Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 ақпандағы № 160 қаулысына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 5 сәуірдегі № 361 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарын бекіту туралы» Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 19 ақпандағы № 160 қаулысына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:

О внесении изменений и дополнений в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2011 года № 160
Постановление Правительства Республики Казахстан от 5 апреля 2011 года № 361
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление Правительства Республики Казахстан от 19 февраля 2011 года № 160 "Об утверждении Стратегического плана Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы" следующие изменения и дополнения:

көрсетілген қаулымен бекітілген Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің 2011 - 2015 жылдарға арналған стратегиялық жоспарында:
«Стратегиялық бағыттар, мақсаттар, міндеттер, нысаналы индикаторлар, іс-шаралар және нәтижелер көрсеткіштері» деген 3-бөлімде:
«Сапалы білімге қол жеткізуді қамтамасыз ету» деген 1-стратегиялық бағытта:
«Сапалы мектеп біліміне қол жеткізуді қамтамасыз ету» деген 1.2-мақсатта:

в Стратегическом плане Министерства образования и науки Республики Казахстан на 2011 - 2015 годы, утвержденном указанным постановлением:
в разделе 3. "Стратегические направления, цели, задачи, целевые индикаторы, мероприятия и показатели результатов":
в стратегическом направлении 1. "Обеспечение доступности качественного образования":
в цели 1.2 "Обеспечение доступности качественного школьного образования":

«2020 жылға қарай әлемдік білім беру кеңістігіне біріктірілген техникалық және кәсіптік білім берудің тиімді жүйесінің жұмыс істеуі» деген 1.3-мақсатта:
«Кадрларды даярлаудың сапасын және олардың бәсекеге қабілеттілігін арттыру» деген 1.3.2-міндетте:
«9. Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (мемлекеттік) жалпы санынан электрондық оқыту жүйесін енгізгендерінің үлесі» деген жолдың «2011 жыл» деген бағандағы «2,6» деген сандар «2,5» деген сандармен ауыстырылсын, орыс тіліндегі сандар өзгермейді;
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«

в цели 1.3 "Функционирование эффективной системы технического и профессионального образования, интегрированной в мировое образовательное пространство, к 2020 году":
в задаче 1.3.2 "Повышение качества подготовки и конкурентоспособности кадров":
в графе "2001 год" строки "9. Доля организаций технического и профессионального образования (государственных), внедривших систему электронного обучения, от их общего количества" вносится изменение на государственном языке, цифры на русском языке не изменяются;
дополнить строкой следующего содержания:
"

51,5
52
52,5
53
53,5
»;
«Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шараларда»:
мына:
«
6. Ғылым саласында имидждік саясат жөніндегі іс-шаралар өткізу
X
X
X
X
X
»
деген жол мынадай редакцияда жазылсын:
«
6, 7 Ғылым саласында имидждік саясат жөніндегі іс-шаралар өткізу
X
X
X
X
X
»;
«Университеттер жанындағы зерттеу орталықтары технологияларының табысты трансферті үшін тетіктер әзірлеу» деген 2.1.4-міндетте:
«Тікелей нәтижелер көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар» мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
1.3 Жоғары оқу орындарының инновациялық қызметке көшу тетігін әзірлеу
X
X
-
-
-
»;
«Жастардың азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық санасын қалыптастыру» деген 3.2-мақсатта:
«Жастардын азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық тәрбие беру» деген 3.3.1-міндетте «3.3.1» деген нөмірленуі «3.2.1» деген нөмірге ауыстырылсын, орыс тіліндегі міндеттің нөмірленуі өзгермейді;
«Жастардың азаматтық белсенділігін арттыру және патриоттық тәрбие беру» деген 3.2.1-міндетте:
мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
5. Жастардың ҮЕҰ-мен бірлесе отырып, БҒМ-нің жыл сайын іске асыратын жобалар саны, оның ішінде бизнес-сектордың қатысуымен, кемінде
Конкурс қорытындыларының хаттамасы
Бірлік
26
20
20
20
20
21*
21*
»;
«Тікелей нәтижелердің көрсеткіштеріне қол жеткізуге арналған іс-шаралар» мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
5. Жастардың ҮЕҰ-мен бірлесіп, патриотизмді және жастардың азаматтық белсенділігін қалыптастыру жөніндегі әлеуметтік маңызы бар жобаларды іске асыру (семинар-тренингтер, акциялар, конференциялар, кездесулер, дөңгелек үстелдер)
X
X
X
X
X
»;
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7-бөлімде:
«Бюджеттік бағдарламалар» деген 7.1-кіші бөлімде:
001 «Білім беру және ғылым саласындағы мемлекеттік саясатты қалыптастыру және іске асыру» деген бюджеттік бағдарламада:
«1. Министрліктің жұмыс істеуін, халықаралық ынтымақтастығын және стратегиялық жоспарлауын қамтамасыз етуде (СЖАТД, ҰКЖД, ҚИЖД, ҚҚМСД)»:
«Тікелей нәтиже көрсеткіштерінде»:
«Қол қойылған халықаралық шарттардың (келісімдердің) шамамен алғандағы саны» деген жолдың «2011 ж.» деген бағанындағы «17» деген сандар «8» деген санмен ауыстырылсын;
002 «Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында мамандар даярлау және оқитындарға әлеуметтік қолдау көрсету» деген бюджеттік бағдарламада:
«2011 жыл» деген бағанда:
«тиімділік көрсеткіштерінде»:
«1 білім алушыны даярлауға арналған болжамды орташа шығыс (стипендия мен жол жүруге арналған өтемақыны есептемегенде)» деген жолдағы «396,7» деген сандар «396,8» деген сандармен ауыстырылсын;

51,5
52
52,5
53
53,5
";
в "Мероприятиях для достижения показателей прямых результатов":
строку:
"
6. Проведение мероприятий по
имиджевой политике в области науки
X
X
X
X
X
"
изложить в следующей редакции:
"
6, 7 Проведение мероприятий по
имиджевой политике в области науки
X
X
X
X
X
";
в задаче 2.1.4 "Разработаны механизмы для успешного трансферта технологий исследовательскими центрами при университетах":
"Мероприятия для достижения показателей прямых результатов" дополнить строкой следующего содержания:
"
1.3 Выработка механизма перехода
вузов к инновационной деятельности
X
X
-
-
-
";
в цели 3.2 "Повышение патриотического самосознания и гражданской активности молодежи":
в задаче 3.2.1 "Повышение гражданской активности молодежи и патриотическое воспитание" вносится изменение на государственном языке, нумерация задачи на русском языке не изменяется;
в задаче 3.2.1 "Повышение гражданской активности молодежи и патриотическое воспитание":
дополнить строкой следующего содержания:
"
5. Ежегодное количество
проектов, реализуемых МОН
совместно с молодежными
НПО, в том числе с
участием бизнес-сектора,
не менее
Протокол
итогов
конкурса
Ед.
26
20
20
20
20
21*
21*
";
"Мероприятия для достижения показателей прямых результатов" дополнить строкой следующего содержания:
"
5. Реализация социально-значимых
проектов совместно с молодежными
НПО по формированию патриотизма
и гражданской активности
молодежи (семинары-тренинги,
акции, конференции, встречи,
круглые столы)
X
X
X
X
X
";
в разделе 7. "Бюджетные программы":
в подразделе 7.1. "Бюджетные программы":
в бюджетной программе 001 "Формирование и реализация государственной политики в области образования и науки":
в "1. Обеспечении функционирования, международном сотрудничестве и стратегическом планировании Министерства (ДСПиИТ, ДОиКР, ДФиИП, ДПОиГЗ)":
в "показатели прямого результата":
в графе "2011 год" строки "Ориентировочное количество подписанных международных договоров (соглашений)" цифры "17" заменить цифрой "8";
в бюджетной программе 002 "Подготовка специалистов в организациях технического и профессионального, послесреднего образования и оказание социальной поддержки обучающимся":
в графе "2011 г.":
в "показатели эффективности":
в строке "Предполагаемый средний расход на подготовку 1-го обучающегося (без учета стипендии и компенсации на проезд)" цифры "396,7" заменить цифрами "396,8";

«бюджеттік шығыстардың көлемі» деген жолдағы «1 974 494» деген сандар «1 974 848» деген сандармен ауыстырылсын;
005 «Білім және ғылым объектілерін салу және реконструкциялау» деген бюджеттік бағдарламада:
«тікелей нәтиже көрсеткіштері» мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«
Мүмкіндігі шектеулі балаларға арналған білім беру объектілерін салу
бірлік
1
Жатақхана салу бойынша жобалау-сметалық құжаттамаларды және бейіндік мектептердің үлгі жобаларын әзірлеу
бірлік
2
»;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдың «2011 ж.» деген бағанындағы «6 014 865» деген сандар «8 412 467» деген сандармен ауыстырылсын;
008 «Білім беру жүйесінің әдістемелік қамтамасыз ету» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджеттік бағдарламаның мазмұны» деген жол мынадай мазмұндағы абзацпен толықтырылсын:
«Жоғары оқу орындары үшін оқу әдебиетін басып шығару және оларды мемлекеттік тілге аудару. Білім беру жүйесін реформалау мониторингі бойынша консалтингтік, зерттеу қызметтерін жүргізу. Цифрлы білім беру ресурстарын жасау.»;
«2011 ж.» деген бағанда:
«тікелей нәтиже көрсеткіштерінде»:
«Жоғары оқу орындарының рейтингін жүргізу» деген жолдағы «144» деген сандар «81» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «1 192 617» деген сандар «1 578 464» деген сандармен ауыстырылсын;
009 «Дарынды балаларды оқыту және тәрбиелеу» деген бюджеттік бағдарламада:
«бюджеттік бағдарламаның мазмұны» деген жолдағы «Біліктілікті көтеру. Жазғы мектептерді және виртуалдық жұмыстарды өткізу мен ұйымдастыру. Қазақстан Республикасы Тұңғыш Президентінің Зияткерлік мектептерінің білім беру қызметін ұйымдастыру, мониторингілеу және бақылау жұмыстарын жүргізу.» деген сөздер мынадай редакцияда жазылсын:
«Оқыту және біліктілікті арттыру. «Назарбаев Зияткерлік мектептеріне» шетелдік педагогтерді тарту. Виртуалдық және жазғы мектептердің жұмысын ұйымдастыру және жүргізу. «Назарбаев Зияткерлік мектептерінің» білім беру қызметін ұйымдастыру, мониторингілеу және бақылау жөніндегі жұмыстарды жүргізу.»;
«2011 жыл» деген бағанда:
«тікелей нәтиже көрсеткіштерінде»:
«Зияткерлік мектептердегі, интернаттардағы, мектепалдындағы, балабақшалардағы, оқу-сауықтыру лагерьлеріндегі оқушылардың орташа жылдық болжамды саны» деген жолдағы «4 597» деген сандар «4 091» деген сандармен ауыстырылсын;
«тиімділік көрсеткіштерінде»:
«мемлекеттік мекемелерде» деген жолдағы «606,6» деген сандар «611,5» деген сандармен ауыстырылсын;
«мемлекеттік кәсіпорындарда» деген жолдағы «149,5» деген сандар «157,1» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «10 243 550» деген сандар «10 303 204» деген сандармен ауыстырылсын;
010 «Республикалық мектеп олимпиадаларын, конкурстар, республикалық маңызы бар мектептен тыс іс-шаралар өткізу» деген бюджеттік бағдарламада:
«2011 ж.» деген бағанда:
«тікелей нәтиже көрсеткіштерінде»:

в строке "объем бюджетных расходов" цифры "1 974 494" заменить цифрами "1 974 848";
в бюджетной программе 005 "Строительство и реконструкция объектов образования и науки":
"показатели прямого результата" дополнить строками следующего содержания:
"
Строительство объектов образования
для детей с ограниченными возможностями
Ед.
1
Разработка проектно-сметных
документаций по строительству
общежития и типового проекта
профильных школ
Ед.
2
";
в графе "2011 год" строки "объем бюджетных расходов" цифры "6 014 865" заменить цифрами "8 412 467";
в бюджетной программе 008 "Методологическое обеспечение системы образования":
строку "описание" дополнить абзацем следующего содержания:
"Издание и перевод на государственный язык учебной литературы для высших учебных заведений. Проведение консалтинговых, исследовательских услуг по мониторингу реформирования системы образования. Создание цифровых образовательных ресурсов.";
в графе "2011 г.":
в "показатели прямого результата":
в строке "Проведение рейтинга высших учебных заведений" цифры "144" заменить цифрами "81";
в строке "объем бюджетных расходов" цифры "1 192 617" заменить цифрами "1 578 464";
в бюджетной программе 009 "Обучение и воспитание одаренных детей":
в строке "описание" слова "Повышение квалификации. Организация и проведение работы виртуальных и летних школ. Ведение работы по организации, мониторингу и контролю за образовательной деятельностью Интеллектуальных школ Первого Президента Республики Казахстан" изложить в следующей редакции:
"Обучение и повышение квалификации. Привлечение иностранных педагогов в "Назарбаев Интеллектуальные школы". Организация и проведение работы виртуальных и летних школ. Ведение работы по организации, мониторингу и контролю за образовательной деятельностью "Назарбаев Интеллектуальные школы".";
в графе "2011 г.":
в "показатели прямого результата":
в строке "Предполагаемое среднегодовое количество учащихся в интеллектуальных школах, интернатах, предшколах, детских садах, учебно-оздоровительных лагерях" цифры "4 597" заменить цифрами "4 091";
в "показатели эффективности":
в строке "государственных учреждениях" цифры "606,6" заменить цифрами "611,5";
в строке "государственных предприятиях" цифры "149,5" заменить цифрами "157,1";
в строке "объем бюджетных расходов" цифры "10 243 550" заменить цифрами "10 303 204";
в бюджетной программе 010 "Проведение республиканских школьных олимпиад, конкурсов, внешкольных мероприятий республиканского значения":
в графе "2011 г.":
в "показатели прямого результата":

«Іс-шаралардың болжамды саны» деген жолдағы «126» деген сандар «127» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «385 955» деген сандар «410 805» деген сандармен ауыстырылсын;
011 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мектепке дейінгі білім беру ұйымдарында мемлекеттік білім беру тапсырысын іске асыруға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер» деген бюджеттік бағдарламада:
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдың «2011 жыл» деген бағанындағы «11 582 899» деген сандар «11 972 754» деген сандармен ауыстырылсын;
012 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне білім беру объектілерін салуға және реконструкциялауға, Алматы облысының облыстық бюджетіне және Алматы қаласының бюджетіне білім беру объектілерінің сейсмотұрақтылығын күшейту үшін берілетін нысаналы даму трансферттері» деген бюджеттік бағдарлама осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
015 «Ғылымды қамтамасыз ету саласындағы мемлекеттік ұйымдардың күрделі шығыстары» деген бюджеттік бағдарламада:
«тікелей нәтиже көрсеткіштері» мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«
Сатып алынған мұражайлық экспонаттардың шамамен алғандағы саны
бірлік
56
Сатып алынған экспозициялық жабдықтың шамамен алғандағы саны
бірлік
112
Сатып алынған механикалық жабдықтың шамамен алғандағы саны
бірлік
147
»;
«соңғы нәтиже көрсеткіштерінде»:
«Негізгі құрал-жабдықтарға жататын сатып алынған тауарлардың үлесі» деген жолдың «2011 ж.» деген бағанындағы «50» деген сандар «100» деген сандармен ауыстырылсын;
«тиімділік көрсеткіштерінде»:
мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«
1 мұражайлық экспонаттың орташа құны
мың теңге
1519
1 экспозициялық жабдықтың орташа құны
мың теңге
213
1 механикалық жабдықтың орташа құны
мың теңге
1986
»;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдың «2011 ж.» деген бағанындағы «31 231» деген сандар «432 171» деген сандармен ауыстырылсын;
017 «Мәдениет пен өнер саласында мамандар даярлау» деген бюджеттік бағдарламада:
«2011 ж.» деген бағанда:
«тиімділік көрсеткіштерінде»:
«Бір оқушыға жоспарланған орташа ағымдағы шығыстар (күрделі шығыстарсыз)» деген жолдағы «913» деген сандар «959» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «3 740 551» деген сандар «3 790 776» деген сандармен ауыстырылсын;
023 «Мемлекеттік білім беру ұйымдары кадрларының біліктілігін арттыру және қайта даярлау» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджеттік бағдарламаның мазмұны» деген жол «Отбасылық тәрбие бойынша педагогтердің біліктілігін арттыру.» деген сөздермен толықтырылсын;
«тікелей нәтиже көрсеткіштерінде»:
«Жаңа формацияның әртүрлі бейіні, сондай-ақ 12 жылдық білімнің технологиялары бойынша кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарынан өтуші, сондай-ақ шетелде біліктілігін арттырушы және тағылымдамадан өтуші тыңдаушылардың болжамды саны» деген жолда:

в строке "Предполагаемое количество мероприятий" цифры "126" заменить цифрами "127";
в строке "объем бюджетных расходов" цифры "385 955" заменить цифрами "410 805";
в бюджетной программе 011 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на реализацию государственного образовательного заказа в дошкольных организациях образования":
в графе "2011 г." строки "объем бюджетных расходов" цифры "11 582 899" заменить цифрами "11 972 754";
бюджетную программу 012 "Целевые трансферты на развитие областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на строительство и реконструкцию объектов образования и областному бюджету Алматинской области и бюджету города Алматы для сейсмоусиления объектов образования" изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
в бюджетной программе 015 "Капитальные расходы государственных организаций в сфере обеспечения науки":
"показатели прямого результата" дополнить строками следующего содержания:
"
Ориентировочное количество приобретенных
музейных экспонатов
Ед.
56
Ориентировочное количество приобретенного
экспозиционного оборудования
Ед.
112
Ориентировочное количество приобретенного
механического оборудования
Ед.
147
";
в "показатели конечного результата":
в графе "2011 г." строки "Доля приобретенных товаров, относящихся к основным средствам" цифры "50" заменить цифрами "100";
в "показатели эффективности": дополнить строками следующего содержания:
"
Средняя стоимость 1-го
музейного экспоната
тыс.
тенге
1 519
Средняя стоимость 1-го
экспозиционного оборудования
тыс.
тенге
213
Средняя стоимость 1-го
механического оборудования
тыс.
тенге
1 986
";
в графе "2011 г." строки "объем бюджетных расходов" цифры "31 231" заменить цифрами "432 171";
в бюджетной программе 017 "Подготовка кадров в области культуры и искусства":
в графе "2011 г.":
в "показатели эффективности":
в строке "Планируемые средние текущие расходы на одного обучающегося (без капитальных расходов)" цифры "913" заменить цифрами "959";
в строке "объем бюджетных расходов" цифры "3 740 551" заменить цифрами "3 790 776";
в бюджетной программе 023 "Повышение квалификации и переподготовка кадров государственных организаций образования":
строку "описание" дополнить словами "Повышение квалификации педагогов по семейному воспитанию.";
в "показатели прямого результата":
в строке "Предполагаемое среднее количество слушателей, проходящих курсы повышения квалификации и переподготовки кадров различного профиля новой формации, по технологии 12-летнего образования, а также стажировку и повышение квалификации за рубежом":

1-бағандағы «12 жылдық білімнің технологиялары бойынша» деген сөздерден кейін «, отбасылық тәрбие бойынша» деген сөздермен толықтырылсын;
«2011 жыл» деген бағандағы «16 025» деген сандар «16 095» деген сандармен ауыстырылсын;
«2011 жыл» деген бағанда:
«тиімділік көрсеткіштерінде»:
«Кадрлардың біліктілігін арттыру және қайта даярлау курстарынан өтуші 1 тыңдаушыны бір жыл оқытудың болжамды орташа құны» деген жолдағы «25 390» деген сандар «26 833» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «445 451» деген сандар «470 451» деген сандармен ауыстырылсын;
028 «Болашақ» бағдарламасы шеңберінде шетелдегі жоғары оқу орындарында мамандар даярлау» деген бюджеттік бағдарламада:
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдың «2011 жыл» деген бағанындағы «15 824 401» деген сандар «12 891 068» деген сандармен ауыстырылсын;
031 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне Қазақстан Республикасында білім беру дамытудың 2011 - 2020 жылдарға арналған мемлекеттік бағдарламасын іске асыру үшін ағымдағы нысаналы трансферттер» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджеттік бағдарламаның мазмұны» деген жолдағы «орта және техникалық білім ұйымдарында электронды оқыту жүйесін енгізуге, білім басқармаларына Интернет желісімен қамтамасыз етуге,» деген сөздер алынып тасталсын;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдың «2011 ж.» деген бағанындағы «7 858 712» деген сандар «6 611 612» деген сандармен ауыстырылсын;
033 «Қазақстан Республикасы азаматтарының қазақ тілін білу деңгейін бағалау және білім сапасына сырттай бағалау жүргізу» деген бюджеттік бағдарламада:
«Бюджеттік бағдарламаның мазмұны» деген жол «PISA оқушылардың білім жетістіктерін халықаралық зерттеу жобасына қатысу.» деген сөйлеммен толықтырылсын;
«тікелей нәтиже көрсеткіштері» мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
PISA 2012 сынама зерттеуін ұйымдастыру және өткізу
бірлік
1
»;
«соңғы нәтиже көрсеткіштері» мынадай мазмұндағы жолмен толықтырылсын:
«
PISA 2012 сынама зерттеуіне қатысқан білім алушылардың болжамды саны
адам
3000
»;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдың «2011 жыл» деген бағанындағы «964 000» деген сандар «1 004 000» деген сандармен ауыстырылсын;
035 «Білім беру ұйымдарының күрделі шығыстары» деген бюджеттік бағдарламада:
«2011 ж.» деген бағанда:
«тікелей нәтиже көрсеткіштерінде»:
«Ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізілген мемлекеттік білім беру мекемелерінің шамамен алғандағы саны» деген жолдағы «2» деген сан «3» деген санмен ауыстырылсын;
«жоғары оқу орындарында» деген жолдағы «1» деген сан «2» деген санмен ауыстырылсын;
«Ғимараттарына күрделі жөндеу жүргізілген мемлекеттік білім беру кәсіпорындарының шамамен алғандағы санында»:

в графе 1 после слов "12-летнего образования," дополнить словами "по семейному воспитанию,";
в графе "2011 г." цифры "16 025" заменить цифрами "16 095";
в графе "2011 г.":
в "показатели эффективности":
в строке "Предполагаемая средняя стоимость обучения 1 слушателя в год, проходящего курсы повышения квалификации и переподготовки кадров" цифры "25 390" заменить цифрами "26 833";
в строке "объем бюджетных расходов" цифры "445 451" заменить цифрами "470 451";
в бюджетной программе 028 "Подготовка специалистов в высших учебных заведениях за рубежом в рамках программы "Болашак":
в графе "2011 г." строки "объем бюджетных расходов" цифры "15 824 401" заменить цифрами "12 891 068";
в бюджетной программе 031 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы в реализацию Государственной программы развития образования в Республике Казахстан на 2011 - 2020 годы":
в строке "описание" слова "на внедрение системы электронного обучения в организациях среднего и технического профессионального образования; на обеспечение доступа организаций образования к сети Интернет;" исключить;
в графе "2011 г." строки "объем бюджетных расходов" цифры "7 858 712" заменить цифрами "6 611 612";
в бюджетной программе 033 "Оценка уровня знания казахского языка граждан Республики Казахстан и проведение внешней оценки качества образования":
строку "описание" дополнить предложением "Участие в проекте международного исследования образовательных достижений учащихся PISA.";
"показатели прямого результата" дополнить строкой следующего содержания:
"
Организация и проведение
апробационного
исследования PISA 2012
Ед.
1
";
"показатели конечного результата" дополнить строкой следующего содержания:
"
Ориентировочное количество
обучающихся, принявших
участие в апробационном
исследовании PISA 2012
чел.
3000
";
в графе "2011 г." строки "объем бюджетных расходов" цифры "964 000" заменить цифрами "1 004 000";
в бюджетной программе 035 "Капитальные расходы организаций образования":
в графе "2011 г.":
в "показатели прямого результата":
в строке "Ориентировочное количество государственных учреждений образования, в которых проведен капитальный ремонт зданий," цифру "2" заменить цифрой "3";
в строке "в высших учебных заведениях" цифру "1" заменить цифрой "2";
в "Ориентировочное количество государственных предприятий образования, в которых проведен капитальный ремонт зданий,":

«жоғары оқу орындарында» деген жолдағы «3» деген сан «2» деген санмен ауыстырылсын;
«Жабдықтармен және басқа да негізгі құралдармен қамтамасыз етілген мемлекеттік білім беру мекемелерінің болжамды саны» деген жолдағы «11» деген сандар «9» деген санмен ауыстырылсын;
«Жабдықтармен және басқа да негізгі құралдармен қамтамасыз етілген мемлекеттік білім беру кәсіпорындарының болжамды саны» деген жолдағы «17» деген сандар «4» деген санмен ауыстырылсын;
«тиімділік көрсеткіштерінде»:
«Негізгі құралдарды орташа 1 ұйымға сатып алу» деген жолда:
1-бағандағы «ұйымға» деген сөз «мекемеге» деген сөзбен ауыстырылсын;
«2011 ж.» деген бағандағы «153,3» деген сандар «56,5» деген сандармен ауыстырылсын;
«Негізгі құралдарды орташа 1 ұйымға сатып алу» деген жолда:
1-бағандағы «ұйымға» деген сөз «кәсіпорынға» деген сөзбен ауыстырылсын;
«2011 ж.» деген бағандағы «3,6» деген сандар «51,0» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «3 246 284» деген сандар «3 309 059» деген сандармен ауыстырылсын;
040 «Жастар саясаты және азаматтарды патриоттық тәрбиелеу жөнінде іс-шаралар жүргізу» деген бюджеттік бағдарламада:
«2011 ж.» деген бағанда:
«тікелей нәтиженің көрсеткіштерінде»:
«Оқитын жастарды қоғамдық көгалдандыру жұмыстарына тарту» деген жолдағы «32 000» деген сандар «12 000» деген сандармен ауыстырылсын;
«бюджет шығыстарының көлемі» деген жолдағы «947 239» деген сандар «968 739» деген сандармен ауыстырылсын;
осы қаулыға 2, 3, 4, 5, 6-қосымшаларға сәйкес 047 «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жанындағы «Ақпараттық-талдамалық орталық» АҚ құру», 051 «Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығы» АҚ құру», 052 «Орта және техникалық кәсіптік білім беру ұйымдарында электрондық оқыту жүйесін енгізу», 053 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мектеп мұғалімдеріне және мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне біліктілік санаты үшін қосымша төлеу көлемін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер», 054 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін техникалық және кәсіптік білім беретін ұйымдардың өндірістік оқыту шеберлеріне қосымша төлеуді белгілеу үшін берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер» деген бюджеттік бағдарламалармен толықтырылсын;
055 «Іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер» деген бюджеттік бағдарламада:
«тікелей нәтиже көрсеткіштері» мынадай мазмұндағы жолдармен толықтырылсын:
«
Ғылыми-публицистикалық әдебиет басылымдарының шамамен алғандағы саны
бірлік
12
Ғылыми бағдарламалар мен жобаларға жүргізілген ғылыми-техникалық сараптаманың шамамен алғандағы саны
бірлік

в строке "в высших учебных заведениях" цифру "3" заменить цифрой "2";
в строке "Предполагаемое количество государственных учреждений образования, обеспеченных оборудованием и другими основными средствами" цифры "11" заменить цифрой "9";
в строке "Предполагаемое количество государственных предприятий образования, обеспеченных оборудованием и другими основными средствами" цифры "17" заменить цифрой "4";
в "показатели эффективности":
в строке "Приобретение основных средств в среднем на 1 организацию":
в графе 1 слово "организацию" заменить словом "учреждение";
в графе "2011 г." цифры "153,3" заменить цифрами "56,5";
в строке "Приобретение основных средств в среднем на 1 организацию":
в графе 1 слово "организацию" заменить словом "предприятие";
в графе "2011 г." цифры "3,6" заменить цифрами "51,0";
в строке "объем бюджетных расходов" цифры "3 246 284" заменить цифрами "3 309 059";
в бюджетной программе 040 "Проведение мероприятий по молодежной политике и патриотическому воспитанию граждан":
в графе "2011 г.":
в "показатели прямого результата":
в строке "Привлечение учащейся молодежи к озеленительным общественным работам" цифры "32 000" заменить цифрами "12 000";
в строке "объем бюджетных расходов" цифры "947 239" заменить цифрами "968 739";
дополнить бюджетными программами 047 "Создание АО "Информационно-аналитический центр" при Министерстве образования и науки Республики Казахстан", 051 "Создание АО "Национальный центр государственной научно-технической экспертизы", 052 "Внедрение системы электронного обучения в организациях среднего и технического профессионального образования", 053 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на увеличение размера доплаты за квалификационную категорию учителям школ и воспитателям дошкольных организаций образования", 054 "Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на установление доплаты за организацию производственного обучения мастерам производственного обучения организаций технического и профессионального образования" согласно приложениям 23456 к настоящему постановлению;
в бюджетной программе 055 "Фундаментальные и прикладные научные исследования":
"показатели прямого результата" дополнить строками следующего содержания:
"
Ориентировочное количество
изданий научно-публицистической
литературы
Ед.
12
Ориентировочное количество
проведенных научно-технических
экспертиз научных программ и
проектов
Ед.

53 682 651,8
42 998 216
49 579 548
30 394 910
14 336 712
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 сәуірдегі
N 361 қаулысына
2-қосымша
Бюджеттік бағдарлама
047 «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жанындағы «Ақпараттық-талдамалық орталық» АҚ құру»
Бюджеттік бағдарламаның мазмұны
Білім беру жүйесінің өзекті мәселелері бойынша талдау қызметін жүзеге асыру және нысаналы көрсеткіштер, зерттеулер, талдау мониторингін жүргізу және ұсынымдар әзірлеу үшін «Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жанындағы «Ақпараттық-талдамалық орталық» АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есеп 2009 жыл
2010 жылдың нақтыланған жоспары
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігі жанындағы «Ақпараттық-талдамалық орталық» АҚ құру
бірлік
1
соңғы нәтиже көрсеткіштері
Білім беру саласында талдау қызметін және мониторингті жүзеге асыруға арналған жарғылық капиталды толықтыру үшін қаражатты уақтылы және толық аудару
%
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
-
-
75 600
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 сәуірдегі
№ 361 қаулысына
3-қосымша
Бюджеттік бағдарлама
051 «Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығы» АҚ құру»
Бюджеттік бағдарламаның мазмұны
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыру үшін «Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығы» АҚ-ның жарғылық капиталын қалыптастыру
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
бюджеттік инвестицияларды жүзеге асыру
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
даму
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есеп 2009 жыл
2010 жылдың нақтыланған жоспары
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
«Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығын» АҚ құру
бірлік
1
түпкі нәтиже көрсеткіштері
Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманы жүзеге асыруға арналған жарғылық капиталды толықтыру үшін қаражатты уақтылы және толық аудару
%
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
-
-
75 600
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 сәуірдегі
№ 361 қаулысына
4-қосымша
Бюджеттік бағдарлама
052 «Орта және техникалық кәсіптік білім беру ұйымдарында электрондық оқыту жүйесін енгізу»
Бюджеттік бағдарламаның мазмұны
Мемлекеттік функцияларды, өкілеттіктерді жүзеге асыру және олардан туындайтын мемлекеттік қызметтер көрсету
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Трансферттерді және бюджеттік субсидияларды ұсыну
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
Өлшем бірлігі
Есеп 2009 жыл
2010 жылдың нақтыланған жоспары
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Білім беру ұйымдарында (e-learning) электрондық оқыту жүйесін енгізу
ұйымдар
44
соңғы нәтиже көрсеткіштері
Мектептердің жалпы санынан (e-learaing) электрондық оқыту жүйесін енгізген олардың үлесі
%
0,4
Электрондық оқыту жүйесін енгізген барлық техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының (мемлекеттік) жалпы санынан олардың үлесі
%
2,5
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
-
-

53 682 651,8
42 998 216
49 579 548
30 394 910
14 336 712
Приложение 2
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 апреля 2011 года № 361
Бюджетная
программа
047 «Создание АО «Информационно-аналитический центр» при
Министерстве образования и науки Республики Казахстан»
Описание
Формирование уставного капитала АО «Информационно-аналитический
центр» при Министерстве образования и науки Республики Казахстан» на
осуществление аналитической деятельности и мониторинга целевых
показателей, исследований, анализа и выработки рекомендаций по
актуальным вопросам системы образования
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости
от способа
реализации
индивидуальная
текущая/
развитие
развития
Наименование
показателей
бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчет
2009 год
Уточненный
план 2010
года
Плановый период
Проекти-
руемый
2014 год
Проекти-
руемый
2015 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели прямого
результата
Создание АО
«Информационно-
аналитический
центр» при
Министерстве
образования и
науки Республики
Казахстан
Ед.
1
показатели
конечного результата
Своевременное и
полное перечисление средств для
пополнения
уставного капитала
на осуществление
аналитической
деятельности и
мониторинга в
сфере образования
%
100
показатели качества
показатели
эффективности
объем бюджетных
расходов
тыс.
тенге
-
-
75 600
Приложение 3
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 апреля 2011 года № 361
Бюджетная
программа
051 «Создание АО «Национальный центр государственной
научно-технической экспертизы»»
Описание
Формирование уставного капитала АО «Национальный центр
государственной научно-технической экспертизы» на осуществление
государственной научно-технической экспертизы
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
осуществление бюджетных инвестиций
в зависимости
от способа
реализации
индивидуальная
текущая/
развитие
развития
Наименование
показателей
бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчет
2009 год
Уточненный
план
2010 года
Плановый период
Проекти-
руемый
2014 год
Проекти-
руемый
2015 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели
прямого результата
Создание АО
«Национальный
центр государст-
венной научно-
технической
экспертизы»
Ед.
1
показатели
конечного
результата
Своевременное и
полное
перечисление
средств для
пополнения
уставного
капитала на
осуществление
государственной
научно-технической
экспертизы
%
100
показатели
качества
показатели
эффективности
объем бюджетных
расходов
тыс.
тенге
-
-
75 600
Приложение 4
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 апреля 2011 года № 361
Бюджетная
программа
052 «Внедрение системы электронного обучения в организациях среднего
и технического профессионального образования»
Описание
Осуществление государственных функций, полномочий и оказание
вытекающих из них государственных услуг
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости
от способа
реализации
индивидуальная
текущая/развитие
текущая
Наименование
показателей
бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчет
2009 год
Уточненный
план
2010 года
Плановый период
Проекти-
руемый
2014 год
Проекти-
руемый
2015 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели
прямого
результата
Внедрение системы
электронного
обучения
(e-learning) в
организациях
образования
Орга-
низа-
ции
44
показатели
конечного
результата
Доля школ,
внедривших
систему
электронного
обучения
(e-learning), от
их общего
количества
%
0,4
Доля организаций
технического и
профессионального
образования
(государственных),
внедривших
систему
электронного
обучения, от их
общего количества
%
2,5
показатели
качества
показатели
эффективности
объем бюджетных
расходов
тыс.
тенге
-
-

1 247 100
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 сәуірдегі
№ 361 қаулысына
5-қосымша
Бюджеттік бағдарлама
053 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мектеп мұғалімдеріне және мектепке дейінгі ұйымдардың тәрбиешілеріне біліктілік санаты үшін қосымша төлеу көлемін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Бюджеттік бағдарламаның мазмұны
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне мектеп мұғалімдеріне және мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының тәрбиешілеріне біліктілік санаттары үшін қосымша ақы мөлшерін ұлғайтуға берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Трансферттерді және бюджеттік субсидияларды ұсыну
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
Есепті 2009 жыл
2010 ж. нақтыланған жоспары
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдерде айқындалды
Мектеп мұғалімдеріне және мектепке дейінгі білім беру ұйымдарының тәрбиешілеріне біліктілік санаты үшін қосымша ақы мөлшерін 1 қыркүйектен бастап ұлғайту
ставка
380 475
соңғы нәтиже көрсеткіштері
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне ағымдағы нысаналы трансферттерді толық және уақтылы аудару
%
100
сапа көрсеткіштері
тиімділік көрсеткіштері
бюджет шығыстарының көлемі
мың теңге
-
-
4 947 975
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 5 сәуірдегі
№ 361 қаулысына
6-қосымша
Бюджеттік бағдарлама
054 «Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне өндірістік оқытуды ұйымдастыру үшін техникалық және кәсіптік білім беретін ұйымдардың өндірістік оқыту шеберлеріне қосымша төлеуді белгілеу үшін берілетін ағымдағы нысаналы трансферттер»
Бюджеттік бағдарламаның мазмұны
Облыстық бюджеттерге, Астана және Алматы қалаларының бюджеттеріне республикалық бюджеттен техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлеріне өндірістік оқытуды ұйымдастырғаны үшін қосымша ақы белгілеуге берілетін ағымдағы нысаналы трансферттерді аудару
Бюджеттік бағдарламаның түрі
мазмұнына қарай
Трансферттерді және бюджеттік субсидияларды ұсыну
іске асыру тәсіліне қарай
жеке
ағымдағы/даму
ағымдағы
Бюджеттік бағдарлама көрсеткіштерінің атауы
өлшем бірлігі
Есепті 2009 жыл
2010 ж. нақтыланған жоспары
Жоспарлы кезең
Жобаланатын 2014 жыл
Жобаланатын 2015 жыл
2011 жыл
2012 жыл
2013 жыл
1
2
3
4
5
6
7
8
9
тікелей нәтиже көрсеткіштері
Сандық көрсеткіштер облыстардың, Астана және Алматы қалаларының әкімдерімен жасалған нәтижелер туралы келісімдерде айқындалды
Техникалық және кәсіптік білім беру ұйымдарының өндірістік оқыту шеберлеріне өндірістік оқытуды ұйымдастырғаны үшін қосымша ақыны 1 қыркүйектен бастап белгілеу
ставка

1 247 100
Приложение 5
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 апреля 2011 года № 361
Бюджетная
программа
053 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на увеличение размера доплаты за квалификационную
категорию учителям школ и воспитателям дошкольных организаций
образования»
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на увеличение
размера доплаты за квалификационную категорию учителям школ и
воспитателям дошкольных организаций образования
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости
от способа
реализации
индивидуальная
текущая/
развитие
текущая
Наименование
показателей
бюджетной программы
Ед.
изм.
Отчет
2009 год
Уточненный
план
2010 года
Плановый период
Проекти-
руемый
2014 год
Проекти-
руемый
2015 год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели
прямого
результата
Количественные
показатели
определены
соглашениями о
результатах,
заключенными с
акимами областей
Астаны и Алматы
Увеличение
размера доплаты
за квалифика-
ционную категорию
учителям школ и
воспитателям
дошкольных
организаций
образования с
1 сентября
став-
ка
380 475
показатели
конечного
результата
Полное и
своевременное
перечисление
целевых текущих
трансфертов из
республиканского
бюджета областным
бюджетам,
бюджетам городов
Астаны, Алматы
%
100
показатели
качества
показатели
эффективности
объем бюджетных
расходов
тыс.
тенге
-
-
4 947 975
Приложение 6
к постановлению Правительства
Республики Казахстан
от 5 апреля 2011 года № 361
Бюджетная
программа
054 «Целевые текущие трансферты областным бюджетам, бюджетам городов
Астаны и Алматы на установление доплаты за организацию
производственного обучения мастерам производственного обучения
организаций технического и профессионального образования»
Описание
Перечисление целевых текущих трансфертов из республиканского бюджета
областным бюджетам, бюджетам городов Астаны и Алматы на установление
доплаты мастерам производственного обучения организаций технического и
профессионального образования за организацию производственного обучения
Вид бюджетной
программы
в зависимости
от содержания
предоставление трансфертов и бюджетных субсидий
в зависимости
от способа
реализации
индивидуальная
текущая/
развитие
текущая
наименование
показателей
бюджетной
программы
Ед.
изм.
Отчет
2009 год
Уточненный
план
2010 года
Плановый период
Проектируе-
мый 2014
год
Проектируе-
мый 2015
год
2011 год
2012 год
2013 год
1
2
3
4
5
6
7
8
9
показатели
прямого
результата
Количественные
показатели
определены
соглашениями о
результатах,
заключенными с
акимами
областей,
городов Астаны
и Алматы
Установление
мастерам
производствен-
ного обучения
организаций
технического и
профессиональ-
ного образования
доплаты за
организацию
производствен-
ного обучения с
1 сентября
став-
ка