"Электромагниттік үйлесімділік" техникалық регламентін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 9 тамыздағы № 812 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2017 жылғы 30 қаңтардағы № 29 қаулысымен.
Ескерту. Күші жойылды – ҚР Үкіметінің 30.01.2017 № 29 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
"Техникалық реттеу туралы" 2004 жылғы 9 қарашадағы Қазақстан Республикасының Заңын іске асыру мақсатында Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған "Электромагниттік үйлесімділік" техникалық регламент бекітілсін.
2. Осы қаулы ресми жарияланған күнінен бастап алты ай өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі
К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2010 жылғы 9 тамыздағы
№ 812 қаулысымен
бекітілген
"Электромагниттік үйлесімділік" техникалық регламенті
1. Қолданылу саласы
1. Осы "Электромагниттік үйлесімділік" техникалық регламент (бұдан әрі - Техникалық регламент) адамның денсаулығына өмірі мен қоршаған ортаға қауіптің алдын алу және басқа да техникалық құралдар мен жүйелерге рұқсат етілмейтін электромагниттік бөгеуілдерді болдырмау мақсатында техникалық құралдар мен жүйелердің (бұдан әрі - ТҚ) электромагниттік үйлесімділігіне қойылатын талаптарды белгілейді.
2. Осы Техникалық регламенттің қолданысы айналымға шығарылатын және пайдалануға енгізілетін, белгілі бір электромагниттік жағдайда, берілген сапада жұмыс жасауға қабілетті, бұл ретте басқа ТҚ-ға ықтимал электромагниттік кедергі болмайтын, осы Техникалық регламенттің 1-қосымшасында келтірілген Қазақстан Республикасы Сыртқы экономикалық қызметінің тауар номенклатурасының кодына (бұдан әрі - ҚР СЭҚ ТН) сәйкес жіктелетін ТҚ-ға таралады.
3. Электромагниттік әсердің қауіпті факторларына (қауіптерге) мыналар жатады, бұлардан алшақ болу керек:
1) тарату құрылғыларындағы коммутация мен қысқа тұйықталу кезіндегі импульстік токтар;
2) төменгі жиілікті кондуктивті электромагниттік бөгеуілдер:
электр қорегі кернеуінің тербелісі;
электрмен жабдықтау жүйелерінде жиіліктің ауытқуы;
электр қорегі кернеуінің орныққан ауытқуы;
электр қорегі кернеуі синусоидалуының бұрмалануы;
үш фазалы электрмен жабдықтау жүйелеріндегі кернеудің симметриялы болмауы;
электр қорегі кернеуінің жоғалып кетуі, үзілуі және түсіп қалуы;
электрмен жабдықтау жүйелеріндегі берілетін сигналдардың кернеуі;
ауыспалы ток электр қорегі желілеріндегі тұрақты құрауыштар;
келтірілген төменгі жиілікті кернеу.
3) кейінгі жиілікті сәулеленетін электромагниттік бөгеуілдер:
электр өрістері;
магниттік өрістер.

Об утверждении Технического регламента "Электромагнитная совместимость"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 9 августа 2010 года № 812. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 января 2017 года № 29
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 30.01.2017 № 29 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
В целях реализации Закона Республики Казахстан от 9 ноября 2004 года "О техническом регулировании" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемый Технический регламент "Электромагнитная совместимость".
2. Настоящее постановление вводится в действие по истечении шести месяцев со дня официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Кaзахстан
К. Масимов
Утвержден
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 9 августа 2010 года № 812
Технический регламент
"Электромагнитная совместимость"
1. Область применения
1. Настоящий Технический регламент "Электромагнитная совместимость" (далее - Технический регламент) устанавливает требования к электромагнитной совместимости технических средств и систем (далее - ТС) в целях предотвращения опасности для жизни и здоровья человека, окружающей среде и исключения недопустимых электромагнитных помех другим техническим средствам и системам.
2. Действие настоящего Технического регламента распространяется на выпускаемые в обращение и вводимые в эксплуатацию ТС способные функционировать с заданным качеством в определенной электромагнитной обстановке, не создавая при этом недопустимых электромагнитных помех другим техническим средствам, классифицируемые согласно кодов товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (далее - ТН ВЭД РК), приведенных в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.
3. К опасным факторам (рискам) электромагнитного воздействия, которых следует избегать относятся:
1) импульсные токи при коммутациях и коротких замыканиях в распределительных устройствах;
2) низкочастотные кондуктивные электромагнитные помехи:
колебания напряжения электропитания;
отклонения частоты в системах электроснабжения;
установившиеся отклонения напряжения электропитания;
искажения синусоидальности напряжения электропитания;
несимметрия напряжений в трехфазных системах электроснабжения;
провалы, прерывания и выбросы напряжения электропитания;
напряжения сигналов, передаваемых в системах электроснабжения;
постоянные составляющие в сетях электропитания переменного тока;
наведенные низкочастотные напряжения.
3) низкочастотные излучаемые электромагнитные помехи:
электрические поля;
магнитные поля.

4) индустриялық радиобегеуілдерді қоса алғанда, жоғары жиілікті кондуктивті электромагниттік бөгеуілдер:
тербелісі үздіксіз болып келетін кернеу немесе ток;
өтпелі үдерістерді көрсететін кернеу немесе ток (бейпериодты және тербелісті).
5) индустриялық радиобөгеуілдерді қоса алғанда, жоғары жиілікті сәулеленудің электромагниттік бөгеуілдері:
электрлік өрістер;
магниттік өрістер;
Электромагниттік, оның ішінде үздіксіз тербелістер мен өтпелі үдерістер әсерінен пайда болатын өрістер.
6) электростатикалық разрядтар.
4. ТҚ-ны сәйкестендіру осы Техникалық регламенттің 1-қосымшасында келтірілген ҚР СЭҚ ТН жиынтығында тану үшін жеткілікті болатын таңбалау және ілеспе құжаттар (нормативтік және техникалық құжаттамалардан тұратын), бойынша белгілері мен параметрлері, көрсеткіштері мен талаптары бойынша кодын пайдалану жолымен жүргізіледі.
5. ТҚ-ны сәйкестендіру мыналардан тұрады:
1) ТҚ-ның нақты түрінің осы Техникалық регламенттің таралу саласына тиістілігін анықтау;
2) ТҚ-ға арналған ілеспе құжаттарда көрсетілген және (немесе) таңбаланған оның негізгі, мысалы:
а) бұйымның атауы, үлгісі, моделі, түрі;
б) ТҚ-ны дайындаушының атауы немесе ТҚ-ның шығу тегі жөніндегі деректер;
в) ТҚ шығаруға негіз болған нормативтік құжат;
г) ТҚ-ың негізгі (немесе функционалдық) тағайындалуы немесе оларды пайдалану саласы;
д) ілеспе құжаттарда көрсетілген номиналды деректер;
е) осы лекке тиесілілігі сияқты сипаттамаларын нақты сипаттамаларымен салыстыру.
2. Терминдер және анықтамалар
6. Осы Техникалық регламентте мынадай терминдер және анықтамалар қолданылады:
1) жалпы мақсаттағы электр желісі - электр энергиясын әр түрлі тұтынушыларға немесе техникалық құралдарға жеткізуге арналған энергиямен қамтамасыз ететін ұйымның электр желісі;
2) электр және радиотехникалық құрылғылар - телекоммуникация саласында қолдануды қоспағанда, электромагнит энергиясын өнеркәсіптік, ғылыми, медициналық, тұрмыстық немесе басқа мақсаттарда генерирлеуге және пайдалануға арналған жабдық және (немесе) аспаптар;
3) оқшауланған электромагниттік жағдай - осы сала кеңістігінен тыс жерде техникалық құралдардың электромагниттік бөгеуілдер тудыруы және оларға сыртқы электромагниттік бөгеуілдердің әсері жоққа шығарылатын электромагниттік жағдай;
4) техникалық жүйе - бір-бірімен заңды байланысты техникалық құралдардың объективті бірлігі;
5) техникалық құрал - электромагниттік бөгеуілдер жасауға қабілетті, жұмыс істеу сапасы сыртқы электромагниттік бөгеуілдер әсеріне байланысты аппарат, электрлік және (немесе) электрондық құрауыштарды қамтитын жылжымалы немесе тұрақты қондырғы;

4) высокочастотные кондуктивные электромагнитные помехи, включая индустриальные радиопомехи:
напряжения или токи, представляющие собой непрерывные колебания;
напряжения или токи, представляющие собой переходные процессы (апериодические и колебательные).
5) высокочастотные излучаемые электромагнитные помехи, включая индустриальные радиопомехи:
электрические поля;
магнитные поля;
электромагнитные поля, в том числе вызываемые непрерывными колебаниями и переходными процессами.
6) электростатические разряды.
4. Идентификация ТС производится путем использования кодов товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Республики Казахстан (далее - ТН ВЭД РК), приведенных в приложении 1 к настоящему Техническому регламенту, по маркировке и сопроводительным документам (включающую в себя нормативную и техническую документацию), по признакам и параметрам, показателям и требованиям, которые в совокупности достаточны для распознания.
5. Идентификация ТС состоит:
1) в определении принадлежности ТС конкретного вида к области распространения настоящего регламента;
2) в сравнении основных характеристик ТС, указанных в сопроводительных документах на них и (или) маркированных, с фактическими, например, таких как:
а) наименование изделия, тип, модель, модификация;
б) наименование изготовителя ТС или данные по происхождению ТС;
в) нормативный документ, по которому выпускается ТС;
г) основное (или функциональное) предназначение ТС или область их применения;
д) номинальные данные, указанные в сопроводительных документах;
е) принадлежность к данной партии.
2. Термины и определения
6. В настоящем Техническом регламенте используются термины и определения:
1) электрическая сеть общего назначения - электрическая сеть энергоснабжающей организации, предназначенная для подачи электрической энергии различным потребителям электрической энергии или техническим средствам;
2) электро и радиотехнические устройства - оборудование и (или) приборы, предназначенные для генерирования и использования электромагнитной энергии в промышленных, научных, медицинских, бытовых или других целях, за исключением применения в области телекоммуникаций;
3) изолированная электромагнитная обстановка - электромагнитная обстановка, при которой исключается создание техническими средствами электромагнитных помех за пределами данной области пространства и воздействие на них внешних электромагнитных помех;
4) техническая система - объективное единство закономерно связанных друг с другом технических средств;
5) техническое средство - аппарат, подвижная или стационарная установка, содержащие электрические и (или) электронные компоненты, способные создавать электромагнитные помехи, качество функционирования которых зависит от воздействия внешних электромагнитных помех;

6) тұтынушылардың электромагниттік қауіпсіздігі - жағымсыз электромагниттік әсерлерден тұтынушылардың қорғану жағдайы;
7) электр және радиотехникалық құрылғының бөгеуілге орнықтылығы - техникалық құралдарға параметрлердің регламенттелген мәндері бар электромагниттік бөгеуілдер әсер еткен кезде олардың берілген жұмыс істеу сапасын сақтау қабілеті;
8) электромагниттік бөгеуілге орнықтылық, бөгеуілге орнықтылық - техникалық құралдарға параметрлердің регламенттелген мәндері бар электромагниттік бөгеуілдер әсер еткен кезде олардың берілген жұмыс істеу сапасын сақтау қабілеті;
9) электромагниттік бөгеуіл - электромагниттік құбылыс немесе техникалық құралдың жұмыс істеу сапасын төмендететін немесе төмендетуі мүмкін үдеріс;
10) техникалық құралдар мен жүйелердің электромагниттік үйлесімділігі - техникалық құралдар мен жүйелердің белгілі бір электромагниттік жағдайда басқа техникалық құралдар мен жүйелерге рұқсат етілмейтін электромагниттік бегеуіл жасамай, берілген сапада жұмыс істеу қабілеті;
11) электромагниттік жағдай - берілген аумақтағы немесе өткізу ортасындағы жиілік пен уақыт диапазонындағы электромагниттік құбылыстардың және (немесе) үдерістердің жиынтығы;
12) электромагниттік әсер - биологиялық объектілер мен техникалық құралдар электромагниттік әсердің немесе үдерістің нақты немесе ықтимал ықпалы. Электромагниттік әсерлерге қоршаған кеңістікте техникалық құралдар жасайтын электрлік және магниттік өрістердің әсері жатады;
13) электр энергиясының сапасы - электр желісіндегі электр энергиясы параметрлерінің (кернеу, жиілік, фазалық ауытқу және т.б) олардың белгіленген мәндерге сәйкестік дәрежесі.
3. Қазақстанда өткізу Республикасының нарығында техникалық құралдарды айналысқа шығару шарттары
7. ТҚ осы Техникалық регламентке, сондай-ақ оларға әрекеті қолданылатын басқа да техникалық регламенттерге сәйкес болған кезде олар нарыққа шығарылады немесе пайдалануға беріледі.
8. ТҚ осы Техникалық регламентке сәйкес және Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 21 наурызындағы № 277 қаулысымен бекітілген "Буып-түюге, таңбалауға, затбелгі жапсыруға және оларды дұрыс түсіруге қойылатын талаптар" техникалық регламентінің талаптарына сәйкес таңбалануы қажет.
9. ТҚ атауы мен белгіленуі (үлгісі, маркасы, моделі), қауіпсіздікке әсер ететін оның параметрлері мен сипаттамалары, өндірушінің атауы және (немесе) тауарлық белгісі, дайындаушы елдің атауы тікелей ТҚ-да және/немесе оған қоса берілетін пайдалану құжаттарында көрсетілуі қажет.

6) электромагнитная безопасность потребителей - состояние защищенности потребителей от неблагоприятных электромагнитных воздействий;
7) помехоустойчивость электро и радиотехнического устройства - способность технических средств сохранять заданное качество функционирования при воздействии на них электромагнитных помех с регламентированными значениями параметров;
8) устойчивость к электромагнитной помехе, помехоустойчивость - способность технических средств сохранять заданное качество функционирования при воздействии на них электромагнитных помех с регламентированными значениями параметров;
9) электромагнитная помеха - электромагнитное явление или процесс, которое снижают или могут снизить качество функционирования технического средства;
10) электромагнитная совместимость технических средств и систем - способность технических средств и систем, функционировать с заданным качеством в определенной электромагнитной обстановке, не создавая при этом недопустимых электромагнитных помех другим техническим средствам и системам;
11) электромагнитная обстановка - совокупность электромагнитных явлений и (или) процессов на заданной территории или проводящей среде в частотном и временном диапазонах;
12) электромагнитное воздействие - реальное или потенциальное влияние электромагнитного явления или процесса на биологические объекты и технические средства. К электромагнитным воздействиям относится влияние создаваемых техническими средствами в окружающем пространстве электрических и магнитных полей;
13) качество электрической энергии - степень соответствия параметров электрической энергии в электрической сети (напряжение, частота, сдвиг фазы) их установленным значениям.
3. Условия обращения технических средств на рынке Республики Казахстан
7. ТС размещаются на рынке или вводятся в эксплуатацию при их соответствии настоящему Техническому регламенту, а также другим техническим регламентам, действие которых на них распространяется.
8. ТС должны иметь маркировку, которая проводится в соответствии с настоящим Техническим регламентом и в соответствии с требованиями Технического регламента "Требования к упаковке, маркировке, этикетированию и правильному их нанесению" утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 21 марта 2008 года № 277.
9. Наименование и обозначение ТС (тип, марка, модель), его параметры и характеристики, влияющие на безопасность, наименование и (или) товарный знак изготовителя, наименование страны-изготовителя должны быть нанесены непосредственно на ТС и/или указаны в прилагаемых к нему эксплуатационных документах.

10. Егер мәліметтерді тікелей ТҚ-ға жазу мүмкін болмаса, онда оларды берілген жабдыққа қоса берілетін пайдалану құжаттарында көрсетуге болады. Бұл ретте дайындаушының атауы және (немесе) оның тауарлық белгісі, ТҚ-ның атауы мен белгіленуі (үлгісі, маркасы, моделі) қорапқа жазылуы қажет.
11. ТҚ-ны таңбалау айқын, оқуға жеңіл және ТҚ-ның қарауға ыңғайлы бетіне жазылуы қажет.
12. ТҚ-ға арналған пайдалану құжаттары мыналарды қамтуы тиіс:
1) олардың мақсаты жөніндегі ақпарат;
2) негізгі тұтыну қасиеті немесе сипаттамасы;
3) қауіпсіз пайдалану ережесі және шарты;
4) сақтау, тасымалдау, өткізу монтаждау және кәдеге жарату ережесі мен шарты (қажет болған жағдайда - оларға қойылатын талаптарды белгілеу);
5) осы жабдықтың ақауы анықталған кезде қабылдануы тиіс шаралар туралы ақпарат;
6) дайындаушының орналасқан жері, онымен байланыс жасау ақпараты;
7) дайындаушының, импорттаушының уәкілетті өкілінің атауы және орналасқан жері, олармен байланыс жасау ақпараты;
8) дайындалған күні.
13. Техникалық құжаттама мен таңбалау мемлекеттік және орыс тілдерінде орындалады.
4. Техникалық құралдардың электромагниттік үйлесімділігіне
қойылатын қауіпсіздік талаптары
14. ТҚ пайдалану құжаттарында көзделген бүкіл жұмыс мерзімінде оларды мақсаты бойынша пайдалану және техникалық қызмет көрсетуге қойылатын талаптарды орындау кезінде:
1) мақсаты бойынша пайдаланылатын техникалық құралдан туындайтын электромагниттік бөгеуілдер техникалық құралдардың өзінің мақсатына сәйкес жұмыс істеуін қамтамасыз ететін деңгейден асып түспейтіндей;
2) техникалық құралды пайдалануға арналған электромагниттік жағдайда оның жұмыс істеуін қамтамасыз етуге жеткілікті болатын, техникалық құрал электромагниттік бөгеуілдерге орнықты (бөгеуілдерге орнықты) болатындай;
3) электромагниттік бөгеуілдердің тікелей немесе жанама әсерінен адамның өмірі мен денсаулығын қорғаудың қажетті деңгейін қамтамасыз ететіндей;
4) қауіп туындауына әкеп соғуы мүмкін жоғары температуралардың, доғалы разрядтардың немесе сәулеленудің туындауының жол берілмейтін тәуекелі болмайтындай;

10. Если сведения, невозможно нанести непосредственно на ТС, то они могут указываться только в прилагаемых к данному оборудованию эксплуатационных документах. При этом наименование изготовителя и (или) его товарный знак, наименование и обозначение ТС (тип, марка, модель) должны быть нанесены на упаковку.
11. Маркировка ТС должна быть разборчивой, легкочитаемой и нанесена на поверхность ТС, доступную для осмотра.
12. Эксплуатационные документы к ТС должны включать:
1) информацию о его назначении;
2) основные потребительские свойства или характеристики;
3) правила и условия безопасной эксплуатации (использования);
4) правила и условия хранения, перевозки, реализации, монтажа и утилизации (при необходимости - установление требований к ним);
5) информацию о мерах, которые следует предпринять при обнаружении неисправности этого оборудования;
6) местонахождение изготовителя, информацию для связи с ним;
7) наименование и местонахождение уполномоченного представителя изготовителя, импортера, информацию для связи с ним;
8) дату изготовления.
13. Техническая документация и маркировка выполняются на государственном и русском языках.
4. Требования безопасности к электромагнитной совместимости
технических средств
14. ТС должны быть разработаны и изготовлены таким образом, чтобы при применении их по назначению и выполнении требований к техническому обслуживанию в течение всего срока службы, предусмотренному в эксплуатационных документах:
1) электромагнитные помехи, создаваемые техническим средством, применяемым по назначению, не превышали уровня, обеспечивающего функционирование технических средств в соответствии с их назначением;
2) техническое средство должно иметь достаточную устойчивость к электромагнитным помехам (помехоустойчивость), обеспечивающую его функционирование в электромагнитной обстановке, для применения в которой оно предназначено;
3) необходимый уровень защиты жизни и здоровья человека от прямого или косвенного воздействия электромагнитных помех;
4) отсутствие недопустимого риска возникновения повышенных температур, дуговых разрядов или излучений, которые могут привести к появлению опасностей;

5) ТҚ-ны пайдалану кезінде туындау тегі электрлік емес қауіптерден адамның өмірі мен денсаулығын, мүлкін қорғаудың қажетті деңгейін қамтамасыз ететіндей;
6) сыртқы ортаның тиісті климаттық жағдайларында сырттан әсер ететін, оның ішінде механикалық сипаттағы факторларға орнықтылықтың қажетті деңгейін қамтамасыз ететіндей;
7) қайта қосу кезінде сырттан әсер ететін факторлардың әсерінен туындайтын жол берілмейтін тәуекел болмайтын етіп әзірленіп, дайындалуы тиіс.

5) необходимый уровень защиты жизни и здоровья человека, имущества от опасностей неэлектрического происхождения, возникающих при применении ТС;
6) необходимый уровень устойчивости к внешним воздействующим факторам, в том числе немеханического характера, при соответствующих климатических условиях внешней среды;
7) отсутствие недопустимого риска при перегрузках, вызываемых влиянием внешних воздействующих факторов.

5. Сәйкестікті растау
15. Міндетті сертификаттауды жүргізу тәртібі мен электромагниттік үйлесімділікті міндетті сертификаттауды жүргізу кезінде қолданылуы мүмкін схемалар тізбесі "Сәйкестікті растау рәсімі" техникалық регламентін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2008 жылғы 4 ақпандағы № 90 қаулысымен бекітілген.
16. ТҚ-ның стандарттарда белгіленген электромагниттік үйлесімділік жөніндегі талаптарға сәйкестігін растау үшін ТҚ-ны міндетті сертификаттау жүргізіледі. Электромагниттік үйлесімділік жөніндегі талаптарға сәйкестігі міндетті сертификаттауға жататын ТҚ тізбесі осы Техникалық регламенттің 1-қосымшасында келтірілген.

5. Подтверждение соответствия
15. Порядок проведения обязательной сертификации и Перечень схем, которые могут быть использованы при проведении обязательной сертификации электромагнитной совместимости установлен постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 февраля 2008 года № 90 "Об утверждении технического регламента "Процедуры подтверждения соответствия".
16. Для подтверждения соответствия ТС, установленным стандартами требованиям по электромагнитной совместимости осуществляется обязательная сертификация ТС. Перечень ТС, подлежащих обязательной сертификации на соответствие требованиям по электромагнитной совместимости, приведены в Приложении 1 к настоящему Техническому регламенту.

6. Өтпелі ережелер
17. Осы Техникалық регламент қолданысқа енгізілген сәттен бастап Қазақстан Республикасының аумағында қолданылатын нормативтік құқықтық актілер осы Техникалық регламентке сәйкестендірілгенге дейін олар осы Техникалық регламенттің талаптарына қайшы келмейтін және ұлттық қауіпсіздік мүдделерін қорғау мақсатына сәйкес бөлігінде ғана орындауға жатады.
"Электромагниттік үйлесімділік"
техникалық регламентіне
қосымша
Міндетті түрде сертификаттауға жататын өнімдер мен
қызметтердің тізбесі
СЭҚ ТН коды
Өнімнің атауы
8525 10 900
Жалпы қолданыстағы тарату және қабылдау радиобайланыс аппаратурасы (жеке радиобайланыс аппаратурасы)
8525 10 900
Жылжымалы тікелей жіберуші радиостанция және тіркелген қызмет (ұялы байланыс қызметі үшін)
8517 11 000
8517 19 900
Сымсыз трубкалы телефон аппараттарын, таксофондарды қоса алғанда, электр телефон аппараттары

6. Переходные положения
17. С момента введения в действие настоящего технического регламента нормативные правовые акты, действующие на территории Республики Казахстан, до приведения их в соответствие с настоящим техническим регламентом подлежат исполнению только в части, не противоречащей требованиям настоящего технического регламента и соответствующей целям защиты интересов национальной безопасности.
Приложение
к Техническому регламенту
"Электромагнитная совместимость"
Перечень
продукции и услуг, подлежащих обязательной сертификации
Код ТН ВЭД
Наименование продукции
8525 10 900
Аппаратура радиосвязи, передающая и приемная общего
применения (аппаратура индивидуальной радиосвязи)
8525 10 900
Радиостанции приемопередающие подвижной и
фиксированных служб (для сотовых сетей связи)
8517 21 000
8517 22 000
Аппаратура для фототелеграфной и факсимильной связи

8525 20 910
8525 21 990
Фототелеграфтық және факсимильді байланыс үшін аппаратура. Радиотелефондық және радиотелеграфтық беру үшін аппарат
8525 10 900
Транктік және ұялы радио байланыс жүйелерін және оның компоненттерін беру аппаратурасы
8525
Радиохабарына немесе телевидениеге арналған өзінің құрамында енгізетін және енгізбейтін қабылдағыш, дыбыс жазғыш немесе дыбыс шығарғыш құрылғысы бар таратқыш аппаратура; теледидар камералары, цифрлы камералар және жазғыш бейнекамералары
8517
Байланыстың ұялы желісіне немесе байланыстың басқа да сымсыз желілеріне арналған телефон аппараттарын қоса алғанда телефон аппараттары; 8443, 8525, 8527 немесе 8528 тауар позицияларының беруші немесе қабылдаушы аппаратураларынан басқа байланыстың сымды немесе сымсыз желілерінде коммуникацияға арналған аппаратураларды қоса алғанда (мысалы, байланыстың локальді немесе жаhандық желілерде) дауысты, бейнені немесе басқа да деректерді беруге немесе қабылдауға арналған өзге де аппаратуралар:
байланыстың ұялы желісіне немесе байланыстың басқа да сымсыз желілеріне арналған телефон аппараттарын қоса алғанда телефон аппараттары:
8517 11 000 0
сымсыз тұтқасы бар сым байланысына арналған телефон аппараттары
8517 12 000 0
байланыстың ұялы желісіне немесе байланыстың басқа да сымсыз желілеріне арналған телефон аппараттары
8517 18 000 0
өзгелері
байланыстың сымды немесе сымсыз желілерінде коммуникацияға арналған аппаратураларды қоса алғанда (мысалы, байланыстың локальды немесе жаhандық желілерде) дауысты, бейнені немесе басқа да деректерді беруге немесе қабылдауға арналған өзге де аппаратуралар:
8517 61 000
базалық станциялар:
8517 61 000 1
байланыстың цифрлық сымды жүйелеріне арналған
8517 61 000 9
өзгелері
8517 62 000
коммутациялық құрылғылар мен маршрутизаторларды қоса алғанда дауысты, бейнені немесе басқа да деректерді қабылдау, қайта құрау және беру немесе қайта қалпына келтіруге арналған машиналар:
8517 62 000 1
есептеуіш машиналардың құрылғылары; телефондық немесе телеграфтық сымды байланысқа арналған коммутаторлар; көтерме жиіліктегі сымды байланыс жүйесіне арналған немесе байланыстың цифрлық сымды жүйесіне арналған аппаратуралар
радиотелефон немесе радиотелеграфтық байланыс үшін қабылдау аппаратурасы
8525
Радиохабарына немесе телевидениеге арналған өзінің құрамында енгізетін және енгізбейтін қабылдағыш, дыбыс жазғыш немесе дыбыс шығарғыш құрылғысы бар таратқыш аппаратура; теледидар камералары, цифрлы камералар және жазғыш бейнекамералары
8525 50 000 0
таратқыш аппаратура
8525 60 000 0
өз құрамына қабылдағыш құрылғысы бар таратқыш аппаратура:

8525 20 910
8525 21 990
Аппаратура передающая систем транковой и сотовой
радиосвязи и ее компоненты
8525 10 900
Аппаратура передающая для радиотелефонной и
радиотелеграфной связи
8525
Земные станции спутниковой связи
8517
Аппараты телефонные, включая аппараты телефонные для
сотовых сетей связи или других беспроводных сетей
связи; прочая аппаратура для передачи или приема
голоса, изображений или других данных, включая
аппаратуру для коммуникации в сети проводной или
беспроводной связи (например, в локальной или
глобальной сети связи), кроме передающей или приемной
аппаратуры товарной позиции 8443, 8525, 8527 или 8528:
телефонные аппараты, включая телефонные аппараты для
сотовых сетей связи или других беспроводных сетей
связи:
8517 11 000 0
телефонные аппараты для проводной связи с беспроводной
трубкой
8517 12 000 0
телефонные аппараты для сотовых сетей связи или других
беспроводных сетей связи
8517 18 000 0
прочие
аппаратура для передачи или приема голоса, изображений
или других данных, включая аппаратуру для коммуникации
в сети проводной или беспроводной связи (например, в
локальной или глобальной сети связи), прочая:
8517 61 000
базовые станции:
8517 61 000 1
для цифровых проводных систем связи
8517 61 000 9
прочие
8517 62 000
машины для приема, преобразования и передачи или
восстановления голоса, изображений или других данных,
включая коммутационные устройства и маршрутизаторы:
8517 62 000 1
устройства вычислительных машин; коммутаторы для
телефонной или телеграфной проводной связи;
аппаратура для систем проводной связи на несущей
частоте или для цифровых проводных систем связи
приемная аппаратура для радиотелефонной или
радиотелеграфной связи:
8525
Аппаратура передающая для радиовещания или
телевидения, включающая или не включающая в свой
состав приемную, звукозаписывающую или
звуковоспроизводящую аппаратуру; телевизионные камеры,
цифровые камеры и записывающие видеокамеры:
8525 50 000 0
аппаратура передающая
8525 60 000 0
аппаратура передающая, включающая в свой состав
приемную аппаратуру

8525 80
теледидар камералары, цифрлы камералар және жазғыш бейнекамералары:
телевизия камералары:
8525 80 110 0
үш немесе одан көп таратқыш тұтқалары бары
8525 80 190 0
өзгелері
8525 80 300 0
цифрлы камералар
жазғыш бейнекамералары:
8525 80 910
теледидар камерасының көмегімен алынған дыбыс пен бейнені ғана жаза алатындары:
8525 80 910 1
корпусының ішінде телевизия таратқыш камерасы бар, таспасының ені 1,3 см-ден аспайтын бейнетюнер орнатылған немесе орнатылмаған, таспа қозғалысының 50 мм/с-ден аспайтын жылдамдығымен жаза алатын немесе көрсете алатын, магнитті таспада бейнежазғыш немесе бейнекөрсеткіш аппаратура
8525 80 910 9
өзгелері
8525 80 990
өзгелері
8525 80 990 1
корпусының ішінде телевизия таратқыш камерасы бар, таспасының ені 1,3 см-ден аспайтын бейнетюнер орнатылған немесе орнатылмаған, таспа қозғалысының 50 мм/с-ден аспайтын жылдамдығымен жаза алатын немесе көрсете алатын, магнитті таспада бейнежазғыш немесе бейнекөрсеткіш аппаратура.
8525 80 990 9
өзгелері
8526
Радиолокаторлық, радионавигациялық аппаратура және қашықтықтан басқаратын радиоаппаратура:
8526 10 000
радиолокаторлық аппаратура:
8526 10 000 1
азаматтық авиацияға арналған
8526 10 000 9
өзгелері
өзгелері
8526 91
радионавигациялық аппаратура:
8526 91 200 0
радионавигациялық қабылдағыштар
8526 91 800 0
өзгелері
8526 92 000
қашықтықтан басқаратын радиоаппаратура:
8526 92 000 1
8701-8705 тауар позициясының моторлы көлік құралдарына арналған өндірістік құрастыруға арналғандары
8526 92 000 9
өзгелері
8527
Бір корпуста дыбыс жазғыш немесе дыбыс шығарғыш аппаратурамен немесе сағатпен бірге орнатылған немесе орнатылмаған, радиохабар таратуға арналған қабылдағыш аппаратура:
сыртқы қорек көзінсіз жұмыс істей алатын кең ауқымда хабар таратқыш радиоқабылдағыштар:
8527 12
радиоқабылдағышы бар кассеталы қалта плейерлер:
8527 12 100 0
осындай және цифрлы санау жүйесі барлары
8527 12 900 0
өзгелері
8527 13
дыбыс жазғыш немесе шығарғыш аппаратурасымен бірге орнатылғандары, өзгесі:
8527 13 100 0
лазерлі санау жүйесі бары
өзгелері:
8527 13 910 0
осындай және цифрлы санау жүйесі бар кассеталы үлгідегі
8527 13 990 0
өзгелері
8527 19 000 0
өзгелері
моторлы көлік құралдарында қолданатын сыртқы қорек көзінсіз жұмыс істей алмайтын кең ауқымда хабар таратқыш радиоқабылдағыштар:
8527 21
дыбыс жазғыш немесе шығарғыш аппаратурасымен бірге орнатылғандары:
цифрлы радиоақпараттық жүйенің сигналдарын қабылдай алатын және кодтау:
8527 21 200
лазерлі санау жүйесі:
8527 21 200 1
8701-8705 тауар позициясының моторлы көлік құралдарына арналған өндірістік құрастыруға арналғандары.

8525 80
телевизионные камеры, цифровые камеры и записывающие
видеокамеры:
телевизионные камеры:
8525 80 110 0
с тремя или более передающими трубками
8525 80 190 0
прочие
8525 80 300 0
цифровые камеры
записывающие видеокамеры:
8525 80 910
способные только к записи звука и изображения,
полученных с помощью телевизионной камеры:
8525 80 910 1
аппаратура видеозаписывающая или видеовоспроизводящая
на магнитной ленте, совмещенная или не совмещенная с
видеотюнером с шириной ленты не более 1,3 см,
способная осуществлять запись или воспроизведение
при скорости движения ленты не более 50 мм/с, с
телевизионной передающей камерой в том же корпусе
8525 80 910 9
прочие
8525 80 990
прочие:
8525 80 990 1
аппаратура видеозаписывающая или видеовоспроизводящая
на магнитной ленте, совмещенная или не совмещенная с
видеотюнером с шириной ленты не более 1,3 см,
способная осуществлять запись или воспроизведение при
скорости движения ленты не более 50 мм/с, с
телевизионной передающей камерой в том же корпусе
8525 80 990 9
прочие
8526
Аппаратура радиолокационная, радионавигационная и
радиоаппаратура дистанционного управления:
8526 10 000
аппаратура радиолокационная:
8526 10 000 1
для гражданской авиации
8526 10 000 9
прочая
прочая:
8526 91
аппаратура радионавигационная:
8526 91 200 0
приемники радионавигационные
8526 91 800 0
прочая
8526 92 000
радиоаппаратура дистанционного управления:
8526 92 000 1
для промышленной сборки моторных транспортных средств
товарных позиций 8701 - 8705, их узлов и агрегатов
8526 92 000 9
прочая
8527
Аппаратура приемная для радиовещания, совмещенная или
не совмещенная в одном корпусе со звукозаписывающей
или звуковоспроизводящей аппаратурой или часами:
широковещательные радиоприемники, способные работать
без внешнего источника питания:
8527 12
карманные кассетные плейеры с радиоприемником:
8527 12 100 0
с аналоговой и цифровой считывающей системой
8527 12 900 0
прочие
8527 13
аппаратура, совмещенная со звукозаписывающей или
звуковоспроизводящей аппаратурой, прочая:
8527 13 100 0
с лазерной считывающей системой
прочая:
8527 13 910 0
кассетного типа с аналоговой и цифровой считывающей
системой
8527 13 990 0
прочая
8527 19 000 0
прочие
широковещательные радиоприемники, не способные
работать без внешнего источника питания, используемые
в моторных транспортных средствах:
8527 21
совмещенные со звукозаписывающей или
звуковоспроизводящей аппаратурой:
способные принимать и декодировать сигналы цифровой
радиоинформационной системы:
8527 21 200
с лазерной считывающей системой:
8527 21 200 1
для промышленной сборки моторных транспортных средств
товарных позиций 8701 - 8705, их узлов и агрегатов

9031 80
приборлар, қондырғылар және өзге де машиналар:
электрондық:
геометриялық өлшемдерді өлшеу мен бақылау үшін:
9031 80 320 0
жартылай өткізгіш аспаптарының өндірісінде пайдаланылатын, жартылай өткізгіш пластиналарды тексеруге арналған немесе фотомаскаларды немесе шаблондарды тексеруге арналған
Ескертпе: "Өзгелері" қосалқы позицияларына және кіші қосалқы позицияларына тауар позициясына жататын, бірақ өздерінің СЭҚ ТН коды жоқ өнім түрлері кіреді.

9031 80
приборы, устройства и машины прочие:
электронные:
для измерения или контроля геометрических величин:
9031 80 320 0
для проверки полупроводниковых пластин или устройств
или для проверки фотомасок или фотошаблонов,
используемых в производстве полупроводниковых приборов
Примечание: к субпозиции и подсубпозиции "Прочие" относятся виды продукции относящиеся к товарной позиции, но не имеющие своего кода ТН ВЭД.