Қазақстан Республикасының Үкiметi, Азия Даму Банкi және "Даму" кәсіпкерлікті дамыту қоры" акционерлік қоғамы арасындағы қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге қол қою туралы
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2011 жылғы 11 мамырдағы № 499 Қаулысы
Қазақстан Республикасының Үкіметi ҚАУЛЫ ЕТЕДI:
1. Қоса берiліп отырған Қазақстан Республикасының Үкiметi, Азия Даму Банкi және «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы арасындағы қаржыландыру туралы негіздемелік келісімнің жобасы мақұлдансын.
2. Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрі Қайрат Нематұлы Келімбетовке қағидаттық сипаты жоқ өзгерiстер мен толықтырулар енгiзуге рұқсат бере отырып, Қазақстан Республикасының Үкiметi атынан Қазақстан Республикасының Үкiметi, Азия Даму Банкi және «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы арасындағы қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге және әрбір траншқа Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салуға қол қоюға өкiлеттiк берiлсiн.
3. Осы қаулы қол қойылған күнiнен бастап қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Премьер-Министрі                     К. Мәсімов
Қазақстан Республикасы
Үкiметiнің
2011 жылғы 11 мамырдағы
№ 499 қаулысымен
мақұлданған
Жоба
Қазақстан Республикасының Үкiметi, Азия Даму Банкi мен «Даму»
кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы арасындағы
қаржыландыру туралы негіздемелік келісім (Қазақстан: Шағын және орта бизнесті дамыту жөніндегі бағдарлама)
Тараптар         Осы [2011 жылғы ____ мамырдағы] Қаржыландыру туралы
негіздемелік келісім (бұдан әрі – ҚНК) Қазақстан
Республикасының Үкіметі (бұдан әрі – Үкімет), «Даму»
кәсіпкерлікті дамыту қоры» акционерлік қоғамы (бұдан
әрі – Даму) және Азия Даму Банкі (бұдан әрі – АДБ)
арасында жасалды.
Көптраншты       Даму Қазақстанда шағын және орта бизнес (бұдан әрі –
қаржыландыру     ШОБ) кәсіпорындарын дамыту үшін өзінің шағын және
тетігінің        орта бизнесті қолдау бағдарламаларын (бұдан әрі –
инвестициялық    Инвестициялық бағдарлама) міндетіне алады және іске
бағдарламасы     асырады. Бағдарлама жуырда қабылданған Қазақстан
Республикасы Үкіметінің Даму стратегиясы – 2020
шеңберінде (2010-2014 жылдар) ШОБ қаржыландыруға қол
жеткізуін жақсарту бойынша іс-шаралар жоспарының
(бұдан әрі – Іс-шаралар жоспары) ажырамас бөлігі
болып табылады, Инвестициялық Бағдарлама ШОБ үшін
орта мерзімді қаржыландыруға тұрақты қол жеткізуді
егжей-тегжейлі сипатталған.
2010 – 2014 жылдар кезеңіндегі Инвестициялық

О подписании Рамочного соглашения о финансировании между Правительством Республики Казахстан, Азиатским Банком Развития и акционерным обществом "Фонд развития предпринимательства "Даму"
Постановление Правительства Республики Казахстан от 11 мая 2011 года № 499
Правительство Республики Казахстан ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Одобрить прилагаемый проект Рамочного соглашения о финансировании между Правительством Республики Казахстан, Азиатским Банком Развития и акционерным обществом «Фонд развития предпринимательства «Даму».
2. Уполномочить Министра экономического развития и торговли Республики Казахстан Келимбетова Кайрата Нематовича подписать от имени Правительства Республики Казахстан Рамочное соглашение о финансировании между Правительством Республики Казахстан, Азиатским Банком Развития и акционерным обществом «Фонд развития предпринимательства «Даму» и Периодический запрос о финансировании к каждому траншу, разрешив вносить в него изменения и дополнения, не имеющие принципиального характера.
3. Настоящее постановление вводится в действие со дня подписания.
Премьер-Министр
Республики Казахстан                       К. Масимов
Одобрено
постановлением Правительства
Республики Казахстан
от 11 мая 2011 года № 499
Проект
Рамочное соглашение о финансировании
между Правительством Республики Казахстан,
Азиатским Банком Развития и акционерным обществом
«Фонд развития предпринимательства «Даму»
(Казахстан: Программа по развитию малого и среднего бизнеса)
Стороны                   Настоящее Рамочное соглашение о
финансировании (далее - РСФ) от [мая 2011 г.]
заключено между Правительством Республики
Казахстан (далее - Правительство), акционерным
обществом «Фондом развития предпринимательства
«Даму» (далее - Даму) и Азиатским Банком Развития
(далее - АБР).
Инвестиционная            Даму обязуется и реализует свои программы
программа           поддержки малого и среднего бизнеса
Многотраншевого     (далее - Инвестиционная программа) для развития
механизма           предприятий малого и среднего бизнеса (далее -
финансирования      МСБ) в Казахстане. Программа является
неотъемлемой частью недавно принятого Плана
мероприятий по улучшению доступа МСБ к
финансированию в рамках Стратегии развития - 2020
Правительства Республики Казахстан (2010 - 2014
гг.) (далее - План мероприятий), Инвестиционная
программа обеспечит устойчивый доступ к
среднесрочному финансированию для МСБ. План
мероприятий и Инвестиционная программа детально
описаны в Приложении 1 к настоящему Соглашению.
Общая стоимость Инвестиционной программы за
период 2010 - 2014 гг., как ожидается, будет

бағдарламаның жалпы құны теңге баламасында $3,0
миллиардқа тең болады деп күтілуде, оның ішінде ШОБ
тарапынан орта мерзімді қаржыландыруға деген жалпы
сұраныс жоғарыда көрсетілген кезеңнің ішінде
$2.8 миллиардты құрайды. Осы Көптраншты қаржыландыру
тетігі Инвестициялық бағдарламаның бір бөлігін
қаржыландыруға көмектеседі.
Көптраншты       Көптраншты қаржыландыру тетігі Инвестициялық
қаржыландыру     бағдарлама шеңберіндегі кіші жобаларды осындай кіші
тетігі           жобалар 4-қосымшада баяндалған өлшемдерге және осы
Үкімет, Азия Даму Банкі және Даму арасындағы ҚНК-де
қалыптастырылған уағдаластықтарға сай келеді деген
шартпен қаржыландыруға  арналған.
Осы кіші жобалар шеңберінде Қатысушы қаржы
институттары арқылы ШОБ үшін қарыздар, кредиттік
желілер, кепілдіктер мен басқа да қаржы өнімдері
беріледі деп күтілуде. Мұндай қаржы өнімдері: (1)
Қазақстандағы ШОБ дамытуды қолдау үшін даярланған;
(2) нарықтық пайыздық ставкалары бар; (3) Қазақстан
теңгесінде болады.
Осы ҚНК АДБ тарапынан қандай да бір қаржыландыруды
беру бойынша заңды міндеттеме болып табылмайды. АДБ
өз қалауынша, тиісті негіздеме болған жағдайда Даму
тарапынан жіберілген қаржыландыру туралы кез-келген
сұрау салуды кері қайтаруға, Көптраншты қаржыландыру
тетігінің міндеттемейтін бөлігін жоюға және
Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберіндегі қандай
да бір траншқа сұрау салу бойынша Дамудың құқығын
қайтарып алуға құқылы. Қаржыландыру транштарын АДБ
барлық ережелер Көптраншты қаржыландыру тетігі
негізделетін және осы ҚНК-де баяндалған жалпы
келісімдер мен болжамдарға сай келеді деген шартпен
беруі мүмкін.
Осы ҚНК Үкімет және Даму тарапынан қандай да бір
қаржыландыруға сұрау салу үшін заңды міндеттеме
болып табылмайды. Үкімет және Даму Көптраншты
қаржыландыру тетігі шеңберінде қаржыландыру
сұрамауға құқылы. Сондай-ақ, Даму Көптраншты
қаржыландыру тетігінің кез-келген міндеттемейтін
бөлігінің күшін кез-келген уақытта жоюға құқылы.
Даму, Үкімет және АДБ Көптраншты қаржыландыру
тетігінің немесе оның кез-келген міндеттемейтін
бөлігінің күшін жою бойынша тиісті құқықтарды
пайдалануға құқылы және АДБ қаржыландыру туралы
сұрау салуды қанағаттандырудан басқа тараптарға
жазбаша хабарлама жіберу жолымен өзінің бас тарту
жөніндегі құқығын пайдалануға құқылы. Жазбаша
хабарламада күшін жою немесе бас тарту түсініктемесі
және күшін жойған жағдайда, күшін жою күшіне енетін
күн қамтылуы тиіс.
Қаржыландыру жоспары
Бір Инвестициялық бағдарламаның Нәтижесі үшін
Қаржыландыру жоспары төмендегі кестеде берілген:
Қаржыландыру жоспары
(Бір Инвестициялық бағдарламаның Нәтижесі үшін,
2010-2015)
Қаржыландыру көзі
Жалпы сомасы (миллион АҚШ долл.)
Жалпы сомасының үлесі (%)
Азия Даму банкі1

равна $3,0 миллиарда в тенговом эквиваленте, из
которой общий спрос со стороны МСБ на
среднесрочное финансирование в течение
вышеуказанного периода составит
$2.8 миллиардов. Этот Многотраншевый механизм
финансирования поможет профинансировать часть
Инвестиционной программы.
Многотраншевый            Многотраншевый механизм финансирования
механизм            предназначен для финансирования подпроектов в
финансирования      рамках Инвестиционной программы при условии, что
такие подпроекты соответствуют критериям,
изложенными в Приложении 4 и договоренностям,
сформулированными в настоящем Рамочном соглашении
о финансировании (далее - РСФ) между
Правительством, АБР и Даму.
Ожидается, что в рамках этих подпроектов
будут выданы займы, кредитные линии, гарантии и
другие финансовые продукты для МСБ через
Участвующие финансовые институты. Эти финансовые
продукты: (1) подготовлены для поддержки развития
МСБ в Казахстане; (2) имеют рыночные процентные
ставки; (3) будут предоставлены в казахстанских
тенге.
Настоящее РСФ не является
юридическим обязательством со стороны АБР по
предоставлению какого-либо финансирования. По
собственному усмотрению, при соответствующем
обосновании АБР имеет право отклонить любой
запрос о финансировании, направленный со стороны
Даму, отменить необязывающую часть
Многотраншевого механизма финансирования и
отозвать право Даму по запросу какого-либо транша
в рамках Многотраншевого механизма
финансирования. Транши финансирования могут быть
предоставлены АБР при условии, что все положения
остаются в силе в соответствии с общими
соглашениями и ожиданиями, на которых
основывается Многотраншевый механизм
финансирования и которые изложены в настоящем
РСФ.
Настоящее РСФ не является юридическим
обязательством со стороны Даму и Правительства
для запроса какого-либо финансирования.
Правительство и Даму вправе не запрашивать
финансирование в рамках Многотраншевого механизма
финансирования. Даму также вправе в любое время
аннулировать любую необязывающую часть
Многотраншевого механизма финансирования.
Даму, Правительство и АБР вправе
использовать их соответствующие права по
аннулированию Многотраншевого механизма
финансирования или любой не обязывающей его части
и АБР вправе использовать снос право отказать в
удовлетворении запроса о финансировании путем
направления письменного уведомления другим
сторонам. Письменное уведомление должно содержать
объяснение аннулирования или отказа и в случае
аннулирования определять дату, на которую
аннулирование вступает в силу.
План финансирования
План финансирования для Результата Одной
Инвестиционной программы представлен в
таблице ниже:
План финансирования
(для Результата Одной Инвестиционной
программы, 2010-2015)
Источник
финансирования
Общая сумма
(миллион.
долл. США)
Доля (%) от
общей суммы
Азиатский Банк Развития1

500
18%
АДБ әкімшілендірмейтін қаржыландырудың басқа көздері
100
4%
Үкімет қаражаты2
800
28%
Қатысушы қаржы институттары3
1,400
50%
Барлығы
2,800
100%
Кейіннен қатысушы қаржы институттарына, содан кейін ШОБ-ке беру
үшін Дамуға берілген жергілікті валютадағы қарыздар.
2 Экономиканың басым секторларында жұмыс істейтін кәсіпорындарға
субсидиялар беру бағдарламасы.
3  Қысқа мерзімді және басқа да депозиттер мен акционерлік капитал
қаражатынан қорларды білдіреді.
Көзі: Дамудың бағалауы.
Қаржыландыру     АДБ мүмкіндігінше, Инвестициялық бағдарлама
шарттары         шеңберінде жобаларды қаржыландыру үшін Даму төменде
келтірілген уағдаластықтарды сақтайды, ал жобалар
осы уағдаластықтарға сай дайын деген шартпен олар
қаржыландыруға дайын болғаннан кейін қарыз береді
және қоса қаржыландыруды әкімшілендіреді. Әрбір
қарыз немесе басқа да қаржыландыру өнімі Көптраншты
қаржыландыру тетігі шеңберінде транш болып табылады.
Әрбір транш алдыңғы немесе кейінгі транштарды
қаржыландыру жағдайларынан ерекшеленетін жағдайларға
сәйкес қаржыландырылуы мүмкін. Қаржыландыру
шарттарын таңдау транш бойынша заңды келісімге қол
қою күнінде басым болатын жобаға, капитал нарығының
жағдайларына және АДБ қаржыландыру саясатына
байланысты болады.
Транштар кезекпен немесе бір мезгілде берілуі
мүмкін, кейбірі бір-бірімен уақыт бойынша сәйкес
келуі мүмкін.
Көптраншты қаржыландыру тетігі бойынша міндеттемелер
үшін комиссиялық төлемдер немесе кепілдік жарналар
төлеуге жатпайды. Олар іс жүзінде АДБ қарыз немесе
кепілдік ретінде берген қаржылық құралдарға қатысты
ғана төленеді. АДБ-ның траншты беру кезінде
қолданыста болған комиссиялық және кепілдік жарналар
бойынша қағидалары осындай траншқа қолданылады.
Сома
Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде берілетін
ең жоғары қаржыландыру сомасы 500 миллион АҚШ
долларындағы баламаны құрайды. Ол АДБ жай капитал
ресурстарынан1, егер олар бар болса және бөлінсе әр
уақытта қолданыста болатын АДБ-ның қолданбалы
саясаты мен рәсімдеріне сәйкес жекелеген транштармен
берілетін болады.
Кредит қаражатына қол жеткізу кезеңі
Кез-келген транш бойынша кез-келген төлем жүргізілуі
мүмкін соңғы күн 2015 жылғы 31 желтоқсан болады.
Соңғы қаржыландыру траншы 2014 жылғы 31 желтоқсаннан
кешіктірілмей жүргізілуі тиіс.
Мерзімдер мен Шарттар
Даму әрбір транштың қаражаты осы ҚНК-де көрсетілген
және әрбір транш үшін заңды келісімдерге сәйкес
келетін шарттарға сәйкес Инвестициялық бағдарламаны
қаржыландыру үшін қолданылуы бойынша міндеттенеді.
___________________________
1 Әрбір қарызға қатысты, Қарыз туралы Келісім шеңберінде өзгерістер

500
18 %
Другие источники финансирования, не администрируемых АБР
100
4 %
Средства Правительства2
800
28 %
Участвующие финансовые институты3
1,400
50 %
Всего
2,800
100 %
1 Займы в местной валюте, выданной Даму для последующей передачи Участвующим финансовым институтам, затем МСБ.
2 Программа субсидирования предприятий, работающих в приоритетных секторах экономики.
3 Предоставляют фонды из средств краткосрочных и других депозитов и акционерного капитала
Источник: оценка Даму.
Условия                   АБР предоставит займы и администрирует
финансирования      софинансирование, по мере наличия, для
финансирования проектов в рамках Инвестиционной
программы по мере того, как они будут готовы к
финансированию при условии, что Даму соблюдает
нижеприведенные договоренности, а проекты
подготовлены в соответствии этих договоренностей.
Каждый заем или другой продукт финансирования
является траншем в рамках Многотраншевого
механизма финансирования.
Каждый транш может быть профинансирован
согласно условиям, отличающимся от условий
финансирования предыдущих или последующих
траншей. Выбор условий финансирования будет
зависеть от проекта, условий рынка капитала и
политики финансирования АБР, которые преобладают
на дату подписания юридического соглашения по
траншу.
Транши могут быть предоставлены
последовательно или одновременно, некоторые могут
совпасть друг с другом по времени.
Комиссионные за обязательства или
гарантийные взносы по Многотраншевому механизму
финансирования оплате не подлежат. Они подлежат
оплате только в отношении финансовых средств,
фактически предоставленных АБР в качестве займа
или гарантии. Правила АБР по комиссионным и
гарантийным взносам, действующим при
предоставлении транша, применяются к такому
траншу.
Сумма
Максимальная сумма финансирования,
предоставляемая в рамках Многотраншевого
механизма финансирования, составляет эквивалент в
500 миллионов долларов США. Она будет
предоставлена отдельными траншами из обычных
капитальных ресурсов АБР1 при условии наличия и
распределения согласно применяемым
политике и процедурам АБР, действующим время от
времени.
Период доступности заемных средств
Последней датой, на которую может быть
произведена любая выплата по любому траншу, будет
31 декабря 2015 г. Последний транш
финансирования, как ожидается, должен быть
произведен не позднее 31 декабря 2014 г.
Сроки и Условия
Даму обязуется, чтобы средства каждого
транша использовались для финансирования
Инвестиционной программы в соответствии с
условиями, указанными в настоящем РСФ и
соответствующими юридическими соглашениями для
каждого транша.
_______________________
1 К каждому займу будут применяться положения Правил
предоставления займа обычных операций, применяемых к займам на основе

енгізілген болса, оларды қоса алғанда, 2001 жылдың 1 шілдесіндегі АДБ
Жай Капитал Ресурстарынан LIBOR негізінде қарыздарға қолданылатын,
жай операциялар қарыздарын беру қағидаларының ережелері қолданылатын
болады (қандай да бір Кредиттік келісімге енгізілуі мүмкін жоғарыда
аталған жай операциялар қарыздарын беру қағидалары (егер өзгерістер
бар болса, өзгерістерімен қоса алғанда, бұдан әрі қарай «ККР-дан
қарыз беру қағидалары» деп аталады).
Іске асыру       Даму Көптраншты қаржыландыру тетігі жөніндегі
Атқарушы Агенттік болып табылады және Инвестициялық
бағдарламаны осы Келісімнің 1-қосымшасында жазылған
қағидаттарға және әрбір транш бойынша қарыз туралы
келісімдерде көзделген қосымша заңды талаптарға
сәйкес іске асыратын болады.
Қаржыландыру     Даму АДБ Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде
туралы кезеңдік  Инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру үшін
сұрау салулар    Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салулар
берілгеннен кейін қарыз, кепілдік беру немесе
бірлесіп қаржыландыруды әкімшілендіруге сұрау салуы
мүмкін және АДБ келісуі мүмкін. Әрбір Қаржыландыру
туралы кезеңдік сұрау салуға Даму және Үкімет қол
қоюы тиіс. Даму көрсетілген Қаржыландыру туралы
кезеңдік сұрау салу мен транш бойынша заңды
келісімдерге сәйкес Қатысушы қаржы институттарына
қарыз қаражатын немесе кепілдік басымдықтар береді.
АДБ Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде
ұсынылған әрбір Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау
салуды қарайды және егер осындай Қаржыландыру туралы
кезеңдік сұрау салу қанағаттанарлықтай болса, АДБ
тиісті заңды келісімдер дайындайды.
ҚНК шеңберінде қаржыландыру сұралатын жобалар осы
Келісімнің 4-қосымшасында көрсетілген іріктеу
өлшемдеріне сәйкес таңдалуы тиіс, тиісінше
қанағаттанарлық тексеруден өтуі тиіс, тиісті
кепілдіктер мен фидуциарлық негіздер мен басқа да
құжаттар дайындалуы тиіс. Көптраншты қаржыландыру
тетігі осы ҚНК 3-қосымшасында аталған негіздемелік
келісімге және Даму мен АДБ арасында келісілген
Көптраншты қаржыландыру тетігін әкімшілендіру
жөніндегі басшылыққа сәйкес іске асырылатын болады.
Даму өзге хабарлама бергенге дейін Дамудың Басқарма
Төрайымы Ләззат Еркінқызы Ибрагимова Қаржыландыру
туралы кезеңдік сұрау салуға қол қою мақсатындағы
Дамудың уәкілетті өкілі болып табылады.
Іске асырудың    Көптраншты қаржыландыру тетігі осы Келісімге
жалпы құрылымы   3-қосымшада келтірілген жалпы құрылымға сәйкес іске
асырылатын болады. Көптраншты қаржыландыру тетігін
іске асыру құрылымы бойынша егжей-тегжейлі
мәліметтер осы Көптраншты қаржыландыру тетігін
әкімшілендіру жөніндегі басшылықта баяндалады.
Рәсімдер         Көптраншты қаржыландыру кетігі шеңберінде ұсынылатын
әрбір транш мынадай рәсімдер мен міндеттемелерге
жатқызылады:
а) Даму АДБ-ны алдағы Қаржыландыру туралы кезеңдік
сұрау салу туралы сол Қаржыландыру туралы кезеңдік
сұрау салу берілгенге дейін алдын ала хабардар
етеді.
б) Даму Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салуды
АДБ-ға жібереді.
в) АДБ өз қалауынша транш үшін келіссөздерді
жүргізуден және кез-келген заңды келісімге қол
қоюдан бас тартуы мүмкін.
г) Егер АДБ Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау
салуды қабылдағанын растаған жағдайда, тараптар
келіссөздер жүргізіп, заңды келісімдерге қол қояды.
Қаржыландыру     Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде берілген
туралы кезеңдік  әрбір Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салу осы
сұрау салу       Келісімге қоса берілген нысанда беріліп, мынадай
ақпараты         егжей-тегжейлі сипатын қамтуы тиіс:
а) Қарыз, кепілдіктер немесе қоса қаржыландыру
сомасы;
б) Қаржыландырылатын жобалардың сипаты;
в) Шығындар сметалары мен қаржыландыру жоспары;
г) Қарастырылатын жоба үшін белгіленген іске асыру
тетіктері;
д) Жалғастырылған іс-қимылды және осы ҚНК
ережелеріне бейімділігін растау;
е) Бұған дейінгі заңды келісімдер бойынша ережелерге
сәйкестігін растау;
ж) Көптраншты қаржыландыру тетігін әкімшілендіру
жөніндегі басшылық шеңберінде сұралуы мүмкін немесе
АДБ тарапынан негізді талап етілуі мүмкін басқа да
ақпарат.
Қорғау шаралары  5-қосымшада Көптраншты қаржыландыру тетігін іске
асыру кезінде сақталуы тиіс қорғау шараларының
саясаты бойынша негіздемелік құжаттарға сілтемелер
қоса беріледі.
Транш бойынша заңды келісімдерге қол қою күнінде
қолданыста болған қорғау шаралары бойынша АДБ
саясаты осы транш бойынша қаржыландырылатын
жобаларға да қатысты қолданылатын болады.
Сатып алу        Әрбір транш шеңберіндегі сатып алу тиісті қарыз
туралы келісімдегі сатып алу туралы ережелерге
сәйкес және АДБ сатып алу бойынша басшылыққа сәйкес
(2007 жылы, оған әр кезеңде енгізілетін
толықтыруларымен бірге) жүзеге асырылуы тиіс.
Мониторингілеу,  Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде әрбір
бағалау және     қарыз үшін қарыз туралы келісім күшіне енген күннен
есептілік        бастап 3 айдың ішінде Даму АДБ үшін қолайлы формат
жөніндегі        пен мазмұнда Орындауды мониторингілеу бойынша
іс-шаралар       есептілік бағдарламасы мен жүйесін орнатады.
Орындауды мониторингілеу бойынша есептілік
бағдарламасы мен жүйесі әрбір транш бойынша Құрылым
мен мониторингілеу негізіне енгізілген субқарыздарды
игерумен, әлеуетінің артуымен байланысты
мониторингілеудің бірқатар индикаторларын орнатады.
Даму әрбір таңдалған индикатор үшін бастапқы
көрсеткіштерді белгілейді. Даму АДБ-ны әрбір
индикатор бойынша прогресс туралы тоқсан сайынғы
негізде хабардар етіп отырады.
Сондай-ақ Даму ай сайынғы есептер дайындайды және
береді (АДБ Көптраншты қаржыландыру тетігі
шеңберінде Дамуға берген қарыз қаражатының Қатысушы
қаржы институттары арқылы ШОБ тиісті субъектілеріне
толық беріліп, игерілгенше қарызды игеру туралы
есептерді береді) және содан кейін Даму әрбір есепті
кезең аяқталғаннан кейін 30 күн ішінде ағылшын
тілінде тоқсан сайынғы есептерді беретін болады.
Есептерде АДБ Дамуға Көптраншты Қаржыландыру Тетігі
шеңберінде берген қарыз қаражатынан Қатысушы қаржы
институттары ШОБ субъектілеріне берген қарыздары
бойынша мәліметтер қамтылатын болады, атап айтқанда:
(1) сома; (2) пайыз ставкалары мен мерзімін қамтитын

LIBOR из Обычных Капитальных Ресурсов АБР от 1 июля 2001 г. с учетом
изменений, если таковые вносились в рамках Соглашения о Займе
(упомянутые Правила предоставления займа обычных операций, которые
могут быть включены в какое-либо Кредитное соглашение (указанные
Правила предоставления займа обычных операций с изменениями, если
таковые имеются, в дальнейшем именуются «Правила предоставления займа
из ОКР»).
Реализация                Даму будет Исполнительным Агентством по
Многотраншевому механизму финансирования и будет
реализовывать Инвестиционную программу в
соответствии с принципами, изложенными в
Приложении 1 к настоящему Соглашению и
пополнительными юридическими требованиями,
предусмотренными в соглашениях о займе по каждому
траншу.
Периодические             Даму может запросить АБР и АБР может
запросы о           согласиться предоставить заем, гарантии или
финансировании      администрировать софинансирование в рамках
Многотраншевого механизма финансирования для
финансирования Инвестиционной программы после
предоставления Периодического запроса о
финансировании. Каждый Периодический запрос о
финансировании должен быть подписан Даму и
Правительством. Даму предоставляет средства займа
ими преимущества гарантии Участвующим финансовым
институтам в соответствии с указанным
Периодическим запросом о финансировании и
юридическими соглашениями по траншу.
АБР рассмотрит каждый Периодический запрос
о финансировании, предоставленный в рамках
Многотраншевого механизма финансирования, и если
такой Периодический запрос о финансировании будет
удовлетворительным, АБР подготовит
соответствующие юридические соглашения.
Проекты, для которых запрашивается
финансирование в рамках РСФ, должны отбираться в
соответствии с критериями отбора, указанными в
Приложении 4 к настоящему Соглашению, должны
пройти удовлетворительную надлежащую проверку,
должны быть подготовлены соответствующие гарантии
и фидуциарные основы и другие документы.
Многотраншевый механизм финансирования будет
реализован в соответствии с Рамочным соглашением,
приведенным в Приложении 3 к этому РСФ, и
Руководством по Администрированию Многотраншевого
механизма финансирования, согласованным между
Даму и АБР.
До тех пор, пока Даму не предоставит
уведомление об ином, Ляззат Еркеновна Ибрагимова,
Председатель Правления Даму, будет являться
уполномоченным представителем Даму в целях
подписания Периодического запроса о
финансировании.
Общая структура           Многотраншевый механизм финансирования
реализации          будет реализовываться в соответствии с общей
структурой, приведенной в Приложении 3 к
настоящему Соглашению. Более подробные детали по
структуре реализации Многотраншевого механизма
финансирования.
Процедуры                 Каждый транш, который будет предоставлен в
рамках Многотраншевого механизма финансирования,
подлежит следующим процедурам и обязательствам:
(а) Даму уведомляет АБР о предстоящем
Периодическом запросе о финансировании заранее до
подачи Периодического запроса о финансировании.
(б) Даму направляет Периодический запрос о
финансировании а АБР.
(в) АБР, по собственному усмотрению, может
отказать в проведении переговоров и подписании
любого юридического соглашения для транша.
(г) В случае, если АБР подтвердит принятие
Периодического запроса о финансировании, стороны
проведут переговоры и подпишут юридические
соглашения.
Информация в              Каждый Периодический запрос о
Периодическом       финансировании, предоставленный в рамках
запросе о           Многотраншевого механизма финансирования, должен
финансировании      быть представлен в форме, прилагаемой к
настоящему Соглашению, и содержать следующие
детали:
(а) сумму займа, гарантии или
софинансирования;
(б) описание проектов, которые будут
финансироваться;
(в) сметы затрат и План финансирования;
(г) механизмы реализации, определенные для
рассматриваемого проекта;
(д) подтверждение продолжающегося действия
и приверженности положениям настоящего РСФ;
(е) подтверждение соответствия положениям
по предыдущим юридическим соглашениям; и
(ж) другую информацию, которая может быть
запрошена в рамках Руководства по
Администрированию Многотраншевого механизма
финансирования или которая может обоснованно
затребована со стороны АБР.
Защитные меры             В Приложении 5 прилагаются ссылки на
рамочные документы по политике защитных мер,
которые должны соблюдаться при реализации
Многотраншевого механизма финансирования.
Политика АБР по защитным мерам, действующая
на дату подписания юридических соглашений по
траншу, будет применена в отношении проектов,
финансируемых по этому же траншу.
Закупки                   Закупки в рамках каждого транша должны
осуществляться в соответствии с положениями о
закупке в соответствующем Соглашении о займе и в
соответствии с Руководством по закупкам АБР (2007
г., с дополнениями, периодически вносимыми в
него)
Мероприятия по            В течение 3 месяцев после даты вступления в
мониторингу,        силу  Соглашения о займе для каждого займа в
оценке и            рамках Многотраншевого механизма финансирования
отчетности          Даму установит Программу и Систему Отчетности по
Мониторингу Исполнения в формате и содержании,
приемлемом для АБР. Программа и Система
Отчетности по Мониторингу Исполнения установит
ряд индикаторов мониторинга, связанных с
освоением субзаймов, повышением потенциала,
включенных в Структуру и основу мониторинга для
каждого транша. Даму установит исходные
показатели для каждого выбранного индикатора.
Даму будет информировать АБР о прогрессе по
каждому индикатору на ежеквартальной основе.
Даму также подготовит и предоставит
месячные отчеты (по освоению займа до тех пор,
пока средства займа АБР Даму в рамках
Многотраншевого механизма финансирования будут
полностью выданы и освоены через Участвующие
финансовые институты соответствующим субъектам
МСБ) и после этого Даму будет предоставлять
ежеквартальные отчеты на английском языке в
течение 30 дней после совершения каждого
отчетного периода. Отчеты будут содержать детали
по займам, выданным Участвующими финансовыми
институтам субъектам МСБ из средств займа АБР
Даму в рамках Многотраншевого механизма
финансирования, в частности классификацию по: (1)
сумме; (2) условиям, включая процентную ставку и

шарттар; (3) қарыз алушы қызметкерлерінің саны; (4)
қарыз алушының жынысы; (5) қарыз алушының орналасқан
жері (облысы) және (6) қарыз алушының бизнес саласы
бойынша жіктемелер көрсетілетін болады. Кезеңдік
есептер есепті кезең ішінде туындаған проблемаларды,
егер олар болған жағдайда, анықтауы тиіс. Даму жоба
бойынша түпкілікті есепті әрбір транш аяқталғаннан
кейінгі 3 айдың ішінде береді. Осы есептер
мониторинг және бағалау нәтижелерін, туындаған
проблемалар мен оларды шешу үшін қабылданған
іс-қимылдарды сипаттауы және АДБ тарапынан талап
етілуі мүмкін кез-келген басқа да ақпаратты қамтуы
тиіс.
АДБ әрбір транш шеңберінде Инвестициялық
бағдарламаның іске асырылу барысын, жобаны іске
асыру бойынша іс-шаралардың кез-келген өзгерістерін
немесе жобаның және Инвестициялық бағдарламаның
жалпы мақсаттарына қол жеткізу үшін қабылдануы тиіс
түзету шараларын талқылау үшін қажетті шолу
миссияларын қабылдайды.
Міндеттемелер    6-қосымшада Даму өзіне алатын міндеттемелер
көрсетілген.
Кепілдіктер      Қазақстан Республикасы Даму сұрайтын кез-келген
транштың күшіне енуі алдындағы шарт ретінде және осы
ҚНК ережелеріне сай деген шартпен АДБ үшін қолайлы
форматта және мазмұнда кепілдік береді.
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту                 Азия Даму банкі
қоры» акционерлік қоғамы
___________________________          __________________________
Л.Е. Ибрагимова
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры»
акционерлік қоғамының Басқарма
Төрайымы
Қазақстан Республикасының Үкіметі
___________________________
аты
лауазымы
Уәкілетті орган
Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге
1-қосымша
Көптраншты қаржыландыру тетігінің құрамдас бөлігі A. Жол картасы
1. Экономиканы әртараптандыру және жаңа жұмыс орындарын құру үшін Қазақстан Республикасының Үкіметі өзінің жуырда бекітілген Даму Стратегиясы-2020 шеңберінде ШОБ-ты дамытуға, негізінен экономиканың басым секторларында жұмыс істейтін ШОБ үшін қаржыландыруға қол жетімділікті қолдау бағдарламалары арқылы дамытуға талпынады. Бұл бағдарламалар Даму арқылы іске асырылады.
2. Жаһандық әлемдік дағдарыс басталғанға дейін Қазақстанда ШОБ-ны қаржыландыру негізінен олардың иелері тарапынан табыстың бір бөлігінің пайдаланылуы және жергілікті коммерциялық банктерден кредит алу арқылы жүргізілген болатын. Бұл кредиттер шетел валютасында, негізінен мынадай себептер салдарынан берілді: (1) отандық банктер қорландыруды шетелдік кредиторлардан табысты тартқан; (2) жергілікті валютада депозиттер тарту мүмкіндігі шектеулі болды (бүгінгі таңда да солай болып тұр) және (3) шетелдік валютада кредит беру жергілікті валютаға қарағанда арзан болды. Бірақ, кешегі жаһандық әлемдік дағдарыс нәтижесінде экономикалық қызмет бірден төмендеді, бұл ШОБ-тың табыстылығы мен пайдалылығының төмендеуіне әсер етті, қазақстандық теңгенің құны азайды, бұл өз кезегінде ШОБ үшін шетел валютасында алынған кредиттердің қызмет көрсетуін анағұрлым ауыр етті. Жергілікті банктердің сыртқы қорландыруы да азайды, бұл банктердің Қазақстандағы ШОБ-қа кредит беру үшін қажетті ресурстардың азаюына ықпал етті.

срок; (3) количество сотрудников заемщика; (4)
пол; (5) месторасположение (область) заемщика и
(6) отрасль бизнеса заемщика. Периодические
отчеты должны выявлять проблемы, если таковы
имеются, которые возникали в течение отчетного
периода. Даму предоставит окончательный отчет по
проекту в течение 3 месяцев после окончания
каждого транша. Данные отчеты должны описать
результаты мониторинга и оценки, возникшие
проблемы и те действия, которые были предприняты
по их решению и содержать любую другую
информацию, которая может быть затребована со
стороны АБР.
АБР предпримет обзорные миссии, необходимые
дни обсуждения хода реализации Инвестиционной
Программы в рамках каждого транша, любых
изменений в мероприятиях по реализации проекта
или коррелирующих мер, которые необходимо
предпринять для достижения общих целей проекта и
всей Инвестиционной программы.
Обязательства             В приложении 6 представлены обязательства,
которые берет на себя Даму.
Гарантии                  Республика Казахстан предоставит гарантию в
форме и содержании, приемлемом для АБР, как
условие, предшествующее вступлению в силу любого
транша, запрашиваемого Даму, и при условии
соответствия положениям этого РСФ.
Акционерное общество                      Азиатский Банк Развития
"Фонд развития предпринимательства
"Даму"
__________________________                ___________________________
Л.Е. Ибрагимова
Председатель Правления
акционерного общества "Фонд развития
предпринимательства "Даму"
Правительство Республики Казахстан
__________________________
Ф.И.О.
должность
Уполномоченный орган
Приложение 1
к Рамочному соглашению о финансировании
Составная часть Многотраншевого механизма финансирования
А.  Дорожная карта
1. Для диверсификации экономики и создания новых рабочих мест Правительство в рамках своей недавно утвержденной Стратегии развития-2020 стремится развить МСБ в основном через программы поддержки доступа к финансированию для МСБ, работающих в приоритетных секторах экономики. Эти программы реализуются через Даму.
2. До наступления глобального мирового кризиса финансирование МСБ в Казахстане в основном происходило со стороны их владельцев, использования части дохода и через кредитование местными коммерческими банками. Эти кредиты выдавались в иностранной валюте в основном вследствие следующих причин: (1) отечественные банки успешно привлекали фондирование от иностранных кредиторов; (2) возможность привлекать депозиты в местной валюте была ограниченной (таковой и остается до сих пор); и (3) кредитование в иностранной валюте было более дешевым, чем в местной валюте. Однако, в результате недавнего глобального финансового кризиса резко сократилась экономическая деятельность, что повлияло на снижение доходности и прибыльности МСБ, сокращение стоимости казахстанского тенге, что в свою очередь сделало более обременительным для МСБ обслуживание кредитов, деноминированных в иностранной валюте. Внешнее фондирование для местных банков также истощилось, что способствовало уменьшению ресурсов для банков, необходимых для кредитования МСБ в Казахстане.

ШОБ-қа банктік кредит беруді көтермелеу мақсатында Үкімет кейіннен тек ШОБ-қа кредит беруі үшін жергілікті банкттерге Даму берген құны төмен қаражат берді. Дағдарысқа қарсы жоспардың бір бөлігі ретінде Үкімет Даму арқылы ШОБ-тың қолданыстағы кредиттерін қайта құрылымдау үшін және ШОБ-қа жаңа кредиттер беру үшін 16 банкке $1.9 миллион субсидиялық кредит берді. Осы бағдарламаны уақтылы іске асыру дағдарыстың ШОБ секторына кері әсерін ішінара азайтты. Үкімет дағдарысқа дейінгі өсім деңгейіне жету, оның ішінде, ШОБ-тың экономикадағы рөлін арттыру үшін кейінгі қадамдар қабылдау қажеттілігін Стратегияда мойындайды. Стратегия инвестициялар үшін, сондай-ақ ШОБ тарапынан қаржыландыруға қол жетімділікті арттыру үшін екі маңызды шектеулер болып табылатын бизнес-ортаны жақсартуға және жаңа жұмыс орындарын құруға бағытталған іс-шараларды қамтиды. Қаржыландыруға қол жеткізуді жақсарту үшін Даму Үкіметтің Стратегиялық даму – 2020 шеңберінде (2010-2014 жылдар) төменде берілген жеке ШОБ қаржыландыруға қол жетімділікті жақсарту бойынша Іс-шаралар жоспарын (бұдан әрі - Іс-шаралар жоспары) қабылдады. Іс-шаралар жоспары өмір сүруге қабілетті ШОБ қажетті айналым капиталы мен орта мерзімді қаржыландыруға қол жеткізу мүмкіндігіне ие болуына бағытталған. Іс-шаралар жоспарының негізгі нәтижесі ШОБ тарапынан қаржыландыруға жақсы қолжетімділікке қол жеткізу болып табылады. Іс-шаралар жоспары өзгерістер үшін мақсаттарды, оның ішінде, қабылдануы тиіс реформалардың негізі іс-шараларын қамтиды. Тиісті инвестициялық бағдарлама ШОБ-қа олардың кеңеюі және жаңғыруы үшін кейіннен кредит беруге қабілетті банктерді қаржыландыруға бағытталған.
3. Үкіметтің қолдауымен Даму ШОБ-қа кредит беру үшін банкттерге қаржы беруді жалғастыруды жоспарлауда, алайда, Қазақстан Республикасы Үкіметінің қаражатын пайдалануға қарағанда, ресурстарды үшінші жақ тарапынан алуға мүмкіндіктер ашуға құштар. Дамудың мемлекеттік емес ұйым тарапынан қарыз алуының алғашқы мысалы ретінде Көптраншты қаржыландыру тетігі Дамудың мемлекеттік емес көзден қорландыруды тарту жөніндегі әлеуетінің елеулі көрінісі болады. Сондай-ақ Көптраншты қаржыландыру тетігі банктерге Қазақстандағы ШОБ-қа өздерінің кредит беру көлемін ұлғайтуға көмектеседі.
Үкіметтің Стратегиялық даму – 2020 шеңберіндегі ШОБ-тың
қаржыландыруға қол жетімділігін жақсарту жөніндегі іс-шаралар жоспары
(2010-2014 жылдар)
Пайымы: ШОБ қажетті айналымды капиталға, сондай-ақ орта-ұзақ мерзімді қаржыландыруға қол жетімділігін қамтамасыз ету
Әсері:
Жұмыс орындарын тұрақты құру мен тұрақты экономикалық өсу
Индикаторлар: ЖІӨ 2009 жылғы 16.1 триллион теңгеден 2015 жылы 27.5 триллионға дейін өседі. ШОБ секторының ЖІӨ-ге салымы 2009 жылғы 17%-дан 2015 жылғы 30%-ға дейін өседі. ШОБ секторында жұмыспен қамтамасыз етілу 2009 жылғы 26%-дан 2015 жылы 35%-ға дейін ұлғаяды.
Мақсаты
Нәтижесі
Іс-шаралар
Бағалау индикаторлары
Жауапты орган
Қаржы секторына қол жетімділігін жақсарту
ДАМУ-дың жоғары тиімділігі
Бизнес үдерістер мен рәсімдерді оңайлату және жақсарту
ДАМУ қызметкерлерінің әлеуетін арттыру
ШОБ деректер базасын деректерді гендерлік белгі бойынша нақтылау жолымен жақсарту
Оқытудан өткен ДАМУ қызметкерлерінің саны
ДАМУ қолдауын алған ШОБ саны (жынысы бойынша бөлу)
ДАМУ кредит рейтингін алады
Экономикалық даму және сауда министрлігі (ЭДСМ) және ДАМУ
Қаржы секторына қол жетімділігін жақсарту
ШОБ-тың жақсартылған әлеуеті
Оқыту (ШОБ үшін қаржылық және бизнес жоспарлау)
Оқытудан өткен кәсіпкерлер саны (жынысы бойынша бөлу).
ДАМУ
Бүкіл ел бойынша бизнесті дамыту қызметтеріне жақсартылған қол жетімділік
Бизнесті дамыту жөніндегі қызметтердің өңірлік провайдерлерінің әріптестері мен серіктестерін оқытудың ұйымдық базасын құру
Бизнесті дамыту жөніндегі қызметтер провайдерлерінің тіркелімін және жаңарту үшін құрылым дайындау. Қоғамдастық үшін қолжетімді тіркелім жасау
Бизнесті дамыту жөніндегі қызметтермен ШОБ қамтамасыз ету
Бизнесті дамыту қызметтеріне қол жетімділікті арттыру
ШОБ субъектілерінің бизнесті дамыту қызметтерін қолдануын ұлғайту
АДБ жобасының шеңберінде кеңес қызметтерін алуға құқығы бар кәсіпкерлер саны
ДАМУ
Ай сайынғы негізде шығарылатын кәсіпкерлерге арналған «Менің бизнесім Қазақстан» журналын дайындау
Жыл сайын журналды алып тұратын ШОБ саны (2010-2014 жылдар)
ДАМУ
Ұйымдар және ШОБ қолдау мүмкіндіктері бойынша ақпаратты жинау үшін орталықтандырылған ақпараттық жүйе құру, ШОБ бойынша талдамалық ақпарат сапасын жақсарту және жұртшылықтың осындай ақпаратқа (вебсайт арқылы) қол жетімділігін қамтамасыз ету
ШОБ үшін бизнес портал құрылды (2011)
ДАМУ
ШОБ үшін кеңестер беретін  колл-орталықтарын дамыту
Осындай қызмет түрлерін пайдаланатын ШОБ саны
ЭДСМ
ШОБ-ға кеңеюге  және жаңғыртуға берілетін кредиттерге олардың қол жетімділігін арттыру
Кепілдік қамтамасыз етуді тіркеуге арналған жүйені жақсарту
Кепілдік қамтамасыз етуді тіркеу кезеңін 2020 жылға қарай  3 аптадан бір аптадан кем қысқарту.
Кепілдік тіркеуге арналған іздестіру кезеңін 2020 жылға қарай 5 күннен 2 күнге дейін қысқарту.
ЭДСМ
Лизингті кеңінен қолдану үшін қоршаған ортаны (құқықтық және салықтық ортаны) жақсарту
Лизнгті пайдаланатындардың ұлғайған саны
ЭДСМ
Экономиканың басым секторларында жұмыс істейтін кәсіпорындар (мысалы, өндіріс) үшін субсидияланған қаржыландыру бағдарламасын іске асыру
Басым секторлардағы субсидиялау бағдарламасы шеңберінде қаражат ала алған ШОБ саны
ЭДСМ, ДАМУ
ШОБ-ға төлем мерзімі кейінге қалдырылған және ШОБ-ға оларды жаңғырту бойынша көмек кепілдігі бар жабдықты жеткізу бағдарламасын іске асыру
Бағдарламаға қатысатын ШОБ саны (жынысы бойынша бөлу)
ЭДСМ, ДАМУ
Нарықтық негіздегі және орта мерзімді кезеңмен ШОБ-ны кеңейту және  жаңғыртуға арналған кредитпен ШОБ-ны қамтамасыз ету бағдарламасын әзірлеу және іске асыру
ШОБ ашылған кредиттік шоттардың саны 2009 жылғы 16,000-нан 2015 жылға қарай 56,000 дейін ұлғаяды.
ШОБ үшін кредит беру мерзімдерін ұлғайту
ДАМУ бағдарламалары шеңберінде қаржыландыру алған кәсіпкер әйелдер саны, ұлғайды
ШОБ-ға кредит берудің ұлғаюы (ШОБ-ға кредит беру сомасы мен қарыз алушылар саны)
ДАМУ
Б. Стратегиялық бағыт

С целью поощрения банковского кредитования МСБ Правительство предоставило средства с низкой стоимостью, которые Даму выдало местным банкам для последующей выдачи кредитов только МСБ. Как часть Антикризисного плана Правительство через Даму выдало $1.9 миллионов субсидированных кредитов 16 банкам для реструктуризации существующих кредитов МСБ и выдачи новых кредитов МСБ. Своевременная реализация данной программы частично смягчила негативное влияние кризиса на сектор МСБ. Правительство признает в Стратегии, что необходимо предпринять последующие шаги для достижения предкризисного уровня роста, в том числе повышение роли МСБ в экономике. Стратегия содержит мероприятия, которые направлены на улучшение бизнес-среды и создания профессиональной рабочей силы, которые являются двумя основными ограничениями для инвестиций, а также для повышения доступа к финансированию со стороны МСБ. Для улучшения доступа к финансированию Даму принял отдельный План мероприятий по улучшению доступа МСБ к финансированию в рамках Стратегии развития-2020 Правительства (2010 - 2014 гг.) (далее - План мероприятий), который приведен ниже. План мероприятий направлен на то, чтобы жизнеспособные МСБ имели доступ к необходимому оборотному капиталу и среднесрочному финансированию. Основным результатом Плана мероприятий является достижение улучшенного доступа к финансированию со стороны МСБ. План мероприятий содержит цели для изменений, в том числе основные мероприятия реформ, которые надо предпринять. Соответствующая инвестиционная программа направлена на финансирование кредитоспособных банков для последующего кредитования МСБ для их расширения и модернизации.
3. При поддержке Правительства Даму планирует продолжить предоставление средств банкам для кредитования МСБ, но хотел бы открыть возможности для получения ресурсов со стороны третьей стороны, нежели использование средств Правительства Республики Казахстан. Как первый пример займа Даму со стороны негосударственной организации Многотраншевого механизма финансирования будет служить важной демонстрацией потенциала Даму привлекать фондирование не из государственного источника. Многотраншевый механизм финансирования также поможет банкам увеличить свой объем кредитования МСБ в Казахстане.
План мероприятий по улучшению доступа МСБ к финансированию
в рамках Стратегии развития-2020 Правительства (2010-2014 гг.)
Видение: Обеспечить, чтобы МСБ имели доступ к необходимому оборотному капиталу,
а также к средне-долгосрочному финансированию
Воздействие:
Устойчивое создание рабочих
мест и устойчивый
экономический рост
Индикаторы: ВВП вырастет с 16.1 триллионов тенге в 2009
г. до 27.5 триллионов в 2015 г. Вклад сектора МСБ
в ВВП вырастет с 17 % в 2009 г. до 30 % в 2015 г. Занятость
в секторе МСБ увеличится с 26 % в 2009 г. до 35 % в 2015 г.
Цель
Результат
Мероприятия
Индикаторы оценки
Ответственный
орган
1
2
3
4
5
Улучшить
доступ
финансового
сектора
Повышенная
эффективность
ДАМУ
Упростить и улучшить
бизнес процессы и
процедуры
Количество сотрудников
ДАМУ, прошедших
обучение
Министерство
экономического
развития и
торговли (МЭРТ)
и ДАМУ
Повысить потенциал
сотрудников ДАМУ
Количество МСБ,
получивших поддержку
ДАМУ (разбивка по полу)
Улучшить базу данных
МСБ путем
детализации данных
по гендерному
признаку
ДАМУ получает
кредитный рейтинг
Улучшить
доступ к
финансовому
сектору
Улучшенный
потенциал МСБ
Обучение (финансовое
и бизнес
планирование для
МСБ)
Количество
предпринимателей,
прошедших обучение
(разбивка по полу).
ДАМУ
Улучшенный
доступ к
услугам
развития
бизнеса по
всей стране
Создание
организационной базы
обучения коллег и
партнеров
региональными
провайдерами услуг
по развитию бизнеса.
Повышение доступа к
услугам развития
бизнеса.
ДАМУ
Подготовить регистр
провайдеров услуг по
развитию бизнеса и
структуру для
обновления. Сделать
регистр доступным
для общественности
Увеличение
использования
субъектами МСБ услуг
развития бизнеса
Обеспечить МСБ
услугами по развитию
бизнеса
Число
предпринимателей,
имеющих право на
получение
консультационных услуг
развития бизнеса в
рамках проекта АБР
Подготовка журнала
для предпринимателей
«Мой бизнес
Казахстан»,
выпускаемого на
ежемесячной основе
Число МСБ, получающих
журнал ежегодно
(2010-2014 гг.)
ДАМУ
Создать
централизованную
информационную
систему для сбора
информации по
организациям и
возможностям по
поддержке МСБ,
улучшить качество
аналитической
информации по МСБ и
обеспечить доступ
(через вебсайт) к
такой информации для
общественности
Создан бизнес портал
для МСБ (2011)
ДАМУ
Развить колл-центры
по предоставлению
консультаций для МСБ
Число МСБ,
пользующихся таким
видом услуг
МЭРТ
Повысить
доступ
МСБ к
кредитам
для их
расширения и
модернизации
Улучшить систему для
регистрации
залогового
обеспечения
Период регистрации
залогового обеспечения
сократить с 3 недель
до менее одной недели
к 2020 г.
МЭРТ
Улучшить окружающую
среду для широкого
использования
лизинга (правовую и
налоговую среду)
Период для проведения
поиска для регистрации
залога сократить с 5
дней до 2 дней к 2020 г.
Улучшить окружающую
среду для широкого
использования
лизинга (правовую и
налоговую среду)
Увеличенное число тех,
кто пользуется
лизингом
МЭРТ
Реализовать
программу
субсидированного
финансирования для
предприятий, занятых
в приоритетных
секторах экономики
(например, производство)
Число МСБ в
приоритетных секторах,
кто смог получить
средства в рамках
программы
субсидирования
МЭРТ, ДАМУ
Реализовать
программу поставки
МСБ оборудования с
отсроченным сроком
платежа и с
гарантией помочь МСБ
по их модернизации
Число МСБ, участвующих
в программе (с
разбивкой по полу)
МЭРТ, ДАМУ
Разработать и
реализовать
программу
обеспечения МСБ
кредитами на
рыночной основе и со
среднесрочным
периодом для
расширения и
модернизации МСБ
Количество кредитных
счетов, открытых МСБ
увеличилось с 16,000 в
2009 г. до 56,000 в
2015 г.
ДАМУ
Увеличение сроков
кредитов для МСБ.
Число женщин-
предпринимателей,
получивших
финансирование в
рамках программ ДАМУ,
увеличилось
Увеличение
кредитования МСБ
(сумма кредитования и
число заемщиков МСБ)
Б. Стратегическое направление

4. Іс-шаралар жоспары мен тиісті Инвестициялық бағдарлама Қазақстандағы кедейлікті төмендету жөніндегі АДБ стратегиясымен келісілді, ол ШОБ-ны қолдау еліміздегі АДБ қызметінің маңызды бағыты болып табылатынын мойындайды. АДБ Қазақстанмен серіктестігінің ең соңғы елдік стратегиясы ШОБ қолдаудың маңыздылығын белгілей отырып, жеке секторды дамыту арқылы тұрақты экономикалық өсуді қолдайды. Осы Көптраншты қаржыландыру тетігі ШОБ қаржыландыруға қол жетімділікті жақсарту бойынша орта мерзімді кезеңде АДБ мен Үкімет арасындағы серіктестік үшін негізді қалайды, қазіргі уақытта бұл Қазақстандағы ШОБ дамуына негізгі кедергі болып табылады. Іс-шаралар жоспарын табысты іске асыру жағдайында және қолайлы экономикалық жағдайларда ШОБ кредиттерінің саны 2009 жылғы 14,565-тен 2014 жылы 26,688-ге дейін ұлғаяды, ШОБ секторындағы жұмыспен қамтамасыз етілу 2009 жылғы 2 088 миллион адамнан 2014 жылы 3 500 миллионға дейін көтеріледі деп күтілуде.
В. Саясат
5. Үкіметтің пайымы 2015 жылға қарай ШОБ ЖІӨ-дегі үлесі 30% ЖІӨ деңгейінде және ШОБ секторындағы жұмыспен қамтамасыз ету шамамен 35% болатын анағұрлым әртараптандырылған экономика болып табылады. Бірақ, ШОБ секторының өсуі үшін ШОБ субъектілерінің айналымдағы капиталға, сондай-ақ орта және ұзақ мерзімді қаржыландыруға қол жетімділігі болу тиіс. Дегенмен, бұл әлі күнге дейін Қазақстанда ШОБ дамуы үшін кедергі болып қала береді. Қаржы дағдарысы бұл проблеманы одан әрі қиындатты. ШОБ кредит беру 2007 жылғы екінші тоқсандағы $5.3 миллиардтан 2009 жылғы үшінші тоқсанда $1.2 миллиардқа дейін қысқарды. 2007 жылдың ортасынан бастап қазақстандық банктердің банкаралық нарыққа және капитал нарығына қол жетімділігі қиындады және 2008 жылдың аяғында жаһандық қаржы дағдарысы нәтижесінде мүлдем тоқтатылды. Бұл ішкі кредит берудің төмендеуіне алып келіп, қазақстандық банктердің өтімділік деңгейіне кері әсер етті және сектордың тереңде жасырылған проблемаларын анықтады. Жұмыс істемейтін қарыздар үлесі 2007 жылғы аз ғана 3%-дан шамамен 30%-ға дейін өсті, сондай-ақ бірнеше банктерде дефолт пайда болып, олар өз борыштарын қайта құрылымдауға мәжбүр болды. Дағдарысқа қарсы жоспар шеңберінде Даму арқылы белгілі бір банктерге кейіннен ШОБ секторына кредит беру үшін субсидияланған кредит желілерін беруді қоса алғанда, Үкімет банк секторын нығайту бойынша шаралар қабылдады. Аталған қолдау Үкіметтің басқа да күштерімен бірге жүйедегі қысқа мерзімдік өтімділіктің ұлғаюына алып келді. Бірақ, ШОБ ұзақ мерзімді қаржыландыруға қол жетімділігі әлі күнге дейін шектеулі болып қалуда. Даму бағалауы бойынша ШОБ тарапынан орта мерзімді қаржыландыруға деген сұраныс 2010 жылы шамамен $2,8 миллиардты құрайды және ол елдегі экономикалық жағдай жақсарған сайын өсе береді.

4. План мероприятий и соответствующая инвестиционная программа согласованы со стратегией АБР по снижению бедности в Казахстане, которая признает то, что поддержка МСБ является важным направлением деятельности АБР в стране. Самая последняя страновая стратегия партнерства АБР с Казахстаном1 также поддерживает устойчивый экономический рост через развитие частного сектора, подчеркивая важность поддержки МСБ. Настоящий Многотраншевый механизм финансирования закладывает основу для партнерства между АБР и Правительством в среднесрочном периоде по улучшению доступа МСБ к финансированию, которое сейчас является основным препятствием для paзвития МСБ в Казахстане. При условии успешной реализации Плана мероприятий и благоприятных экономических условиях, ожидается, что количество кредитов МСБ увеличится с 14,565 в 2009 году до 26,688 в 2014 году, занятость в секторе МСБ повысится с 2,088 миллионов людей в 2009 году до 3,500 миллионов в 2014 году.
В. Политика
Видением Правительства является более диверсифицированная экономика с долей МСБ в ВВП на уровне 30 % ВВП и занятости в секторе МСБ около 35 % к 2015 году. Однако, для того чтобы сектор МСБ рос, субъекты МСБ должны иметь доступ к оборотному капиталу, а также к средне и долгосрочному финансированию. Это тем не менее до сих пор остается препятствием для развития МСБ в Казахстане. Финансовый кризис далее усугубил эту проблему. Кредитование МСБ сократилось с $5.3 миллиардов во втором квартале 2007 г. до $1.2 миллиардов в третьем квартале 2009 г. Начиная с середины 2007 г. осложнился доступ казахстанских банков на межбанковский рынок и рынок капитала и совсем прекратился в конце 2008 г. в результате глобального финансового кризиса. Это очень негативно повлияло на уровень ликвидности казахстанских банков, приведя к снижению внутреннего кредитования, и выявило глубоко сидевшие проблемы сектора. Доля неработающих займов выросло приблизительно до 30 % с немногих 3 % в 2007 г., а также произошел дефолт нескольких банков и они были вынуждены реструктуризовывать свои долги. В рамках Антикризисного плана Правительство предприняло меры по укреплению банковского сектора, включая предоставление через Даму субсидированных кредитных линий определенным банкам для последующего кредитования сектора МСБ. Данная поддержка вкупе с другими усилиями Правительства привела к увеличению краткосрочной ликвидности в системе. Однако, доступ МСБ к среднесрочному финансированию остается до сих пор ограниченным. По оценкам Даму спрос на среднесрочное финансирование со стороны МСБ в 2010 году составит около $2.8 миллиардов и он будет расти по мере того, как будет улучшаться экономическая ситуация в стране.

6. Жоғарыда айтылғандай ШОБ ЖІӨ-дегі үлесінің өсу мақсатына қол жеткізу үшін Үкімет Қазақстанда ШОБ-ны әрі қарай дамыту үшін саясат жүргізіп, Стратегияда және Іс-шаралар жоспарында қамтылған шараларды қоса алғанда, шаралар қабылдауға ниетті. Көптраншты қаржыландыру тетігінің мақсаты Қазақстандағы ШОБ үшін қажетті және ШОБ-ның кеңеюіне және жаңғыртылуына, сондай-ақ жаңа жұмыс орындарын құруға мүмкіндік беретін қаржы ресурстарының бір бөлігін ұсыну болып табылады. Бұдан әрі АДБ қарыздары кепілдігіне қосымша Даму және Үкімет экономиканың басым салаларында жұмыс істейтін кәсіпорындарды субсидиялау бағдарламасын іске асырады, кепілдік қамтамасыз етуді тіркеу жүйесін  жақсартады және лизингті қолдау үшін заңдар қабылдайды.
Г. Инвестициялық бағдарлама

6. Для достижения цели роста доли МСБ в ВВП, как упомянуто выше Правительство намерено проводит политику и предпринимает меры для дальнейшего развития МСБ в Казахстане, включая те меры, которые содержатся в Стратегии и Плане мероприятий. Целью Многотраншевого механизма финансирования является предоставление части финансовых ресурсов, необходимых для МСБ в Казахстане и позволящих МСБ расширяться и модернизироваться, а также для создания новых рабочих мест. Далее в дополнение гарантирования займов АБР, Даму и Правительство реализуют программу субсидирования предприятий, которые работают в приоритетных отраслях экономики, улучшают систему регистрации залогового обеспечения и принимают законы для поддержки лизинга.
Г. Инвестиционная программа

7. Инвестициялық бағдарлама орта мерзімді кезеңде (2010-2015 жылдар) нарықтық кредит беруде ШОБ тарапының инвестицияларға қажеттілігін, кредит беруге қабілетті банктердің тәукелдерді өзіне алып, осындай қаржыландыруды, сондай-ақ Қазақстандағы ШОБ секторының одан әрі дамуына байланысты басқа да шығасыларды орналастыруға дайындығы мен мүмкіндігін қамтитын Іс-шаралар жоспары негізінде әзірленген. Инвестициялық бағдарламаның (2010-2015) жалпы құны шамамен $3 миллиард (яғни, Бірінші Нәтиже) болып бағаланады, оның ішінде жоғарыда көрсетілген кезең ішінде ШОБ секторын орта мерзімді қаржыландырудағы жалпы қажеттілік теңге баламасында шамамен (мысалы, Бірінші Нәтиже) $2.8 миллиардты құрайды.

7. Инвестиционная программа разработана на базе Плана мероприятий, которая содержит в себе потребности в инвестициях со стороны МСБ в рыночном кредитовании в среднесрочном периоде (2010 - 2015 гг.), готовность и возможность кредитоспособных местных банков принять на себя, риски и разместить такое финансирование, а также другие издержки, связанные с дальнейшим развитием сектора МСБ в Казахстане. Общая стоимость Инвестиционной программы (2010 — 2015 гг.) примерно оценивается в $3 миллиарда (т.е. Результат Один), из которых общая потребность в среднесрочном финансированиии сектора МСБ в течение вышеуказанного периода составляет примерно (например, Результат Один) __$ [2.8 миллиардов]__ в тенговом эквиваленте.

Инвестициялық Бағдарлама (2010-2014 жылдар)
Бап Сома
($ миллион)
Бірінші Нәтиже: ШОБ үшін орта мерзімді субқарыздар
2,800
Екінші Нәтиже:     Даму тиімділігі
100
Үшінші Нәтиже:     Қаржыландыруға қол жетімділіктің жақсаруы, әсіресе кәсіпкер әйелдер үшін
100
Барлығы:
3,000
Дереккөз: Даму бағалауы
Д. Қаржыландыру жоспары
8. Инвестициялық бағдарламаның Бірінші Нәтижесі үшін қаржыландыру жоспары (2010-2015) төменде келтірілген:
Инвестициялық бағдарламаның Бірінші Нәтижесі үшін

Инвестиционная программа (2010 - 2014 гг.)
Статья
Сумма ($миллион)
Результат Один: Среднесрочные субзаймы для МСБ
2,800
Результат Два: Эффективность Даму
100
Результат Три: Улучшенная финансовая доступность,
особенно для женщин-предпринимателей
100
Итого:
3,000
Источник: оценка Даму
Д. План финансирования
8. План финансирования для Результата Один Инвестиционной программы (2010 - 2015 гг.) приведена ниже:
План финансирования для Результата Один

қаржыландыру жоспары (2010-2015)
Дереккөз Жалпы сомасы
($ миллион)
Жиынына
үлесі (%)
Азия Даму Банкі 1
500
18%
АДБ әкімшілендірмейтін басқа қаржыландыру көздері
(бірлесіп қаржыландыру)
100
4%
Үкімет ресурстары 2
800
28%
Қатысушы қаржы институттары 3
1 400
50%
Жиыны:
2 800
100%
1. Дамуға кейіннен ШОБ екінші деңгейдегі банктер арқылы кредит беру үшін берілген
2. Экономиканың басым секторларында жұмыс істейтін кәсіпорындарды субсидиялау бағдарламасы арқылы
3. Қысқа мерзімді және басқа да депозиттер мен капиталдан қорлар арқылы
Көзі: Даму бағалауы
Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге
2-қосымша
Мониторинг құрылымы мен негізі
(Көптраншты қаржыландыру тетігі үшін)
Құрылым сипаттамасы Тиімділіктің нысаналы көрсеткіштері Деректер көздері/ есептілік тетіктері Алғышарттар мен тәуекелдер
Әсер ету
Тұрақты жұмыспен қамтуды құру және экономикалық өсу
ШОБ секторының ЖІӨ-ге салымының 2009 жылғы 2,285 миллиард теңгеден 2014 жылға 3 974 миллиард теңгеге дейін ұлғаюы
ШОБ секторындағы жұмыспен қамтудың 2009 жылғы 1.279 миллион адамнан 2014 жылғы 2. 222 миллионға дейін артуы
(фермерлік шаруашылықты қоспағанда ШОБ секторы)
Үкімет статистикасы
Дамудың жынысы  бойынша бөлген статистикасы
Алғышарттар
Макроэкономикалық тұрақтылық
Үкіметтің реформа жүргізу бойынша жоғарғы міндеттемесі
Жаһандық экономиканы қаржы дағдарысынан кейін қалпына келтіру
ШОБ кредит беру мен лизингтің ұлғаюы ШОБ шығаратын жалпы өнімнің ұлғаюына алып келеді
Тәуекелдер
Мемлекеттік  органдардың заң актілері мен ережелерін (doing business) реформалау шараларын өткізу және іске асыру  бойынша әлеуеті
Нәтиже
1. Қарыз алушы ШОБ-ның орта мерзімді кредитке тұрақты негізде жақсы қолжетімділігі бар
ШОБ кредит шоттары 2009 жылғы 116,556-дан 2014 жылға 197,634-ке дейін ұлғайды
ШОБ берілген қарыз көлемі  2009 жылғы 1,708 миллиард теңгеден  2014 жылға  2,896 миллиард теңгеге дейін ұлғайды
Үкімет статистикасы
Қатысушы қаржы институттарының есептері
Даму есептері
Алғышарттар
Қарыз алушы ШОБ тарапынан нарық  кредитіне жеткілікті сұраныс
Қатысушы қаржы институттарының тәуекелді қабылдау үшін  барабар әлеуеті және тұрақты негізде орта мерзімді кредиттер беруге ниеті бар
Үкімет ШОБ секторы мен қаржы секторының басқа да бұрмалаушылықтарды жою жөніндегі шараларды іске асырады
Тәуекелдер
Экономикалық қызметтің құлдырауы кредит сұранысын және өтеу мүмкіндігін төмендетеді
Аралық нәтиже
1. ШОБ орта мерзімді қаржыландыру
2. Дамудың жоғарғы тиімділігі
3. Қаржы секторын кәсіпкер-әйелдермен жақсы жұмылдыру
Қатысушы қаржы институттары бөлген ШОБ қарыздарының саны 2009 жылғы 23,338–ден 2014 жылға 39,573-ке дейін ұлғайды

Инвестиционной программы (2010 - 2015 гг.)
Источник
Общая
сумма
($миллион)
Доля (%)
к Итогу
Азиатский Банк Развития1
500
18 %
Другие источники финансирования, не
администруемые АБР (со финансирование)
100
4 %
Ресурсы Правительства2
800
28 %
Участвующие финансовые институты3
1,400
50 %
Итого:
2,800
100 %
1 выдан Даму для последующего кредитования МСБ через банки второго уровня
2 Через программу субсидирования предприятий, работающих в приоритетных секторах экономики
3 Через фонды из краткосрочных и других депозитов и капитала
Источник: оценка Даму.
Приложение 2
к Рамочному соглашению о финансировании
Структура и основа мониторинга
(для Многотраншевого механизма финансирования)
Описание структуры
Целевые показатели
эффективности
Источники данных/
механизмы отчетности
Предпосылки и риски
1
2
3
4
Воздействие
Устойчивое
создание
занятости и
экономический
рост
Увеличение вклада
сектора МСБ в ВВП с
2,285 миллиардов тенге
в 2009 г. до 3,974
миллиардов тенге в 2014 г.
Повышение занятости в
секторе МСБ с 1.279
миллионов человек в 2009
г. до 2.222 миллионов
человек в 2014 г.
(сектор МСБ за
исключением фермерских
хозяйств)
Статистика
Правительства
Статистика Даму с
разбивкой по полу
Предпосылки
Макроэкономическая
стабильность
Высокое обязательство
Правительства по
проведению реформ
Восстановление
глобальной экономики
после финансового
кризиса
Увеличившее
кредитование МСБ и
лизинга приведет к
увеличению выпуска
общей продукции МСБ
Риски
Потенциал
государственных
органов по проведению
и реализации мер по
реформированию
законодательных актов
и положений (doing
business)
Результат
МСБ заемщики
имеют
улучшенный
доступ к
среднсерочному
кредиту на
постоянной
основе
Кредитные счета МСБ
увеличились с 116,556 в
2009 г. до 197,634 в 2014 г.
Объем выданных займов МСБ
увеличилось с 1,708
миллиардов тенге в 2009 г.
до 2,896 миллиардов тенге
в 2014 г
Статистика
Правительства
Отчеты Участвующих
финансовых институтов
Отчеты Даму
Предпосылки
Достаточный спрос на
рыночные кредиты со
стороны МСБ заемщиков.
Участвующие финансовые
институты имеют
адекватный потенциал
для принятия риска и
желание выдавать
среднесрочные кредиты
на постоянной основе.
Правительство
реализует меры по
устранению других
искажений сектора МСБ
и финансового сектора.
Риски
Спад в экономической
деятельности снизит
кредитный спрос и
возможность
погашения.
Промежуточный
результат
1. Среднесрочное
финансирование
МСБ
2. Повышенная
эффективность
Даму
3. Улучшенный
охват
финансового
сектора с
фокусом
на женщин-
предпринима-
тельниц
Количество займов
МСБ, выделенных
Участвующими финансовыми
институтами, увеличилось с
23,338 в 2009 г. до 39,573
в 2014 г.
Число женщин-
предпринимательниц,
кредитующих в рамках
программ Даму, выросло с

Даму бағдарламасы шеңберінде кредит берілетін кәсіпкер әйелдер саны 2009 жылғы 16%-дан 2014 жылы 21%-ға дейін өсті
Даму кредит рейтингін алады
Жыныс белгілері бойынша бөлу деректері Дамудың гео-ақпараттық жүйесінде қол жетімді: қарыз алушылар саны, ашылған кредит шоттарының саны, жаңадан құрылған жұмыс орындары, қарыз мөлшері, қарыз мақсаты және Даму бизнесінің типі ұтымды бизнес-үдерістер мен рәсімдерді енгізеді
Дамудың оқыту бағдарламасынан өткен Даму бағдарламалары шеңберінде қарыз алған  кәсіпкер әйелдер санының көпшілігі (гендерлік бөлінісі бойынша деректер)  2009 жылы берілген барлық қарыздардың 16%-нан - 2011 жылы 20%-ға дейін ұлғайды
Даму есептері
Қатысушы қаржы институттарының
Дамуға беретін есептері
Қатысушы қаржы институттарының жылдық есептері
Алғышарттар
Қатысушы қаржы институттары ШОБ нарықтық пайыздық ставка бойынша  қаржыландыруды қамтамасыз етеді
ШОБ өз бизнесін ұлғайту үшін инвестициялық бағдарлама шеңберіндегі ресурстарды  пайдаланады
Тәуекелдер
Жұмыс істемейтін ШОБ кредиттерінің деңгейі күткенге қарағанда жоғары
Алғышарттар
ШОБ өз бизнесін ұлғайту үшін берілген кредиттерді пайдаланады
Тәуекелдер
Жұмыс істемейтін ШОБ кредиттерінің деңгейі күткенге қарағанда жоғары
Негізгі кезеңдермен жүргізілетін іс-шаралар
1. Дамудың 2 Транш шеңберінде жобаны АДБ-мен үйлестіре отырып, дайындауы (2011 жылғы мамырдан бастап)
2. Даму 2 Транш бойынша Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салу жобасын береді (2011 жылғы қыркүйек)
3. Даму 2 Транш бойынша ЭДСМ қол қойған және  Қаржыминімен келісілген Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салу жобасын АДБ-ға жолдайды (2011 жылғы қазан)
4. 2 Транш бойынша Қарыз туралы келісімге  Даму және АДБ қол қояды (2011 жылғы қазан)
5. 2 Транш бойынша Кепілдік туралы келісімге Үкімет және АДБ қол қояды (2011 жылғы қазан)
6. Даму Қарыз туралы субкредиттік келісімдерге Қатысушы қаржы институттарымен бірге қол қояды (2011 жылғы қазан)
7. АДБ своп бойынша  мәміле жасайды (Дамудың Қатысушы қаржы институттары тарапынан сұралатын сомасына тең сұрау салған сомасын қаржыландыру үшін АДБ қағаздары орналастырылуы мүмкін (2011 жылғы қазан)
8. Қатысушы қаржы институттары Дамудың АДБ-дан тартылған қаражаты есебінен ШОБ ға кредит, лизинг, кредит желілерін немесе кепілдіктер береді ( 2011 жылғы қазан  2012 ж. наурыз аралығында)
9. Келесі транштар 2012 және 2013 жылдар ортасына қарай дайындалатын болады, АДБ Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салу жобасын мақұлдады, мемлекеттік кепілдік берілді, қарыздарды жергілікті валютада қаржыландыру бойынша мәміле жасалынды және т.б. (2012-2014 жылдар)
Салым
(теңге баламасында)
АДБ ӘКР-ден қарызы
$500 миллион (КҚТ)
Бірлесіп қаржыландыру
$100 миллион
Қатысушы қаржы институттары

16 % в 2009 г. до 21 % в 2014 г.
Даму получает кредитный
рейтинг
Данные с разбивкой по
половому признаку
доступны в геоинформационной
системе Даму: кол-во
заемщиков, кол-во
кредитных счетов, которые
были открыты, новые
созданные рабочие места,
размер займа, цель займа и
тип бизнеса Даму внедряет
рациональные бизнес-
процессы и процедуры
Большее
количество женщин-
предпринимательниц,
прошедшие программу
обучения Даму (данные по
тендерному разрезу),
получившие займы в рамках
программ Даму, увеличилось
с 16 % от всех займов,
выданных в 2009 г. до 20 %
- в 2011 г.
Отчеты Даму
Отчеты Участвующих
финансовых
институтов в Даму
Годовые отчеты
Участвующих финансовых
институтов
Предпосылки
Участвующие финансовые
институты
обеспечивают
финансирование МСБ по
рыночным процентным
ставкам
МСБ использует ресурсы
в рамках
Инвестиционной
программы для
расширения своего
бизнеса
Риски
Высокие, чем
ожидалось, уровень
неработающих кредитов
МСБ.
Предпосылки
МСБ использует
выданные кредиты
для расширения
своего бизнеса
Риски
Высокие, чем
ожидалось, уровень
неработающих
кредитов МСБ
Мероприятия с основными этапами
1. Подготовка Даму проекта в рамках Транша 2 в координации с АБР
(начиная с мая 2011 г.)
2. Даму подает проект Периодического запроса о финансировании по
траншу 2 (сентябрь 2011 г.)
3. Даму направляет подписанный МЭРТ Периодический запрос о
финансировании и согласованный с МФ по Траншу 2 в АБР (октябрь
2011 г.)
4. Соглашение о Займе по Траншу 2 подписывается Даму и АБР
(октябрь 2011 г.)
5. Соглашение о Гарантии по Траншу 2 подписывается
Правительством и АБР (октябрь 2011 г.)
6. Даму подписывает Субкредитные соглашения о займе с
Участвующими финансовыми институтами (октябрь 2011 г.)
7. АБР заключает сделки по свопу (возможно размещение бумаг АБР
для финансирования запрашиваемой Даму суммы, которая равна сумме
запроса со стороны Участвующих финансовых институтов (октябрь
2011 г.)
8. Участвующие финансовые институты выдают кредиты, лизинг,
кредитные линии или гарантии МСБ за счет средств Даму,
привлеченные от АБР (октябрь 2011 г. по март 2012 г.)
9. Последующие транши будут подготовлены к середине 2012 г. и
2013 г., Периодический запрос о финансировании одобрены АБР,
выданы гос. гарантии, заключены сделки по финансированию займов
в местной валюте и т.д. (2012 - 2014 гг.)
Вклад
(в тенговом
эквиваленте)
Займы
АБР из ОКР
$500
миллионов
(ММФ)
Софинан-
сирование
$100
миллионов
Участвующие
финансовые
институты

$1,400
миллион
Үкімет
$800 миллион
Барлығы
$2,800$700 миллиард
Ескертпе: аббревиатуралардың толық жазылуы
АДБ – Азия Даму Банкі;
Даму – «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ;
ЖІӨ – жалпы ішкі өнім;
ӘКР – әдеттегі капитал ресурстары;
ШОБ – шағын және орта бизнес;
КҚТ – Көптраншты қаржыландыру тетігі;
Көз: Азия Даму Банкі
Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге
3-қосымша
Іске асыру тетігі
А. Іске асыру тетігі
1. Даму әрбір транштың шеңберінде Қатысушы қаржы институттарымен субқарыздар беру туралы келісімдерге сәйкес кейіннен Қатысушы қаржы институттарының субқарыздарды беруі үшін қарыз қаражатын алуды қолданады. Даму АДБ-мен бірге тығыз кеңес алмаса отырып, Қатысушы қаржы институттарын іріктейді. Іріктеу өлшемдері: өтімділігі, табыстылығы, тәуекелдерді басқару, корпоративтік басқару, өңірлік желі, ШОБ субсидияланбаған қарыз портфелі және қоршаған ортаны қорғау бойынша қанағаттанарлық рәсімдер мен қорғау шаралары. Қатысушы қаржы институттары Көптраншты қаржыландыру тетігін әкімшілендіру жөніндегі басшылықта айтылған саясат пен рәсімдерге сәйкес нарықтық негізделген ставкада ШОБ қарыз қаражатын береді. Даму субқарыздар беру туралы тиісті келісімге сәйкес мониторинг жүргізетін болады. Көптраншты қаржыландыру тетігін әкімшілендіру жөніндегі басшылық Қатысушы қаржы институттарына Даму беретін субқарыздардың және тиісінше Қатысушы қаржы институттарының ШОБ-ға беретін субқарыздардың жоғары шектерін айқындайды. Субқарыздар АДБ, Даму және Қатысушы қаржы институттары арасында келісілген басқа да шарттар мен ережелерді қамтуы мүмкін. Қатысушы қаржы институттары ШОБ қарыздарына байланысты кредит тәуекелдерін өзіне алады.
Б. Іске асыру кезеңі
2. Көптраншты қаржыландыру тетігін іске асырудың жалпы кезеңі 2011 жылғы мамырда басталып, 2015 жылғы желтоқсанда аяқталады деп күтілетін 4 жылға тең.
Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге
4-қосымша
Жобаларды іріктеу өлшемдері мен бекіту процесі
1. АДБ тек (а) ҚНК-ның 1-қосымшасында сипатталған; (б)
ҚНК-ның 3-қосымшасында келтірілген іске асыру жөніндегі іс-шараларды орындайтын; (в) ҚНК-ның 5-қосымшасында келтірілген АДБ-ның әлеуметтік аспектілер мен қорғау шаралары бойынша саясатын толық сақтайтын және (г) осы Қосымшада келтірілген сәйкестік талаптарына сай келетін жобаларды ғана қаржыландырады.
A. Іріктеу өлшемдері
2. Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде қаржыландыру үшін әрбір ұсынылған жоба:
а) ШОБ кредит беру үшін әлеуетті қаржы институттарына беруге арналған орта мерзімді теңгелік қарыздарын көздейтін; және
б) мемлекеттік кепілдікті қамтитын болады.

$1,400
миллионов
Правитель-
ство
$800
миллионов
Всего
$2,800$700
миллиардов
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АБР - Азиатский Банк Развития
Даму - АО «Фонд развития предпринимательства «Даму»
РСФ - Рамочное соглашение о финансировании
ВВП - внутренний валовый продукт
ОКР - обычные капитальные ресурсы
МСБ - малый и средний бизнес
ММФ - многотраншевый механизм финансирования
Источник: Азиатский Банк Развития
Приложение 3
к Рамочному соглашению о финансировании
Механизм реализации
А. Механизм реализации
1. Даму использует снятие средств займа в рамках каждого транша для последующей выдачи субзаймов Участвующими финансовыми институтами в соответствии с соглашениями о субзайме с Участвующими финансовыми институтами. Даму в тесной консультации с АБР отберет Участвующие финансовые институты. Критерии отбора: ликвидность, прибыльность, управление рисками, корпоративное управление, региональная сеть, портфель несубсидированных займов МСБ, удовлетворяющие процедуры по охране окружающей среды и защитные меры. Участвующие финансовые институты выдадут средства займа МСБ при рыночно обоснованной ставке в соответствии с политикой и процедурами, оговоренными в Руководстве по Администрированию Многотраншевого механизма финансирования. Даму будет проводить мониторинг в соответствии с соответствующим Соглашением о субзайме. Руководство по Администрированию Многотраншевого механизма финансирования определяет верхние границы субзаймов от Даму к Участвующим финансовым институтам и займов от Участвующих финансовых институтов к МСБ соответственно. Субзаймы могут также содержать другие условия и положения, согласованные между АБР, Даму и Участвующими финансовыми институтами. Участвующие финансовые институты берут на себя кредитные риски, связанные с займами МСБ.
Б. Период реализации
2. Общий период реализации Многотраншевого механизма финансирования равен 4 годам, который по ожиданиям, должен начаться в мае 2011 года и завершиться к декабрю 2015 года.
Приложение 4
к Рамочному соглашению о финансировании
Критерии отбора и процесс утверждения проектов
1. АБР будет только финансировать проекты, которые (а) описаны в приложении 1 РСФ; (б) исполняют мероприятия по реализации, приведенные в приложении 3 РСФ; (в) полностью соблюдают политику АБР по социальным аспектам и защитным мерам, приведенным в приложении 5 РСФ, и (г) отвечают требованиям соответствия, приведенным в этом приложении.
А. Критерии отбора
2. Для финансирования в рамках Многотраншевого механизма финансирования каждый предложенный проект будет:
а) предусматривать среднесрочный тенговый заем для передачи потенциальным финансовым институтам для кредитования МСБ; и
б) включать государственную гарантию.

3. Көптраншты қаржыландыру тетігі есебінен қаржыландырылатын жоба шеңберінде Дамудан субқарыз алу үшін Қатысушы қаржы институттары:
а) Қазақстан Республикасының Қаржы нарығы мен қаржы ұйымдарын реттеу және қадағалау агенттігі белгілеген капитал жеткіліктігі коэффициенттері мен нормативтік лимиттерді сақтауы тиіс немесе оның осы талаптарды қанағаттандыру бойынша келісілген іс-шаралар жоспарының болуы;
б) соңғы фискалдық жылда табысты болуы немесе оның табыстылыққа жетуі бойынша келісілген іс-шаралар жоспары болуы;
в) нашар қарыздар деңгейі (NPL) [10%] төмен болуы немесе NPL-ді сол деңгейге дейін төмендету бойынша келісілген шаралар жоспарының болуы;
г) кредиттік рейтингі кредиттік агенттік берген кем дегенде ‘B-’ деңгейінде болуы немесе АДБ үшін қолайлы барабар рейтингі болуы]
д) негізделген бизнес міндеттері мен стратегиясы және/немесе жоспары, сондай-ақ субсидияланбаған қарыз портфелі болуы тиіс;
е) АДБ үшін қолайлы ашық корпоративтік, қаржы және басқару тәжірибесінің болуы;
ж) қолайлы кредит саясаты мен тәуекелдерді басқару саясаты, операциялық жүйелері мен рәсімдерінің болуы;
з) кредит беру мен баға қалыптастыру туралы шешімдерді қабылдауда дербестігінің болуы;
и) кешенді тексеру бойынша АДБ сауалнамаларының қанағаттанарлық нәтижелерінің болуы тиіс.
4. Көптраншты қаржыландыру тетігі есебінен қаржыландырылатын жоба шеңберінде Қатысушы қаржы институттарынан кредит алу үшін қарыз алушы ШОБ:
а) Заңның айқындауы бойынша ШОК болуы;
б) ҚНК-ның 5-қосымшасында келтірілген тыйым салынған қызметтің кез-келген түріне тартылмаған болуы тиіс.
5. Көптраншты қаржыландыру тетігі қаражатының есебінен Қатысушы қаржы институттарынан ШОБ қарыз алу шеңберінде қаржыландыру алу үшін ШОБ қаржыландыратын тиісті қызмет түрлері:
а) осы Қосымшаға қосымшада көрсетілген инвестициялар үшін тыйым салынған қызмет түрлерінің тізбесіне енгізілмеген болуы; және
б)тәуекелі аз болуы немесе қоршаған ортаға теріс әсер ететін тәуекелінің және әлеуметтік тәуекелдерінің болмауы тиіс. Қорғау шаралары бойынша АДБ саясатына сәйкес табиғатты қорғау және әлеуметтік қорғау шараларының «А» және «Б» санаттарына сай келетін (2009 жылғы) және/немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің экологиялық бағалауының мақұлдауын талап ететін кез-келген қызмет жоба шеңберінде қаржыландырылмайды.
Б. Мақұлдау рәсімі
5. Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде қаржыландыруға ұсынылатын жобалар үшін мақұлдау рәсімі осы Қосымшаға сәйкес болады.
6. Көптраншты қаржыландыру тетігінің келесі траншы шеңберінде қаржыландырылуы жоспарланатын кез-келген жоба үшін мақұлдау рәсімдері төменде сипатталғандай болады:
а) Даму Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салудың осындай жобаны қаржыландыру үшін АДБ-мен келісілген нысанда дайындайды және өз Директорлар Кеңесіне зерделеу және бекіту үшін ұсынады. Содан кейін Даму осындай Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салуды ақпарат үшін Қаржы министрлігіне көшірмесін бере отырып, бекіту үшін Экономикалық даму және сауда министрлігіне (ЭДСМ) ұсынады.
б) Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салуды Дамудың Директорлар Кеңесі бекіткеннен және оны ЭДСМ мақұлдағаннан кейін Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салу жобалық ұсыныстарымен АДБ-ға жолданады.
в) АДБ Дамумен нарық жағдайларын негізге ала отырып, қарыз және/немесе теңгедегі басқа қаржы өнімдері үшін қаржыландырудың оңтайлы құрылымы бойынша жұмыс істейді.
г) АДБ мен Даму ұсынылатын жоба үшін барлық қажетті мемлекеттік мақұлдаулар жергілікті валютадағы қарыздың қаржы құрылымына қатысты алынуын қамтамасыз етеді.
д) Даму мен АДБ байланысты АДБ-ның кезеңдік шолу миссиялары мен тоқсандық есептері арқылы ұстайтын болады және бұл АДБ-ға ресми берілгенге дейін Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салу жөніндегі алдын ала кеңес беру жүргізілетініне ықпал ететін болады.
е) Даму ұсынылатын жоба үшін мемлекеттік кепілдік алуға өтінім береді.
ж) іріктеу көрсеткіштері мен бекіту рәсімдері қанағаттанарлықтай сақталған жағдайда, Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде кез-келген қарыз үшін мемлекеттік кепілдік алу, АДБ-ның тиісті саясатын сақтауы жағдайында ол ұсынылатын жобаға өтінімді мақұлдайды.
з) Даму мен АДБ қарыз туралы және/немесе қарастырылатын өнімді қаржыландыру үшін басқа заңды келісімдерге қол қояды, Үкімет атынан әрекет ететін Қаржы министрлігі мен АДБ кепілдік туралы келісімге қол қояды.
Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге
5-қосымша
Әлеуметтік аспектілер мен қорғау шаралары бойынша талаптар

3. Для получения субзайма от Даму в рамках проекта, финансируемого за счет Многотраншевого механизма финансирования, Участвующий финансовый институт должен:
а) соблюдать коэффициенты достаточности капитала и нормативные лимиты, установленные Агентством Республики Казахстан по регулированию и надзору финансового рынка и финансовых организаций, или иметь согласованный план мероприятий по удовлетворению этих требований;
б) быть прибыльным за последний фискальный год или иметь согласованный план мер по достижению прибыльности;
в) иметь уровень плохих займов (NPL) менее, чем [10 %] или иметь согласованный план мер по снижению NPL до того уровня;
г) иметь кредитный рейтинг по крайней мере на уровне 'В-', присвоенный кредитным агентством или эквивалентный рейтинг, приемлемый для АБР;
д) иметь обоснованные бизнес-задачи и стратегию и/или план, а также иметь портфель несубсидированных займов;
е) иметь прозрачную корпоративную, финансовую и управленческую практику, приемлемую для АБР;
ж) иметь приемлемую кредитную политику и политику управления рисками, операционные системы и процедуры;
з) иметь самостоятельность в принятии решения о кредитовании и ценообразования;
и) иметь удовлетворяющие результаты опросников АБР по комплексной проверке.
4. Для получения кредита от Участвующих финансовых институтов в рамках проекта, финансируемого за счет Многотраншевого механизма финансирования, заемщик МСБ должен:
а) быть МСП по определению Закона;
б) не быть вовлеченным в любой вид запрещенной деятельности, приведенный в приложении 5 РСФ.
5. Для того чтобы получить финансирование в рамках займа МСБ от Участвующего финансового института за счет средств Многотраншевого механизма финансирования, соответствующие виды деятельности, которые будут финансироваться МСБ, должны:
а) не быть включенными в перечень видов запрещенной деятельности для инвестиций, указанных в приложении к настоящему Приложению; и
б) иметь минимальный риск или не иметь риска отрицательного воздействия на окружающую среду и социальные риски. Любая деятельность, которая подпадает под категорию «А» и «Б» природоохранных и социальных защитных мер в соответствии с Политикой АБР по Защитным мерам (от 2009 года) и/или требует одобрения экологической оценки Правительства Республики Казахстан, не будут финансироваться в рамках проекта.
Б. Процедура одобрения
Процедуры одобрения для проектов, предлагаемых для финансирования в рамках Многотраншевого механизма финансирования, будут в соответствии с этим Приложением.
6. Для любого проекта, планируемого финансироваться в рамках последующего транша Многотраншевого механизма финансирования, процедуры одобрения будут как описано ниже:
а) Даму подготовит Периодический запрос о финансировании в форме, согласованной с АБР для финансирования такого проекта и предоставит своему Совету Директоров для изучения и утверждения. Затем Даму предоставит такой Периодический запрос о финансировании в Министерство экономического развития и торговли (МЭРТ) для утверждения с копией в Министерство финансов для информации;
б) после утверждения Периодического запроса о финансировании Советом Директоров Даму и одобрения МЭРТ Периодический запрос о финансировании будет направлен в АБР с проектным предложением;
в) АБР будет работать с Даму по оптимальной структуре финансирования для займа и/или других финансовых продуктов в тенге, основываясь на условиях рынка;
г) АБР и Даму обеспечат, чтобы все необходимые государственные одобрения были получены относительно финансовой структуры займа в местной валюте для предлагаемого проекта;
д) Даму и АБР будут поддерживать контакт через периодические обзорные миссии АБР и квартальные отчеты и это будет способствовать тому, что будет проведена предварительная консультация по Периодическому запросу о финансировании до их официальной подачи в АБР;
е) Даму подаст заявку на получение государственной гарантии для предлагаемого проекта;
ж) при условии удовлетворительного соблюдения критериев отбора и процедур утверждения, при условии получения государственной гарантии для любого займа в рамках Многотраншевого механизма финансирования, соблюдения соответствующей политики АБР одобрит заявку на предлагаемый проект;
з) Даму и АБР подпишут Соглашение о займе и/или другие юридические соглашения для финансирования рассматриваемого продукта; Министерство финансов, действующее от имени Правительства, и АБР подпишут Соглашение о гарантии.
Приложение 5
к Рамочному соглашению о финансировании
Социальные аспекты и требования по защитным мерам

1. Даму мен Үкімет осы Қосымша мен [….] қабылданған Гендер бойынша Шаралар Жоспарында сипатталған, Көптраншты қаржыландыру тетігі мен оның 1-ші траншына байланысты дайындалған және барлық көшірмелері АДБ-ға (1-қосымша) ұсынылған және осында сілтеме ретінде келтірілген талаптардың Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберіндегі тиісті жобалар мен кіші жобаларды дайындау мен іске асыру барысында орындалуын қамтамасыз етеді.
2. Кез-келген кіші жобалар шеңберінде Қатысушы қаржы институттары берген ШОБ қарыздары Қорғау Шаралары бойынша АДБ саясатының ережелерін (2009) сақтауы және Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасы мен қоршаған ортаны қорғау жөніндегі заңдардың барлық қолданылатын талаптарын сақтау тиіс. Даму әлеуетті Қатысушы қаржы институттары қарызды тек әлеуметтік аспектілер және қоршаған ортаға әсер ету бойынша тәуекелдері ең төмен немесе мүлдем жоқ ШОБ беру қамтамасыз етеді. ШОБ-қа Қатысушы қаржы институттары тарапынан берілген (а) АДБ әлеуметтік аспектілер мен қоршаған ортаға әсер ету бойынша «А» және «В»- санаттарына жататын және/немесе (б) Үкімет тарапынан қоршаған ортаға ықпалын бағалауды мақұлдауын арнайы талап ететін кез келген қарыз Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде кез келген қаражат есебінен қаржыландырылмайды. Бұдан әрі, Қатысушы қаржы институттары осы құжатқа қоса берілген «Тыйым салынған қызмет тізбесінде» аталған тыйым салынған қызметтің кез-келген түріне тартылған ШОБ қаржыландыру үшін Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде қаражатты пайдаланбайды (2-қосымша).
3. Әрбір Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салу дайындауға дейін Қорғау Шаралары бойынша АДБ Саясаты Ережелерінің (2009) әрбір талабына сәйкестігі мен қолданылуы, сондай-ақ ішкі заңнаманың қолданылуы ұсынылатын транш шеңберінде дайындалған кіші жобалар барлық талаптармен қанағаттандыруын қамтамасыз ету үшін Даму АДБ-мен тығыз үйлесімдікте зерделейтін болады.
4. Даму барлық жағдайларда әрбір жаңа Қаржыландыру туралы кезеңді сұрау салу үшін барлық Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде қазірдің өзінде қаржыландырылып отырған ағымдағы жобаларды, олардың жоғарыда аталған талаптарға сәйкестігін растау үшін зерделейді және өзінің шолу есептерін жаңа транш шеңберінде қаржыландырылатын жобаға қатысты басқа да талап етілетін құжаттармен бірге АДБ-ға ұсынады. Кез келген жағдайда, ағымдағы жобаларды шолу барысында айтарлықтай сәйкессіздік анықталса түзетуші іс-қимыл жоспарын дайындау және АДБ-ға ұсыну қажет болады.
Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге

1. Даму и Правительство обеспечат, чтобы все требования, описанные в этом Приложении и Плане Мер по Гендеру, принятому [....], которые были подготовлены в связи с Многотраншевым механизмом финансирования и его 1-м траншем и все копии которых были предоставлены АБР (Приложение 1) и которые приведены здесь в виде ссылки, выполняются в течение подготовки и реализации соответствующих проектов и подпроектов в рамках Многотраншевого механизма финансирования.
2. Займы МСБ, выданные Участвующими финансовыми институтами в рамках любых подпроектов, должны соблюдать Положения Политики АБР по Защитным Мерам (2009) и соблюдать все применяемые требования трудового законодательства Республики Казахстан и законов по охране окружающей среды. Даму обеспечит, чтобы потенциальные Участвующие финансовые институты смогли выдавать только те займы МСБ, которые имеют минимальный или не имеют вовсе рисков по социальным аспектам и воздействию на окружающую среду. Любой заем, выданный МСБ со стороны Участвующих финансовых институтов, который: (а) подпадает под категории АБР по социальным аспектам и воздействию на окружающую среду - «A» or «В»- и/или (б) специально требует одобрения оценки воздействия на окружающую среду со стороны Правительства, не будет финансироваться за счет любых средств в рамках Многотраншевого механизма финансирования. Далее, Участвующие финансовые институты не будут использовать средства в рамках Многотраншевого механизма финансирования для финансирования МСБ, который вовлечен в любой вид запрещенной деятельности, которые перечислены в «Перечне запрещенной деятельности», приложенному к этому документу (Приложение 2).
3. До подготовки каждого Периодического запроса о финансировании применимость и соответствие каждому требованию Положения Политики АБР по Защитным Мерам (2009), а также применимость внутреннего законодательства будут изучены Даму в тесной координации с АБР, для того чтобы обеспечить, что подпроекты, подготовленные в рамках предлагаемого транша, удовлетворяют всем требованиям.
4. Во всех случаях для каждого нового Периодического запроса о финансировании Даму изучить все текущие проекты, уже финансируемые в рамках Многотраншевого механизма финансирования, для подтверждения их соответствия с требованиями, указанными выше, и предоставит свои обзорные отчеты в АБР вместе с другими требуемыми документами, относящиеся к проекту, который будет финансироваться в рамках нового транша. В любом случае, если выявится большое несоответствие в ходе обзора текущих проектов, необходимо будет подготовить и предоставить в АБР корректирующий план действий.

5-қосымшаға 1-толықтыру
ІС-ҚИМЫЛДАРДЫҢ ГЕНДЕРЛІК ЖОСПАРЫ
(ҚАЗАҚСТАН: ШАҒЫН ЖӘНЕ ОРТА БИЗНЕСТІ ДАМЫТУ ЖӨНІНДЕГІ
ИНВЕСТИЦИЯЛЫҚ БАҒДАРЛАМА)
Мақсаттары/
міндеттері
Іс-шаралар
Орындалу
көрсеткіштері
Жауапкершілік
Уақыты
1-құрамдауыш. ШОБ орта мерзімді кредиттері кәсіпкер әйелдерге қолжетімді
1. Әйелдердің ШОБ кредиттеріне қолжетімділігін арттыру
Кәсіпкер әйелдер қажеттілігі мен банктік рәсімдерін (лизинг) қанағаттандыратын қаржы өнімдерін әзірлеу және ұсыну
• Кәсіпкер әйелдер қажеттілігіне қызмет көрсету үшін қаржы өнімдерін ұсынатын Қатысушы қаржы институттарының саны мен орналасқан жері (ауылдық/қалалық)
• Қаржы институттарының кәсіпкер әйелдерді қаржыландыру көлемінің 5 пайызға өсуі
• ШОБ кредиттері мен лизинг алған әйелдер санының 5 пайызға өсуі
Даму1, Қатысушы қаржы институттары
2010 жыл қыркүйек - 2012 жыл маусым
2-құрамдауыш. Кәсіпкер әйелдерді қаржы секторымен қамту
1. Кәсіпкер әйелдердің қаржылық білім мен  мүмкіндіктері бойынша хабардар болуы мен дағды деңгейін арттыру
Әйелдердің Дамудың оқу бағдарламаларына көп қатысуына ықпал ету
• Дамудың қаржылық емес бағдарламалары бойынша оқудан өткен жалпы саннан  әйелдер саны – кемінде 50%
• Трейнингтен өткен әйелдер саны
Даму, жергілікті билік, академиялық институттар, ҮЕҰ
2010 жыл қыркүйек – 2012 жыл маусым
Әйелдерді оқыту қажеттілігін негізге ала отырып, іскерлік дағдыларын арттыру бойынша оқыту (мысалы, салық салу және есептілік, бизнес-жоспар дайындау бойынша, маркетинг, кәсіби дағдыларға және т.б.)
• Проблемаларды шешу дағдыларын арттыру бойынша оқыту бағдарламасы әзірленді
Даму, жергілікті билік, академиялық институттар, үкіметтік емес ұйымдар
2012 жыл қаңтар
Дамудың тиісті өңірлік орталықтары арқылы кәсіпкер әйелдер қажеттілігіне жауап беретін нарықтық қаржы өнімдері
• Мынадай байланыстар арқылы іскерлік кеңестер алған әйелдер саны: ыстық желілер (телефондар); онлайн ресурстары; жеке кеңестер
Даму, жергілікті билік, академиялық институттар, ҮЕҰ, қызмет көрсету провайдерлері
2011 жыл қыркүйек
3-құрамдауыш. Дамудың ШОБ әйелдер-меншік иелерінің қаржыға тұрақты қолжетімділігін қамтамасыз ету бойынша әлеуетін жақсартуы
1. Дамуда  белгіленген гендерлік бөле отырып деректерді толық қамту,  мониторинг және талдау жүйесі
ШОБ-дағы гендерлік мәселе бойынша ақпарат жинау және талдау үшін тетік орнату және ШОБ-ның гендерлік мәселелері бойынша егжей-тегжейлі сауалнама жүргізу және Дамудың геоақпараттық жүйесіндегі ШОБ гендерлік құрылымы бойынша негізгі статистикалық деректерді біріктіру арқылы бағыттарға мониторинг жүргізу/бағалау
• Кәсіпкер әйелдер бойынша базалық деректер қолжетімді
• ШОБ-дағы гендерлік мәселелер айқындалған және кәсіпкер әйелдерге арналған қаржы өнімдерін әзірлеуге көмектесу үшін пайдаланылатын мүдделі топтар шешуде
Ұлттық комиссия және Статистика агенттігінің көмегімен Даму және Қатысушы қаржы институттары
2011 жыл қыркүйек
Даму деректерін жинау тетігін гендерлік белгі бойынша ең кемінде алты  индикаторға бөлу
• Гендерге бөлінген деректер Дамудың геобазасында  мынадай индикаторлар бойынша қолжетімді болады: қарыз алушылар, ашылған кредиттік шоттар саны, құрылған жұмыс орындарының саны, АҚШ долларымен берілген қарыз сомасы, қарыздың мақсаты, бизнес түрі
2011 жыл  қыркүйек
____________________________
1 АБР Дамуға Бағдарлама шеңберінде гендерлік іс-қимылдар жоспарын іске
асыруға көмектесетін $650,000 сомасында техникалық көмек береді.
Бұдан басқа, АДБ Қазақстанды қоса алғанда, Орталық Азия елдеріндегі
гендерлік аспектті күшейту үшін өңірлік техникалық көмек дайындауда.
Бұл жаңа техкөмек гендерлік іс-қимылдар жоспарымен тығыз байланыста
әзірленіп жатыр және Дамуға және гендерлік жоспарды іске асыруға
мүдделі тараптарға қолжетімді болатын гендерлік дамудың
сараптамасын қамтиды.
Ескертпе: Аббревиатуралардың толық жазылуы
АДБ – Азия Даму Банкі;
Даму – «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ;
Гендер және Даму – Гендер және Даму;
ГПД – Бағдарлама шеңберінде іс-қимылдың гендерлік жоспары;
ГҮ – Гендер Үйлестірушісі;
ГИС – Гео-ақпараттық жүйе;
М және Б – Мониторинг және Бағалау;
ҰК – Отбасы және әйелдер істері жөніндегі ұлттық комиссия;
ҮЕҰ – үкіметтік емес ұйымдар;
ҚҚИ – қатысушы қаржы институттары,
Бағдарлама – Шағын және орта бизнесті дамыту жөніндегі инвестициялық бағдарлама;
ШОБ – шағын және орта бизнес.
Көз: Азия Даму Банкі
Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге

Дополнение 1 к Приложению 5
к Рамочному соглашению о финансировании
ГЕНДЕРНЫЙ ПЛАН ДЕЙСТВИЙ
(КАЗАХСТАН: ИНВЕСТИЦИОННАЯ ПРОГРАММА ПО
РАЗВИТИЮ МАЛОГО И СРЕДНЕГО БИЗНЕСА)
Цели/Задачи
Мероприятия
Показатели выполнения
Ответствен-
ность
Время
Компонент 1. Среднесрочные кредиты МСБ доступны женщинам-предпринимательницам
1. Увеличить
доступ женщин к
кредитам МСБ
Разработать и
предложить
финансовые продукты,
которые
удовлетворяют
потребности женщин-
предпринимательниц и
банковские процедуры
(лизинг)
- Число и
месторасположение
(сельское/городское)
Участвующих
финансовых
институтов,
которые предлагают
фин. продукты для
обслуживания
потребностей женщин-
предпринимательниц;
- 5-ти процентный
рост объема
финансирования
финансовыми
институтами женщин-
предпринимательниц;
- 5-ти процентный
рост числа женщин,
получивших кредиты
МСБ и лизинг.
Даму1,
Участвую-
щие
финансовые
институты
Сентябрь
2010 г.
- июнь
2012 г.
Компонент 2. Охват финансовым сектором женщин-предпринимательниц
2. Повысить
осведомленность
и уровень
навыков женщин-
предприниматель-
ниц по
финансовым
знаниям и
возможностям
Способствовать
большему участию
женщин в обучающихся
программах Даму
- Количество женщин
в общем числе,
прошедших обучение по
нефинансовым
программам Даму - не
менее 50 %;
- Количество женщин,
прошедших трейнинг
Даму,
местные
власти,
академи-
ческие
институты,
НПО
Сентябрь
2010 г.
- июнь
2012 г.
Провести обучение по
повышению деловых
навыков (например,
по налогооблажению
и отчетности,
подготовке
бизнес-плана,
маркетингу,
профессиональным
навыкам и т.д.),
основываясь на
потребности обучения
женщин
- Разработана
программа обучения по
повышению навыков
разрешения проблем
Даму,
местные
власти,
академи-
ческие
институты,
НПО
Январь
2012 г.
Рыночные финансовые
продукты, отвечающие
потребностям
женщин-
предпринимательниц
через существующие
региональные центры
Даму
- Количество
женщин, получивших
деловые советы через
следующие контакты:
горячие линии
(телефоны);
онлайновые ресурсы;
личные консультации
Даму,
местные
власти,
академи-
ческие
институты,
НПО,
провайде-
ры услуг
Сентябрь
2011 г.
Компонент 3. Улучшение потенциала Даму по обеспечению постоянного доступа
женщин-собственников МСБ к финансам
3. Система
данных с
гендерной
разбивкой,
полного охвата
данных,
мониторинга и
анализа,
установленная в
Даму
Установить
механизм для
сбора и анализа
информации по
гендерным вопросам в
МСБ и монитринг/
оценка направлений
через проведение
глубокого опроса
по гендерным
вопросам МСБ и
интеграция основных
статистических
данных по гендерной
структуре МСБ в
геоинформационной
системе Даму
- Доступны
базисные данные по
женщинам-
предпринимательницам;
- Определены
гендерные вопросы в
МСБ и разрешаются
заинтересованными
группами и
используемые для
помощи разработки
финансовых продуктов
для женщин-
предпринимательниц
Даму и
Участвую-
щие
финансовые
институты
с помощью
Националь-
ной
Комиссии и
Агентства
по
статистике
Сентябрь
2011 г.
Механизм сбора
данных Даму
разбить по крайней
мере на шесть
индикаторов по
гендерному признаку
- Данные с гендерной
разбивкой по
следующим индикаторам
доступны на геобазе
Даму: кол-во
заемщиков, открытых
кредитных счетов,
кол-во созданных
рабочих мест, сумма
займа в долларах США,
цель займа, тип
бизнеса
Сентябрь
2011 г.
1 АБР предоставит техническую помощь Даму в рамках Программы в сумме $650,000, которая поможет реализации гендерного плана действий. Кроме того, АБР готовит региональную техническую помощь для усиления гендерного аспекта в странах Центральной Азии, включая Казахстан. Эта новая техпомощь разрабатывается в тесной связи с гендерным планом действий и будет содержать экспертизу гендерного развития, которая будет доступна Даму и другим заинтересованным сторонам для помощи реализации гендерного плана.
Примечание: расшифровка аббревиатур:
АБР - Азиатский Банк Развития
Даму - АО «Фонд развития предпринимательства «Даму»
ГиР - тендер и развитие
ГПД - Тендерный План Действий в рамках Программы
КГ - Координатор по гендеру ГИС - геоинформационная система
МиО - Мониторинг и Оценка
НК - Национальная комиссия по делам семьи и женщин
НПО - неправительственные организации
УФИ - участвующие финансовые институты
Программа - Инвестиционная программа развития малого и среднего бизнеса
МСБ - малый и средний бизнес
Источник: Азиатский Банк Развития

5-қосымшаға 2-толықтыру
Тыйым салынған қызмет түрлерінің тізбесі
Төменде көрсетілген кез-келген қызмет түріне тартылған ШОБ-қарыз алушының Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде ұсынылатын қаражаттан несие алуға құқығы жоқ:
а) зорлықпен1 немесе балалар еңбегін2 қолдана отырып, жұмысқа орналастырудың зиянды немесе қанаушылық нысандары бар өндіріс немесе қызмет;
б) елдің ішкі заңнамасы шеңберінде немесе ережелерге немесе халықаралық конвенцияларға және келісімдерге сәйкес заңсыз болып қарастырылатын өндіріс немесе кез келген тауарды немесе қызметті сату немесе (1) фармацевтикалық препараттар3, пестицидтер, гербецидтер4, (2) озон көлемін кемітетін заттар5, (3) полихлорирленген бифенилдар6 мен басқа қауіпті химикаттар7, (4) фауна және флораның8 жоқ болуға таяу түрлерінің халықаралық саудасы бойынша Конвенция шеңберінде реттелетін жанды табиғат немесе оның өнімдері, және (5) қалдықтар мен олардың өнімдерінің трансшекаралық саудасы9 сияқты заттардың біртіндеп тоқтау немесе тыйым салыну.
в) жартылай әскери материалдарды қоса алғанда, қарулар мен жарақтарды өндіру немесе сату;
г) сыра мен шарапты қоспағанда алкоголь ішімдіктерін өндіру және сату10;
д)  темекіні өндіру және сату; (10 сілтеме)
е)  құмарлық ойындар, казино және ұқсас ойындар; (10 сілтеме)
ж) ядролық реактор мен оның құрамдауыштарын қоса алғанда, радиактивті материалдарды өндіру және сату11;
з) жапсырылмайтын асбест талшықтарды өндіру немесе сату немесе пайдалану12;
и) коммерциялық геофизикалық зерттеу немесе тропикалық ылғалды не ескі ормандарда қолдану үшін ағаш дайындау жабдықтарын сатып алу; және
к) осал және қорғауға алынған теңіз жануарларының түрлері мен теңіз биотүрленуі мен ортасына көптеп зақым келтіретін дрейфте және майда тормен балық аулау сияқты теңізде және жағалауда балық аулау;
л) Қазақстан Республикасының заңнамасымен тыйым салынған кез келген қызмет түрі.
____________________________________
1 Зорлықты еңбек дегеніміз барлық жұмыс және көрсетілетін қызметтер еріксіз орындау және адам оны күштеп немесе шара қолдану арқылы жүзеге асырады
2 Балалар еңбегі дегеніміз жастары еңбек ету жасының ең төменгі деңгейіндегі балаларды жұмысқа жалдау немесе балаларды «Ең аз жас туралы конвенция» № 138 Халықаралық Еңбек Ұйымы Конвенциясын бұза отырып, жалдау (www.ilo.org)
3 Өндірілуі біртіндеп тоқтатылуы тиіс және тыйым салынуға жататын фармацевтикалық өнімдер тізімі
http://www.who.int.
4 Біртіндеп тоқтатылуы тиіс және тыйым салынуға жататын пестицидтер мен гербицидтер тізімі
http://www.pic.int.
5 Реакцияға кіріп, стратосфералық озон көлемін кемітетін және кеңінен жарнамаланатын озон қонақ үйлеріне әсер ететін химиялық құрағыштар тізімі, олардың азайтуы мен біртіндеп қысқарту күндерімен бірге Монреаль Хаттамасында берілген. Ақпарат
http://www.unep.org/ozone/montreal.shtml.

Дополнение 2 к Приложению 5
к Рамочному соглашению о финансировании
Перечень видов запрещенной деятельности
МСБ-заемщик, вовлеченный в любые из нижеследующих видов деятельности, не имеет право получать кредит из средств, предоставляемых в рамках Многотраншевого механизма финансирования:
а) производство или деятельность, имеющие вредные или эксплуататорские формы трудоустройства с насилием1 или детский труд2;
б) производство или торговля любым товаром или деятельности, которые рассматриваются нелегальными в рамках внутреннего законодательства страны или в соответствии с положениями или международными конвенциями и соглашениями или постепенное прекращение и запрещения, таких как (1) фармацевтические препараты3, пестициды, и гербециды4, (2) вещества, ведущие к уменьшению озона5, (3) полихлорированные бифенилы6 и другие опасные химикаты7, (4) живая природа или продукты живой природы, регулируемые в рамках Конвенции по международной торговле исчезающих видов фауны и флоры8, и (5) трансграничная торговля отходами и их продуктов9;
в) производство или торговля оружием и снаряжением, включая полувоенные материалы;
__________________________________________
1 Насильственный труд означает, что все работы и услуги выполняются не на добровольной основе и совершаются человеком по насилию или по наказанию.
2 Детский труд означает наем детей, возраст которых меньше, чем принятый минимальный возраст в стране для трудоустройства или наем детей в нарушении Конвенции Международной Организации Труда No. 138 "Конвенция о минимальном возрасте" (www.ilo.org).
3 Список фармацевтических продуктов, производств которых подлежит постепенному прекращению и запрещению доступен на http://www.who.int.
4 Список пестицидов и гербицидов, производств которых подлежит постепенному прекращению и запрещению доступен на http://www.pic.int.
5 Список химических компонентов, которые входят в реакцию и уменьшают стратосферный озон, и имеющие влияние на широко рекламируемые озоновые гостиницы, приведен в Монреальском Протоколе, вместе с датами по их уменьшению и постепенному сокращению. Информация доступна на http://www.unep.org/ozone/montreal.shtml.

6 Жоғары уытты химикаттар тобы, полихлорирленген бифенилдер 1950-1985 жылдары шығарылған май электр трансформаторларында, конденсаторлар мен шашырату құрылғыларында болу мүмкін.
7 Тізім http://www.cites.org. қол жетерлік.
8 Тізім http://www.cites.org. қол жетерлік.
9 Базель Конвенциясымен белгіленген; http://www.basel.int. қараңыз.
10 Бұл осындай қызметке тартылмаған жобалық демеушіге қолданылмайды. Айтарлықтай тартылмаған деген қарастырылатын қызмет демеушінің негізгі қызметіне қосымша болады деген.
11 Бұл медициналық жабдық, сапасын бақылау (бағалау) жабдығын және АДБ радиоактивтілігі айтарлықтай және сәйкес қорғалған деп есептейтін, кез-келген өзге жабдықты сатып алу үшін қолданылмайды
12 Асбест құрамы 20%-дан аспайтын жапсырмалы асбесттік цемент сатып алу және пайдалану үшін пайдаланылмайды.
Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге
6-қосымша
Міндеттемелер
АДБ әдетте Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде жеке транш үшін заңды келісімдерде талап ететін міндеттемелерге қосымша Даму өзіне мынадай міндеттемелерді алады
1. Іс-шаралар жоспарын және ШОБ-мен байланысты басқа да бағдарламаларды іске асыру. Даму: (a) Қазақстан Республикасының Экономикалық даму және сауда министрлігімен Іс-шаралар жоспарын және  ШОБ-мен байланысты басқа да бағдарламаларды іске асыру бойынша тығыз жұмыс істеуге; (б) Инвестициялық бағдарлама мен тиісті қаржыландыру жоспарын қолдауға; (в) АДБ-ға Іс-шаралар жоспары мен Инвестициялық бағдарламаны іске асырудың барысы туралы жылдық есептерді ұсынуға; (г) АДБ-ны Инвестициялық бағдарламаға және/немесе тиісті қаржыландыру жоспарына айтарлықтай әсер ете алатын ШОБ-мен байланысты Іс-шаралар жоспары және/немесе басқа да бағдарламалардағы кез келген өзгерістер туралы хабар етуге; (д) осы элементтердің кез-келгеніне әсер ету мүмкін диалог саясаты арқылы АДБ-мен кеңесуге міндеттенеді.
2. Қатысушы қаржы институттарын іріктеу. Даму АДБ-мен тығыз байланысты іріктеудің келісілген өлшемдеріне сәйкес әлеуетті Қатысушы қаржы институттарын таңдауға міндеттенеді.
3. Жергілікті кеңес беру мен гендер. Даму Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде келісілген Гендер бойынша Іс-қимылдар Жоспарының толық іске асырылуын қамтамасыз етуге және кәсіпкер әйелдер де, кәсіпкер ер адамдар да Көптраншты қаржыландыру тетігі шеңберінде бөлінетін ШОБ қарыздарына қол жеткізудің тең мүмкіндігіне ие болуын қамтамасыз етуге міндеттенеді.
4. АДБ саясаты мен рәсімдері. Даму Қатысушы қаржы институттары жобаларды дайындау мен іске асыруда және қосымша қарыздар беруде
АДБ-ның барлық тиісті саясаты мен рәсімдерін, оның ішінде сатып алу, қорғау шаралары, әлеуметтік аспектілер, гендер, корпоративтік басқару, сыбайлас жемқорлыққа қарсы күрес, ақшаны жылыстатуға қарсы, лаңкестікке қарсы күрес саясаты мен рәсімдерін сақтауға міндеттенеді.
Осы міндеттемелердің кез келгенін бұзу АДБ тарапынан кез-келген транш шеңберінде қаржыландыруды тоқтату немесе Көптраншты қаржыландыру тетігін тоқтата тұру немесе жабу құқығын қолдануға әкеп соғуы мүмкін.
Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салу нысаны
Күні:
Кімге:       Азия Даму Банкі
6 ADB даңғылы
Mandaluyong қаласы, Metro Manila 1550
Филиппина
НАЗАР АУДАРЫҢЫЗ:       Бас Директор
Орталық және Батыс Азия департаменті

6 Группа высокотоксичных химикатов, полихлорированные бифенилы скорее могут быть обнаружении в маслянных электрических трансформаторах, конденсаторах и распределительных устройствах, датированных 1950-1985 годами.
7 Список доступен на http://www.cites.org.
8 Список доступен на http://www.cites.org.
9 Как определено Базельской Конвенцией; смотрите http://www.basel.int.
г) производство и торговля алкогольных напитков, за исключением пива и вина10;
д) производство или торговля табака; (ссылка 10)
е) азартная игра, казино и подобные предприятия; (ссылка 10)
ж) производство или торговля радиактивными материалами11, включая ядерные реакторы и его компоненты;
з) производство или торговля или использование ненаклеиваемых асбестовых волокон12;
и) коммерческое геофизическое исследование или закупка лесозаготовительного оборудования для их использования в тропических влажных лесах или старых лесах;
к) рыболовство в море и на побережье, такое как ловля рыб на дрейфе и мелкой сетью, которая наносит вред большому количеству уязвимых и защищаемых видов морских животных и морскому биоразнообразию и среде;
л) любой род деятельности, запрещенный законодательством Республики Казахстан.
__________________________________________
10 Это не применяется к проектному спонсору, кто не значительно вовлечен в такую деятельность. Не значительно вовлечен означает, когда рассматриваемая деятельность является вспомогательной к основным операциям спонсора.
11 Это не применяется для покупки медицинского оборудования, оборудования контроля (оценки) качества и любого другого оборудования, для которых АБР считает, что радиоактивные источники незначительны и адекватно защищены.
12 Это не применяется для покупки и использования склеиваемого асбестового цементного щита, где содержание асбеста не превышает 20 %.
Приложение 6
к Рамочному соглашению о финансировании
Обязательства
В дополнение к таким обязательствам, какие АБР обычно требует в юридических соглашениях для индивидуального транша в рамках Многотраншевого механизма финансирования, Даму берет на себя следующие обязательства:
1. Реализация Плана мероприятий и других связанных с МСБ программ. Даму обязуется: (а) тесно работать с Министерством экономического развития и торговли Республики Казахстан по реализации Плана мероприятий и других связанных с МСБ программ; (б) поддерживать Инвестиционную программу и соответствующий План финансирования; (в) предоставлять годовые отчеты о ходе реализации Плана мероприятий и Инвестиционной программы в АБР; (г) оповещать АБР о любых изменениях в Плане мероприятий и/или других программ, связанных с МСБ, которые могут значительно повлиять на Инвестиционную программу и/или соответствующий План финансирования; (д) консультироваться с АБР посредством политики диалога, который может повлиять на любой из этих элементов.
2. Отбор Участвующих финансовых институтов. Даму обязуется отобрать потенциальные Участвующие финансовые институты в тесной координации с АБР в соответствии с согласованными критериями отбора.
3. Местная консультация и гендер. Даму обязуется обеспечить полную реализацию Плана Действий по гендеру, согласованного в рамках Многотраншевого механизма финансирования, и обеспечит, чтобы и женщины-предпринимательницы и мужчины-предприниматели имели равные возможности доступа к займам МСБ, выделяемых в рамках Многотраншевого механизма финансирования.
4. Политика и процедуры АБР. Даму обязуется соблюдать все соответствующие политики и процедуры АБР, включая среди прочего, политику и процедуры по закупкам, защитным мерам, социальным аспектам, гендеру, корпоративному управлению, борьбе с коррупцией против отмывания денег и борьбы с терроризмом, в подготовке и реализации проектов и выдаче субзаймов Участвующими финансовыми институтами.
Нарушение любых из этих обязательств может повлечь применения права со стороны АБР прекратить финансирование в рамках любого транша и приостановить или закрыть Многотраншевый механизм финансирования.
Форма Периодического запроса о финансировании
Дата:
Кому:     Азиатский Банк Развития
6 ADB Avenue
Mandaluyong City, Metro Manila 1550
Philippines
ВНИМАНИЕ: Генеральный Директор
Департамент Центральной и Западной Азии

Факс No: +632 6362301
Мырза/Ханым:
Нысаны:       Шағын және орта бизнесті дамыту жөніндегі
Инвестициялық бағдарлама:
Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салу [...]
[ …. ]  Азия Даму Банкі (бұдан әрі – АДБ), «Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ (бұдан әрі – Даму) және Қазақстан Республикасының Үкіметі арасындағы Шағын және орта бизнесті дамыту жөніндегі бағдарлама үшін Қаржыландыру туралы негіздемелік келісімге (бұдан әрі – ҚНК) өтініш жасаңыз. ҚНК-де белгіленген терминдер осында көрсетілгендей мағынаны білдіреді.
ҚНК ережелеріне сәйкес, Даму АДБ-дан [қарыз] немесе [бірлесіп қаржыландыруды әкімшілендіру] оның [кәдімгі капиталды  ресурстарынан] [немесе бірлесіп қаржыландыру көзінің аты) нысанында транш үшін осы Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салуды сұрайды. Ұсынылып отырған қаржыландыру сомасы, мерзімі, шарттары мен тиісті қаржыландыру жоспары осы Сұрау салудың 1-қосымшасында баяндалған. Қаржыландыру сұралып отырған жобаның [және кіші жобалардың]  сипаты мәлімденген Қосымшаның [___] және [____] қосымшаларында келтірілген.
Қазақстан Республикасы осымен нысаны мен мағынасы АДБ үшін қолайлы болатын кепілдіктің дайындалатынын және берілетінін және де сұралатын транштың күшіне енуіне дейінгі шарт ретінде Қазақстан Республикасының шын мәніндегі және байланыстырушы міндеттемесі болатынын растайды.
[(Екінші және келесі Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салулар үшін мынаны қосуыңызды өтінемін) Осымен Даму ҚНК-де баяндалған уағдаластықтардың толық сақтайтынын растайды].
«Даму» кәсіпкерлікті дамыту қоры» АҚ
[Уәкілетті тұлғаның қолы]
[Уәкілетті тұлғаның толық аты-жөні және лауазымы]
Қазақстан Республикасы
[Уәкілетті тұлғаның қолы]
[Уәкілетті тұлғаның толық аты-жөні және лауазымы]
ҚР Экономикалық даму және сауда министрлігі
Қаржыландыру туралы кезеңдік
сұрау салуға қосымша
Жобаның сипаттамасы
Сұралатын Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салу шеңберінде қаржыландырылуға ұсынылатын жоба:
[Жобаны және кіші жобаны сипаттаңыз]
Осы транш үшін мониторинг құрылымы мен негізі [.....] қосымшада. [.....] Қосымшадағы қосымша бөлшектер
Құнын бағалау және қаржыландыру жоспары
Ұсынылып отырған жобаның жалпы құны [.....] бағаланады. [Бағалау құнын және] қаржы жоспарын егжей-тегжейлі бөлу [....] қосымшада [ұсынылған].
Қарыз сомасы мен мерзімдері
Азия Даму Банкінің кәдімгі капиталдық ресурстарынан [….] $ миллион сомаға қарызға сұрау салу [...... қарыз шарттарының негізгі тізбесін сипаттау] және ҚНК-де келісілген және кейіннен қарыз туралы тиісті келісім шеңберінде толықтырылған өзге шарттары мен ережелері қоса берілген.
Қарыз/ кепілдікті пайдалану кезеңі
Жоба [.…] аяқталады деп күтілуде. Қарызды шоттан алу сұралатын болады немесе [….] кешіктірілмей жасалады.
Іске асыру шаралары
Даму Атқарушы Агент болып табылады [(Іске асыру шараларын Көптраншты қаржыландыру тетігін әкімшілендіру жөніндегі басшылық шеңберінде іске асыру бойынша іс-шараларды егжей-тегжейлі сипаттаңыздар)]
Жалғасып отырған іс-әрекеттің заңдылығын және алдыңғы келісімдердің және мониторинг құрылымдары мен негіздерінің ҚШК ережелеріне сәйкестігін растау
Даму ҚНК-де баяндалған [(екінші және келесі транштар үшін) уағдаластықтың және қарыз туралы алдыңғы келісімдер ережелерінің өз күшінде қалатынын және ағымдағы уақытта жарамды болатынын растайды.
Сақтау туралы толық есеп [.…] қосымша ретінде қоса беріледі
Жобаның іске асырылуға дайындығы
[(Жобаны қаржыландыруға дайындау үшін қажетті және қабылданған шараларды нақтылауыңызды өтінемін.)
Қорғау шаралары
[(Бірінші Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салу үшін) Қорғау шаралары туралы құжаттарға қоса беріңіз және сілтеме жасаңыз.]
[(Қаржыландыруға екінші және келесі сұрау салулар үшін) Алдыңғы Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салу үшін Қорғану шаралары жөніндегі АДБ Саясатының талаптарын сақтау мәртебесі бойынша (i) есептерді (қоршаған орта, күштеп көшіру және негізгі тұрғындар) және екінші және келесі транштар үшін қорғау шаралары бойынша (ii) талап етілетін құжаттарды] қоса беріңіз және сілтеме жасаңыз.
(Нысаны)
Қосымша [….]
[Қаржыландыру туралы кезеңдік сұрау салуға барлық қажетті
Қосымшаларды қосуыңызды өтінемін]

Факс No: +632 6362301
Господин / Госпожа:
Предмет: Программа по развитию малого и среднего бизнеса:
Периодический запрос о финансировании [.... ]
Пожалуйста обратитесь к Рамочному соглашению о финансировании (далее - РСФ) для Программы по развитию малого и среднего бизнеса от [....] между Азиатским Банком Развития (далее - АБР), акционерным обществом «Фонд развития предпринимательства «Даму» (далее - Даму) и Правительством Республики Казахстан. Термины, определенные в РСФ, имеют те же самые значения и здесь.
В соответствии с положениями с РСФ Даму просит АБР подготовить настоящий Периодический запрос о финансировании для транша, в форме [займа] [или администрирования софинансирования] из его [обычных капитальных ресурсов][или имя источника софинансирования]. Предлагаемая сумма финансирования, сроки, условия и соответствующий План финансирования излагаются в Приложении 1 к настоящему Запросу. Описание проекта [и подпроектов], для которого настоящим запрашивается финансирование, приводится в приложениях с [....] по [....] заявленного Приложения.
Республика Казахстан настоящим подтверждает, что гарантия в форме и по содержанию, приемлемая для АБР, будет подготовлена и выдана и становится действительным и связывающим обязательством Республики Казахстан, как условие, предшествующее вступлению в силу запрашиваемого транша.
[(Для второго и последующих Периодических запросов о финансировании, пожалуйста, добавьте следующее) Настоящим Даму удостоверяет, что он полностью соблюдает договоренности, излагаемые в РСФ].
Акционерное общество «Фонд Развития Предпринимательства «Даму»
[Подпись уполномоченного лица]
[Ф.И.О. и должность уполномоченного лица]
Республика Казахстан
[Подпись уполномоченного лица]
[Ф.И.О. и должность уполномоченного лица]
Министерство экономического развития и торговли РК
Приложение к Периодическому
запросу о финансировании
Описание             Проект, предлагаемый для финансирования в рамках
проекта           запрашиваемого Периодического запроса о
финансировании, является:
[Опишите проект и подпроекты]
Структура и основа мониторинга для этого транша
в Приложении [...]. [Дополнительные детали в
Приложении [....].]
Оценка               Общая стоимость предлагаемого проекта
стоимости и       оценивается [....]. Детальная разбивка [оценка
План              стоимости и] финансовый план [представлен] в
финансирования    Приложении [....].
Сумма займа и        Запрос на заем на сумму $ [....] миллионов из
Сроки             обычных капитальных ресурсов Азиатского Банка
Развития приложен (описать основной перечень
условий займа ], и другие условия и положения,
согласованные в РСФ и далее дополненные в рамках
соответствующего Соглашения о займе.
Период займа/        Ожидается, что проекты завершатся к [....].
использование     Снятие со счета займа будут запрашиваться или
гарантии          сделаны не позже чем [....].
Мероприятия          Исполнительным Агентством является Даму
реализации        [(Пожалуйста, опишите в деталях мероприятия по
реализации в рамках Руководства по
Администрированию Многотраншевого механизма
финансирования)]
Подтверждение        Даму подтверждает, что договоренности,
продолжающейся    излагаемые в РСФ [(для второго и последующих
равномерности     траншей) и положения предыдущих соглашений
действия или      о займе сохраняют свою силу и остаются
приверженности    действительными на текущий момент.
к положениям
РСФ,                 Полный отчет о соблюдении прилагается как
предыдущих        Приложение [.... ].
соглашений и
структуры и
основы
мониторинга
Готовность           [(Пожалуйста, уточните меры, необходимые и уже
проекта к         предпринятые для подготовки проекта к
реализации        финансированию.)
Защитные меры        [(Для первого Периодического запроса о
финансировании) Приложите и сделайте ссылку к
документам о защитных мерах.]
[(Для второго и последующих запросов на
финансирование) Приложите и сделайте ссылку на (i)
отчеты по статусу соблюдения требований Политики
АБР по Защитным Мерам (окружающей среды,
насильственное переселение и коренное население)
для предыдущих Периодических запросов о
финансировании, и (ii) требуемые документы по
защитным мерам для второго и последующих траншей.]
(Форма)
Приложение [....]
[Пожалуйста, включите все необходимые Приложения к Периодическому
Запросу о Финансировании]