"1941 - 1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 65-жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы" Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 11 наурыздағы N 195 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«1941 - 1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 65-жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы» Қазақстан Республикасы Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                    К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы 1941 - 1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 65-жылдығы құрметіне арналған мерекелік медаль туралы
1941 - 1945 жылдардағы Ұлы Отан соғысындағы Жеңістің 65-жылдығы құрметіне, соғыс ардагерлері мен тыл еңбеккерлерінің ерлігін, қаһармандығы мен қайсарлығын терең құрмет тұта отырып, ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалі тағайындалсын.
2. Қоса беріліп отырған:
1) «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалімен наградтау ережесі (бұдан әрі - Ереже);
2) «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалінің сипаттамасы бекітілсін.
3. «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалімен Ережеге сәйкес Ұлы Отан соғысының қатысушылары; мүгедектері; оларға теңестірілген, сондай-ақ Ұлы Отан соғысы жылдары тылда кемінде алты ай жұмыс істеген (қызмет еткен) адамдар наградталсын.
4. Осы Жарлық жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                        Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы «__» ________
№ ____ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалімен наградтау
ЕРЕЖЕСІ
1. Осы Ереже «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалімен (бұдан әрі - мерекелік медаль) наградтау тәртібін реттейді.
2. Мерекелік медальмен:
бірінші дүниежүзілік, азамат және Ұлы Отан соғыстары кезеңінде, сондай-ақ бұрынғы КСР Одағын қорғау жөніндегі басқа да ұрыс операциялары кезінде майдандағы армиялар мен флоттың құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтарда және мекемелерде қызмет өткерген әскери қызметшілер, азамат және Ұлы Отан соғысының партизандары мен астыртын қимыл жасаушылары;
іс-қимыл жасаған армиялар мен флоттың әскери қызметшілері, бірінші дүниежүзілік, азамат және Ұлы Отан соғыстарының партизандары мен астыртын қимыл жасаушылары, сондай-ақ бірінші дүниежүзілік, азамат және Ұлы Отан соғыстары кезеңінде майданда, ұрыс әрекеттерінің ауданында, темір жолдардың соғыс маңындағы учаскелерінде, қорғаныс шептерінің құрылыстарында, әскери-теңіз базалары мен аэродромдарда алған жарақат, контузия, мертігу немесе сырқаттану салдарынан мүгедек болған тиісті санаттағы жұмысшылар мен қызметшілер және зейнетақымен қамсыздандыру бойынша әскери қызметшілерге теңестірілгендер;
бұрынғы КСР Одағын қорғау кезінде алған жарақат, контузия, мертігу салдарынан немесе майданда болуына байланысты сырқаттану салдарынан мүгедек болған әскери қызметшілер;
жарақат, контузия, мертігу салдарынан не майданда болуына байланысты сырқаттану салдарынан мүгедек болған бұрынғы КСР Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының басшы және қатардағы құрамының адамдары;

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 65-летия со дня Победы в Великой Отечественной войне 1941 - 1945 годов"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 марта 2010 года № 195
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "О юбилейной медали в ознаменование 65-летия со дня Победы в Великой Отечественной войне 1941 - 1945 годов".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан
О юбилейной медали в ознаменование 65-летия со дня
Победы в Великой Отечественной войне 1941 - 1945 годов
В ознаменование 65-летия Победы в Великой Отечественной войне 1941 - 1945 годов, отдавая дань глубокого уважения подвигу, героизму и самоотверженности ветеранов войны и тружеников тыла, ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Учредить юбилейную медаль "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл".
2. Утвердить прилагаемые:
1) Правила награждения юбилейной медалью "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл" (далее - Правила);
2) описание юбилейной медали "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл".
3. Наградить юбилейной медалью "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл" участников; инвалидов Великой Отечественной войны; лиц, приравненных к ним, а также проработавших (прослуживших) не менее шести месяцев в тылу в годы Великой Отечественной войны в соответствии с Правилами.
4. Настоящий Указ вводится в действие со дня опубликования.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕНЫ
Указом Президента
Республики Казахстан
от" " 2010 года №
ПРАВИЛА
награждения юбилейной медалью "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан
соғысындағы Жеңіске 65 жыл"
1. Настоящие Правила регулируют порядок награждения юбилейной медалью "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл" (далее - юбилейная медаль).
2. Юбилейной медалью награждаются:
военнослужащие, проходившие службу в воинских частях, штабах и учреждениях, входивших в состав действующей армии и флота в период первой мировой, гражданской и Великой Отечественной войн, а также во время других боевых операций по защите бывшего Союза ССР, партизаны и подпольщики гражданской и Великой Отечественной войны;
военнослужащие действующей армии и флота, партизаны и подпольщики первой мировой, гражданской и Великой Отечественной войн, а также рабочие и служащие соответствующих категорий, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья или заболевания, полученных в период первой мировой, гражданской и Великой Отечественной войн на фронте, в районе военных действий, на прифронтовых участках железных дорог, на сооружении оборонительных рубежей, военно-морских баз и аэродромов, и приравненные по пенсионному обеспечению к военнослужащим;
военнослужащие, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, полученных при защите бывшего Союза ССР или вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте;
лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии, увечья, либо вследствие заболевания, связанного с пребыванием на фронте;

1944 жылғы 1 қаңтардан бастап 1951 жылғы 31 желтоқсан аралығында Украина КСР-нің, Белорусь КСР-інің, Литва КСР-інің, Латвия КСР-інің, Эстония КСР-інің аумақтарында жойғыш батальондардың, взводтардың және халықты қорғау жасақтарының командалық жауынгерлері  мен құрамы ішінен осы батальондарда, взводтарда, жасақтарда қызметтік міндеттерін атқару кезінде алған жарақат, контузия, мертігу салдарынан мүгедек болған адамдар;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін қорғанысқа қатысуы 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін еңбек өтіліне есептелген қалаларда қызмет өткерген бұрынғы КСР Одағының ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының әскери қызметшілері, сондай-ақ басшы және қатардағы құрамының адамдары;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армияның құрамына кірген әскери бөлімдерде, штабтарда, мекемелерде штаттық лауазымдарды атқарған не тиісті кезеңде майдандағы армия бөлімдерінің әскери қызметшілері үшін белгіленген жеңілдік жағдайларында зейнетақы тағайындау үшін қорғанысқа қатысуы 1998 жылғы 1 қаңтарға дейін еңбек өтіліне есептелген қалаларда болған Кеңес Армиясының, Әскери-Теңіз Флотының, бұрынғы КСР Одағының әскерлері мен ішкі істер және мемлекеттік қауіпсіздік органдарының ерікті құрамдағы адамдары;
Ұлы Отан соғысы кезеңінде майдандағы армияның және флоттың құрамына кірген бөлімдердің, штабтар мен мекемелердің құрамында полктар мен юнгалардың ұлдары (тәрбиеленушілері) ретінде болған адамдар;
екінші дүниежүзілік соғыс жылдары шет елдердің аумақтарында партизандық жасақтардың, астыртын топтардың және басқа да антифашистік құралымдардың құрамында фашистік Германияға және оның одақтастарына қарсы ұрыс әрекеттеріне қатысқан адамдар;
Қатынас жолдары халықтық комиссариаты, Байланыс халықтық комиссариаты, кәсіпшілік және көлік кемелерінің жүзетін құрамы мен авиацияның ұшу-көтеру құрамы, бұрынғы КСР Одағының Балық өнеркәсібінің халықтық комиссариаты, теңіз және өзен флотының арнайы құрылымдарының Ұлы Отан соғысы кезеңінде әскери қызметшілер жағдайына ауыстырылған және ұрыстағы майдандардың, флоттардың жедел аймақтарының тылдық шекаралары шегінде майдандағы армия мен флоттың мүддесіндегі тапсырмаларды орындаған жұмысшылары, сондай-ақ Ұлы Отан соғысының басында басқа мемлекеттің порттарында тұрған көлік флоты кемелерінің тұтқындалған экипаждарының мүшелері;
құрсау кезеңінде Ленинград қаласында қаланың кәсіпорындарында, мекемелері мен ұйымдарында жұмыс істеген және «Ленинградты қорғағаны үшін» медалімен және «Құрсаудағы Ленинград тұрғынына» белгісімен наградталған азаматтар;
концлагерлердің, геттолардың және екінші дүниежүзілік соғыс кезеңінде фашистер мен олардың одақтастары құрған басқа да еріксіз ұстау орындарының бұрынғы кәмелетке толмаған тұтқындары;

лица из числа бойцов и командного состава истребительных батальонов, взводов и отрядов защиты народа, действовавших в период с 1 января 1944 года по 31 декабря 1951 года на территории Украинской ССР, Белорусской ССР, Литовской ССР, Латвийской ССР, Эстонской ССР, ставшие инвалидами вследствие ранения, контузии или увечья, полученных при исполнении служебных обязанностей в этих батальонах, взводах, отрядах;
военнослужащие, а также лица начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, проходившие в период Великой Отечественной войны службу в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица вольнонаемного состава Советской Армии, Военно-Морского Флота, войск и органов внутренних дел и государственной безопасности бывшего Союза ССР, занимавшие штатные должности в воинских частях, штабах, учреждениях, входивших в состав действующей армии в период Великой Отечественной войны, либо находившиеся в соответствующие периоды в городах, участие в обороне которых засчитывалось до 1 января 1998 года в выслугу лет для назначения пенсии на льготных условиях, установленных для военнослужащих частей действующей армии;
лица, которые в период Великой Отечественной войны находились в составе частей, штабов и учреждений, входивших в состав действующей армии и флота, в качестве сыновей (воспитанников) полков и юнг;
лица, принимавшие участие в боевых действиях против фашистской Германии и ее союзников в годы второй мировой войны на территории зарубежных стран в составе партизанских отрядов, подпольных групп и других антифашистских формирований;
работники спецформирований Народного комиссариата путей сообщения, Народного комиссариата связи, плавающего состава промысловых и транспортных судов и летно-подъемного состава авиации, Народного комиссариата рыбной промышленности бывшего Союза ССР, морского и речного флота, летно-подъемного состава Главсевморпути, переведенные в период Великой Отечественной войны на положение военнослужащих и выполнявшие задачи в интересах действующей армии и флота в пределах тыловых границ действующих фронтов, оперативных зон флотов, а также члены экипажей судов транспортного флота, интернированные в начале Великой Отечественной войны в портах других государств;
граждане, работавшие в период блокады города Ленинграда в предприятиях, учреждениях и организациях города и награжденные медалью "За оборону Ленинграда" и знаком "Житель блокадного Ленинграда";
бывшие несовершеннолетние узники концлагерей, гетто и других мест принудительного содержания, созданных фашистами и их союзниками в период второй мировой войны;

Ұлы Отан соғысы жылдары тылдағы жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталған адамдар, сондай-ақ 1941 жылғы 22 маусымнан бастап 1945 жылғы 9 мамыр кезеңінде кемінде алты ай жұмыс (қызмет) істеген және жанқиярлық еңбегі мен мінсіз әскери қызметі үшін бұрынғы КСР Одағының ордендерімен және медальдарымен наградталмаған адамдар наградталады.
3. Мерекелік медальмен наградталатын азаматтардың тізімін жасау  және бекіту мынадай тәртіппен жүргізіледі:
тізімдер осы Ереженің 1-қосымшасына сәйкес № 1 нысан бойынша осы Ереженің 1-тармағында көрсетілген адамдардың ішінен азаматтарға;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитетінің, Ішкі істер министрлігінің, Қорғаныс министрлігінің, Республикалық ұланының, Президентінің Күзет қызметінің орталық аппараттары осы органдарда есепте тұрған адамдарға;
жергілікті атқарушы органдар - тұрғылықты жері бойынша.
Тізімдерді жасауға жауапты лауазымды адамдар оларға қол қояды  және орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдардың басшылары бекітеді.
Тізімдердің дұрыс жасалуы үшін жауаптылық органдардың басшыларына жүктеледі.
4. «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалін тапсыру Қазақстан Республикасы Президентінің атынан  және тапсырмасы бойынша жүргізіледі. Медаль наградталушының тізімге енгізілген жері бойынша тапсырылады.
Наградталған адамға медальмен қоса белгіленген үлгідегі куәлік табыс етіледі.
5. «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалі сол жақ омырауға тағылады және «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 60 жыл» мерекелік медалінен кейін орналасады.
6. Мерекелік медальдің табыс етілгендігі туралы наградтау тізіміне тиісті жазба жазылады.
Табыс етілмеген медальдар мен олардың куәліктері қайтарылу себептері көрсетіле отырып, Қазақстан Республикасы Президенті Іс басқармасының Ордендер қоймасына қайтарылады, бұл туралы тізімдерге тиісті белгі қойылады.
Мерекелік медальдің табыс етілгендігі туралы мәліметтерді осы Ереженің 2-қосымшасына сәйкес № 2 нысан бойынша орталық мемлекеттік және жергілікті атқарушы органдар 2010 жылғы 1 шілдеге Қазақстан Республикасы Президентінің Іс басқармасына ұсынады.
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы «__» ________
№ ____ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
«1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалінің сипаттамасы
«1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалі жезден дайындалады, диаметрі 32 мм шеңбер нысанында болады. Медальдің бет жағында I дәрежелі Даңқ орденінің бейнесі, жұлдыздың төменгі сәулелерінің арасында «1945 - 2010» цифрлары орналасқан.

лица, награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за  самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны, а также лица, проработавшие (прослужившие) не менее шести месяцев с 22 июня 1941 года по 9 мая 1945 года и не награжденные орденами и медалями бывшего Союза ССР за самоотверженный труд и безупречную воинскую службу в тылу в годы Великой Отечественной войны.
3. Составление и утверждение списков граждан, награждаемых юбилейной медалью, производятся в следующем порядке:
списки составляются по форме № 1 согласно приложению 1 к настоящим Правилам на граждан из числа лиц, указанных в пункте 1 данных Правил;
центральными аппаратами Комитета национальной безопасности, Министерства внутренних дел, Министерства обороны, Республиканской гвардии, Службы охраны Президента Республики Казахстан - на лиц, состоящих на учете в этих органах;
местными исполнительными органами - по месту жительства.
Списки подписываются должностными лицами, ответственными за их составление, и утверждаются руководителями центральных государственных и местных исполнительных органов.
Ответственность за правильность составления списков возлагается на руководителей органов.
4. Вручение юбилейной медали "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл" производится от имени и по поручению Президента Республики Казахстан. Медаль вручается по месту включения награждаемых в список.
Вместе с медалью награжденному вручается удостоверение установленного образца.
5. Юбилейная медаль "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл" носится на левой стороне груди и располагается после юбилейной медали "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 60 жыл".
6. О вручении юбилейной медали в списке для награждения делается соответствующая запись.
Неврученные медали и удостоверения к ним возвращаются в Орденскую кладовую Управления делами Президента Республики Казахстан с указанием причин возврата, о чем делается соответствующая отметка в списках.
Сведения о произведенных вручениях юбилейной медали по форме № 2 согласно приложению 2 к настоящим Правилам, центральные государственные и местные исполнительные органы представляют в Управление делами Президента Республики Казахстан к 1 июля 2010 года.
УТВЕРЖДЕНО
Указом Президента
Республики Казахстан
от" " 2010 года №
ОПИСАНИЕ
юбилейной медали
"1941 - 1945 ж,ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл"
Юбилейная медаль "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл" изготавливается из латуни, имеет форму круга диаметром 32 мм. На лицевой стороне медали - изображение ордена Славы I степени, между нижними лучами звезды - цифры "1945 - 2010".
На оборотной стороне медали, в центре, - надпись:

Медальдің сырт жағында, ортада «1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл» деген жазу бар.
Медальдің шеттері өрнеумен жиектелген. Медальдағы барлық бейнелер, жазулар мен цифрлар бедерлі.
Медаль құлақша мен шығыршық арқылы қызыл түсті қатқыл жібек лентамен тысталған бес бұрышты тағанға жалғанады.
Лентаның ені 24 мм. Лентаның ортасында бес жолақ бар: үш қара  және екі қызғылт сары түсті, әрқайсысының ені 2 мм. Шеткі қара жолақтары ені 1 мм қызғылт сары жолақтармен жиектелген.
Медаль киімге түйреуіш арқылы бекітіледі.
«1941-1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы
Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалімен
наградтау ережесіне
1-ҚОСЫМША
№ 1 нысан
Бекітемін
______________________________
(мемлекеттік органның басшысы,
қолы, мөрі)
«1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл»
мерекелік медалімен наградтау үшін
________________________________________ бойынша
(мемлекеттік органның атауы)
ТІЗІМ
Р/с № Тегі, аты, әкесінің аты Үйінің мекенжайы Тізімге енгізу үшін негіз Медальді тапсыру датасы
1 2 3 4 5
Тізімнің жасалуына жауапты адамның
Т.А.Ә., лауазымы
(қолы)
«1941-1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы
Жеңіске 65 жыл» мерекелік медалімен
наградтау ережесіне
2-ҚОСЫМША
№ 2 нысан
«1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл»
мерекелік медальдарының тапсырылғандығы туралы
_______________________________________ бойынша
(мемлекеттік органның атауы)
ЕСЕП
Наградтау тізіміне енгізілгендердің барлығы Табыс етілген медальдар мен олардың куәліктерінің барлығы Қайтарылғаны Қалғаны
1 2 3 4
Мемлекеттік органның басшысы
(қолы, мөрі)

"1941 - 1945 жж. Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл".
Края медали окаймлены бортиком. Все изображения, надписи и цифры на медали рельефные.
Медаль при помощи ушка и кольца соединяется с пятиугольной колодкой, обтянутой шелковой муаровой лентой красного цвета.
Ширина ленты 24 мм. Посередине ленты по пять полос: три черные и две оранжевые, каждая шириной 2 мм. Крайние черные полосы окаймлены оранжевыми полосами шириной 1 мм.
Медаль с помощью булавки крепится к одежде.
ПРИЛОЖЕНИЕ 1
к Правилам награждения юбилейной
медалью "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан
соғысындағы Жеңіске 65 жыл"
Форма № 1
Утверждаю
_____________________________________
(руководитель государственного органа,
подпись, печать)
СПИСОК
для награждения юбилейной медалью "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан
соғысындағы Жеңіске 65 жыл"
по _______________________________________
(наименование государственного органа)
п/п
Фамилия, имя,
отчество
Домашний
адрес
Основание для
внесения в
список
Дата вручения
медали
1
2
3
4
5
ФИО, должность лица,
отнетственного за составление списка
(подпись)
ПРИЛОЖЕНИЕ 2
к Правилам награждения
юбилейной медалью "1941 - 1945 ж.ж.
Ұлы Отан соғысындағы Жеңіске 65 жыл"
Форма № 2
ОТЧЕТ
о вручении юбилейных медалей "1941 - 1945 ж.ж. Ұлы Отан
соғысындағы Жеңіске 65 жыл"
по ________________________________________
(наименование государственного органа
Всего внесено в
списки для
награждения
Всего вручено медалей
и удостоверений к ним
Возвращено
Остаток
1
2
3
4
Руководитель государственного органа
(подпись, печать)