"Нотариат туралы" Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 сәуірдегі № 373 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Нотариат туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламенті Мәжілісінің қарауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов
Жоба
Қазақстан Республикасының Заңы «Нотариат туралы» Қазақстан Республикасының Заңына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. «Нотариат туралы» 1997 жылғы 14 шілдедегі Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 13-14, 206-құжат; 1998 ж., № 22, 307-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 10, 48-құжат; № 12, 86-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2006 ж., № 11, 55-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 17, 81-құжат; № 19, 88-құжат; № 23, 100-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1) 3-бапта:
1-тармақ мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Қазақстан Республикасындағы нотариаттық қызмет заңдылық, тәуелсіздік, нотариаттық іс-қимылдардың құпиялылығы қағидаттарына негізделген.»;
мынадай мазмұндағы 4-1-тармақпен толықтырылсын:
«4-1. Нотариаттық іс-қимылдың құпиялылығын сақтау міндеті тағылымдамадан өтушілер мен нотариустың көмекшілеріне қолданылады.»;
2) 4-бапта:
1-тармақтағы «нұсқаулыққа», «Нұсқаулық» деген сөздер «ережеге», «Ереже» деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақтағы «Нұсқаулық» деген сөз «Ереже» деген сөзбен ауыстырылсын;
3) 6-бапта:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Егер осы Заңда өзгеше көзделмесе жасы жиырма беске толған, жоғары заң білімі, заңгерлік мамандығы бойынша кемінде екі жыл жұмыс стажы бар, нотариуста кемінде бір жыл тағылымдамадан өткен, аттестаттау комиссиясында аттестаттаудан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алған Қазақстан Республикасының азаматы нотариус бола алады.
Мемлекеттік нотариус Қазақстан Республикасының мемлекеттік қызмет туралы заңнамасында белгіленген тәртіппен қызмет атқаратын мемлекеттік әкімшілік қызметші болып табылады.
Аттестаттаудан өткен және нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алғандарды қоспағанда, осы баптың бірінші бөлігінде көрсетілген талаптар мемлекеттік нотариусқа қолданылады.
Өтелмеген немесе заңда белгіленген тәртіппен соттылығы алынбаған, белгіленген тәртіппен іс-әрекет жасауға қабілетсіз не іс-әрекет жасауға қабілеттілігі шектеулі деп танылған адам нотариус бола алмайды.
Өзіне қатысты ақталмайтын негіздер бойынша қылмыстық іс тоқтатылған, лицензиясынан айырылғандықтан не нотариаттық іс-әрекет жасау кезінде Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуына жол бергені үшін мемлекеттік нотариус қызметінен босатылғандықтан нотариаттық қызметті тоқтатқан адам да осындай оқиға болғаннан кейін бес жыл бойы нотариус бола алмайды.»;
3-тармақтағы «(осы Заңның» деген сөздердің алдынан «мемлекеттік нотариус пен» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нотариате"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 30 апреля 2010 года № 373
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан "О нотариате".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Проект
Закон Республики Казахстан
О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Казахстан
"О нотариате"
Статья 1. Внести в Закон Республики Казахстан от 14 июля 1997 года "О нотариате" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 13-14, ст.206; 1998 г., № 22, ст.307; 2000 г., № 3-4, ст.66; 2001 г., № 15-16, ст.236; № 24, ст.338; 2003 г., № 10, ст.48; № 12, ст.86; 2004 г., № 23, ст. 142; 2006 г., № 11, ст.55; 2007 г., № 2, ст.18; 2009 г., № 8, ст.44, № 17, ст.81; № 19, ст.88; № 23, ст. 100) следующие изменения и дополнения:
1) в статье 3:
пункт 1 дополнить частью второй следующего содержания:
"Нотариальная деятельность в Республике Казахстан основывается на принципах законности, независимости, тайны нотариальных действий.";
дополнить пунктом 4-1 следующего содержания:
"4-1. Обязанность соблюдения тайны нотариальных действий распространяется на стажеров и помощников нотариусов.";
2) в статье 4:
в пункте 1 слова "Инструкцией", "Инструкция", "утверждаемой" заменить словами "Правилами", "Правила", "утверждаемыми";
в пункте 2 слово "Инструкции" заменить словом "Правил";
3) в статье 6:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Нотариусом может быть гражданин Республики Казахстан, достигший возраста двадцати пяти лет, имеющий высшее юридическое образование, стаж работы по юридической специальности не менее двух лет, прошедший стажировку у нотариуса сроком не менее одного года, аттестацию в аттестационной комиссии, и получивший лицензию на право занятия нотариальной деятельностью, если иное не предусмотрено настоящим Законом.
Государственным нотариусом является административный государственный служащий, занимающий должность в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан о государственной службе.
На государственного нотариуса распространяются требования, указанные в части первой настоящей статьи, за исключением прохождения аттестации и получения лицензии на право занятия нотариальной деятельностью.
Нотариусом не может быть лицо, имеющее не погашенную или не снятую в установленном законом порядке судимость, признанное в установленном порядке недееспособным либо ограниченно дееспособным.
Нотариусом также не может быть лицо, в отношении которого прекращено уголовное дело по нереабилитирующим основаниям, прекратившее нотариальную деятельность ввиду лишения лицензии либо увольнения с должности государственного нотариуса за допущенные им нарушения законодательства Республики Казахстан при совершении нотариального действия, в течение пяти лет после наступления таких событий.";
пункт 3 после слов "(за исключением" дополнить словами "государственного нотариуса и";
дополнить пунктом 4 следующего содержания:

«4. Мемлекеттік нотариустың нотариаттық іс-әрекеттері үшін аумақтық әділет органы мүліктік жағынан жауап береді.»;
4) 7-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«7-бап. Нотариустың көмекшілері мен тағылымдамадан өтушілері
1. Нотариустың көмекшілері мен сынақтан өтушілері болуы мүмкін.
2. Қазақстан Республикасының азаматы ғана нотариустың көмекшісі бола алады.
3. Нотариустың көмекшісі жеке практикамен айналысатын нотариуста еңбек шартының негізінде жұмыс істей алады немесе мемлекеттік нотариат кеңсесінің құрамында бола алады.
4. Жоғары заң білімі бар Қазақстан Республикасының азаматтары нотариустың тағылымдамадан өтушілері бола алады.
Тағылымдамадан өтушілер тағылымдамадан өту туралы шарт негізінде жеке практикамен айналысатын нотариустарда немесе аумақтық әділет органына өтініш негізінде мемлекеттік нотариустарда тағылымдамадан өтеді.
Тағылымдамадан өту үшін төлемақы алынбайды.
5. Көмекші және тағылымдамадан өтуші нотариаттық қызметті ауыстырмайтын нотариустың тапсырмаларын оның нұсқауымен және жауапкершілігімен орындауға құқылы және нотариаттық іс жүргізу бойынша көмекші сипатта болуы мүмкін.
6. Мынадай адамдар:
1) келеңсіз себептер бойынша судья лауазымынан босатылғандарды қоспағанда, судьялар және тұрақты судья болып жұмыс істеген адамдар;
2) келеңсіз себептермен босатылғандарды қоспағанда, прокуратура органдарында кемінде бес жыл жұмыс істеген прокурорлар;
3) лицензиясынан айырылғандықтан адвокаттық қызметті тоқтатқандарды қоспағанда, кемінде бес жыл жұмыс істеген адвокаттар үшін аумақтық әділет органы мен нотариаттық палатаның бірлескен шешімімен тағылымдаманың мерзімі қысқартылуы мүмкін.
Тағылымдаманың ұзақтығы үш айдан кем болмауы керек.
7. Тағылымдамадан өтудің мақсаты тағылымдамадан өтушінің нотариаттық іс-қимылдарды жасау және нотариустың жұмысын ұйымдастыру жөніндегі кәсіби білімі мен практикалық дағды алу болып табылады.
8. Бір нотариустан бір уақытта кемінде екі тағылымдамадан өтуші тағылымдамадан өте алады.
9. Тағылымдамадан өту Республикалық нотариаттық палатамен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің шешімімен бекітілетін тағылымдамадан өтушілерді кәсіптік даярлаудың бірыңғай бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады.
Тағылымдамадан өтушілерді кәсіптік даярлау бағдарламасы барлық тағылымдамадан өтушілер үшін міндетті болып табылады және нотариустың кәсіби және этикалық мінез-құлық нормаларын зерделеуді, нотариустар немесе арнайы тағылымдамадан өтушілер үшін ұйымдастырылатын семинар сабақтарына қатысуды қоса алғанда, тағылымдамадан өтушінің арнайы теориялық білімдер алуына, нотариаттық іс-қимыл жасау мен нотариус жұмысын ұйымдастыру бойынша практикалық дағдыларының қалыптасуына бағытталған іс-шаралар тізбесінен құрылуға тиіс.
Тағылымдамадан өту мерзімін қысқарту тағылымдамадан өтушіні тағылымдамадан өту бағдарламасын меңгеру міндетінен босатпайды.

"4. Имущественную ответственность за нотариальные действия государственного нотариуса несет территориальный орган юстиции.";
4) статью 7 изложить в следующей редакции:
"Статья 7. Помощники и стажеры нотариуса
1. Нотариус может иметь помощников и стажеров.
2. Помощником нотариуса может быть только гражданин Республики Казахстан.
3. Помощник нотариуса может работать на основе трудового договора у нотариуса, занимающегося частной практикой, или находиться в составе государственной нотариальной конторы.
4. Стажерами нотариуса могут быть граждане Республики Казахстан, имеющие высшее юридическое образование.
Стажеры проходят стажировку у нотариусов, занимающихся частной практикой, на основании договора о стажировке или у государственных нотариусов, на основании заявления в территориальный орган юстиции. Плата за стажировку не взимается.
5. Помощник и стажер вправе по указанию и под ответственность нотариуса выполнять его поручения, которые не должны подменять нотариальную деятельность и могут носить вспомогательный характер по ведению нотариального делопроизводства.
6. Срок стажировки может быть сокращен совместным решением территориального органа юстиции и нотариальной палаты для следующих лиц:
1) судей и лиц, работавших постоянными судьями, за исключением освобожденных от должности судьи по отрицательным мотивам;
2) прокуроров, проработавших в органах прокуратуры не менее пяти лет, за исключением уволенных по отрицательным мотивам;
3) адвокатов, проработавших не менее пяти лет, за исключением прекративших адвокатскую деятельность ввиду лишения лицензии.
Продолжительность стажировки не может быть менее трех месяцев.
7. Целью прохождения стажировки является приобретение стажером профессиональных знаний и практических навыков по совершению нотариальных действий и организации работы нотариуса.
8. Стажировку у одного нотариуса могут проходить не более двух стажеров одновременно.
9. Прохождение стажировки осуществляется по единой программе профессиональной подготовки стажеров, утверждаемой решением Министерства юстиции Республики Казахстан по согласованию с Республиканской нотариальной палатой.
Программа профессиональной подготовки стажеров является обязательной для всех стажеров и должна содержать перечень мероприятий, направленных на приобретение стажером специальных теоретических знаний, практических навыков по совершению нотариальных действий и организации работы нотариуса, включая изучение профессиональных и этических норм поведения нотариуса, посещение семинарских занятий, организуемых для нотариусов или специально для стажеров.
Сокращение срока стажировки не освобождает стажера от обязанности освоить программу стажировки.

10. Тағылымдамадан өту аяқталған соң нотариус тағылымдамадан өтушінің кәсіптік даярлау бағдарламасын орындағанын көрсететін қорытынды дайындайды, ол 10 жұмыс күн ішінде аумақтық әділет органы мен нотариаттық палатаның бірлескен шешімімен бекітіледі. Тағылымдамадан өтушілерді кәсіптік даярлау бағдарламасын тағылымдамадан өтуші толық орындамаған жағдайда оған қосымша уақыт беріледі.
11. Тағылымдамадан өтушілерді кәсіптік даярлау бағдарламасын толық игеру тағылымдамадан өтудің жалғыз талабы болып табылады.
12. Осы баптың талаптары келеңсіз себептермен атқарып отырған қызметінен босатылғандарды қоспағанда, мемлекеттік нотариус болып істейтін жұмыс өтілі бар адамдарға қолданылмайды.»;
5) мынадай мазмұндағы 7-1, 7-2-баптармен толықтырылсын:
«7-1-бап. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер
адамдарды аттестаттаудан өткізу
1. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адамдар Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жанынан құрылатын Аттестаттау комиссиясында аттестаттаудан өтеді. Аттестаттау комиссиясының құрамы мен Жұмыс регламенті Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі.
Аттестаттау комиссиясының хатшысы Әділет министрінің бұйрығымен тағайындалады.
2. Аттестаттау комиссиясы жеті мүшеден - Республикалық нотариаттық палатаның төрағасын, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің өкілін, Қазақстан Республикасы Парламенті Сенатының депутатын, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісінің депутатын, Қазақстан Республикасы Жоғарғы Сотының судьясын, құқықтанушы ғалымды қоса алғанда, нотариаттық қоғамдастықтың екі өкілінен тұрады.
Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы лауазымы бойынша Аттестаттау комиссияның төрағасы болып табылады.
Аттестаттау комиссияның дербес құрамын Қазақстан Республикасының Әділет министрі көрсетілген органдардың ұсынымы бойынша үш жыл мерзімге бекітеді. Құқық танушы - ғалымның кандидатурасын таңдауды Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жоғары оку орындарының ұсыныстарының негізінде жүзеге асырады.
4. Аттестаттау комиссиясы оның отырысына мүшелерінің кемінде бесеуі қатысқан кезде заңды болады.
5. Нотариаттық қызметті жүзеге асыруға үміткер адамдарды аттестаттаудан өткізу рәсімі бұқаралық ақпарат құралдары үшін ашық болады.
6. Нотариаттық қызметпен айналысу құқығына үміткер адам оны аттестаттауға жіберу туралы өтінішін Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің уәкілетті органы арқылы Аттестаттау комиссиясына жібереді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса берілуі тиіс:
1) фотосуретімен жеке парақ;
2) жоғары заңгерлік білімі туралы дипломының көшірмесі (салыстыру үшін дипломның түпнұсқасын ұсынбаған кезде нотариаттық куәландырылған көшірмесі);

10. По окончании стажировки нотариус готовит заключение, в котором отражается исполнение программы профессиональной подготовки стажером, которое в течение 10 рабочих дней утверждается совместным решением территориального органа юстиции и нотариальной палаты. В случае неполного освоения стажером программы профессиональной подготовки стажеров, то ему предоставляется дополнительное время.
11. Полное освоение программы профессиональной подготовки стажеров является единственным условием для прохождения стажировки.
12. Требования настоящей статьи не распространяются на лиц, имеющих стаж работы государственным нотариусом, за исключением освобожденных от занимаемой должности по отрицательным мотивам.";
5) дополнить статьями 7-1, 7-2 следующего содержания:
"Статья 7-1. Аттестация лиц, претендующих на право занятия
нотариальной деятельностью
1. Лица, претендующие на право занятия нотариальной деятельностью, проходят аттестацию в Аттестационной комиссии, создаваемой при Министерстве юстиции Республики Казахстан. Состав и Регламент работы Аттестационной комиссии утверждаются приказом Министра юстиции.
Секретарь Аттестационной комиссии назначается приказом Министра юстиции.
2. Аттестационная комиссия состоит из семи членов - двух представителей нотариального сообщества, включая председателя Республиканской нотариальной палаты, представителя Министерства юстиции Республики Казахстан, депутата Сената Парламента Республики Казахстан, депутата Мажилиса Парламента Республики Казахстан, судьи Верховного Суда Республики Казахстан, ученого-правоведа.
3. Председателем аттестационной комиссии является председатель Республиканской нотариальной палаты по должности.
Персональный состав аттестационной комиссии утверждается Министром юстиции Республики Казахстан по представлению указанных органов сроком на три года. Выбор кандидатуры ученого-правоведа осуществляется Министерством юстиции Республики Казахстан на основе предложений высших учебных заведений.
4. Аттестационная комиссия правомочна принимать решения при участии в заседании не менее пяти ее членов.
5. Процедура аттестации лиц, претендующих на осуществление нотариальной деятельности открыта для средств массовой информации.
6. Лицо, претендующее на право занятия нотариальной деятельностью, направляет заявление в Аттестационную комиссию о допуске его к аттестации через уполномоченный орган Министерства юстиции Республики Казахстан.
К заявлению должны быть приложены следующие документы:
1) личный листок с фотографией;
2) копия диплома о высшем юридическом образовании (нотариально засвидетельствованную копию в случае непредставления оригинала диплома для сверки);

3) Қазақстан Республикасы азаматының жеке куәлігінің немесе паспортының көшірмесі;
4) үміткердің тұратын жері бойынша берілген наркологиялық және психиатриялық диспансерлердің медициналық анықтамасы;
5) сотталмағандығы туралы анықтама;
6) тағылымдамадан өткені туралы қорытынды.
7. Аттестаттау комиссиясына түскен материалдар түскен күннен бастап бір ай мерзімнен кешіктірмей қаралады.
Құжаттар ұсынылмаған не тиісінше ресімделмеген жағдайда үміткердің өтініші қараусыз қалдырылады және ол түскен күннен бастап 5 жұмыс күнінен кешіктірмейтін мерзімде өтініш берушіге қайтарылады.
7-2-бап. Аттестаттауды өткізудің тәртібі мен шарттары
1. Аттестаттауға осы Заңның талаптарына сай келетін Қазақстан Республикасының азаматтары жіберіледі.
2. Үміткердің заңнамалық актілерде қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру мақсатында Аттестаттау комиссиясы төрағасының тапсырмасы бойынша Аттестаттау комиссиясының хатшысы аттестаттау іс материалдарын зерделейді, Қорытынды жасайды және Аттестаттау комиссиясына ұсынады.
3. Аттестаттау іс материалдарын қарау қорытындылары бойынша Аттестаттау комиссиясы аттестаттауға жіберу туралы не жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.
4. Егер үміткер осы Заңда белгіленген талаптарға сәйкес келмесе, аттестаттауға жіберуден бас тартылады.
Аттестаттауға жіберуден бас тартылған жағдайда Аттестаттау комиссиясы азаматқа шешім шығарылған күннен бастап 15 күннен кешіктірмей дәлелді шешімді беруге міндетті.
Аттестаттауға жіберуден бас тартуға заңнамада белгіленген тәртіппен сотқа шағым жасалуы мүмкін.
5. Аттестаттауға жіберілген үміткер аттестаттау өтетін орын, күні және уақыты туралы оны өткізгенге дейін 10 күнтізбелік күннен кешіктірмей аумақтық әділет органдары арқылы хабардар етіледі.
6. Аттестаттау комиссиясы аттестаттауды қажеттілігіне қарай, алайда кемінде жылына екі рет жүргізеді.
7. Аттестаттау екі кезеңнен тұрады:
1) қолданыстағы заңнаманы білуіне компьютерлік тест тапсыру;
2) емтихан билеттері бойынша ауызша тапсырма орындау.
Аттестаттау комиссиясы тестілеуді өткізудің адалдығын, шарттарының, уақытының, қорытындыларын есептеудің және мазмұнының стандарттылығын қамтамасыз етеді.
8. Аттестаттау комиссиясы тестілеуге кіретін сұрақтардың тізбесін құрастырады және бекітеді. Тестілер бір дұрыс жауабы бар кемінде үш нұсқасынан тұруы тиіс.
9. Үміткер өз қалауы бойынша тестілеуден мемлекеттік немесе орыс тілінде өтуге құқылы.
Бұл ретте үміткер өз қалауын жазбаша растауы тиіс.
10. Үміткерлер аттестаттауды өткізу тәртібімен, үміткерлерді іріктеу рәсімінің ұзақтығымен және мазмұнымен осы баптың 5-тармағында көрсетілген мерзімде таныстырылуы тиіс.

3) копия удостоверения личности или паспорта гражданина Республики Казахстан;
4) медицинские справки из наркологического и психиатрического диспансеров, выданные по месту жительства претендента;
5) справка об отсутствии судимости;
6) заключение о прохождении стажировки.
7. Поступившие в Аттестационную комиссию материалы рассматриваются не позднее месячного срока со дня их поступления.
В случае непредставления либо ненадлежащего оформления документов, заявление претендента остается без рассмотрения и возвращается заявителю в срок не позднее 5 рабочих дней со дня его поступления.
Статья 7-2. Порядок и условия проведения аттестации
1. К аттестации допускаются граждане Республики Казахстан, отвечающие требованиям настоящего Закона.
2. В целях проверки соответствия претендента предъявляемым законодательными актами требованиям секретарь Аттестационной комиссии, по поручению председателя Аттестационной комиссии, изучает материалы аттестационного дела, составляет Заключение и представляет Аттестационной комиссии.
3. По итогам рассмотрения материалов аттестационного дела Аттестационная комиссия выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске к аттестации.
4. В допуске к аттестации отказывается, если претендент не соответствует требованиям, установленным настоящим Законом.
В случае отказа в допуске к аттестации Аттестационная комиссия обязана выдать гражданину мотивированное решение не позднее 15 дней со дня его вынесения.
Отказ в допуске к аттестации может быть обжалован в суд в установленном законодательством порядке.
5. Претендент, допущенный к аттестации, уведомляется о месте, дате и времени проведения аттестации не позднее чем за 10 календарных дней до ее проведения через территориальные органы юстиции.
6. Аттестация проводится Аттестационной комиссией по мере необходимости, но не реже двух раз в год.
7. Аттестация состоит из двух этапов:
1) сдача компьютерного теста на знание действующего законодательства;
2) выполнение устного задания по экзаменационным билетам.
Аттестационная комиссия обеспечивает объективность проведения, стандартность условий, времени, подсчета результатов и содержания тестирования.
8. Перечень вопросов, подлежащих включению в тесты, составляется и утверждается Аттестационной комиссией. Тесты должны содержать не менее трех вариантов ответа с одним правильным.
9. Претендент вправе по своему выбору пройти тестирование на государственном или русском языках.
При этом претендент должен письменно подтвердить свой выбор.
10. Претенденты должны быть ознакомлены с порядком проведения аттестации, продолжительностью и содержанием процедуры отбора претендентов в сроки, указанные в пункте 5 настоящей статьи.

11. Тестілеу компьютер техникасын пайдалана отырып өткізіледі.
12. Тестіленудің алдында үміткер тестілеуден өту жөнінде егжей-тегжейлі нұсқау алады.
Тестілеуден өту кезінде үміткердің анықтамалық, арнайы және өзге де әдебиетті, сондай-ақ қандай да бір жазбаларды пайдалануына жол берілмейді.
Үміткер көрсетілген талаптарды бұзған жағдайда оны Аттестаттау комиссиясы тестілеуден шеттетеді және осы баптың 21-тармағында көзделген жалпы негіздер бойынша қайта жібереді.
13. Тестілеудің дұрыс жауаптарын есептеу пайдаланылатын компьютерлік бағдарламаның көмегімен өздігінен жүргізіледі. Тестілеу нәтижелері принтерде екі данада басылады және үміткерге жеке қол қойдыру жолымен танысу үшін ұсынылады.
Тестілеу нәтижелері бар қағаздың бір данасы үміткерге тапсырылады, екіншісі Аттестаттау комиссиясына беріледі.
14. Егер дұрыс жауаптардың саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санының 70 және одан жоғары пайызын құраса, үміткер тестілеуден өтті деп саналады және екінші кезеңге жіберіледі.
15. Үміткердің білімін ауызша тапсырма бойынша тексерген кезде өзінің мазмұны бойынша әр түрлі билеттер пайдаланылады.
Билеттерді Аттестаттау комиссиясы құрастырады және бекітеді. Билет үш сұрақтан, оның екеуі теориялық құқық саласы мен құқық пәніне арналған және үшіншісі нотариаттық қызметті жүзеге асыруға қажетті біліміне практикалық тапсырмадан тұруы тиіс.
16. Аттестаттау билеттері салынған конверттерді аттестаттау да Аттестаттау комиссиясының төрағасы аттестатталушылардың және Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің қатысуымен ашуға тиіс.
17. Емтихан билеттерінің сұрақтарына жауап беру үшін аттестатталушының дайындалуына 20 минуттан аспайтын уақыт беріледі.
Аттестатталушы ауызша айтқан және түсініктеме берген сұрақтарға аттестатталушының берген жауаптарының дұрыстығын Аттестаттау комиссиясы мүшелері бес балдық жүйе бойынша бағалайды.
Аттестаттау комиссиясының әрбір мүшесі аттестатталушының (басқалардан тәуелсіз) жауаптарын бағалайды.
Екінші кезеңнің қорытындылары бойынша төрағалық етуші Аттестаттау комиссиясының мүшелері ұсынған нәтижелерді есептейді, олар содан кейін жинақталады және Аттестаттау комиссияның барлық қатысушы мүшелерінің санына бөлінеді.
Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің бағалары, сондай-ақ аттестатталушының билет сұрақтары бойынша жинаған орташа балдары Аттестаттау комиссиясының хаттамасында көрсетіледі.
18. Егер жалпы орташа балы кемінде төрт балды құраған үміткер аттестаттаудан өтті деп саналады.
Сұрақтар бойынша төрт балдан аз жинаған үміткер аттестаттаудан өтпеді деп саналады.

11. Тестирование проводится с использованием компьютерной техники.
12. Перед началом тестирования претендент получает подробный инструктаж по прохождению тестирования.
При прохождении тестирования не допускается использование претендентом справочной, специальной и иной литературы, а также какие-либо записи.
В случае нарушения претендентом указанных требований он отстраняется Аттестационной комиссией от тестирования и повторно допускается на общих основаниях предусмотренных пунктом 21 настоящей статьи.
13. Подсчет правильных ответов тестирования производится автоматически, при помощи используемой компьютерной программы. Результаты тестирования распечатываются на принтере в двух экземплярах и предоставляются претенденту для ознакомления путем проставления личной подписи.
Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается претенденту, второй - передается Аттестационной комиссии.
14. Претендент считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет 70 и более процентов от общего числа предложенных вопросов и допускается ко второму этапу.
15. При проверке знаний претендента по устному заданию используются билеты различные по своему содержанию.
Билеты составляются и утверждаются Аттестационной комиссией. Билеты должны содержать по три вопроса, из них два теоретических вопроса на знание отраслей права и правовых дисциплин и одно практическое задание, знание которых необходимо для осуществления нотариальной деятельности.
16. Конверты, в которых содержатся аттестационные билеты, подлежат вскрытию на аттестации председателем Аттестационной комиссии в присутствии аттестуемых и членов Аттестационной комиссии.
17. На подготовку аттестуемым ответов на вопросы экзаменационных билетов отводится не более 20 минут.
Правильность ответов аттестуемого на вопросы, оглашенные и прокомментированные аттестуемым устно, оценивается членами Аттестационной комиссии по пятибальной системе.
Каждый член Аттестационной комиссии оценивает ответы аттестуемого (независимо от других).
По итогам второго этапа председательствующий производит подсчет результатов, выставленных членами Аттестационной комиссии, которые затем складываются и делятся на число всех присутствующих членов Аттестационной комиссии.
Оценки членов Аттестационной комиссии, а также средние баллы, набранные аттестуемым по вопросам билета, отражаются в протоколе Аттестационной комиссии.
18. Претендент считается прошедшим аттестацию, если общий средний балл составил не менее четырех баллов.
Претендент, набравший по вопросам менее четырех баллов, считается неаттестованным.

19. Аттестаттаудың нәтижелері бойынша Аттестаттау комиссиясы Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітілген нысандар бойынша аттестаттау туралы не аттестаттамау туралы уәжді шешімді аттестаттау өткен күннен кейінгі күннен кешіктірмей шығарады.
20. Аттестаттау комиссиясының отырысында міндетті түрде хаттама жүргізіледі, онда отырыстың күні, уақыты мен өткізілетін жері, аттестатталушының тегі, аты, әкесінің аты, тестілеу нәтижесі, жазбаша практикалық тапсырма бойынша емтихан билетінің нөмірі мен мазмұны, аттестатталушының жауаптары, Аттестаттау комиссиясының мүшелері қойған бағалар, сондай-ақ Аттестаттау комиссиясының шешімі көрсетіледі.
Аттестаттау комиссиясының хаттамасына аттестаттауға қатысқан барлық мүшелер кол қояды.
21. Аттестаттау комиссиясы аттестаттаудан өткізбеген адам алты ай өткен соң аттестаттаудан өтуге құжаттарын қайта беруге құқылы.
22. Дәлелді себептер бойынша аттестаттауға келмеген үміткер, осы баптың 5-тармағында көзделген тәртіппен Аттестаттау комиссиясының келесі отырысына шақырылады.
Үміткер қайтадан келмей қалған жағдайда оның өтініші қараусыз қалады және ол ұсынған құжаттармен бірге кері қайтарылады.»;
6) 8-баптың 6-1-тармағы алып тасталсын;
7) 10-бапта:
1-тармақтағы «, сондай-ақ салық қызметінің» деген сөздер алып тасталсын;
2-тармақта:
3) тармақшадағы «, сондай-ақ оның үй-жайының орналасқан орны өзгергені» деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақшадағы «тоқтатыла тұруы мүмкін» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 6), 7), 8) және 9) тармақшалармен толықтырылсын:
«6) әділет органдарында есептік тіркелген кезде нотариустың мекен-жайы бойынша көрсетілген үй-жайы іс жүзінде болмағанда;
7) нотариус осы Заңның 15-бабы 4-тармағының талаптарын сақтамағанда;
8) осы Заңның 19-бабында көзделген шектеулерді сақтамағанда;
9) нотариусты есептік тіркеуге қойған күннен бастап үш ай еткен соң нотариус практикалық нотариаттық іс-әрекетке кіріспеген жағдайда тоқтатыла тұрады.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Аумақтық әділет органы мен нотариаттық палата лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған нотариустың құжаттарын Нотариаттық іс-әрекеттер жасау ережесінде көзделген тәртіппен басқа нотариусқа беру жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.»;
8) 11-бапта:
бірінші абзацтағы «Әділет аттестаттау комиссиясының не» деген сөздер алып тасталсын;
7) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
«8) нотариус кәсіптік қызметін аумақтық әділет органдарында тиісінше есептік тіркемей жүзеге асырғанда нотариустың лицензиясы кері қайтарылып алынады.»;

19. По результатам аттестации Аттестационная комиссия выносит мотивированное решение об аттестации либо о неаттестации по формам, утвержденным приказом Министра юстиции Республики Казахстан, не позднее, чем на следующий день после проведения аттестации.
20. На заседании Аттестационной комиссии обязательно ведется протокол, в котором отражаются: дата, время и место заседания, фамилия, имя, отчество аттестуемого, результат тестирования, номер и содержание экзаменационного билета по письменному практическому заданию, ответы аттестуемого, оценки, выставленные членами Аттестационной комиссии, а также решение Аттестационной комиссии.
Протокол Аттестационной комиссии подписывается всеми членами, принявшими участие в аттестации.
21. Лицо, не аттестованное Аттестационной комиссией, вправе повторно подать документы на аттестацию по истечении шести месяцев.
22. Претендент, не явившийся на аттестацию по уважительной причине, вызывается на следующее заседание Аттестационной комиссии в порядке, предусмотренном в пункте 5 настоящей статьи.
В случае повторной неявки претендента его заявление остается без рассмотрения и возвращается вместе с представленными им документами.";
6) пункт 6-1 статьи 8 исключить;
7) в статье 10:
в пункте 1 слова ", а также налоговых служб" исключить;
в пункте 2:
в абзаце первом слова "может быть приостановлено" заменить словом "приостанавливается";
в подпункте 3) слова ", а также местонахождения его помещения" исключить;
дополнить подпунктами 6), 7), 8) и 9) следующего содержания:
"6) фактического отсутствия помещения нотариуса по адресу, указанному при учетной регистрации в органах юстиции;
7) несоблюдения нотариусом требований пункта 4 статьи 15 настоящего Закона;
8) несоблюдения ограничений, предусмотренных статьей 19 настоящего Закона;
9) если нотариус не приступил к практической нотариальной деятельности по истечении трех месяцев со дня постановки нотариуса на учетную регистрацию.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. Территориальный орган юстиции и нотариальная палата обязаны принять меры по передаче документов нотариуса, у которого приостановлено действие лицензии, другому нотариусу в порядке предусмотренными Правилами совершения нотариальных действий.";
8) в статье 11:
в абзаце первом слова "аттестационной комиссии юстиции, либо" исключить;
подпункт 7) исключить;
дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
"8) осуществления нотариусом профессиональной деятельности без соответствующей учетной регистрации в территориальных органах юстиции.";

9) 13-бап алып тасталсын;
10) 15-бапта:
4-тармақта:
бірінші бөлікте:
«жарамды» деген сөзден кейін «бір» деген сөзбен толықтырылсын;
«азаматтар» деген сөз «жеке» деген сөзбен ауыстырылсын;
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
«Нотариустың үй-жайы оның есептік тіркелген орны болып табылады.»;
мынадай мазмұндағы 7-тармақпен толықтырылсын:
«7. Олар осы баптың 4-тармағының талаптарын сақтаған жағдайда, бір үй-жайда бір немесе бірнеше нотариус жұмыс істей алады.»;
11) 17-баптың 6) тармақшасындағы «, соның ішінде жалдау шарты бойынша айналысуға» деген сөздер алып тасталсын;
12) 19-баптың 1-тармағы мынадай мазмұндағы 4), 5) және 6) тармақшалармен толықтырылсын:
«4) жекеше нотариустың азаматтық-құқықтық, жауапкершілігін міндетті сақтандыру шартын жасамай өз міндеттерін орындауға;
5) оның лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған кезеңде нотариустың жеке мөрін аумақтық әділет органдарына тапсырып қойған кезеңді қоспағанда, факсимилені пайдалануға және жеке мөрін басқа адамға беруге;
6) осы Заңда көзделген жағдайларды қоспағанда, есептік тіркеу орнынан тыс жерде қызметті жүзеге асыруға құқығы жоқ.»;
13) 21-бапта:
2-тармақтың бірінші сөйлемі жаңа редакцияда жазылсын:
«2. Жекеше нотариустың қызмет ету аумағы оның есептік тіркелген жері бойынша белгіленеді.»;
5-тармақ жаңа редакцияда жазылсын:
«5. Нотариаттық іс-әрекеттер мемлекеттік нотариат кеңсесінің үй-жайынан тыс және жекеше нотариустың үй-жайынан тыс жерлерде жасалуы мүмкін.
Нотариаттық іс-әрекеттерді сол орынға барып жасау нақты тұлғаға қатысты мүдделі адамның жазбаша өтінішінің негізінде жасалады және тұрақты сипатта болмайды.
Егер нотариаттық іс-әрекет мемлекеттік нотариат кеңсесінің үй-жайынан немесе жекеше нотариустың үй-жайынан тыс жерде жасалса, онда құжаттың куәландыру жазбасында және нотариаттық іс-әрекеттерді тіркеу тізілімінде оның мекен-жайы мен уақыты көрсетіліп, нотариаттық іс-әрекет жасалған орын көрсетіледі.»;
14) мынадай мазмұндағы 21-1-баппен толықтырылсын:
«21-1-бап. Нотариаттық округтегі нотариустардың ең аз санын
айқындау критерийлері
1. Нотариаттық округтегі нотариустардың ең аз санын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі аумақтық әділет органдарының аумақтық нотариаттық палаталармен бірлесіп берген ұсынымдарының негізінде мынадай критерийлерге:
1) нотариаттық округтегі халықтың саны мен тығыздығына;
2) өңірдің экономикалық дамуы, географиялық орналасуы, инфрақұрылымы мен басқа да ерекшеліктерінің болуына сүйене отырып бекітеді.
2. Бос орын пайда болған және оны жекеше нотариустармен толтырмаған кезде екі айдың ішінде аумақтық әділет органы тиісті нотариаттық округке штат санының шегінде мемлекеттік нотариус бірлігін енгізуге құқылы.

9) статью 13 исключить;
10) в статье 15:
в пункте 4:
в части первой:
после слова "иметь" дополнить словом "одно";
слово "граждан" заменить словом "физических";
дополнить частью второй следующего содержания:
"Помещение нотариуса является местом его учетной регистрации.";
дополнить пунктом 7 следующего содержания:
"7. В одном помещении могут работать один или несколько нотариусов, в случае соблюдения ими требований пункта 4 настоящей статьи.";
11) в подпункте 6) статьи 17 слова ", в том числе по договору найма" исключить;
12) пункт 1 статьи 19 дополнить подпунктами 4), 5) и 6) следующего содержания:
"4) выполнять свои обязанности без заключения договора обязательного страхования гражданско-правовой ответственности частного нотариуса;
5) пользоваться факсимиле и передавать личную печать другому лицу, за исключением сдачи нотариусом личной печати в территориальный орган юстиции на период приостановления действия его лицензии;
6) осуществлять деятельность вне места учетной регистрации, за исключением случаев предусмотренных настоящим Законом.";
13) в статье 21:
предложение первое пункта 2 изложить в новой редакции:
"2. Территория деятельности частного нотариуса определяется по месту его учетной регистрации.";
пункт 5 изложить в новой редакции:
"5. Нотариальные действия могут совершаться вне помещения государственных нотариальных контор и вне помещения частного нотариуса.
Нотариальные действия с выездом совершаются в отношении конкретного лица на основании заявления заинтересованного лица и не носит постоянный характер.
Если нотариальное действие совершается вне помещения государственной нотариальной конторы или помещения частного нотариуса, то в удостоверительной надписи на документе и в реестре для регистрации нотариальных действий записывается место совершения нотариального действия с указанием его адреса и времени.";
14) дополнить статьей 21-1 следующего содержания:
"Статья 21-1. Критерии определения минимального количества
нотариусов в нотариальном округе
1. Минимальное количество нотариусов в нотариальном округе утверждается Министерством юстиции Республики Казахстан по представлению территориального органа юстиции совместно с территориальной нотариальной палатой исходя из следующих критериев:
1) численности и плотности населения в нотариальном округе;
2) экономического развития, географического расположения, наличия инфраструктуры и других особенностей региона.
2. При образовании вакансии и ее незаполнении частными нотариусами в течение двух месяцев территориальный орган юстиции вправе в пределах штатной численности ввести в соответствующем нотариальном округе единицу государственного нотариуса.

3. Көрсетілген бос орынды жекеше нотариус толтырған жағдайда, аумақтық әділет органы бір ай ішінде мемлекеттік нотариустың бірлігін алып тастауға міндетті.
Бұл ретте аумақтық әділет органы:
1) жасалған нотариаттық іс-әрекеттердің заңдылығын тексеру және мемлекеттік нотариустың анықталған бұзушылықтарын жою;
2) жекеше нотариусқа және/немесе мемлекеттік мұрағатқа нотариаттық құжаттарды қабылдап алу-тапсыру;
3) мемлекеттік нотариустың мөрін алып қою мен жою жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.»;
15) 22-бап жаңа редакцияда жазылсын:
«22-бап. Нотариустың жеке мөрі, мөртабандары мен бланкілері
1. Нотариустың өзінің тегі, аты, әкесінің аты, сондай-ақ мемлекеттік нотариус кеңсесінің атауы (мемлекеттік нотариустың мөрі) не нотариус лицензиясының нөмірі мен берілген күні көрсетілген (жекеше нотариустың мөрі) жеке мөрі, куәландыру жазбаларының мөртабандары мен жеке бланкілері болады.
Мемлекеттік нотариустың жеке мөрінде Қазақстан Республикасы Мемлекеттік елтаңбасының бейнесі орналастырылады.
2. Нотариустардың жеке мөрлерінің бедерлері мен қолдарының үлгілері Әділет министрлігінде, аумақтық әділет органында, сондай-ақ нотариаттық палатада сақталады.
3. Тапсырысты жүзеге асыруды және нотариаттық іс-әрекеттер жасау үшін нотариустарға жеке мөр беруді аумақтық әділет органы жүзеге асырады.
Жекеше нотариустың жеке мөрін дайындау өзінің қаражаты есебінен, ал мемлекеттік нотариустерге бюджет қаражаты есебінен жүргізіледі.»;
16) 26-бапта:
4-тармақта:
«бірігуге құқылы» деген сөздер «бірігеді» деген сөзбен ауыстырылсын;
«қауымдастық (одақ) нысанындағы» деген сөздер алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:
«5. Осы Заңның 6-бабының талаптарына сәйкес келмейтін адамдарды қоспағанда, нотариаттық қызметпен айналысу құқығына лицензиясы бар адамды нотариаттық палатаға мүше етуден бас тартуға болмайды.
Нотариаттық палаталардың кіру жарнасын алуына жол берілмейді.»;
17) мынадай мазмұндағы 26-1, 26-2-баптармен толықтырылсын:
«26-1-бап. Нотариаттық палатаның басқарма органдары
1. Нотариаттық палатаның жоғарғы басқарма органы нотариаттық палата мүшелерінің жалпы жиналысы болып табылады.
Жалпы жиналыстың айрықша өкілеттіктеріне:
1) палатаның жарғысын қабылдау, оған өзгерістер мен толықтырулар енгізу;
2) нотариаттық палата төрағасын, басқарма мүшелерін, тексеру және тәртіптік комиссияларын сайлау;
3) палата қызметінің негізгі бағыттарын айқындау;
4) палатаның бюджетін белгілеу болып табылады.
Жарғымен заңнамаға қайшы келмейтін өзге де өкілеттіктер көзделуі мүмкін.
2. Нотариаттық палатаға басшылықты нотариат палатасы мүшелерінің жалпы жиналысымен сайланған нотариаттық палатаның басқармасы мен төрағасы басшылық етеді. Нотариаттық палата мүшелері жиналысының, нотариаттық палата басқармасы мен нотариаттық палата төрағасының өкілеттіктері нотариаттық палатаның жарғысымен регламенттеледі.

3. В случае, если в последующем указанная вакансия замещается частным нотариусом, территориальный орган юстиции обязан в течение месяца упразднить единицу государственного нотариуса.
При этом, территориальный орган юстиции обязан принять меры по:
1) проверке законности совершенных нотариальных действий и устранение государственным нотариусом выявленных нарушений;
2) прием-передачу нотариальных документов частному нотариусу и/или в государственный архив;
3) изъятию и уничтожению печати государственного нотариуса.";
15) статью 22 изложить в новой редакции:
"Статья 22. Личная печать, штампы и бланки нотариуса
1. Нотариус имеет личную печать с указанием своей фамилии, имени, отчества, а также наименования государственной нотариальной конторы (печать государственного нотариуса), либо номера и даты выдачи лицензии нотариуса (печать частного нотариуса), штампы удостоверительных надписей и личные бланки.
На личной печати государственного нотариуса размещается изображение Государственного Герба Республики Казахстан.
2. Оттиски личной печати и образцы подписи нотариусов хранятся в Министерстве юстиции, в территориальном органе юстиции, а также в нотариальной палате.
3. Осуществление заказа и выдачи нотариусам личной печати для совершения нотариальных действий производится территориальным органом юстиции.
Изготовление личной печати частного нотариуса производится за счет его средств, а государственного нотариуса за счет бюджетных средств.";
16) в статье 26:
в пункте 4:
слова "вправе объединяться" заменить словом "объединяются";
слова "в форме ассоциации (союза)" исключить;
дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5. Лицу, имеющему лицензию на право занятия нотариальной деятельностью не может быть отказано в членстве нотариальной палаты, кроме случаев несоответствия лица требованиям статьи 6 настоящего Закона.
Взимание вступительных взносов нотариальными палатами не допускается.";
17) дополнить статьями 26-1, 26-2 следующего содержания:
"Статья 26-1. Органы управления нотариальной палаты
1. Высшим органом управления нотариальной палаты является общее собрание членов нотариальной палаты.
К исключительным полномочиям общего собрания относятся:
1) принятие устава палаты, внесение в него изменений и дополнений;
2) избрание председателя нотариальной палаты, членов правления, ревизионной и дисциплинарной комиссий;
3) определение основных направлений деятельности палаты;
4) утверждение бюджета палаты.
Уставом предусматриваются и иные полномочия, не противоречащие законодательству.
2. Руководство нотариальной палатой осуществляют правление и председатель нотариальной палаты, избранные общим собранием членов нотариальной палаты. Полномочия собрания членов нотариальной палаты, правления нотариальной палаты и председателя нотариальной палаты регламентируются уставом нотариальной палаты.

