Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 18 мамырдағы № 428 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің кейбір мәселелері» туралы Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2005 жылғы 6 сәуірдегі № 310 қаулысына (Қазақстан Республикасының ПҮАЖ-ы, 2005 ж., № 14, 168-құжат) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігі туралы ережеде:
13-тармақта:
9) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«9) аңшы, балықшы және қорықшы куәліктерінің нысанын және оны беру тәртібін айқындайды»;
12) тармақшадағы «аң шаруашылығы және балық шаруашылығы ұйымдарының» деген сөздер «аңшылық және балық шаруашылығы субъектілерінің» деген сөздермен ауыстырылсын;
17) тармақшадағы:
«қызметкерлерінің» деген сөзден кейін «айырым белгілері бар» деген сөздермен толықтырылсын;
«және аумақтық органдардың» деген сөздер «орган мен аумақтық бөлімшелердің» деген сөздермен ауыстырылсын;
36) тармақшадағы «әзірлейді» деген сөзден кейін «және бекітеді» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 38-1), 38-2), 38-3), 38-4), 38-5), 38-6), 38-7), 38-8), 38-9), 38-10), 38-11) және 38-12) тармақшалармен толықтырылсын:
«38-1) астық қабылдау кәсіпорнын тексеру актісінің нысанын әзірлейді және бекітеді;
38-2) уәкілетті органның облыстық аумақтық бөлімшелерінің бастықтары бекіткен кестелер негізінде тоқсан сайын жоспарлы тексеру, сондай-ақ астық нарығына қатысушылар мен мемлекеттік органдардың өтініштері негізінде жоспардан тыс тексеру түрінде - астық нарығына қатысушылардағы астықтың нақты болуы мен сапасын және оның есептік деректерге сәйкестігін тексереді;
38-3) облыстар бөлінісінде мемлекеттік астық ресурстарына астық сатып алу квотасын әзірлейді және бекітеді;
38-4) сатып алу бағасын белгілеу жөнінде ұсыныстар енгізеді;
38-5) ішкі нарықты реттеу мақсатында мемлекеттік астық ресурстарын пайдалану туралы шешім қабылдайды;
38-6) мыналардың:
агент пен отандық астық өндіруші;
агент пен астық экспорттаушы арасындағы мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу шартының үлгі нысанын әзірлейді және бекітеді;
38-7) агент пен астықты қайта өңдеу ұйымы арасындағы ішкі нарықты реттеу мақсатында мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарынан астық жеткізу шартының үлгі нысанын әзірлейді және бекітеді;
38-8) астықты қайта өңдеу және нан пісіру ұйымдары арасындағы мемлекеттік сатылатын және мемлекеттік тұрақтандыру астық ресурстарының астығынан жасалған ұнды өткізу шартының үлгі нысанын әзірлейді және бекітеді;

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310
Постановление Правительства Республики Казахстан от 18 мая 2010 года № 428
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 6 апреля 2005 года № 310 "Некоторые вопросы Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан" (САПП Республики Казахстан, 2005 г., № 14, ст. 168) следующие изменения и дополнения:
в Положении о Министерстве сельского хозяйства Республики Казахстан, утвержденном указанным постановлением:
в пункте 13:
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) определяет форму и порядок выдачи удостоверений охотника, рыбака и егеря";
в подпункте 12) слова "охотохозяйственных и рыбохозяйственных организаций" заменить словами "субъектов охотничьего и рыбного хозяйств";
в подпункте 17):
после слова "одежды" дополнить словами "со знаками различия";
слова "и территориальных органов" заменить словами "органа и территориальных подразделений";
в подпункте 36) после слова "разрабатывает" дополнить словами "и утверждает";
дополнить подпунктами 38-1), 38-2), 38-3), 38-4), 38-5), 38-6), 38-7), 38-8), 38-9), 38-10), 38-11) и 38-12) следующего содержания:
"38-1) разрабатывает и утверждает формы акта обследования хлебоприемного предприятия;
38-2) проверяет фактическое наличие и качество зерна у участников зернового рынка и соответствия его отчетным данным - в виде ежеквартальной плановой проверки на основании графиков, утвержденных начальниками областных территориальных подразделений уполномоченного органа, а также внеплановой проверки на основании обращений участников зернового рынка и государственных органов;
38-3) разрабатывает и утверждает в разрезе областей квоту закупа зерна в государственные ресурсы зерна;
38-4) вносит предложения по установлению закупочной цены;
38-5) принимает решения об использовании государственных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка;
38-6) разрабатывает и утверждает типовые формы договора поставки зерна в государственные ресурсы зерна между:
агентом и отечественным производителем зерна;
агентом и экспортером зерна;
38-7) разрабатывает и утверждает типовые формы договора поставки зерна из государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна в целях регулирования внутреннего рынка между агентом и зерноперерабатывающей организацией;
38-8) разрабатывает и утверждает типовые формы договора реализации муки, произведенной из зерна государственных реализационных и государственных стабилизационных ресурсов зерна, между зерноперерабатывающей и хлебопекарной организациями;

38-9) астық экспорттаушының мемлекеттік астық ресурстарына астық жеткізу жөніндегі міндеттемелерін сақтауы туралы растаулардың нысанын әзірлейді және бекітеді және оларды астық экспорттаушыға береді;
38-10) мемлекеттік астық ресурстарының көлемі, құрылымы, қалыптастыру, сақтау, жаңарту, ауыстыру және пайдалану ережелері жөнінде ұсыныстар енгізеді;
38-11) астық қабылдау кәсіпорны мен астық иесі арасындағы жария шарттардың үлгі нысанын әзірлейді;
38-12) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорларын құрудың, жұмыс істеуінің және таратудың талаптарын, астық қабылдау кәсіпорындарының астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру жүйесіне қатысу шарттарын, астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) кепілдемесін алудың тәртібін, астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді орындауға кепілдік беру қорының (қорларының) астық қолхаттары бойынша міндеттемелерді өтеуі тәртібін әзірлейді;»;
48) тармақшадағы «өндірушілерді,» деген сөзден кейін «тұқым өткізушілерді, тұқым сапасын сараптамадан өткізетін зертханаларды,» деген сөздермен толықтырылсын;
мынадай мазмұндағы 48-1), 48-2), 48-3) және 48-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«48-1) патент қабілеттілігі мен шаруашылықта пайдалылығы мемлекеттік сынақтың немесе өтініш берушінің деректері бойынша бағаланатын өсімдіктердің тектері мен түрлерінің тізбесін әзірлейді;
48-2) мыналарды:
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттарын сынау мәселелері жөніндегі республикалық комиссия туралы ережені;
ауыл шаруашылығы өсімдіктерінің сорттарын сынауды жүргізу әдістемелерін;
тұқым шаруашылығының аттестатталған субъектілері үшін субсидиялауға жататын бірегей тұқымдарды өндіруге және элиталық тұқымдарды өткізуге жыл сайын квота белгілеудің тәртібін бекітеді;
48-3) «Жеке кәсіпкерлік туралы» Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес ведомстволық статистикалық есептіліктің, тексеру парақтарының нысандарын, тәуекел дәрежесін бағалау өлшемдерін, жыл сайынғы тексеру жоспарларын әзірлейді және бекітеді;
48-4) патент беруге арналған қорытындымен қоса, сорт сипаттамасының, сорттың патент қабілеттілігі туралы қорытындының нысандарын белгілейді.»;
97) тармақша мынадай мазмұндағы бесінші абзацпен толықтырылсын:
«азық-түлік қауіпсіздігінің жай-күйі;»;
116) тармақша мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«мақта өңдеу ұйымдарына қабылдау кезінде шитті мақтаның сапасына сараптама жасауды субсидиялау ережесін;»;
мынадай мазмұндағы 164-1), 164-2) және 164-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«164-1) Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен ветеринария саласындағы халықаралық ұйымдарда Қазақстан Республикасының атынан өкілдік етеді, сондай-ақ олармен ынтымақтастықты ұйымдастырады;

38-9) разрабатывает и утверждает формы подтверждения о соблюдении экспортером зерна обязательств по поставке зерна в государственные ресурсы зерна и его выдача экспортеру зерна;
38-10) вносит предложения по объемам, структуре, правилам формирования, хранения, освежения, перемещения и использования государственных ресурсов зерна;
38-11) разрабатывает типовые формы публичных договоров между хлебоприемным предприятием и владельцем зерна;
38-12) разрабатывает требования к созданию, функционированию и ликвидации фондов гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, условий участия хлебоприемных предприятий в системе гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, порядка получения гарантий фонда (фондов) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам, порядка погашения обязательств по зерновым распискам фондом (фондами) гарантирования исполнения обязательств по зерновым распискам.";
в подпункте 48) после слов "третьей репродукций," дополнить словами "реализаторов семян, лабораторий по экспертизе качества семян,";
дополнить подпунктами 48-1), 48-2), 48-3) и 48-4) следующего содержания:
"48-1) разрабатывает перечни родов и видов растений, по которым патентоспособность и хозяйственная полезность оцениваются по данным государственного испытания или заявителя;
48-2) утверждает:
положение о республиканской комиссии по вопросам сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
методики проведения сортоиспытания сельскохозяйственных растений;
порядок установления ежегодных квот производства оригинальных и реализации элитных семян, подлежащих субсидированию, для аттестованных субъектов семеноводства;
48-3) разрабатывает и утверждает формы ведомственной статистической отчетности, проверочных листов, критерии оценки степени риска, ежегодные планы проверок в соответствии с Законом Республики Казахстан "О частном предпринимательстве";
48-4) устанавливает формы описания сорта с заключением на выдачу патента, заключения о патентоспособности сорта.";
подпункт 97) дополнить абзацем пятым следующего содержания:
"состояния продовольственной безопасности;";
подпункт 116) дополнить абзацем следующего содержания:
"правил субсидирования экспертизы качества хлопка-сырца при приемке на хлопкоперерабатывающие организации;";
дополнить подпунктами 164-1), 164-2) и 164-3) следующего содержания:
"164-1) представляет Республику Казахстан в международных организациях в области ветеринарии в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, а также организация сотрудничества с ними;

164-2) Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген тәртіппен техникалық регламенттерде белгіленген талаптардың орындалуын мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүргізеді;
164-3) мемлекеттік ветеринариялық-санитариялық бақылау объектілерін ветеринариялық-санитариялық бақылауды жүзеге асыру жөніндегі нұсқаулықты бекітеді;»;
мынадай мазмұндағы 184), 185), 186), 187) және 188) тармақшалармен толықтырылсын:
«184) тракторларды және олардың базасында жасалған шассилер мен механизмдерді, арнайы жабдық орнатылған тіркемелерді қоса алғанда, олардың тіркемелерін, өздігінен жүретін ауыл шаруашылығы, мелиоративтік және жол-құрылыс машиналары мен механизмдерін пайдалану ережесінің сақталуын бақылауды жүзеге асырады;
185) Қазақстан Республикасының Үкіметіне нарыққа реттеушілік ықпал жасау үшін мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтар шығару туралы және мемлекеттік резервтен материалдық құндылықтар шығаруға қатысушы ұйымдардың тізбесі, шығарылатын материалдық құндылықтардың көлемі мен бағалары бойынша ұсыныстар енгізеді;
186) агроөнеркәсіптік кешен өнімінің тауар қозғалысы жүйесін ұйымдастырады;
187) көтермелеудің салалық жүйесін бекітеді;
188) субсидиялар алушы міндеттемесінің нысанын бекітеді.»;
14-тармақта:
мынадай мазмұндағы 17-1), 17-2) және 17-3) тармақшалармен толықтырылсын:
«17-1) мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын жабудың және олардың аумақтарын азайтудың табиғи-ғылыми негіздемелерінің жобаларын әзірлеу тәртібін бекіту;
17-2) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 43-1-бабының 1-тармағында көзделген жергілікті халықтың мұқтажы үшін рұқсат етілетін әуесқой (спорттық) балық аулау ережесін бекіту;
17-3) «Ерекше қорғалатын табиғи аумақтар туралы» Қазақстан Республикасының 2006 жылғы 7 шілдедегі Заңының 43-1-бабының 1-тармағында көзделген жағдайларда жүзеге асырылатын қатып қалуды болдырмау жөніндегі іс-шаралар өткізу ережесін бекіту;»;
мынадай мазмұндағы 43-1) тармақшамен толықтырылсын:
«43-1) балық шаруашылығы суаттарының және (немесе) бекіту бойынша конкурсқа шығарылатын жергілікті мәні бар учаскелердің тізбесін келісу;»;
мынадай мазмұндағы 63-1) тармақшамен толықтырылсын:
«63-1) ауылдық аумақтарды дамыту бөлігінде жергілікті атқарушы органдардың өңірлік бағдарламаларын, стратегиялық жоспарларын және жергілікті инвестициялық жобаларды келісу;»;
мынадай мазмұндағы 92-1) тармақшамен толықтырылсын:
«92-1) республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қаумалдар мен мемлекеттік қорық аймақтарын тарату және олардың аумақтарын қысқарту жөнінде ұсыныстар енгізу;».

164-2) проводит государственный ветеринарно-санитарный контроль за выполнением требований, установленных техническими регламентами, в порядке, предусмотренном законодательством Республики Казахстан;
164-3) утверждает инструкцию по осуществлению ветеринарно-санитарного контроля объектов государственного ветеринарно-санитарного контроля;";
дополнить подпунктами 184), 185), 186), 187) и 188) следующего содержания:
"184) осуществляет контроль за соблюдением правил эксплуатации тракторов и изготовленных на их базе самоходных шасси и механизмов, прицепов к ним, включая прицепы со смонтированным специальным оборудованием, самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машин и механизмов;
185) вносит в Правительство Республики Казахстан предложения о выпуске материальных ценностей из государственного резерва для оказания регулирующего воздействия на рынок и по перечню организаций, участвующих в выпуске материальных ценностей из государственного резерва, объемам и ценам выпускаемых материальных ценностей;
186) организует систему товародвижения продукции агропромышленного комплекса;
187) утверждает отраслевую систему поощрения;
188) утверждает форму обязательства получателя субсидий.";
в пункте 14:
дополнить подпунктами 17-1), 17-2) и 17-3) следующего содержания:
"17-1) утверждение порядка разработки проектов естественно-научного обоснования упразднения государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшения их территории;
17-2) утверждение правил любительского (спортивного) рыболовства, разрешаемого для нужд местного населения, в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях";
17-3) утверждение порядка проведения мероприятий по предотвращению заморов, осуществляемых в случае, предусмотренном пунктом 1 статьи 43-1 Закона Республики Казахстан от 7 июля 2006 года "Об особо охраняемых природных территориях;";
дополнить подпунктом 43-1) следующего содержания:
"43-1) согласование перечня рыбохозяйственных водоемов и (или) участков местного значения, выставляемых на конкурс по закреплению;
дополнить подпунктом 63-1) следующего содержания:
"63-1) согласование региональных программ, стратегических планов местных исполнительных органов и местных инвестиционных проектов в части развития сельских территорий;";
дополнить подпунктом 92-1) следующего содержания:
"92-1) внесение предложений по упразднению государственных природных заказников и государственных заповедных зон республиканского значения и уменьшению их территории;".

2. Осы қаулы қол қойылған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                   К. Мәсімов

2. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов