"Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2009 жылғы есепті бекіту туралы" Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 29 сәуірдегі № 366 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2009 жылғы есепті бекіту туралы» Қазақстан Республикасының Президенті Жарлығының жобасы Қазақстан Республикасы Президентінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы Президентінің Жарлығы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2009 жылғы есепті бекіту туралы
Қазақстан Республикасының 2008 жылғы 4 желтоқсандағы Бюджет кодексінің 134-бабына сәйкес ҚАУЛЫ ЕТЕМІН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2009 жылғы есеп бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасының Үкіметі:
1) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2009 жылғы есепті Қазақстан Республикасының Парламентіне ақпарат ретінде ұсынсын;
2) Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2009 жылғы есеп және аудит жүргізу нәтижелері туралы ақпараттың бұқаралық ақпарат құралдарында жариялануын қамтамасыз етсін.
3. Осы Жарлық қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті                                        Н. Назарбаев
Қазақстан Республикасы
Президентінің
2010 жылғы «__» ________
№ ____ Жарлығымен
БЕКІТІЛГЕН
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы туралы 2009 жылғы
ЕСЕП МАЗМҰНЫ

О проекте Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2009 год"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 29 апреля 2010 года № 366
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Президента Республики Казахстан проект Указа Президента Республики Казахстан "Об утверждении отчета о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2009 год".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Указ Президента Республики Казахстан Об утверждении отчета о формировании и использовании
Национального фонда Республики Казахстан за 2009 год
В соответствии со статьей 134 Бюджетного кодекса Республики Казахстан от 4 декабря 2008 года ПОСТАНОВЛЯЮ:
1. Утвердить прилагаемый отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2009 год.
2. Правительству Республики Казахстан:
1) представить в порядке информации в Парламент Республики Казахстан отчет о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2009 год;
2) обеспечить опубликование информации об отчете за 2009 год о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан и результатах проведения аудита в средствах массовой информации.
3. Настоящий Указ вводится в действие со дня подписания.
Президент
Республики Казахстан                       Н.Назарбаев
УТВЕРЖДЕН
Указом Президента
Республики Казахстан
от " " 2010 год №
ОТЧЕТ
о формировании и использовании Национального фонда
Республики Казахстан за 2009 год Содержание

1-бөлім.   Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері және
оны пайдалану туралы есеп
2-бөлім.   Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық
Банкінің қызметі туралы 2009 жылғы есеп
3-бөлім    Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі
2009 жылғы өзге де деректер
1-бөлім. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының түсімдері
және оны пайдалану туралы 2009 жылғы есеп
Р/с
Қазақстан Республикасы Ұлттық қоры қаражатының қалыптастырылуы мен пайдаланылуы
Сомасы (мың теңге)
1
2
3
1.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің басындағы қаражаты

Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального
фонда Республики Казахстан
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным
фондом Республики Казахстан за 2009 год
Раздел 3. Иные данные по управлению Национальным фондом Республики
Казахстан за 2009 год
Раздел 1. Отчет о поступлениях и использовании Национального
фонда Республики Казахстан за 2009 год
п/п
Формирование и использование средств
Национального фонда Республики Казахстан
Сумма
(тыс.тенге)
1
2
3
1.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на начало
отчетного периода

3 310 783 255*
2.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына түсетін түсімдер:
2 297 417 901
оның ішінде:
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін тікелей салықтар (жергілікті бюджеттерге есептелетін салықтарды қоспағанда)
1 371 362 802
оның ішінде:
корпоративтік табыс салығы
559 481 255
үстеме пайдаға салынатын салық
233 318 841
бонустар
4 606 909
пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
317 072 658
өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
52 525 353
экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы
204 357 786
қызметін өнімді бөлу жөніндегі келісім-шарт бойынша жүзеге асыратын жер қойнауын пайдаланушының қосымша төлемі
0
мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда)
6 083 054
оның ішінде:
орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
6 073 958
республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын басқа да айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
мұнай секторы ұйымдары келтірген зиянның орнын толтыру туралы талаптар бойынша табиғатты пайдаланушылардан алынған қаражат
мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
9 096
республикалық меншіктегі және тау-кен өндіру әрі өңдеуші салаларға жататын мемлекеттік мүлікті жекешелендіруден түсетін түсімдер
467
ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер
654 091
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер
919 317 487
Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынбаған өзге түсімдер мен кірістер
0
3.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының пайдаланылуы:
1 107 498 030
оның ішінде:
кепілдік берілген трансферттер
843 100 000
нысаналы трансферттер
261 500 000
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару мен жыл сайынғы сыртқы аудитті жүргізуге байланысты шығыстарды жабу
2 898 030
4.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есепті кезеңнің аяғындағы қаражаты:
4 500 703 126**
* 2009 жылдың басындағы сальдо 1 411 680 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын және 51 мың теңге айырма мен «Эрнст энд Янг» жауапкершілігі шектеулі серіктестігінің (бұдан әрі - «Эрнст энд Янг» ЖШС) сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын есепке алмай көрсетілген;
** 2009 жылдың аяғындағы сальдо 4 211 788 мың теңге мөлшерінде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының есептелген және мерзімі ұзартылған шығыстарының сомасын, 51 мың теңге айырма мен «Эрнст энд Янг» ЖШС сыртқы аудиторы жасаған өткен жылдардағы қаржылық есептіліктегі дөңгелектеу сомасын және түзету сомасы болып табылатын 486 962 410 мың теңге соманы есепке алмай көрсетілген.

3 310 783 255*
2.
Поступления в Национальный фонд Республики Казахстан:
2 297 417 901
в том числе:
прямые налоги от организаций нефтяного сектора (за
исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты)
1 371 362 802
в том числе:
корпоративный подоходный налог
559 481 255
налог на сверхприбыль
233 318 841
бонусы
4 606 909
налог на добычу полезных ископаемых
317 072 658
доля Республики Казахстан по разделу продукции
52 525 353
рентный налог на экспортируемую сырую нефть,
газовый конденсат
204 357 786
дополнительный платеж недропользователя, осуществляющего
деятельность по контракту о разделе продукции
0
другие поступления от операций, осуществляемых
организациями нефтяного сектора (за исключением
поступлений, зачисляемых в местные бюджеты)
6 083 054
в том числе:
административные штрафы, пени, санкции, взыскания,
налагаемые центральными государственными органами, их
территориальными подразделениями, на организации нефтяного
сектора
6 073 958
прочие штрафы, пени, санкции, взыскания, налагаемые
государственными учреждениями, финансируемыми из
республиканского бюджета, на организации нефтяного сектора
средства, полученные от природопользователей по
искам о возмещении вреда организациями нефтяного сектора
другие неналоговые поступления от организаций нефтяного
сектора
9 096
поступления от приватизации государственного имущества
находящегося в республиканской собственности и относящегося
к горнодобывающей и обрабатывающей отраслям
467
поступления от продажи земельных участков
сельскохозяйственного назначения
654 091
инвестиционные доходы от управления Национальным фондом
Республики Казахстан
919 317 487
иные поступления и доходы, не запрещенные законодательством
Республики Казахстан
0
3.
Использование Национального фонда Республики Казахстан:
1 107 498 030
в том числе:
гарантированные трансферты
843 100 000
целевые трансферты
261 500 000
покрытие расходов, связанных с управлением Национальным
фондом Республики Казахстан и проведением ежегодного
внешнего аудита
2 898 030
4.
Средства Национального фонда Республики Казахстан на конец
отчетного периода
4 500 703 126**
* сальдо на начало 2009 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 1411 680 тыс. тенге и суммы 51 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором товариществом с ограниченной ответственностью "Эрнст энд Янг" (далее - ТОО "Эрнст энд Янг");
** сальдо на конец 2009 года показано без учета суммы начисленных и отсроченных расходов Национального фонда Республики Казахстан в размере 4 211 788 тыс. тенге, суммы 51 тыс. тенге - разницы и округления в финансовой отчетности за прошлые годы, составленной внешним аудитором ТОО "Эрнст энд Янг" и суммы 486 962 410 тыс. тенге, являющейся суммой корректировки.

2009 жылғы 1 қаңтарға Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражаты 3 310 783 255 мың теңгені (3 309 371 524 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен), 2009 жылғы 31 желтоқсанға 4 500 703 126 мың теңгені (4 009 528 878 мың теңге - аудиттелген қаржылық есептілікке сәйкес есептеу тәсілімен) құрады.
Халықаралық қаржылық есептілік стандарттарының (бұдан әрі - ХҚЕС) 39 «Қаржы құралдары: тану және бағалау» талаптарын назарға ала отырып, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қоржынына сатып алынған «Самұрық-Қазына» ұлттық әл-ауқат қоры» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - «Самұрық-Қазына» АҚ) мен «ҚазАгро» ұлттық басқарушы холдингі» акционерлік қоғамы (бұдан әрі - «ҚазАгро» АҚ) облигацияларының баланстық құнын түзету жүргізілді (сатып алу-сату шарттары бойынша номиналдық құн 749 900 000 мың теңгені құрады). Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтерінің өзгерістері туралы есебінде «Басқа да бөлулер» бабы бойынша көрсетілген түзетулердің мөлшері 486 962 410 мың теңгені құрады және кірістілік бойынша дисконтталған, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің айналыс мерзімдері ұқсас қазынашылық облигацияларына ұқсас бағалы қағаздардың деректері бойынша болашақ ақша ағындарының номиналдық құны мен келтірілген құны арасындағы айырма ретінде есептелді.

На 1 января 2009 года средства Национального фонда Республики Казахстан составляли 3 310 783 255 тыс. тенге (3 309 371 524 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности), на 31 декабря 2009 года составляли 4 500 703 126 тыс. тенге (4 009 528 878 тыс. тенге - методом начисления согласно аудированной финансовой отчетности).
Принимая во внимание требования международных стандартов финансовой отчетности (далее - МСФО) 39 "Финансовые инструменты: признание и оценка", была произведена корректировка балансовой стоимости приобретенных в портфель Национального фонда Республики Казахстан облигаций Акционерного общества "Фонд национального благосостояния "Самрук-Казына" (далее - АО "Самрук-Казына") и Акционерного общества "Национальный управляющий холдинг "КазАгро" (далее - АО "КазАгро") (по договорам купли-продажи номинальная стоимость составляла 749 900 000 тыс. тенге). Размер корректировки, отраженный в отчете об изменениях в чистых активах Национального фонда Республики Казахстан по статье "Прочие распределения", составил 486 962 410 тыс. тенге и был рассчитан как разница между номинальной стоимостью и приведенной стоимостью будущих денежных потоков по данным ценным бумагам, дисконтированных по доходности аналогичных казначейских облигаций Министерства финансов Республики Казахстан со схожими сроками обращения.

2009 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына 1 378 100 414 мың теңге түсті, оның ішінде мұнай секторы ұйымдарынан түскен тікелей салықтардың түсімдері есебінен (жергілікті бюджеттерге есепке алынатын салықтарды қоспағанда) - 1 371 362 802 мың теңге, оның 467 377 170 мың теңгесі (3 329 148 мың АҚШ долларына барабар) кезекті айырбастау/қайта айырбастау операциясын дәл сол күні жүргізу жолымен Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының тиісті шотына теңгемен есепке алынған шетелдік валютадағы түсімдер болып табылады, мұнай секторы ұйымдары жүзеге асыратын операциялардан түсетін басқа да түсімдер (жергілікті бюджеттерге есептелетін түсімдерді қоспағанда) - 6 083 054 мың теңге, ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелерін сатудан түсетін түсімдер - 654 091 мың теңге, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқарудан түсетін инвестициялық кірістер - 919 317 487 мың теңге.
2009 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түскен түсімдердің құрылымы
Салық төлемдерінің түрі
Сомасы (мың теңге)
Жалпы көлемдегі үлесі (%)
1
2
3
Корпоративтік табыс салығы, оның ішінде
559 481 255
40,62
КТС 101105*
430 426 705
31,25
КТС 101106*
15 518 684
1,13
КТС 101107*
110 078 468
7,99
КТС 101109*
3 457 398
0,25
Үстеме пайдаға салынатын салық
233 318 841
16,94
Бонустар
4 606 909
0,33
Пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық
317 072 658
23,02
Өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі
52 525 353
3,81
Экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы
204 357 786
14,84
Орталық мемлекеттік органдар, олардың аумақтық бөлімшелері мұнай секторы ұйымдарына салатын әкімшілік айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар

За 2009 год в Национальный фонд Республики Казахстан поступило 1 378 100 414 тыс. тенге, из них за счет поступлений прямых налогов от организаций нефтяного сектора (за исключением налогов, зачисляемых в местные бюджеты) - 1 371 362 802 тыс. тенге, из которых 467 377 170 тыс. тенге (эквивалент 3 329 148 тыс. долларов США) являются поступлениями в иностранной валюте, зачисленные на соответствующий счет Национального фонда Республики Казахстан в тенге путем проведения операции последовательной конвертации/реконвертации день в день, других поступлений от операций, осуществляемых организациями нефтяного сектора (за исключением поступлений, зачисляемых в местные бюджеты) 6 083 054 тыс. тенге, поступлений от продажи земельных участков сельскохозяйственного назначения - 654 091 тыс. тенге, поступлений инвестиционных доходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан - 919 317 487 тыс. тенге.
Структура поступлений от организаций нефтяного сектора в
Национальный фонд Республики Казахстан в 2009 году
Вид налоговых платежей
Сумма
(тыс. тенге)
Доля в общем
объеме (%)
1
2
3
Корпоративный подоходный налог, в том числе:
559 481 255
40,62
КПН 101105*
430 426 705
31,25
КПН 101106*
15 518 684
1,13
КПН 101107*
110 078 468
7,99
КПН 101109*
3 457 398
0,25
Налог на сверхприбыль
233 318 841
16,94
Бонусы
4 606 909
0,33
Налог на добычу полезных ископаемых
317 072 658
23,02
Доля Республики Казахстан по разделу продукции
52 525 353
3,81
Рентный налог на экспортируемую сырую нефть,
газовый конденсат
204 357 786
14,84
Административные штрафы, пени, санкции,
взыскания, налагаемые центральными
государственными органами, их территориальными
подразделениями, на организации нефтяного
сектора

6 073 958
0,44
Республикалық бюджеттен қаржыландырылатын мемлекеттік мекемелер мұнай секторы ұйымдарына салатын өзге де айыппұлдар, өсімпұлдар, санкциялар, өндіріп алулар
0
0
Мұнай секторы ұйымдарынан түсетін басқа да салықтық емес түсімдер
9 096
0
БАРЛЫҒЫ:
1 377 445 856
100,00
Ескертпе:
* КТС 101105 - заңды тұлғалар - мұнай секторы ұйымдарынан алынатын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101106 - мұнай секторы ұйымдары резидент заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101107 - мұнай секторы ұйымдары резидент емес заңды тұлғалардан төлем көзінен ұстайтын корпоративтік табыс салығы;
* КТС 101109 - мұнай секторы ұйымдары болып табылатын резидент емес заңды тұлғалардың таза табысына салынатын корпоративтік табыс салығы.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына мұнай секторы ұйымдарынан түсетін түсімдердің негізгі бөлігін (40,62 %) заңды тұлғалардан алынатын корпоративтік табыс салығы, одан соң үлесі түсімдердің жалпы сомасының 23,02 %-ін құрайтын пайдалы қазбаларды өндіруге салынатын салық алады. Үстеме пайдаға салынатын салық түсімдердің жалпы сомасының 16,94 %-ін құрайды, экспортталатын шикі мұнайға, газ конденсатына салынатын рента салығы түсімдердің жалпы сомасының 14,84 %-ін құрайды және өнімді бөлу жөніндегі Қазақстан Республикасының үлесі түсімдердің жалпы сомасының 3,81 %-ін құрады.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан 2007 - 2009 жылдарға арналған кепілдендірілген трансферт туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 25 қарашадағы № 189 Заңына сәйкес 2009 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке даму бюджетінің шығыстарын жабуға кепілдендірілген трансферт түрінде жоспарланған 843 100 000 мың теңгенің 843 100 000 мың теңгесі аударылды, ол жоспардың 100 %-ін құрайды.
«Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан берілетін 2009 жылға арналған нысаналы трансферт туралы» Қазақстан Республикасы Президентінің 2009 жылғы 27 наурыздағы № 777 Жарлығына сәйкес 2009 жылы Қазақстан Республикасының Ұлттық қорынан республикалық бюджетке жұмыспен қамтуды қамтамасыз ету, жұмыссыздықтың елеулі өсу деңгейін болдырмау және дағдарыстан кейінгі тұрақты дамуға жағдай жасау үшін мақсатты трансферт түрінде жоспарланған 347 900 000 мың теңгеден 261 500 000 мың теңге аударылды, ол жылдық жоспардың 75,2 %-ін құрайды.
2-бөлім. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің қызметі туралы 2009 жылғы есеп
«КПМГ Аудит» жауапкершілігі шектеулі серіктестігі жүргізген Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры аудитінің нәтижелері бойынша қаржылық есептілік дұрыс деп танылды және Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаржылық жағдайының халықаралық қаржылық есептілік стандарттарына сәйкес келетінін көрсетеді.
1-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік
басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің
бухгалтерлік теңгерімі (мың теңге)
Баптың атауы
2009 жылы
2008 жылы
Активтер
Ақша және оның баламалары

