"Қазақстан Республикасының кейб1р заңнамалық актілеріне адвокатура мәселелері бойынша езгерістер мен толықтырулар енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Заңының жобасы туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 31 тамыздағы № 853 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
«Қазақстан Республикасының кейбір заңнамалық актілеріне адвокатура мәселелері бойынша өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы» Қазақстан Республикасы Заңының жобасы Қазақстан Республикасының Парламент! Мәжілісінің карауына енгізілсін.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                               К.Мәсімов
жоба
Қазакстан Республикасының Заңы Қазақстан Республикасының кейб1р заңнамалық
актілеріне адвокатура мәселелері бойынша өзгерістер
мен толықтырулар енгізу туралы
1-бап. Қазақстан Республикасының мынадай заңнамалық
актілеріне өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
1. 1999 жылғы 13 шілдедегі Қазақстан Республикасының Азаматтық ic жүргізу кодексіне (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1999 ж., № 18, 644-құжат; 2000 ж., № 3-4, 66-құжат; № 10, 244-құжат; 2001 ж., № 8, 52-құжат; № 15-16, 239-құжат; № 21-22, 281-құжат; № 24, 338-құжат; 2002 ж., № 17, 155-құжат; 2003 ж., № 10, 49-құжат, № 14, 109-құжат; № 15, 138-құжат; 2004 ж., № 5, 25-құжат; № 17, 97-құжат; № 23, 140-құжат; № 24, 153-құжат; 2005 ж., № 5, 5-құжат; № 13, 53-құжат; № 24, 123-құжат; 2006 ж., № 2, 19-құжат; № 10, 52-құжат; № 11, 55-құжат; № 12, 72-құжат; № 13, 86-құжат; 2007 ж., № 3, 20-құжат; № 4, 28-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; № 13, 99-құжат; 2008 ж., № 13-14, 56-құжат; № 15-16, 62-құжат; 2009 ж., № 15-16, 74-құжат; № 17, 81-құжат; № 24, 127, 130-құжаттар; 2010 ж., № 1-2, 4-құжат; № 3-4, 12-құжат; № 7, 28-құжат, 32-құжат):
1) 62-баптың үшінші бөлігінде «дербес жүргізген жағдайда - адвокат клиентпен жасасқан шартпен» деген сөздер «заңды тұлғаны тіркемей дербес жүзеге асырған жағдайда - адвокаттар алқасы төралқасымен» деген сөздермен ауыстырылсын;
2) 111-баптың екінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
«2. Егер адвокат заң көмегін тарапқа судьяның (сот) ұйғарымы негізінде тегін көрсетсе, сот осы бапта аталған шығындарды заң көмегін тегін көрсеткен адвокаттың пайдасына өндіреді».
2. «Адвокаттық қызмет туралы» 1997 жылғы 5 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы Парламентінің Жаршысы, 1997 ж., № 22, 328-құжат; 2001 ж., № 15-16, 236-құжат; 2003 ж., № 11, 65-құжат; 2004 ж., № 23, 142-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 10, 69-құжат; 2009 ж., № 8, 44-құжат; № 49, 88-құжат; № 24, 130-құжат; 2010 ж., № 5, 23-құжат):

О проекте Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам адвокатуры"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 31 августа 2010 года № 853
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
внести на рассмотрение Мажилиса Парламента Республики Казахстан проект Закона Республики Казахстан "О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Казахстан по вопросам адвокатуры".
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
проект
Закон Республики Казахстан О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные
акты Республики Казахстан по вопросам адвокатуры
Статья 1. Внести изменения и дополнения в следующие законодательные акты Республики Казахстан:
1. В Гражданский процессуальный кодекс Республики Казахстан от 13 июля 1999 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1999 г., № 18, ст. 644; 2000 г., № 3-4, ст. 66; № 10, ст. 244; 2001 г., № 8, ст. 52; № 15-16, ст. 239; № 21-22, ст. 281; № 24, ст. 338; 2002 г., № 17, ст. 155; 2003 г., № 10, ст. 49; № 14, ст. 109; № 15, ст. 138; 2004 г., № 5, ст. 25; № 17, ст. 97; № 23, ст. 140; № 24, ст. 153; 2005 г., № 5, ст. 5; № 13, ст. 53; № 24, ст. 123; 2006 г., № 2, ст. 19; № 10, ст. 52; № 11; ст. 55; № 12, ст. 72; № 13, ст. 86; 2007 г., № 3, ст. 20; № 4, ст. 28; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69, № 13, ст. 99; 2008 г., № 13-14, ст. 56; № 15-16, ст. 62; 2009 г., № 15-16, ст. 74; № 17, ст. 81; № 24, ст. 127, ст. 130; 2010 г., № 1-2, ст. 4; № 3-4, ст. 12; № 7, ст. 28, ст. 32):
1) в части третьей статьи 62 слова "ведении им своей деятельности индивидуально - договором, заключенным адвокатом с клиентом" заменить словами "осуществлении им своей деятельности индивидуально без регистрации юридического лица - президиумом коллегии адвокатов";
2) часть вторую статьи 111 изложить в следующей редакции:
"2. В случае, если юридическая помощь была оказана стороне адвокатом бесплатно на основании определения судьи (суда), суд взыскивает указанные в настоящей статье расходы в пользу адвоката, оказавшего юридическую помощь бесплатно.".
2. В Закон Республики Казахстан от 5 декабря 1997 года "Об адвокатской деятельности" (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 1997 г., № 22, ст. 328; 2001 г., № 15-16, ст. 236; 2003 г., № 11, ст. 65; 2004 г., № 23, ст. 142; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 10, ст. 69; 2009 г., № 8, ст. 44; № 49, ст. 88; № 24, ст. 130; 2010 г., № 5, ст. 23):

1) 8 және 9-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«8-бап. Адвокаттың көмекшілері мен тағылымдамадан өтушілері
1. Адвокаттың көмекшілері мен тағылымдамадан өтушілері болуы мүмкін.
2. Адвокаттың көмекшілері еңбек шартының негізінде заң консультациясында, адвокат кеңсесінде немесе адвокаттық қызметпен жеке-дара айналысатын адвокаттың жанында жұмыс істей алады.
Адвокаттың көмекшілері адвокаттың нұсқаулары бойынша және соның жауапкершілігімен адвокаттың тапсырмаларын орындауға құқылы.
3. Жоғары заң білімі бар Қазақстан Республикасының азаматы тағылымдамадан өтуші бола алады.
Тағылымдамадан өтудің мақсаты адвокаттық қызметтің кәсіби білімін және практикалық дағдыларын игеру болып табылады.
Осы бапта белгіленген талаптарға жауап беретін және тағылымдамадан өтуге ниет білдірген адам тағылымдамадан өтуге жіберу туралы өтінішпен адвокаттар алқасының төралқасына жүгінеді.
Өтінішке мынадай құжаттар қоса берілуге тиіс:
1) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
2) жоғары заңгерлік білімі туралы дипломның көшірмесі (салыстыру үшін дипломның түпнұсқасын ұсынбаған жағдайда нотариалды куәландырылған көшірме).
4. Өтінішті қарау нәтижелері бойынша адвокаттар алқасының төралқасы мынаадай шешімдердің біреуін қабылдайды:
1) тағылымдамадан өтуге жіберу туралы;
2) тағылымдамадан өтуге жіберуден бас тарту туралы.
5. Тағылымдамадан өтушілер санының көп жинақталуы себебімен тағылымдамадан өтуге жіберуден бас тартуға жол берілмейді.
6. Тағылымдама кемінде бес жыл адвокаттық қызмет стажы бар адвокаттың басшылығымен жүзеге асырылады. Тағылымдаманың ұзақтығы алты айды құрайды. Бір адвокаттан тағылымдаманы кемінде екі тағылымдамадан өтуші бір мезгілде өте алады.
7. Тағылымдамадан өтуді ұйымдастыруды Қазақстанның адвокаттар одағымен келісім бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі бекітетін тағылымдамадан өтушілерді кәсіби даярлау бағдарламасы бойынша адвокаттар алқасының төралқасы жүзеге асырады.
Тағылымдамадан өтушілерді кәсіби даярлау бағдарламасы барлық тағылымдамадан өтушілер үшін міндетті болып табылады және тағылымдамадан өтушінің адвокаттың кәсіптік және этикалық мінез-құлық нормаларын зерделеуді, тағылымдамадан өтушілер мен адвокаттар үшін ұйымдастырылатын практикалық сабақтарға баруды қоса алғанда, адвокаттық қызметті ұйымдастыру жөнінде тағылымдамадан өтушінің арнайы теориялық білімдерді, практикалық дағдыларды игеруіне бағытталған іс-шаралар тізбесін қамтуға тиіс.
Тағылымдамадан өтушілерді кәсіби даярлау бағдарламасын толық игеру тағылымдамадан өтудің жалғыз шарты болып табылады.

1) статьи 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"Статья 8. Помощники и стажеры адвоката
1. Адвокаты могут иметь помощников и стажеров.
2. Помощники адвоката могут работать на основе трудового договора в юридической консультации, адвокатской конторе или у адвоката, занимающегося адвокатской деятельностью индивидуально.
Помощники адвоката вправе по указанию адвоката и под его ответственность выполнять поручения адвоката.
3. Стажером может быть гражданин Республики Казахстан, имеющий высшее юридическое образование.
Целью прохождения стажировки является приобретение профессиональных знаний и практических навыков адвокатской деятельности.
Лицо, отвечающее требованиям, установленным настоящей статьей, и изъявившее желание пройти стажировку, обращается в президиум коллегии адвокатов с заявлением о допуске к прохождению стажировки.
К заявлению должны быть приложены следующие документы:
1) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
2) копия диплома о высшем юридическом образовании (нотариально засвидетельствованная копия в случае непредставления для сверки оригинала диплома).
4. По результатам рассмотрения заявления президиум коллегии адвокатов принимает одно из следующих решений:
1) о допуске к прохождению стажировки;
2) об отказе в допуске к прохождению стажировки.
5. Отказ в допуске к прохождению стажировки по мотиву набора большого количества стажеров не допускается.
6. Стажировка осуществляется под руководством адвоката, имеющего стаж адвокатской деятельности не менее пяти лет. Продолжительность стажировки составляет шесть месяцев. Стажировку у одного и того же адвоката могут проходить не более двух стажеров одновременно.
7. Организация проведения стажировки осуществляется президиумом коллегии адвокатов по программе профессиональной подготовки стажеров, утверждаемой Министерством юстиции Республики Казахстан по согласованию с Союзом адвокатов Казахстана.
Программа профессиональной подготовки стажеров является обязательной для всех стажеров и должна содержать перечень мероприятий, направленных на приобретение стажером специальных теоретических знаний, практических навыков по организации адвокатской деятельности, включая изучение профессиональных и этических норм поведения адвоката, посещение практических занятий, организуемых для стажеров и адвокатов. Полное освоение программы профессиональной подготовки стажеров является единственным условием прохождения стажировки.

8. Тағылымдаманың қорытындысы бойынша тағылымдамадан өту барысында тағылымдамадан өтуші алған кәсіби білімі мен практикалық дағдылар деңгейі көрсетілетін тағылымдама басшысының қорытындысы жасалады. Қорытындыға тағылымдамадан өтуші жасаған іс жүргізу және өзге де жазбаша құжаттардың жобалары, сондай-ақ тағылымдамадан етушінің теориялық және практикалық сабақтарға қатысқанын растайтын құжат қоса беріледі. Тағылымдаманың қорытындылары туралы материалдар адвокаттар алқасының төралқасына енгізіледі және олар тағылымдама аяқталған күннен бастап бір айдан кешіктірілмей қарауға жатады. Адвокаттар алқасы төралқасының шешімі көпшілік дауыспен қабылданатын тағылымдамадан өту туралы қорытындыны бекіту туралы не тағылымдамадан өту туралы қорытындыны бекітуден бас тарту туралы қаулы нысанында ресімделеді, төраға мен отырысқа қатысқан адвокаттар алқасы төралқасының мүшелері қол қояды және ол қабылдағаннан кейінгі келесі күннен кешіктірілмей тағылымдамадан өтушіге тапсырылады.
Тағылымдамадан өту туралы қорытындыны бекітуден бас тарту туралы шешім дәлелді болуы тиіс және сотқа шағым жасауға болады. Тағылымдамадан өтпеген адам жалпы негіздерде тағылымдамаға қайта жіберіледі.
9. Тағылымдамадан «Қазақстан Республикасындағы сот жүйесі және судьялардың мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 1-1), 2), 8), 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша өз өкілеттіктерін тоқтатқан судьялар өтпейді.
10. Адвокаттың көмекшісі мен тағылымдамадан өтушінің адвокаттық қызметпен дербес айналысуға құқығы жоқ.
9-бап. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензия
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі берген адвокаттың лицензиясы лицензияда көрсетілген адамның адвокаттық қызметпен айналысуына рұқсат беру болып табылады.
2. Лицензия осы Заңда белгіленген тәртіппен және жағдайларда адвокаттар алқасында тағылымдамадан және Аттестаттау комиссиясында аттестаттаудан өткен жағдайда беріледі.
3. Аттестаттаудан өтпей адвокаттық қызметпен айналысуға лицензияны:
1) Қазақстан Республикасы Жоғары Сот Кеңесінің жанындағы Біліктілік комиссиясында біліктілік емтиханын тапсырған, сотта тағылымдамадан ойдағыдай өткен және соттың жалпы отырысының оң пікірін алған адамдар;
2) «Қазақстан Республикасындағы сот жүйесі және судьялардың мәртебесі туралы» Қазақстан Республикасы Заңының 34-бабы 1-тармағының 1), 1-1), 2), 8), 10) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша судья өкілеттіктерін тоқтатқан адамдар;
3) теріс себептер бойынша шығарылғандарды қоспағанда, прокурордың немесе тергеушінің жұмыс стажы кемінде он жыл болған әрі осы Заңда белгіленген тәртіппен және жағдайларда адвокаттар алқасында тағылымдамадан өткен кезде прокуратура және тергеу органдарынан шығарылған адамдар алуға құқылы.

8. По итогам стажировки составляется заключение руководителя стажера, в котором отражается уровень профессиональных знаний и практических навыков, полученных стажером в ходе прохождения стажировки. К заключению прилагаются проекты процессуальных и иных письменных документов, составленных стажером, а также документ, подтверждающий посещение стажером теоретических и практических занятий. Материалы об итогах стажировки вносятся в президиум коллегии адвокатов и подлежат рассмотрению в срок не позднее одного месяца со дня окончания стажировки. Решение президиума коллегии адвокатов оформляется в форме постановления об утверждении заключения о прохождении стажировки либо об отказе в утверждении заключения о прохождении стажировки, принимаемого большинством голосов, подписывается председателем и членами президиума коллегии адвокатов, присутствовавшими на заседании, и вручается стажеру не позднее следующего дня после его принятия.
Решение об отказе в утверждении заключения о прохождении стажировки должно быть мотивированным и может быть обжаловано в суд.
Лицо, не прошедшее стажировку, вновь допускается к стажировке на общих основаниях.
9. Стажировку не проходят судьи, прекратившие свои полномочия по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 1-1), 2), 8), 10) пункта 1 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан".
10. Помощник и стажер адвоката не вправе самостоятельно заниматься адвокатской деятельностью.
Статья 9. Лицензия на занятие адвокатской деятельностью
1. Лицензия адвоката, выданная Министерством юстиции Республики Казахстан, является разрешением заниматься адвокатской деятельностью для указанного в лицензии лица.
2. Лицензия выдается при условии прохождения стажировки в коллегии адвокатов и аттестации в Аттестационной комиссии в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом.
3. Лицензию на занятие адвокатской деятельностью без прохождения аттестации вправе получить:
1) лица, сдавшие квалификационный экзамен в Квалификационной комиссии при Высшем Судебном Совете Республики Казахстан, успешно прошедшие стажировку в суде и получившие положительный отзыв пленарного заседания суда;
2) лица, прекратившие полномочия судьи по основаниям, предусмотренным подпунктами 1), 1-1), 2), 8), 10) пункта 1 статьи 34 Закона Республики Казахстан "О судебной системе и статусе судей Республики Казахстан";
3) лица, уволенные из органов прокуратуры и следствия при наличии стажа работы прокурора или следователя не менее десяти лет, за исключением уволенных по отрицательным мотивам, и прохождении стажировки в коллегии адвокатов в порядке и на условиях, установленных настоящим Законом.

4. Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензия беру туралы шешімді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі қабылдайды.»;
2) мынадай мазмұндағы 9-1, 9-2 және 9-3-баптармен толықтырылсын:
«9-1-бап. Аттестаттау комиссиясы
1. Тағылымдамадан өткен және адвокаттық қызметпен айналысуға үміткер адамдар Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің жанынан құрылатын Аттестаттау комиссиясында аттестаттаудан өтеді.
2. Аттестаттау комиссиясының негізгі міндеттері:
1) адвокаттық қызметпен айналысу құқығына лицензия алуға үміткерлерді сапалы іріктеуді қамтамасыз ету;
2) отырыстардың ашықтығы мен жариялылығын қамтамасыз ету болып табылады.
Аттестаттау комиссиясы жеті мүшеден - Қазақстанның адвокаттар одағының президентін қоса алғанда, адвокатураның, әділет органдарының өкілдерінен және ғалым-құқықтанушыдан тұрады. Қазақстанның адвокаттар одағының президенті лауазымы бойынша Аттестаттау комиссиясының төрағасы болып табылады. Аттестаттау комиссиясының хатшысын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі тағайындайды.
Аттестаттау комиссиясының жұмыс регламенті және дербес құрамы көрсетілген органдардың ұсынуы бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрінің бұйрығымен бекітіледі. Аттестаттау комиссиясының құрамы жыл сайын жаңартылады. Ғалым-құқықтанушының кандидатурасын таңдауды жоғары оқу орындарының ұсыныстары негізінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі жүзеге асырады.
Аттестаттау комиссиясының құрамына ұсынылатын адамдардың жоғары заңгерлік білімі және заңгерлік мамандығы бойынша кемінде он жыл жұмыс тәжірибесі болуға тиіс.
3. Аттестаттау комиссиясы оның отырысына кемінде оның бес мүшесі қатысқан кезде шешім қабылдауға құқылы.
4. Аттестаттау комиссиясының отырысына бұқаралық ақпарат құралдарының өкілдері қатысуға құқылы.
9-2-бап. Аттестаттаудан өтуге жіберу
1. Адвокат лицензиясын алуға үміткер адам Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі арқылы аттестаттаудан өтуге жіберу туралы өтінішпен Аттестаттау комиссиясына жүгінуге құқылы.
Өтінішке:
1) өмірбаяны;
2) Қазақстан Республикасы азаматының жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
3) жоғары заңгерлік білімінің болуын растайтын құжаттың көшірмесі (түпнұсқасы ұсынылмаған жағдайда салыстыру үшін нотариалдық куәландырылған көшірме ұсынылады);
4) оларды Аттестаттау комиссиясына ұсынғанға дейін бір ай бұрын үміткердің тұратын жері бойынша берілген наркологиялық және психиатриялық диспансерлердің медициналық анықтамалары;
5) оларды Аттестаттау комиссиясына ұсынғанға дейін бір ай бұрын бүкіл республика бойынша мәліметтер көрсетілген, үміткердің тұратын жері бойынша берілген соттылығының жоқтығы туралы анықтама;

4. Решение о выдаче лицензии на занятие адвокатской деятельностью принимается Министерством юстиции Республики Казахстан.";
2) дополнить статьями 9-1, 9-2 и 9-3 следующего содержания:
"Статья 9-1. Аттестационная комиссия
1. Лица, прошедшие стажировку и претендующие на занятие адвокатской деятельностью, проходят аттестацию в Аттестационной комиссии, создаваемой при Министерстве юстиции Республики Казахстан.
2. Основными задачами Аттестационной комиссии являются:
1) обеспечение качественного отбора претендентов на получение лицензии на занятие адвокатской деятельностью;
2) обеспечение открытости и гласности заседаний.
Аттестационная комиссия состоит из семи членов - представителей адвокатуры, включая президента Союза адвокатов Казахстана, органов юстиции и ученого-правоведа. Председателем Аттестационной комиссии является президент Союза адвокатов Казахстана по должности. Секретарь Аттестационной комиссии назначается Министерством юстиции Республики Казахстан.
Регламент работы и персональный состав Аттестационной комиссии утверждаются приказом Министра юстиции Республики Казахстан по представлению указанных органов. Состав Аттестационной комиссии обновляется ежегодно. Выбор кандидатуры ученого-правоведа осуществляется Министерством юстиции Республики Казахстан на основе предложений высших учебных заведений.
Лица, рекомендуемые в состав Аттестационной комиссии, должны иметь высшее юридическое образование и опыт работы по юридической специальности не менее десяти лет.
3. Аттестационная комиссия вправе принимать решения при участии в ее заседании не менее пяти ее членов.
4. На заседании Аттестационной комиссии вправе присутствовать представители средств массовой информации.
Статья 9-2. Допуск к прохождению аттестации
1. Лицо, претендующее на получение лицензии адвоката, вправе обратиться в Аттестационную комиссию через Министерство юстиции Республики Казахстан с заявлением о допуске к прохождению аттестации.
К заявлению прилагаются:
1) автобиография;
2) копия документа, удостоверяющего личность гражданина Республики Казахстан;
3) копия документа, подтверждающего наличие высшего юридического образования (нотариально заверенная копия представляется для сверки в случае непредставления оригинала);
4) медицинские справки наркологического и психиатрического диспансеров, выданные по месту жительства претендента не ранее чем за один месяц до их представления в Аттестационную комиссию;
5) справка об отсутствии судимости, выданная по месту жительства претендента, с указанием сведений по всей республике не ранее чем за один месяц до их представления в Аттестационную комиссию;

6) тағылымдамадан өту жөніндегі қорытындыны бекіту туралы адвокаттар алқасы төралқасының қаулысы қоса беріледі (тағылымдамадан өтуі міндетті адамдарға қатысты).
2. Үміткердің осы Заңмен қойылатын талаптарға сәйкестігін тексеру мақсатында Аттестаттау комиссиясының хатшысы аттестаттау істерінің материалдарын қалыптастырады және оларды Аттестаттау комиссиясына материалдар келіп түскен күннен бастап бір ай мерзімде ұсынады. Аттестаттау ісінің материалдарын қарау қорытындысы бойынша Аттестаттау комиссиясы аттестаттауға жіберу туралы не жіберуден бас тарту туралы дәлелді шешім шығарады.
Аттестаттаудан өтуге жіберуден бас тарту туралы шешім:
1) үміткер осы баптың 1-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбаған;
2) осы Заңның 7-бабының 2-тармағында белгіленген шектеулер болған жағдайларда қабылданады.
3. Аттестаттауға жіберуден бас тартылған жағдайда Аттестаттау комиссиясы азаматқа оны шығарған күнінен бастап бес күннен кешіктірмей дәлелді шешім беруге міндетті.
Аттестаттауға жіберуден бас тарту туралы шешімге үміткер сотқа Аттестаттау комиссиясының шешімін алған күнінен бастап бір ай мерзімде шағым жасауға құқылы.
9-3-бап. Аттестаттау өткізудің тәртібі мен шарттары
1. Аттестаттауға жіберілген үміткерге оны жүргізгенге дейін он күнтізбелік күннен кешіктірілмей аттестаттау өткізілетін орын, күні және уақыты туралы аумақтық әділет органы арқылы хабарланады.
2. Аттестаттау тоқсанында кемінде бір рет өтеді.
Аттестаттау комиссиясы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігімен келісім бойынша қажеттілігіне қарай көшпелі отырыстар өткізеді.
3. Аттестаттау екі кезеңнен тұрады:
1) қолданыстағы заңнаманы білуге тест тапсыру;
2) емтихан билеттері бойынша ауызша емтихан тапсыру.
4. Аттестаттау комиссиясы аттестаттауды өткізу шарттарының объективтілігі мен стандарттылығын қамтамасыз етеді.
Тестке енгізуге жататын сұрақтар тізбесі аттестаттау өтетін күні қолданыстағы заңнамаға сәйкес мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, Аттестаттау комиссиясы бекітеді және бұқаралық ақпарат құралдарында жарияланады.
Тесттер жауаптарының біреуі дұрыс болатын кемінде үш нұсқаны қамтуға тиіс.
5. Үміткер алдын ала аттестаттау өткізу, тестілеуді жүргізу тәртібімен, үміткерлерді іріктеу рәсімдерінің ұзақтығымен және мазмұнымен танысуы тиіс. Үміткер жазбаша расталған өз таңдауы бойынша мемлекеттік немесе орыс тілдерінде тестілеуден өтуге құқылы.
Тестілеуден өту кезінде үміткердің анықтама және өзге де әдебиеттерді, қабылдайтын-беретін электрондық құрылғыларды, оның ішінде қалталық дербес компьютерлерді және өзге де электрондық жабдықтарды пайдалануына жол берілмейді. Үміткер көрсетілген талаптарды бұзған жағдайда ол Аттестаттау комиссиясының шешімімен тестілеуден шеттетіледі және осы Заңда белгіленген жалпы негіздерде қайтадан жіберіледі.

6) постановление президиума коллегии адвокатов об утверждении заключения о прохождении стажировки (в отношении лиц, для которых прохождение стажировки обязательно).
2. В целях проверки соответствия претендента предъявляемым настоящим Законом требованиям секретарь Аттестационной комиссии формирует материалы аттестационных дел и представляет их в Аттестационную комиссию в месячный срок со дня поступления материалов.
По итогам рассмотрения материалов аттестационного дела Аттестационная комиссия выносит мотивированное решение о допуске либо об отказе в допуске к аттестации.
Решение об отказе в допуске к прохождению аттестации принимается в случаях:
1) непредставления претендентом документов, предусмотренных пунктом 1 настоящей статьи;
2) наличия ограничений, установленных пунктом 2 статьи 7 настоящего Закона.
3. В случае отказа в допуске к аттестации Аттестационная комиссия обязана выдать гражданину мотивированное решение не позднее пяти дней со дня его вынесения. Решение об отказе в допуске к аттестации претендент вправе обжаловать в суд в течении месяца со дня получения решения Аттестационной комиссии.
Статья 9-3. Порядок и условия проведения аттестации
1. Претендент, допущенный к аттестации, уведомляется через территориальный орган юстиции о месте, дате и времени проведения аттестации не позднее, чем за десять календарных дней до ее проведения.
2. Аттестация проводится не реже одного раза в квартал.
Аттестационная комиссия проводит выездные заседания по мере необходимости, по согласованию с Министерством юстиции Республики Казахстан.
3. Аттестация состоит из двух этапов:
1) сдача теста на знание действующего законодательства;
2) сдача устного экзамена по экзаменационным билетам.
4. Аттестационная комиссия обеспечивает объективность и стандартность условий прохождения аттестации.
Перечень вопросов, подлежащих включению в тесты, составляется на государственном и русском языках, в соответствии с законодательством, действующим на день проведения аттестации, утверждается Аттестационной комиссией и публикуется в средствах массовой информации.
Тесты должны содержать не менее трех вариантов ответа с одним правильным.
5. Претендент должен быть заранее ознакомлен с порядком проведения аттестации, прохождения тестирования, продолжительностью и содержанием процедуры отбора претендентов.
Претендент вправе пройти тестирование на государственном или русском языках по своему выбору, подтвержденному письменно.
При прохождении тестирования не допускается использование претендентом справочной и иной литературы, принимающе-передающих электронных устройств, в том числе карманных персональных компьютеров и иного электронного оборудования. В случае нарушения претендентом указанного требования он отстраняется решением Аттестационной комиссии от тестирования и повторно допускается на общих основаниях, установленных настоящим Законом.

6. Тестілеу компьютерлік техниканы пайдалана отырып өткізіледі. Тестілеудің жауаптарын есептеу пайдаланылатын компьютерлік техниканың көмегімен автоматты түрде жүргізіледі. Тестілеу нәтижелері үміткерге жеке қолын қойғызу жолымен танысу үшін ұсынылады. Тестілеу нәтижелері бар парақтың бір данасы үміткерге тапсырылады, екінші данасы Аттестаттау комиссиясына беріледі.
7. Үміткер, егер дұрыс жауаптар саны ұсынылған сұрақтардың жалпы санынан жетпіс және одан көп пайызды құраса, тестілеуден өтті деп есептеледі және аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберіледі.
Тестілеуден өтпеген үміткер аттестаттаудың екінші кезеңіне жіберілмейді.
8. Ауызша емтиханда үміткердің білімін тексеру кезінде мазмұны бойынша үш теориялық сұрақты қамтитын әртүрлі емтихан билеттері пайдаланылады.
Емтихан билеттері мемлекеттік және орыс тілдерінде жасалады, Аттестаттау комиссиясы бекітеді, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің мөрімен бекітілетін конверттерге салынады және оларды аттестаттауға келген үміткерлер мен Аттестаттау комиссиясы мүшелерінің қатысуымен Аттестаттау комиссиясының отырысы ашылатын күні төраға ашуы тиіс.
9. Үміткерге емтихан билеттерінің сұрақтарына жауаптар дайындауға жиырма минуттан аспайтын уақыт беріледі.
Үміткер жария еткен сұрақтарға оның ауызша берген жауаптарының дұрыстығын Аттестаттау комиссиясының мүшелері бес баллды жүйе бойынша бағалайды. Аттестаттау комиссиясының әр мүшесі үміткердің жауабын басқа мүшелерінен тәуелсіз бағалайды.
Екінші кезеңнің қорытындылары бойынша төрағалық етуші Аттестаттау комиссиясының мүшелері қойған бағаларды есептейді, содан кейін олар жинақталады және Аттестаттау комиссиясының қатысып отырған барлық мүшелерінің санына бөлінеді.
Аттестаттау комиссиясының әр мүшесі қойған бағалар және емтихан билетінің сұрақтары бойынша үміткер жинаған орташа балл Аттестаттау комиссиясының хаттамасында көрсетіледі.
10. Үміткер, егер жалпы орташа балл кемінде терт балл құраса, аттестаттаудан өтті деп есептеледі.
Үміткер, егер жалпы орташа балл төрт баллдан кем құралса, аттестаттаудан өтпеді деп есептеледі.
Аттестаттау нәтижелері бойынша Аттестаттау комиссиясы оны қабылдағаннан кейін келесі күннен кешіктірмей үміткерге тапсырылатын, Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі бекіткен нысан бойынша аттестаттау туралы не аттестаттаудан өтпегені туралы дәлелді шешім шығарады.
Аттестаттау комиссиясының аттестаттаудан өтпегені туралы      шешіміне сотқа шағымдануға болады.
11. Аттестаттау комиссиясы отырысының барысы хаттамада тіркелуге тиіс.
Хаттамада:

6. Тестирование проводится с использованием компьютерной техники. Подсчет ответов тестирования производится автоматически при помощи компьютерной программы. Результаты тестирования предоставляются претенденту для ознакомления путем проставления личной подписи. Один экземпляр листа с результатами тестирования вручается претенденту, второй экземпляр передается в Аттестационную комиссию.
7. Претендент считается прошедшим тестирование, если количество правильных ответов составляет семьдесят и более процентов от общего числа предложенных вопросов, и допускается ко второму этапу аттестации.
Претендент, не прошедший тестирование, не допускается ко второму этапу аттестации.
8. При проверке знаний претендента на устном экзамене используются экзаменационные билеты различные по содержанию, включающие три теоретических вопроса.
Экзаменационные билеты составляются на государственном и русском языках, утверждаются Аттестационной комиссией, запечатываются в конверты, скрепляемые печатью Министерства юстиции Республики Казахстан, и подлежат вскрытию председателем в день открытия заседания Аттестационной комиссии в присутствии явившихся на аттестацию претендентов и членов Аттестационной комиссии.
9. На подготовку ответов на вопросы экзаменационных билетов претенденту отводится не более двадцати минут.
Правильность устных ответов претендента на оглашенные им вопросы оценивается членами Аттестационной комиссии по пятибалльной системе. Каждый член Аттестационной комиссии оценивает ответы претендента независимо от других членов.
По итогам второго этапа председательствующий производит подсчет оценок, выставленных членами Аттестационной комиссии, которые затем складываются и делятся на число всех присутствующих членов Аттестационной комиссии.
Оценки, выставленные каждым из членов Аттестационной комиссии, и средние баллы, набранные претендентом по вопросам экзаменационного билета, отражаются в протоколе Аттестационной комиссии.
10. Претендент считается прошедшим аттестацию, если общий средний балл составил не менее четырех баллов.
Претендент считается неаттестованным, если общий средний балл составил менее четырех баллов.
По результатам аттестации Аттестационная комиссия выносит мотивированное решение об аттестации либо о непрохождении аттестации по формам, утвержденным Министерством юстиции Республики Казахстан, которое вручается претенденту не позднее следующего дня после его принятия.
Решение Аттестационной комиссии о непрохождении аттестации может быть обжаловано в суд.
11. Ход заседания Аттестационной комиссии должен фиксироваться в протоколе.
В протоколе отражаются:

1) отырыстың күні мен өтетін орны;
2) отырыстың басталатын және аяқталатын уақыты;
3) қатысып отырған Аттестаттау комиссия мүшелерінің тегі, аты, әкесінің аты;
4) күн тәртібі;
5) күн тәртібіндегі мәселелер бойынша қабылданған шешімдер;
6) үміткерлерге аттестаттаудан ету тәртібін түсіндіру;
7) үміткердің тегі, аты, әкесінің аты;
8) тестілеу нәтижелері;
9) әр үміткердің емтихан билеттерінің нөмірі мен мазмұны;
10) емтихан билеті бойынша ауызша емтиханды тапсыру нәтижелері бойынша әр үміткерге Аттестаттау комиссиясының мүшелері қойған бағалар;
11) Аттестаттау комиссиясының шешімі көрсетіледі.
Аттестаттау комиссиясының хаттамасына аттестаттауға қатысқан барлық мүшелер қол қояды. Хаттамаға енгізілетін өзгерістер мен толықтырулар онда жазылуға және аттестаттауға қатысқан мүшелердің қолымен куәландырылуға тиіс.
12. Аттестаттау комиссиясы отырысының ашықтығы мен жариялылығын қамтамасыз ету мақсатында аудио- және (немесе) бейнежазба не стенографиялау жүзеге асырылады. Отырыс барысында осы құралдарды пайдалану кезінде алынған стенограмма, аудио- және (немесе) бейнежазбалар отырыс хаттамасына қоса тіркеледі және Аттестаттау комиссиясының материалдарымен бірге сақталады.
13. Аттестаттауға келмеген үміткер осы бапта көзделген тәртіппен Аттестаттау комиссиясының келесі отырысына шақырылады.
Аттестаттау комиссиясының отырысына үміткер қайтадан келмеген жағдайда аттестаттау материалдары Аттестаттау комиссиясының шешімі бойынша қайтаруға жатады.
14. Аттестаттаудан өтпеген адам алты ай өткен соң аттестаттауға қайтадан жіберіледі.»;
3) 11-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«11-бап. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның
қолданысын тоқтата тұру
1. Адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысын тоқтата тұру тәртібі Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленеді.
2. Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген жалпы негіздерден басқа, адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензияның қолданысы:
1) адам мемлекеттік қызметте болған;
2) Қазақстан Республикасы Парламенті депутатының, өз қызметін тұрақты немесе босатылған негізде жүзеге асыратын мемлекеттік бюджет қаражаты есебінен төленетін мәслихат депутатының өкілеттіктерін орындаған;
3) мерзімді әскери қызмет өткерген;
4) осы Заңның 31-бабы 1-тармағының 4), 7) тармақшаларында көзделген негіздер бойынша оның адвокаттар алқасының мүшелігінен шығарылуы;
5) заңды тұлғаны тіркемей кәсіби қызметін дара жүзеге асыратын адвокатта қызметтік үй-жайы нақты болмаған;

1) дата и место проведения заседания;
2) время начала и окончания заседания;
3) фамилии, имена, отчества присутствующих членов Аттестационной комиссии;
4) повестка дня;
5) решения, принятые по вопросам повестки дня;
6) разъяснение претендентам порядка прохождения аттестации;
7) фамилии, имена, отчества претендентов;
8) результаты тестирования;
9) номера и содержание экзаменационных билетов каждого претендента;
10) оценки, выставленные членами Аттестационной комиссии каждому претенденту по результатам сдачи устного экзамена по экзаменационному билету;
11) решения Аттестационной комиссии.
Протокол Аттестационной комиссии подписывается всеми членами, принявшими участие в аттестации. Изменения и дополнения, вносимые в протокол, должны быть оговорены в нем и удостоверены подписями членов, принявших участие в аттестации.
12. В целях обеспечения открытости и гласности заседания Аттестационной комиссии осуществляется аудио- и (или) видеозапись, либо стенографирование. Стенограмма, аудио- и (или) видеозаписи, полученные при использовании этих средств в ходе заседания, приобщаются к протоколу заседания и хранятся вместе с материалами Аттестационной комиссии.
13. Претендент, не явившийся на аттестацию, приглашается на следующее заседание Аттестационной комиссии в порядке, предусмотренном настоящей статьей.
В случае повторной неявки претендента на заседание Аттестационной комиссии аттестационный материал подлежит возврату по решению Аттестационной комиссии.
14. Лицо, не прошедшее аттестацию, к повторной аттестации допускается по истечении шести месяцев.";
3) статью 11 изложить в следующей редакции:
"Статья 11. Приостановление действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью
1. Порядок приостановления действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью устанавливается законами Республики.
2. Помимо общих оснований, предусмотренных законами Республики Казахстан, действие лицензии на занятие адвокатской деятельностью приостанавливается на период:
1) нахождения лица на государственной службе;
2) исполнения им полномочий депутата Парламента Республики Казахстан, депутата маслихата, осуществляющего свою деятельность на постоянной или освобожденной основе, оплачиваемую за счет средств государственного бюджета;
3) прохождения срочной воинской службы;
4) исключения его из членов коллегии адвокатов по основаниям, предусмотренным подпунктами 4), 7) пункта 1 статьи 31 настоящего Закона;
5) фактического отсутствия служебного помещения у адвоката, осуществляющего профессиональную деятельность индивидуально без регистрации юридического лица;

6) оқытушылық, ғылыми немесе шығармашылық қызметті қоспағанда, адвокат кәсіпкерлік немесе өзге де ақы төленетін қызметпен айналысқан, сондай-ақ адвокат коммерциялық ұйым құрған, коммерциялық ұйымның басқарушы органының немесе байқау кеңесінің құрамына енген кезеңінде тоқтатыла тұрады.
Адвокат Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен адвокаттар алқасының мүшелігіне кіргеннен кейін бір айдың ішінде адвокаттық қызметпен айналысу уақытында өзіне заңды тиесілі ақшаны, сондай-ақ мүліктік жалға берілген мүлікті қоспағанда, коммерциялық ұйымдардың жарғылық капиталындағы оның меншігіндегі үлесті (акциялар пакетін) және пайдалану табыс алуға әкеп соқтыратын өзге де мүлікті сенімгерлік басқаруға беруге міндетті. Мүлікті сенімгерлік басқару шарты нотариалды куәландыруға жатады. Адвокат өзіне тиесілі облигацияларды, ашық және аралық инвестициялық пай қорларының пайларын сенімгерлік басқаруға бермеуіне болады. Адвокат сенімгерлік басқаруға берілген мүліктен табыс алуға құқылы.
Адвокаттық қызметпен айналысуға лицензияның қолданысы адвокаттың тоқтата тұру мерзімі көрсетілген өтінішінің негізінде де тоқтатыла тұруы мүмкін.
Көрсетілген жағдайларда лицензияның қолданысы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің бұйрығымен тоқтатыла тұрады. Қабылданған шешім туралы лицензиясының қолданысы тоқтатыла тұрған адам, соттар, құқық қорғау органдары және адвокаттар алқасы хабардар етіледі.
3. Лицензияның қолданысын тоқтата тұру кезеңінде адвокаттық қызметпен айналысуға тыйым салуға әкеледі.
4. Осы баптың 2-тармағында көзделген негіздер бойынша тоқтатыла тұрған адвокаттық қызметпен айналысуға лицензияның қолданылуын қалпына келтіру адвокаттың өтініші бойынша он күннің ішінде Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің бұйрығының және лицензияның қолданылуын тоқтата тұру үшін негіздердің тоқтатылғанын растайтын құжаттардың негізінде жүзеге асырылады. Лицензияның қолданылуы қалпына келтірілгендігі туралы лицензиясының қолданылуы тоқтатыла тұрған адамға, соттарға, құқық қорғау органдары мен адвокаттар алқасына хабарланады.
5. Адвокат лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру туралы немесе лицензиясының қолданылуын қалпына келтіруден бас тарту туралы шешімге сотқа шағым беруге құқылы.»;
4) 13-баптың 1-тармағының бірінші бөлігі «өкілеттігі» деген сөзден кейін «заң консультациясы немесе адвокат кеңсесі, ал өз қызметін заңды тұлғаны тіркемей дербес жүзеге асырған кезде адвокаттар алқасының төралқасы берген» деген сөздермен толықтырылсын.

6) занятия адвокатом предпринимательской или иной оплачиваемой деятельностью, за исключением преподавательской, научной или творческой деятельности, а также учреждения адвокатом коммерческой организации, его вхождения в состав руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации.
Адвокат в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, в течение месяца после вступления в члены коллегии адвокатов обязан на время занятия адвокатской деятельностью передать в доверительное управление находящиеся в его собственности доли (пакеты акций) в уставном капитале коммерческих организаций и иное имущество, использование которого влечет получение доходов, за исключением денег, законно принадлежащих им, а также имущества, переданного в имущественный наем. Договор на доверительное управление имуществом подлежит нотариальному удостоверению. Адвокат может не передавать в доверительное управление принадлежащие ему облигации, паи открытых и интервальных паевых инвестиционных фондов. Адвокат имеет право получать доход от переданного в доверительное управление имущества.
Действие лицензии на занятие адвокатской деятельностью может быть приостановлено также на основании заявления адвоката с указанием срока приостановления.
В указанных случаях действие лицензии приостанавливается приказом Министерства юстиции Республики Казахстан. О принятом решении уведомляется лицо, действие лицензии которого приостановлено, суды, правоохранительные органы и коллегия адвокатов.
3. Приостановление действия лицензии влечет запрет на занятие адвокатской деятельностью на период приостановления.
4. Возобновление действия лицензии на занятие адвокатской деятельностью, приостановленного по основаниям, предусмотренным пунктом 2 настоящей статьи, осуществляется по заявлению адвоката в течение десяти дней на основании приказа Министерства юстиции Республики Казахстан и документов, подтверждающих прекращение оснований для приостановления действия лицензии. О возобновлении действия лицензии уведомляется лицо, действие лицензии которого приостановлено, суды, правоохранительные органы и коллегия адвокатов.
5. Решение о приостановлении действия лицензии или об отказе в возобновлении действия лицензии адвокат вправе обжаловать в суд.";
4) часть первую пункта 1 статьи 13 после слова "ордером" дополнить словами ", выдаваемым юридической консультацией или адвокатской конторой, а при осуществлении им своей деятельности индивидуально без регистрации юридического лица - президиумом коллегии адвокатов.";

5) 15-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«15-бап. Адвокаттың міндеттері
1. Адвокат:
1) өзінің кәсіби міндеттерін орындау кезінде Қазақстан Республикасының заңнамасы мен Қазақстанның адвокаттар одағының төралқасы бекітетін Адвокаттың кәсіптік этика кодексінің нормаларын сақтауға;
2) өзінің кәсіби қызметінде адвокатураны ұйымдастыру мен оның қызметінің принциптерін басшылыққа алуға;
3) өзінің кәсіби біліктілігін үнемі арттырып отыруға міндетті.
2. Егер адвокат:
1) заң көмегін сұрап өтініш жасаған адамның мүддесіне қайшы келетін істің негізіне жеке мүддесі болған;
2) осы іс бойынша ол мүдделері көмек сұрап өтініш жасаған адамның (тараптардың өзара келісімі бойынша ара ағайын болған жағдайларды қоспағанда) мүдделеріне қайшы келетін адамдарға заң көмегін көрсетіп жүрген немесе бұдан бұрын көрсеткен;
3) судья, прокурор, анықтауды жүргізуші адам, тергеуші, сарапшы, маман, аудармашы, куә, жәбірленуші немесе куәгер, азаматтық талап қоюшы немесе азаматтық жауапкер ретінде іске қатысқан;
4) істі тергеуге немесе қарауға адвокатпен жақын туыстық қатынастағы лауазымды адам қатысқан жағдайда, ол заң көмегін көрсету туралы тапсырмадан бас тартуға міндетті.
3. Адвокат заң көмегін көрсетуге байланысты өзіне мәлім болған мәліметтерді құпия сақтауға міндетті және көмек сұрап әтініш жасаған адамның келісімінсіз оларды жария етуге құқығы жоқ.
4. Іс бойынша адвокаттың көмек сұрап өтініш жасаған адамның жағдайын нашарлататын құқықтық позиция ұстануына, өз өкілеттігін мүддесін қорғайтын немесе білдіретін адамға зиян келтіріп пайдалануына тыйым салынады.
5. Адвокаттың қылмыстық іс бойынша қабылданған тапсырмадан бас тартуға құқығы жоқ және ол қорғалатын адамның немесе адвокаттың өзінің көзқарасы бойынша әділетсіз үкім шығарылған жағдайда оған белгіленген тәртіппен шағым жасауға міндетті.
Адвокат сенім білдірушінің құқықтарын, бостандығы мен заңды мүдделерін қамтамасыз етуге қолайлы әсерін тигізетін іс жүзіндегі мән-жайларды анықтау жөніндегі кез келген, заңмен тыйым салынбаған іс-әрекеттерді орындауға міндетті.
6. Адвокатқа мемлекеттік қызметте болуға, кәсіпкерлік қызметпен айналысуға, коммерциялық ұйым құруға, коммерциялық ұйымның басқарушы органының құрамына немесе байқау кеңесінің құрамына енуге, оқытушылық, ғылыми немесе шығармашылық қызметтен басқа, өзге де ақы төленетін қызметпен айналысуға тыйым салынады.»;
6) 19-баптың бірінші бөлігінде:
«заң консультациясы» деген сөздерден кейін «, оның ішінде мамандандырылған заң консультациясы» деген сөздермен толықтырылсын;
«сондай-ақ» деген сөз «не» деген сезбен ауыстырылсын;

5) статью 15 изложить в следующей редакции:
"Статья 15. Обязанности адвоката
1. Адвокат обязан:
1) соблюдать при исполнении своих профессиональных обязанностей нормы законодательства Республики Казахстан и Кодекса профессиональной этики адвоката, утверждаемого президиумом Союза адвокатов Казахстана;
2) руководствоваться в своей профессиональной деятельности принципами организации и деятельности адвокатуры;
3) постоянно повышать свою профессиональную квалификацию.
2. Адвокат обязан отказаться от поручения об оказании юридической помощи в случаях, если:
1) имеется личная заинтересованность адвоката в исходе дела, противоречащая интересам лица, обратившегося за юридическую помощью;
2) по данному делу он оказывает или ранее оказывал юридическую помощь лицам, интересы которых противоречат интересам лица, обратившегося за помощью (за исключением случаев выступления в качестве посредника по взаимному согласию сторон);
3) он участвовал в деле в качестве судьи, прокурора, лица, производящего дознание, следователя, эксперта, специалиста, переводчика, свидетеля, потерпевшего или понятого, гражданского истца или гражданского ответчика;
4) в расследовании или рассмотрении дела принимает участие должностное лицо, с которым адвокат состоит в близких родственных отношениях.
3. Адвокат обязан хранить в тайне сведения, ставшие ему известными в связи с оказанием юридической помощи, и не имеет права разглашать их без согласия лица, обратившегося за помощью.
4. Адвокату запрещается занимать по делу правовую позицию, ухудшающую положение лица, обратившегося за помощью, использовать свои полномочия в ущерб лицу, интересы которого он защищает или представляет.
5. Адвокат не вправе отказаться от принятого поручения по уголовному делу и в случае постановления неправосудного, с точки зрения подзащитного или самого адвоката, приговора обязан обжаловать его в установленном порядке.
Адвокат обязан выполнять любые не запрещенные законом действия по установлению фактических обстоятельств, благоприятно воздействующих на обеспечение прав, свобод и законных интересов доверителя.
6. Адвокату запрещается состоять на государственной службе, заниматься предпринимательской деятельностью, учреждать коммерческие организации, входить в состав руководящего органа или наблюдательного совета коммерческой организации, занимать иную оплачиваемую должность, кроме преподавательской, научной или творческой деятельности.";
6) в части первой статьи 19:
после слова "консультацию" дополнить словами ", в том числе специализированные,";
слова "а также" заменить словом "либо";

7) 20-бап мынадай мазмұндағы 6-тармақпен толықтырылсын:
«6. Адвокаттар алқасы қауымдастық (одақ) нысанындағы Қазақстанның адвокаттар одағына және өзге де қоғамдық бірлестіктерге ерікті бірігуге құқылы.
Қазақстанның адвокаттар одағы заңда белгіленген тәртіппен тіркелуге тиіс. Қазақстанның адвокаттар одағының өкілеттігі осы Заңмен және оның жарғысымен айқындалады.
Өзге қоғамдық бірлестіктердің өкілеттігі олардың жарғыларымен айқындалады.»;
8) мынадай мазмұндағы 20-1-баппен толықтырылсын:
«20-1-бап. Қазақстанның адвокаттар одағының өкілеттігі
1. Қазақстанның адвокаттар одағының негізгі міндеттері:
1) мемлекеттік органдарда адвокаттардың және адвокаттар алқаларының мүдделерін білдіру және қорғау;
2) адвокаттар көрсететін заң көмегінің жоғары кәсіби деңгейін қамтамасыз ету болып табылады.
Осы мақсаттарда Қазақстанның адвокаттар одағы:
1) адвокаттар алқаларының қызметін үйлестіруді жүзеге асырады;
2) мемлекеттік органдарда және мемлекеттік емес ұйымдарда, оның ішінде шетелдік және халықаралық ұйымдарда адвокаттар алқалары мен адвокаттардың мүдделерін білдіреді;
3) адвокатура мәселелері бойынша Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің заң жобалау қызметіне қатысады;
4) адвокаттардың кәсіби деңгейін арттыру бойынша оқуды үйымдастырады, адвокаттарды кәсіби оқыту бағдарламасын әзірлейді және бекітеді, адвокаттар тағылымдамасынан өтушілерді кәсіби даярлау багдарламасын келіседі;
5) адвокатура мәселелері бойынша әдістемелік материалдарды әзірлейді;
6) Адвокаттардың кәсіби этикасы кодексін әзірлейді және бекітеді;
7) Қазақстан Республикасының заңнамасына қайшы келмейтін өзге де қызметті жүзеге асырады.
2. Қазақстанның адвокаттар одағының атқарушы органдарын, оның басшыларын сайлау тәртібі, олардың өкілеттіктерінің мерзімі Қазақстанның адвокаттар одағының жарғысымен айқындалады.»;
9) 21-баптың 1-тармағының 10) тармақшасы алып тасталсын;
10) 24-баптың 2-тармағында:
4-1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«4-1) адвокаттар алқасына оны қабылдаған күннен бастап алты айдың ішінде адвокат төлейтін және адвокаттар алқасының тек материалдық-техникалық және оқу-әдістемелік базасын нығайтуға жұмсалатын ең төменгі есептік көрсеткішке еселенген мөлшерде есептелетін бастапқы нысаналы жарна ставкаларын белгілейді;»;
мынадай мазмұндағы 4-2), 4-3) және 4-4) тармақшалармен толықтырылсын:
«4-2) ауылдық елді мекенде адвокаттық қызметті кемінде үш жыл міндетті жүзеге асыру шартымен адвокаттардың алқа мүшелігіне қабылданатын адвокаттарды бастапқы нысаналы жарна төлеуден босатады;
4-3) ең төменгі есептік көрсеткішке еселенген мөлшерде есептелетін айсайынғы мүшелік жарна ставкаларын белгілейді, бұл ретте ауылдық елді мекендерде кәсіби қызметін жүзеге асыратын, не кемінде бір жыл адвокаттық қызмет стажы бар адвокаттар белгіленген ставкадан елу пайыз мөлшерінде ай сайынғы мүшелік жарналарды төлейді;

7) статью 20 дополнить пунктом 6 следующего содержания:
"6. Коллегии адвокатов вправе добровольно объединяться в Союз адвокатов Казахстана в форме ассоциации (союза) и иные общественные объединения.
Союз адвокатов Казахстана подлежит регистрации в установленном законом порядке. Полномочия Союза адвокатов Казахстана определяются настоящим Законом и его уставом.
Полномочия иных общественных объединений определяются их уставами.";
8) дополнить статьей 20-1 следующего содержания:
"Статья 20-1. Полномочия Союза адвокатов Казахстана
1. Основными задачами Союза адвокатов Казахстана являются:
1) представительство и защита интересов адвокатов и коллегий адвокатов в государственных органах;
2) обеспечение высокого профессионального уровня оказываемой адвокатами юридической помощи.
В этих целях Союз адвокатов Казахстана:
1) осуществляет координацию деятельности коллегий адвокатов;
2) представляет интересы коллегий адвокатов и адвокатов в государственных органах и негосударственных организациях, в том числе иностранных и международных;
3) участвует в законопроектной деятельности Министерства юстиции Республики Казахстан по вопросам адвокатуры;
4) организует учебу по повышению профессионального уровня адвокатов, разрабатывает и утверждает программу профессионального обучения адвокатов, согласовывает программу профессиональной подготовки стажеров адвокатов;
5) разрабатывает методические материалы по вопросам адвокатуры;
6) разрабатывает и утверждает Кодекс профессиональной этики адвоката;
7) осуществляет иную деятельность, не противоречащую законодательству Республики Казахстан.
2. Порядок избрания исполнительных органов Союза адвокатов Казахстана, его руководителей, срок их полномочий определяются его уставом.";
9) подпункт 10) пункта 1 статьи 21 исключить;
10) в пункте 2 статьи 24:
подпункт 4-1) изложить в следующей редакции:
"4-1) устанавливает ставки первоначального целевого взноса, исчисляемого в размере кратном минимальному расчетному показателю, который оплачивается адвокатом в течение шести месяцев со дня приема его в члены коллегии и расходуется исключительно на укрепление материально-технической и учебно-методической базы коллегии адвокатов;
дополнить подпунктами 4-2), 4-3) и 4-4) следующего содержания:
"4-2) освобождает от уплаты первоначального целевого взноса адвокатов, принимаемых в члены коллегии адвокатов с условием обязательного осуществления адвокатской деятельности в сельском населенном пункте не менее трех лет;
4-3) устанавливает ставки ежемесячных членских взносов, исчисляемых в размере, кратном минимальному расчетному показателю, при этом адвокаты, осуществляющие профессиональную деятельность в сельских населенных пунктах, либо имеющие стаж адвокатской деятельности менее одного года, оплачивают ежемесячные членские взносы в размере пятидесяти процентов от установленной ставки;

4-4) ай сайынғы мүшелік жарнаны төлеуден жүктілігі және туу бойынша, не үш жасқа толғанға дейін бала күтімі бойынша демалыста болған кезеңінде адвокаттарды және уақытша еңбекке жарамсыз болу салдарынан қатарынан екі айдан артық адвокаттық қызметті жүзеге асырмаған адвокаттарды босатады;»;
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
«8) осы Заңда көзделген негіздер бойынша адвокат лицензиясының қолданылуын тоқтата тұру және тоқтату туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне өтініш жасайды;»;
11) тармақша «заң консультацияларын,» деген сездерден кейін «оның ішінде мамандандырылған заң консультацияларын құрады, оларды кадрлық қамтамасыз ету мәселелерін шешеді,» деген сөздермен толықтырылсын;
11) 25-бап мынадай редакцияда жазылсын:
«25-бап. Адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы
1. Адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы болып, сайланған күніне дейін кемінде екі жыл тікелей адвокаттар алқасының мүшесі болған адвокат сайлана алады.
Бұл ретте бір адам қатарынан екі мерзімнен артық адвокаттар алқасының төрағасы лауазымында бола алмайды.
2. Алқаның жарғысына сәйкес адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы:
1) төралқаның жұмысын ұйымдастырады, оның отырыстарында төрағалық етеді және төралқаның, алқа мүшелерінің жалпы жиналыстары (конференциялары) шешімдерінің орындалуына бақылауды жүзеге асырады;
2) төралқа аппаратының жұмысына басшылық жасайды, алқа аппаратының қызметкерлерін жұмысқа қабылдайды және жұмыстан босатады;
3) мемлекеттік органдарда, қоғамдық бірлестіктерде, басқа да ұйымдар мен мекемелерде адвокаттар алқасын білдіреді;
4) адвокат таңдаған адвокаттық қызметті ұйымдастыру нысанын және заңды мекен-жайын көрсетіп, адвокаттар алқасына мүшелікке кірген лицензиаттар туралы, сондай-ақ шығару себебін көрсетіп, адвокаттар алқасы мүшелігінен шығарылғандар туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынуды қамтамасыз етеді;
5) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі бекітетін нысан бойынша адвокаттар көрсеткен заң көмегі туралы статистикалық мәліметтерді Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне ұсынуды қамтамасыз етеді;
6) тиісті республикалық бюджеттік бағдарлама әкімшісінің аумақтық органына Қазақстан Республикасының Үкіметі белгілеген тәртіппен және мерзімдерде республикалық бюджет қаражатының есебінен адвокаттар көрсеткен заң көмегіне ақы төлеу туралы және қорғау мен өкілдік етуге байланысты шығыстарды өндіру туралы өтінімді уақтылы ұсынуды қамтамасыз етеді;
7) тағылымдамадан өтушілерді кәсіби даярлау бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз етеді;

4-4) освобождает от уплаты ежемесячного членского взноса адвокатов на период нахождения в отпуске по беременности и родам, либо по уходу за ребенком до достижения им возраста трех лет, и адвокатов, не осуществляющих адвокатскую деятельность более двух месяцев подряд вследствие временной нетрудоспособности;";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:
"8) возбуждает перед Министерством юстиции Республики Казахстан ходатайства о приостановлении и прекращении действия лицензии адвоката по основаниям, предусмотренным настоящим Законом;";
в подпункте 11) после слова "консультации," дополнить словами "в том числе специализированные, решает вопросы их кадрового обеспечения,";
11) статью 25 изложить в следующей редакции:
"Статья 25. Председатель президиума коллегии адвокатов
1. Председателем президиума коллегии адвокатов может быть избран адвокат, который непосредственно до дня его избрания состоял членом коллегии адвокатов, не менее двух лет.
При этом одно и то же лицо не может занимать должность председателя коллегии адвокатов более двух сроков подряд.
2. Председатель президиума коллегии адвокатов в соответствии с Уставом коллегии:
1) организует работу президиума, председательствует на его заседаниях и осуществляет контроль за выполнением решений президиума, общих собраний (конференций) членов коллегии;
2) руководит работой аппарата президиума, осуществляет прием и увольнение работников аппарата коллегии;
3) представляет коллегию адвокатов в государственных органах, общественных объединениях, других организациях и учреждениях;
4) обеспечивает представление в Министерство юстиции Республики Казахстан сведений о лицензиатах, вступивших в члены коллегии адвокатов, с указанием выбранной адвокатом формы организации адвокатской деятельности и юридического адреса, а также об исключенных из членов коллегии адвокатов с указанием причин исключения;
5) обеспечивает представление в Министерство юстиции Республики Казахстан статистических сведений об оказанной адвокатами юридической помощи по форме, утверждаемой Министерством юстиции Республики Казахстан;
6) обеспечивает своевременное представление в территориальный орган администратора соответствующей республиканской бюджетной программы заявки об оплате юридической помощи, оказанной адвокатами, и о возмещении расходов, связанных с защитой и представительством, за счет средств республиканского бюджета, в порядке и сроки, установленные Правительством Республики Казахстан;
7) обеспечивает реализацию программы профессиональной подготовки стажеров;

8) Қазақстанның адвокаттар одағы бекітетін адвокаттарды кәсіби оқыту бағдарламасын іске асыруды қамтамасыз етеді;
9) адвокаттар алқасы өкілінің әділет органдарына келіп түскен адвокаттар көрсеткен заң көмегінің сапасына жеке және заңды тұлғалардың шағымдарына тексеру жүргізуге қатысуын қамтамасыз етеді, тексеру жүргізу үшін қажетті ақпарат пен мәліметті ұсынады.
Адвокаттар алқасының төралқасы төрағасының басқа да өкілеттіктері адвокаттар алқасының Жарғысымен белгіленеді.»;
12) 27-баптың 1-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
«1. Адвокаттар алқасына мүшелік міндетті болып табылады.
Адвокаттар алқасына мүшелікке қабылдаудан бас тартуға осы Заңның 7-бабының 2-тармағында көзделген мән-жайлардың бірінің анықталуы негіз болып табылады.
Адвокаттар алқасына мүшелікке қабылдаудан бас тартуға сот тәртібімен шағым жасалуы мүмкін.»;
13) 29 және 30-баптар мынадай редакцияда жазылсын:
«29-бап. Адвокаттар алқасы мүшесінің міндеттері
1. Адвокаттардың осы Заңның 15-бабында көзделген жалпы міндеттерінен басқа, адвокаттар алқасының мүшесі:
1) адвокаттар алқасы Жарғысының талаптарын сақтауға;
2) адвокаттар алқасы мен оның органдарының жалпы жиналысының шешімдерін орындауға;
3) құқықтық насихат жөніндегі іс-шараларға қатысуға;
4) бастапқы нысаналы және ай сайынғы мүшелік жарналар төлеуге;
5) адвокаттар алқасының төралқасына өз жұмысы туралы статистикалық есепті ұстауға;
6) тегі, аты, әкесінің аты өзгерген жағдайда лицензияны қайта ресімдеу туралы өтінішті Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне лицензиялау туралы заңнамада белгіленген тәртіппен және жағдайларда беруге;
7) өзінің заңды мекен-жайының өзгергені туралы адвокаттар алқасы төралқасын хабардар етуге;
8) адвокаттар көрсеткен заң көмегінің сапасына жеке немесе заңды тұлғалардың шағымдарын тексеру жөніндегі комиссияға тексеру үшін қажет материалдарды ұсынуға міндетті.
2. Адвокаттар алқасының мүшесі адвокаттар алқасының алдында бастапқы нысаналы және ай сайынғы мүшелік жарналар төлеу міндеттемесінен басқа, өзгедей біржақты мүліктік міндеттемелерді мойнына алмайды.
30-бап. Адвокаттардың тәртіптік жауапкершілігі
1. Қазақстан Республикасы заңнамасының, Адвокаттардың кәсіби этика кодексінің, Адвокаттар алқасы жарғысының талаптарын бұзғаны үшін адвокат мынадай тәртіптік жауапкершілік шараларының біріне тартылуы мүмкін:
1) ескерту;
2) сөгіс;
3) қатаң сөгіс;
4) адвокаттық қызметпен айналысуға лицензиядан айыру туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігіне өтініш бере отырып, адвокаттар алқасы мүшелігінен шығару.

8) обеспечивает реализацию программы профессионального обучения адвокатов, утверждаемой Союзом адвокатов Казахстана;
9) обеспечивает участие представителя коллегии адвокатов в проведении проверок поступивших в орган юстиции жалоб физических и юридических лиц на качество оказанной адвокатами юридической помощи, представляет информацию и сведения, необходимые для проведения проверки.
Другие полномочия председателя президиума коллегии адвокатов определяются Уставом коллегии адвокатов.";
12) пункт 1 статьи 27 изложить в следующей редакции:
"1. Членство в коллегии адвокатов является обязательным.
Основанием для отказа в приеме в члены коллегии адвокатов является обнаружение одного из обстоятельств, предусмотренных пунктом 2 статьи 7 настоящего Закона.
Отказ в приеме в члены коллегии адвокатов может быть обжалован в судебном порядке.";
13) статьи 29 и 30 изложить в следующей редакции:
"Статья 29. Обязанности члена коллегии адвокатов
1. Помимо общих обязанностей адвоката, предусмотренных статьей 15 настоящего Закона, член коллегии адвокатов обязан:
1) соблюдать требования Устава коллегии адвокатов;
2) выполнять решения общего собрания коллегии адвокатов и ее органов;
3) участвовать в мероприятиях по правовой пропаганде;
4) платить первоначальные целевые и ежемесячные членские взносы;
5) представлять в президиум коллегии адвокатов статистический отчет о своей работе;
6) подать в порядке и на условиях, установленных законодательством о лицензировании, заявление в Министерство юстиции Республики Казахстан о переоформлении лицензии в случае изменения фамилии, имени, отчества;
7) информировать президиум коллегии адвокатов об изменении своего юридического адреса;
8) представить в комиссию по проверке жалоб физических и юридических лиц на качество оказанной адвокатами юридической помощи необходимые для проверки материалы.
2. Член коллегии адвокатов не может нести иных односторонних имущественных обязательств перед коллегией адвокатов, помимо обязательства уплаты первоначального целевого и ежемесячных членских взносов.
Статья 30. Дисциплинарная ответственность адвокатов
1. За совершение дисциплинарного проступка, выразившегося в нарушении требований законодательства Республики Казахстан, Кодекса профессиональной этики адвоката, Устава коллегии адвокатов, адвокат привлекается к одной из следующих мер дисциплинарной ответственности:
1) замечание;
2) выговор;
3) строгий выговор;
4) исключение из членов коллегии адвокатов с возбуждением ходатайства перед Министерством юстиции Республики Казахстан о лишении лицензии на занятие адвокатской деятельностью.

2. Тәртіптік іс жүргізу адвокаттар алқасы төралқасының құзыретіне жатады.
3. Тәртіптік іс жүргізуді қозғау үшін жеке және заңды тұлғалардың өтініштерінде, тексеру материалдарында және соттардың жеке қаулыларында, құқық қорғау органдарының үсынымдарында жазылған фактілерді растайтын мән-жайлардың болуы негіз болып табылады.
Тәртіптік іс жүргізуді тексеру материалдарын, тексеру материалдарымен танысқаннан кейін жасалған адвокаттың жазбаша түсініктемесін және тараптар ұсынған басқа да материалдарды қарау қорытындысы бойынша адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы не адвокаттар алқасының төралқасы қозғауы мүмкін.
Ұсынылған материалдар толық болмаған жағдайда адвокаттар алқасы төралқасының терағасы не адвокаттар алқасының төралқасы шешім қабылдау үшін қажетті құжаттарды сұратады.
4. Тәртіптік жазаны тәртіптік теріс қылық анықталғанда тікелей, бірақ ол анықталған күннен бастап алты айдан кешіктірмей, адвокаттың науқас болған, оның демалыста, іссапарда болған немесе адвокаттың сот тәртібімен адвокаттар алқасы төралқасына келіп түскен жеке немесе заңды тұлғаның өтінішіне, соттың жеке қаулысына немесе құқық қорғау органының ұсынымына шағым берген уақытын есептемей, адвокаттар алқасының төралқасы қолданады.
5. Тәртіптік іс жүргізу адвокаттың, қажет жағдайда жеке тұлғаның немесе заңды тұлға өкілінің қатысуымен қаралады. Тәртіптік іс жүргізудің қаралатын орны, күні мен уақыты туралы адвокатқа, қажет жағдайда шағыммен жүгінген адамға төралқа отырысы басталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей хабарланады. Адвокаттың төралқа отырысына дәлелсіз себептермен келмеуі қолда бар материалдардың негізінде тәртіптік істі қарауға кедергі келтірмейді.
Адвокаттар алқасының төралқасы оның мүшелерінің кемінде жартысы болған кезде тәртіптік істі қарауға қүқылы.
Адвокаттар алқасының төралқасы тәртіптік іс материалдарын жан-жақты, объективті және алаламай зерттейді, адвокатқа тәртіптік ықпал ету шарасын қолдану үшін негіздердің бар-жоғын белгілейді.
Тәртіптік ықпал ету шараларын айқындау кезінде:
1) теріс қылықтың мазмұны мен сипаты;
2) теріс қылық жасалған мән-жайлар;
3) жасалған теріс қылық әкеп соқтырған немесе әкеп соқтыруы мүмкін теріс салдарлар;
4) адвокаттың бұрынғы мінез-қүлығы;
5) адвокаттық қызмет стажы;
6) адвокаттың жеке басын сипаттайтын өзге де мән-жайлар ескеріледі.
Шешім ашық дауыс берумен қабылданады және оған отырысқа  қатысушы төралқа мүшелерінің кемінде жартысы дауыс берсе, қабылданды деп есептеледі. Дауыстар тең болған жағдайда адвокаттар алқасының төралқасы төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
Тәртіптік теріс қылықты жасағаны үшін адвокатқа бір ғана тәртіптік жаза қолданылуы мүмкін.
Төралқа шешімі тәртіптік істі қарауға қатысқан төралқа төрағасы мен мүшелері қол қоятын қаулы түрінде ресімделеді. Тәртіптік жаза қолдану туралы қаулының көшірмесі адвокатқа оны шығарған күнінен бастап үш жүмыс күнінен кешіктірілмей тапсырылады.
Адвокаттар алқасы төралқасының төрағасы қабылданған шешім туралы өтініштері бойынша тәртіптік іс жүргізу қозғалған адамдарды хабардар етеді.

2. Дисциплинарное производство относится к компетенции президиума коллегии адвокатов.
3. Основанием для возбуждения дисциплинарного производства являются наличие обстоятельств, подтверждающих факты, изложенные в обращении физических и юридических лиц, в материалах проверок и частных постановлениях судов, представлениях правоохранительных органов.
Дисциплинарное производство возбуждается председателем президиума коллегии адвокатов либо президиумом коллегии адвокатов по итогам рассмотрения материалов проверки, письменного объяснения адвоката, составленного после ознакомления с материалами проверки, и других материалов, представленных сторонами.
В случае неполноты представленных материалов председатель президиума коллегии адвокатов либо президиум коллегии адвокатов запрашивает документы, необходимые для принятия решения.
4. Дисциплинарное взыскание налагается президиумом коллегии непосредственно за обнаружением дисциплинарного проступка, но не позднее шести месяцев со дня его обнаружения, не считая времени болезни адвоката, пребывания его в отпуске, длительной командировке или обжалования адвокатом в судебном порядке поступившего обращения физического или юридического лица, частного постановления суда или представления правоохранительного органа.
5. Дисциплинарное дело рассматривается с участием адвоката, в случае необходимости - физического лица или представителя юридического лица. О месте, дате и времени рассмотрения дисциплинарного производства не позднее, чем за три рабочих дня до начала заседания президиума, уведомляется адвокат, в случае необходимости также и лицо, обратившееся с жалобой. Неявка на заседание президиума адвоката без уважительных причин либо лица, обратившегося с жалобой, не препятствует рассмотрению дисциплинарного дела на основании имеющихся материалов.
Президиум коллегии адвокатов вправе рассматривать дисциплинарное дело при наличии не менее половины его членов.
Президиум коллегии адвокатов исследует материалы дисциплинарного дела всесторонне, объективно и беспристрастно, устанавливает наличие или отсутствие оснований для наложения на адвоката мер дисциплинарного воздействия.
При определении меры дисциплинарного воздействия учитываются:
1) содержание и характер проступка;
2) обстоятельства, при которых проступок совершен;
3) негативные последствия, которые повлек или мог повлечь совершенный проступок;
4) прежнее поведение адвоката;
5) стаж адвокатской деятельности;
6) иные обстоятельства, характеризующие личность адвоката.
Решение принимается открытым голосованием и считается принятым, если за него проголосовало не менее половины участвующих на заседании членов президиума. В случае равенства голосов голос председателя президиума коллегии адвокатов является решающим.
За совершение адвокатом дисциплинарного проступка может быть наложено только одно дисциплинарное взыскание.
Решение президиума оформляется в виде постановления, подписываемого председателем и членами президиума, принимавшими участие в рассмотрении дисциплинарного дела. Копия постановления о наложении дисциплинарного взыскания вручается адвокату не позднее трех рабочих дней со дня его вынесения.
Председатель президиума коллегии адвокатов извещает о принятом решении лиц, по заявлениям которых было возбуждено дисциплинарное производство.

6. Төралқаның тәртіптік жаза қолдану туралы шешіміне адвокат өзіне адвокаттар алқасының төралқасы қаулысының көшірмесі тапсырылған күнінен бастап бір ай мерзімде сот тәртібімен шағым бере алады.
7. Егер жаза қолданылған күнінен бастап алты айдың ішінде адвокатқа жаңа жаза қолданылмаса, оған жаза қолданылмаған болып есептеледі.
Тәртіптік жазаны адвокат өзінің кәсіби міндеттерін орындауға адал қараған және оның мінез-құлқы мінсіз болған жағдайда адвокаттар алқасы төралқасы төрағасының бастамасы бойынша не заң консультациясы немесе адвокаттық кеңсе басшыларының өтініші бойынша адвокаттар алқасының төралқасы мерзімінен бұрын алып тастайды.
8. Осы баптың жетінші тармағында көрсетілген мерзімдер өткенге дейін адвокатпен бірнеше мәрте теріс қылық жасау кезінде жазалау шарасы ұлғаяды. Жыл ішінде қайталап теріс қылық жасалған кезде, қатаң сөгіс алған адвокатқа адвокаттық қызметпен айналысуға арналған лицензиядан айыру туралы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің алдына өтінішті қозғай отырып, адвокаттар алқасының мүшелігінен шығару түріндегі жаза қолданылады.»;
14) мынадай мазмұндағы 34-баппен толықтырылсын:
«34-бап. Әділет органдары
1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі өз өкілеттіктері шегінде:
1) адвокаттардың осы Заңда белгіленген біліктілік талаптарына сәйкестігін тексереді, осы мақсаттарда адвокаттар алқасынан, сот, құқық қорғау және өзге де органдар мен ұйымдардан қажетті мәліметтерді сұратады;
2) Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі бекітетін нысан бойынша адвокаттар алқасы ұсынатын адвокаттар көрсеткен заң көмегі туралы статистикалық мәліметтерді жинақтайды;
3) лицензиялау туралы Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес адвокаттық қызметпен айналысуға лицензиялар тізілімін жүргізеді;
4) электронды бұқаралық ақпарат құралдарында адвокаттық қызметпен айналысуға лицензияларын беру, лицензияларының қолданылуын тоқтата тұру және қалпына келтіру, лицензияларынан айыру және қолданылуын тоқтату туралы мәліметтерді, сондай-ақ адвокаттық қызметпен айналысатын лицензиаттар тізімдерін жариялауды қамтамасыз етеді;
5) Аттестаттау комиссиясының қызметін және оның қызметі туралы талдау-ақпараттық есептерді бұқаралық ақпарат құралдарында жариялауды ұйымдастырады.
2. Аумақтық әділет органы өз құзыретінің шегінде кемінде бес жыл адвокаттық қызмет стажы бар адвокаттар алқасы өкілінің қатысуымен адвокаттар көрсеткен заң көмегінің сапасына жеке және заңды тұлғалардан келіп түскен шағымдарды тексеру жөніндегі комиссия құрады. Тексеру он жұмыс күнінен аспайтын мерзімде жүргізіледі.
Шағымдарды тексеру жөніндегі комиссия:

6. Решение президиума о наложении дисциплинарного взыскания может быть обжаловано адвокатом в судебном порядке в месячный срок со дня вручения ему копии постановления президиума коллегии адвокатов.
7. Если в течение шести месяцев со дня наложения взыскания адвокат не будет подвергнут новому взысканию, то он считается не подвергавшимся взысканию.
Дисциплинарное взыскание снимается досрочно президиумом коллегии адвокатов по инициативе председателя президиума коллегии адвокатов либо по ходатайству руководителей юридической консультации или адвокатской конторы в случае добросовестного отношения адвоката к исполнению своих профессиональных обязанностей и его безупречного поведения.
8. При неоднократном совершении адвокатом проступка до истечения сроков, указанных в пункте седьмом настоящей статьи, строгость взыскания увеличивается. На адвоката, имеющего строгий выговор, при повторном совершении проступка в течение года налагается взыскание в виде исключения из членов коллегии адвокатов с возбуждением ходатайства перед Министерством юстиции Республики Казахстан о лишении лицензии на занятие адвокатской деятельностью.";
14) дополнить статьей 34 следующего содержания:
"Статья 34. Органы юстиции
1. Министерство юстиции Республики Казахстан в пределах своих полномочий:
1) проверяет соответствие адвокатов квалификационным требованиям, установленным настоящим Законом, в этих целях запрашивает необходимые сведения из коллегии адвокатов, судебных, правоохранительных и иных органов и организаций;
2) обобщает статистические сведения об оказанной адвокатами юридической помощи, представляемые коллегиями адвокатов по форме, утверждаемой Министерством юстиции Республики Казахстан;
3) ведет реестр лицензий на занятие адвокатской деятельностью в соответствии с законодательством Республики Казахстан о лицензировании;
4) обеспечивает опубликование в электронных средствах массовой информации сведения о выдаче лицензий, приостановлении и возобновлении действия лицензий, лишении и прекращении действия лицензий на занятие адвокатской деятельностью, а также списков лицензиатов, занимающихся адвокатской деятельностью;
5) организует деятельность Аттестационной комиссии и опубликование аналитико-информационных отчетов о ее деятельности в средствах массовой информации.
2. Территориальный орган юстиции в пределах своей компетенции создает комиссию по проверке жалоб, поступающих от физических и юридических лиц на качество оказанной адвокатами юридической помощи, с участием представителя коллегии адвокатов, имеющего стаж адвокатской деятельности не менее пяти. Проверки проводятся в срок не более десяти рабочих дней.
Комиссия по проверке жалоб вправе:

1) іс-әрекетіне шағым жасалған адвокаттан, өтініш берушіден, адвокаттар алқасынан, соттардан, прокуратура, тергеу және анықтау органдарынан, сондай-ақ басқа да органдардан анықтамаларды және өзге де ақпаратты сұратуға;
2) шағымдағы дәлелдерді тексеру үшін қажет іс жүргізу және өзге де құжаттармен танысуға;
3) адвокаттың әрекетінде (әрекетсіздігінде) Қазақстан Республикасы заңнамасы мен Адвокаттың кәсіби этика кодексінің нормаларын бұзушылықтың бар-жоғына қатысты қорытындыны қамтитын жүргізілген тексеру нәтижелері туралы анықтама, сондай-ақ ұсынымдар жасауға құқылы.
Ұсынымдармен анықтаманың бір данасы тексеру аяқталған күннен бастап бес жұмыс күнінен кешіктірілмей адвокатқа тапсырылады, екінші данасы келіп түскен күннен бастап екі апта мерзімде комиссия мүшелерінің, іс-әрекетіне шағым жасалған адвокаттың және қажет жағдайда өтініш берушінің қатысуымен адвокаттар алқасының төралқасына қарауға жіберіледі.
Комиссия заң көмегіне ақы төлеу және қорғау мен өкілдік ету жөніндегі шығыстарды өндіру бойынша сомаларды қайтаруға қатысты өтініштерді тексеруге құқылы емес.».
3. «Коммерциялық емес ұйымдар туралы» 2001 жылғы 16 қаңтардағы Қазақстан Республикасының Заңына (Қазақстан Республикасы  Парламентінің Жаршысы, 2001 ж., № 1, 8-құжат; № 24, 338-құжат; 2003 ж., № 11, 56-құжат; 2004 ж., № 5, 30-құжат; № 10, 56-құжат; 2005 ж., № 13, 53-құжат; 2006 ж., № 8, 45-құжат; № 15, 95-құжат; 2007 ж., № 2, 18-құжат; № 9, 67-құжат; № 17, 141-құжат, 2010 ж., № 5, 23-құжат; № 7, 28-құжат):
22-баптың 6-тармағында «адвокаттар алқасы мүшелері мен тағылымдамадан өтуші адвокаттардың тәртіптік жауапкершілігі және жауапкершілікке тарту тәртібі,» деген сөздер алып тасталсын.
2-бап. Осы Заң алғаш рет ресми жарияланғаннан кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Президенті

1) запрашивать от адвоката, чьи действия обжалуются, заявителя, из коллегии адвокатов, судов, органов прокуратуры, следствия и дознания, а также из других органов документы, справки и иную информацию;
2) знакомиться с процессуальными и иными документами, необходимыми для проверки доводов жалобы;
3) составлять справку о результатах проведенной проверки, содержащую выводы относительно наличия или отсутствия в действиях (бездействии) адвоката нарушений норм законодательства Республики Казахстан и Кодекса профессиональной этики адвоката, а также рекомендации.
Один экземпляр справки с рекомендациями не позднее пяти рабочих дней со дня окончания проверки вручается адвокату, другой экземпляр направляется в президиум коллегии адвокатов для рассмотрения в двухнедельный срок со дня их поступления с участием членов комиссии, адвоката, чьи действия обжалуются, при необходимости и заявителя.
Комиссия по проверке жалоб не вправе проверять обращения относительно возврата сумм по оплате юридической помощи и возмещению расходов по защите и представительству.".
3. В Закон Республики Казахстан "О некоммерческих организациях" от 16 января 2001 года (Ведомости Парламента Республики Казахстан, 2001 г., № 1, ст. 8; № 24, ст. 338; 2003 г., № 11, ст. 56; 2004 г., № 5, ст. 30; № 10, ст. 56; 2005 г., № 13, ст. 53; 2006 г., № 8, ст. 45; № 15, ст. 95; 2007 г., № 2, ст. 18; № 9, ст. 67; № 17, ст. 141, 2010 г., № 5, ст. 23; № 7, ст. 28):
в пункте 6 статьи 22 слова "дисциплинарную ответственность членов коллегии адвокатов и стажеров адвокатов и порядок привлечения к ней," исключить.
Статья 2. Настоящий Закон вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Президент
Республики Казахстан