Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 наурыздағы № 253 Қаулысы
«Қазақстан Республикасының мемлекеттік басқару жүйесін одан әрі жетілдіру туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2010 жылғы 12 наурыздағы № 936 Жарлығын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің кейбір мәселелері туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 24 сәуірдегі № 387 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2008 ж., № 22, 205-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі туралы ережеде:
10-тармақта:
«негізгі міндеттері» деген сөздер «негізгі міндеттері салық, кеден және бюджет саясатының негізгі бағыттары бойынша ұсыныстар әзірлеу,» деген сөздермен ауыстырылсын;
«мониторингін жүзеге асыру» деген сөздерден кейін «болып табылады» деген сөздермен толықтырылсын;
11-тармақта:
1) тармақшада «бюджеттің» деген сөздің алдынан «бюджеттік жоспарлау,» деген сөздермен толықтырылсын;
2) тармақшада «болжауға» деген сөз «болжау» деген сөзбен, «анықтауға қатысу» деген сөздер «анықтау» деген сөзбен ауыстырылсын;
5) тармақшада «мемлекеттік сатып алу,» деген сөздерден кейін «бюджеттік жоспарлау,» деген сөздермен толықтырылсын;
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«13) тиісті жоспарлы кезеңге арналған республикалық бюджет, бюджетке өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы заңдардың жобаларын әзірлейді және оларды Қазақстан Республикасы Үкіметінің қарауына ұсынады;»;
мынадай мазмұндағы 240), 241), 242), 243), 244), 245), 246), 247), 248), 249), 250), 251), 252), 253), 254), 255), 256), 257), 258), 259), 260), 261), 262), 263), 264), 265), 266), 267), 268), 269), 270) тармақшалармен толықтырылсын:
«240) бюджеттік қаржыландыру көлемін қамтамасыз ету бөлігінде мемлекеттік және салалық бағдарламаларды, аумақтарды дамыту бағдарламаларын келісуді жүзеге асырады;
241) бюджеттік жоспарлау жүйесін жетілдіру бойынша ұсыныстар әзірлейді;
242) бюджеттік жоспарлау жүйесінің жұмыс істеуін әдіснамалық қамтамасыз етуді жүзеге асырады;
243) Қазақстан Республикасының Бірыңғай бюджеттік сыныптамасын, оны жасау тәртібін, бюджет шығыстарының экономикалық сыныптамасы ерекшеліктерінің құрылымын әзірлейді және бекітеді;
244) мемлекеттік мекемелердің билігінде қалған тауарларды (жұмыстарды, қызметтерді) өткізуден түсетін түсімдер мен ақша шығыстарының болжамын жасау нысанын белгілейді;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 марта 2010 года № 253
В целях реализации Указа Президента Республики Казахстан от 12 марта 2010 года № 936 "О дальнейшем совершенствовании системы государственного управления Республики Казахстан" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 24 апреля 2008 года № 387 "О некоторых вопросах Министерства финансов Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2008 г., № 22, ст. 205) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве финансов Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 10 слово "является" заменить словами "являются выработка предложений по основным направлениям налоговой, таможенной, бюджетной политики,";
в пункте 11:
в подпункте 1) после слов "в области" дополнить словами "бюджетного планирования,";
в подпункте 2) слова "участие в прогнозировании поступлений в бюджет и определении" заменить словами "прогнозирование поступлений в бюджет и определение";
в подпункте 5) после слов "государственных закупок," дополнить словами "бюджетного планирования,";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"13) разрабатывает проекты законов о республиканском бюджете на соответствующий плановый период, внесении изменений и дополнений в бюджет и представляет их на рассмотрение Правительству Республики Казахстан;";
дополнить подпунктами 240), 241), 242), 243), 244), 245), 246), 247), 248), 249), 250), 251), 252), 253), 254), 255), 256), 257), 258), 259), 260), 261), 262), 263), 264), 265), 266), 267), 268), 269), 270) следующего содержания:
"240) осуществляет согласование государственных и отраслевых программ, программ развития территорий в части обеспеченности объемам бюджетного финансирования;
241) вырабатывает предложения по совершенствованию системы бюджетного планирования;
242) осуществляет методологическое обеспечение функционирования системы бюджетного планирования;
243) разрабатывает и утверждает Единую бюджетную классификацию Республики Казахстан, порядок ее составления, структуру специфик экономической классификации расходов бюджета;
244) устанавливает форму составления прогноза поступлений и расходов денег от реализации государственными учреждениями товаров (работ, услуг), остающихся в их распоряжении;

245) 3 жылға арналған бюджеттік өлшемдерді болжамдауды әзірлеу бөлігінде республиканың әлеуметтік-экономикалық даму болжамын әзірлеуге қатысады;
246) салық, кеден және бюджет саясатын қалыптастыру жөнінде ұсыныстар әзірлейді;
247) Республикалық бюджет комиссиясының қызметін ұйымдастырады және қамтамасыз етеді;
248) бюджет түсімдерін болжамдау әдістемесін әзірлейді және бекітеді;
249) шоғырландырылған, мемлекеттік және республикалық бюджеттердің, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының болжамдарын жасайды;
250) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің бюджеттік өтінімдерін қарайды және олар бойынша қорытындылар дайындайды;
251) республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік органдардың стратегиялық жоспарларының жобаларын (стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы жобаларды) және жергілікті уәкілетті органдардың бюджетті жоспарлау және бюджеттің атқарылуы бойынша стратегиялық жоспарларының жобаларын (стратегиялық жоспарларға өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы жобаларды) қарайды;
252) Қазақстан Республикасы Үкіметінің республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы, Қазақстан Республикасы Үкіметінің тиісті жылдарға арналған республикалық бюджет туралы заңды іске асыру туралы қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы қаулыларының жобаларын әзірлейді;
253) төтенше мемлекеттік бюджетті әзірлейді;
254) республикалық бюджетті нақтылау (түзету) жөнінде ұсыныстар енгізеді;
255) бюджет түсімдерін бюджет деңгейлері мен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қолма-қол ақшаның бақылау шоты арасында бөлу кестесін әзірлейді және бекітеді;
256) рентабельділігі төмен келісім-шарттар бойынша пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салықтың жеке ставкасының нақты мөлшерлері бойынша ұсыныстар әзірлейді;
257) жалпы сипаттағы трансферттерді есептеу әдістемесін әзірлеуге қатысады;
258) үш жылдық кезеңге арналған республикалық және облыстық бюджеттер, республикалық маңызы бар қала, астана бюджеттері арасында жалпы сипаттағы трансферттердің көлемі туралы Қазақстан Республикасы Заңының жобасын әзірлеуге қатысады;
259) мониторингті әдіснамалық қамтамасыз етуді және бюджеттік инвестициялық жобаларды бағалауды жүзеге асырады;
260) бюджеттік бағдарламалар әкімшілерінің техникалық-экономикалық негіздемелерді әзірлеуге немесе түзетуге арналған және техникалық-экономикалық негіздемелерге қажетті сараптама жүргізуге арналған инвестициялық ұсыныстарды Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді;
261) мемлекеттік кепілдіктер беру үшін инвестициялық жобаларды іріктеуді жүзеге асырады;

245) участвует в разработке прогноза социально-экономического развития республики в части разработки прогноза бюджетных параметров на 3 года;
246) вырабатывает предложения по формированию налоговой, таможенной и бюджетной политик;
247) организовывает и обеспечивает деятельность Республиканской бюджетной комиссии;
248) разрабатывает и утверждает методику прогнозирования поступлений бюджета;
249) составляет прогнозы консолидированного, государственного и республиканского бюджетов, Национального фонда Республики Казахстан;
250) рассматривает бюджетные заявки администраторов бюджетных программ и готовит заключения по ним;
251) рассматривает проекты стратегических планов (проекты о внесении изменений и дополнений в стратегические планы) государственных органов, финансируемых из республиканского бюджета и проекты стратегических планов (проекты о внесении изменений и дополнений в стратегические планы) местных уполномоченных органов по бюджетному планированию и исполнению бюджета;
252) разрабатывает проекты постановлений Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете, о внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан о реализации закона о республиканском бюджете на соответствующие годы;
253) разрабатывает чрезвычайный государственный бюджет;
254) вносит предложения по уточнению (корректировке) республиканского бюджета;
255) разрабатывает и утверждает таблицу распределения поступлений бюджета между уровнями бюджетов и контрольным счетом наличности Национального фонда Республики Казахстан;
256) вырабатывает предложения по конкретным размерам индивидуальной ставки налога на добычу полезных ископаемых по низкорентабельным контрактам;
257) участвует в разработке методики расчетов трансфертов общего характера;
258) участвует в разработке проекта закона Республики Казахстан об объемах трансфертов общего характера между республиканским и областными бюджетами, бюджетами города республиканского значения, столицы на трехлетний период;
259) осуществляет методологическое обеспечение мониторинга и оценки бюджетных инвестиционных проектов;
260) вносит инвестиционные предложения администраторов бюджетных программ на разработку или корректировку технико-экономического обоснований и проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии;
261) осуществляет отбор инвестиционных проектов для предоставления государственных гарантий;

262) мемлекет кепілгерлігін беру үшін концессиялық жобаларды іріктеуді жүзеге асырады;
263) техникалық-экономикалық негіздемелерін әзірлеу немесе түзету, сондай-ақ қажетті сараптама жүргізу тиісті бөлінетін бюджеттік бағдарлама қаражаты есебінен жүзеге асырылатын бюджеттік инвестициялық жобалардың тізбесін қалыптастырады;
264) концессиялық жобаны бюджеттен бірлесіп қаржыландыру жөніндегі ұсынысты Республикалық бюджет комиссиясының қарауына енгізеді;
265) бірлесіп қаржыландыру шартында концессиялық жобаларды қарауды, іріктеуді және бюджет жобасына енгізуді жүзеге асырады;
266) үкіметтік борыштың және жергілікті атқарушы орган борышының лимитін, мемлекеттік кепілдіктерді және мемлекет кепілгерліктерін беру лимиттерін анықтайды;
267) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкімен, мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органмен бірлесіп, мемлекеттік және мемлекет кепілдік берген қарыз алу мен борыштың, мемлекеттің кепілгерліктері бойынша борыштың ахуалын және алдағы жоспарлы кезеңге арналған болжамды жыл сайын бағалауды жүргізеді;
268) бюджеттік инвестициялық жобаларды іске асыру мониторингін және бағалауды жүргізеді;
269) бюджеттің атқарылуы кезінде бюджеттік бағдарламалардың іске асырылуына бағалау жүргізеді;
270) Қазақстан Республикасы Президентінің мемлекеттік бюджет және Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің сметасы (бюджеті) есебінен қамтылған барлық органдардың қызметкерлеріне еңбекақы төлеудің бірыңғай жүйесін бекіту жөніндегі Жарлығының жобасын әзірлейді.».
2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                      К.Мәсімов

262) осуществляет отбор концессионных проектов для предоставления поручительств государства;
263) формирует перечень бюджетных инвестиционных проектов, разработка или корректировка, а также проведение необходимых экспертиз технико-экономических обоснований которых осуществляется за счет средств соответствующей распределяемой бюджетной программы;
264) вносит предложения по софинансированию концессионного проекта из бюджета на рассмотрение Республиканской бюджетной комиссии;
265) осуществляет рассмотрение, отбор и включение в проект бюджета концессионных проектов на условии софинансирования;
266) определяет лимит правительственного долга и долга местного исполнительного органа, лимиты предоставления государственных гарантий и поручительств государства;
267) проводит совместно с Национальным Банком Республики Казахстан, уполномоченным органом по государственному планированию ежегодную оценку состояния и прогноза на предстоящий плановый период государственного и гарантированного государством заимствования и долга, долга по поручительствам государства;
268) проводит мониторинг и оценку реализации бюджетных инвестиционных проектов;
269) проводит оценку реализации бюджетных программ при исполнении бюджета;
270) разрабатывает проект Указа Президента Республики Казахстан по утверждению единой системы оплаты труда работников органов Республики Казахстан, содержащихся за счет государственного бюджета и сметы (бюджета) Национального Банка Республики Казахстан.".
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов