Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптарын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 26 сәуірдегі № 446 Қаулысы. Күші жойылды - Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2015 жылғы 25 желтоқсандағы № 1063 қаулысымен
Ескерту. Күші жойылды - ҚР Үкіметінің 25.12.2015 № 1063 (алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
РҚАО-ның ескертпесі.
ҚР мемлекеттік басқару деңгейлері арасындағы өкілеттіктердің аражігін ажырату мәселелері бойынша 2014 жылғы 29 қыркүйектегі № 239-V ҚРЗ Заңына сәйкес ҚР Инвестициялар және даму министрінің м.а. 2015 жылғы 24 ақпандағы № 196 бұйрығын қараңыз.
«Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 49) тармақшасына сәйкес Қазақстан Республикасының Үкіметі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптары бекітілсін.
2. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                                 К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкіметінің
2011 жылғы 26 сәуірдегі
№ 446 қаулысымен
бекітілген
Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптары 1. Жалпы ережелер
1. Осы авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын сертификаттау талаптары (бұдан әрі - сертификаттау талаптары) «Қазақстан Республикасының әуе кеңістігін пайдалану және авиация қызметі туралы» Қазақстан Республикасының 2010 жылғы 15 шілдедегі Заңының 13-бабының 49) тармақшасына сәйкес әзірленді.
2. Сертификаттау талаптары авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын ұйымдарға (бұдан әрі -  Ұйым) қойылатын талаптарды белгілейді.
3. Осы Сертификаттау талаптарында мынадай терминдер мен анықтамалар пайдаланылады:
1) авиациялық техника - азаматтық әуе кемелері (бұдан әрі - ӘК), олардың жабдықтары, жиынтықтаушы бұйымдары, қозғалтқыштары мен тренажерлер;
2) авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсету (бұдан әрі - АТ ТҚ) жөніндегі сыртқы желілік станция - азаматтық әуе кемелерін пайдаланушы оларға техникалық қызмет көрсету үшін құрған және Қазақстан Республикасынан тысқары жерде әрекет ететін желілік станция;
3. рұқсат беруші персонал - әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын, оның жүйесін немесе компонентін оларды АТ ТҚ және Ж орындалғаннан кейін пайдалануға рұқсат беру үшін куәландыратын авиациялық персонал;

Об утверждении сертификационных требований к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
Постановление Правительства Республики Казахстан от 26 апреля 2011 года № 446. Утратило силу постановлением Правительства Республики Казахстан от 25 декабря 2015 года № 1063
Сноска. Утратило силу постановлением Правительства РК от 25.12.2015 № 1063 (вводится в действие со дня его первого официального опубликования).
Примечание РЦПИ.
В соответствии с Законом РК от 29.09.2014 г. № 239-V ЗРК по вопросам разграничения полномочий между уровнями государственного управления  см. приказ и.о. Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 24 февраля 2015 года № 196.
В соответствии с подпунктом 49) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации" Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые сертификационные требования к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники.
2. Настоящее постановление вводится в действие со дня первого официального опубликования.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Утверждены
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 26 апреля 2011 года № 446
Сертификационные требования
к организациям по техническому обслуживанию и ремонту
авиационной техники
1. Общие положения
1. Настоящие Сертификационные требования к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее - Сертификационные требования) разработаны в соответствии с подпунктом 49) статьи 13 Закона Республики Казахстан от 15 июля 2010 года "Об использовании воздушного пространства Республики Казахстан и деятельности авиации".
2. Сертификационные требования устанавливают требования к организациям, осуществляющим техническое обслуживание и ремонт авиационной техники (далее - Организация).
3. В настоящих сертификационных требованиях используются следующие термины и определения:
1) авиационная техника - гражданские воздушные суда (далее - ВС), их оборудование, комплектующие изделия, двигатели и тренажеры;
2) внешняя линейная станция по техническому обслуживанию авиационной техники (далее - ТО AT) - линейная станция, созданная эксплуатантом гражданских воздушных судов для их технического обслуживания и действующая за пределами Республики Казахстан;
3) допускающий персонал - авиационный персонал, удостоверяющий летную годность воздушного судна, его системы или компонента для их допуска к эксплуатации после выполнения ТО и PAT;

4) инженерлік-техникалық персонал - ӘК және/немесе оның компонентін АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмысқа рұқсаты бар авиа маманның жарамды куәлігі бар авиациялық персонал;
5) ұшуға жарамдылық - әуе кемесінің қауіпсіздігі мен ұшу сапасын қамтамасыз ететін ұшу-техникалық сипаттамаларға сай келетін әуе кемесінің техникалық жай-күйі;
6) АТ ТҚ желілік станциясы - Қазақстан Республикасының аумағында АТ ТҚ негізгі базасы орналасқан әуежайдан тысқары кемінде  үш ай мерзімге құрылатын АТ ТҚ жөніндегі ұйымның бөлімшесі;
7) ұшуға жарамдылықта ұстау - ӘК-нің ұшуға жарамдылық талаптарына сәйкестігі және оларды жұмыс істеуінің пайдалану мерзімі бойында қауіпсіз пайдалану үшін қажетті күйде ұстау солар арқылы қамтамасыз етілетін шаралар кешені;
8) жөндеу - ұшуға жарамдылық нормаларына сәйкес анықталатын авиациялық техниканың ұшуға жарамдылығын қалпына келтіру;
9) АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі жөніндегі нұсқау - АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның басшысы бекіткен және АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызмет саласы, оның басшылығының функциялары мен міндеттері, инженерлік-техникалық персонал, құрылымы, өндірістік базасы, АТ ТҚ және Ж рәсімдері мен сапаны қамтамасыз ету жүйесі туралы егжей-тегжейлі ақпараттан тұратын құжат;
10) сапа жөніндегі нұсқау - АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның сапа саласындағы саясатын баяндайтын және сапа жүйесін сипаттайтын құжат;
11) басшы персонал - АТ ТҚ және Ж жөніндегі барлық жұмыстарды өздеріне жүктелген міндеттерге сәйкес ресурстық және ұйымдастырушылық  қамтамасыз етуді жүзеге асыру үшін жеткілікті өкілеттігі бар ұйым персоналының құрамындағы уәкілетті тұлғалар;
12) АТ ТҚ және Ж туралы куәлік - АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы басшылықта баяндалған бекітілген деректер мен рәсімдерге сәйкес онда көрсетілген ТҚ жөніндегі жұмыстарды қанағаттанарлық орындауды растайтын мәліметтер бар құжат;
13) сапа жүйесі - сапа стандарттарына сәйкес сапаны әкімшілік басқаруды жүзеге асыру үшін қажетті ұйымдастырушылық құрылымның, құжаттамалық әдістемелердің, процестер мен ресурстардың жиынтығы;
14) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесі (бұдан әрі - ҰҚБЖ) - қажетті ұйымдастырушылық құрылымды, жауапкершілік сатылығын, басшылық ететін қағидаттар мен рәсімдерді қоса алғанда, ұшу қауіпсіздігін басқаруға жүйелі көзқарас;
15) техникалық қызмет көрсету - бақылау-қалпына келтіру жұмыстарын, тексеруді, алмастыруды қоса алғанда, әуе кемесінің ұшуға жарамдылығын сақтауды қамтамасыз ету үшін қажетті жұмыстарды жүргізу,  жеке-жеке де, үйлестіріп те орындалатын ақауларды жою, сондай-ақ түрлендіруді немесе жөндеуді іс жүзінде жүзеге асыру;

4) инженерно-технический персонал - авиационный персонал, имеющий действующее свидетельство авиаспециалиста с допуском работы по ТО И PAT ВС и/или его компонентов;
5) летная годность - техническое состояние воздушного судна, соответствующее летно-техническим характеристикам, которые обеспечивают его безопасность и летные качества;
6) линейная станция ТО AT - подразделение организации по ТО AT, которое создается на территории Республики Казахстан вне аэропорта дислокации основной базы ТО AT на срок не менее трех месяцев;
7) поддержание летной годности - комплекс мер, посредством которых обеспечивается соответствие ВС требованиям летной годности и их поддержание в состоянии, необходимом для безопасной эксплуатации на протяжении эксплуатационного срока службы;
8) ремонт - восстановление летной годности авиационной техники, определяемой соответствующими нормами летной годности;
9) руководство по деятельности организации по ТО и PAT - документ, утвержденный руководителем организации по ТО и PAT и содержащий подробную информацию об области деятельности организации по ТО и PAT, функциях и задачах ее руководства, инженерно-техническом персонале, структуре, производственной базе, процедурах ТО и PAT и системе обеспечения качества;
10) руководство по качеству - документ, излагающий политику в области качества и описывающий систему качества организации по ТО и PAT;
11) руководящий персонал - уполномоченные лица в составе персонала организации, имеющие полномочия, достаточные для того, чтобы осуществлять ресурсное и организационное обеспечение всех работ по ТО и PAT в соответствии с возложенными на них обязанностями;
12) свидетельство о ТО и PAT - документ, содержащий сведения, подтверждающие удовлетворительное выполнение указанных в нем работ по ТО в соответствии с утвержденными данными и процедурами, описанными в руководстве по деятельности организации по ТО и PAT;
13) система качества - совокупность организационной структуры, документальных методик, процессов и ресурсов, необходимых для осуществления административного управления качеством в соответствии со стандартами качества;
14) система управления безопасностью полетов (далее - СУБП) - системный подход к управлению безопасностью полетов, включая необходимую организационную структуру, иерархию ответственности, руководящие принципы и процедуры;
15) техническое обслуживание - проведение работ, необходимых для обеспечения сохранения летной годности воздушного судна, включая контрольно-восстановительные работы, проверки, замены, устранение дефектов, выполняемые как в отдельности, так и в сочетании, а также практическое осуществление модификации или ремонта;

16) адам факторы - АТ әзірлеуде және сертификатауда, персоналды даярлауда, ұшуларды жүргізуде және ТҚ-да қолданылатын және адамның қасиеттерін тиісінше қарастыру және есепке алу жолымен адам мен жүйенің басқа да элементтері арасындағы өзара қауіпсіз іс-қимылға қол  өткізуге бағытталған қағидаттар;
17) пайдалану құжаттамасы - ӘК-ні және ТҚ-ны қоса алғанда, компонентінің ұшуы мен техникалық пайдалануды регламенттейтін және пайдалану шектеулері, рәсімдер мен ұсынымдар бар құжаттама.
4. АТ ТҚ және Ж жөніндегі куәлікті авиациялық персоналға уәкілетті орган береді.
2. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді жүзеге асыратын ұйымдарға қойылатын талаптар
5. Авиациялық техникаға техникалық қызмет көрсетуді және жөндеуді (бұдан әрі - АТ ТҚ және Ж) жүзеге асыратын ұйымдар мынадай талаптарға сәйкес келуі қажет:
1) қызметтің мәлімделген саласында жұмыстарды орындау үшін жеткілікті бекітілген ұйымдық құрылымының және өз қызметін басқару жүйесінің болуы;
2) қызметтің мәлімдеген саласына сәйкес жұмыстарды ұйымдастыруға және орындауға қойылатын талаптарды айқындайтын жарамды  және белгіленген тәртіппен ескерілген пайдалану құжаттамасының болуы;
3) ӘК техникалық қызмет көрсету бағдарламасы (регламенті), ұшуға жарамдылық директивалары, азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның нұсқаулары мен өкімдері, ұшу қауіпсіздігін қамтамасыз ету жөніндегі ақпарат, ӘК әзірлеушінің (жасаушының) бюллетеньдері бойынша ӘК және оның құрамдауыштарына АТ ТҚ және Ж бойынша жұмыстарды орындауды қамтамасыз ету;
4) АА-дағы қызметін регламенттейтін Қазақстан Республикасы заңнамасының және ұйымның ішкі құжаттамасының талаптары мен ережелерін (оның ішінде белгіленген тәртіппен бекітілген және қолданысқа енгізілген өзгерістер мен толықтыруларды ескере отырып) оларды уақтылы зерделеу және орындау мақсатында персоналдың назарына уақтылы жеткізу нұсқаулығының болуы;
5) жұмыстарды орындау және персонал үшін талап етілетін жағдай жасау үшін ғимараттардың, құрылыстардың, қажетті энергия түрлерінің, өндірістік, қойма, қызметтік және тұрмыстық үй-жайлардың болуы;
6) қажетті құралдар мен аспаптардың, сондай-ақ оларды жарамды күйде ұстау жүйесінің болуы;
7) жұмыстарды орындауға қажетті құрамдас бөліктердің, қосалқы бөлшектер мен шығыс материалдарының қажетті қорының болуы;
8) ұйымның штатында жоспарланған жұмыстарды орындауды қамтамасыз ететін мөлшерде қажетті білікті персоналдың болуы;
9) персоналдың біліктілігін қолдау (арттыру), оны даярлау және қайта даярлау жүйесінің болуы;
10) АТ ТҚ және Ж, модификациялау, жөндеу жұмыстарының және АТ-дағы өзге де жұмыстардың орындалғандығы туралы деректерді жұмыстардың толық көлемде және АТ ТҚ және Ж (жөндеу, модификациялау) бағдарламасына (регламентіне) сәйкес орындалғандығын растайтын деректерді тіркеуді және сақтауды қамтамасыз ету;

16) человеческий фактор - принципы, применяемые в разработке и сертификации AT, подготовке персонала, производстве полетов и ТО, и направленные на достижение безопасного взаимодействия между человеком и другими элементами системы путем надлежащего рассмотрения и учета свойств человека;
17) эксплуатационная документация - документация, регламентирующая летную и техническую эксплуатацию ВС и компонента, включая ТО, и содержащая эксплуатационные ограничения, процедуры и рекомендации.
4. Свидетельство по ТО и PAT выдается авиационному персоналу уполномоченным органом.
2. Требования к организациям по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники
5. Организации по техническому обслуживанию и ремонту авиационной техники (далее - ТО и PAT) необходимо соответствовать следующим требованиям:
1) иметь утвержденную организационную структуру и систему управления своей деятельностью, достаточные для выполнения работ в заявленной области деятельности;
2) иметь действующую и учтенную в установленном порядке эксплуатационную документацию, определяющую требования к организации и выполнению работ, в соответствии с заявленной областью деятельности;
3) обеспечить выполнение работ по ТО и PAT ВС и его компонентов по программе технического обслуживания (регламенту) ВС, директивам летной годности, указаниям и распоряжениям уполномоченного органа в сфере гражданской авиации, информации по обеспечению безопасности полетов, бюллетеням разработчика (изготовителя) ВС;
4) иметь инструкцию своевременного доведения требований и положений законодательства Республики Казахстан, регламентирующих деятельность в ГА и внутренней документации организации (в том числе, с учетом утвержденных и введенных в действие в установленном порядке изменений и дополнений) до персонала с целью их своевременного изучения и исполнения;
5) располагать зданиями, сооружениями, необходимыми видами энергии, производственными, складскими, служебными и бытовыми помещениями для создания требуемых условий для выполнения работ и персонала;
6) иметь необходимое оборудование и инструмент, а также систему поддержания их в исправном состоянии;
7) иметь необходимый запас компонентов, запасных частей и расходных материалов, необходимых для выполнения работ;
8) иметь в штате организации персонал необходимой квалификации в количестве, обеспечивающем выполнение планируемых работ;
9) иметь систему поддержания (повышения) квалификации персонала, его подготовки и переподготовки;
10) обеспечить регистрацию и хранение данных о выполнении работ ТО и PAT, модификации, ремонта и иных работ на AT подтверждающих, что работы были выполнены в полном объеме и в соответствии с программой (регламентом) ТО и PAT (ремонта, модификации);

11) АТ ТҚ және Ж жөніндегі барлық жұмыстардың тиісінше орындалуына кепілдік беретін сапаны қамтамасыз ету жүйесінің болуы;
12) АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы басшылық пен АТ ТҚ және Ж сапасы туралы басшылықтың болуы;
13) ұшу қауіпсіздігін басқару жүйесінің (ҰҚБЖ) болуы.
6. АТ ТҚ және Ж жөніндегі сертификатты алу үшін АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым мынадай шарттардың сақталуын қамтамасыз етеді:
1) қолайсыз ауа-райы жағдайларынан қорғауды қамтамасыз ететін барлық жоспарланған жұмыстарды орындау үшін өндіріс қуаттарының, зертханалардың, учаскелердің болуы. Техникалық қызмет көрсетуді орындаған кезде қоршаған ортаны ластаудан және әсерінен қорғауды қамтамасыз ететін қажетті, өзара бөлінген цехтар мен ангарлардың болуы;
2) барлық жоспарланған жұмыстарды басқаруды қамтамасыз ету, сондай- ақ белгіленген АТ ТҚ және Ж стандарттарына сәйкес өзінің міндеттерін табысты орындай алуы үшін рұқсат берілген персоналды орналастыру үшін жұмыс (офистік) үй-жайларының болуы;
3) жабдықтармен жұмыс істеу үшін ангарларды, цехтарды (зертханаларды, учаскелерді) қоса алғанда, өндірістік орта жағдайының және офистік үй-жайлардың онда орындалатын жұмыстарға сәйкес келуі, бұл ретте:
үй-жайлардағы температуралық режим Цельсий бойынша 16-22 градус аралығында ұсталуы тиіс;
шаң мен ауаның басқа да ластануы барынша азайтылуы тиіс, ӘК-нің/компоненттерінің беткі қабатына шаң қонуы көзге түскенде, жұмыс аумағының ластануының мұндай деңгейіне жол берілмейді. Шаң немесе беткі қабатына шаң қону түріндегі өзге де ластану пайда болған  жағдайда қолайлы жұмыс жағдайларын қалпына келтіргенге дейінгі кезеңде ластануға сезімтал барлық жүйені тығыз жабу қажет;
жарық АТ ТҚ және Ж жөніндегі тексерулердің барлық түрлерін, қараулар мен басқа да жұмыстарды тиімді жүргізуді қамтамасыз етуге тиіс;
шу персоналдың жұмыстарды орындауына кедергі келтірмеуге тиіс, шу көзін реттеу орынсыз болған жағдайда аталған персонал артық шудың жұмыстарды орындауға кері әсерін жоятын қажетті дербес шудан қорғау құралдарымен қамтамасыз етілуге тиіс;
АТ ТҚ және Ж жөніндегі нақты жұмыс жоғарыда айтылғандардан ерекше өндірістік ортаның айрықша жағдайларын жасауды талап еткен жағдайда, мұндай жағдай жасалуға тиіс, мұндай айрықша жағдай АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттамада көрсетіледі;
жедел АТ ТҚ және Ж орындау шарты Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарына сәйкес келуге тиіс, температура, ылғалдық, тұман, мұз, қар, жел, жарық, шаң немесе ауаның осындай өзге  де ластануы бөлігінде жол берілмейтіндей деңгейге дейін жұмыс жағдайы нашарлаған жағдайда, нақты жұмыс немесе АТ ТҚ және Ж түрі қалыпты жұмыс жағдайын қалпына келтіргенге дейінгі кезеңге кейінге қалдырылуға тиіс;
компоненттерді, жабдықтарды, аспаптар мен материалдарды орналастыру үшін қауіпсіздік құралдарымен жабдықталған қойма үй-жайларының болуы. Сақтау шарты кондициялық және кондициялық емес құрамдастар мен материалдарды және басқа да өзге құрамдастарды, материалдарды, жабдықтар мен аспаптарды бөлек сақтауды қамтамасыз етуге тиіс. Сақтау шарты АТ әзірлеушілердің нұсқауларына жауап беруге тиіс, ал бұл үй-жайларға шектеу қойылып, рұқсат тек уәкілетті персоналға ғана берілуге тиіс.

11) иметь систему обеспечения качества, гарантирующую надлежащее выполнение всех работ по ТО и PAT;
12) иметь руководство по деятельности организации по ТО и PAT и руководство по качеству ТО и PAT;
13) иметь систему управления безопасностью полетов (СУБП).
6. Для получения Сертификата по ТО и PAT организация по ТО и PAT обеспечивает соблюдение следующих условий:
1) наличие производственных мощностей, лаборатории, участков для выполнения всех планируемых работ, обеспечивающих защиту oт неблагоприятных погодных условий. Наличие необходимых, разделенных между собой, цехов и ангаров, обеспечивающих защиту от загрязнения и воздействия окружающей среды при выполнении технического обслуживания;
2) наличие рабочих (офисных) помещений для обеспечения управления всеми планируемыми работами, а также размещения допускающего персонала с тем, чтобы он мог успешно выполнять свои обязанности в соответствии с установленными стандартами ТО и PAT;
3) соответствие условий производственной среды, включая ангары, цеха (лаборатории, участки) для работы с оборудованием и офисные помещения, тем работам, которые там выполняются, при этом:
температурный режим в помещениях должен поддерживаться в пределах 16-22 градусах по Цельсию;
пыль и подобные загрязнения воздуха должны быть сведены к минимуму, не допускается такой уровень загрязнения рабочей зоны, когда появляется видимый налет пыли на поверхности ВС/компонента. В случае появления пыли или иных загрязнений в форме видимого налета пыли на поверхностях необходимо герметично закрыть все чувствительные к загрязнениям системы на период до восстановления приемлемых условий работы;
освещение должно обеспечивать эффективное проведение всех видов проверок, осмотров и других работ по ТО и PAT;
шум не должен мешать персоналу в выполнении работ, в случае нецелесообразности регулирования источника шума указанный персонал должен быть обеспечен необходимыми персональными средствами защиты от шума, которые исключат негативное влияние избыточного шума на выполнение работ;
в случае, когда конкретная работа по ТО и PAT требует создания особых условий производственной среды, отличающихся от вышеописанных, то такие условия должны быть созданы, такие особые условия указываются в документации по ТО и PAT;
условия выполнения оперативного ТО и PAT должны соответствовать требованиям нормативных правовых актов Республики Казахстан в области охраны труда и техники безопасности, в случае ухудшения условий работы до неприемлемого уровня в части температуры, влажности, тумана, льда, снега, ветра, освещенности, пыли или иных загрязнений воздуха, то конкретная работа или вид ТО и PAT должны быть отложены на период до восстановления приемлемых условий работы;
наличие складских помещений, оборудованных средствами безопасности, для размещения компонентов, оборудования, инструмента и материалов. Условия хранения должны обеспечивать раздельное хранение кондиционных и не кондиционных компонентов и материалов и всех прочих компонентов, материалов, оборудования и инструмента. Условия хранения должны отвечать указаниям разработчиков AT, а доступ в эти помещения должен быть ограничен и разрешен только уполномоченному персоналу.

3. Персоналға қойылатын талаптар
7. АТ ТҚ және Ж жөніндегі сертификатты алу үшін АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым жауапты басшыны тағайындайды, оған жұмыстарға тапсырыс берушінің талаптарына сәйкес АТ ТҚ және Ж жөніндегі барлық жұмыстарды қаржыландыру және уақтылы орындау бөлігінде жауапкершілік жүктеледі.
8. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымда ұйымның осы талаптарға тұрақты түрде сәйкестігіне қатысты жауап беретін басшы персонал болады. Бұл басшы персонал тек ұйымның жауапты басшысына ғана бағынады, бұл ретте:
1) басшы персонал Қазақстан Республикасының Үкіметі бекітетін Азаматтық және экспериментальды авиацияның авиация персоналын аттестаттау қағидасына сәйкес аттестатталады;
2) әрбір нақты адамның, олардың ұзақ уақыт болмай қалған жағдайда орнын ауыстырудың айқын рәсімдері болуға тиіс.
9. Жауапты басшы кері байланыс жүйесін қоса алғанда, сапа жүйесіне қатысы жауапты болатын адамды тағайындайды. Бұл тағайындалған адам сапа және талаптарға сәйкестік мәселелері бойынша жауапты басшыға тиісінше ақпарат беруді қамтамасыз ету үшін жауапты басшыға тікелей кіре алуға тиіс.
10. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымда жоспарлау, орындау, өндірісті басқару және жұмыстардың сапасын бақылау үшін оны бекіту саласына сәйкес қызметкерлердің жеткілікті өз штаты бар екендігін растайтын жүктеме жоспары болуға тиіс. Бұдан басқа, ұйымда қызметкерлердің іс жүзіндегі штаты нақты жұмыс ауысымы немесе жұмыс кезеңі үшін жоспарланғаннан аз болған жағдайда орындауға қабылданған жұмыстарды жедел қайта жоспарлау рәсімі болуға тиіс.
11. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісілген рәсімдерге сәйкес ТҚ орындауға, басқаруға немесе жұмыс сапасын бақылауға қатысатын персоналдың құзырет деңгейін белгілейді және бақылайды. Белгілі бір еңбек функциясына қатысты қажетті жұмыс тәжірибесінен басқа, құзыреттілік деңгейі адам факторы мәселелері мен осы адамның ұйымдағы тиісті функциясына байланысты адамның қасиеттерін түсінуді қамтиды.
12. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым мысалы, ӘК және/немесе құрамдастарды бұзылмайтын бақылау сияқты ұшуға жарамды етіп ұстауға байланысты жұмыстардың арнайы түрлерін орындайтын немесе бақылайтын персоналда ӘК/компонент бөліктерді әзірлеушілердің нормативтік талаптарына сәйкес келетін біліктіліктің болуын қамтамасыз етеді.
13. Сапа жүйесіне қатысты жауап беретін адам, АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның атынан рұқсат етілетін персоналға рұқсаттар беруге де жауап береді.

3. Требования к персоналу
7. Для получения Сертификата по ТО и PAT организация по ТО и PAT назначает ответственного руководителя, на которого возлагается ответственность в части финансирования и своевременного выполнения всех работ по ТО и PAT согласно требованиям заказчика работ.
8. В организации по ТО и PAT имеется руководящий персонал, который несет ответственность в отношении постоянного соответствия организации настоящим требованиям. Этот руководящий персонал подчиняется исключительно ответственному руководителю организации, при этом:
1) руководящий персонал аттестуется в соответствии с Правилами аттестации авиационного персонала гражданской и экспериментальной авиации утверждаемым Правительством Республики Казахстан;
2) должны быть ясные процедуры замещения каждого из конкретных лиц на случай их длительного отсутствия.
9. Ответственный руководитель назначает лицо, который несет ответственность в отношении системы качества, включая систему обратной связи. Это назначенное лицо должно иметь прямой доступ к ответственному руководителю с тем, чтобы обеспечить надлежащее информирование ответственного руководителя по вопросам качества и соответствия требованиям.
10. Организация по ТО и PAT должна иметь план загрузки, подтверждающий, что она располагает достаточным собственным штатом работников для планирования, выполнения, управления производством и контроля качества работ в организации в соответствии с областью ее утверждения. Кроме того, организация должна иметь процедуру оперативного перепланирования принятых к исполнению работ на случай, когда фактический штат работников меньше планировавшегося для конкретной рабочей смены или периода работы.
11. Организация по ТО и PAT устанавливает и контролирует уровень компетентности персонала, участвующего в выполнении ТО, управлении или контроле качества, в соответствии с согласованными с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации процедурами. Кроме необходимого опыта работы применительно к определенной трудовой функции, уровень компетентности включает понимание вопросов человеческого фактора и свойств человека, связанных с соответствующей функцией данного лица в организации.
12. Организация ТО и PAT обеспечивает, чтобы персонал, выполняющий или контролирующий специальные виды работ, связанные с поддержанием летной годности, такие как, например, неразрушающий контроль ВС и/или компонентов, имел квалификацию, соответствующую нормативным требованиям разработчиков ВС/компонентов.
13. Лицо, несущее ответственность в отношении системы качества, отвечает также и за выдачу разрешений допускающему персоналу от имени организации по ТО и PAT.

14. Ұйым барлық инженер-техникалық персоналдың тізілімін жүргізеді. Персоналдың тізілімі мыналардан тұрады:
1) АТ ТҚ және Ж жөніндегі мамандардың куәліктері туралы мәліметтер;
2) персонал өткен барлық даярлық түрлері туралы мәліметтер;
3) берілген рұқсаттар саласында;
4) шектелген немесе бірнеше рұқсаты бар персонал жөніндегі деректер.
15. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым тізілімнің деректерін инженер-техникалық персонал құрамындағы адам осы ұйымнан жұмыстан кеткен күнінен не рұқсатты жойған күннен бастап кемінде екі жыл сақтайды. Бұдан басқа, рұқсат етілген персоналдың құрамындағы жұмыстан кететін адамның сұрау салуы бойынша АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым бес жұмыс күні ішінде оған тізілімнен үзінді көшірме береді.
16. Инженер-техникалық персоналдың құрамындағы адамның сұрау салуы бойынша оған бір жұмыс күні ішінде жоғарыда аталған тізілімнің жеке деректеріне рұқсат беріледі.
4. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның жабдықтарына,
аспаптары мен материалдарына қойылатын талаптар
17. АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстарды орындау үшін бекітілген қызмет саласына сәйкес АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым қажетті жабдықтарға, аспаптар мен материалдарға ие болады.
Егер АТ әзірлеуші нақты құралды немесе аспапты қолдануды көрсетсе, онда АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым осы жабдықты немесе аспапты АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы басшылықта жабдықтардың немесе аспаптардың өзге түрлерін қолдану жөнінде рәсімдер белгіленген жағдайларды қоспағанда, қолданады.
Жабдық немесе аспап оны іс жүзінде ұдайы пайдаланудың мүлдем қажеттігі болмайтындай сирек қажет болатын жағдайларды қоспағанда, жабдық пен аспап АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның ұдайы билігінде болады. Мұндай жағдайлар АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы нұсқауда егжей-тегжейлі сипатталады.
Кезеңді ТҚ орындауға бекітілген АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым қол-жетімді қажетті құралдармен жабдықталады және онда ӘК мұқият тексеру үшін тексеру мен қарауды жүргізу үшін тұғырнамасы (немесе балама жабдығы) болады.
18. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым жұмыс істеу қабілетін және дәлдікті қамтамасыз ететін кезеңділікпен бақылау құралдарын қоса алғанда, барлық жабдықтар мен аспаптарды есепке алуды және метрологиялық бақылауды қамтамасыз етеді. Ұйым осындай метрологиялық бақылау және бұл ретте қолданылатын стандарттар бойынша есептік құжаттаманы жүргізуді қамтамасыз етеді.
5. АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттамаға қойылатын талаптар
19. АТ ТҚ және Ж жөніндегі сертификатты алу үшін АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның өз билігінде АТ ТҚ және Ж жөнінде қолданатын құжаттар болады және оны түрлендіру мен жөндеуді қоса алғанда, АТ ТҚ және Ж орындау кезінде пайдаланады.

14. Организация ведет реестр всего инженерно-технического персонала. Реестр персонала содержит:
1) сведения о свидетельствах специалистов по ТО и PAT;
2) сведения обо всех пройденных персоналом видах подготовки;
3) области выданных разрешений;
4) данные по персоналу с ограниченными или однократными допусками.
15. Организация по ТО и PAT сохраняет данные реестра не менее двух лет со дня увольнения из этой организации лица из состава инженерно-технического персонала, либо - дня отмены разрешения. Кроме того, по запросу увольняющегося лица из состава допускающего персонала организация по ТО и PAT выдает ему выписку из реестра в течение пяти рабочих дней.
16. По запросу лица из состава инженерно-технического персонала ему предоставляется доступ к указанным выше персональным данным реестра в течение одного рабочего дня.
4. Требования к оборудованию, инструменту и
материалам организации по ТО и PAT
17. Для выполнения работ по ТО и PAT согласно утвержденной области деятельности организация по ТО и PAT обладает необходимыми оборудованием, инструментом и материалами.
Если разработчик AT предписывает применение конкретного оборудования или инструмента, то организация по ТО и PAT использует это оборудование или инструмент, за исключением случаев, когда в руководстве по деятельности организации по ТО и PAT установлены процедуры по применению иных видов оборудования или инструмента.
Оборудование и инструмент находятся в постоянном распоряжении организации по ТО и PAT, за исключением случаев, когда оборудование или инструмент нужны так редко, что нет практической необходимости иметь их в постоянном пользовании. Такие случаи подробно описываются в руководстве по деятельности организации по ТО и PAT.
Организация по ТО и PAT, утвержденная на выполнение периодического ТО, оснащается необходимыми средствами доступа и иметь платформы (или эквивалентное оборудование) для проведения проверок и осмотров с тем, чтобы ВС могло быть тщательно проверено.
18. Организация по ТО и PAT обеспечивает учет и метрологический контроль всего оборудования и инструмента, включая средств контроля, с периодичностью, обеспечивающей работоспособность и точность. Организация обеспечивает ведение учетной документации по такому метрологическому контролю и используемым при этом стандартам.
5. Требования к документации по ТО и PAT
19. Для получения Сертификата по ТО и PAT организация по ТО и PAT имеет в своем распоряжении и использует при выполнении ТО и PAT, включая модификации и ремонты, применимую документацию по ТО и PAT.

20. АТ ТҚ және Ж жөніндегі қолданылатын құжаттар мыналарды  білдіреді:
1) әзірлеуші шығарған кез келген қолданылатын талаптар, технологиялар, пайдалану директивалары немесе өзге де деректер;
2) әзірлеуші шығарған кез келген қолданылатын ұшу жарамдылығының директивалары;
3) АТ типті сертификатты және оған толықтыруларды ұстаушылар, сондай-ақ осындай нұсқауларды шығаратын басқа да ұйымдар шығарған ұшу жарамдылығын ұстау жөнінде қолданылатын нұсқаулар;
4) осы Сертификаттау талаптарының 27-тармағына сәйкес шығарылған кез келген қолданылатын құжаттар мен деректер.
21. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым өндірістік персонал пайдаланатын АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттамада дәл емес, толық емес немесе дұрыс емес рәсімдерді немесе технологияларды, мәліметтерді немесе нұсқауларды тапқан жағдайда мұндай деректерді тіркеуді және АТ  ТҚ және Ж жөніндегі құжаттама авторын хабардар етуді қамтамасыз ететін рәсімдерді белгілейді.
22. Ұйым АТ ТҚ және Ж жөніндегі нұсқауды АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның сапасы туралы басшылықта айқындалған тәртіппен ғана өзгертеді, бұл ретте жөндеу мен түрлендіруге арналған құжаттаманы әзірлеу процестеріне жол берілмейді. Мұндай өзгерістерге қатысты ұйым ТҚ баламалы немесе неғұрлым жоғары стандарттарын қамтамасыз ететіндігін көрсетеді және ӘК типті сертификатты ұстаушыны осындай өзгерістер туралы хабардар етеді.
23. Ұйым өз қызметінде пайдалану үшін технологиялық жұмыс карталарын әзірлеудің жалпы жүйесін жасайды. Бұдан басқа, ұйым осы технологиялық жұмыс карталарына осы Сертификатталған талаптарда көзделген АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттамадан ақпаратты не толық не дәлме-дәл көшіреді не жұмыс карталарында АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстарды орындау бойынша нақты нұсқауларға дәл сілтемелер береді. Технологиялық жұмыс карталарын компьютерді пайдаланып қалыптастыруға және электрондық базада сақтауға рұқсат етіледі.
Мұндай жағдайда ұйым дерекқорды қорды рұқсатсыз өзгертулерге қарсы қорғауды және негізгі дерекқорға кез келген өзгерісті енгізген сәттен бастап 24 сағаттан аспайтын мерзімде жаңартылуға тиіс резервтік дерекқордың болуын қамтамасыз етеді. АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстардың күрделі түрлерін орындауды есепке алу үшін олардың технологиясы жұмыстардың айқын және түсінікті кезеңдеріне бөліп, технологиялық жұмыс карталарына көшіріледі.
Егер ұйым өзінің технологиялық жұмыс карталарының меншікті жүйесін пайдалануды талап ететін ӘК пайдаланушыға АТ ТҚ және Ж қызметтерін ұсынса, онда пайдаланушы карталарының осындай жүйесін пайдалануға жол беріледі. Мұндай жағдайда ұйым ӘК пайдаланушының технологиялық жұмыс карталарын дұрыс орындауды қамтамасыз ететін рәсімді қабылдайды.

20. Применимая документация по ТО и PAT означает:
1) любые применимые требования, технологии, эксплуатационные директивы или иные данные, выпущенные разработчиком;
2) любые применимые директивы летной годности, выпущенные разработчиком;
3) применимые указания по поддержанию летной годности, выпущенные держателями сертификата типа AT и дополнений к нему, а также другими организациями, выпускающими такие указания;
4) любые применимые документы и данные, выпущенные в соответствии с пунктом 27 настоящих Сертификационных требований.
21. Организация по ТО и PAT устанавливает процедуры, которые в случае обнаружения содержащихся в используемой производственным персоналом документации по ТО и PAT неточных, неполных или неверных процедур или технологий, сведений или указаний обеспечат регистрацию таких данных и извещение автора документации по ТО и PAT.
22. Организация изменяет указания по ТО и PAT только в порядке, определенном в руководстве по качеству организации по ТО и PAT, при этом исключаются процессы разработки документации на ремонты и модификации.
В отношении этих изменений организация демонстрирует, что они обеспечивают эквивалентные или более высокие стандарты ТО, и проинформировать держателя сертификата типа ВС о таких изменениях.
23. Организация создает общую систему разработки рабочих технологических карт для использования в своей деятельности. Кроме того, организация либо полностью и точно переносит в эти рабочие технологические карты информацию из документации по ТО и PAT, предусмотренную настоящими Сертификационными требованиями, либо дать в рабочих картах точные ссылки на конкретные указания по выполнению работ по ТО и PAT. Рабочие технологические карты допускается формировать с использованием компьютера и хранить в электронной базе.
В таких случаях организация обеспечивает защиту базы данных против несанкционированных изменений базы и наличия резервной базы данных, которая должна обновляться в срок не более 24 часов с момента внесения любого изменения в основную базу данных. Для учета выполнения сложных видов работ по ТО и PAT их технология переносится в рабочие технологические карты с разделением на четкие и понятные этапы работ.
Если организация предоставляет услуги ТО и PAT эксплуатанту ВС, который требует использования его собственной системы рабочих технологических карт, то допускается использование такой системы карт эксплуатанта. В этом случае организация принимает процедуру, обеспечивающую правильное выполнение рабочих технологических карт эксплуатанта ВС.

24. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым АТ ТҚ және Ж жөніндегі  құжаттаманы өз персоналының кедергісіз пайдалану мүмкіндігін қамтамасыз етеді.
25. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым уақтылы жаңартып отыруға кепілдік беретін АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттаманың жай-күйін бақылау рәсімін белгілейді. Егер құжаттаманың жай-күйін осындай бақылауды ӘК пайдаланушы/тапсырыс беруші жүзеге асыратын және өзі АТ ТҚ және Ж жөніндегі осы құжаттаманы ұсынатын болса, онда АТ ТҚ және Ж  жөніндегі ұйым мұны пайдаланушыдан/тапсырыс берушіден АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттамаға барлық міндетті өзгерістердің енгізілгендігін куәландыратын хат не АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттаманы пайдалануға  жататын мәртебені айқындайтын шартты не ӘК-не пайдаланушы/тапсырыс беруші берген АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттамаға өзгерістер есепке алынған парақты беру жолымен растайды.
26. Ұйымда жөндеу, технологиялық және бақылау құжаттамалары болуға тиіс.
27. Ұйымда белгіленген тәртіппен бекітілген, құрамы және саны бойынша:
1) Ұйымның барлық қажетті технологиялық құжаттаманы әзірлеуін;
2) қажетті жөндеу құралдарын әзірлеуді және даярлауды;
3) бұйымды жөндеу процесінде барлық бұзылуларды (ақауларды) табуды және оларды бағалау мен жою жөнінде шешімдер қабылдауды;
4) бұйымдарды түрлендіруді және қалпына келтіру жұмыстарын орындауды;
5) бөлшектерді дайындауды қамтамасыз ететін, есепке алынған конструкторлық құжаттама болады.
28. Ұйым:
1) конструкторлық құжаттаманы басқару жөніндегі рәсімдерді әзірлеуді;
2) жөнделенетін авиатехниканың әрбір түрі бойынша жөндеу үшін құжаттар ведомосының болуын;
3) қолданыстағы конструкторлық құжаттаманы есепке алу мен сақтауды ұйымдастыруды;
4) түсіп жатқан өзгерістерді дұрыс және уақтылы енгізу мен оларды орындаушылар мен техникалық бақылау бөлімінің қызметкерлеріне жеткізуді;
5) жарамсыз конструкторлық құжаттаманы қолданыстан алуды қамтамасыз етеді.
29. Бұйымдарды жөндеу (түрлендіру) авиатехниканы жөндеу жөніндегі нормативтік-техникалық құжаттаманың талаптарын сақтай отырып, Жасаушы (Әзірлеуші) белгіленген тәртіппен әзірлеген жөндеу жөніндегі құжаттама (Жөндеу жөніндегі нұсқау, Негізгі бөлшектеу мен жөндеу рұқсаттарының альбомы және басқалар) бойынша жүзеге асырылады.  технологиялық құжаттамада жұмыстарды орындау тәсілдері, кезектілігі және шарттары, бақыланатын параметрлер мен бақылау тәсілдері, технологиялық құрылғы, құрал мен материалдар, бұйымдарды зақымданудан  және ластанудан қорғауға, өндірістік ортаға қойылатын талаптар, бөлшектерді сәйкестендіру тәсілдері көрсетілуге тиіс.
Жасаушының (әзірлеушінің) конструкторлық және технологиялық құжаттамасы, сондай-ақ қолданыстағы мемлекеттік, салалық стандарттар мен өнеркәсіптің технологиялық нұсқаулықтары негізінде Ұйым әзірлеген  технологиялық құжаттама қолданылуы мүмкін. Мұндай құжаттама Жасаушымен әзірлеушімен) келісілген.
Ұйым технологиялық құжаттаманы пайдалануды, өзгерістер енгізуді, орындаушыларға жеткізуді, есепке алу мен сақтауды жүзеге асырады.
Әуе кемелерінің (компоненттердің) жекелеген даналарын түрлендіру Әзірлеушінің құжаттамасы бойынша немесе онымен келісіліп орындалады.

24. Организация но ТО и PAT обеспечивает возможность беспрепятственного использования документации по ТО и PAT своим персоналом.
25. Организация по ТО и PAT устанавливает процедуры контроля состояния документации по ТО и PAT, гарантирующие ее своевременное обновление. Если такой контроль состояния документации осуществляет эксплуатант ВС/заказчик и сам предоставляет эту документацию по ТО и PAT, то организация по ТО и PAT подтверждает это путем представления либо письма от эксплуатанта/заказчика, удостоверяющего, что в документацию по ТО и PAT внесены все обязательные изменения, либо договора, определяющего статус подлежащей использованию документации по ТО и PAT, либо учтенного листа изменений документации по ТО и PAT, представленной эксплуатантом ВС заказчиком.
26. В Организации должны быть ремонтная, технологическая и контрольная документации.
27. Организация располагает комплектом учтенной конструкторской документации, утвержденной в установленном порядке, по составу и количеству обеспечивающим:
1) разработку Организацией всей необходимой технологической документации;
2) разработку и изготовление необходимых средств ремонта;
3) выявление в процессе ремонта изделий всех неисправностей (дефектов) и принятие решений по их оценке и устранению;
4) выполнение модификаций и восстановительных ремонтов изделий;
5) изготовление деталей.
28. Организация обеспечивает:
1) разработку процедуры по управлению конструкторской документации;
2) наличие ведомости документов для ремонта по каждому виду ремонтируемой авиатехники;
3) организацию учета и хранения действующей конструкторской документации;
4) правильное и своевременное внесение поступающих изменений и доведение их до исполнителей и работников отдела технического контроля;
5) изъятие из обращения непригодной конструкторской документации.
29. Ремонт (модификация) изделий осуществляется по ремонтной документации (Руководство по ремонту, Альбом основных сочленений и ремонтных допусков и другое), разработанной Изготовителем (Разработчиком) в установленном порядке, с соблюдением требований нормативно-технической документации по ремонту авиатехники. В технологической документации должны указываться методы, последовательность и условия выполнения работ, контролируемые параметры и способы контроля, технологическая оснастка, инструмент и материалы, требования к защите изделий от повреждений и загрязнений, производственной среде, способы идентификации деталей.
Может применяться технологическая документация, разработанная Организацией на основе конструкторской и технологической документации Изготовителя (Разработчика), а также действующих государственных, отраслевых стандартов и технологических инструкций промышленности. Такая документация согласована с Изготовителем (Разработчиком).
Организация осуществляет использование, внесение изменений, доведение до исполнителей, учет и хранение технологической документации.
Модификация отдельных экземпляров воздушных судов (компонентов) выполняется по документации Разработчика или согласованной с ним.

30. Бұйымдарды жөндеудің (түрлендірудің) барлық сатысында:
1) бұйымның атауы мен нөмірінен;
2) түрлендіруді және конструкторлық құжаттаманың және технологиялық құжаттаманың (техникалық шешімдер парақтары, рұқсат карталары және басқалары) талаптарынан жіберілген ауытқуларды қоса алғанда, орындалған жұмыстардың көлемі мен мазмұнынан;
3) бөлшектердің, бұғаулардың және бұйымдардың іс жүзіндегі сипаттамалары мен параметрлерінен;
4) жұмыстарды орындау мен бақылау күнінен;
5) орындаушылар мен бақылаушылардың тегінен және қолынан (мөртаңбасынан, жеке таңбасынан) тұратын бақылау құжаттамасы ресімделеді.
31. Өндірістік-бақылау құжаттамасының (эталондық Жөндеу ісі) құрамы мен нысанын қолданыстағы нормативтік құжаттама негізінде бұйымның типіне және жөндеуді ұйымдастыруға қолданылатындай етіп Ұйым әзірлейді, бекітеді және түзетеді.
Бұйымдар ресімделген өндірістік-бақылау құжаттамасы «Бұйымды жөндеу ісінің» құрамында жинақталады.
32. Бұйымның әрбір данасына ресімделген «Жөндеу ісі» эталондық бұйымды жөндеу ісіне» сәйкес келуге тиіс.
«Бұйымды жөндеу ісі» бұйымды есептен шығарғанға дейін ұйымда сақталады.
Ұйым таратылған жағдайда «Жөндеу ісі» азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган анықтаған ұйымға беріледі.
33. Пайдалану құжаттамасының номенклатурасы мен оны жүргізу тәртібі уәкілетті орган бекіткен стандарттар мен авиациялық техниканы пайдалану қағидаларының талаптарына жауап беруге тиіс.
6. Өндірісті жоспарлауға қойылатын талаптар
34. АТ ТҚ және Ж жөніндегі сертификатты алу үшін АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымда орындалатын жұмыстардың көлемі мен күрделілігіне жауап беретін және барлық ресурстарды: персоналды, жабдықтарды, аспапты, материалдарды, АТ ТҚ және Ж жөніндегі құжаттаманы және АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстарды қауіпсіз орындау үшін қажетті өндірісті  үй-жайларды жоспарлау үшін пайдаланатын өндірісті жоспарлау жүйесі болады.
35. АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстарды жоспарлау мен жұмыс ауысымын ұйымдастыру адамның психофизиологиялық шектеулерін ескере отырып, Қазақстан Республикасының еңбекті қорғау және қауіпсіздік техникасы саласындағы нормативтік құқықтық актілерінің талаптарын ескере отырып жүргізіледі.
36. Ауысымға немесе орындаушылар құрамының өзгеруіне байланысты АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстарды жалғастыру немесе аяқтау қажет болған жағдайда тиісті ақпарат ауысатыннан жаңадан келген персоналға дәлме-дәл беріледі.
7. АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстар туралы мәліметтерді
есепке алуға қойылатын талаптар
37. АТ ТҚ және Ж жөніндегі сертификатты алу үшін АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым орындалған жұмыстар туралы бүкіл ақпаратты тіркейді. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым жұмыстардың қосалқы медігерлері (тарапты ұйымдар) ресімдейтін, АТ-ны пайдалануға рұқсат беру туралы құжаттарды қоса алғанда, ТҚ туралы куәліктерді ресімдеуге қатысты барлық талаптарды сақтауды растау үшін қажетті есептік мәліметтерді сақтайды.

30. На всех этапах ремонта (модификации) изделий оформляется контрольная документация, содержащая:
1) наименование и номер изделия;
2) объем и содержание выполненных работ, включая модификации и допущенные отклонения от требований конструкторской документации и технологической документации (листы технических решений, карты разрешений и другое);
3) фактические характеристики и параметры деталей, узлов и изделий;
4) даты выполнения и контроля работ;
5) фамилии и подписи (штампы, личные клейма) исполнителей и контролеров.
31. Состав и формы производственно-контрольной документации (эталонное Дело ремонта) разрабатываются, утверждаются и корректируются Организацией применительно к типу изделия и организации ремонта на основании действующей нормативной документации.
Оформленная на изделие производственно-контрольная документация комплектуется в составе "Дела ремонта изделия".
32. "Дело ремонта", оформленное на каждый экземпляр изделия, должно соответствовать эталонному "Делу ремонта изделия".
"Дело ремонта изделия" хранится в организации до списания изделия. При ликвидации Организации "Дело ремонта" передается организации, определенной уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
33. Номенклатура и порядок ведения эксплуатационной документации должны отвечать требованиям стандартов и правил эксплуатации авиационной техники, утвержденных уполномоченным органом.
6. Требования к планированию производства
34. Для получения Сертификата по ТО и PAT организация по ТО и PAT имеет систему планирования производства, отвечающую объему и сложности выполняемых работ и используемую для планирования всех ресурсов:
персонала, оборудования, инструмента, материалов, документации по ТО и PAT и производственных помещений, необходимых для безопасного выполнения работ по ТО и PAT.
35. Планирование работ по ТО и PAT и организация сменной работы проводятся с учетом психофизиологических ограничений человека с учетом требований нормативных правовых актов Республики Казахстан в области охраны труда и техники безопасности.
36. В случае необходимости передать продолжение или завершение работ по ТО и PAT в связи с пересменкой или изменением состава исполнителей, соответствующая информация адекватно передается от сменяющегося ко вновь приходящему персоналу.
7. Требования к учету сведений о работах по ТО и PAT
37. Для получения Сертификата по ТО и PAT организация по ТО и PAT регистрирует всю информацию о выполненных работах. Организация по ТО и PAT хранит учетные сведения, необходимые для подтверждения соблюдения всех требований в отношении оформления свидетельств о ТО, включая документы о допуске AT к эксплуатации, оформляемые субподрядчиками работ (сторонними организациями).

38. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым ӘК пайдаланушының билігіне ол ресімдеген әрбір АТ ТҚ және Ж туралы куәліктің көшірмесін, сондай-ақ осы жөндеуді немесе түрлендіруді орындаған кезде пайдаланылған жөндеуге немесе түрлендіруге арналған кез келген бекітілген құжаттаманың көшірмесін береді.
39. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстар туралы есептік мәліметтерді және АТ ТҚ және Ж жөніндегі жұмыстарға байланысты кез келген құжаттаманы осы жұмыстар орындалған нақты ӘК немесе ӘК құрамдас бөлігін осы ұйымнан шығарған күннен екі жыл ішінде  мынадай тәсілмен сақтайды:
1) осы тармақта көзделген мәліметтер оларды бүліну және жоюдан қорғауды қамтамасыз етеді;
2) деректерді мұрағаттау мен резервтік сақтау үшін пайдаланатын барлық компьютерлік жабдықтар деректердің жұмыс көшірмелерінен тұратын жабдықтардан бөлек және осы жабдықтар мен мұрағат деректердің жақсы күйде ұстауды қамтамасыз ететін жағдайда орналасады;
3) ұйым өз қызметін тоқтатқан жағдайда соңғы екі жылда АТ ТҚ және Ж жұмыстары туралы барлық сақталған есептік мәліметтер соңғы тапсырыс берушіге немесе тиісті ӘК немесе компонентінінің иесіне беріледі не оларды азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органның нұсқауларына сәйкес сақтау қамтамасыз етіледі.
8. Ұшуға жарамдықтың бұзылуы туралы есептілікке қойылатын талаптар
40. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға, ӘК тіркеу мемлекеті мен ӘК немесе компонентінің үлгілік конструкциясы немесе үлгілік конструкциясын түрлендіру үшін жауапты ұйымға және қажет болған жағдайда пайдаланушының мемлекетіне осы ұйым кез келген анықтаған ұшу қауіпсіздігіне айтарлықтай әсер ететін немесе осындай әсер етуі мүмкін ӘК-нің немесе құрамдас бөлігінің ұшу жарамдылығының бұзылуы туралы есепті жібереді.
41. АТ ТҚ жөніндегі ұйым осы сертификаттау талаптарының 41-тармағының ережелеріне сәйкес есептілікке жататын оқиғаларды бағалау нәтижелері бойынша іріктеу рәсімдерін қоса алғанда, осындай есептілік деректерін жинау мен бағалауды қамтамасыз ететін ұшу жарамдылығының бұзушылықтары туралы есептіліктің ішкі жүйесін құрады және АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы басшылықта баяндайды. Аталған рәсімдер кемшіліктерді жоюға қабылданған түзетуші іс-әрекеттердің теріс үрдістерін анықтайды, сондай-ақ қаралатын оқиғалар бойынша барлық қолда бар ақпаратты талдау тәртібі мен осы ақпаратты қажет болған жағдайда тарату әдістерін қамтиды.
42. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым азаматтық авиация саласындағы уәкілетті орган белгілеген жағдайларда және нысан бойынша есептілікті  жібереді және ұйым айқындаған бұзушылықтар, олардың анықтау шарттары   және оларды талдау нәтижелері туралы барлық қажетті ақпаратты қамтиды.

38. Организация по ТО и PAT предоставляет в распоряжение эксплуатанта ВС копию каждого оформленного ею свидетельства о ТО и PAT, а также копию любой утвержденной документации на ремонт или модификацию, использованной при выполнении этого ремонта или модификации.
39. Организация по ТО и PAT хранит учетные сведения о работах по ТО и PAT и любую документацию, связанную с работами по ТО и PAT, в течение двух лет от даты выпуска из этой организации конкретного ВС или компонента ВС, на которых выполнялись эти работы, следующим образом:
1) сведения, предусмотренные данным пунктом, обеспечивают их защиту от порчи и уничтожения;
2) все компьютерное оборудование, используемое для архивации и резервного хранения данных располагается отдельно от оборудования, содержащего рабочие копии данных, и в условиях, обеспечивающих поддержание хорошего состояния этого оборудования и архивных данных;
3) в случае прекращения организацией своей деятельности все сохраненные учетные сведения о работах ТО и PAT за последние два года передаются последнему заказчику или владельцу соответствующего ВС или компонента, либо обеспечивается их хранение согласно указаниям уполномоченного органа в сфере гражданской авиации.
8. Требования к отчетности о нарушениях летной годности
40. Организация по ТО и PAT направляет в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации, государству регистрации ВС и организации, ответственной за типовую конструкцию или модификацию типовойконструкции ВС или компонента и, при необходимости, государству эксплуатанта отчет о любом выявленном этой организацией нарушении летной годности ВС или компонента, которое существенно влияет на безопасность полета или может оказать такое влияние.
41. Организация по ТО и PAT создает и описывает в руководстве по деятельности организации по ТО и PAT внутреннюю систему отчетности о нарушениях летной годности, обеспечивающую сбор и оценку таких отчетных данных, включая процедуры отбора по результатам оценки тех событий, которые подлежат отчетности согласно положениям пункта 41 настоящих Сертификационных требований. Указанные процедуры определяют негативные тенденции, предпринятые корректирующие действия для устранения недостатков, а также включать порядок анализа всей имеющейся информации о рассматриваемым событиям и методы распространения этой информации при необходимости.
42. Организация по ТО и PAT направляет отчеты в случаях и по форме, установленных уполномоченным органом в сфере гражданской авиации и содержать всю необходимую информацию о выявленных организацией нарушениях, условиях их выявления и результатах их анализа.

43. Егер АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым ӘК ұшу жарамдылығын оның коммерциялық пайдаланушысымен шарт бойынша қолдауды жүзеге асыратын болса, онда осы ұйым, сондай-ақ ӘК пайдаланушыға да аталған пайдаланушыға тиесілі ӘК-нің немесе құрамдас бөліктің ұшу жарамдылығына әсер ететін кез келген осындай оқиға туралы ақпарат үшін есеп жібереді.
44. Ұйым есептілікті мүмкіндігінше қысқа мерзім ішінде, бірақ кез келген жағдайда міндетті есептілікке жататын оқиғаны АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым тапқан сәттен бастап 72 сағаттан кешіктірмей әзірлейді және жібереді.
9. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы
нұсқауға қойылатын талаптар
45. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға мынадай ақпаратты қамтитын АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы нұсқауды табыс етуге тиіс:
1) қызыметін АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы нұсқаудың ережелеріне және онда көрсетілген барлық нұсқауларға сәйкес жүзеге асырған кезде жауапты басшы қол қойған ұйым қызметінің осы «сертификаттау талаптарының шарттарына сәйкестігі туралы декларация, сондай-ақ осы сәйкестікті үнемі қолдау міндеттемесі. Егер жауапты басшы ұйымдағы бірінші тұлға болып табылмаса, онда бұл тұлға осы декларацияға қол қоюға тиіс;
2) сертификаттау талаптарына сәйкес қауіпсіздік және сапа саласындағы ұйым саясаты;
3) олар бойынша азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органға АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым атынан тікелей жүгінуге құқылы болатын  мәселелерді қоса алғанда, осы Сертификаттау талаптарының 7-тармағына  сәйкес тағайындалған тұлғалардың тең бағыныстылығын көрсете отырып, тектері мен лаузымдарының, олардың құқықтары мен міндеттерінің тізбесі, ұйымды басқару құрылымы;
4) инженерлік-техникалық персоналдың тізілімі;
5) ұйым қызметкерлері құрамының жалпы сипаттамасы;
6) өтінімде көрсетілген ұйым мекен-жайларының әрқайсысы бойынша  орналасқан өндірістік қуаттардың жалпы сипаттамасы;
7) сұрау салынған бекіту саласына сәйкес ұйым қызметі саласының сипаттамасы;
8) қызмет туралы басшылыққа өзгерістер енгізу рәсімдері;
9) осы талаптарға сәйкес ұйымда белгіленген және сапа бойынша басшылықта жазылған рәсімдер мен сапа жүйесі;
10) олар үшін ұйым АТ ТҚ және Ж қызметтерін көрсететін ӘК
пайдаланушымен және/немесе АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйыммен өзара іс-қимыл тәртібі, егер мұндайлар болса;
11) АТ ТҚ және Ж орындауға тартылатын қосалқы мердігер (тарапты) ұйымдармен өзара іс-қимыл тәртібі, егер мұндайлар болса;
12) ТҚ желілік/сыртқы желілік станцияларымен өзара іс-қимыл тәртібі, егер мұндайлар болса.

43. Если организация по ТО и PAT осуществляет поддержание летной годности ВС по договору с его коммерческим эксплуатантом, то эта организация направляет отчет также и эксплуатанту ВС для информации о любом таком событии, влияющем на летную годность ВС или компонента, принадлежащего указанному эксплуатанту.
44. Организация готовит и направляет отчеты в возможно короткий срок, но в любом случае не позднее, чем 72 часа с момента обнаружения организацией по ТО и PAT события, подлежащего обязательной отчетности.
9. Требования к Руководству по деятельности
организации по ТО и PAT
45. Организация по ТО и PAT должна представить в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации руководство по деятельности организации по ТО и PAT, содержащее следующую информацию:
1) подписанную ответственным руководителем декларацию о соответствии деятельности организации требованиям настоящих сертификационных требований при осуществлении деятельности согласно положениям руководства по деятельности организации по ТО и PAT и всех иных указанных в нем руководств, а также обязательство поддерживать это соответствие постоянно. Если ответственный руководитель не является первым лицом в организации, то это лицо должно также подписать данную декларацию:
2) политику организации в области безопасности и качества согласно сертификационным требованиям;
3) перечень фамилий и должностей, их права и обязанности, структуру управления организацией с указанием соподчиненности лиц, назначенных согласно пункту 7 настоящих сертификационных требований, включая вопросы, по которым они вправе напрямую обращаться в уполномоченный орган в сфере гражданской авиации от имени организации по ТО и PAT;
4) реестр инженерно-технического персонала;
5) общее описание состава работников организации;
6) общее описание производственных мощностей, расположенных по каждому из адресов организации, указанных в заявке;
7) описание области деятельности организации в соответствии с запрашиваемой областью утверждения;
8) процедуры внесения изменений в руководство по деятельности;
9) процедуры и систему качества, установленные в организации и изложенные в руководстве по качеству согласно настоящим требованиям;
10) порядок взаимодействия с эксплуатантом ВС и/или организацией по ТО и PAT, для которых организация предоставляет услуги ТО и PAT, если таковые имеются;
11) порядок взаимодействия с субподрядными (сторонними) организациями, привлекаемыми к выполнению ТО и PAT, если таковые имеются;
12) порядок взаимодействия с линейными/внешними линейными станциями ТО, если таковые имеются.

46. АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйымның қызметі туралы нұсқауға ұйымның ағымдағы жай-күйін көрсететін өзгерістер уақтылы енгізіліп тұрады. Қызмет туралы нұсқау және оған өзгерістер азаматтық авиация саласындағы уәкілетті органмен келісуге жатады.
10. Метрологиялық қамтамасыз етуге қойылатын талаптар
47. Ұйым жөндеу өндірісін метрологиялық қамтамасыз етудің барлық бағыттары бойынша қызмет тәртібін айқындайтын нормативтік құжаттарды әзірлеуді қамтамасыз етеді. Жұмыстарды метрологиялық қамтамасыз ету Өлшем бірліктерінің қамтамасыз ету жүйесі стандарттарын сақтай отырып жүзеге асырылады және өзіне:
1) метрологиялық зертханалар мамандарын оқыту мен аттестаттауды;
2) өлшеу құралдарын тексеруді;
3) өлшеу құралдарын паспорттау мен метрологиялық аттестаттауды;
4) өлшеу құралдарының тіркелімін жүргізуді;
5) технологиялық және конструкторлық құжаттамаларға метрологиялық сараптаманы қамтиды.
48. Ұйым авиациялық техника бұйымдарының белгіленген талаптарға сәйкестігін қамтамасыз ету үшін қажетті мониторинг және өлшеу үшін құрылғыны орнатады.
49. Жабдық:
1) белгіленген кезеңде немесе оны халықаралық немесе ұлттық эталондармен салыстырғанда бірлік мөлшерлерін беретін үлгі эталондары бойынша қолданудан бұрын калибрленген немесе тексерілген болуға тиіс. Ондай эталондар болмаған жағдайда, калибрлену немесе тексеріс үшін пайдаланылатын база тіркелген болуы тиіс;
2) реттелген;
3) калибровка мәртебесін белгілеу мақсатында сәйкестендірілген;
4) өлшеу нәтижелерін жарамсыз етуі мүмкін реттелулерден қорғалған;
5) пайдалану, техникалық қызмет көрсету және сақтау барысында зақымданудан және жай-күйінің нашарлануынан қорғалған болуға тиіс.
50. Егер жабдықтың талаптарға сәйкес еместігі анықталған жағдайда, Ұйым өлшеудің алдыңғы нәтижелеріне бағалауды және тіркеуді жүргізеді.
51. Ұйым бұзылған және тексерілмеген өлшеу құралдарының  технологиялық процестерден уақтылы алуды қамтамасыз етеді, сондай-ақ техникалық өлшеу құралдарын салыстырып тексеру кестелерінің жай-күйі мен сақталуын бақылау үшін жауапты адамдарды тағайындайды.
11.Авиациялық техниканы жөндеудің технологиялық
процестеріне қойылатын талаптар
52. Ұйым бөлімшелерде нормативтік, ұйымдастырушылық-тәртіптік, техникалық және өндірістік-бақылау құжаттамаларын басқару бойынша рәсімдерді жоспарлауы және әзірлеуі қажет.
Бұйымдарды жөндеудің технологиялық процесін ұйымдастыру қолданыстағы стандарттың және нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес жүзеге асырылады.
53. Ұйымда жоспарланған жұмыстарды орындау үшін, оның ішінде ангарларды, цехтарды, қоймаларды, қызметтік және тұрмыстық бөлімшелерді, жөнделетін бұйымдарды, жөндеу құралдарын орналастыру үшін, сондай-ақ персоналды орналастыру үшін жеткілікті өндірістік алаңдар болуы қажет.
Бұл ретте өндірістік алаңдар:

46. В руководство по деятельности организации по ТО и PAT своевременно вносятся изменения, отражающие текущее состояние организации. Руководство по деятельности и изменения к нему подлежат согласованию с уполномоченным органом в сфере гражданской авиации.
10. Требование к метрологическому обеспечению
47. Организация обеспечивает разработку нормативных документов, определяющих порядок деятельности по всем направлениям метрологического обеспечения ремонтного производства. Метрологическое обеспечение работ осуществляется с соблюдением стандартов Системы обеспечения единства измерений и включает в себя:
1) обучение и аттестацию специалистов метрологических лабораторий;
2) поверку средств измерений;
3) паспортизацию и метрологическую аттестацию средств измерений;
4) ведение реестра средств измерений;
5) метрологическую экспертизу технологической и конструкторской документации.
48. Организация устанавливает устройства для мониторинга и измерения, необходимые для обеспечения соответствия изделий авиационной техники установленным требованиям.
49. Оборудование должно быть:
1) откалибровано или проверено в установленные периоды или перед его применением по образцовым эталонам, передающим размеры единиц в сравнении с международными или национальными эталонами. В случае отсутствия таких эталонов, база, используется для калибровки или поверки, должна быть зарегистрирована;
2) отрегулировано;
3) идентифицировано с целью установления статуса калибровки;
4) защищено от регулировок, которые сделали бы недействительными результаты измерения;
5) защищено от повреждения и ухудшения состояния в ходе использования, технического обслуживания и хранения.
50. Организация производит оценку и регистрацию предыдущих результатов измерения, если обнаружено, что оборудование не соответствует требованиям.
51. Организация обеспечивает своевременное изъятие из технологических процессов неисправных и непроверенных средств измерения, а также назначить лиц, ответственных за контроль состояния и соблюдения графиков поверки технических средств измерений.
11. Требования к технологическим процессам ремонта авиационной техники
52. Организации необходимо планировать и разрабатывать процедуры по управлению нормативной, организационно-распорядительной, технической и производственно-контрольной документацией в подразделениях.
Организация технологического процесса ремонта изделий осуществляется в соответствии с требованиями действующих стандартов и нормативной документации.
53. Организации необходимо иметь производственные площади, достаточные для выполнения запланированных работ, в том числе для размещения ангаров, цехов, складских, служебных и бытовых помещений, ремонтируемых изделий, средств ремонта, а также для размещения персонала.
При этом производственные площади:

1) көлемі, жоспарлануы, жарықпен қамтамасыз етілуі, температурасы, ылғалдылығы, тазалығы және басқа да параметрлері бойынша нормативтік құжаттама мен технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес келеді;
2) жұмыстарды орындау үшін қажетті энергия көздерімен және коммуникациялармен (электр энергиясымен, сығылған ауамен, жылумен, сумен, жеделдеткішпен және басқалармен) жарақтандырылады;
3) жұмыс істеу аймақтарының қауіпсіздігін (бақылау жүйелерінің және өрттен, жарылстан, уытты әсерден және басқалардан қорғаудың болуы) қамтамасыз етеді.
Бұйымдарды жинау учаскелері қиқым, металл және абразивтік шаңдар мен басқа да кірлерді жасайтын кез келген механикалық өңдеу түрлері орындалатын жерлерден оқшауландырылады. Бұйымдарды тазалау, жуу, бояу учаскелері де басқа жұмыс орындарынан оқшауландырылады.
Жөндеу жұмыстарын өндірістік үй-жайлардан тысқары жерлерде орындау технологиялық құжаттамада айтылған, бірақ бұл ретте жұмыстарды температура, ылғалдылық, шаңдану және атмосфералық жауын-шашын бойынша қолайлы ауа-райы жағдайында ғана орындауға жол беріледі.
54. Материалдарды, бұйымдарды, құрал-саймандар мен жабдықтарды сақтау үшін қойма үй-жайларын қарастыру қажет. Сақтау жағдайы нормативтік құжаттаманың талаптарына жауап береді.
55. Ұйым қоршаған ортаны қорғау жөніндегі барлық талаптардың орындалуын қамтамасыз етеді. Персонал жұмыс істейтін қызметтік үй-жайларды жоспарлауды жүзеге асыру мен өндіріске басшылық ету, сапаны басқару, персоналды қолайсыз ауа-райынан және өндірістік факторлардан қорғау үшін, сондай-ақ құжаттаманы ресімдеу мен зерделеу үшін жобалау және жабдықтау қажет.
56. Ұйымда технологиялық құжаттаманың талаптарына сәйкес келетін (ұқсас немесе бірдей) жоспарланған жұмыстарды орындау үшін жөндеу құралдары болуы қажет.
Қолданылатын жөндеу құралдары сәйкестендірілген (таңбалау, паспорт беру) және Ұйымның тиісті бөлімшесі аттестаттаған.
Жөндеу құралдарын мерзімдік тексеруді, калибровкалауды, оларға қызмет көрсетуді, жөндеу мен сақтауды нормативтік құжаттаманың талаптарына сәйкес жүзеге асыру, сондай-ақ қойылған талаптарға сәйкес келмейтіндерін оқшаулау қажет.
12. Бұзылмайтын бақылау
57. АТ ТҚ және Ж жөніндегі сертификатты алу үшін АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым:
1) бұзылмайтын бақылау бөлімшелерінің қызметін бақылау рәсімдерін;
2) бұзылмайтын бақылаудың барлық қолданылатын әдістері үшін нормативтік құжаттарды;
3) құйын тәрізді ток, ультрадыбыстық, магнитті, капиллярлық бақылау үшін салалық бақылау және жұмыс үлгілерін қолдануды регламенттейтін рәсімдерді;
4) бұзылмайтын бақылаудың технологиялық процестеріне технологиялық нұсқаулықтарды;

1) соответствуют требованиям нормативной документации и технологической документации по размерам, планировкам, обеспечиваемых освещенности, температуре, влажности, чистоте и другим параметрам;
2) оснащаются необходимыми для выполнения работ источниками энергии и коммуникациями (электроэнергией, сжатым воздухом, теплом, водой, вентиляцией и другое);
3) обеспечивают безопасность рабочих зон (наличие систем контроля и защиты от пожара, взрыва, токсичных воздействий и другое).
Участки сборки изделий изолируются от мест, где выполняются любые виды механической обработки с образованием стружки, металлической и абразивной пыли и других загрязнений. Участки по очистке, промывке, окраске изделий также изолируются от других рабочих мест.
Выполнение ремонтных работ вне производственных помещений оговорено в технологической документации, но при этом работы допускается выполнять только при погодных условиях, приемлемых по температуре, влажности, запыленности и атмосферным осадкам.
54. Необходимо предусмотреть складские помещения для хранения материалов, изделий, инструмента и оборудования. Условия хранения отвечают требованиям нормативной документации.
55. Организация обеспечивает выполнение всех требований по охране окружающей среды. Служебные помещения, в которых работает персонал, необходимо спроектировать и оборудовать для осуществления планирования и руководства производством, управления качеством, защиты персонала от неблагоприятных погодных и производственных факторов, а также для оформления и изучения документации.
56. Организации необходимо иметь средства ремонта для выполнения запланированных работ, которые соответствуют (быть идентичными или равноценными) требованиям технологической документации.
Применяемые средства ремонта идентифицированы (маркировка, паспортизация) и аттестованы соответствующим подразделением Организации.
Периодические проверки, калибровки, обслуживание, ремонт и хранение средств ремонта необходимо осуществлять согласно требованиям нормативной документации, а также изоляция тех из них, которые не соответствуют предъявляемым требованиям.
12. Неразрушающий контроль
57. Для получения сертификата по ТО и PAT организация по ТО и PAT разрабатывает:
1) процедуры контроля деятельности подразделений неразрущающего контроля;
2) нормативные документы для всех применяемых методов неразрушающего контроля;
3) процедуры, регламентирующие применение отраслевых контрольного и рабочего образцов для вихревого тока, ультразвукового, магнитного, капиллярного контроля;
4) технологические инструкции на технологические процессы неразрушающего контроля;

5) жөнделіп жатқан авиациялық техниканың бұғаулары мен бөлшектерінің бұзылмайтын бақылау нәтижелерін ресімдеу және шешімін  қабылдау жөніндегі, өндірістік-бақылау құжаттамасына бақылау нәтижелерін тіркеу жөніндегі рәсімдерді әзірлейді.
58. Бұзылмайтын бақылау кезінде қолданылатын жабдық өлшемнің дәлдігіне кепілдік беру үшін мерзімді метрологиялық салыстырып тексеруден және калибрлеуден өтеді.
59. Бұзылмайтын бақылау орындалатын жұмыс орны бұзылмайтын бақылау жөніндегі технологиялық құжаттамамен қамтамасыз етілген және жабдықты баптау үшін эталондармен жарақтандырылған.
60. Ұйымда бұзылмайтын бақылауды жүргізу үшін жеке үй-жайлар, зертханалар немесе арнайы жабдықталған жұмыс орындары, сондай-ақ құйын тәрізді ток, ультрадыбыстық, магнитті ұнтақты, капиллярлық бақылау әдістері кезінде қолданылатын салалық стандартты үлгілердің жеткілікті саны болады.
13. Жөндеу процесінде әуе кемесі мен компоненттерге техникалық қызмет көрсетуге қойылатын талаптар
61. АТ ТҚ және Ж жөніндегі сертификатты алу үшін АТ ТҚ және Ж жөніндегі ұйым:
1) пайдалану құжаттамасына өзгерістер енгізу бойынша;
2) инженерлік-техникалық персонал үшін рұқсаттарды ресімдеу бойынша;
3) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету түрлерін орындауды ұйымдастыру бойынша;
4) әуе кемелеріне техникалық қызмет көрсетудің жалпы түрлерін, сақтау кезінде жедел, маусымдық, техникалық қызмет көрсету және техникалық қызмет көрсетудің айрықша түрлерін орындауды ұйымдастыру бойынша жөндеу процесінде әуе кемелеріне және құрамдас бөліктеріне техникалық қызмет көрсетуді орындау рәсімдерін әзірлейді.
62. Ұйымда әуе кемелеріне Техникалық пайдалану туралы басшылық талаптарына сәйкес техникалық қызмет көрсетуді жүргізу үшін құралдар болады, ол жауапты лауазымды тұлғалардың техникалық қызмет көрсету нәтижелерін орындау және ресімдеу сапасын бақылауды қамтамасыз етеді.
63. Ұйым тиісті Сертификат болған жағдайда әуе кемелеріне мерзімді техникалық қызмет көрсетуді орындайды.
14. Істен шыққан бұйымдар бойынша ақпарат жүйесі
мен шаралар қабылдау
64. Ұйым қауіпті істен шығулар туралы есептерді әзірлейді:
1) ұшу жарамдылығына байланысты барлық анықталған қауіпті істен  шығулар (ақаулар) туралы ақпаратты жинау, есепке алу және уәкілетті органның назарына жеткізу тәртібін әзірлейді.
2) пайдаланудан істен шығуларды (ақауларды) жедел жою жөнінде шаралар қабылдау тәртібін анықтайды;
3) авиациялық жағдайлар мен оқиғаларға қызметтік тергеу жүргізу  жөніндегі талаптарды анықтайтын нормативтік-техникалық құжаттардың болуын қамтамасыз етеді.
65. Ұйымда:
1) жөндеу және бұйымдарды жөндеуден кейін пайдалану процесінде анықталған істен шығулар (ақаулар) бойынша ақпараттарды жинау, есепке алу мен талдау және ақпаратты тікелей орындаушылар мен қызметтерге жеткізу жүйесі;

5) процедуры по оформлению результатов и принятию решения неразрушающего контроля узлов и деталей ремонтируемой авиационной технике, по регистрации результатов контроля в производственно-контрольной документации.
58. Оборудование, применяемое при неразрушающем контроле, проходит периодическую метрологическую поверку и калибровку для гарантии точности измерений.
59. Рабочие места выполнения неразрушающего контроля обеспечены технологической документацией по неразрушающему контролю и оснащены эталонами для настройки оборудования.
60. Организация имеет отдельные помещения, лаборатории или специально оборудованные рабочие места для проведения неразрушающего контроля, а также достаточное количество отраслевых стандартных образцов, применяемых при вихре токовом, ультразвуковом, магнитопорошковом, капиллярном методах контроля.
13. Требования к техническому обслуживанию воздушного судна
и компонентов в процессе ремонта
61. Для получения Сертификата по ТО и PAT организация по ТО и PAT разрабатывает процедуры выполнения технического обслуживания воздушных судов и компонентов в процессе ремонта:
1) по внесению изменений в эксплуатационной документации;
2) по оформлению допусков для инженерно-технического персонала;
3) по организации выполнения видов технического обслуживания на воздушном судне;
4) по организации выполнения общих видов технического обслуживания, оперативного, сезонного, техническое обслуживание при хранении и особых видов технического обслуживания воздушных судов.
62. Организация имеет средства для проведения технического обслуживания воздушных судов согласно требованиям Руководства по технической эксплуатации, обеспечить контроль качества выполнения и оформления результатов технического обслуживания ответственными должностными лицами.
63. Организация выполняет периодическое техническое обслуживание воздушных судов, при наличии соответствующего Сертификата.
14. Система информации и принятия мер по отказам изделий
64. Организации разрабатывают отчеты об опасных отказах:
1) разрабатывает порядок сбора, учета и доведения до сведения уполномоченного органа информацию обо всех обнаруженных опасных отказах (дефектах), связанных с летной годностью;
2) определяет порядок принятия мер по оперативному устранению отказов (дефектов) в эксплуатации;
3) обеспечивает наличие нормативно-технических документов, определяющих требования по проведению служебного расследования авиационных происшествий и инцидентов.
65. В Организации действует:
1) система сбора, учета и анализа информации по отказам (дефектам), выявленным в процессе ремонта и эксплуатации изделий после ремонта и доведение информации до непосредственных исполнителей и служб;

2) жауапты бөлімшелер мен лауазымды тұлғаларды анықтай отырып, бұйымдардың ақауларына қызметтік тергеу жүргізу және себептерін белгілеу жүйесі бар;
3) бұйымдарға зерттеу жүргізу кезінде Жасаушымен, Әзірлеушімен және ғылыми-зерттеу ииституттарымен өзара іс-қимыл қамтамасыз етілді.
66. Ұйым жөнделіп жатқан авиатехниканың істен шығуын болдырмау жөнінде алдын алу шараларын жасайды және жөнделіп жатқан бұйымдардың істен шығуын ескерту мен түзететін және алдын алатын іс-қимылдарды іске асыру тәртібін регламенттейтін рәсімдерді әзірлейді.
15. Ұшуға жарамдылықты бағалау және ресімдеу.
Бұйымды пайдалануға қайтару
67. Ұйым бұйымның ұшу жарамдылығын қорытынды бағалау және ұйымды пайдалануға қайтару мен ұшуға жарамдылық нормативтік құжаттарға сәйкестігін бақылау туралы шешім қабылдау рәсімдерін әзірлейді.
68. Жөндеуден (түрлендіруден) өткен бұйымдардың ұшуға жарамдылық олардың формулярларындағы (паспорттарындағы) жазбалармен мыналарды:
1) қолданыстағы технологиялық құжаттамаға сәйкес орындалған жұмыстарды;
2) пайдалануға уәкілетті тұлғалар қол қойған бұйымның ұшу жарамдылығы бойынша орындалған түрлендірулер мен іс-шаралар;
3) белгіленген аралық жөндеу және кепілдік ресурстар мен қызмет мерзімдері;
4) бұйымның жиынтықтылығы;
5) бұйымның массасы мен орнықтылығы (әуе кемелері үшін) және басқа да ерекшеліктері көрсетіліп расталады.
69. Ұйым белгіленген тәртіппен бұйымдарды жөндегеннен кейін пайдалану процесінде пайда болатын істен шығуларды жоюды жүзеге асырады және жөндеуден өткен авиатехниканы пайдалануға қайтару рәсімдерін әзірлейді.

2) система проведения служебного расследования и установления причин дефектов изделий с определением ответственных подразделений и должностных лиц;
3) обеспечено взаимодействие с Изготовителем, Разработчиком и научно-исследовательских институтов при проведении исследований изделий.
66. Организация принимает профилактические меры по предотвращению отказов ремонтируемой авиатехники и разработать процедуры, регламентирующие порядок предупреждения отказов ремонтируемых изделий и реализации корректирующих и предупреждающих действий.
15. Оценка и оформление летной годности.
Возврат изделия в эксплуатацию
67. Организация разрабатывает процедуры заключительной оценки летной годности изделия и принятия решения о возврате изделия в эксплуатацию и контроля соответствия летной годности нормативным документам.
68. Летная годность изделий, прошедших ремонт (модификацию), подтверждается записями в их формулярах (паспортах) с указанием:
1) выполненных работ в соответствии с действующей технологической документацией;
2) выполненных модификациях и мероприятиях по летной годности изделия к эксплуатации за подписями уполномоченных лиц;
3) установленных межремонтных и гарантийных ресурсах и сроках службы;
4) комплектности изделия;
5) массе и центровке (для воздушных судов) и других особенностях изделия.
69. Организация осуществляет в установленном порядке устранение отказов, возникающих в процессе эксплуатации изделий после ремонта, и разрабатывает процедуры возврата отремонтированной авиатехники в эксплуатацию.