкес қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдары;
2) мемлекеттік, салалық және өңірлік бағдарламалар жобаларды, оларға ілеспе, қоршаған ортаға әсерді бағалау материалдары;
3) қоршаған ортаға эмиссиялар нормативтерінің жобалары;
4) қабылдау салдары экологиялық қауіп, оның ішіндегі қоршаған ортаны қорғауда радиациялық қауіп төндіретін заңнамалық және өзге де нормативтік-құқықтық актілердің жобалары;
5) жер қойнауын пайдалану жөніндегі операцияларды жүргізуге арналған келісімшарттар жобалары;
6) ерекше қорғалатын табиғи аумақтар құру және кеңейту, мемлекеттік табиғи қорықтарды және республикалық маңызы бар мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумағын азайту жөніндегі табиғи-ғылыми және техникалық-экономикалық негіздемелердің жобалары;
7) жануарлар және өсімдік дүниесі ресурстарын өндіріс және пайдалануға биологиялық негіздемелер;
8) қалалар мен аумақтарды, оның ішінде арнайы экономикалық аймақтар аумақтарын және шаруашылық қызметті жүргізудің айрықша режиміндегі аумақтарды салудың (дамытудың) бас жоспарларының жобалары;
9) осы аумақтарды экологиялық зілзала немесе төтенше экологиялық жағдай аймағына жатқызуды негіздейтін, аумақтарды тексеру материалдары;
10) шектес мемлекеттердің қоршаған ортасына әсер етуі мүмкін немесе оны жүзеге асыру үшін көршілес мемлекеттермен ортақ табиғи объектілерді пайдалану қажет болатын немесе шектес мемлекеттердің халықаралық шарттарда белгіленген мүдделерін қозғайтын шаруашылық қызметінің жобалары;
11) көлік құралдарын қоспағанда, технологияларды, техникалар мен жабдықтарды Қазақстан Республикасына алып өткізілетін (әкелінетін), қолдану жөніндегі құжаттама.
Парниктік газдар шығарындылары мемлекеттік экологиялық сараптама объектісі болып табылмайды.
2. Мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері мынадай
жағдайларда:
1) мемлекеттік экологиялық сараптама объектісі бұрын жүргізілген мемлекеттік экологиялық сараптама ескертулері бойынша пысықталған;
2) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қорытындысы алынғаннан кейін жобалау және өзге де құжаттамаға өзгерістер енгізілген жағдайларда;
3) сот шешімінің негізінде қайтадан мемлекеттік экологиялық
сараптамадан өткізіледі.
3. Мемлекеттік экологиялық сараптама объектілері осы Кодекстің
40-бабында келтірілген объектілердің сыныпталуына сәйкес I, II, III, IV санаттарға бөлінеді.

1. Обязательной государственной экологической экспертизе подлежат:
1) предпроектная и проектная документация намечаемой деятельности, оказывающей воздействие на окружающую среду, с сопровождающими их материалами оценки воздействия на окружающую среду в соответствии со стадиями, определенными статьей 37 настоящего Кодекса;
2) проекты государственных, отраслевых и региональных программ с сопровождающими их материалами оценки воздействия на окружающую среду;
3) проекты нормативов эмиссий в окружающую среду;
4) проекты законодательных и иных нормативных правовых актов, последствия от принятия которых создают угрозу экологической, в том числе радиационной, безопасности, охране окружающей среды;
5) проекты контрактов на проведение операций по недропользованию;
6) проекты естественно-научных и технико-экономических обоснований по созданию и расширению особо охраняемых природных территорий, упразднению государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшению их территории;
7) биологические обоснования на добычу и использование ресурсов животного и растительного мира;
8) проекты генеральных планов застройки (развития) городов и территорий, в том числе территорий специальных экономических зон и территорий с особым режимом ведения хозяйственной деятельности;
9) материалы обследования территории, обосновывающие отнесение этих территорий к зонам экологического бедствия или чрезвычайной экологической ситуации;
10) проекты хозяйственной деятельности, которая может оказывать воздействие на окружающую среду сопредельных государств или для осуществления которой необходимо использование общих с сопредельными государствами природных объектов, или которая затрагивает интересы сопредельных государств, определенные международными договорами;
11) документация по применению технологий, техники и оборудования, перемещаемых (ввозимых) в Республику Казахстан, за исключением транспортных средств.
Выбросы парниковых газов не являются объектами государственной экологической экспертизы.
2. Объекты государственной экологической экспертизы проходят повторную государственную экологическую экспертизу в случаях:
1) доработки объекта государственной экологической экспертизы по замечаниям проведенной ранее государственной экологической экспертизы;
2) внесения в проектную и иную документацию изменений после получения положительного заключения государственной экологической экспертизы;
3) на основании судебного решения.
3. Объекты государственной экологической экспертизы подразделяются на категории I, II, III, IV согласно классификации объектов, приведенной в статье 40 настоящего Кодекса.

I санатқа орталық мемлекеттік органдар әзірлейтін қабылдану салдары қоршаған ортаны қорғауда экологиялық, оның ішінде радиациялық қауіп төндіретін, қауіпсіздік мемлекеттік, салалық бағдарламалардың жобалары, заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобалары, сондай-ақ осы баптың 1-тармағының 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) тармақшаларында көрсетілген объектілер жатады.
II санатқа жергілікті мемлекеттік басқару органдары әзірлейтін,
қабылдану салдары қоршаған ортаны қорғауда экологиялық, оның ішінде
радиациялық қауіп төндіретін өңірлік бағдарламалардың жобалары,
заңнамалық және өзге де нормативтік құқықтық актілердің жобалары жатады.
IV санатқа осы тармаққа сәйкес сыныпталуға жатпайтын жобалар да жатады.»;
18) 50-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Мемлекеттік экологиялық сараптаманы қайта жүргізу мерзімі I санаттағы объектілер үшін бір айдан аспауы және II, III және IV санаттағы объектілер үшін қарауға келіп түскен күнінен бастап екі аптадан аспауы тиіс»;
19) 51-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Мемлекеттік экологиялық сараптама табиғатты пайдалану және қоршаған ортаға және халықтың денсаулығына әсер ету бөлігінде міндетті сипатта және құқықтық, ұйымдастырушылық және шаруашылық шешімдерді қабылдауда бұдан бұрын болуы тиіс. Мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қортындысыз жобаны іске асыруға тыйым салынады.»;
3-тармақта «ол белгілеген мерзімде» деген сөздер алып тасталсын;
6-тармақта «берілген күнінен бастап» деген сөздер «белгіленген нормативтердің қолданылу күнінен бастап» деген сөздермен ауыстырылсын.»;
20) 52-баптың 1-тармағының 1) тармақшасында «құруға» деген сөз «құру жөнінде ұсыныс енгізуге» деген сөздермен ауыстырылсын;
21) 60-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
«Парниктік газдар шығарындылары қоғамдық сараптама объектісі болып табылмайды.»;
22) 68-бап мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен
толықтырылсын:
«Қоршаған ортаға эмиссиялардың барлық көздерінен экологиялық рұқсатсыз эмиссияларды жүзеге асыруға тыйым салынады.
Парниктік газдар шығарындылары экологиялық рұқсат пәні болып табылмайды»;
23) 70-бап мынадай мазмұндағы 1-1 және 3-тармақтармен
толықтырылсын:
«1-1. Табиғат пайдаланушылар қоршаған ортаға эмиссияға қосымша болып табылатын қоршаған ортаны қорғау бойынша бағдарламаны және өндірістік экологиялық бақылау бағдарламасын орындауға міндетті.»;
«3. Қоршаған ортаға эмиссияларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар есепті тоқсаннан кейінгі бірінші айдың 25 күнінен кешіктірмей тоқсан сайын, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органның аумақтық органдарына, объектінің тұрған жері бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанда қоршаған ортаға шығарылған эмиссияларының нақты көлемі туралы ақпаратты ұсынады.»;

К I категории относятся также проекты государственных, отраслевых программ, проекты законодательных и иных нормативных правовых актов, последствия от принятия которых создают угрозу экологической, в том числе радиационной, безопасности, охране окружающей среды, разрабатываемые центральными государственными органами, а также объекты, указанные в подпунктах 5), 6), 7), 8), 9), 10), 11) пункта 1 настоящей статьи.
Ко II категории относятся также проекты региональных программ, проекты законодательных и иных нормативных правовых актов, последствия от принятия которых создают угрозу экологической, в том числе радиационной, безопасности, охране окружающей среды, разрабатываемые органами местного государственного управления.
К IV категории относятся также проекты, не подпадающие под классификацию в соответствии с настоящим пунктом.";
18) пункт 1 статьи 50 дополнить абзацем следующего содержания:
"Срок проведения повторной государственной экологической экспертизы не должен превышать одного месяца для объектов I категории, и две недели для объектов II, III и IV категорий с даты поступления на рассмотрение.";
19) в статье 51:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Государственная экологическая экспертиза носит обязательный характер и должна предшествовать принятию правовых, организационных и хозяйственных решений в части природопользования и воздействия на окружающую среду и здоровье населения. Без положительного заключения государственной экологической экспертизы реализация проекта запрещается.";
в пункте 3 слова "в установленный им срок" исключить;
в пункте 6 слова "ее выдачи" заменить словами "начала действия установленных нормативов.";
20) в подпункте 1) пункта 1 статьи 52 слово "создавать" заменить словами "вносить предложения по созданию";
21) пункт 2 статьи 60 дополнить частью второй следующего содержания:
"Выбросы парниковых газов не являются объектом общественной экспертизы.";
22) статью 68 дополнить частями второй и третьею следующего содержания:
"Осуществление эмиссий в окружающую среду от всех источников эмиссий без экологического разрешения запрещается.
Выбросы парниковых газов не являются предметом экологических разрешений.";
23) статью 70 дополнить пунктами 1-1 и 3 следующего содержания:
"1-1. Природопользователи обязаны выполнять программу по охране окружающей среды и программу производственного экологического контроля, являющиеся приложениями к разрешению на эмиссии в окружающую среду.";
"3. Физические и юридические лица, осуществляющие эмиссии в окружающую среду ежеквартально не позднее 25 числа первого месяца, следующего за отчетным кварталом, представляют территориальным органам уполномоченного государственного органа в области охраны окружающей среды по местонахождению объекта сведения о фактических объемах эмиссий в окружающую среду по форме, утвержденной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";

24) 72-баптың 2-тармағының 4) тармақшасында және 3-тармағының 2) тармақшасында «есептелген эмиссиялар нормативтерінің жобасын» деген сөздерін «есептелген эмиссия нормативі» деген сөзбен ауыстырылсын;
25) 74-баптың 3-тармағы мынадай мазмұндағы екінші және үшінші бөліктермен толықтырылсын:
«Осы баптың 1-тармағында белгіленген рұқсаттар алуға өтініш беру мерзімінен кеш берілген жағдайда, рұқсаттың қолданылу мерзімі берілген күнінен бастап есептеледі.
Рұқсатта белгіленген эмиссиялар лимиті, рұқсаттың қолданылу мерзімі ескеріле отырып, эмиссиялар нормативтерінің көрсеткіштерімен сәйкес болуы тиіс»;
26) 75-баптың 1 және 2-тармақтарының 2) тармақшасында «қоршаған
ортаға эмиссиялар нормативтерінің жобасы» деген сөздер «қоршаған ортаға эмиссиялар нормативі» деген сөздерге ауыстырылсын;
27) 77-баптың 4-тармағы мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен
толықтырылсын:
«Егер рұқсат табиғатты пайдаланушыға бірнеше өндірістік объектілерге берілген жағдайда, рұқсаттың қолданылуы табиғатты пайдаланушы Қазақстан Республикасының экологиялық заңнамасында белгіленген рұқсатта, экологиялық талаптар мен нормаларда көрсетілген табиғатты пайдалану шарттарын бұзушылыққа жол берген объекті бойынша тоқтатылады.»;
28) 78-баптың 1-тармағы «қайта ресімдеу» деген сөздерден кейін «, бір ай мерзімде» деген сөздермен толықтырылсын, «жағдайда және қоршаған ортаға ауыртпалықты арттыруға әкеп соқпайтын өзге де жағдайларда» деген сөздер «және қоршаған ортаға жүктемені арттыруға әкеп соқтырмайтын жағдайларда» деген сөздермен ауыстырылсын;
29) 80-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
«Парниктік газдар шығарындылары экологиялық аудит жүргізу кезінде талдау мәні болып табылмайды.»;
30) 81-баптың 2-тармағы мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен
толықтырылсын:
«Осы тармақтың қолданылу аясы, жүзеге асырылуы парниктік газдар шығарындыларын көздейтін қызметке таралмайды.»;
31) 89-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«89 бап. Экологиялық аудиторлар палатасы
1. Экологиялық аудиторлар палатасы мемлекеттік органдардағы
экологиялық аудиторлармен экологиялық аудиторлық ұйымдардың
құқықтарын қорғау және заңды мүдделерін білдіру үшін құрылады.
Экологиялық аудиторлар палатасы мүшелері өзінің жалпы жиналысында бекітетін жарғы негізінде әрекет ететін және мүшелік жарналар есебінен және Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге де көздерден қаржыландырылатын коммерциялық емес, тәуелсіз, кәсіби және өзін өзі басқаратын ұйым болып табылады.
2. Экологиялық аудиторлар палатасының негізгі міндеттері:
1) экологиялық аудиторлар қызметін материалды техникалық,
анықтамалық-ақпараттық және әдістемелік қамтамасыз ету;

24) в подпункте 4) пункта 2 и в подпункте 2) пункта 3 статьи 72 слова "проект нормативов эмиссий, рассчитанных" заменить словами "нормативы эмиссий, рассчитанные";
25) пункт 3 статьи 74 дополнить частями второй и третей следующего содержания:
"В случае подачи заявки на получение разрешения позже сроков, установленных пунктом 1 настоящей статьи, срок действия разрешения исчисляется с даты выдачи.
Лимиты эмиссий, установленные в разрешении, должны соответствовать показателям нормативов эмиссий с учетом срока действия разрешения.";
26) в подпункте 2) пунктов 1 и 2 статьи 75 слова "проект нормативов эмиссий в окружающую среду соответствует" заменить словами "нормативы эмиссий в окружающую среду соответствуют";
27) пункт 4 статьи 77 дополнить частью третей следующего содержания:
"В случае, если разрешение выдано природопользователю на несколько производственных объектов, действие разрешения приостанавливается по объекту, по которому допущено нарушение природопользователем условий природопользования, указанных в разрешении, экологических требований и норм, установленных экологическим законодательством Республики Казахстан.";
28) пункт 1 статьи 78 после слова "осуществляется" дополнить словами "в месячный срок", слова "и иных случаях" исключить;
29) пункт 2 статьи 80 дополнить частью второй следующего содержания:
"Выбросы парниковых газов не являются предметом анализа при проведении экологического аудита.";
30) пункт 2 статьи 81 дополнить частью второй следующего содержания:
"Сфера действия настоящего пункта не распространяется на деятельность, осуществление которой предусматривает выбросы парниковых газов.";
31) статью 89 изложить в следующей редакции:
"Статья 89. Палата экологических аудиторов
1. Палата экологических аудиторов создается для защиты прав и представления законных интересов экологических аудиторов и экологических аудиторских организаций в государственных органах.
Палата экологических аудиторов является некоммерческой, независимой, профессиональной и самоуправляемой организацией, действующей на основании устава, утверждаемого на общем собрании ее членов, и финансируемой за счет членских взносов и иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
2. Основными задачами Палаты экологических аудиторов являются:
1) материально-техническое, справочно-информационное и методическое обеспечение деятельности экологических аудиторов;

2) экологиялық аудиторлық қызметті жүзеге асыруға кәсіби бақылауды ұйымдастыру болып табылады;
3. Экологиялық аудиторлар палатасы экологиялық аудиторлар мен экологиялық аудиторлық ұйымдар қызметін реттейді, Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық аудит стандарттарын халықаралық практика негізіндегі әзірлейді.
4. Экологиялық аудиторлық ұйымдардың экологиялық аудиторлар палатасына мүшелілігі міндетті болып табылады. Экологиялық аудиторлар жеке кәсіпкер ретінде экологиялық аудиторлық қызметі жүзеге асырған жағдайда мүшелікке қабылданады.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге арналған лицензиясы болған кезде Экологиялық аудиторлар палатасына қабылдауға тыйым салынбайды.
5. Аудиторлар палатасынан шығару мынадай жағдайларда жүргізіледі:
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы жұмыстарды орындауға және қызметтер көрсетуге арналған лицензиядан айырылған немесе қолданысы тоқтатылған;
2. экологиялық заңнаманың талаптарымен нормаларын экологиялық аудитордың немесе экологиялық аудиторлық ұйымның өрескел не бірнеше рет бұзған;
3) экологиялық аудитордың немесе экологиялық аудиторлық
ұйымдардың өздерінің кәсіби міндеттерін орындамай алмайтыны анықталған жағдайда;
4) Экологиялық аудиторлар палатасының құрылтайшылық құжатында
көзделген басқада жағдайларда.
6. Экологиялық аудитор немесе экологиялық аудиторлық ұйымдарды осы баптың 4-тармағының 2), 3) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша шығару экологиялық аудиторлық қызметпен лицензиядан шұғылдануға арналған айыппұлға әкеп соғады.»;
32) мынадай мазмұндағы 9-1 -тараумен толықтырылсын:
«9-1-тарау. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласындағы мемлекеттік реттеу
94-1 бап. Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласында мемлекеттік реттеудің негізгі ережелері
Парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері саласында мемлекеттік реттеу:
1) табиғатты пайдаланушыларға осы Кодекстің 94-2 бабында
айқындалған парникті газдар шығарындыларына квоталар бөлуді;
2) парникті газдар шығарындыларын азайту мен сіңірулері бойынша
нарықтық тетіктерді белгілеуді;
3) осы Кодекстің 94-6-бабында белгіленген табиғатты пайдаланушыларды әкімшілендіруді қамтиды.
94-2-бап. Парниктік газдар шығарындыларына квота
1. Қызметтері өнеркәсіп, мұнай газ, энергетика, тау-кен металлургиясында, экономиканың химия саласында, ауыл шаруашылығында және көлікте жүзеге асырылатын табиғатты пайдаланушыларға жылына көміртек қос тотығы 20 000 (жиырма мың) тоннадан асатын көлемде парниктік газдар шығарындыларын жүзеге асырылатын парниктік газдар шығарындыларына квота алмай қызмет етуге тыйым салынады.

2) организацию профессионального контроля за осуществлением экологической аудиторской деятельности.
3. Палата экологических аудиторов регулирует деятельность экологических аудиторов и экологических аудиторских организаций, разрабатывает на основе международной практики стандарты экологического аудита в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
4. Членство экологических аудиторских организаций в палате аудиторов является обязательным. Экологические аудиторы принимаются членами в случае осуществления им экологической аудиторской деятельности в качестве индивидуального предпринимателя.
При наличии лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды в приеме в Палату экологических аудиторов не может быть отказано.
5. Исключение из Палаты аудиторов производится в случаях:
1) лишения или прекращения действия лицензии на выполнение работ и оказание услуг в области охраны окружающей среды;
2) грубого либо неоднократного нарушения экологическим аудитором или экологической аудиторской организацией требований и норм экологического законодательства;
3) обнаружившейся невозможности исполнения экологическим аудитором или экологической аудиторской организацией своих профессиональных обязанностей вследствие недостаточной квалификации;
4) иных случаях, предусмотренных учредительными документами Палаты экологических аудиторов.
6. Исключение экологического аудитора или экологической аудиторской организации по основаниям, предусмотренным подпунктами 2), 3) пункта 4 настоящей статьи, влечет за собой лишение лицензии на занятие экологической аудиторской деятельности.";
32) дополнить главой 9-1 следующего содержания:
"Глава 9-1. Государственное регулирование в сфере
выбросов и поглощений парниковых газов
Статья 94-1. Основные положения государственного регулирования
в сфере выбросов и поглощений парниковых газов
Государственное регулирование в сфере выбросов и поглощений парниковых газов включает в себя:
1) распределение квот на выбросы парниковых газов природопользователям, определенным в статье 94-2 настоящего Кодекса;
2) установление рыночных механизмов по сокращению выбросов поглощению парниковых газов;
3) администрирование природопользователей, определяемых в статье 94-6 настоящего Кодекса.
Статья 94-2. Квоты на выбросы парниковых газов
1. Запрещается осуществление деятельности без получения квот выбросы парниковых газов природопользователями, осуществляющими выбросы парниковых газов в объеме, превышающем 20 000 (двадцать тысяч) тонн двуокиси углерода в год, деятельность которых осуществляется промышленности, нефтегазовой, энергетической, горнометаллургическсой химической отраслях экономики, в сельском хозяйстве и транспорте.

2. Парниктік газдар шығарындыларына квота Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен, Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлудің ұлттық жоспарына сәйкес беріледі.
3. Табиғатты пайдаланушы есепті кезең ішінде әрекет ететін әрбір қондырғыға парниктік газдар шығарындыларының көлеміне квота алады.
4. Парниктік газдар шығарындыларына квота қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган беретін сертификатта бекітіледі.
5. Сертификат табиғатты пайдаланушының қондырғысы паспортының деректері негізінде беріледі.
Сертификат табиғатты пайдаланушыға парниктік газдар шығарындылары бойынша өз міндеттемелерін орындау және шығарындылар саудасына қатысу мақсатында берілетін парниктік газдар шығарындыларының рұқсат етілген көлемін белгілейтін құжат болып табылады.
6. Сертификатты беру кезінде парниктік газдар шығарындылар көздерінің есепке алу жүйесінде жазба жүргізіледі.
Сертификат парниктік газдар шығарындылары мен сіңірулері көздерінің есепке алу жүйесіне реттеу және сауданың нарықтық тетігі шеңберінде операциялар жүргізу үшін көміртек бірлігі түрінде енгізіледі.
7. Табиғатты пайдаланушыларға тиісті жылы парниктік газдар
шығарындыларына арналған сертификатта белгіленген квотаны арттыруға
тыйым салынады.
8. Табиғатты пайдаланушылар есепті кезеңнен кейінгі 1 сәуірге дейін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға есепті кезеңдегі парниктік газдар шығарындыларының нақты көлемі мөлшерінде парниктік газдар шығарындыларына сертификат ұсынуы тиіс.
Табиғатты пайдаланушылар есепті жылдағы өз міндеттемелерін жабу үшін жетпеген көлемге Қазақстан Республикасының шарттарына немесе халықаралық шарттарына сәйкес басқа табиғатты пайдаланушылардан сатып алынған жобалық тетіктерді іске асыру нәтижесінде алынған қысқартудың сертификатталған бірліктерін ұсына алады.
9. Белгілі бір кезеңі ішінде парниктік газдар шығарындыларына белгіленген квота көлемінен артылған және парниктік газдар шығарындыларын қысқартуға арналған міндеттемелерді орындауға мүмкіндік болмаған жағдайда, табиғатты пайдаланушы парниктік газдар шығарындыларына квоталардың жетпеген бөлігін (бірлігін) және парниктік газдар шығарындыларына квоталардың белгіленген көлемінің резерві бар, басқа табиғатты пайдаланушыдан шығарындыларды қысқартуға арналған міндеттемелердің бөлігін сатып ала алады.
10. Егер табиғатты пайдаланушыда парниктік газдар шығарындыларына квоталардың белгіленген көлемімен салыстырғанда парниктік газдар шығарындыларына квоталар және парниктік газдар шығарындыларын азайтуға міндеттемелерінің резерві бар болған жағдайда ол шығарындыларға квоталар бөлігін және парниктік газдар шығарындыларын азайтуға квоталардың бір бөлігін басқа табиғатты пайдаланушыларға сатуға ұсына алады.
Парниктік газдар шығарындыларына квоталардың белгіленген көлемімен салыстырғандағы квоталар резерві өндірісті азайту есебінен алынуы мүмкін емес.

2. Квоты на выбросы парниковых газов выдаются в соответствии Национальным планом распределения квот на выбросы парниковых газов порядке, установленном Правительством Республики Казахстан.
3. Природопользователь получает квоту на объем выбросов парниковых газов к каждой установке, действующую в течение отчетного периода.
4. Квота на выбросы парниковых газов закрепляется в сертификате, который выдается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
5. Сертификат выдается на основе данных паспорта установки природопользователя.
Сертификат является документом, устанавливающим объем разрешенных выбросов парниковых газов, выдаваемом природопользователю в целях выполнения его обязательств по выбросам парниковых газов и участия в торговле выбросами.
6. При выдаче сертификата производится запись в учетной системе источников выбросов парниковых газов.
Сертификат заносится в учетную систему источников выбросов и поглощений парниковых газов в виде углеродных единиц для ведения операций в рамках рыночного механизма регулирования и торговли.
7. Природопользователям запрещается превышать квоту, установленную сертификатом на выбросы парниковых газов в соответствующем периоде.
8. Природопользователи до 1 апреля следующего за отчетным периодом, должны представить в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды сертификат на выбросы парниковых газов в размере фактического объема выбросов парниковых газов за отчетный период.
Природопользователи для покрытия своих обязательств за отчетный период, на недостающий объем могут представить сертифицированные единицы сокращения, полученные в результате реализации проектных механизмов, приобретенных у других природопользователей в соответствии с договорами или международными договорами Республики Казахстан.
9. В случае превышения установленного объема квот на выбросы парниковых газов и невозможности выполнения обязательств на сокращение выбросов парниковых газов в течение определенного периода времени, природопользователь может приобрести недостающую часть (единицы) квот на выбросы парниковых газов и часть обязательств на сокращение выбросов у другого природопользователя, имеющего резерв установленного объема квот на выбросы парниковых газов.
10. В случае если природопользователь имеет резерв квот на выбросы парниковых газов по сравнению с установленным объемом квот на выбросы парниковых газов и обязательствами на сокращение выбросов парниковых газов, он может предложить часть квот на выбросы и часть квот на сокращение выбросов парниковых газов для продажи другим природопользователям.
Резерв квот по сравнению с установленным объемом квот на выбросы парниковых газов не может быть получен за счет снижения производства.

11. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген экологиялық заңнама талаптарын сақтамағаны үшін жауапкершілікке тарту, табиғатты пайдаланушыны есепті жыл ішінде парниктік газдар шығарындыларының нақты көлеміне тең мөлшерде сертификаттар ұсыну міндетін орындаудан босатпайды.
12. Табиғатты пайдаланушылар парниктік газдар шығарындыларына квоталар алу және парниктік газдар шығарындыларын азайту және сіңірулерінің сауда жүйесіне қатысу мақсатында қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға, тәуелсіз аккредиттелген ұйым растаған мынадай құжаттарды:
1) есепті жыл үшін түгендеу туралы есепті;
2) қондырғы паспортын;
3) парниктік газдар шығарындыларын азайту бағдарламасын;
4) парниктік газдар шығарындыларын азайту жобаларын іске асыру
жөніндегі іс-шаралар жоспарын ұсынуға міндетті.
94-3-бап. Парниктік газдар шығарындыларына сертификат беру шарттары және мазмұны
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган қондырғыдан (қондырғылардан), не оның бөліктерінен парниктік газдар шығарындыларына құқық беретін сертификат береді.
Парниктік газдар шығарындыларына сертификат бір оператор басқаратын, сол өнеркәсіптік алаңдағы бір немесе бірнеше қондырғыға берілуі мүмкін.
2. Сертификат мынадай ақпараттан тұрады:
1) қондырғы операторының атауы және мекен жайы;
2) қызмет түрлерінің және қондырғыдан шыққан парниктік газдар шығарындылары көлемінің сипаттамасы;
3) қондырғыға қолданылатын мониторинг стандартын көрсете отырып мониторингқа қойылатын талаптар;
4) есеп беруге, сондай-ақ осы қондырғы шығарындыларының есепті жылдағы нақты көлемі бойынша тәуелсіз аккредиттелген ұйымның растауымен сертификатты тапсыру мерзіміне қойылатын талаптар.
94-4-бап. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды өзгерту және парниктік газдар шығарындыларына сертификатты қайта ресімдеу
1. Табиғатты пайдаланушы қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органнан есепті мерзім ішінде құрылғылардың мінездемесіне немесе жұмыс істеуінде жоспарланған өзгертулер немесе парниктік газдардың жаңа көздерін енгізу жағдайларында берілген квота көлемін қайта қарауды сұрай алады.
2. Құрылғы операторы ауысқан (бөлектену, қайта құрылу, ұйымдық-құқық нысанының, заңды тұлға атауының өзгеруі) жағдайларында қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган растайтын құжаттар негізінде жаңа оператордың атауын және мекен жайын көрсете отырып, сертификатты қайта ресімдейді.
Сертификатта белгіленген міндеттемелер міндетті тәртіппен жаңа операторға өтеді.
3. Жойылған заңды тұлғаның парниктік газдар шығарындыларына квотасы Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлу ұлттық жоспарының квоталар көлемінің резервіне өтеді.