3. Басқарма мүшелері үш жылға құпия дауыс берумен сайланады.
4. Басқарма құрамына кемінде бес адам кіретін палатаның басқарма органы болып табылады.
5. Тексеру және тәртіптік комиссия мүшелері нотариус болып жұмыс істейтіндер қатарынан үш жыл мерзімге сайланады.
Тексеру және тәртіптік комиссиялар мүшелері палатаның бақылау органын құрайды.
Палата мүшелерінің жиналысын шақыру тәртібі мен мерзімі, сондай-ақ палатаның төрағасы мен басқарма органдарының өкілеттіктері палатаның жарғысында айқындалады.
26-2-бап. Нотариаттық палатаның төрағасы
1. Нотариаттық палатаның төрағасы болып, ол сайланған күнге дейін тікелей кемінде бес жыл нотариаттық палатаның мүшесі болып тұрған нотариус сайланады.
Нотариаттық палатаның төрағасы құпия дауыс беру арқылы екі жыл мерзімге сайланады және қатарынан екіден артық мерзімге сайлана алмайды.
2. Нотариаттық палатаның төрағасы палатаның Жарғысына сәйкес:
1) палатаның жұмысын ұйымдастырады, оның отырысына төрағалық етеді және нотариаттық палатаға жүктелген міндеттердің орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
2) нотариаттық палатаның жұмысына басшылық жасайды, нотариаттық палатаның қызметкерлерін жұмысқа қабылдауды және жұмыстан босатуды жүзеге асырады;
3) мемлекеттік органдарда, қоғамдық бірлестіктерде, басқа да ұйымдар мен мекемелерде нотариаттық палатаның мүддесін білдіреді, олармен және азаматтармен хат алмасады.
3. Жарғыда көзделген, бірақ заңнамаға қайшы келмейтін өзге де өкілеттіктерді жүзеге асырады.»;
18) 29-бап мынадай мазмұндағы 4-тармақпен толықтырылсын:
«4. Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы болып оны сайлаған күнге дейін тікелей нотариаттық палатада кемінде бес жыл мүше болған нотариус сайланады.
Республикалық нотариаттық палатаның төрағасы құпия дауыс беру арқылы екі жыл мерзімге сайланады және қатарынан екіден артық мерзімге сайлана алмайды.»;
19) мынадай мазмұндағы 30-1-баппен толықтырылсын:
«30-1-бап. Жекеше нотариус нотариаттық іс-әрекет жасаған кезде
құқықтық және техникалық сипаттағы қызметтерге ақы
төлеу
1. Нотариаттық іс-әрекеттер жасаған кезде жекеше нотариус осы Заңның 17-бабының 2) және 3) тармақшаларында көзделген техникалық және құқықтық сипаттағы қосымша қызметтерге тараптардың келісімі бойынша, бірақ осы бапта көзделген белгіленген мөлшерден аспайтын төлемақы алады:
1) қалалық жерлердегі жылжымайтын мүлікті (жер учаскелерін, тұрғын үйлерді, пәтерлерді, саяжайларды, гараждарды, құрылыстар мен өзге де жылжымайтын мүлікті) иеліктен шығару туралы шарттарды куәландырған кезде:
егер тараптардың бірі заңды тұлға болса - 7 АЕК;
балаларына, жұбайына, ата-анасына, туған аға-інілері және апа-қарындастары мен сіңлілеріне, немерелеріне - 2 АЕК;
басқа адамдарға - 5 АЕК;
егер мәміле жылжымайтын мүлікті ипотекалық тұрғын үй займы бойынша алынған қаражат есебінен сатып алу мақсатында жасалатын болса — 2 АЕК;

3. Члены Правления избираются тайным голосованием сроком на три года.
4. Правление является органом управления палаты, в состав которого входит не менее пяти человек.
5. Члены ревизионной и дисциплинарной комиссий палаты избираются из числа работающих нотариусов сроком на три года.
Члены ревизионной и дисциплинарной комиссий образуют контрольный орган палаты.
Порядок и сроки созыва собрания членов палаты, а также полномочия председателя и органов управления палаты определяются уставом палаты.
Статья 26-2. Председатель нотариальной палаты
1. Председателем нотариальной палаты избирается нотариус, который непосредственно до дня его избрания состоял членом нотариальной палаты не менее пяти лет.
Председатель нотариальной палаты избирается тайным голосованием сроком на два года и не может быть избран более чем на два срока подряд.
2. Председатель нотариальной палаты в соответствии с Уставом палаты:
1) организует работу палаты, председательствует на его заседаниях и осуществляет контроль за выполнением возложенных на нотариальную палату задач;
2) руководит работой нотариальной палаты, осуществляет прием и увольнение работников нотариальной палаты;
3) представляет интересы нотариальной палаты в государственных органах, общественных объединениях, других организациях и учреждениях, ведет переписку с ними и с гражданами.
3. Осуществляет иные полномочия, предусмотренные Уставом, но не противоречащие законодательству.";
18) статью 29 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
"4. Председателем Республиканской нотариальной палаты избирается нотариус, который непосредственно до дня его избрания состоял членом нотариальной палаты, не менее пяти лет.
Председатель Республиканской нотариальной палаты избирается тайным голосованием сроком на два года и не может быть избран более чем на два срока подряд.";
19) дополнить статьей 30-1 следующего содержания:
"Статья 30-1. Оплата услуг правового и технического характера,
при совершении нотариальных действий частным
нотариусом
1. Частный нотариус, при совершении нотариальных действий, взимает оплату за предоставление дополнительных услуг технического и правового характера, предусмотренных пунктами 2) и 3) статьи 17 настоящего Закона, по соглашению сторон, но не более установленного размера, предусмотренного настоящей статьей:
1) при удостоверении договоров об отчуждении недвижимого имущества (земельных участков, жилых домов, квартир, дач, гаражей, сооружений и иного недвижимого имущества) в городской местности:
если одной из сторон является юридическое лицо - 7 МРП;
детям, супругу, родителям, родным братьям и сестрам, внукам - 2 МРП;
другим лицам - 5 МРП;
если сделка совершается в целях приобретения недвижимого имущества за счет средств, полученных по ипотечному жилищному займу - 2 МРП;

2) ауылдық жерлердегі жылжымайтын мүлікті (жер учаскелерін, тұрғын үйлерді, пәтерлерді, саяжайларды, гараждарды, ғимараттар мен өзге де жылжымайтын мүлікті) иеліктен айыру туралы шарттарды куәландырған кезде:
егер тараптардың бірі заңды тұлға болса - 2 АЕК;
балаларына, жұбайына, ата-анасына, туған аға-інілері және апа-қарындастары мен сіңлілеріне, немерелеріне - 1 АЕК;
басқа адамдарға - 2 АЕК;
3) автомотокөлік құралдарын иеліктен айыру туралы шарттарды куәландырған кезде:
егер тараптардың бірі заңды тұлға болса - 5 АЕК;
балаларына, жұбайына, ата-анасына, туған аға-інілері және апа-қарындастары мен сіңлілеріне, немерелеріне - 3 АЕК;
басқа адамдарға - 5 АЕК;
4) жалға беру, қарыз (ипотекалық тұрғын үй займын қоспағанда), кепілақы, лизинг, мердігерлік, неке келісімшарттары, ортақ меншіктегі мүлік бөлісі, мұрагерлік мүлікті бөлу, алименттерді төлеу жөніндегі келісімдерді, құрылтай шарттарын куәландырған кезде - 5 АЕК;
5) ипотекалық тұрғын үй займы шарттарын куәландырған кезде - 2 АЕК;
6) өсиетхаттарды куәландырған кезде - 2 АЕК;
7) мұрагерлікке құқық туралы куәлікті бергені үшін - берілген әр куәлік үшін 3 АЕК;
8) ерлі-зайыптылардың ортақ мүлкіндегі үлеске және бірлескен ортақ меншік құқығындағы мүлкі бар өзге адамдардың меншік құқығы туралы куәлікті берген кезде - 4 АЕК;
9) мүлікті пайдалану мен иелену құқығына сенімхаттарды куәландырған кезде - 2 АЕК;
10) сату құқығынсыз автокөлік құралдарын пайдалану және басқару құқығына сенімхаттарды куәландырған кезде - 1 АЕК;
11) автокөлік құралдарын сатуға, сыйға тартуға, айырбастауға сенімхаттарды куәландырған кезде - 2 АЕК;
12) өзге сенімхаттарды куәландырған кезде:
жеке тұлғалар үшін - 1 АЕК;
заңды тұлғалар үшін - 2 АЕК;
13) теңіздік наразылық білдірген кезде - 5 АЕК;
14) құжаттардың көшірмесі мен құжаттардың үзінді көшірмесін куәландырған кезде (әр бетіне):
жеке тұлғалар үшін - 0,05 АЕК;
заңды тұлғалар үшін - 0,07 АЕК;
15) құжаттардағы қойылған қолдың, сондай-ақ құжаттардың бір тілден басқа тілге аудармасының дұрыстығын куәландырған кезде (әрбір құжат үшін):
жеке тұлғалар үшін - 0,5 АЕК;
заңды тұлғалар үшін - 1 АЕК;
16) жеке және заңды тұлғалардың өтініштерін басқа жеке және заңды тұлғаларға берген кезде - 0,5 АЕК;
17) құжаттардың нотариат куәландырған көшірмелерін берген кезде - 0,5 АЕК;
18) телнұсқа берген кезде - 2 АЕК;
19) банктерде шот ашқан кезде қойылған қолдың растығын куәландырған кезде (әрбір құжат үшін):
жеке тұлғалар үшін - 0,3 АЕК;
заңды тұлғалар үшін - 0,5 АЕК;
20. жылжымайтын мүлік кепілі шарттарын, ипотекалық тұрғын үй займдары бойынша талап ету құқықтары мен ипотекалық куәліктерді куәландырғаны үшін - 2 АЕК; өзге де кепіл шарттарын куәландырған кезде - 3 АЕК;

2) при удостоверении договоров об отчуждении недвижимого имущества (земельных участков, жилых домов, квартир, дач, гаражей, сооружений и иного недвижимого имущества) в сельской местности:
если одной из сторон является юридическое лицо - 2 МРП;
детям, супругу, родителям, родным братьям и сестрам, внукам - 1 МРП;
другим лицам - 2 МРП;
3) при удостоверении договоров отчуждения автомототранспортных средств:
если одной из сторон является юридическое лицо - 5 МРП;
детям, супругу, родителям, родным братьям и сестрам, внукам - 3 МРП;
другим лицам - 5 МРП;
4) при удостоверении договоров аренды, займа (за исключением договоров ипотечного жилищного займа), задатка, лизинга, подряда, брачных контрактов, раздела имущества, находящегося в общей собственности, раздела наследственного имущества, соглашений по уплате алиментов, учредительных договоров - 5 МРП;
5) при удостоверении договоров ипотечного жилищного займа - 2 МРП;
6) при удостоверении завещаний - 2 МРП;
7) при выдаче свидетельств о праве на наследство - 3 МРП за каждое выданное свидетельство;
8) при выдаче свидетельства о праве собственности на долю в общем имуществе супругов и иных лиц, имеющих имущество на праве общей совместной собственности - 4 МРП;
9) при удостоверении доверенностей на право пользования и распоряжения имуществом - 2 МРП;
10) при удостоверении доверенностей на право пользования и управления автотранспортными средствами без права продажи - 1 МРП;
11) при удостоверении доверенностей на продажу, дарение, мену автотранспортных средств - 2 МРП;
12) при удостоверении прочих доверенностей:
для физических лиц - 1 МРП;
для юридических лиц - 2 МРП;
13) при совершении морского протеста - 5 МРП;
14) при свидетельствовании верности копий документов и выписок из документов (за страницу):
для физических лиц - 0,05 МРП;
для юридических лиц - 0,07 МРП;
15) при свидетельствовании подлинности подписи на документах, а также верности перевода документов с одного языка на другой (за каждый документ):
для физических лиц - 0,5 МРП;
для юридических лиц - 1 МРП;
16) при передаче заявлений физических и юридических лиц другим физическим и юридическим лицам - 0,5 МРП;
17) при выдаче нотариально засвидетельствованных копий документов - 0,5 МРП;
18) при выдаче дубликата - 2 МРП;
19) при свидетельствовании подлинности подписей при открытии счетов в банках (за каждый документ):
для физических лиц - 0,3 МРП;
для юридических лиц - 0,5 МРП;
20) при удостоверении договоров залога недвижимости, прав требования и ипотечных свидетельств по ипотечным жилищным займам - 2 МРП;
при удостоверении иных договоров залога - 3 МРП;

21) вексель наразылығын жасаған кезде және чектің төленбегенін куәландырғаны үшін - 1 АЕК;
22) құжаттарды және бағалы қағаздарды сақтаған кезде - әр айға 0,5 АЕК;
23) кепілгерлік пен кепілдік шарттарын куәландырған кезде - 1 АЕК;
24) Қазақстан Республикасының өзге де заңнамалық актілерінде
көзделген басқа да нотариаттық іс-әрекеттерді жасаған кезде - 7 АЕК.
2. Жекеше нотариус нотариаттық іс-әрекет жасаған кезде техникалық және құқықтық сипаттағы қызметтерге ақы төлеуден:
1) нотариаттық куәландыруға жататын құжаттың жобасын өздері дайындаған жеке және заңды тұлғалар;
2) Қазақстан Республикасы Салық кодексінің 542-бабының 4), 8), 9) тармақтарында көрсетілген тұлғалар;
3) қарттар мен мүгедектерге арналған жалпы үлгідегі медициналық-әлеуметтік мекемелерде тұратын қарттар мен мүгедектер;
4) балалар үйлерінде және (немесе) интернаттарда тұратын толық мемлекет қамқорлығындағы жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балалар;
5) 1 және 2-топтағы мүгедектер (өздері жасаған қылмыс салдарынан мүгедек болған адамдарды қоспағанда);
6) жасына байланысты зейнеткерлер ақы төлеуден босатылады.»;
20) 31-баптың 2-тармағындағы екінші бөлігі және 5-тармағы алып тасталсын;
21) мынадай мазмұндағы 31-1, 31-2-баптармен толықтырылсын:
«31-1-бап. Нотариаттық қызметті бақылауды жүзеге асыру тәртібі
1. Бақылау жоспарлы (бастапқы және кезеңді), жоспардан тыс (шұғыл) және бақылау тексерулері түрінде жүзеге асырылады.
2. Жоспарлы тексерулер аумақтық әділет органдары бекітетін кестелерге сәйкес жүзеге асырылады.
3. Тәуекелдерді бағалау жүйесі - тексерулерді жоспарлау мақсатында Әділет министрлігі жүргізетін іс-шаралар кешені.
Аумақтық әділет органы жекеше нотариустарды тәуекел дәрежесіне қарай жоғары, орташа не темен тәуекел топтарына жатқызады және олар үшін жоспарлы тексерулер жүргізудің:
жоғары тәуекел дәрежесі кезінде - жылына бір реттен;
орташа тәуекел дәрежесі кезінде - екі жылда бір реттен;
төмен тәуекел дәрежесі кезінде - үш жылда бір реттен жиі емес кезеңділігін айқындайды.
Бұл ретте, нотариаттық қызметке алғаш рет кіріскен нотариустың жұмысын ұйымдастыруына бірінші тексеру оған нотариустың өкілеттігін бергеннен кейін жарты жыл өткеннен кейін және бір жылдан кешіктірмей жүргізіледі.
4. Жекеше нотариустарды тәуекел дәрежелері бойынша бөлу субъектінің салдардың ауырлығы тұрғысынан маңызы, Қазақстан Республикасының заңдарын бұзушылықтардың салалық статистикасы, сондай-ақ жоспардан тыс тексерулердің нәтижелері ескеріле отырып жүзеге асырылады.
Тәуекел дәрежесін бағалау критерийлері Әділет министрлігінің бұйрығымен бекітіледі және Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми сайтында жарияланады.
Әділет министрлігі өз құзыреті шегінде жекеше нотариустар үшін тексеру парақтарын қалыптастыруға міндетті.
Тексеру парағы Қазақстан Республикасының заңдарында және Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаулыларында көзделген жекеше нотариустың қызметіне қойылатын, олардың сақталмауы азаматтардың, заңды тұлғалардың және мемлекеттің мүліктік мүдделеріне қатер төндіруге әкеп соғатын талаптардың түбегейлі тізбесін қамтиды.

21) при совершении протеста векселя и за удостоверение неоплаты чека - 1 МРП;
22) при хранении документов и ценных бумаг - 0,5 МРП за каждый месяц;
23) при удостоверении договоров поручительства и гарантии - 1 МРП;
24) при совершении других нотариальных действий, предусмотренных иными законодательными актами Республики Казахстан - 7 МРП.
2. От оплаты услуг правового и технического характера, при совершении нотариальных действий частным нотариусом, освобождаются:
1) физические и юридические лица, самостоятельно изготовившие проект документа, подлежащего нотариальному удостоверению;
2) лица, указанные в п. 4), 8), 9) ст. 542 Налогового кодекса РК;
3) престарелые и инвалиды, проживающие в медико-социальных учреждениях для престарелых и инвалидов общего типа;
4) дети-сироты и дети, оставшиеся без попечения родителей, находящиеся на полном государственном обеспечении, проживающие в детских домах и (или) интернатах;
5) инвалиды 1 и 2 групп (за исключением лиц, ставших инвалидами в результате совершенного ими преступления);
6) пенсионеры по возрасту.";
20) часть вторую пункта 2 и пункт 5 статьи 31 исключить;
21) дополнить статьями 31-1, 31-2 следующего содержания:
"Статья 31-1. Порядок осуществления контроля за нотариальной
деятельностью
1. Контроль осуществляется в виде плановых (первичных и периодических), внеплановых (оперативных) и контрольных проверок.
2. Плановые проверки осуществляются в соответствии с графиками, утверждаемыми территориальными органами юстиции, составленными на основе системы оценки рисков.
3. Система оценки рисков - это комплекс мероприятий, проводимых Министерством юстиции, с целью планирования проверок.
В зависимости от степени риска территориальный орган юстиции относит частных нотариусов к группам высокого, среднего либо незначительного риска и определяет для них периодичность проведения плановых проверок, но не чаще:
одного раза в год - при высокой степени риска;
одного раза в два года - при средней степени риска;
одного раза в три года - при незначительной степени риска.
При этом, первая проверка организации работы нотариуса, впервые приступившего к нотариальной деятельности, проводится через полгода и не позднее чем через год после наделения его полномочиями нотариуса.
4. Распределение частных нотариусов по степеням риска осуществляется с учетом значимости субъекта с точки зрения тяжести последствий, статистики нарушений законодательства Республики Казахстан, а также результатов внеплановых проверок.
Критерии оценки степени риска утверждаются приказом Министерства юстиции и публикуются на сайте Министерства юстиции Республики Казахстан.
Министерство юстиции обязано сформировать для частных нотариусов в пределах своей компетенции проверочные листы.
Проверочный лист включает в себя исчерпывающий перечень требований к деятельности частного нотариуса, предусмотренных законами Республики Казахстан и постановлениями Правительства Республики Казахстан, несоблюдение которых влечет за собой угрозу имущественным интересам граждан, юридических лиц и государства.

5. Жоспардан тыс тексерулер жеке және заңды тұлғалардың өтінішіне ден қоюды талап еткен жағдайларда жүзеге асырылады.
6. Тексеру нәтижелері бойынша тексеру аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірмей нотариусқа тапсырылатын анықтама жасалады.
7. Бақылау тексеруі жоспарлы тексеру нәтижесінде анықталған бұзушылықтарды жою туралы талаптардың орындалуын қамтамасыз ету мақсатында жүзеге асырылады.
Бақылау тексеруі жоспарлы тексерудің нәтижелері бойынша нотариусты анықтамамен таныстырған күнінен бастап бір ай өткен соң жүзеге асырылады.
8. Тексерулер құрамында кемінде үш адамнан тұратын комиссия құра отырып, нотариаттық палатамен келісім бойынша әділет органы бұйрығының негізінде жүзеге асырылады.
Комиссияның бір мүшесі, нотариат қызметі бойынша бес жылдан кем емес өтілі, сондай-ақ мінсіз беделі бар нотариаттық палатаның өкілі болуы мүмкін.
9. Тексеру жүргізу мерзімі он жұмыс күнінен аспауы тиіс.
31-2-бап. Республикалық нотариаттық палата мен аумақтық
нотариаттық палатаның қызметін бақылау
1. Республикалық нотариаттық палата мен аумақтық нотариаттық палатаның қызметін бақылауды тиісінше Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен аумақтық әділет органы жүзеге асырады.
2. Бақылау тексеру нысанында жүзеге асырылады.
3. Жоспарлы тексеру үш жылда бір рет жүргізіледі. Жоспардан тыс тексеру Республикалық нотариаттық палатаның немесе аумақтық нотариаттық палатаның қызметіне келіп түскен шағымға байланысты жүргізілуі мүмкін.
4. Тексеру барысында нотариат туралы заңнаманы бұзушылықтар анықталған кезде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі мен аумақтық әділет органы тиісінше Республикалық нотариаттық палатаға немесе аумақтық нотариаттық палатаға бұзушылықты жою туралы мерзімі көрсетілген жазбаша ескерту жібереді. Бұзушылықтар белгіленген мерзімде жойылмаған жағдайда Әділет министрлігі немесе аумақтық әділет органы жаңа сайлаулар өткізгенге дейін Республикалық нотариаттық палата немесе аумақтық нотариаттық палата төрағасының және (немесе) басқармасының өкілеттіктерін тоқтата тұру туралы өтінішпен сотқа жүгінуге құқылы.»;
22) 32-бапта:
2) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«2) нотариустардың Нотариаттық іс-әрекеттерді жасау ережесін бекітеді;»;
3) тармақшадағы «жөнінде нұсқаулық әзірлейді және» деген сөздер «жөніндегі ережені» деген сөздермен ауыстырылсын;
4) тармақшадағы «әзірлейді және» деген сөздер алып тасталсын;
5) тармақша алып тасталсын;
мынадай мазмұндағы 5-1) тармақшамен толықтырылсын:
«5-1) Республикалық нотариаттық палатаның келісуімен тағылымдамадан өтушілерді бірыңғай кәсіптік даярлау бағдарламасын бекітеді;»;
6) тармақшадағы «әзірлеп,» деген сөз алып тасталсын;
7) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«7) Жекеше нотариустардың есептік тіркеуден өту ережесін бекітеді;»;
7-1) тармақшадағы «нотариустардың» деген сөзден кейін «ең аз» деген сөздермен толықтырылсын;

5. Внеплановые проверки осуществляются в случаях, требующих реагирования на обращения физических и юридических лиц.
6. По результатам проверки составляется справка, которая вручается нотариусу не позднее пяти рабочих дней со дня окончания проверки.
7. Контрольная проверка осуществляется в целях обеспечения исполнения требований об устранении выявленных нарушений в результате плановой проверки.
Контрольная проверка осуществляется по истечение одного месяца со дня ознакомления нотариуса справкой по результатам плановой проверки.
8. Проверки осуществляются на основании приказа органа юстиции с образованием комиссии в составе не менее трех человек.
Одним из участников комиссии может быть член нотариальной палаты, имеющий стаж нотариальной деятельности не менее пяти лет, а также безупречную репутацию.
9. Срок проведения проверки не должен превышать десяти рабочих дней.
Статья 31-2. Контроль за деятельностью Республиканской
нотариальной палаты и территориальной нотариальной
палаты
1. Контроль за деятельностью Республиканской нотариальной палаты и территориальной нотариальной палаты осуществляет Министерство юстиции Республики Казахстан и территориальный орган юстиции соответственно.
2. Контроль осуществляется в форме проверок.
3. Плановая проверка проводится один раз в три года. Внеплановая проверка может проводиться в связи с поступившей жалобой на деятельность Республиканской нотариальной палаты или территориальной нотариальной палаты.
4. При выявлении в ходе проверки нарушений законодательства о нотариате Министерство юстиции Республики Казахстан и территориальный орган юстиции направляют в Республиканскую нотариальную палату или территориальную нотариальную палату соответственно письменное предупреждение об устранении нарушений с указанием срока. При неустранении нарушений в установленный срок Министерство юстиции или территориальный орган юстиции вправе обратиться в суд с ходатайством о приостановлении полномочий председателя и (или) правления Республиканской нотариальной палаты или территориальной нотариальной палаты до проведения новых выборов.";
22) в статье 32:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) утверждает Правила совершения нотариальных действий нотариусами;";
в подпункте 3) слова "разрабатывает и утверждает Инструкцию" заменить словами "утверждает Правила";
в подпункте 4) слова "разрабатывает и" исключить;
подпункт 5) исключить;
дополнить подпунктом 5-1) следующего содержания:
"5-1) утверждает единую программу профессиональной подготовки стажеров по согласованию с Республиканской нотариальной палатой;";
в подпункте 6) слова "разрабатывает и" исключить;
подпункт 7) изложить в следующей редакции:
"7) утверждает Правила прохождения учетной регистрации частных нотариусов;";
подпункт 7-1) после слова "утверждает" дополнить словом "минимальное";

мынадай мазмұндағы 14-1) тармақшамен толықтырылсын:
«14-1) тәуекел дәрежесін бағалау критерийлерін бекітеді;»;
13), 14) және 15) тармақшалар алып тасталсын;
23) 33-бапта:
1-тармақтың 11) тармақшасы алып тасталсын;
2-тармақта:
1) тармақша алып тасталсын;
2) тармақша «нотариустардың» деген сөзден кейін «ең аз» деген сөздермен толықтырылсын;
3) және 9) тармақшалар алып тасталсын;
24) мынадай мазмұндағы 34-1-баппен толықтырылсын:
«34-1-бап. Міндетті нотариаттық куәландыруға жататын мәмілелер
Қолданыстағы заңнамаға сәйкес міндетті нотариаттық куәландыруға мынадай мәмілелердің түрлері жатады:
1) рента шарты;
2) өсиет;
3) мүліктік басқаруға, егер заңнамада өзгеше белгіленбесе, мүлікті басқаруға және нотариаттық куәландыруды талап ететін мәмілелерді жасауға берілетін сенімхаттар;
4) азаматтық заңнамада көзделген жағдайлардан басқа, қайта сенім білдіру тәртібімен берілетін сенімхаттар;
5) шағын кәсіпкерлік субъектісін қоспағанда, шаруашылық
серіктестігінің құрылтай құжаттары (жарғы және құрылтай шарты);
6) акционерлік қоғамның құрылтай құжаттары;
7) неке шарты;
8) заңды мұрагерлердің олардың мұраны иелену кезектілігі мен олардың үлестерінің мөлшері туралы келісімі;
9) алиментті төлеу туралы келісімі;
10) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік
тіркеуге жататын мүлікпен жасалатын мәмілелер;
11) суррогат ана шарты.»;
25) 39-баптағы «нұсқаулықпен» деген сөз «ережемен» деген сөзбен ауыстырылсын;
26) 57-баптағы «хабарлама», «хабарламаны» деген сөздер «өтініш», «өтінішті» деген сөздермен ауыстырылсын;
27) 105-баптың 4-тармағы алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң оны алғаш ресми жариялаған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

дополнить подпунктом 14-1) следующего содержания:
"14-1) утверждает критерии оценки степени рисков;";
подпункты 13), 14) и 15) исключить;
23) в статье 33:
подпункт 11) пункта 1 исключить;
в пункте 2:
подпункт 1) исключить;
подпункт 2) после слов "юстиции о" дополнить словом "минимальной";
подпункты 3) и 9) исключить;
24) дополнить статьей 34-1 следующего содержания:
"Статья 34-1. Сделки, подлежащие обязательному нотариальному
удостоверению
В соответствии с действующим законодательством подлежат обязательному нотариальному удостоверению следующие виды сделок:
1) договор ренты;
2) завещание;
3) доверенности на управление имуществом и на совершение сделок, требующих нотариального удостоверения, если иное не установлено законодательством;
4) доверенности, выдаваемые в порядке передоверия, кроме случаев, предусмотренных гражданским законодательством;
5) учредительные документы хозяйственного товарищества (устав и учредительный договор), за исключением субъектов малого предпринимательства;
6) учредительные документы акционерного общества;
7) брачный договор;
8) соглашение наследников по закону об очередности их призвания к наследству и о размере их долей;
9) соглашение об уплате алиментов;
10) сделки с имуществом, которые в соответствии с законодательством Республики Казахстан подлежат государственной регистрации;
11) договор суррогатного материнства.";
25) в статье 39 слова "Инструкцией о порядке", "утверждаемой" заменить словами "Правилами", "утверждаемыми";
26) в статье 57 слова "уведомления", "Уведомление" заменить словами "заявления", "Заявление";
27) пункт 4 статьи 105 исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие со дня его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан