"Назарбаев Зияткерлік мектептері" акционерлік қоғамының 2011-2020 жылдарға арналған даму стратегиясын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 желтоқсандағы № 1510 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 26 наурыздағы № 158 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 26.03.2015 № 158 қаулысымен.
«Қазақстан Республикасындағы мемлекеттік жоспарлау жүйесі туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 18 маусымдағы № 827 Жарлығына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған «Назарбаев Зияткерлік мектептері» акционерлік қоғамының 2011 - 2020 жылдарға арналған даму стратегиясы бекітілсін.
2. Осы қаулы 2011 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К.Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 31 желтоқсандағы
N 1510 қаулысымен
бекітілген
«Назарбаев Зияткерлік мектептері» акционерлік қоғамының 2011-2020 жылдарға арналған даму стратегиясы Мазмұны
1. Кіріспе
2. Ағымдағы жағдайды талдау
3. Миссия және пайымдау
4. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, шешуші көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер
1. Кіріспе
Қазіргі таңдағы адам ақпарат саласында қарқынды өрлеу жағдайында өсуде. Осы орайда мектеп алдындағы тұрған мақсат - оқушыларды өмір жолында туатын сұрақтарға жауаптарды өз бетімен табуға үйрету; өздерінің іс-әрекеттерінің салдарын бағалап, олар үшін жауапкершілікті ала білу, мұның өзі өмір барысында жиналатын білімнің негізі болатын өзін-өзі оқыту мен дамыту дағдыларын алуды, осы білімді шығармашылық күйде қолдана білуді білдіреді. Мектеп осы жағдайларда өз оқушыларының бойында жинақылық, серпінділік, сындарлылық қасиеттерін дамыта отырып, заман өзгерістеріне әзірлеуі тиіс.
Ел Президенті Н.Ә. Назарбаев 2009 жылғы 13 қазанда Әл-Фараби атындағы ҚазМУ-де еткен «Қазақстан дағдарыстан кейінгі әлемде: болашаққа зияткерлік серпін» тақырыбындағы дәрісінде: «ұлттық интеллектің діңгегін, Қазақстанның зияткерлік элитасын тәрбиелеудің іргетасы болуға қабілетті мектептер құру қажет» деп атап көрсетті.
Халықаралық деңгейде бәсекеге қабілетті, өмірге белсенді көзқарас пен жоғары білімді жеке тұлғаны тәрбиелеу, мектеп қабырғасынан бастап оқушыларды ғылыми-зерттеу және тәжірибелік қызметке қатыстыру, қазақстандық және әлемдік білім беру жүйесінің таңдаулы дәстүрлеріне сәйкес жалпы орта білімнің инновациялық моделін құру осы заманға сәйкес білім берудегі объективтік қажеттілік болып табылады. Зияткерлік жеке тұлғаны тәрбиелеу үшін қалыптасқан мектеп құрылымын, қарым-қатынастар жүйесін, білім беру мазмұнын жобалауды, оқыту әдістемесін, білім жетістіктерін бағалау қағидаларын өзгерту қажет.
Мемлекет басшысы қойған міндеттерді орындау үшін оқушының мүмкіндігін барынша аша алатын, оқушының қызығушылығын, икемділігі мен қабілеттілігін толықтай есепке алуға жағдай құра алатын жаратылыстану-математикалық бағыттағы білім беру бағдарламаларын іске асыратын зияткерлік мектептер жүйесін құру қажет. Жоғары сыныптардағы оқыту оқушыларды бейінді бағыттауға және беделді ұлттық, шетелдік жоғары оқу орындарында оқуға жоғары сынып оқушыларын нысаналы даярлауға бағытталуы тиіс. Осылайша Зияткерлік мектептер жүйесін жаңа нысандағы ұстаздар құрамын, оқуға және өз-өзін жетілдіруге бағытталған оқушылар ортасын құруға және оқушылар, мұғалімдер, ата-аналар мен әлеуметпен берік қатынастар орнатуға ықпал ететін инновациялық орта ретінде қарастыруға болады.
Жоғарыда аталғандардың барлығы әлеуметтік саладағы «20 Назарбаев Зияткерлік мектептері» серпінді жобасын іске асыру үшін «Назарбаев Зияткерлік мектептері» акционерлік қоғамының даму стратегиясын (бұдан әрі - Стратегия) әзірлеуді қажет етеді.

Об утверждении Стратегии развития акционерного общества "Назарбаев Интеллектуальные школы" на 2011-2020 годы
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 декабря 2010 года № 1510. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 марта 2015 года № 158
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 26.03.2015 № 158.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 18 июня 2009 года № 827 «О Системе государственного планирования в Республике Казахстан» Правительство Республики КазахстанПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемую Стратегию развития акционерного общества «Назарбаев Интеллектуальные школы» на 2011-2020 годы.
2. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2011 года.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждена
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 31 декабря 2010 года № 1510
Стратегия
развития акционерного общества
«Назарбаев Интеллектуальные школы» на 2011 - 2020 годы
Содержание
1. Введение
2. Анализ текущего состояния
3. Миссия и видение
4. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
1. Введение
Современный человек растет в условиях исключительно быстрого прогресса в области информации. В этой связи перед школой стоит задача - научить учеников самим находить ответы на вопросы, которые ставит жизнь; уметь оценить последствия своих поступков и быть готовыми нести ответственность, что подразумевает приобретение навыков самообучения и саморазвития как основы накопления знаний в течение всей жизни, умение применять эти знания творчески. Школа в этих условиях должна готовить своих учеников к переменам, развивая у них такие качества, как мобильность, динамизм, конструктивность.
В лекции Президента страны Назарбаева Н.А. «Казахстан в посткризисном мире: интеллектуальный прорыв в будущее» в КазНУ имени Аль-Фараби 13 октября 2009 года отмечено: «Необходимо создать ядро национального интеллекта, создать школы, способные стать фундаментом для воспитания интеллектуальной элиты Казахстана».
Объективной необходимостью в условиях современного образования становится создание инновационной модели общего среднего образования, сочетающей лучшие традиции казахстанской и мировой образовательных систем, позволяющей уже в стенах школы приобщать учащихся к научно-исследовательской и экспериментальной деятельности, воспитывать высокообразованную личность с активной жизненной позицией, способной конкурировать на международном уровне. Для воспитания интеллектуальной личности требуются изменения сложившейся структуры школы, системы взаимоотношений, проектирования содержания образования, методик обучения, принципов оценивания учебных достижений.
Для выполнения поставленных Главой государства задач необходимо развивать сеть Интеллектуальных школ, реализующих образовательные программы естественно-математического направления, создающие условия для более полного учета интересов, склонностей и способностей учащихся, максимального раскрытия потенциальных возможностей ученика. Обучение в старших классах должно быть направлено на профориентацию учащихся и целевую подготовку старшеклассников к обучению в престижных национальных и зарубежных вузах. Таким образом, сеть Интеллектуальных школ можно рассматривать в качестве инновационной среды, способствующей формированию педагогического контингента новой формации, ученической среды, мотивированной на обучение и самосовершенствование и созданию прочных связей между учениками, учителями, родителями и общественностью.
Все перечисленное выше требует разработки Стратегии развития акционерного общества «Назарбаев Интеллектуальные школы» (далее - Стратегия) для реализации прорывного проекта в социальной сфере «20 Назарбаев Интеллектуальных школ».

2. Ағымдағы жағдайды талдау 2.1 Сыртқы ортаны талдау
Қазіргі замандағы қоғамды жаңғырту оның индустриалды үлгіден білім беру және тарату үрдістері негізгілер болып табылатын ақпараттық үлгіге ауысуды ұйғарады. Осыған орай, адам өмірінің түрлі салаларында прогрессивті өзгерістерге бағытталған идеяларды ұсынуға қабілетті дарынды, зияткерлік дамыған адамдарға қажеттілік туындайды. Сондықтан, бүгінде әлеуметтік экономикалық өзгерістер жағдайында мемлекеттің дамуына және бәсекеге қабілеттілігін арттыруға белсенді ықпал ететін жоғары білімді, шығармашылық тұлғаны қалыптастыруда қоғамның қажеттілігі өзекті болып тұр. Мұндай тұлғаны қалыптастыруда дарынды балалармен жұмыс істеу ерекше орын алады.
Дарындылықты дамытуда педагогикалық қамтамасыз ету, бірінші кезекте жағымды жағдай жасауды талап етеді. Осыған байланысты, 90 жылдардың аяғында Қазақстан Республикасы Президенті мен Үкіметі аталған мәселені шешуге бағытталған бірқатар директивті құжаттарды қабылдады: 1996 жылғы «Дарынды балаларға арналған мектептерді мемлекеттік қолдау туралы», Қазақстан Республикасы Президентінің өкімі, «Дарынды балаларға арналған мектептерді мемлекеттік қолдау туралы», Қазақстан Республикасы Президентінің өкімін іске асыру туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысы.
Барлық республика бойынша «Дарын» республикалық ғылыми-тәжірибелік орталығы үйлестіретін дарынды балаларға арналған мамандандырылған мектептер желісі пайда болды. Сондай-ақ, қазақстандық білім жүйесінде академиялық, шығармашылық қабілеттері бар балаларды анықтап, оқытумен айналысатын арнайы білім мекемелері - гимназиялар, лицейлер, музыкалық, спорттық, көркемдік, тілдік оқытуға бағыттағы мектептер бар.
Дарынды және талапты балаларды тәрбиелеу мен оқыту мәселесіне көзқарас алуан түрлі - дарынды балаларды қатардағы сыныптарға ықпалдастырудан бастап, дарынды балаларға арналған жеке мектептерге дейін ашу. Мектептер әдетте өзара байланысқан жеке деңгейлерге бөлінеді. Кейбір жағдайларда бұл жүйе мектепке дейінгі оқытудан басталады. Оқушылар бейімділіктері мен меңгерген білім деңгейіне қарай бірігеді.
Барлық мектептерде оқушылардың білім беру процесіне белсенді қатысуы, оқушылар мен олардың ата аналарымен тіл табысу, балалардың уәждемесін ынталандыру және білім берудің үздік жағдайларын қамтамасыз ету міндетті болып табылады. Әр баланың жеке тілін табуға, сондай-ақ оқытуды оқушылардың қызығушылықтарына қарай бейімдеуге және олардың білім деңгейінің жоғарылауына мүмкіндік беретін шағын топтарға бөлуге басымдық жасалады.

2. Анализ текущего состояния
2.1. Анализ внешней среды
Модернизация современного общества предполагает его переход от индустриального к информационному, в котором процессы образования и распространения знаний становятся ключевыми. В связи с этим возникает потребность в людях интеллектуально развитых, талантливых, способных выдвигать идеи, направленные на прогрессивные изменения в различных сферах деятельности человека. Поэтому сегодня в условиях социально-экономических изменений актуализирована потребность Общества в формировании высокообразованной творческой личности, активно влияющей на развитие государства и повышение его конкурентоспособности. Особое место в формировании такой личности занимает работа с одаренными детьми.
Педагогическое обеспечение развития одаренности, требует, в первую очередь, создания благоприятных условий. В соответствии с этим в конце 90-х годов Президентом и Правительством Республики Казахстан был принят ряд директивных документов, направленных на решение данной проблемы: в 1996 году распоряжение Президента Республики Казахстан «О государственной поддержке и развитии школ для одаренных детей», постановление Правительства Республики Казахстан «О мерах по реализации распоряжения Президента Республики Казахстан «О государственной поддержке и развитии школ для одаренных детей».
По всей республике возникла сеть специализированных школ для одаренных детей, координируемых Республиканским научно-практическим центром «Дарын». Также в казахстанской образовательной системе существуют специальные учебные заведения, занимающиеся выявлением и обучением детей с академическими или творческими способностями - гимназии, лицеи, школы с музыкальной, спортивной, художественной, языковой направленностью.
Подход к вопросу воспитания и обучения одаренных и талантливых детей разнообразен - начиная с интеграции обучения одаренных детей в ординарных классах до создания самостоятельных школ для одаренных детей. Школы обычно разделяются на взаимосвязанные отдельные уровни. В некоторых случаях эта система начинается уже с дошкольного образования. Ученики часто объединяются по своим наклонностям и достигнутому уровню знаний.
Во всех школах является обязательным активное включение учеников в процесс образования, коммуникация с учениками и их родителями, стимулирование мотивации детей и обеспечение лучших условий образования. Акцент ставится на индивидуальный подход к детям, а также на распределение учеников на небольшие группы, которые позволяют ориентировать обучение направить на выявление интересов учеников и способствуют их образовательному продвижению.

Бүгінгі таңда республикада дарынды балаларға арналған 115 білім беру мекемесі жұмыс істеуде, оның ішінде: 50 - жаратылыстану-математика, 12 - жалпы-гуманитарлық, 10 - музыка-эстетикалық, 7 - әскери-спорттық, 1 - экономикалық, 33 - көп функционалды бағыттағы, 1 - оқыту-сауықтыру орталығы, 1 - мектеп кешен.
2007-2008 жылдан бастап «Тілдердің ұштұғырлығы» мәдени жобасын іске асыру шеңберінде 33 дарынды балаларға арналған мектепте үш: қазақ, орыс және ағылшын тілдерінде оқыту енгізіледі. «Зияткерлік ұлт - 2020» жалпыұлттық жобасын іске асыру үшін Қазақстанда «Дарын» орталығы қызмет атқарған уақыт ішінде екі миллионнан астам оқушылар қатысқан 20-дан астам зияткерлік жарыстар, олимпиадалар, байқаулар өткізілуде.
2008 жылы Елбасының бастамасымен «Дарынды балаларға арналған жаратылыстану-математика бағытындағы 20 зияткерлік мектептері» жобасы іске қосылды.
Осы жобаны жүзеге асыру, зияткерлік мектептер желісін құру және олардың қызметін қамтамасыз ету, білім беру саласындағы инновациялық технологияларды енгізу мақсатында Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылдың 13 мамырдағы № 452 қаулысымен «Өркен» акционерлік қоғамы құрылды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылдың 7 маусымдағы № 532 қаулысымен «Өркен» акционерлік қоғамы «Назарбаев Зияткерлік мектептері» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - Қоғам) болып өзгертілді.
Тәжірибелік ықпалдастырылған оқу бағдарламаларын әзірлеу мақсатында құрамына тиісті пәндердің өкілдері кіретін жұмыс топтары құрылды. Бүгінгі таңда көрсетілген тәжірибелік ықпалдастырылған оқу бағдарламаларын сынақтан өткізу жүргізілуде.
Жаратылыстану-математикалық циклдың оқу бағдарламаларын игеруге бейім балаларды тәрбиелеу және оқытудың білім беру процесін ұйымдастыру, сондай-ақ зияткерлік мектептерде шет тілдерді оқыту тәжірибелік ықпалдастырылған оқу бағдарламасының көмегімен жүзеге асырылады. Бағдарлама балалардың бала бақша мен бастауыш сыныптарда өзін-өзі дамытуға, негізгі мектепте өзін-өзі тану және жоғары сыныптарда өзін-өзі жетілдіру мен анықтауға бағытталған.
Өз кезегінде бағдарламаны жүзеге асыру үшін білім беру процесіне білімді игеруге ғана емес білім беру процесіне барлық қатысушылардың денсаулығының сақталуына ықпал ететін жаңа технологияларды енгізу көзделеді.
Зияткерлік мектептердің бірыңғай білім беру және ақпараттық ортасын жобалау, салу және материалдық-техникалық жарақтандыру және құру жөніндегі жұмыстарды ұйымдастыру білім беру моделінің талаптарын ескере отырып жүзеге асырылады.
Сонымен қатар, Зияткерлік мектептердің қалыптасып дамуын ұйымдастыруда қиындықтар орын алуда, білім беру мекемелерін материалдық техникалық және зертханалық базамен, сондай-ақ оқу әдістемелік әдебиетпен, көрнекі оқу құралдарымен жабдықтауды регламенттейтін еліміздегі қолданыстағы нормативті құқықтық база қазіргі заман талаптарына сай келмейді. Жүйелі мониторингтің, нормативті құжаттарды заман талаптарына сәйкес жаңартудың жоқтығы Зияткерлік мектептерде білім беру үрдісін жүзеге асыру үшін барлық қажетті талаптар мен жабдықтау мүмкіндіктерін шектейді.
Сондай-ақ, жүйелі ғылыми-әдістемелік сүйемелдеу тәжірибесінің, мониторингтік зерттеулердің, бағдарламалардың, оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендердің, оқу тәрбиелік үрдісін реттеудің жоқтығы Зияткерлік мектептерде үздік халықаралық тәжірибені енгізуді және қазақ, орыс, ағылшын тілдерінің ұштұғырлығын енгізу жөніндегі жобаны іске асыруды қиындатады.
Бүгінгі таңда елімізде педагогтарды дайындау дарынды балаларды оқытып тәрбиелеуге бағытталмаған және пәндерді ағылшын тілінде оқытуды ескермейді. Осыған орай, Зияткерлік мектептер қойылған міндеттерді іске асыруда қиындықтарға тап болып отыр. Сонымен бірге Зияткерлік мектептердің алдына қойылған мақсаттарды іске асыруда дайындалған шетел мамандарын іздеу және тарту тиісті қаржылық және ресурстық қамтамасыз етуді, сондай-ақ мұндай мамандардың еңбек ақысын саралап төлеуді талап етеді.
Дарынды оқушыларды оқытуды ұйымдастырудың ауқымы мен қағидалары әлемнің жетекші елдерінде әр түрлі, дегенмен, барлығына мәлім бір нәрсе: қоғам мүдделері дарынды балалар мен жастарды қолдайтын арнайы моральдық және материалдық шараларды қажет етеді. Білім беру үдерісінде баланың дарындылығын қолдау қоғамның заманға сәйкес даму кезеңінде маңызды психологиялық-педагогикалық мәселе болып табылады, өйткені дарынды бала орташа оқушыға арналған білім үдерісіндегі аса күрделі субъект болып табылады.
Антикалық дәуірдің өзінде дарынды балалар білім беру үдерісінің ерекше субъектісі ретінде анықталған. Мұндай балалар ұлы философ ғалымдардың: Сократ, Аристотель, Конфуций және тағы басқаларының жетекшілік етуімен элиталық білім алған. Ұлы Платон «алтын балаларды» лайықты қолдауға жиі шақырған.
Әрбір өркениетті қоғамда дарынды балалар ерекше әлеуметтік құңықтарға ие болуға құқылы ұлттық байлық ретінде қарастырылады.
Америка Құрама Штаттарында 1970 жылдардан бастап дарынды балаларға арналған арнайы білім беру бағдарламалары дайындалған. Мәселен, мектептерде әйгілі педагог Дж. Рензуллидың стандарттан тыс сандық және сапалық өлшемдері бар бағдарламалары кеңінен қолданылуда, мысалы: базистік бағдарламаның аясынан тыс шығу, оқушылар мүдделерінің ерекшеліктерін ескеру, олардың білімді игеру стиліне сәйкестік, оқытудағы түйткілдігі және оқытуда зерттеу көзқарастары және басқалар.
Дарынды балалардың мәселесі Ұлыбританияның әлеуметтік педагогикалық тәжірибесінде ерекше орын алады. Англияда 1970 жылдардың басында-ақ «қабілетті оқушылардың» ата-аналары, педагогтар, іскер ортаның өкілдері және жалпы қоғам қатысқан «дарындылықты қорғау» қозғалысы күш алды. Дарынды балалардың мәселелеріне жалпының назарын аудартуды, тиісті теоретикалық зерттеулерді, тәжірибелерді өткізіп, арнайы бағдарламаларды құрастыруды алдына мақсат етіп қойған арнайы қауымдастық құрылған болатын.
Сондай-ақ, Ұлыбританияда 1997 жылдан бастап дарынды балаларды қолдайтын қолданысқа енгізілген «Дарынды және талантты оқушылардың білімін дамытудың Ұлттық бағдарламасы» деп аталатын арнайы бағдарлама бар.
Алайда осы күнге дейін Англияда музыка және балет мектептерінен басқа, дарынды балаларға арналған арнайы мектептер жоқ. Мұндай балаларды оқыту оқушыларды түрлі үлгідегі мектептерде саралау - «топтарға» «лектерге» бөлу негізінде жүзеге асырылады. Әдістеме жағына келсек, Америка Құрама Штаттарындағы мектептердегідей дарынды балаларды оқытуда техникалық құралдар, зерттеулік әдістер, ықпалдасқан арнайы курстар, өз бетінше жобаларды әзірлеу кеңінен қолданылады.
Германия және Франция мектептерінде дарынды балаларды оқыту бойынша ерекше кеңестік қызметтер, арнайы сыныптар мен гимназиялар жұмыс істейді.
Бұл ретте бүгін үлкен табыстарға жеткен мемлекеттердің бірі болып табылатын Сингапурдың тәжірибесі де көңіл аударарлықтай.
Бұл елдің табысы меритократия қағидатына (латын тілінен аударғанда лайықты, билікке қол жеткен) негізделген мемлекеттік қызметті ұйымдастырудағы пәрменді саясатпен шартталған, яғни бұл елде қызметте жылжу тек қана адамның талабы мен қабілетіне байланысты. Бұл қағидатты іске асыру үшін 1984 жылы Сингапурда дарынды балаларды қабілеттері мен бейімділіктеріне сәйкес біліммен қамтамасыз ету мақсатында дарынды балаларды оқыту бағдарламасы енгізілген.
Бағдарламаның бастамашысы, әр оқушыға өзіне ыңғайлы ырғақта оқуға тиісті жағдай жасауды көздейтін және мүмкіндік беретін Жаңа білім беру жүйесін қолдайтын Сингапурдың Білім министрлігі болды. Дарынды оқушыларға оқудың ерекше жағдайлары жасалды.
Бұл бағдарламаның жетістігі айқын көрініп түр. 1995 жылы оқу жетістіктерін бағалайтын Халықаралық қауымдастық өткізген математикалық және жаратылыстану ғылыми білімді бағалаудың халықаралық зерттеулерінің қорытындылары бойынша, ең жақсы нәтижені Сингапурдың оқушылары көрсетті.
Жапонияда «Балаларды дамытып - Жапонияны дамытамыз!» атты қағида елді басқарудағы басты ережелердің бірі, «не ексең соны орарсың» мақалына ұқсас болып келеді. Бұл елде жүздеген жылдар бойы өсіп келе жатқан ұрпаққа парасаттылық дәндерін жеке фирмалар да, мемлекет те аянбай шашып келе жатыр.

На сегодня в республике функционируют 115 организаций образования для одаренных детей, из них: 50 - естественно-математического, 12 - общественно-гуманитарного, 10 - музыкально-эстетического, 7 - военно-спортивного, 1 - экономического, 33 - многофункционального направлений, 1 - учебноздоровительный центр, 1 - школ-комплекс.
С 2007-2008 года, в рамках реализации культурного проекта «Триединство языков», в 33 школах для одаренных детей внедряется обучение на трех языках: казахском, русском и английском. Для реализации общенационального проекта «Интеллектуальная нация - 2020» в Казахстане проводятся более 20 различных интеллектуальных соревнований, олимпиад, конкурсов, в которых за время функционирования центра «Дарын» приняли участие более двух миллионов школьников.
В 2008 году по инициативе Главы Государства был запущен проект «20 интеллектуальных школ естественно-математического направления для одаренных и талантливых детей».
Постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 мая 2008 года № 452, с целью реализации данного проекта, создания и обеспечения деятельности сети интеллектуальных школ и внедрения инновационных технологий в образовательной сфере, создано акционерное общество «Өркен».
В соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан от 7 июня 2010 года № 532 акционерное общество «Өркен» переименовано в акционерное общество «Назарбаев Интеллектуальные школы» (далее - Общество).
В целях разработки экспериментальных интегрированных учебных программ были созданы Рабочие группы, в состав которых входили представители соответствующих дисциплин. В настоящее время проводится апробация указанных экспериментальных интегрированных учебных программ.
Организация образовательного процесса воспитания и обучения детей, склонных к освоению образовательных программ естественно-математического цикла, а также иностранных языков в интеллектуальных школах осуществляется при помощи экспериментальной интегрированной учебной программы. Программа нацелена на обеспечение саморазвития детей в детском саду и начальных классах, самопознания в основной школе и самосовершенствования и самоопределения в старшей школе.
В свою очередь для реализации программы предусматривается внедрение в образовательный процесс новых технологий, способствующих не только повышению усвоения знаний, но и сохранению здоровья всех участников образовательного процесса.
Организация работы по проектированию, строительству и материально-техническому оснащению и созданию единой информационно-образовательной среды Интеллектуальных школ осуществляются с учетом требований образовательной модели.
Вместе с тем существуют сложности в организации становления и развития Интеллектуальных школ ввиду того, что существующая в стране нормативная правовая база, регламентирующая оснащение образовательных учебных заведений материально-технической и лабораторной базой, а также учебно-методической литературой, учебно-наглядными пособиями не соответствуют современным требованиям. Отсутствие системного мониторинга, отслеживания и обновления нормативных документов в соответствии с современными требованиями ограничивает возможность оснащения и создания всех необходимых условий для реализации образовательного процесса в Интеллектуальных школах.
Также, отсутствие опыта системного научно-методического сопровождения, мониторинговых исследований, программ, учебников, учебно-методических комплексов, регламентация учебно-воспитательного процесса затрудняет внедрение лучшего международного опыта в Интеллектуальных школах и реализацию проекта по внедрению триединства языков: казахского, русского и английского.
На сегодняшний день подготовка педагогов в стране не ориентирована на обучение и воспитание одаренных детей и не учитывает преподавание предметов на английском языке. В связи с чем, Интеллектуальные школы испытывают трудности в реализации поставленных задач. Вместе с тем поиск и привлечение подготовленных иностранных специалистов в реализации поставленных перед Интеллектуальными школами задач требует надлежащего финансового и ресурсного обеспечения, а также дифференцированного подхода к оплате труда таких специалистов.
Масштабы и принципы организации обучения одаренных школьников различны в ведущих странах мира, но сегодня всем ясно одно: интересы общества требуют специальных мер поддержки одаренных детей и молодежи, как моральных, так и материальных. Поддержка одаренности ребенка в образовательном процессе является важной психолого-педагогической проблемой на современном этапе развития общества, поскольку одаренный ребенок - наиболее сложный субъект образовательного процесса, рассчитанного на среднего ученика.
Еще в античный период одаренные дети были выделены как особый субъект образовательного процесса. Такие дети получали элитарное образование под руководством великих ученых-философов: Сократа, Аристотеля, Конфуция и других. Великий Платон наиболее часто советовал достойно поддерживать «золотых детей».
В каждом цивилизованном обществе одаренные дети рассматриваются как национальное достояние, имеющее право рассчитывать на особые социальные права.
В Соединенных Штатах Америки, начиная с 1970-х годов, создаются специальные образовательные программы для одаренных детей. Так, широко применяются в школах программы известного педагога и ученого Дж. Рензулли, которые имеют нестандартные количественные и качественные параметры, например такие как: выход за рамки базисной программы, учет специфики интересов учащихся, соответствие их стилю усвоения знаний, проблемность и исследовательские подходы в обучении и другие.
Особое место проблема одаренных детей занимает в социально-педагогической практике Великобритании. Еще в начале 1970-х годов в Англии набирало силу движение «в защиту одаренности», в котором приняли активное участие родители «способных учащихся», педагоги, представители деловых кругов и широкой общественности. Была создана специальная ассоциация, которая ставила перед собой цель привлечения всеобщего внимания к проблемам одаренных детей, проведения соответствующих теоретических исследований, экспериментов, составления специальных программ.
Также в Великобритании с 1997 года действует специальная программа поддержки одаренных детей «Национальная программа развития образования одаренных и талантливых учеников».
Однако до настоящего времени в Англии специальных школ для одаренных детей не существует, кроме музыкальных и балетных. Обучение таких детей осуществляется в различных типах школ на основе дифференциации - деления учащихся на «потоки» и «группы». В методическом плане так же, как и в школах Соединенных Штатах Америки, в обучении одаренных детей широко применяются технические средства, проблемные и исследовательские методы, интегрированные спецкурсы, самостоятельная разработка проектов.
В школах Германии и Франции действуют особые консультационные службы по обучению одаренных детей, специальные классы и гимназии.
Примечателен в этом плане и пример Сингапура, являющегося сегодня одним из преуспевающих государств.
Успех этой страны обусловлен действенной политикой в организации государственной службы, в основу которой положен принцип меритократии (в переводе с латинского языка - достойный, удостоенный власти), то есть продвижение по службе в этой стране зависит только от способностей и таланта человека. Для реализации этого принципа в 1984 году в Сингапуре была введена программа обучения одаренных детей, целью которой являлось обеспечение одаренных сингапурских детей образованием, наиболее соответствующим их склонностям и способностям.
Инициатором программы выступило Министерство образования Сингапура, поддерживающее Новую систему образования, которая предусматривала предоставление каждому ученику соответствующих условий и возможности учиться именно в том ритме, который больше всего ему подходит. Одаренным ученикам были предоставлены особые условия обучения.
Успех этой программы очевиден. Результаты международных исследований по оценке математического и естественно-научного образования, проведенного Международной ассоциацией по оценке учебных достижений в 1995 году, показали, что у школьников Сингапура наилучшие результаты.
В Японии принцип «Развивая детей - развиваем Японию!» - главное правило управления страной, аналог аксиомы «что посеешь - то пожнешь». И в этой стране неутомимо в течение столетий сеют зерна интеллекта каждому подрастающему поколению и частные фирмы, и государство.

Бұрынғы кеңестік республикалар үшін дарынды балаларды тауып, оқыту және дамыту мәселесі жаңа міндет болып табылады. Әрине, кеңестік білім жүйесі бұл дәрежедегі оқушылармен айналыспаған деп айтуға болмайды. Бұл мақсатта сыныптан тыс жұмыс, мектептен тыс мекемелер желісі, 1930 жылдары бастау алған ғылыми негізіндегі олимпиядалық қозғалыс қызмет етті. 1960-1970 жылдары М.В. Ломоносов атындағы Мәскеу мемлекеттік университеті жанындағы А.Н.Колмогоров атындағы мектеп дүние жүзіне танымал болды.
Алайда жаңа әлеуметтік экономикалық жағдайларда Тәуелсіз мемлекеттер достастығының барлық елдерінде зияткерлік әлеуетті, өзіндік жоғары білікті мамандарды дайындау мәселесі айқын көрінді. Сондықтан, соңғы жылдары дарынды балалармен жұмыс істеу бойынша арнайы мемлекеттік бағдарламалар әзірленіп, жетілдірілуде.
Мысалы, Ресей Федерациясында «Ресей балалары» атты Президенттік бағдарламаның шеңберінде «Дарынды балалар» нысаналы бағдарламасы іске асырылуда. Ресейдің өңірлерінде жергілікті жағдайларды ескеретін осыған ұқсас бағдарламалар бар.
Сан алуан реформалардан кейін, көптеген батыс және азиялық елдердің білім жүйесі мынадай негізгі белгілермен ерекшеленеді:
өкітілділік, бірнеше тілде оқыту, ағылшын тілін оқытуға көңіл бөлу;
жаратылыстану ғылымдары мен математиканы оқытуға көңіл бөлу;
дарынды балаларға арналған білім бағдарламаларын әзірлеу;
адамгершілік құндылықтарды, сыни және шығармашылық ойлау негіздерін үйрету;
оқушылардың қабілеттеріне қарай лектерге бөлу; дарынды балаларға даму ортасын құру және демалыс ұйымдастыру;
ақпараттық технологияларды кеңінен қолдану, заманауи материалдық техникалық және зертханалық жабдықтау;
мемлекеттік қаржыландыру бағдарламаларын әзірлеу;
қызметте жылжудың және мұғалімдерді ынталандырудың тиімді жүйесін, педагогтарды даярлау және қайта біліктіліктен өткізу бағдарламаларын әзірлеу;
білім беру саясаты мен экономикалық дамудың тиімді ықпалдастығы, шығармашылыққа үміт арту, жаңашылдық пен кәсіпкерлік, білімнің саяси маңыздылығын түсіну, білімнің өмір бойы қажеттігіне деген ерекше көңіл бөлу.
Барлық реформаларда жеке тәуелсіз автономиялық мектептер мен дарынды және талантты балаларды оқытуға бағытталған мектептер желісі құрылады. Қолайлы білім ортасын құруға және материалдық-техникалық, зертханалық, ақпараттық-коммуникациялық базаға қойылатын заманауи талаптарға сәйкес жақсы жағдай жасауға ерекше көңіл бөлінеді.
Отандық білімге қойылатын қазіргі заманғы талаптар Қазақстанның жедел әлеуметтік-экономикалық дамуын қамтамасыз ету қажеттілігімен, басқару құзыреттілігі бар және жоғары технологиялық ғылымды көп қажет ететін өндіріс және нарықтың инновациялық даму жағдайында шығармашылық бейімдеуші кәсіби мамандарды дайындау қажеттілігімен түсіндіріледі. Қазақстанның 2030 жылға дейінгі даму стратегиясында экономикалық және әлеуметтік серпінге ықпал болатын «адамдардың өзі, олардың еркі, энергиясы, табандылығы, білімі», XXI ғасырда қоғам дамуының негізгі қағидасы білімділік деңгейімен белгіленетін ұлттың бәсекеге қабілеттілігі болады деп атап көрсетілген. Сондықтан, елдегі мемлекеттік білім саясатының басым бағыттарының бірі баға жетпес қазына және мемлекеттің негізгі зияткерлік және шығармашылық әлеуеті ретінде, мемлекетті, экономиканы, ғылым мен мәдениетті басқара білетін балалар мен жастарды қолдауға, дамытуға бағытталған инновациялық, бейімделгіш, құзыретті және кәсіби бағдарланған білім жүйесі болып табылады.
Педагогтардың кәсіби деңгейі, арнайы құрылған білім беру ортасы балаларды тәрбиелеу мен оқытудың ерекше моделін құруға негіз болатын құзыретті бағдарланған мектепке ауысу білім беру үрдісінің мазмұнын, әдістерді таңдауды және технологиясын жетілдіруді жаңартуды талап етеді. Осылайша, жоғары зияткер жастардың заманға сәйкес мансап мүмкіндіктерін, өмірлік әлеуетті жүзеге асыру мен кеңейтудің икемді құралы ретінде білімге бағдар алынды.
Жалпы білім беретін мектеп бұл міндетті толыққанды шешпейтіндіктен, «Назарбаев Зияткерлік мектептері» акционерлік қоғамы бүкіл мемлекетте іске асырып жатқан Қазақстан Республикасының Тұңғыш Президенті Зияткерлік мектептері жобасы сияқты арнайы инфрақұрылымды-дарынды балаларға арналған элиталық мектептер желісін құру және әлемдік білім стандарттарына жауап беретін арнайы бағдарламаларды дайындау қажет.
«Назарбаев Зияткерлік мектептері» орта білім жүйесін жаңғыртуға ықпал етеді. Бұл мектептер балабақшасы мен мектеп алдындағы және 12 жылдық білім беру бағдарламасы үшін оқу-тәрбие бағдарламаларын әзірлеу, енгізу және сынау жөніндегі бастапқы алаңдар болып табылады. Балабақша мен мектеп алдындағы оқу-тәрбие бағдарламалары Талдықорған қаласындағы мектеп негізінде әзірленеді. Бұл бағдарламалар әлемдік педагогикалық тәжірибенің озық үлгісімен үндесетін қазақстандық білім беру дәстүрлерінің ең үздігін үйлестіретін, физика-математикалық, химия-биологиялық бағыттағы пәндер бойынша бағдарлануды қарастыратын, көп тілде білім беру ортасын құруға ықпал ететін болады. Бір мектепте Халықаралық бакалавриаттың қағидалары мен философиясына сәйкес бағдарламалар енгізіліп, авторландырылады.

Для постсоветских республик проблема выявления, обучения и развития одаренных детей является достаточно новой задачей. Конечно, нельзя сказать, что советская система образования не занималась этой категорией учащихся. Этой цели служили внеклассная работа, широкая сеть внешкольных учреждений, олимпийское движение по основам наук, начатое еще в 1930-е годы. В 1960-1970-е годы всемирную известность получила школа имени А.Н. Колмогорова при Московском государственном университете имени М.В. Ломоносова.
Однако в новых социально-экономических условиях во всех странах Содружества независимых государств со всей очевидностью встала проблема подготовки интеллектуального потенциала, собственных специалистов высокой квалификации. Поэтому в последние годы разрабатываются и совершенствуются специальные государственные программы по работе с одаренными детьми.
Например, в Российской Федерации в рамках Президентской программы «Дети России» реализуется Федеральная целевая программа «Одаренные дети».
В регионах России действуют аналогичные программы, учитывающие местные условия.
После многочисленных реформ, образовательная система многих западных и азиатских стран характеризуется следующими основными чертами:
двуязычность, обучение на нескольких языках, упор на изучение английского языка;
упор на изучение естественных наук и математики;
разработка программ образования для одаренных детей;
преподавание нравственных ценностей, навыков критического и творческого мышления;
разделение на потоки в соответствии со способностями учащихся; создание развивающей среды для одаренных детей и организация отдыха;
широкое использование информационных технологий, современное материально-техническое и лабораторное оснащение;
разработка государственных программ финансирования;
эффективная система продвижения по службе и поощрение учителей, разработка программы подготовки и переквалификации педагогов;
эффективная интеграция образовательной политики и экономического развития, ставка на творчество, новаторство и предпринимательство, осознание политической значимости образования, акцент на необходимость образования в течение всей жизни.
Во всех реформах создаются отдельные независимые автономные школы и сети школ для обучения одаренных и талантливых детей. Особое внимание уделяется созданию благоприятной образовательной среды и лучшим условиям в соответствии с современными требованиями к материально-технической, лабораторной и информационно-коммуникационной базе.
Современные требования к отечественному образованию обусловлены необходимостью обеспечения ускоренного социально-экономического развития Казахстана, потребностью в подготовке профессиональных кадров с управленческой компетентностью и адаптивно-творческой готовностью к деятельности в условиях наукоемкого высокотехнологического производства и инновационного развития рынка. В Стратегии развития Казахстана до 2030 года отмечено, что ведущим фактором экономического и социального прорыва в грядущий век являются «сами люди, их воля, энергия, настойчивость, знания», а основным принципом развития общества в XXI веке станет конкурентоспособность нации, определяемая, в первую очередь, уровнем образованности. Поэтому одним из приоритетных направлений государственной образовательной политики в стране является конструирование инновационной, адаптированной, компетентной и профессионально-ориентированной системы образования, нацеленной на поддержку и развитие детей и молодежи, как бесценного достояния и основного интеллектуального и творческого потенциала государства, способных занять ключевые места в управлении государством, экономике, науке и культуре.
Переход на компетентно-ориентированную школу, в которой профессиональный уровень педагогов, специально созданная образовательная среда являются основой для построения особой модели обучения и воспитания детей требует обновления содержания, отбора методов и совершенствование технологии образовательного процесса. Таким образом, происходит ориентация на образование как на гибкий инструмент расширения и реализации жизненного потенциала, обеспечивающего современные карьерные возможности для высокоинтеллектуальной молодежи.
Общеобразовательная школа не в полной мере решает такую задачу, поэтому необходимо построение специальной инфраструктуры - сети элитных школ для одаренных детей и создание специализированных программ обучения, отвечающих мировым образовательным стандартам, реализуемых акционерным обществом «Назарбаев Интеллектуальные школы» как проект создания Интеллектуальных Школ Первого Президента Республики Казахстан по всей стране.
Модернизации системы среднего образования будут способствовать «Назарбаев Интеллектуальные школы». Данные школы будут являться стартовыми площадками по разработке, внедрению и апробации учебно-воспитательных программ для детского сада, предшколы и образовательных программ 12-летнего обучения. Учебно-воспитательные программы для детского сада, предшколы будут разрабатываться на базе школы города Талдыкорган. Эти программы будут сочетать лучшие традиции казахстанского образования с передовым опытом мировой педагогической практики, предусматривать профилизацию по предметам физико-математического и химико-биологического направлений, способствовать созданию полиязычной среды. В одной школе будут внедрены и авторизованы программы, соответствующие принципам и философии Международного бакалавриата.

2010 жылғы желтоқсандағы жағдай бойынша Назарбаев зияткерлік мектептерінде білім алып жатқан оқушылардың саны Семей қаласында - 737 оқушыны, Көкшетау қаласында - 780 оқушыны, Астана қаласында (физика-математикалық бағытында) - 841 оқушыны, Астана қаласында (химия-биологиялық бағытында) - 101 оқушыны, Талдықорған қаласында - 680 оқушыны, Өскемен қаласында - 554 оқушыны құрайды.
«Назарбаев зияткерлік мектептері» акционерлік қоғамының стратегиялық мақсаттарына қол жеткізуге мынадай факторлар әсер етуі мүмкін.
Саяси-құқықтық факторлар
Қазақстан Республикасының әлем мемлекеттерімен халықаралық қатынастары, қазіргі саяси жағдайлар, сондай-ақ елдің геосаяси орналасуы шетелдік алдыңғы қатарлы ұйымдарымен серіктестік орнатуда Қоғам жобаларын табысты жүзеге асыруға негізді қамтамасыз етеді.
Қазақстанда білім саласында халықаралық қызметті қамтамасыз етуге мүмкіндік беретін белгіленген заңнамалық база бар.
Қоғам жобаларының табысты жүзеге асырылуын қамтамасыз ету үшін маңызды факторлардың бірі ретінде 2010 жылда жоспарланып отырған Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президенті атындағы университет, зияткерлік мектептер және қордың қызметі туралы заңнамалық актінің қабылдануы болады.
Экономикалық факторлар
Дәйекті экономикалық өзгерістер әлемдік қаржы нарығында күтпеген қолайсыз жағдайлар болмаған жағдайда, Қоғамның қызметіне жағымды ықпал ететін, туындайтын барлық салдармен Қазақстан экономикасының біртіндеп қайта қалпына келетініне үміт артуға мүмкіндік береді.
Әлеуметтік-мәдени факторлар
Білім, қоғамдық прогресс және елдің болашағы бір бірімен тығыз байланысты және өзара шартталған. Білім жүйесі әрбір адамның мүдделерін, жалпы қоғамның мүдделерін қозғайтын, адамзат қызметінің ерекше саласы болып табылады. Өскелең ұрпақтың мақсатты дамуы мен тәрбиесін іске асыра отырып, білім жүйесі жаңа қоғамдық қатынастарды, Қазақстан адамдарының жаңа өмір сүру үлгісін дайындайды. Ғылыми техникалық прогресс кезінде кәсіби дайындалған, ғылыми көзқарасы бар адамның ролі артады. Адам өмірінің материалдық, саяси әлеуметтік, мәдени салаларында олардың білім, мәдениет, азаматтық жауапкершілік деңгейі үлкен рөл атқарады. Жалпы білім беретін мектеп бұл міндетті толыққанды шешпейтіндіктен, арнайы инфрақұрылымды - дарынды балаларға арналған элиталық мектептер желісін құру және әлемдік білім стандарттарына сәйкес арнайы бағдарламаларды дайындау қажет.
Осыған байланысты, елде қалыптасқан әлеуметтік-мәдени факторлар Қоғамның стратегиялық бағыттарын жүзеге асыруға оң әсерін тигізеді.

По состоянию на декабрь 2010 года количество учащихся Назарбаев Интеллектуальных школ составляет в городе Семее - 737 учащихся, городе Кокшетау - 780 учащихся, городе Астане (физико-математического направления) - 841 учащихся, городе Астане (химико-биологического направления) - 101 учащихся, городе Талдыкоргане - 680 учащихся, городе Усть-Каменогорске - 554 учащихся.
На достижение стратегических целей акционерного общества «Назарбаев Интеллектуальные школы» могут оказать влияние следующие факторы.
Политико-правовые факторы
Международные отношения Республики Казахстан со странами мира, нынешние политические условия, а также геополитическое положение страны обеспечивают основу для успешной реализации проектов Общества в сотрудничестве с ведущими зарубежными организациями.
В Казахстане имеется определенная законодательная база, позволяющая обеспечивать международную деятельность в сфере образования.
Важным фактором для обеспечения успешной реализации проектов Общества станет планируемое принятие законодательного акта о статусе «Назарбаев Университет», «Назарбаев Интеллектуальные школы» и «Назарбаев Фонд».
Экономические факторы
Последовательные экономические преобразования позволяют надеяться на постепенное восстановление экономики Казахстана со всеми вытекающими последствиями, оказывающими положительное влияние на деятельность Общества, в случае отсутствия непредвиденных неблагоприятных событий на мировом финансовом рынке.
Социально-культурные факторы
Образование, общественный прогресс и будущее страны неразрывно связаны и взаимообусловлены. Система образования является особой сферой человеческой деятельности, которая затрагивает интересы каждого человека, интересы всего общества. Осуществляя целенаправленное развитие и воспитание подрастающего поколения, система образования тем самым подготавливает новые общественные отношения, новый образ жизни людей Казахстана. В период научно-технического прогресса возрастает роль человека с профессиональной подготовкой, научным мировоззрением. Для всех сфер жизни человека материальной, культурной, социально-политической все большую роль играет уровень их образованности, культуры, гражданской ответственности. В связи с тем, что общеобразовательная школа не в полной мере решает такую задачу, необходимо построение специальной инфраструктуры - сети элитных школ для одаренных детей и создание специализированных программ обучения, отвечающих мировым образовательным стандартам.
В связи с этим, сформированные социально-культурные факторы в стране оказывают положительное влияние на реализацию стратегических направлений Общества.

2.2. Ішкі ортаны талдау Қоғам қызметіндегі күшті және әлсіз жақтарды талдау
Қоғам білім беру саласында мемлекеттің функцияларын жүзеге асырып және маңызды әлеуметтік-экономикалық мақсаттарды іске асыру саласында мемлекеттің рөлін күшейту қағидасын ұстанса, нарықтық айналым жағдайында жоғарыда көрсетілген мемлекеттік және бұқаралық мүдделерді қорғау мен қанағаттандыруды қамтамасыз етеді. Даму мақсаттарына арналған өзінің жарғылық капиталында мемлекеттің қатысу жолымен бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылуы жоспарланған барлық іс-шараларды қоғам өзі жүзеге асыратын болады. Стратегиялық мақсаттарды орындау және негізгі көрсеткіштерге қол жеткізу үшін Қоғамның қажетті қаржылық және еңбек ресурстары бар. Бюджеттік инвестициялар есебінен іске асырылуы ұйғарылған іс-шараларды Қоғам жүзеге асырған кезде экономикалық пайдалар мынадай:
Қазақстанның түрлі аймақтарынан дарынды балаларды оқыту;
физика-математикалық және химия-биологиялық бағыттары (бейінді пәндер) бойынша тәжірибелі ықпалдастырылған оку бағдарламаларын енгізу арқылы оқушыларды тереңдетіп дайындау;
жеке бейімділікті дамыту, жеке шығармашылық қабілеттілік пен азаматтылықты тәрбиелеу;
дарынды балаларды анықтау үшін қажетті жағдайлар жасау;
олимпиадаларға, жоғары оқу орындарына түсуге оқушыларды іріктеу мен дайындау;
оқушылардың білімінің тереңдетілген және жоғарғы деңгейін алуда халықты қанағаттандыру үшін республиканың зияткерлік әлеуетін құру.
Қоғам «Назарбаев Зияткерлік мектептер» жобасы шеңберінде 20 мектеп салу арқылы ұстаздардың кәсіби деңгейі, арнайы құрылған білім беру ортасы балаларды оқыту мен тәрбиелеудің ерекше моделін құру үшін негіз болатын құзыреттілікке бағытталған мектептерге көшуді іске асырады.
Зияткерлік мектептерді уақыттың тегеурінді талаптарына барабар жауап беру үшін жаңа мақсаттар мен технологиялардың, білім беру ресурстарын ұйымдастыру әдістерінің жолбасшысы рөлін атқаратын, осы заманға сәйкес оқу-білім беру және педагогикалық технологиялармен жабдықтау жоспарланып отыр.
Зияткерлік мектептер өз қызметінде мынадай қағидаларды басшылыққа алады:
Оқушылардың жеке қасиеттерін қалыптастыруға бағытталған біртұтас білім беру жүйесін құрайтын оқыту және тәрбиелеу үрдістерінің бірлігі;
білім беру үрдісін ұйымдастыруда саралау, пән аралық ықпалдасу және деңгейаралық мирасқорлық;
оқушылар мен оқытушыларды конкурстық іріктеуді жүзеге асыру кезінде ашықтылық, объективтілік және бірдей жағдайлар;
барлық оқытушылардың кәсіби дамуына тең мүмкіндік беретін білім беру моделінің қажеттілігіне сай мектептің кадр саясатын қалыптастыру;
мектепті басқару жүйесіндегі анықтық және есеп берушілік;
мектеп қоғамдастығының барлық мүшелерін мектептің тыныс-тіршілігін ұйымдастыруға араластыру.
Осылайша, жоғарыда көрсетілген Қоғам қызметіндегі күшті жақтар Қоғамның әлсіз жақтарын барынша азайтуға және тұтастай алғанда Қоғамды дамытуға қызмет етеді.
Зияткерлік мектептердің қалыптасып дамуын ұйымдастырудағы әлсіз жақтардың арасында білім беретін оқу мекемелерін материалдық-техникалық және зертханалық базамен, сондай-ақ оқу-әдістемелік әдебиетпен, оқу-көрнекі құралдарымен жарақтандыруды регламенттейтін елдегі қолданыстағы нормативтік құқықтық база және санитарлық ережелер мен нормалар заманауи талаптарға сәйкес келмейтінін атап өтуге болады. Заманауи талаптарға сәйкес жүйелік мониторингтің, нормативтік құжаттарды қадағалау және жаңартудың болмауы жарақтандыру және Зияткерлік мектептерде білім беру үрдісін іске асыру үшін барлық қажетті жағдайлар жасау мүмкіндігін шектейді.
Сондай-ақ жүйелі ғылыми-әдістемелік сүйемелдеу тәжірибесінің, мониторингтік зерттеулердің, бағдарламалардың, оқулықтардың, оқу-әдістемелік кешендерінің, оқу тәрбиелік үрдісін реттеудің жоқтығы Зияткерлік мектептерде үздік халықаралық тәжірибені енгізуді және қазақ, орыс, ағылшын тілдерінің ұштұғырлығын енгізу жобасын іске асыруды қиындатады.
Ықтимал қауіптер мен тәуекелдер
Тәуекелдерді бағалау кестесінде негізгі анағұрлым мүмкін тәуекелдер берілген.

2.2. Анализ внутренней среды
Анализ сильных и слабых сторон в деятельности Общества
Общество в условиях рыночного оборота обеспечит удовлетворение и защиту вышеуказанных государственных и публичных интересов, осуществляя функции государства в сфере образования и придерживаясь принципа усиления роли государства в рамках реализации важных социально-экономических задач. Общество путем участия государства в его уставном капитале на цели развития будет само осуществлять все мероприятия, предполагаемых к реализации за счет бюджетных инвестиций. Для выполнения стратегических задач и достижения ключевых показателей Общество имеет необходимые финансовые и трудовые ресурсы. При осуществлении мероприятий Общества, предполагаемых к реализации за счет бюджетных инвестиций экономические выгоды следующие:
обучение одаренных детей из различных регионов Казахстана;
углубленная подготовка учащихся путем введения экспериментальных интегрированных учебных программ по физико-математическому и химико-биологическому направлениям (профилирующие дисциплины);
развитие индивидуальных склонностей, творческих способностей личности и воспитание гражданственности;
создание необходимых условий для выявления одаренных детей;
подбор и подготовка учащихся в олимпиадах, поступлению в высшие учебные заведения;
формирование интеллектуального потенциала республики для удовлетворения населения в получении углубленного и повышенного уровня знаний обучающихся.
Общество посредством строительства 20 школ в рамках проекта «Назарбаев Интеллектуальные школы» осуществит переход на компетентно-ориентированные школы, в которых профессиональный уровень педагогов, специально созданная образовательная среда являются основой для построения особой модели обучения и воспитания детей.
Интеллектуальные школы планируется оснастить современными учебно-образовательными и педагогическими технологиями, призванными взять на себя роль проводника новых задач и технологий, способов организации образовательных ресурсов для адекватного ответа на вызовы времени.
В своей деятельности Интеллектуальные школы руководствуются следующими принципами:
единство процессов обучения и воспитания, составляющих целостную образовательную систему, направленную на формирование личностных качеств учащихся;
дифференциация, междисциплинарная интеграция и межуровневая преемственность при организации образовательного процесса;
прозрачность, объективность и равные условия при осуществлении конкурсного отбора учащихся и учителей;
формирование кадровой политики школы на основе потребности образовательной модели с предоставлением равных возможностей всем учителям для профессионального развития;
прозрачность в системе управления школой и подотчетность;
вовлечение всех членов школьного сообщества в организацию жизнедеятельности школы.
Таким образом, вышеуказанные сильные стороны в деятельности Общества послужат минимизации слабых сторон и развитию Общества в целом.
Среди слабых сторон в организации становления и развития Интеллектуальных школ можно отметить, что существующая в стране нормативная правовая база и санитарные правила и нормы, регламентирующие оснащение образовательных учебных заведений материально-технической и лабораторной базой, а также учебно-методической литературой, учебно-наглядными пособиями, не соответствуют современным требованиям.
Отсутствие системного мониторинга, отслеживания и обновления нормативных документов в соответствии с современными требованиями ограничивает возможность оснащения и создания всех необходимых условий для реализации образовательного процесса в Интеллектуальных школах.
Также, отсутствие опыта системного научно-методического сопровождения, мониторинговых исследований, программ, учебников, учебно-методических комплексов, регламентация учебно-воспитательного процесса затрудняет внедрение лучшего международного опыта в Интеллектуальных школах и реализацию проекта по внедрению триединства языков: казахского, русского и английского.
Потенциальные угрозы и риски
В таблице оценки рисков представлены основные наиболее возможные риски.

Кестеде әр тәуекелдің туу себептері мен болуы мүмкін салдары көрсетілген. Әр тәуекел өз қиындылығы мен ықтималдылығына сүйене отырып бағаланады. Тәуекелдің қиындылығы нақты қызмет түрін жүзеге асыруға оның ықпалының дәрежесін сипаттайды және 1-10 дейінгі сандармен белгіленеді (1-тәуекелдің ең аз мөлшерде ықпал етуі, 10-тәуекелдің барынша көп мөлшерде ықпал етуі). Тәуекелдің туындау ықтималдығы 10 балдық шкала бойынша шартты түрде бағаланады (1-тәуекелдің туындау мүмкіншілігі өте аз, 10-тәуекелдің туындау мүмкіншілігі өте көп). Тәуекелдердің сипаттамасының түпкі көрсеткіші сыншылдық болып табылады, ол ауырлық пен ықтималдықты көбейту арқылы есептеледі. Сыншылдықтың мәні 1-ден 100-ге дейінгі аралықта ауытқиды. Сыншылдық 50 тармақтан асқан жағдайда, тәуекелдің ықпалы айтарлықтай және оның туындау мүмкіндігі өте жоғары.
Осылайша, кестеге сәйкес, сапасыз жабдықтарды сатып алу, Халықаралық Бакалавриат бағдарламасын авторластырмау, жеткілікті мөлшерде шетел оқытушыларын тарта алмау, отандық оқытушыларды керекті мөлшерде жинай алмау және оқушылардың санын толтыра алмау сияқты тәуекелдердің ең маңызды екенін айта аламыз. Әсіресе, ең маңыздысы оқушыларды сапасыз іріктеу тәуекелі болып табылады. Аталған тәуекелдерді болдырмау ерекше зейінді, қаржыны және еңбекті талап етеді.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Тәуекел
Себебі
Салдар ы
Жауапты тұлға
Қауіп рейтингі
Алдын алу амалдары
(Т) (1-10)
(В) (1-10)
(Т* В)
Жобалау, құрылыс, жабдықтау
1
Жобалаудың кідіруі
Халықаралық талаптарға сәйкестік бойынша өзгертулер енгізумен байланысты жобаның күрделенуі
Мектеп құрылысы мен пайдалануға беру уақытының ауыстырылуы
«НЗМ» АҚ, жобалау ұйымы
7
3
21
Жоба өзгерістерінің тізбесін әзірлеу үшін жұмыс тобын құру
2
Құрылыстың кідіруі
Жобалаудың кідіруі, құрылыс кезінде қиындықтардың туындауы
Оқу үрдісінің бөгелісі
"НЗМ" АҚ, жобалау ұйымы, құрылыс компаниясы
9
4
36
Тапсырыс беруші тарапынан құрылыс жұмыстарының мерзімін мұқият бақылау
3
Мектеп оқу үрдісінің талаптарына сәйкес келмейді
Сапасыз жобалау, құрылыс
Оқу үрдісінің сапасы зардап шегеді
«НЗМ» АҚ
9
2
18
Дайын мектепті өзгерту үшін жүргізілетін құрылыс жұмыстары
4
Жабдықтардың және оларды монтаждаудың төмен сапасы
Мемлекет тік сатып алу рәсімі арқылы сапалы тауарды таңдай алмау
Оқу үрдісінің сапасы зардап шегеді
"НЗМ" АҚ
9
7
63
Жабдық тар мен олардың монтажын сатып алудың сапасын мұқият бақылау
5
Жабдықтарды жеткізуін кідіруі
Өнім берушінің қажетті жабдықты іздеуімен проблемалар
Оқу үрдісінің іркілуі
"НЗМ" АҚ, өнім берушілер
5
3
15
Сатып алу рәсімдерін уақтылы жүргізу
Оқу үрдісі
6
ХБ авторластырудан бас тарту
Оқу бағдарламаларының ХБ талаптарына сай келмеуі
Қайта авторластыру, қосымша қаржылық шығындар
"НЗМ" АҚ
9
6
54
ХБ қайта авторластыруды қаржылық қамтамасыз ету жөніндегі мәселені әзірлеу
7
Жеткілікті мөлшерде шетелдік оқытушыларды тарту мүмкін болмады
Кәсіби білікті шетелдік оқытушылардың Қазақстанда еңбек етуге ынтасының жоқтығы
Оқу үрдісінің сапасымен ХБ бағдарламаларын іске асыру зардап шегеді
"НЗМ" АҚ
7
8
56
Көптеген жәрмеңкелерге қатысу, оқытушыларды тартудың басқа жолдарын қарастыру толық көлемде қажетті әлеуметтік жағдай мен қамтамасыз ету.
8
Жеткілікті мөлшерде білікті отандық оқытушыларды жинай алмау
Қазақстанда кәсіби білікті оқытушылардың аздығы
Оқу үрдісі зардап шегеді
"НЗМ" АҚ
10
6
60
Педагог икалық жоғары оқу орындарымен ынтымақтастық, облыстарда біліктілікті арттыру курстарын ұйымдастыру, Зияткерлік мектеп оқытушыларын тиісті мөлшерде әлеуметтік қамтамасыз ету
9
Күтілген оқушылар санының болмауы
Аймақтардағы оқушылардың білім деңгейінің төмендігі
Қаржылық шығындар
"НЗМ" АҚ
7
8
56
Оқушылар үшін дайындық курстарын ұйымдастыру
10
Оқушыларды конкурс арқылы іріктеуді сапалы түрде жүзеге асыра алмау
Бөгде тұлғалардың іріктеу үрдісіне араласуы
Оқу үрдісі зардап шегеді, оқушылардың құрамына дарынды балалардың қосылмауы
"НЗМ" АҚ
10
8
80
Конкурс арқылы іріктеуді жүргізу үшін тәуелсіз ұйымдарды тарту (грантқа конкурс арқылы іріктеуді жүргізу үшін шет ел ұйымдарын тарту)
Қоғамның мақсаттарға жетудегі мүмкіндіктері
Зияткерлік мектептер желісін Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулысымен жарғылық капиталында мемлекеттің жүз пайыздық қатысуымен құрылған, өз қызметін «Акционерлік қоғамдар туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес жүзеге атқаратын акционерлік қоғам басқарады.
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі (бұдан әрі - БҒМ) Қоғамның мемлекеттік акциялар пакетін иелену және пайдалану құқығын жүзеге асыратын және Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес акционерлердің жалпы жиналысының құзыретіне жатқызылған мәселелер бойынша акционер ретінде мемлекеттің мүдделерін білдіретін мемлекеттік орган болып табылады. БҒМ білім беру саласындағы заңнама талаптарының орындалуына бақылауды жүзеге асырады, дарынды балаларды оқытуға бағытталған физика-математикалық және химия-биологиялық бағыттағы арнайы тәжірибелік ықпалдастырылған оқу бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыру жөнінде әдістемелік және ғылыми жетекшілік жасайды, Зияткерлік мектептерде үш тілде оқытудың моделін әзірлеуге әдістемелік және ғылыми жетекшілік жасайды, мониторинг жүйесінің әдіснамасы мен технологиясына, балам беру сапасын бағалауға, ішкі және сыртқы бақылауға негізгі көзқарастарды анықтайды, Зияткерлік мектептердің таңдап алынған білім беру модельдеріне сәйкес Зияткерлік мектептерді жарақтандырудың негізгі бағыттарын анықтайды.
Мектепішілік басқару жүйесі. Әрбір жеке Зияткерлік мектептің мектепішілік басқару жүйесі осы Стратегияны іске асыру шеңберінде құрылады. Басқарудағы жариялылық, жүйелік және тұтастық, бірлік, алқалылық және жоғары өзара сенімділік, ұсынылатын және таратылатын ақпараттың объективтілігі сипаттарына негізделеді.
Мектепішілік басқаруды әрбір жеке Зияткерлік мектептің әкімшілігі жүзеге асырады. Басқару үрдісі ұжымның әрбір мүшесін қоса алғанда мектептің барлық бөлімшелерін қамтиды және барлық деңгейлерде басқаратын және басқарылатын кіші жүйелер арасындағы көлденең және тікелей байланыстар арқылы жүзеге асырылады.
Мектепішілік басқару жүйесін жүзеге асырудағы негізгі міндеттер мыналар болып табылады:
мектептің даму стратегиясын әзірлеу, мақсаттар қою, жоспарлау;
оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыру, іске асыру және жетілдіру;
оқушылардың ағымдағы білім деңгейіне, педагогикалық қызметкерлердің және көмекші персоналдың жұмысына бағалау, мониторинг және бақылау жасау, аралық және қорытынды аттестаттау;
мектептің педагогикалық және басқа да қызметкерлердің кәсіби дамуын ұйымдастыру;
мектептің әкімшілік-шаруашылық қызметін басқару;
материалдық-техникалық және оқу-зертханалық жабдықтарын сақтау және жаңарту;
мектеп қызметінің барлық бағыттарын реттеу және түзету;
мектеп қызметін басқаруға ата-аналар, педагогикалық және оқушылар ұжымдарын тарту;
мектеп қызметінің тиімділігіне сыртқы бақылау және бағалау жүргізу үшін шынайы ақпаратты ұсыну және есепті әзірлеу.
Мектептердің ұйымдастырушылық, әкімшілік, қаржылық және шаруашылық қызметін тиімді басқару үшін халықаралық стандарттарға және инновациялық білім беру моделіне сәйкес келетін әрбір Зияткерлік мектептің ұйымдастырушылық-әкімшілік құрылымы әзірленеді және тұрақты түрде жетілдіріліп отырады.
Басқару жүйесінің және мектеп қызметінің тиімділігіне сыртқы бағалауды мектеп қызметінің барлық бағыттарын үйлестіретін Қоғам жүзеге асырады және талдау жүргізеді.
Зияткерлік мектептердің қызметін сыртқы бағалау жүйесі. Жоғарғы сапалы білім беруді қамтамасыз ету және Зияткерлік мектептер қызметінің тиімділігін бағалау мақсатында мониторинг, бағалау мен бақылау кешенді жүйесі құрылады.
Бұл жүйенің негізгі міндеттері:
Зияткерлік мектептер іске асыратын білім беру бағдарламаларының сапасына;
жаратылыстану-математика ғылымдарын зерделеуге бейім балаларды іріктеу сапасына;
оқушылардың білім жетістіктерінің нәтижелеріне;
педагогтардың кәсіби құзыреттілігі мен іріктеу сапасына;
педагогикалық және басқа да қызметкерлердің біліктілігін арттыру деңгейінің сапасына;
оқушылардың денсаулық жағдайына;
психологиялық қызмет жұмысының тиімділігіне;
білім беру ортасы мен жасалатын жағдайлардың ахуалына;
мектеп әкімшілігі қызметінің тиімділігіне;
мектепті басқару тиімділігіне мониторинг, бағалау және бақылау жүргізу болып табылады.
Мониторинг, бағалау мен бақылаудың кешенді жүйесі мониторингтік зерттеулерді қамтиды, олардың қорытындылары бойынша нәтижелерді өңдеу және талдау жүргізіледі және мыналар бойынша ұсынымдар дайындалады:
білім беру және оқу бағдарламаларының мазмұнын жетілдіру;
балалар мен педагогтарды конкурстық іріктеу технологиялары;
білім беру ортасының жағдайын және жасалатын жағдайлар сапасын жақсарту;
педагогтардың кәсіби құзыреттілігін арттыру;
оқушылардың білімдегі жетістіктерінің нәтижелері;
мектеп басқарудың тиімділігі;
оқушылардың денсаулығы көрсеткіштерін сақтау.
Мониторингтік зерттеулер сондай-ақ сауалнама және ата-аналар, педагогикалық және оқушылар ұжымдарының көзқарастарын зерттеу негізінде тұрады.
Жүйе мектептердің рейтингін анықтауға және сапалы білім беру қызметін ұсынудағы бәсекелестікті құруға мүмкіндік береді.
Стратегиялық серіктеспен жұмыс істеу. Бүгінгі таңда Қазақстанда жалпы орта білім беру ұйымдарының қызметін бағалаудың бірыңғай стандартталған технологиялары әзірленбеген, сондықтан мектептердің қызметіне мониторинг, бағалау мен бақылаудың кешенді жүйесінің технологиялары мен құралдарын әзірлеу мен енгізу үшін халықаралық нарықта мониторинг, бағалау және бақылаудың кешенді жүйесін әзірлеуде, енгізу мен дамытуда тәжірибесі бар Стратегиялық серіктес - Қоғамды тарту ұйғарылады.
Стратегиялық серіктесті таңдау әлеуетті серіктестің:
Зияткерлік мектептердің ерекшелігін есепке ала отырып, тиімді мониторинг, бағалау мен бақылау жүйесін әзірлеу мен енгізу бойынша бірлескен жобаны іске асыруға;
Білім беру ұйымдарының қызметіне мониторинг, бағалау және бақылау саласындағы білімдерді, дағдыларды мен кәсіби құзыреттерді тапсыруға;
Зияткерлік мектептердің жекелеген бағыттар бойынша қызметінің тиімділігін бағалау үшін мониторингтік зерттеулер жүргізуге;
халықаралық тәжірибе алуда көмек көрсетуге дайын болуына негізделген.
Тәжірибелік ықпалдастырылған оқу бағдарламаларын, үш тілдік оқыту моделін, тәрбие жұмысының жүйесін әзірлеу қазақстандық және халықаралық білім беру бағдарламаларын үздік халықаралық педагогикалық тәжірибемен (Халықаралық Бакалавриат, Аdvanced Placement, IGCSE, GCE A level және AS level) ықпалдастыруды ұйғарады. Өз кезегінде ықпалдастыру Зияткерлік мектептер түлектерінің халықаралық жоғарғы оқу орындарына сәтті түсуімен расталатын білім берудің сапасын қамтамасыз етуі тиіс.
Соңғыны қамтамасыз ету, сондай-ақ Зияткерлік мектептер беретін аттестатты халықаралық жоғарғы оқу орындарының мойындауы мақсатында озық халықаралық білім беру ұйымдары мен халықаралық деңгейде тәжірибелік ықпалдастырылған оқу бағдарламаларын әзірлеу мен іске асыруда танымал білім беру бағдарламаларының авторлары арасынан Стратегиялық серіктестерді тарту ұйғарылып отыр.
Стратегиялық серіктесті таңдау әлеуетті серіктестің:
халықаралық деңгейде танымал білім беру бағдарламаларының философиясы мен әдістерін ескере отырып, қазақстандық және халықаралық білім беру бағдарламаларын ықпалдастыратын тәжірибелік оқу бағдарламаларын әзірлеу мен жүзеге асыру жөнінде бірлескен жобаны іске асыруға;
Қоғам мамандары үшін оқулар мен тренингтер жүргізуге және оқу бағдарламаларын әзірлеу, енгізу, жүзеге асыру мен түзету саласында білімдерді, дағдыларды мен кәсіби құзыреттерді беруге оқу бағдарламаларын сүйемелдеуді жүргізуге;
халықаралық тәжірибе алуда жәрдем керсетуге негізделеді.
Білім беру бағдарламалары. Халықаралық білім беру кеңістігіне ықпалдасу мақсатында Зияткерлік мектептер білім берудің мынадай деңгейін көздейді: бастауыш, негізгі және жоғарғы мектептер.
Мектепке дейінгі және бастауыш білім беру деңгейі
Бастауыш мектеп
3-4 жаста
Бала бақша (ортаңғы және үлкен топтар)
5 жаста
Мектепке дейінгі (дайындық топ)
6-11 жаста

В таблице указаны причины возникновения каждого риска и возможные последствия. Каждый риск оценивается исходя из его тяжести и вероятности. Тяжесть риска характеризует степень его влияния на осуществление конкретного вида деятельности и выражается в виде числа от 1 до 10 (1 - влияние риска минимально, 10 - влияние риска максимально). Вероятность возникновения риска также условно оценивается по 10-бальной шкале (1 - возникновение риска маловероятно, 10 - риск возникнет с большой долей вероятности). Конечной характеристикой рисков является критичность, которая высчитывается путем перемножения тяжести и вероятности. Значение Критичности колеблется от 1 до 100. В том случае, если критичность превышает 50 пунктов, влияние риска существенно и вероятность его возникновения велика.
Таким образом, согласно таблице, наиболее существенными являются риски закупки некачественного оборудования, отказа в авторизации программ Международного Бакалавриата, риск того, что не удастся привлечь достаточное число зарубежных преподавателей, подобрать необходимое количество отечественных учителей и набрать достаточно учеников. Особенно значимым является риск осуществления некачественного отбора учеников. Перечисленные риски требуют особого внимания, средств и работы для их предотвращения.
1
2
3
4
5
6
7
8
9
Риск
Причина
Следствие
Ответс-
твенные
Рейтинг риска
Действия
для предотв-
ращения
(Т)
(1-
10)
(В)
(1-
10)
(Т*В)
Проектирование, строительство, оснащение
1
Задержка
проектиро-
вания
Усложнение
проекта в
связи с
внесением
изменений по
международным
требованиями
Перенос
строитель-
ства и
введения
школ в
эксплуа-
тацию
АО "НИШ",
проектная
организация
7
3
21
Создание
рабочей
группы для
выработки
перечня
изменений
проекта
2
Задержка
строитель-
ства
Задержка
проектирова-
ния,
возникновение
сложностей
при строи-
тельстве
Задержка
учебного
процесса
АО "НИШ",
проектная
организация,
строитель-
ная компания
9
4
36
Тщательный
контроль
сроков
строительных
работ со
стороны
заказчика
3
Школа не
соответст-
вует
требованиям
учебного
процесса
Некачествен-
ное проекти-
рование,
строительство
Страдает
качество
учебного
процесса
АО "НИШ"
9
2
18
Строительные
работы для
изменения
готовых школ
4
Низкое
качество
оборудования и его монтаж
Невозможность
выбора
качественного
товара через
процедуры
закупок
Страдает
качество
учебного
процесса
АО "НИШ"
9
7
63
Тщательный
контроль
качества
закупки
оборудования
и его монтаж
5
Задержка
поставки
оборудования
Проблемы с
поиском
необходимого
оборудования
поставщиком
Задержка
учебного
процесса
АО "НИШ",
поставщики
5
3
15
Своевременное проведение
процедур закупок
Учебный процесс
6
Отказ в
авторизации
МБ
Не соответ-
ствие учебных
программ
требованиям
МБ
Повторная
авторизация
, допол-
нительные
финансовые
затраты
АО "НИШ"
9
6
54
Проработка
вопроса по
финансовому
обеспечению
повторной
авторизации
МБ
7
Не удалось
привлечь
достаточное
количество
зарубежных
преподавате-
лей
Квалифициро-
ванные
иностранные
учителя не
желают
работать в
Казахстане
Страдает
качество
учебного
процесса и
реализация
программ МБ
АО "НИШ"
7
8
56
Посещение
большого
числа
ярмарок,
поиск других
путей
привлечения
учителей,
обеспечение
необходимыми
социальными
условиями в
полной мере
8
Не удалось
подобрать
достаточное
количество
отечествен-
ных квали-
фицированных
преподава-
телей
Малое
количество
квалифициро-
ванных
преподавате-
лей в
Казахстане
Страдает
качество
учебного
процесса
АО "НИШ"
10
6
60
Сотрудни-
чество с
педагогичес-
кими вузами,
организация
курсов
повышения
квалификации
в областях,
соответству-
ющее соци-
альное
обеспечение
учителей
Интелектуаль-
ных школ
9
Отсутствие
ожидаемого
количества
учеников
Низкий
уровень
знаний
учащихся в
регионах
Финансовые
потери
АО "НИШ"
7
8
56
Организация
подготови-
тельных
курсов для
учеников
10
Не удалось
осуществить качественный
конкурсный
отбор
учеников
Вмешательство
в процесс
отбора
посторонних
лиц
Страдает
качество
учебного
процесса,
не
включение в
состав
обучающихся
одаренных
детей
АО "НИШ"
10
8
80
Привлечение
независимых
организаций
для
проведения
конкурсного
отбора (для
отбора на
грант
желательно
привлечение
зарубежной
организации)
Возможности достижения целей общества
Сеть Интеллектуальных школ управляется акционерным обществом, созданным постановлением Правительства Республики Казахстан, со стопроцентным участием государства в уставном капитале, осуществляющим свою деятельность в соответствии с Законом Республики Казахстан «Об акционерных обществах».
Министерство образования и науки Республики Казахстан (далее - МОН) является государственным органом, осуществляющим права владения и пользования государственным пакетом акций Общества и представляющим интересы государства как акционера по вопросам, отнесенным к компетенции общего собрания акционеров, в соответствии с законодательством Республики Казахстан. МОН осуществляет контроль над выполнением требований законодательства в области образования, оказывает методическое и научное руководство по разработке и реализации специализированных экспериментальных интегрированных учебных программ физико-математического и химико-биологического направлений, ориентированных на обучение одаренных детей, оказывает методическое и научное руководство в разработке модели трехязычного обучения в Интеллектуальных школах, определяет основные подходы к методологии и технологии системы мониторинга, оценки, внутреннего и внешнего контроля качества образования, определяет основные направления оснащения Интеллектуальных школ в соответствии с выбранными образовательными моделями Интеллектуальных школ.
Система внутришкольного управления. Система внутришкольного управления каждой отдельной Интеллектуальной школы строится в рамках реализации данной Стратегии. Основывается на принципах демократичности, системности и целостности в управлении, единства, коллегиальности и высокого взаимного доверия, объективности предоставляемой и распространяемой информации.
Внутришкольное управление осуществляется администрацией каждой отдельной Интеллектуальной школы. Процесс управления охватывает все подразделения школы, включая каждого члена коллектива, и осуществляется посредством горизонтальных и вертикальных связей между управляющей и управляемой подсистемами на всех уровнях.
Основными задачами в осуществлении системы внутришкольного управления являются:
разработка стратегии развития школы, постановка целей, планирование;
организация, реализация и совершенствование учебно-воспитательного процесса;
мониторинг, оценивание и контроль текущей успеваемости учащихся, работы педагогических работников и вспомогательного персонала, промежуточная и итоговая аттестация;
организация профессионального развития педагогических и других работников школы;
управление административно-хозяйственной деятельностью школы;
сохранение и обновление материально-технического и учебно-лабораторного оборудования;
регулирование и коррекция всех направлений деятельности школ;
привлечение в управление деятельностью школы родительской общественности, педагогического и ученического коллективов;
подготовка отчета и предоставление достоверной информации для проведения внешнего контроля и оценки эффективности деятельности школы.
Для эффективного управления организационной, административной, финансовой и хозяйственной деятельностью школ разрабатывается и постоянно совершенствуется организационно-административная структура каждой Интеллектуальной школы, которая соответствует особенностям инновационной образовательной модели и международным стандартам.
Внешнее оценивание эффективности системы управления и работы школы осуществляется и анализируется Обществом, координирующим все направления деятельности школы.
Система внешней оценки деятельности Интеллектуальных школ. С целью обеспечения высокого качества образования и оценки эффективности деятельности Интеллектуальных школ создается комплексная система мониторинга, оценки и контроля.
Основными задачами данной системы является мониторинг, оценка и контроль:
качества учебных образовательных программ, реализуемых Интеллектуальными школами;
качества отбора детей, склонных к изучению естественно-математических наук;
результатов образовательных достижений учащихся;
качества отбора и профессиональной компетенции педагогов;
качества уровня повышения квалификации педагогических и других работников;
состояния здоровья учащихся;
эффективности работы психологической службы;
состояния обучающей среды и качества создаваемых условий;
эффективности работы администрации школы;
эффективности управления школой.
Комплексная система мониторинга, оценки и контроля включает в себя проведение мониторинговых исследований, по итогам которых проводится обработка и анализ результатов и подготовка рекомендаций по:
совершенствованию содержания образования и учебных программ;
технологий конкурсного отбора детей и педагогов;
улучшению состояния обучающей среды и качества создаваемых условий;
повышению профессиональной компетенции педагогов;
результатам образовательных достижений учащихся;
эффективности управления школой;
сохранению показателей здоровья учащихся.
Мониторинговые исследования также строятся на основе анкетирования и изучения мнения родителей, педагогического и ученического коллективов.
Система позволит определить рейтинг школ и создать здоровую конкуренцию в предоставлении качественных образовательных услуг.
Работа со стратегическим партнером. На сегодняшний день в Казахстане не разработаны единые, стандартизированные технологии оценки деятельности организаций общего среднего образования, поэтому для разработки и внедрения инструментария и технологий комплексной системы мониторинга, оценки и контроля деятельности школ предполагается привлечение Стратегического партнера - организации, имеющего опыт работы в разработке, внедрении и развитии комплексной системы мониторинга, оценки и контроля на международном рынке.
Выбор стратегического партнера основывается на готовности потенциального партнера к:
реализации совместного проекта по разработке и внедрению эффективной системы мониторинга, оценки и контроля с учетом специфики Интеллектуальных школ;
передаче знаний, навыков и профессиональных компетенций в области мониторинга, оценки и контроля деятельности образовательных организаций;
проведению мониторинговых исследований для оценки эффективности деятельности Интеллектуальных школ по отдельным направлениям;
оказанию содействия в приобретении международного опыта.
Разработка экспериментальных интегрированных учебных программ, модели трехязычного обучения, системы воспитательной работы предполагает интеграцию казахстанских и международных образовательных программ с учетом лучшей мировой педагогической практики (Международный Бакалавриат, Advanced Placement, IGCSE, GCE A level и AS level). В тоже время интеграция должна обеспечить качество образования, подтверждаемое успешным поступлением выпускников Интеллектуальных школ в международные высшие учебные заведения.
С целью обеспечения последнего, а также признания международными высшими учебными заведениями аттестата, выдаваемого Интеллектуальными школами, предполагается привлечение Стратегических партнеров из числа передовых международных образовательных организаций и авторов международно-признаваемых образовательных программ в разработке и реализации экспериментальных интегрированных учебных программ.
Выбор стратегического партнера основывается на готовности потенциального партнера к:
реализации совместного проекта по разработке и реализации экспериментальных учебных программ, интегрируемых казахстанские и международные образовательные программы с учетом философии и подходов международно-признаваемых образовательных программ;
проведении обучения и тренинга специалистов Общества и передачи знания, навыков и профессиональных компетенций в области разработки, внедрения, реализации и коррекции учебных программ;
проведении сопровождения учебных программ;
оказании содействия в приобретении международного опыта.
Образовательные программы. С целью интеграции в международное образовательное пространство Интеллектуальные школы предусматривают следующие уровни образования:
Уровень дошкольного
и начального
образования
Начальная
школа
3-4
года
Детский сад
(средняя и
старшая группы)
5 лет
Предшкола
(подготовительная
группа)
6-11
лет

1-5 сыныптар
Негізгі білім беру деңгейі
Негізгі мектеп
12-16 жаста
6-10 сыныптар
Жалпы орта білім беру деңгейі
Жоғарғы мектеп
17-18 жаста
11-12 сыныптар
Зияткерлік мектептердің білім беру бағдарламалары мектеп миссиясын іске асыруға бағытталған және мыналарды көздейді:
әлемдік педогогикалық тәжірибемен жинақталған озық тәжірибені ескере отырып қазақстандық және халықаралық білім беру бағдарламаларының ықпалдастығы (Халықаралық бакалавриат, IGCSE, Аdvanced Placement, А-level және тағы басқалары);
жаратылыстану-математикалық бағыттағы пәндерге бейінделуі;
көптілді ортаны құру;
оқушылардың жеке тұлғалық құндылықты қасиеттерін қалыптастыру;
оқушылардың өзіндік жұмысын және ғылыми-тәжірибелік қызметін ұйымдастыру үшін жағдайлар жасау;
кәсіптік бағдар қызметі және шынайы мамандық таңдау;
мектептердің және жоғары оқу орындарының бірізділік бағдарламалары.
Халықаралық және отандық білім беру бағдарламаларын кіріктіру шеңберінде жаратылыстану-математикалық бағыттағы Зияткерлік мектептердің бастауыш, негізгі және жоғарғы мектептері үшін Зияткерлік мектептерде ықпалдастырылған білім беру бағдарламаларына ауысу көзделеді. Осы бағдарламаларды әзірлеу 2011-2012 оқу жылына іске асыру жоспарлануда, ауысу мынадай схема бойынша жүзеге асырылатын болады:
Осылайша, жоғарғы мектептің алғашқы бітіруші 12 сыныбы 2013 жылға жоспарланған, Зияткерлік мектептерінің барлық сыныптарының ықпалдастырылған білім беру бағдарламаларына толық көшіруді 2015-2016 оқу жылында жүзеге асыру жоспарланып отыр.
Ықпалдастырылған білім беру бағдарламалары мыналарды көздейтін болады:
Бастауыш мектеп бағдарламалары (бастауыш мектеп 1-5 сыныптар мынадай пәндік топтармен берілген: тілдер, математика, әлеуметтік ғылымдар, жаратылыстану ғылымдары және технология, бейнелеу өнері, әлеуметтік және дене тәрбиесі.
Бастауыш мектеп бағдарламалары:
баланың білуге құмарлылық, ойын-сауық, жобалық және танымдық қызметі арқылы жеке тұлғасын дамытуға;
жалпы білім дағдылары мен шеберлігін дамытуға, зерттеу дағдыларын қапыптастыруға;
жаратылыстану-математика пәндері бойынша ерте бейіндеуге;
көптілді орта қалыптастыруға бағытталған.
Бастауыш мектептің білім беру бағдарламалары негізгі пәндер топтары мен оқушылардың танымдық-іздестіру қызметі арқылы жүзеге асырылады және «бастапқы зияткерлі әлеует пен жас қазақстандықтардың денсаулығын қалыптастыруға» бағытталған1.
________________________
1Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә.Назарбаевтың Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ "Қазақстан дағдарыстан кейінгі әлемде: болашаққа зияткерлік серпін" атты лекциясынан

1-5 классы
Уровень основного
среднего
образования
Основная
школа
12-16
лет
6-10 класс
Уровень общего
среднего
образования
Старшая
школа
17-18
лет
11-12 класс
Образовательные программы Интеллектуальных школ направлены на реализацию миссии школ и предусматривают:
интеграцию казахстанских и международных образовательных программ с учетом лучшего опыта, накопленного мировой педагогической практикой (Международный Бакалавриат, IGCSE, Advanced placement, A-level и другие);
профилирование по предметам естественно-математического направления;
создание полиязычной среды;
формирование ценностно-личностных качеств учащихся;
создание условий для организации самостоятельной работы и исследовательской деятельности учащихся;
профориентационную деятельность и осознанный выбор профессии;
преемственность школьных и вузовских программ.
В рамках интеграции международных и отечественных образовательных программ в Интеллектуальных школах предусматривается переход на интегрированные образовательные программы Интеллектуальных школ естественно-математического направления для начальной, основной и старшей школы. Разработку данных программ планируется осуществить к 2011-2012 учебному году, переход будет осуществляться по следующей схеме:
Схема перехода на интегрированные образовательные
программы Назарбаев Интеллектуальных школ
Не закрашенными ячейками обозначены классы, обучающиеся по
существующим программам
Закрашенными ячейками обозначены классы, обучающиеся по
интегрированным образовательным программам
Таким образом, первый выпускной 12-й класс старшей школы планируется в 2013 году, полный переход на интегрированные образовательные программы Интеллектуальных школ для всех классов планируется осуществить в 2015-2016 учебном году.
Интегрированные образовательные программы будут предусматривать следующее:
Программы начальной школы (начальная школа 1-5 классы) представлены предметными группами: языки, математика, социальные науки, естественные науки и технология, изобразительное искусство, социальное и физическое воспитание.
Программы начальной школы направлены на:
развитие личности ребенка через детскую любознательность, игровую, проектную и познавательную деятельность;
развитие общеучебных навыков и умений, формирование навыков исследования;
раннее профилирование по предметам естественно-математического направления;
формирование полиязычной среды.
Образовательные программы начальной школы реализуются через основные группы предметов и поисково-познавательную деятельность учащихся и нацелены на «формирование стартового интеллектуального потенциала и хорошее здоровье молодых казахстанцев»1.
________________
1Из лекции Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева в КазНУ им. Аль-Фараби «Казахстан в посткризисном мире: интеллектуальный прорыв в будущее»

Негізгі мектеп бағдарламалары (6-10 сынып, 12-16 жас) бастауыш мектеп бағдарламаларының логикалық жалғасы болып табылады, мынадай пәндік топтармен берілген: ана тілі мен әдебиет, шет тілдері, математика, әлеуметтік ғылымдар, жаратылыстану ғылымдары, технология, өнер, дене тәрбиесі.
Бағдарлама заманауи білім берудің терең ережелер тұжырымдамасына: біртұтас білім, тіл табысу құзыреттілігі және мәдениетаралық хабардарлықты қалыптастыруға негізделген.
Негізгі мектеп оқу бағдарламаларының бағыты:
жаратылыстану-математикалық бағытындағы пәндер бойынша бейіндеуге;
оқушылардың шығармашылық әлеуетін дамытуға және тұрақты өсіруге;
өзіндік, жобалық және зерттеу қызметіне деген икемділікті қалыптастыруға;
пәнаралық ықпалдастыруға;
көптілді білім беруге бағытталған.
Білім беру бағдарламалары негізгі пәндер топтары, білім берудің инновациялық әдістемесі, пәнаралық жобалау қызметі арқылы жүзеге асырылады және оқушылардың «сындарлы және жаңашылдық ойлау қабілетін дамытуға»2 бағытталған.
Жоғарғы мектеп бағдарламалары (11-12 сынып, 17-18 жас) орта және жоғары білімнің үздіксіздігін қамтамасыз етеді, ана тілі мен әдебиеті, шет тілі, математика, жаратылыстану ғылымдары, элективті курстар пәндер топтарымен беріледі.
Жоғары мектеп оқу бағдарламалары:
жаратылыстану-математика бағытындағы пәндер бойынша оқушылардың нысаналы дайындалуына, кәсіби қызығушылығын қалыптастыру мен нақты мамандық таңдауына;
оқушылардың қызығушылығы, бейімділігі және қабілеттілігінің толыққанды ескерілуіне, оқудың жеке траекториясын құруға;
халықаралық деңгейде танымал жоғары оқу орындарына түсуге дайындауға;
зерттеу және ғылыми қызметке;
ағылшын тілінде білім алуға бағытталған.
Жоғары мектептің білім беру бағдарламалары өзіндік, жобалық және зерттеу қызметінің түрлі нысандары арқылы жүзеге асырылады және «халықаралық деңгейде бәсекеге түсе алатын, Қазақстанның зияткерлі элитасын тәрбиелеудің іргетасын»3 қалыптастыруға бағытталған.
Білім беру модельдері. Алға қойған стратегиялық мақсаттарға сәйкес мектептер үш білім беру моделін жүзеге асырады.
Бірінші және екінші білім беру модельдері жаратылыстану-математика бағытындағы тәжірибелі ықпалдасқан білім беру бағдарламаларын іске асырады. Бірінші білім беру моделі білім берудің үш деңгейін көздейді бастауыш, негізгі және жоғары мектеп және Талдықорған қаласының Зияткерлік мектебінде енгізіледі.
Екінші білім беру моделі білім берудің екі деңгейін көздейді: негізгі және жоғары мектеп және республикамыздың басқа 18 Зияткерлік мектептерінде енгізіледі.
Үшінші білім беру моделі тәжірибелік ықпалдастырылған білім бағдарламаларымен бірге, Халықаралық Бакалавриат бағдарламаларын екі деңгейде іске асырады. Осы білім беру моделі бір ғана Астана қаласындағы мектепте енгізілуде және ол Халықаралық бакалавриатта авторластыруды көздейді.
_____________________
2Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ "Қазақстан дағдарыстан кейінгі әлемде: болашаққа зияткерлік серпін" атты лекциясынан
3Қазақстан Республикасы Президенті Н.Ә. Назарбаевтың Әл-Фараби атындағы ҚазҰУ "Қазақстан дағдарыстан кейінгі әлемде: болашаққа зияткерлік серпін" атты лекциясынан
1 білім беру моделінің сипаттамасы (Талдықорған қаласы НЗМ)
Бастауыш мектеп
балабақшадан, мектеп алдындағы дайындық және бастауыш мектептен тұрады;
білім беру бағдарламаларының мазмұны жаратылыстану-математика бағытындағы пәндер бойынша ертеден бейімдеуді ескерген қазақстандық және халықаралық бағдарламаларды ықпалдастыруға негізделген;
бағалаудың критерийлік жүйесі қолданылады;
үш тілді пән ретінде оқыту және көптілді білім беруді іске асыру.
Негізгі мектеп:
жаратылыстану-математика бағытындағы пәндерді тереңдетіп оқыту іске асырылады;
білім беру бағдарламасының мазмұны жаратылыстану-математика бағытындағы пәндер бойынша бейінділікті ескере отырып қазақстандық және халықаралық бағдарламалардың ықпалдасуына негізделген;
бағалаудың критерийлік жүйесі;
үш тілді пән ретінде оқыту және көптілді білім беруді іске асыру;
қорытынды аттестацияны ойдағыдай тапсырған оқушылар 10 сыныптан кейін Негізгі орта білім туралы куәлік алады.
Жоғары мектеп:
жаратылыстану-математика бағытындағы пәндер бойынша нысаналы дайындық іске асырылады;
білім беру бағдарламаларының мазмұны жаратылыстану-математика бағытындағы пәндер бойынша бейіндеуді ескере отырып, қазақстандық және халықаралық бағдарламаларды ықпалдастыруға негізделген;
бағалаудың критерийлік жүйесі;
үш тілді пән ретінде оқыту, ағылшын тілін жұмыс істеу тілі ретінде енгізу;
қорытынды аттестацияны ойдағыдай тапсырған оқушылар 12 сыныпты бітіргеннен кейін жалпы орта мектепті бітіргендері туралы аттестатты, ҰБТ Сертификатын, IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II және оқушылардың таңдауы бойынша тағы басқа сертификаттар алады.
2 білім беру моделінің сипаттамасы (18 мектеп)
Бастауыш мектеп:
1-5-сыныптардан;
білім беру бағдарламасының мазмұны табиғи - математикалық бағыттағы пәндер бойынша ерте кәсібилендіруді ескере отырып қазақстандық және халықаралық бағдарламаларды біріктіруге негізделген;
баға берудің өлшемдік жүйесі пайдаланылады;
пәндер ретінде үш тілді зерделеу және тілді толығымен оқытуды іске асырудан тұрады.
Негізгі мектеп:
табиғи - математикалық бағыттағы пәндерді тереңдетіп зерделеу іске асырылады;
білім беру бағдарламасының мазмұны табиғи - математикалық бағыттағы пәндер бойынша ерте кәсібилендіруді ескере отырып қазақстандық және халықаралық бағдарламаларды біріктіруге негізделген;
баға беру жүйесі — өлшемдік;
пәндер ретінде үш тілді зерделеу және тілді толығымен оқытуды іске асыру;
қорытынды аттестациядан табысты өткен оқушылар 10-сыныпты бітіргеннен кейін Негізгі орта білім туралы куәлік алады.
Жоғарғы мектеп:
табиғи - математикалық бағыттағы пәндер бойынша мақсатты даярлау іске асырылады;
білім беру бағдарламасының мазмұны табиғи - математикалық бағыттағы пәндер бойынша ерте кәсібилендіруді ескере отырып қазақстандық және халықаралық бағдарламаларды біріктіруге негізделген;
баға беру жүйесі - өлшемдік;
пәндер ретінде үш тілді зерделеу, жұмыс тілі ретінде ағылшын тілін енгізу;
қорытынды аттестациядан табысты өткен оқушылар 12-сыныпты бітіргеннен кейін Жалпы орта білім туралы аттестат, ҰБТ сертификатын,  IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II сертификаттарын және оқушылардың таңдауы бойынша басқа да сертификаттар алады.
3-білім беру моделінің сипаттамасы (Астана қаласының ҒЗМ)
Бастауыш мектеп:
1-5-сыныптардан тұрады;
РҮР Халықаралық Бакалавриат бастауыш мектебінің бағдарламасын іске асырады;
баға берудің өлшемдік жүйесі пайдаланылады;
пәндер ретінде үш тілді зерделеу және тілді толығымен оқытуды іске асыру.
Негізгі мектеп:
Мынадай 2:
Табиғи - математикалық бағыттағы;
МҮР — Халықаралық Бакалавриат негізгі мектеп бағдарламалары іске асырылады;
Табиғи - математикалық бағыттар
МҮР
Кәсібилендіруді ескере отырып қазақстандық және халықаралық бағдарламаларды біріктіру;
МҮР - Халықаралық Бакалавриат Біріктіру оқу бағдарламасы;
пәндер ретінде үш тілді зерделеу және тілді толығымен оқытуды іске асыру;
баға беру жүйесі - өлшемдік;
қорытынды аттестациядан табысты өткен оқушылар 10-сыныпты бітіргеннен кейін Негізгі орта білім туралы куәлік алады;
қорытынды аттестациядан табысты
өткен оқушылар 12-сыныпты бітіргеннен кейін Жалпы орта білім туралы аттестат, ҰБТ сертификатын, IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II сертификаттарын және оқушылардың таңдауы бойынша басқа да сертификаттар алады.
пәндер ретінде үш тілді зерделеу және тілді толығымен оқытуды іске асыру;
баға беру жүйесі - өлшемдік;
МБ Сертификатын алу үшін емтихандар мен кеңейтілген эссе тапсыру;
қорытынды аттестациядан табысты өткен оқушылар МҮР сертификатын, Халықаралық табель және Негізгі орта білім туралы куәлік алады.
Жоғарғы мектеп:
Мынадай екі бағдарлама:
Табиғи-математикалық бағыттағы;
DP - Халықаралық Бакалавриат Дипломдық Бағдарламасы іске асырылады;
Табиғи - математикалық бағыттар
DP
Кәсібилендіруді ескере отырып қазақстандық және халықаралық бағдарламаларды біріктіру;
Пәндер ретінде үш тілді зерделеу, жұмыс тілі ретінде ағылшын тілін енгізу;
баға беру жүйесі - өлшемдік;
IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II емтихандарына даярлық пен оларды және оқушылардың таңдауы бойынша басқаларын да тапсыру;
Дипломдық бағдарламаның мазмұны Халықаралық Бакалавриат ұйымымен қатаң регламенттелген;
Халықаралық Бакалавриаттың Дипломдық бағдарламасында оқу тек қана ағылшын тілінде жүргізіледі;
баға беру жүйесі - өлшемдік;
МБ Дипломын алу үшін емтихандар мен кеңейтілген эссе тапсыру;
12-сыныпты бітіргеннен кейін Жалпы орта білім туралы аттестат, ҰБТ сертификатын, IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II сертификаттарын және оқушылардың таңдауы бойынша басқа да сертификаттар алады.
қорытынды аттестациядан табысты өткен оқушылар МБ Сертификатын (өтпелі кезеңде) және МБ Дипломын (авторландыруды ресми алғаннан кейін) және 12-сыныпты бітіргеннен кейін жалпы орта білім туралы куәлік, ҰБТ сертификатын алады.
Үш тілдік оқытудың экспериментал моделі. Әлемдік білім беру кеңістігіне табысты бірігуді қамтамасыз ету, сондай-ақ оқушылар үш тілде: қазақ, орыс, ағылшын тілдерінің кез келгенінде өзекті ақпараттарға қол жетімділігін қамтамасыз ету мақсатында Зияткерлік мектептердің білім беру бағдарламаларында үш тілдік оқыту көзделеді.
Зияткерлік мектептердің үш тілдік оқыту құру үшін, зерделеу үшін таңдап алынған тілдердің әрбіреуінің қызметі назарға алынады.
Қойылған мақсатқа қол жеткізу, сондай-ақ үш тілдік оқыту құру үшін мынадай міндеттерді шешу қажет:
Екі және одан да көп тілдерді пән ретінде және негізгі оқитын тілі ретінде халықаралық және отандық іс-тәжірибелерді зерделеу;
Орта білім беру ұйымдарында үш тілдік оқыту тұжырымдамасын әзірлеу;
Зияткерлік мектептерінде үш тілдік оқыту моделін әзірлеу;
оқушылардың тілдік құзыретін қалыптастыру және Зияткерлік мектептерінде үш тілдік оқытуды жүзеге асыру үшін қажетті оқу, оқу-әдістемелік және оқу - көрнекі құралдары мен материалдық-техникалық жағдай жасау;
білім беру және тіл ортасын құру;
таңдалған үш тілдік оқыту моделіне сәйкес педагогтарды даярлау және біліктілігін арттыру.
Зияткерлік мектептерінде үш тілдік оқыту моделін әзірлеу және жоғарыда көрсетілген міндеттерді орындау үшін білім беру ұйымдарында үш тілдік оқытуды әзірлеу, енгізу және іске асыру саласында тәжірибесі бар Стратегиялық әріптестер мен мамандарды тарту жөніндегі мәселені пысықтау қажет.
Зияткерлік мектептерінде үш тілдік оқыту моделін әзірлеу кезінде көптеген еуропалық моделдердің үлгісі бойынша тілдерді зерделеудің 6 деңгейлі жүйесі ескеріледі. Бұл ретте табиғи - математикалық терминологияны зерделеу және тілдерді пәндер ретінде зерделеу шеңберінде ғылыми-техникалық талдау көзделеді.
Жоғарыда аталған деңгейлер мынадай түрде ұсынылатын болады:
Деңгей
Жалпы сипаттама
А1
Нақты міндеттерді орындау үшін қажетті таныс сөздер мен ұғымдарды түсінемін және сөйлемде қолдана аламын. Өзімді/өзгелерді таныстыра аламын, тұрғылықты жері, таныстары туралы сұрақтар қоя/жауап бере аламын. Егер әңгімелесуші ақырын және анық сөйлейтін және көмек көрсетуге дайын болса, қиын емес әңгімелесуге қатыса аламын.
А2
Өмірдің негізгі салаларына (мысалы, өзім және менің отбасымның мүшелері, сатып алулар және тағы басқалар туралы негізгі мәліметтер) байланысты жекелеген сөйлемдер мен жиі кездесетін ұғымдарды түсінемін. Таныс және тұрмыстық тақырыптарға жай ақпарат алмасуға байланысты міндеттерді орындай аламын. Жай ұғымдарда өзім, менің туыстарым мен жақындарым туралы айта аламын, күнделікті өмірдің негізгі аспектілерін сипаттай аламын.
В1
Оқу процесінде, бос уақытта және т.б. үлгілі туындайтын түрлі тақырыптарға әдеби тілде жасалған нақты хабарламалардың негізгі идеяларын түсінемін. Тілін үйреніп жатқан елде болу уақытында туындауы мүмкін көптеген жағдайларда араласа аламын. Таныс немесе мені ерекше қызықтырған тақырыптарға байланысты хабарлама құра аламын. Әсерлерімді, оқиғаларды, үміттерімді, ұмтылысымды сипаттай аламын, менің пікірімді және келешекке арналған жоспарымды айта және негіздей аламын.
В2
Абстракті және нақты тақырыптарға арналған қиын мәтіндердің, оның ішінде тар арнаулы мәтіндердің жалпы мазмұнын түсінемін. Тараптардың кез келгені үшін ерекше қиыншылықтарсыз, тіл тасушыларымен тұрақты сөйлесу үшін жеткілікті деңгейде тез және жылдам сөйлеймін. Мен түрлі тақырыптарға нақты, егжей-тегжейлі хабарлама жасай аламын және негізгі проблемаға өз көзқарасымды айта, түрлі пікірлердің басымдықтары мен жетіспеушіліктерін көрсете аламын.
С1
Түрлі тақырыптамаға арналған көлемді күрделі мәтіндерді түсінемін, жасырын мәнді танимын. Сөздер мен ұғымдар іріктеуде қиындықтарсыз тез қарқынмен жылдам сөйлеймін. Оқу процесі шеңберінде әңгімелесу үшін тілді икемді және тиімді пайдаланамын. Мәтінді ұйымдастыру моделдерін, байланыс құралдарын және оның элементтерін біріктіруді білуімді көрсете отырып, күрделі тақырыптарға нақты, егжей-тегжейлі, жақсы құрастырған хабарлама жасай аламын.
С2
Іс жүзінде кез келген ауызша немесе жазбаша хабарламаны түсінемін, бірнеше ауызша және жазбаша көздерге негізделе отырып, байланысты мәтін құра аламын. Ең күрделі жағдайларда да мазмұнның ерекшелігін көрсете отырып, жоғары қарқынмен және жоғары анықтық дәрежесімен жылдам сөйлеймін.
Әрбір деңгей ана тілін де, сол сияқты шет тілді де білу сертификатымен расталады.
Пәндерді тілдердің бірінде немесе бірнеше тілде қатар оқытуды ұйымдастыру таңдалған үш тілдік оқыту моделіне сәйкес жүзеге асырылатын болады.

Программы основной школы (6-10 классы, 12-16 лет) являются логическим продолжением программ начальной школы, представлены предметными группами: родной язык и литература, иностранные языки, математика, социальные науки, естественные науки, технология, искусство, физическое воспитание.
Программы основаны на фундаментальных положениях концепции современного образования: целостное обучение, формирование коммуникативной компетентности и межкультурной осведомленности.
Учебные программы основной школы направлены на:
профилирование по предметам естественно-математического направления;
развитие и постоянное наращивание творческого потенциала учащихся;
формирование навыков самостоятельной, проектной и исследовательской деятельности;
межпредметную интеграцию;
полиязычное обучение.
Образовательные программы реализуются через основные группы предметов, инновационные подходы к обучению, междисциплинарную проектную деятельность и нацелены на «развитие критического и креативного мышления»2 учащихся.
Программы старшей школы (11-12 классы, 17-18 лет) обеспечивают непрерывность среднего и высшего образования, представлены предметными группами: родной язык и литература, иностранный язык, математика, естественные науки, элективные курсы.
Учебные программы старшей школы направлены на:
целенаправленную подготовку учащихся по предметам естественно-математического направления, формирование профессионального интереса и осознанного выбора профессии;
более полный учет интересов, склонностей и способностей учащихся, построение индивидуальной траектории учения;
подготовку к поступлению в международно-признанные высшие учебные заведения;
исследовательскую и научную деятельность;
обучение на английском языке.
Образовательные программы старшей школы реализуются через различные формы самостоятельной, проектной и исследовательской деятельности учащихся и нацелены на формирование «фундамента для воспитания интеллектуальной элиты Казахстана», способной «конкурировать на международном уровне»3.
________________
2Из лекции Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева в КазНУ им. аль-Фараби «Казахстан в посткризисном мире: интеллектуальный прорыв в будущее»
3Из лекции Президента Республики Казахстан Н.А.Назарбаева в КазНУ им. аль-Фараби «Казахстан в посткризисном мире: интеллектуальный прорыв в будущее»
Образовательные модели. В соответствии с поставленными стратегическими целями школы реализуют три образовательные модели.
Первая и вторая модели реализуют экспериментальные интегрированные образовательные программы естественно-математического направления. Первая модель предусматривает три уровня образования: начальная, основная и старшая школы и внедряется в Интеллектуальной школе г. Талдыкорган.
Вторая модель предусматривает два уровня: основная и старшая школы и внедряется в 18 Интеллектуальных школах в других регионах республики.
Третья образовательная модель реализует, наряду с интегрированными образовательными программами, программы Международного Бакалавриата по двум уровням. Эта образовательная модель внедряется только в одной школе города Астана и предполагает авторизацию в Международном Бакалавриате.
Характеристики образовательной модели 1
(НИШ г. Талдыкорган)
Начальная школа:
состоит из детского сада, предшколы и начальной школы;
содержание образовательных программ основано на интеграции казахстанских и международных программ с учетом раннего профилирования по предметам естественно-математического направления;
используется критериальная система оценивания;
изучение трех языков в качестве предметов и реализация полиязычного обучения.
Основная школа:
реализуется углубленное изучение предметов естественно-математического направления;
содержание образовательных программ основано на интеграции казахстанских и международных программ с учетом профилирования по предметам естественно-математического направления;
система оценивания критериальная;
изучение трех языков в качестве предметов и реализация полиязычного обучения.
учащиеся, успешно прошедшие итоговую аттестацию, получают Свидетельство об основном среднем образовании после окончания 10 класса.
Старшая школа:
реализуется целевая подготовка по предметам естественно-математического направления;
содержание образовательных программ основано на интеграции казахстанских и международных программ с учетом профилирования по предметам естественно-математического направления;
система оценивания критериальная;
изучение трех языков в качестве предметов, внедрение английского языка в качестве рабочего;
учащиеся, успешно прошедшие итоговую аттестацию, получают аттестат об общем среднем образовании после окончания 12 класса, сертификат ЕНТ, сертификаты IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II и другие по выбору учащихся.
Начальная школа:
состоит из 1-5 классов;
содержание образовательных программ основано на интеграции казахстанских и международных программ с учетом раннего профилирования по предметам естественно-математического направления;
используется критериальная система оценивания;
изучение трех языков в качестве предметов и реализация полиязычного обучения.
Основная школа:
реализуется углубленное изучение предметов естественно-математического направления;
содержание образовательных программ основано на интеграции казахстанских и международных программ с учетом профилирования по предметам естественно-математического направления;
система оценивания критериальная;
изучение трех языков в качестве предметов и реализация полиязычного обучения;
учащиеся, успешно прошедшие итоговую аттестацию, получают Свидетельство об основном среднем образовании после окончания 10 класса.
Старшая школа:
реализуется целевая подготовка по предметам естественно-математического направления;
содержание образовательных программ основано на интеграции казахстанских и международных программ с учетом профилирования по предметам естественно-математического направления;
система оценивания критериальная;
изучение трех языков в качестве предметов, внедрение английского языка в качестве рабочего;
учащиеся, успешно прошедшие итоговую аттестацию, получают аттестат об общем среднем образовании после окончания 12 класса, сертификат ЕНТ, сертификаты IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II и другие по выбору учащихся.
Характеристика образовательной модели 3 (НИШ г.Астана)
Начальная школа:
состоит из 1-5 классов;
реализует программу начальной школы Международного Бакалавриата PYP;
используется критериальная система оценивания;
изучение трех языков в качестве предметов и реализация полиязычного обучения.
Основная школа:
Реализуются 2 программы:
Естественно-математического направления; Международного Бакалавриата основной школы - МҮР;
Естественно-математическое направления
МYР
Интеграция казахстанских и
международных программ с учетом
профилирования;
Изучение трех языков в качестве
предметов и реализация полиязычного
обучения;
Система оценивания критериальная;
Учащиеся, успешно прошедшие итоговую
аттестацию, получают Свидетельство об
основном среднем образовании по
окончании 10 класса.
Учащиеся, успешно прошедшие итоговую
аттестацию, получают Аттестат об общем
среднем образовании после окончания 12
класса, сертификат ЕНТ, сертификаты
IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II и другие
по выбору учащихся.
Программа обучения Международного
Бакалавриата Интеграция - МУР;
Изучение трех языков в качестве
предметов и реализация полиязычного
обучения;
Система оценивания критериальная;
Сдача экзаменов и расширенного эссе для
получения Сертификата МБ;
Учащиеся, успешно прошедшие итоговую
аттестацию, получают МYР сертификат,
Международный табель и Свидетельство об
основном среднем образовании.
Старшая школа
Реализуются две образовательные программы:
Естественно-математического направления,
Дипломная Программа Международного Бакалавриата - DP;
Естественно-математическое направление
DP
Интеграция казахстанских и
международных программ с учетом
целевой профильной подготовки;
Изучение трех языков в качестве
предметов, внедрение английского языка
в качестве рабочего;
Система оценивания критериальная;
Подготовка и сдача экзаменов IELTS,
TOEFL, SAT I, SAT II и другие по
выбору учащихся;
Учащиеся, успешно прошедшие итоговую
аттестацию, получают Аттестат об общем
среднем образовании после окончания 12
класса, сертификат ЕНТ, сертификаты
IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II и другие
по выбору учащихся.
Содержание Дипломной Программы строго
регламентировано организацией
Международного Бакалавриата;
Обучение в Дипломной программе
Международного Бакалавриата
ведется только на английском языке;
Система оценивания критериальная;
Сдача экзаменов и расширенного эссе для
получения Диплома МБ;
Учащиеся, успешно прошедшие итоговую
аттестацию, получают Сертификат МБ (в
переходный период) и Диплом МБ (после
официального получения авторизации) и
аттестат об общем среднем образовании
после окончания 12 класса, сертификат
ЕНТ
Экспериментальная модель трехязычного обучения. С целью обеспечения успешной интеграции в мировое образовательное пространство, а также обеспечения доступа учащихся к актуальной информации на любом из трех языков: казахском, русском, английском языках, образовательные программы Интеллектуальных школ предусматривают трехязычное обучение.
Для создания трехязычного обучения в Интеллектуальных школах принимаются во внимание функции каждого из выбранных для изучения языков.
Для достижения поставленной цели, а также создания трехязычного обучения необходимо решить следующие задачи:
изучение международного и отечественного опыта изучения двух и более языков как предмета и как основного языка обучения;
разработка концепции трехязычного обучения в организациях среднего образования;
разработка модели трехязычного обучения в Интеллектуальных школах;
создание и реализация образовательных программ для формирования языковых компетенций учащихся и внедрения трехязычного обучения в Интеллектуальных школах;
создание необходимых учебных, учебно-методических и учебно-наглядных пособий и материально-технических условий для осуществления трехязычного обучения в Интеллектуальных школах;
создание образовательной и языковой среды;
подготовка и повышение квалификации педагогов согласно выбранной модели трехязычного обучения.
Для выработки модели трехязычного обучения в Интеллектуальных школах и выполнения вышеуказанных задач необходимо проработать вопрос по привлечению Стратегических партнеров и специалистов, имеющих опыт работы в области разработки, внедрения и реализации трехязычного обучения в организациях образования.
При разработке модели трехязычного обучения в Интеллектуальных школах учитывается 6-уровневая система изучения языков по примеру большинства европейских моделей. При этом предусматривается изучение естественно-математической терминологии и разбор научно-технических текстов в рамках изучения языков как предметов.
Вышеназванные уровни будут представлены в следующем виде:
Уровень
Общее описание
А1
Понимаю и могу употребить в речи знакомые фразы и
выражения, необходимые для выполнения конкретных задач.
Могу представиться представить других, задавать отвечать
на вопросы о месте жительства, знакомых. Могу участвовать
в несложном разговоре, если собеседник говорит медленно и
отчетливо и готов оказать помощь.
А2
Понимаю отдельные предложения и часто встречающиеся
выражения связанные с основными сферами жизни (например,
основные сведения о себе и членах своей семьи, покупках и
тому подобное). Могу выполнить задачи, связанные с простым
обменом информации на знакомые или бытовые темы.
В простых выражениях могу рассказать о себе, своих родных
и близких, описать основные аспекты повседневной жизни.
B1
Понимаю основные идеи четких сообщений, сделанных на
литературном языке на разные темы, типично возникающие в
учебном процессе, досуге и т.д. Умею общаться в
большинстве ситуаций, которые могут возникнуть во время
пребывания в стране изучаемого языка. Могу составить
связное сообщение на известные или особо интересующие меня
темы. Могу описать впечатления, события, надежды,
стремления, изложить и обосновать свое мнение и планы на
будущее.
B2
Понимаю общее содержание сложных текстов на абстрактные и
конкретные темы, в том числе узкоспециальные тексты.
Говорю достаточно быстро и спонтанно, чтобы постоянно
общаться с носителями языка без особых затруднений для
любой из сторон. Я умею делать четкие, подробные сообщения
на различные темы и изложить свой взгляд на основную
проблему, показать преимущество и недостатки разных
мнений.
С1
Понимаю объемные сложные тексты на различную тематику,
распознаю скрытое значение. Говорю спонтанно в быстром
темпе, не испытывая затруднений с подбором слов и
выражений. Гибко и эффективно использую язык для общения в
рамках учебного процесса. Могу создать точное, детальное,
хорошо выстроенное сообщение на сложные темы, демонстрируя
владение моделями организации текста, средствами связи и
объединением его элементов.
С2
Понимаю практически любое устное или письменное сообщение,
могу составить связный текст, опираясь на несколько устных
и письменных источников. Говорю спонтанно с высоким темпом
и высокой степенью точности, подчеркивая оттенки значений
даже в самых сложных случаях.
Каждый уровень подтверждается сертификатом знания языка как родного, так и иностранного.
Организация обучения предметов на одном из языков или параллельно на нескольких языках будет осуществляться согласно выбранной трехязычной модели.

Бұл ретте 1-іншіден 12-сынып аралығындағы оқыту бойында қазақ тілі мен әдебиетін, орыс тілі мен әдебиетін, ағылшын тілін және әлемдік әдебиетті пәндер деңгейінде зерделеу көзделеді.
Әлемді тану, өз-өзін тану, Қазақстан тарихы, қоғам, білім, Қазақстан географиясы, құқық тану сияқты пәндер қазақ тілінде зерделенеді, өйткені бұл пәндердің мазмұны мемлекеттік тілдің қоғамның  барлық салаларында жұмыс істеуіне, қазақстандық отансүйгіштікті нығайтуға тікелей әсер етеді.
Бейіндік пәндер, оқушыларға заманауи әлемнің жетістіктерін бастапқы көздің тілі арқылы зерделеу мүмкіндігін қамтамасыз ету мақсатында мемлекеттік, орыс және ағылшын тілдерінде зерделенеді. Сондай-ақ бұл бүгінгі таңда білім берудің Зияткерлік мектептері үшін бейіндік болып табылатын осы салаларындағы пәндер бойынша орыс және ағылшын тілдерінде сапалы оқу-әдістемелік әдебиеттің үлкен көлемінің болуымен түсіндіріледі.
12 сыныпты бітіргеннен кейін Зияткерлік мектептердің оқушылары ана тілдерін С2+ деңгейінде, екінші тілді С2 деңгейінде және ағылшын тілін В2-С1 деңгейінде білетін болады деп жоспарланып отыр, бұл IELTS халықаралық тестінің - әлемнің барлық жетекші оқу орындарына түсу үшін тіл білу деңгейі жеткілікті 6,5-7,5 баллдарына сәйкес келеді.
Тәрбие жұмысы жүйесі. Зияткерлік мектептердің тәрбие жұмысы жүйесінің негізіне эрудиттелген, ойлайтын, тіл тапқыш, принципті, ашық және сынай ойлайтын, қамқор, үйлесімді, талдай білетін зерттеуші түлек даярлауға бағытталған оқу және тәрбие жұмыстары процестерінің бірлігі, барлық мүдделі тараптарды тарту және оқушылардың өзін-өзі басқаруы принциптері салынған.
Тәрбие жұмысы жүйесін іске асыру оқушының мынадай:
азаматтық-отансүйгіштік тәрбиеге;
зияткерлік дамытуға;
рухани - адамгершілік тәрбиеге;
кәсіби бағдарға;
мәдени - эстетикалық тәрбиеге;
экологиялық білім беруге;
денсаулығын нығайтуға бағытталған, оқушылардың тұлғалық, әлеуметтік және денесі даму Бағдарламасы арқылы тәрбиелеуде барлық мүдделі тараптардың қатысуымен жүзеге асырылады.
Тәрбие жұмыстарының бағыттары жетекшілік институттарымен іске асырылады, ол әрбір Зияткерлік мектепте сабақ және сабақтан тыс қызмет жүйесі, үйірмелер, секциялар, балалардың жас ерекшеліктерін ескере отырып, қызығушылықтары бойынша клубтар мен оқушыларды шығармашылық, зерттеу және әлеуметтік қызметке белсенді тарту арқылы іске асырылады.
Мектептің тәрбие жұмысының осы жүйесі оқушыларға ұйымдастырушылық және шығармашылық қабілеттерін ашуға және іске асыруға мүмкіндік береді, мектептің және қоғамның түйткілдерін шешуге өзінің маңызын және қатысын сезіну тәрбие процесінің маңызды бөлігі, еліміздің болашақ көшбасшыларын тәрбиелейтін «эксперименталдық алаңқай».
Оқушылар контингентін қалыптастыру және табиғи - математика ғылымдарын зерделеуге қабілетті оқушыларды айқындау. Талдықорған қаласының балабақшасы мен мектеп алды контингенті жергілікті атқарушы органдар қалыптастырған кезектілік бойынша жинақталады.
Балаларды балабақшада және мектеп алды оқыту және тәрбиелеуді ұйымдастыру үшін ақы төлеу мемлекеттік тапсырыс және ата-аналар төлемақысы есебінен жүргізілетін болады деп ұйғарылды.
Талдықорған қаласының 1-сыныптар контингентін қалыптастыру балаларды балабақшадан конкурссыз көшіру жолымен жүзеге асырылады.

При этом на протяжении всего обучения с 1 по 12 классы предусматривается изучение казахского языка и литературы, русского языка и литературы, английского языка и мировой литературы на уровне предметов.
Такие предметы как познание мира, самопознание, история Казахстана, обществознание, география Казахстана, основы правоведения изучаются на казахском языке, так как содержание данных предметов напрямую влияет на обеспечение функционирования государственного языка во всех сферах общественной жизни, укрепление казахстанского патриотизма.
Профильные предметы изучаются на государственном, русском и английском языках с целью обеспечения возможности учащихся изучать научно-технические достижения в современном мире через язык первоисточника. Также это продиктовано тем, что в настоящее время по предметам данных образовательных областей, являющимся профильными для Интеллектуальных школ, существует большой объем качественной учебно-методической литературы на русском и английском языках.
Планируется, что по окончании 12 класса ученики Интеллектуальных школ будут владеть родным языком на уровне С2+, вторым языком на уровне С2 и английским языком на уровне В2-С1, что соответствует 6,5 - 7,5 балам международного теста IELTS - достаточный уровень владения языком для поступления во все ведущие университеты мира.
Система воспитательной работы. В основу системы воспитательной работы Интеллектуальных школ положены принципы единства процессов обучения и воспитания, вовлечения всех заинтересованных сторон и ученического самоуправления, направленные на подготовку выпускника исследователя, эрудированного, думающего, общительного, принципиального, открыто и критически мыслящего, заботливого, гармоничного, анализирующего.
Реализация системы воспитательной работы осуществляется с участием всех заинтересованных сторон в воспитании ученика через Программу личностного, социального и физического развития учащихся, направленную на:
гражданско-патриотическое воспитание;
интеллектуальное развитие;
духовно-нравственное воспитание;
профессиональную ориентацию;
культурно-эстетическое воспитание;
экологическое образование;
укрепление здоровья.
Направления воспитательной работы реализуются институтом кураторства, создаваемым в каждой Интеллектуальной школе через системы урочной и внеурочной деятельности, кружков, секций, клубов по интересам с учетом возрастных особенностей детей и активное вовлечение учащихся в различные виды творческой, исследовательской и социальной деятельности.
Данная система воспитательной работы школы предоставляет ученикам возможность раскрыть и реализовать организаторские и творческие способности, ощутить свою значимость и причастность к решению проблем школы и общества, является важнейшим звеном воспитательного процесса, «экспериментальной площадкой», воспитывающей будущих лидеров страны.
Формирование ученического контингента и выявление детей, способных к изучению естественно-математических наук. Контингент детского сада и предшколы города Талдыкорган комплектуется по очередности, сформированной местными исполнительными органами.
Предполагается, что оплата за организацию обучения и воспитания детей в детском саду и предшколе будет производиться за счет государственного задания и родительской платы.
Формирование контингента 1 классов города Талдыкорган осуществляется путем безконкурсного перевода детей из детского сада.

Қазіргі бар 5 мектептің 1-6-сынып оқушыларын жеке оқыту 2016 жылға дейін жүзеге асырылатын болады.
Зияткерлік мектептерге оқушыларды қабылдау конкурстық іріктеу нәтижелері бойынша жүзеге асырылады.
5-6-сынып оқушыларын сыныптан сыныпқа көшіру олардың үлгерімін ескере отырып, жүзеге асырылады.
Табиғи - математикалық циклдағы пәндерді игеруге қабілетті оқушыларды айқындау географиясын кеңейту үшін 4-6-сынып оқушылары үшін виртуалды мектеп, 5-6-сынып оқушылары арасында табиғи - математика ғылымдарын игеруге қабілетті балаларды айқындау бойынша зияткерлік ойыны, демалыс мектебі, іс-шаралар ұйымдастырылатын болады.
7-12-сыныптарда оқыту Қазақстан Республикасының Бірінші Президентінің «Өркен» білім беру гранты негізінде жүзеге асырылады.
Балаларды іріктеу жүйесі. Балаларды іріктеудің қазіргі жүйесінде оқушының білім деңгейін анықтау үшін тестілік және конкурстық тапсырмалар пайдаланылады. Бұл тестілер зияткерлік даму (түсінуі, есте сақтауы, өз ойын ортаға сала білу), психикалық әлеуметтік (аңғарымдылығы, хабардарлығы, ой-өрісінің кеңдігі) дамуын, қисынды ойламы (қисынды операциялар жүргізе білуі, себеп-салдар байланысын түсіне білуі) деңгейін анықтауға мүмкіндік бермейді.
Бұл заманауи құралдарды қолдану және конкурстық тапсырмаларды әзірлеу технологиясы мен оларды талдау, өңдеу және түсінік беру саласында мамандардың жоқтығымен байланысты.
Осыған байланысты және ұзақ мерзімді перспективада жаратылыстану-математикалық ғылымдарды зерделеуге бейім балаларды іздеу мен іріктеудің жоғары сапасын қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің «Өркен» грантын беруге конкурстық іріктеу өткізудің айқындылығы мен транспаренттілігін қамтамасыз ету үшін қысқа мерзімді перспективада халықаралық тәуелсіз ұйым - балаларды бейімділіктері бойынша анықтау және іріктеудің кешенді жүйесін әзірлеуге, енгізуге және сүйемелдеуге жұмыс тәжірибесі және дарынды және талапты балалармен жұмыс істеу тәжірибесі бар стратегиялық серіктесті тарту ұйғарылады.
Стратегиялық серіктесті таңдау мыналарды:
психологиялық дамуын, жаңашылдығын, логикалық пайымдауын, дәл ғылымдарды игеруге икемділігін анықтау үшін пайдаланылатын психологиялық, психометрикалық тестілерді әзірлеуді және сынақтан өткізуді;
тест нәтижелерін өңдеу, талдау, түсіндіру әдістерін әзірлеуді және енгізуді;
білім беру үрдісінде оларды психологиялық-педагогикалық сүйемелдеу мақсатында оқушылардың оқыту-тәрбиелеу үрдісін ұйымдастыру жөніндегі ұсынымдар мен ұсыныстарды дайындауды;
тестілерді әзірлеу, сараптау, сынақтан өткізу, тестілеу нәтижелерін өңдеу және түсіндіру жөніндегі халықаралық тәжірибе білімдерін және дағдыларын беруді қамтитын жаратылыстану-математикалық ғылымдарды зерделеуге қабілетті балаларды анықтау мен іріктеудің кешенді жүйесін құру жөніндегі бірлескен жобаны іске асыруға әлеуетті серіктестің дайындығына негізделеді.
Педогогикалық қызметкерлерді іріктеу және кәсіби талдау жүйесі. Зияткерлік мектептердің педогогикалық қызметкерлерін, басқару кадрларын және көмекші персоналын іздеудің, қалыптастыру мен дамытудың жоғары сапасы:
педагогикалық қызметкерлерді іріктеу;
педогогикалық қызметкерлерді, басқару кадрларын және көмекші персоналды кәсіби дамыту;
педагогтар мен басқа қызметкерлерді іріктеу және олардың кәсіби құзыреті сапасының мониторингі жүйесімен қамтамасыз етіледі.
Зияткерлік мектептердің педагогикалық персоналының кадрлық құрамы неғұрлым дайындалған қазақстандық және халықаралық бағдарламаларда тәжірибесі бар шетелдік оқытушылардың қатарынан қалыптастырылады.
Білім беру қызметтерін көрсетудің жоғары сапасын қамтамасыз ету үшін Зияткерлік мектептерде жұмыс істеу үшін педагогикалық қызметкерлерді іріктеу конкурстық негізде жүргізіледі.
Педагогикалық қызметкерлерді іріктеу критерийлері мектептің ерекшелігін ескере отырып әзірленеді, олардың неғұрлым басымдары мыналар болып табылады:
- арнайы кәсіби білімінің болуы;
- психологиялық орнықтылық, командада жұмыс істей білу, инновациялық қызметке дайындық;
- жұмыста кәсіби-педагогикалық және пәндік білімдерді кешенді пайдалану;
- шығармашылыққа, суырып салмалыққа, жеке шығармашылық ізденіске қабілеті;
- тіл табысу қабілеттері, риториканы жақсы меңгеру;
- педагогикалық қызметте жеке жетістіктерінің болуы;
- заманауи ақпараттық-коммуникативтік технологияларды меңгеру;
- қазақ, орыс, ағылшын және басқа да тілдерді меңгеру.
Конкурстық іріктеу мыналарды қамтиды:
Конкурсқа қатысушының портфолиосын зерделеу;
пәннің мазмұны және оны өткізу әдістемесі жөніндегі тестілеуден өту;
Зияткерлік мектептердің білім беру бағдарламалары бойынша мұғалімнің сабақ беруге дайындығын және қабілетін анықтау;
конкурсқа қатысушының кәсіби шеберлігінің деңгейін анықтау мақсатында сабақтың үзіндісін көрсету;
тілдерді (қазақ, орыс, ағылшын тілдері және басқалар) меңгеру деңгейін анықтау;
АКТ меңгеру деңгейін анықтау;
сұхбаттасу;
ұсынымдарды зерделеу.
Зияткерлік мектептің білім беру моделінің талаптарына жауап беретін жоғары білікті педагогикалық персоналды қалыптастырудың маңызды шарты - мұғалімнің Зияткерлік мектептің білім беру моделімен, ықпалдастырылған оқу бағдарламаларының мақсаттары мен міндеттеріне қол жеткізуге бағытталған оқытуға ұстанымдармен таныстыруы.
Конкурстық іріктеуде қатысу үшін әлеуетті отандық үміткерлерді ақпараттандыру бұқаралық ақпарат құралдары арқылы, жеке ұсыныстар арқылы, сондай-ақ міндетті түрде педагогикалық іс-тәжірибеден өте отырып, Зияткерлік мектептерде жұмыс істеу үшін неғұрлым талапты студенттерді анықтау және шақыру мақсатында елдің педагогикалық жоғары оқу орындарымен ынтымақтасу арқылы жүзеге асырылады.
Шетелдік оқытушылар штатын тарту халықаралық білім беру және рекрутингтік ұйымдарының (CIS, Search Associates және басқалары) қолдауымен педагогтарды жалдау жөніндегі халықаралық жәрмеңкелерге қатысу арқылы, бұқаралық ақпарат құралдары арқылы мүмкін.
Сондай-ақ Стратегиялық серіктес - оқушылар мен педагогикалық қызметкерлерді оқыту үшін жоғары маманданған және сертификатталған шетелдік педагогтар командасын тарта отырып, жобаны іске асыруда тәжірибесі бар ұйыммен бірлескен жобаны іске асыру жөнінде ұсыныс әзірленетін болады. Осы ынтымақтастық үш тілдік оқытуды іске асыру үшін білім беру және тілдік ортаны құруға мүмкіндік береді.
Бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасын жобалау, салу, материалдық-техникалық жарақтандыру және құру. Зияткерлік мектептердің бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасын жобалау, салу, материалдық-техникалық жарақтандыру және құру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру білім беру моделінің талаптарын ескере отырып жүзеге асырылады.
Жобалар Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес конкурстық негізде іріктеледі.
Елімізде мамандандырылған оқу орындарын материалдық-техникалық құралдармен жарақтандырудың нормативтік құқықтық базасының болмауына байланысты Зияткерлік мектептерді отандық және халықаралық нарық зерттеулерінің негізінде озық технологиялар мен әдістерге сәйкес келетін заманауи жиһазбен, зертханалық-техникалық жабдықпен, ақпараттық-коммуникациялық технологиялармен, оқу-әдістемелік материалдармен жарақтандыру стандарттарын әзірлеу қажет. Стандартты Қоғамның жалғыз акционері бекітеді.
Стандартты әзірлегенге және бекіткенге дейін Қоғамның жалғыз акционері сатып алынатын оқу жабдықтарының тізбесін бекітеді.
Зияткерлік мектептер оқыту бейініне қарай физика, химия, биология, информатика және басқа пәндер бойынша мамандандырылған оқулықтармен кеңейтілген зертханалармен жабдықтанатын болады.
Зияткерлік мектептер желісін материалдық-техникалық қамтамасыз ету жөніндегі қызметті Қоғам жүзеге асырады.
Ақпараттандыру. Зияткерлік мектептерді ақпараттандыру ақпараттық-білім беру жүйесін әзірлеу мен енгізуді, компьютерлік, интерактивті және перифериялық жабдықпен жарақтандыруды қамтиды, олар білім беру бағдарламаларына сәйкес дәріс беру және оқыту сапасын арттыруға, сондай-ақ білім беру үрдісіне барлық қатысушылардың ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану мәдениетін қалыптастыруға ықпал ететін болады.
Көрсетілген мақсатқа қол жеткізу үшін мынадай міндеттерді іске асыру қажет:
Басқарудың тиімді және ақпараттық-коммуникациялық жүйесін құру;
тиімді ақпараттық-білім беру жүйесін құру;
оқыту-тәрбиелеу үрдісінде ақпараттық технологияларды пайдалану саласында сауаттылық деңгейін арттыру;
озық ақпараттық технологияларды пайдалану арқылы тиімді оқыту-тәрбиелеу үрдісінің тиімділігін арттыру.
Осы Бағдарламаны іске асыра отырып, мынадай қағидаттарды ұстану қажет:
түсініктілік қағидаты - кез келген есеп құжатында ұсынылған ақпарат осы құжатты пайдаланушыға орынды және түсінікті болуы тиіс;
нақтылық қағидаты - ақпарат шынайы және қарама-қайшы болмауы тиіс;
толықтық қағидаты - оқу үрдісінде болатын барлық тетіктерді жүйеде көрсету;
ашықтық қағидаты - Бірыңғай ақпараттық білім беру жүйесі арқылы (бұдан әрі - БАБЖ) ата-аналар өз балаларының үлгерімі мен сабаққа қатысуын бақылайды, бақылау органдары Зияткерлік мектептерде басқару үрдістерін (бюджеттеу, сатып алу және т.б.);
жеткіліктілік қағидаты - Зияткерлік мектептер білім беру үрдісін қамтамасыз ету үшін техникалық құралдар және қажетті ақпараттың жеткіліктілігіне қол жеткізеді;
үйлесімдік қағидаты - барлық кіші жүйелер мен модулдердік үйлесімділігі. Бір деректер базасын бірнеше жүйелердің дұрыс қолдануы, ақпаратты дұрыс көрсету және есептілікті қалыптастыру.
Талдамалы қызмет. Білім беруде талдамалы және ғылыми-зерттеу құрылымдарын құрудың халықаралық тәжірибесін талдау көп елдерде Білім беру ұйымдарының жұмыс істеуін жетілдіру жөнінде негізделген ұсыныстар мен ұсынымдарды әзірлей отырып, озық тәжірибе негізінде білім беру жүйесінің барлық деңгейлерінің қызметін бағалау және талдау бойынша жұмысты жүзеге асыратын орталықтардың бар екенін көрсетті.
Бірқатар Орталықтар жұмысының тәжірибесін зерделеу (Ирландияда білім беру саласындағы зерттеу орталығы, АҚШ-та Висконсина-Мэдисон университеті жанындағы білім беру зерттеу орталығы, Францияда Халықаралық педагогикалық зерттеу орталығы, АҚШ-та Массачусетс штатында Білім беру, зерттеулер және саясат орталығы, Францияда ЭЫДҰ жанындағы білім беру зерттеу және инновация орталығы және басқалары) олардың қызметі:
білім беру саясаты басымдылықтары;
білім беру мазмұны;
пәндерді оқыту әдістемелері мен технологиялары;
тілдерді оқыту әдістемелері;
оқу құралдары мен оқулықтардың, оның ішінде электрондық мазмұны;
мұғалімдердің кәсіптілігін дамыту;
ИКТ қолдану;
білім беру сапасын бағалаудың бағыттары, құралдары және технологиялары;
тренингтер саласындағы әзірлеулерге байланысты екенін көрсетті.
Бұған сүйене отырып, Зияткерлік мектептердің жұмыс жүргізуінің барлық жүйесін жетілдіру үшін мынадай бағыттар бойынша талдамалық қызметті үнемі жүргізу қажет:

Доучивание учащихся 1-6 классов существующих 5 школ будет осуществляться до 2016 года.
Прием учащихся в Интеллектуальные школы осуществляется по результатам конкурсного отбора.
Переход из класса в класс учащихся 5-6 классов осуществляется с учетом их успеваемости.
Для расширения географии выявления учащихся, способных к освоению предметов естественно-математического цикла, будут организованы: виртуальная школа для учащихся 4-6 классов, интеллектуальная игра, каникулярная школа, мероприятия по выявлению детей, способных к освоению естественно-математических наук, среди учащихся 5-6 классов.
Обучение в 7-12 классах осуществляется на основе гранта Первого Президента Республики Казахстан «Өркен».
Система отбора детей. В существующей системе отбора детей используются тестовые и конкурсные задания для определения уровня знания учащегося. Данные тесты не позволяют определить уровень интеллектуального развития (понимание, память, рассуждение), креативность (творческое мышление), психосоциальное развитие (наблюдательность, информированность, широта кругозора), логическое мышление (умение проводить логические операции, понимать причинно-следственные связи).
Это связано с отсутствием специалистов в области применения современных инструментариев и технологий разработки конкурсных заданий и их анализа, обработки и интерпретации.
В связи с этим и с целью обеспечения высокого качества поиска и отбора детей, склонных к изучению естественно-математических наук в долгосрочной перспективе, также для обеспечения прозрачности и транспарентности проведения конкурсного отбора на присуждения гранта Первого Президента Республики Казахстан «Өркен» в краткосрочной перспективе предполагается привлечение международной независимой организации - Стратегического партнера, имеющего опыт работы в разработке, внедрении и сопровождениии комплексной системы выявления и отбора детей по склонностям, и опыт работы с одаренными и талантливыми детьми.
Выбор стратегического партнера основывается на готовности потенциального партнера в реализации совместного проекта по созданию комплексной системы выявления и отбора детей, склонных к изучению естественно-математических наук, включающей:
разработку и апробацию психологических, психометрических тестов, используемых для определения психосоциального развития, креативности, логического мышления, предрасположенности к освоению конкретных наук;
разработку и внедрение методик обработки, анализа, интерпретации результатов тестирования;
подготовку рекомендаций и предложений по организации учебно-воспитательного процесса учащихся с целью их психолого-педагогического сопровождения в образовательном процессе;
передачу знаний и навыков международного опыта по разработке, экспертизе, апробации тестов, обработке и интерпретации результатов тестирования.
Система подбора и профессионального развития педагогических работников. Высокое качество поиска, формирования и развития кадрового потенциала педагогических работников, управленческих кадров и вспомогательного персонала Интеллектуальных школ обеспечивается системой:
подбора педагогических работников;
профессионального развития педагогических работников, управленческих кадров и вспомогательного персонала;
мониторинга качества отбора и профессиональной компетенции педагогов и других работников.
Кадровый состав педагогического персонала Интеллектуальных школ формируется из числа наиболее подготовленных казахстанских и имеющих опыт работы в международных программах иностранных преподавателей.
Для обеспечения высокого качества оказания образовательных услуг подбор педагогических работников для работы в Интеллектуальных школах производится на конкурсной основе.
Критерии подбора педагогических работников разрабатываются с учетом специфики школы, наиболее приоритетными из них являются:
- наличие специального профессионального образования;
психологическая устойчивость, умение работать в команде, готовность к инновационной деятельности;
комплексное использование в работе профессионально-педагогических и предметных знаний;
способность к творчеству, импровизации, индивидуальный творческий поиск;
коммуникативные способности, хорошее владение риторикой;
наличие личных достижений в педагогической деятельности;
владение современными информационно-коммуникативными технологиями;
владение казахским, русским, английским и другими языками.
Конкурсный отбор включает:
изучение портфолио конкурсанта;
прохождение тестирования по содержанию предмета и методике его преподавания;
выявление готовности и способности учителя к преподаванию по образовательным программам Интеллектуальных школ;
демонстрацию фрагмента урока с целью выявления уровня профессионального мастерства конкурсанта;
определение уровня владения языками (казахский, русский, английский языки и другие);
определение уровня владения ИКТ;
интервьюирование;
изучение рекомендаций.
Важным условием формирования высококвалифицированного педагогического персонала, отвечающего требованиям образовательной модели Интеллектуальной школы, является - ознакомление учителем с образовательной моделью Интеллектуальной школы, подходами к обучению, направленными на достижение целей и задач интегрированных учебных программ.
Информирование потенциальных отечественных претендентов для участия в конкурсном отборе осуществляется через средства массовой информации, через индивидуальные предложения, а также посредством сотрудничества с педагогическими вузами страны с целью выявления и приглашения наиболее талантливых студентов для работы в Интеллектуальных школах с обязательным прохождением педагогической практики.
Привлечение штата иностранных преподавателей возможно через участие в международных ярмарках по найму педагогов, при поддержке международных образовательных и рекрутинговых организаций (CIS, Search Associates и другие), через средства массовой информации.
Также будет прорабатываться предложение по реализации совместного проекта со Стратегическим партнером - организацией, имеющей опыт в реализации проекта с привлечением команды высокоспециализированных и сертифицированных иностранных педагогов для обучения учеников и педагогических работников. Данное сотрудничество позволит создать образовательную и языковую среду для реализации трехязычного обучения.
Проектирование, строительство, материально-техническое оснащение и создание единой информационно-образовательной среды. Организация работы по проектированию, строительству, материально-техническому оснащению и созданию единой информационно - образовательной среды Интеллектуальных школ осуществляется с учетом требований образовательной модели.
Проекты отбираются на конкурсной основе в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
В связи с отсутствием в стране нормативной правовой базы оснащения специализированных учебных заведений материально-техническими средствами необходимо разработать стандарты оснащения Интеллектуальных школ современной мебелью, лабораторно-техническим оборудованием, информационно-коммуникационными технологиями, учебно-методическими материалами, соответствующими передовым технологиям и методикам преподавания на основании исследований отечественного и международного рынка. Стандарт утверждается единственным акционером Общества.
До разработки и утверждения стандарта единственным акционером Общества утверждается перечень закупаемого учебного оборудования.
Интеллектуальные школы в зависимости от профиля обучения будут оснащены специализированными учебными и расширенными лабораториями по физике, химии, биологии, информатике и другим предметам.
Деятельность по материально-техническому обеспечению сети Интеллектуальных школ осуществляет Общество.
Информатизация. Информатизация Интеллектуальных школ включает в себя разработку и внедрение информационно-образовательной системы, оснащение компьютерным, интерактивным и периферийным оборудованием, которые будут способствовать повышению качества преподавания и обучения в соответствии с моделями образовательных программ, а также формированию культуры использования информационно-коммуникационных технологий всеми участниками образовательного процесса.
Для достижения указанной цели, необходимо реализовать следующие задачи:
создание эффективной информационно-коммуникационной системы управления;
создание эффективной информационно-образовательной системы;
повышение уровня грамотности в области использования информационных технологий в учебно-воспитательном процессе;
повышение эффективности учебно-воспитательного процесса посредством использования передовых информационных технологий.
Реализуя данную Программу необходимо придерживаться следующих принципов:
принцип понятности - информация, представленная в любом учетном документе, должна быть уместной и понятной пользователю этого документа;
принцип достоверности - информация должна быть правдивой и непротиворечивой;
принцип полноты - отражение в системе всех механизмов происходящих в учебном процессе;
принцип прозрачности - посредством Единой информационно-образовательной системы (далее - ЕИОС) родители контролируют успеваемость и посещаемость своих детей, контролирующие органы отслеживают процессы управления в Интеллектуальных школах (бюджетирование, закупки и т.д.);
принцип достаточности - Интеллектуальными школами будет достигнута достаточность технических средств и информации необходимой для обеспечения образовательного процесса;
принцип совместимости - совместимость всех подсистем и модулей. Корректное использование одних баз данных несколькими системами, правильное отображение информации и формирование отчетности.
Аналитическая деятельность. Анализ международного опыта создания аналитических и научно-исследовательских структур в образовании показал, что во многих странах существуют Центры, осуществляющие работу по оценке и анализу деятельности всех уровней системы образования на основе передового опыта с разработкой обоснованных предложений и рекомендаций по совершенствованию функционирования организаций образования.
Изучение опыта работы ряда Центров (Исследовательский центр в области образования в Ирландии, исследовательский образовательный центр при университете Висконсина-Мэдисон в США, Международный центр педагогических исследований во Франции, Центр образовательных исследований и политики в штате Массачусетс в США, Центр образовательных исследований и инноваций при ОЭСР во Франции и другие) показало, что их деятельность связана с разработками в области:
приоритетов образовательной политики;
содержания образования;
методик и технологий преподавания предметов;
методик преподавания языков;
содержания учебных пособий и учебников, в том числе электронных;
профессионального развития учителей;
применения ИКТ;
направлений, инструментария и технологий оценки качества образования;
тренингов.
Исходя из этого, для совершенствования всей системы функционирования Интеллектуальных школ необходимо постоянно проводить аналитическую деятельность по следующим направлениям:

1. Талдау, білім беру мазмұнын таңдау және білім беру бағдарламаларын енгізу және іске асыру бойынша ұсынымдар дайындау;
2. Оқу үрдісінің әдістемелік қамтамасыз етуін талдау және халықаралық тәжірибені есепке ала отырып, оны жетілдіру бойынша ұсыныстар мен ұсынымдар әзірлеу;
3. Кадрлық саясат жағдайын талдау және халықаралық тәжірибені есепке ала отырып, оның тиімділігін арттыру бойынша ұсыныстар және ұсынымдарды әзірлеу;
4. Дарынды балаларды анықтаудың халықаралық тәжірибесін талдау және жаратылыс-математикалық ғылымдарды үйренуге қабілетті оқушыларды конкурстық іріктеу жүйесін әзірлеу;
5. Білім беру сапасының мониторингі жүйелерін құрудың халықаралық тәжірибені талдау, ғылыми зерттеулер негізінде оны жетілдіру бойынша ұсыныстар және ұсынымдарды әзірлеу;
6. Білім беру ұйымдарының тіршілік әрекетін қамтамасыз ету бойынша халықаралық тәжірибенің талдау, ғылыми зерттеулердің негізінде оны жетілдіруі бойынша ұсыныстар және ұсынымдарды әзірлеу;
7. Зияткерлік мектептерде елдегі және дүние жүзіндегі дарынды балалар үшін білім беруді ұйымдастыра отырып, салыстырмалы аспектіде білім беру жағдайы туралы жыл сайын талдамалы баяндама дайындау.
Көрсетілген мақсаттарға қол жеткізу үшін талдамалы орталық құру болжамдалады.
Жобалау және құрылыс кезеңдері. Мектептер мен басқа да объектілерді жобалау және олардың құрылысы бойынша жұмысты аяқтау 2013 жылға жоспарланады.
Бүгінгі таңда Зияткерлік мектептер Астана, Семей, Көкшетау, Өскемен және Талдықорған қалаларында жұмыс істейді.
Болашақта Орал, Тараз, Ақтөбе, Шымкент, Алматы және Қостанай қалаларында физика-математикалық бағыттағы, сондай-ақ Петропавл, Атырау, Алматы, Шымкент, Қарағанды, Павлодар, Ақтау және Қызылорда қалаларында химия - биологиялық бағыттағы Зияткерлік мектептер ашу жоспарланады.
Талдықорған, Өскемен, Семей және Көкшетау қалаларында жұмыс істейтін Зияткерлік мектептер жанында интернаттар салу жоспарланған.
Балаларды жан-жақты дамытуы және оларды сауықтыруды қолдау мақсатында Ақмола облысының Зеренді ауданында және Маңғыстау облысының Каспий теңізінің жағалауында екі оқу - сауықтыру орталықтарын салу жоспарланады.
Білім беру ұйымдармен ынтымақтастық. Зияткерлік мектептер өздерін білім беру қызметтерін көрсететін, отандық және халықаралық талаптарға сәйкес келетін мамандандырылған білім беру ұйымдары ретінде көрсетеді. Бұған байланысты ынтымақтастық саясатын іске асыру мектептерді дамытудың басты факторлары болып табылады, оның негізгі бағыттары:
Қазақстан Республикасының білім беру құрылымдарымен ынтымақтастық;
халықаралық білім беру бағдарламаларын енгізу мәселелері бойынша Қазақстанның және шет елдердің халықаралық мектептерімен ынтымақтастық, мұғалімдердің біліктілігін арттыру және шет елдердің оқытушыларын тарту;
мектептерді басқару үлгісін жетілдіру мақсатында халықаралық аккредитациялық білім беру ұйымдарымен ынтымақтастық;
Халықаралық Бакалавриат ұйымымен ынтымақтастық;
мектеп және жоғарғы білім беру бағдарламаларының бірізділігін қамтамасыз ету, Зияткерлік мектептердің түлектерінің одан әрі оқу шарттары, Зияткерлік мектептерде жұмыс істеу үшін оқытушыларды тарту мәселелері бойынша отандық және шетел университеттерімен ынтымақтастық;
Сапалы интеграцияланған білім беру бағдарламалардың жасау үшін және Халықаралық бакалавриаттың бағдарламаларын табысты енгізу және авторландыру үшін «Назарбаев Зияткерлік мектебі» акционерлік қоғамының АҚШ, Ұлыбритания, Сингапур, Люксембург, Финляндия, Франция, Жапония халықаралық мектептеріне баруы, Халықаралық бакалавриаттағы білім беру бағдарламаларын, осы мектептердің тәжірибесін қайталау.
Жиналған тәжірибені көрсету.
Барлық 20 мектепте үйретудің жаңа технологияларын, мастер-класстарды көрсетумен педагогтардың біліктілігін арттыру, біріктірілген бағдарламаларды іске асыру жөнінде тәжірибемен алмасу бойынша шағын орталықтардың жұмыс істеуі болжамдалып отыр.
Өңірлік мектептердің мұғалімдерімен тьюторлардың жұмыс істеуі, мектеп желісінің шетел әріптестерімен ынтымақтастық тәжірибесін таратуы, бірнеше тілді білуді енгізуі, мектептердің тәжірибесін, оқу-тәрбиелік үрдісті ұйымдастыруды, мониторинг, бағалау және бақылау, мектепті басқару жүйесін көрсетуі жоспарланып отыр.

1. Анализ, выбор содержания образования и подготовка рекомендаций по внедрению и реализации образовательных программ;
2. Анализ методологического обеспечения учебного процесса и разработка предложений и рекомендаций по его совершенствованию с учетом международного опыта;
3. Анализ состояния кадровой политики и разработка предложений и рекомендаций по повышению ее эффективности с учетом международного опыта;
4. Анализ международного опыта выявления одаренных детей и разработка системы конкурсного отбора учащихся, способных к изучению естественно-математических наук;
5. Анализ международного опыта построения систем мониторинга качества образования и разработка системы мониторинга, оценки и контроля деятельности Интеллектуальных школ;
6. Анализ международного опыта по обеспечению жизнедеятельности организаций образования, разработка предложений и рекомендаций по его совершенствованию на основе научных исследований;
7. Подготовка ежегодного аналитического доклада о состоянии образования в Интеллектуальных школах в сопоставительном аспекте с организациями образования для одаренных детей в стране и в мире.
Для достижения указанных целей предполагается создание аналитического центра.
Этапы проектирования и строительства. Завершение работ по проектированию и строительству школ и других объектов планируется к 2013 году.
На сегодняшний день Интеллектуальные школы функционируют в городах Астана, Семей, Кокшетау, Усть-Каменогорск и Талдыкорган.
В будущем планируется открытие Интеллектуальных школ физико-математического направления в городах Уральск, Тараз, Актобе, Шымкент, Алматы и Костанай, а также химико-биологического направления в городах Петропавловск, Атырау, Алматы, Шымкент, Караганда, Павлодар, Актау и Кызылорда.
Намечено строительство интернатов при действующих Интеллектуальных школах в городах Талдыкорган, Усть-Каменогорск, Семей и Кокшетау.
С целью поддержания всестороннего развития детей и их оздоровления планируется строительство двух учебно-оздоровительных центров в Зерендинском районе Акмолинской области и на берегу Каспийского моря в Мангыстауской области.
Сотрудничество с образовательными организациями. Интеллектуальные школы позиционируют себя как специализированные организации образования, предоставляющие образовательные услуги, отвечающие отечественным и международным требованиям. В связи с этим одним из ключевых факторов развития школ является реализация политики сотрудничества, основными направлениями которой являются:
сотрудничество с образовательными структурами Республики Казахстан;
сотрудничество с международными школами Казахстана и зарубежья по вопросам внедрения международных образовательных программ, повышения квалификации учителей и привлечения зарубежных преподавателей;
сотрудничество с международными аккредитационными образовательными организациями с целью совершенствования модели управления школами;
сотрудничество с организацией Международного Бакалавриата;
сотрудничество с отечественными и зарубежными университетами по вопросам обеспечения преемственности школьных и вузовских программ, условий дальнейшего обучения выпускников Интеллектуальных школ, привлечения преподавателей для работы в Интеллектуальных школах;
посещение акционерным обществом «Назарбаев Интеллектуальные школы» международных школ в США, Великобритании, Сингапуре, Люксембурге, Финляндии, Франции, Японии, изучение образовательных программ, опыта авторизации этих школ в Международном бакалавриате, систему их управления и организации общей деятельности для создания качественных интегрированных образовательных программ и для успешного внедрения и авторизации программ Международного бакалавриата.
Трансляция накопленного опыта.
Во всех 20 школах прогнозируется функционирование мини-центров по повышению квалификации педагогов с демонстрацией новых технологий обучения, мастер-классов, обмену опытом по реализации интегрированных программ.
Планируется работа тьюторов с учителями региональных школ, распространение опыта сотрудничества сети школ с иностранными партнерами, трансляция опыта школ по внедрению полиязычия, организации учебно-воспитательного процесса, системы мониторинга, оценки и контроля, управления школой.

3. Миссиясы және көрінуі
Миссия
Ұлттың зияткерлік әлеуетін дамытуға ықпал ету. Өзін-өзі дамытуға және шығармашылыққа ұмтылатын білімді, жоғары өнегелі, қырағы ойлайтын, тұлғалы және рухани дамыған азаматтың қалыптасуына ықпал ететін білім беру және машықтарды дамыту.
Көрінуі
Жаратылыс-математикалық оқудың классикалық дәстүрлерімен ұштасатын білім берудің инновациялық бірнеше тілді үйрету үлгісі және қазақстандық және дүниежүзілік педагогикалық практиканың заманауи табыстары. Үлгі жоғары адамгершілік құндылықтарға бейімделген, ұлттық және дүниежүзілік мәдениеттер жүйесіне интеграцияланған, қоғамның рухани және әлеуметтік дамытуына белсенді қатысуға, мамандықты саналы таңдауды жүзеге асыруға қабілетті зияткерлік тұлғаны тәрбиелеуге бағытталған.
4. Қызметтің стратегиялық бағыттары, қызметтің негізгі көрсеткіштері және олар бойынша күтілетін нәтижелер 4.1. Қызметтің стратегиялық бағыттары, мақсаттары, міндеттері және қызметтің негізгі көрсеткіштері
Стратегиялық бағыттар:
1. Сапалы білімнің қол жетімділігін қамтамасыз ету.
2. Зияткерлік мектептердің білім беру бағдарламаларының үлгілеріне сәйкес сабақ беру және оқыту сапасын қамтамасыз ету.
3. Халықаралық ынтымақтастық.
4.1.1. Сапалы білім беруге қол жеткізуді қамтамасыз ету
Осы стратегиялық бағытты білім беру қызметтерін ұсынудың жоғары сапасын және Зияткерлік мектептердің қызметінің тиімділігін қамтамасыз ету призмасы арқылы қарау қажет.
Осы бағыт жиырма Зияткерлік мектепті салу, ұсынылатын қызметтердің сапасын сырттай бағалау жүйесін жасау, табиғи-математикалық ғылымдарды үйренуге бейім және білім алудың өзге де сапалы деңгейіне қабілетті балаларды анықтау және іріктеу жүйесін құру, оқушылар мен педагогтарды конкурстық іріктеу жүйесін құру арқылы іске асырылатын болады.
Қазақстан Республикасының 2020 жылға дейінгі Стратегиялық даму жоспарына сәйкес Қазақстан барлық өңірлерінде «Назарбаев Зияткерлік мектептер» жобасы шеңберінде 20 мектеп жұмыс істейтін болады.
Жиырма Зияткерлік мектеп құрылысы шеңберінде 2009 жылы үш мектеп ашылды:
Астана қаласында физика-математикалық бағытта (2009 жылғы қаңтарда);
Семей қаласында физика-математикалық бағытта (2009 жылғы қыркүйекте);
Көкшетау қаласында физика-математикалық бағытта (2009 жылғы қыркүйекте);
2010 жылы:
Өскемен қаласында химия-биологиялық бағытта (2010 жылғы қыркүйекте);
Талдықорған қаласында физика-математикалық бағытта (2010 жылғы қыркүйекте);
Астана қаласында химия-биологиялық бағытта (2010 жылғы қыркүйекте).
Қазақстан аумағындағы мектептердің құрылысы жоба-сметалық құжаттама негізінде іске асырылады.
Балалардың жан-жақты дамытуды қолдау және оларды сауықтыру мақсатында Ақмола облысының Зеренді ауданында және Маңғыстау облысында екі оқу - сауықтыру орталығын салу жоспарланып отыр.
Білім беру қызметтерін ұсынудың жоғары сапасына және Зияткерлік мектептердің қызметінің тиімділігіне қол жеткізу үшін берілетін қызметтердің сапасына сырттай бағалау жүргізу жүйесін құру мақсаттардың бірі болып табылады. Осы жүйе білім беру бағдарламаларының сапасын, оқушылардың оқу жетістіктерінің нәтижелерін, оқу ортасының жағдайын, оқушылардың денсаулығының жағдайын, мектепті басқару сапасын бағалаудың құралдары мен тетіктерін әзірлеуді және енгізуді болжамдайды.
Сыртқы баға Зияткерлік мектептің жағдайы мен дамуы туралы объективті және шынайы ақпаратты алу және ұсынылатын білім беру қызметтерінің сапасын арттыру мақсатында қажетті басқару шешімдерін қабылдау үшін, сондай-ақ Зияткерлік мектептің жағдайы мен дамуы туралы  пайдаланушылардың әртүрлі топтарының (билік органдары, ата-аналар, балалар, педагогтар, жұмыс берушілер, БАҚ) ақпарат алу деңгейін арттыру үшін қажет.
Зияткерлік мектептер - дарынды балаларға арналған мамандандырылған білім беру ұйымдары. Мектептерге оқушыларды іріктеу конкурстық негізде жүргізіледі. Қазіргі уақытта балаларды іріктеу үшін пәндер бойынша білім беру мемлекеттік стандартының талаптарына оқушылардың білімдерінің деңгейінің сәйкес келуін анықтауға тесттер қолданылады. Осы тесттер танымдық қабілеттер, логикалық ойлау, нақты ғылымдарды оқуға бейімділік деңгейін, психоәлеуметтік даму деңгейін бағалауға мүмкіндік бермейді.
Нәтижесінде жоғарғы оқу орындарындағы білім алу бағдарламаларын болашақта ойдағыдай меңгеруге мүмкіндік беретін жоғары деңгейдегі математиканы, физиканы, химияны, биологияны игере алмайтын ықтимал қабілетсіз оқушыларды іріктеу және оқыту мүмкін.
Табиғи-математикалық ғылымдарды оқуға бейім және білім алудың сапалы өзге деңгейіне қабілетті оқушыларды іріктеу үшін дарынды балаларды анықтау және іріктеу жүйесін құру қажет.
Қабілетті балаларды анықтау жүйесін құру грант бойынша Зияткерлік мектептерге конкурстық іріктеуден өткізуге дайындау үшін виртуалды және демалыс мектептері, зияткерлік ойын, Зияткерлік мектептердің тапсырмалары бойынша оқушыларды тестілеу, табиғи-математикалық ғылымдар бойынша олимпиядаға қатысу арқылы елдің орта білім беру мектептерінен оқушыларды оқытуға және консультация беруге бағытталған.
Конкурстық іріктеу жүйесін құру табиғи-математикалық ғылымдарды оқуға оқушылардың қабілетін анықтауға мүмкіндік беретін құралдарды, сондай-ақ іріктелген оқушылардың қабілеттілігінің деңгейін ескере отырып, оқу-тәрбие үрдісін ұйымдастыру бойынша және оқу үдерісінде оларды психология-педагогикалық сүйемелдеу бойынша әдістемелер мен ұсынымдарды әзірлеуді болжамдайды.
Кәсіби және дарынды педагогтарды іздеу, таңдау және қолдау жүйесін құру педагогтарды конкурстық іріктеу барысында жүзеге асырылады.
Одан басқа, Бейбітшілік корпусының волонтерлерін мектептерге тарту ұйымдастырылады.
Балалардың қамту географиясын кеңейту, зерттеу және ғылыми жұмыстарға бейім оқушыларды қолдау уәжі дарынды балаларды іздеу жүйесінің мақсаты болып табылады.
Тұтас алғанда іс-шараларды іске асыру:
дарынды балаларды іздеу, таңдау және қолдау жүйесін құруды;
атаулы мониторингтің болуы және статистика жүргізуді (деректер базасын);
Мектептерде ауылдық жерлерден шыққан оқушылар санын арттыруды (Интернаттарға орналастыру);
қоғамда мектептің оң имиджін қалыптастыруды (көбірек көңіл бөлу климатын құру);
Зияткерлік мектептердің талаптарына сәйкес келетін оқушылар контингентін арттыруды болжамдайды.

3. Миссия и видение
Миссия
Способствовать развитию интеллектуального потенциала нации. Предоставление знаний и развитие навыков, способствующих формированию образованного, высоконравственного, критически мыслящего, физически и духовно развитого гражданина, стремящегося к саморазвитию и творчеству.
Видение
Инновационная полиязычная модель образования, сочетающей классические традиции естественно-математического обучения и современные достижения казахстанской и мировой педагогической практики. Модель направлена на воспитание интеллектуальной личности, ориентированной на высокие нравственные ценности, интегрированной в систему национальной и мировой культур, способной активно участвовать в духовном и социальном развитии общества, осуществлять осознанный выбор профессии.
4. Стратегические направления деятельности, цели, ключевые
показатели деятельности и ожидаемые результаты по ним
4.1. Стратегические направления деятельности, цели, задачи и
ключевые показатели деятельности
Стратегические направления:
1. Обеспечение доступности качественного образования.
2. Обеспечение качества преподавания и обучения, в соответствии с моделями образовательных программ Интеллектуальных школ.
3. Международное сотрудничество.
4.1.1. Обеспечение доступности качественного образования
Данное стратегическое направление необходимо рассмотреть через призму обеспечения высокого качества предоставления образовательных услуг и эффективности деятельности Интеллектуальных школ. Данное направление будет реализовано посредством строительства двадцати Интеллектуальных школ, создания системы внешней оценки качества предоставляемых услуг, создания системы выявления и отбора детей, склонных к изучению естественно-математических наук и способных к качественно иному уровню образования, создания системы конкурсного отбора учащихся и педагогов.
Согласно Стратегическому плану развития Республики Казахстан до 2020 года во всех регионах Казахстана будут функционировать 20 школ в рамках проекта «Назарбаев Интеллектуальные школы».
В 2009 году в рамках строительства двадцати Интеллектуальных школ открыты три школы:
физико-математического направления в городе Астана (январь 2009 года);
физико-математического направления в городе Семей (сентябрь 2009 года);
физико-математического направления в городе Кокшетау (сентябрь 2009 года).
В 2010 году:
химико-биологического направления в городе Усть-Каменогорск (сентябрь 2010 года);
физико-математического направления в городе Талдыкорган (сентябрь 2010 года);
химико-биологического направления в городе Астана (сентябрь 2010 года).
Строительство школ на территории Казахстана будет осуществляться на основании проектно-сметной документации.
С целью поддержания всестороннего развития детей и их оздоровления планируется строительство двух учебно-оздоровительных центров в Зерендинском районе Акмолинской области и в Мангистауской области.
Для достижения высокого качества предоставления образовательных услуг и эффективности деятельности Интеллектуальных школ одной из целей является создание системы внешней оценки качества предоставляемых услуг. Данная система предполагает разработку и внедрение инструментов и механизмов оценки качества образовательных программ, результатов учебных достижений учащихся, уровня профессиональной компетентности педагогов, состояния обучающей среды, состояния здоровья учащихся, качества управления школой.
Внешняя оценка необходима для получения объективной и достоверной информации о состоянии и развитии Интеллектуальной школы и принятия необходимых управленческих решений с целью повышения качества предоставляемых образовательных услуг, а также для повышения уровня информированности различных групп пользователей (органы власти, родители, дети, педагоги, работодатели, СМИ) о состоянии и развитии Интеллектуальной школы.
Интеллектуальные школы - специализированные организации образования для одаренных детей. Отбор учащихся в школы осуществляется на конкурсной основе. В настоящее время, для отбора детей используются тесты на определение соответствия уровня знаний учащихся требованиям государственного стандарта образования по предметам. Данные тесты не позволяют оценить уровень познавательных способностей, логического мышления, предрасположенности к изучению конкретных наук, уровень психосоциального развития.
В результате возможен отбор и обучение учащихся, потенциально не способных овладеть математикой, физикой, химией, биологией на высоком уровне, позволяющем в будущем успешно освоить программы обучения в вузах.
Для отбора учащихся, склонных к изучению естественно-математических наук и способных к качественно иному уровню образования, необходимо создать систему выявления и отбора одаренных учащихся.
Создание системы выявления способных детей направлено на обучение и консультирование учащихся из общеобразовательных школ страны через виртуальную и каникулярную школы, интеллектуальную игру, тестирование учащихся по заданиям Интеллектуальных школ, участие в олимпиаде по естественно-математическим наукам для подготовки к прохождению конкурсного отбора в Интеллектуальные школы по гранту.
Создание системы конкурсного отбора предполагает разработку инструментов, позволяющих определить способности учащихся к изучению естественно-математических наук, а также методик и рекомендаций по организации учебно-воспитательного процесса с учетом уровня способностей отобранных учащихся и по психолого-педагогическому сопровождению их в процессе обучения.
Создание системы поиска, отбора и поддержки профессиональных и талантливых педагогов, осуществляется в ходе конкурсного отбора педагогов.
Кроме того, будет организовано привлечение в школы волонтеров Корпуса мира.
Целью системы поиска одаренных детей является расширение географии охвата детей, мотивационная поддержка учащихся, склонных к исследовательской и научной деятельности.
В целом реализация мероприятий предполагает:
создание системы поиска, отбора, поддержки одаренных детей;
наличие адресного мониторинга и ведение статистики (базы данных);
увеличение количества школьников из сельской местности в Школах (размещение в Интернатах);
формирование положительного имиджа школы в обществе (создание климата наибольшего внимания);
формирование ученического контингента соответствующего требованиям Интеллектуальных школ.

Нысаналы жұмыс on - Linе режимінде 5-6-шы сыныптардың оқушыларын оқытуды болжамдайтын Виртуалды мектеп жоба арқылы жүзеге асырылатын болады. Мектепке алу бастауыш мектеп мұғалімдерінің ұсынымдары бойынша жүргізіледі. «Назарбаев Зияткерлік мектептер» бағдарламасы бойынша оқыту 2 жыл ішінде жүргізіледі және Виртуалды мектепке қатысушылардың тапсырмаларды орындауы болжамдалады. on - Line мектебін ойдағыдай бітірген қатысушылар Қазақстан Республикасының Бірінші Президентінің грантын алуға конкурсқа қатысу үшін шақырылады.
Жалпы білім беру мектептеріндегі математика, физика, химия, биология мұғалімдерінің қатысуымен өңірлердің Зияткерлік мектептері бағдарламалардың ұйымдастырушылары болып табылады.
4.1.2. Зияткерлік мектептердің білім беру бағдарламаларының үлгілеріне сәйкес сабақ беру және оқыту сапасын қамтамасыз ету
Сабақ беруді және оқытуды жоғары сапада өткізу үшін профилді, тіл және гуманитарлық пәндер бойынша эксперименталдық интеграцияланған білім беру бағдарламалардың әзірлеу мақсаттардың бірі болып табылады. Бұл үшін жүргізуші сарапшылар - білім беру бағдарламаларын әзірлеушілер тартылды. Бағдарламаларды әзірлеу аяқтағаннан кейін оларды мектеп мұғалімдері оқу барысында апробациялады, одан кейін оларды оқу барысында кезең-кезеңімен енгізу ұсынды.
Халықаралық Бакалавриаттың талаптары мен философиясына жауап беретін бағдарламаларды әзірлеу және енгізу Халықаралық бакалавриатта Зияткерлік мектептердің жандандыру үшін қажет. Осы жұмысты жүргізу үшін Астана қаласының химия-биологиялық бағыттағы Зияткерлік мектебі таңдалды.
ЖБ бағдарламаларын әзірлеу, апробациялау және енгізу үшін ЖБ бағдарламаларымен жұмыс тәжірибесі бар халықаралық сарапшылар және мұғалімдер тартылады.
Дүниежүзілік тәжірибені, жалпы білім беру мектептерінің ағымдағы жағдайын және оқушылар, мұғалімдер және ата-аналардың қажеттілігін талдауды назарға ала отырып, міндеттерді іске асыру негізіне мынадай технологияларды енгізу жатады:
«Бірыңғай ақпараттық білім беру ортасы» (БАБС) - өзімен бірыңғай ақпараттық әлеуметтік білім беру жүйесін көрсетеді, ол:
1.1. «Ақпараттық білім беру жүйесі» (АБЖ) - бұл өзімен оқу барысын жүргізуді, оны ақпараттық қолдауды және құжаттамалауды қамтамасыз ететін бағдарламалық - телекоммуникациялық кешенді көрсетеді. АБЖ мынадай кіші жүйелерден тұрады:
(LMS - Learning Management System) оқу үрдісін басқару, (SMS -  School Management System) мектепті басқару, (CRMS - Сlassroom Management System) сыныпты басқару, (CMS - Content Management System) контентгі басқару, сондай-ақ тестілеудің кіші жүйесін және «электрондық кітапхана» үлгісін енгізу болжамдалады.

Целенаправленная работа будет осуществляться через проект Виртуальная школа, которая предполагает обучение учащихся 5-6 классов в режиме on-line. Зачисление в школу производится по рекомендациям учителей начальной школы. В течение 2 лет по программам «Назарбаев Интеллектуальные школы» проводится обучение и предполагается выполнение заданий участниками Виртуальной школы. Участники, успешно завершившие on-line школу, приглашаются для участия в конкурсе на присуждение гранта Первого Президента Республики Казахстан. Организаторами программ являются Интеллектуальные школы регионов, с участием учителей математики, физики, химии, биологии общеобразовательных школ.
4.1.2. Обеспечение качества преподавания и обучения,
в соответствии с моделями образовательных программ
Интеллектуальных школ
Для достижения высокого качества преподавания и обучения одной из целей является разработка экспериментальных интегрированных образовательных программ по профильным, языковым и гуманитарным предметам. Для этого привлечены ведущие эксперты - разработчики образовательных программ. После завершения разработки программ они будут поэтапно апробированы учителями школ в учебном процессе, после чего предполагается их поэтапное внедрение в учебный процесс.
Разработка и внедрение программ, отвечающих требованиям и философии Международного Бакалавриата необходимо для авторизации Интеллектуальных школ в Международном Бакалавриате. Для проведения данной работы была выбрана Интеллектуальная школа химико-биологического направления города Астана. Для разработки, апробации и внедрения программ МБ будут привлечены международные эксперты и учителя, имеющие опыт работы с программами МБ.
Принимая во внимание мировой опыт, анализ текущего состояния общеобразовательных школ и потребности учеников, учителей и родителей, в основу реализации задач заложено внедрение таких технологий, как:
«Единой информационной образовательной среды» (ЕИОС) - будет представлять собой единую информационную социально-образовательную систему, которая будет состоять из:
1.1. «Информационно-образовательной системы» (ИОС) - это система, представляющая собой программно-телекоммуникационный комплекс, обеспечивающий ведение учебного процесса, его информационную поддержку и документирование. ИОС будет состоять из следующих подсистем: управление учебным процессом (LMS - Learning Management System), управление школой (SMS - School Management System), управление классом (CRMS - Classroom Management System), управление контентом (CMS - Content Management System), а также предполагается внедрить подсистему тестирования и модуль «электронная библиотека».

1.2. «Ақпараттық-әкімшілік жүйе» (АӘЖ) - бұл жоспарлаудың ішкі үрдістерін автоматтандыратын, Қоғамның әкімшілік қызметінің басқару жүйесі, ол мынадай кіші жүйелерден тұратын болады: материалдық-техникалық құралдарды есепке алу және бақылау кіші жүйесі, бюджеттеу кіші жүйесі, сатып алуды ұйымдастыру кіші жүйесі, адами ресурстарды басқару кіші жүйесі (HRM).
«ІР-телефония» - бұл Интернет желісі бойынша немесе кез келген басқа ІР-желілер бойынша сөз сигналын жеткізуді қамтамасыз ететін байланыс жүйесі. Байланыс арнасы бойынша сигнал цифрлық түрде беріледі және әдетте артықшылықты алып тастау үшін беру алдында қайта түрленеді (қысылады). Қалааралық және халықаралық қоңырау соғуларға 8 сөндіріліп тұрғанның өзінде кіруге рұқсат оның артықшылығы болып табылады.
«Видеоконференцбайланыс» - бұл көп салалы ұйымдардың өкілдеріне жоғары тиімділікпен және салынатын төмен шығыстармен корпоративтік кеңестерді, Қазақстанның басқа қалаларындағы және шет елдердегі әріптестермен іскери келіссөздерді ұйымдастыруға, қашықтан оқуға, кадрлерді іріктеу кезінде қашықтан интервью беруге, қашықтан кеңес алуға және басқаларына мүмкіндік береді.
Зияткерлік мектептердің педагогтарын кәсіби дамыту мақсатында педагогты өмір бойы жетілдіру қағидаты бойынша (Life Lond Learning) біліктілікті арттыру жүйесі әзірленді, өзімен үлгі жинақтау жүйесін көрсетеді.
Әрбір үлгі күрделігінің өсу дәрежесі бойынша біліктіліктің үш деңгейінен тұрады.
Үлгі бойынша педагогтың деңгейі тиісті сертификаттармен расталады.
Үлгілердің мазмұнды толықтырылуы (тақырыбы мен деңгейлері) педагогтың әлеуетінің артуына және Зияткерлік мектептің талаптарымен сәйкес өзгере алады. Педагогтардың курстық оқуы мектепке, елде, шетелде, оn және оff-line-де өткізіледі.
Педагогтарды мектепте оқыту «жағдайы бойынша тең» (Рeer Education) тәсілі бойынша іске асырылады, онда оқуды әріптестер, яғни тіл курстарын - қазақ, орыс және ағылшын тілдерінің мұғалімдері, ИКТ - информатика мұғалімдері жүргізеді. Одан басқа осы оқудың қаржы шығыны неғұрлым аз болып табылады.
Елімізде оқыту республикалық және халықаралық деңгейлердегі мамандарды тарта отырып жүзеге асырылады.
Шетелде оқыту халықаралық деңгейдегі үздік мамандарды тарта отырып білім беру ұйымдарының негізінде жүзеге асырылады.
Педагогикалық қызметкерлерді Оn және оff-linе оқыту бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасын пайдалана отырып жүзеге асырылады.
Біліктілікті арттыру курстары мұғалімнің жеке оқыту траекториясын көздейді.
Кәсіби дамыту жүйесі педагогтардың кәсіби құзыреттілік деңгейлерін беру мүмкіндігін ұсынады.
Осы деңгейлер міндетті аттестаттау барысында педагогқа беріледі, ол екі-үш жылда бір рет беріледі.
Педагогикалық қызметкерлердің кәсіби дамуы педагогтың кәсіби құзыреттілік деңгейіне қарай сараланған еңбекақымен тығыз байланысты.
Жоғары білікті оқытушылар контингентін қалыптастыру мақсатында Қоғам жүргізуші педагогтармен ынтымақтастықта болады.
Мыналар:
Зияткерлік мектептердің эксперименталды интеграцияланған оқу бағдарламалары бойынша арнайы курстар ұйымдастыру;

1.2. «Информационно-административной системы» (ИАС) - это система, автоматизирующая внутренние процессы планирования, учета и управления административной деятельности Общества, которая будет состоять из следующих подсистем: подсистема учета и контроля материально-технических средств, подсистема бюджетирования, подсистема организации закупок, подсистема управления человеческими ресурсами (HRM).
«IP-телефония» - это система связи, обеспечивающая передачу речевого сигнала по сети Интернет или по любым другим IP-сетям. Сигнал по каналу связи передается в цифровом виде и, как правило, перед передачей преобразовывается (сжимается) с тем, чтобы удалить избыточность. Преимуществом является доступ к междугородным и международным звонкам при отключенном выходе на 8.
«Видеоконференцсвязь» - это услуга, позволяющая с максимальной эффективностью и невысокими накладными расходами организовывать корпоративные совещания представителей многофилиальных организаций, деловые переговоры с партнерами в других городах Казахстана и за рубежом, удаленное обучение, дистанционные интервью при подборе кадров, удаленное консультирование и другое.
В целях профессионального развития педагогов Интеллектуальных школ разработана Система повышения квалификации по принципу совершенствования педагога на протяжении всей жизни (Life Long Learning), представляет собой модульную накопительную систему.
Каждый модуль состоит из трех уровней компетентностей по возрастающей степени сложности.
Уровень педагога по модулям подтверждается соответствующими сертификатами.
Содержательное наполнение (тематика и уровни) модулей могут меняться в соответствии с ростом потенциала педагога и требованиями Интеллектуальной школы. Курсовое обучение педагогов проводится в школе, в стране, за рубежом, on и off-line.
Обучение педагогов в школе реализуется по методу «равный по положению» (Peer Education), где обучение проводится коллегами, то есть языковые курсы - учителями казахского, русского и английского языков, ИКТ - учителями информатики. Это позволяет полноценно использовать потенциал педагогов, имеющих фундаментальную предметную подготовку, прошедших конкурсный отбор. Кроме того, данное обучение является наименее финансово затратным.
Обучение в стране осуществляется с привлечением специалистов республиканского и международного уровней.
Обучение за рубежом осуществляется на базе организаций образования с привлечением лучших специалистов международного уровня.
On и off- line обучение педагогических работников осуществляется с использованием единой информационно-образовательной среды.
Курсы повышения квалификации предусматривает индивидуальную траекторию обучения учителя.
Система профессионального развития предоставляет возможность присвоения уровней профессиональной компетентности педагогов.
Данные уровни присваиваются педагогу в ходе обязательной аттестации, которая проводится раз в два-три года.
Профессиональное развитие педагогических работников тесно связано с дифференцированной оплатой труда в зависимости от уровня профессиональной компетентности педагога.
В целях формирования высококвалифицированного преподавательского контингента Общество сотрудничает с ведущими педагогическими вузами.
Важнейшими направлениями работы с педагогическими вузами являются:
разработка спецкурсов по экспериментальным интегрированным учебным программам Интеллектуальных школ;

Зияткерлік мектептердің негізінде 3-4-курс студентерінің іс-тәжірибесін ұйымдастыру педагогикалық жоғары оқу орындарымен жұмыстың негізгі бағыттары болып табылады.
Балабақшада, мектеп алды ұйымында, Зияткерлік мектепте, кәсіптік сүйемелдеуді қамтамасыз ететін интернатта жұмыс істеу үшін үздік студенттерді алдын ала шақыру.
Назарбаев Университетінің Білім саясаты орталығында бір жылдық педагогтардың біліктілігін үздіксіз арттыру курсын ұйымдастыру жоспарланып отыр.
Британ Кеңесінің және басқа да халықаралық ұйымдардың жәрдем көрсетуімен бейінді пәндер және ағылшын тілі бойынша шетелдік педагогтарды тарту жөнінде мүмкіндік қарастырылуда.
Әрбір Зияткерлік мектепке шетелдік педагогтарды, 10 адамнан құралған топ - Жобаның жетекшісі, ассистенті және 8 оқытушыны тарту жоспарланып отыр. Командаға жоғары сынып оқушылары үшін ағылшын тілінде бейінді пәндерді жүргізу, ағылшын тілін оқыту, ұсынымдарды әзірлей отырып оқу үрдісін ұйымдастыру мониторингі, қазақстандық тараптан ассистенттер даярлау және педагогтардың біліктілігін арттыру жүйесі шеңберінде ағылшын тілін оқыту жөніндегі курстарды жүргізу міндеттері жүктеледі.
4.1.3. Халықаралық ынтымақтастық
Қоғам қызметінің негізгі бағыттарының бірі халықаралық стандарттарға сәйкес келетін сапалы білім беруді қамтамасыз ету болып табылады.
Басқа елдермен бірлескен жобалар тәжірибесі бар білім беру ұйымдары ретінде танытқан ұйымдармен тығыз жоспарланған халықаралық серіктестіксіз осы мақсатқа қол жеткізу мүмкін емес. Нәтижелерге қол жеткізу үшін халықаралық ынтымақтастық жөніндегі жұмыс бәсекелі, тұрақты және өтеусіз (келісімшарт) негізінде және Қоғамның дамуының барлық бағыттары бойынша жүргізілуі тиіс екендігін тәжірибе көрсетіп отыр.
Осыған байланысты Қоғамның құрылымында бөлімше жұмыс істейді, оның қызметінің негізгі мақсаты білім беру ұйымдарымен мынадай салаларда халықаралық ынтымақтастықты ұйымдастыру болып табылады:
білім беруді ұстау;
оқытушылардың кәсіби деңгейін арттыру;
білім сапасының мониторингі;
дарынды балаларды іріктеу.
Стратегиялық бағытты іске асыру үшін мынадай міндеттер қойылған:
1) Қоғам қызметінің бағыттары бойынша халықаралық серіктестерді іздеу, байланыс орнату және іріктеу;
2) Ықпалдастырылған білім бағдарламаларын әзірлеу және енгізу;
3) Астана қаласының химия-биологиялық бағыттағы мектебінде Халықаралық Бакалавриат бағдарламаларын әзірлеу және енгізу;
4) Халықаралық білім беру ұйымдарында мектеп педагогтарының біліктілігін арттыру;
5) IELTS, TOEFL, SAT I, II бағдарламалары бойынша білікті емтихандар;
6) Бағыттар бойынша шетелдік педагогтарды жалдау;

организация практики студентов 3-4 курсов на базе Интеллектуальных школ;
опережающее приглашение лучших студентов для работы в детском саду, предшколе, Интеллектуальной школе, интернате с обеспечением профессионального сопровождения.
Планируется организация годичного интенсивного курса повышения квалификации педагогов в Центре образовательной политики Назарбаев Университета.
Рассматривается возможность по привлечению иностранных педагогов по профильным предметам и английскому языку при содействии Британского Совета и других международных организаций.
В каждую Интеллектуальную школу планируется привлечение иностранных педагогов, команды из 10 человек - руководителя Проекта, ассистента и 8 преподавателей. На команду возлагаются задачи ведения профильных предметов на английском языке для старшеклассников, обучения английскому языку, мониторинга организации учебного процесса с выработкой рекомендаций, подготовки ассистентов с казахстанской стороны и проведения курсов по изучению английского языка в рамках системы повышения квалификации педагогов.
4.1.3. Международное сотрудничество
Одним из основных направлений деятельности Общества является обеспечение качественного образования, соответствующего международным стандартам.
Достижение данной цели невозможно без хорошо спланированного международного партнерства с зарекомендовавшими себя организациями образования, имеющими опыт совместных проектов с другими странами. Опыт показывает, что для достижения результатов, работа по международному сотрудничеству должна вестись на конкурентной, постоянной и возмездной (контрактной) основе и по всем направлениям развития Общества.
В связи с этим в структуре Общества функционирует подразделение, основной целью деятельности которого является организация международного сотрудничества с организациями образования в следующих сферах:
содержание образования;
повышение профессионального уровня преподавателей;
мониторинг качества образования;
отбор одаренных детей.
Для реализации стратегического направления поставлены следующие задачи:
1) Поиск, установление контактов и отбор международных партнеров по направлениям деятельности Общества;
2) Разработка и внедрение интегрированных образовательных программ;
3) Разработка и внедрение программ Международного Бакалавриата в школе химико-биологического направления города Астана;
4) Повышение квалификации педагогов школ в зарубежных организациях образования;
5) Квалификационные экзамены по программам IELTS, TOEFL, SAT I,  II;
6) Наем иностранных педагогов по направлениям;

7) Зияткерлік мектептерде білім беру сапасының мониторингі мен оны бағалау жүйесін әзірлеу;
8) Жаратылыстану-математикалық ғылымдарды зерделеуге бейім балаларды анықтау және іріктеу үшін диагностика құралдарын әзірлеу.
Жоғарыда айтылған салалар бойынша міндеттерді орындау үшін Қоғамның қызметі мыналарға бағытталатын болады:
1. Жоғарыда айтылған қызмет салалары бойынша халықаралық серіктестерді іздеу;
2. Әлеуетті халықаралық серіктестермен байланыстар орнату және қолдау;
3. Қоғам қажеттіліктеріне олардың мүмкіндіктерінің сәйкес келу өлшемдері бойынша стратегиялық серіктестерді іріктеу рәсімдерін даярлау;
4. Қоғам қызметінің салалары бойынша халықаралық ынтымақтастық шеңберінде жұмысты орындауға халықаралық білім беру ұйымдарымен келісімдер және шетелдік жеке тұлғалармен жеке келісімшарттар даярлау және жасасу;
5. халықаралық ынтымақтастық шеңберінде семинарлар мен тренингтер ұйымдастыру және өткізу;
6. Қоғам және филиалдар қызметкерлерінің шетелдік сапарларын жоспарлау, ұйымдастыру және мониторингтеу.
4.2 Стратегияны іске асырудың күтілетін нәтижелері
2011 жылы:
Астана қаласы физика-математикалық бағыттағы зияткерлік мектебі түлектерінің IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II сертификаттарын алуы.
2012 жылы:
Қазақстанның барлық өңірлерінде химия-биологиялық және физика-математикалық бағыттардағы ықпалдастырылған білім беру бағдарламаларын іске асыратын «Назарбаев Зияткерлік мектептері» жобасы шеңберінде 20 мектептің жұмыс істеуі;
Мектептің оқыту деңгейлері арасында сабақтастықты қамтамасыз ететін Зияткерлік мектептің физика-математикалық бағыттағы ықпалдастырылған оқу бағдарламаларын жасау (1-12 сыныптар);
Жоғары мектеп пен жоғары оқу орны арасында мектептің оқыту деңгейлері арасында сабақтастықты қамтамасыз ететін Зияткерлік мектептің химия-биологиялық бағыттағы ықпалдастырылған оқу бағдарламаларын жасау (1-12 сыныптар);
Зияткерлік мектептер желісі үшін білім беру моделінің талаптарына жауап беретін педагогикалық қызметкерлердің біліктілігін арттыру жөніндегі жоспарларды, бағдарламаларды, арнайы курстарды әзірлеу;
жаратылыстану-математика ғылымдарын зерделеуге қабілетті оқушыларды конкурстық іріктеу жүйесін енгізу;
2013 жылы:
Жоғары кәсіби педагогтарды іздеу, іріктеу және қолдаудың тиімді жүйесін құру;
Педагогтардың біліктілігін арттырудың деңгейлік жүйесін құру;
20 Зияткерлік мектепте бірыңғай ақпараттық-білім беру ортасын құру.
2015 жылы:
Астана қаласы химия-биологиялық бағыттағы Зияткерлік мектебінің Халықаралық Бакалавриат ұйымына кандидат мектеп мәртебесін алуы;
Зияткерлік мектептердің қызметі тиімділігін сыртқы және ішкі бағалау жүйесін енгізу.
2016 жылы:
2016 жылы Астана қаласының химия-биологиялық бағыттағы мектебінде дипломдық бағдарлама бойынша алдын ала авторлық ету сапары;
Халықаралық мектептер кеңесінде (CIS) Астана қаласы химия-биологиялық бағыттағы Зияткерлік мектебінің кандидат мектеп мәртебесін алуы.
«Назарбаев Зияткерлік мектептері» АҚ

7) Разработка системы мониторинга и оценки качества образования в Интеллектуальных школах;
8) Разработка инструментов диагностики для выявления и отбора детей, склонных к изучению естественно-математических наук.
Для выполнения задач по вышеперечисленным сферам деятельность Общества будет направлена на следующее:
1) Поиск международных партнеров по вышеперечисленным сферам деятельности;
2) Установление и поддержание контактов с потенциальными международными партнерами;
3) Подготовка процедуры отбора стратегических партнеров по критериям соответствия их возможностей потребностям Общества;
4) Подготовка и заключение соглашений с международными организациями образования и индивидуальных контрактов с иностранными физическими лицами на выполнение работы в рамках международного сотрудничества по сферам деятельности Общества;
5) Организация и проведение семинаров и тренингов в рамках международного сотрудничества;
6) Планирование, организация и мониторинг зарубежных поездок сотрудников Общества и филиалов.
4.2 Ожидаемые результаты реализации Стратегии
К 2011 году:
Получение выпускниками Интеллектуальной школы физико-математического направления города Астаны сертификатов IELTS, TOEFL, SAT I, SAT II.
К 2012 году:
Во всех регионах Казахстана функционирование 20 школ в рамках проекта «Назарбаев Интеллектуальные школы», реализующих интегрированные образовательные программы химико-биологического и физико-математического направлений;
Создание Интегрированных учебных программ физико-математического направления Интеллектуальной школы (1-12 классы), обеспечивающие преемственность между уровнями обучения школы;
Создание Интегрированных учебных программ химико-биологического направления Интеллектуальной школы (1-12 классы), обеспечивающие преемственность между уровнями обучения школы, между старшей школой и вузом;
Разработка планов, программ, спецкурсов по повышению квалификации педагогических работников, отвечающие требованиям образовательной модели, для сети Интеллектуальных школ;
Внедрение системы конкурсного отбора учащихся, способных к изучению естественно-математических наук;
К 2013 году:
Создание эффективной системы поиска, отбора и поддержки высокопрофессиональных педагогов;
Создание уровневой системы повышения квалификации педагогов;
Создание единой информационно-образовательная среды в 20-ти Интеллектуальных школах.
К 2015 году:
Получение Интеллектуальной школой химико-биологического направления города Астана статуса школы-кандидата в организации Международного Бакалавриата;
Внедрение системы внутренней и внешней оценки эффективности деятельности Интеллектуальных школ.
К 2016 году:
Предавторизационный визит по Дипломной программе в школе химико-биологического направления города Астана в 2016 году;
Получение статуса школы-кандидата Интеллектуальной школой химико-биологического направления города Астаны в Совете Международных школ (CIS).
Приложение
к Стратегии развития
АО «Назарбаев Интеллектуальные школы»