11. Привлечение к ответственности, предусмотренной законами Республики Казахстан за несоблюдение требований экологического законодательства, не освобождает природопользователя от исполнения обязанности за представление сертификатов в количестве, равном объему фактических выбросов парниковых газов за отчетный год.
12. Природопользователи в целях получения квот на выбросы парниковых газов и участия в торговой системе сокращений и поглощений выбросов парниковых газов обязаны предоставить в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды следующие документы, подтвержденные независимой аккредитованной организацией:
1) отчет об инвентаризации за отчетный год;
2) паспорт установки;
3) программу сокращения выбросов парниковых газов;
4) план мероприятий по реализации проектов сокращений выбросов парниковых газов.
Статья 94-3. Условия выдачи и содержание сертификата на выброс
парниковых газов
1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды выдает сертификат, предоставляющий право на выбросы парниковых газов от установки (установок), либо от ее частей.
Сертификат на выбросы парниковых газов может выдаваться на одну или несколько установок на одной и той же промышленной площадке, оперируемых одним оператором.
2. Сертификат содержит следующую информацию:
1) имя и адрес оператора установки;
2) описание видов деятельности и объемов выбросов парниковых газов от установки;
3) требования к мониторингу с указанием стандарта мониторинга, применяемых к установке;
4) требования к отчетности, а также сроки сдачи сертификата по фактическому объему выбросов данной установки в отчетный год с подтверждением независимой аккредитованной организацией.
Статья 94-4. Изменение квоты на выбросы парниковых газов и
переоформление сертификата на выбросы парниковых
газов
1. Природопользователь обращается в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды для пересмотра объема выданной квоты, в случаях изменений, планируемых в характере или функционировании установок, или введения новых источников парниковых газов в течение отчетного периода.
2. В случаях, когда происходит смена оператора установки (отчуждение, реорганизация, изменение организационно-правовой формы, наименования юридического лица), уполномоченный орган в области охраны окружающей среды на основе подтверждающих документов переоформляет сертификат с указанием имени и адреса нового оператора.
Обязательства, установленные в сертификате, в обязательном порядке переносятся на нового оператора.
3. Квота на выбросы парниковых газов ликвидированного юридического лица переходит в резерв объема квот Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов.

4. Парниктік газдар шығарындыларына квотаны өзгерту тәртібін және парниктік газдар шығарындыларына сертификатты қайта ресімдеуді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган анықтайды.
94-5-бап. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық жоспары
1. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық жоспарын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган әзірлейді және оны Қазақстан Республикасының Үкіметі тиісті мерзімге бекітеді.
2. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық жоспарында парниктік газдар шығарындыларына квоталардың жалпы көлемі белгіленеді, экономика салалары және осы квоталар берілген табиғатты пайданушылар айқындалады.
3. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық жоспары табиғатты пайданушылар қондырғыларының паспорты мәліметіне негізделген және табиғатты пайданушылардың арасында квоталарды бөлуді көздейді.
Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық жоспары Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін шығарындыларға квоталарды бөлу ережелеріне сәйкес әзірленеді.
4. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық
жоспары Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілейтін экономиканың
басымды секторларында жаңа қондырғыларды пайдалануға енгізу жағдайында шығарындыларға квоталарды бөлу үшін қажет квоталар көлемінің резервін құрайды.
Резервті қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымына опцион шартымен сату үшін басқаруға беріледі.
5. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің ұлттық
жоспарын орындау табиғатты пайданушылар үшін міндетті болып табылады.
94-6-бап. Табиғатты пайдаланушыларды әкімшілік ету
Табиғатты пайдаланушыларды әкімшілік ету субъектілері (әкімшілік ету субъектілері) - мынадай салаларда: өнеркәсіп, мұнай газ, энергетика, тау-кен металлургиясы, экономиканың химия саласында, ауыл шаруашылығында, көлікте, сондай-ақ тұрғын үй коммуналдық шаруашылығында жылына көміртек қос тотығы 20 000 тоннадан аспайтын көлемде парниктік газдар шығарындыларымен байланысты қызметті жүзеге асырушы заңды тұлғалар.
2. Әкімшілік ету субъектілері:
1-топ - парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына 1000 (бір мың) - 5 000 (бес мың) тоннаға дейінгі;
2-топ - парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына 5 000 (бес мың) - 10 000 (он мың) тоннаға дейінгі;
3-топ - парниктік газдар шығарындыларының көлемі жылына 10 000 (он мың) - 20 000 (жиырма мың) тоннаға дейінгі үш топқа бөлінеді.
3. Әкімшілік ету субъектілері жыл сайын бір жолғы көміртек алымын төлейді, оның мөлшері осы баптың 2-тармағына сәйкес белгіленген әкімшілік ету субъектілерінің тобына қарай айқындалады. Әкімшілік ету субъектілері үшін көміртек алымдарын анықтау тәртібін және көміртек алымының мөлшерін Қазақстан Республикасының Үкіметі
бекітеді.

4. Порядок изменения квоты на выбросы парниковых газов и переоформления сертификата на выбросы парниковых газов определяются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Статья 94-5. Национальный план распределения квот на выбросы
парниковых газов
1. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов разрабатывается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды и утверждается Правительством Республики Казахстан на соответствующий период.
2. В Национальном плане распределений квот на выбросы парниковых газов устанавливается общий объем квот на выбросы парниковых газов, определяются отрасли экономики и природопользователи, наделяемые данными квотами.
3. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов основан на данных паспортов установок природопользователей и предусматривает распределение квот между природопользователями.
Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов разрабатываются в соответствии с правилами распределения квот на выбросы, утверждаемым Правительством Республики Казахстан.
4. Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов содержит резерв объема квот, необходимый для распределения квот на выбросы в случае введения в эксплуатацию новых установок в приоритетных секторах экономики, определяемых Правительством Республики Казахстан.
Резерв передается в управление подведомственной организации уполномоченного органа в области охраны окружающей среды для продажи на условиях опциона.
5. Исполнение Национального плана распределения квот на выбросы парниковых газов является обязательным для природопользователей.
Статья 94-6. Администрирование природопользователей
1. Субъекты администрирования природопользователей (субъекты администрирования) - юридические лица, осуществляющие деятельность, связанную с выбросами парниковых газов, объем которых не превышает 20 000 тонн двуокиси углерода в год в следующих отраслях: промышленности, нефтегазовой, энергетической, горнометаллургической, химической отраслях экономики, в сельском хозяйстве, транспорте, а также в жилищно-коммунальном хозяйстве.
2. Субъекты администрирования подразделяются на три группы:
1 группа - объем выбросов парниковых газов от 1 000 (одна тысяча) до 5 000 (пяти тысяч) тонн в год;
2 группа - объем выбросов парниковых газов от 5 000 (пяти тысяч) до 10 000 (десяти тысяч) тонн в год;
3 группа - объем выбросов парниковых газов от 10 000 (десяти тысяч) до 20 000 (двадцати тысяч) тонн в год.
3. Субъекты администрирования уплачивают разовый ежегодный углеродный сбор, размер которого определяется в зависимости от группы субъекта администрирования, установленной в соответствии с пунктом 2 настоящей статьи. Порядок определения углеродного сбора и размер углеродного сбора для субъектов администрирования утверждается Правительством Республики Казахстан.

4. Әкімшілік ету субъектілері топты өзгертуге әсер ететін парниктік газдар шығарындыларының көлемін көбейту кезінде өзгертілген топқа сәйкес көміртек алымын төлеуге міндетті.
5. Осы Кодекс нормаларының қолданылуы әкімшілік ету субъектілеріне парниктік газдар шығарындыларына субъектілер жүзеге асыратын квоталар бөлу рәсімі бөлігінде қолданылмайды.
6. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган парниктік газдар шығарындылары көлемін тиісті топқа жатқызу және тиісті кезеңде көмірсутек алымының жүргізілген төлемі жөніндегі бақылауды қамтамасыз етеді.
7. Әкімшілік ету субъектілерінен көміртек алымы республикалық
бюджетке түседі.
94-7-бап. Парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін
азайту жөніндегі нарықтық тетік
1. Парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін азайту жөніндегі нарықтық тетік:
1) парниктік газдар шығарындыларына квоталар саудасын;
2) жобалық тетіктер есебінен сертификатталған азайтулар саудасын;
3) елдер арасындағы белгіленген мөлшердегі бірліктердің парниктік газдар шығарындыларына шектеуі және (немесе) қысқартулары бар және олардың заңды тұлғалары арасындағы халықаралық сауда.
2. Парниктік газдар шығарындылары нарығының субъектілері парниктік газдар шығарындыларын азайту және сіңіру жобалық тетігін іске асыруға қатысатын заңды тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес биржалық сауда қатысушылары болып табылады.
3. Бір тонна баламасындағы қос тотық көміртегімен өлшенетін және сауда жүйесінде пайдаланылатын көміртек бірлігі тауар болып табылады.
4. Сіңіру бірліктерін, шығарындылардың сертификатталған азайтуларын, шығарындыларды азайту, квоталарды, екінші айналымдағы шығарындылардың ішкі сертификатталған азайтуларын іске асыру Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасына сәйкес белгіленген ұйымдастырылған сауда алаңдарында (биржаларда) жүргізіледі.
5. Квоталардың, азайтулардың және сіңірулердің бір бірлігінің, сондай-ақ жобалық тетіктердің және белгіленген мөлшердегі бірліктерінің бір тонна баламасындағы қос тотық көміртегіне қалыптылығы тең болады.
94-8-бап. Тәуелсіз ақпарат жеткізуші
Тәуелсіз ақпарат жеткізушілердің негізгі міндетті консультациялық қызмет ұсыну, сондай-ақ табиғатты пайдаланушыларға парниктік газдар шығарындыларын басқару бойынша, оның ішінде парниктік газдар шығарындыларын азайту және сіңірулерінің жобалық тетіктерін іске асыруға көмектесу болып табылады.
94-9-бап. Шығарындылар саудасына қойылатын талаптар
1. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды сату жүйесіне
қатысушы квота бірліктері тек ішкі сауда нарығында басқа да елдердің
белгіленген мөлшердегі есептік жүйесіне беру құқығынсыз жүре алады. Квота бірліктері басқа да халықаралық биржалық алаңдарда осы квота бірліктеріне баға кесу мақсатында пайдаланылуы мүмкін.
Қазақстан Республикасының көміртектік бірліктері белгіленген мөлшердегі есепке алу жүйесінен екі жақты негіздегі халықаралық шарт қабылданған жағдайда айрылуы мүмкін, олардың көлемі парниктік газдар шығарындыларының жыл сайынғы көлемінен аспайтын көлемнен артуы мүмкін емес.

4. Субъекты администрирования при увеличении объема выбросов парниковых газов, влияющем на изменение группы обязаны уплатить углеродный сбор в соответствии с измененной группой.
5. На субъектов администрирования не распространяется действие норм настоящего Кодекса в части процедур, осуществляемых субъектами распределения квот на выбросы парниковых газов.
6. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды обеспечивает контроль по отнесению к соответствующей группе объемов выбросов парниковых газов и произведенной уплате углеродного сбора за соответствующий период.
7. Углеродный сбор от субъектов администрирования поступает в республиканский бюджет.
Статья 94-7. Рыночный механизм по сокращению выбросов и
поглощению парниковых газов
1. Рыночный механизм по сокращению выбросов и поглощению парниковых газов включает в себя:
1) торговлю квотами на выбросы парниковых газов;
2) торговлю сертифицированными сокращениями за счет проектных механизмов;
3) международную торговлю единицами установленного количества между странами, имеющими ограничения и (или) сокращения выбросов парниковых газов и их юридическими лицами.
2. Субъектами рынка выбросов парниковых газов являются юридические лица, участвующие в реализации проектных механизмов сокращений и поглощений выбросов парниковых газов, а также участники биржевой торговли в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. Углеродная единица, измеряемая в одной метрической тонне эквивалента двуокиси углерода и используемая в торговой системе, является товаром.
4. Реализация единиц поглощения, сертифицированных сокращений выбросов, сокращения выбросов, квот, внутреннего сертифицированного сокращения выбросов во вторичном обороте производится на организованных товарных площадках (биржах), определяемых в соответствии с действующим законодательством Республики Казахстан.
5. Размерность одной единицы квот, сокращений и поглощений, а также проектных механизмов и единицей установленного количества является равной одной тонне эквивалента двуокиси углерода.
Статья 94-8. Независимый поставщик информации
Основной задачей независимых поставщиков информации является предоставление консультационных услуг, а также содействие природопользователям по управлению выбросами парниковых газов, в том числе реализации проектных механизмов сокращений и поглощений выбросов парниковых газов.
Статья 94-9. Требования к торговле выбросами
1. Единицы квот, участвующие в системе торговли квотами на выбросы парниковых газов, имеют хождение только на внутреннем торговом рынке без права передачи в учетные системы установленного количества других стран. Единицы квот могут использоваться на других международных биржевых площадках в целях котировки данных единиц квот.
Углеродные единицы Республики Казахстан могут быть отчуждены из учетной системы установленного количества в случае принятия международных договоров на двусторонней основе, объем которых не может превышать ежегодного объема выбросов парниковых газов.