6 073 958
0,44
Прочие штрафы, пени, санкции, взыскания,
налагаемые государственными учреждениями,
финансируемыми из республиканского бюджета, на
организации нефтяного сектора
0
0
Другие неналоговые поступления от организаций
нефтяного сектора
9 096
0,01
ВСЕГО
1 377 445 856
100,00
Примечание:
* КПН 101105 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц - организаций нефтяного сектора;
* КПН 101106 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц - резидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора;
* КПН 101107 - корпоративный подоходный налог с юридических лиц-нерезидентов, удерживаемый у источника выплаты организациями нефтяного сектора;
* КПН 101109 - корпоративный подоходный налог с чистого дохода юридических лиц-нерезидентов, являющихся организациями  нефтяного сектора.
В поступлениях в Национальный фонд Республики Казахстан от организаций нефтяного сектора основную часть (40,62 %) занимает корпоративный подоходный налог с юридических лиц, затем налог на добычу полезных ископаемых, доля которых составляет 23,02 % в общей сумме поступлений. Налог на сверхприбыль составляет 16,94 % от общей суммы поступлений, рентный налог на экспортируемую сырую нефть, газовый конденсат составляет 14,84 % общей суммы поступлений и доля Республики Казахстан по разделу продукции составила в общей сумме поступлений 3,81 %.
Согласно Закону Республики Казахстан от 25 ноября 2006 года № 189 "О гарантированном трансферте из Национального фонда Республики Казахстан на 2007-2009 годы" за 2009 год из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 843 100 000 тыс. тенге в виде гарантированного трансферта на покрытие расходов бюджета развития при плане 843 100 000 тыс. тенге, что составляет 100 % от годового плана.
В соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 27 марта 2009 года № 777 "О целевом трансферте из Национального фонда Республики Казахстан" в 2009 году из Национального фонда Республики Казахстан в республиканский бюджет было перечислено 261 500 000 тыс. тенге в виде целевого трансферта для обеспечения занятости, недопущения существенного роста уровня безработицы и создания условий для устойчивого посткризисного развития при плане 347 900 000 тыс. тенге, что составляет 75,2 % от годового плана.
Раздел 2. Отчет о деятельности Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению Национальным фондом
Республики Казахстан за 2009 год
По результатам аудита Национального фонда Республики Казахстан, проведенного товариществом с ограниченной ответственностью "КПМГ Аудит", финансовая отчетность признана достоверной и отражает финансовое положение Национального фонда Республики Казахстан как соответствующее международным стандартам финансовой отчетности.
Форма 1
Бухгалтерский баланс Национального Банка Республики Казахстан
по доверительному управлению активами Национального фонда
Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2009 год
за 2008 год
1
2
3
Активы
Деньги и их эквиваленты

4 216 533
2 408 017
Міндеттемелер жиыны
6 173 306
4 874 465
Қазақстан Республикасы Үкіметінің шотына енгізілген таза активтер
4 009 528 878
3 309 371 524
2009 жылғы 31 желтоқсанға Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры кредиторлық берешегінің және есептелген шығыстарының жалпы сомасы 4 216 533 мың теңгені құрады, одан:
инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы кредиторлық берешек - 4 745 мың теңге;

4 216 533
2 408 017
Итого обязательства
6 173 306
4 874 465
Чистые активы, включенные в счет Правительства
Республики Казахстан
4 009 528 878
3 309 371 524
На 31 декабря 2009 года общая сумма кредиторской задолженности и начисленных расходов Национального фонда Республики Казахстан составила 4 216 533 тыс. тенге, из которых:
кредиторская задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям - 4 745 тыс. тенге;

Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына көрсетілген қызметтер үшін кредиторлық берешек теңгемен - 4 211 788 мың теңге, оның ішінде:
активтерді басқарғаны үшін комиссия - 4 146 484 мың теңге, оның ішінде:
- 3 115 204 мың теңге - сыртқы басқарушылардың қызметтері үшін комиссия;
- 1 031 280 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің комиссиялық сыйақысы;
- басқа да есептелген шығыстар - 65 304 мың теңге, оның ішінде:
- 54 440 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының сыртқы кастодианы BNY Mellon қызметтері үшін;
- 10 864 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының аудитін жүргізу жөніндегі қызмет үшін;
- 2009 жылғы 31 желтоқсанға инвестициялық операциялар бойынша шетел валютасындағы дебиторлық берешекті білдіретін Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының дебиторлық берешегінің жалпы сомасы 2 543 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарудың 2009 жылғы қорытындылары бойынша есептелген кірістер мен шығыстар бойынша негізгі көрсеткіштер мынаны құрады:
1) басқару нәтижелері бойынша кірістер - 266 737 159 мың теңге;
2) басқарудан келген шығыстар - 5 698 137 мың теңге;

кредиторская задолженность в тенге за оказанные Национальному фонду Республики Казахстан услуги - 4 211 788 тыс. тенге, из них:
комиссии за управление активами - 4 146 484 тыс. тенге, в том числе:
- 3 115 204 тыс. тенге - комиссия за услуги внешних управляющих;
- 1 031 280 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение Национального Банка Республики Казахстан;
прочие начисленные расходы - 65 304 тыс. тенге, в том числе:
- 54 440 тыс. тенге - за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon;
- 10 864 тыс. тенге - за услуги по проведению внешнего аудита Национального фонда Республики Казахстан.
На 31 декабря 2009 года общая сумма дебиторской задолженности Национального фонда Республики Казахстан, представляющая собой дебиторскую задолженность в иностранной валюте по инвестиционным операциям, составила 2 543 тыс. тенге.
По итогам доверительного управления Национальным фондом Республики Казахстан за 2009 год основные показатели по начисленным доходам и расходам составили:
1) доходы по результатам управления - 266 737 159 тыс. тенге;
2) расходы от управления - 5 698 137 тыс. тенге;

3) теңгемен қайта бағалау (қайта есептеу) бойынша оң айырма - 652 580 328 мың теңге.
Осылайша, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару шығыстары шегерілгенге дейін жалпы жиынтық кіріс 919 317 487 мың теңгені, Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару шығыстары шегерілгеннен кейінгі жалпы жиынтық кіріс 913 619 350 мың теңгені, 2009 жылғы таза пайда 261 039 022 мың теңгені құрады.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының BNY Mellon кастодиан банкінің деректері бойынша 2009 жылғы 1 қаңтар - 2009 жылғы 31 желтоқсан кезеңінде базалық валюта - АҚШ долларымен есептелген инвестициялық кіріс (іске асырылған және іске асырылмаған) пайда болды, ол 1 464 078 мың АҚШ долларын құрады. Мәмілелер жасауға арналған шығындарды ескере отырып түзетілген инвестициялық кіріс BNY Mellon кастодиан банкінің деректері бойынша осы кезеңде 1 463 647 мың АҚШ долларын құрады.
2-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің пайдасы мен шығындары туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2009 жылы
2008 жылы
Кірістер
Сыйақы түріндегі кірістер

3) положительная разница по переоценке (пересчету) в тенге - 652 580 328 тыс. тенге.
Таким образом, общий совокупный доход до вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 919 317 487 тыс. тенге, общий совокупный доход после вычета расходов от управления Национальным фондом Республики Казахстан составил 913 619 350 тыс. тенге, чистая прибыль за 2009 год составила 261 039 022 тыс. тенге.
По данным банка-кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon, за период с 1 января 2009 года по 31 декабря 2009 года образовался инвестиционный доход (реализованный и нереализованный), рассчитанный в базовой валюте - долларах США, который составил 1 464 078 тыс. долларов США. Скорректированный с учетом затрат на совершение сделок инвестиционный доход по данным банка-кастодиана BNY Mellon за этот же период составил 1 463 647 тыс. долларов США.
Форма 2
Отчет о прибылях и убытках Национального Банка Республики
Казахстан по доверительному управлению активами Национального
фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2009 год
за 2008 год
Доходы
Доходы в виде вознаграждения

17 898
Шығыстардың жиыны
5 698 137
1 622 342
Таза кіріс (шығын)
261 039 022
(81 087 239)
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының шотынан есепті кезеңде Қазақстан Республикасы Ұлттық қорын басқаруға байланысты жалпы сомасы 2 898 030 мың теңге мынадай шығыстар төленді:
1 925 203 мың теңге - Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын сенімгерлік басқарғаны үшін Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкіне комиссиялық сыйақы, оның ішінде 1 327 028 мың теңге 2009 жылғы қызметтер үшін, 598 175 мың теңге 2008 жылғы қызметтер үшін;

17 898
Итого расходы
5 698 137
1 622 342
Чистая прибыль (убыток)
261 039 022
(81 087 239)
Со счета Национального фонда Республики Казахстан за отчетный период оплачены следующие расходы, связанные с управлением Национальным фондом Республики Казахстан, в общей сумме 2 898 030 тыс. тенге:
1 925 203 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение Национальному Банку Республики Казахстан за доверительное управление Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 1 327 028 тыс. тенге за услуги 2009 года, 598 175 тыс. тенге за услуги 2008 года;

601 330 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқарғаны үшін сыртқы басқарушыларға комиссиялық сыйақы, оның ішінде 88 041 мың теңге 2009 жылғы қызметтер үшін, 513 289 мың теңге өткен жылдардағы қызметтер үшін;
317 513 мың теңге - Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының ғаламдық кастодианы BNY Mellon Қазақстан Республикасының Ұлттық қорына қызмет көрсеткені үшін төлемақы, оның 180 059 мың теңгесі 2009 жылғы қызметтер үшін, 137 455 мың теңге 2008 жылғы қызметтер үшін;
26 324 мың теңге - теңгеге номиналданған бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау жөнінде «Бағалы қағаздардың орталық депозитарийі» акционерлік қоғамы көрсеткен қызметтерге төлемақы;
14 820 мың теңге - 2008 жылғы сыртқы аудит қызметіне ақы төлеу;
8 700 мың теңге - 2009 жылы «The Yield Book Inc.» компаниясы көрсеткен қызметтер үшін төлемақы;

601 330 тыс. тенге - комиссионное вознаграждение внешних управляющих по доверительному управлению Национальным фондом Республики Казахстан, в том числе 88 041 тыс. тенге за услуги 2009 года и 513 289 тыс. тенге за услуги прошлых лет;
317 513 тыс. тенге - за услуги глобального кастодиана Национального фонда Республики Казахстан BNY Mellon, в том числе 180 059 тыс. тенге за услуги 2009 года, 137 455 тыс. тенге за услуги 2008 года;
26 324 тыс. тенге - оплата услуг, оказанных Акционерным обществом "Центральный депозитарий ценных бумаг" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге;
14 820 тыс. тенге - оплата услуг внешнего аудита за 2008 год;
8 700 тыс. тенге - оплата услуг, оказанных компанией "The Yield Book Inc." в 2009 году;

3 763 мың теңге - 2008 жылы «Barra International LTD» компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін төлемақы;
334 мың теңге - «Fitch Ratings» компаниясының бағдарламалық өнімін пайдаланғаны үшін төлемақы;
32 мың теңге - «Бірінші тәуелсіз тіркеуші» акционерлік қоғамының теңгеге номиналданған бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау жөніндегі қызметтері үшін;
11 мың теңге - «Қор орталығы» акционерлік қоғамының теңгеге номиналданған бағалы қағаздарды есепке алу және сақтау жөніндегі қызметтері үшін.
3-нысан
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының активтерін сенімгерлік басқару жөніндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ақша қаражатының қозғалысы туралы есеп (мың теңге)
Баптың атауы
2009 жылы
2008 жылы
1
2
3
Операциялық қызметтен түскен ақша қаражатының қозғалысы
Таза пайда (шығын)

3 763 тыс. тенге - оплата за пользование программным продуктом компании "Barra International LTD" за услуги 2008 года;
334 тыс. тенге - оплата за пользование программным продуктом компании "Fitch Ratings";
32 тыс. тенге - за услуги Акционерного общества "Первый независимый регистратор" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге;
11 тыс. тенге - за услуги Акционерного общества "Фондовый центр" по учету и хранению ценных бумаг, номинированных в тенге.
Форма 3
Отчет о движении денежных средств Национального Банка
Республики Казахстан по доверительному управлению активами
Национального фонда Республики Казахстан (тыс. тенге)
Наименование статьи
за 2009 год
за 2008 год
1
2
3
Движение денежных средств от операционной
деятельности
Чистая прибыль (убыток)

261 039 022
Түзетулер:
Қазақстандық мемлекеттік компаниялардың облигациялары бойынша дисконтты босату
(13 876 625)
Пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдарынан іске асырылмаған шығын немесе пайда
(161 669 914)
153 003 360
Операциялық активтер мен міндеттемелердегі өзгерістерге дейінгі операциялық қызметтен түсетін ақша қаражатының қозғалысы
85 492 483
71 916 121
Операциялық активтердің азаюы (ұлғаюы):
Туынды қаржы құралдарынан басқа, пайда немесе шығын арқылы әділ құн бойынша ескерілетін қаржы құралдары
536 285 753

261 039 022
(81 087 239)
Корректировки:
Высвобождение дисконта по облигациям
Казахстанских государственных компаний
(13 876 625)
-
Нереализованный убыток/(прибыль) от финансовых
инструментов, учитываемых по справедливой
стоимости через прибыль или убыток
(161 669 914)
153 003 360
Движение денежных средств от операционной
деятельности до изменений в операционных
активах и обязательствах
85 492 483
71 916 121
Уменьшение (увеличение) операционных активов:
Финансовые инструменты, учитываемые по
справедливой стоимости через прибыль или
убыток, кроме производных финансовых
инструментов
536 285 753

16,86
18,23
18,85
Жинақтау қоржынының барлығы
100,00
100,00
100,00
100,00
100,00
Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры құрылғаннан бастап 2009 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы инвестициялық кіріс 4 157 млн. АҚШ долларын құрады. Құрылғаннан бастап 2009 жылғы 31 желтоқсан аралығындағы Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының кірістілігі 54,98% құрады, ол жылдық мәнде 5,24%-ті құрайды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының таза активтері мынадай санаттар (инвестициялық қоржын түрлері) бойынша жіктелген:
тұрақтандыру қоржыны;
жинақтау қоржыны;
тіркелген кірісі бар бағалы қағаздар қоржыны;
акциялар қоржыны;
активтерді тактикалық орналастыру қоржыны.

16,86
18,23
18,85
Всего
сберега-
тельный
портфель
100,00
100,00
100,00
100,00
100,00
Инвестиционный доход за период с начала создания Национального фонда Республики Казахстан по 31 декабря 2009 года составил 4 157 млн. долларов США. Доходность Национального фонда Республики Казахстан за период с начала его создания по 31 декабря 2009 года составила 54,98 %, что в годовом выражении составляет 5,24 %.
Чистые активы Национального фонда Республики Казахстан были классифицированы по следующим категориям (видам инвестиционного портфеля):
стабилизационный портфель;
сберегательный портфель;
портфель ценных бумаг с фиксированным доходом;
портфель акций;
портфель тактического размещения активов.

Инвестициялық стратегияға сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық қоры активтерінің әрбір сыныбы эталондық қоржынға (индекске) қатысты басқарылады, оның негізінде активтердің кірістілігі бағаланады. Эталондық қоржындар (индекстер) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасының Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесінде айқындалған.
2009 жылы Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің дербес басқаруындағы тұрақтандыру қоржынының активтері ақша нарығы құралдарына, Америка Құрама Штаттарының қазынашылығының бағалы қағаздарына, сондай-ақ Батыс Еуропа елдерінің мемлекеттік бағалы қағаздарына орналастырылды.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі 2009 жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығында 1,24 %-ті құрады, осы кезеңде эталондық қоржынның (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) кірістілігі 0,58 %-ті құрады. Осылайша, тұрақтандыру қоржынының активтерін басқару нәтижесінде 2009 жылы 0,66 % мөлшерінде оң үстеме кірістілік алынды.
Жинақтау қоржынының кірістілігі 2009 жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығында 10,19 %-ті құрады. 2009 жылғы 1 қаңтар - 31 желтоқсан аралығында эталондық қоржынның кірістілігі 11,95 %-ті құрады. 2009 жылы жинақ қоржынының үстеме кірістілігі теріс және (-) 1,76 % болды, бұл әлемдік қор нарықтарының өсу аясында активтерді 2009 жылғы 15 желтоқсанға дейін облигациялар қоржынының пайдасына тактикалық бөлу жөніндегі активтік ұстанымға байланысты болды1.
Сонымен бірге, жинақтау қоржынының активтерін басқару нәтижелері барлық мандат түрлері бойынша оң нәтижемен қатар, теріс нәтижелерді де көрсетті.
Осылайша, 2009 жылы оң үстеме кірістілікке «Жаһандық акциялар» мандат түрі бойынша 1,10 %-ті құраған және «Активтерді жаһандық тактикалық бөлу» мандат түрі бойынша 8,88 %-ті құраған активтерді басқару нәтижесінде қол жеткізілді, «Жаһандық облигациялар» мандат түрі бойынша (-) 0,20 %-ды құраған теріс үстеме кірістілік көрсетілді.
_______________________________
1 Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының 2009 жылғы 30 қарашадағы № 107  қаулысына сәйкес бейтарап ұстанымға келтіру.
Мандаттардың түрлері бойынша жинақтау қоржынының
кірістілігі
РҚАО-ның ескертпесі: диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз.
Тұрақтандыру қоржынының кірістілігі
РҚАО-ның ескертпесі: диаграмманы қағаз мәтінінен қараңыз.
2. Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөнінде 2009 жылы өткізілген іс-шаралар туралы қосымша ақпарат
Дағдарысқа қарсы бағдарламаны іске асыру шеңберінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2009 жылғы 13 қаңтардағы № 6 қаулысымен Қазақстан Республикасы Үкіметінің, Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің және Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын және қаржы ұйымдарын реттеу мен қадағалау агенттігінің экономиканы және қаржы жүйесін тұрақтандыру жөніндегі 2009 - 2010 жылдарға арналған бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспары (бұдан әрі - Бірлескен іс-қимыл жоспары) мақұлданды.

