Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2325 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 1460 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010-2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспары туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 31 желтоқсандағы № 2325 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2010 ж., № 5, 66-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің 2010-2014 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«2. Ағымдағы ахуалды талдау» деген бөлімде:
мынадай мазмұндағы 8-тармақпен толықтырылсын:
«8. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
«Қазақстан Республикасында құқық қорғау қызметі мен сот жүйесінің тиімділігін арттыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 17 тамыздағы № 1039 Жарлығымен Қазақстан Республикасы Жоғарғы Соты жанындағы Сот әкімшілігі комитетінің атқарушылық құжаттарды орындау, жекелеген негіздер бойынша республикалық меншікке айналған (түскен) мүлікті есепке алу, сақтау, бағалау және одан әрі пайдалану жөніндегі функциялары Әділет министрлігінің қарауына берілді.
Осылайша, сот актілерін орындау бір мемлекеттік органда шоғырланатын болады, бұл халықаралық практикаға сәйкес келеді.
Сот актілерінің нақты орындалуы атқарушылық іс жүргізудің негізгі көрсеткіші болып табылады, бұл Тәуелсіз Мемлекеттер Достастығы елдерінің арасындағы ең жоғары көрсеткіш болғанымен, әлі де 70 - 75 % деңгейде қалып отыр. Сот орындаушыларының сәйкес келмейтін мәртебесі, материалдық-техникалық қамтамасыз етудің жеткіліксіздігі, заңнамалық және басқа да проблемалар орындалу сапасына әсер етеді. Жалақының жеткіліксіз деңгейі, жүктемелердің едәуір болуы, әлеуметтік жағынан қорғалудың әлсіздігі сот орындаушысы жұмысының тартымдылық деңгейін төмендетеді. Орындаудың жай-күйін жақсарту үшін мынадай міндеттерді шешу талап етіледі.
Сот актілерінің бұлжытпай орындалуына, соның ішінде атқарушылық құжаттарын орындаудан бас тартқаны үшін борышкердің жауапкершілігін күшейту, борышкерлерге қатысты шектеу шараларын одан әрі кеңейту, атқарушылық іс жүргізуге процессуалды сот бақылауын күшейту арқылы қол жеткізу керек.
Сот орындаушылары жұмысының жүктемелер нормативін есептеп, бекіту қажет, содан кейін сот орындаушылары санын атқарушылық іс жүргізу жүйесінің толыққанды жұмыс істеуіне қажетті санға барынша көбейту қажет.
Сот орындаушылары өз міндеттерінің күшінде мүліктен күштеп айыруды, оны мәжбүрлеп алып қоюды, борышкерлерді мәжбүрлеп шығаруды, борышкерлердің үй-жайын олардың келісімсіз және мәжбүрлі сипаттағы басқа да шараларды жүзеге асырады. Бұл ретте оларға борышкерлер тарапынан жиі күш көрсетіледі.
Сот орындаушылары жұмысының ерекшелігі салық қызметі, прокуратура, ішкі істер, қаржы полициясы органдарының жұмысымен сәйкес келетінін ескере отырып, мемлекеттің қаржылық мүмкіндіктерін есепке ала отырып, «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының Заңында сот орындаушыларын тиісті еңбек жағдайына сәйкес әлеуметтік қорғау шараларын көздеу қажет.

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2325
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2010 года № 1460
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2009 года № 2325 "О Стратегическом плане Министерства юстиции Республики Казахстан на 2010 - 2014 годы" (САПП Республики Казахстан, 2010 г., № 5, ст. 66) следующие изменения и дополнения:
в Стратегическом плане Министерства юстиции Республики Казахстан на 2010-2014 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе "2. Анализ текущей ситуации":
дополнить пунктом 8 следующего содержания:
"8. Совершенствование института исполнения судебных актов.
Указом Президента Республики Казахстан от 17 августа 2010 года № 1039 "О мерах по повышению эффективности правоохранительной деятельности и судебной системы в Республики Казахстан" функции Комитета по судебному администрированию при Верховном Суде Республики Казахстан по исполнению исполнительных документов, организации работ по учету, хранению, оценке и дальнейшему использованию имущества, обращенного (поступившего) в республиканскую собственность по отдельным основаниям в ведение Министерства юстиции.
Таким образом, исполнение судебных актов будет сосредоточено в одном государственном органе, что соответствует международной практике.
Основной показатель исполнительного производства - реальное исполнение судебных актов, хоть и является одним из самых высоких среди стран Содружества Независимых Государств, но все еще находится на уровне 70 - 75 %. На качество исполнения влияют несоответствующий статус судебных исполнителей, недостаточное материально-техническое обеспечение, законодательные и другие проблемы. Недостаточный уровень заработной платы, значительные нагрузки, слабая социальная защищенность снижают уровень привлекательности работы судебного исполнителя. Для улучшения состояния исполнения требуется решение следующих задач.
Необходимо добиться того, чтобы судебные акты исполнялись неукоснительно, в том числе путем усиления ответственности должника за уклонение от исполнения исполнительных документов, дальнейшего расширения применения ограничительных мер в отношении должников, усиление процессуального судебного контроля за исполнительным производством.
Необходимо рассчитать и утвердить нормативы нагрузки на судебных исполнителей, исходя из чего, довести численность судебных исполнителей до оптимального количества, необходимого для полноценного функционирования системы исполнительного производства.
Судебные исполнители в силу своих обязанностей осуществляют принудительный арест имущества, принудительное его изъятие, принудительное выселение должников, осмотр помещения должников без их согласия и другие меры принудительного характера. При этом они нередко подвергаются физическому воздействию со стороны должников.
Учитывая, что специфика работы судебных исполнителей сопоставима с работой органов налоговой службы, прокуратуры, внутренних дел, финансовой полиции, необходимо с учетом финансовых возможностей государства предусмотреть в Законе Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" меры социальной защиты судебных исполнителей, соответствующие условиям их труда.

«Қазақстан Республикасында қылмысқа және сыбайлас жемқорлыққа қарсы күресті күшейту және құқық қорғау қызметін одан әрі жетілдіру жөніндегі қосымша шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 22 сәуірдегі № 793 Жарлығына сәйкес атқарушылық іс жүргізу органдарына сот шешімдерін орындау тәртібін бұзумен байланысты істер бойынша анықтау өкілеттіктерін берген жөн, бұл сот актілерін орындау тиімділігін арттыруға ықпал етеді.
«Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 113-бабына сәйкес тараптардың қаражаты ғана емес, сондай-ақ оларды ұйымдастыру мен оларды жүргізуге жұмсалған бюджет қаражаты орындау жөніндегі шығыстар болып табылады.
Қазіргі уақытта атқарушылық әрекеттерді ұйымдастыру мен оларды жүргізуге арналған шығыстарды көбінесе өндіріп алушылар немесе сот орындаушылары өздеріне алуға мәжбүр. Бұл ахуал ең алдымен атқарушылық әрекеттерді ұйымдастыру мен оларды жүргізуге арналған бюджеттің ақшалай қаражатының жетіспеуіне негізделген.
Жекелеген атқарушылық әрекеттерді жасау үшін қаражаттың жоқтығы заңда белгіленген сот актілерін орындау мерзімдеріне айтарлықтай әсер етеді және орындау мерзімдерін бұзудың, өндіріп алушылардың мүдделері мен құқықтары бұзылуының негізгі себебі болып табылады.
Осыған байланысты республикалық бюджетте кейбір атқару әрекеттерін қайтару негізінде жасауға қаражат көздеу қажет.
Осыған байланысты республикалық бюджетте қайтару негізінде жекелеген атқарушылық әрекеттерді жүргізуге қаражат бөлуді көздеу қажет.
Сот орындаушылары біліктіліктерінің жеткіліксіздігі сот актілерінің орындалу сапасына әсер етеді. Атқарушылық іс жүргізу туралы заңнама тек «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» Заңмен ғана шектелмейді, ол көптеген заңдар мен заңға тәуелді актілерде қамтылған құқық нормаларының жиынтығын білдіреді. Осыған байланысты сот орындаушыларының барлық санын қамтып, олардың біліктілігін арттыру жөнінде қосымша шаралар қабылдау қажет.
Сот орындаушылары жұмысының ауқымды көлемі атқарушылық іс жүргізуді тиімді бақылауды және оларды есепке алу жөніндегі шараларды қабылдауды талап етеді. Аталған міндетті іске асыру мақсатында Атқарушылық іс жүргізуді есепке алудың және бақылаудың автоматтандырылған жүйесін енгізу қажет. Бұл жүйе тіркеу органдарының деректер қорымен электрондық өзара байланыс жасауды жолға қоюға мүмкіндік береді. Бүгінгі күні аталған органдармен өзара байланыс жасау жазбаша сауал арқылы жүзеге асырылып келеді, бұл орындау мерзімдерін айтарлықтай ұзаққа созады.
Сот шешімдерін жеке негізде орындаудың баламалы жүйесін енгізу қажет, ол қазақстандық сот жүйесін Мемлекет Басшысы бекіткен «Еуропаға жол» атты мемлекеттік бағдарламада көзделген жалпыға бірдей танылған халықаралық стандарттарға жақындату мақсатына сай келеді. Бұл атқарушылық іс жүргізудің тиімділігін арттыруға да мүмкіндік беретін болады. Көптеген шет елдердің тәжірибесі сот шешімдерін жеке орындау институтының жоғары тиімділігін дәлелдейді.»;
«3. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қызметінің 2010 - 2014 жылдарға арналған стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері мен көрсеткіштері» деген бөлімде:
кесте мынадай мазмұндағы «8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру» деген кіші бөліммен толықтырылсын:
«
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру

В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 22 апреля 2009 года № 793 "О дополнительных мерах по усилению борьбы с преступностью и коррупцией и дальнейшему совершенствованию правоохранительной деятельности в Республике Казахстан" органы исполнительного производства целесообразно наделить полномочиями по осуществлению дознания по делам, связанным с нарушением порядка исполнения судебных решений, что способствует повышению эффективности исполнения судебных актов.
В соответствии со статьей 113 Закона Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей" расходами по исполнению являются не только средства сторон, но и затраченные на их организацию и проведение бюджетные средства.
В настоящее время расходы на организацию и проведение исполнительных действий нередко вынуждены брать на себя сами взыскатели или же судебные исполнители. Данная ситуация прежде всего обусловлена недостаточностью бюджетных денежных средств, предназначенных для организации и проведения исполнительных действий.
Отсутствие средств для совершения отдельных исполнительных действий существенно влияет на сроки исполнения судебных актов, установленные законом, и является одной из основных причин срыва сроков исполнения, нарушения интересов и прав взыскателей.
В этой связи необходимо предусмотреть в республиканском бюджете средства на совершение отдельных исполнительных действий на возвратной основе.
На качество исполнения влияет также недостаточная квалификация судебных исполнителей. Законодательство об исполнительном производстве не ограничивается только одним Законом Республики Казахстан "Об исполнительном производстве и статусе судебных исполнителей", а представляет собой совокупность норм права, содержащихся во множестве законов и подзаконных актов. В этой связи необходимо принять дополнительные меры по повышению квалификации судебных исполнителей, с охватом всей их численности.
Значительный объем работы судебных исполнителей требует принятия мер эффективного контроля и учета исполнительных производств. В целях реализации данной задачи необходимо внедрить Автоматизированную систему учета и контроля исполнительного производства. Данная система позволит наладить электронное взаимодействие с базами данных регистрирующих органов. На сегодня взаимодействие с указанными органами осуществляется посредством письменных запросов, что существенно затягивает сроки исполнения.
Следует внедрить альтернативную систему исполнения судебных решений на частной основе, что отвечает цели приближения казахстанской судебной системы к общепризнанным международным стандартам, предусмотренной Государственной программой "Путь в Европу", утвержденной Главой государства. Это также позволит повысить эффективность исполнительного производства. Опыт многих зарубежных стран свидетельствует о высокой эффективности института частного исполнения судебных решений.";
в разделе "3. Стратегические направления, цели, задачи и показатели результатов деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан на 2010-2014 годы":
таблицу дополнить подразделом "Стратегическое направление 8. Совершенствование института исполнения судебных актов" следующего содержания:
"
Стратегическое направление 8. Совершенствование института исполнения судебных актов

8.1.-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру.
Нысаналы индикатор: Нақты орындалған атқарушылық құжаттардың үлесі (аяқталған атқарушылық іс жүргізу санына %-бен) 2010 жылы 76,5 % құрайтын болады, 2011 жылы - 77 %, 2012 жылы - 77 %, 2013 жылы - 77 %, 2014 жылы - 77 % (2009 жылы - 75,5 %).
8.1.1-міндет. Сот орындаушыларын әлеуметтік қорғау шараларын заңнамалық тұрғыда бекіту
«Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» жаңа Заң қабылдау
НҚА
1

Цель 8.1. Повышение качества исполнения судебных актов.
Целевой индикатор: Доля реально исполненных исполнительных документов (в % к числу
оконченных исполнительных производств) к 2010 году будет составлять 76,5 %, 2011 году
- 77 %, 2012 году - 77 %, 2013 году - 77 %, 2014 - 77 % (в 2009 году - 75,5 %).
Задача 8.1.1. Законодательное закрепление мер социальной защиты судебных исполнителей
Принятие нового Закона «Об
исполнительном производстве и статусе
судебных исполнителей»
НПА
1

8.1.6-міндет. Сот шешімдерін жеке орындау институтын енгізу
Сот орындаушыларына түсетін айлық жүктемені төмендету (атқарушылық іс жүргізу саны (істер))
саны
33
46
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
жеке орындау институтының даму шамасына қарай
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне атқарушылық іс жүргізу мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» және «Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» (жаңа редакция) Заңдарды қабылдау
НҚА
2
Заңға тәуелді актілерді қабылдау
НҚА
9
»;
«Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің стратегиялық бағыттары мен мақсаттарының мемлекеттің стратегиялық мақсаттарына сәйкестігі» кестесі мынадай мазмұндағы «8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру» деген кіші бөліммен толықтырылсын:
«
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру
Мақсаты: Сот актілерін орындау сапасын арттыру
«Қазақстанның 2030 жылға дейінгі Даму стратегиясын одан әрі іске асыру жөніндегі шаралар туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2007 жылғы 6 сәуірдегі № 310 Жарлығы.
«Атқарушылық іс жүргізу және сот орындаушыларының мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 2 сәуірдегі № 261-IV Заңы. Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 24 тамыздағы № 858 Жарлығымен бекітілген 2010 жылдан 2020 жылға дейінгі кезеңге арналған Қазақстан Республикасының құқықтық саясат тұжырымдамасы.
»;
«4. Министрліктің функционалдық мүмкіндіктері және ықтимал қауіп-қатерлер» деген бөлімде:
«Сектораралық өзара іс-қимыл» кестесі мынадай мазмұндағы кіші бөліммен толықтырылсын:
«
Сот актілерін орындау комитетінің желісі бойынша
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
8.1-мақсат. Сот актілерін орындау санасын арттыру.
8.1.2-міндет. Атқарушылық іс жүргізу органдарына сот шешімдерінің орындалу тәртібін бұзуға байланысты істер бойынша анықтауды жүзеге асыру жөніндегі өкілеттіктерді беру
ІІМ-мен бірлесіп, заңнаманы өзгерту жөніндегі шаралар және заңнаманың өзгеруінен туындайтын ұйымдастырушылық шараларды өткізу
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру.
8.1-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру.
8.1.5-міндет. Атқарушылық іс жүргізуді есепке алудың және бақылаудың автоматтандырылған жүйесін енгізу
Өзара алмастырылатын ақпараттардың, нысандардың және форматтардың тізбесін келісу. Мемлекеттік органдармен САОК-нің өзара байланыс жасау нұсқаулықтарына, регламенттерін, ережелерін әзірлеу және бекіту. ЖРБА, ІІМ, Еңбекмині, ҚПА, БП, Қаржымині және басқа да мемлекеттік органдармен бірлесіп, ақпараттың өзара байланыс жасау жөніндегі бірлескен жұмыс тобын құру
»;
«6. Бюджеттік бағдарламалар» деген бөлімде:
001 «Мемлекеттің қызметін құқықтық қамтамасыз ету» деген бюджеттік бағдарламада:
«2010 жыл» деген бағанда: «Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «6 117 106» деген сандар «6 220 753» деген сандармен ауыстырылсын;

Задача 8.1.6. Внедрение института частного исполнения судебных решений
Снижение ежемесячной нагрузки на
судебных исполнителей (количество
исполнительных производств (дел))
к-во
33
46
по
мере
разви-
тия
инсти-
тута
част-
ного
испол-
нения
по
мере
раз-
вития
инс-
титу-
та
част-
ного
ис-
пол-
нения
по
мере
раз-
вития
инс-
титу-
та
част-
ного
ис-
пол-
нения
по
мере
раз-
вития
инс-
титу-
та
част-
ного
ис-
пол-
нения
по мере
разви-
тия
инсти-
тута
част-
ного
испол-
нения
Принятие Законов «О внесении
изменений и дополнений в некоторые
законодательные акты Республики
Казахстан по вопросам
исполнительного производства» и «Об
исполнительном производстве и статусе
судебных исполнителей» (новая
редакция)
НПА
2
Принятие подзаконных актов
9
таблицу "Соответствие стратегических направлений и целей Министерства юстиции Республики Казахстан стратегическим целям государства" дополнить подразделом "Стратегическое направление 8. Совершенствование института исполнения судебных актов" следующего содержания:
"
Стратегическое направление 8. Совершенствование института исполнения судебных актов
Цель:
Повышение
качества
исполнения
судебных актов
Указ Президента Республики Казахстан от 6 апреля 2007 года
№ 310 «О дальнейших мерах по реализации Стратегии развития
Казахстана до 2030 года».
«Об исполнительном производстве и статусе судебных
исполнителей» Закон Республики Казахстан от 2 апреля 2010
года № 261-IV. Концепция по правовой политике Республики
Казахстан на период с 2010 до 2020 года, утвержденная
Указом Президента Республики Казахстан от 24 августа 2009
года № 858.
";
в разделе "4. Функциональные возможности Министерства юстиции и возможные риски":
таблицу "Межсекторальное взаимодействие" дополнить подразделом следующего содержания:
"
По линии Комитета по исполнению судебных актов
Стратегическое направление 8.
Совершенствование института исполнения
судебных актов.
Цель 8.1. Повышение качества исполнения
судебных актов.
Задача 8.1.2. Наделение органов
исполнительного производства полномочиями
по осуществлению дознания по делам,
связанным с нарушением порядка исполнения
судебных решений и неуважения к суду
Совместные с МВД меры по изменению
законодательства и проведение
организационных мер, вытекающих из
изменений законодательства
Стратегическое направление 8.
Совершенствование института исполнения
судебных актов.
Цель 8.1. Повышение качества исполнения
судебных актов.
Задача 8.1.5. Внедрение автоматизированной
системы учета и контроля исполнительного
производства
Согласование перечня информации, форм
и форматов, подлежащего взаимообмену.
Разработка и утверждение регламентов,
правил, инструкций взаимодействия КИСА с
государственными органами.
Создание совместной рабочей группы по
информационному взаимодействию совместно
с АУЗР, МВД, МТСЗН, АФП, ГП, МФ и другими
государственными органами.
";
в разделе "6. Бюджетные программы":
в бюджетной программе "001 Правовое обеспечение деятельности государства":
в графе "2010 год":
в строке "Расходы на реализацию программы" цифры "6 117 106" заменить цифрами "6 220 753";

осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес 004 «Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау» деген бюджеттік бағдарламамен толықтырылсын;
005 «Адвокаттардың заңгерлік көмек көрсетуі» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «315 384» деген сандар «277 084» деген сандармен ауыстырылсын;
006 «Нормативтік құқықтық актілерді, халықаралық шарттардың жобаларын әзірлеу және сараптау» деген бюджеттік бағдарламада:
«2010 жыл» деген бағанда:
Сан көрсеткіштерінде:
1) тармақшада «1571» деген сандар «1484» деген сандармен ауыстырылсын;
3) тармақшада «12000» деген сандар «1512» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «1 474 296» деген сандар «1 372 408» деген сандармен ауыстырылсын;
009 «Құқықтық насихат» деген бюджеттік бағдарламадан кейін мынадай мазмұндағы 012 және 013 бюджеттік бағдарламалармен толықтырылсын:
«
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
012 «Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі Тіркеу қызметі және құқықтық көмек көрсету комитетінің ақпараттық-өндірістік орталығы» республикалық мемлекеттік кәсіпорнының жарғылық капиталын ұлғайту
Сипаты
Жеке басын куәландыратын құжаттарды персоналдандыру (дайындау) үшін мемлекеттік кәсіпорынның арнайы жабдықты одан одан әрі сатып алуы үшін жарғылық капиталын ұлғайту; сондай-ақ өндірістік және техникалық жабдықтар
Көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Жеке басын куәландыратын құжаттарды персоналдандыру (дайындау) үшін сатып алынатын арнайы жабдық жинағының саны
бірлік
1
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Жарғылық капиталын толтыруға арналған қаражатты уақытылы және толық аудару
%
100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
665695
»;
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
013 «Сот актілерінің орындалуын қамтамасыз ету»
Сипаты
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау комитеті мен аумақтық органдарын ұстау, мақтау қағаздары мен бланкалы өнімдерді дайындау, мемлекеттік қызметкерлердің біліктілігін арттыру, ақпараттық жүйелерді сүйемелдеу және пайдалану, байланыс қызметіне ақы төлеу, автокөлікке техникалық қызмет көрсету және жөндеу, полиграфиялық қызметтер, қызметтік куәліктер мен мұрағаттық қораптарды дайындау, атқарушылық өндірісті есептеу мен бақылаудың автоматтандырылған жүйесін сүйемелдеу (АӨЕБАЖ), басқа да қызметтер мен жұмыстар.
Көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
мемлекеттік мекемелердің саны (Комитетті қоса алғанда)
бірлік
17
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Әділет министрлігінің Сот актілерін орындау комитетінің қызметін қамтамасыз ету
%

дополнить бюджетной программой "004 Строительство и реконструкция объектов уголовно-исполнительной системы" согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в бюджетной программе "005 Оказание юридической помощи адвокатами":
в строке "Расходы на реализацию программы" цифры "315 384" заменить цифрами "277 084";
в бюджетной программе "006 Разработка и экспертиза нормативных правовых актов, проектов международных договоров":
в графе "2010 год":
в показателях количества:
в подпункте 1) цифры "1571" заменить цифрами "1484";
в подпункте 3) цифры "12000" заменить цифрами "1512";
в строке "Расходы на реализацию программы" цифры "1 474 296" заменить цифрами "1 372 408";
после бюджетной программы "009 Правовая пропаганда" дополнить бюджетными программами 012 и 013 следующего содержания:
"
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
012 Увеличение уставного капитала Республиканского государственного
предприятия «Информационно-производственный центр Комитета
регистрационной службы и оказания правовой помощи Министерства
юстиции Республики Казахстан»
Описание
Увеличение уставного капитала для дальнейшего приобретения
государственным предприятием специального оборудования для
персонализации (изготовления) документов удостоверяющих личность; а
также иного производственного и технического оборудования
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 г.
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество приобретаемого
комплекта специального
оборудования для
персоналиизации (изготовления)
документов удостоверяющих
личность
кт.
2
Показатели
качества
Показатели
Эффективности
Показатель
результата
Своевременное и полное
перечисление средств для
пополнения уставного капитала
%
100
Расходы на
реализацию
программы
тыс. тенге
665695
"
"
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
013 «Обеспечение исполнения судебных актов»
Описание
Содержание Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции
Республики Казахстан и территориальных органов, изготовление грамот и
бланочной продукции, повышение квалификации государственных служащих,
сопровождение и эксплуатация информационных систем, оплата услуг
связи, техобслуживание и ремонт автотранспорта, полиграфические
услуги, изготовление служебных удостоверений и архивных коробок,
услуги по сопровождению информационной системы АСУКИП, прочие услуги
и работы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 г.
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
количество государственных
учреждений (включая Комитет)
Ед.
17
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
обеспечение деятельности Комитета по исполнению судебных актов Министерства юстиции
%

100
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
218495
»;
015 «Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәліктерін дайындау» деген бюджеттік бағдарламада:
«2010 жыл» деген бағанда:
Сан көрсеткіштерінде:
«1 433 499» деген сандар «2 350 000» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «4 000 000» деген сандар «6 765 998» деген сандармен ауыстырылсын;
015 «Қазақстан Республикасы азаматтарының паспорттары мен жеке куәліктерін дайындау» деген бюджеттік бағдарламадан кейін мынадай мазмұндағы 016 бюджеттік бағдарламамен толықтырылсын:
"
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
016 «Тәркіленген және тыйым салынған мүлікті бағалау, сақтау және сату»
Сипаты
Тәркіленген және тыйым салынған мүлікті бағалау, сақтау және сату бойынша қызметтерге, пошта-телеграф шығыстарына, көлік қызметтеріне ақы төлеу
Көрсеткіштері
Көрсеткіштер атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Жекелеген негіздер бойынша мемлекет меншігіне айналған мүліктерді сатудан республикалық бюджетке түскен қаражат көлемі
мың теңге
260 000
Тыйым салынған мүлікті аукциондарда сату
1 600 000
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Бағдарламаларды іске асырудан бюджетке түскен пайда
мың теңге
259 911,8
Тыйым салынған мүлік жөніндегі шығыстарды бөлінген бюджет қаражаттары шегінде бюджетке қайтару
%
100
Бағдарламаларды іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге
94 271
»;
018 «Қылмыстық-атқару жүйесінің органдарын және мекемелерін материалдық-техникалық жарақтандыру» деген бюджеттік бағдарламада:
«2010 жыл» деген бағанда:
Сан көрсеткіштерінде:
«Медициналық жабдықтарды сатып алу» деген жолда «78» деген сандар «51» деген сандармен ауыстырылсын;
«Компьютерлік-көбейткіш техникаларды сатып алу» деген жолда «28» деген сандар «36» деген сандармен ауыстырылсын;
Нәтиже көрсеткіштерінде:
«Медициналық жабдықтарды сатып алу» деген жолда «78» деген сандар «51» деген сандармен ауыстырылсын;
«Компьютерлік-көбейткіш техникаларды сатып алу» деген жолда «28» деген сандар «36» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «171 137» деген сандар «154 282» деген сандармен ауыстырылсын;
021 «Қылмыстық-атқару жүйесінің органдары мен мекемелерінің ғимараттарын, үй-жайлары мен құрылыстарын күрделі жөндеу» деген «бюджеттік бағдарламада:
«2010 жыл» деген бағанда:
Сан көрсеткіштерінде:
«Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерін күрделі жөндеуден өткізу»  деген сөздерден кейін «(кемінде)» деген сөзбен толықтырылсын;
Нәтиже көрсеткіштерінде:
«Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінде күрделі жөндеу жүргізілді» деген сөздерден кейін «(кемінде)» деген сөзбен толықтырылсын;

100
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тенге
2181 495
";
в бюджетной программе "015 Изготовление паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан":
в графе "2010 год":
в показателях количества:
цифры "1 433 499" заменить цифрами "2 350 000";
в строке "Расходы на реализацию программы" цифры "4 000 000" заменить цифрами "6 765 998";
после бюджетной программы "015 Изготовление паспортов и удостоверений личности граждан Республики Казахстан" дополнить бюджетной программой 016 следующего содержания:
"
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
016 «Оценка, хранение и реализация конфискованного и арестованного
имущества»
Описание
Оплата услуг по оценке, хранению и реализаций арестованного и
конфискованного имущества, почтово-телеграфных расходов, транспортных
услуг
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008 г.
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Объем поступивших в
республиканский бюджет от
реализации имущества, обращенного
в собственность государства по
отдельным основаниям.
Реализация арестованного
имущества на аукционах
тыс.
тенге
260 000
1600000
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатель
результата
Прибыль в бюджет от реализации
программы. Возмещение расходов по
арестованному имуществу в бюджет
в пределах выделенных бюджетных
средств
тыс.
тенге
%
259911,8
100
Расходы на
реализацию
тыс.
тенге
94 271
";
в бюджетной программе "018 Материально-техническое оснащение органов и учреждений уголовно-исполнительной системы":
в графе "2010 год"
в показателях количества:
в строке "Приобретение медицинского оборудования" цифры "78" заменить цифрами "51";
в строке "Приобретение компьютерно-множительной техники" цифры "28" заменить цифрами "36";
в показателях результата:
в строке "Приобретение медицинского оборудования" цифры "78" заменить цифрами "51";
в строке "Приобретение компьютерно-множительной техники" цифры "28" заменить цифрами "36";
в строке "Расходы на реализацию программы" цифры "171 137" заменить цифрами "154 282";
в бюджетной программе "021 Капитальный ремонт зданий, помещений и сооружений органов и учреждений уголовно-исполнительной системы":
в графе "2010 год":
в показателях количества:
после слов "Проведение капитального ремонта в учреждениях уголовно-исполнительной системы" дополнить словами "(не менее)";
в показателях результата:
после слов "Проведен капитальный ремонт в учреждениях уголовно-исполнительной системы" дополнить словами "(не менее)";

«Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «95 553» деген сандар «453 900» деген сандармен ауыстырылсын;
023 «Әділет органдарын материалдық-техникалық жарақтандыру» деген бюджеттік бағдарламада:
«2010 жыл» деген бағанда:
«Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «466 888» деген сандар «836 268» деген сандармен ауыстырылсын;
025 «Қылмыстық-атқару жүйесінің қызметін үйлестіру жөніндегі қызметтер» деген бюджеттік бағдарламада:
«2010 жыл» деген бағанда:
«Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «2 763 681» деген сандар «2 613 901» деген сандармен ауыстырылсын;
047 «Мемлекет мүдделерін білдіру және қорғау» деген бюджеттік бағдарламада:
«2010 жыл» деген бағанда:
Сан көрсеткіштерінде:
«15» деген сандар «20» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар» деген жолда «795 329» деген сандар «1 808 713» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджет шығыстарының жиынтығы» деген кестеде:
«2010 жыл» деген бағанда:
«1. Қолданыстағы бағдарламалар, оның ішінде» деген жолда: «42 616 368» деген сандар «49 196 067» деген сандармен ауыстырылсын;
«Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар» деген жолда «42 616 368» деген сандар «49 196 067» деген сандармен ауыстырылсын;
«2. Әзірлеуге ұсынылатын бағдарламалар, оның ішінде» деген жолда:
«Бюджеттік даму бағдарламалары» деген жолда «0» деген сан «751 190» деген сандармен ауыстырылсын;
«Барлығы шығыстар, соның ішінде» деген жолда: «50 701 745» деген сандар «58 032 634» деген сандармен ауыстырылсын;
«Ағымдағы бюджеттік бағдарламалар» деген жолда «50 701 745» деген сандар «57 281 444» деген сандармен ауыстырылсын;
«Бюджеттік даму бағдарламалары» деген жолда «0» деген сан «751 190» деген сандармен ауыстырылсын;
«Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер және бюджеттік бағдарлама бойынша шығыстарды бөлу» деген кестеде:
«2010 жыл» деген бағанда:
«2.1-мақсат. Норма шығару қызметінің сапасын арттыру» деген жолда «1 474 296» деген сандар «1 372 408» деген сандармен ауыстырылсын;
«3-бюджеттік бағдарлама. 006 Нормативтік құқықтық актілерді, халықаралық шарттардың жобаларын әзірлеу және сараптау» деген жолда «1 474 296» деген сандар «1 372 408» деген сандармен ауыстырылсын;
«Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату» деген 3-стратегиялық бағытта:
«3.1-мақсат. ҚАЖ қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату» деген жолда:
«24 139 007» деген сандар «24 224 502» деген сандармен ауыстырылсын;
«4-бюджеттік бағдарлама. 003 Сотталғандарды және тергеу-қамауға алынған адамдарды ұстау» деген жолдан кейін мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«

в строке "Расходы на реализацию программы" цифры "95 553" заменить цифрами "453 900";
в бюджетной программе "023 Материально-техническое оснащение органов юстиции":
в графе "2010 год":
в строке "Расходы на реализацию программы" цифры "466 888" заменить цифрами "836 268";
в бюджетной программе "025 Услуги по координации деятельности уголовно-исполнительной системы":
в графе "2010 год" строки "Расходы на реализацию программы" цифры "2763681" заменить цифрами "2613901";
в бюджетной программе "047 Представление и защита интересов государства":
в показателях количества:
цифры "15" заменить цифрами "20";
в графе "2010 год" строки "Расходы на реализацию программы" цифры "795 329" заменить цифрами "1 808 713";
в таблице "Свод бюджетных расходов":
в графе 2010 год:
в строке "1. Действующие программы, из них": цифры "42 616 368" заменить цифрами "49 196 067";
в строке "Текущие бюджетные программы" цифры "42 616 368" заменить цифрами "49 196 067";
в строке "2. Программы, предлагаемые к разработке, из них":
в строке "Бюджетные программы развития" цифры "0" заменить цифрами "751 190";
в строке "Всего расходов, из них": цифры "50 701 745" заменить цифрами "58 032 634";
в строке "Текущие бюджетные программы" цифры "50 701 745" заменить цифрами "57 281 444";
в строке "Бюджетные программы развития" цифры "0" заменить цифрами "751 190";
в таблице "Распределение расходов по стратегическим направлениям, целям, задачам и бюджетным программам":
в графе 2010 год:
в строке "Цель 2.1. Повышение качества нормотворческой деятельности" цифры "1 474 296" заменить цифрами "1 372 408";
в строке "бюджетной программе 3. 006 Разработка и экспертиза нормативных правовых актов, проектов международных договоров" цифры "1 4742 96" заменить цифрами "1 372 408";
в стратегическом направлении 3. "Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам":
в строке "Цель 3.1 Повышение эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы и приближение ее к международным стандартам":
цифры "24 139 007" заменить цифрами "24 224 502";
после строки "Бюджетная программа 4.003 Содержание осужденных и следственно-арестованных лиц" дополнить строкой следующего содержания:
"

4.1-бюджеттік бағдарлама. 004 Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау
1 918 445
85 495
»;
мынадай мазмұндағы 8-стратегиялық бағытпен толықтырылсын:
«
8-стратегиялық бағыт. Сот актілерін орындау институтын жетілдіру
8.1-мақсат. Сот актілерін орындау сапасын арттыру
94 271
8.1.3-міндет Заңның бюджет қаражаты есебінен атқарушылық әрекеттерді жүргізу туралы нормаларын іске асыру
94 271
5-бюджеттік бағдарлама. 016 Тәркіленген және тыйым салынған мүлікті бағалау, сақтау және сату

Бюджетная программа 4.1. 004
Строительство и реконструкция объектов
уголовно-исполнительной системы
1918
445
85 495
";
дополнить стратегическим направлением 8 следующего содержания:
"
Стратегическое направление 8 Совершенствование института исполнения
судебных актов
Цель 8.1 Повышение качества
исполнения судебных актов
94 271
Задача 8.1.3. Реализация норм Закона о
проведении исполнительных действий за
счет бюджетных средств
94 271
Бюджетная программа 5. 016 Оценка,
хранение и реализация конфискованного
и арестованного имущества

94 271
».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                           К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 30 желтоқсандағы
№ 1460 қаулысына
1-қосымша
Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі
Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі
Бюджеттік бағдарлама
004 Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау
Сипаты
Шығыс Қазақстан облысының Солнечный кентіндегі ОВ-156/18 мекемесінің жаңа қазандығын салу үшін жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу, Батыс Қазақстан облысының Орап қаласындағы 900 орынды РУ-170/3 мекемесін қатаң режимдегі түзеу колониясы етіп реконструкциялау бойынша жобалық-сметалық құжаттаманы түзету және мемлекеттік сараптамадан өткізу, Қызылорда қаласындағы 1000 орындық ЗК-169/5 мекемесін қатаң режимдегі түзеу колониясы етіп кеңейту және реконструкциялау үшін жобалық-сметалық құжаттаманы әзірлеу және мемлекеттік сараптамадан өткізу
3-стратегиялық бағыт
Қылмыстық-атқару жүйесін халықаралық стандарттарға жақындату
3.1-мақсат
Қылмыстық-атқару жүйесі қызметінің тиімділігін арттыру және оны халықаралық стандарттарға жақындату, әлеуметтік бейімделу және жазасын толық немесе ішінара өтеп шыққан адамдарды азаматтық қоғамға әлеуметтендіру
3.1.1-міндет
Қылмыстық-атқару жүйесі мекемелерінің жаңаларын салу және жұмыс істеп тұрғандарын күрделі жөндеу арқылы бас бостандығынан айыру орындарында сотталғандарды камералық ұстауға көшу.
Көрсеткіштері
Көрсеткіштің атауы
Өлшем бірлігі
Есепті кезең
Жоспарлы кезең
2008 жыл (есеп)
2009 жыл (жоспар)
2010 жыл
2011 жыл
2012 жыл
Сан көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау бойынша жүзеге асырылатын инвестициялық жобалардың саны
бірл.
6
3
3
Олардың ішінде: Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау бойынша жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу және түзету
бірл.
3
0
3
Сапа көрсеткіштері
Тиімділік көрсеткіштері
Нәтиже көрсеткіштері
Қылмыстық-атқару жүйесі объектілерін салу және реконструкциялау бойынша пайдалануға енгізілген объектілердің саны
1
2
Бағдарламаны іске асыруға арналған шығыстар
мың теңге

94 271
".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания и подлежит официальному опубликованию.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Приложение 1
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 30 декабря 2010 года № 1460
Администратор
бюджетной
программы
Министерство юстиции Республики Казахстан
Бюджетная
программа
004 Строительство и реконструкция объектов уголовно-исполнительной
системы
Описание
разработка проектно-сметной документации для строительства новой
котельной учреждения ОВ-156/18 в поселке Солнечный
Восточно-Казахстанской области, корректировка проектно-сметной
документации и проведение государственной экспертизы на реконструкцию
учреждения РУ-170/3 под исправительную колонию строгого режима на 900
мест в г. Уральске Западно-Казахстанской области, корректировка
проектно-сметной документации и проведение государственной экспертизы
на реконструкцию и расширение учреждения ЗК - 169/5 под исправительную
колонию строгого режима на 1000 мест в г.Кызылорде
Стратегическое
направление 3
Приближение уголовно-исполнительной системы к международным стандартам
Цель 3.1.
Повышение эффективности деятельности уголовно-исполнительной системы и
приближение ее к международным стандартам, социальная адаптация и
ресоциализация лица, полностью или частично отбывшего наказание, в
гражданское общество.
Задача 3.1.1
Переход к покамерному содержанию осужденных в местах лишения свободы
путем строительства новых и капитального ремонта действующих учреждений
уголовно-исполнительной системы
Показатели
Наименование показателя
Ед.
изм.
Отчетный
период
Плановый период
2008
год
(отчет)
2009
год
(план)
2010
год
2011
год
2012
год
Показатели
количества
Количество реализуемых
инвестиционных проектов по
строительству и реконструкции
объектов уголовно-исполнительной
системы
ед.
6
3
3
Из них: разработка и
корректировка проектно-сметной
документации по строительству и
реконструкции объектов
уголовно-исполнительной системы
ед.
3
0
3
Показатели
качества
Показатели
эффективности
Показатели
результата
Количество введенных в
эксплуатацию объектов по
строительству и реконструкции
объектов уголовно-исполнительной
системы
ед.
1
2
0
Расходы на
реализацию
программы
тыс.
тен-
ге