Алматы облысы Қапшағай су қоймасы жағалауындағы "Жаңа Іле" туристік орталығының бас жоспары (жалпы мемлекеттік маңызы бар қала құрылысы құжаттамасы) туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 10 желтоқсандағы N 1304 Қаулысы
«Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 16 шілдедегі Заңына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы облысы Қапшағай су қоймасы жағалауындағы «Жаңа Іле» туристік орталығының бас жоспарының (жалпы мемлекеттік маңызы бар қала құрылысы құжаттамасы) жобасы бекітілсін.
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министр                            К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 10 желтоқсандағы
№ 1340 қаулысымен
бекітілген
Алматы облысы Қапшағай су қоймасының жағалауындағы «Жаңа Іле» туристік орталығының бас жоспары (жалпы мемлекеттік маңызы бар қала құрылысы құжаттамасы)
1. Алматы облысы Қапшағай су қоймасының жағалауындағы «Жаңа іле» туристік орталығының (бұдан әрі - Орталық) мақсаты және негізгі арналуы, оны салудың қажеттілігі мен орындылығы.
Ел басшылығы қабылдаған Қазақстан Республикасында ойын бизнесін реттеу жөніндегі шешімді іске асыру, «Ақмола облысының Щучинск-Бурабай курорттық аймағындағы, Алматы облысы Қапшағай су қоймасының жағалауындағы туристік орталықтарды және Маңғыстау облысындағы Кендірлі демалыс аймағын дамыту жөніндегі іс-шаралар жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2007 жылғы 13 наурыздағы № 53-ө өкіміне сәйкес және Қазақстан аумағында белгіленген аймақтардағы туристік орталықтарды дамытуды қамтамасыз ету мақсатында «Алматы облысы Қапшағай су қоймасының жағалауындағы «Жаңа Іле» туристік орталығының бас жоспары» (бұдан әрі - Жоспар) жобасы әзірленді.
«Ойын бизнесі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 11-бабы ойын мекемелерінің орналасуын екі өңірмен шектейді, соның бірі Алматы облысы Қапшағай су қоймасының жағалауы болып табылады. Осы аумақта «Жаңа Іле» туристік орталығын салу үшін 11 000 гектар жер учаскесі резервке қойылған.
Қазақстан орасан зор туристік әлеуеті, бірегей табиғаты бар тарихи-мәдени мұраға бай ел болып табылады.
Сонымен бірге, Қазақстанның бірегей географиялық орналасуы Азия мен ТМД-да (Ресей, Орталық Азия, Қытай, Иран, Үндістан) тиімді жаһандық делдал ұстанымын жеңіп алуға және жүзеге асыруға мүмкіндік береді. Қазақстан Республикасы кәсіпорындарының белсенді қатысуына қол жетімді нарықтарды кеңейту мақсатында туризм саласындағы шикізаттық емес экспортты қарқынды қолдауды қамтамасыз ету қажет.
Осыған орай, «Жаңа Іле» туристік орталығы Алматы қаласына таяу орналасқандықтан және шетелдік туристердің ағынына ықпал ететіндіктен жалпы мемлекеттік маңызды бағыттардың бірі Алматы облысында туристік индустрияны дамыту болып табылады.
Жоспар шеңберінде туристік орталық аумағында мынадай стратегиялық объектілерді салу көзделеді: «Маглев» магниттік ілмедегі көлік желісі, магистралдық газ құбырлары, электр желілері, магистралдық байланыс желілері, көлік-логистикалық және өнеркәсіптік аймақтар, халықаралық әуежай.
Осылайша, «Жаңа Іле» туристік орталығының инвестициялық жобасын іске асыру сырттан келетін және ішкі туризмді дамытуға, туризм саласындағы шағын және орта кәсіпкерлікті дамыту үшін шараларды қамтамасыз етуге ықпал етеді және жалпы мемлекеттік маңызға ие болады.

О Генеральном плане туристского центра "Жана-Иле" на побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области (градостроительная документация, имеющая общегосударственное значение)
Постановление Правительства Республики Казахстан от 10 декабря 2010 года № 1340
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 16 июля 2001 года "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый проект Генерального плана туристского центра "Жана-Иле" на побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области (градостроительная документация, имеющая общегосударственное значение).
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 10 декабря 2010 года № 1340
Генеральный план
туристского центра "Жана-Иле" на побережье Капшагайского
водохранилища Алматинской области
(градостроительная документация, имеющая
общегосударственное значение)
1. Цель и основные назначения туристского центра "Жана-Иле" на
побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области (далее -
Центр), необходимость и целесообразность его строительства
В целях реализации принятых руководством страны решения по регулированию игорного бизнеса в Республике Казахстан, в соответствии с распоряжением Премьер-Министра Республики Казахстан от 13 марта 2007 года № 53-р "Об утверждении Плана мероприятий по развитию туристических центров в Щучинско-Боровской курортной зоне Акмолинской области, на побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области и зоны отдыха Кендерли в Мангистауской области и обеспечения развития туристических центров в установленных зонах на территории Казахстана", разработан проект "Генеральный план туристского центра "Жана-Иле" на побережье Капшагайского водохранилища Алматинской области" (далее - План).
Статья 11 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" ограничивает расположения игорных заведений, двумя регионами, один из которых является побережье Капшагайское водохранилище Алматинской области. На данной территории для строительства туристского центра "Жана-Иле" зарезервировано 11 000 гектаров земельного участка.
Казахстан является страной с огромным туристским потенциалом, уникальной природой и богатым историко-культурным наследием.
Кроме того, уникальное географическое положение Казахстана делает возможным осуществить и завоевать позиции эффективного глобального посредника в Азии и СНГ (Россия, Центральная Азия, Китай, Иран, Индия). В целях расширения доступных рынков активного присутствия предприятий Республики Казахстан необходимо обеспечить интенсивную поддержку несырьевого экспорта в сфере туризма.
В этой связи, одним из направлений общегосударственного значения является развитие туристкой индустрии в Алматинской области, так как туристский центр "Жана-Иле" будет находиться вблизи от г. Алматы и способствовать притоку иностранных туристов.
На территории туристского центра в рамках Плана предусматривается создание следующих стратегических объектов: транспортная линия на магнитной подвеске "МАГЛЕВ", магистральные газопроводы, электрические сети, магистральные линии связи, транспортно-логистические и промышленные зоны, международный аэропорт.
Таким образом, реализация инвестиционного проекта туристского центра "Жана-Иле" способствует развитию въездного и внутреннего туризма, обеспечению мер для развития малого и среднего предпринимательства в области туризма и будет иметь общегосударственное значение.

Жоспарды іске асырудың негізгі міндеті туризм индустриясының бәсекелестікке қабілеттігін және Қазақстанның туристік бағыт ретіндегі тартымдылығын жоғарылату және экономиканы дамытуда өңірлік деңгейде де, халықаралық деңгейде де алдыңғы қатарды иелену болып табылады, сондай-ақ бұл міндеттер Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 19 наурыздағы № 958 Жарлығымен бекітілген Қазақстан Республикасын үдемелі индустриялық-инновациялық дамыту жөніндегі 2010 - 2014 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламада белгіленген.
«Жаңа Іле» туристік орталығын құру сырттан келетін туризмді дамытуға, тиімділігі жоғары және бәсекелестікке қабілетті туристік индустрияны құруға, турөнімді танымал етуге, осы заманғы туристік инфрақұрылымды жасауға, табиғи және мәдени игіліктерді сақтауға және дамытуға бағытталған.
Мемлекет басшысы 2009 жылғы 5 қазанда БҰҰ Дүниежүзілік Туристік Ұйымы Бас Ассамблеясының 18-ші сессиясының ашылу салтанатында Қазақстанда бүгінгі күні туризмді дамытуға ерекше назар аударылып отырғанын және бұл тұрғыдан алғанда Қазақстанның бай және алуан түрлі туристік әлеуеті бар екендігін атап өтті. Осы іс-шараға қатысушылар Қазақстанды әлемдегі жаңа туристік бағыт ретінде бір ауыздан айқындады.
«Жаңа Іле» жобасы шеңберінде спорттық ойын-сауық орталығын құру ірі халықаралық турнирлер өткізуге мүмкіндік береді. Ойын бизнесі орталығы аса ірі әлемдік туризм және ойын-сауық орталығы «Лас Вегастың» ұқсас аналогы болады және шетелдік туристерді және еліміздің бюджетіне қаржы қаражатын тартуға ықпал ететін болады.
«Жаңа Іле» туристік орталығы «Батыс Еуропа - Батыс Қытай» халықаралық көлік дәлізінің аумағы бойынша өтеді.
«Жаңа Іле» туристік орталығын құрудың жоғарыда санамаланған факторлары еліміздің жағымды имиджін арттыруға, ұлттық турөнімді әлемдік туристік қызмет көрсету рыногына шығаруға ықпал етеді және жалпымемлекеттік маңызға ие болады.
Осы «Жаңа Іле» туристік орталығы туризм саласындағы алғашқы ірі инвестициялық жобалардың бірі болмақ.
Орталықта туристік-рекреациялық және ойын-сауық-ойын функцияларын үйлестіру ішкі және халықаралық туризмнің қажеттілігін неғұрлым тиімді қанағаттандыруға мүмкіндік береді.
Жоспар жобасы мыналарды:
ойын бизнесі объектілерін;
туристік бизнес объектілерін;
көлік-логистикалық және сауда бизнесі объектілерін;
туристік орталыққа қызмет көрсету үшін жаңа қала;
туризм, ойын және қонақ үй бизнесі жөніндегі мамандарды даярлау  және қайта даярлау объектілерін;
ірі халықаралық спорттық турнирлерді өткізу үшін спорттық-ойын-сауық объектісін құруды көздейді.
Жоспар, сондай-ақ жаңа жағдайларда Қапшағай су қоймасының жағалауы аймағындағы қоршаған ортаның ахуалын біртіндеп жақсарту ұсынымдарын әзірлеуді көздейді.
Жоспарды іске асырудың негізгі міндеті мыналар болып табылады:
Қазақстанда ішкі және халықаралық туризмді ұйымдастыру және дамыту жөніндегі мәселелерді қала құрылысы құралдарымен шешу;
қазіргі заманғы талаптарды ескере отырып, қажетті жағдайларды, инфрақұрылымдар мен қызметтерді жасау;
Орталық аумақтары құрылысының жоспарлы құрылымы мен сәулеттік бейнесі есебінен кешенді және шағын құрылысты қалыптастыру.
Жоспарды әзірлеудің мақсаты Орталық аумағын функционалды және жоспарлы ұйымдастырудың негізгі ережелерін және оның құрылымдық бөлімдерін анықтау, оның орнықты дамуын қамтамасыз ету және халықтың тыныс-тіршілігінің қолайлы ортасын қалыптастыру үшін әлеуметтік, көліктік және инженерлік инфрақұрылымдарды дамыту болып табылады.
Жоспар 2020 жылға дейінгі әзірленетін кезеңге экономиканың, көліктік және инженерлік инфрақұрылымды салу мен қайта жаңартудың, дамытудың перспективалы көрсеткіштерін, маңызды құрылыс объектілерін, қаржыландырудың көлемі мен көздерін көрсетеді.

Основной задачей реализации Плана является повышение конкурентоспособности индустрии туризма и привлекательности Казахстана как туристского направления, с выходом занять передовые позиции в развитии экономики как на региональном, так и международном уровнях, которая также определена в Государственной программе по форсированному индустриально-инновационному развитию Республики Казахстан на 2010-2014, утвержденной Указом Президента Республики Казахстан от 19 марта 2010 года № 958.
Создание туристского центра "Жана-Иле" направлено на развитие въездного туризма, создание высокоэффективной и конкурентоспособной туристкой индустрии и известности турпродукта, создание современной туристской инфраструктуры, сохранение и развитие природного и культурного достояния.
Главой государства на церемонии открытия 18-ой сессии Генеральной Ассамблеи Всемирной туристской организации ООН 5 октября 2009 года было отмечено, что сегодня в Казахстане особое внимание уделяется развитию туризма и в этом плане Казахстан обладает богатым и разнообразным туристским потенциалом. Участники данного мероприятия единодушно определили Казахстан новым туристским направлением в мире.
Создание спортивного развлекательного центра в рамках проекта "Жана Иле" позволит проводить крупные международные турниры. Центр игорного бизнеса станет аналогом крупнейшего мирового центра туризма и развлечений "Лас Вегас" и будет способствовать привлечению иностранных туристов и финансовых средств в бюджет страны.
Туристский центр "Жана Иле" пролегает по территории международного транспортного коридора "Западная Европа - Западный Китай".
Вышеперечисленные факторы создания туристского центра "Жана-Иле" будут способствовать повышению положительного имиджа страны, продвижения национального турпродукта на мировой рынок туристских услуг и будет иметь общегосударственное значение.
Данный туристский центр "Жана-Иле" претендует стать первым крупным инвестиционным проектов в сфере туризма.
Сочетание туристско-рекреационных и развлекательно-игорных функций в Центре позволит наиболее эффективно удовлетворить потребности внутреннего и международного туризма.
Проект Плана предусматривает создание:
объектов игорного бизнеса;
объектов туристского бизнеса;
объектов транспортно-логистического и торгового бизнеса;
нового города для обслуживания туристского центра;
объектов подготовки и переподготовки специалистов по туризму, игорному и гостиничному бизнесу;
спортивно-развлекательного объекта для проведения крупных международных спортивных турниров.
План также предусматривает выработку рекомендаций последовательного улучшения состояния окружающей среды в прибрежной зоне Капшагайского водохранилища в новых условиях.
Основной задачей реализации Плана является:
решение вопросов по организации и развитию внутреннего и международного туризма в Казахстане градостроительными средствами;
создание необходимых условий, инфраструктур и услуг, с учетом современных требований;
формирование комплексной и компактной застройки, за счет планировочной структуры и архитектурного облика застройки территорий Центра.
Целью разработки Плана является определение основных положений функциональной и планировочной организации территории Центра и его структурных частей, развитие социальной, транспортной и инженерных инфраструктур для обеспечения его устойчивого развития и формирования благоприятной среды для жизнедеятельности населения.
План отражает перспективные показатели экономики, строительства и реконструкции, развития транспортной и инженерной инфраструктуры, важнейшие объекты строительства, объемы и источники финансирования на разрабатываемый период до 2020 года включительно.

2. Орталық аумағының сипаттамасы және қабылданған жобалық шешімдер
Орталық туралы жалпы мәліметтер және қысқаша анықтама
Жоспарланып отырған Орталыққа бөлінген аумақ Алматы облысында  және Қапшағай су қоймасының солтүстік жағалауында (ағыс бойынша Іле өзенінің оң жағалауына) орналасқан.
Жобалық шекаралар шегінде аумақтың ауданы 11 000 гектарды құрайды.
Жоспарланып отырған Орталық «Ермин» компаниясының қазіргі бар демалыс аймағына апаратын жолдан шығысқа қарай, темір жолдың солтүстік-батыс жағы бойымен Алматы - Талдықорған автомобиль тасжолына дейін және солтүстікке қарай қазіргі бар магистралдық жоғары вольтті электр тарату желісіне дейін созыла орналасқан.
Орталық Қапшағай ГЭС-ін салу кезінде 1970 жылы негізі қаланған Қапшағай қаласынан 10 шақырым қашықтықта орналасады.
Орталық аумағын сәулеттік - жоспарлы ұйымдастыру қаралып отырған ауданның ландшафттық ерекшеліктерін ескере отырып, аумақтарды кешенді бағалаудың нәтижелері негізінде орындалды.
Елді мекендер мен демалыс аймақтарын орналастыру үшін жел бриздерінің аэрациялық әсер етуі мен таралуының 1-4 км жолағы шегіндегі Қапшағай су қоймасының жағажай аймағы барынша жайлы және қолайлы болып табылады.
Жоба авторлары Кеңістіктік тұжырымдаманы жақын маңдағы қалалармен бірыңғай инженерлік-көліктік инфрақұрылымы бар және есептік мерзімде перспективалы дамуға арналған резервтік аумақтарды, сондай-ақ есептік мерзім шегінен тыс кезеңге резервке қойылған аумақтарды қамтитын, туристік орталықтың өзара байланысқан құрылымдық элементтерінің жүйесі ретінде ойластырған. Бұл ретте Қапшағай су қоймасының жағалауында туристік кластерді дамыту Қапшағай қаласын дамыту перспективаларымен үзіліссіз байланысты болады.
Жоспардың осы тұжырымдамасы қалыптасқан мемлекеттік шекаралас автомобиль және темір жол байланыстарын, Қапшағай су қоймасы жағажай аумағының табиғи-ландшафттық ерекшеліктерін, өзіндік ерекшелігі бар фаунасы мен флорасын толығымен ескереді.
Осы өңірді дамыту үшін Қазақстанның ірі қаласы Алматының, оның айналасында қалыптасатын агломерацияның, сондай-ақ жобаланатын демалыс аймақтарының, және туризм орталығының негізгі тұтынушыларының жақындығы аса маңызды.
Өңірдің қазіргі бар туристік әлеуеті қазақстандық және шетелдік туристердің елеулі ағындарын болжауға мүмкіндік береді.
2. Орталықты сәулеттік-жоспарлы ұйымдастыру
Орталық аумағын жобалық ұйымдастыру
Инвестициялық тартымдылығы үшін Орталықтың құрылысы ойын-сауық: туризм, демалыс және ойын бизнесі объектісі ретінде ойластырылған.
Орталық Қапшағай су қоймасының оң (солтүстік) жағалауында құрылысқа бөлінген ауданы 11,0 мың гектар 3 аумаққа жобаланған.
Жоспарда аумақты қала құрылысы аймақтарына бөлу ҚР ҚНмЕ 3.01.01-2002* «Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық қоныстарды жоспарлау және салу» ережесіне сәйкес орындалды.
Қала құрылысын аймақтандыру «қызыл жолақтарды» және жолдарды ескере отырып, аумақтық бірліктер деңгейінде функционалдық пайдалануға қойылатын талаптарды (функционалдық арналуы) белгілейді.

2. Характеристика территории Центра и принятые проектные решения
1. Общие сведения и краткая справка о Центре
Территория, отведенная под планируемый Центр находится в Алматинской области и расположена на северном побережье Капшагайского водохранилища (правом по течению берегу реки Иле).
Площадь территории в пределах проектных границ составляет 11 000 гектаров.
Планируемый Центр расположен восточнее дороги, ведущей на существующую зону отдыха компании "Ермин", вдоль северо-западной стороны железной дороги до автомобильной трассы Алматы-Талдыкорган и далее к северу до существующей магистральной высоковольтной линии электропередач.
Центр располагается на расстоянии 10 километров от города Капшагая, который был основан в 1970 году при строительстве Капшагайской ГЭС.
Архитектурно-планировочная организация территории Центра выполнена на основе результатов комплексной оценки территорий с учетом ландшафтных особенностей рассматриваемого района.
Наиболее комфортной и благоприятной для размещения населенных мест и зон отдыха, является прибрежная зона Капшагайского водохранилища в пределах 1-4 километровой полосы аэрационного воздействия и распространения ветровых бризов.
Пространственная концепция задумана авторами проекта как система взаимоувязанных структурных элементов Центра, имеющего с близлежащими городами единую инженерно-транспортную инфраструктуру и включающая резервные территории для перспективного развития на расчетный срок, а также территории, зарезервированные на период за пределами расчетного срока. При этом развитие туристского кластера на  побережье Капшагайского водохранилища будет неразрывно связано с перспективами развития города Капшагай.
Данная концепция Плана полностью учитывает сложившиеся трансгосударственные автомобильные и железнодорожные связи, природно-ландшафтные особенности, своеобразную фауну и флору района прибрежной территории Капшагайского водохранилища.
Большое значение для развития данного региона имеет близость крупнейшего города Казахстана Алматы и агломерации, формирующейся вокруг него, а также основных потребителей проектируемых зон отдыха и центра туризма.
Имеющийся туристский потенциал региона позволяет прогнозировать значительный поток казахстанских и иностранных туристов.
2. Архитектурно-планировочная организация Центра
Проектная организация территории Центра
Для инвестиционной привлекательности, строительство Центра задумано как объект развлечений: туризма, отдыха и игорного бизнеса.
Центр запроектирован на 3-х отведенных под строительство территориях площадью 11,0 тысяч гектаров, на правом (северном) побережье Капшагайского водохранилища.
В Плане градостроительное зонирование территории выполнено в соответствии со СНиП РК 3.01.01-2002 "Градостроительство. Планировка и застройка городских и сельских населенных пунктов" (далее - СНиП РК 3.01.01-2002).
Градостроительное зонирование устанавливает требования к функциональному использованию (функциональное назначение), на уровне территориальных единиц с учетом "красных линий" и дорог.

Орталық аумағын сәулеттік-жоспарлы ұйымдастыру қаралып отырған өңірдің ландшафттық ерекшеліктерін ескере отырып, аумақтарды кешенді бағалау негізінде орындалды. Жел бриздерінің аэрациялық әсер ету және таралу жолағының 1-4 км шегіндегі Қапшағай су қоймасының жағажай бөлігі әлеуметтік сала объектілерін және демалыс аймақтарын орналастыру үшін неғұрлым жайлы және қолайлы болып табылады.
Орталықтың сәулеттік-жоспарлы ұйымдастырылуы және композициясы ең бастысы Қапшағай су қоймасының суына барлық жағынан бағындырылған. Үлкен су кеңістігінің жақындығы жағажай бөлігін жоспарлау кезінде оны сәулеттік-жоспарлау шешімдеріне белсенді түрде енгізуге мүмкіндік берді.
Жоспарда ұсынылған Орталықты функционалдық аймақтандыру оның Қапшағай су қоймасының жағалауында орналасуын ескереді. Табиғи жағдайларын ескере отырып, аумақты аймақтарға бөлгенде рекреациялық аймақ (демалыс аймағы) ерекше орын алады.
Орталықтың жоспарлы құрылымының негізін мыналар құрайды: орталық білік - оңтүстік-шығыстан солтүстік-батысқа (су қоймасынан ұйғарылып отырған әуежайға дейін) қосарланған тасжол магистралдық көшелері арасындағы эспланада және одан әрі жүрдек қала жолы болып қайта жаңартылатын қолданыстағы Алматы - Өскемен автожолы.
Орталықтың аумағын оңтүстік-батыстан солтүстік-шығыс бағытында кесіп өтетін қолданыстағы Алматы - Өскемен автожолының ұзақтығы 26,5 км учаскесі жоспарлы құрылымның магистралдық өзегі болып табылады. Көше-жол желісінің құрылымында (КЖЖ) автожолдың бұл учаскесі «қызыл жолақтағы» ені 120 метр жүрдек қала жолына жатқызылған.
Осы жолдың оң жағынан доға тәрізді сызылған бойлық магистралдық көшелер су қоймасының жағалау желісі сызықтары сипатымен үйлеседі. Жолдың солтүстік жағындағы көшелердің торкөзі негізінен тікбұрышты сызбаға ие.
Жоба бойынша Алматы - Өскемен айналма автожолы болашақта солтүстік жағынан Орталық шегінен көшіріледі.
Орталықты қалыптастырудың жалпы композициялық идеясы әрбір жекелеген ауданның жалпы сәулеттік-кеңістіктік жүйеге енгізілуін қамтамасыз етеді. Жаяу жүргіншілер аллеясы, гүлзарлар мен көшелер заңды салынған анфиладты қалыптастыруға ықпал етеді. Жоспарлау және құрылысты салу қоршаған ортамен, Қапшағай су қоймасымен табиғи үйлестірілетін, рельефті және табиғи-климаттық жағдайларды ескеретін тұтас композиция ретінде шешіледі.
Орталық композициясының арқауы сопақша автокөлік торабы болып табылады, онда: казино, отельдер, іскерлік орталық орналасқан.
Барлық магистралдық инженерлік желілер бірыңғай жерасты өтпелі коллекторына ұштасады, бұл күрделі және пайдалану шығындарын азайтуға мүмкіндік береді.
Орталық аумағы
Орталық аумағы мынадай негізгі аймақтарға бөлінеді:
жағажай демалысы;
ұзақ және қысқа уақыттағы демалыс;
«Ойын-сауықтар қаласы»;
селитебті аумақ;
көлік-логистикалық және өнеркәсіп аймағы.
Барлық функционалдық аймақтар су қоймасынан алыстау шамасына қарай кезектілікпен орналастырылған.
Орталық аумағында бизнес орталықтарға, іскерлік және қаржы офистеріне қызмет көрсету орталықтарынан, конференциялар, көрмелермен тұсаукесерлер, жарнамалық кампаниялар өткізуге арналған үй-жайлардан тұратын іскерлік орталығын орналастыру көзделеді.
Орталықтың жоспарлы арқауы казино және отельдер кешенін, мұражайларды, көрме залдарын және сурет галереяларын қамтиды.
Әрбір қонақ үй кешені өзіндік өңірлік ерекшелікті көздейді. Зәулім ғимараттардың шолу алаңдарынан түрлі панорамалық көріністер: оңтүстіктен Хан Тәңірі шыңынан бастап Алатау тізбектерінің көрінісі, ал оңтүстік-шығыстан Іле өзенінің оң жағалауында «Ән салатын шағыл» тізбегі бар Алтынемел табиғи паркінің ландшафты және Қапшағай су қоймасы айдынының көрінісі ашылады.
Орталық жоспарлы білікте (су қоймасынан әуежайға қарай), Орталықтың магистралдық көшелері арасында мыналар тізбектеле орналасқан: бас пирс, су думаны, жағажай, орталық сквер, Конгресс-холл, қаланың орталық алаңы, автомобиль-темір жол көлік торабы, бизнес және қаржы орталықтары, жоспарлау ауданы орталығы.
Қаланың негізгі бөлігінде автокөліктің жартылай айналма жолы шегінде селитебті аймақ орналасқан және, ол Орталықтың негізгі арқауын доға бойынша орай өтеді.

Архитектурно-планировочная организация территории Центра выполнена на базе комплексной оценки территорий с учетом ландшафтных особенностей рассматриваемого региона. Наиболее комфортной и благоприятной для размещения Центров социальной сферы и зон отдыха, является прибрежная часть Капшагайского водохранилища в пределах 1-4 километровой полосы аэрационного воздействия и распространения ветровых бризов.
Архитектурно-планировочная организация и композиция Центра во всем подчинена главному акценту - воде Капшагайского водохранилища. Близость большого водного пространства позволила активно включать его в архитектурно-планировочные решения при планировке прибрежной части.
Функциональное зонирование Центра, предложенное Планом учитывает его размещение на берегу Капшагайского водохранилища. С учетом природных условий, особое место в зонировании территории занимает рекреационная зона (зона отдыха).
Основу планировочной структуры Центра составляют: центральная ось - эспланада, между двумя спаренными, магистральными улицами трассированными, с юго-востока на северо-запад (от водохранилища до предполагаемого аэропорта), и существующая автодорога Алматы - Усть-Каменогорск реконструируемой в дальнейшем в скоростную городскую дорогу.
Стержневой магистралью планировочной структуры является участок существующей автодороги Алматы - Усть-Каменогорск, пересекающий территорию Центра в направлении с юго-запада на северо-восток протяженностью 26.5 километров. В структуре улично-дорожной сети (УДС) этот участок автодороги отнесен к скоростной городской дороге шириной в "красных линиях" 120 метров.
С южной стороны этой дороги продольные магистральные улицы дугообразного начертания сочетаются с характером изгибов береговой линии водохранилища. С северной стороны дороги сетка улиц имеет в основном прямоугольное начертание.
Объездная автодорога Алматы - Усть-Каменогорск по Плану на перспективу переносится за пределы Центра с северной стороны.
Общая композиционная идея формирования Центра обеспечивает включение каждого отдельного района в общую архитектурно-пространственную систему. Пешеходные аллеи, бульвары и улицы способствуют формированию закономерно построенных анфилад. Планировка и застройка решается как целостная композиция, органично сочетающаяся с Капшагайским водохранилищем, окружающей средой, учитывающая существующий рельеф и природно-климатические условия.
Ядром композиции Центра является овальный автотранспортный узел, где размещены: казино, отели, деловой центр.
Все магистральные инженерные сети сведены в единый подземный проходной коллектор, что позволит снизить капитальные и эксплуатационные затраты.
Территория Центра
Территория Центра распределяется на основные зоны:
пляжного отдыха;
длительного и кратковременного отдыха;
"Города развлечений";
селитебную территорию;
транспортно-логистическую и промышленную зону.
Все функциональные зоны расположены последовательно по мере удаления от водохранилища.
На территории Центра предусматривается размещение делового центра, состоящего из Центров обслуживания бизнес центров, деловых и финансовых офисов, помещений для проведения конференций, выставок и презентаций, рекламных кампаний.
Планировочное ядро Центра включает следующие комплексы казино и отели, музеи, выставочные залы и картинные галереи.
Каждый гостиничный комплекс предусматривает собственную региональную специфику. С обзорных площадок высотных зданий, открываются видовые панорамы: с юга откроется панорама гряды Алатау с вершиной Хан-Тенгри, а с юго-востока на правом берегу реки Или - ландшафт природного парка Алтынемель с грядой "Поющего бархана" и водная гладь Капшагайского водохранилища.
На центральной планировочной оси (от водохранилища в сторону аэропорта), между магистральными улицами Центра последовательно расположены: главный пирс, водное шоу, пляж, центральный сквер, Конгресс-холл, центральная городская площадь, автомобильно-железнодорожный транспортный узел, бизнес и финансовый центры, центр планировочного района.
В главной части Центра размещена селитебная зона, в пределах автотранспортного полукольца и огибает по дуге основное ядро Центра.

Тұрғын үй құрылысы туристік Орталықта тұрақты тұратын, қызмет көрсетуші персонал мен оның отбасыларына арналған 5, 9, 12, 16 және 20 қабатты тұрғын үйлермен берілетін болады.
Мұнда сондай-ақ халыққа тиісті барлық денсаулық сақтау, ағарту, мәдениет, коммуналдық-тұрмыстық қызмет көрсету мекемелері орналастырылады.
Шағын қабатты және коттедж құрылысы бар тұрғын үй кварталдары жасыл желекті кеңістігі бар елеулі аумақтарды ала отырып, Орталықтың негізгі бөлігінен тыс жерде орналасқан.
Тұрғын үй аудандарының арасындағы аумаққа су қоймасының жағалауы бойынша созылып жатқан «Ойын-сауық» қаласы орналастырылады, онда:
стадион, спорт аймағы, Американдық горкалар, рампалары бар скейтте, роликті конькиде сырғанауға арналған жастар саябағы, Граффити, мұз сарайы конкурстарына арналған учаскелер, халықтың серуендеу аймағы, ландшафтты саябақ, «Дисней-Лэнд», ипподром болады.
Оңтүстік-батыс жақтан: жануарлар саябағы, ралли, гольф ойнауға арналған алаң орналастырылады.
«Ойын-сауық қаласының» аумағы бойынша саябақ аймағы арқылы жылдам қозғалу үшін «МАГЛЕВ» магнитті ілмектегі көлік желісі көзделеді (11 шақырым).
Жағажай аймағының аумағында жағажайларды тиісінше абаттандыруды жүргізу, қайықтарға, яхталарға, катамарандарға арналған аймақтарды жабдықтау, тамақтану мекемелерінің желісін құру жоспарланып отыр. Жағажай құрылыстарының құрамына көлеңкелік қалқалар, жантайма төсектер, жуыну кабиналары, сауда павильондары, биодәретханалар және т.б. кіреді.
Акваторияның жобалық ауданы шамамен 400 гектар. Жобада суда жүзу қауіпсіздігін жасау және қамтамасыз ету үшін тиісті іс-шаралар көзделеді.
Жобада жағалаудағы суда қорғау жолағының аумағында бар демалыс базаларын абаттандыру, аймаққа қызмет көрсетуге арналған автожолдар, өрт сөндіру машиналары мен жедел жәрдем машиналарының өтпелері көзделеді. ҚР ҚНжЕ 3.01-01-2002 «Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық қоныстарды жоспарлау және салу» ережесіне сәйкес осы аймақта демалыс орындары және жағажай аймақтарына қызмет көрсетуге арналған құрылыстар көзделді.
Жоспарға сәйкес функционалдық аймақтандыру бойынша жобаға  сәйкес осы аумақта санаторийлік-курорттық аймақ орналасады.
Жобада суда қорғау жолағындағы табиғи ортаға зиян келтіретін шаруашылық және басқа да қызмет орталықтарының құрылысы көзделмейді.
Демалыс аймағының аумағында ұзақ және қысқа уақыттағы демалыс объектілерін орналастыру болжанады.
Орталықтың демалыс аймағының қағидатты шешімдері «Қапшағай қаласы мен Қапшағай су қоймасы жағалауы демалыс аймақтарының ТЭН-і және бас жоспары» бекітілген жобасын ескере отырып қабылданды.
Жоспарда орындалған нақтылаулар барлық функционалдық аймақтарды өзара байланыстыра қараумен бірыңғай инженерлік-көлік, жалпы сәулеттік-кеңістік тұжырымдамасын шешумен байланысты.
Демалыс аймақтары өзара бас композициялық элементпен - жол бойымен өтетін жағалаумен - Үлкен жағалаудағы гүлзармен байланысты. Демалыс аймақтары және жағалаудағы гүлзары бар осы функционалдық аймақ демалыс, спорт, ойын-сауық, рекреация орны болып табылады, онда Орталық халқы үшін қызмет көрсету орындарының елеулі саны шоғырландырылатын болады.
Сонымен бірге, гүлзар бас композициялық арқау бола отырып, қаланың барлық орталықтарын демалыс аймағымен байланыстыратын болады.
Ұзақ демалыс объектілері санаторийлік-курорттық мекемелер, балаларды сауықтыру базалары, пансионаттар, демалыс үйлері, жастардың спорттық базалары, қонақ үй кешендері түрінде берілетін болады.
Қазіргі «Алматы Демалыс» демалыс аймағының аумағындағы Орталықтың негізгі бөлігінде орналастырылған қонақ үй кешендері мен ойын-сауық қызметтерінің кең ауқымы бар аймақтарды қамтиды.
Балаларды сауықтырудың демалыс үйлері транзиттік магистралдардан оқшауландырылған, абаттандырылған жағажайға қолайлы шығу жолдары бар Орталық аумағының шығыс бөлігінде көзделген және басқа функционалдық аймақтардан бөлек орналасқан.
Балалармен отбасылық демалуға арналған базалар балалар алаңдарымен, бассейндермен, спорт құрылыстарымен, бейне-залдармен және ойын автоматтары бар павильондармен жабдықталған.
Белсенді демалысты ұнататындар үшін спорт алаңдарын, гольфке арналған алаңдарды, скейтте, роликті конькиде сырғанауға арналған рампалары бар жастар саябағын, сондай-ақ дайвинг, виндсерфинг, су мотоциклдерін, теннис корттарын, спорттық жаттығу залдарын, ат жарыстарын және парашюттер, картинг, Граффити конкурстарын өткізуге арналған учаскелерді, мұз сарайын және көптеген тағы да басқа құрылыстар салу көзделеді.
Орталық аумағында 562 га алаңға селитебті аймақ (қала) пен әуежай арасында орналасқан көлік-логистикалық және өнеркәсіп аймағын құру көзделеді.

Жилая застройка, будет представлена 5-ти, 9-ти, 12-ти, 16-ти и 20-ти этажными жилыми домами для обслуживающего персонала и их семей, постоянно проживающих Центра.
Здесь также разместятся все необходимые учреждения здравоохранения, просвещения, культуры, коммунально-бытового обслуживания населения.
Жилые кварталы малоэтажной и коттеджной застройки расположены за пределами основной части Центра, занимая значительные территории с озелененными пространствами.
На территории между жилыми районами размещается "Город развлечений" вытянутый вдоль побережья водохранилища: стадион, спортивная зона, Американские горки, молодежный парк с рампами для катания на скейтах, роликовых коньках, участки для конкурсов Граффити, ледового дворца, зона народных гуляний, ландшафтный парк, "Дисней Лэнд", ипподром.
С юго-западной стороны размещаются: зоопарк, ралли, поле для игры в гольф.
По территории "Города развлечений", через парковую зону для быстрого передвижения предусматривается транспортная линия на магнитной подвеске "МАГЛЕВ" (11 километров).
На территории пляжной зоны намечается проведение соответствующего благоустройства пляжей, оборудование причалов для лодок, яхт, катамаранов, создание сети учреждений питания. В состав пляжных сооружений включаются теневые навесы, лежаки, душевые кабины, торговые павильоны, биотуалеты и др.
Проектная площадь акватории около 400 гектаров. Проектом предусматриваются соответствующие мероприятия для создания и обеспечения безопасности купания на воде.
На территории прибрежной водоохранной полосы проектом предусматривается благоустройство существующих баз отдыха, автодороги для обслуживания зоны, проезды пожарных машин и машин скорой помощи. В соответствии с СНиП РК 3.01-01-2002 в этой зоне предусмотрены места отдыха и сооружения для обслуживания пляжных зон.
По функциональному зонированию в соответствии с Планом на данной территории располагается санаторно-курортная зона.
В проекте, строительство Центров хозяйственной и другой деятельности, наносящие ущерб природной среде в водоохранной полосе не предусматривается.
На территории зоны отдыха предполагается размещение объектов длительного и кратковременного отдыха.
Принципиальные решения зоны отдыха Центра приняты с учетом утвержденного проекта "ТЭО и генеральный план зон отдыха города Капшагая и побережья Капшагайского водохранилища".
Уточнения, выполненные в Плане связаны с рассмотрением во взаимосвязи всех функциональных зон, с решением единой инженерно-транспортной, общей архитектурно-пространственной концепции.
Зоны отдыха связаны между собой главным композиционным элементом - большим прибрежным бульваром - набережной, проходящим вдоль дороги. Данная функциональная зона, с зонами отдыха и бульваром-набережной, будет местом отдыха, спорта, развлечений, рекреации, где сосредоточится значительное количество мест приложения труда для населения Центра.
В тоже время, бульвар, являясь главной композиционной осью, будет соединять все городские центры с зоной отдыха.
Объекты длительного отдыха будут представлены санаторно-курортными учреждениями, детскими оздоровительными базами, пансионатами, домами отдыха, молодежно-спортивными базами, комплексами гостиниц.
Санатории и курорты, размещающие в основной части Центра, на территории нынешней зоны отдыха "Алматы Демалыс" включают гостиничные комплексы и зоны с широким диапазоном развлекательных услуг.
Детские оздоровительные дома отдыха предусмотрены в восточной части территории Центра, изолированные от транзитных магистралей, имеющие удобные выходы на благоустроенный пляж и отделены от других функциональных зон.
Базы для семейного отдыха с детьми оборудованы детскими площадками, бассейнами, спортивными сооружениями, видео-залами и павильонами с игровыми автоматами.
Для любителей активного отдыха предусматривается строительство спортивных площадок, полей для гольфа, молодежного парка с рампами для катания на скейтах, роликовых коньках, а также дайвинг, виндсерфинг, водные мотоциклы, теннисные корты, спортивные тренажерные залы, скаковые лошади и парашюты, картинг, участки для проведения конкурсов Граффити, ледового дворца и многое другое.
На территории Центра, на площади 562 га предусматривается создание транспортно-логистической и промышленной зоны, расположенные между селитебной зоной (города) и аэропортом.

3. Тұрғын үй қоры
Жобаланып отырған Орталықта демалушылардың бір бөлігі жеке секторда және коммуналдық тұрғын үй қоры үй-жайларында орналастырылатындығына байланысты, тұрғын үй құрылысының көлемін есептеу кезінде жобаны 2020 жылға дейін іске асырудың есептік мерзіміне әрбір тұрғынды 49 м2 дейін тұрғын үймен қамтамасыз етудің жоғары нормалары қабылданды, ал тұрғын үй қоры барлығы 12 млн. 280 мың. м2 құрайды.
Орталықтың тұрғын үй қорының көлемі барлық жоспарланып отырған үш ауданда орналастырылады және мынадай аумақтарда:
№ 1 жоспарлау ауданында - 367,0 га;
№ 2 жоспарлау ауданында - 107,0 га;
№ 3 жоспарлау ауданында - 83,0 га құрайды.
Тұрғын үй құрылысына арналған жобада:
үй-жайлық құрылыс (коттедждер);
блокталған аз қабатты тұрғын үйлер;
көп қабатты тұрғын үйлер (10 және одан көп қабатты) көзделген.
Тұрғын үй құрылысының көлемі
1-кесте
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Тұрғын үйді іске қосу көрсеткіштері
2010 бастап 2020 ж. қоса алғанда
1
Орталық бойынша барлығы
оның ішінде:
үй-жайлық құрылыс (коттедждер)
көп қабатты үйлер, барлығы
оның ішінде:
блокталған аз қабатты үйлер
көп қабатты тұрғын үйлер (10 және одан көп қабатты)
мың м2

3. Жилищный фонд
В связи с тем, что часть отдыхающих в проектируемом Центре будет расселяться в частном секторе и в жилых помещениях коммунального жилищного фонда, при расчете объемов жилищного строительства приняты повышенные нормы обеспеченности жильем до 49 м2 на каждого жителя на расчетный срок реализации проекта до 2020 года, а жилищный фонд всего составит 12 млн. 280 тыс. м2.
Объем жилищного фонда Центра размещается во всех трех планировочных районах и составляет на территории:
планировочного района № 1 - 367,0 га;
планировочного района № 2 - 107,0 га;
планировочного района № 3 - 83,0 га.
Проектом для жилищного строительства предусмотрено:
усадебная застройка (коттеджи);
блокированные малоэтажные жилые дома;
многоквартирные жилые дома (10 и более этажей).
Объемы жилищного строительства
Таблица 1
п/п
Наименование
Ед.
изм.
Показатели
ввода жилья
С 2010 по
2020 гг.
1
Всего по Центру
в том числе:
тыс. м2

1 889,0
739,0
4
3-жоспарлау ауданы, барлығы
үй-жайлық құрылыс (коттедждер)
көп қабатты үйлер, барлығы
оның ішінде:
блокталған аз қабатты үйлер
көп қабатты тұрғын үйлер (10 және одан көп қабатты)
мың м2
2 805,0
1 345,0
1 500,0
-
1 500,0
Орталықты дамытудың экономикалық базасы
Орталықты әлеуметтік-экономикалық дамыту болжамы Қапшағай су
қоймасының жағалауында туризм және демалыс индустриясын қалыптастыру
мен салу үшін экономика салаларының орнықты дамуына қол жеткізуге
бағытталған. Жобалау кезеңінде қажетті әлеуметтік-мәдени сала объектілерін, туристік-рекреациялық және ойын-сауық-ойын функциялары бар объектілерді, инженерлік-көлік инфрақұрылымы объектілерін салу, қызмет көрсету саласының оңтайлы жүйесін құру көзделеді.
Орталықты дамытудағы басым бағыттар ретінде мыналар көзделеді:
туристік және ойын-сауық кластерін қалыптастыру;
халықаралық талаптар мен стандарттарға сәйкес қызмет көрсету мен қызметтер ұсыну саласын ұйымдастыру және жетілдіру.
Орталықтың негізгі қала құрылысы объектілерінің тізбесі мен сыйымдылығы
2-кесте
Атауы
Өлшем бірлігі
2020 жылға дейін
Ұзақ демалыс объектілері
орын

1 889,0
Многоквартирные дома, всего
в том числе:
блокированные малоэтажные дома
739,0
многоквартирные жилые дома (10 и более
этажей)
4
3-й планировочный район, всего
тыс. м2
2 805,0
Усадебная застройка (коттеджи)
1 345,0
Многоквартирные дома, всего
1 500,0
в том числе:
блокированные малоэтажные дома
-
многоквартирные жилые дома (10 и более
этажей)
1 500,0
Экономическая база развития Центра
Прогноз социально-экономического развития Центра направлен на достижение устойчивого развития отраслей экономики для формирования и строительства индустрии туризма и отдыха на побережье Капшагайского водохранилища. За проектный период предусматривается создание необходимых объектов социально-культурной сферы, объектов туристическо-рекреационных и развлекательно-игорных функции, инженерно-транспортной инфраструктуры, создание оптимальной системы сферы обслуживания.
Приоритетными направлениями в развитии Центра предусматриваются:
формирование туристского и игорно-развлекательного кластера;
организация и усовершенствование сферы обслуживания и услуг, в соответствии международных требований и стандартов.
Перечень и емкость основных градообразующих объектов Центра
Таблица 2
Наименование
Ед. изм.
до 2020 года
Объекты длительного отдыха
место

500
1 500
17
Мәдениет және өнер, мұрағаттар, аттракциондар, ойын-сауық, БАҚ, спорт және дене шынықтыру
0,5
1 250
18
Өзге де қызметтер
0,5
1 300
4. Көлік және көше-жол желісі
Қалыптасқан жағдай
Орталық аумағының Алматы облысының шегінде тіректі көлік байланысы, республикалық маңызы бар Алматы - Талдықорған - Достық, Алматы - Семей, Алматы - Өскемен автожолы бар.
Алматы - Достық темір жол көлік магистралы су қоймасы жағалауының бойындағы қысқа қимада ғана орналасқан (1,5 шақырым). Бөктер разъезінен темір жол Талдықорған қаласының бағытында солтүстікке кетеді.
Қазіргі уақытта Алматы мегаполисі мен бар демалыс аймақтары арасындағы көлік байланысы Алматы - Талдықорған автомобиль жолы бойынша және темір жол магистралы бойынша жүзеге асырылады.
Алматы - Талдықорған магистралды автотасжолынан демалыс аймақтарына тікелей бірнеше тарамдар бар, олардың көпшілігі қатты жабындысы жоқ топырақты жолдар болып табылады.

500
вузы
0,6
1500
17
Культура и искусство, архивы,
аттракционы, развлечения, СМИ,
спорт и физкультура
0,5
1250
18
Прочие услуги
0,5
1300
4. Транспорт и улично-дорожная сеть
Существующее положение
Территория Центра имеет опорную транспортную связь в пределах Алматинской области, автодорогу Республиканского значения Алматы - Талдыкорган - Достык, Алматы - Семей, Алматы - Усть-Каменогорск.
Железнодорожная транспортная магистраль Алматы - Достык размещена только на коротком отрезке вдоль побережья водохранилища (1,5 километровая). От разъезда Боктер железная дорога уходит на север в направлении города Талдыкоргана.
В настоящее время транспортное сообщение между Алматинским мегаполисом и существующими зонами отдыха осуществляется по автомобильной дороге Алматы - Талдыкорган и железнодорожной магистрали.
От магистральной автотрассы Алматы - Талдыкорган непосредственно к зонам отдыха имеется несколько ответвлений, большинство из которых является грунтовыми дорогами без твердого покрытия.

Қапшағай су қоймасында қазіргі уақытта демалыстың судағы спорт түрі дамуда. Қапшағай жағалауындағы демалыс аймақтарында пайдаланылатын тіркелген шағын көлемді және өзен флоты жекеменшік кемелерінің саны 350 бірлікті құрайды. Қапшағай су қоймасы бойынша экскурсиялық серуендерге жұмылдырылған 4 өзен кемесі бар.
Демалыс аймақтарының шегінде 3 база орналасқан - өзенде жүзетін кемелерге және шағын көлемді кемелерге арналған тұрақтар, сондай-ақ шағын көлемді флотты сақтау және оның тұрағы үшін 7 айлақ бар. Өзенде жүзетін кемелердің және шағын көлемді кемелердің тұрағына жабдықталған, сондай-ақ серуендеу рейстері кезінде жолаушыларды отырғызуға және түсіруге арналған айлақтар жоқ.
Орталықтың сыртқы көлігін дамыту
Алматы агломерациясының солтүстік өңіріндегі елді мекендердің топтық жүйесі халқының саны шамамен 2 млн. адамды құрайды.
Осыған байланысты Алматы агломерациясының өңірі және, әсіресе, оны дамытудың солтүстік бағыты агломерацияның орталық өзегі - Алматы қаласынан «G4 Сіty» серіктес қалаларға жол жүруге неғұрлым аз уақыт жұмсалатын, көлікке қол жеткізу жасалған жағдайда неғұрлым тартымды және халық көп келетін орындар болып табылады.
Сондықтан, белгіленген айқын алғышарттарды негізге ала отырып, кешенді-көлік сызбасы (КТС) жобалық ұсыныстарының негізгі тұжырымдамасы Алматы агломерациясын дамытуды солтүстік Қапшағай бағытындағы елді мекендердің бірыңғай топтық жүйесі ретінде қарастыра отырып, «G4 Сіty» тәрізді серіктес қалалармен, сондай-ақ Қапшағай және «Жаңа Іле» қалаларымен Алматы қаласының жүрдек және жоғары жылдамдықтағы көлік байланыстарын есептік мерзімге құруға негізделген.
Еуропа-Азия халықаралық көлік дәліздері
Қытай мен Еуропа арасындағы жүк тасымалдарының қарқынды өсуі Қазақстанның транзиттік әлеуетін дамыту және пайдалану үшін алғышарт болып табылады.
Осыған байланысты Қытайда «Go West» («Батысқа қарай жүру») көлік стратегиясы үдемелі қарқынмен іске асырылуда. Осы стратегияны іске асыру үшін ҚХР-да «Ляньюньган порты - Цзиньхе - Қорғас» темір жол желілері және Қазақстанмен және Орталық Азия мен Ресейдің басқа елдерімен мемлекеттік шекараға дейін «Шығыс - Батыс» автомобиль жолдары салынуда.
«Қазақстан Республикасының көлік схемасын» әзірлеуге сәйкес Алматы өңірі арқылы 4 халықаралық көлік дәлізі: 2 темір жол және 2 автожол дәлізі өтетін болады, олар бойынша мәліметтер төменде келтірілді.
Теміржол транзит дәліздері
Шығыс-Батыс дәлізі. Бұл Тынық мұхиттағы Ляньюньган Қытай теңіз портынан Батыс Еуропаға құрлықаралық транзиттік теміржол дәлізі Қазақстан-Қытай шекарасындағы Қорғас, Жетіген станциясы, Алматы - Семей, Тараз, Шымкент, Өзбекстан, Түрікменстан, Иран, Түркия арқылы және одан әрі Батыс және Оңтүстік Еуропаға өтеді.
Қазіргі уақытта Қазақстан Республикасында қазіргі бар Жетіген станциясынан ҚХР-мен мемлекеттік шекараға кіреберістегі Қорғас станциясының жаңа темір жол желісіне дейін ұзақтығы шамамен 300 км болатын осы дәліз учаскесі жобалануда. Темір жол дәлізінің тас жолы қысқа бағыт бойынша Қапшағай су қоймасының оңтүстік жағынан өтеді.

На Капшагайском водохранилище в настоящее время получает развитие водно-спортивный вид отдыха. Количество зарегистрированных частных судов маломерного и речного флота, которые эксплуатируются в зонах отдыха Капшагайского побережья, составляет 350 единиц. Имеется 4 речных судна, задействованных в экскурсионных прогулках по Капшагайскому водохранилищу.
В пределах зон отдыха расположено 3 базы (стоянки для речных и маломерных судов), а также имеется 7 затонов для хранения и стоянки маломерного флота. Как базы, так и стоянки не имеют специальных обустройств. Причалы, оборудованные для стоянки речных и маломерных судов, а также для посадки и высадки пассажиров при прогулочных рейсах отсутствуют.
Развитие внешнего транспорта Центра
Численность населения групповой системы населенных мест северного региона Алматинской агломерации составит около 2 млн. чел.
В связи с чем, регион Алматинской агломерации и особенно северное направление ее развития будет наиболее притягательным и посещаемым при условии создания транспортной доступности с минимальными затратами времени на передвижения к городам - спутникам "G4 City" и Центру от центра-ядра агломерации - города Алматы.
Поэтому исходя из обозначенных очевидных предпосылок, основная концепция проектных предложений комплексно-транспортная схема заключается в создании к расчетному сроку скоростных и высокоскоростных транспортных связей Алматы, как с городами - спутниками "G4 City", так и с городами Капшагай и "Жана-Иле", рассматривая все указанные как единую групповую систему населенных мест северного - Капшагайского направления развития Алматинской агломерации.
Международные транспортные коридоры Европа - Азия
Предпосылкой для развития и использования транзитного потенциала Казахстана является динамичный рост грузопотоков между Китаем и Европой.
В связи, с чем в Китае ускоренными темпами реализуется транспортная стратегия "Go West" ("Идти на Запад"). В реализации этой стратегии в КНР строятся железнодорожные линии "порт Ляньюньган - Цзиньхе - Хоргос" и автомобильные дороги "Восток - Запад" до госграницы с Казахстаном и другими странами Средней Азии и России.
В соответствие с разработками "Транспортной схемы Республики Казахстан" через Алматинский регион пройдут 4 международные транспортные коридоры: 2 железнодорожных и 2 автодорожных коридора, сведения по которым приведены ниже.
Железнодорожные транзитные коридоры
Коридор Восток-Запад. Это трансконтинентальный транзитный железнодорожный коридор от китайского морского порта Ляньюньган на Тихом океане в Западную Европу пройдет через Хоргос на Китайско-Казахстанской границе, станция Жетыген, железнодорожная линия Алматы - Семей, Тараз, Шымкент, Узбекистан, Туркменистан, Иран, Турцию и далее в Западную и Южную Европу.
В настоящее время в Республике Казахстан проектируется участок этого коридора от существующей станции Жетыген до новой железнодорожной линии станции Коргас на подходе к госгранице с КНР протяжением около 300 км. Трасса железнодорожного коридора пройдет с южной стороны Капшагайского водохранилища по кратчайшему направлению.

Осы жобада болашақта Қорғас станциясы - Жетіген станциясы теміржол желісін Алматы темір жол торабын айналып өтіп, Алматы 1 станциясы - Шу станциясының теміржол магистралінің қазіргі бар Ұзынағаш станциясына тікелей бағытпен шыға отырып, «GRОWING СІТҮ» солтүстік жағынан батысқа одан әрі ұзарту ұсынылады. Бұл транзиттік теміржол жүк ағындарының қайта жүріп өтуін 40 шақырымға дейін қысқартуға және жылдамдығы сағатына 300 шақырымнан асатын поезды өткізуге мүмкіндік береді.
Солтүстік-Оңтүстік дәлізі. Мұндай темір жол дәлізін Иранның, Орталық Азия елдерінің, Қазақстан мен Ресейдің көлік министрліктері әзірлеуде.
Солтүстік Еуропа елдерінен Ресей, Қазақстан, Орталық Азия арқылы Иран темір жолдарының Мешхед станциясына дейін жол төсеу белгіленуде, ал алыс болашақта Иранның Парсы шығанағындағы Бандер-Аббас портына дейін теміржол дәлізін ұзарту жоспарланып отыр. Алматы агломерациясының шегінде теміржол дәлізін Қапшағай қаласын (батыс жақтан) және Орталықты (солтүстіктен) айналып өтіп, қазіргі бар Алматы 1 - Семей темір жол желісіне шығуы бар солтүстік бағытқа өткізу ұсынылып отыр.
Автожол транзит дәліздері
Шығыс - Батыс дәлізі. 2008 жылдан бастап Қазақстан Республикасында Батыс Қытай-Батыс Еуропа транзиттік автожол дәлізінің осындай учаскесінің жобалау-іздестіру жұмыстары жүргізілуде.
Учаске Қорғас Қазақстан-Қытай мемлекеттік шекарасынан басталады және Қазақстанда Алматы - Тараз - Шымкент - Қызылорда - Ақтөбе арқылы және Ресей арқылы Еуропаға өтеді.
Солтүстік-Оңтүстік дәлізі. Осындай автожол дәлізі іс жүзінде өткен ғасырдың 90 жылдарынан бастап қолданылады. Ол Иранның Парсы шығанағындағы Бандер-Аббас портынан басталады және Түрікменстан, Өзбекстан, Қазақстан және Ресей аумағы арқылы Солтүстік Еуропа елдеріне өтеді.
Алматы агломерациясының шекараларында осы автожол дәлізінің учаскесін, қала маңындағы аймақтың елді мекендерін, Қапшағай қаласын және «Жаңа Іле» туристік орталығын айналып өтіп, Қапшағай қаласы бағытындағы Ұзынағаш кенті ауданындағы Бішкек - Алматы автожолынан шыға отырып Алматы - Өскемен автожолына және одан әрі Ресей мен Солтүстік Еуропа елдеріне дейін созу ұсынылады.
Әуе транзит дәлізі
Жобада таяу арадағы 15-20 жылда Орталықтың солтүстік жағынан жаңа әуежай-хаб, болашақ туризм және ойын бизнесі орталығын салу ұсынылады.
Әуежайдың қол жетімділігін қамтамасыз ету үшін Орталықпен, Қапшағай қаласымен, «G4 Сіty» Алматының 4 серіктес қалаларымен және Алматы қаласымен жүрдек көлік байланыстарын құру көзделеді.
Су көлігі
Қапшағай су қоймасы және Іле өзені кеме жүретін болып табылады, осыған байланысты жолаушылар және жүк қозғалысын ұйымдастыру мақсатында өзен портын қалпына келтіру және кеңейту ұсынылады. Портты дамыту үшін көзделген аумақтан кірпіш зауытын және суықтату комбинатын шығару ұсынылады. Қолданыстағы мұнай базасының аумағы да портты дамыту аумағына келеді, оны Су көлігі орталығына қайта бейіндеу көзделеді. Портты Дамытуға, сондай-ақ демалыс аймақтарының бөлігі де кіреді, оларды порт объектілері етіп қайта бейіндеу ұсынылады.
Порт аумағында оның толыққанды дамуына арналған Орталықтар кешені көзделеді. Оларға мыналар жатады: өзен вокзалы, қонақ үйлер, дүкендер, мейрамханалар, жүк терминалы, Логистика орталықтары және басқалар.
Есептік мерзімге туристік Орталықты демалыс аймақтарымен байланыстыратын қалаішілік жолаушылар тасымалына арналған су көлігін пайдалану болжанады, ол үшін өзен портының ауданында жолаушылар айлағы, автотұрақтарды және қоғамдық көліктің аялдама пункттерін орналастыру үшін вокзал маңы ауданы бар өзен вокзалы көзделген.
Бұдан басқа, осы жобада шағын көлемді флот базаларын дамыту белгіленген.
Көше-жол желісін және көлікті дамыту

В данном проекте предлагается в перспективе железнодорожную линию станция Коргас - станция Жетыген продлить дальше на запад с северной стороны "GROWING CITY" с выходом по прямому направлению выйти на существующую станцию Узунагаш железнодорожной магистрали станции Алматы 1 - станции Шу в обход Алматинского железнодорожного узла. Что позволит сократить перепробеги транзитных железнодорожных грузопотоков до 40 км и пропускать поезда со скоростью более 300 км в час.
Коридор Север-Юг. Такой железнодорожный коридор прорабатывается Министерствами транспорта Ирана, стран Средней Азии, Казахстана и России.
Прокладка дороги намечается от стран Северной Европы, через Россию, Казахстан, Среднюю Азию до станции Мешхед Иранских железных дорог, а в отдаленном будущем продлить железнодорожный коридор до порта Бандер-Аббас Ирана на Персидском заливе. В пределах Алматинской агломерации железнодорожный коридор предлагается пропустить в северном направлении в обход города Капшагай (с запада) и Центр (с севера) с выходом на существующую железнодорожную линию Алматы 1 - Семей.
Автодорожные транзитные коридоры
Коридор Восток - Запад. С начала 2008 года в Республике Казахстан ведутся проектно-изыскательские работы такого участка транзитного автодорожного коридора Западный Китай - Западная Европа.
Начинается участок от китайско-казахстанской госграницы Хоргос и проходит через Алматы - Тараз - Шымкент - Кызылорду - Актобе в Казахстане и через Россию в Европу.
Коридор Север-Юг. Такой автодорожный коридор практически действует с 90-х годов прошлого века. Начинается он от Иранского порта Бандер - Аббас на Персидском заливе и проходит через территории Туркмении, Узбекистана, Казахстана и России в страны северной Европы.
В границах Алматинской агломерации участок этого автодорожного коридора предлагается проложить от существующей автодороги Бишкек - Алматы в районе пос. Узунагаш по направлению города Капшагай, в обход существующих населенных пунктов пригородной зоны, город Капшагай и Центр с выходом на автодорогу Алматы - Усть-Каменогорск и далее в Россию и страны Северной Европы.
Воздушный транзитный коридор
В проекте предлагается в ближайшие 15-20 лет построить новый аэропорт - хаб с северной стороны Центра, будущего центра туризма и игорного бизнеса.
Для обеспечения доступности аэропорта с Центром, с городом Капшагай, с 4-мя городами - спутниками Алматы "G4-City" и городом Алматы, создать скоростные транспортные связи.
Водный транспорт
Капшагайское водохранилище и река Или являются судоходными, в этой связи, проектом предлагается восстановить и расширить речной порт с целью организации пассажирского и грузового движения. С территории, предусмотренной для развития порта, рекомендуется вынос кирпичного завода и хладокомбината. Территория существующей нефтебазы также подпадает под развитие порта. Ее предусматривается перепрофилировать под Центры водного транспорта. Под развитие порта попадают также часть зон отдыха, которые предлагается перепрофилировать под Центры порта.
На территории порта предусматривается комплекс Центров для его полноценного развития. К ним относятся: речной вокзал, гостиница, магазины, рестораны, грузовой терминал, Центры логистики и другие.
К расчетному сроку предполагается использовать водный транспорт на внутригородских пассажирских перевозках, на связях Центра с зонами отдыха, для чего в районе речного порта предусмотрен речной вокзал с пассажирским причалом, привокзальной площадью для размещения автостоянок и остановочных пунктов общественного транспорта.
Кроме того, данным проектом намечено развитие баз маломерного флота.
Развитие улично-дорожной сети и транспорта

Көше-жол желісі. Көше-жол желісінің жүйесі (бұдан әрі - КЖЖ) Орталықтың бас жоспарының сәулеттік-жоспарлау шешімімен анықталған және тұтастай алғанда тікбұрышты схеманы білдіреді. КЖЖ қабылданған трассалары Қапшағай су қоймасының жағалауы бойымен 24 км дейін және көлденең қимада ең кең орында 10 км дейін созылған конфигурациясы бойынша туристік орталық құрылысына бөлінген аумақ шекараларына байланысты.
КЖЖ жүйесінің негізгі магистралі оңтүстік-батыстан солтүстік-шығысқа қарай бағытта туристік орталық аумағын кесіп өтетін Алматы - Өскемен автожолының ұзақтығы 26,5 км учаскесі болып табылады.
КЖЖ құрылымында автожолдың осы учаскесі ені 250 метр «қызыл» жолақта қалалық жүрдек жолға жатқызылған. Осы жолдың оңтүстік жағынан доға тәрізді бойлық магистралдық көшелер Қапшағай су қоймасының жағалау желісінің иілу сипатын қайталайды.
Жолдың солтүстік жағынан көшелердің торкөзі негізінен тікбұрыш бейнелі.
Туристік орталықты жобалау шекараларында магистралдық көшелердің жалпы ұзындығы шамамен 625,7 км құрайды, оның ішінде:
үзіліссіз қозғалысты жалпықалалық маңызы бар магистралдық көшелер 55,75 км;
реттелетін қозғалысты жалпықалалық маңызы бар магистралдық көшелер 15,0 км;
аудандық маңызы бар магистралдық көшелер 175,0 км;
тұрғын үй көшелері 237,0 км.
Магистралдық көшелердің тығыздығы орташа есеппен 3,5 км/км2 құрайды, оның ішінде:
үзіліссіз қозғалысты жалпықалалық маңызы бар магистралдық көшелердің - 0,5 км/км2;
реттелетін қозғалысты жалпықалалық маңызы бар магистралдық көшелердің - 1,4 км/км2;
аудандық маңызы бар магистралдық көшелердің - 1,6 км/км2.
Магистралдық көшелердің тығыздығы тұтастай алғанда 3.01-01-2002 «Қала құрылысы. Қалалық және ауылдық қоныстарды жоспарлау және салу» ҚР ҚНжЕ нормативтік талаптарына сәйкес келеді.
Әр түрлі деңгейлердегі көлік қиылыстары
3.01-01.2002* ҚР ҚНжБ талаптарына сәйкес үздіксіз қозғалысты магистралдық көшелердің өзара және басқа санаттағы көшелермен қиылысында бас жоспардың есепті мерзіміне дейін саны 31 бірлік түрлі деңгейдегі көліктік жол айырымдары, ал теміржол желісінің магистралдық көшелері қиылыстарында - 10 автомобиль жол өтпесі көзделді.
Қалалық көлік
Орталық ішкі және халықаралық туризм орталығы ретінде туризм және ойын бизнесі ерекшелігіне тән қазіргі бар стандарттар мен талаптарды ескере отырып, жобаланды.
Құрылыстың бірінші сатысында көлікті қоса алғанда, барлық инфрақұрылымды дамыту ойын бизнесін дамытуға, одан соң туризм бизнесінің қажеттіліктеріне байланысты болады.
Осыған байланысты туристік орталықты дамытудың I сатысында - қалалық көлік үшін қалалық және туристік үлгідегі жайлы автобустар көзделді, ал одан кейін орталық ауданда троллейбустар пайдаланылатын болады.
Жылжымалы құрамның, сондай-ақ автобус және троллейбус парктерінің қажет саны және оларды қала аумағына орналастыру тиісті көліктік-қала құрылысы есептеулерінің негізінде арнайы бөлімде көзделеді.
Тұрғындар автомобильдерінің 157 500 бірлік есептік санынан 2020 жылға, 35456 машина үй-жай құрылыстарында орналастырылатын болады. Қалған 122 044 машинаны орналастыру былайша көзделеді:

Улично-дорожная сеть. Система улично-дорожной сети определена архитектурно-планировочным решением генерального плана Центра и представляет в целом прямоугольную схему. Принятая трассировка УДС продиктована границами отвода территории под застройку туристского центра по конфигурации вытянутой вдоль побережья Капшагайского водохранилища до 24 километров и в поперечном сечении в самом широком месте до 10 километров.
Главной магистралью системы УДС является участок существующей автодороги Алматы - Усть-Каменогорск, пересекающий территорию туристского центра в направлении с юго-запада на северо-восток протяженностью 26,5 километров.
В структуре УДС этот участок автодороги отнесен к городской скоростной дороге шириной в "красных" линиях 250 метров. С южной стороны этой дороги продольные магистральные улицы дугообразного начертания повторяют характер изгибов береговой линии Капшагайского водохранилища.
С северной стороны дороги сетка улиц имеет в основном прямоугольное начертание.
Общая протяженность магистральных улиц в границах проектирования туристского центра составит около 625.7 километров, в том числе:
магистральные улицы общегородского значения непрерывного движения 55,75 километров;
магистральные улицы общегородского значения регулируемого движения 15,0 километров;
магистральные улицы районного значения 175,0 километров;
жилые улицы 237.0 километров;
Плотность магистральных улиц составит в среднем 3,5 км/км2, в том числе:
магистральные улицы общегородского значения непрерывного движения 0,5 км/км2;
магистральные улицы общегородского значения регулируемого движения 1,4 км/км2;
магистральные улицы районного значения 1,6 км/км2.
Плотность магистральных улиц в целом соответствует нормативным требованиям СНиП РК 3.01-01-2002.
Транспортные пересечения в разных уровнях
В соответствие с требованиями СНиП РК 3.01-01-2002 на пересечениях магистральных улиц непрерывного движения между собой и улицами других категорий до расчетного срока Плана предусмотрены транспортные развязки в разных уровнях в количестве 31 единиц, а на пересечениях магистральных улиц железнодорожной линии - 10 автодорожных путепроводов.
Городской транспорт
Центр, как объект внутреннего и международного туризма, запроектирован с учетом существующих стандартов и требований, характерных специфики туризма и игорного бизнеса.
На первом этапе строительства развитие всей инфраструктуры, включая транспорт, будет диктоваться развитием игорного бизнеса, а затем и потребностями туристского бизнеса.
В связи с чем, для городского транспорта на I-ом этапе развития туристского центра предусмотрены комфортабельные автобусы городского и туристского типа, а в дальнейшем будут использоваться троллейбусы в центральном районе.
Потребное количество подвижного состава, а также автобусных и троллейбусных парков и их размещение на территории города предусматривается в специальном разделе на основании соответствующих транспортно-градостроительных расчетов.
Из расчетного количества автомобилей населения 157 500 единиц на 2020 год 35 456 машин будут размещаться в усадебных застройках. Остальные 122 044 машин предусматривается разместить:

85 430 автомобильді ашық тұрақтарда;
6 600 машинаны сыйымдылығы 50 машина-орын жерасты гараждарына;
300 машина-орын (25 гараж) көпқабатты гараждарда - 7 500 авто.;
500 машина-орын (25 гараж) - 12 500 автомашина;
1000 машина-орын (10 гараж) - 10 000 автомобиль.
Есептік мерзімге көпқабатты гараждарды салу үшін шамамен 42 гектар, яғни бір машина-орынға шамамен 11,3 м2 жер учаскесі қажет етіледі.
Есептеу 6.40-т. және ҚР 3.01-01.2002* ҚНжЕ нормаларына сәйкес орындалды.
Есептеулерге сәйкес 2020 жылға қарай 131 отын - тарату бағанасына 24 ЖҚ және 200 жеңіл автомобильге бір бекет нормасын негізге ала отырып, 790 ТҚС бекеті салынуы тиіс.
АМС үшін жер учаскелерінің жалпы ауданы - 6,4 гектарды құрайды.

85 430 автомобилей на открытых стоянках;
6 600 машин в подземных гаражах вместимостью по 50 машино-мест;
в многоэтажных гаражах - на 300 машино-мест (25 гаражей) - 7 500 авт.;
на 500 машино-мест (25 гаражей) - 12 500 автомашин;
на 1000 машино-мест (10 гаражей) 10 000 авт.
Под строительство многоэтажных гаражей к расчетному сроку потребуется около 42 гектара земельных участков, т.е. около 11,3 м2 на одно машино - место.
Расчеты выполнены в соответствии с нормами п.6.40 и 6.41 СНиП РК 3.01-01-2002.
Согласно расчетам к 2020 году необходимо построить 24 АЗС на 131 топливо-раздаточных колонок и 790 постов СТО, исходя из нормы один пост на 200 легковых автомобилей.
Общая площадь земельных участков для АЗС составляет - 6,4 гектара.

ТҚС үшін жер учаскелерінің жалпы ауданы - 68,5 гектарды құрайды.
Туризм орталығы ретінде қаланың функционалдық мәнін негізге ала отырып, инфрақұрылым ең озық халықаралық стандарттарға сәйкес келуі тиіс.
Есепті мерзімге жобада «Маглев» магниттік аспасында ұзақтығы шамамен 85 км көлік желісін салу ұсынылады.
250 шақырым/сағат қозғалыс жылдамдығында бұл арақашықтықты 20 минуттың ішінде жүріп өтуге болады. Орталықта көлік түрін қолдану туралы мәселені инвесторлар туристік орталықты салу сатысында шешуі тиіс.
Жобада қабылданған көше-жол желісі жүйесі және көлік түрлерін дамыту бойынша ірілендірілген техникалық көрсеткіштер төменде 5-кестеде келтірілді.
Орталықтың көше-жол желісі мен көлік жүйесінің негізгі көрсеткіштері
5-кесте
Р/с №
Атауы
Өлшем бірлігі
Көрсеткіштері
2020 жылға дейін

Общая площадь земельных участков для СТО составляет - 68,5 гектаров.
Исходя из функционального значения города - как центра туризма, инфраструктура должна соответствовать самым передовым международным стандартам.
На расчетный срок проектом рекомендуется строительство транспортной линии на магнитной подвеске "Маглев" протяженностью около 85 км.
При скорости движения до 250 км/час это расстояние можно преодолеть всего за 20 минут. Вопрос о применении вида транспорта в Центре должно решаться инвесторами на этапах застройки туристского центра.
Укрупненные технические показатели по системе улично-дорожной сети и по развитию видов транспорта принятые в проекте приведены ниже в таблице 5.
Основные показатели системы улично-дорожной сети и
транспорта Центра
Таблица 5
п/п
Наименование
Ед. изм.
Показатели
До 2020 г.

11,4
9
Жүк теміржол стансасы
км
16,5
5. Инженерлік инфрақұрылым
Газбен жабдықтау
Өңірді газдандыру туралы қысқаша мәліметтер
Алматы облысы аумағында мұнай мен газ шығаратын және оларды қайта өңдейтін кәсіпорындар жоқ. Осы өңірге табиғи газ жеткізудің негізгі көзі Өзбекстан Республикасы болып табылады.
Газ «Бұхар газ тасымалдау ауданы - Ташкент - Бішкек - Алматы» (БГР ТБА) және «Газли - Шымкент - Жамбыл - Алматы» магистралдық газ құбырлары бойынша (бұдан әрі - МГҚ) жеткізіледі (түсіндірме жазба, 2.1-сурет), онда табиғи газ негізінен Алматы қаласына беріледі.

11,4
9
Грузовая железнодорожная станция
км
16,5
5. Инженерная инфраструктура
Газоснабжение
Краткие сведения о газификации региона
На территории Алматинской области отсутствуют предприятия, добывающие и перерабатывающие нефть и газ. Основным источником поставок природного газа в данный регион является Республика Узбекистан.
Газ поставляется по магистральным газопроводам (МГ) "Бухарский газоносный район - Ташкент - Бишкек - Алматы" (БГР-ТБА) и "Газли - Шымкент - Жамбыл - Алматы", которые подают природный газ в основном в город Алматы.

Алматыда және Алматы облысында тұтынатын газдың барлық көлемі транзитпен жеткізіледі. Табиғи газды жеткізуді ұлғайтуға кедергі жасайтын негізгі себеп жергілікті газ бөлу желілерінің болмауы және дамымауы, сондай-ақ жекелеген учаскелердің тозуы салдарынан МГҚ-ның жобалық жұмыс қысымына (5,4 МПа) төзуге қабілетсіздігі.
Оңтүстік газ жүйесіне сулы қабатта құрылған және газ тұтынудың біркелкілігін реттеу үшін қызмет ететін екі жерасты газ қоймалары (бұдан әрі - ЖГҚ) қызмет көрсетеді.
«Полторацкое» ЖГҚ: - өзбек шекарасына жақын, Шымкент қаласының оңтүстігіне қарай 100 шақырым жерде орналасқан, 1961 жылы салынған.
ЖГҚ жобалық қуаттары газды тәулігіне 6 млн. м3 барынша көп алумен 400 млн. м3 дейін газ сақтауды құрайды. Ақиқатында газдың осы көлемдері 300 - 320 млн. м3, ал 2006 жылғы 1 қаңтарға ЖГҚ-да табиғи газ қорының көлемдері 250 млн. м3 құрады.
«Ақыртөбе» ЖГҚ: - Тараз қаласынан шығысқа қарай 60 шақырым жерде орналасқан, 1980 жылы салынған. Жобалық қуаттары 300 млн. м3 болып бағаланады тәулігіне ең көп дегендегі 3 млн. м3 дейін газ іріктеледі. ЖГҚ-да нақты газ сақтау көлемі соңғы жылдары 180 - 200 млн. м3-тан асқан жоқ, ал 2006 жылғы 1 қаңтарда ЖГҚ-дағы газ қорының көлемі 186 млн. м3 құрады.
Тұтастай алғанда 1967 жылы салынған оңтүстік газ құбырының негізгі бөлігі табиғи және моральдық жағынан ескірді. Жүргізілген тексерулер кейбір құбыр учаскелерін ішінара қайта оқшаулау және қайта салу қажеттігін көрсетті. 1992 жылы «Узтрансгаз» АҚ газ құбыры операторы қабылдаған газ құбырының жобалық қысымы 5,5 МПа кезінде, осы учаскедегі рұқсат етілген қысым 3,2 МПа екені белгіленді. Тұтастай алғанда газ құбырындағы іс жүзіндегі қысым жекелеген учаскелерде жазғы кезеңде (ауа температурасы 45 С дейін жеткенде) 2,5-4,0 МПа шегінде және қысқы кезеңде 1,5-3,5 МПа ауқымында (температура минус 35 С кезінде) ауытқып отырады, бұл тұтастай алғанда газ құбырының өткізу қабілетінің төмендеуіне әсер етеді.
Соңғы жылдары Алматы қаласын қоса алғанда, табиғи газды тұтыну өсу үрдісіне ие болып отыр.
Осы кезеңге «ҚазТрансГаз» АҚ ұлттық газ компаниясы бірқатар жобаларды әзірлеуді жүргізуде, оларды іске асыру Алматы облысына газ жеткізуді арттыруға және тұрақтандыруға мүмкіндік береді, Алматы қаласының, сондай-ақ 100 шақырым аймақ шегіндегі іргелес жатқан аудандардың да газ көлік жүйесін дамыта отырып, олар кешенді түрде дамитын болады.
Атап айтқанда, Алматы өңіріне тәуелсіз газ транзитін қамтамасыз ету үшін Қырғызстан аумағын айналып өтетін диаметрі 1200 мм газ құбырын салу.
Батыс кен орындарынан бастап «Шымкент - Алматы» МГҚ дейін қосатын газ құбыры құрылысының ТЭН-і әзірленуде, бұл оңтүстік өңірдің тұтынушыларына дейін ішкі газ ресурстарының тәуелсіз транзитін қамтамасыз ете алады.
«Қазақстан - Қытай» болжанып отырған газ құбырын салу облыстың бүкіл аумағы бойынша табиғи газбен газдандыру мүмкіндігінің тағы бір дәлелі болуы мүмкін.
Қазіргі уақытта энергетикалық қауіпсіздікті қамтамасыз ету  және сыртқы жеткізілімдерге тәуелділікті азайту, сондай-ақ «Қазақстан - Қытай» газ құбырын дамытудың екінші сатысы ретінде магистралдық газ құбырлары бойынша тасымалданатын газ көлемдерімен операция жасау мүмкіндігі мақсатында (бірінші сатыда түркімен газын Өзбекстан мен Қазақстанның аумағы арқылы «Түрікменстан - Шымкент - Тараз - Алматы - Қорғас») тасымалдау көзделеді, «Бейнеу - Бозой - Сексеуілді - Ақбұлақ - (Самсоновка) одан әрі - Тараз - Алматы - Қорғас» магистралдық газ құбырын салу мәселесі көзделіп отыр.
Оны іске қоса отырып бұрын әзірленген Алматы облысын газбен жабдықтау жобаларына, атап айтқанда Қапшағай және Шелек, сондай-ақ «Жаңа Іле» бағыттары бойынша тиісті түзетулер енгізілуі мүмкін.

Весь объем потребляемого в Алматы и Алматинской области газа поступает транзитом. Основной причиной сдерживающей увеличение поставок природного газа является отсутствие и неразвитость локальных газораспределительных сетей, а также неспособность МГ выдерживать проектного рабочего давления (5,4 МПа) из-за относительно ветхого состояния отдельных участков.
Южная газовая система обслуживается двумя подземными хранилищами газа (ПХГ), созданными в водоносных пластах и служащими для регулирования неравномерности газопотребления.
ПХГ "Полторацкое": - расположено в 100 км к югу от города Шымкента, ближе к узбекской границе, обустроено в 1961 году. Проектные мощности ПХГ составляют до 400 млн. м3 хранения газа с максимальным суточным отбором газа до 6 млн. м3. В реальности эти объемы газа составляют 300 - 320 млн. м3, а на 1 января 2006 года объемы запаса природного газа в ПХГ составляли 250 млн. м3.
ПХГ "Акыртобе": - расположено в 60 км к востоку от города Тараз, обустроено в 1980 году. Проектные мощности оцениваются в 300 млн. м3 с максимальным суточным отбором до 3 млн. м3. Реальный объем хранения газа в ПХГ в последние годы не превышал 180 - 200 млн. м3, а на 1 января 2006 года объем запаса газа в ПХГ составил 186 млн. м3.
В целом основная часть южного газопровода, построенная в 1967 году, физически и морально устарела. Проведенные обследования показали необходимость частичной переизоляции и перекладки некоторых участков трубопровода. При проектном давлении газопровода 5,5 МПа, разрешенное давление, принятое еще в 1992 году оператором газопроводов АО "Узтрансгаз" было установлено разрешенное давление на этом участке 3,2 МПа. В целом фактическое давление в газопроводе на отдельных участках колеблется в пределах 2,5-4,0 МПа в летний период (при температуре воздуха до 450 С) и в диапазоне 1,5-3,5 МПа в зимний период (при температуре до минус 350 С), что в целом сказывается на снижении пропускной способности газопровода.
В последние годы потребление природного газа учетом города Алматы имеет тенденцию к росту.
На данный период национальной газовой компанией АО "КазТрансГаз" ведется разработка ряда проектов, реализация которых позволит увеличить и стабилизировать поставки газа в Алматинскую область, получат свое развитие в комплексе с развитием газотранспортной системы как города Алматы, так и прилегающих районов в пределах 100 км зоны.
В частности, строительство обходящего территорию Кыргызстана газопровода с диаметром 1200 мм для обеспечения независимого транзита газа в Алматинский регион.
Разрабатывается ТЭО строительства соединительного газопровода от западных месторождений до МГ "Шымкент-Алматы", что может обеспечить независимый транзит внутренних ресурсов газа до потребителей южного региона.
Еще одним аргументом возможной газофикации природным газом по всей территории области является намечаемое строительство газопровода "Казахстан - Китай".
В настоящее время с целью обеспечения энергетической безопасности и уменьшения зависимости от внешних поставок, а также возможности оперирования объемами транспортируемого по магистральным газопроводам газа в качестве второго этапа развития газопровода "Казахстан - Китай" (на первом этапе предусматривается транспортировка туркменского газа через территории Узбекистана и Казахстана "Туркмения - Шымкент - Тараз - Алматы - Хоргос") рассматривается вопрос строительства магистральных газопроводов "Бейнеу - Бозой - Саксаульская - Акбулак (Самсоновка) далее Тараз - Алматы - Хоргос".
С вводом его в эксплуатацию возможны соответствующие корректировки в ранее разработанные проекты газоснабжения Алматинской области, в частности, по направлениям на Капшагай и Шелек, а также "Жана-Иле".

«КАТЭК» ЖШС мыналардың негізінде 2020 жылға дейінгі перспективасы бар, Алматы облысын кешенді газдандырудың 2007 - 2015 жылдарға арналған өңірлік бағдарламасын, мыналар:
«Қазақстан Республикасының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2006 жылғы 28 тамыздағы № 167 Жарлығы;
«Қазақстан Республикасының 2004 - 2015 жылдарға арналған экологиялық қауіпсіздігі тұжырымдамасы туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2003 жылғы 3 желтоқсандағы № 1241 Жарлығы;
Алматы облысының 2015 жылға дейінгі аумақтық даму стратегиясы (Облыстық мәслихаттың 2007 жылғы 25 шілдедегі № 41-307 шешімі);
Қазақстан Республикасының ауылдық аумақтарын дамытудың 2004 - 2010 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасы негізінде және «КАТЭК» ЖШС әзірлеген және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 18 маусымдағы № 669 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының газ саласын дамытудың 2004 - 2010 жылдарға арналған бағдарламасын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарының 3.2-тармағына сәйкес әзірледі.
Осы Бағдарлама Алматы қаласына жақын компрессор станциясын (бұдан әрі - КС) («Алматы» КС) және Қарасай ауданында ЖГҚ сала отырып, қолданыстағы МГҚ жүйесінде радиусы 100 км және одан асатын облыстың оңтүстік аудандарының елді мекендерін газдандыруды одан әрі дамытуды көздейді. Сондай-ақ, «Қазақстан - Қытай» МГҚ-дан облыстың шығыс аудандарының елді мекендерін газдандыру болжанады.
«КАТЭК» ЖШС қазіргі уақытта Алматы облысын кешенді газдандырудың өңірлік бағдарламасын іске асыру шеңберінде «Алматы - Байсерке - Талғар» МГҚ құрылысы» ТЭН-ін әзірлеуде (түсіндірме жазба, 2.3-сурет).
Осы жоба Іле, Талғар және Еңбекші қазақ аудандарының, Қапшағай аймағының елді мекендеріне, сондай-ақ Алматы қаласының 4 серіктес-қаласына газды кезең-кезеңмен жеткізуді көздейді.
Орталықты газбен жабдықтау
Алматы облысы мәслихатының 2007 жылғы 17 қаңтардағы № 35-263 шешімімен бекітілген Алматы облысын кешенді газдандыру бағдарламасына (бұдан әрі - Бағдарлама), сондай-ақ «Алматы - Байсерке - Талғар» МГҚ құрылысы» ТЭН-іне сәйкес Қапшағай аймағын газдандыруды БГР-ТБА магистралдық газ құбырынан жүзеге асыру көзделеді. Газ құбырының жобаланған трассасы Ұлан ауылы ауданында Жаңа дәуір ауылының деңгейіне дейін «БГР-ТБА» МГҚ ойым нүктесінен басталып, ҮАААЖ жобаланған айналма жолының бойымен, одан әрі жобаланып отырған «Алматы - Талдықорған» автострадасының бойымен солтүстік бағытқа өтеді.
Газ құбыры 0,6 Мпа дейін газ құбырындағы қысымды төмендету үшін Алматы - Талдықорған жолының батыс жағында «Жетіген» АГТС орната отырып, Жетіген ауданына бұрылған, ол Жетіген, Күйген (Іле ауданы), Заречный (Қапшағай қаласы), Туғанбай, Нұра кенттерін (Талғар ауданы) газдандыруға мүмкіндік береді.

В ТОО "КАТЭК" разработана региональная Программа комплексной газификации Алматинской области на 2007 - 2015 годы с перспективой до 2020 года на основе:
Указа Президента Республики Казахстан от 28 августа 2006 года № 167 "О Стратегии территориального развития Республики Казахстан до 2015 года";
Указа Президента Республики Казахстан от 3 декабря 2003 года № 1241 "О Концепции экологической безопасности Республики Казахстан на 2004-2015 годы".
Стратегия территориального развития Алматинской области до 2015 года (решение областного Маслихата № 41-307 от 25 июля 2007 года);
Государственной программы развития сельских территорий Республики Казахстан на 2004-2010 годы и в соответствии с пунктом 3.2 "Плана мероприятий по реализации программы развития газовой отрасли Республики Казахстан на 2004-2010 годы", разработанной ТОО "КАТЭК" и утвержденной Постановлением Правительства от 18 июня 2004 года № 669.
Данная Программа предусматривает дальнейшее развитие газификации населенных пунктов южных районов области в радиусе до 100 и более км при существующей системе МГ со строительством компрессорной станции (КС) вблизи г. Алматы (КС "Алматы") и подземного хранилища газа в Карасайском районе. Также предполагается газификация населенных пунктов восточных районов области от МГ "Казахстан - Китай".
ТОО "КАТЭК" в настоящее время, в рамках реализации региональной Программы комплексной газификации Алматинской области, разрабатывает ТЭО "Строительство МГ "Алматы - Байсерке - Талгар".
Данный проект предусматривает поэтапную подачу газа в населенные пункты Илийского, Талгарского и Енбекшиказахского районов, Капшагайской зоны, а также 4-х городов - спутников города Алматы.
Газоснабжение Центра
В соответствии Программы комплексной газификации Алматинской области (далее - Программа), утвержденной решением маслихата Алматинской области от 17 января 2007 года № 35-263, а также ТЭО "Строительство МГ "Алматы-Байсерке-Талгар" газоснабжение Капшагайской зоны предусматривается осуществить от магистрального газопровода БГР-ТБА. Проектируемая трасса газопровода проходит вдоль проектируемой кольцевой дороги БАКАД начиная с точки врезки в МГ "БГР-ТБА" в районе с. Улан до уровня с. Жанадаур, затем идет в северном направлении вдоль проектируемой автострады "Алматы - Талдыкорган".
Газопровод будет иметь отвод в районе п. Жетыген с установкой на западной стороне дороги Алматы - Талдыкорган АГРС "Жетыген" для понижения давления в газопроводе до 0,6 МПа, что позволит газифицировать поселки Жетыген, Куйган (Илийский район), Заречный (г. Капшагай), Туганбай, Нура (Талгарский район).

62-шақырымда «Қапшағай» автоматтандырылған газ тарату станциясын (бұдан әрі - АГТС) орнату болжанады, онда газ қысымы 0,6 МПа төмендейді, газ құбыры қалалық желілер бойынша газ беру үшін шығыс жағына ауыса отырып автожолды қиып өтеді.
Бағдарламаға сәйкес осы жоғары қысымды газ құбырынан Қапшағай су қоймасының солтүстік жағалауын демалыс аймақтарымен және Қапшағай қаласының әкімшілік бағыныстағы елді мекендерін, оның ішінде Орталықты газдандыру жоспарланып отыр.
Алайда, бас жобалаушының тапсырмасына сәйкес жүргізілген газ тұтыну есебіне сай, Орталықтың газға қажеттілігін қанағаттандыру үшін едәуір газ көлемі қажет.
Осыған байланысты осы жобада бұрын диаметрі 500 мм болып белгіленген магистралдық газ құбырының диаметрі 700 мм-ге қайта есептелді. Сондай-ақ, жобаланып отырған орталықтың және «Саяхат» кентінің, сондай-ақ жақын елді мекендердің (Шеңгелді, Қосқұдық) қажеттілігін жабу үшін өткізу қабілеттілігі 160 мың м3/сағ жеке АГТС салу көзделеді.
АГТС-те елді мекендердің жылыту бу қазандықтарына және елді мекендердің, оның ішінде Орталықтың бас газ реттеуші пункттеріне жоғары қысымды газды беру үшін газ қысымы 1,2 МПа дейін төмендетіледі. Жоғары қысымды газ құбыры жерасты арқылы төселеді, Іле өзені арқылы өту алдын ала болжанып отырғандай автомобиль көпірі бойынша жүзеге асырылады, оны жобалаған кезде осындай мүмкіндік көзделуі қажет.
Жобаны әзірлеу барысында Орталықты газбен жабдықтау схемаларының бірнеше нұсқалары қаралды. Неғұрлым қолайлысы үш сатылы жүйе нұсқасы болып саналады:
I саты, 1-санатты жоғары қысымды желі, ол газды бас газ реттеуші пункттерге (бұдан әрі - ГРП) және ірі тұтынушыларға (жылыту бу қазандықтарына) береді;
II саты, газды шағын қабатты үй иеліктерінің тікелей жеке шкафты, газ реттеуші пункттеріне (бұдан әрі - ШП) және көп қабатты тұрғын үй қорына арналған желілік ГРП және коммуналдық-тұрмыстық кәсіпорындарына (қоғамдық тамақтану кәсіпорындары) беретін орташа қысым желісі;
III саты, көп қабатты тұрғын үй қорының және қоғамдық тамақтану кәсіпорындарының төменгі қысым желісі.
Орташа және төменгі қысымды газ құбырлары жерастымен полиэтилен құбырларынан төселеді.
Газ тұтынудың неғұрлым нақты есебі жобалаудың келесі сатыларында тиісті бастапқы деректер белгілі болған кезде шешіледі.
Орталықты газбен жабдықтау жобасын іске асыру мынадай шарттардың бірін орындаған кезде мүмкін болады:
«Алматы» КС салу және «Солнечное» ЖГҚ пайдалануға беру, оларды жаңғырту, жолымен қолданыстағы магистралдық газ құбырлары және «Газли - Шымкент - Тараз - Алматы» бойынша газ беруді арттыру және тұрақтандыру;
«Қазақстан - Қытай» МГҚ оңтүстік нұсқасын қабылдау және жүзеге асыру;
«Бейнеу - Бозой - Шалқар - Самсоновка» МГҚ салу жолымен батыс газ құбыры кен орындарын МГҚ оңтүстік жүйесімен біріктіру;
Қазақстан Республикасының оңтүстік өңірлерінде бар және жаңа газ кен орындарында газ өндіруді арттыру.
Электрмен жабдықтау
Қазіргі жағдайы
Орталықтың белгіленіп отырған тұтынушылары «АПК» (Алматы Пауэр Консалитейтед) АҚ орталықтандырылған қызмет көрсету аймағына кіреді.

На 62-ом км предполагается установить автоматизированную газораспределительную станцию (АГРС) "Капшагай", где давление газа понижается до 0,6 МПа, газопровод пересекает автодорогу с переходом на восточную сторону для подачи газа по городским сетям.
В соответствии Программы от данного газопровода высокого давления планировалось газифицировать северный берег Капшагайского водохранилища с зонами отдыха и населенных пунктов административного подчинения города Капшагая, в том числе Центра.
Однако, согласно расчета газопотребления, произведенного в соответствии с заданием генпроектировщика, для удовлетворения потребности в газе Центра необходим значительный объем газа.
В связи с этим, в настоящем проекте пересчитан подводящий магистральный газопровод с ранее намеченного диаметра 500 мм на 700 мм. Также предусматривается строительство отдельной АГРС пропускной способностью 160 тыс.м3/час для покрытия потребности проектируемых Центра и п. "Саяхат", а также существующих близлежащих населенных пунктов (с. Шенгельды, Коскудук).
В АГРС давление газа снижается до 1,2 МПа для подачи газа высокого давления в отопительные котельные и головные газорегуляторные пункты населенных пунктов, в т.ч. Центра. Газопровод высокого давления прокладывается подземно, переход через реку Или предположительно осуществляется по автомобильному мосту, при проектировании которого необходимо предусмотреть такую возможность.
В ходе разработки проекта были рассмотрены несколько вариантов схем газоснабжения Центра. Наиболее приемлемым считается вариант трехступенчатой системы:
I ступень, сеть высокого давления I категории, которая подает газ головным газорегуляторным пунктам (ГРП) и крупным потребителям (отопительные котельные);
II ступень, сеть среднего давления с подачей газа непосредственно в индивидуальные шкафные, газорегулирующие пункты (ШП) малоэтажных домовладений и сетевой ГРП для многоэтажного жилого фонда и коммунально-бытовых предприятий (предприятия общественного питания);
III ступень, сеть низкого давления многоэтажного жилого фонда и предприятий общественного питания.
Газопроводы среднего и низкого давления прокладываются подземно из полиэтиленовых труб.
Более точный расчет газопотребления решается на последующих стадиях проектирования, когда будут известны необходимые исходные данные.
Реализация проекта газоснабжения Центра возможна при выполнении одного из следующих условий:
увеличение и стабилизация подачи газа по существующим магистральным газопроводам (БГР-ТБА) и "Газли - Шымкент - Тараз - Алматы" путем их модернизации, строительства КС "Алматы" и ввода в эксплуатацию ПХГ "Солнечное";
принятие и осуществление южного варианта МГ "Казахстан - Китай";
соединение западных газоносных месторождений с южной системой МГ путем строительства МГ "Бейнеу - Бозой - Шалкар - Самсоновка";
увеличение объема добычи газа существующих и новых газовых месторождений в южных регионах Республики Казахстан.
Электроснабжение
Существующее состояние
Намечаемые потребители Центра входят в зону централизованного обслуживания АО "АПК" (Алматы Пауэр Консалидейтед).

Қазіргі уақытта АПК әрекет ету аймағында Алматы облысының электр жүктемелерін жабу «АлЭС» АҚ электр станцияларынан: АТЭО-1, 2, 3, Қапшағай гидроэлектр станциясы (бұдан әрі - ГЭС), қолда бар жиынтық қуаты 868 МВТ ГЭС тобы және Қазақстанның бірыңғай электр желісі (бұдан әрі - БЭЖ) электр станциялары арқылы жүзеге асырылады.
Электр жүктемелері және жабу көздері
Орталық тұтынушыларының санаттары бойынша электр жүктемелерін есепті мерзімге дамыту кестеде келтірілген.
Тұтынушылар бойынша электр жүктемелері
6-кесте
Атауы
Электр жүктемесі, МВт
2020 жылға дейін
Өнеркәсіп, құрылыс, көлік және басқа да салалар
15,0
Коммуналдық-тұрмыстық сектор, барлығы
197,0
оның ішінде
тұрғын үй қоры
95,0
қоғамдық қор
102,0
Орталық бойынша, барлығы
212,0
сол сияқты Ко-мен
150,5
сол сияқты км-мен
110,0
Тұтынушылардың құрылымы бойынша есепті кезеңге арналған электр жүктемелерінің мөлшері болжамды болып табылады және жобалаудың келесі сатыларында нақтылануы тиіс.
Тұрғын үйлерді, жергілікті маңызы бар Халыққа қызмет көрсету орталықтарын біріктіретін коммуналдық-тұрмыстық сектор тұтынушыларының жүктемесі, сыртқы жарықтандыру үй-жайлар ауданының санына пропорционал және тұрғын үй қорының біркелкі тығыздығымен аудан шегінде біркелкі бөлінген болып саналуы мүмкін.
Бірінші кезекте құрылысы 2012 жылға дейін көзделетін 9, 12, 16, 20 қабатты тұрғын үй ғимараттарын және шағын қабатты тұрғын үй ғимараттары, коттедждер, блокталған үйлер үшін электр плиталары бар ғимараттардың жалпы ауданы бойынша үлестік есепті жүктемелер қабылданды. Құрылысы 2012 - 2020 жыл кезеңіне көзделген шағын қабатты тұрғын үй ғимараттары үшін табиғи газбен жұмыс істейтін асхана плиталары болжанады.
Қоғамдық ғимараттар бойынша электр жүктемелері тұтынушының сипатты көрсеткішке арналған үлестік жүктемелері (өлшем бірлігі) бойынша анықталды.
Үлестік есептік электр жүктемелері транформаторлық шағын станциялардың (бұдан әрі - ТШС) 0,4 кВ шиналарына жатқызылған.
Болашақта АПК әрекет ету аймағында Алматы облысының, оның ішінде Орталықтың электр жүктемелерін жабуды «АлЭС» АҚ және Қазақстанның БЭЖ электр станциялары арқылы жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Есепті кезеңге электрмен жабдықтау жүйесін дамыту
«АПК» АҚ әрекет жасайтын аймақта Алматы облысының электр желілерін перспективті дамыту жоспарына» сәйкес ойын-сауық қаласын, сондай-ақ Қапшағай су қоймасының солтүстік жағалауындағы демалыс аймағын электрмен жабдықтау үшін тиісінше 4 құрылыс: 110 кВ «Ерке-1, 2» ШС және «Демалыс» және «Айдос» ШС көзделуде.
Барлық ШС трансформаторлар тізбектерінде элегазды ажыратқыштары бар және қуаты «Ерке-1, 2» ШС-да 2x40 МВА және «Демалыс» пен «Айдос» ШС-да 2x25 МВА трансформаторлармен 110-4Н сызбасы бойынша жабық түрде орындау белгіленуде.

Покрытие электрических нагрузок Алматинской области в зоне действия АПК в настоящее время осуществляется от электрических станций АО "АлЭС": АТЭЦ-1,2,3, Капшагайской ГЭС, каскада ГЭС, суммарной располагаемой мощностью 868 МВТ, и электростанций ЕЭС Казахстана.
Электрические нагрузки и источники покрытия
Развитие электрических нагрузок по категориям потребителей центра на расчетный срок приведено в таблице.
Электрические нагрузки по потребителям
Таблица 6
Наименование
Электрическая
нагрузка, МВт
До 2020 г.
Промышленность, строительство, транспорт
и прочие отрасли
15,0
Коммунально-бытовой сектор, всего
в т.ч.
197,0
- жилищный фонд
95,0
- общественный фонд
102,0
По Центру, всего
212,0
- то же, с Ко
150,5
- то же, с Км
110,0
Величины электрических нагрузок по структуре потребителей на расчетный период являются ориентировочными и должны уточняться на последующих стадиях проектирования.
Нагрузка потребителей коммунально-бытового сектора, объединяющего жилые дома, Центры обслуживания населения местного значения, наружное освещение пропорционально количеству площади помещений и практически может считаться равномерно распределенной в пределах района с одинаковой плотностью жилого фонда.
Для намечаемых к строительству 9, 12, 16, 20-ти этажных жилых зданий и жилых зданий малоэтажной застройки (коттеджи и блокированные дома), предусматриваемых на первую очередь строительства до 2012 года, приняты удельные расчетные нагрузки по общей площади зданий с электроплитами. Для жилых зданий малоэтажной застройки, предусматриваемых к строительству на период 2012 - 2020 годы - с кухонными плитами на природном газе.
Электрические нагрузки по общественным зданиям определены по удельным нагрузкам на характерный показатель (единицу измерений) потребителя.
Удельные расчетные электрические нагрузки отнесены к шинам 0,4 кВ ТП.
В перспективе покрытие электрических нагрузок Алматинской области в зоне действия АПК, в том числе Центра планируется осуществить от электростанций АО "АлЭС" и ЕЭС Казахстана.
Развитие системы электроснабжения на расчетный период
В соответствии с "Планом перспективного развития электрических сетей Алматинской области в зоне действия АО "АПК" для электроснабжения города развлечений, а также зон отдыха северного побережья Капшагайского водохранилища предусматривается сооружение 4-х ПС 110 кВ "Ерке-1,2" и ПС "Демалыс" и "Айдос" соответственно.
Все ПС намечается выполнить в закрытом исполнении по схеме 110-4Н с элегазовыми выключателями в цепях трансформаторов и трансформаторами мощностью 2x40 MBА на ПС "Ерке-1,2" и 2x25 MBА на ПС "Демалыс" и "Айдос".

Жаңа 110 кВ ШС қосу 220-4Н сызба бойынша қуаты 2x250 МВА автотрансформаторлармен және жиынтық элегаз таратушы қондырғымен 220, 110 кВ орындалған 220/110 кВ «Тамаша» ШС электр жүктемесі орталығына жаңа неғұрлым жақындатылған кабельдік желілері (бұдан әрі - КЖ) 110 кВ к бойынша жүзеге асыру көзделеді. «Тамаша» ШС қосылу Робот ШС ОРУ 220 кВ тиісінше кеңейтілген 220 кВ Робот ШС-ға екі тізбекті әуе желісі (бұдан әрі - ӘЖ) 220 кВ бойынша белгіленді.
Орталықтың есептік электр жүктемелерінің шамасын негізге ала отырып, 110 кВ «Ерке» - 1, 2 екі ШС құрылысы белгіленген жүктемелерді жабу үшін жеткіліксіз.
Қуаты 2x25 МВА трансформаторлары бар «Тамаша» 220/110 кВ ШС КЖ 110 кВ бойынша қосылатын блокты сызба бойынша жабық үлгідегі «Жаңа Іле» 110 кВ тағы бір ШС салу қосымша ұсынылады.
Қаралатын ауданда электр желілерін күшейту үшін «Алма-ПС Робот» ӘЖ 220 кВ бір тізбекті ШС салу көзделуде.
Трансформаторлардың қуаты мен ЭТЖ қимасы жобалаудың кейінгі сатыларында нақтылануы тиіс.
10 кВ желілерді дамыту
Есептік кезеңде электрмен жабдықтау сызбасы қазіргі заманғы жабдықты қолдануды ескере отырып, ұсынылады:
ШС және таратушы пункттерде (бұдан әрі - ТП) элегаз және вакуумды ажыратқыштарды орнату көзделеді;
тігілген полиэтиленнен жасалған оқшаулауы бар кабельді қолдану ұсынылады.
Барлық жаңадан жобаланған 10 кВ желілерді жерге, траншеяларға кабельді төсеу арқылы орындау ұсынылады. Егжей-тегжейлі жобалауды әзірлеу кезінде, шоғырланған жүктеме болған кезде жүктеме орталығында жаңа ТП құрылысы ұсынылады.
Әкімшілік және қоғамдық құрылыс салу үшін ғимаратқа бөлек немесе кіріктіре салынған екі трансформаторлы ТШС ұсынылады. ТШС орналасқан орны оларды неғұрлым энергия қажетсінетін тұтынушыларға жақындатуды ескере отырып, жүктеме орталығында көзделеді.
Белгіленіп отырған 10 кВ ЭТЖ өту трассасы, ТП және ТШС саны мен орналасқан орны, сондай-ақ негізгі жабдықтың өлшемдері жобалаудың кейінгі сатыларында нақтыланады.
Төмені кернеудегі және көшеге жарық түсіру желілері
Жобаланып отырған 0,4 кВ желілерді кабельдік орындауда атқару ұсынылады.
Негізгі көше магистральдары бойынша сыртқы жарықтандыру желілерін күн батареяларын пайдалана отырып, қазіргі заманғы технологияларды қолданып орындау ұсынылады.
Орталықтың көше магистралдарында шамдарды екі қатар орналастыру сызбасы көзделуде.
Сыртқы жарықтандыру және жарнама қондырғылары күндізгі және кешкі уақытта көрінуін ескере отырып, ғимараттар мен құрылыстардың сәулетімен және масштабымен байланыста болуы тиіс.
Бірінші кезекте электрмен жабдықтау жүйесін дамыту
Орталықтың 2012 жылға дейінгі құрылыстың бірінші кезегіндегі жиынтық электр жүктемесі 30 МВт мөлшерінде бағаланады.
Артып келе жатқан жүктемелерді жабу үшін мынадай электр желілік құрылыс көлемі көзделеді:

Подключение новых ПС 110 кВ предусматривается осуществить по КЛ 110 кВ к новой максимально приближенной к центру электрических нагрузок ПС 220/110 кВ "Тамаша", выполненной с КРУЭ 220, 110 кВ, с автотрансформаторами мощностью 2x250 МВА по схеме 220-4Н. Присоединение ПС "Тамаша" намечается по двухцепной ВЛ 220 кВ к ПС 220 кВ Робот с соответствующим расширением ОРУ 220 кВ на ПС Робот.
Исходя из величины расчетных электрических нагрузок Центра на расчетный срок сооружение двух ПС 110 кВ "Ерке" - 1,2 недостаточно для покрытия намечаемых нагрузок.
Дополнительно рекомендуется строительство еще одной ПС 110 кВ "Жана-Иле" закрытого типа по блочной схеме с трансформаторами мощностью 2х25 МВА и присоединением по КЛ 110 кВ к ПС 220/110 кВ "Тамаша".
Для усиления электрических сетей рассматриваемого района предусматривается строительство одноцепной ВЛ 220 кВ ПС "Алма-ПС Робот".
Мощность трансформаторов и сечение ЛЭП должны быть уточнены на последующих стадиях проектирования.
Развитие сетей 10 кВ
Схема электроснабжения на расчетный период предлагается с учетом применения современного оборудования:
на ПС и РП предусматривается установка элегазовых и вакуумных выключателей;
рекомендуется применение кабеля с изоляцией из сшитого полиэтилена.
Все вновь проектируемые сети 10 кВ предлагается выполнить в кабельном исполнении с прокладкой в земле, в траншеях. При разработке ПДП, при наличии концентрированных нагрузок рекомендуется сооружение новых РП в центре нагрузок.
Для административной и общественной застройки рекомендуются двухтрансформаторные ТП, отдельностоящие или встроенные в здания. Местоположение ТП предусматривается в центре нагрузок с учетом приближения их к наиболее энергоемким потребителям.
Трассы прохождения намечаемых ЛЭП 10 кВ, количество и расположение РП и ТП, а также параметры основного оборудования уточняются на последующих стадиях проектирования.
Сети низкого напряжения и уличного освещения
Проектируемые сети 0,4 кВ предлагается выполнить в кабельном исполнении.
Сети наружного освещения по основным уличным магистралям рекомендуются выполнить с применением современных технологий с использованием солнечных батарей.
На уличных магистралях Центра предусматривается двухрядная схема расположения светильников.
Наружное освещение и рекламные установки должны быть увязаны с архитектурой и масштабами зданий и сооружений с учетом восприятия в дневное и вечернее время.
Развитие системы электроснабжения на первую очередь
На первую очередь строительства до 2012 года суммарная электрическая нагрузка Центра оценивается в размере 30 МВт.
Для покрытия возрастающих нагрузок предусматривается следующий объем электросетевого строительства:

ӘЖ 220 кВ бар «Тамаша» 220/110 кВ жаңа ШС құрылысы;
2x40 МВА и КЖ 110 кВ трансформаторлары бар «Ерке-1» 110/10 кВ ШС құрылысы;
«Алма-ПС Робот» ШС бір тізбекті ӘЖ 220 кВ құрылысы.
Негізгі жабдықтың параметрлері алдын ала алынған болып табылады  және Орталық жүктемесінің нақты өсу қарқыны бойынша жобалаудың әрі қарайғы сатыларында нақтылануы тиіс.
2020 жылға дейін Орталықты электрмен жабдықтау үшін электр желісін салу көлемі есепті кезеңге арналған техникалық шешімдер бойынша белгіленген.
Электр желілерінің және капитал салымының көлемі болжамды болып табылады және жобалаудың әрі қарайғы сатыларында нақтылануы тиіс.
Орталық жүктемесінің ұлғайуына байланысты «Тамаша» 220 кВ тіректі ШС Алматы энергия торабы желісіне қосу мәселесі бөлек жұмыста пысықталуы тиіс, жобалаудың осы сатысында «Тамаша» ШС құрылысы мен қосылу сызбасы бойынша алдын ала бағалау берілген.
Телефондандыру
Орталықты телефондандыру тұрғын үй қорын, демалыс аймағын дамытудың негізгі есептік көрсеткіштерінің және 1-ші кезекке және есептік мерзімге халықтың саны негізінде орындалатын болады.
Телефон нөмірлеріне қажеттілікті есептеу тұтынушылардың (абоненттердің) құрылымы мен халық санын ескере отырып орындалатын болады. Ұсынылып отырған телекоммуникациялық желі (тораптық құрылыс), сыртқа шығарылған мультисервистік абоненттік қол жеткізуді орналастыру орындары құрылыстың ауданы мен қабатын, мекемелер мен кәсіпорындардың, сауда орталықтарының, емханалардың және өзге де қоғамдық қор объектілерінің шоғырлануын ескере отырып көзделген.
Телекоммуникация желісін салу бойынша негізгі жобалау ұсыныстары алдын ала және ұсыным сипатында. Сол немесе өзге жабдық негізінде телекоммуникация желісін салу, сондай-ақ салу жүйесі бойынша түпкілікті шешімді жұмыстық жобалау немесе техникалық-экономикалық негіздемесі сатысында әлеуетті оператор қабылдайды.
Қазіргі заманғы телекоммуникациялық технологияларды қолдану бойынша ұсынымдар оларды енгізудің әлемдік іс-тәжірибесін ескере отырып берілген.
Қазіргі жағдайы
Жобаланып отырған Орталық аймағынан «Қазақтелеком» АҚ-тың ең жақын телефон станциясы Қапшағай қаласында және Шеңгелді ауылында орналасқан.
Қапшағай қаласында «HUAWEI» компаниясы шығарған сыйымдылығы 8000 № цифрлық станциясы, ал Шеңгелді ауылында сыйымдылығы 600 № 81-2000 үлгідегі цифрлық телефон станциясы жұмыс істейді.
Жобаланып отырған Орталықтың аумағы арқылы: «Қазақтелеком» АҚ-тың «Транс-Азия-Еуропалық» талшықты-оптикалық байланыс желісі және «Транстелеком» АҚ-тың талшықты-оптикалық байланыс желісі өтеді.
Жобалау ұсыныстары
Қазіргі заманғы телекоммуникациялық қызметтерді қанағаттандыру және ұсыну үшін - «Next Generation Network» (NGN) деп аталатын жаңа буын желісін салу ұсынылады. Осы желі оның көлеміне қарамастан, бірыңғай сервистік - желілік инфрақұрылым негізінде мынадай барлық тиісті қызметтерді ұсынуға қабілетті:
дыбысты ақпарат (ІР-телефония, цифрлық және ұқсас абоненттерді қосу);
бейне ақпарат;
деректерді беру;
«Интернет».
Қаралатын шағын аудандардың шекараларында магистральдық абоненттік желісін қазіргі заманғы беру жүйелерін пайдаланып және желіні 100 %-ға резервтей отырып, өздігінен қалпына келетін желіні құру үшін шеңберлік сызба бойынша құру ұсынылады.
Тиісінше жергілікті деңгейдегі (абоненттік желі) магистралдық кабельдік желіні және телефон құдығын салудың шеңберлік сызбасы байланыстың көліктік желісінің тұрақты айналма жолының болуына мүмкіндік береді.
Магистралдық желідегі түпкілікті құрылғылар ретінде - «Soft-Switch» жобаланып отырған бағдарламалық коммутаторға қоса отырып, «NGN» біріктірілген кең жолақты абоненттік қол жеткізуді орнату ұсынылады. Бағдарламалық коммутаторды жобаланған АТС ғимаратында немесе әкімшілік-қоғамдық орталық ғимаратының үй-жайларының бірінде орнату ұсынылады.
Орталық үшін мынадай телефон тығыздығын қабылдау ұсынылады:

сооружение новой ПС 220/110 кВ "Тамаша" с ВЛ 220 кВ;
сооружение ПС 110/10 кВ "Ерке-1" с трансформаторами 2x40 МВА и КЛ 110 кВ;
сооружение одноцепной ВЛ 220 кВ ПС "Алма-ПС Робот".
Параметры основного оборудования являются предварительными и должны быть уточнены на дальнейших стадиях проектирования по реальным темпам роста нагрузок Центра.
Объемы электросетевого строительства для электроснабжения Центра до 2020 года определены по техническим решениям на расчетный период.
Объемы электрических сетей и капиталовложения являются ориентировочными и должны быть уточнены на дальнейших стадиях проектирования.
В связи с увеличением нагрузок Центра вопрос присоединения опорной ПС 220 кВ "Тамаша" к сетям Алматинского энергоузла должен прорабатываться в отдельной работе, на данной стадии проектирования дана предварительная оценка по схеме сооружения и присоединения ПС "Тамаша".
Телефонизация
Телефонизация Центра будет выполнена на основании основных расчетных показателей развития жилищного фонда, зоны отдыха и численности населения на 1-ую очередь и на расчетный срок.
Расчет потребности в телефонных номерах будет выполнен с учетом структуры потребителей (абонентов) и численности населения. Предлагаемая телекоммуникационная сеть (линейные сооружения), места размещения выносных мультисервисных абонентских доступов предусмотрены с учетом площади и этажности застройки, концентрации учреждений и заведений, торговых центров, поликлиник и прочих объектов.
Основные проектные предложения по строительству сети телекоммуникации носят предварительный и рекомендательный характер. Окончательные решения по строительству сети телекоммуникации на базе того или иного оборудования, а так же системы построения, принимаются потенциальным оператором на стадии рабочего проектирования или технико-экономического обоснования.
Рекомендации по применению современных телекоммуникационных технологий даны с учетом мировой практики их внедрения.
Существующее состояние
Ближайшая телефонная станция АО "Қазақтелеком" от зоны проектируемого Центра находится в городе Капшагае и в селе Шенгельды.
В городе Капшагай функционирует цифровая станция емкостью 8000 № производства компаний "HUAWEI", а в селе Шенгельды цифровая телефонная станция типа SI-2000, емкостью 600 №.
Через территорию проектируемого Центра проходят: "Транс-Азиатско-Европейская" волоконно-оптическая линия связи АО "Қазақтелеком" и волоконно-оптическая линия связи АО "Транстелеком".
Проектные предложения
Для удовлетворения и предоставления самых современных телекоммуникационных услуг, предлагается построить сеть нового поколения, так называемой - "Next Generation Network" (NGN). Данная сеть способна предоставить все необходимые услуги на основе единой сервисно-сетевой инфраструктуры, независимо от его объема:
голосовая информация (IP-телефония, подключение цифровых и
аналоговых абонентов);
видеоинформация;
передача данных;
"Интернет".
Магистральную абонентскую сеть в границах рассматриваемых микрорайонов предлагается построить по кольцевой схеме для создания самовосстанавливающей сети с применением современных систем передачи и 100 % резервированием сети.
Кольцевая схема строительства магистральной кабельной сети на местном уровне (абонентская сеть) соответственно и телефонной канализации, позволяет иметь постоянно обходные пути транспортной сети связи.
В качестве оконечных устройств на магистральной сети, предлагается установить интегрированный широкополосный абонентский доступ "NGN" с включением в проектируемый программный коммутатор - "Soft-Switch". Программный коммутатор предлагается установить в здании проектируемой АТС или в одном из помещений здания административно-общественного центра.
Телефонную плотность для Центра предлагается принять:

1-ші кезеңде: 100 адамға 35 нөмір; телефон желісінің жалпы сыйымдылығы 22 800 нөмірді құрайды;
есептік кезеңде: 100 адамға 40 нөмір, телефон желісінің жалпы сыйымдылығы 100 000 нөмірді құрайды.
Қалааралық, халықаралық және аймақішілік байланысты ұйымдастыру үшін, яғни жалпы пайдалану желісін түйістіру (бұдан әрі - ЖПЖТ) үшін Қапшағай - Алматы арқылы Қорғас кентінен бастап және әрі қарай Ташкентке дейін өтетін «Қазақтелеком» АҚ-тың қолданыстағы «Транс-Азия-Еуропалық» талшықты-оптикалық байланыс желісін немесе темір жол бойымен Қапшағай су қоймасы арқылы Алматы қаласынан бастап Достық қаласына дейін өтетін «Транстелеком» АҚ-тың қолданыстағы талшықты-оптикалық байланыс желісін пайдалану ұсынылады.
Мультисервистік абоненттік қол жеткізімді (бұдан әрі - МАҚ) орнатуды тұрғын үй ғимараттары, кәсіпорындар мен мекемелер арасында көздеген жөн. Үй-жай болмаған жағдайда МАҚ-ты сыртқа орнатуға жол беріледі.
Мультисервистік жабдықты орналастыру үшін МАҚ-тың сыйымдылығына қарай ауданы 6-дан 30 шаршы метрге дейін жететін ғимараттың 1-ші қабаттарындағы үй-жайталап етіледі.
Оптикалық-талшықты кабельдерді және мыс сымды өзегі бар кабельдерді төсеу үшін телефон-кабель кәрізін салуға диаметрі 110 мм және 63 мм болатын полиэтилен құбырларды пайдалану ұсынылады.
Қора-қопсысы және қоршалған құрылысы бар тұрғын аудандарда тарату желісінің кабелін телефон-кабель кәрізінде да төсеу ұсынылады, оны әртүрлі диаметрлі полиэтилен құбырларды және полиэтиленді қарау құрылғыларын қолдана отырып салу ұсынылады.
1-ші кезең бойынша телефон нөмірлерінің есептік көрсеткіштері.
Ескертпе:
1) Телефон нөмірінің талап етілген санының есебі нөмірлердің жалпы санының 20 %-ы көлемінде тұтынылатын, әкімшілік-шаруашылық секторы абоненттерін және АDSL абоненттерінің және басқа да кең жолақты қол жеткізу қызметтерінің болуын ескере отырып орындалды.
2) МАҚ жабдығы былайша жинақталған: сыйымдылығы 240, 480, 960, 1440, 1920 нөмірлер.
Радиоландыру
Қазіргі уақытта сымды радио хабарын тарату талап етілмей барады. Ең танымалы - FМ жиіліктерінде эфирлік радиохабар тарату.
Осыған байланысты осы жобада сымды радиохабар тарату мәселесін қарастырмау ұсынылады.
Телевидение
Дамыған спутниктік телехабар тарату іс жүзінде Қазақстанның, Ресейдің, Еуропаның және басқа теледидардың кез келген бағдарламаларын қабылдауға мүмкіндік береді.
Жылумен жабдықтау
Орталықты жылумен жабдықтау Қапшағай қаласының өнеркәсіп аймағында орналасқан қатты отын қазандығынан көзделеді. Қазандық 1990 жылы салынған. Қазіргі уақытта қазандықта көмекші жабдықтар мен қазандықтар жөнделді. Қазандық «Робот» зауыты мен Қапшағай қаласын жылумен жабдықтауға арналған.

на 1-ом этапе: 35 номеров на 100 человек; общая емкость телефонной сети составит 22 800 номеров;
на расчетный срок: 40 номеров на 100 человек, общая емкость телефонной сети составит 100 000 номеров.
Для организации связи междугородной, международной и внутризоновой, т.е. для стыковки сетью общего пользования (ССОП) предлагается использовать существующую "Транс-Азиатско - Европейскую" волоконно-оптическую линию связи АО "Қазақтелеком", проходящую от п. Хоргос через Капшагай - Алматы и далее до Ташкента или существующую оптиковолоконную линию связи АО "Транстелеком", проходящую от города Алматы через Капшагайское водохранилище вдоль железной дороги до города Достык.
Установку мультисервисных абонентских доступов (МАД) желательно предусмотреть внутри жилых зданий, заведений и учреждений. При отсутствии помещении допускается установка МАД в наружном исполнении.
Для размещения мультисервисного оборудования требуется помещение на 1-х этажах здании площадью от 6-ти до 30 м2 в зависимости от емкости МАД.
Строительство телефонной кабельной канализации для прокладки оптико-волоконных кабелей и кабелей с медными жилами, рекомендуется использовать полиэтиленовые трубы диаметром 110 мм и 63 мм.
В жилых районах с усадебной и блокированной застройкой, кабели распределительной сети предлагается так же проложить в телефонно-кабельной канализации, которую рекомендуется построить с применением полиэтиленовых труб различных диаметров и полиэтиленовых смотровых устройств.
Расчетные показатели телефонных номеров по 1-му этапу.
Примечание:
1) Расчет требуемого количества телефонных номеров выполнен с учетом абонентов административно-хозяйственного сектора, потребляемого в объеме 20 % от общего количества номеров и наличия абонентов ADSL и других услуг широкополосного доступа.
2) Оборудование МАД комплектуется: емкостью 240, 480, 960, 1440, 1920 номеров.
Радиофикация
В настоящее время проводное радиовещание становится невостребованным. Большей популярностью пользуется эфирное радиовещание на частотах - FM.
В связи с чем предлагается не рассматривать вопрос развития проводного радиовещания в данном проекте.
Телевидение
Развитое спутниковое телевещание позволяет принимать практически любые программы Казахстанского, Российского, Европейского и другие телевидения.
Теплоснабжение
Теплоснабжение Центра предусматривается от твердотопливной котельной расположенной в промышленной зоне города Капчагай. Котельная была построена в 1990 году. В настоящее время в котельной демонтированы котлы и вспомогательные оборудования. Котельная предназначалась для теплоснабжения завода "Робот" и города Капшагай.

Жалпы қуаты 380 МВт (325 Гкал/ч) болатын ДЕ-25-16 екі буландыру қазандығын және үш КВТК-100 қазандығын орнатып, қазандықты қалпына келтіру ұсынылады.
Қазандықтың құрылыс бөлігін қалпына келтіру қажет етіледі. Казандықтан бастап Алматы - Талдықорған автожолы бойымен Орталыққа дейін ұзақтығы 8 км диаметрі 800 мм болатын магистралдық жылу желісін салу болжанады.
Жылу желілерін жылу оқшауланған аласа тіректерде жерүстіне төсеу ұсынылады. Жылу тасығышты айдау үшін екі су тартатын сорғы станциялардың құрылғысы болжанып отыр.
Орталықта құрылыс салынған аумақ бойынша арнасыз тәсілмен жылу желілерінің жерасты төсемі, құрылыс салынбаған аумақ бойынша жерүсті төсемі көзделеді. Диаметрі 100-ден 500 мм дейінгі магистралдық және жылу таратқыш желілердің ұзақтығы 28 км құрайды.
Қазандықты қалпына келтіре отырып, жылумен жабдықтау нұсқасы біршама перспективті болып табылады, өйткені қазандық ғимаратының қатты отынды жеткізу және қоймаға қою үшін қолданыстағы жерасты теміржол жолдары бар, оның қазіргі уақытта пайдаланылмайтын, биіктігі 180 м түтін құбыры, күл шығарғышы бар.
Сумен жабдықтау
Орталық алабын сумен жабдықтауды тазалау құрылыстары бар Қапшағай көлінің су жинау құрылыстары арқылы жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Қапшағай су қоймасының солтүстік жағалауын шаруашылық-ауыз сумен қамтамасыз ету егжей-тегжейлі барлау жасалған Шолақ жер асты сулары кен орнынан жүзеге асырылуы мүмкін.
Солтүстік жағалауды сумен жабдықтау үшін Кербұлақ кен орнының сулары пайдаланылуы мүмкін, ол Сарыөзек кентінен оңтүстік-батысқа қарай Қосқұдық ойпаты тауарларының арасында орналасқан.
Суды тұтыну мөлшері тәулігіне 1 500 м3 құрайды. Шаруашылық-тұрмыстық мұқтаждарға судың тұтыну мөлшерін қамтамасыз ететін сақина диаметрі 500 мм және одан аз болатын су құбыры желісі бар. Су жинайтын құрылыстар мен су құбыры желісінің құны 12 500 млн. теңгені құрайды.
Жол жабындылары мен жасыл көшеттерді суару үшін сумен жабдықтау
Өздігінен суаратын су құбырындағы судың сапасы санитарлық-гигиеналық және агротехникалық талаптарды қанағаттандыруы тиіс.
Орталықта жол жабындылары мен жасыл көшеттерді суару үшін сумен жабдықтау суару су құбырының құрылғысы есебінен шешіледі. Суаруға арналған су шығысы мынаны құрайды:
2012 жылы - 1 053 мың м3/жылына; 5,85 мың м3/тәу.;
2020 жылы - 4 050,0 мың м3/тәу.; 22,5 мың м3/тәу.
Өрт сөндіру
«Сумен жабдықтау. Сыртқы желілер мен құрылыстар» 4.01-02-2001 ҚНжЕ сәйкес 2012 - 2020 жылдарға су құбыры желісінің магистралдық (есепті шеңберлік) тораптарын есептеу үшін сыртқы өрт сөндіруге (бір өртке) жұмсалатын су шығынын және елді мекендегі бір мезгілдегі өрт санын туристік орталықтағы халық саны 65-тен 250+130 мың адамға дейін болғанда және құрылыс ғимараты үш және одан көп қабатты болған кезде бір мезгілдегі өрттің және өрт сөндіру ауданының есептік саны 55 л/сек және ішкі 5,0 л/сек (2,5 л/сек бойынша 2 ағыс) деп есептейді.

Предлагается восстановить котельную с установкой трех котлов КВТК-100 и двух паровых котлов ДЕ-25-16 общей мощностью 380 МВт (325 Гкал/ч). Котельная обеспечит Центр и жилую часть города Капшагай.
В котельной потребуется восстановить строительную часть. От котельной предполагается проложить магистральные тепловые сети вдоль автодороги Алматы - Талдыкорган диаметром 800 мм протяженностью 8 км до Центра.
Прокладка тепловых сетей предполагается надземная на низких опорах в тепловой изоляции. Для перекачки теплоносителя предполагается устройство двух подкачивающих насосных станций.
В Центре по застроенной территории предусматривается подземная прокладка тепловых сетей бесканальным способом, по незастроенной территории надземная прокладка. Протяженность магистральных и распределительных тепловых сетей диаметрами от 100 до 500 мм составляет 28 км.
Вариант теплоснабжения с восстановлением котельной является наиболее перспективным, так как здание котельной имеет существующие подъездные железнодорожные пути для доставки и складирования твердого топлива, имеется золоотвал, дымовая труба высотой 180 м, которая в настоящее время не используется.
Водоснабжение
Водоснабжение массива Центра планируется от водозаборных сооружений озера Капшагай с очистными сооружениями.
Хозяйственно-питьевое водоснабжение северного побережья Капшагайского водохранилища может осуществляться из детально разведанного Шолакского месторождения подземных вод.
Для водоснабжения северного побережья могут быть использованы воды Кербулакского месторождения, которое расположено в межгорной Коскудукской впадине к юго-западу от п.г.т. Сары-Озек.
Потребное количество воды составляет 1 500 м3/сут. Водопроводные сети кольцевые диаметрами от 500 мм и менее, обеспечивающие потребное количество воды для хозяйственно-бытовых нужд. Стоимость водозаборных сооружений и водопроводных сетей составляет 12 500 млн. тенге.
Водоснабжение на полив дорожных покрытий и зеленых насаждений
Качество воды на полив из самостоятельного поливочного водопровода должно удовлетворять санитарно-гигиеническим и агротехническим требованиям.
Водоснабжение на полив дорожных покрытий и зеленых насаждений в Центре решается за счет устройства поливочного водопровода. Расход воды на полив составит:
на 2012 год - 1 053 тыс. м3/год; 5,85 тыс. м3/сут;
на 2020 год - 4 050,0 тыс. м3/сут; 22,5 тыс. м3/сут.
Пожаротушение
В соответствии СНиП РК 4.01-02-2001 "Водоснабжение. Наружные сети и сооружения" (далее - СНиП РК 4.01-02-2001) расход воды на наружное пожаротушение (на один пожар) и количество одновременных пожаров в населенном пункте для расчета магистральных (расчетных кольцевых) линий водопроводной сети составляют на 2012 - 2020 годы - при численности населения Центра от 65 до 250+130 тыс. человек и застройке зданиями 3-х и более этажей и выше расчетное число одновременных пожаров и района пожаротушение 55 л/сек и внутреннее 5,0 л/сек (2 струи по 2,5 л/сек).

Резервуарда сұғылмайтын өртке қарсы су қорларын сақтау көзделеді, бұл ретте олардың әрқайсысында өрт сөндіруге 50 % су көлемі сақталуы тиіс. 150 м аспайтын қашықтықтағы желіде өрт гидранттары орнатылады. Өртке қарсы су құбырының шаруашылық-ауызсу желісі шеңберлік және қысымы төмен болып қабылдамаған.
Кәріз
Құрылыс ауданы Қапшағай су қоймасының оң жағалауында болжанып отыр.
Кәріздің ағу көлемі мынаны құрайды:
1-ші кезекте (2012 ж.) g=19500 м3/тәу., g=1089 м3/сағ, g=309,0 л/с;
есептік мерзімге (2020 ж.) g=75000 м3/тәу., g=4170 м3/сағ, g=1164 л/с.
Жобалық шешімді іске асыру
Құрылыстың 1-ші кезегінде күштік алаңдармен кәріз тазалау құрылыстарына жіберілетін сарқынды сулармен кәріздің тегеурінді желілері бар 3 кәріздің сорғыш станцияларын-кәріздің өздігінен ағатын желісін сала отырып, кешеннің оңтүстік-батыс бөлігін игеру болжанады.
Есептік мерзімде 3 дана қосымша кәріздік сорғыш станцияларын және тазалау құрылыстары, лайлану алаңдары бар кәріздің тегеурінді желілерін және қатты тұрмыс қалдықтарын өңдейтін кәсіпорын сала отырып, кәріздің өздігінен ағатын желісін салу жоспарланып отыр.
Кәріз тазалау құрылысы сарқынды суды механикалық және биологиялық тазалау және сарқынды суды жете тазалау құрылыстарын қамтиды.
Механикалық тазалау құрылысы мыналардан тұрады:
ТП 902-2-451.88 бойынша қабылданған шығарындыларды ұсақтайтын механикалық торларды қамтитын торлар ғимараты;
ТП 902-2-479.90 бойынша құмұстағыштар;
ТП 902-2-430.87 бойынша бастапқы көлденең тұнбалар.
Биологиялық тазалау құрылысы мыналардан тұрады:
Сарқынды суды биологиялық тазалау станциясы ТП 902-03-61.87 бойынша қабылданды;
БИО станциясы үшін өндірістік ғимарат ТП 902-9-17 бойынша қабылданды;
ТП 902-9-19 бойынша әкімшілік-тұрмыстық ғимарат.
Сарқынды суларды жете тазалау құрылысы:
1-нұсқа. СЖА (суармалы жер ауданы) төгінділер бар су жинайтын тоғандар;
2-нұсқа. Био тоғандар немесе сүзгілеу ауданы;

Хранение неприкосновенных противопожарных запасов воды предусматриваются в резервуарах, при этом в каждом из них должно храниться 50 % объема воды на пожаротушение. На сети на расстояниях, не превышающих 150 м, устанавливаются пожарные гидранты. Сети хозяйственно-питьевого противопожарного водопровода приняты кольцевыми и низкого давления.
Канализация
Район строительства предполагается на правом берегу Капшагайского водохранилища.
Объем стоков канализации составит:
на 1 очередь (2012 г.) g=19500 м3/сутки, g=1089 м3/ч., g=309,0 л/с;
на расчетный срок (2020 г.) g=75000 м3/сутки, g=4170 м3/ч., g=1164 л/с.
Реализация проектного решения
В 1 очереди строительства предполагается освоить береговую юго-западную часть комплекса со строительством самотечной сети канализации 3-х канализационных насосных станций с напорными сетями канализации со стоками, направляемыми на канализационные очистные сооружения силовыми площадками.
На расчетный срок планируется строительство самотечной сети канализации с дополнительными канализационными насосными станциями в количестве 3-х штук и строительством канализационных напорных сетей канализации с очистными сооружениями, иловыми площадками и предприятие по переработке твердых бытовых отходов.
Канализационные очистные сооружения включают в себя сооружения механической и биологической очистки хозяйственно-бытовых сточных вод и прочистки сточных вод.
Сооружения механической очистки состоят из:
здания решеток, включающих в себя механизированные решетки с дроблением отбросов принятых по ТП 902-2-451.88;
песколовки по ТП 902-2-479.90;
отстойники горизонтальные, первичные по ТП 902-2-430.87.
Сооружения биологической очистки состоят из:
станция биологической очистки сточных вод, принято по ТП 902-03-61.87;
производственное здание для станции БИО принято по ТП 902-9-17;
административно-бытовое здание по ТП 902-9-19.
Сооружения доочистки сточных вод:
1 вариант. Пруды накопители со сбросом на ЗПО (земледельческие поля орошения);
2 вариант. Биопруды или поля фильтрации;

3-нұсқа. Сарқынды суларды 100 %-ға тазалау мақсатында жаңа технологиялық жабдықты орнату.
Өнеркәсіптік және шаруашылық тұрмыстық сарқынды суды тазалау үшін Алматы қаласында «NORSU PLNS» ЖШС ҚР-дағы «Нudranautics» американдық фирмасының өкілдері шығаратын құрылғыларды пайдалану ұсынылады.
Тазалау құрылыстарының орналасқан орны желді, жобаланған Орталықтың жоспарланған құрылымын, санитарлық-қорғау аймағын және тегіс алаңға қатысты қабылданған кәріз сызбасын ескере отырып таңдалды.
Тазалау құрылыстарының орналасқан орны жобалаудың кейінгі сатыларында нақтыланатын болады. Санитарлық-қорғау аймағы 500 м құрайды.
Кәріз тазалау құрылысының (КТҚ) жылу көздерінен алшақта болуына байланысты КТҚ ауданында дербес қазандық бар.
Өздігінен ағатын, тегеурінді кәріз желісі, кәріз сорғыш станциясы және тазалау құрылысы кәріз және құрылыс желісінің көлемдері тізімдемесінде берілген.
Кәріз және құрылыстар желілері
7-кесте
Р/с
Атауы
Өлшем бірлігі
Көрсеткіш

3 вариант. Установка нового технологического оборудования с целью 100 % очистки стоков.
Для очистки промышленных и хозяйственных бытовых сточных вод рекомендуется применение установок, производимых представителем американской фирмы "Hudranautics" в РК ТОО "NORSU PLNS" в г. Алматы.
Местоположение очистных сооружений выбрано с учетом розы ветров, планировочной структуры проектируемого Центра, санитарно-защитной зоны и принятой схемы канализации, на относительно ровной площадке.
Местоположение очистных сооружений будет уточняться на последующих стадиях проектирования. Санитарно-защитная зона составляет 500 м.
В связи с удаленностью канализационных очистных сооружений (КОС) от источников теплоты, площадки КОС имеют индивидуальные котельные.
Самотечные, напорные сети канализации, канализационные насосные станции и очистные сооружения представлены в ведомости объемов сетей канализации и сооружений.
Сети канализации и сооружений
Таблица 7
п/п
Наименование
Ед. изм.
Показатель

23,70
62,10
Құрылыстың шамамен алғандағы құны
(ҚҚС-пен) мың теңге
1 543 546
оның ішінде тарату жүйесі бойынша магистралдық газ құбыры
мың теңге
1 543 546
2.6
Телефон орнату
2.6.1
абонент
нөмір
100 000
Құрылыстың шамамен алғандағы құны
АҚШ долл.
30 900 000
Жоспарлық шектеулер мен аумақты кешенді бағалау
3.1-сурет
Жоспарлық шектеулер
3.01-07-2001 ҚР ҚНжЕ-ге сәйкес аумақты осы заманғы пайдалану схемасында (тірек жоспарда) Қапшағай су қоймасының қазіргі бар көгалдандыру объектілері, су қорғау аймағы мен су қорғау белдеуі көрсетілген.
3.2-сурет.
3.3-сурет
Темір жолдар мен автомобиль жолдары үшін елді мекеннен тысқары және қала құрылысы маңындағы 100 м бөлінген жер белдеуі сәйкес келеді.
Беттік су жинауға арналған 1 белдеудің санитарлық қорғау аймағы (СҚА) барлық бағыттар бойынша 100 м құрайды, жерасты суларынан су жинау үшін - 50 м, суқұбыры құрылыстарының алаңы үшін - 30 м.
Су іркуіш құрылыстарға арналған барлық санитарлық қорғау аймақтары, сондай-ақ автомобиль жолдарына және темір жолдарға бөлінген жерлер тұрғын үй құрылысының және қысқа уақыт және ұзақ демалыс аймақтарының жаңадан салынып жатқан объектілерін орналастырған кезде ескерілуі тиіс.

23,70
62,10
Ориентировочная стоимость строительства
тыс.
тенге с
(НДС)
1 543 546
в том числе магистральный газопровод по
распределительной системе
тыс.
тенге
1 543 546
12.6
Телефонизация
12.6.1
абонент
Номер
100 000
Ориентировочная стоимость строительства
долл.
США
30 900 000
Планировочные ограничения и комплексная оценка территории
Рисунок 3.1
Планировочные ограничения.
В соответствии со СНиП РК 4.01-02-2001, на схеме современного использования территории (опорном плане) показаны существующие объекты озеленения, водоохранная зона и водоохранная полоса Капшагайского водохранилища.
Рисунок 2
Рисунок 3
Для автомобильной и железной дороги соответствуют полосы отвода за пределами населенного пункта и вблизи городской застройки - 100 м.
Зоны санитарной охраны (ЗСО) I пояса для поверхностного водозабора составляет 100 м. по всем направлениям, для водозабора из подземных вод - 50 м, для площадки водопроводных сооружений - 30 м.
Все зоны санитарной охраны для водозаборных сооружений, а так же отводы под автомобильные и железную дороги должны учитываться при размещении вновь строящихся объектов жилого строительства и зон кратковременного и длительного отдыха.

Алматы облысы Табиғи ресурстар мен табиғатты пайдалануды реттеу департаментінің тапсырысы бойынша 2008 жылы орындалған «Қапшағай қаласы мен Қапшағай су қоймасының су қорғау аймақтарын белгілеу жобасына» сәйкес су қорғау аймағының ені 1000 м құрайды, ол өзендер, көлдер су қоймалары және басқа да жер бетіндегі су объектілері айдындарына жанамалай салынады және онда шаруашылық және өзге де қызмет түрлерінің арнайы режимі белгіленеді. Оның шегінде су қорғау белдеуі бөлінеді. Бұл аумақтың ені 709.0 белгісінен 100 м, су объектісіне және су шаруашылығы құрылыстарына іргелес орналасқан және онда шектеулі шаруашылық қызметінің режимі белгіленеді.
Су қорғау аймақтарының аумағында арнайы режимді сақтау су объектілерінің гидрогеологиялық, гидрохимиялық, гидробиологиялық, санитарлық және экологиялық жай-күйін жақсарту және жағалаудағы аумақты абаттандыру жөніндегі табиғат қорғау шаралары кешенінің құрамдас бөлігі болып табылады.
Су қорғау аймақтары мен белдеулерін жасау мынадай қызмет түрлерін бақылауға мүмкіндік береді:
су сапасын жақсарту;
су тасқынынан қорғау;
сарқынды суды сақтау.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 16 қаңтардағы № 42 қаулысымен бекітілген «Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу ережесінің» 7, 8-тармақтарына және ҚР АШМ СРК Төрағасының 2006 жылғы 21 ақпандағы № 33 бұйрығымен бекітілген «Жер бетіндегі су объектілерінің су қорғау аймақтары мен белдеулерін жобалау жөніндегі техникалық нұсқаулардың» 16, 18, 29 және 30-тармақтарына сәйкес, Қапшағай су қоймасы мен Қапшағай қаласының су жинау құрылысы Қазақстан Республикасы Президентінің 2004 жылғы 1 қарашадағы 1466 Жарлығымен бекітілген «Ерекше стратегиялық маңызы бар су шаруашылығы құрылыстарының тізбесіне» кіретіндігін, жағалау аймағын шаруашылыққа пайдаланудың күрделі жағдайын, яғни рекреация үшін жағалау аймағын тұтас және қарқынды игерудің басталғанын ескере отырып, су қоймасының су қорғау аймағының ені 1000 м болып қабылданды.
Беткейдің тіктігіне, (аумақтың басым көпшілігінде су айдыны бетіне қарай 3 градустан артық) су объектісіне іргелес алқаптар түрлеріне (басқа да қолайсыздықтар) байланысты және бағалы балық шаруашылығын, шаруашылық-ауыз су, мәдени-тұрмыстық маңызын ескере отырып, су қорғау белдеуінің ені 100,0 м тең болып қабылданды.
Жобада мынадай ұйымдастыру іс-шараларын орындау ұсынылады:
жер бетіне белгіленген үлгідегі су қорғау белгілерімен су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекараларын бекіту;
картографиялық материалдарда су қорғау аймақтары мен белдеулерінің шекараларын көрсету.
Су қорғау аймағын, су қорғау белдеуін және су қорғау белгілерін тиісті күйде ұстау онымен бір мезгілде су пайдаланушылар болып табылатын (жалпы пайдаланымды жүзеге асыратын) жер пайдаланушыларға жүктеледі.
Жерлерінде су қорғау аймақтары мен жағалаулық қорғау белдеулері бар жер иелері мен жер пайдаланушылар осы аймақтар мен белдеулерді пайдаланудың белгіленген режимін сақтауға міндетті.
Инженерлік-геологиялық жағдайларды бағалау
Орталық аумағында арнайы инженерлік-геологиялық іздестірулер жүргізілген жоқ. Қолда бар геологиялық материалдар бойынша оның инженерлік-геологиялық жағдайлары тұтастай алғанда шектеулі-қолайлы ретінде бағалануы мүмкін. Осы аумақ шегінде үш алаңшаны бөлуге болады.

В соответствии с "Проектом установления водоохранных зон Капшагайского водохранилища и г. Капшагай", выполненного в 2008 году по заказу Департамента природных ресурсов и регулирования природопользования Алматинской области, ширина водоохранной зоны составляет - 1000 метров, представляет собой территорию, примыкающую к акваториям рек, озер, водохранилищ и других поверхностных водных объектов, на которой устанавливается специальный режим хозяйственной или иных видов деятельности. В пределах ее выделяется водоохранная полоса. Это территория шириной 100 метров от отметки 709.0, прилегающая к водному объекту и водохозяйственным сооружениям, на которой устанавливается режим ограниченной хозяйственной деятельности.
Соблюдение специального режима на территории водоохранных зон является составной частью комплекса природоохранных мер по улучшению гидрогеологического, гидрохимического, гидробиологического, санитарного и экологического состояния водных объектов и благоустройству прибрежных территорий.
Создание водоохранных зон и полос позволит контролировать следующие виды деятельности:
Улучшение качества воды;
Защита от наводнений;
Сохранение стока.
В соответствии с п.п. 7 и 8 "Правил установления водоохранных зон и полос" утвержденной постановлением Правительства РК от 16.01.2004 г. № 42 п.п. 16, 18, 29 и 30 "Технических указаний по проектированию водохранных зон и полос поверхностных водных объектов" утвержденных приказом Председателя Комитета водных ресурсов Министерства сельского хозяйства РК" от 21 февраля 2006 года № 33, учитывая, что Капшагайское водохранилище и водозаборное сооружение г. Капшагай включены в "Перечень водохозяйственных сооружений, имеющих особое стратегическое значение", утвержденной Указам Президента РК от 01.11.2004 г. № 1466 и сложные условия хозяйственного использования зоны побережья, т.е. начало сплошного и интенсивного освоения зоны побережья для рекреации, ширина водоохранной зоны водохранилища принимается 1000 метров.
Ширина водоохранной полосы в зависимости от крутизны склонов (в подавляющем большинстве территории более 3-х градусов в сторону чаши водоема), видов угодий прилегающих к водному объекту (прочие - неудобья) и учитывая ценное рыбохозяйственное, хозяйственно-питьевое, культурно-бытовое значение принимается равной 100,0 метров.
Проектом предлагается выполнение следующих организационных мероприятий:
закрепление на местности водоохранными знаками установленного образца границ водоохранных зон и полос;
отражение на картографических материалах границ водоохранных зон и полос.
Поддержание в надлежащем состоянии водоохранной зоны, водоохранной полосы и водоохранных знаков возлагается на землепользователей, являющихся одновременно и водопользователями (осуществляющими общее пользование).
Собственники земель и землепользователи, на землях которых находятся водоохранные зоны и прибрежные защитные полосы, обязаны соблюдать установленный режим использования этих зон и полос.
Оценка инженерно-геологических условий
Специальные инженерно-геологические изыскания на территории Центра не производились. По имеющимся геологическим материалам ее инженерно-геологические условия в целом могут быть оценены как ограниченно-благоприятные. В пределах этой территории можно выделить три площадки.

1-алаңша беті су қоймасына қарай көлбеу келген толқынды денудациялық жазықтықта орналасқан. Беттің еңістігі оңтайлы. Жартас жыныстары бойынша қуаттылығы бірнеше метрге дейін күл мен құмның және құмайттың үзідікті жабындысы бар. Белсенді байқалған физика-геологиялық процестер іс жүзінде жоқ. Алаңшаның сейсмикалығы фондық баллдан 1 балл кем, яғни 6 болып қабылдануы мүмкін.
Мүгедектердің және халықтың басқа да аз мобильді тобының қажеттіліктерін ескере отырып, жоспарлауға және құрылысқа қойылатын негізгі талаптар
«Қала құрылысы. Мүгедектер мен халықтың басқа да аз мобильді топтарының қажеттіліктерін ескере отырып, елді мекендерді жоспарлау және құрылыс салу» туралы ҚР 3.01-0502001 ҚБҚ (Құрылыста басшылыққа алатын құжаттарға) сәйкес мүгедектер мен аз мобильді азаматтарға мыналар жатады:
а) барлық санаттағы мүгедектер, оның ішінде:
тіректі-қозғалыс аппаратының бұзушылықтары мен аурулары бар, кресло-арбашаның және/немесе басқа көмекші құралдардың көмегімен қозғалатын мүгедектер;
нашар көретін, көру және есту қабілеттерінен айрылған, оның ішінде жетекші - иттер алып жүретін азаматтар;
тұрақты медициналық бақылауды және стационарларға оқшаулауды қажет етпейтін психоневрологиялық аурулары бар мүгедектер;
әлсіреген, сондай-ақ медициналық қалпына келтіру және арнайы еңбекке бейімделу кезеңінде сауыққандар;
б) кәрілер, оның ішінде алып жүруді қажет ететіндер;
в) мүгедектерді, оның ішінде кресло-арбашадағы мүгедектерді алып жүретін азаматтар, мектепке дейінгі және кіші мектеп жасындағы балалар тобымен жүретін тәрбиешілер; кішкентай балалары мен балалар арбашалары бар ата-аналар;
г) кіші мектеп жасындағы өз бетімен қозғалатын балалар.
ҚР 3.01-0502001 ҚБҚ сәйкес жобалаудың келесі сатыларында жобалау жоспарларының және салынатын құрылыстың құрамына мүгедектер мен басқа да аз мобильді азаматтардың қажеттіліктерін қамтамасыз ету жөніндегі қала құрылыстық іс-шараларды көздейтін арнайы бөлімдер міндетті түрде енгізілетін болады.
Мүгедек балаларға арналған интернат үйлерді, дене тәрбиесі мен ақыл-ойы дамуында кемшіліктері бар балаларға арналған мектеп-интернаттарды аулақтанған учаскелерде, шу көздерінен, ауа мен топырақтың ластануынан оқшауланған, көгалдандырылған ауданда орналастыру болжанады.
Кәрілер мен мүгедектерге арналған интернат-үйлерді аулақтандырылған учаскелерде орналастыру болжанады. Магистральдық көшелердің қызыл сызығынан бастап интернат-үйлердің тұрғын үй корпустарына дейінгі қашықтық кемінде 30 м болуы тиіс.
Психоневрологиялық интернаттар медициналық орталықтың салыстырмалы перфериялық аумағында орналасады.
Мүгедек үлкендер мен мүгедек балалардың интернат-үйлерінің, сондай-ақ психоневрологиялық интернаттардың учаскелерінде тұрғын үй, бақшалы-парктік, оқу-өндірістік, қоғамдық және шаруашылық аймақтары көзделеді.
Орталықтың спорттық объектілері мен кешендері
Спорттық объектілер мен кешендер аумақтарының жоспарлы шешімі, жабдығы мен абаттандырылуы кресло-арбашалардағы келушілерді қоса алғанда, келушілердің барлық аз мобильді топтарының қауіпсіз және кедергісіз қозғалысын және олардың барлық құрылыстарға және ашық спорт алаңшаларына еркін кіруін қамтамасыз етеді.

1-я площадка расположена на волнистой денудационной равнине, поверхность которой наклонена к водохранилищу. Уклоны поверхности оптимальны. По скальным породам лежит прерывистый покров эоловых песчаных отложений мощностью до нескольких метров и супесей. Активно проявленные физико-геологические процессы практически отсутствуют. Сейсмичности площадки может быть принята на 1 балл менее фоновой, т.е. 6.
Основные требования к планировке и застройке с учетом потребностей инвалидов и других маломобильных групп населения.
В соответствии с РДС (Руководящие документы в строительстве) РК 3.01-0502001 "Градостроительство. Планировка и застройка населенных мест с учетом потребностей инвалидов и других маломобильных групп населения", к инвалидам и маломобильным гражданам относятся
а) инвалиды всех категорий, в том числе:
инвалиды с нарушениями и заболеваниями опорно-двигательного аппарата, передвигающиеся в креслах-колясках и/или с помощью других вспомогательных средств;
слабовидящие, лишенные зрения и слуха граждане, в том числе сопровождаемые собаками-поводырями;
инвалиды по психоневрологическим заболеваниям, не нуждающиеся в постоянном медицинском наблюдении и изоляции в стационарах;
ослабленные, а также выздоравливающие в период медицинской реабилитации и специальной трудовой адаптации;
б) престарелые, в том числе нуждающиеся в сопровождении;
в) граждане, сопровождающие инвалидов, в том числе инвалидов на креслах-колясках, воспитатели с группами детей дошкольного и младшего школьного возраста, родители с малолетними детьми и детскими колясками;
г) самостоятельно передвигающиеся дети младшего школьного возраста.
На последующих стадиях проектирования в соответствии с РДС РК 3.01-0502001, в состав проектов планировки и застройки обязательно включаются специальные разделы, предусматривающие градостроительные мероприятия по обеспечению потребностей инвалидов и других маломобильных граждан.
Дома - интернаты для детей - инвалидов, школы - интернаты для детей, имеющих недостатки в физическом и умственном развитии, предполагается размещать на обособленных участках, в озелененном районе, изолированно от источников шума, загрязнения воздуха и почв.
Дома - интернаты для престарелых и инвалидов предполагается размещать на обособленных участках. Расстояние от красной линии магистральных улиц до жилых корпусов домов - интернатов должно быть не менее 30 метров.
Психоневрологические интернаты располагаются на относительно периферийной территории медицинского центра.
На участках домов - интернатов для взрослых и детей - инвалидов, а также психоневрологических интернатов предусматриваются жилая, садово-парковая, учебно-производственная, общественная и хозяйственная зоны.
Спортивные объекты и комплексы Центра
Планировочное решение, оборудование и благоустройство территории спортивных объектов и комплексов обеспечивает безопасное и беспрепятственное передвижение всех маломобильных групп посетителей, включая посетителей на креслах - колясках и свободный доступ их ко всем сооружениям и открытым спортивным площадкам.

Ашық алаңшаларды, жаппай көпшілік баратын объектілерге негізгі жаяу жүргінші жолдарын, сондай-ақ бұқаралық іс-шараларға келушілерді эвакуациялау жолдарын ұйымдастырған кезде трибуналары бар ашық спорт құрылыстарында - бір мүгедекке 0,96 м2 және көрермендерге арналған орындары бар жабық спорт құрылыстарында - бір мүгедекке 0,58 м2 есептеулерді негізге ала отырып, мүгедектер мен келушілердің басқа да аз мобильді топтарының қозғалысына және демалысына арналған арнайы белдеулер мен аудан учаскелері бөлінеді. Арнайы эвакуациялық белдеулер мен алаңшалардың ашық контрасты белгілеуі, дыбыстық сигналдауы және кешкі уақытта жарықталатын ақпараттық белгілері мен стендтері болуы тиіс.
Мүгедектер мен аз мобильді көрушілердің, спорттық және басқа да көріністік іс-шараларға қатысушылардың есептік саны спорттық кешеннің немесе құрылыстың үлгісіне, мүгедектердің кедергісіз баруы үшін олардың жабдықталу дәрежесіне байланысты, денсаулық сақтаудың аумақтық басқару органдарының тапсырмасы бойынша қаланың қалыптасуына қарай халықтың аз мобильді топтарының саны туралы статистикалық деректерге сәйкес қабылданады. Спорттық объектілер мен кешендердегі қоғамдық дәретханалар кресло-арбашалардағы мүгедектерді қоса алғанда, келушілер кедергісіз бара алатын аумаққа орналастырылуы тиіс. Қоғамдық дәретханаларға кіреберісте табалдырықтар болмауы тиіс, ал табалдырық салу қажет болған жағдайда, олардың биіктігі 2,5 см-ден аспауы тиіс.
Орталықтың рекреациялық-ландшафтық аумағы, аттракциондары
Орман парктерінде, қалалық парктерде, саябақтарда саяжолдардың жолдардың, ашық алаңшалардың және функционалдық аймақтардың үздіксіз жүйелері (маршруттар) көзделген, онда абаттандыру құралдарымен мүгедектердің қозғалысы (серуендеуі) үшін жағдайлар жасалады және тұрақты түрде ұсталады.
Парктердің, аттракциондардың аумағындағы кедергісіз (бөгетсіз) маршруттар жүйесі туралы мәліметтер тиісті нышандары бар, негізгі кіреберістерге, сондай-ақ қозғалыс бағыты күрт өзгеретін немесе өтуі қиын кедергілері мен тосқауылдары бар учаскелердің маңына орналастырылатын арнайы ақпараттық стендтердегі және көрсеткіштердегі сызба түрінде ілінуі тиіс.
Кресло-арбашалардағы мүгедектердің демалысына арналған парк саяжолдарына және жолдарға түйісетін демалыс алаңшаларында демалу үшін орнатылған орындықтардан басқа саяжол бойымен 0,9 м, орындықтар саяжол сызығының бойымен орналасқан кезде 11,2 м тереңірек немесе орындықтар жолдың немесе саяжолдың осьтік сызығына 45 градустан артық бұрыш жасай орнатылған кезде - тиісінше 1,5 және 1,6 м бос кеңістік болуы тиіс.

При организации открытых площадок, основных пешеходных подходов к объектам массового посещения, а также путей эвакуации посетителей массовых мероприятий выделяются специальные полосы и участки площадей, предназначенные для передвижения и отдыха инвалидов и других маломобильных групп посетителей, исходя из расчета 0.96 м2 на одного инвалида - у открытых спортивных сооружений с трибунами и 0.58 м2 на одного инвалида - у крытых спортивных сооружений с местами для зрителей. Специальные эвакуационные полосы и площадки должны иметь яркую контрастную разметку, звуковую сигнализацию и информационные подсвеченные в вечернее время знаки и стенды.
Расчетное количество инвалидов и маломобильных зрителей, участников спортивных и других зрелищных мероприятий, принимается в зависимости от типа спортивного комплекса или сооружения, степени их оборудованности для беспрепятственного посещения инвалидами, согласно статистических данных о численности маломобильных групп населения, по мере формирования города по заданию органов территориального управления здравоохранения. Общественные туалеты в спортивных объектах и комплексах должны размещаться на территориях, куда посетители, включая и инвалидов на креслах - колясках, могли бы беспрепятственно добраться. Входы в общественные туалеты не должны иметь порогов, а при необходимости устройства порогов - их высота не должна превышать 2.5 см.
Рекреационно-ландшафтные территории, аттракционы Центра
В лесопарках, городских парках, скверах предусмотрены непрерывные системы (маршруты) аллей, дорожек, открытых площадок и функциональных зон, где средствами благоустройства будут созданы и постоянно поддерживаться условия для передвижения (прогулок) инвалидов.
Сведения о беспрепятственной (безбарьерной) системе маршрутов на территории парков, аттракционов должны быть вынесены в виде схем на специальных информационных стендах и указателях, имеющих соответствующую символику, размещаемых, как на основных входах, так и вблизи участков с резким изменением направления движения или наличием труднопреодолимых препятствий и преград.
Площадки отдыха, примыкающие к парковым аллеям и дорожкам, предназначенные для отдыха инвалидов на креслах - колясках должны, помимо установки скамьи иметь свободное пространство не менее: 0.9 м вдоль аллеи 11.2 м в глубину при расположении скамейки вдоль осевой линии аллеи или, соответственно 1.5 и 1.6 м - при установке скамейки под углом более 45 градусов к осевой линии аллеи или дорожки.

Серуендік және қызмет көрсететін парктік көліктің ашық контрасты бояуы болуы және жарық иллюминациямен және «жұмсақ» дыбыс сигналдарымен жабдықталуы тиіс. Парктің барлық серуендік көлік құралдары мүгедектерді отырғызуды және түсіруді жеңілдететін элементтермен жабдықталуы тиіс. Бірінші отырғызу баспалдағының төсеніш деңгейінен биіктігі 12 см-ден артық болмауы, кіреберіс ені 65 см-ден кем тиіс.
Су айдындарының жабдықталған жағажайларында көлеңкелі қалқалары мен биік емес қоршауы бар, декоративті тоқылған, ағаштан жасалған торкөздер және т.б. түріндегі шағын учаскелерді бөлу керек.
Рекреациялық-ландшафтық аумақтарда, аттракциондарда ақпараттық стендтер мен көрсеткіштерге олар туралы мәліметтер түсірілген қоғамдық дәретханаларға мүгедектердің кедергісіз кіру мүмкіндігі көзделуі тиіс. Жол жамылғысының арнайы ақпараттық тақташалары көз ақауы бар мүгедектерді қоғамдық дәретханаларға кіреберіс туралы ақпараттандыруы тиіс.
Орталықтың қоғамдық аймақтарының жаяу жүргінші жолдары
Орталықтың жалпы пайдаланымдағы аумағында мүгедектердің кедергісіз қозғалысы үшін (бөгетсіз қағидат бойынша ұйымдастырылған) көліктік, қызмет көрсететін, өндірістік (оның ішінде мамандандырылған), рекреациялық және т.б объектілерді тұрғын үй аумағымен байланыстыратын арнайы жабдықталған маршруттар желісі бөлінетін болады.
Көліктік объектілер мен құрылыстар
Мүгедектерді тасымалдайтын көлік аялдамасына арналған арнайы алаңшаларға және қоғамдық көліктің аялдау пункттеріне жақындау ұзындығы мүгедектердің мамандандырылған мекемесінің кіреберісінен 100 м-ден және мүгедектер тұратын тұрғын үй ғимараттарынан 300 м-ден аспауы тиіс.
Аялдама пункттерінің алаңшаларында турникеттермен, платформалармен, пандустармен жабдықталған және ақпараттық белгілеулермен жарақталған мүгедектерге арналған арнайы аймақтар болуы тиіс. Отырғызу аймағының ені кемінде 1,5 м, отырғызу платформасының биіктігі автокөлік құралы еденінің деңгейінде болуы тиіс.
Тұрғын үй құрылысы шегінде, сондай-ақ қызмет көрсету мекемелерінің және еңбек ету объектілері жанында орналасқан жеңіл автомобильдерді уақытша сақтауға арналған ашық тұрақтарда мүгедектердің жеке автокөліктерін қою орындары көзделуі тиіс.
Машина орын саны мыналардың есебі негізінде қабылдануы тиіс:
4 %, бірақ тұрақтағы жалпы орын саны 100 дейін болғанда, 1 орыннан кем емес;
3 %, жалпы орын саны 101-ден 200-ге дейін болғанда;
2 %, орындардың жалпы саны 200-ден артық болғанда плюс 300-ден артық орынның әрбір 100 орнына 1%.
Мүгедектерге қызмет көрсетудің мамандандырылған мекемелері мен орталықтары жанындағы автомобиль тұрақтарында. Мүгедектердің жеке автомобильдері үшін кемінде 10 %, орын көзделуі, ал омыртқа ауруларына және тірек-қозғалыс функцияларын қалпына келтіруге мамандандырылған мекемелердің жанындағы автомобиль тұрақтарында жалпы сыйымдылықтан кемінде 20 % орын көзделуі тиіс.

Прогулочный и обслуживающий парковый транспорт должен иметь яркую контрастную окраску и оборудоваться светоиллюминацией и "мягкими" звуковыми сигналами. Все парковые прогулочные транспортные средства должны быть оборудованы элементами, облегчающими посадку и высадку инвалидов. Высота первой посадочной ступеньки над уровнем мощения должна быть не более 12 см, ширина входа не менее 65 см.
На оборудованных пляжах у водоемов следует выделять небольшие участки с теневыми навесами и невысоким ограждением в виде декоративного плетня, деревянной обрешетки и.т.д.
В рекреационно-ландшафтных территориях, аттракционов, должна быть предусмотрена возможность беспрепятственного доступа инвалидов к общественным туалетам, сведения о которых наносятся на информационные стенды и указатели. Специальные информационные плиты дорожного покрытия должны информировать инвалидов с дефектами зрения о входах в общественные туалеты.
Пешеходные пути общественных зон Центра
На территориях общего пользования Центра будет выделена специально оборудованная сеть маршрутов для беспрепятственного передвижения инвалидов (организованного по безбарьерному принципу), связывающую транспортные, обслуживающие, производственные (в том числе специализированные) рекреационные и т.п. объекты с жилыми территориями.
Транспортные объекты и сооружения
Длина подходов к остановочным пунктам общественного транспорта и специальным площадкам для остановки транспорта, перевозящего инвалидов не должна превышать 100 м от входа в специализированные учреждения инвалидов и 300 м от жилых зданий, в которых проживают инвалиды.
Площадки остановочных пунктов должны иметь специальные зоны для инвалидов, оборудованные турникетами, платформами, пандусами и снабженные информационной разметкой. Ширина посадочной зоны должна быть не менее 1.5 м. высота посадочной платформы должна быть на уровне пола автотранспортного средства.
На открытых стоянках для временного хранения легковых автомобилей, размещаемых в пределах жилой застройки, а также при учреждениях обслуживания и объектах приложения труда, следует предусматривать для личных автотранспортных средств инвалидов.
Количество машиномест следует принимать из расчета:
4 %, но не менее 1 места при общем числе мест на стоянке до 100;
3 % при общем числе мест от 101 до 200;
2 % при общем числе мест свыше 200 плюс не менее 1 % на каждые 100 мест свыше 300 мест.
На автомобильных стоянках при специализированных учреждениях и центрах обслуживания инвалидов. Следует предусматривать для личных автомобилей инвалидов не менее 10 %, а при учреждениях, специализирующихся на спинальных больных и восстановлении опорно-двигательных функции, не менее 20 % мест от общей вместимости.

Мүгедектердің автомобильдерінің тұрағына арналған орындар, әдетте, тротуралардың шетіне орналасады және арнайы белгілеулермен және нышандармен жарақталуы тиіс. Мүгедектің автомобиліне арналған тұрақтың ені кемінде 3,5 м болуы тиіс. Есептеген кезде мүгедектердің автомобильдеріне арналған тұрақтың жалпы ауданын 30 м2 тең деп қабылдау керек.
Мүгедектердің автомобильдеріне арналған орындары бар тұрақтар қоғамдық ғимараттардан, құрылыстардан, мүгедектер тұратын тұрғын үйлерден, сондай-ақ мүгедектердің еңбегін пайдаланатын кәсіпорындар аумағына кіреберістерден 50 м-ден артық емес қашықтыққа орналасуы тиіс.
Кварталішілік және үй жанындағы аумақтар
Аула аумақтарын кеңістіктік ұйымдастыру мүгедектердің және тұрғындардың басқа да аз мобильді топтарының болуы үшін арналған шағын алаңшалар бөлу қажеттігін ескере отырып қалыптасады. Алаңшалар оқшауланып, не басқа да жоспарланған элементтердің бөлінген бөлігі ретінде орналасуы мүмкін және оның ауданы кемінде 3,36 м2 болуы тиіс.
Мүгедектердің және басқа да аз мобильді топтардың болуы үшін арналған аулалардағы және жалпы пайдаланымдағы басқа да кеңістіктің ашық учаскелері тұрғындар белсенді пайдаланатып учаскелерден және басқа да қолайсыз табиғи және техногендік әсерден көгалдандыру құралдарымен, жеңіл қоршаулармен, қалқалармен қорғалуы тиіс. Алаңшалардың орналасуы күніне кемінде 3 сағат бойы олардың тікелей инсоляциясын қамтамасыз ету талабына жауап беруі тиіс.
Тұрғын үй аудандарында және ықшам аудандарда жаяу жүргінші жолдарының бойымен 300 м сайын, одан сирек емес, орындықтары бар демалу орындары көзделуі тиіс.
Ескертпе. Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ТМД                   - Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы
БҰҰ                   - Біріккен Ұлттар Ұйымы
ГЭС                   - гидроэлектр станциясы
ҚНжЕ                  - құрылыс нормалары және ережелері
КЖЖ                   - көлік-жол желісі
ТЭН                   - техникалық-экономикалық негіздеме
ТҚКС                  - техникалық қызмет көрсету станциясы
АОС                   - автоотын құю станциясы
МГҚ                   - магистралдық газ құбыры
БГА - ТБА             - «Бұхар газ тасушы ауданы - Ташкент - Бішкек -
Алматы»
МПа                   - мегапаскаль
ЖГҚ                   - жерасты газ қоймасы
АҚ                    - акционерлік қоғам
ЖШС                   - жауапкершілігі шектеулі серіктестік
КС                    - компрессорлық (сығымдағыш) станция
ҮАААЖ                 - Үлкен Алматы айналма автомобиль жолы
АГТС                  - автоматтандырылған газ тарату станциясы
БГП                   - бас газреттеуші пункт
ШП                    - шкафтық пункт
«АлЭЖ» АҚ             - «Алматы электр желілері» АҚ
«АПК» АҚ              - «Алматы Пауэр Консалидейтед» АҚ
АЖЭО                  - Алматы жылу электр орталығы
МВТ                   - мегаватт
БЭЖ                   - бірыңғай энергетикалық жүйе
ТШ                    - трансформаторлық шағын станция
ШС                    - шағын станция
МВА                   - мегаватт ампер
кВ                    - киловольт
КЖ                    - кабельдік желілер
ЖЖ                    - жоғары вольтті желі
ЭБЖ                   - электр беру желісі
ТП                    - тарату пункті
ЕЖЖ                   - егжей-тегжейлі жоспарлау жобасы
АТС                   - автоматтандырылған телефон станциясы
ЖПЖТ                  - жалпы пайдаланымдағы желіні түйістіру
МАҚ                   - мульти сервистік абоненттік қол жеткізім
Гкал/сағ              - гекокалория сағатына
КТҚ                   - кәріздік тазарту құрылысы
СКА                   - санитарлық күзет аймағы
ҚБАҚ                  - құрылыста басшылыққа алынатын құжаттар

Места для стоянки автомобилей инвалидов, как правило, располагаются у тротуаров и должны быть снабжены специальной разметкой и символами. Ширина стоянки для автомобиля инвалида должна быть не менее 3.5 м. При расчете. Общую площадь стоянок для автомобилей инвалидов. Следует принимать равной 30 м2.
Стоянки с местами для автомобилей инвалидов должны располагаться на расстоянии не более 50 м от общественных зданий, сооружений, жилых домов, в которых проживают инвалиды, а также входов на территорию предприятий, использующих труд инвалидов.
Внутриквартальные и придомовые территории
Пространственную организацию дворовых территорий формируются с учетом необходимости выделения небольших площадок, предназначенных для пребывания инвалидов и других маломобильных групп жителей. Площадки могут располагаться изолированно, либо выделенной частью других планировочных элементов, и иметь площадь не менее 3.36 м2.
Открытые участки, предназначенные для пребывания инвалидов и других маломобильных групп во дворах и других пространствах общего пользования, должны быть защищены средствами озеленения, легкими ограждениями, навесами от активно используемых жителями участков и других дискомфортных природных и техногенных воздействий. Расположение площадок должно отвечать требованию обеспечения их прямой инсоляции в течение не менее 3-х часов в день.
В жилых районах и микрорайонах вдоль пешеходных тротуаров предусматриваются не реже чем через 300 м места отдыха со скамейками.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
СНГ - Содружество Независимых Государств
ООН - Организация Объединенных Наций
ГЭС - гидроэлектростанция
СНиП - строительные нормы и правила
УДС - улично-дорожная сеть
ТЭО - технико-экономическое обоснование
СТО - станция технического обслуживания
АЗС - автозаправочная станция
МГ - магистральный газопровод
БГР-ТБА - "Бухарский газоносный район - Ташкент - Бишкек - Алматы"
МПа - мегапаскаль
ПХГ - подземное хранилище газа
АО - акционерное общество
ТОО - товарищество с ограниченной ответственностью
КС - компрессорная станция
БАКАД - Большая Алматинская кольцевая автомобильная дорога
АГРС - автоматизированная газораспределительная станция
ГРП - головной газорегуляторный пункт
ШП - шкафной пункт
АО "АлЭС - Алматинский электрические сети
АО "АПК" - Алматы Пауэр Консалидейтед
АТЭЦ - Алматинская теплоэлектроцентраль
МВТ - мегаватт
ЕЭС - Единая энергетическая система
ТП - трансформаторная подстанция
ПС - подстанция
МВА - мегаватт ампер
кВ - киловольт
КЛ - кабельные линии
ВЛ - высоковольтная линия
ЛЭП - линия электропередач
РП - распределительный пункт
ПДП - проект детальной планировки
АТС - автоматизированная телефонная станция
ССОП - стыковка сетью общего пользования
МАД - мультисервисный абонентский доступ
Гкал/ч - гикакаллорий в час
КОС - канализационное очистное сооружение
ЗСО - зона санитарной охраны
РДС - руководящие документы в строительстве