В соответствии с инвестиционной стратегией каждый класс активов Национального фонда Республики Казахстан управляется относительно эталонного портфеля (индекса), на основании которого оценивается их доходность. Эталонные портфели (индексы) определены Правилами осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65.
В 2009 году активы стабилизационного портфеля, находящегося в самостоятельном управлении Национального Банка Республики Казахстан, были размещены в инструменты денежного рынка, в ценные бумаги казначейства Соединенных Штатов Америки, а также в государственные ценные бумаги стран Западной Европы.
Доходность стабилизационного портфеля с 1 января 2009 года по 31 декабря 2009 года составила 1,24 %, за этот же период доходность эталонного портфеля (Merrill Lynch 6-month US Treasury Bill Index) составила 0,58 %. Таким образом, в результате управления активами стабилизационного портфеля в 2009 году была получена положительная сверхдоходность в размере 0,66 %.
Доходность сберегательного портфеля с 1 января по 31 декабря 2009 года составила 10,19 %. Доходность эталонного портфеля с 1 января по 31 декабря 2009 года составила 11,95 %. Сверхдоходность сберегательного портфеля за 2009 год была отрицательной - (-) 1,76 %, что было обусловлено активной позицией по тактическому распределению активов в пользу портфеля облигаций до 15.12.2009 г.1, на фоне роста мировых фондовых рынков.
________________________
1 Приведение в нейтральную позицию в соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан № 107 от 30 ноября 2009 года.
Вместе с тем, результаты управления активами сберегательного портфеля по всем типам мандатов показали как положительные, так и отрицательные результаты.
Так, положительная сверхдоходность в 2009 году была достигнута в результате управления активами по типу мандата "Глобальные акции", которая составила 1,10 %, и по типу мандата "Глобальное тактическое распределение активов", которая составила 8,88 %, тогда как отрицательная сверхдоходность по типу мандата "Глобальные облигации" составила (-) 0,20 %.
Доходность сберегательного портфеля по типам мандатов
Примечание РЦПИ. См. бумажный вариант.
Доходность стабилизационного портфеля
Примечание РЦПИ. См. бумажный вариант.
2. Дополнительная информация о проведенных мероприятиях в 2009
году по управлению Национальным фондом Республики Казахстан
В рамках реализации антикризисной программы постановлением Правительства Республики Казахстан от 13 января 2009 года был одобрен План мероприятий по реализации Плана совместных действий Правительства Республики Казахстан, Национального Банка Республики Казахстан и Агентства Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций по стабилизации экономики и финансовой системы на 2009-2010 годы (далее - План совместных действий).

Бірлескен іс-қимыл жоспарын іске асыру жөніндегі іс-шаралар жоспарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі 2009 жылғы 2 ақпанда «Самұрық-Қазына» АҚ-ның және 2009 жылғы 18 ақпанда «ҚазАгро» АҚ-ның облигацияларын сатып алу-сату шарттарын жасасты және осы облигацияларды тиісінше 480 млрд. теңге және 120 млрд. теңге сомасына сатып алуды жүзеге асырды.
«Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 28 қаңтардағы № 6 қаулысына сәйкес тәуекелдерді барынша азайту, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық Қор активтерінің өтімділігін арттыру мақсатында 2009 жылғы 1 сәуірден бастап облигациялар қоржыны үшін эталондық қоржынға кіретін бағалы қағаздарды өтеуге дейінгі орташа мерзім азайтылды, осылайша ол:
Merrill Lynch US Treasury (G0Q0) - 45%,
Merrill Lynch EMU Direct Governments (EG00) - 30%,
Merrill Lynch UK Gilts (G0L0) - 10%,
Merrill Lynch Japan Governments (G0Y0) - 10%,
Merrill Lynch Australian Governments (G0T0) - 5%-тен:
Merrill Lynch U.S. Treasuries, 1-5 Yrs (GVQ0) - 45%,
Merrill Lynch EMU Direct Governments, 1-10 Yrs (EG05) - 30%,
Merrill Lynch U.K. Gilts, 1-10 Yrs (G5L0) - 10%,
Merrill Lynch Japan Governments, 1-10 Yrs (G5Y0) - 10%,
Merrill Lynch Australian Governments, 1-10 Yrs (G5T0) - 5%-ке өзгертілді.
2009 жылғы 23 қарашада Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңестің отырысы болды, онда мынадай ұсыныстар мақұлданды:
1. «Екібастұз ГРЭС-1» жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысу үлесінің 50%-ін және «Богатырь Аксесс Көмір» жауапкершілігі шектеулі серіктестігіне қатысу үлесінің 50%-ін «Самұрық-Қазына» АҚ-ның сатып алуы жөніндегі мәмілені қаржыландыру мақсатында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорынан қаражат бөлу жөнінде;
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жинақтаушы қоржыны эталондық қоржынының қолданыстағы тактикалық бөлінуін 80% облигациялардан және 20% акциялардан тұратын индекске өзгерту жөнінде;
3. Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жинақтаушы қоржынының қолданыстағы валюталық бөлінуін еуроның үлесін 30%-тен 35%-ке ұлғайту есебінен АҚШ долларының үлесін 45%-тен 40%-ке дейін төмендету жолымен өзгерту жөнінде;
Қазақстан Республикасының Ұлттық қорын басқару жөніндегі кеңес отырысының 2009 жылғы 23 қарашадағы № 01-7.14 хаттамасының 1, 2 және 3-тармақтарына сәйкес Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі «Самұрық-Қазына» АҚ-мен облигацияларын сатып алу-сату туралы 2009 жылғы 8 желтоқсандағы № 603 шартты жасасты және осы облигацияларды 149,9 млрд. теңге сомасына сатып алуды жүзеге асырды. Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкі Басқармасының 2009 жылғы 30 қарашадағы отырысында Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жинақтаушы қоржынының эталондық қоржынының қолданыстағы тактикалық бөлінуін 80% облигациялардан және 20% акциялардан тұратын индекске өзгертуді, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының жинақтаушы қоржынының қолданыстағы валюталық бөлінуін еуроның үлесін 30%-тен 35%-ке ұлғайту есебінен АҚШ долларын 45%-тен 40%-ке дейін төмендетуді көздейтін «Қазақстан Республикасы Ұлттық Банк Басқармасының «Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының инвестициялық операцияларын жүзеге асыру ережесін бекіту туралы» 2006 жылғы 25 шілдедегі № 65 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» № 107 қаулысы қабылданды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының мақсаттары мен міндеттерін халық арасында түсіндіру жөнінде жүйелі жұмыс жүргізу шеңберінде мынадай іс-шаралар жүзеге асырылды:

В соответствии с Планом мероприятий по реализации Плана совместных действий Национальный Банк Республики Казахстан заключил договора купли-продажи облигаций АО "Самрук-Казына" от 2 февраля 2009 года и АО "КазАгро" от 18 февраля 2009 года и осуществил выкуп данных облигаций на сумму 480 млрд. тенге и 120 млрд. тенге соответственно.
В соответствии с постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2009 года № 6 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национального фонда Республики Казахстан" с целью минимизации рисков, а также повышения ликвидности активов Национального фонда Республики Казахстан с 1 апреля 2009 года был уменьшен средний срок до погашения ценных бумаг, входящих в эталонный портфель для портфеля облигаций, так он был изменен с:
Merrill Lynch US Treasury (G0Q0) - 45 %,
Merrill Lynch EMU Direct Governments (EG00) - 30 %,
Merrill Lynch UK Gilts (G0L0) - 10 %,
Merrill Lynch Japan Governments (G0Y0) - 10 %,
Merrill Lynch Australian Governments (G0T0) - 5 %
на:
Merrill Lynch U.S. Treasuries, 1-5 Yrs (GVQ0) - 45 %,
Merrill Lynch EMU Direct Governments, 1-10 Yrs (EG05) - 30 %,
Merrill Lynch U.K. Gilts, 1-10 Yrs (G5L0) - 10 %,
Merrill Lynch Japan Governments, 1-10 Yrs (G5Y0) - 10 %,
Merrill Lynch Australian Governments, 1-10 Yrs (G5T0) - 5 %.
23 ноября 2009 года состоялось заседание Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан, на котором были одобрены следующие предложения:
1. По выделению средств из Национального фонда Республики Казахстан с целью финансирования сделки по покупке АО "Самрук-Казына" 50 % доли участия в товариществе с ограниченной ответственностью "Экибастузская ГРЭС-1" и 50 % доли участия в товариществе с ограниченной ответственностью "Богатырь Аксесс Комир";
2. По изменению действующего тактического распределения эталонного портфеля сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан на индекс, состоящий на 80 % из облигаций и 20 % акций;
3. По изменению действующего валютного распределения сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан путем снижения доли доллара США с 45 % до 40 % за счет увеличения доли евро с 30 % до 35 %.
В соответствии с пунктами 1, 2 и 3 Протокола заседания Совета по управлению Национальным фондом Республики Казахстан от 23 ноября 2009 года № 01-7.14, Национальный Банк Республики Казахстан заключил договор купли-продажи облигаций АО "Самрук-Казына" от 8 декабря 2009 года № 603 и осуществил выкуп данных облигаций на сумму 149,9 млрд. тенге. На заседании Правления Национального Банка Республики Казахстан от 30 ноября 2009 года было принято постановление № 107 "О внесении изменений и дополнений в постановление Правления Национального Банка Республики Казахстан от 25 июля 2006 года № 65 "Об утверждении Правил осуществления инвестиционных операций Национальным фонда Республики Казахстан", предусматривающее изменение тактического распределения эталонного портфеля сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан на индекс состоящий на 80 % из облигаций и 20 % из акций, а также снижение доли доллара США в валютном распределении сберегательного портфеля Национального фонда Республики Казахстан с 45 % до 40 % за счет увеличения доли евро с 30 % до 35 %.
В рамках проведения систематической работы по разъяснению среди населения целей и задач Национального фонда Республики Казахстан были осуществлены следующие мероприятия:

2009 жылғы мамырда Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қаражатын инвестициялауға байланысты мәселелер бойынша «Республика. Іскерлік шолу. Дубль 2» газетіне түсіндірмелер жіберді;
Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі 2009 жылғы мамырда «Астана» елордалық телеарнасының эфирінде шыққан «Vision on films» продюсерлік орталығының «Артық емес ақша» алғашқы бағдарламасына қатысты;
2009 жылғы маусымда Қазақстан Республикасының Қаржы вице-министрі «Алаш Айнасы» республикалық қоғамдық-саяси ақпараттық газетіне Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының дағдарыс кезінде жұмыс істеуіне қатысты мәселелері бойынша сұхбат берді;
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қалыптастырылуы және пайдаланылуы туралы 2008 жылғы есеп пен сыртқы аудитті жүргізу нәтижелері туралы ақпарат 2009 жылғы 23 маусымдағы № 211-213 «Егемен Қазақстан» және 2009 жылғы 23 маусымдағы № 151 «Казахстанская правда» газеттерінде жарияланды, Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтына орналастырылды.
Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметі туралы қажетті ақпарат, есептер, Қазақстан Республикасы Ұлттық қорының қызметін реттейтін нормативтік құқықтық актілер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің web-сайтына (www.minfin.kz) орналастырылды.

в мае 2009 года Министерством финансов Республики Казахстан направлены разъяснения газете "Республика. Деловое обозрение. Дубль 2" по вопросам, связанным с инвестированием средств Национального фонда Республики Казахстан;
Вице-министр финансов Республики Казахстан принял участие в первой программе "Нелишние деньги" продюсерского центра "Vision on films", вышедшей в эфир на столичном телеканале "Астана" в мае 2009 года; .
в июне 2009 года вице-министр финансов Республики Казахстан дал интервью республиканской общественно-политической информационной газете "Алаш Айнасы" по вопросам, касающимся функционирования Национального фонда Республики Казахстан в условиях кризиса;
информация об отчете о формировании и использовании Национального фонда Республики Казахстан за 2008 год и результатах проведения внешнего аудита была опубликована в газетах "Егемен Қазақстан" от 23 июня 2009 года № 211-213, "Казахстанская правда" от 23 июня 2009 года № 151, размещена на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан.
Необходимая информация о деятельности Национального фонда Республики Казахстан, отчеты, нормативные правовые акты, регулирующие деятельность Национального фонда Республики Казахстан, размещены на web-сайте Министерства финансов Республики Казахстан (www.minfin.kz).