2. Жобалық тетіктер азайтуларының сертификатталған бірліктері ішкі және халықаралық сауда мақсаттарында пайдаланылуы мүмкін және
белгіленген мөлшердегі мемлекеттік есепке алу жүйесінен басқа да елдердің есепке алу жүйесіне өтуімен қамтамасыз етілуі мүмкін.
94-10-бап. Парниктік газдар шығарындыларын қысқартудың ішкі жобалары
1. Парниктік газдар шығарындыларын азайтулардың ішкі жобалары
Қазақстан Республикасы аумағында парниктік газдар шығарындыларын
қысқартуға бағытталған және олардың меншігі болып табылмайтын және
олардың заңды пайдалануындағы емес тек басқа қондырғыларға қатысты заңды тұлғалар іске асырады.
2. Азайтулардың ішкі жобалары экономиканың мынадай:
1) тау-кен металлургиясы (шахталық метанды кәдеге жарату жобалары бөлігінде);
2) ауыл шаруашылығы;
3) тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық;
4) ормандық және далалы аумақтарды көгалдандыру;
5) жердің құлдырауының алдын алу;
6) қайта жаңартылатын энергия көздері;
7) коммуналдық және өнеркәсіп қалдықтарды қайта өңдеу;
8) көлік;
9) энерготиімді құрылыс салаларында іске асырыла алады.
3. Қысқартулардың ішкі жобаларының қарау және мақұлдау, есепке алу, есептілік және мониторингке әзірлеу ережелерін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
94-11-бап. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарының ішкі сауда сызбасы үшін мониторинг, бақылау процедуралары
1. Парниктік газдар шығарындыларына квота бөлу субъектілері қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен әдістемелер негізінде мониторинг жоспарын әзірлеуге, және осы жоспарды орындауға міндетті.
2. Мониторинг жоспарын әзірлеу және орындау Қазақстан
Республикасының аумағында қолданыстағы жобалық механизмдер шегінде
жүзеге асырылатын парниктік газдар шығарындыларын қысқарту және сіңіру жобалары үшін міндетті болып табылады.
3. Мониторингті жүргізудің, парниктік газдарды түгендеу жөніндегі есепті әзірлеу дұрыстығын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен критериялар және әдістемелерге сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген тәуелсіз ұйым бақылайды.
94-12-бап. Жасыл инвестициялар
1. Парниктік газдар шығарындыларының жалпы көлемінің бір бөлігінен белгіленген мөлшер бірліктерінің резерві құрылады, оны қалыптастыру тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді.
2. Резерв қоршаған ортаның қорғау саласындағы уәкілетті орган
ведомстволық бағыныстағы ұйымына басқаруға беріледі.
3. «Жасыл инвестициялар» тетігі шеңберіндегі жобаларды қаржыландыру резервтен белгіленген мөлшердегі бірліктерді іске асырудан немесе пайдаланудан алынған қаражат көлемінде жүзеге асырылады.»;

2. Сертифицированные единицы сокращений проектных механизмов могут использоваться для целей внутренней и международной торговли и обеспечиваться переходом из государственной системы учета установленного количества в систему учета других стран.
Статья 94-10. Внутренние проекты сокращений выбросов парниковых
газов
1. Внутренние проекты сокращений выбросов парниковых газов осуществляются юридическими лицами на территории Республики Казахстан только в отношении других установок, не являющиеся их собственностью или не находящиеся в их законном пользовании, и направлены на сокращение выбросов парниковых газов.
2. Внутренние проекты сокращений могут реализовываться в следующих сферах экономики:
1) горнометаллургическая (в части проектов утилизации шахтного метана);
2) сельское хозяйство;
3) жилищно-коммунальное хозяйство;
4) озеленение лесных и степных территорий;
5) предотвращение деградации земель;
6) возобновляемые источники энергии;
7) переработка коммунальных и промышленных отходов;
8) транспорт;
9) энергоэффективное строительство.
3. Правила подготовки рассмотрения и одобрения, учета, отчетности и мониторинга внутренних проектов сокращений утверждаются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Статья 94-11. Процедура мониторинга, контроля для схемы
внутренней торговли квотами на выбросы парниковых
газов
1. Субъекты распределения квот на выбросы парниковых газов обязаны разработать планы мониторинга на основании методик, утвержденных уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, и исполнять данные планы.
2. Разработка и исполнение планов мониторинга являются обязательными для проектов сокращений и поглощений выбросов парниковых газов, реализуемых в рамках проектных механизмов, действующих на территории Республики Казахстан.
3. Наблюдение за правильностью проведения мониторинга, подготовке отчетов об инвентаризации парниковых газов осуществляются независимой организацией, аккредитованной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с утвержденными им критериями и методиками.
Статья 94-12. Зеленые инвестиции
1. Из части общего объема выбросов парниковых газов образуется резерв единиц установленного количества, порядок формирования которого устанавливается Правительством Республики Казахстан.
2. Резерв передается в управление подведомственной организации уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
3. Финансирование проектов в рамках механизма "зеленых инвестиций" осуществляется в объеме средств, полученных от реализации или использования единиц установленного количества из резерва.";

33) 95-баптың 5) тармақшасында «эмиссиялар» деген сөз
«шығарындылар» деген сөзбен ауыстырылсын;
34) 96-баптың 2-тармағында:
мынадай мазмұндағы 4-1) тармақшамен толықтырылсын:
«4-1) тұрақты органикалық ластаушыларды қоса алғанда, қауіпті химиялық заттарды қауіпсіз басқаруды қамтамасыз етуге бағытталған;»;
8) тармақшадағы «іс-шаралар жатқызылады.» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 9) тармақшамен толықтырылсын:
«9) парниктік газдар шығарындыларының көлемін азайтуға және (немесе) парниктік газдардың сіңірілуіне бағытталған іс-шаралар жатқызылады.»;
35) 98-баптың 4-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Әлеуметтік-экономикалық даму болжамдары және өңірлердің бюджеттік параметрлері жоспарлары мен бағдарламалары, аумақтарды дамыту бағдарламалары, облыстардың (республикалық маңызы бар қалалардың, астананың) жергілікті атқарушы органдарының стратегиялық жоспарлары оларды бекіткенге (мақұлдауға) дейін, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітетін қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды қаржыландыруды айқындау әдістемесіне сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен келісуге жатады.»
36) 105-баптың 1-тармағында «міндеттемелер саудасының» деген
сөздерден кейін «, оның ішінде аумақтар бойынша ластайтын заттар
эмиссияларының есептеулеріне негізделген» деген сөздермен толықтырылсын;
37) 106-бап алып тасталсын;
38) 108-баптың 3-тармағында «су» деген сөзден кейін «, жер» деген сөзбен толықтырылсын;
39) 116-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Мемлекеттік экологиялық бақылауды іске асыратын лауазымды тұлғаларға:
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторы;
Қазақстан Республикасының Бас мемлекеттік экологиялық инспекторының орынбасары;
Қазақстан Республикасының аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары;
Қазақстан Республикасының мемлекеттік экологиялық инспекторлары;
облыстардың бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары (республикалық маңызы бар қала, астана);
облыстардың аға мемлекеттік экологиялық инспекторлары (республикалық маңызы бар қала, астана);
облыстардың мемлекеттік экологиялық инспекторлары (республикалық маңызы бар қала, астана);
облыстық маңызы бар қалалардың және аудандардың мемлекеттік экологиялық инспекторлары.»;
мынадай мазмұндағы 1-1-тармақпен толықтырылсын:
«1-1. Осы баптың 1-тармағында көрсетілген лауазымды тұлғаларға қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның мемлекеттік экологиялық бақылау бөлімшелері мемлекеттік қызметшілерінің санаттарына жатқызу тәртібін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органымен айқындайды.»;
5-тармақта «жоғары тұрған мемлекеттік органға және (немесе) лауазымды адамға» деген сөздер «мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын жоғары тұрған мемлекеттік органның лауазымды тұлғасына» деген сөздермен ауыстырылсын;

33) в подпункте 5) статьи 95 слово "эмиссии" заменить словом "выбросы";
34) в пункте 2 статьи 96:
дополнить подпунктом 4-1) следующего содержания:
"4-1) направленные на обеспечение безопасного управления опасными химическими веществами, включая стойкие органические загрязнители;";
в подпункте 8) слово "развития." заменить словом "развития;";
дополнить подпунктом 9) следующего содержания:
"9) направленные на сокращение объемов выбросов парниковых газов и (или) увеличение поглощения парниковых газов.";
35) пункт 4 статьи 98 изложить в следующей редакции:
"4. Прогнозы социально-экономического развития и бюджетных параметров региона, планы и программы, программы развития территории, стратегические планы местных исполнительных органов областей (города республиканского значения, столицы) до их утверждения (одобрения) подлежат согласованию с уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с методикой определения финансирования мероприятий по охраны окружающей среды, утверждаемой уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
36) пункт 1 статьи 105 после слов "квот на эмиссии в окружающую среду" дополнить словами ", в том числе основанных на сводных расчетах эмиссий загрязняющих веществ по территории,";
37) статью 106 исключить;
38) пункт 3 статьи 108 после слов "водных" дополнить словом ", земельных";
39) в статье 116:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. К должностным лицам, осуществляющим государственный экологический контроль, относятся:
Главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан;
заместитель Главного государственного экологического инспектора Республики Казахстан;
старшие государственные экологические инспекторы Республики Казахстан;
государственные экологические инспекторы Республики Казахстан;
главные государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы);
старшие государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы);
государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы);
государственные экологические инспекторы городов областного значения и районов.";
дополнить пунктом 1-1 следующего содержания:
"1-1. Порядок отнесения категорий государственных служащих подразделений государственного экологического контроля уполномоченного органа в области охраны окружающей среды к должностным лицам, указанным в пункте 1 настоящей статьи, определяется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
в пункте 5 слова "в вышестоящий государственный орган и (или) должностному лицу" заменить словами "должностному лицу вышестоящего государственного органа, осуществляющего государственный экологический контроль";

мынадай мазмұндағы 6 және 7-тармақтармен толықтырылсын;
«6. Инспекторлық экологиялық тексерулерді жүргізуге мемлекеттік экологиялық бақылауды жүзеге асыратын лауазымды тұлғалар ғана жібереді.
7. Қазақстан Республикасы Бас мемлекеттік экологиялық инспекторының, облыстардың (мемлекеттік маңызы бар қалалар мен астананың) бас мемлекеттік экологиялық инспекторлары Қазақстан Республикасының мемлекеттік елтаңбасы бейнеленген және өз атауы жазылған құжаттарының бланкілері бар.»;
40) 137-бап мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
«3. Осы баптың әрекет аясы, жүзеге асырылуы парниктік газдар шығарындыларын көздейтін қызметке қолданылмайды. Парниктік газдар шығарындылары саласындағы қоршаған орта жағдайын бақылау жүйесі осы Кодекстің 20-1-тарауымен айқындалады.»;
41) мынадай мазмұндағы 145-1 және 145-2-баптармен толықтырылсын:
«145-1-бап. Мемлекеттік бақылау желісін қорғау
1. Мемлекеттік бақылау желісі, соның ішінде желіге енгізілген жер бөліктері және акваторийлар, сондай-ақ қатар мүлік тек мемлекеттік меншікке жатады және мемлекет қорғауында болады және жекешелендіруге жатпайды.
2. Стационарлық және жылжымалы бақылау пункттерінің қызметін ұйымдастыру, олардың орналасу орнын анықтау тиісті жергілікті атқарушы органдармен келісім бойынша қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның шешіміне сәйкес жүзеге асырылады. Көрсетілген бақылау пункттерінің қызметін тоқтату тек қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның шешіміне сәйкес жүзеге асырылады.
3. Қоршаған ортаның жай-күйі туралы анық ақпарат алу мақсатында
шаруашылық қызметке шектеу қойылатын қорғау аймақтары құрылады.
Қазақстан Республикасының Үкіметі стационарлық қадағалау пункттері туралы ережені белгілейді.
4. Мемлекеттік бақылау желісіне кіретін стационарлық қадағалау
пункттеріне өту немесе көлікпен өту жүзеге асырылатын жер учаскелерінде Қазақстан Республикасының жер заңнамасында айқындалған тәртіппен сервитуттар белгіленуі мүмкін.
145-2 бап. Ұлттық гидрометерологиялық қызметтің жұмысын
қамтамасыз ету
1. Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет мемлекеттік қадағалау желісін пайдалану арқылы метеорологиялық және гидрологиялық мониторингті енгізуді қамтамасыз етеді. Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет республикалық бюджет есебінен құрылады және жұмыс істейді.

дополнить пунктами 6 и 7 следующего содержания:
"6. К проведению инспекторских экологических проверок допускаются только должностные лица, осуществляющие государственный экологический контроль.
7. Главный государственный экологический инспектор Республики Казахстан, главные государственные экологические инспекторы областей (города республиканского значения, столицы) имеют бланки документов с изображением Государственного герба Республики Казахстан и со своим наименованием.";
40) статью 137 дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Сфера действия настоящей статьи не распространяется на деятельность, осуществление которой предусматривает выбросы парниковых газов. Система наблюдений за состоянием окружающей среды в области выбросов парниковых газов определяется главой 20-1 настоящего Кодекса.";
41) дополнить статьями 145-1 и 145-2 следующего содержания:
"Статья 145-1. Охрана государственной наблюдательной сети
1. Государственная наблюдательная сеть, в том числе отведенные под нее земельные участки и части акваторий, а также имущество, относятся исключительно к государственной собственности и находятся под охраной государства и не подлежат приватизации.
2. Организация деятельности стационарных и подвижных пунктах наблюдений, определение их местоположения осуществляются в соответствии с решением уполномоченного органа в области охраны окружающей среды по согласованию с соответствующими местными исполнительными органами. Прекращение деятельности указанных пунктов наблюдений осуществляется исключительно в соответствии с решением уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.
3. В целях получения достоверной информации о состоянии окружающей среды, ее загрязнении вокруг стационарных пунктов наблюдений создаются охранные зоны, в которых устанавливаются ограничения на хозяйственную деятельность. Положение о стационарных пунктах наблюдений устанавливается Правительством Республики Казахстан.
4. На земельные участки, через которые осуществляется проход или проезд к стационарным пунктам наблюдений, входящим в государственную наблюдательную сеть, могут быть установлены сервитуты в порядке определенном земельным законодательством Республики Казахстан.
Статья 145-2. Обеспечение деятельности национальной
гидрометеорологической службы
1. Национальная гидрометеорологическая служба обеспечивает ведение метеорологического и гидрологического мониторинга с использованием государственной наблюдательной сети. Национальная гидрометеорологическая служба создается и функционирует за счет республиканского бюджета.

2. Гидрометеорологиялық қызмет осы Кодекске және Қазақстан Республикасының өнімді және қызмет көрсетуді стандарттау, сертификаттау туралы, өлшем бірлігін қамтамасыз ету туралы заңнамасына сәйкес іске асырылады.
3. Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет табиғи және техногендік сипаттағы төтенше жағдайлардың қолдан алу және жою мемлекеттік біріңғай жүйесіне кіреді және өзінің қызметін Қазақстан Республикасының табиғи және техногенді сипаттағы төтенше жағдайлар туралы заңнамасына сәйкес төтенше жағдайларда өз қызметін жүзеге асырады.
4. Ұлттық гидрометеорологиялық қызмет Қазақстан Республикасы Қорғаныс Күштерін ақпараттық өніммен қамтамасыз ету жөніндегі осы Кодекске және Қазақстан Республикасының «Жұмылдыру дайындығы және жұмылдыру туралы» Заңына сәйкес жүзеге асырылады.»;
42) мынадай мазмұндағы 20-1-тараумен толықтырылсын:
«20-1-тарау. Антропогенді шығарындыларды және парниктік газдар
сіңірулерін мемлекеттік бағалау жүйесі
158-1 бап. Парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін
мемлекеттік түгендеу жүйесі
1. Парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін мемлекеттік
түгендеу жүйесі тиісті мерзімдегі парниктік газдар шығарындыларының және сіңірулерінің нақты көлемдерін бағалауға, есептеуге немесе өлшеуге қажетті мәліметтерді жинау, өңдеу, сақтау және талдау жөніндегі ұйымдастырушылық іс-шаралар жиынтығын қамтиды.
Түгендеу жүйесінің объектілері тікелей және жанама парникті әсерлі парниктік газдар шығарындыларының кез келген басқа газдар, сондай-ақ климаттың өзгеруі саласындағы Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдеріне сәйкес парниктік газдар сіңірулері және парниктік газдар эмиссияларының қысқарту көздері болып табылады.
2. Парниктік газдарды мемлекеттік түгендеу үшін ақпарат жинау статистикалық есеп, сондай-ақ қолданыстағы заңнамаға сәйкес берілетін түгендеу паспорттарында ұсынылатын мәліметтерге негізделеді.
3. Мемлекеттік түгендеу жүйесінің қызметін ұйымдастыруды және үйлестіруді қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүзеге асырады.
4. Парниктік газдарды мемлекеттік түгендеудің толықтылығын,
тұнықтығын және сенімділігін қамтамасыз ету мақсатында, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган белгіленген тәртіппен жыл сайынғы негізде оның сапасына бақылау жүргізіледі.
158-2-бап. Парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері көздерінің мемлекеттік кадастры
1. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері көздерінің мемлекеттік кадастрын әзірлеуді және жүргізуді ұйымдастырады.

2. Гидрометеорологическая деятельность осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и законодательством Республики Казахстан о стандартизации, сертификации продукции и услуг, об обеспечении единства измерений.
3. Национальная гидрометеорологическая служба входит в состав единой государственной системы предупреждения и ликвидации чрезвычайно ситуаций природного и техногенного характера и осуществляет свою деятельность в чрезвычайных ситуациях в соответствии с законодательством Республики Казахстан о чрезвычайных ситуациях природного и техногенного характера.
4. Деятельность национальной гидрометеорологической службы по обеспечению Вооруженных Сил Республики Казахстан информационной продукцией осуществляется в соответствии с настоящим Кодексом и законом Республики Казахстан "О мобилизационной подготовке и мобилизации":";
42) дополнить главой 20-1) следующего содержания:
"Глава 20-1. Государственная система оценки антропогенных
выбросов и поглощения парниковых газов
Статья 158-1. Государственная система инвентаризации выбросов и
поглощений парниковых газов
1. Государственная система инвентаризации выбросов и поглощений парниковых газов включает совокупность организационных мероприятий по сбору, обработке, хранению и анализу данных, необходимых для оценки, расчета или измерения фактических объемов выбросов и поглощения парниковых газов за соответствующий период.
Объектами системы инвентаризации являются источники выбросов парниковых газов с прямым и косвенным парниковым эффектом, любые другие газы, а также поглотители парниковых газов, в соответствии с международными договорами Республикой Казахстан в области изменения климата и сокращения эмиссий парниковых газов.
2. Сбор информации для государственной инвентаризации парниковых газов основывается на статистической отчетности, а также на данных, предоставляемых в паспортах инвентаризации в соответствии с действующим законодательством.
3. Организацию и координацию функционирования государственной системы инвентаризации осуществляет уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
4. В целях обеспечения полноты, прозрачности и достоверности государственной инвентаризации парниковых газов на ежегодной основе проводится контроль ее качества в порядке, установленном уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Статья 158-2. Государственный кадастр источников выбросов и
поглощений парниковых газов
1. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды организует разработку и ведение государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов.

2. Парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері көздерінің мемлекеттік кадастры парниктік газдар шығарындыларының көздері, қондырғы операторлары, парниктік газдар шығарындылары және сіңірулерінің саны туралы мәліметтерді қамтиды.
3. Парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері көздерінің мемлекеттік кадастрын жүргізу және ұстау тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі анықтайды.
4. Мемлекеттік кадастр мәліметтері негізінде уәкілетті орган парниктік газдар шығарындыларын және сіңірулерін талдау және болжауды, парниктік газдар шығарындылары және сіңірулері көлемдеріне мемлекеттік бақылауды ұйымдастыру жүйесін, Қазақстан Республикасының халықаралық келісімдеріне сәйкес Қазақстан Республикасының жыл сайынғы есеп беру міндеттемелерін орындауды қамтамасыз етеді.
158-3 бап. Көміртектік бірліктердің мемлекеттік тізілімі
1. Көміртектік бірліктердің мемлекеттік тізілімін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган қалыптастырады және жүргізеді.
Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган, сондай-ақ көміртектік бірлік тізілімінің операторын оның қызметін қамтамасыз ету үшін белгілейді.
2. Мемлекеттік тізілімнің негізгі функциялары қолданысқа енгізілген, сақтауға берілген, табысталған, сатып алынған, жойылған, қолданыстан алынған бірліктердің нақты есебін қамтамасыз ету, сондай-ақ өзге де ұлттық тізілімдермен мәліметтермен алмасу болып табылады.
Көміртек бірліктерінің мемлекеттік реестрінің құрылу және қызмет ету тәртібін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган анықтайды.
158-4 бап. Верификация және валидация (детерминация)
1. Верификация және валидация (детерминация) жүргізетін тәуелсіз ұйымдарды аккредиттеуді әзірленген критерияларға сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган жүргізеді.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген тәуелсіз ұйым түгендеу, верификация, валидация (детерминация) жөніндегі мәліметтердің дұрыстығына жауап береді.
3. Табиғатты пайдаланушылардың түгендеу жөніндегі жыл сайынғы есебі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген тәуелсіз ұйымның міндетті растауына жатады.
4. Табиғатты пайдаланушылар түгендеуді, верификацияны, валидацияны (детерминацияны) растауды өз есебінен жүргізеді.
5. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган аккредиттеген тәуелсіз ұйым Қазақстан Республикасының аумағында қолданыстағы жобалық тетіктері шеңберінде бір жобаға қысқартуға және сіңіруге валидацияны (детерминацияны) және верификацияны жүргізе алмайды.»;

2. Государственный кадастр источников выбросов и поглощений парниковых газов содержит сведения об источниках выбросов парниковых газов, операторах установки, количестве выбросов и поглощений парниковых газов.
3. Порядок ведения и содержание государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов определяется Правительством Республики Казахстан.
4. На основе данных государственного кадастра уполномоченный орган обеспечивает анализ и прогнозирование выбросов и поглощения парниковых газов, организацию системы государственного контроля за объемами выбросов и поглощением парниковых газов, выполнение обязательств Республики Казахстан по ежегодной отчетности в соответствии с международными договорами Республики Казахстан.
Статья 158-3. Государственный реестр углеродных единиц
1. Государственный реестр углеродных единиц формирует и ведет уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды также определяет оператора реестра углеродных единиц для обеспечения его функционирования.
2. Основными функциями государственного реестра являются обеспечение точного учета единиц, которые введены в обращение, находятся на хранении, переданы, приобретены, аннулированы, изъяты из обращения, а также обмен данными с другими национальными реестрами.
Порядок формирования и функционирования государственного реестра углеродных единиц определяется уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
Статья 158-4. Верификация и валидация (детерминация)
1. Аккредитацию независимых организаций, осуществляющих верификацию и валидацию (детерминацию), проводит уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в соответствии с разработанными критериями.
2. Независимая организация, аккредитованная уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, несет ответственность за достоверность данных об инвентаризации, верификации, валидации (детерминации).
3. Ежегодный отчет об инвентаризации природопользователей подлежит обязательному подтверждению независимой организацией, аккредитованной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
4. Природопользователи за собственные средства проводят подтверждение инвентаризации, верификации, валидации (детерминации).
5. Валидация (детерминация) и верификация одного и того же проекта сокращений и поглощений не может проводиться одной и той же независимой организацией аккредитованной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в рамках проектных механизмов, действующих на территории Республики Казахстан.";

43) 199-бапта:
2-тармақ «пайдалануға беру» деген сөздерден кейін «, сондай-ақ пайдалану» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Шаруашылық және өзге де қызметтерді жүзеге асыру кезінде табиғатты пайдаланушылар:
1) нысаналы мақсаттарға және оларды ұсыну шарттарына сәйкес табиғи ресурстарды пайдалануға;
2) шаруашылық және өзге де қызметтерге қойылатын белгіленген
экологиялық нормативтерді және экологиялық талаптарды, қолданыстағы
стандарттарды, техникалық шарттарды сақтауға;
3) ұсынылған табиғи ресурстарды үнемдеп пайдалануға, қоршаған ортаға залал келтірмеуге және басқа да табиғатты пайдаланушылар құқығының бұзылуына жол бермеуге;
4) қоршаған ортаны қорғау жөніндегі іс-шараларды толық көлемде жүзеге асыруға;
5) қоршаған ортаны қорғау саласындағы мемлекеттік бақылауды жасайтын органдарға қажетті ақпараттарды органдардың сұрауы бойынша беруге;
6) өндірістік экологиялық бақылау жүргізуге міндетті.»;
10-тармақта «шығарылған» деген сөзден кейін «және төгілген» деген сөздермен толықтырылсын;
44) 215-бапта:
4-тармақта «Бұзылған» деген сөзден кейін «және ластанған (радионуклидтермен, химиялық биологиялық ластаушылармен, мұнай өнімдері қалдықтарымен)» деген сөздермен толықтырылсын;
5-тармақта «сараптаманың» деген сөз «және санитарлық эпидемиологиялық сараптаманың» деген сөздермен ауыстырылсын;
45) 219-баптың 2-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Сарқынды суларды жер астындағы су тұтқыш горизонттарға айдауды, шаруашылық ауыз су пайдаланылмайтын немесе пайдалануға келмейтін жоғары минералданған жерасты суларын қоспағанда, бальнеологиялық, техникалық қажеттіліктер үшін, ирригация және мал шаруашылығы мақсатында, сондай-ақ ілеспе өндірілетін карьерлік сулар төгінділерін ол үшін нормативтік заттарды белгілеу талап етілетін және су көлемі текше метрге ғана нормаланатын арнайы жинағыштарға ағызуды қоспағанда заттардың нормативтік көрсеткіштерге дейін тазаланбаған сарқынды суларды жер қойнауына ағызуға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген мемлекеттік экологиялық сараптаманың және басқа да сараптамалардың оң қортындысын алған жобалар мен технологиялық регламенттерде көзделген пайдалы қазбалармен ілеспе өндірілген суларды кері толтыру, сондай-ақ пайдалы қазбаларды өндіру үшін жер қойнауына технологиялық ерітінділерді толтыру сарқынды суларды төгу болып табылмайды.»;
46) 225-бапта:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«3. Сарқынды суларды жинақтаушылар оларды қайта пайдалану мүмкіндігі мақсатында сарқынды суларды сақтауға және қосымша тазартуға арналған, (кәсіпорындардың немесе елді мекендердің тазалағыш құрылыстарынан кейін сарқынды сулардың булануы) олар халықтың санитарлық-эпидемиологиялық қауіпсіздігінің және қоршаған табиғи ортаның экологиялық қауіпсіздігінің кепілі болуы тиіс.
Сарқынды сулар жинақтаушысы бар табиғатты пайдаланушылар олардың қоршаған ортаға әсерінің алдын-алу бойынша қажетті шараларды қабылдауға, сондай-ақ оларды пайдалану тоқтатылғаннан кейін осы жинақтаушылар орналасқан жердің рекультивациясын жүзеге асыруға міндетті.»;

43) в статье 199:
пункт 2 после слова "эксплуатацию" дополнить словами ", а также эксплуатация";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. При осуществлении хозяйственной и иной деятельности природопользователи обязаны:
1) использовать природные ресурсы в соответствии с целевым назначением и условиями их предоставления;
2) соблюдать установленные экологические нормативы и экологические требования к хозяйственной и иной деятельности, действующие стандарты, технические условия;
3) не наносить ущерба окружающей среде и не допускать нарушения прав других природопользователей;
4) осуществлять в полном объеме мероприятия по охране окружающей среды;
5) представлять необходимую информацию по требованию органов, осуществляющих государственный контроль в области охраны окружающей среды;
6) проводить производственный экологический контроль.";
пункт 10 после слова "выбросом" дополнить словами "и сбросом";
44) в статье 215:
пункт 4 после слова "нарушенных" дополнить словами "и загрязненных (радионуклидами, химическими биологическими загрязнителями, отходами нефтепродуктов)";
пункт 5 слово "экспертизы" заменить словами "и санитарно-эпидемиологической экспертизы";
45) пункт 2 статьи 219 изложить в следующей редакции:
"2. Запрещается сброс в недра сточных вод, не очищенных до нормативных показателей, за исключением закачки сточных вод в подземные водоносные горизонты, подземные воды которых высокоминерализованы, не используются или не могут быть использованы для хозяйственно-питьевых, бальнеологических, технических нужд, в целях ирригации и животноводства, а также за исключением сброса попутнодобываемых карьерных вод в специальные накопители, для которых не требуется установление нормативов веществ и нормируются только объемы воды в кубических метрах.
Сбросом сточных вод не является обратная закачка вод, добытых попутно с полезным ископаемым, а также закачка в недра технологических растворов для добычи полезных ископаемых, предусмотренных проектами и технологическими регламентами, получившими положительное заключение государственной экологической экспертизы и других экспертиз, предусмотренных законодательными актами Республики Казахстан.";
46) в статье 225:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. Накопители сточных вод предназначены для хранения и дополнительной очистки (испарения сточных вод после очистных сооружений предприятий или населенных пунктов) сточных вод, с целью их возможного повторного использования, которые должны гарантировать санитарно-эпидемиологическую безопасность населения и экологическую безопасность окружающей природной среды.
Природопользователи, имеющие накопители сточных вод, обязаны принимать необходимые меры по предотвращению их воздействия на окружающую среду, а также осуществлять рекультивацию земель, занятых этими накопителями после прекращения их эксплуатации.";

мынадай мазмұндағы 3-1-тармақпен толықтырылсын:
«3-1. Жаңа (қолданыстағыны кеңейту) жинақтаушы - буландырғыштар құру облыстарының жергілікті атқарушы органдардың рұқсатымен пайда болатын ағындарды кәдеге жаратудың немесе қалдықсыз өндіріске ауыстырудың басқа да әдістері мүмкіндігінің болмауы негізделген кезде жіберіледі.
Жобаланған (пайдалануға жаңадан енгізілетін) өндірістік сарқын суларды жинақтаушы-буландырғыштарға қойылатын талаптар:
1) сүзгіге қарсы экранның болуы;
2) мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қортындысы бар жобалық шешімдерге сәйкес нормативтік-тазартылған ағындарды орналастыру.»;
4-тармақта «ашық» деген сөз «беткі» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен толықтырылсын:
«7. Сарқынды суларды су объектілеріне, жер қойнауына, сарқынды су жинағыштарына, жергілікті жердің рельефіне немесе су бөлудің тұйықталған цикліне ағызуды жүзеге асырушы су пайдалану аспабын су көлемін есепке алу Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пайдалануы мен суды тұтыну және суды бөлуді есепке алу журналын пайдалануы тиіс.
8. Сарқынды суларды су объектілеріне* жер қойнауына, сарқынды су жинағыштарына, алдын ала тазартусыз жергілікті жердің рельефіне ағызуға тыйым салынады.»;
237-баптың 4-тармағында «, жаңа техника, технология, материалдар мен заттар енгізу» деген сөздер алынып тасталсын;
239-бап мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген, құрамында тұрақты органикалық қосылыстар бар пестицидтерді өндіруге және пайдалануға тыйым салынады. Осы заттардың экспорты мен импорты жою мақсаттары үшін ғана рұқсат етіледі.»;
49) 259-баптың 1-тармағында ««Мұнай туралы» және «Жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңдарына» деген сөздер ««Жер қойнауы мен жер қойнауын пайдалану туралы» Қазақстан Республикасының Заңына» деген сөздермен ауыстырылсын»;
50) 262-баптың 9-тармағы «бұрғылау» деген сөзден кейін «және сарқынды сулар» деген сөздермен толықтырылсын;
51) 267-бапта:
1-тармақта «мемлекеттік экологиялық және санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалардан» деген сөздер «экологиялық тексеруден және мемлекеттік санитарлық-эпидемиологиялық сараптамалардан» деген сөздермен ауыстырылсын;
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«4. Қазақстан Республикасының сауда мақсатында теңізде жүзу заңнамасының талаптарына сәйкес сусымалы материалдарды, химиялық реагенттер мен қауіпті жүктерді тасымалдау олардың қоршаған ортаға жайылуын болдырмайтын жабық контейнерлерде және арнаулы ыдыстарда жүзеге асырылуға тиіс»;

дополнить пунктом 3-1 следующего содержания:
"3-1. Создание новых (расширение действующих) накопителей - испарителей допускается по разрешению местных исполнительных органов областей (столицы, города республиканского значения) при обосновании невозможности других способов утилизации образующихся стоков или перевода производства в безотходное.
Требования к проектируемым (вновь вводимым в эксплуатацию) накопителям-испарителям производственных сточных вод:
1) наличие противофильтрационного экрана;
2) размещение нормативно-очищенных стоков согласно проектных решений, имеющих положительное заключение государственной экологической экспертизы.";
в пункте 4 слова "открытые" заменить словом "поверхностные";
дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Природопользователи осуществляющие сброс сточных вод в водные объекты, недра, в накопители сточных вод, на рельеф местности или имеющие замкнутый цикл водоотведения должны использовать приборы учета объемов воды и вести журналы учета водопотребления и водоотведения в соответствии с водным законодательством Республики Казахстан.
8. Запрещается сброс сточных вод в водные объекты, недра, в накопители сточных вод, на рельеф местности без предварительной очистки.";
47) в пункте 4 статьи 237 слова ", внедрения новой техники, технологии, материалов и веществ" исключить;
48) статью 239 дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Запрещается производство и использование пестицидов (ядохимикатов) в составе которых имеются стойкие органические соединения, предусмотренные международным договором Республики Казахстан. Экспорт и импорт данных веществ разрешается только для целей уничтожения.";
49) в пункте 1 статьи 259 слова "Законами Республики Казахстан "О нефти" и" заменить словами "Законом Республики Казахстан";
50) пункт 9 статьи 262 после слова "бурения" дополнить словами "и сточных вод";
51) в статье 267:
в пункте 1 слова "государственных экологической и санитарно-эпидемиологической экспертиз" заменить словами "экологического обследования и государственной санитарно-эпидемиологической экспертизы";
пункт 4 дополнить словами ", в соответствии с требованиями законодательства Республики Казахстан о торговом мореплавании.";

52) 268-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Пайдаланудан шығарылған өнім өндірілетін үйінді аралдарды жою туралы шешім жою жөніндегі жұмыстардың әсер етуін жүргізілген бағалау негізінде қабылдануы тиіс.»
53) 269-бапта:
2-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Каспий теңізінің солтүстік бөлігіндегі мемлекеттік қорық аймағында шаруашылық қызметін жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушы өндірістік қызметі, жоспарлаудан және одан әрі жүзеге асырудан бастап жыл сайын (4 климаттық мезгіл бойынша) барлық келісім шарттық аумақтар бойынша қоршаған ортаның өндірістік мониторингін жүргізуге міндетті.»;
3-тармақтың бірінші абзацы және 1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«Мұнай операцияларының (геофизикалық зерттеулер (сейсмика), инженерлік - геологиялық іздестірулер (ИГІ), бұрғылау, құрылыс, жайластыру, пайдалану, жою және т.б.) әрбір кезеңінің қоршаған ортаға әсерін бағалау материалдарында өндірістік мониторинг жүргізу көзделуге тиіс, ол:
1) қоршаған ортаның жағдайын зерттеуді - өндірістік объектілерде мұнай операцияларының әр кезеңдерінен тікелей зерттеулер жүргізуді қамтиды;»
54) 270-баптың 2-тармағында «алдын ала» деген сөздер алынып тасталынсын;
55) 280-бапта:
«Ықтимал қауіпті» деген сөздер «1. Ықтимал қауіпті» деген сөздермен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 2-тармақпен толықтырылсын:
«2. Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында көзделген тұрақты органикалық қосылыстарды қамтитын өнімдерді өндіруге және оларды импорттауға тыйым салынады.
Қазақстан Республикасының халықаралық шарттарында белгіленген химиялық заттарды өндіруге және пайдалануға шектеу қойылады.»;
56) 284-бапта:
3-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган иесіз қалдықтарды тапқан жағдайда, сондай-ақ осы қалдықтарды республикалық немесе коммуналдық меншікке түскен деп тану туралы талаппен сотқа жүгіне алады.»;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Иесіз қауіпті қалдықтар сот шешімімен республикалық меншікке түседі. Иесіз қалдықтарды басқару тәртібін Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітеді. Мұндай қалдықтарды басқаруды қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органның ведомстволық бағынысты ұйымы жүзеге асырады.»
57) 286-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«286-бап. Өндіріс және тұтыну қалдықтары және олардың түрлері
1. Өндіріс және тұтыну қалдықтары қауіптілік деңгейі бойынша қауіпті  және қауіпсіз болып бөлінеді.
2. Осы тараудың әрекеті, айналымы Қазақстан Республикасының жер қойнауы және жер қойнауын пайдалану туралы заңымен реттелетін, пайдалы қазбаларды барлау, өндіру және қайта өңдеу кезінде пайда болған пайдалы қазбаларды барлауға немесе өндіруге келісім шарт жасалған техногендік минералдық пайда болуларға, сондай-ақ, беткі  және эффузивті және интрузивті әртүрлі жастағы қалдықты жыныстарға (аршу жыныстары), радиоактивті қалдықтарға қолданылмайды.»;

52) пункт 5 статьи 268 изложить в следующей редакции:
"5. Решение о ликвидации насыпных добычных островов, выведенных из эксплуатации должно приниматься на основании проведенной оценки воздействия от проведения работ по ликвидации.";
53) в статье 269:
пункт 2 изложить в следующей редакции:
"2. Недропользователь, осуществляющий хозяйственную деятельность в государственной заповедной зоне в северной части Каспийского моря, начиная со стадии планирования и дальнейшего осуществления производственной деятельности обязан вести ежегодный (по 4-м климатическим сезонам) производственный мониторинг окружающей среды по всей контрактной территории.";
абзац первый и подпункт 1) пункта 3 изложить в следующей редакции:
"Материалами оценки воздействия на окружающую среду каждого этапа нефтяных операций (геофизические исследования (сейсмика), инженерно-геологические изыскания (ИГИ), бурение, строительство, обустройство, эксплуатация, ликвидация и др.) должно быть предусмотрено проведение производственного мониторинга, которое включает в себя:
1) исследования состояния окружающей среды - непосредственные исследования на производственных объектах каждого из этапов нефтяных операций;";
54) в пункте 2 статьи 270 слово "предварительным" исключить;
55) в статье 280:
слова "В ходе" заменить словами "1. В ходе";
дополнить пунктом 2 следующего содержания:
"2. Запрещается производство и импорт продукции, содержащей стойкие органические соединения, предусмотренные международным договором Республики Казахстан.
Ограничивается производство и использование химических веществ, определенных международным договором Республики Казахстан.";
56) в статье 284:
пункт 3 дополнить частью второй следующего содержания:
"Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в случаях обнаружения бесхозяйных отходов также может обратиться в суд с требованием о признании этих отходов, поступившими в республиканскую или коммунальную собственность.";
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Бесхозяйные опасные отходы поступают в республиканскую собственность по решению суда. Порядок управления бесхозяйными опасными отходами утверждается Правительством Республики Казахстан. Управление такими отходами осуществляется подведомственной организацией уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.";
57) статью 286 изложить в следующей редакции:
"Статья 286. Отходы производства и потребления и их виды
1. Отходы производства и потребления по степени опасности разделяются на опасные и неопасные.
2. Действие настоящей главы не распространяется на техногенные минеральные образования, по которым заключен контракт на разведку или добычу полезных ископаемых, образованные при разведке, добыче и переработке полезных ископаемых, обращение с которыми регулируется законодательством Республики Казахстан о недрах и недропользовании, а также на поверхностные и эффузивные и интрузивные разновозрастные осадочные породы (вскрышные породы), радиоактивные отходы.";

58) 288-бапта:
3-тармақта «Қалдықтарды» деген сөзден кейін «уақытша» деген сөзбен толықтырылсын;
5-тармақта «олардың құралу» деген сөзден кейін «және орналасу» сөзбен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 9-тармақпен толықтырылсын:
«9. Қазақстан Республикасының тұрақты органикалық ластаушылары туралы халықаралық шарттарында көзделген, пайдалану нәтижесінде тұрақты органикалық қоспалар пайда болатын өнімдерді шығаруға және импорттауға тыйым салынады.»;
59) 291-баптың 1-тармағында:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«1) оларды қайта өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздындыру және қауіпсіз жою не осы іс-шараларды жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғаларға беру жолымен қысқарту жөніндегі шараларды көздейтін қалдықтарды орналастыру нормативтерінің жобасын әзірлеуге.»;
мынадай мазмұндағы 2-1-тармақшасымен толықтырылсын:
«2-1) Құралатын да, сол сияқты бұрын жинақталғандарын да қалдықтарды басқару бағдарламасын қайта өңдеу мерзімдері мен көлемдерін, не көрсете отырып, құралатын да, сол сияқты бұрын жинақталғандарын да кәдеге жаратылатын қалдықтардың көлемін, олардың орындалу мерзімдерін көрсете отырып әзірлеуге;»
60) 293-бапта:
1 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Қызметі процесінде қауіпті қалдықтар құралатын жеке және заңды тұлғалар, олардың құралуының тоқтатылуына немесе қысқартылуына және (немесе) олардың қауіптілік деңгейінің төмендеуіне бағытталған іс-шараларды жүзеге асыруға тиіс.
Қауіпті қалдықтардың меншік иесі қауіпті қалдықтардың жиналу көлемін қысқартуға және олардың қауіптілік деңгейін азайтуды қамтамасыз етуге тиіс.
Құрылатын және жинақталған қалдықтар көлемін қысқарту жөніндегі шаралар оларды қайта өңдеу, кәдеге жарату, залалсыздандыру және қауіпсіз алып тастау, не осы іс-шараларды жеке және заңды тұлғаларға беру жолымен жүзеге асырылады.»;
«4. Қалдықтарды көму кезінде топырақ сезіп, тығыздау үшін қауіпсіз қалдықтарды қолдану жағдайларынан басқа, қауіпті қалдықтарды қауіпсіз қалдықтармен, сондай-ақ оларды тасымалдау мен сақтау ісі процесінде оларды өзара араластыруға тыйым салынады.»;
61) мынадай мазмұндағы 293-1-баппен толықтырылсын:
«293-1 бап. Тұрақты органикалық ластаушылары бар қалдықтарды
сақтау бойынша экологиялық талаптар
1. Тұрақты органикалық ластаушылары бар қалдықтарды сақтау
пункттері тұрақты органикалық ластаушылардың қоршаған ортаға және халық денсаулығына әсерін болдырмауды қамтамасыз ететін қорғаныс құралдарымен жабдықталуы тиіс.
2. Тұрақты органикалық ластаушылары бар қалдықтар есебі қатал есептік журналында жүргізілуі тиіс. Қоршаған орта саласындағы уәкілетті органның рұқсатынсыз тұрақты органикалық ластаушылары бар қалдық иелерін алмастыруға тыйым салынады.

58) в статье 288:
пункт 3 после слова "Места" дополнить словом "временного";
пункт 5 после слова "образования" дополнить словами "и размещения";
дополнить пунктом 9 следующего содержания:
"9. Запрещается производство и импорт продукции в результате использования которой образуются стойкие органические соединения, предусмотренные международным договором Республики Казахстан о стойких органических загрязнителях.";
59) в пункте 1 статьи 291:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) разрабатывать проекты нормативов размещения отходов, предусматривающие меры по их сокращению путем переработки, утилизации, обезвреживания и безопасного удаления, либо передачи физическим и юридическим лицам, осуществляющим эти мероприятия;";
дополнить подпунктом 2-1 следующего содержания:
"2-1) разрабатывать программы управления отходами как образуемых, так и накопленных ранее, с указанием сроков и объемов переработки, либо объем утилизируемых отходов, как образуемых, так и накопленных ранее, с указанием сроков их выполнения;";
60) в статье 293:
пункты 1 и 4 изложить в следующей редакции:
"1. Физические и юридические лица, в процессе деятельности которых образуются опасные отходы, должны осуществлять мероприятия, направленные на прекращение или сокращение их образования и (или) снижение уровня опасности.
Собственник опасных отходов должен обеспечить сокращение объемов накопления опасных отходов и снижение их уровня опасности.
Меры по сокращению образуемых и накопленных объемов отходов осуществляются путем их переработки, утилизации, обезвреживания и безопасного удаления, либо передачей физическим и юридическим лицам, осуществляющим эти мероприятия.";
"4. Запрещается смешивать опасные отходы с неопасными отходами, а также различные виды опасных отходов между собой в процессе их производства транспортировки и хранения, кроме случаев применения неопасных отходов для подсыпки, уплотнения при захоронении отходов.";
61) дополнить статьей 293-1 следующего содержания:
"Статья 293-1. Экологические требования по хранению отходов,
содержащих стойкие органические загрязнители
1. Пункты хранения отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, должны быть оборудованы средствами защиты, обеспечивающими предотвращение влияния стойких органических загрязнителей на окружающую среду и здоровье населения.
2. Учет отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, должен вестись в журналах строгой отчетности. Запрещается смена собственника отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, без разрешения уполномоченного органа в области охраны окружающей среды.

3. Тұрақты органикалық ластаушылар бар қалдықтар кадастрын жүргізу қалдықтардың Мемлекеттік кадастры шеңберінде жеке бөлім болып жүргізіледі.
4. Тұрақты органикалық ластаушылары бар қалдық иелері және меншік иелері қалдықтарды меншігіне немесе жеке иелігіне алған күннен бастап үш ай ішінде қаржыландырудың белгілі бір көзі бар, 2025 жылға дейін оларды жою жөніндегі бағдарламаны әзірлеу және оны қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға беруге тиіс»;
62) 297-бапта:
2-тармақта «айқындай алады» деген сөздер «айқындайды» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 3, 4, 5, 6, 7-тармақтармен толықтырылсын:
«3. Кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және олардың көлемі мен қауіптілік қасиетін азайтудың өзге де әдістеріне алынған өндіріс және тұтыну қалдықтарының жиналған көлемдеріне қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарлама шегінде, қоршаған ортаға эмиссия үшін төлем Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.
4. Қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаны жиналған қалдықтарды кәдеге асыруды, және қайта өңдеуді немесе олардың көлемі мен қауіптілік қасиетін азайтудың өзге де әдістерін жүзеге асыратын жеке және заңды тұлғалар әзірлейді және қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органға мемлекеттік экологиялық сараптамаға ұсынады.
5. Қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарламаның нысанын және әзірлеу тәртібін қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекітеді.
6. Табиғатты пайдаланушылар мемлекеттік экологиялық сараптаманың оң қортындысын алған қалдықтарды басқару бағдарламасын орындауға міндетті.
7. Қалдықтарды басқару жөніндегі бағдарлама шарттарын орындамаған кезде кәдеге асыруға, қайта өңдеуге және олардың көлемі мен қауіптілік қасиетін азайтудың өзге де әдістеріне алынған қалдықтар көлемін орналастыруға төлем Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес жүргізіледі.»;
63) 298-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Тұрақты органикалық ластаушылар туралы халықаралық келісімдерде қарастырылған тұрақты органикалық қоспалар бар қалдықтарды көму тыйым салынады. Осындай қалдықтардың экспорты және импорты тек жою мақсатында рұқсат етіледі.»;
64) 299-баптың 1-тармағының 3) тармақшасында «инертсіз қалдықтар» деген сөздер «коммуналдық (қатты-тұрмыстық)» деген сөздермен ауыстырылсын;
65) 300-бапта:
1 тармағында «Инертті» деген сөз «қауіпсіз» деген сөзбен алмастырылсын;
3 тармақта «қауіпті емес және инертті» деген сөздер «және қауіпті емес» деген сөздермен ауыстырылсын;
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Белгіленбеген жерге қалдықтарды орналастыру және қоқыстардың жаппай қалыптасуына тыйым салынады.»;
11-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Жою қорынсыз полигонды пайдалануға тыйым салынады.»;

3. Ведение кадастра отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, ведется отдельным разделом в рамках Государственного кадастра отходов.
4. Владельцы и собственники отходов, содержащих стойкие органические загрязнители, должны разработать программу по их уничтожению до 2025 года, с определением источников финансирования и представить ее в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды в течение трех месяцев со дня приобретения данных отходов в собственность или владение.";
62) в статье 297:
в пункте 2 слова "могут определять" заменить словом "определяют";
дополнить пунктами 3, 4, 5, 6, 7 следующего содержания:
"3. За объемы накопленных отходов производства и потребления, взятые на утилизацию, переработку и другие способы уменьшения их объемов и опасных свойств в рамках программы по управлению отходами, плата за эмиссии в окружающую среду осуществляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.
4. Программа по управлению отходами разрабатывается физическими и юридическими лицами, осуществляющими утилизацию и переработку накопленных отходов или другие способы уменьшения их объемов и опасных свойств, и предоставляется на государственную экологическую экспертизу в уполномоченный орган в области охраны окружающей среды.
5. Форма и порядок разработки программы по управлению отходами утверждается уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.
6. Природопользователи обязаны выполнять программу управления отходами, получившую положительное заключение государственной экологической экспертизы.
7. При невыполнении условий Программы по управлению отходами плата за размещение объемов отходов, взятых на утилизацию, переработку или другие способы уменьшения их объемов и опасных свойств осуществляется в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан.";
63) статью 298 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Запрещается захоронение отходов, содержащих стойкие органические соединения, предусмотренные международным договорам о стойких органических загрязнителях. Экспорт и импорт таких отходов разрешается только для целей уничтожения.";
64) в подпункте 3) пункта 1 статьи 299 слова "инертных отходов" заменить словами "коммунальных (твердо-бытовых) отходов";
65) в статье 300:
в пункте 1 слово "инертные" заменить словом "неопасные";
в пункте 3 слова "и инертных" исключить;
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Запрещается складирование отходов в неустановленных местах и образование стихийных свалок.";
пункт 11 дополнить частью второй следующего содержания:
"Запрещается эксплуатация полигона без ликвидационного фонда.";

66) 305-баптың 5-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«5. Газ мониторингі қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен әдістемеге сәйкес, қатты-тұрмыстық қалдықтарды орналастыруға арналған полигонның әр секцияларында жүргізіледі.»;
67) 306-баптың 3-тармағында «және 1-сыныптағы полигондар үшін - отыз жыл бойы, 2-сынып полигондары үшін жиырма жыл бойы» деген сөздер «, рекультивациялық жұмыстар аяқталғанға дейін» деген сөздермен ауыстырылсын;
68) 45-тараудың атауы мынадай редакцияда жазылсын:
«45-тарау. Парниктік газдар шығарындыларын және озонды бұзатын заттарды жүзеге асыруға қойылатын экологиялық талаптар»;
69) 313-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«313-бап. Озонды бұзатын заттарды тұтынуды регламенттеу
1. Озонды бұзатын заттарды мемлекеттік реттеу және тұтыну мақсатында озонды бұзатын заттардың шекті жол берілетін шығарындыларының және тұтыну лимиттері (квоталары) белгіленеді.
Озонды бұзатын заттарды тұтыну лимитін (квоталарын) озон қабатын бұзатын заттар бойынша Қазақстан Республикасы ратификациялаған халықаралық шартқа сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган белгілейді.
2. Озонды бұзатын заттарды Қазақстан Республикасының аумағына әкелу және озонды бұзатын заттарды Қазақстан Республикасының аумағынан шығару қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган беретін рұқсаттар негізінде жүзеге асырылады.»;
70) 314-бап мынадай мазмұндағы 3 және 4-тармақтарымен
толықтырылсын:
«3. Озонды бұзатын заттар бар өнімді және (немесе) озонды бұзатын заттарды шығаратын импорттайтын және (немесе) экспорттайтын заңды тұлғалар және жеке кәсіпкерлер:
1) өнімге «озон қабатын бұзады» деп жазуға және осындай жазуы бар ораманы есептеп таңбалауға міндетті, онда озонды бұзатын заттар немесе озон бұзатын өнімдер сақталады тасымалданады;
2) олардың қауіпсіз тасымалдалуын және сақталуын қамтамасыз ету;
3) тауарға қосымша құжатта озон бұзатын заттардың атын және санын, сонымен қатар өнім құрамындағы заттарды көрсету;
4) озонды бұзатын заттарды уақытылы жинау шараларын және
заласыздандыру және (немесе) жою мақсатында герметикалық тарада сақтауды дайындау және іске асыру;
4. Озонды бұзатын заттарды кәдеге жаратуға және (немесе) залалсыздандыруға арналған объектілерді қоспағанда, Қазақстан Республикасында тұтыну үшін шектеу қылған немесе тыйым салынған озон бұзатын заттар тізбесіне енгізілген озон бұзатын заттар айналымын көздейтін технологияларды, жабдықтарды, заттар мен материалдарды пайдалана отырып, объектілерді жобалауға, қайта жаңғыртуға, техникалық қайта жасақтандыруға, кеңейтуге, жаңадан салуға тыйым салынады.»;

66) пункт 5 статьи 305 изложить в следующей редакции:
"5. Газовый мониторинг проводится для каждой секции полигона для размещения твердо-бытовых отходов, в соответствии с методикой, утвержденной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
67) в пункте 3 статьи 306 слова "в течение тридцати лет для полигонов 1 класса, двадцати лет для полигонов 2 класса" заменить словами "до окончания рекультивационных работ";
68) заголовок главы 45 изложить в следующей редакции:
"Глава 45. Экологические требования к осуществлению выбросов
парниковых газов и озоноразрушающих веществ";
69) статью 313 изложить в следующей редакции:
"Статья 313. Регламентирование потребления озоноразрушающих
веществ
1. В целях государственного регулирования и потребления озоноразрушающих веществ устанавливаются лимиты (квоты) предельно допустимых выбросов и потребления озоноразрушающих веществ.
Лимиты (квоты) потребления озоноразрушающих веществ устанавливаются уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с международным договором, ратифицированным Республикой Казахстан, по веществам, разрушающим озоновый слой.
3. Ввоз озоноразрушающих веществ на территорию Республики Казахстан и вывоз озоноразрушающих веществ с территории Республики Казахстан осуществляется на основании разрешений, выдаваемых уполномоченным органом в области охраны окружающей среды.";
70) статью 314 дополнить пунктами 3 и 4 следующего содержания:
"3. Юридические лица и индивидуальные предприниматели, производящие, импортирующие и (или) экспортирующие озоноразрушающие вещества и (или) продукцию, содержащую озоноразрушающие вещества, обязаны:
1) наносить на продукцию надпись "разрушает озоновый слой" и отчетливо маркировать аналогичной надписью упаковку, в которой хранятся либо перевозятся озоноразрушающие вещества или продукция, содержащая озоноразрушающие вещества;
2) обеспечивать их безопасное хранение и транспортировку;
3) указывать в товаросопроводительной документации наименование и количество озоноразрушающих веществ, включая вещества, содержащиеся в продукции;
4) разрабатывать и выполнять мероприятия по сбору озоноразрушающих веществ и их хранению в герметичной таре в целях утилизации и (или) обезвреживания.
4. Запрещается проектирование, реконструкция, техническое перевооружение, расширение, новое строительство объектов с использованием технологий, оборудования, веществ и материалов, предусматривающих обращение с озоноразрушающими веществами, включенными в перечни озоноразрушающих веществ, ограниченных или запрещенных для потребления в Республике Казахстан, за исключением объектов, предназначенных для утилизации и (или) обезвреживания таких озоноразрушающих веществ.";

71) мынадай мазмұндағы 314-1-баппен толықтырылсын:
«314-1-бап. Қондырғыларға қойылатын талаптар
1. Қондырғы операторы көздерден болатын парниктік газдар
шығарындыларын түгендеу туралы жылсайынғы есеп ұсынуға міндетті,
осының негізделе қондырғы паспортын қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган бекіткен нысанда әзірленеді және аккредиттелген тәуелсіз ұйым растайды.
2. Қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган қондырғы
паспортын бекітеді.
3. Қондырғы паспорты мынадай мәліметтерді: парниктік газдар шығарындыларын жүзеге асыратын қондырғы орналастыруының
географиялық орны туралы деректерді, көздер тізбесін, пайдаланылатын
технологиялардың қызмет түрлері мен сипаттамаларын, шығарындылардың
базалық көлемін және есептеу әдістемесін, сондай-ақ мониторинг жоспары мен қондырғыларды есепке алуға қажетті басқа да мәліметтерді қамтуы тиіс.
4. Қондырғы паспортының деректері парниктік газдар
шығарындыларының және сіңіру көздері мемлекеттік кадастрының ажырамас
бөлігі болып табылады.»;
72) 315-бапта «Атмосфераға парниктік газдар шығарындыларының
көздері бар және озонды» деген сөздер «Озонды» деген сөзбен ауыстырылсын;
73) 317-бап алынып тасталсын;
74) 318-бапта:
тақырыбындағы және мәтіндегі «парниктік газдарды және», «парниктік газдардың және», «парниктік газдар мен» деген сөздер алып тасталсын;
75) 321-бап мынадай мазмұндағы 7 және 8-тармақтармен
толықтырылсын:
«7. Жердің үстін, жер қойнауын және жер асты суларының ластануын алдын алатын жабдықтармен және қалдықтарды орналастыруға және сарқынды суларды ағызуға арналған объектілерге қалдықтарды нормативтен тыс орналастыру және ластайтын заттарды нормативтен тыс ағызу жағдайлары қоршаған ортаға зиян ретінде қаралмайды.
8. Жердің үстінде, жер қойнауына және жер асты суларына ластауды болдырмайтын қорғаныс құрылыстарымен (қоршаулар және басқалар) қоршалған өндірістік алаңдарға химиялық заттардың немесе сарқынды сулардың төгілу жағдайлары қоршаған ортаға зиян ретінде қаралмайды.»;
76) 324-бап мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Парниктік газдар шығарындыларына квоталарды бөлудің бірінші ұлттық жоспары 2012 жылға бекітіледі.».
4. 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Бюджет кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 21, 93-құжат; 2009 ж., № 23, 112-құжат; № 24, 129-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 29, 32-құжат; № 15, 71-құжат):
53-баптың 1-тармағының 8) тармақшасы мынадай мазмұндағы жиырма бірінші абзацпен толықтырылсын:
«парниктік газдар шығарындылары көлемін азайтуға немесе сіңірулерді көбейтуге бағытталған жобалар;».

71) дополнить статьей 314-1 следующего содержания:
"Статья 314-1. Требования к установке
1. Оператор установки обязан предоставлять ежегодный отчет об инвентаризации выбросов парниковых газов от источников, на основании которого разрабатывается паспорт установки по форме, установленной уполномоченным органом в области охраны окружающей среды, и подтверждается независимой аккредитованной организацией.
2. Уполномоченный орган в области охраны окружающей среды утверждает паспорт установки.
3. Паспорт установки должен содержать следующие сведения: данные о географическом месте расположения установки, которая осуществляет выбросы парниковых газов, перечень источников, виды деятельности и характеристики используемой технологии, базовый объем выбросов и методику расчетов, а также план мониторинга и другие сведения, необходимые для учета установок.
4. Данные паспорта установки являются неотъемлемой частью государственного кадастра источников выбросов и поглощений парниковых газов.";
72) в статье 315 слова "имеющие источники выбросов парниковых газов в атмосферу и" исключить;
73) статью 317 исключить;
74) в статье 318:
в заголовке и тексте слова "парниковыми газами и" и "парниковых газов и" исключить;
75) статью 321 дополнить пунктами 7 и 8 следующего содержания:
"7. Не рассматриваются в качестве ущерба окружающей среде случаи сверхнормативного размещения отходов и случаи сверхнормативного сброса загрязняющих веществ в объекты, оборудованные и предназначенные для размещения отходов и сброса сточных вод, предотвращающие загрязнение земной поверхности, недр и подземных вод.
8. Не рассматриваются в качестве ущерба окружающей среде случаи попадания химических веществ или розлива сточных вод на производственные площадки, ограниченные защитными сооружениями (обваловками и др.) предотвращающие их попадание на земную поверхность, в недра и подземные воды.";
76) статью 324 дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Первый Национальный план распределения квот на выбросы парниковых газов утверждается на 2012 год.".
4. В Бюджетный кодекс Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 21, ст. 93; 2009 г., № 23, ст. 112; № 24, ст. 129; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 29, 32; № 15, ст. 71):
подпункт 8) пункта 1 статьи 53 дополнить абзацем двадцать первым следующего содержания:
"проекты, направленные на уменьшение объемов выбросов или увеличение поглощения парниковых газов;".

5. 2008 жылғы 10 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы кодексіне (Салық кодексі) (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2008 ж., № 22-I, 22-II, 112-құжат; 2009 ж., № 2-3, 16, 18 құжаттар; № 13-14, 63-құжат; № 15-16, 74-құжат; № 17, 82-құжат; № 18, 84-құжат; № 23, 100-құжат; № 24, 134-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат, 23-құжат; № 7, 29-32-құжаттар; № 15, 71-құжат):
1) 494-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«494-бап. Төлем ставкалары

5. В Кодекс Республики Казахстан от 10 декабря 2008 года "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс) (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2008 г., № 22-I, 22-II, ст. 112; 2009 г., № 2-3, ст. 16, 18; № 13-14, ст. 63; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 82; № 18, ст. 84; № 23, ст. 100; № 24, ст. 134; 2010 г., № 1-2, ст. 5; ст. 23; № 7, ст. 28, 29, 32; № 15, ст. 71):
1) статью 494 изложить в следующей редакции:
"Статья 494. Ставки платы

1. Қоршаған ортаға эмиссиялардың:
1) ластағыш заттар шығарындыларының;
2) ластағыш заттар төгінділерінің;
3) егер осы тармақпен өзгеше белгіленбесе, өндіріс пен тұтыну
қалдықтарын, сондай-ақ күкіртті орналастырудың белгіленген нормативтері шегіндегі және (немесе) одан тыс қоршаған ортаға эмиссиялардың нақты көлемі салық салу объектісі болып табылады.
Осы тармақтың ережелері Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті орган берген тиісті қорытынды болған кезде кәдеге жаратуға, қайта өңдеуге және олардың көлемі мен қауіптілік қасиетін азайтудың өзге де әдістеріне жататын өндіріс және тұтыну, сондай-ақ күкірт қалдықтарының жинақталған көлемдеріне қолданылмайды.

1. Объектом обложения является фактический объем эмиссий в окружающую среду в пределах и (или) сверх установленных нормативов эмиссий в окружающую среду:
1) выбросов загрязняющих веществ;
2) сбросов загрязняющих веществ;
3) размещение отходов производства и потребления, а также серы, если иное не установлено настоящим пунктом.
Положения настоящего пункта не распространяются на накопленные объемы отходов производства и потребления, а также серы, подлежащие утилизации, переработке и другим способам уменьшения их объемов и опасных свойств, при наличии соответствующего заключения, выданного уполномоченным органом в области охраны окружающей среды в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан.

2. Мемлекеттік меншікке жататын өндіріс пен тұтыну қалдықтарының, сондай-ақ күкірттің жинақталған қалдықтары төлем объектісі болып табылмайды.
3. Осы тараудың мақсаттары үшін өндіріс және тұтынудың сондай-ақ күкірттің жиналған қалдықтары, өндіріс және тұтыну, сондай-ақ күкірттің ағымдағы салық кезеңіне дейін орналастырылған қалдықтарының көлемі танылады.»;
2) 495-бапта:
6-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

2. Накопленные отходы производства и потребления, а также серы, относящиеся к государственной собственности, не являются объектом обложения.
3. Для целей настоящей главы накопленными отходами производства и потребления, а также серы, признаются объемы отходов производства и потребления, а также серы, размещенные до текущего налогового периода.";
2) в статье 495:
пункт 6 изложить в следующей редакции:

«Осы тармақтың ережелері осы баптың 6-1-тармағында көзделген төлем ставкаларына қолданылмайды.»;
3) 496-баптың 5-тармағы «қоршаған ортаға эмиссиялардың» деген сөздерден кейін «жинақталған өндіріс және тұтыну, сондай-ақ күкірт қалдықтарының көлемдерін қоса алғанда» деген сөздермен толықтырылсын.
6. «Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы»
2009 жылғы 18 қыркүйектегі Қазақстан Республикасының Кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2009 ж., № 20-21, 89-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 32-құжат; № 15, 71-құжат):
145-баптың 7) тармақшасы «және қауіпті химиялық заттарға, соның ішінде тұрақты органикалық ластаушыларға» деген сөздермен толықтырылсын.
7. «Банкроттық туралы» 1997 жылғы 21 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 1-2, 7-құжат; № 13-14, 205-құжат; 1998 ж., № 14, 198-құжат; № 17-18, 225-құжат; 2000 ж., № 22, 408-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 17-18, 240-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 4, 26-құжат; № 11, 67-құжат; 2004 ж., № 6, 42-құжат; № 23, 142-құжат; 2005 ж., № 14, 57-құжат; 2006 ж., № 1, 4-құжат; № 3, 22-құжат; № 4, 24-құжат; № 13, 86-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; № 2, 14, 18-құжаттар; № 9, 67-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 23, 114-құжат; № 24, 129-құжат; 2009 ж., № 2-3, 18-құжат; № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат):
74-баптың 4-тармағы:
4) тармақшада «енгізілмейді.» деген сөз «;» белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
«5) сіңірудің көміртек бірлігі, шығарындылардың сертификатталған қысқартулары, шығарындыларды қысқарту, квота, шығарындылардың ішкі сертификатталған қысқартулары енгізілмейді;».
8. «Жануарлар дүниесін қорғау, өсімін молайту және пайдалану туралы» 2004 жылғы 9 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2004 ж., № 18, 107-құжат; 2006 ж., № 3, 22-құжат; 2007 ж., № 1, 4-құжат; 2008 ж., № 23, 114-құжат; 2009 ж., № 18, 84-құжат; 2010 ж., № 1-2, 5-құжат, № 5, 23-құжат):
1) 26-баптың 1-1-тармағы алып тасталсын;
2) 27-баптың 2-тармағында:
16) тармақшада «міндетті.» деген сөз «;» белгісімен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы 17) тармақшамен толықтырылсын:
«17) қоршаған ортаға эмиссия жүргізгенде Қазақстан Республикасының Экологиялық кодексіне сәйкес экологиялық рұқсат алуға міндетті.».
9. «Мемлекеттік сатып алу туралы» 2007 жылғы 21 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 2007 ж., № 17, 135-құжат; 2008 ж., № 13-14, 58-құжат; № 20, 87-құжат; № 21, 97-құжат; № 24, 128-құжат; 2009 ж., № 2-3, 21-құжат; № 9-10, 47, 49-құжаттар; № 15-16, 74-құжат; № 17, 78, 82-құжаттар; № 24, 129, 133-құжаттар; 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28, 29-құжаттар; № 15, 71-құжат; № 17-18, 108-құжат):
17-баптың 4-тармағының 1) тармақшасы мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«қоршаған ортаны басқару менеджментінің сертификатталған жүйелері (сертификатталған жүйе) және (немесе) мемлекеттік стандарттар талабына сәйкес техникалық реттеу саласындағы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес экологиялық таза өнім стандартына сәйкес растайды.»;

"Положения настоящего пункта не распространяются на ставки платы, предусмотренные пунктом 6-1 настоящей статьи.";
3) пункт 5 статьи 496 после слов "эмиссий в окружающую среду" дополнить словами ", включая объемы накопленных отходов производства и потребления, а также серы,".
6. В Кодекс Республики Казахстан от 18 сентября 2009 года "О здоровье народа и системе здравоохранения" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2009 г., № 20-21, ст. 89; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 32; № 15, ст.71):
подпункт 7) статьи 145 дополнить словами "и опасных химических веществ, в том числе стойких органических загрязнителей".
7. В Закон Республики Казахстан от 21 января 1997 года "О банкротстве" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 1-2, ст.7; № 13-14, ст. 205; 1998 г., № 14, ст. 198; № 17-18, ст. 225; 2000 г., № 22, ст. 408; 2001 г., № 8, ст. 52; № 17-18, ст. 240; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст.155; 2003 г., № 4, ст. 26; № 11, ст. 67; 2004 г., № 6, ст. 42; № 23, ст. 142; 2005 г., № 14, ст. 57; 2006 г., № 1, ст. 4; № 3, ст. 22; № 4, ст. 24; № 13, ст. 86; № 15, ст. 95; 2007 г., № 1, ст. 4; № 2, ст. 14, 18; № 9, ст. 67; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 23, ст. 114; № 24, ст. 129; 2009 г., № 2-3, ст. 18; № 18, ст. 84; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28):
пункт 4 статьи 74:
в подпункте 4) слово "концессии." заменить словом "концессии;";
дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) углеродные единицы поглощения, сертифицированных сокращений выбросов, сокращения выбросов, квот, внутреннего сертифицированного сокращения выбросов";".
8. В Закон Республики Казахстан от 9 июля 2004 года "Об охране, воспроизводстве и использовании животного мира" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2004 г., № 18, ст. 107; 2006 г., № 3, ст. 22; 2007 г., № 1, ст. 4; 2008 г., № 23, ст. 114; 2009 г., № 18, ст. 84; 2010 г., № 1-2, ст. 5, № 5, ст. 23):
1) пункт 1-1 статьи 26 исключить;
2) в пункте 2 статьи 27:
в подпункте 16) слова "утвержденным уполномоченным органом." заменить словами "утвержденным уполномоченным органом;";
дополнить подпунктом 17) следующего содержания:
"17) при осуществлении эмиссий в окружающую среду обязаны получить экологическое разрешение в соответствии с Экологическим кодексом Республики Казахстан.".
9. В Закон Республики Казахстан от 21 июля 2007 года "О государственных закупках" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2007 г., № 17, ст. 135; 2008 г., № 13-14, ст. 58; № 20, ст. 87; № 21, ст. 97; № 24, ст. 128; 2009 г., № 2-3, ст. 21; № 9-10, ст. 47, 49; № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 78, 82; № 24, ст. 129, 133; 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28, 29; № 15, ст. 71; № 17-18, ст. 108):
подпункт 1) пункта 4 статьи 17 дополнить абзацем следующего содержания:
"сертифицированной системы (сертифицированных систем) менеджмента управления окружающей средой в соответствии с требованиями государственных стандартов и (или) подтверждения соответствия стандарту экологически чистой продукции в соответствии с законодательством Республики Казахстан в области технического регулирования.".

2-бап. Осы Заң:
1) 2012 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармақтың 8) тармақшасының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші абзацтарын, 3-тармақтың 32) тармақшасының жетінші, сегізінші, тоғызыншы, оныншы, он бірінші, он екінші, он үшінші, он төртінші, он бесінші, он алтыншы, он жетінші, он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы, жиырма жетінші, жиырма сегізінші, жиырма тоғызыншы, отызыншы, отыз бірінші, отыз екінші, отыз үшінші, отыз төртінші, отыз бесінші, отыз алтыншы, отыз жетінші, отыз сегізінші, отыз тоғызыншы, қырқыншы, қырық бірінші, қырық екінші, қырық үшінші, қырық төртінші, қырық бесінші, қырық алтыншы, қырық жетінші, қырық сегізінші, қырық тоғызыншы, елуінші, елу бірінші, елу екінші, елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, елу алтыншы, елу жетінші, елу сегізінші, елу тоғызыншы, алпысыншы абзацтарын, 3-тармақтың 42) тармақшасының он сегізінші, он тоғызыншы, жиырмасыншы, жиырма бірінші, жиырма екінші, жиырма үшінші абзацтарын, 3-тармақтың 71) тармақшасының бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші, алтыншы абзацтарын, 7-тармақтың бірінші, екінші, үшінші, төртінші, бесінші абзацтарын;
2) 2013 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін 2-тармақтың 15) тармақшасының алтыншы, жетінші абзацтарын, 3-тармақтың 62) тармақшасының төртінші, жетінші, сегізінші абзацтарын, 1-баптың 5-тармағын қоспағанда, ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткеннен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней со дня его официального опубликования, за исключением:
1) абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого подпункта 8) пункта 2, абзацев седьмого, восьмого, девятого, десятого, одиннадцатого, двенадцатого, тринадцатого, четырнадцатого, пятнадцатого, шестнадцатого, семнадцатого восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого, двадцать седьмого, двадцать восьмого, двадцать девятого, тридцатого, тридцать первого, тридцать второго, тридцать третьего, тридцать четвертого, тридцать пятого, тридцать шестого, тридцать седьмого, тридцать восьмого, тридцать девятого, сорокового, сорок первого, сорок второго, сорок третьего, сорок четвертого, сорок пятого, сорок шестого, сорок седьмого, сорок восьмого, сорок девятого, пятидесятого, пятьдесят первого, пятьдесят второго, пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, пятьдесят шестого, пятьдесят седьмого, пятьдесят восьмого, пятьдесят девятого, шестидесятого подпункта 32) пункта 3, восемнадцатого, девятнадцатого, двадцатого, двадцать первого, двадцать второго, двадцать третьего подпункта 42) пункта 3, абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого, шестого подпункта 71) пункта 3, абзацев первого, второго, третьего, четвертого, пятого пункта 7, которые вводятся в действие с 1 января 2012 года;
2) абзацев шестого, седьмого подпункта 15) пункта 2, абзацев четвертого, седьмого, восьмого подпункта 62) пункта 3, пункта 5 статьи 1, которые вводятся в действие с 1 января 2013 года.
Президент
Республики Казахстан